3 ad. :oon NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouiMrak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nleu WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 19283 62»Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen K. F. iENS JURANT 26 0 snartikalan >KN HAAG KEN Niet ioor menschenhanden gebouw d Donderdag 12Uuli 1823 Het schadevergoedings-vraagstuk. o L IS IS r iet origi- hier haperde haar IN FEUILLETON. Die voert EINDE aren, k|es. dt enorm t de me rkelijke OU DA. i geplombeerde zakken De Duitsche posttarieven sullen met ia Kung van 1 Aug. het 4^-voudig» van de huidige bedragen, met I Sept, waarschijnlijk het negenvoudige. 676 34 egarandeerd suiker jonden Medaille* ibrleken WORMERVEER Uit het Engelsch van DAVID LYALL door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. (Nadruk verboden.) Het conflict in de metaalbedrijven duurt nog steeds voort. De uitslag van het refe rendum ia nog niet bekend hoewel met ze kerheid reeds kan gezegd worden, dat hel bemiddelingsvoorstel sal worden verworpen het Kuhrgebted is vooral by de thana heer schande hitte byaonder onaangenaam, daai duizienden reiziger» gedwongen syn groote afstanden, soms met zware vrachten, te voet af te leggen. Demuettamm bleven de F'ransche treinen zoo good al» leeg. De plaat» vervangende regeeriagapreai - dent heeft by den bevelhebber van de Rel gische bezettingstroepen in het Kuhrgebiad genefaal Longuette, en by den Framehau generaal Denvigne krachtig tegen de ver keersstopzetting geprotesteerd De Duitsche graan- en broodprijzen zullen uanzienlyk worden verhoogd. Met ingang van 23 Juli wordt de prjjs van het graan dat aan de gemeenten wordt geleverd vooi het maken van diatributiebrood, van 800.00b mark per ton verhoogd tot geni. 2.400.000 murk- Met ingang van morgen zul eek brood buiten de distributie 28.000 mark kouten, een kadetje 800 mark. Een Wolff-bericht zegt, dut er than» in het nieuwe bezette gebied 80.000 Franbchen en 7000 Belgen, in het oude bezette gebied 07.000 Franschen en 17.000 Belgen z(jn Voort» s(jn 10.000 Fransche en 1000 Belg! ache spoorwegmannen naar het Roergebied gezonden. De terreur van de bezettingatroe pen heeft tot 1 Juli 92 lieden hel leven ge kont 75.714 lieden s(jn dit eerste halfjaar uit hun woning verdreven en daarvan zjjn ei 71.145 uitgezet. De meeste slachtoffers zjjn ambtenaren of bedienden, die onder het rijksminiatene vun verkeerswezen thuis be hooren (9000 gezinshoofden), voorts 7800 gezinshoofden, vallende onder financiën en 7200 vallende onder het Pruisische liestnui In het Pruisische deel van het bezette ge bied z(jn 169 scholen met 1537 klassen in beslag genomen. Er zyn 9 doodvonnissen uitgesproken, waarvan 1 reeds is voltrokken Vun 11 Januari tot 30 Juni hebben de Frau schen en Belgen uit het bezette gebied 478.700 ton steenkool en 515.200 ton coke weggehaald, d.w.z. nauwelijks het dubbele van wat Duitnchland de eerste 10 dogen van Januari nog vrijwillig heeft geleverd 3 en het 581 70 De groote verkeersstopzetting in het Ruhrgebied, die nu al sedert tien dagen het geheele Ruhrgebied van ’t overige Duitsch land afscheidt, wordt ook nog steeds met volle kracht door de Franschen gehand haafd. Zonder uitzondering wordt iedereen, die naar het bezette gebied wil, aangehou den en gedwongen om te keeren. Een groot aantal Fransche patrouilles houdt zich in de nabijheid van de grens op en schieten zonder meer op hen, die trachten langs om wegen de grens te overschrijden. De stop zetting van een groot aantal tramlijnen in Hoe ondankbaar de menschen zijn mer ken wij pas als wij niet meer aan wel dadigheid doen. De aankondiging van Lord Curzon’s ver klaring in het Lagerhuis over Engeland s standpunt in het schadevergoediugsvraag- stuk, wordt te Parys kalm opgenomen. Baldwin zal in het Lagerhuis eenzelfde ver klaring afleggen in antwoord op een vraag van Ramsay Mac Donald, leider der oppo sitie. Het ligt niet in het voornemen om er besprekingen over te houden. De „Manchester Guardian” verwacht dat de stappen, die Engeland ten opzichte van de Ruhrpolitiek zal ondernemen, de volgen de zullen zyn: ten eerste zal Baldwin in zijn mededeeling verklaren, dat de Engelsche politiek van de Fransche verschilt en Enge land zich de vryheid voorbehoudt by zyn volgend antwoord op het Duitsche aanbod. Daar Engeland niets met het Ruhrvraag’- stuk uitstaande heeft, kan het Duitschland x niet de voorwaaide stellen, dat het het lij delijk verzet staakt. Engeland zal Duitsch land er van o pde hoogte stellen, in hoe verre zijn laatste aanbod aannemelijk is en in hoeverre het nog wijziging behoeft, na dat het eerst met toestemming van Duitsch land en met behulp van andere naties een onderzoek zal hebben ingesteld naar de Duitsche hulpbronnen en de Duitsche finan ciën. Het feit, dat oen onderzoek wordt inge steld, en het vooruitzicht van verdere sa menwerking, zal mogelyk de extremisten er van weerhouden, zegt het blad, een revolu tionairen koers in te slaan om de Duitsche regeering in staat stellen, krachtiger op te treden tegen de saboteurs, die in hoofdtaak op de reactionaire groep steunen en wellicht geneigd zouden zijn zich tegen de Regee ring te keeren, indien deze hun zou beletten van gebeld tegen de indringers gebruik te maken. Om een dergelijk gevaar met de gevolgen daarvan, n.l. een chaotischen toestand en binnenlandsche twisten te keeren, is een nieuwe opbouwende politiek van de zijde van Engeland terstond noodzakelijk. De „Temps" geeft reeds de volgende me- dedeelingen over de heden door de Britsche regeering af te leggen verklaring. Behalve een uiting van spijt, dat het Fran sche antwoord op de Engelsche vraag het niet heeft mogelijk gemaakt een collectief antwoord op het laatste Duitsche voorstel te geven, hetgeen toch zoo wenschelyk ware ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, b(j onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545 Wij bouwen tree na tree de hooge, heilige trap, Dte voert van d’ aarde on» naar boogen hemel vrede, Wij stijgen staag omhoog, wij klim men tree na trede val dei valuta gaat een materieel en voor al een ernstig zedeiyk verval gepaaid. Om- kuopeiy is in zwang gekomen onder de voorheen haast volkomen onomkoopbare Duitsche ambtenaren, diefstal -r- in den trein, m de fabriek, in het huis van den ar beider zelf is gewoon geworden, bedelen op straat is een gemeenzaam verschijnsel in scherpe tegenstelling met de toestanden in Duitschland vóór den oorlog, terwijl de ondervoeding en de armoede van den mid denstand een omvung hebben bereikt, die medelijden moet inboezemen. De renteniers en allen die een vast inkomen hebben leven ’’van speculatie, door het opnemen van logés of van den verkoop van hun bezittingen, terwijl officieren die in het leger de hoog ste rangen hebben bekleed, aan den kost ko- men met het nederigste klerkenwerk." De „Manchester Guardian" en de „Temps" over de verklaring van de Britsche Regeering. De economist aan het woord. Verhooging post- tarieven en broodprijzen. Twee daders van de bomaanslag gearresteerd. De Belgische legerwet aangenomen. Het ontslag van Oostenrijksch Staatspersoneel. De ratificatie van het Vredesverdrag. geweest, zou het positieve gedeelte van Baldwin’s verklaringen op de vier voor naamste quaesties ongeveer als volgt zijn: lo. Een internationale bijeenkomst van deskundigen ter bepaling van het Duitsche betalingsvermogen zou niet in strijd Zyn met het verdrag van Versailles, omdat een dergelyke commissie de Commissie van Her stel niet zou uitschakelen, maar haar voor lichten evenals dit door de bijeenkomst van bankiers het vorige jaar geschied is. Niet temin zal de Engelsche regeering niet de onmiddellijke bijeenroeping van een com missie voorstellen, hoewel ze dit met Ame rika de eenige billijke en practische oplos sing acht. 2o. De Engelsche regeering zou niet on geneigd z(jn van Duitschland het einde van den passieven tegenstand te eischen op voorwaarde, dat dit land dan in ruil een deel van zyn administratie en economische vrijheid in de bezette streken terugkreeg om opnieuw te kunnen beginnen te produ- ceeren en te betalen. 3o. Engeland zou geen bezwaar hebben het vraagstuk van ^rankryk’s veiligheid op nieuw te behandelen en men spreekt In re- geeiingskringen van een onderling garan tie verdrag tusschen de West-Europeesche mogendheden onder de auspiciën van den Volkenbond. Dit heeft echter geen haast en het vraagstuk behoeft dus slechts behan deld te worden voor zoover het de oplos sing van het schadevergoedings-vraagstuk belemmert. Robert Cécil komt weldra terug uit Genève en de regeering zou hem wen- schen te raadplegen omtrent het bezigen van den Volkenbond hetzij om het schade- vergoedingsvraagstuk op te lossen, hetzij <nn den vrede te garandeeren. 4o. De byeenixieping van een conferen tie van verschillende mogendheden met in begrip van Duitschland om de quaesties van <le internationale betalingen en de veiligheid te behandelen, is van nog later zorg en Londen begrijpt heel goed, dat Frankrijk daar niet voor is. Toch merkt men op, dat den Engelsche regeering, indien zij het ini tiatief daartoe zou moeten nemen, preceden ten zou hebben in de Fransche Ruhrbezet- ting op eigen houtje en het Fransche af zonderlijke antwoord op de eerste Duitsche nota van Mei vi‘ als en als hier haperde haar lullende stem „mdien je het goed luidt. ga ik morgen naar Archie Mac kcrrow en zal ik mijzelf als een geie gunde vrouw beschouwen." Een bevend zuchtje als een adem locht ontsnapte aan Alison's geopende Geruchten gingen reeds dat de aanslag op de Rynbvug met het werk zou zyn ge weest van Dmtechers, maar inderdaad door Fiansdien zou zyn gepleegd. Deze sensationeele wending ia het onder zoek wordt thans bevestigd. Gisteren zjjn in verband hiermee gearresteeid een Fransch- rnan en een Argentijn. Ook een dienstbode, die te Duisburg in een restaurant in be trekking was en op de 2 gearresteerde per sonen opmerkzaam had gemaakt, is aange houden, doch weer vrijgelaten, daar zy haar alibi kon bewyzen en ook kon aantoonen dat zy met deze 2 personen niets uitstaande had. De Argentyn was by zyn aanhouding in het bezit van een fleschje met morphine, waarmede hy zich van kant wilde maken, i alien hij gevangen werd genomen. Dit voornemen kon echter nog tydig verhinderd worden. De gearresteerde Franschman, een communist, moet reeds bekend hebben. Voorts zyn er verschillende geloofwaardige getuigen gehoord, wier getuigenis de ver denking tegen de 2 gearresteerden doet toe nemen. Ondanks dit alles werden echter gistenen toch nog 26 geselaars opgepakt. lippen. „O, 'l’ib, mijn kleine zusjel zei zij en omhelsde haar innig en geen van beiden vond het noodig nog een woord te uilen om te "zeggen, wat ui haar om King. Zij wist met, wanneer en hoe ztj al leen werd gelaten, en merkte evenmin dit het vuur in den haard langzaam uitdoofde. Zij wist alleen, dat ztj daar tn zijn stillenrood en gloed haar iaal- Me halte had gemaakt, alles had opge- geven, wat van den droom barer jeugd was overgebleven. En toen zij Uit de kamer boven den kreet van hel kind hoorde, was zij dadelijk bereid het te gehoorzamen, Alleen de droomer ziet de ladder opgericht, van t aardsehe zwoegen naar hel hemellicht De droomer heft het hoofd, dat neerlag op een Meen, De sluimer week, en 'I wondre droomgezicht is heen Den hemel haalt gij niet m «énen stouten stap GOÏDSCHE COURANT. Terwjjl aller aandacht nu gevestigd is op den weg dien Engeland wil gaan teneinde tot een oplossing van het tohadevergoe- dingsvraagstuk te komen en een „stilzwij genden worsteling”, zooals men dat noemt tusschen Londen en l'arys nog maar steeds aan den gang is, nadert m Berlyn met rasse schreden een crisis. Dit jamnwrbeeld wordt door de Economist in zyn laatste nummer naar voren gebracht. Het blad geeft een aangiyptnd beeld van den toestand van Duitschland op dit oogen blik, dat door de humoristische trekjes die er in voorkomen het tragische nog meer naar voren brengt. Het instrument van de/ crisis is de nieuwe daling van de mark, zoJ schryft het blad, die weer eens alle ecoiur mische waarden overhoop geworpen heelt,. Eenige dagen geleden kwam n reiziger die geld gewisseld had in Londen, tot de ont dekking, toen hy Berlyn bezocht luul, dat de marken, die hjj in Londen ontvangen had, onder de reis de helft van hun waaide ver loren hadden. Een Engelsche courant, die op een Maandag 2000 mark kostte, weid de twee volgende dagen reap. 3000 en 40O0 ge prijsd. Een unden blad, uitgegeven als een gids voor Amerikaansche rfizigers, zette in een zyner laatste nummers uiteen, dat de prijs voor een rit aangegeven op den taxi meter van een auto, vermenigvuldigd moest worden met 7000 maar in den korten tyd tus schen drukken en uitgeven, was de inlich ting reeds verouderd en de multiplicator moest in 10.000 woiden gewalgd. Een Ber- lijnsch bankier vertelt, dat sQt keukenmeid, die er over klaagde, dat zij met haar loon niet kon rondkomen, hét aariÜod om dit te verdubbelen van de hand wees, maar een „tip” voor de beurs vroeg! En dat het eer ste wat een boerin doet, als zij haar goede ren naar de markt brengt, is, te vragen wat de koers van den dollar is. Dan is er het ge val van den man die weigerde een over hemd te koopen in een warenhuis, onxlat het hem te duur was; hy bedacht zich echter voor hij buiten was, maar voor hjj weer de overhemdenafdeel ing bereikt had, waren de wisselkoersen van den dag binnengekomen en was het overhemd 25 duurder gewor den. Op dit oogenblik bedraagt het .salaris van Ministers van het Duitsche Rijk de royale som van c.a. 65 per maand. Eenige landen in Europa hebben zich gewend aan deze krankzinnige economie ;voor den bui- tenlandschen toeschouwer, die in zijn porte feuille een paar stukjes papier heeft, die werkelijk een eenigszins vaste waarde ver tegenwoordigen ,is het zelfs een ryke bron van genoegens. Maar onder de oppervlakte is de toestand tragisch, want met liet ver- ADVERTENTIEPRUSi UK Gouda «n omstr«km (bzboorznd* tot den bMorgkxta*)i 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bexorgkring; 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertontiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prjja. Uefdadigheida-advertantiëu de helft van den prjja, INGEZONDEN MEDEDRELINGEN: 1-4 regel» ƒ2.05, elke regel neer ƒ0Ai. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentitn en ingeaondea mededeel Iggen Hj contract tot aeer gerednceer den prjja Groote letton en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentitn kunnen worden ingeaonden door tniecheekomrt van soliede boekhan delaren, Advertentiebureaux on onze Agenten en moeten daag» vóór de plaataing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. 02 - „Precies als de kleine Pat," viel Tibbie in. „Zie ik niet, dat je eiken dag een stok snijdt voor je eigen rug in de manier, waarop je met hem om gaat?” „Een tiran, een deugdzame, zelfvol dane tiran, die ieder de wet trachtte voor te schrijven,” vervolgde Ahson, alsof zij Tibbie niet had gehoord. „En hel genezend middel moest wei krach tig werken, ik hoop, dat ik genezen ben; geloof je, dat ik het ben?” ver volgde zij, met de uitdrukking van een peinzend kind in haar oogen. Het antwoord van Tibbie bestond hierin, dat zij haar innig omhelsde. „O, jou lieve, onvergefelijke en on navolgbare vrouw! Je bent altijd de zelfde, de hulp en troost voor iedereen Ik voel mij nietig en kiem en waarde loos. daar niemand in de wijde wereld mij noodig heeft.” Zij zei deze woorden over haar schouders op de trap, en toen zij de kleine haf bereikte, lag er een groote vierkante brief op de tafel met een West-lndische postzegel. ’Toen kwam een hoögroóde kleur op Tibbie's wan gen; zij stak haar hand bijna beschaamd uil. alsof zij hem voor haar zuster wil de verbergen „Dut is het schrift van Archie Mac- kerrow, Tib," zei Ahson verwonderd Tibbie knikte. „O ja,” antwoordde zij losjes, „ik schrijf hem nu en dan. „Jij schrijft hem nu en dan?" her haalde Alison nu nog meer verbluft, maar Tibbie was al heengegaan. Twee minuten later verdween zij door het achterhek naar het strand en het was reeds laat in den middag, toen zij te rugkwam. Patrick was naar een van zijn talrijke bijeenkomsten te Seadoon ge gaan en hel kind was gebaad en voor den nacht te bed gebracht. Alison zat alleen bij het kleine vlammende vuur in Edie’s salon en wachtte op Tibbie en verbaasde zich opnieuw toen deze binnenkwam. ,,Is Pat uit, Alison?" „,la, zeker tot tien uur, naar Seadoon Ik heb mij over je verbaasd, Tib. Wat is or?” Zij voelde een spanning in de lucht, iets dat stond te gebeuren en dat de diepten van haar hart weer zou beroe- ien. Tibbie kwam nader en de uitdruk king op haar gelaat bereidde 4*130n’ voor een deel althans, voor op wal volgde. „Ik kom biechten, Ailie, en ik ga bier zitten, zooals ik placht te doen, toen ik een kind was, als ik mijn ge laat verbergen moest Zij zette zich op den grond neer, legde haar hoofd op de zachte plooien van Alison’s wedu wengewaad en gedurende tien minuten heersehte er stilte. „Ik moet even terug gaan tot verle den jaar Augustus, toen ik in Londen was, voor ik naar je toe kwam, op den dag van den brand, begon Tibbie ein delijk „Toen heb ik daar Archie Mac- kerrow ontmoet." ..Was het afspraak of toevai?" vroeg Alison verbijsterd, want het viel haar moeilijk het verhaal te volgen; het leek haar toe of er niet te overbruggen ga pingen in waren. „O, neen, heel toevallig en ik weet nu nog niet, hoe hij mij heeft herkende uanl ik was toch nog een meisje in korte rokken, toen hij vertrok Het was vooi mij gemakkelijker. Hij was niet roo heel erg veranderd. Het was in het Euston Hotel, waar ik vergeefs een on* derkomen zocht; hij kwam te hulp en ik ging naar het Bussell Hotel, waar l<tj logeerde. Dat was op een Woens dag en ik bleef lot Vrijdag en deed hum uitgeleide aan het Waterloostation ei toen heeft hij mij gevraagd hem nu en dan te schrijven en dat is alles, tenminste tot beden." Alison zei geen woord en na weer een oogenblik van stilte vervolgde Tibbie: „Hij voelde zich zoo verschrikkelijk eenzaam. Ailie, en hij scheen te den ken, dat hij een soort recht op mij had, weet je, en dat deed mij veel ge noegen en tk ben nooit in mijn leven zco gelukkig geweest als die paar da gen, die wij samen doorbrachten. Ge rust, ik weet niet, waarom of ik het je tnet heb verteld; ik heb er vaak naar verlangd; hoe het precies kwam, weet is niet, maar ik vond het moeilijk er over te beginnen m die vreeslijke da gen, verleden najaar." „En wat zegt hij vandaag? „Hetzelfde, wat hij twee maanden geleden heeft gezegd, toen hij mij vroeg, naar hem toe te komen te 'Itini- aad. Hij heelt mij dut voor het eerst in November gevraagd en toen heb ik met geantwoord; toen gebeurden ai die vreesehjke dingen en ik moest hem schrijven eir vertellen, dat je vrij waart Pat moest ik doen, Ailie, omdat,” zei Tibbie en haar stem werd heel zacht en haast toonloos „omdat, weet je, hel voor mij alles is, zooals het dat is tooi alle vrouwen. Met is maar een kleinigheid in het leven van den man, zelts in dut van de besten onder hen, maar ik ik zou hierin geen enkele lont kunnen maken „En wat zegt hij vandaag?" herhaal de Alison en haar stem klonk heel koel. „Hij hlijlt verlangen dat ik kom, en hij zegt, Ailie, dat hij indien ik wei ger. ongetrouwd naar zijn graf zal gaan •u nooit meer een voet in Schotland zal zetten.” „En wat zeg jij daarop?” Tibbie wendde haar hoofd plotseling om en haar oogen gloeiden. ik wil graag gaan, Ailie. ik doe mets liever dan naar hem toe gaan 1 Daar verlang ik meer naar, dan naar iets anders tn de wereld!” ..Maar je toekomst, waarop je zoo trolsch bent geweest en waarvan je zulke hooge verwachtingen had?” „U, dat dat is iets, waar een vrouw haar leven mee vult, als er ntets anders is,” antwoordde zij op een toon Van diepe en onwankelbare overtuiging „Hel is slechts een van de dingen, die men zich wijsmaakt; het andere is het ware, ik verlang er naar mij voor een man onmisbaar te maken, Ailie, en ik schaam mij niet het te bekennen, ik verlang er naar hem kinderen te schen ken en een tehuis voor hem te maken,

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1