a «Blad. cl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 15282 Woensdag II Juli 1823 82"Jaargang WERKERK ZOON GOUDA SENS OURANT 26 O lenartikelen Niet door menschenhanden gebouwd MVTE. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Het schadevergoedingsvraagstuk. 7 'RA e BUITENLANDSCH NIEUWS ITALIË. over hei origi- IJN het is als je niet zij 01 (Slot volgt.) delai aan leren, e k e >rdt enorm zat de me- jdzakelijke 1 het zei Alison naar ver- De Belgische Senaat heeft na de bespre king der regeeringsverklaring met 88 tegen 36 stemmen en één blanco een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Vandaag zal gestemd worden over een motie van de Velde, strekkende tot verda ging der bespreking over het wetsontwerp betreffende de militaire organisatie. De mi nister verklaarde dat het hem ónmogelijk was de verantwoordelijkheid voor de leiding der landsverdediging te aanvaarden en dat hij geen minuut langer op zijn plaats zou blijven als de Kamer de verdaging aan vaardde. stige waarschuwing lot de bevolking om be zonnen te blijven en recht en wet te eer biedigen en waarschuw zoo dringend moge lijk tegen dergelijke noodlottige uitvloeisels van een verblind patriutisme. part(j, Van Overstraeten, een kunatschll der, Van den Borre, een teekenaar en mej. Rainchen, een onderwijzeres te Charleroi, die wordt verdedigd door den zoon van den bekende dichter Paul Spaak. Voorts treden o.a. oud-minister Destrée en Alb. Deswarte nog als verdedigers op. „Berl. Tag." ontving het l Buer van de Belgische im en het 681 70 DEN HAM en te on FEUILLETON. Uit het Engelsch van DAVID LYALL door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM (Nadruk verboden.) IK N. N, De rechtbank te Leipzig heeft gisteren in het proces tegen Kapltön-Ixiutnant Karl Tillesen c.s. wegens een poging tot het be- x rijden der „oorlogsmisdadigers” Boldt en Dittmar uit hun gevangenis, uitspraak ge daan. Men weet, dat Tillesen ook in de Ra- thenau een rol heeft gespeeld. De beklaag den weiden ieder tot een maand gevange nisstraf veroordeeld. De opperpresident heeft tot de bevolking van de Rijnprovincie den volgenden oproep gericht: In den jongsten tijd zijn er steeds meer daden van sabotage op de spoorlijnen gepleegd, die betreurenswaardige offers aan goed en bloed hebben geëischt. De re geering heeft met deze daden niets te ma ken en veroordeelt ze ten strengste. Zij voelt zich in dit opzicht eensgezind met de heele bevolking. Wie als Duitscher sabotage pleegt, vergrijpt zich op onverantwoorde lijke wijze aan Uit Konstiantinopel wordt gemeld dat de Raad van Commissarissen beraadslaagd heeft over Ismets rapport en hem heeft op gedragen het vredesverdrag te teekenen Een proclamatie zal worden uitgevaardigd, waarbij daarvan aan de bevolking mede deeling aal worden gedaan. Het nieuws is in alle Turksehe kringen met groote vol doening ontvangen. Maandag is te Brussel begonnen het pro ces tegen de vijftien communisten die zich aan een complot tegen de binnen- landsche veiligheid van den Staat zouden hebben schuldig gemaakt. Een geweldige politiemacht was op de been; meer dan driehonderd gendarmes be waakten het Paleis van Justitie. Eenige hon derden toeschouwers vulden de publieke tri bune, terwijl 46 getuigen A charge en 64 getuigen A décharge waren opgeroepen. In de rechtzaal lagen de documen ten hoog opgestapeld. Tot de voornaamste beklaagden behooren Jacquemotte ,de fel- zyn volk. Ik richt een em- telyke leider der Belgische communistische De Fransche gezant had WBteren een on derhoud met Lord Curzon. Naar verluidt deelde hy den Britschen minister van Bui- tenlandsche Zaken mede, dat de Fransche regeering gaarne eenige inlichtingen zou ontvangen met betrekking tot de regee ringsverklaring, welke morgen in de beide Huizen zal worden afgelegrf. Men gelooft, dat d« Fransche gezant een bevredigende aanduiding van inhoud. dezer verkla ring heeft ontvangen. Volgens het stadsbestuur van autoriteiten bericht, «lat afle over de stad afgekondigde sancties zyn opgeheven. Het verkeersverbod is opgeheven, de trams mo gen weer rijden, de zaken mogen tot zeven uur open blijven. Er zijn menschen die altijd spreken en van wie men toch nooit iets hoort. teel te EN 9 Een officieus communiqué uit Rome zet de houding van Italië uiteen. Er wordt in gezegd, dat het optreden der Italiaansche ambassadeurs te Londen en te Parijs de strekking heeft om de Engelsche en Fran sche kringen er toe te brengen zich aan te sluiten by het standpunt, uiteengezet in het memorandum van Londen, dat te Parijs werd ingediend en door Italië eenigermate werd’ geretoucheerd. zij eindelijk geheel verdween. Het was ongetwijfeld het kindje, dut dal hen allen zooveel gemakkelijkei maakte zich te schikken en vrede te vinden en het was ook hun alles heer en meester. Waar het kind is, daar is Jezus zelf! Tibbie besloot na heel lang met zich zeil te rade gegaan te zijn Anna Stephen weer naar het buitenland vergezellen. Zij verkeerde in een rustige, gejaagde stemming, die zij al leen door hard te werken althans oem germate kon beheerschen. Niemand heeft mij noodig, Allie, jij liet minst van allen, en het kindje van l’al behoeft niet door twee tantes groot g« bracht te worden, nog daargelaten dat Janet Alken mij zelfs niet in staal acht het vijf minuten per dag vast te houden.” „Maar je zult niet lang wegbUjven, Tib Wij kunnen er nu met meer tegen zoolang van elkaar te zijn. Het is een ander leven geworden, vind je ook niet".' ..Zal ik je eens zeggen, wat ik vind, Ailie,” zei Tibbie in een heftige uit barsting van gevoel: „Je bent veel te goed voor deze wereld, en ik verlang meet dan iets anders terug naar den tijd van de oude worstelingen tusschen jou en Janet over den schoonmaaktijd Zou je daar niet een herhaling van kunnen geven ten pleiziere van mij, al leen maar om er mij van te overtuigen dat we niet al te dicht bij het Konink rijk zijn gekomen.” Ahson glimlachte. „Als ik aan het verleden denk, tib, dan zie ik mij niet anders dan ais een kind, een zwaar, lastig, wat heersch zuchtig kind MuhmoIini's Kieswetonl werp. De Italiaansche Kamer gaat het kieswet ontwerp van Mussolini behandelen. Twen derde van het aantal zetels in de Kamei zou volgens dit ontwerp aan de party toe komen, die by de verkiezingen het hoogst aantal stemmen behaalt. Absolute breuk dus met alles wat op evenredige veitegenwoor diging lijkt. De Romeinsche correspondent van tie In formation meldt over deze verwachte debat ten: „De vandaag begonnen korte pailements zitting zal, naar het algemeen gevoelen, doorslaande beteekenis hebben. Daar zich het meest interessante debat sinds deti oorlog ontplooien. Mussolini toch stelt een kiesrecht’p'üziging voor, die moet uitknopen op grondwetsherziening en b(jna werictui gelyk de huidige Kamer moet vervangen Vjjftig leden gaven zich al voor de discus sie op, onder wie alle vroegere presidenten van den ministerraad, behalve Nitti. De ge dachtenwisseling kan even goed 2 of 3 we ken duren als in een dag afloopen. In dit geval zou Mussolini de Kamer ontbinden en tegen October verkiezingen uitschrtfven. hetz(j met de geldende wet, hetzij niet de nieuwe, die dank zy een koninklijk besluit in werking zou moeten treden. In elk geval zal de Kamer dezer dagen haar zwanenzang zingen. Het schtynt b|jna zeker, dat de regeering in beginsel de over hand zal houden. Mussolini wil in dit debat een» en vooral met de intrige der wandel gangen af rekenen. De anti-nationale groe pen evenals de stijfkoppen onder de constl tutionalisten willen een incident tussehen ministerie en Kamer uitlokken." ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux ztfn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int. 82: Redactie Tel. 545 negenheid en zij was verbaasd, dat Alison ze zoo kalm kon opnemen zij barstte in tranen uit, en snelde buiten. In haar tranen vond zij lichting; nooit had het leven haar zoo mooi geschenen. O, het is mooi; en nooit is het schooner, dan wanneer de sluier van tranen er over gespreid is, de diamanten droppels, die de donkere ruimten van het hart verlichten en al zijn dorre hoeken rijk en vruchtbaar maken. Zij, die nooit geweend hebben, hebben nooit geleefd. (iroot en algemeen was de deelne ming, die aan de Flemings werd be toond uit elk deel van het land, waar nun naain bekend en geëerd was. Ze omvatte hen als de golven der zee. Ver schcidene weken gingen voorbij, voor dat Fat in staat was op zijn eigen kan sel te verschijnen en toen hij weer tegenover zijn gemeente stond, was er geen droog oog in de kerk. Zijn gemeente stond om hem heen als een stut. Zij steunde hem met haar ceelneming en haar gebeden, zoodat in korter tijd, dan hij had verwacht, de diepste duisternis van de wolk week en hij opniepw zijn hoofd naar den hemel van zijn droomen kon opheffen. Het was geen vreemde plaats meer, sinds Edie daar was, eerder een welis- waai onbekend, maar geliefd gewest, waarheen zijn hart uitging op elk vrij oogtnblik, en waar het gemeenschap zocht met de onsterfelijken. Een man, die zoo leeft en sterk en edel terug-> keert tot de plichten van zijn dag, heeft een groot werk te doen. Alison, die zeer verbaasd was over de verande ringen in de fijnste vezels van haaf broeders wezen en die zag, hoe groot en sterk en edel hij geworden was, na dat hij door het lijden gelouterd was, verwonderde zich niet meer over de vreemde werking van het noodlot, maar boog het hoofd in zwijgende aanbidding voor zijn onuitsprekelijke wijsheid. Na langdurige familieberaadslagingen werd de volgende schikking getroffen. Het huis, waarin de heer Crewe stier!, werd gekocht door zijn weduwe en als tehuis voor zijn kinderen ingericht. Het wa? zoo dicht bij den tuin van de pas torie, dat men haast kon zeggen, dat hel een geheel uitmaakte met de eigen dommen van de kerk, en daar beloofde Ahson altijd voor hen klaar te zullen slaan, wanneer zij ook wilden komen. Zij beloofde ook eens m het jaar daar met hen samen te komen, in de echte beteekenis moeder over hen te zijn en gedurende dien tijd aan Janet Alken dt zorg voor het kindje in de pastorie over te laten. Dat was een taak, die Janet gaarne en met aangeboren geschiktheid waar nam; vanaf het oogenblik, dat het als een klein, rood, onooglijk bundeltje in haai armen was gelegd, was haar uit- gebonderd hart verzacht tot al de tee- derheid van het moederschap en zij had onmiddellijk trouw gezworen aan den derden Patrick Fleming, totdat de dood haar oogen zou sluiten. Janet was nu met koorden aan de pastorie van Ko- challan verbonden, die door mets ver broken konden worden. Na Kerstmis keerden Anna en Ste phen naar Milaan terug, om hun studies in den winter te voltooien. Madge ging terug naar Cambridge en Ahson nam haai oude plaats weer m m de pastorie van Kochallan. Het was wonderlijk, zoo gemakkelijk als de overgang was en zoo snel als de klove minder werd, tot heven. Uit het bezette gebied. Tillesen voor de Rechtbank Belgische Senaat heeft een motie van vertrouwen in de Regeerina aange- het vredesverdrag. voor gezorgd zal worden dat niets, wat thans gezegd wordt, den toestand slechter zal m^ken, al valt het moeilijk op eenige ^dfifjnitieve en plotselinge verbetering te ho pen. Er is een panacee; er bestaat geen drastisch geneesmiddel. Alles wat men thans kan doen is een eenvoudigen plicht te ver vullen, de overtuiging des lands uiteen te zetten, zonder uittarting en behoorlijk re kening houdend met alle mogeljfke gevol gen. Het feit alleen reeds, dat de Britsche regeering dit doet, zal een toestand doen ontstaan, waarin het mogelyk zal zyn om met grooter zekerheid voort te gaan met de verdere ontwikkeling der politiek. Volgens de Manchester Guardian heeft de Engelsche regeering reeds ruim een week geleden gewaarschuwd, dat z(j zich gedwon gen zou zien afzonderlijk tegenover Duitsch- land op te treden, indien Frankrijk bleef weigeren een schriftelyk antwoord op Bald win’s vragenlyst te verstrekken. Als rede nen voor deze gedragslyn gaf Engeland op: 1. Dat de toestand in Duitschland hope loos is en onmiddeliyke voorziening eischt, indien men een economische instorting wil voorkomen, en dat de Engelsche regeering besloten is een dergelyke ramp te voorko men; 2. De Duitsche nota van 7 Juni bevatte '•een eerlijk aanbod, in zoover zy onbelem- merden toegang tot alle officieele van bron nen toezegde voor de vaststelling van Duitschlands betalingsvermogen. Volgens de Engelsche opvatting zou de Nota zonder uitstel beantwoord moeten worden en als basis gebruikt voor onderbandelingen met Duitschland. De „Morning Post” die nog steeds Fransch gezind blyft, schryft de oppositie tegen Frankryk opnieuw toe aan intriges van de liberale en de ariaeidersparty om een breuk met Frankryk en een Entente met Duitschland te bewerken, naar zy zeggen ter wille van de menschelykheid en van den Engelschen handel. Doch zelfs indien de breuk een feit wordt ,is een verbond met Duitschland onmogelyk, daar Frankrijk een dergelijk verraad zou beletten door den handel van Duitschland met eenig ander land teverhinderen. Het herstel van den Duitschen handel is slechts mogelyk by een bondgenootschap met Frankryk. Frankrijk als mogelijke vyand zou Engeland millioe nen meer kosten dan het van Duitschland kan verkrygen. zelfs indien dit rijk mach- G01D8CHE COURANT. tig genoeg was naar den zin van -Lloyd George en consorten. Ramsay MacDonald publiceert in de Dai.j Herald een hooidartikel, ouder den titei „Terug naar den Oorlog", rly zegt daarin, dat de betrekkingen tusschen Engeland en Frankryk in sommige opzichten méér ge spannen zyn dan die van Duitschland met zyn buren in 1913 .Een werkelyke reden voor ongerustheid is niet in tastbare ge schillen te vinden, maar het algemeene ver schil in politiek en temperament, dat by enkele politici begint, wordt door de propa gandisten van de perk vergroot, tot dat de volken deze verschillen tot hun eigen zaak maken, en dan komt de ontwikkeling van de bewapening. Het kapitalisme verkrygt een bepaald belang by de bewapening en de volken wordt ontzenuwd door de vrees, slechts offers van het kapitalisme en mili tarisme te worden. Er moet een einde ko- inenaan dit militarisme. Aan de volken moe ten de feiten in vollen omvang worden mee gedeeld, anders zullen hun later de geweren in de hand warden gegeven en zullen zy door trompetgeschal worden gewekt. Tegen de sabottage. De over de s tad Buer afgekondigde sancties opge heven. Uit het bezette gebied. Tillesen voor de Rechtbank De Belgische Senaat heeft een motie nomen. Turkije en Het Britsche kabinet zal vandaag opnieuw byeenkomen, om een definitief besluit te nemen ten aanzien van de bewoordingen der bëlangryke verklaring over de Britsche po litiek inzake de schadevergoedingen. Volgens een Reuterbericht zal de verklaring openlijk de inzichten va nEngeland tot herstel van Europa aan de wereld voor- 1 leggen. De deur zal worden opengelaten vooi volledige samenwerking tusschen En geland en Frankryk, terwyl ernstig wordt gehoopt, dat de Fransche regeering zich bjj de Britsche politiek zal kunnen aansluiten. De Britsche regeering overweegt niet een actie, zoo drastisch, dat zy een breuk der entente tengevolge zal hebben. Uit de pers blykt veel voldoening het vooruitzicht dezer verklaring. De „Daily Telegraph" zegt, dat er goede reden is om te gelooven^lat de verklaring eerder opbouwend dan critisch zal blyken te zyn en dat zy derhalve een laatste vraag zal bevatten om medewerking der bondge- nooten aan de taak om den politieken en economischen vrede van Europa te herstel len. Mochten zy in gebreke blyven er op in te gaan, dan zal dit niet de schuld van Broot-Brittannië zyn, zegt het blad, dat verder ppmerkt, dat er veel kwaad is berok kend door te spreken van een breuk tus- sclien Frankryk en Engeland, terwyi de quaestie, waarom het gaat die is van poli tieke samenwerking of niet-samenwerking tusschen beideregeeringen. Politiek gespro ken is de positie der Engelsch-Fransche be trekkingen er een geweest van nivt-samen- werking sedert de Franschen het Ruhrg?- bied binnentrekken zonder Engeland en on danks de door Engeland geopperde bezwa ren Vriendschap en politieke samenwerking zyn twee afzonderlyke zaken. Geen van bei de behoeft noodzakelykerwys met de andere samen te gaan. De „Times” merkt op, dat andere landen óf ongeneigd 6f niet in staat zyn tot een vruchtdragend optreden. Allen lyden, allen zyn bezorgd, maar geen enkele wil hande len. Zoodoende valt op de Britsche regee- iing een zeer zware verantwoordelykheid. Zy moet haar standpunt in het openbaar mededeelen al was het maar om aan de Britsche meening eenige voldoening te ge ven. Iedere dergelyke verklaring in het openbaar moet een verantwoordelyke daad zyn, waarvan de uitwerking verstrekkend zal zyn. Wy twyfelen er niet aan, dat er In Bochum daarentegen hebben de Fran schen nieuwe punten bezet, w.o. de gebou wen van de Bochumer Verein en hef ryks- bankfiliaal om beslag te leggen op «tdoor de Bochumer Verin niet betaalde kolenbe lasting. Alle banken te Bochum hebben daarop als pretest gesloten. 101 - „Er is een kind! Het is geheel hare, Pat, van haar en jou,” zei A •eindelijk. „Ik heb mets. Je zult er voor moeten zorgen. Zij liet het aan jou. Ik - ik geloof, dat zij wist, dat het daar na met haar leven gedaan zou zijn, Pat. „Waarom denk je dat?” vroeg hij met onsuimige verbazing. „Ik maak het op uit hetgeen zij zei op zekeren dag, lang, lang geleden en verleden Zondag weer, toen ik bij haar zat, terwijl je naar de bijbellezing was Zij sprak over de gentianen aan hc-t strand. Daar vergeleek zij zichzelf graag mee, en ik geloof, dat zij wist, dat zij maar weinig langer dan die bloemen hier zou zijn. Maar zij was heel gelukkig en had je innig lief. Het jaar, dat jullie samen leefden, was een idylle, waarvoor je üöd moet danken; daarna heb je dapper tot het einde te gaan. Alles was mooi en er kwamen geen breuken en kloven in, zooals in hel mijne.” Toen zij zag, dat hij getroffen werd door haat woorden, vervolgde zij vast, zelf nauwelijks wetende, wat zij zei, slechts biddende, dat het woord uit de verte gevleugeld mocht zijn en hoop en genezing mocht brengen. „Wij hooren hier immers niet, Pat, ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (bohoorende tot den bexorgkring)i 15 regels 1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regela 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentlën in het Zaterdagnununer 20 byslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prija. INGEZONDEN MEDEDEEUNGBNi 1-4 regels ƒ2.06, elke regel maar ƒ0.50 Up de voorpagina 50 hooger. Gewon» advertentiin en ingezoadea mededeellngan b|j contract tot zeer gereduceor den prUs. Groote lettera en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusachenkomst van aohode boekhao iron, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daaga vóór de plaatsing het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te «tjn. en dat is het geheele geheim van leven. Het duurt voor enkelen van ons lang, eer we het beseffen en het beset kan slechts door smart komen. Dit alleen maar het begin, meer niet. Het beste komt nog. En dat is het deel van Edie nu.” Hij scheen kalmer, maar ging ver moeid zitten, alsof zijn hart afgemat was. Alison!” zei hij plotseling, je moet hier terugkomen, tüdie hield van je, en niemand anders zal haar kind groot brengen. Bovendien ik ben je kind, meer dan ik het ooit was. Zeker is het, dat alles uit is met mij, kpmt.” Zij beloofde het, want wat kon anders doen? Maar later op den dag werd haar hart in tweestrijd gebracht, loei zij dien avond met haar nieuwe familie in het salon zat en allen de toe komstplannen bespraken, waren zij het hierover eens: „Ge zult ergens een groot huis moe ten inrichten, een huis, waarin wij al len kunnen wonen, zoodat wij kunnen komen en gaan, zooals wij willen en altijd weten, dat het ons tehuis is,” zei Anna op haar vluggen, zakelijken toon, waarop Madge oniniddellijk „amen” liet volgen. „En de deur moet zijn als de hemel, vervolgde Stephen, „nooil gesloten in den nacht, want zoodra die deur ge sloten wordt, zal er iets met een onzer gebeuren zooal niet met allen U hebt slechts te bestuiten, waar het zijn zal in Engeland of in Schotland, dat blijft ons hetzelfde, als het maar een open deur ia.” Tibbie voelde zich overstelpt van aan doening door deze betuigingen van ge-

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1