V- AFWEZIG. ORIGINAL PILSNER. A. VAN RUITEN. Mr. M. d» Mol noodz&iceiyk is een luchtvloot te hebben veel groote i dan die van thans, op gr md van de overweging, dat de kuab van den Anantiechen Oceaan met haar groote ste den buitengemeen blootgesteld is aan een aanval uit de lucht van een vloot, voorzien van moederschepen. in de Spaansohe Kamer heeft een debat plaats gehad over de politieke verantwoor den) kheid voor den rampspoedigen gang van zaken in Marokko, waarbij de regeering zich vereenigde met een voorstel dat de Kamer een speciale commissie benoemt van 21 leden, die een onderzoek zal instellen naar de zaak en binnen twintig dagen de beschuldigingen formuleert, die naar haar meaning op haar plaats zijn. Terwijl dit voorstel, naar de Madrileen- sche correspondent van de „Times" op merkt, een besliste voortuitgang is in de be handeling van de quaestie der verantwoor delijkheid in de Kamer, had een heftig in cident plaats in den Senaat, dat van groo- ten invloed kan zijn op het geschil. Tenge volge van een redevoering, waarin senor Sanchez de Toca, een vroeger president van den senaat, generaal Aguilera, president van den Hoogen Militairen en Maritiemen Raad, dezen ervan beschuldigde, bepaalde documenten niet in behoorlijken vorm aan den senaat te hebben overgelegd, zond de generaal door bemiddeling van zijn aide- de camp aan Sanchez de Toca een hoogBt bsleedigend „in ruwe taal vervat" schrij ven. Dinsdagmiddag las deze het schrijven in den Senaat voor, waar het een storm van verontwaardiging ontketende. Graaf Roma- uonea, de voorzitter, verklaarde dat hy den brief aan de bevoegde rechterlijke autori teit zou ter hand stellen, opdat generaal Aguilera zou kunnen worden vervolgd. BUITEN LANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Ken bankbiljet vun een hall iniliioen >1. Ue volgende week women in omloop ge- hrucnt Dunkoujecten van een liuii mulioen 'Vi. men is vceüB bezig met het «irukken van l mniioen-bitjotten. Drie bekende. Duitsch-uationale studenten an ue technische uoogeschool te r ranken- hausen zyn tydeus een wandeling door een tienuu communisten aangevallen. Een hun ner icon ontkomen. De beide anderen Wer den zwaar mishandeld. Slechts een der dn- aera kon worden in hechtenis genomen. vaar aanleiding van de tairyke botsin gen, uie in de laatste dagen tussclieu de nauonaai-socialisten en de communisten hennen plaats gehad, heelt de rijkscommis saris in de provincie Saksen voorloopig alle openbare vergaderingen eu betoogiugen verboden. Z W USER L AIS D. De ontvangsten der Zwitsersche bouds- .-.poorwegen bedroegen van 1 Januuri tot 1 ,nuu j.l. 32.463.870 Dunk meer dan de uit gaven. Het vorige jaar was over dezelfde periode een tekort van 1.106.983 frank. Een en ander wordt toegeschreven aan vermin dering der exploitatiekosten. ENGELAND. De boot werkerssfaking De liüvenarbeide 1 sstaking lieett zich nog iets Uitgebreid. Te Konden staken tJiau.- fouud man. De leulers, tegen wier wif de .'tuning is uitgebroken, zyn echter van oor- deuj, dat de staking by gebrek aan sta- kingsiondsen binnen een paar dagen geein- digu zul zyn en doen daarom hun best, de mannen tot hervatting van het wci-g te be wegen. De vloesclipryzen zyn intusschou, hoewel er in de koelhuizen nog groole vour- rauen zyn, reeds gestegen. Vermoedelyk zal de staking tot gevolg hebben, (lat een officieel onderzoek wordt ingesteld naar de wijze, waarop het depar tement van Koophandel het indexcijfer oe- Ook de bladen geven over het alge- t toe, dat het cyfer voor tie vaststelling •Ier ioonen niet voldoende betrouwbaar is. Winston Churchill heelt twu#. processen wegens smaadschrift gewonnen, het eene tegel» de Evening News en het andere tegen de Daily Herald. Deze bladen hadden zyn uitgaven, toen hy als minister van koloniën een reis naar Egypte had gemaakt, gelaakt. De bladen hadden hun beschuldigingen trouwens al ingetrokken. D« grootste vliegboot ter wereld, ge naamd de Fairy IJrittania, heeft gister avond met succes pi oef gevlogen op het eiland Grain. De motoren hebben tezamen ecu Stérkte van 2600 puurdekracht. De bouw van de boot heeft vier jaar geduurd. Do sneltrein Leeds—Manchester is by Huddersfield op een locomotief geloopen. De twee locomotieven en de sneltrein vielen omver, waardoor 6 personen werden gedood tn 7 gewond. De plek vun de ramp ligt ongeveer 200 M. van het station Diggie af en een halve mijl van den bekenden Marsden-tunnel, een der grootste spoorwegtunnels in Engeland. De locomotief van een stilstaande goede rentrein had juist water ingenomen en i-toomde terug naar den trein, die op een ztfspéor stond, maar daar de wissel niet overging, kwam zy op bet hoofdspoor :e- reebt Juist was een sneltrein van Leeds Stockport met tien goed gevulde passa- giersWagens en getrokken door twee groote locomotieven uit den tunnel gekomen en liep met volle vaart op de losse locomotief van den goederentrein. De botsing veroor zaakte een geweldig geraas en was zoo he vig, dat de losse locomotief een dertig me ter ver weggeslingerd werd. Uit de verniel de stoomketel spoot de stoom sissend naar buiten. De machinist van den lossen loco motief werd op slag gedood, terwijl de sto ker aan den kant van de spoorbaan in deer niswekkende» toestand werd gevonden. Hy had een groote bloedende wonde aan het achterhoofd. De eerste locomotief van de sneltrein kantelde dwars over de spoorbaan. 'De stoker van dezen locomotief werd onder een massa gebroken yzer dood gedrukt, ter wyl de machinist vrij ernstig gewond werd- Ook de tweede locomotief van den sneltrein werd zeer gehavend en op den tender ge schoven. De beide eerste wagons deralleer- den en vielen om. De eerste wagon werd grootendeels vernield en van de inzittenden werden vier menschen gedood, onder wie een handelsreiziger met zijn vrouw en een bejaard echtpaar. Zeven andere personen werden min of meer ernstig gewond, onder wie een predikant. De overige gewonde pas sagiers konden, na verbonden te zijn, met de ongedeerd geblevenen per extra trein huiswaarts keeren. Het terrein van de ramp, met de geha vende locomotieven en de bloedsporen dei- gewonden bood een afgrijzelijken aanblik. BINNENLAND. De herziening der sociale verzekering. ..De Werkgever", orgaan van de Ver- van Ned. Werkgevers en van hetUentr. Induslr. Verbond, geeft een resumé van het onlangs verschenen prae-advies van Commissie XI uit den Hoogen Kaad van Arbeid, en voegt er onder meer aan toe-. Uni zijnerzijds zooveel mogelijk bij te kunnen dragen tot een zuiver en juist oordeel heeft het bestuur van (|e Vereeniging van Nedertandsche Werk gevers uit de leden een studiecommis sie benoemd, welke prae-advies zal moeien uitbrengen. Deze studiecommis sie staat onder voorzitterschap van den voorzitter der vereeniging, den heer ir'. C. K. Stork, tevens lid van den Hoo gen Raad van Arbeid, en bestaat voorts uit de hoeren J. B Blijdenstein W.J.zn te Enschedé, J. Dekker te Wormerveer, H. P. Gelderman C.M.zn. te Oldenzaal, inr. A Haex te Heerlen, ir. W. H. v. Leeuwen te Delft, ir. A. Plate te Kot- uerdam, H. Reerink te Goor. H. Schmidt van Gelder te Amsterdam en ir. J. H. H. Verloop te Rotterdam. Deze studie commissie heeft in de afgeioopen maand vergaderd en de samenvatting van haar ineening over de verschillende onder deden zal, na behandeling door het be stuur, in een vergadering van de leden van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers aan de orde worden ge field Deze algemeene vergadering is voorloopig vastgesteld op 19 Juli a.s. te Amsterdam. r&txir ma De Verzekeringsraden. Aan dr. H. J. Coert, J. E. W. Duys en mr. V. H. Rutgers, alten te 's-Gra- ventiage, plaatsvervangende bezoldigde leden van den Verzekeringsraad te Den Haag, en aan F. Bartelink te 's-Gra- vcubage, G. A. H. Habets te Kerkrade en dr. J. Buning te 's-Gravenhage, plaatsvervangende bezoldigde leden van den Verzekeringsraad te Arnhem, is wegens opheffing hunner functies, met ingang van 1 Juli j.l., eervol ontslag veileend, onder dankbetuiging voorde dooi hen als zoodanig bewezen dien sten De oneenigheid in de Communistische Party. Binnen enkele dagen zal bij het partijbestuur der commun. partij een sihrijven uit Moskou binnenkomen, in verband met de besprekingelf, die bij de Executieve zijn gevoerd met de ver tegenwoordigers van de oppositie, de heeren De Kadt en Van Reesema en den afgevaardigde van de partijleiding Louis de Visser. Zijn wij wel ingelicht, aldus bet Voik dan zul door de Execultieve aan het partijbestuur worden opgedragen alle geroyeerde leden weder in bet partij verband op te nemen en de zaak-Wijn- koop-Uolly-Sirach aan het oordeel van oen scheidsgerecht te onderwerpen. Wij kunnen aan deze mededeelingen toevoegen, dat bij de Executieve nog in overweging is de vraag, of het niet wenschelijk is, om den heer Wijnkoop in het belang van den partijvrede en van het herstel van de aantrekkings kracht dér communistische beweging, van het partij-leiderschup te ontheffen, li» dal geval heeft men er aan gedacht de leiding van de communistische be weging in Holland aan den heer Snee vliet op te dragen, die zich al sinds ge- ruimen tijd in Rusland bevindt. Een beslissing dienaangaande is ech ter nog niet genomen. Naar het schijnt, is men, door het feit dat de aangekondigde publicaties van den heer Colly nog niet verschenen zijn in Moskou nog niet volledig op de hoog te. in het bijzonder met de gestie der heeren Wijnkoop en C'eton, waarover dt publicaties van den heer Colly zctoals hij destijds heeft aangekondigd in hoofdzaak zullen handelen. Het internationale reisverkeer. Naar de Tel. verneemt, heeft de Duit sche Rijksdag gisteren het wetsontwerp in zake het Duitsch-Ncderlandsche ver drag betreffende het internationale reis verkeer, aangenomen. Deze wet heeft de strekking, dat de regeering van bei de landen elkaar bij het grensverkeer wederkeerig steun verleenen. Het blad vernam verder, dat de Fran- schen en Belgen, op verzoek van den Nederl. gedelegeerde in het Roergebied op de spoorlijn Gelsenkirchen-Bismarck- Buer— Zuid-Dorsten de militaire be waking zullen'intrekken. Langs deze lijn werden Duitscbe kolen voor Neder land tot levering waarvan Duitschland contractueel verplicht is, getranspor- teerd. De militariseering van de spoor lijn maakte aan dit transport een ein de. Naar de Nederl. gedelegeerde heeft verklaard, zal de spoorlijn waarschijn lijk reeds binnen enkele dagen zonder militairen zijn. De rechten van het Rjjk op de voormalige Het vonnis van de Haarl. rechtbank, waarbij het rijk is veroordeeld om aan die gemeente de kazernegebouwen te rug te geven, kan een staartje hebben, indien ook andere gemeenten, die zich m dergelijke omstandigheden bevinden, gaan proöeeren om langs gerechtelij- keu weg in het bezit dier gebouwen te worden gesteld. Zoo heeft ook de ge meente Schoonhoven, die er een halve eeuw geleden zeer op gesteld was daar ei' deel van het garnizoen onder te brengen, thans een aantal militaire ge itouwen binnen haar veste, die zij gaar ne weer zelf in gebruik nemen zou, ïn- (iien er slechts overeenstemming met liet rijk kon worden verkregen, maar juist aan die overeenstemming schijnt het te mankeeren. Behalve een groote kazerne staan daar leeg, althans buiten gebruik sinds hel garnizoen is opgeheven, een mili taire gymnastiekzaal, een hospitaal en de vroegere militaire ^hool, later can- Lne-gebouw. Van die alle kan de ge-, ineente alleen hel hospitaal terug be komen, schoon ook deze gebouwen, be halve de cantine. indertijd aan het rijk zijn afgestaan «qider beding, dat de ge meente ze weer zou terug ontvangen, zoodra ze niet meer voor militaire doek einden /.ouden noodig zijn. De gemeen te achtte dit oogenblik thans'aangebro ken, maar ziet zich in haar verwach tingen teleurgesteld, omdat Oorlog ver klaart. dat de gebouwen oiok nu nog \oor militaire doeleinden moeten die nen. n.l. voor den opslag van militaire goederen. Op dien grond krijgt de ge meente de beschikking over de gebou wen niet, niet uitzondering van bet hos pitaal. waaraan ze het minst behoefte heeft. Plannen voor de stichting van ten schoolgebouw voor de inmiddels opgerichte Christelijke U.L. school kon den niet worden uitgewerkt, omdat de gemeente nog steeds hoopte de cantine ten oud schoolgebouw, dat daarvoor uitnemend zou zijn in te richten, in ge bruik terug te krijgen; inmiddels zijn ook de plannen voor een rijksdagnor- maalschool, in de plaats van de Nor maallessen te bouwen, opgekomen en ook daarvoor hoopt de gemeente nog sieeils op een gunstige beschikking van Gorlog. Met een nieuw gebouw zou min stens een halve ton gemoeid zijn, een uitgaal, die voor de gemeente te zwaar wordt geacht, vooral omdat het rijk daartegenover slechts een matige ver goeding stelt. Schoonhoven hoopt nog steeds, dut l^t rijk voor een doei, dat -zoozeer de rijksbelangen raakt, al» de stichting eelifr rijksnormaalschool, een gebouw op haar grond gebouwd en uaardoor volgens overeenkomst haar eigendom, indien bet rijk die gebouwen niet meer gebruikt, in werkelijk bezit zul willen teruggeven en heeft den meed nog niet opgegeven. Volgens hel Hbid. zijn deze week autoriteiten van Oorlog te Schoonhoven geweest, om zich te overtuigen of er elders dan in de \eelbegeerde cantine, ruimte kan wor den gevonden om de rijks militaire eigendommen te bergen, welke thans \ooi de cantinegebouwen zijn bestemd. Indien dat mocht gelukken, dan zal die mogelijkheid niet uitgesloten zijn en vindt het geschil een vreedzame oplos sing. Mogelijk doel de uitspraak van de Haarlemsche rechtbank de kansen ten goede keerenl Democratische Party. in de algemeene vergadering, te Ani- sti rdam gehouden, is herbenoemd tot algemeen voorzitter de heer prol. mr. E. Heeres te 's-Uravenhage be noemd tot algemeen secretaresse mevr. A. DortlandSillevis te 's-Gravenhage (Kiiuiiastraat 189), tot lid van het hoofd bestuur voor den rijkskieskring s-Gra- vtullage, de lieer mr. C. P. van Wijn gaarden, en voor den rijkskieskring .unsterduni de lieer U. P. Hurting. Tot adjunct-secrétaris is benoemd de lieer II. Uden Masinan te 's-Gravenhuge (van Blankenburgstraat 100). Niet toelating als raadslid. In navolging van het besluit van de gemeente Schoonhoven om een leeraar van het Nijverheidsonderwijs niet als raadslid toe te laten, heelt thans de AIkmaarsche.gemeenteraad zich verzot tegen toelating als raadslid van mej. Carols, omdat zij als leerares werkzaam is bij het Nijverheidsonder wijs. Wethouder Cloek deelde mede bij Gedeputeerde Staten in beroep te zul len gaan. l)e Verzekeringsraad. Bij kon. besluit is bepaald, dat de Verzekeringsraad, bedoeld m het eer ste lid van de Radenwet, zal zijn ge vestigd te 's-Gravenhage. Schoonheidscommissie in het Gooi. 'lot lid van de Centrale Schoonheids commissie in het Gooi is benoemd de lieei H. Hanrath, architect te Hilver sum. Belasting op vrachtauto's. (iedeputeerde Staten van Overijssel hebben aan den gemeenteraad van Al melo bericht, dat goedkeuring onthou den is aan het raadsbesluit tot vast stelling eeuer verordening van de hef fing eener belasting op vrachtauto's en bijwagens. GEMENGDE BERICHTEN. De anti-drankwetten in Amerika. Na een verblijf van drie maanden is met de Volendam naar Holland terug gekeerd de heer P. van der Meuten, president van het hoofdbestuurder Ver eeniging ter Bestrijding van Alcoholi sche Dranken. De heer van der Meuten die. naar de N. R. Crt. meldt, met den heer N. A. de Vries in Maart in de Ver. Staten gekomen was om de uit werking der ..Prohibition" te bestudee- ren. is over de resultaten van zijn reis buitengewoon tevreden. Hij is de vaste meening toegedaan, dat met de anti- drankwetten, nu deze vier jaar in wer king zijn geweest, reeds zeer belang- rijkc resultaten zijn bereikt. Van de vel ervaringen en indrukken die de l eer Van der Meulen zelf in artekelen en brochures hoopt te beschrijven, was het voornaamste wat drankmisbruik als een volksvraagstuk betreft, dat men nu il zeggen kon. dat het opgehouden had een probieem voor het volk te zijn. De genen die nu nog misbruik maken van slerken drank zijn voornamelijk de rij ken en beter bedeelden. De heer Van der Meulen was er zeker van, dat de w etten waarschijnlijk nog wel vele ver anderingen zouden ondergaan, maar toch nooit weer herroepen zouden wor- oen: daarvoor waren te velen van de weldaden van het drankverbod over tuigd. In de al geloopen nacht zyn te Nieuw-Lous- drecht afgebrand drie woningen, bewoond door de gezinnen Van der Wilt, Van Oos trum en Heinnipman. Ook een hooiberg ver brandde, terwyl verder twee geiten in de vlammen omkwamen. De inboedels werden grootendeels gered; het huis, toebehoorende aan T. Doets was verzekerd. Ook by Van der Wilt en Heinnipman dekt verzekering de schade. Van Oostrum was niet verzekerd. Ooi-zaak vermoedelijk hooibroei. Toen de gemeenteveldwachter Van Riel een dezer nachten te Alphen (N.-Br.) op surveillance was, ontdekte hy een onbe heerd rywiel, beladen met een zak leder, meldt de Msb. Hy bemerkte even daarna drie verdachte personen, waarvan er twee een rywiel by zich hadden, eveneens zwaar beladen. De drie onbekende personen wer den door den veldwachter en te hulp geroe pen burgers overvallen en gearresteerd. Een wist zich los te nikken en op de vlucht te gaan. Hy werd achtervolgd door een der burgers en diens hond. By zyn vlucht trok tie dief een revolver en schoot verscheidene malen op zyn achtervolgers, echter zonder iemand te treffen. Al heel spoedig werd de bandiet door den hond tot staan gebracht. Ruim 160 K.G. leder, dat in een looierij ontvreemd was, werd in beslag genomen. De inbrekers zijn. uit Breda en Tilburg afkom stig en alle drie beruchte lieden. Ze worden van meer inbraken en diefstallen, geduren de den laatsten tijd in de omgeving ge pleegd, verdacht. POST EN VERKEEK. De pluatskuurtjes voor de treinreizigers. Aan het station te Utrecht wordt een proef genomen met nieuwe toestellen in de bureaux voor plaatskaartjes, welke naar het Utr. Dbld. meldt een grondige ver andering brengen in het drukken van de plaatskaartjes voor treinreizigers. Tot no gtoe weiden de treinkaartjes in flinke voorraden vooruit gedrukt op een drukkery in eigen beheer. Daar deed zich echter het volgende by voor: Wanneer op een bepaalde plaats een markt geopend werd, werd het treinvervoer naar dat station veel drukker. Gevolg: er moest een aantal kaartjes in voorraad wor den gedrukt .Wanneer nu echter zoo'n markt weer werd opgeheven na een luttel aantal maanden, dan werden de kaartjes vrijwel niet meer gebruikt, zoodat men zat met een hoeveelheid dood kapitaal. De nieuw ingevoerde toestellen zullen dit ongerief voorkomen. Aan de groote Duitsche stations worden ze al lang gebruikt, maar in Holland had men ze tot dusver nog niet in gevoerd. Utrecht is, dank zjj het initiatief van den chef der controle, den heer Van Ginkel, het eerste station, watfr ze in ge bruik komen. De bekende Duitsche industrie A E. G. heeft de toestellen, die zeer ver nuftig van bouw en zeer eenvoudig van be diening zijn, geleverd. De ongedrukte kaart jes liggen in verschillende bakjes naast de machine; de gele kaartjes van de le klasse zijn in één vakje ondergebracht, de groene van de 2e klasse eveneens, verder zijn er retours (aangeduid met een roode balk) voor het snelverkeer en retours voor het buurtverkeer, opnieuw in de groene en gele kleur, zoodat er zes verschillende soorten zijn. Wanneer nu een reiziger een kaartje koopt b.v. tweede klasse Gouda, dan neemt de ambtenaar die aan het loket bedient, een groen kaartje, steekt het in een gleuf en schuift den „wagen" (wij ontleenen ge makshalve dien naam aan de schrijfmachi ne) over. een stalen lint, totdat de wijzer op den naam Gouda gericht staat. De sta tionsnamen staan n.l. op de verschillende zijden van een lang prisma. De bekendste stations staan op de eerste zijde, de minder bekende op de volgende. Staat de eerste zij de voor en ligt Gouda daarop, dan heeft de juffrouw dus aan het prisma met te ver draaien. By Zwolle b.v. moet ook het pris ma verdraaid worden. Staat de „wagen" voor het vereischte station, dan wordt door middel van een handbeweging een vochtig cliché naar bo ven gebracht, dat in den wagen gedrukt wordt tegen het blanco-kaartje, zoodat dit zyn definitieve aanzien krijgt en bedrukt en wel naar buiten springt. Door het ver draaien van het prisma zet men een andere serie cliché's onder den „wagen". Wanneer de wyzer per ongeluk niet precies op ee& stationsnaam wijst, komt het betreffende cliché niet naar boven, maar wordt het kaartje met een groot kruis bedrukt, zoo dat de juffrouw onmiddellijk ziet dat er iets niet in den haak was. Het aantal bewegingen, dat de juffrouw maakt, is er niet door verkleind, maar ook vrijwel niet door vergroot. Vroeger moest zy de kaartjes uit de kast halen en door den composteur laten bestempelen met da tum en jaartal. De nieuwe machine drukt ook het datum- stempel op de kaart. De machine heeft twee controlestrooken, waarop de nummers van de kaartjes en de geldbedragen gedrukt worden. De eene con- trolestrook is voor de bedienende ambtena res, die met behulp van die strook de bedra gen tellen en vergelijken kan met het be drag in kas. De tweede strook is zeer nauw gezet afgesloten en dient alleen voor de hoogere controle-ambtenaren. Het kostte natuurlijk eenige moeite voor het personeel om met de toestellen ver trouwd te raken, maar de leden van dit per soneel hebben zich met toewijding gegeven em deze proef te doen slagen. Eén van de toestellen was vandaag nog wat „zenuw ziek", maar werd door den Duitschen mon teur weer in 'tgereede gebracht. Er staan twee toestellen op het plaatskaartenbureau le en 2e klasse en éen op het bureau derde klasse. De bedoeling is voor de detfde klasse het aantal te vergrooten. Ten slotte handhaaft men nog eén hulp serie gewone gedrukte kaartjes voor het geval de machines weigeren of voor dagen dat de overgroote toeloop opening van meer loketten noodzakelijk maakt. Wanneer de proef slaagt is het de bedoe ling ze ook op andere groote stations hier te lande in te voeren. Voor reizigers naar Zwitserkind. Van 10—20 Juli zal dagelijks, behal ve Vrijdags, de Zwitsersche trein ver trekken van Amsterdam C. S. 7.26 u. s morgens. Den Haag H.S.M. 8.24 u*, Rotterdam D B. 8.55 u. Terug naar Ne derland vertrek! de trein dagelijks van 11—21 Juli te 7.10 u. voormiddag* van Bazel. LAND- EN ZEEMACHT. Legerinutaties. Behalve de reeds vermelde Opper- en Hoofdofficieren zal, naar gemeld wordt, ook de generaal-majoor J. L. ten Bosch, inspecteur van den Vrywilligen storm op 1 October den dienst verlaten. Als zijn vervanger zal optreden de kolo nel G. W. Fris, terwyl de kolvel W. S. A. A. H. M. van Ryswyk de Jong, Inspecteur der Infanterie zal worden en de kolonels H. C. Foranier en R. B. A. N. de Quay het bevel over een divisie zullen krygen. KUNST. Madrigaal vereeniging. De Madrigaaivereeniging is voor het vol gend seizoen als volgt samengesteld: da mes A. Kubbinga— burg, H. van Kaalte— Horneman, J. v. d. Linde, N. Evekink— Busgers, J. UresdenDhout; heeren Jac. v. Kempen, Vine, van tiers, W. Ravelli, H. Kubbinga. .^2 Alexander Schmuller leeraar aan liet Conservatorium te Rotterdam. Aa nhet Conservatorium voor Muziek te Rotterdam zal, met ingang van September verbonden worden een meestercursus in het vioolspel, de vioolpaedagogie en de analyst- van het vioolspel. Deze cursus zal staan onder leiding van den heer Alexander Schmuller. SCHEEPVAART. Een Russisch regeer in gsschip. Dezer dagen is in de Kotterdamsche ha ven het eerste sowjetschip binnengekomen met Russisch graan, nJ. De Bolshevik, het zelfde schip, dat met De Communist, een ander Russisch regeeringsschip, reeds meermalen' met ladingen graan naar Duit sche havens weixl gezonden. De Bolshevik heeft in 300.000 K.G. rogge, 900,000 K.G. boekweit en 395.000 K.G. haver. Sowjet- graan is vroeger hier al vele malen binnen gebracht, maar steeds met gecharterde schepen. Stoom v. My. Nederland. Banka, vertr. 6/7 v. Cariaham n. Amst. Koningin der Nederlanden (uitr.) vertr. 4/7 v. Genua. Kon. Ned. Stoomb. My. Mercurius, v. Ibrail n. Esbjerg vertr. 3/7 v. Falmouth. Vulcanus vertr. 6/7 v. Rott. n. d. Mkjdel- landsehe Zee. Holland Amerika L»jn. Maasdam v. Rotterdam n. N. Orleans, an. 5/7 te Antwerpen. Holl. Britsch-Indië Lijn. Andyk( thuisr.) arr. 4/7 te Colombo. Holl. Ooat-Afrika Lijn. Aludia (thuisr.) arr. 6/7 te Antwerpen. Holl Ooat-Azië Lijn. Ro-tti arr. 5/7 v. Hamburg te Bremen. Holl. Weat-Afrika Lijn. Jaarstrootn( uitr.) pass. 4/7 Dungeness. Java China Japan Lijn. Tjipanas vertr. 1/7 v. Samarang n. Hong Kong. Kotterdamsche Lloyd. Kawi (uitr.) vertr. 4/7 v. Singapore. ALLEEN vertegenwoordiger voor Oouda van het WERELDBEROEMD STADSNIEUWS. GOUDA, 6 Juli 1923. „Gouda Vooruit". Ue vereeniging „Gouda Vooruit" hield gisteravond onder leiding van den vice-voor- zitter, den hqpr J. van Kranenburg, een al gemeene ledenvergadering in Hotel „De Zalm". De rekening en verantwoording van den. penningmeester, werd door een commissie nagezien en in orde bevonden; ze wjjst een klein batig saLdo aan. De Voorzitter deelde mede dat in de jong ste bestuursvergadering besloten was tot het beschikbaarstellen van medailles voor de Goudsche Land- en Tuinbouwtentoonstelling en tot het schenken eener bydrage aan de Commissie voor Openbare Feesten. Voorts is in bedoelde bestuursvergadering het plan geopperd om in de feestweek van 27 Aug. 2 Sept. een concours te organiseeren voor amateur fotografen voor de beste opnamen van de in die week aangebrachte versierin gen en van de feestelijkheden. Dit plan ia door de amateur-fotOgiafenclub met in stemming begroet. Het ligt in de bedoeling de gemaakte fo to's in de feestweek in de groote zaal van de Sociëteit „Ons Genoegen" te exposeeren, waardoor <4 aandacht wordt gevestigd zoo wel op de foto's als op hetgeen onze stad aan versiering biedt. Voor dit concours wor den verschillende pryzen beschikbaar ge steld. De bemoeiingen van het bestuur inzake het verkrijgen van logies voor de vreemde lingen, die in Aug.-Sept. hier meerdere da gen moeten verblyven .hebben tot resultaat gehad dat op de geplaatste advertentiën meerdere brieven zyn ingekomen van par ticulieren, die in totaal logies kunnen ver schaffen aan 42 personen. Deze opgaven zyn gesteld in handen van de Tentoonstel lingscommissie. Bjj het aan de orde stellen van de ver- 1 kiezing van twee bestuursleden in de vaca tures van de heeren H. H. van Heuvel n en I. IJssel de Schepper bracht de voorzitter hulde aan de verdiensten van beide leden. Het bestuur heeft gemeend den uitgetreden voorzitter, den heer I. IJssel de Schepper, van zyn groote waardeering voor diens be langstelling voor Gouda Vooruit te moeten doen blyken door hem tot eere-lid te benoe men, welke benoeming door hem volgaarne is aanvaard. fw WWe vacatures wérd voonJéh doör de benoeming van de heeren T. van Hcu- veln en Mr. M. de Mol. De heer A. J. J. Vos bracht uitvoerig verslag uit, mede namens zyn mede-afge vaardigde, van de algemeene vergadering tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, die dezer dagen in Arnhem is gehouden. Den beiden afgevaardigden werd voor hunne vertegenwoordiging der vereeniging daar, dank gebracht. By de rondvraag werd de aandacht geves tigd op het euvel, dat de weg by de Waaiersluis niet voor wandelaars is open gesteld, evenzoo de oude spoordijk. By het tekort aan wandelwegen zal het aanbeveling verdienen, dat deze worden opengesteld. Ook werd gewezen op den toestand, die ontstaat door de opheffing van de spooraf- sluiting aan den Zwarteweg. Daar dreigt groot gevaar. Besloten werd deze aangelegenheden te stellen in handen van het bestuur, teneinde de daarvoor meest aangewezen maatregelen te treffen. Ten slotte werd nog de aandacht geves tigd op de motie, dooi den Waddinxveen- schen gemeenteraad aangenomen, beoogende uitstel te bewerkstelligen van de totstand koming van den spoorweg GoudaBos koopAlfen, welke motie reeds contra-ono- tie's uit Boskoop tengevolge heeft gehad. Besloten werd te dezer zake een schrijven t$ richten aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, waarin verzocht wordt met al hare ten dienste staande middelen de tot standkoming van dezen spoorweg te bespoe digen. Mond- en Klauwzeer. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Gouda, brengen ter algemeene ken nis, dat in deze Gemeente (Willens) geval len zyn geconstateerd van de besmettelijke veeziekte Mond- en Klauwzeer, en waar schuwen de veehouders voorzorgsmaatrege len te treffen en de ingezetenen geen onge kookte melk te drinken. Vergadering Goudsche Winkeliers- vereeniging. In café Vredebest werd gisteravond een ledenvergadering gehouden uitgeschreven door de Goudsche Winkeliersvereeniging. In zyn openingswoord wees de voorzitter de heer B. Rietveld er op dat de agenda maar een „magere" is, maai- toch kon niet langer met vergaderen gewacht worden met het oog op den winkelweek die anders ge loopen is dan verwacht werd. Na lezing der notulen werden de ingeko men stukken behandeld, waaronder een schrijven van het Centraal Bureau van Ad vies omtrent een verzonden circulaire ge- teekend door Vergouwen. Bedoelde persoon heeft niets uit te staan met het Centraal Bureau, hij was er vroeger jaren directeur van en heeft nu zelf een adviesbureau. Voor kennisgeving aangenomen. tien uea leden heelt net bestuur een Uit knipsel uoen toekomen uit een der vakbla den, over vliegende winkels; gewaarscnuwil wordt niet te koopen van n. iiey jtu., te veenendaal ,die benaive grossier houder is van vliegende winkels. By ïmormatie is gebleken dat te Utreen l geen'belasting wordt gelieven van vliegende winkels. Ue voorzitter zegt dat van uen Minister van Binneniandsche Zaken binnenkort een wetsontwerp tegen vliegende winkels is te wachten. liet bestuur heeft een adres gericht aan den Raad tegen de sluiting van de Jan Kat- tenbrug op feestdagen, hetgeen geen suc ces heeft gehad. "Van de algemeene patroonsvereeniging is een verzoek ingekomen om werkzaamheden te laten verrichten door gevestigde patroons en niet door werkloozen. Het bestuur sympathiseert met net ver zoek als zynd^een middens Landsbelang. .uedegedeeiu wordt dat de heer alegi ais lid van het bureau voor Advies is algetre- den en in zyn plaats is benoemd de heer K. de Jong, die de functie heelt aanvaard. De heer B. de Jong zegt als vertegenwoor diger de jaarvergadering van het bureau te hebben by gewoond. De Voorzitter dier ver gadering heeft warmen dank gebracht voor hetgeen de beer Slegt heelt gedaan in zyn kwaliteit als lid van het Bureau, voorts deelt de heer B. de Jong mede dat de peer K. de Jong met algemeene stemmen weid gekozen. De heer K. de Jong zegt dank voor zyne benoeming; hy heelt de functie aanvaard omdat het bureau van groot belang voor den middenstand is. Met liet jaarverslag toont spr. het groote nut van het bureau aan en betreurt dat er nog te weinig gebruik van wordt gemaakt. Het bureau levert veel eco nomisch werk. Boekhouding door het bureau in orde gebracht of boeken gecontroleerd en geteekend door den directeur van het bu reau kunnen ook van groot belang zyn voor belastingzaken. Spr. stelt zich beschikbaar inlichtingen te geven en werkzaamheden te verrichten zooveel in zyn vermogen is. Ten slotte deelt de heer de Jong mede dat de heeren de Vries, Westhaven en SaaLbach, Oosthaven zich als lid hebben aangemeld. D« Voorzitter stelt aan de orde mededee lingen betreffende de winkelweek en deelt mede hue het komt dat ér verandering in hei plan is gekomen. De Commissie voor Openbare Feesten n.1. had verzocht overleg te plegen om de winkeldemonstratie een deel te doen uitmake» van de feestelijkheden. Het bestuur heeft zeer tot haar genoegen een conferentie bijgewoond. De winkelweek zal hebben een officieel cachet doordat zy een deel van het feestprogramma zal uit maken; om de winkelweek zoo goed moge lijk te doen -slagen heeft deze vereeniging met de andere vereenigingen in zekeren zin de leiding uit handen gegeven, maar, zegt de voorzitter, het is geen wedstrijd maar een demonstratie. Een soort prijsvraag door letters wordt uitgeschreven, verschillende winkeliers kry gen een letter in hun étalage; het publiek dat werkeJjjk belang stelt is daardoc/r ver plicht de etalages te bezichtigen, het is een zwakke poging om de belangstelling tot ons te trekken, zegt de Voorzitter. Dat is het verloop geweest waarom de winkelweek anders wordt georganiseerd dan de oorspronkelijke bedoeling was. Spr. hoopt dat allen het goed vinden, want de kogel is reeds door de kerk. Geen pryzen worden be schikbaar gesteld, maar een prachtig pla- tceibord als souvenir aan elke deelnemer. By de rondvraag verzoekt de heer de tlong met het oog op het in October te houden Middenstandscongres hen die ifets ter kennis hebben te brengen van het bestuur, zulks tijdig te doen, opdat de behandeling kan geschieden vóór de beschrijvingsbrief in zee gaat. Spr heeft geconstateerd dat het belasting biljet gebruikt wordt voor reclame en ge looft dat de Middenstand in Nederland te gen een dergelijke handelwijze moet prdtes- teeren by den minister van financiën, als zijnde beneden de waardigheid van de schat kist. Spr. wil een en ander ter kennis bren gen van het bestuur van den Middenstands bond. Ook op de weegmachines op postkan toren enz. wordt gewezen. Spr. keurt af Ue concurrentie van den Staat tegenover den middenstand. De Voorzitter zegt dat het Bondsbestuur tegen reclame op het belastingbiljet reeds geprotesteerd heeft Door eenige leden wordt nog het woord gevoerd over de uitbouwsels op de trottoirs voor de café's, waarvan sommige winkeliers veel last en schade ondervinden en over het verkrijgbaar stellen/van tabak na 8 uur in café's, alsmede crWf het onvoldoende toe zicht op den winkelsluiting. De Voorzitter zegt toe dat het bestuur een en ander ernstig onder de oogen zal zien, waafna de vergadering wordt gesloten. Na drie eeuwen. De burgemeester van Weesp heeft, toen hy afscheid nam van den gemeente-ontvan ger, den heer L. A. Houtman, wien op ver zoek eervol ontslag is verleend, er op ge wezen, dat de scheidende was één der laat ste telgen van het geslacht-Houtman, dat drie eeuwen aan de stad Weesp in tal van openbare ambten en waardigheden, zijn beste krachten heeft gewijd. Dat het geslacht-Houtman zich indenlaad jegens de gemeenschap zeer verdienaNJijk heeft gemaakt, moge, zegt de Tel., blyken uit het volgende: In 1622 was mr. Jan Hen- drickszoon Houtman lid van de vroedschap; burgemeester Thomas Houtman bestuurde in 1634 de stad Weesp; 16 Sept. 1640 werd Thomas Houtman door de StatenjGeneraal der Ver. Nederlanden benoemd tot Ontvan ger van de Gonvoyen en de Licenten tot Weesp. Van 16951711 was Heodriek Houtman burgemeester van Weesp; zyn zoon Jan Houtman werd schepen. Als sctiepen vinden wy ook vermeld: 'lhomas Janszoon hout man, en wel in 1795. Diens zoon Joannes was studs inedicinai- dokter en tevens vrede rechter in het kanton Weesp. Deze Joannes Houtman was een zeer vooruitstrevend man, hy was o.a .een der eersten, die Ijverig pleitten voor de koepok-inenting. Ook be ijverde hy zich voor de tooneelspeelkunst, waarvoor hy zich zeer verdienstelijk maakte een vrjje zitplaats in den Amsterdomschen Schouwburg van dien tijd leverde daarvan wel het bewijs. De benoeming tot vrederechter in hei kanton Weesp geschiedde door Napoleon, van uit het Kremlin te Moskou. Dr. Joannes Houtman (overgrootvader van den afgetre den gemeente-ontvanger) stierf in 1825. Zyn zoon, Thomas Joh. Houtman was tot 1861 griffier by het kantongerecht te Weesp. Diens zoon Lucas A. Houtman was van 1862 af 46 jaar Weesper ambtenaai, waarvan 37 jaar gemeente-ontvanger. In 1897 werd hy opgevolgd door z(jn zoon, L. A. Houtman, die dit ambt ruim 25 en een half jaar heeft vervuld. Een jongere broeder, de heer Th. J. Tout- man, zal in Sept. de Weesper Vroedschap binnentreden, zoodat dan toch nog een na komeling van een zoo verdienstelijk ge slacht de gelegenheid geboden wordt, zich aan de belangen van de Stad der Vaderen te wjjden. De familie Houtman voert het wapen, dat voorkomt in verschillende ramen van de St. Janskerk alhier (waarvan er een door Weesp aan Gouda werd geschonken), voor stellende een roode leeuw op gouden veld, waaronder drie leliën op zilveren veld. Agenda: 6 Juli, 8 uur. Blauwe Kruis. Chr. Sigaren- makerabond. 6 Juli, 89 uur Kazerneplein. Demonstra tie E. H. b. O. UIT DEN OMTREK. BERGAMBACHT. De Ki-jari^é W. de Jong, werkzaam op de stoomUmmerlabriek van den heer v Meggelen. alhier, kwam uiel zijn hand 111 aanraking met de beitels vun dt 111 werking zijnde machine, waar- dooi hij lievig aan die hand werd ver wond. In de fabriek werd het eerste vtrhand ge legdj Naar men ons mededeelde zul de nieuwe steiger aan Bergstoep, athier, a.s. Zondag door de atoombooten van dt reederij De Lek in gebruik worden genomen. Het geheel ziet er fraai uit. Wat ruimte voor passagiers, goederen en vee betreft is dit een groote verhe it ring te noemen. BOSKOOP. Te Rotterdam z(jn gesHÉJigtl voor het M.U. L.O. examen diploma A, M. van Groos, B. Mossel, J. P. van Nes, B. C. Rosborgen en J. Zeylmans. Marktbericht der Coop. Vereen. ,,De lioskoopsche Veiling van 4 Juli: Rozen: Ophelia f Ü.tiö, Golden Ophe lia 1 Sunburst 1 0.28, Hatiley t O.tto l'i. de Bulgurie f 0.21, Columbia f 0.4H, Butterfly f U.tiü, Mrs. Aüroii Ward f ü.2o Kaiser ui Aug. Victonu f 0.50, Mme Ju les Bouclie 1 0.18, polyantharozen f U.üo ouilenro'/.eii f 0.25, gladiolen f 0.4b, !a- 'ihyrus i 0.15, pioenen I 0.27—f 0.4ü, l'y- r< thrum f 0.0t>, Campanula 1 0.10, an ders f 0.0(5, Delphinium 10.15, beuken blad l 0.10, alles per bos; aardbeien 1 0.41 per 5 ons, per/aken 10.10-10.10 per stuk. Voor het M.U.LU. examen diploma A. zijn geslaugd N. van Duureu, M. E. G. Nieuw burg, M. Bpek en W. Varkade alhier. De l'oinologische Vereeniging heeft in haar vergadering van 3 Juli besproken Ue motie van den Waddinxveensche Gemeente raad betreffende de aanleg van den spoor weg Gouda-BoskoopAlphen. Een motie werd aangenomen welke als volgt luidt: De Pomologische Vereeniging te Bos koop, kennis genomen hebbende van «ie mo tie van den Raad der gemeente Waddinx- veen van 25 Juni 1923, waarin wordt uitge sproken dat de aanleg van den spoorweg GoudaWaddinxveen—-BoskoopAlphen a. d. Ryn, aan de hand van bet algemeen en plaatselijk belang, zoolang de omstandighe den zich niet wijzigen, behoort achterwege te blijven; herinnert aan het feit, dat reeds voor meer dan 26 jaren door haar de totstand koming der spoorverbinding noodzakelijk werd geacht; overtuigd van het zeer groote belang dat haar in 1912 noopte het batig saldo van de Groote Bloemententoonstelling, in 1911 ge houden ter beschikking van de Regeering te stellen; blyft van meening. dat dezelfde redenen die destijds golderf, nog steeds en zelfs in meerdere mate gelden, in het bijzonder voor zoover het betreft de mededinging van Bos koop tegenover buitenlandsche centra van cultuur en het kweeken van producten die o panel vervoer zijn aangewezen; spreekt als haar meening uit, dat ieder uitstel groote schade voor het bedrijf teekent; besluit deze motie ter kennis te brengen van Zijne Excellentie den Minister van Wa terstaat, Zijne Excellentie den Minister van Financiën, de beide Kamers der Staten-Ge- neraal, de Gedeputeerde Staten per provin cie Zuid-Holland en de Directie der Neder landsche Staatsspoorwegen. HAASTRECHT. Naar wü vernemen sal het huis met f raaien tuin, behoorende tot de nalatenschap van Mevrouw le Fèvre de Montigny geb. Bisdom van Vliet, in den bestaanden toe stand bewaard blijven. Het huis, dat een zeer belangrijke collectie historische waar den bevat, zal een museum worden, waarin voor het nageslacht de geschiedenis van het oude Haastrecht bewaard. OU DE WATER. Ken opzienbarende arrestatie. De Keraeente-politie te Oudewater hoeft, naar het „Hott. Nbl." meldt, den geweien pastoor der Oud-Kaüi. Ue- meentc, die verdacht word! van een misdrijf tegen üe zeden, gearresteerd op het moment, dat hij in een auto wilde stappen om de gemeente te ver laten. Dt- burgemeester van Oudewater ge lastte, na den arrestant te hebben ver hoord. diena overbrenging naar Utrecht wnui hij voorloopig m het Huik van bewaring is opgesloten. Burgert ij ke Stand. Oudewater, Juli. Ondertrouwd: W. H. M. Door man, IM) j. en 1. Anspach, 46 j. J ue Bruin 40 j. en F. E. Wennekes, 41 j. J. (j. van Schalk, 26 j. en U. Rietveld. 25 J. STOLWIJK. Mcj. M. P. Burggraaf, uaderVyzeres uun dt- Christelijke school alhier is in gelyke betrekking benoemd te Nott^-Ziemer by Ryssen, aiwuar zij 15 September in dienst hoopt te treden. WADDINXVEEN. Op de secretarie dezer gemeente ligt voor een ieder ter inzage een exemplaar van de door de Kamer *oü Koophandel en F'ubrié- ken voor Gouda en omstreken opgemaakte lyst van degenen, die gerechtigd zyn 111 het jaar 1923-1924 hun stem te brengeue bh verkiezing van een of meer leden van de Kamer van Koophandel en F rubrieken te Gouda, aldeeling Grootbedrijf en een dito exemplaar voor de aldeeling Kleinbedrijf. Tot en met 14 Juli a.s. is een ieder be voegd by de Kamer verbetering van de door haai va.Agesteide kiezerslijsten te viagen, op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt ol' verkeerd geplaatst is. Dit verzoek moet schriftelijk en in duplo worden ingediend. Tot tijdelijk ambtenaar by de gemeente bedrijven alhier is door den raad benoemd de heer H. J. Sikkema, electricien alhier. Gisteren had ten overstaan van burge meester en wethouders de verpachting plaats voor den tijd vun een jaar van het vischrecht in het water dezer gemeente. De beide perceelen omvattende het water in het land, aangekocht van mej. C. H. van der Torren, de Kerkwegvaart, de sloot langs den tuin van N. Uitman en de sloot vanaf de Smidsbrug tot aan de Jan Dorre- kenskade werden gegund aan den heer Johs. Alhlas alhier voor de som van 57. De raad dezer gemeente heeft adhaesie betuigd aan het door den gemeenteraad van Wymbritiieradeel aun H.M. de Koningin ge zonden adres om het daarheen te willen lel den dat openlijke Godslastering wordt strafbaar gesteld in het Wetboek van Straf recht. RECHTZAKEN. Ken vice-consul voor de rechtbank. Do Vacantie-kamer der Rotterdam- scho rechtbank behandelde gisteren de gc ruchtniakende zaak tegen den vice- consul van Engeland te Rotterdam, den heer A. W. J. M geklaagde was aan het Engelsche consulaat te Rotterdam met het algeven vni gezegelde stukken en den zeget- wrkoop. De zegels ontving hij van den Kngelschen vice-consul, den heer Gorst Hij inoest deze 111 een z.g. voorraad hoek verantwoorden, terwijl hij de ver heelde zegels in een kasboek moest in schrijven. Ken groot aantal zegels werd echter door hem niet in het voorraad- hoek genoteerd en ten eigen bate ver kocht. In totaal had hij op die wijze pj.m. t 4600 verduisterd. Uit was hem mogelijk geweest doordat hij een groot vertrouwen genoot en de boeken zel den of nooit gecontroleerd werden. Beklaagde legde een volledige be- lunlenis af. Hij zeide door mislukte speculaties tot zijn daad te zijn geko men. In het begin van Mei werd het bezoek van den inspecteur-generaal aangekondigdBeki. begreep toen, dat z.iji. fraudes aan het licht zouden ko men. Geen anderen uitweg ziende, schreef hij een brief aan den Kngel schen consul, waarin hij aijn misdrijf bekende. Als getuige werd de heer Gorst ge boeid, die enkele formeele verklarin gen aflegde. Het O.M.. waargenomen door mr. de Visser, daarna requisitoir nemend, her innerde er aan. dat bekl. gedurende 29 )aar op het Britsche consulaat was werkzaam geweest, waar hij nu den rang van vice-consul bekleedde, een Hiel. dien hij zich door zijn ijver had weten te verwerven. Vice-consul m den waren zin was hij eigenlijk niet. Hij was slechts administratief ambtenaar. In 1920 werd er een tekort van f 2400 in de kas van bekl. ontdekt. Toen werd echter een regeling getroffen en de zaak niet'verder vervolgd. Het had ech te! te verwachten geweest, aldus den officier, dat bekl. er voor gezorgd had, dat zoo iets niet weer voor kwam. In plaats daarvan ging hij speculeereu, verloor, raakte hoe langer hoe meer uchterop en stopte ten slotte het eene gat met het andere. Uit ging good tol nel bezoek van den inspecteur-generaal werd uungekoiKiigd. Ue Engelsche staat heeft toen, algezien van het feit dat otkl. het geld wilde vergoeden, ge staan op een vervolging, hpr. was van oerdeel dut hier, waur bekl. reedB in tlt'20 gewuurschuwu wus, een gevoelt ge straf op zijn plaats is. Het gaat met aan, zoo zeide de officier, dut iemand die een vertrouwde positie bekleedt, dal vertrouwen schendt. Spr. eiaqhte duaroiu wegens verduistering in dienst betrekking, 1U maanden gevaugemsstraf Ut verdediger, mr. Ue Urooth, her uinerde er aun, dat bekt. zeer veel vrienden had en dut hij vrijwel de ge heele Hotterdainsche handelswereld aan zich verplicht had, door zijn ijver. Toen kwam de oorlog en is bekl. gaan spe culeereu. Aanvankelijk met succes, «00- dat hij zich in het begin van 1919 een kapitaaltje van f 46.009 bijeengeapaard Uuu. Op dat moment hud bekl. hot hoog stc punt van zijn muatsciiappohjke po sitie bereikt. Onder buiteugewoon veel blijken van belangstelling, vierde hij zijn 25-jarig jubileum, ilad hij op dat oogenblik het speculeereu gelaten, dan zou hij thans nog zijn hoogo positie hebben bekleed Met den vrede van Versailles iii het zicht ging bekl. ech te 1 door met het koopen vau marken en kronen en hiermede verspeelde hij zijn lautste geld. Niet alleen financieel 1 erde de kans. Ook zijn lamilie-om- slundigheden waren 111 dien tijd treurig ióijn jongste zoon kreeg meiuiigiUs en is geheel verlamd, zijn dochter moest een ei nstige operatie ondergaan, ^orwijl zijn vrouw eveneens zwuar ziek was Uat alles koste geld en bekl. had boven dien zijn stuud op te hóuden. Bekl. heeft vele vrienden, die bereid zijn hem uit de misfire (e helpen en net hcele bedrag voor hem willen betalen. Pleiter drong verder bij de rechtbank op clementie aan. Ne re- en dupliek werd de uitspraak btpauld op 12 Juli a.a. UitKesproken faillissementvn. 5 Juli. F. A. R Uetermeijer, koop man en winkelier te R'daiu, handelende onder de firiua R. Uetermeijer. Uur. mr. F. G. A. E. A. Bieders. A. A. v. d. Weiden, schipper eu caféhouder te Krimpen a. U. Lek. U'ur. mr. A. v. Os. -• G. I'. Peters, koopuiaii on cale- houder le R dam (luuidorp). Uur- mr. L. K. E. v. Eyck. N V. R dumsehe 1 ransportverzeke ring Maatschappij te K'dam. Uur. mra W I' Buurs en A W. Schippers N V. Assurantie Mij. Rotterdam, te Rotterdam, Uur. uls voren. D. trunk, koopman en winkelier 111 inanufurturen te ilellevoetsluis. Uur. mr 11. P. Hermans te Brielle. J. Visser, inanufacturior te R dam Uur. mr. W. Jutiuk. Rechtercommissaris 111 alle bovengenoemde zaken mr. S. N B Hulherlsma J. T. IJseldijk, kantoorbediende te R dam. Uur. mr. P A N. Houwhig P. J. v. Hees, zonder beroep, Schiedam. Uur. mr. J. 11. Welcker. Lionel Isaac te R dam, handelend ouder deu naaiu Muisou Robert Uur. mr. J. U. v. Sandick. P. Both, slager te Uapelie a. d. IJssel. Uur. mr. W. Noten Rechter commissaris in de laatste vier zaken mr b l /Ajlstra. MARKTBERICHTEN, Coöperatieve Kweekersvereeniginx „Gouda en Omstreken". Gouda, 6 Juli 1923. Gloxinia 50 ct., Hortensia 60100 et. per stuk; Pioenen 20—40 ct.. Papaver 2680 ct., Delphinium 8—30 ct., Anemonen 1016 ct., Kozen 1040 ct., Anjers 2et. per 10 stuls; Lathyrus 1016 ct. per bos. Veel aanroer en vraag. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 6 Juli 1923. 6 Juli 6 Juli. Officieel. 2 uur Londen 11.60 11.90* Berlijn 0.0013 fc 0.0012 Vi Parijs 14.90 14.82!» België 12.60 12.22', Zwitserland 44.10 48.87 br Weenen 0.0036 0.00* Kopenhagen 43.76 44.17 Stockholm 67.66 66.42', Christiania 41.10 40.92* New-York 2.66 2 64Vm TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 772.5 te Neutührwasse. Laagste stand 761.9 te St. Mathiou Verwachting tot den volgendeu dag zwakke tot matige noordoostelijke tot oostelijke wind .helder tot licht bewolkt, droog, warm weer. ADVERTENTIEN. Geboren: AALTJE ANN1GJK CORNELIA. Dochter van A. ZIJDERLAAN. en A. C ZUDERLAAN-»WH Stolwijk, 6 JuH 1923. Benedenkerk C 19. 1996 10 ADVOCAAT EN PROCUREUR ii van 7 tot SS JULI a t 1WU s

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2