EN S IE ent ent Q ad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15281 Dinsdag 10 Juli 1823 62»Jaargang OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen CJE <()ON ELEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Een conferentie van geallieerden, neutralen en de V.S. verwacht. HOOFDSTUK XXVIII. lAG De laatste halte. „Ailie,” zei Ouy Fleming met gebro* eren, kjes- Menigeen verbeeldt zich een menschen- kenner te zijn omdat hij niemand ver trouwt. bUU mark, terwyi Ue piijb bintienkoil zul worden verhoogd. Ais er voor 2 Aug. geen verandering zijn gekomen, dun zuilen ue fa brikanten hun zaken eenvoudig sluiten OU D A WANT 270 iekenart. Wegens het verbieden der soc. „Franki sche Tagespost" te Neurenberg is het per soneel van alle bladen aldaar in proteststa king gegaan. Met uitzondering van het een- trumablad „Die Bayrische Volksztg." ver schenen heden te Neurenberg geen bladen. Naar uit Buei wordt gemekt, nebben tie Belgische bezetting ^autoriteiten aidaai be paaid, dat in eiken personentrein, die op het onder 1- ransch-Belgische tegie staande tra ject Buer-Oberhausen rydt, vjjftig Duitsche gijzelaars moeten meerytten. De eerste vyf- tig gyzelaars zyn gisteren met den Fran- schen trein meegevoerd; zy behoojen meest tot de gegoede burgery. Voor eiken dag zyn vijftig gyzelaars aangewezen, die op hunne beurt moeten meeryden. De Berlynsche berichtgever van het Hbld. vernam dat de Duitsche gezanten te Londen en Rome opdracht hebben gekregen, met nadruk op het ernstige gevaar te wijzen. FEUILLETON, liet door manschanhandan gebouwd UH het Engelsch van DAVID LYALL door J. F. WESSELINK—VAN ROSSUM (Nadruk verboden.) een moeder voor hem was geweest, en die bij nooit meer noodig had gehad dan en De Rechtbank te Parya heeft gisteren Judet vrijgesproken. Zooala men weet weal Judet beschuldigd van het feit dat hy in de jaren 1914 tot 1918 door een reeks van niet te scheiden feiten te Parys en in Zwitaej land, betrekkingen met den vijand van Frankrijk heeft onderhouden of onderhan- delingen met dezen heeft gevoerd Het moet inderdaad in de bedoeling lig gen een conferentie van geallieerden en neutralen bijeen te roepen om tot een al- staanden den treurigen toestand van de Grieksche financiën, onder de wapens ward gehouden, zal dus nu gedemobiliseerd kun nen worden. De schikking met Griekenland is gevolgd door een overeenstemming, welke, naar Is- inet pasja bekend heeft gemaakt, op alle punten turachen geallieerden en Turken is bereikt, welke overeenstemming hy ka rak teriseerde ajs de vrede. Een B T. A-tele- gram intusschen spreekt alleen nog maar van een overeenstemming in beginsel welke wel meer tussehen diplomaten wordt bereikt, zonder dat daarmede nu ook de zaak is opgelost. De toestand in de Berlynsche metaalin dustrie is in zooverre verscherpt, dat de ar beiders meer en meci tot het voeren van afzonderlijke acties overgaan. De wilde sta kingen namen heden een veel gruoter om vang aan dan eerst en omvatten thans 50.000 arbeiders, o.a. die tier A. E. G., Os ram, enz. De communistische arbeideravei tegen- woordigers, die in een steeds geprikkelder stemming schynen te geraken, z(jn /oorne- mens in de eerste plaats ulle bedrijven der A.E.G. en verder de gunsche metaalindus trie stop te zetten. De drie groote Duitsche bonden van s go gen- en sigarettenfabrikanten, de „Deut- scher Zigarrenhandelsbund", de „Verband deutscher Zigarrenladeninhaber” en ue „Verband Bayrischer Tabakgeschafte", heb ben besloten op 2 Augustus alle sigaren- en sigarettenzaken in heel Duitschland ten toe ken van protest tegen de hooge belastingen te sluiten By deze beweging hebben zich byna alle kleinhandelaars aangesloten. Reeds voor 14 dagen werden te Leipzig en verleden week te Hamburg de zakep voor den duur van drie dagen gesloten, echter zonder resultaat. De bonden hebben adres op adres tot het dept, van financiën gericht en verzocht de belasting tot op de helft te verlagen. Op het oogenblik is elke cigaret met 57 belast en de goedkoopste kost in gevolge een besluit van het cigarettencartel Gistermorgen is uitspraak gedaan in het proces Fuchs-Maciihaus. Prof. Fuchs werd wegens poging tot hoogverraad tot 12 jaar tuchthuis veroordeeld, verder tot 2 miilioen mark boete en 1U jaar eerverlies. Dw Tsje chische kolenliandelaar Aluck kr?eg Wegens medeplichtigheid 1 jaar en 3 maanv.-m tucht huisstraf, 30 miliioen mark boete, drie jaar eerverlies en uitwyzing uit het Duusche lyksgebied. Zy werden te zurnen veroordeeld tot betaling der kosten van het proces. De beklaagde Berger, die in preventieve hechtenis is, omdat hy verdacht wordt van medeplichtigheid aan den moord op den stu dent Bauer, en de gebroeders Rudolf en Ri chard Gutermann werden vrijgesproken. In het vonnis wordt als vast aangenomen «lat de gansche onderneming in opdracht Ier Fransche regeering op touw gezet is. G0UD8CHE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, bjj onze agenten en loopers, dep boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545 o Heel teer en ingewikkeld is de web- be van het menscheiijk leven. Op het oogenblik, dat Edmund Crewe ontsliep. werd er een jongetje in de pastorie van Kochailan geboren, een groote, prachtige jongen, met oogen als sterren. Nadat zij haar taak vervuld had, van Patrick Fleming een man had gemaakt en hem haar zoon had gegeven, om het werk te voltooien, boog de kleine gen tiaan het hoofd en ging heen om te bloeien in het betere land het land van den morgen en de eeuwigdurende lente. ken, onvaste stem, toen hij snel in de tijdelijke woning van zijn zuster kwam, in den middag van den woesten en stormachtigen dag. waarop de dubbele begrafenis op het kerkhof te Kochailan had plaats gehad, ,,Je moet je hoed op zeilen en naar Pat gaan. Ik kan niets met hem beginnen. Mijn God, zulk een smart maakt een man week! Zij, die het gezien hebben, zullen het tot het einde hunner dagen nooit vergeten! Kom. Alison verliet haar stille kamer en volgde hem langs het strand naar het achterhek van de pastorie van Kochal- lan. Onder het loopen spraken zij niet. Als een windstoot was de dood over hen heengestreken. niets was blijven slaan, menscheiijke liefde en verlan gens, menschelijke hartstocht en inspan ning waren weggevaagd, alsof dat alles niets was geweest. Zij hadden deze twee naast elkaar gelegd, de lieve jonge moeder en den man van de wereld, die op zoo zonder linge wijze, voor een korten tijd in het kalme leven der bewoners van Kochai lan gekomen waren en die na beiden hun werk verricht te hebben, verder waren gegaan naar elders. Zij hadden een onuitwischbare her innering achtergelaten. „Toen ik hem verliet, liep hij de studeerkamer op en neer en riep, dat hij God moest vloeken en sterven. Vreeselijk, Ailie!" zei Guy, terwijl zij t huis ingihgen. Het maakt een mensch bang voor het leven en voor den dood, voor alles.'’ Ailie glimlachte somber en liep hem voorbij naar de studeerkamerdeur. Toen zij die binhentrad, kwam iets over haar als de golf van de zee en zij wist, dat Uit Lausanne is thans bericht gekomen dat de Turken en Grieken het een» zyn ge worden over de nog hangende quaesties, en ook de geallieerden op aüe punten overeen stemming hebben bereikt met de Turkscht afgevaardigden. Tussehen Griekenland en Turkye is een overeenkomst getroffen waarby de i’urken den eisch tot betaling van de requisitiebons tydens den veldtocht in Anatolië opgege ven; Griekenland zal alle Turksche sche pen, sinds den wapenstilstand van Moedimia in beslag genomen, teruggeven; een rege ling tot ontruiming van Karagatsj door de Grieksche bevolking zal worden getroffen enz. Het Grieksche leger, dat niettegen- BUITENLANDSCH NIEÜWS. ENGELAND. De formules der huwelyksuizegeiung Geen ondergeschiktheid der vrouw. In het z.g. „House of Laity" vun d« Nu tionale Vergadering der Kerk van Eugeiand hebben twee vrouweiyke afgevaardigden een reeks amendementen mgedivnd, die ten doel hebbe» verandering te brengen in d«' termen der by de kerkelyke huweiyiwins* gening gebruikelyke geloften, waardoor de- i—r in harmonie zouden komen met de werkelyke positie der hedewluagsche vrote* en der voorstellen was urn voor de woorden „Wilt ge hem gehoorzamen en dienen”, in de plaats te stellen; „Wilt ge hem lief heb ben en goed voor hem zorgen". Voorts wenschen zy aan het oude Engel - sche gebruik, waarby de bruid aan den bruidegom wordt „weggegeven", einde te maken, en het woord „obey" (gehoor zamen) door „cherish" (koesteren! te vei- vangen. In de toelichting van de Amendementen wee» een der spreeksters, mis» Maud Roy ilen er op, dat wyaigingen door een groote categorie van personen, en geensain» dooi' een groep vrouwen alleen, wordt gewensebt Zij legde er den nadruk op dat de man en de vrouw in het huweiyk op voet van g«- lykheid behooren te worden gesteld en dat de Kerk er zich bewust van moet «jjn, dat „zelfbestuur" in h§t huweiyk noodig is, en dat met de gevoelens en den wil der vrouw o pzyn minst evenveel koeren rekening moet worden gehouden als dit met den man ..liet is niet eerlijk! Wat heb ik ge daan om zoo gestraft te worden? ik heb beproefd om goed te leven, mijn plicht Ie doen en en nu haar slechts zoo u korten tijd bezeten te hebben, wacht mij de duisternis van do heil Het is at M.-huwelijk! Er is geen God; er kan er geen zijn! ik wil niet meer in Hem ga* looven! Ik wil mij voegen bij hen. die Hem niet noodig hebben.’ „Beste jongen! Hopte jongen!" Meer kon zij er aanvankelijk met mi brengen maar haar stem had den »us»enden, moederlijken klank, waar me zij hem in zijn jongenstijd zoo dik •wijls gekalmeerd had. ..Ik vergeet niet, dat je in dezelfde boot bent. Ailie," zei hij verlegen Maar het is toch anders Jouw man hpd in zekeren un xijn leven geteeld Hel onze begon pas en zij was zoo hul en edel. O, mijn G<m1, en zij is onder de aarde en ik ben achtergelaten- Het is niet eerlijk, het is niet eerlijk!" Alison, door haar lijden geleerd, wist dat zij wal beters te doen had dan te beproeven den stroom tegen te houden Zij liet den storm uitrazen en zei zelt bijna geen woord; zij luisterde slechts, en sprak alleen nu en dan een woord dal zijn werk moest doen. „Guv meende mij te troosten door te zeggen, dat zij. indien zij was blijven leven, haar heeie leven een invalide zou zijn geweest Wat kwam er dat kooi mij op aan? Hel zou mijn vreugde zijn geweest haar te verzorgen, alles te I alen en aan te brengen, zoodat zij baar rust had kunnen houden. Ik heb nooit geleefd, voordat zij bij mij kwam Ailie. Wat kan ik nu doen?" (Wordt vervolgd) De afsluiting van het Ruhrgebied. Actie der Duitsche sigarenindustire tegen de hooge tabaksbelasting. Levenmiddelenopstootjes. Fuchs veroordeeld. De conferentie te Lausanne. Judet vrijgesproken. In Parijs is men in onzekerheid en on rust over hetgeen het Engelsche kabinet nu eigenlek vah plan is. De berichten der Fransche correspondenten te Londen zyn weinig geruststellend. Men verwacht ech ter dat Baldwin geen beslissing nemen zal in zake verbreking der banden, die thans beide landen nog vereenigd houden, zonder eerst de Fransche regeering in byzonder- heden op de hoogte te brengen van hetgeen Londen zou willen dat Parijs deed. Dit wordt temeer verwacht, omdat Curzon zich tot dusver bepaald heeft tot critiek op de Fransche methoden en geenerlei suggestie omtrent de door Engeland gewenschte op lossing heeft gedaan. Overigens meent men in Pary» dat Enge land geneigd is het Duitsche voorstel om de betalingscapaciteit van Duitschland door een internationale commissie te doen schatten, aan te nemen, welke commissie dan tevens voorstellen omtrent de betaling zal doen. Men houdt verder rekening met de moge lijkheid, dat het dreigement, hetwelk door verschillende Engelsche bladen is uitgespro ken. zal worden uitgevoerd en Engeland, oordeelend dat het onmogelyk is zich met Frankryk te verstaan, zich zal wenden tot België, Italië, Amerika en enkele neutrale landen, die door de Duitsche débacle wor den geschaad, om het uitgesproken Fran- Mhe isolement te bewerkstelligen. Men hoopt echter nog dat Baldwin niet tot een dergelyke daad zal overgaan. Eenig gewicht wordt gehecht aan de aan wezigheid van Benès, den Tsjecho-Slowaki- schen minister van buitenlandsche zaken, die op 't oogenblik in Parijs is, tussehen een bezoek aan Brussel en Londen in. Het doel daarvanis de officieele voorbereiding van de conferentie der Kleine Entente, waartoe men ook Polen zou willen zien toetreden, en ook de bespreking over een handelsverdrae met Frankrijk, dat nog niet tot stand is kunnen komen. Men mompelt echter dat Benuès zich ook zeer voor de quaestie der Duitsche betalingen en de Ruhrbezetting in teresseert en het lijkt niet onmogelyk, dat een zoo scherpzinnig en vindingrijk onder handelaar als Benès pogingen zou aanwen den de dreigende breuk tussehen devoor- naamste groote bondgenooten te voorkomen. 'ij naar haar eigen plaats was terug gekeerd en dat voor de rest van haar level, hier plaats zou zijn. Zij wist niet, of zij treurig of blij was, zoo geslagen was haar hart, zij \oelde slechts, dat zij thuis was geko men. De deur, waardoor zij zoo dikwijls was gegaan, ging bij haar zachte aan raking open en een oogenbhk bleef zij op den drempel staan. Janet Alken had de gewoonte getrouw van vrouwen ais zij, met diepen eerbied vervuld voor al de traditiek en de sombere wapenrus ting van den dood, tedere jaloezie m de pastorie neergelaten, zoodat de do minee in de duisternis zat. Alison liep snel de kamer door en raakte met vaste haiiG het koord aan, zoodat de jaloezie omhoog ging, en op hetzelfde oogenblik een zwakke straal van dt winterzon, worstelend achter een bank van som bere wolken, binnendrong en het blon de haar raakte van den man die met Hiep gebogen hoofd voor zijn schrijfta- lel zat en wiens ziel een en al bitter heid was De zuster, die zoolang moeder voor hem was geweest, en hij nooit meer noodig had gehad nu, keek hem een poos met groot alles begrijpend medelijken aan; haar lippen trilden, wat bewees, hoezeer haar gemoed werd beroerd. Dadelijk was zij naast hem, haar hand raakte zijn rossig haar en haar teedere stem verbrak de sombere stilte. „Pal. kijk op." zei zij dapper „Kijk mij aan!" Hij sprong op en zijn blik, verbijs terd door zielesmart, rustte op haar deelnemend gelaat. „Het is niet eerlijk, Ailie!" riep hij, .4' dat ontstaat door de afsluiting van het Ruhrgebied. Speciaal moeten zy ook mede- deelen, dat deze afsluiting de leden van den Rijksdag verhindert hun wettelijke be voegdheid uit te oefenen, en er op wyzen, dat de Ryksdagafgevaardigde Most ais gy- ztlaar door de Franschen gevangen wordt gehouden.. Verder hebben de gezanten opdracht, de Engelschen en de Italiaiuujche regeering op het gevaar te wyzen, dat Kun ontstaan dooi de eventueele tenuitveerleiging van de ze ven doodvonnissen van jdainz. Overigens heeft de Duitsche ivgeerjng te bestemder plaatse de noodige stappen gedaan om de tenuitvoerlegging van dete doodvonnissen te verhinderen. gemeene regeling te geraken. Zelfs wordt reed» gezegd dat ook ue Ver. .Staten zullen worden uitgenoodigd aan deze conferentie deel te nemen en rmgeland wii zelfs de v. b. uitnoodigen een voorzitter daarvoor te benoemen, fn dit verband worden de namen van 'fait en Elihu Root genoemd. Men ver wacht, dat de noordeiyke neutralen terstond hun instemming zullen betuigen, evenals Italië en de leden der kleine Entente. Om trent de houding van België verkeert men nog in het onzekere, vlaai men niet weet of dit bereid is zich geheel van Frankrijk los te maken. Het is zeker, dat Baldwin by het nemen van den nieuwen koer» op den volle digen steun van den geheelen handel kan tekenen, die geen verbetering van den toe stand verwacht, indieu Duitschland tenge volge van de voortdurende onzekerheid ver der te gronde gaat. Baldwin heeft alle par tijleider» geraadpleegd, evenals Ramsay, McDonald, Asuuith en Lloyd George. Allen hebben hem hun steun toegezegd. Hieraan is het ook wel toe te schryven, dat tydens de onderhandelingen met Frankrijk geen lastige daarop betrekking hebbende vlagen in het Lagerhui» zyn gedaan. Wat de hou ding van Frankryk betreft, is het zeker, dat Poincaré tot nu toe geweigerd heeft eenige ■schriftelyke verklaring te geven, waardoor Frankryk zich zou binden. Frankryk schynt van meening, dat Duitschland definitief ver slagen is en op het punt staat ineen te stor ten. Daarentegen zyn de Engelsche staats- en zakenlieden overtuigd, flat het verzet in Duitschland nog maanden kan aanhouden, z\j het dan ook met ontzaglijke schatte voor geheel Europa. Byzondere aandacht heeft het voorts ge trokken dat Lord Curzon geen verdere be sprekingen heeft gevoerd met den Fran schen ambassadeur, wel een langdurig on derhoud had met den Duitschen gezant. Al gemeen wordt verwacht dat Donderdag Baldwin in het Lagerhuis een verklaring zal afleggen, terwyl Lord Curzon in het Hoo- gerhuis op dienzelfden dag de houding van de Regeering zal uiteenzetten. Dit uitstel tot Donderdag houdt weer ver band met de zorgvuldige voorbereiding met het oog op de verstrekkende gevolgen. Te Novawes by Potsdam U het gisteren tot ernstige tevensmiddeie&opstootjeb geko men. Reeds vroeg in denj ochtend trokken duizenden mannen en vrouwen door de »tad, bestormden de slagerswinkels en dwongen de vieeschhouwer» het vlftesch voor 10.000 in plaat» van 40.000 marikper pond te ver- koopen. In andere leveMgUddelenzaken ge schiedde hetzelfde o.a. Wfrd 'de lioterprijs van 45.0ÖÖ tot 10.000 mark per pond ver laagd. In den loop van den dag werden alle winkels leeggekocht. De politie uit Potsdam herstelde de orde. Goeden nacht, ,ik vergeef u.” ..Maar dat wil ik niet zeggen, vader, er is niets te vergeven, weet u dat niet?" zei Stephen treurig. „Zeg dan, goeden nacht, vader, ik houd van u,” en plotseling glansden de oogen' van Stephen. „Dat is gemakkelijker," zei hij, met der» blijden lach der jeugd, die geen wrok koestert. „Goeden nacht, vader, ik houd van u en ik dank u hartelijk, dat u mij naar Milaan hebt laten gaan, waar ik zooveel geleerd heb. Nu zullen wij allen gelukkig zijn, net als in ver telselboeken” 'Zijn verlegen jongensachtige lach klonk, en met de echo er van in zijn ooren en, in zijn hart de reinste vreug de, die hij ooit in zijn onrustig leven had gekend, viel Edmund Crewe in slaap, den slaap, waaruit geen aardsch ontwaken if. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (behoorende tot den bezorgkring)i 15 regels ƒ1.80, elke regel moer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 15 regels 1.55, elke regel moer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertantiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel moer ƒ0.60. Up de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden nsededeeiingen b|j contract tot zeer geroduceet den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. 100 - „Ja dat ben ik, maar ik was heel blij haar vanavond te zien; u kunt u niet voorstellen, hoe gelukkig; want natuur lijk, als zij er niet was geweest „Dat is het, mijn jongen, en vergeet dat nooit, Stephen. Je zult er aan den ken, tot hel einde van Je leven, wie jou en je vader heeft gered, wie hem heeft opgeheven van waar hij was de plaats, waar geen hoop is." „Ik zal het niet vergeten," zei de longen ernstig, maar zijn oogen flik kerden onrustig, toen hij zijn vader op zoo gevoelvollen toon hoorde spreken. „Dat is alles, wat ik heb willen zeg gen. Ik weet, dat ik haar bij je kan laten. Zeg mij nu goeden nacht, mijn jongen. Slaap wel. Het is lang geleden dat de familie onder één dak sliep, is het niet?" „Ja, en nu zijn we een familie en is dat nu niet prettig?" zei Stephen met weer iets van zijn jongensachtige droef geestigheid in zijn stem. „Het was zoo gezellig beneden, en zij is er zoo blij mee Het is gewoon heerlijk.” Stephen, wij kennen elkaar niet heel goed, maar als God wil, rallen wij el kaar leeren kennen. Zeg mij dit na:

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1