VOORTZETTING GROOTE OPRUIMING Hoerenhuis NWereenigdeBrandstoffEnhandfil Iluitsclie en Belgische Anthraciet BAHLMANN Co. NIEUV iW// No. 15281 Dit blad vers Abonneert U op dit Blad. Specialiteit Dames- en Kinderconfectie Stoffen en Lingeries. BERGAMBAl WERKERI Uit de hand te koop modern ingericht Speciale aanbieding Voile-artikelen Niet door mensch v.h. 8 D BOON en fa. P. DE VROEDT De diplon 1 a ta Ét 'S 9 n 9 Prima kwaliteit g' fil' B s |fe/A B GEMENGDE BERICHTEN. in KUNST. ADVERTENTIEN. 22. LAND- EN TUINBOUW. 20 30 EIERKOLEN Telefoon 119 bestuurder van den auto uit Leiden niet ernstig aan de borst gewond. De materieele schade is vrij aanzienlijk. ..De Blauwe Vogel”. Het eerstvolgend nummer van „Het Mas ker”, dgt begin volgende week verschijnt, zal geheel gewijd zijn aan het Russisch Ca baret-Theater „De Blauwe Vogel”. Het bevat o.m. artikelen van Simon Kos ter, J. Ju^hnij en anderen, en een fraaie reeks illustraties naar Portretten, Tooneel- Foto’s en Aquarellen, in foto-tint en vier kleurendruk. geleden Opera Groote ge- van de gelegen aan de Bleekersslngel 29 Te bevragen tusschen 6 en 8 uur n.m. Bleekersingel 29. 1945 15 Markt 9 GOUDA TbI 2>0' 1984 100 FEUILI Uit het Engelsch door J. p. WESSEL (Nadruk abonnement per kwartaal 2.9( Franco per port p Abonnementen v bjj onze agenten c Onze bureaux 2 Redactie Tel. 545 Het genie heeft c kind, de wijsheid vi moed van den man vrouw. Lea Fuldauer. Lea Fuldauer die eenigen tyd deel uitmaakte van de Nationale is te Berlijn geëngageerd aan de Volksopera. als coloratuur-soubrette. De diplomatieke be blijven nog steeds in 1 zinnigheid gehuld. W< eonfereerd, maar nu De stemming is er ni besprekingen, die Cui van Frankrijk en Bel in Fransche kringen zich niet meer zoo op het vooruitzicht, dat antwoord aan Duitsch den gegeven. Curzon punt te blijven staar antwoord van Frankr Engeland nadere ond< ginnen. Intusschen w de regeering van Ba om een of anderen s an de onzekerheid steeds grooter. In dit de rede, die oud-mini I houden, de aandacht, duidelijk tot een wijzi aanspoort. Algemeen wordt v indien althans Frank verandert, dezer dage aankondigen dat c Frankrijk tot uitvoe van Versailes geëindi; zoo zsgt.jnen,. het voc internationale commi mogen van Duitschla om tot een regeling dingsvraagstuk te ge Vermoedelijk zal dt weg gaan. Het Britse toe gedwongen, omda handel een levensqua< teekefit. De president van df del in Manchester, Mi in een rede door her den, dit duidelijk dot De handel in katoi hij, Engelands groot ten zéérste onder de: daar Indië, de beste 1 pen, omdat het op zjjn beste markten ir verloren. „De voorw 1 spoedigen Indischen 1 geling van den toesti Frankrijk moet ge: zen zakenman, dat li ondergang bewandelt van Duitschland, ma Regeeringsjubileum van de Koningin. Naar het Hbld. verneemt, zal de Ko ningin Vrijdag 7 September de vloot revue van de Kon. Neder!. Zeil- en Roei vereen iging op het Binnen IJ bij wonen en den volgenden dag geruimen tijd vertoeven op het clubgebouw van de Kon. Roei- en Zeilvereeniging De Hoop te Amsterdam. Dien dag worden er op den Amstel waterfeesten gehouden. Franco thuis. Gaarne zien we Uwe gewaardeerde bestellingen tegemoet, welke prompt zullen worden uitgevoerd. Turfslngel S-7 Doodelijk ongeluk. Toen de 8-jarige C. Rossel in de Oranje straat te Schiedam den weg wilde overste ken, kwam juist uit de tegenovergestelde richting een motorrijder aanrijden, die tif- gen het ventje opbotste. Een der handvaten van het stuur drong door de schedel van het knaapje, zoodat de hersenen geraakt weiden. Zonder bij kennis te zyn gekomen, is het jongetje overleden. Volgens ooggetuigen treft den motorrijder geen schuld. Een dreigende scl selecq. De bon staking duurt vo< President van de nu 32 jaar geleden, in den gemeente raad van Amsterdam zijn intrede deed. Van dien raad was hij thans de nestor, en geen raadslid in Amsterdam is ooit populairder geweest dan hij. De heer Nolting is /I jaar geworden, li’ verband met zijn langdurig lidmaat schap van de Tweede Kamer is hij in dertijd benoemd tot ridder 111 de Orde tan de Nederl. Leeuw. Ook van de Provinciale Staten van Noórd-Holland is hij lid geweest. proelmelkingen zeer twyxëiachtig moet wor- uen. „Het pioeimelken levert slechts dan voor ue beoordeelmg van de melkproductie bruikbare cyfera, wanneer net mmsu-ns i keer per maand plaats heeft. Al de onder zoekers, die ernstig studie nebben gemaakt van uen invloed, die de tengte der proei- meikpenode kan uitoelenen op bruikbaar heid van de uitkomsten van ue pioexniei- kiug voor de veetekkery, zyn het dus met enkaar eens zegt den heer Mesdag, ziu- veiconsuient te Leeuwarden dat de 14 daugsche periode niet mag worden over schreden. vvy nieenen dat het resultaat de zer onderzoekingen een waarschuwing voor onze veehouders bevat, welke zy niet in den wind moeten slaan. Vooral nu de waarde van de melk daalt, stijgt de beteekenis van een goed vertrouwbare menlkcontrole, want nu is het nog van meer beteekenis dan te voren om vee te houden en vee aan te fokken, dat veel melk geeft met een hoog vetgehalte, omdat hierdoor de productiekosten van de melk worden verlaagd. Amsterdam Kamer. De heer N dit mg was vnjz.-democraat Hij stamde nog uit de oude radicale partij en was de eerste werkman, die, P. Nolting, t Na langdurig lijden is te Amsterdam gisteravond overleden de heer P. Nol- van den gemeenteraad van pn oud-lid van de Tweede Probleem No. 61. 88 'S s jy y r Zwart schyven op: 4, 5, 7/9, 13, 14, 16/20, 23, 26, 30. Wit schijven op: 25, 28/30, 32/35, 37. 42. 43, 46, 47. 49. De oplossing van Probleem No. 54 is: Wit 17—U, 38—33, 40 29, 27 9, 31 10. Van Probleem No. 55: Wit 149, 2419, 15—10, 25—20, 34—30, 42—37, 49 9. beteekent gaat naar. beteekent van tot en met. is, slaat naar. naar ik vrees, hard te verantwoorden zullen krijgen. Het slechte weer, dat we gehad hebben, had tenminste deze goede zyde, dat meerdere ziekten ietwat op den achtergrond traden. Speciaal de verraderlijke zuigelin- genvyand, de alimentaire intoxicatie, de kwaadaardigste voedingsstoornis, liet weinig van zich hooren. Alhoewel de wetenschappe lijke strijd over den aard dezer aandoening nog niet is uitgevochten, kennen we toch wel eenige factoren, die beteekenis hebben voor haar optreden. Vooral de Duitsche hygiënist Dietschel heeft de verdienste gewezen te hebben op het verband met kleine, door broeiwarmte oververhitte vertrekken. Onze landgenoot Planting» denkt meer aan een infectie met de z.g. colibacillen, die normali ter in den menschel ijken darm voorkomen. Ejl ten slotte is het alweer de koemelk, aan tVeMce een rol wordt toegeschreven. Laten wjjxje geleerden voorloopig vechten en hou den wij ons aan de nuchtere ervaringsfei ten, da ntast men het minst mis, wanneer iiandacht besteed wordt aan al deze omstan digheden. Dan resulteeren hier de volgende wenken aan onze moeders voor haar jongste generatie: Zorg voor luchtige kleeding van uw zuige ling. Plaatst deze in het schaduwrijkste hoekje van uw goed geventileerde woning en zooveel mogelyk buiten onder de beschut tende boomen. Vergeef den hygiënist zyn, onder andere omstandigheden, kettersche meening, dat gij beter doet, desnoods uw Bind je in een koelen, voldoende geluchten, kelder te plaatsen ,dan in een eng vertrek, waar gekookt of gewasschen wordt. Zorgt voor versche melk en bereidt deze onmiddellyk vóór het gebruik. Verfrischt uw kindje meerdere malen en geeft het ruim te drinken. Autobotsing. Gisterennacht omstreeks half twaalf is te Wassenaar een auto-ongeluk gebeurd. De auto H 7274 van den Haag, en G13203 uit loeiden, zyn ter hoogte van Zuidwyk, waar zy elkaar zouden passeeren, in botsing ge komen. Geen van beide had de lichten doofd, doch toen zy op een kromming den weg elkaar passeerden, raakten auto’s elkaar met de wielen en werden te gen den kanten van den weg geslingerd. De wielen van de auto's werden vernield. De we rd Proefmelken. Bezuiniging is ook voor den veehouder noodig, voor hem niet met minst, waar die althans mogelijk is. En zoo is het te be grijpen, dat telkens weer ook onlangs nog op de vergadering te Zutphen van den Coöp. Bond van Zuivelfabrieken, waar Prof. Bakker uit Wageningen sprak de vraag naar voren komt: kunnen wy de kosten van goed controleeren der melk (vetgehalte) niet verminderen -.kunnen wij, zonder dat de deugdelijkheid der controle er onder lydt, den tijd tusschen twee proefmelkingen niet verlengen Deze vraag want de vraag is inderdaad als zoodanig behandeld is ja renlang aan de orde geweest. Dr. Benno Martiny liet op zyn landgoed iederen Woensdag proefmelkingen verrichten, om aldus de jaarlijksche melkopbrengst van iedere koe te leeren kennen. Om na te gaan of het noodig was de metingen iedere week te doen plaats hebben, berekende hij voor 6 koeien uit de gegevens van de wekelijk- sche bepalingen de melkopbrengst, welke men gevonden zou hebben, wanneer de proefmelkingen slechts óén keer om de vier weken hadden plaats gehad. De berekening van de totale opbrengsten uit de bepalin gen eens per maand werden voor iedere koe op vier wijzen uitgevoerd, en wel door ach tereenvolgens als punt van uitgang voor de berekeningen te nemen: de hoeveelheden melk gesmolten op den len, op den 2en, op den 3en of op den laatsten Woensdag van DAMRUBR1EK. Onder redactie van de Damclub „Gouda”. Oplossingen worden ingewacht by den Secretaris, Steynkade 27, of aan het lokaal der club, Markt 49. Oplossingen moeten worden ingea'inden uiterlyk Dinsdag 17 Juli. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 28 Juli. Probleem No. 60. Door een schot hagel getroffen. Een onderwijzeres aan de Uhi. school te Oostkapelle, die Donderdagmorgen van Mid delburg naar eerstgenoemde plaats fietste, is onderweg getroffen dooi een schut hagel, dat waarschynlyk werd afgevuurd door een boer, die op zyn land op vogels schoot. De onderwijzeres was aan hei gelaat gewond en men vreest, dat zij een oog zal moeten missen. BINNENLAND. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Mr. V H Rutgers (ar), die in de 'zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland van Woensdag is herko zen ah lid van het college van Ged. Staten, doch toen deze benoeming in beraad wenschte te houden, heeft thans verklaard, de benoeming te aanvaar den Hiermede berichten wjj U dat wij in voorraad hebben: DUITSCHE ANTHRACIET 30/50 m.mper H. L. ƒ4.00 BELGISCHE ANTHRACIET 30/50 m.m3.75 10 i 3.«5 25 3.55 H. L. ƒ3.55 10 4 3.40 25 4 3.30 per H. L. 2.«5 Brutale vervalschingen van geneesmiddelen. In het „Maunbl. tegen de Vervulsehingen” schrijft dr. Van Hamel Roos het volgende: W(j ontvingen uit Roemenië en uit Duitschland berichten betreffende brutale vervalschingen van geneesmiddelen, die in derdaad als misdadige „recoid-knoeieryen” beschouwd moeten worden. In de eerste plaats werd ons gemeld, dat te Boecharest de drogist Leonida Siam en zyn assistent Bela Meduna gearresteerd werden wegens bedrog, gepleegd ten op zichte van theobromine. Deze vervalschers hadden zich niet ontzien om dit, door de bekende firma Fr. Bayer Co. te Leverku sen gefabriceerde geneesmiddel, eenvoudig te vervangen door geheel waardelooze kalk. De tweede knoeiery betrof een partij van 2Ü00 K.G. als „Aspirine Bayer” door de fa. Altenburg Schmedemann ,te Hamburg verkochte waar, welke niet van deze fabriek afkomstig waa, doch met behulp van bedrie- .gelyke etiketten als zoodanig aangeboden werd. Het toppunt van bedrog werd ons even wel uit Stuttgart medegedeeld. Het betrof een uit suiker en naphtaline samengesteld product, hetwelk als „cocaïne” tegen 700.000 Mark por K.G. werd verkocht. Een tweede nog brutaler knoeierij weid geconstateerd met het •bekende kostbare middel „salvar- san” waarby men niets anders dan fijn tai- wemeel tegen 500.000 Mark per K.G. ont ving! Het behoeft geen betoog, dat dergelyke schandelijke praktijken niet ongestraft zul len blijven en wij achten een waarschuwing in ruimuii kring ten zeerste op hare plaats, daar vooral natuurlijk by vervalschte ge neesmiddelen de schromelijkste gevolgen voor de zieken verwacht kunnen worden, en by het nog steeds voortdurende gebrek aan toeziclflt aan de grenzen allerlei knoeiproduc- ten die in het buitenland verkocht mogen word.en, onder valache benamingen binnen onze landspalen gebracht kunen worden. Een lastig gravinnetje. Fiet i« een knap jong meisje, gravin Ag nes Esteriiazy, die nu «Miert enkele «lagen by een Duitsch film-tooneel is. Al tien jaar geleden was biet dametje, toen 12 jaar oud. vastbesloten oon naar het film-tooneel te gaan. Doch Pa had er hetzelfde bezwaar te gen ah. 100 o i Mie 100 andere papa’s. Boven dien k«am hieir dan nog de gedachte, dat uen Eaterhazy niet op het tooneel. laat staan o] j het fil jn-tooneel, hoort. Dat een zefleere Haydn en een zekere Beethoven relaties met de Erterhazy’a ge had hebben, ntemf de Knut hun waar schijnlijk? niet al zeer kwalijk, te minder 99 Edmund, dat i maai het is geen genover de kinder ,Jn welk opzichl genover hen?” »»Wel je hebt n Wat ter wereld zc tien honderd pond fcelf. Vijf zou meer ,,Ik depk er and zal je het met m goed bedenkt, dat duizend per jaar uiel meer noodig, 2 ofschoon hijzelf no dienen zal, kan hij als hij verkiest.” „Ja, dat kan hij, wijl zij het docum liet vallen, keek j droeven blik aan. „Is er iets andei vindt?” vroeg hij 1 „Ik vraag mij all dat je zoo edelmo geloof mij, het vi clausule er in op t Zwart scbijv'n op: 6/9, 12, 18, 19, 28. 3». Wit schijven op: 21, 27. 29/31, 34/36, 39, 48 Warmte en watergebrek. Nauwelijks zyn er eenige warme dagen of men heeft op de bovenhuizen van Am sterdam weer gebrek aan water. Eerst be gonnen de kranen al wat langzamer te loo- pen en opeens kwam er geen druppel meer. Zooals men zich zal herinneren was de oorzaak van dit euvel vorig jaar, dat een tweede waterkelder, waarvan de noodzake lijkheid in 1905 al was vastgesteld, nog niet gereed was. Thans, na een jaar, is men nog niet zoo ver dat voor behoorlijke watervoorziening van alle bewoners kan worden gezorgd. Het advies dat wethouder Wibaut vorig jaar gaf was zuinigheid, wees zuinig met water. De bewoners der bovenhuizen vol gen dat advies letterlijk op, want ze gebrui ken niets, veroordeeld als ze daartoe zyn, omdat ze niets hebben om te gebruiken. iedere maand. Voor elke koe werden zoo doende 5 opbrengstberekeningen uitgevoerd, waardoor men de opbrengsten pelactatie- periode, afgeleid uit de gegevbns der we‘- kelykscre proefmelkingen, kon vergelijken met de berekende opbrengsten uit de ge- geveens van vierwekelijksche controle. De vergelijking deed Benno Martiny conciudee- ren, dat het geheel en al ondoelmatig moet geacht worden zich by het aanleggen van een stamboek tevreden te stellen met één proefmelking per maand. In plaats van zulk pioefmelken zegt hy beter geen proef melken! Dan loopt men ten minste geen ge vaar getallen voor waar aan te nemen, die alle betrouwbaarheid missen. Dr. Fleisch man kwam na onderzoek tot dezelfde slot som als Martiny. Uit een stel berekeningen vergeleek hy voorts de 7 daagsche proef neming met de 14-daagsche. Hier waren de verschillen kleiner, inaar toch meende Fl. verreweg de voorkeur te moeten geven aan oc wekelyksche proefmelkingen. Meerdere onderzoekingen door verschillende personen zyn betreffende deze zaak gedaan. Wy doen slechts een greep. De heer J. Siedel te Kiel kwam tot deze bevinding: by driemaal proefmelken per maand laat de berekende totaalopbrengst aan nauwkeurigheid niets te wenschen over (dat is dus om de dag of 10), of staat ten minste in geen geval ach ter by de nauwkeurigheid van de uit de we kelyksche proefmelking berekende op brengst; daarentegen verkrijgt men bij 2 proefmelkingen per maand (dus om de 15 dagen) einduitkomsten, welke aan nauwkeu righeid te wenschen over laten. Daarbij kun nen 2 koeien 300 K.G. te hoog of 300 K.G. te laag aangeslagen worden, waardoor zy schynbaar 600 K.G. in melkopbrengst ver schillen. Zulke groote verschillen komen by de 7 daagsche en by de 10 daagsche con trole niet voor. De landbouwleeraar Ulmann in Saksen voerde niet minder dan 1200 opbrengst be rekeningen uit, waaruit hy deze gevolg trekkingen maakte: Men kan by het proef melken eens per week en een keer om de 10 dagen zeer nauwkeurige uitkomsten ver krijgen. Reeds by het proefmelken eens om de 14 dagen en twee keer per maand, wor den de waarschijnlijk grootste fouten tame lijk groot, maar toch is de nauwkeurigheid der uitkomsten, die bereikbaar is, nog ge heel bevredigend, zoodat ook deze wijzen van proefmelken kunnen worden aanbevo len. Daarentegen zijn de fouten bij het proefmelken met tusschenruimten van 3 en 4 weken zóó groot, dat een vertrouwbare vergelijking van het melkgevend vermogen naar de gegevens van zóó ver uitéénliggend? omdat een voorvader Haydn 30 jaar in zijn dienst had. Doch een Esterhaay, niet by Beethoven of by Haydn doch by een film- filmdirecteur, dat vond de graaf wat al te bar.! Doch papa zond jaren geleden het lastige gravinnetje naar een zijner kasteelen in Ze venburgen, waar geen bioscoop in de buurt «jas. Elk jaar zag de dochter haar ouders alleen met Kerstmis, en dan begon zy weer over de bioscoop en zeide de vader: „Dat nooit”. Ten slotte zette de graaf haar in een klooster. Doch zy ontsnapte den dag vóór dat zy 21 jaar zou worden en de gelofte zou doen, en liep in Boedapest rechtstreeks naar een theaterdirecteur, die zich het bui tenkansje niet liet ontnemen en in alle bla den adverteerde, dat een gravin Esterhazy zou optreden. De vader zou 50 jaar geleden het ondeu gende, meerderjarig geworden kind hebben laten oppakken en gevangen zetten. Ongelukkig voor papa en wellicht casu ook voor Agnes gaat dat zelfs in het huidige (moderne) Hongarije niet meer. Doch Hongarije is toch niet zóó modern, dat een Hesterhazy er niet meer vermag dan zoo maar de een of ander. Pa liet dus door de politie het optreden van Agnes verbieden. Waarom het koppige dametje in het holst van den nacht met hulp van eenige aristo cratische jongelui haar bewakers wist te verschalken en de grens stelde tusschen haar familie en haar. Zü -spoorde naar Berlijn en daar heeft ze nu haar zin: zy is er hy eej film-gezel- schap. Tenzy de lange armen van den graaf haar ook «laar weten te bereiken. Want ook in Duitschland is buiten de politiek een Esterhazy toch altyd nog wel iets an ders dan een ander. Onbillijke bejegening. De Ned. Sucade- on Vruchtenconfijt- fabriek Ie Tiet klaagt over een onrecht vaardige toepassing van de wetgeving op den suikeraccijns. Bij uitvoer van suiker wordt hier zoowel als elders de reeds betaalde suikeraccijns gerestitu eerd Van dien regel wordt echter af geweken ten oplichte van bovenge noemde onderneming. Voor de fabricage van sucade en ci- tronade gebruikt zij een belangrijke hoeveelheid suiker, waarvan een groot percentage in glucose wordt omgezet en daarvoor nu geschiedt geen terugbeta ling Aldus wordt echter de fabriek op Iweöerlei wijze te kort gedaan. Vooreerst bij invoer uit het buiten land. Immers dan betaalt de buiten- landsche concurrent slechts invoerrecht op het suikergehalte, dat geconstateerd wordt en met op de werkelijke ge bruikte hoeveelheden suiker. En in de tweede plaats bij uitvoer uit Nederland, want dan krijgt de fir ma slechts een gedeelte gerestitueerd lan den betaalden accijns, in plaats van over de totale hoeveelheden sui ker, bij de fabricage gebruikt. De firma heeft over deze onbillijke bejegening door den fiscus herhaalde lijk beklag gedaan bij den minister van financiën, doch het is vergeefsch ge weest en naar men ons verzekert, zal, jndien er geen verandering komt, de onderneming genoopt zijn te liquidee- ren, wal voor de gemeente 'l iet betee- keni toeneming van het aantal werke- locijien die ondersteuning behoeven. De Eerste Kamerverkiezingen. Naar de Tel. verneemt, zullen van wege den Vrijheidsbond bij de Eerste Kamerverkiezingen voor de groep N-- llollandFriesland candidaat worden gesteld, mevr. Wijnaendts Francken— Dyserink en de hoeren S. v. d. Bergh •Ir-, dr. .1. E. van Welderen Kengers, K. Breebaart. D. ,1. van Houten, inr. .1 A. Stoop. H. Eisma en dr. M. de liartogh. De Nederiandsch-lndische Artsenschool. '1 en vervolge op de beantwoording van vragen van het lid van de Tweede Kamer, mevrouw de Vries—Bruins, be treffende de voorgenomen opheffing van de Nederlandsch-Indische artsenschool te Soerabaja en de samensmelting van die inrichting mei de school lot oplei ding van inlandsche artsen te Welte vreden, heeft de minister van Koloniën geantwoord, dat blijkens van Ben Gou- vcrneur-Generaal van Nederl.-indië ont vangen bericht van bedoelde samen smelting is afgezien.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4