NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieh WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 62*Jaargang No. 18278 Vrijdag 8 Juli 1823 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen FEUILLETON. OON OUDA Niet door menschenhanden gebouwd De Engelsch-Fransche besprekingen. del en ,Wie schrijft?' ir«n, kje*. ondermu nende ‘letheid terug- ren; wier eet- jehoefte hebt: Pol Demade. Tweemaal per Dikwijls hebben wij juist die dingen het best verstaan, waarop wij het ant woord schuldig bleven. doos het Te Gelsenkirchen worden de levenamwlde- len zeer schaarsch. Aardappelen zijn in het geheele Roergebied zelfs voor 3 4000 Mk het pond bijna niet te krijgen. Vruchten en meelspijzen zijn in vele zaken reeds uitver kocht. De aauvoer stokt door de verkeer») moeilijkheden, waai door by te Eaeen bjjv slechts 1/8 van de normale bedraagt. Je wij be- van veel Uit het Engelsch van DAVID LYALL door J. P. WE8SELINK—VAN ROSSUM (Nadruk verboden.) en dergelyke r. In geen en- Krasain werd tydens ayn aanwezig head tv Berlyn door een medewerker van het Japan sche blud „Dzjidxji" geïnterviewd, Hjj ver klaarde daarby oun.: De betrekkingen tus- schen Rusland en Duitschland zyu geens zins zoo bevredigend als men in het buiten land aanueenit. De Duit schels zya et neg met in geslaagd van het verdrag van Ra pallo, dat hun geweldige economische voor deelen, niet slechts in Rusland, maar ook in het veel belangryker Siberië aanbiedt, het volle gebruik te maken. Hy erkende, dat de Entente Duitschland de handen had gebon den. Wanneer het echter met den wederop bouw van Rusland wilde wachten tot de Entente hel zou toelaten, dan zou L 1. DuiUchlaiuls bedrijfsleven reeds zooceer zijn uitgeput, dut het ook m Rusland niets meer zou kunnen ondernemen. Hy vreesde, dat Duitschland de gunstige gelegenheid zou la ten voorbijgaan. men varwa dag zulren De verklaringen van Mussolini worden in Londen met instemming ontvangen. Wat België betreft, onderstelt men dat zjjn re geering alles zal doen om het ontstaan van een situatie te voorkomen, waarin het ge noodzaakt zou zyn, een keuze' te doen, die het van een der beide groote mogendheden waarmede het te doen heeft en te doen zal hebben, vervreemdt. UJü.OOl) Berlynsche metaalbewerkers heb ben zich tegen en slechts 9000 vóór het be- iniddelingKVüorstel van 't rykadepartemsnl van den arbeid uitgesproken. Desondanks zal de staking niet algemeen zyn. De arbeid zal worden neergelegd op een reeks dooi het stakingscomitfc aan te wysen ondeme mingen. Van andere zijde wordt echter gemeld dat morgen de staking in alle bedrijven zal be ginnen. De staking van de Berlynsche bouwvak arbeiders omvat 50.000 man. Zy eischon een uurloon van 12.000 mark, een voorstel om zich met 11.001» mark tevreden te stellen, werd van de hand gewezen. in het ryksdept. van arbeid zijn heden onderhandelingen gevoerd ever het vast stellen der mijnwerkersloonen, welke, naai /acht, met gem. 40.000 mark per a worden verhoogd. expioiieertn. AiMture berichten spreken van een trein met munitie, uie gedeeitelyk unt- piuit zou zyn en nog andere berichten van de ontpioiiing van e«_ii gaswugen. De foto- graiiscne opnamen die echter op bevel van ue bezettingsoverheid zyn genomen, tonnen dtuilelyk dat de gashouder onbeschadigd is gebleven, zoodat ueze berichten leugens zyn. De waarheid is dat in een wagon derde klasse van een personentrein een bom is ontploft. Deze aanslag is ven vervolg op de andere aanslagen, die 20 Juni te Wiesbaden en 27 Juni in den trein van Mainz naai Worms hebben plaats gehuil De regeeringen der geallieerden z\jn vastbesloten om met de meeste kracht een einde te maken aan dergelyke misdaden, die de geheele wereld met afschuw vervullen. Van Duitsche zyde wordt hierby opge merkt dat de Duitsche pers geen vreugde over den aanslag heeft geuit en dat de voorstelling, wis zoude het ongeluk wan liet ontploffen van een gashouder te wyten zyn, niet van Duitsche zyde is gegeven, doch wel door het Havasagentschap, in hoeverre de ontploffing door een bom is veroorzaakt kun van Duitsche zyde niet worden nage gaan, daar de militaire overheid alle onder zoek door de Duitsche politie verhindert. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545 ramp by Duisburg. Looneischen. Rusland en Duitschland. Amerikaansche luchtvloot De gang van zaken in Marokko. dwongen lykt, andere bladen spreken open lijk uit, dat er gevaar dreigt, dat Frankrijk en Engeland niet meer tot elkaar zullen ko men. De „Temps” is van meening dat Engeland ongetwijfeld van Duitschland informaties heeft over hulpbronnen en plannen van Duitschland, die Frankrijk niet heeft. On danks dit alles schijnt nu toch van regee- ringswege een schriftelijk antwoord te wor den samengesteld, dat binnen eenige «lagen kan worden verwacht Dit zou dus wyzen op een lichte wijziging in het Fransche standpunt. De diplomatieke medewerker van de Dai ly Telegraph weet verder nog te vertellen, dat Curzon in zyn onderhoud met de Saint- Aulaire duidelijk te verstaan gaf dat het ge duld van het Britsche parlement en volk byna uitgeput is en eveneens zou Curzon een wenk gegeven hebben, dat Engeland, wanneer Frankrijk zoo onbewegelijk blijven mocht, schoon tegen zyn zin, gedwongen zou zyn tot een onafhankelijk optreden. Dat on afhankelijke optreden schijnt men te Parys als een erge snoodheid te beschouwen. Frankrijk kan niet gedwongen worden, zegt meh. Een onafhankelijk optreden behoeft echter niet noodzakelijk en voornamelijk als een pressie op Frankrijk bedoeld te zijn. Blyft Frankrijk, van Britsch standpunt be zien, onhandelbaar, dan wordt het eenvou dig een noodzaak, waaraan de regeering zich niet onttrekken kan. Dat zulk een besluit voor Frankrijk ge- makkelyk hachelijk kan blijken en dus met terdaad pressie uitoefent, mag zeker niet als een grief tegen de Britsche regeering aangevoerd worden. Het uiterste waartoe Frankrijk te krijgen is, blyft de onzicht- baarmaking van de bezetting van het Roer gebied, als Duitschland het lydelyk verzet staakt. Het wordt dus als een groote con cessie voorgesteld, dat Frankrijk van de Roeractie wil maken wat het er aanvanke lijk van heette te willen maken. Deze men taliteit staat zoo ver af van de Britsche. dat men hieruit alleen al zou kunnen aflei den hoe weinig kans er is, dat er, tenzy de Britsche regeering tot transigeeren over gaat, overeenstemming bereikt wordt. Een schriftdük antwoord verwacht. De Fransche en Engelsche pers aan het woord. Uit den Duitschen Rijksdag. Een proclamatie over de - —De ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstroken (behoorende tot den bezorgkriaf) 16 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorg kring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 30 byslag op den prijs. Liefdadigbeids-advertantiën de helft van den prijs. INGEZONDEN M E DE DEE LINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.55. üp de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingesonden mededelingen bjj contract tot aear gwrodnceer- m prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van Bollede boehhan dolaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daage vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te lijn. 97 - De lange, vlakke uitgestrektheid van de kust, waarop in dit vroege uur geen let end schepsel te zien was, gaf een indruk van ruimte, die rust schonk aan de ziel Alison stond een oogenfehk stil, en keek naar het tooneel, dat haar van al haar kinderjaren bekend was en waarin zij lederen dag een nieuwe schoonheid ontdekte. Haar gelaat, mooi, als het zelfs in haar eerste jeugd niet wat geweest, wierspiegelde wat van den vrede der bovenzinnelijke wereld, ol liever den vrede harer ziel. Alison was met haar zieken echtgenoot geko men, toen zij zonder tehuis waren, om te beproeven wat de Schotsche lucht voor hem kon doen. Zij woonden in eer. ruim, prettig gemeubileerd huis aan het strand, eenige minuten gaans van de pastorie van Kochailan. Er wa ren er velen, die Alison Crewe be klaagden om alles, wat zij had door gemaakt en bovenal om de ellende van de laatste maanden; maar niemand, die haar in het gelaat xag, kon anders den- De gemeenschappelijke raad van leger en vloot «Ier Ver. Staten heeft, geïnspireerd door de berichten betreffende de uitgebreide luchtvloot-programs van Engeland en Frankrijk, volgens den Washingtonschen correspondent van de „Times", besloten, het Congres minstens het dubbele van tie cre- dieten van het vorig jaar voor de lucht vloot te vragen. Het vorig jaar stond het Congres een cre- diet toe van 13 millioen dollar voor den luchtdienst van het leger en van 14 millioen dollar voor den luchtdienst van do vloot. Men hoopt dit jaar een crediet te verkrij gen groot 50 a 60 mil Hoen dollar Men be toogt niet, dat het noodig is om een lucht vloot te bezitten, gelijk aan die- van Enge land of Frankrijk, doch verklaart, dat het ken, dan dat alles goed met haar was. Het sloeg juist acht uur en zij legde de laatste hand aan haar toilet, toen zij het korte kloppen van den postbode aan de deur hoorde. Zoodra hij ver trokken was, belde zij en verzocht naar brieven boven te brengen. Het waren er heel wat, maar daaruit nam zij alleen de twee, die haar van belang schenen. Zij kwamen uit Italië en waren door Stephen en Anna ge schreven. De inhoud was bevredigend, en na er terloops een blik op gewor pen te hebben, om te zien of er nog wat bijzonders was. dat de aandacht verdiende, borg zij ze op in de schrijf tafel in den hoek en verliet de kamer. Naast de hare, in een groote, lichte kamer bracht haar man zijn dagen door Hij was niet volkomen hersteld van den slag, die hem in het park van Old Hall in het donker was toegebracht en waarvan de dader nooit was ontdekt. Eerst hadden de chirurgen een operatie aangeraden, ofschoon zij volstrekt met zeker waren van den uitslag. Alison had het afgewezen en vertrouwd op de genezende kracht der natuur. Haar ver trouwen bleek in zooverre gerechtvaar digd, dat de heer Urewe nu na dne maanden, ofschoon nog een zieke, weer belang stelde in wat er om hem heen gebeurde. Meer nog, hij was sinds zijn komst te Rochallan in staat geweest zijn zaken weer eenigszins te regelen, zoodat het werk te Birtiey weer was hervat. Maar er was niets gedaan om de Hall weer op te bouwen. Zijn zwar- G0UD8CHE COURANT. De militaire overheid in het door de Fran schen en Belgen bezette gebied heeft een proclamatie van den commandeerenden ge neraal laten verschijnen, waarin gezégd wordt, dat de Duitsche pers haar vreugde over den aanslag op de Rynbrug niet ver bergt. Met name wordt de Deutsche Tages- zeitung genoemd, die aanspoort tot ver scherping van den passieven tegenstand, doch tevens de verantwoordelijkheid voor daden van geweld tracht af te wenden, wel ke toch het gevolg zyn van de provocatie der nationalisten. In een officieuze nota wordt beweerd dat er geen grond bestaat om de schuld van de ontploffing aan de Duit- schers te wijten en wordt verondersteld, dat de schuld voor het ongeluk te zoeken is bij het Fransch-Belgiüche spoorwegbestaur. dat niet in staat i» de spoorwegen veilig te Het Rijksbank! iliual te Essen door de Franschen bezet. De sleutels der kluizen zouden zich met te Essen bevinden, zoodat den Franschen geen geld in handen zou zyn gevallen. Alle andere banken te Essen hebben he den eveneens haar deuren gesloten. De ambtenaren moesten zich verwijderen. Het gebouw is door Fransche militairen om ringd. Door het stop zetten van de Rijks bank zyn alle andere banken gesloten. De Franschen eischten de sleutels van «ie brandkasten, die hun echter niet gegeven werden. Daarna trachtten zij die met ge weld te openen, hetgeen hun tot dusver niet gelukte. Naar verluidt is er ongeveer 20 milliard mark, het noodige voor de eerste vier dagen, in de bank. Gisteren hebben de Franschen te Gladb«*ck op groote schaal geld van particulieren in beslag genomen. By de bankiersfirma Schurter werd 180 millioen mark meege nomen, 15 millioen zyn by de inkoopvereeni- ging in beslag genomen. Te Essen verspreiden de Franschen vlie gende blaadjes, waarin zy beweren, dat het inbeslagnemen van particulieren eigendom terecht plaats heeft, omdat de burgers per soonlijk voor de schulden van den staat aansprakalyk zijn. De limes wydt een hoofdartikel aan Bet belang om misverstanden te vermyden over de kwestie») waar thans over beraadslaagd wordt. Zy spreekt de meening uit, dal «Ie Britsche regeering, welke eenigszin.- ter- zyde staat by het leChtstreeksche conlhct in een buitengewoon gunstige positie ver keert om naar de basis te zoeken of «Ie ba sis aan te geven voor een overeenkomst waarmfee men zal kunnen werken. Om die reden past «le regeering voorzichtige terug houding toe. De Times stelt verder het toe nemende verlangen van het Engelsche volk in het licht, dat er zoo spoedig mogelyk een einde zal komen aan het Roerconflict en dat men het niet door mag laten' zieken, tot andere Europeesche landen in een toestand van oeconomische verlamming komen. Ook de moeilijke gesprekken van thans moeten gevoenl worden met een diep besef voor de groote kwesties «lie er by op het spel staan en met een sterken wensch om zoo spwdig mogelijk van onderdeelen over te gaan tot het in overweging nemen van het gemeen schappelijk lot van Europa, waarvoor Frankrijk en Engeland nu, menschelijker- wys gesproken, samen verantwoordelijk zyn Het Seniorenconvent uit den Rijksdag is nog niet tot een beslissing gekomen inzake de door de soc.-dem. en communisten voor gestelde politieke discussie in het plenum, daar de andere party en het tijdstip daartoe minder geschikt achten. Indien tot de dis cussie zou worden besloten zal zy Zatenlag plaats hebben. Op dien dag zal de Ryksdag in ieder geval op reces gaan. De president zal worden gemachtigd de leden weder bij een te roepen, wanneer de politieke toestand dit mocht noodig maken. De soc.-dem. ryksdagfractie heeft ten wetsontwerp inzake de bescherming der va luta ingediend. Verder diende zy een voor stel in tot het uitvaardigen eener verorde ning inzake de waaidehoudende loonen en salarissen voor alle werknemers in het Ryk, de landen en de gemeenten. prettiger vinden dan vrouwen, om Wat drukte te maken Hij glimlachte weer en keek naar de brieven, die zij m haar hield. „Wie schrijft?’ „Beiden, Stephen en Anna, zij gaan m< rgea op reis, maar ik heb een ge voel, of wij als bedriegen* handelen, beate. Ik ben er zeker van. dat zij, als zi4 je zien, met mij zuilen denken, dat zij niet voor Kerstmis behoeven tu komen „Lees eena voor, wat zij te vertellen hebben. ze hij kalm Alison ging op den rand van het bed zitten en las de blieven, die niet zulke hartelijke deel neming en bereidwilligheid waren ge schreven in de Italiaansche stad, waar Stephen zich wijdde aan zijn kunst, en Anna aan haar muziek, en waar zij zich gelukkig rekenden elkaar gezel schap te kunnen houden. „Zij gaan morgen op reis, dat wmj natuurlijk gisteren," zet de heer Crewe Veinzend „Ata zij zonder oponthoud door reizen, wanneer zullen zij dan hier zijn?” ..Zaterdagmorgen, ais zij den nacht üoorreizen. na hun aankomst in Londen mear dat vind ik niet noodig, Edmund Als zij hier Zaterdagavond zijn, m het tijdig genoeg." ..Misschien, en Madge? ..Wel mijn beste, om heel eerlijk te njn, ik heb niets aan Madge gezegd Zij loopt nu druk college en zij wordt daardoor geheel in beslag genomen (Wordt vervolgd.) Nu de Engelsch-Fransche besprekingen züo slecht vorderen en de officieuse berich ten maar telkens weer er op aandringen dat de Engelsche Regeering precies en schriitelyk wil weten wat Frankryk wij en welke plannen het voornemens is ten uit voer te brengen, wordt men in Parys eenigs zins korzelig over dat aanhouden. De En gelsche Regeering. weet heel goed, zoo zegt men, wat Frankry'k»,’'wi^, «lat we «f(£ Ruhr zullen verlaten als we betaling hebben ge kregen. Het groote verschilpunt waprover men het in Frankryk en Engelan«l wel nooit eens zal worden, ligt 'verder in hoofdzaak in het verschil van opvatting ovel de oor zaken van Duitschlands ineenzinki^g. Deze inzinking is het gevolg van de Ru^irbezet- ting, zoo zegt men in Londen, maar: zegt men ia Frankryk, het komt omdat D|uitsch- land al zyn krachten uitput in een nu^tt verzet. Over deze quaestie wordt mei natuurlijk nooit eens. Het aandringen van Engeland om dé luis te plannen van Frankryk te weten tirehgt zelfs reeds de vraag naar voren wat En geland zelf voor plannen en bedoelingen heeft, want het staat vast, oordeelt 'men in Frankryk, dat Engeland zelf een nieuw economisch en politiek plan voorberei<11. De „Matin” zet dit als volgt uiteen: Eco nomisch wil Engeland alles wat het aan Amerika betalen moet van Duitschland ha len, hoewel het totaal van drie milliard, meer bedraagt dan het Engelsche aandeel in Duitsche betalingen van 50 milliard goud- markan. Volgens bons A. en B. Verder wil het zyn deel van Fransche schuld binnen halen dom' dit af te houden van de Fransche 26 milliard, die toch onmisbaar zyn voor het Fransche verwoeste gebied. We zyn er niet zeker van, voegt de „Matin” er bij, dat het ook nog niet een paar milliard meer hebben wil voor het Engelsche „verwoeste gebied’’, namelyk de werkloozen. Op poli tiek gebied wil Engeland verhinderen dat Frankryk, welks invloed op het vasteland het vreest, alleen Duitschland doet capitu- leeren. Het is natuurlijk voor Curzon niet gemak kelijk, concludeert de „Matin dit plan, „een monument van egoïsme" openlyk te ontwik kelen en daarom klaagt hy nu meer, dat hij de Fransche bedoelingen niet kent. Maar als Engeland dit alles wil, als het nauwe lijks 26 maanden geleden plechtig geteeken- de overeenkomst weer wil vernietigen, dan moet het daarvoor ook openlyk uitkomen en de aansprakelijkheid daarvan aanvaarden. In de regeeringsgezinde bladen vindt men hier en daar eenig optimisme, dat nogal ge- Haar toewijding voor hem geduren de de laatste drie maanden werd door i« der, die er getuige van was, gepre zen Tibbie werd er dikwijls tot tranen loe door bewogen Tibbie kwam en ging van Rochallan en Londen; zij was een a rouw van zaken en blijkbaar ten prooi aan een vreemde rusteloosheid, die door niets tot bedaren scheen te kunnen gebracht worden. Maar het ge meubileerde huis, bewoond door Ali son en haar echtgenoot, beschouwde zij klaarblijkelijk als haar tehuis. ..Jc hebt een goeden nacht gehad, zegt zuster." zei Alison, terwijl zij naar hem toe ging en een kus op zijn voor hoofd gaf. ...la, zoo. zoo; ik sliep niet, maar zij wist het tenminste met," antwoordde hij mei een glimlach. „Hoe is t mei jou?" „O. gezond, gezond! „Zoo zie je er uit." Er klonk eenige naijver in zijn stem, tenminste \erbeeldde zij zich dien op te merken in den blik, waarmee hij 'fikai sterke, mooie gestalte opnam, en gezonden bios op haar wangen, het lere licht m haar mooie en ernstige oogen. „Ik ben gezond, omdat ik goede nachten heb, Edmund, nu ik bevrijd ben van de grootste zorg over jou. bent werkelijk veel beter, sinds hier zijn; je wilt het alleen met kennen. Niemand zal mij er ooit overtuigen, dat mannen het niet te muren verhieven zich nog zonder zijn vrouw te roeren, dak en wezen verlaten naar den hemel. l als om te getuigen van de dwaasheid en de slechte hartstochten der men- schen. Maar het ergste was geleden en deze laatste dagen waren beter voor Alison Crewe dan een der voorbij gegane, sinds zij den gewichtigsten stap in haar leven had gedaan. Een pleegzuster voor den nacht was er nog steeds, overdag zorgde Alison zeP voor hem loen zij de kamer in kwam, verliet de zuster, na haar goe- denmorgeu te hebben gewenscht, dade lijk het vertrek. Zij was een van de besten van haar soort; zij had geen wenk of waarschuwing noodig. wan ne?: zij moest vertrekken en zij stond op uitnemenden voet met het geheele huishouden. Alison glimlachte, toen zij het bed van haar man naderde, waar hij* ge steund door kussens, op zijn ontbijt wachtte. Een verandering, een zeer groote verandering was in het uiterlijk voor komen van den heer Crewe ^gekomen en niemand, die hem alleen gekend had. toen hij gezond en sterk was, zou uu-n hem (lu herkennen. Misschien dat het nMd< bun, die hem als jonge man gekend hadden, gelukkenizou eenige gelijkenis te ontdekken, want al het grove vleesch was verdwenen en in zijn trekken lag nu iets van den adel van een vroege- ren tijd. Zijn ingezonken oogen hadden een vriéndelijke, zelfs aandoénlijke uit drukking, die nooit naliet het hart van 95 5 >n Haag. 50 x

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1