DUITSCHLAND. In de Pruisische grensplaatsen Iaat zich de schaarschte aan levensmiddelen weer terdege gevoelen. Vooral aan vleeach en vet ia gebrek hetgeen bltfkt uit den toeloop van Duitsche grensbewoners naar de Nederland- sche grens om ze te bekomen. De melkprijs is verhoogd tot 2600 mark per L. Rund- en varkensvleesch kost 3200 mark, spek 3600 mark per pond. Daar ook het meel duur wordt, tracht men zijn voeding zooveel mo gelijk met oude aardappelen aan te vullen. De prijs der Duitsche kolen. In een gecombineerde ledenvergadering van het rjjkskolenverbond en van de groote commissie van den rykskolenraad werd be sloten den prijs der kolen uit het bezette gebied met 1&8.L2 pCt. te verhoogen en de andere Duitsche mijnstreken met 60 pCt. De verhooging geldt van af 9 Juli. Van dien dag af zullen de arbeiders een groote loons- verhooging krijgen BELGIS. De Guldensporen-feesten. ia verscheidene steden vun het Vlaam sche land zijn Zondag en Maandag de traüitioneèle sporenfeesten met volksverga deringen en muziekuitvoeringen ingezet, ie Leuven, burgerhout en elders spraken Vlaainsche leiders het volk toe. Morgen worden te Antwerpen twee optochten ge houden, daar de Vlamingen, in Vlaamsche Yerbonders en Vlaamsche Klonters ver deeld, het niet eens konden worden over de gezamenlijke organisatie van een algemee- utin Gulden Sporenstoet. Door«le Frontpar- ty zal hoofdzakelijk, worden betoogd voor amnentië en een zelfstandig Vlaanderen. l>e Vlaamsche oudstrydersvereeniguigen hou den hedenavond een fakkeloptocht onder de leuzen: Vlaanderen aan de Vlamingen! en: Gent geheel vervlaamscht of niejtol De pro vincieraad van Antwerpen beslèot 11 Juli ais officieele feestdag te viei-en, Igeen ver gadering te houden, vryaf te geven aan het personeel en de Vlaamsche leeuwenvlag aan den gevel van het provinciaal regieringsge bouw uit te hangen, hoewel zuiki een jaar geleden door den minister van buitenland- sche zaken werd verboden. Ook tel Brussel werd de Sporenslag heden met een feest- vergadering herdacht. 1 ENGELAND. 1 Gisterenochtend werd de jonge Egypti sche prins A\i Faluny bey in den gang dicht by zyn kamer in het Savoye Hotel, döjor een revolverschot gewond gevonden. Hij werd naar het Charing Cross hospitaal overge bracht, waar hy byna onmiddellijk na aan komst stierf. Zyn vrouw, Marie Marguerite Eahmy, een Fran^aise van geboorte, went aangehouden en later op den dag naar het politiebureau in Bow street overgebracht, beschuldigd van moord op den prins door op hem een revolver af te vuren. Na verhoor op he| politiebureau werd zy voor 8 dagen naar de preventieve gevangenis gezonden. De bootwerkersstaking. Meer dan duizend vleeschdragers te Smithfréld, de vleeschmarkt van Londen, zyn een sympathie-staking begonnen. Intusschen hebben in eenige havens de bootwerkers den arbeid hei-vat op instructie van de conferentie van den transportarbei- derabond, o.a. te Grimsby, lmmingham en Liverpool. De stakingen duren nog voort te Man chester, Birkenhead en Huil. Te Grimsby hebben de stakers gevolg ge geven aan het beroep van de gisteren ge houden gedelegeerden-vergadering en her vatten hedenochtend den arbeid. Ook te Li verpool is een groot aantal stakers weder Min het werk gegaan, doch in andere Engel- sche havens duurt de staking nog voort. Te Manchester werd in een groote stakersver- gadering besloten geen gevolg te geven aan hot beroep van den bondssecretaris Bevin, hetwelk hun langs telegrafischen weg was geworden. Ook Engeland heeft evenals een deel van het vasteland, een paar dagen van verade ming gehad dank zy een koel windje,, dat door de hittegolf heenspoelde. Schotland echter heeft als intermezzo een wolkbreuk g^iad en wel in de nabyheid van Carr Brid ge, in Invernesshire. Een brug werd wegge slagen, een deel van den spoorbrug en de dyken "fan beiden zyden van den spoorweg weggespoeld, gewone beekjes zwollen aan tot razende rivieren, die schapen, landbouw werktuigen en hoornen in wilde vaart mede sleepten. Het verkeer is volkomen, gedesor ganiseerd. In 1914 had op precies dezelfde plaats oveneens een wolkbreuk plaats, waarbij v\jf mensahen het leven verloren. Volledige bi- zonderheden over de aangerichte schade zjjn nog niet bekend, doch men gelooft dat ze veel grooter is dan in 1914 het geval wns. Boven Londen ontlastte zich gisternacht .een hevig onweer, waarby de-regen eenige uren bij stroomen neerviel. FRANKRIJK. Volgens een bericht aan het „Journal zijn op een gedeelte van de lün Angora Parijs de spoorrails door de hitte zoo ver- wrongen, dat de treinenloop onmogelijk is genorden en ingrijpende reparaties uitge voerd moeten worden. Een ander bericht meldt uit Lure, dat ter hoogte van Mersuay een sneltrein gederail leerd is. De laatste 2 personenrijtuigen fen de goederenwagen ontspoorden, waardoor een beambte den dood vond en twee ande ren zwaar werden gewond. Het ongeluk is te wijten aan de uitzet ting van de rail* door *de^ warmte. Het proces tegen de royalisten. C« advocaat Ebelot, de royalistische lei der, die in Toulouse heeft terecht gestaan wegens een door hem op Caillaux gepleeg de aanranding, waarom hij tot drie maan den gevangenisstraf is veroordeeld, heeft zich zelf verdedigd. HU ontkende geens zins Caillaux met opzet te hebben afge ranseld, maar verklaarde ,dat zijn daad een zuivere uiting van patriotisme is geweest. HU wees er op, dat er nog eens een dag zal komen, dat men de Camelots du Roy te hulp zal roepen als het gevaar der uiter ste linksche party genaderd is. De president van de rechtbank bleek ech ter ongevoelig voor deze redeneering en zeide dat het niet kan worden geduld, dat de Camelots du Roi en de leden der Action Fran^aise zich zelf boven de wet plaatsen en de rechten der vrUe burgers schenden. VEREENIGDE STATEN. Wijziging der Immigratiewet? De plaatselyke immigratiecommissaris zal naar Washington vertrekken, ten einde amendementen aan te bevelen op de immi gratiewet. Het heet, dat deze atiec het ge vólg is van de kritiek eener Russische baro nes, die drie dagen incognito in de immi grantenkwartieren doerbracht en thans mee deelt, dat zy nimmer „in zulk vuil geleefd had", ofschoon zU in drie Russische gevan genissen had vertoefd. De toestand wordt het resultaat geacht van den grooten toe vloed van immigranten in de laatste dagen. Ken vergiftige kus. In de gevangenis te Philadelphia is een gevangene, een zekere Nathan Kessler, die veroordeeld was wegens juweelendienfsta!. het slachtoffer geworden van een vergiftige kus. Een gesluierde, chic gekleede dame. die zich aanmeldde als een bloedverwante van Kessler, werd tot zyn cel toegelaten. Toen zU de cel weer verliet, tilde zy haar sluier op en drukte Kessler een lungen kus op de lippen. Een oogenblik later zakte Kessler «n zün Vel in elkaar en overleed. Een arts vond tusschen zijn lippen een velletje cigarctten papier, dat in een doodelUk vergif was ge drenkt. T)e naam der bezoekster is niet be kend. BINNENLAND. Nederlandsche Aannemershond. De Nederl. Aanneuierubond houdt te Groningen zijn jaurlijksche algem. ver gadering. Met deze vergadering valt sa men de viering van het 25-jarig bestaan der afd Groningen. Nadat gistermiddag de verwelkoming had -plaats gehad tusschen het hoofd be- sluui en het bestuur der afd. Uronin gen met de regelingseommissie, werd leii stadhuize officieel ontvangen. De burgemeester verwelkomde de lieeren namens het gemeentebestuur De omstandigheid, dat de Nederl. Aan- ntmersbonü in 190B eveneens te Uro llingen zijn jaurlijksche algem. verga dering hield gaf den burgemeester aan leiding een vergelijking te trekken tus schen wat de bond toen was en deed uil nu is en doet. Met voldoening wees >pr er op, dat de werkzaamheden'van den Nederl. aannemer zich niet beper ken tot het gebied binnen onze gren zen, maar zich uitstrekken over tie ge- heele wereld. Aan de hand van het gedenkboek van den bond verschenen bij het 25- jarig bestaan, meende spr. te mogen zeggen dat Groningen en de Nederl Aannemersbond over en weer met el kaar tevreden kunnen zijn. Spr. eindigde ïnet den bondsleden een goedgeslaagde vergadering en een aangenaam verblijf te Groningen toe te wenschen. De voorzitter van den Ned. Aanne mersbond dankte voor de hartelijke woorden van den burgemeester en *pvak de beste wenschen uit voor de stad Groningen en den burgemeester. l)e voorzitter vun de afd. Groningen vertolkte den dank der afdeeling voor de ontvangst en huldigde den burge meester als den meest populaireii man van Groningen. Ned. Ver. van Gemeenteambtenaren. De jaarl. vergadering vuu den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren wordt dit jaar gehouden te Amsterdam op 21 Augustus a.s. Tevens 2ul bij die gele genheid hef 25-jarig bestaan der aid. oord-Holland worden herdacht. Candidaatstelling Eerste Kamer. Bij den commissaris jler Koningin m Zuid-Holland zijn de volgende cundida- tenlijsten voor de verkiezing van leden van de Eerste Kamer ingediend: le lijst van de.Geref. Staatspartij met den eandidaat: P. van der Meuten te Kampen, ingediend door de Statenle den Kersten en J. W. v. Houdt; 2. lijst van den Vrijheidsbond met «le caudaten: P. Kink te den Haag, C'. P Zaaijer, te den Haag; C'. Lety te den Haag, mej. M. J. Baale te Amster dam, A C. „Crena de longh te den Haag, P. J. de Kanter te Den Haag en A. C'. Volker Azn. te den Haag, ingo oiend door het Statenlid Grensde longh He lijst van de K.K. Staatspartij mei de candidaten: J. J. G. baron v. Voorst tot Voorst te Arnhem, mr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland te den haag, dr. Aiph. M. A. A. Steger te don Haag, mr VV. F. C. Baars te «otter dam, H. Bader te Sassenheim, h. N. V. Quant te den Haag, mevr. 1. J. M. Vinkeateyn-—Zoetmulder te den Haag, jhr. mr. L. K. M. von Flsenne te Rijs wijk (Z.-H.), ir. H. J. W. Thumssen te den Haag'en F. J. A. M. J. IJzermans te Vtaardingen, welke lijst is inge diend door de Statenleden baron van Voorst tot Voorst en mej. van Berkel; 4e lijst van den Vrijz -Dem, Bond met de candidaten: mr. M. Slingenberg te Haarlem, mr. H. J. Schönfeld te Win schoten, prof. mr. G. van Vollenhoven te Leiden, mr. J. H. Thiel te den Haag en mevr. W. van Itallie-van Embden te Geiden, ingediend door de Statenleden Limburg, van Aalten en Francken; 5e lijst van de A -K. Partij, met de candidaten: A. W. F. Idenburg te den Maag, prof. mr. A. Anema te Haarlem, I. H. de Waal Maletijt te Katwijk, mr. P. E. Briët te Leiden, H Amelink te Utrecht, mr. H. van der Vegte te Zwol le, dr. J. Severijn te Dordrecht, dr J. F. Reitsma te Rotterdam, mr. H W. Hovy te den Haag en mr. A. baron van Meeekeren van Keil te Wieden; 0e lijst van de Christ Historische linie met de candidaten: jhr. N. G. de üijselaar te Leiden, A. van der Hoe ven te Rotterdam, K. van Veen leden Haag; C. J. K. van Aalst te Amster dam, B. van Eesteren te Alblasserdam, •i G van der Lip te Leiden, F. de Vries te Rotterdam. G. L. van Willems- waard te Schoonhoven, ingediend door de Statenleden van Boeijen en Schok- king; 7e lijst van den Plattetandersbond met de candidaten .1 D. van Beek te Zuid land en A. Bonman te Piershil, in gediend door het Statenlid A. Braat; He lijgt van de S.D.A.P met de can didaten: H. H. van Koi te Voorscho ten, Ch. G. Cramer te den Haag, A R. de Zeeuw teRotterdam, F. L. Us- sendorp te Amsterdam, P.| Danz te Amsterdam, A. W. Heykoop te «otter dam, B. van Stapele te «otterdam en W. Drees te den Haag STATEN-GENERAAL. Markten voor tuinbouwproducten. In de memorie van antwoord (Eerste I amer) betreffende de wijziging van liet hoofdstuk V der Staatsbegrooting, <h elf de minister van Landbouw mede, «kit verbetering van de groote binnen- landsche markten voor tuinbouwproduc ten reeds een punt van onderzoek uit maakt. Het centraal bureau der veilin gen, aangesloten bij den Nederl. Tuin bouw raad, stelt voor het verkrijgen t ener betere sorteering en verpakking van groenten en fruit ernstige pogingen in het werk. Het vraagstuk eener eventueele ver plaatsing der «ijksseruminrichtuig is I 'gelijk met dat der toekomstige bestem ming van lietJtijkssecologisch Instituut, «ri behandeling bij hoofdambtenaren van den directeur van den Landbouw, de t'deeling Volksgezondheid van tiet de partement van Arbeid, Handel en Nij verheid en de bezuinigingsinspectie. De minister stelt zich voor liet resultaat van de besprekingen af te wachten al vorens te dezer zake een beslissing te nemen. Met betrekking,|ot de heffing van be lasting wegens inkomsten uit boschbe- /ai, is reeds eerder overleg gepleegd mei het departement van Financiën. Een inmiddels van den Boschraad ontvan gen rapport zal aanleiding zijn dat de betrekkelijke aangelegenheid opnieuw met genoemd departement zal worden bfhendeld. Steun aan Middenstands-Credietbanken. In de thans verschenen memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betref fende het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V lib der Staatsbegrooting v oor t92H schrijft de minister van Ki- imnrfón o.a. dat de moeilijkheden der nnddenstandscredietbanken, voor zoo ver zij niet in het teven zijn geroepen door een hoogst onvoorzichtig bank be leid on door een te ruim gebruik ma ken door verschillende credietnemers van de hun toegestane credieten, ont slaan zijn uil de economische inzinking welke na het einde van de schijnperio- •le. die op den oorlog volgde, is inge treden. Het komt den minister onjuist voor, „de moeilijkheden, welke speciaal ten opzichte van de Hanzebanken zich voordeden, te wijten zijn aan de door de wetgevende macht gevolgde belas- tmgpolitiek. Evenmui kan de vrijhan delspolitiek hier in hei geding wor- 'l(ii gebracht. Voor een Uitbreiding van het thans gedane voorstel bestaat geen reden. Het ligt niet in de macht dhr regee- nnp of den wetgever te voorkomen, dy>t groote groepen van ingezetenen verar men. De economische moeilijkheden kunnen door wettelijke maatregelen of sirur uit 's Rijks schatkist niet opge heven worden. De minister zal zich de vrijheid voor behouden de regeling te allen tijde te beëindigen in dier voege, dat alsdan de posten, waarover de regeling geldt, zul len overgenomen moeten worden, zon de' staatsgarantie, dan wel geliqui (leord zullen moeten worden. Het spreekt vanzelf, dat fen opzichte van de posten, die geliquideerd zullen voiden, de regeling, welke ten opzich te van de staatsgarantie werd getroffen op de uitkomsten der liquidatie van l x passing zal zijn. De uitgaven voor de werkloozenzorg. Gp vragen van den heer H. Colijn, lid van de Tweede Kamer, betreffende het verstrekken van gegevens nopens do uitgaven ten behoeve van de werk- loozenzorg: I. Is de regeering bereid aan de Kamer gegevens te verstrekken nopens de uitgaven ten behoeve van de werk loozenzorg? II. Indien Ja, hoeveel wordt dan, op de basis van den tegen woord igen om vang, door rijk, gemeenten en eventu- et I provinciën per jaar uitgegeven in den vorm van: a bijdragen aan werk lozenkassen; b. steun ten behoeve van uitgetrokken werkloozen; c. steun ten behoeve van dubbel uitgetrokken werk loozen; d. wachtgeldregelingen ten be hoeve van arbeiders m particuliere be- diijven e, al dan niet productieve w erkverschaffing? heeft de minister van Binnenlandsche /.aken en Landbouw nader geantwoord: De ondergeteekende meent goed ie doen met mede te deelen, dat het nood zakelijk was, ten einde te kunnen be schikken over de voor de beantwoor- «iing van de tot de regeertng gerichte vragen, noodzakelijke gegevens, een uitvoering onderzoek in te stellen. Aan alle gemeentebesturen werd daartoe een circulaire met vragenlijst •.'ezonden. Bij mijn voorloopig-antwoord werden mtreilt de bijdragen voor werkloozen- knssen, wachtgeldregelingen en marken hijslag reeds eenige voorloopige cijfers vei strekt. Thans staan hieromtrent der regcering nadere gegevens ten dienste, weshalve de kosten van deze vormen van werkloozenjjoTg in den volgenden «taal opnieuw zijn opgenomen. Opgemerkt wordt, dot de navolgende bedragen aangeven de kosten over het i. eheele jaar 1923. De raming is zeer globaal, omdat de- is gebaseerd op de kosten over een bepaald tijdvak en deze kosten uiter- tard tiaar gelang van den tijd van hel jaai aan belangrijke schommelingen on derhevig zijn. Bijdragen aan werkloozenkassen. «ijk f 3.150,000, gemeente f 2,950.000. B. steun aan uitgetrokken werkloo zen f 0,220.000. G. steun aan dubbel uitgetrokken werkloozen e.d. f 9.415.000. D. Wachtgeldregelingen. Rijk 00.0*11) gemeente f 00.000. E. Kosten van werkverschaffing 1 13,962. F. Markenbijslag. Kijk f 130,000, ge meente 172.000. G. Kosten verplaatsing van arbeids krachten. Rijk f18.000, gemeente t 18.000. Hieruit blijkt, dat de totale kosten van werkloozenzorg voor het rijk en de «gemeenten bedragen f 30,007.000. Daarvan komt naar raming ten laste van het rijk f 11,304.000. De raming van de voor rijksrekening komende kosten kan slechts zeer glo baal zijn, ook doordat de subsidie in de kosten van steunverleening tot dus verre slechts voor een beperkt aantal 'gemeenten kon worden vastgesteld en zulks nog alleen voor een gedeelte van het jaar 1923. Van het ten laste der gemeenten ko mende bedrag moet worden afgetrok ken de subsidie die door enkele pro vinciën aan eenige gemeehten in (le kosten van werkverschaffing worden toegekend. Deze bedragen zijn echter betrekke lijk géring Eenig&zins juiste gegevens konden hieromtrent nog niet worden \erkregen. GEMENGDE BERICHTEN. Het auto-ongeluk bij Ede. Ten aanzien van het auto-ongeluk na bij Ede bericht men nog dat door het ongeval de zenuwen van den lieer Vis geschokt zijn en de heer Sieherg drie ribben gebroken heeft. Actie van oblagtiehouders. 'le Heerlen heeft zich een groep van peisonen gevormd, obligatiehouders in de Broekhuysmaatschappijep,, die geza menlijk een actie wenschen te begin nen ten einde de gestorte gelden terug te bekomen, daar volgens deze groep genoemde maatschappijen niet aan hun verplichtingen voldoen De vergiftiging te Utrecht. Het Utr. Dagblad doet eenige mede- deelingen over de resultaten van het onderzoek dat is ingesteld naar de oor zaken van het vergiftigingsgeval in do Adelaarstraat te Utrecht. Het blad kan met beslistheid melden dat van een mis daad geen sprake is. Het geval heeft zich als volgt voor gedaan: de ouders van het gezin wer den in den morgen van 23 Juni bewus teloos gevonden, de beide kinderen waren dood, in het slaapvertrek waren raam en deur dicht, de kraan van de gaslamp stond een weinig open, ten einde een klein gasvlammetje geduren de den nacht aan te houden. Een onderzoek, ingesteld door de doctoren, die do tijkopening hebben verricht, heeft bij de twee kinderen de aanwezigheid van koolmonoxyde uan- getoond. De dood is veroorzaakt (lbor vergif tiging met koolmonoxyde-gas. Dit is 't beluchte, giftige gas, dat tegenwoordig een belangrijk bestanddeel van ons lichtgas is, dal zich o.a. ook vormt bij de onvoldoende verbranding van kolen (kolendamp) bij sterk walmen van een petroleumlamp en dat reeds zoo dik wijls in slaap- en badkamers bij on voldoende luchtverversching zijn slacht offers gemaakt heeft. Wij hebben hier wederom zoo ein digt de mededeeling in het Utr. Dgbl. een voorbeeld van twee treffende sterfgevallen door het slapen van meer dere personen in een kleine, gesloten ruimte, waarin een klein gasvlammetje hrandde. Zoo licht kan zulk een vlam metje inslaan en dan zijn degenen, die in het vertrek slapen, blootgesteld aan de uiterst giftige werking van dat ver raderlijke koolmonoxyde-gas, dat zich uoor zijn reuk niet kenbaar maakt en reeds in geringe hoeveelheden heftige verschijnselen kan opwekken of den dood veroorzaken. BU het zwemmen verdronken. Te Oudehorsel is gisteren de 19-jar. J. O. bij het zwemmen verdronken. De 15-jar. J. de J. te Frtens is Listeren bij het zwemmen verdronken. Gistermiddag is de 19-jar. G. uit /ooi burg in de Vliet nabij de Geest brug bij het zwemmen plotseling in de diepte gezakt, en levenloos opgehaald Gistermiddag is do 18-jar. G. uit Rijswijk in Scheveningen hij het zwem men verdronken. 'te ongeveer 7 uur is een 17-jar. jongen uit de van üss-straat bij het /.wemmen in de Laakhaven te den Haag verdronken. De drelWdkng is naar den Gintralen Post vervopro. Bij hot zwemmen in de Schie is «Ie 17-jar. M. v. d. K. uit «otterdam erdronken. Bij het zwemmen in het kanaal \lmelo—Nordhorn is gistermiddag de i.)-jar. J. G. J. verdronken. In Ten Rost (Gr.) is gisteren (le 17-jar. zoon van den slager A. N. bij liet zwemmen in liet Damsterdiep ver dronken. De knecht van den landbouwer v d. S. te Monnikendam is Maandagmid dag bij het spelevaren in de Purmer- rmgvaaft verdronken. De 10-jar. zoon van de weduwe v. d. B. te Soest is Maandag bij het /.wemmen in de Eem verdronken. De 17-jar. T. te Drunen is bij het zwemmen verdronken. De 21-jar. V., tuinknecht op het kasteel Rechteren te Dalïsen, is bij het zwemmen in de Vecht verdronken. De 18-jar. J. U. te Epe is Zater dagmiddag in de Vecht (Ov.) bij het /.wemmen verdronken. Zondagmiddag is te Hasselt bij het zwemmen in de Dedemsvaart de 18-jar. W. D. verdronken. Gisteravond is te Finsterwolde, (Gr.), de tijdelijke kantoorhouder der posterijen J. Pais, ongehuwd, bij het baden verdronken. Van het balkon gevallen. Zaterdagmiddag is een 17-jarige stu- ei.door in de Drebbelstraat in den Haag van het balkon gevallen van een in aanbouw zijnd huis. Hij kreeg kneuzin gen aan rug en beenen en is eerst naar den centrale» post gebracht en vandaar i..«ar zijn woning. Onder een veegmachine. Zaterdagmorgen is F. U., uit de van Ggmondsfraat op de Heerengracht in l(i: Haag met zijn fiets gestipt, wa{U«„ 'oor hij onder een veegmachine van reiniging kwam. G. brak een been ei' moest naar den centralen post ge- I racht worden. Door een dollen hond gebeten. Twee ingezetenen van Doetinchem zijn door een dolle hond gebeten en Ier speciale behandeling naar Utrecht gebracht. Een noodlottige twist. Gisterenavond, omstreeks half twaalf, werden voorbijgangers en bewoners in «leii omtrek van de Koguliersdwarsstraat m Amsterdam, opgeschrikt door een aantal schoten. Al spoedig werd gecon stateerd dat in de „Thalia-bar" in de korte Koguliersdwarsstraat een vrouw «.oor een man was doodgeschoten. De vermoorde vrouw was door een revol ve rkogel in het hart getroffen. Zij heeft nog getracht te vluchten coar een nauwen hoek bij de piano, maar een kogel trof haar vlak in het hart. Een andere vrouw die niets met «le twist uitstaande had, werd door een kogel in de buik getroffen. Zij snelde «Ie straat op en vluchtte een winkel aan dt overzijde binnen. De dader trachtte nog zelfmoord te plegen, doch de kogel, dien hij had afgeschoten, miste. Een auto van den Geneesk. Dienst wiu onmiddellijk ter plaatse. De ge neesheer, die eveneens dadelijk aan/ wezig was, kon bij de eene vrouw s.echts den dood constateeren. De ge- kweste werd vervoerd naar het Bin nengasthuis. Slachtoffers der warmte. Te Oostwold is de arbeider Yten gevolge van (le warmte bij den arbeid top het land overleden. Bij Weiwerd is de arbeider v. d. t'. bij het hooien bezweken ten gevolge van de hitte. Hoe warm het was Verschillende malen is in den Haag gisteren de hulp ingeroepen van den Lerste Hulpdienst voor personen, die het met de warmte te kwaad hadden gekregen. Zure tompoeajeo. Zondagmiddag hebben zich in een viertal gezinnen te Hilversum vergitti- gmgs-verschijnselen voorgedaan. Hoe wel het gerechtelijk en sèheikundig on derzoek nog niets définitiefs heelt vast gesteld, is toch reeds bekend, dat een knecht van den bakker O. W., ï.g.n. tompoesjes, die reeds van Zaterdag wa ren, in de buurt dezer gezinnen te koop beeft aangeboden o.a. bij twee gezin nen te S. genaamd. Ze waren niet zuur maar de politie zoekt de oorzaak toch in het gebruik van deze taartjes. De r kinderen uit twee gezinnen zijn naar dt K--K. ziekenverpleging vervoerd hun toestand is tamelijk ernstig. Godsdienstwaanzin. In tijden van beroering wierpen zich steeds, nu hier, dan daar menschen op, voor het meerendeel avonturiers, die profiteerden van de gunstige gelegen heid, welke de algemeene ontreddering en ontmoediging bood, om een nieuwe leer te verkondigen. Ook onze bergstad, zoo schrijft de Handoengsche correspondent van het Soer. Handelsblad, is er niet van ver schoond gebleven. Bandoeng heeft zijn profeet gekregen in den persoon van den gewezen zendeling Thiesen, die na de mislukking van het door hem be- neerde Christ. Bondshufs en na een vergeefsche poging om door het bestuur der Protestantsche Kerken te Batavia tol tweeden evangelist in dit gewest te worden bepoemd, die verkondiging van een nieuwe leer begon. Hij riep eenige van zijn kennissen bijéén en begon zijn godsdienstige bij eenkomsten. Df hypnotische Invloed van den heer Th. op zijn volgelingen, voor het mee rendeel dames, was zoo groot, dat ver scheidene het met haar zenuwen te kwaan kregen. De bijeenkomsten ontaardden in wal gelijke tooneelen van hysterisch gillen de vrouwen, zijn aanhang nam toe. Zelfs wordt verteld, dat een politie, ambtenaar, die eens wilde kijken, wat er aan de hand was. onder den mag- netischen invloed des hoeren Th. ge raakte. Met Pinksteren werden de volgelin gen des heeren Th. gedoopt door mid del van onderdompeling in het water van de badgelegenheid Soemberbenmg bij Tjimnhi. Allen, zoowel mannen als vrouwen, droegen daarbij een lang, wit gewaad, en één voor éón werden ze met het hoofd onder water gedompeld, waarbij geboden werden gepreveld. De doopplechtigheid werd geleid door den heer Th., geassisteerd door „broe der" van Klaveren uit Lawang. Syndicalistische Federatie van Bouwvak arbeiders. Zondag is te Rotterdam een confe rentie gehouden van afgevaardigden van Bouwvakorganisatie te Groningen, Vlissingen en Zaandijk, terwijl tevens algevaardigden van A'damsche bouw vakarbeiders aanwezig waren. Allen behoorden tot voor kort tot de lande lijke federatie van Bouwvakarbeiders. Het bestuur van de afd. Rotterdam van de genoemde federatie was als gast aanwezig. De bedoeling was oen syn- «licalistische federatie van bouwvakar beiders te stichten, aangesloten bij het Nederl. Syndicalistisch Verbond. De voorzitter der conferentie, de heer H Lamrink Jr., secretaris van het N 8 V deelde mede, dat hem uit Haar lem. Den Haag, Gouda, Deventer, Zaandam, Utrecht, Hoogezand, Sappe- meer, Enschedé en Krommenie bewij zen van instemming van bouwvakarbei ders met het gestelde doel hadden be reikt Nadat de voorzitter der landelijke fe deratie, den heer G. Klerk, op zijn vei70ek gelegenheid was gegeven, om alsnog het standpunt van zijn organi satie uiteen te zetten, werd na ampele bespreking besloten een syndicalistische tfderatie te stichten. De zetel zal te Amsterdam gevestigd zijn. Binnen drie maanden zal opnieuw een congres wor- rlei gehouden. Het voorloopig bestuur is als volgt samengesteld: G. Blanken, voorzitter; G. Daniëis, le secretaris U. Radersma, 2e secretaris; G. Kraaien- brink, penningmeester; W. Kellekoop en B. Lansink Jr., commissarissen. 'Te Amsterdam werd gisteren reeds een afdeeling van deze federatie ge sticht. De organisatie zal heeten: Syndica listische bedrijfsorganisatie van bouw vakarbeiders. Bouwvakarbeiders van al le categorieën zullen als lid kunnen toe treden, indien ze de beginselen der organisatie onderschrijven. De acht geboden voor den warmen zomer, t. Draag niet te weinig ondergoed. De zonnestralen zijn zoo warm. Be hoorlijk ondergoed is een bescher ming tegen de hitte. Zeer goed is een jasje van gemengde zijde en katoen dat hoog sluit of beter nog een dito van een of andere poreuze sfof. Dat kan lang meegaan, wascht makkelijk en houdt het lichaam koel 2. Zorgt voor een goede ventilatie der kamers en houdt de zon er uit. Laat nu en dan eens flink tochten opdat de lucht niet te droog wordt. 3. Denk er aan, dat de transpiratie dienen moet om het lichaam op na tuurlijke wijze van de overtolligfe warmte te ontlasten. Hoe makkelij ker wij transpireeren, hoe frisscher wij worden. 1 Wanneer handen en voeten te veel transpireeren, gebruik dan een wei nig poeder maar vergeet niet dat te veel poeder de poriën sluit en daar door de noodzakelijke transpiratie moeilijk wordt. 5- IJs en ijsdrank zijn verfnsschend. Slappe thee bevordert de transpira tie en houdt het lichaam koel. De beste drank, met mate gebruikt, voor warme dagen is een kwast met een weinig dubbel koolzure soda er in opdat het gaat bruisen. Men moet in den zomer iets meer drinken dan anders. 0 Het organisme heeft 's zomers even veel voedsel noodig als 's winters. Men verraijde echter prikkelende schotets. Sla, kaas, vruchten, eieren enz. zijn uitstekend. 7. Een lauw of zelfs warm bad is beter dan een koud-water bad. Warm wa ter prikkelt de huid en bevordert de transpiratie. Men wriive de huid flink droog met een harden doek. 8 Denk niet te veel aan de warmte en praat er niet over. Vermijd alle opwinding. Houd u kalm en bedaard. LAND- EN TUINBOUW. Centraal bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad. De vorige week heeft het G. B. in l'ulchri Studio te 's-Gravenhage zijn gewone vergadering onder leiding van mr. Dresselhuijs gehouden. Besloten is nu bij de Eerste Kamer in behandeling komt liet wetsontwerp tot afschaffing van strijkgelden, een adres van instem ming met het ontwerp aan dit college le richten, üp het onlangs te Gent ge houden internationaal congres, werden velschillende zaken besproken, die een herziening der Berner Conventie nood zakelijk muken, waartoe een nieuw congres te Rome zal noodig zijn. Uit voerig werd hierover van gedachten ge wisseld en besloten aan de regeering mededeeling te doen van de resolutie te (Jent genomen. Aanvaard werd het verzoek van de regeering om een vertegenwoordiger aan te wijzen om zitting te nemen in Icii Spoorwegraad. Als vertegenwoor diger werd gekozen de heer F. V. Val- *tar als lid en als plaatsvervanger de lieer H. Trienekes. Er werden mededeelingen gedaan omtrent proeven die in den laatsten tijd zijn genomen om levensmiddelen te ver duurzamen, zonder gebruik van kunst middelen. Aanvankelijk zijn daarmede zeer gunstige resultaten verkregen, waarom besloten werd verdere proe ver. te nemen onder toezicht van een commissie uit het Centraal Bestuur. De Fransche minister van landbouw bad onze regeering uitgenoodigd een vertegenwoordiger te zenden naar t'a- lijs, waar overwogen zou worden wat er te doen is tegen de maatregelen die Amerika neemt tegen den invoer van buitenlandsche tuinbouwproducten, be kend als quarantaine 37. Als gevolg daarvan hebben besprekingen plaats gehad op de directie Van den Land bouw en daarover werd een rapport uitgebracht. Verder werd besproken welke maatregelen België neemt ten op zichte van den Invoer in dat land. I rankrijk heeft een invoerrecht van 2 francs per 100 K.G. afgesneden bloe men ingesteld België doet nu hetzelfde inaar daar worden ook onze kweekers <1( dupe van. De aandacht van onze regeering zal daarop gevestigd worden. Rapport werd uitgebracht over de be sprekingen, die er onder leiding van den minister van Buitenl. Zaken heb ben plaats gehad over het gebrek aan koelruimte op onze schepen naar N. Amerika. Men was het er volkomen over eens dat er meer ruimte moet zijn Die aan Ie brengen zal echter veel kos- ten Wil de Holland—Amerika-Lijn de verbetering aanbrengen, dan moet haar garantie gegeven worden voor voldoen de vracht. Besloten werd daarom na te gaan welke hoeveelheden van verschil- lt nde tuinbouwartikelen geregeld naar Amerika gedurende een jaar zouden gezonden kunnen worden, en dan wel ke vrachtprijs daarvoor kan besteed worden zonder dat het product zoo zwaar belast wordt dat het ginds on verkoopbaar is. Als men op die wijze eenig houvast heeft, zullen de besprekingen in Augus tus worden hervat. Verslag werd nu uitgebracht over hetgeen de propagan- da-commissie reeds deed, die meerdere bekendheid in het buitenland wilde ge ven aan 't geen Nederland op tuinJb|ouw gebied presteert. Op enkele punten heeft men reeds samenwerking tusschen de verschillende groepen verkregen als hel vervaardigen van een groote tuin- I ouwfilm, het afsluiten van contracten vooi advertenties e.d. Overigens acht de commissie het gewenscht dat elke groep afzonderlijk of in samenwerking met andere haar werk overneemt. De voorzitter meende echter dat het zeer gewenscht is dat de commissie blijft be staan en voortgaat met punten op te zoeken waarbij alle groepen belang hebben en die dan nader ter tafel te brengen. RECHTZAKEN. Rechtbank te Amsterdam. De vierde kamer der rechtbank te Amsterdam, heeft den hoteldirecteur.!. F. S. en diens echtgenoote A. M. A. v. L. schuldig verklaard aan bedriegelij- ke bankbreuk, waarvoor zij zich te ver antwoorden hebben gehad. Het O. M. ■had tegen ieder der beklaagden vijf maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorl. hechtenis, geëischt, welke stral de rechtbank hun thans heeft op gelegd. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. Bodegraven, 10 Juli 1923. Aanvoer 234 partyen, waaronder 184 met Ryksmerk, 10793 stuks, wegende ongeveer 86344 K.G. le srt 36—89, 2e art. 30—83, met Rijksmerk 3240, Zwaardere tot 42. Handel flauw. Woerden, 11 Juli 1923. Aanvoer 281 partU'en. PrU» Goud sche Kaas le srt. 36—88, 2e srt 30—34, le srt met R(jnksnierk 30—40. Handel rede- Rjfc STADSNIEUWS. GOUDA, 11 Juli 1923. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bylagen van J. van der Beek, om ver gunning tot het oprichten van eene banketbakkerij en het daarin plaatsen van een gasoven, benevens een electromotor van 2 P.K., voor het in beweging brengen van een amandel- en klopmachine, in het per ceel gelegen Groenendaal 16, kadustraul Sectie B 831; en een verzoek met bylagen van N.V. Goudsche Machinefabriek,'om vergunning tot het plaatsen van een luchtdrukhamer van 30 K.G., valgewicht, aangedreven door een electromotor van 5 P.K. in hare fabriek in het perceel gelegen Kattensingel 23, ka dastraal bekend Sectie A No. 4873. Op Dinsdag den 24en Juli 1923, des na middags ten 11* ure zal op het Raadhuis gelegenheid zijn om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen, en ge durende drie dagen vóór dien dag zal op de Secretarie der Gemeente van de ter zake in gekomen schrifturen kennis worden geno men. t wordt er op gevestigd,dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zyn zy, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zyner le den zyn verschenen ten einde hunne bezwa ren mondeling toe te lichten. (Joudsche Land- en Tuinbouwtentoonstelling Morgenochtend van 912 en des middags van 24 uur zal voor alle belangstellenden de gelegenheid openstaan om alle kazen van de Ee re-af dee ling Goudsche Kaas van de Goudsche Land- en Tuinbouwtentoonstel ling te bezichtigen in het pakhuis van Gebr. de Vreugt te Stolwykersluis. Een dienstregeling van de Kleiwegbrug. Op verzoek van de Kamer van Koophan del en fabrieken te Gouda en ten gerieve van den scheepvaart op Katten- en Blee- kerssingel, zal door het Gemeentebestuur van Gouda aan de Kleiwegsbrug eene dienstregeling betreffende de opening en sluiting dier brug worden aangebracht. Naar de Kersenboomgaard. De afdeeling Gouda van de Nederl. Reis- vereeniging maakt Vrijdagavond 13 Juli des avonds 7 uur een fietstocht naar de Kersen- boomgaard „Rust Roest" te Haastrecht. Plaats van byeenkomst .Stolwykersluis bfj «Ie brug. Toeristenclub „Gouda". Bovengenoemde club organiseert Zondag 15 Juli a.s. een fiets- en een wandeltocht van Gouda naar Schoonhoven en van Rot terdam naar Gouda, met daaraan verbonden gezamenlijken boottocht van Schoonhoven naar Rotterdam. De wandelaars zullen vertrekken om 8 uur en de fietsers om 10 Mx, vanaf de Markt. Introductie is toegestaan. Rijkspostspaarbank. Gedurende «Ie maand Juni werd aan het Postkantoor in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd ƒ49.380,29, hier onder 6 formulieren ad 1.— in spaarbank- zegeels van 5 cent en 168 formulieren ad 1 in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolspa- ren), en terugbetaald ƒ53.189,27, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald ƒ3868,98 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 44. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatschuldhoekjes inge schreven nominaal ƒ2000,— en afgeschre ven nominaal 600, derhalve meer in- dan afgeschreven 1400,—. Agenda: 12 Juli, 912 en 24 Expositie kaas van de eere-afdeeling van de Goudsche Land en Tuinbouwtentoonstelling by de firma Gebr. de Vreugt, Stolwjjkersluis. 12 Juli, 8 uur. Houtmansplantsoen. Concert Stedeljjk Muziekcorps. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Marktbericht der coöperatieve vereeni- ging „De Boskoopsche Veiling", Veiling van 9 Juli. Rozen: Ophelia 0.33, Golden Ophelia 0.41, Sunburst 0.20, Hadley 0.38, But terfly 0.21, mrs. Aaron Ward 0.15, Kai- serin Aug. Victoria 0.22, Polyantharozen Poulser 0.25, buitenrozen 0.20, alles per bos: buitenrozen in pot 0.20 per stuk; Dahlia's 0.20, Gladiolen 0.35, Lathyms 0.10, Pioenen 0.32, Campanula 0.06, Anjers 0.08, Delphinium 0.07Mi, Aspa ragus 0.07, alles per bos. Zaterdagmiddag had er alhier door de luchtvaartdienst een oefening plaats. Aan deze oefening werd «loor een 4-tal vliegtui gen deelgenomen. Mej. S. v. Hellemondt, klerk aan het post kantoor alhier, is in geiyke betrekking over geplaatst naar 's-Gravenhage Ook in onze gemeente is door den veearts mond- en klauwzeer geconstateerd. In den nacht van Vrydag op Zaterdag is een stoomboot, die alhier in de Gouwe ge meerd lag, door een andere, tot heden on bekend gebleven stoomboot, aangevaren. De schade der gemeerde stoomboot is vrU aanzienlijk, zoo zelfs, dat de reis niet kon worden vervolgd. Men schrUft ons: De steeds zwaarder gebruikte ijsauto der firma Walraven te Bodegraven zakte Dins dagmorgen bU het uitw(jken weg in den kant van de diepe wetering aan de Zijde, maar bleef teer toevallig op haar reservoir hangen. Met vee! moeite, doch onder zware beschadiging van den weg, werd ze uit haar positie bevryd. Gezwegen nog van de scha de aan buizen, gas en waterleiding, bl(jken d« wegen van en om Boskoop steeds meer ongeschikt en uiterst gevaarlUk voor de zware vracht -en personenauto's, w. o. van meer dan 4500 K.G. «.igen gewicht. Daarom temeer wordt de actie van Wad- dinxveen op instigatie van een be zuinigingsagent, voor boskoop un fair geacht ,waar én door de slappe wegen hier én door Waddinxveens sluiting van Bloemendaal voor autoverkeer Boakoop ge ïsoleerd is en blyft en voor Boskoop het door de buurgemeente aangevoerde auto-argu ment ter weghouding van d« spoor beslist niet geldt. Boskoop ligt geïsoleerd en het autover keer door deze gemeente levert dageljjks ge vaar voor vreeselyke ongelukken we gens totaal ongeschikte wegen en diepe slooten met zachten bodem. Het warme weder der laatste dagen komt de teruggebleven groei van veel gewassen ten goede. Wel komen de kasrozen nu in zóo'n overvloed plotseling ter veiling dat de pryzen niet loonend zyn. Ook is de felle zonneschyn oorzaak van het verbranden van enkele artikelen, vooral Rhodo's en Azalea's GO U DE KAK. In de vacature v. d. EykVerstoep i* thans als lid van den Gemeenteraad verko zen verklaard de heer C. Kulisvaurt. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Martyntje, d. v. A. de Heer en J. M. Stuyt. Pieter Teunis, z. v. W. de Waardt en J. Blonk. Adrianus, z. v. C. Evergreen en M, Otterspeer. LenU Cornelia, d. v. F. C. Urokking en J. C. den Braber. OVERLEDEN: H. Noordink, ougoh. Hö j. OUDKKkKKk a .d. 1JSKL. in de Vrydagochtend gehouden vergad« - I mg van «ien Gemeenteraad kwam onder de ingekomen stukken «ie mededeeling voor, dat door Ged. Staten eerst op 5 dezer de ont vangst is bericht der reeds op 8 Mei vast gestelde en hun toegezonden verordening, aangevend de maximum-snelheid Voor mo- torrytuigen in de gemeentekern van 16 K. M De verordening wordt afgekondigd op 14 dezer en treedt in werking op 17 dezer. Tevens werd bericht ontvangen, dat het Raadsbesluit tot aankoop van «enigen grond voor inrichting en onbelemmerd gebruik van het arrestantenlokaal in de Nesse, door dat college goedgekeurd. Tot lid van het BurgerlUk Armbestuur werd benoemd de heer D. SpeksnUder Dz. Besluiten tot wijziging der begrooting wer den vastgesteld. Daar het gemeentebestuur van Krimpen a .d.' lJssel het dezerzijds voorstel, om onze werkloozen te doen te werk stellen aan het afgraven der boezemkaden, tegen vergoe ding van het bedrag, dat zij hier aan steun genoten, unaannemelyk had verklaard, weid na uitvoerig debat met 5 tegen 3 stemhien die der heeren J. HoogendUk, A. Vonk Noor- degraaf en Chr. van Zwienen Pz., tot we deropzegging goedgevonden, dat onze werk loozen voor bedoeld werk een weekloon van 10.kunnen verdienen, hebben/Ie zy het recht een of meer dagen elders te gaan werken, als hun belang dit meebrengt. Het werk «Ier kade-afgraving kan vermoedelijk niet voor 16 Juli a s. aanvangen. WADDINXVEEN. Het bestuur van de vereeniging „De Weegbrug" alhier heeft zich met een uit voerig adres tot gedeputeerde staten dezer provincie gericht met verzoek maatregelen te willen nemen, «lat vóór de aunstaande bietencampagne de landbouwers van Wad- dinxveen en omstreken de vrUe beschikking zullen bekomen over een geschikte gelegen heid voor het afleveren van veldgewassen. In dit adres wordt gewezen op de groote landbouwende bevolking van Waddinxveen, die zich voor een groot deel toelegt op den verbouw van gewassen als suikerbieten enzv welke met die uit de omliggende gemeenten Moordrecht, Zevenhuizen, Moercapelle en Benthuizen zUn aangewezen op het vervoer per vaartuig langs de Gouwe. Het gemeentebestuur van Waddinxveen zag daarom reeds vroeger de noodzakelijk heid van een los- en laadplaats in en wees daarvoor aan een open terrein benoorden «le Hooge Brug over de Gouwe. Dit terrein werd door Me sterke vermeer dering der productie reeds spoedig te klein en ongeschikt, zoodat het gemeentebestuur ten tU'de van de stichting van het nieuwe raadhuis den walmuur ten zuiden van de Brug liet versterken met het doel, dat ook daar vaartuigen konden worden gelost en geladen. Ook deze plaats bleek bealist on voldoende, waardoor de plaats voor het aan leggen der vaartuigen allengs meer en meer werd uitgebreid in de richting van de Brug. Hierdoor kwamen de schepen te leggen te gen «Ien walmuur voor het onderhoud waar van steeds vanwege «le provincie worden aangeschreven de eigenaren der dlchstt>U- staande huizen. Deze huiseigenaren putten hieruit een reoht aan de landbouwers te be letten om de producten te lossen en te laden en aan de schippers om hun vaartuigen vast te leggen. Met een klein financieel offer konden de bietenverbouwer» toen een en ander goed maken, maar allengs bleken de «lachen van de huiseigenaren te bezwaarlijk. De belan gen van de landbouwers zouden aaer zijn gebaat,wanneer niet langer de huiseigena ren werden genoodzaakt tot het onderhou den van den walmuur, waardoor de betrok ken personen wel geen verdere aanspraak op vergoeding zullen maken. Naar wU vernemen is aan dit adres ad- haesie betuigd door verschillende autoritei ten en corporaties. Het is te hopen, dat Ge deputeerde Staten dezen knoop zullen door hakken, opdat (dadelijk een einde kome in d« zich tenkenjare, vooral in de bletancam pagne, voordoende moeilijkheden. FINANCIEELS BERICHTEN^ De Hansebaak in Den Bosch. De Rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft aan de Hunzebank aldaar voor lorpige surseance van betaling verleend voor den tijd van vier maanden. Benoemd zijn tot doskundigen de heeren Willem Debrey, accountant, den Haag; J. J. Lucas, directeur van het Amsterdamsche Trusteekantoor te Am sterdam; l). N. Steenvekl, accountant Ie Amsterdam; J L. Wittenburgh, ac countant te Amsterdam en mr. dr C. M. van Leeuwen, advocaat te 's-Herto genbosch. 'Tot bewindvoerders zijn benoemd de bieren mr. U. Kolfschoten, advocaat te 's-Hertogenboseh; C. Loeft, hoofddlree ten der Centrale Bank voor den Mid denstand en H. A. 'Tromp, oud-direc leur der Rijkscentrale udmintatratle voor de distributie van levensmiddelen to St. Michielsgestel. De deling ven den Zwitaenurhen frank De daling van de Zwitsersche frank heeft ongekende proporties aungenomen. De gul den stond gisteren reeds op 230 (pari 208.3) de dollar op 5.881* (pari 6.18). Men vraagt zich af, zoo schr(jl't «ie cotr. van het Hbld., wat de oorzaak van deze ua rustbarende stijging is, waarvoor mun in den fioancieelen toestand van Zwitserland zelf geen aanleiding vindt. Nauwelijks een jaar geleden noteerde de gulden 180 Toen heeft het dreigende vollu refei en Juni over de kapitaalheffing een kapitaal vlucht veroorzaakt en steeg de gulden tot 218, Na dat referendum, toen men van (le noodelooze schrik bekomen was, steeg de frank weer iets en deelde de gulden tot 208. Maar sinds dien zUn de koersen der buitenlandsche va lutu weer stUgende, eerst langzaam, de laat ste dagen in den aanvang dus van het vreemdelingeneeizoen, waarin doorgaans de frank een lichte stijging toonde zelfs met sprongen. En dat, terwyl de economische toestand van Zwitserland iets verbetert. De Indus trieën gaan beter, de werkeloosheid is 'lij sterk verminderd, de spoorwegen leveren veel gerigere tekorten op, by do posterUen is dit tekort zelfs verdwenen. De opbrengst der douanerechten is steeds stUgende, be- draagt over het eerste halfjakr van 1923 (dus na de tariefverhooging in de kort ge leden lichtelyk gereduceerde invoerbaper- kingen) 91.600.000 frs. tegen 75.980.000 over dezelfde periode van 1922, een toeneming dus van 16.640.000, waartoe Juni 2.630,000, dus meer dan het maundgeiniddelde bij droeg. Ook in de handelsbalans is geen vei klaring voor het verschUnsel te vinden, daai deze gunstiger is dan eenigen tyd geleden Wat dan wel de oorzaak is? Er worden er eenige genoemd, die echter geen bevre digejule verklaring geven. Het kapitaal, da» in November voor het referendum gerinch» is, is nog steeds niet geheel teruggevloeid De hooge belastingen maken, dat de rente trekkers nauwel(jks 2Mi h 3 overhouden De rentevoet In vele andere landen ia aan trekkelijker, vooral de vreemdelingen, maar ook de Zwitsers zelve, zoeken Ix-legging in het buitenland. Maar «Ie voornaamste oor. zaak ligt wel weer in de Kuhrgezettlng Deze heeft al dadelyk een zeer sterke stij ging van de steenkolenpr(jzen tengevolge gehad. Maar nog ernstiger i* het gevolg ge weest, dat Dultschland zeer groote hoeveel heden Zwitsersche franken op de markt ge worpen hebben om ze om te wisselen in doi lars en ponden, waaraan het thans meer be hoefte heeft. De Duitschers wisselen niet al leem om maar koopen ook de buitenlandifhe valuta hier op. Een finaacieele debacle. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering der Algemeene Gronlngséhe Scheepshypotheekbank, welke druk wga be zocht, heeft de voorzitter medegdeeld, dèt behalve het geheele aandeelenkapitaal nog 2 millioen van het pandbriefkapitaal al» vertoren moet worden beschouwd Met instemming der vergadering i* een commissie van aandeelhouders benoemd, welke een onderhoud met de directie aal aanvragen pn rapport uitbrengen in de 24 Augustus te houden nieuwe vergadering telegrafisch wekrbkkk ht Hoogste stond 771.4 te Kopenhagen laagste stond 769.1 te Vestmanver. Verwachting tot den volgenden dag: Meest zwakke wind, aanvankelijk uit iUI (lelijke richtingen, helder tot licht of half bewolkt, droog warm weer, behoudens katti op onweer. Londen Berlijn Parij» België Zwitserland Weenea Kopenhagen Stockholm Christian ia New-York WISSELKOERSEN 11 Juli 1923. Officeel. 10 Jali. 11.089» 0.09109, 16.06 12.40 44.06 0.0086 44.60 07.50 41.25 2.66% 2 uur. 11 Jali 11.78% d.OOOOH 16.17 12.66 4446 Ü.OOH 44.82% 07.76 41.36 2.66 ADVBRTBNTIEN. Hiermede zeggen wU hartelijk dank voor de tolrUke bewijzen van deelneming, ont vangen bU Het overRjden van onzen gelief den Man en Vader A. VAN DER STEEN—KOOL LENA VAN DER STEEN

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2