C 1 v België en het schadevergoedings vraagstuk. PREDIKBEURTEN. Groote-Opruim ing Costumes, Robes. Jviantels, Hoeden V Crêpe en Voile Robes. Café Restaurant Vredebest" Prima verkoelende dranken welke hoeveelheid ook, niet bijzonder aan te hevelen .absoluut af te keuren ia natuurlijk oen dergelijke hoeveelheid, waarbij de uiter lijke kenteekenen doorgaan* niet achterwege blijven en men zelfs af en toe min of meer onbekwaam is voor zijn werkzaamheden. Veel moeilijker is in de meeste gevallen de grenslijn te trekken voor den persoon in kwestie voor het gebruik van tabak. Im mers de één vindt het oprooken van een kistje sigaren van 100 stuks in een weekje niet te veel en de ander vindt 't tamelijk, terwijl een derde met den naam van „mis bruik" meent te moeten aanduiden. Evenzoo gaat het met het gebruik van de hoeveelheid tabak voor het rooken van een pijp of voor het pruimen. Welnu, als grens voor het aan tal sigaren zou ik willen stellen drie stuks per dag en de hoeveelheid tabak hiervoor hoogstens op een half ons per week. Bij een dergelijk gebruik zal niemand, wanneer hij natuurlijk goede oogen heeft, laat krijgen .an bovengenoemd euvel en kan ik hierbij voegen, dat ook zijn gezondheidstoestand, waaneer deze althans te voren normaal was, geen schade lijden. Naast de hoeveelheid tabak en alcohol hebben we natuurlijk ook in 't oog te hou den de qualiteit dezer producten. Het ipreekt van zelf, dat men met borrels van een hoog percentage alcohol eerder op de helling komt, dan met die van een gering alcoholgehalte en dat zware sigaren en /ware pijp- en pruimtabak veel en veel na deliger werken dan lichte. De ervaring nu leert echter, dat beide producten, zoowel de alcohol als de tabak in vele gevallen hand in hand gaan. Immer* doorgaans rookt de Drinkebroer sterk! Tenslotte willen we nog even opmerken, dat ook de qualiteit van de alcohol en de tabak een woordje mede spreekt, d. w. z. dat het s.g. „bocht" ons veel eerder de dupe doet worden dan een goede soort dezer pro ducten. Een enkele maal nu zien we ook deze verschijnselen optreden by menschen, die een buitengemeen zuinig gebruik maken van de alcohol en de tabak, ja soms anti-rookevs en geheel-onthouders zijn en moeten wy dus de oorzaak zoeken in ietsanders. Wy kennen nu producten, die eenzelfde uitwerking hebben als de tabak en onder deze zou ik willen noemen de giftige stof, die de suiker zieke in zyn bloed herbergt, nJ. het aceton. Voorts zien wy een enkele keer, dat de ani line een dergelijke nadeelige werking op ons oog heeft. Dit doet zich wel eens voor by menschen, die in anilinefabrieken werkzaa.n zijn. Evenzoo staat het lood en jodoform op de zwarte lyst en heeft men ook by een langdurig gebruik van het arsenicum of rattenkruid, wanneer dit in belangrijke dosis werd voorgeschreven, hooren klagen over een slechter gaan zien. Al deze producten staan natuurlijk ver en ver op den achtergrond by de alcohol en de tabak en ie onthouding naast een ge- wenschte medische behandeling natuurlijk een eerste vereischte, wanneer men te ver gegaan is in het gebruik van deze beide stoffen. De besprekingen te Londen. De houding der Duitsche Regeerihg tegen over de sabotage. De verscherpte dwangmaatregelen. De staking be gonnen. Frankrijk tegemoetkomend tegenover het Vatikaan. De Belgische Kamer neemt een motie van vertrouwen aan. De terroris tische organisaties in Oostenrijk. De havenarbeidersstaking in Engeland. Een opzienbarend artikel van den 4>ekenden publicist Passelecq ia gis teren in de Libre Belgique versche nen. Na te hebben gewezen op de voor België alle*ehalve gunstige bui- tenlandsche wisselkoersen en de nieuwe verhooging van de kosten van het levens onderhoud in ons land, stelt Passelecq vast, dat thans vier jaar na den wapenstilstand, en 24 weken na de bezetting van het roer gebied, welke, naar toen werd beweerd, ein delijk de ware oplossing van het herstel- vraagstuk zou brengen, alle illusies daarom trent moeten worden opgegeven. Het Ruhr- gebied wordt geledigd, maar niet uitge baat. Over drie maanden zullen de voorra den zijn uitgeput. Wat dan? vraagt de «hryvei zich af. Naar Berlijn oprukken, zooals een blad onlangs nog uitriep, aldus zonder hèt zelf te weten het bewys leverend van de mislukking der Ruhnpolitiek Passe lecq ziet den toestand vry somber in. Veel tijd heeft men nu niet meer te verliezen, want Engeland vertoont teekenen van onge duld. Misschien heeft men ten hoogste nog veertien dagen over om het dreigende od- heil, de breuk der Entente, af te wenden. Het parlement heeft veel van zyn vroe gere geestdrift voor de Ruhrbezetting ver loren .zoodat men zich terecht mag afvra gen, of het nogmaals voor dezelfde quaestie gesteld, ook weer op dezelfde wyze zou stemmen als in Januari. Het land, zelf door zyn wisselkoersen ,de financieele en econo mische moeilijkheden geplaagd, voelt met minder duidelijkheid misschien dan het par lement, dat de mogelijke noodzakelijkheid om tusschen Par ijs en loonden een keuze te doe®, ons voor een tragisch dilemna zou plaatsen. Daarom, meent Passelecq, is het goed, dat de oogen van de natie gericht worden op de werkelijkheid, dat de natie eindelijk leere inzien, hoe de heele wereld, Fraskryk en België alleen uitgezonderd, reeds sedert verscheidene weken de vergis sing der huidige Fransch-Belgische herstel- politiek heeft ingezien. Hoog tijd wordt het, dat we aan onze eigen belangen gaan den ken en alle nuttelooze gevoelsoverwegingen terzijde laten. De positie Van België tusschen Frankrijk en Engeland in laat niet toe, dat nieuwe fouten worden gemaakt in de toekomst. Bel gië mag dan ook in zake de uitvoering van het verdrag van Versailles de volgende waarheden niet uit het oog verliezen: Zonder de medewerking van Engeland is het vraag stuk van het herstel beslist onoplosbaar en het toch te willen doen, zou een dwaasheid z\jn. Engeland echter is by machte om het afzonderlijk voor zich alleen op te lossen, terwijl Frankrijk zelfs met België, zooals zy er thans voorstaan ,in de onmogelijkheid verkeeren, hetzelfde te doen. Aan het slot van zyn stuk uit Passelecq den wensch, dat Londen en Parys elkaar zoodanig zullen naderen, dat wy niet voor de moeilijkheid worden gesteld, een keuze te doen, maar, zegt hij, moest zulks ten 'Pijt van alles toch plaats hebben, dan zou deze keuze moeten worden bepaald met in achtneming van het diepgaande verschil, dat bestaat tusschen de internationale positie en •ie huidige macht van pnze twee groote ge allieerden. Dit ophefmakend artikel wordt van natio nalistische zijde fel bestreden, onder meer door „Nation Beige" en de „Soir", die zelfs beWcion, dat het artikel door Jaspar zelf zou ?iju uigegeven. De „Libre Belgique" heeft toegezegd na der op bovenstaand te zullen terugkomen en prjjr.1 zich zelf gelukkig, dat zij den moed heeft gehad, den Belgen voor te houden wel ke ramp het land bedreigt. Volgens een Reutertelegram heeft de Fransche gezant gisteravond een onderhoud gehad met I«ord Curzon in diens departe ment. Voordien hadden de Belgische en Ita- haanzclie genanten Curzon opgezocht. Het gesprek van Curzon met den Fran chen gezant duurde meer dan één uur. Naar verluidt overhandigde de gezant aan Currcn treen schriftelijke documenten ten untwoord op de Engelsche vragenlijst be treffende de reparaties, maar gaf een vol ledig antwoord op die punten die, naar En gelsche meening, opheldering vorderen. In overleg met de Pruisische regeeiing zal de Duitsche regeering een verklaring afleggen, waarin zy zullen te kennen ge ven dat aan Duitschland het recht niet kan worden ontzegd om maatregelen te nemen ter bestrijding der economische plannen der bezetters/loch beide keuren alle geweldda den tegenover personen af. Tengevolge van de afsluiting doen zich in het bezette gebied de levensmiddelen- schaarschte en de buitengewone duurte steeds meer gevoelen. De pryzen te Höchst am Main zyn on. 50 hooger dan die te Frankfort, zoodat de Franschen den levens- middelenhandelaars te Höchst en Wiesba den hebben moeten toestaan de grens te pas- seeren om voedingsmiddelen te halen. Ook aan alle houders van voertuigen, die levens middelen wilden aanbrengen, werden daar toe vergunningen verstrekt. Dientengevolge heerschte gisteren by Griesheim een druk verkeer. In weerwil daarvan zijn de pryzen niet gedaald. Een groot aantal slagers in bet bezette gebied hebben hun zaken gesloten, daar de aangevoerde hoeveelheid vee te gering is en de pryzen te hoog zijn. De slagers heb. ben zich tot de stedelijke autoriteiten om steun De staking der metaalarbeiders in Duitschland is begonnen. Om 10 uur gister ochtend begaven gedelegeerden van de sta- kingsledding zich naai' de verschillende fa brieken om tot neerleggen van het werk aan te sporen. Als eersten verlieten tegen half elf meer dan 10,000 arbeiders van de Borsigfabrieken in Tegel de fabrieksgebou wen. Spoedig daarna werd ook in de groote fabrieken in Oberschoneweide en Wittenau het werk neergelegd. Naai schatting zyn thans meer dan 60.000 arbeiders in staking. De „Corriere della Sera" verneemt uit Vutikaankringen, dat de regeering te Parys alle pogingen in het werk stelt om de span ning, die in de betrekkingen met de Curie is ontstaan, op te heffen. Frankryk heeft het Vatikaan noodig, aldus het blad, om zyn oude katholieke protectoraten in het Nabu rig Oosten en China te herstellen. Na het mislukken van het verdrag van Sèvres wil Frankryk tenminste het protectoraat in het Naburig Oosten redden. De Fransche re geering zal daarom tegenover de Curie de te meer uiterste 4 daar de moeilijkheden met Engeland groo- ter Venier heeft de Cnrie den nuncius ia Brui- tel en Parijs telegrafisch opgedragen, om aan de regeeringen van Frankrijk en Bel gië mede te deelen, dat de paus verwacht, dat in verhand met den aanslag van den assteu Jvni geen maatregelen genomen zul len werden, die tot nog sterkere verbitte- •ring van de gemoedern, en daarmede ge paard gaande treurige gevolgen zouden kun- nen leiden, Nuncius Pacelli heeft gistermorgen een specialen koerier uit Rome ontvangen, die hem nieuwe instructies van het Vatikaan overbracht. Gistermiddag vond opnieuw een bespreking van den Rijkskanselier met den nuntius plaats. De Belgische Kamer heeft 'gisteren met ^4 tegen 63 stemmen en 12 onthoudingen een motie van vertrouwen in de Regeering aangenomen. Tegen stemden de socialisten en de leden der frontparty. Onder de 12 le- den, die zich onthiWden, waren vijf christen democraten, die niet vóór stemden, om trouw te blijven aan hun anti militaristische en Vlaamschgezinde gevoelens en niet tegen, met bet oog op en moeilijken toestand des de beschuldi] bracht, gen Winter documenten In Weensche parlementaire kringen ver luidt, dat de soc^dem. party naar aanlei ding van de ontdekking der terroristiscne organisaties de regeering zal uitnoodigen om by den Nat. Raad een ontwerp van wet ter bescherming der Republiek in te dienen naar het model van die wetten in Duitsch land en Tgjecho-Slowakye. Het aantal stakende havenarbeiders in Engeland neemt voortdurend toe. In Lon den alleen hebben thans 21.000 den arbeid gestaakt, terwijl het totaal aantal stakers ongeveer 50.000 bedraagt. Gemeld wordt, dat de regeering een plan uitwerkt tot instandhouding van het trans port van levensmiddelen en andere goede ren, doch tot nog toe maakt men zich niet ongerust voor de voedselvoorziening, daar er voor verscheidenen weken voorraad is. BUITENLANDSCH NIEUWS. FKANhUlJK. Het proces Judet heeft in Parys nog steeds aller belangstelling. De procureur-genei aal Lesconne heeft in zyn requisitoir er op ge wezen dat Judet in bet heetst van den oor log i- rankryk verliet en zoo lang mogelyk in Zwitserland bleef, ofschoon hy gezegd iiad maar voor drie maanden te gaan, dat hy daar zyn brochure tegen Clemenceau heeft geschreven, die in Duitschland gretig gelezen werd en dat hy gedurende het on derzoek gezwegen lieeft, zoogenaamd oqi- dat zyn zaak aan die van Meunier en me vrouw de Ravisy gekoppeld was. In de rechtzaal heeft hy echter niets gezegd over eschuldigiig tegen die beiden inge- noch dewerklaringen der deskundi- 'inter en^kyen omtrent de Duitsche enten en^R aanwas van zyn vermo- eerlegd. flp procureur verwyt Judet niet dadedelyk een onderzoek naar de echt heid dier telegrammen te hebben gevraagd $n tracht aan te toonen, dat ze met de feiten overeenstemmen. Hy tracht ook de redenen te ontzenuwen, waarom mevrouw Bossard Judet zou zwart maken en beschryft Bos sard als Judet's kwaden geest. Hy herinnerde gisteren nog er aan, dat CaJlaux tydens het proces tegen zyn vrouw wegens den moord op Calmette gevoerd den toenmaligen procureur-generaal vroeg te erkennen, dat de bekende „Groene docu menten", te weten telegrammen door het Duitsche gezantschap te Parys naar Duitschland ge-zonden en hier ontcijferd, valsch waren en de regeering toen Caillaux daarin terwille was om Duitschland in die dagen van spaning geen voorwendsel voor een oorlogsverklaring aan de hand te doen. Aldus werd de nagedachtenis van Calmette, die van den tekst had gebruik gemaakt, be nadeeld. Een hulHsiioef ter waarde van 10.000 gestolen. Woensdag is in een music-hall van den Faubourg Montniartre te Parys aan een En gelsche dame «jen diamanten halssnoer ter waarde van 10.000 ontstolen. De dame had het sieraad in een taschje aan haar arm han gen; een dief heeft kans gezien er den riem van door te knippen. De villa van Sarah Bernhardt te Belle Isle is voor 350.000 frs. verkocht. Er komt een hotel in. DUITSCHLAND. De Vorwarts meldt dat nu alle socialis tische bladen in Beieren verboden zijn, op grond van den nog steeds bestaanden „uit zonderingstoestand". In den Rijksdag hebben de socialisten nu een poging gedaan om aan dien uitzonde ringstoestand een einde te maken. De bur gerlijke arbeidsgemeenschap verzette zich tegen behandeling van dit voorstel en stelde verwijzing naar de juridische commissie voor. De socialisten verlieten daarop de zaal tengevolge waarvan het quorum niet meer aanwezig was, zoodat geen besluit kon wor- VEREEN1GDE STATEN. Davis, de Amerikaansche staatssecretaris "van arbeid, is naar Europa vertrokken om het emigratievraaigstuk aldaar te bestudee- ren. v JAPAN. Drie hoogleeraren gearresteerd. Uit Tokio wordt aan de „Morning Post" gemeld, dat de ontdekking van het commu nistisch complot aldaar tot de arrestatie van honderd personen heeft geleid. Onder de ge arresteerden bevinden zich drie hoogleer aren: één van de universiteit te Keio en twee van de hoogeschool te Wasada. LAND- EN ZEEMACHT. De op non-activiteit stelling. Naar de Tel. verneemt hebben ver schillende officieren, die niet op ver zoek op non-activiteit gesteld zijn, een aangeteekend schrijven aan den minis ter van Oorlog gezonden, luidende: Bij beschikking vanwerd ondergetee- kende op noraactiviteit gesteld. Deze op non-activiteitstelling geschiedde naar de meening van ondergeteekende on rechtmatig. Ondergeteekende reserveert zich dan nok ter zake alle rechten. Een even- «ueele aanvaarding van tractement over een andere dan de gebruikelijke perio de ol van non-activiteitstractement, ge schiedt uitsluitend onder voorbehoud dezei rechten, zullende elke betaling door ondergeteekende worden geaccep teerd in mindering van het hem toe. komende. FINANCIEELE BERICHTEN. Het algemeen voorkomen van de beurs heeft in de week, die achter ons ligt, slecht» weinig verandering ten goede of ten kwade doen zien en in het algemeen gesproken, bleef het koerspeil zich met weinig fluctu aties handhaven op de bestaande hoogte. Toch hebben de dagen, die achter ons liggen, doen zien, hoe het aspect van de markt niet geheel in overeenstemming is met de be staande gevoelens en hoe er maar weinig toe noodig is om in de koersbeweging een opgaande lijn tot stand te doen komen. Wat de beurs noodig heeft, dat zyn prikkel* van directe werking en aangezien deze zoo goed als geheel ontbreken, blyft haar karakter loom en zonder uitgesproken tendenzen. Toen echter tegen het einde van de week een zeer matige vraag opt ra/I voor reke ning van bet publiek en de beroepshandel overging tot dekking der bescheiden baisse posities, verkreeg de markt plotseling een geheel ander voorkomen en bleek het. dat er nog altyd zoo goed als geen aanbod aan de maikt is. Op politiek gebied wacht men nog altyd op ingrijpend nieuws, dat men hoofdzakelijk tegemoet ziet in verbami met de schadeloos stellingen. Evenwel opnieuw is een week verstreken, zonder dat deze aangelegenheid, naar het ui-terlyk althans, in een ander sta dium is geraakt, hetgeen echter geenszins wil zeggen, dat zy op een dood punt is aan geland. Integendeel, men kan er zeker van zyn, dat de kwestie binnen afzienbaren tyd weder onder de publieke aandacht gebracht zal worden en wij zijn ervan overtuigd, dat er in dezen tyd hard en ernstig aan ge werkt wordt. Een factor van onmiddellijk belang voor de beur.sstemming was gelegen in de opti mistische uitlatingen, die op de vergadering van de Koninklijke door den Voorzitter ten beste gegeven werden. Volgens dezen func tionaris is de positie van het bedryf uiterst sterk en hy is er dan ook van overtuigd, dat de toekomst der onderneming zeer hoopvol is, een uitspraak, die niet naliet, op de beurs den noodigen indruk te maken, welke indruk zich in het koerspeil cluideljjk afteekende. Ook de andere olie waarden hadden een vaster voorkomen en werden in niets leven diger houding verhandeld. De opgewekter stemming, die voor Ko ninklijke hierdoor ontstaan was, deelde zich onmiddellijk mede aan de overige afdeelin- gen, met het gevolg dat het marktbeeld ge durende de laatste dagen van de week sterk verlevendigd werd door speculatieve aan- koopen en baisse dekkingen. Op de^Cultuurmarkt was de tendenz eenigszin» gedrukt geweest door de dalende suikerprijzen in New-York en Londen doch hier was het in de allereerste plaats, dat de verbeterde stemming tot uiting kwam, temeer waar van de Javamarkt meer koop lust en hoogere pryzen voor tweedehands suiker gemeld werden. Ook Tabakswaarden konden zich na een aanvankelijk zwakke houding herstellen en werden voor speculatieve rekening gekocht, ondanks het feit, dat de oi.gstverwachtingen minder gunstig zijn en verschillende berich ten er op wyzen, dat de kwaliteit dreigt te gen te vallen. Rubbers hielden zich goed, doch trokken zeer weinig belangstelling, doordat er in de pryzen van het product geen noemenswaar dige fluctuaties tot stand kwamen. Wy blij- vqp voor deze afdeeling goede verwachtin gen koestere nen gelooven, dat hier nog ver schillende aantrekkelijke fondsen te vin den zijn. Op de Scheepvaartmarkt concentreerde de aandacht zich nagenoeg geheel in de hoeken der Oude en Nieuwe Vaarten, alwaar het aanbod dermate de overhand nam, dat een scherpe koersinzinking niet uitbleef. Deze beweging strekte zich ook uit tot de obliga- tiën der Holland-Amerikalijn, die scherp reageerden en waarvan vooral de Ameri kaansche tranche druk werd aangeboden. Later echter trad er wat meer kooplust op, met het gevolg, dat het koerspeil zich in scherp stijgende lyn bewoog en het behaalde koersverlies voor een groot deel hersteld werd. De beleggingsmarkt was iets kalmer van voorkomen, doch niettemin vast gestemd. De nieuwe Indische leening blyft iets onder den emissiekoers genoteerd. Blijkbaar zyn er nog altijd premiejagers, die realiseeren, doch wanneer deze voorraad is uitgeput, dan lijdt het geen twijfel of de koers zal zich herstel len. 7 7 Fumess-Stokvis reageerde niet ver der. De inhoud van het jaarverslag was in hoofdzaak reeds bekend en verleende de markt van dit fonds geen steun. O pde Amerikaansche markt ging weder weinig orti en in sympathie met "Wallstreet was de stemming min of meer gedrukt. Prolongatie was wat moeilijker te krijgen in verband met de kwartaal«wisseling, stortingen op emissies en groote dividends betalingen. Hierdoor noteerde de koers tij delijk tot 5 7r. Amsterdam. Fa. B. SANDERS Ezn. De onregelmatigheden aan de Hanzebanken. In verband met de onregelmatigheden, die aan den dag zijn gekomen aan de kanto ren van de Hanzebanken te Hilversum en Laren, zijn én de beheerder van het bijkan toor te Hilversum èn de agent te Laren aangehouden. Hedenmiddag arriveerde de Justitie te Hilversum, teneinde een onder zoek in te stellen. urr DE PERS. Verkiezingstruc. Under bovenstaand opschrift schrijft de N R. Crt.: Hel prachtige kiesstelsel, dat voor de Eerste Kamer wordt ingevoerd, be denksel van mr. van den Bergh, een van de jongere sociaal-democratische voormannen reden waarom het waar schijnlijk ook door de sociaal-democr*. ten in de Tweede Kamer, ondank» onweerlegde bezwaren, die ertegen zijn aangevoerd, werd aanvaard u. geeft aanleiding tol allerlei raindet. waardig geknutsel en allerlei trucs. Wij nebben dit indertijd uiteengezet. Zoo was dun ook het stelsel niet aangeno men, of in verschillende partijen wer den de hoofden bijeen gestoken, om te zien, of er geen foefjes waren, waar mee men een winstje zou kunnen be- ualen. Toen in de Koomsche pers een («ogenblik iets werd los gelaten, waar in bleek, dal de Koomsch Katholieken m dut opzicht wat mooi» aan het be denken waren, werd op die onthuUiu- gen echtei^ gauw een domper gezel. Men moest, heette het, zijn kaarten niel bloot geven, want dan konden anderen wellicht den toeleg, om een zetel naar de Koomschen te halen, waarop zij naar I strenge evenredigheidsbeginsel geen recht hadden, verijdelen met tegentrucs Niettemin, uit den kieskring Noord brabant. Limburg, Zeeland, Utrecht ig nu wat aan den dag gekomen. Ue Koomsche lijsten in Noordbrabant en Zeeland zullen worden maar de Koomsche lijsten uit Uh en Limburg zullen zelfstandig den strijd voeren. Gevolg van deze fraaie taktiek zal zijn, dal, zoo maar de R.K. staten leden bij de stemming trouw op hun post zijn, de Koomschen in bovenge- noemUen kieskring 9 Eerste Kamerle den zullen verkiezen, in plaats van de h, die zij zouden aanwijzen, indien alle U.K. lijsten verbonden werden. Had dit taaiste plaats dan werden er 8 Koom sche Eerste Kamerleden direct geko zen, waarna nog slechts een Klein stenimonoversehot bleef, dat voor de restzetels niel meer ra aanmerking kwam. Bij den opzet van den Koomsch Katholieken verkiezingsrekenaar, die het bovenvermelde plannetje aan de hand deed, worden er direct K. K. Eerste Kamerleden gekozen, waarna de Koomschen aan bou Dlijven met drie maal een stemoverschot, dat groot ge noeg is, om op een restzetel beslag te liggen. Pikant in bet geval is, dat de soc.- emocraten van dezen truc, waartoe het stels l, waarvoor zij zoo warm geloo- pei* zijn, gelegenheid biedt, de dupe zullen worden. Een restzetel, die ra ge- zouden worden, aan de sociaal-demo- val alle Koomsche lijsten verbonden zouden worden, aan de sociaal-demo- craten zou toevallen, wordt hun nu al- handig gemaakt! En het koddigste is, dut. voor zoover wij kunnen nagaan, «l sociaal-democraten met door eeni- gerlei verbinding van hunne lijsten met du eener andere partij de vrijzin nig-democraten zouden er voor m aan merking komen aan dfe Koomsche vul kunnen ontsnappen! Dat zal dan ook wel de reden zijn, waarom het Koomsche het consigne tot zwijgen, reeflöi r worden geopenbaard. W elke partij in welken anderen kies kring volgt nu op den door den Koom sch ii aangegeven weg, om hel stelsel onmogelijk te maken? (HMllV.VUl'L lilvluc ri l IViV, nel Driebergst-ne iiosch. .Naur men aan „Ue Msd." mededeelt icuint medio Juli het vuu.ouu vierk. Al. groote Dne- hergsche lioscli under den hamer. L)e ver koop zal eventueel m lib perceelen geschie den. Diefstal. 'i'e Hoogland, nabij Amersfoort, is tydens de afwezigheid van ue bewoners ingebroken Een schryitalel had men opengebroken en een yzeren geldkistje, dat zich daarin be vond, geforceerd .Daaruit heeft men een be drag van J 20.000 aan eifecten medegeno men. Lenige jaren geleden is in dezelfde woning, precies onder dezelfde omstandig heden, ingebroken. De effecten zyn in een nabijgelegen boschje teruggevonden. (Het Volk) Een agent van politie te Soest had vooi'ö korten tyd geleden een hond gekocht van iemand uit Velp. Nadat het dier een week bij zijn nieuwen eigenaar was, wist het uit diens handen te komen en op de vlucht te gaan. Allerlei pogingen weiden door den nieuwen eigenaar in het werk gesteld om het dier, dat in de Soester duinen en te Soes- terberg rondzwierf, te vangen, doch deze mislukten, blykbaar omdat het beest in een nieuwe omgeving was en vreemde menschen zag. Na 3 weken zwerven, kwam de hond in Driebergen aan en liep eenige dagen achter een in den omtrek van een buitenplaats rond. De eigenaar van den hond, hiermede in kennis gesteld, begaf zich naar Drieber gen, alwaar ook den vroegeren eigenaar van den hond uit Velp was aangekomen. Deze wierp het dier, dat rondliep een worst toe. Na hieraan geroken te hebben, liet het beest dat geheel vermagerd was, de worst liggen, doch liep naar zyn ouden haas toe, en kende hem dadelyk. Het vloog zyn ouden baas van blijdschap byna omver en uitte wel een an vreugde. Een morphine-dief. Deze week is er op een nacht ingebroken in de apotheek van dr. Boekelman aan den Haag-weg onder Looeduinen. De dief heeft zich door verbreking van een ruis toegang verschaft; alleen de giftkast is geopend Daaruit werd de bus met morphine geno men, de inhoud ontvreemd en de bus weer neergezet. Men vermoedt te doen te hebben met een morphinist, die al meermalen door valsche recepten zich In apotheken te Dot Haag morphine wist te doen afgeven. (N, B. Crt) STADSNIEUWS. GOUDA, 7 Juli 1923. M.U.L.O.-examen. Te Rotterdam zyn geslaagd voor het exa men M.U.LO. diploma A O. J. van Breuke- len, M. G. de Jong en H. M. Roos, allen alhier. Eindexamen Gymnasium. Na voortgezet examen zijn nog geslaagd voor het eindexamen Gymnasium J. van Rossum, C. G. Spruyt en F. W. IJsebrandt. Mond- en klauwzeer. In de afgeloopen week is ten stadhuize aangifte gedaan van 2 gevallen van mond en klauwzeer. Eerste Hulp by Ongelukken. De Vereeniging Eerste Hulp by Onge lukken heeft gisterenav ond in tegenwoordig heid van de doktoren Evers, Hoffman en Montague en vele belangstellenden op het Kazerneplein een demonstratie gehouden van haar reddingsmateriaal en de bediening daarvan. Zeer interessant waren vooral de demon straties met het zuurstof-apparaat.. Met dit apparaat kan aan bewusteloozen regelmatig zuurstof in bepaalde hoeveelheden worden toegediend, waardoor byna geweken levens geesten door kunstmatige ademhaling we derom worden opgewekt. Die hoeveelheid zuurstof wordt geregeld naar de ooi-zaak dei- bewusteloosheid De by de Roode Kruis-oefeningen zoo vaak gedemon.streelde ry wiel-brancard systeem-Dr. de Mooy was ook op het terrein aanwezig. Verschillende proeven van snel heid .vlugge afneembaarheid van de bran card, het stilzetten van den wagen e. d. wer den genomen, waaruit bleek, dat deze bran card een werkelijk zeer practisch middel is voor snel en goed transport van een door een ongeval getroffene. De demonstratie, die stond onder leiding van den heer C. van der Klip, heeft aange toond, dat de „Eerste Hulp" hier goed is georganiseerd en goede diensten by onge vallen kan bieden. De polowedstrijd in Parijs. De heer J. C. den Boer is door de Polo- commissie van den Ned. Zwembond geko zen als aanvoerder van het Ned. Zevental, dat op 14 Juli in Parys tegen een Fransch zevental zal spelen. De heer W. Bokhoven zal als invaller het zevental vergezellen. Wy verwijzen onze lezers voor de samenstelling van het zevental naar de rubriek sport. Geodkoope trein. De Ned. Spoorwegen maken bekend dat op Woensdag 18 en 25 Juli, 1, 8 en 15 Aug. 1923, van de stations aan de lijn Rotter dam MaasUtrecht, Den HaagGouda en LeidenWoerden naar Arnhem, Ooster beek Laag en Nijmegen een goedkoope trein zal loopen. Vertrek van Gouda te 7.05, te rug te 9.53. De prijs bedraagt voor de 2e klasse 3.25 en voor de derde klasse 2.25. De kaartverkoop heeft tevoren plaats. Rijwielen kunnen met dezen trein niet wor den meegenomen. Gevestigden en Vertrokkenen. Vertrokkenen: C. van Es, van Gou we 111 naar Utrecht, Amsterd. Straatweg 97; P. de Busschere, van Zwaansgat 3 naar Middelburg, Gravest raat 280; P. J. van de Voort, van Raam 128 naar Noordwijkerhout, Kerkbuurt; A. Hermans, van N. Haven 131 naar Bleiswyk, 229a; "W. F. Eynwachter, van Steynkade 24 naar Vlissingen, Quake- lerstr. 68; J. C. Hamer, van Markt 34 naar Nijmegen, L. Burchtstr. 19; A. Snoeij en ge zin, van boord naar Heumen; E. P. de Geus en gezrh, van 3e Kade 6 naar Rotterdam, Eendrachtstr. 62E; C. Th. W. Mohr en ge zin, van Wydstraat 39 naar Engeland; E. J. Ovevmars, van Raam 296 naar Dordrecht, Groote Kerkbuurt 26; W. Bostelaar en ge zin, van Winterdijk naar MiddeLburg, Simids- bolwerk O 102; W. Bosshardt, van Vijver- straat 9 naar Dordrecht, Bleekersdyk 9; J. H. Steur en gezin, van Kleiwegstraat 2 naar Bergambacht, Hoogendijk B 107; G. Cramer, van Bleekerssingel 25 naar 's-Gra- venhage, Maretakstraat 88; W. de Waal, van Robaarsteeg 14 naar Middelburg; J. A. van de Riet en gezin, van Kanaaldijk 2 naar Arnhem, Velperweg 4; J. van Neerden en gezin, van Cronjéstraat 6 naar Anna Pau- lowna, Breezand; M. L. Schoonderwoerd, van P. Hendrikstraat 79 naar Apeldoorn, Loolaan 14; B. C. van Hofwegen en gezin, van R. v. Catsweg 7 naar Lekkerkerk, Kerkweg; A. Henkei, van IJssellaan 229 naar 's-Hertogenbosch, Gelderschedam 19; H. Eijfchof, van IJssellaan 155 naar 's-Gra- venhage, Goudenregenstr. 19; F. W. de Quartel, van Oosthaven 69 naar 's-Graven- hage, Archimedestr. 46; W. Vis, van Kru- gerlaan 55 naar 's-Gravenhage, Obrecht- straat 353; T. van Schaik, van IJssellaan 135 naar Zevenhuizen, Dorpstraat by A. Smit; J. Boot, van Houtmansplantsoen 16 naar Haarlem, Rozenstraat 4; S. Tuynenburg en gezin, van Heerenstraat 73 naar Moordrecht, Buurpad 3m; H. J. Scholten en gezin, van 3e Kade 67 naar Utrecht, v. Schalkwykstr. 9; J. H. Douw en gezin, van Regentease- plantsoen 4 naar Rotterdam, C. de Wetstr. 132a; P. J. Melkert, van Geuzenstraat 29 naar Beverwijk, Borgstraat 14. Ge vestigden: H. G. Rochat uit Utrecht, B. Martenssingel 57; N. Aalberse, winkelchef uit Amsterdam, Hoogstraat 16; A. Visser, onderwijzer uit Waddinxveen, Kattensingel 32 bov.; J. v. Bruggen, arbei der, uit Keizerstraat 64 naar Norg; T. Kis- man, koetsier uit Moordrecht, Paradijs 2; W. Sloof, arbeider N. S. uit Kamerik, St. Josephstraat 27; A. van der Starre en gezin, mattenwever uit Moordrecht, Boomgaard- straat 28; S. Bekker, timmerman, uit Bo degraven, Heerenstraat 53; C. M. van Hof wegen, officier L. d. Heils uit Tiel, Veer- straat 1; T. van Gent, wegwerker N. S. uit Rotterdam, Noorderstraat 19; W. van Waas, loodgieter uit Voorburg, Boomgaard- straat 1; W. H. Nyhuis, kellner uit Utrecht, Crabethstraat 66. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 5 Juli. Geertrukla Pieter- nella, d. v. C. Dortland en G. P. den Riet, Geuzenstraat 21. Johanna Hendrikus, z. v. H. C. Wagemans en G. Bekkers, 4e Kade 39. Dirk Johannes, z. v. F. Hofstede en H. J. Verboom, Vlamingstraat 38. ONDERTROUWD: 5 Juli. J. de Roos en M. Bloos. G. W. de Jong en C. M. Bak kend. H. J. van de Poll en A. M. A. Naber. OVERLEDEN: 4 Juli. Dirkje Fiux, 1 jaar. 6. Willem Blom, 50 jaar. Agenda: 7 Juli, 8 uur. Soe. *»Ons Genoegen". Bal- Champêtre. 8 Juli, 8 uur. Soirée Dansante. Ons Ge noegen. 9 Juli, 8 uur. Blauwe Kruis. Chr. Bestuur- dersbond. 9 Juli, 7H u. njn. Internationale Pololwed- stryd in de Stedelijke Zweminrichting. UIT DEN OMTREK. WADDINXVEEN. De inzameling van gelden voor het te houden schoolfeest voor de leerlingen van alle scholen in deze gemeente is bijzonder geslaagd. Door de welwillende jongedames, die zich belangeloos beschikbaar hadden ge steld, werd niet minder dan 860.— ge collecteerd. Ingevolge beschikking va nden Minister van Oorlog is de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente der lichting '23 Hendrik Rupke van den militairen dienst uitgesloten. Bij de gistermiddag in het hotel van den heer Visbach alhier gehouden stemming ter verkiezing van een heemraad van den Voor- of schen Polder in de vacature ontstaan dooi de benoeming van den heemraad, den heer J. Groewegen te Boskoop tot dijkgraaf, wer den uitgebracht 78 stemmen en t blanco. Hiervan verkregen de heeren A. Oudyk en G. W. C. van Dort I^roon er respectie velijk 51 en 21, zoodat de heer Oudyk be noemd werd. Zondag 8 Juli. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10% u. v.m. Ds. J. P. C- Poldervaart, voorg. Prot. Bond, Utrecht. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Ds. Th. Schar- ten, H. Avondmaal. Geref. Kerk. Turfmarkt. 1(1 u. v.m. Ds. T. Sap. 5% u. n.m. Ds. T. Sap, doopen. Kattensingel. 10 u. v.m. Ds. W. Veder, bed. Avondmaal. 5% u. n.m. Ds. W. Veder, H. A. en dank zeggingen. Geref. Gem. Turfmarkt. 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. J. Overduin. AMMERXTOL. Ned. Herv. Kerk. 2 u. njn. Ds. J. N. v. d. Heijden uit Berkenwoude. BERKEN WOU DE. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. J. N. v. d. Heijden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. P. J. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk. Geen dienst. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. M. B. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. W. Roobol. Geref. Kerk. 10% u. v.m. en 7% u n.m. Preeklezen. MOORDRECHT. Ned. Hen-. Kerk. 10% u. v.m. Ds. J. Rooker, o. s. pred. te 's-Gravenhage. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerlc. 10 u. v.m. Ds. J. Hoek. 6 u .n.m. Ds. Buiskool. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. 10% u. vjn. en 7% u. n.m. De heer Schoondeibeek. G. O. te Putten. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 6% u. n.m. Ds. IJsebrands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. vjn. Ds. H. IJ«e- brands te Hekendorp. 6% u. n.m. Ds. Joh. Kijne te Zevenhuizen. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Houtgast. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. de heer Lykle- ma, van Waddinxveen. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. de heer Brusse, G. O. te Oud-Beierland. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. de heer C. Ger- rite, cand. te Rotterdam. GOUDA. Maandag, 7% u. n.m. Ds. P. Zandt van Delft, voor de Ver. Calvyn, Gebouw tot Heil des Volks. Leger des Heils: Zondag 8 Juli. 7 u. vjn. Bidstond. 10 u. v.m. Heiligingsdienst, kapt. J. U. C. S tantra. 4 u. n.tn. Openluchtmeeting bij de Sluis. 8 u .n.m. Groote openbare Heilssamen- komst, kapt. J. U. C. Stastra. Dinsdag 10 Juli. 8 u. n.m. Soldatensamen- komst. Woensdag 11 Juli. 8 u .n.m. Openluchtby eenkomst. Bqelekadé. Donderdag 12 Juli. 8 u. oju, Heiligingscon ferentie. Zaterdag 14 Juli. 8 u. mn. Straatprediking. SrORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Seriewedatrijden O.N.A. Programma voor 8 Juli: 10.4&11.45: Moordrecht I—Olympia III. 12—1: Steeds Volharden II—O.N.A. II. Vriendschappelijk. 1.15—8: O.N.A. I—Steed» Volharden I. 8.15—4.15: Verlizer AVerliezer B. 4.30—6.30: Winnaar AWinnaar B. G. V. B. De Goudsche Voetbalbond houdt haar jaarlyksche algemeene vergadering morgen ochtend 10 uur in de bovenzaal van „Het Schaakbord", alhier. De agenda vermeldt o.a.: Seizoen- en jaarverslag van den Secretaris; Verslag Penningmeester en Kascommissie; Uitrei king der medailles; Reglementswijzigingen Mededeekngen; Bestuursverkiezing; Ver kiezing Kascommissie. Ver*. Ned. Voetbalbond. De agenda van de jaarlyksche Algemeene Vergadering van den Nederlandschen Voet balbond, welke wordt gehouden op Zater dag 7 en Zondag 8 Juli 1923, in Hotel „De Twee Steden", Buitenhof, 's-Gravenhage, bevat o. a.: Benoeming van: a. de Financieele Commissie; b. de Commissie van Beroep. Voorstel van het Bestuur inzake de competitie-indeeling. Behandeling van de amendementen en redactiewijziging, inge diend op het concept Huishoudelijk Regle ment; Voorgestelde wijzigingen in de ama teursbepalin/gen. Artikel 8 aldus te wijzigen: Een speler, die voor eene andere vereeniging wil gaan spelen, dan waarvoor hij na 1 Augustus van het loopende seizoen in bin dende wedstrijden is uitgekomen, behoeft daarvoor de toestemming van het Bestuur van den N.V.B. Voorstel van de Financieele Commissie tot verhooging van de contribuj tie van 0.60 op 1.—. ZWEMMEN. Wedstrijd programma voor 8 Juli. Ie klasse A. Utrecht: U.Z.U. I—G.Z.C. J. Rotterdam: Maas 1A. Z. P. C. Ie klasse B: Amsterdam: IJ 1A.Z. I. Ü.J.K. I—Dolfijn I. 3e klasse A: Hilligersberg: Hilligersberg 1A. Z. P.C. 11. Het Nederlandse!» Zevental. Een dezer dagen deelden wy reeds mede, dat van de 16 genoodigde polospelers, uit wie een keuze gedaan zou worden voor de samenstelling van een Nederlandsch zeven tal, at op 14 Juli a.s. te Parys tegen een vertegenwoordigend Fraosoh zevental zou hebben te spelen, zeven spelers zich hebben teruggetrokken, zoodat de keuze voor de waterpolocommissie om van de overblijven de 9 spelers er acht uit te kiezen niet al te moeilijk zou zyn. De polocommissie heeft thans ook dit om zeild, door een zevental vast te stellen met twee invallers. Volgens het orgaan van den N. Z. B. is de samenstelling van het zeven tal als volgt: R. van Senus (U.Z.C.) doel; H. Minnes (U.Z.C.), J. den Boer (G.Z.C.) aanvoerder en H. van Senus (Maas) achter; Jac. Kohier (het Y), P. Plantenga (D.J.K.) en P. van der Velden Jr. (Dolfijn) voor. In vallers Bokhoven (G.Z.C.) en J. Pronk (Dol fijn). A. Z—Het IJ 6—2. Voor de eerste klasse is bovengenoemde wedstrijd gisteravond in het voormalig bad huis Obelt gespeeld. De A. Z. kon door een goed schot van Hoogenstein reeds spoedig de leiding ne men, waarna Köhler uit een voorzet van Van der Grient gelyk kan maken. Na goed samenspel kan de voorhoede van het IJ we derom doelpunten, terwijl Haagenstein door handig te profiteeren van een van de doel- lat terugspringenden bal de partyen weer op gelijken voet kon brengen. Rust 2—2. Gedurende de tweede speelhol ft was het samenspel der A. Z. overwegend beter, voor al het plaatsen was zeer goed. De voor hoede van het IJ kon het niet meer bol- wreken en ook de achterhoede kon de voort durende aanvallen der A. Z. niet meer stui ten, zoodat de middenvoor Hoogenstein nog vier maal den doelwachter van het IJ kon laten visschen. LAWN-TENNIS. Wedstrijdprogramms voor 8 Juli. 2e klasse B. Den Haag Clubhuis te WerveA. V. (rest.). Rotterdam: Anglo Dutch IIISchiedam. Den Haag: Ready (G.)'Baan 8. LUCHTVAART. Nationale vliegdag. Zaterdag 14 Juli wordt op Schiphol de Nationale Vliegdag gehouden. Het doel is het luchtverkeer populair te maken en het vliegen als sport aan te moe digen. Voor 1924 hoopt de heer Plesman dat ook particulieren met hun 7 en 20 paarde- krachts toestelletjes den vliegdag zullen ko men opluisteren. Deze luchtdag moet z(jn een jaarbeurs van het vliegwezen, waar ieder jaar de nieuwste creatie van onze nationale vlieg tuignijverheid zullen worden gedemon streerd. Ook deze eerste vliegdag zal reeds dat karakter dragen. De bezoekers zullen in de gelegenheid worden gesteld de toestellen, die onze Ned. fabrieken fabriceeren, op het veld in oogen- schouw te nemen en de demonstraties, die daarmede zullen worden gehouden, bg te wonen Aanverwante industrieën zullen eveneens exposeeren. De nieuwste typen verkeer»-, sport- en andere vliegtuigen zullen door fabrieks-pi- loten worden gedemonstreerd. Schiphol hoopt den léden Juli veel men schen te trekken en er is dan ook gezorgd voor een programma, dat veel aantrekke lijks biedt. 's Morgens om elf uur vangen de passa- giersvluchten aan. Tot één uur kunnen tochtjes boven Amsterdam gemaakt worden Tusschen 1 en 2 uur zullen de deelnemers aan de wedstrijden op het veld neerstrijken. Behalve luchtacrobatie zullen er ook be hendigheidswedstrijden te zien zyn. Aan de zen wedstrijd wordt o.a. deelgenomen door Fokker. Niet minder dan zes parachute-dalingen zullen er te aanschouwen x\jn. De luchtvaartafdeel ing te Soes torberg en de marine zullen ieder vyf vliegtuigen zen den, die het escadrille vliegen zullen demon- st ree ren. Dezelfde vliegtuigen van de luchtvaart- afdeeling, die Schiphol zullen bezoeken, zul len dezen zomer naar Gothenburg vertrek ken. De luchtvaartafdeeting zal, behalve de escadrille van vUf. nog vyf andere vliegtui gen zenden, die. evenals de escadrille van de marine, in de behendigheidswedstrijden zullen uitkomen. INGEZONDEN. tiuitai verantwouruelyk/ieid dei Redactie. Het Gryze Huis. /.eet geuchte Redactie. Gelieve aan het onderstaande als „Ingezonden" oen plaatsje te geven in uwe kolommen. Voor otize Oud-Mrijders, üt-ate vrienden, nog een rukje P.n liet GRIJZE tl LUX is kiaai, Wier een ruit en daar een krukje, t Komt nu spoedig voor elkaar, k Had reeds eerder willen achryve®, Maar myii vrouw zei: „Doe het niet; „Men nouut in Holland nwt vau dryven, „Je kunt uiet mynen voor je biedt! irAis eerst de Stichting ia verrezen, „Dan zie je pas wat nog ontbreekt; „Ln dan zal 't niet oninogelyk wezen „Dat ieder hoort naar wat je spreekt' Recht heelt ze, 'k ben was haastig, Maar de gasten komen dra, En als ik my niet benuurstig Komt oud-hol land scli hulp te spa- We hebben ruimte voor de Een bed, een stoel... Maar eetgerei En alle soorten potten, pannen Ontbreken voor de kukery. Voorts meubels, klokken, boeken, En ook een schietgeweer met achyf, Wat mooie planten in de hoeken, En spelen voor 't tydverdryf. Een orgel, om muziek te maken, (Piano wordt ook graag gezien!) 'n Boni en stukken om te schaken; En... 'n portret van WiAheLmien- in de serre nette stoelen, Wat wandversiering voor de zaak, Een tuinbank (o mwat af te koelen! En bloemen voor ons allemaal. Kom, zie uw woning nu eens rond, At is de schoonmaak ook voorby, Licht dat er hier of daar iets stond Dat over is, toe, zend hy my! Beste vrienden, helpt een handje, En het GRIJ&E HUIS is klaar; Vindt G' 't vry, maak mij een standje! Ik wacht, komt alles voor elkaar Uw zeer dienatw. dr. G. DE WAL, Directeur. Putten, Juni 1928. Hollandsche gulden-, zyn natuurlyk ook hurtelyk welkom! Postgiro 61086. TOONEEL. „Het I'rincesse-Tooneel". Het Princesse-Tooneel directeur Cor Buys doet mededeeling van het tableau de la troupe voor het volgend seizoen: Regisseurs: Joh. W. Bnoedele^ (tevens let terkundig medewerker), Nico de Jong, Cor Ruys. Spelenden: de dames Joekie Broedetet, Minny ten Hove, Kitty Kluppel, Tilly Lus, Else Mauhs (als gast), Julie Meyer, Tilly Molt, Juliette Roos, Martha Soesman (al» gast), B. VeerhoffStein, Nora de Vos, Anny Westdyk; de heeren Joh. W. Broede- let (voor enkele rollen), Bob Clerx, Nico <te Jong, Cees Laseur, Fer. de la Mar, Pierre Périn, Henri Poolman, Cor Ruys, Willem Ruys, Cari Veerhoff, Jan C. de Vos Jr., Jan Waar te. Ontwerper der décors: Charles Meunier. Het repertoire zal bestaan uit de volgende nieuwe stukken: Le Vertige van Charles Méré, Les vignes du Seigneur van de Fiers et de Croisaet, Carrousel en De Appel van Louis Verneuil, Une Sacrée petite Blonde van Pierre Wolff en André Birtqbeau, liet wonderlijke avontuur van mijnheer Martiu- Péquet van Pierre Chaine, Monsieicr Brotom- neau van de Caillavet et de Fiers, Demon van Jan Fabricius, Boevenpak van Joh. W. Broedelet, Het jubileum van Venus van Mr. C. P. van Ros.sern, Professor Klenow naar het Deensch van Karen Branuson, De ge sloten Poort („La porta Chiua».") van Mar co Prsga, Excellent vsn Heinirich Schmitt. Casanova's Sohn vsn Rudolf Lothar, Lord Richard in de keuken een Engl )lsch bijspel. Dicky van Armoat, Gerbidon et Manoussi. Verder zullen worden vertoon d Le Bour geois GentUhamme van MolièreLe Gendre de Monsieur Poirier van A-ag Ier en San- deau, Femina van Mr. C. P. van Kossem en Dr. Soesman, VAbbé Const* ntin vsn Pierre Deeoureelle. Licht op. 6/7 Juli 9.62 n.m.—4.17 v.m. 7/8 9.51 -4.18 8/9 9.61 4.19 9/10 9.49 -4.21 10/11 949 -4.22 U/12 9.48 4.23 12/13 9.47 4.24 13/14 9.46 4.26 ONDERWUS. Het M. O. ts Haarlem. U en W. van Haarlem hebben be sloten den Kaad voor te stellen met te uanvaarden de nadere subsidievoor waarden voor middelbaar en gymnasi aal onderwij» al» omschreven tn bet kou. bosluit van 25 Mei 1923 (meor les uren. grooter klasseh, minder bezoldi ging) en eveneens om den Kaad voor te stellen de premies voor eigen eu we duwen- en weezenponsioen uiet op de leeraren le verbalen- Dit beteekent dus, dut de gemeente, om aan dezen drang te ontkomen, des needs de Rijkssubsidie voor bet M.O- wil opgeven. KERKNIEUWS. Opsnluchtsamenkomat L*o«luin*ti. Op Zondag 8 Juli zal om 2 uur een open lucht samenkom st van Vrijt. Gwlsdietstigsn plaats hebben op Madostein te Loohduinen .Sprekers ds. Westmfyse, da. P. L. L, Post, de heer D. Kook, ds. Deelman, ds. Jsnod en ds. J. P. de Graaff. KUNST. Ken subsidie voor de Nalionsle Opera. Naar vernomen wordt t» door den Wethouder voor de Kunstzaken van Amsterdam dezer dagen aan den beer li. H. Koopman bericht gezonden, dat bel zijn voornemen is, een voorstel te doen om HU.OUO subsidie toe te ken- iim» voor de Nat Operu. Hoewel B. en W. nog moeten beslis sen over de indieuiug van de daa.rop betrekking hebbende voordruebt en in laalsle instantie natuurlijk de Gemeen teraad zijn goedkeuring aan de zaak moet hechten, rekent de Weihouder v. ii. er op, dut de heer Koopman thans een beslissing neemt over de bespeling van den Stadsschouwburg op de be schikbaar gestelde Dinsdagavonden. AD VERTENTIEN DIEGENEN, die een worden beleefd verzocht adres op to geven, om zoodoende in relatie te treden met de door my ontvangen adressen on alsdan op gave en condities te mogen ontvangen. Brieven worden ingewacht onder-Nu, 1981 Bureau van dit blad. 1981 IJ G. I)E RAADT, Gouda, stoomt an zuivert «lies. f1«rkt 2(> Qroote keuze In Zmp lag« pH|i«n. 2003 34 Markt aouda aangenaamste s= zitje gnr Zalen disponibel voor alle doeleinden 300 Verrchenen bij de HOLlANWA-bHUK KBBIJ te BAARN: DE SPySVERTERINO (Maag-, Darm an Leverziekten, Vetzucht, Suikerziekte, Jicht, Nierziekte en Bleek zucht), doer Dr. B. F. TEN CATE (Speciaal Arts te Rotterdam). 4« druk 2.40 ing.; 8.66 geb.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2