POPULAIR CONCERT Het Van Iters'on-Ziekenhuis. gemengde berichten. Sociëteit „Ons Genoegen" - Gouda Ue Uitstag van het referendum onder de Benyaecne metaalarbeiders is bekend ge worden, er zijn 133.000 stemmen uitge- biucnt. waarvan 100.260 vóór en 31.600 te gen de staking, ongeldig 1.170 stemmen, torwyi 28.380 leden zich van stemming had den ontnouden. ueoenmorgen werd het werk overal her- vat. hogingen worden thans in de vrije vak- vereeiugtngen in het werk gesteld om bij de onue mandelingen over de loonen, die op het oogeabük in alle mogelijke industrieën en bedreven worden gevoerd, een grondslag te verarygeo voor een latere definitieve re geling der waardehoudende loonen, om al dus ten minste eemgerraate den levensstan daard der arbeiders op peil te houden. tiet voorbeeld van den üerlynschen de tailhandel, die een loonregeling op waarde- houdenuen grondslag voor Juli heeft vast gesteld, wordt thans gevolgd door de Ber- ignficne metaalindustrieelen met hun over eenkomst voor de loopende maand, terwijl ook m da mijnindustrie over de instelling van waardehoudende loonen zal worden on derhandeld. De desbetreffende besprekingen beginnen waarschijnlijk op 16 Juli in het ryxadepartement van arbeid. Ook tusschen de landarbeiders bij het ste- deiyk landbouwbedrijf en hun superieuren ziin voor Juli waardehoudende ioonen in gesteld, waarbij de prijs der rogge als grondsiag is aangenomen. Ingeval de rogge prya zou dalen, zouden de loonen eerst dan worden verlaagd, wanneer ook de melkprys omlaag zou gaan. Groote opwinding veroorzaakte gisteren oen oproep van de Duitsch# Communisti sche partij, waarin de onmiddeliyke aan vang van den burgeroorlog wordt aanbe volen Jiet uitroepen van een Rijnrepubliek en als gevolg daarvan het optreden tegen de actie der üeiersche fascisten. De Vorwhrts noemt deze oproep een misdaad tegen de arbeidersklasse. Maar uit Moskou wordt gemeld, heeft de buitengewone commissie der sovjet-regee ring, de z.g. Tsjeka, een complot tegen de sovjet-regeering ontdekt, dat ten doel had, de huidige regeering met Lenin en Trotski omver te werpen en in plaats van den raad van volkscommissarissen een uit 12 leden bestaand directorium van internationale communisten in te stellen. Aan het hoofd van het directorium, dat dictatoriale macht zou krijgen, zouden de voormalige leider Ier Hongaarsche communisten Bela Kun en de opperbevelhebber van het garnizoen te l'etrograd Gitis komen. De overige tien leden van het directorium zouden gekozen worden uit de communis tische leiders in liet buitenland. Het complot werd door verraad ontdekt. Op een afgesproken teeken zou men er op los slaan en Lenin en Trotski arresteereit. Voordat de Tsjeka Bela Kun kon arres- Leeren, was hy op een waarschuwing zynör vrienden uit Moskou gevlucht. Thans moet hy zich verborgen houden by een zyner aan hangers in de Oekraïne. BUITENLANDSCH NIEUWS. UQEMENlë. Een vreeselijk spoorwegongeluk. Uit Boekarest wordt gemeld dat by Kiau- aenburg een ernstig spoorwegongeluk is ge beurd, waarby 64 personen werden gedood. ZUID-BLAVIE. Een Obreuovitsj? Leeft er nog een lid der familie Obreno- vitaj? Tot nu toe dacht men, dat de Qbie- novitsj, het Servische koningshuis, hetwelk door den moord op koning Alexander en zyn gexttalin van den troon werd gestooten ten gunste van het geslacht Karajeorgevitsj, de ♦hftO" heerschende dynastie, geheel uitge storven was. Nu heeft, uldus de corr. van het Hbld. een zekere Obrenovitsj, althans iemand, die zich zoo noemt en te Weenen verbiyf houdt, den Franschen gezant te Weenen verzocht om ten zynen gunste by de weduwe van koning Milan, die te Biarritz woont, tusBchenbei- den te komen. Deze Obrenovitsj beroept zich op een artikel van den Servische» historicus un vroegeren ministerpresident Vladan Ge- ofgwitsj, die in de „Zukunft" van Harden heeft beweerd, dat op 11 Augustus 1876 uit het huweiyk tusschen Milan en Nathalie een Jongen is geboren, ietB te vroeg om wet tig te zijn. Uit kind ia doodgezwegen, maar leeft nog, en Sergius Obrenovitsj zou dit kind zyn. Hy beroept zich op getuigen, die zijn koninkiyke afkomst kunnen bewijzen. Strgius vraagt geen geldelijke ondersteu ning en doet ook geen aansprauk op den troon, alleen wil hy zijn koninkiyke afkomst erkend 'zien. VEREENIGDE STATEN. Hitte en onweer. Het aantalsterfgevallen in Chicago ooizaakt door de buitengewone hitte in ver- zchilleiwie deelen van het land is vermeer derd net* nieuwe doodeiyke ongelukken ten gevolge van het onweer, dat in den afge- loopen nacht boven de verzengde plaatsen heeft gewoed. Gemeld wordt, dat twaalf personen ten gevolge van de hitte zijn ge storven, terwUl zeven personen door den bliksem getroffen en gedood wei-den. MARKTBERICHTEN. Coöperatieve Kweekenvereeniging „Gouda en Omstreken". Gouda, 13 Juli 1923. Gloxinia 4060 et., Varens 47 ct., Blad. begonia 10—20 ct., Distels 3—0 ct. per stuk. Rozen 10—60 ct., Delphinium 10—80 ct., Gladiolen 60-60 ct., Dahlia's 10—40 ct., per 10 stuks. Lathyrus 87 ct., Gypsophilla 16—9.5 ct., pet boa CONTRA-RAPPORT van het Collaga van Regenten van het Van Iterson-Ziekenhuis. Naar aanleiding van het Rapport en de Voorstellen van de „Raadscommissie ad hoe inzake de Ziekenhuis-aangelegenheden heeft het College van Regenten den Ge meenteraad thans een contra-rapport aan geboden. In dit Regentenrapport wordt ge zegd: Met belangstelling heeft ons College ken nis genomen van het Rapport, uitgebracht dpor de „Raadscommissie ud hoe inzake de Ziekenhuisaangelegenlieden Aangezien het College zich niet met alle douclusie's en voorstellen volkomen kan ver- eenigen, neemt het College de vryheid hier- by aun den Raad aan te bieden een Contra- Rapport, waarin onze meening over som mige conciusie's c.q. voorstellen wordt weer gegeven. Het college moet beginnen met zyn spyt te betuigen, dat de Kaadscommis- heeft gemeend niet aan zijn verzoek te kunnen voldoen, om alle, onder de Raads commissie bérustende, bescheiden, inzonder heid de notulen der Commissie-vergaderin gen met bylagen, over te leggen. Ons College meende, dat het, als dooi den Raad aangesteld beheerend College over het an iterson-iZiekenhuis, recht had om van alle zaken, het Ziekenhuis en de Ziekenhuis kwestie rakende, kennis te nemen. Gedeel telijk heeft ons College by de samenstel ling van het Contra-Rapport dus moeten putten uit de mededeelingen van een der Regenten, die uit anderen hoofde kennis kon nemen van alle bescheiden der Raads commissie. Het College zal trachten niet te uitvoerig by het samenstellen van het Contra-Rapport te zyn en vooral op die punten de aandacht te vestigen, die volgens oordeel der Regenten van cardinaal belang zyn. Vooral op die punten, waarvan door even- tueele aanneming door den Raad, direct nu- deel voor het Ziekenhuis te wachten zou zyn, althans volgens het oordeel van het College. De verhoudingen in het Ziekenhuis. Het heeft het College getroffen, dat de Raadscommissie over de diepere oorzaken der slechte verhouding tusschen de beide toktoren zoo weinig blyk heeft gegeven an begrypen der toestanden in het Zieken- huis, zooals ze zyn en geworden zyn. Mis schien komt Uit, omdat de Commissie niet, als ons College, van naby al de kwestie 's heeft meegemaakt en gevolgd. Het College is het eens met de Raadscommissie, dut de erhouding tusschen den gen.-directeur en den heelkundige slecht is en <lat deze slech te verhouding van grooten invloed geweest is op al de Ziekenhuiskwestie's. De Raads commissie iaat echter in het midden aan wien van de beide doktoren, wat betreft de slechte verhouding, de meeste schuld moet worden toegemeten. Of liever: de Raads commissie geeft beiden een ongeveer even groot gedeelte der schuld, alhoewel ver meld wordt, dat de gen.-directeur zich niet onverzettelyk heeft getoond tot een oplos sing te geraken. Regenten zyn eenparig van oordeel, dat hier de heelkundige verre weg de meest schuldige is. Hy heeft steeds gestookt, het gezag van den gen.-directeur getracht te ondermynen, een goede samen werking verydeld. Het komt ons voor nuod- zakelyk te zyn, dit onomwonden en duide- lyk aan den Raad kenbaar te maken. Hier door zal het toch begrypelyk worden, dat het aan ons College verkeerd voorkomt, om aan de Directie als adj. directeur toe te voegen een ambtenaar die blyk gegeven heeft de Directie op alle mpgelyke manieren te hebben bemoeielykt. Doch afgezien van de persooniykheid van den heelkundige, komt aanstelLing tot adj.-directeur van ge noemden functionaris ons ongewenscht voor daar de Directie bestaat uit twee leden, waarvan één een medisch-administratieve taak heeft en de werkzaamheden van de an der ligt op het gebied der verpleging en huishouding. Beiden gebieden vormen samen één geheel en# moeten steeds met elkaar voeling houden. Een derde is hierin geheel overbodig en ongewenscht, daar dit het meer hoofdig gezag in de hand zou werken, waar ook juist Dr. Wortman zoo tegen heeft gewaar schuwd. Wy moeten er op wyzen, dat ons College niet alleen de houding van den heelkundige ten opzichte van den gen-directeur afkeurt, doch ook de houding, die de eerste meerdere malen ten opzichte van andere personen, aan het Ziekenhuis verbonden, heeft aange nomen, ja zelfs tegenover het College van Regenten. Waarop dit oordeel over den heelkundige berust, zal U duidelijk blyken uit de lezing der stukken, door de Raads commissie overgelegd. Ons College liet in deze trouwens ook aan de Raadscommissie van hare opvatting blyken. Het komt ons College voor, dat de heel kundige zelfs meermalen, In etrüd met zijn instructie en de reglementen en voorschrif ten, gehandeld heeft. Zoonoodig is ons College bereid aan den Raad hieromtrent, nader van advies te die nen en gegevens te verstrekken. Meermalen heeft het in den boezem van ons College een punt van overweging uitge maakt, of het belang der zaak niet een krachtiger ingrijpen noodig maakte. Ons College bezit echter niet de bevoegdheid tot schorsing. En ons College heeft in deze kwestie niét altyd dien Bteun bij Burge meester en Wethouders gevonden, waarop ons College meende aanspraak te mogen maken. Ons College wil de bespreking van dit punt niet eindigen, zonder uitdrukkelijk te verklaren, dat het nagenoeg altyd de hou ding en de handelingen van den gen.-direc teur heeft kunnen billyken en goedkeuren. Zooveel mogeiyk heeft ons College dan ook dezen Ambtenaar kunnen steunen uit volle overtuiging. Ons College is eenparig van oordeel, dat de gen.directeur in de uitoefening van zyn ambt, zoowel in het medisch, als in het ad ministratief gedeelte ervan, zeer bemoeie lykt is geworden. Zoonoodig kan ook ons College dit met voorbeelden staven. Het is ons College bekend geworden, dat door detf heelkundige by de Commissie ern stige beschuldigingen uitgebracht zyn èn te gen ons College Jèn tegen de gen. directeur. Het lid van ons College, dat inzage van de notulen van de Raadscommissie heeft ge nomen, deelde ons mede, dat de beschuldi gingen jegens den gen. directeur, zoowel diens optreden als mensch als diens capa citeiten als medicus betroffen. O.i. hadden de beschuldigden van deze beschuldigingen kennis gesteld behooren te worden, op dat zy zich behoorlyk hadden kunnen ver dedigen. Dit is niet geschied, alhoewel gebleken is, dat een der Commissieleden nier wel op gewezen heeft. Verder heeft de Commissie geen onom wonden oordeel over deze beschuldigingen uitgesproken en is dit oordeel ,lan ook niet in net rappoTt of in de notulen vastgelegd geworden. Of de beschuldigingen berusten op goede gronden, óf ze zyn onjuist. Het it niet aan dergelyke klachten van zeer ernstigen aarfl in een dossier vast te leggen zonder meer. Ons College js eenparig van oordeel, dat <te beschuldigingen van den heer Steffelaar geuit tegen ons College als tegen den gen. directeur onwaar zyn. Wy aarzeleu dan ook niet het gedrag var den heer St in deze f.1" minderwaardig te brandmerken. Uit dit gedrag büjlrt ten overvloede, hoe onlogisch het van de C mimissie is geweest om voor te stellen, den heelkundige tot adj. directeur te benoemen en te verwachten, dat nog iets van een harmonische samen werking terecht zal komen. Wat de aanvrage tot opname van patiënten betreft kan het College zich volkomen vereenigen met opvattingen der Raadscommissie om deze aanvragen te dom geschieden op vaste formulieren. Het komt ons College gewenseht voor, uat er zooveel mogelijk overleg plaats moet vinden tus schen den aanvragenden medicus en gen. directeur, ook Wat betreft de plaatsing dei- patiënten op 4b verschillende afdeelingeo. De gen. directeur resp. zyn plaatsvervan ger, hoort^ echter uitdrukelyk de eindbeslis sing te kunnen nemen. By spoedgevallen lykt mondelinge of telefonische aanvrage by den gen. directeur ons aangewezen, zoo noodig later gevolgd door ingevuld aan vraag-formulier. Wat betreft de voorgestelde Vr(je Artsenkeuze, beperkt tot de eerste en tweede klasse en beperkt tot de interne geneeskunde, het volgende: In ons schryven van 4 Januari 1922 aan* Burgemeester en Wethouders toonden wy ons principieele tegenstanders van Vrye Artsenkeuze. Hierin is ook de motiveering van ons standpunt vermeld. Een onbillykheid komt het ons voor te zyn, om alleen door Vrye Artsenkeuze het medisch werkterrein van één der medici in te krimpen, in dit geval van den gen. direc teur. Volgens mededeelingen van dat lid van ons College, dat de notulen der Commissie vergaderingen kon raadplegen, biykt de heelkundige aan dit voortitel niet geheel vreemd te zyn, door zyn mededeelingen om trent dit punt aan de Commissie gedaan. Ons College moet weer met klem tegen deze onjuiste en tendentieune voorstellen van zaken door den heelkundige waarschu wen en haar afkeuring uitspreken over de wjjze, waarop door dergelyke uitlatingen getracht wordt het werk van den gen. di recteur te kleineeren en naar beneden te halen. Het College heeft thans de voornaamste punten uit het rapport toegelicht en, waar noodig, van «yn meening doen blyken. Het College wil eindigen met-de hoop uit te spreken, dat de Raad ernstig nota neemt van zijn opmerkingen en dat de Raad zich niet met een schijnoplossing zal tevreden stellen, doch door krachtige maarregelen zal trachten betere toestanden te verkrij- g«n. Namens het College van Regenten v. h. van Iterson-Ziekenhuis te Gouda. w,g. R. U. JONGENBURGER, loco-Voorzitter. ED. VAN DANTZIG, Secr. Gouda, 11 Juli 1923. Het is zeer te betreuren, dat de vele be scheiden tot het rapport van de Raadscom missie bshoorend, waarom ook wU ver geefs hebben verzocht, niet voor publica tie geschikt zyn geacht. Wellicht zou dit tot verheldering der quaestie leiden, die nu voor een buitenstaander onontwarbaar lykt. WU hebben gemeend, dat, waar in dit schryven aan den Raad door Regenten een zoo scherp oordeel over dan heelkundige van het Ziekenhuis wordt uitgesproken, dit niet mocht worden gepubliceerd zonder dezen in de gelegenheid te hebben gesteld onmlddel- ïyk daarop van antwoord te dienen. Alleen door het hoor en wederhoor kan in deze moeiiyke quaestie een goed inzicht worden verkregen. Dr. Steffelaar schryft ons thans het vol gende: Verweer van Dr. Steffelaar. Gouda, 12-VlI-'23. Zeer Geachte Heer Redacteur, Undergeteekende betuigt U ten ze ratte zijn dank voor Uwe welwillendheid ten zy nen opzichte om hem inzage te verschaffen van bovenstaand Contra-Rapport. Aangezien bijna de vier jaar vol zyn, dat de heelkundige van het van Iterson-Zieken huis bukken moet onder gezagsaanmatiging en gezagsmisbruik, dat hy zyn werk moet doen onder omstandigheden, zooals geen col lega aan eenig ander gasthuis, dat zyn klachten en protesten niets baten, omdat hy zonder voldoende rechtspositie staat tegen over een boven hem geplaatst College van •Regenten, die in alle omstandigheden den geneesheer-directeur steunen tegenover hem, verwondert het hem niet, dat waar de Raadscommissie ad hoe na uitgebreid onder zoek van veel, wat er in die jaren gebeurd is, tot besluiten komt op grond waarvan wordt voorgesteld aan hem, den vogelvry verklaarde, een uitbreiding van gezag te geven, het College van Regenten onthutst alle middelen inspant om te verhinderen, dat men dien recht zou doen wedervaren! Wanneer men echter de namen van de onderteekenaars leest en weet, dat het aan tal jaren, dat zij in het College zitting heb ben, by elkaar geteld, niet het getal haalt, dat het aantal jaren weergeeft, dat de ver schillen loopende zyn, dan verwondert het nog minder, dat zy blijk geven van den oorsprong der verschillen niet op de hoogt" ie zyn. De heelkundige zou een ambtenaar zyn, die blyk heeft gegeven de Directie op alle mogelyke manieren te hebben bemoeiiykt. Niets is minder waar. De heelkundige heeft op geen enkele wyze eenige arbeid van de Directie een stroobreed in den weg gelegd. Hy is zeer nieuwsgierig te vernemen, hoe men een dergelyke krasse bewering zou kunnen motiveeren. Eveneens van de be schuldiging, dat hy steeds „gestookt" zou hebben, het gezag ondermynd, samenwer king verydeld. 'Gaarne zou ook hy de stuk ken lezen door de Raadscommissie over te leggen. Regenten doen het voorkomen, alsof dc houding van den heelkundige voortkwam uit een soort geest van kwaadwilligheid van hem tegenover den directeur en zyn vol komen onwetend, dat die houding langzaam ontstaan is, als logisch gevolg van behan delingen waartegen geen verweer mogelyk bleek. De Raadscommissie is van meening, dat de verschillen een oorzaak vonden in een soort afgunst, wiens aandeel in de reorga nisatie het beduidemlst was. Niets is minder waar. Het aandeel van den heelkundige kwam hoogstens de eerste acht weken tot zijn recht. Daarna heeft de heelkundige zich ten eenenmale onthouden van eenige be moeienis in zake de reorganisatie, omdat zyn inmenging niet alleen niet werd ver docht, maar evenmin werd gewaardeerd, al thans onheusch werd teruggestooten. Daarbij moge men weten, dat reeds na c.a. acht weken de heelkundige den directeur moest toevoegen: „myn rechten zyn niet veilig in Uwe handen!" om te begrijpen, dat een ondergeschikte, die dat ondervinden moet en geen recht elders krijgen kan, mets anders overbiyft, dan zich in zich zelf en zijn werk terug te trekken. Dit is de juiste verklaring van het ont staan van de verschillen. Bij het verhoor voor de Raadscommissie kwam een reeks van ernstige feiten, die dit illustreeren, voor den dag en df bewijsstukken berusten in het dossier, Regenten meenen to kunnen Verzekeren, dat de door hem aangehaalde feiten on waar zijn. De heelkundige kan daartegen over een onderzoek rustig afwachten. Omtrent de „Vrije Artsenkeuze" is door de Raadscommissie ook de meening ingewonnen van den heelkundige. Deze had reeds in Haarlem in het ziekenhuis, waar aan hy verbonden w»s, ook de derde klasse van de chirurgische afdeeling opengesteld voor alle collega's, dus was reeds daar een verklaard voorstander van vrijheid in dit op zicht. Zyn ervaring is, <|at in ziekenhuizen met vrije artsenkeuze de 1ste en 2de klasse kamers steeds goed bezet *yn. De meeste patiënten willen gaarne in een ziekenhuis hun eigen huisarts behouden. Dit feit kan men links en rechts verzekerd krijgen, a's men navraagt. Hy heeft dit ook voor de Raadscommissie betuigd, zonder in het minst zyn eigen afdeeling daarby uit te zon deren, met de woorden: Ik weet niet, of de vorige heelkundige in het van Iterson-Zie kenhuis zou willen opereeren, maar indien hij dat zou wenschep, zal ik hem volle mede werking hierin geven." Hy doet hierbij een beroep op de Raadscommissie om voor de waarheid van bovenstaande te getuigen. Toen de gemaakte uitzondering in het rap- port dienaangaande hem onder de oogen kwam, verbaasde hem dit te» zeerste, zoo- als hy tegenover derden getuigde. Hoe bit ter vyandig komen hier Regenten, zelve ten eenenmale onjuist en tendentieus, „waar schuwen tegen onjuiste fcn tendentieuze voorstellen van zaken." Als er dus in het ziekenhuis iets niet deug^dpjs het de heelkundige. Overigens is alT^^r naar behooren. Als de heelkun dige klachten mocht hebben, dan zijn die by voorbaat onjuist. JP Als buitenstaanders klachteji mpchten hebben De heelkundige hoopt, dat de Raad, voor gelicht door de Raads-Commlssle zal weten uit te vinden, waar in het van Iterson-Zie kenhuis de schoen wringt. U, mynheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, de ondergeteekende voornoemd, M. STEFFELAAR, Heelkundige Van Iterson-Ziekenhuis. Indien de andere plaatselijke bladen dit verweer zouden willen opnemen, zouden zij ondergeteekende zeer verplichten. M, STEFFELAAR. BINNENLAND. De wethouderskeuze van den Haag. Maandagmiddag bij de verkiezingen van nieuwe wethouders van den Haag zullen, naar verluidt, wederom 2 zetels in het dagelijksch bestuur der gemeen te worden toegewezen aan de sociaal democraten, één aan de katholieken, één aan de anti-revolutionairen en één anii den Vrijheidsbond. Voor de sociaal-democraten zullen waarschijnlijk zitting nemen Drees en Vrijenhoek (Sociale zaken en openbare werken), voor de anti-r-voluHonairen nu. De Wilde, die Financiën houdt, \oor de katholieken dekheer v. Vuuren die de Bedrijven houdt en voor den Vrijheidsbond dr. W. W. van der Meu- len, die Onderwijs zou krijgen. Gemeentewerken Rotterdam. B. en W. van Rotterdam hebben voor de benoeming van directeur van Ge meentewerken aanbevolen den adjunct directeur den heer H. S. de Koode. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 12 Juli. Voorzitter: VAN VOORST TOT VOORST Aan de orde kwam het wetsontwerp li» zake regeling omtrent het dragen der kosten van openbare verpachtingen er het uitloven van premiën bij open bare verkoopingen en verpachtingen. De heer DE VEER (a.r.) is tegen het algemeen verbod van premiën. De wantoestanden daarbij hadden kunnen werden bestreden maar men heeft nu ook het goede dat daarin schuilt weg genomen. De heer WESTERD1JK (v.d.) is voor het ontwerp. Het stelsel der inzetpre- mies heeft wel iets goeds maar er zit ook iets verderfelijks in. Het taxeeren van de waarde van het goed geschiedt op andere wijze dan door premie-stel- ling. Deze premies jagen de kosten van den verkoop noodeloos op» Natuurlijk wekt het afschaffen van de eeuwenoude traditie verzet, maar daarvoor behoeft men niet terug te deinzen. De heer D'AUMALE VAN HARDEN- BROEK (a.r.) is tegen het ontwerp en sluit zich bij de bestrijders aan. Het ontwerp is in het nadeel van de finan cieel -zw akk er en De heer BLOMJOUS (r.k.) zal even eens tegen stemmen, omdat hij een be zwaar ziet in dit ontwerp, juist in deze tijden, nu het zoo moeilijk is hypothe caire credioten te krijgen. L)e heer SMEENGE (v.b.) acht het heter dit ontwerp af te stemmen, op- dal de minister in de gelegenheid zij liet ontwerp te herzien. De minister van Justitie, de heer HEEMSKERK bepaalde zich tot eenige opmerkingen. Het wetsontwerp werd ten slotte ver worpen met 29 tegen 5 stemmen. Voor de leden Mendets, Westerdijk, Pothuis—Smit, van Embden, Schönfeldt. Een aantal kleinere wetsontwerpen kwam daarop aan de orde. Het ontwerp Onteigening ten behoeve van den bouw, door de gemeente Am sterdam, van een nieuwe dubbele schut V luis in het verbgeede gedeelte van den Schinkel, bekend als het Nieuwe Meer, lei vervanging van de Overtoomsche schutsluis en de uitvoering van bijko mende werken, werd goedgekeurd, eveneens het ontwerp Uitvoering van artikel 97 der Grondwet en wijziging van de Hooger Onderwijswet, van de wel tot regeling van het Hooger land bouw- en Hooger V eeartseiujkundig onderwijs» van de Lager Onderwijswet 192(1 en van de Bevorderiitgswet voor de landmacht 1902. Het ontwerp Garantie Middenstands- bedrijven werd door verschillende te- den becritiseert- De minister van Financiën, de heer DE GEER, wees op Denemarken en Noorwegen, waar het bankbedrijf ver- li den jaar zeer slechte tijden heeft doorgemaakt. De regeering heeft ver- leden jaar daar te lande krachtig moe ten helpen. Ook in Zwitserland is de franc geregeld gedaald. Alleen Zwe den en Nederland houden zich nog staande. Spr. ontkent, dat er verhand is tusschen de malaise pn de handels- en belastingpolitiek der regeering. Het ontwerp werd goedgekeurd. DE HITTE. Het Kon. Ned. Met. instituut te De Bilt deelt mede: Ofschoon de hooge maximumtemper»- turen van de laatste dagen bijna over al bier te lande nog beneden de hoog- ste van 1911 bfijven, beginnen zij detf toch te naderen. Terwijl te Delft in 19U tipn dag* lang (»an 25 Juli tot 8 Augustus) maximumtemperatuur bpven 25 grau™ Celsius bleet en vier dagen acutere»» loven 80 graden (30.7, 30.8, 32.1, telt de reeks tot dusver slechts 7 gen, waarbij (5 tot 11 Juli) twee Bagen boven d 80 graden l«'> 31.8, 30.8, 28.8, 28.5, 32.7 en 34.8). Ook de vochtigheid der lucht is over liet algemeen thans iets geringer, waar door de warmte dus iets minder druk kend is, behalve op 8 en 9 Juli. Bijzonder zeldzaam zijn echter de hooge nachttempera turen der laatste dagen. Het minimum in den nacht van y op 10 Juli was 20.0 graden, van 10 op 11 Juli 19.4 graden, terwijl in 1011 eenmaal 10.7 graden voorkwam, voor- aigegnan en gevolgd door 17.0 en 18.2. Slachtoffers van de warmte. De 47-jarige hooier Van der Meulen le Nieuwebrug is door de hitte over leden. Gisteren is een spoorwegarbeider te Hilversum door de warmte bewuste loos geraakt. Hij is gistermorgen in de K.K. Ziekenverpleging overleden. Dinsdagavond zijn in Goes van den goederentrein van hall negen drie wa gens uit de rails geloopen, die ten ge volge van de' warmte waren uitgezet, hr is eenige materieele schade; per soonlijke* ongeluKken kwamen met voor- Een 55-jarige werklooze metselaar, die bij een landbouwer te 's-Graveland ill dienst was gegaan, is tijdens het hooien door de hitte bezweken. 'ie Rijperkerk is tengevolge van een zonnesteek overleden de 24-jarige ar beider J. van der Wal, aldaar. lie 26-jarige J. Smits te Lutjewinkei, is ten gevolge van de warmte overle den. 'Ie Rijs sen werd een vrouw in het hooiland door een zonnesteek getrollen Zij overleed spoedig daarna. lil een bollenschuur te Noordwijk- l'innen is een jonge man uit Katwijk tengevolge van een zonnesteek overle den Te Zaandam is een veehouder uit Oostzaan door de hitte bevangen en overleden. De Geneeskundige Dienst in Amster dam heeft gisteren tot zes uur 24 per- .sonen vervoerd, die door de hitte wa ren bevangen. Voor vijf hunner werd opneming in een Ziekenhuis noodzake lijk geacht. 'Ie Weesp in de fabriek van v. Hou- len, waren de werklieden door de warmte gedwongen de fabriek te ver laten. Te Zevenhuizen is tengevolge van de hitte <l(* 18-jarige zoon van den land bouwer P. R., na ingespannen arbeid in hel hooiland overleden. Te Lichtenvoorde is de groentehande- laai W. door een zonnesteek getrol len. Men vond hem bewusteloos op zijn wagen. Te Rotterdam is de 28-jarige U. A. oooi de warmte bevangen en kort daarop overleden. Te Rotterdam heeft de 54-jarige R. P een zonnesteek gekregen en ia in liet ziekenhuis opgenomen moeten wor den. In den Hang te Rotterdam is giste ren de 60-jar. broodbezorger Hten H ctooi' de warmte bevangen. Hij zonk bewusteloos in elkaar en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. Bij aankomst bleek de man overleden. De 50-jarige arbeider J. K. is ineen hooiland te Lekkerkerk door de warm te bevangen en overleden, eveneens te Blijham de landarbeider G. B. bij het grasmaaien en te Rijnsburg de land arbeider W. H., evenzoo de 20-jarige landbouwersknecht J. S. uit Elshout, voerman P. in 't V., uit Westmaas, die te Godschalksoord een voet hooi ge lost had. Een verpleegdy van het St. Liduina Gesticht te Schiedam, is op straat door de warmte bevangen en na eenige uren overleden. De landbouwer J. V., te Gas, is tij dens het grasmaaien door de hitte be hangen en doodgebleven. 1. A., werkzaam aan de panueiila- briek der firma Cloot Meijburg, te AJ- phen a.d. Rijn, is door de warmte be vangen en bewusteloos ineengezakt. Ten gevolge van de hitte is gisteren de 65-jarige arbeider Jonker te Heiio bij het hooien ineengezakt en des a\onds overleden. J)e arbeider H. J. Utterman te Nieuw- leuaen is door een zonnesteek getrol len en gedood. De 20-jarige H. de V. te Middeüiar- nis, die Woensdag bewusteloos naast zijn fiets werd gevonden even buiten de gemeente, door een zonnesteek ge- troften, is aan de gevolgen gisternacht ov rieden. Te Waspik (N.Br.) is de landbouwer A. de B. door een zonnesteek getrof fen en aan de gevolgen daarvan over leden. in het Maasveld te Lithoyen (N.Br.) werden Woensdag drie maaiers door de groote hitte bpvangen. Twee van hen zijn spoedig overleden, de derde is nog door spoedig ingeroepen doktershulp gered. r Te Beilen is Woensdag de arbeider J- V. in het hooiland aan <ïe hitte bezweken. De landbouwer D. zakte Woensdag door de warmte bevangen, ineen eu ts kort daarna overleden. De 47-jar. J. L., grasmaaier te Foor- tugaal, is onder het werk bezweken van de hitte en aan de gevolgen over leden. BU het zwemmen verdronken. in uc gemeente Heerde is bij het huilen ui den lJssei verdronken üe 21- jarigen landbouwersknecht A. Woniuk, mt Wapenveld. Gistermiddag is, in de Waalhaven te Rotterdum, bij het zwemmen, een jong mensen van ongeveer 20 jaar in ae mepte verdwenen. Eerst nu een hult uur dreggen werd hij opgehaald; de levensgeesten konden met meer wor den opgewekt. in den Rijn bij Emmerik is de smid A. K. bij net buden verdronken, 'le vens is opgehaald hel mei wonden over dekte lijn van een Ui-jurigeu jongen. Ie Heiligerlee is de 26-jar. cement- werker J. K. bij het baden verdron ken. in de zweminrichting aan den Vos- segatschen dijk te Utrecht is het lijk gev nden van den jongen B. Vermoe delijk is hij bij net zwemmen ver dronken. lit timmerman VV. A., te Hillegom, is bij 't buden in een tumsloot ver dronken. le Nijmegen is bij het zwemmen de 24-jar. V. in een kanaalput van het Maas- en Waalkanaal verdronken. De heer G. M., te Zwaagwesteinde, kwam met den trein van halfzes thuis van een reis naar Zuid-Aïrika, net tnuis voor den verjaardag van zijn vrouw. Pas thuis, wii hij nog even een bad nemen ui het Kangat. Hij blijft bij "en kant, want hij kan met zwemmen, loch wil hij zich goed verfnsschen. Daarom guat hij een paar keer duiken. Hij zal 't nog eens doen, maar... komt niet meer boven. Terstond schieten tenige toeschouwers te hulp. Ze kun nen hem niet vinden. Eindelijk bren gen ze hem boven. De geneesheer kan slechts den dood constateren. Verdronken 'Ie Houten is het 8-jarig zoontje van J Z. te water geraakt verdronken. Het drinkwatergebrek in Amsterdam. li de gemeenteraad van Amsterdam heeft de heer Lisser (c.p.) gisteren een interpellatie gehouden over het gebrek aan ttcrinkwater in de hoofdstad. bpr. lichtte de vraag toe endeed uit komen dat de overheid steeds gerust stellende verklaringen heeft afgelegd, maar er zijn bovenhuizen waar van 12 tot 15 uur per (lag geen water is. Spr. vroeg zich af, of B. en W. wel alles gedaan hebben om dit watergebrek le voorkomen. Ook klaagde spr. over het aansluiten kun drinkwaterleiding in de buitenge meenten. Wethouder Wibaut legde uit dat de aanvoer uit het duin bedraagt 2600 kub M. per uur. Wanneer meer water noo dig is, springt liet waterreservoir bij. Daar is een voorraad van 180(10 kub M. Wanneer de voorraad op is, daalt de druk. Het is waar, dat toegezegd is dal een tweede watprkelder met Mei jl. zou gereed zijn. Dat is niet gelukt. Er is gedaan wat mogelijk is om snelle uitvoering te bevorderen, maar men is niet geslaagd, in Augustus zal dit re servoir gereed zijn. Er is niets verzuimd wat de bespoediging van de voltoiiing van dit werk kon bevorderen. Echter, zegt spr., indien met het water ver morst en verspild werd, zou er voor itdei voldoende zijn. Er wordt ver morst, want voor ieder was op 6 Juli 90 Liter beschikbaar Echter ook wan neer het nieuwe reservoir in gebruik is, dan nog zal men niet kunnen plon sen en plassen naar hartelust. Dat /al nooit gaan. Het watergebrek wordt ver oorzaakt door onredelijk gebruik van een deel der bevolking. Er is toch aan- Vezig 90 Liter per persoon en per dag. Er wordt thans een proef genomen om enkele uren per dag het water hoog op te voeren. Beter zou het echter zijn, als ieder niet meer gebruikt dan noodig is, want dan had ieder voldoende water. Grondwerkers en de warmte. Aan ,,De Groote Kuil'' te Utrecht, waar een sportterrein gemaakt wordt, heeft Woensdag een honderdtal arbei ders het werk verlaten, daar zij door de groote hitte niet verder konden wer ken. Vervolgens zijn zij naar het stad huis getrokken, waar de leider van den modernen bouwvakarbeidersbond, de lieer Van Veen een onderhoud had met de wethouders, die mededeelden dat zij een regeling hebben voorbereid, nI. genoemde arbeiders te doen werken van 's morgens vijf tot elf uur. De uren die dan niet gewerkt zouden worden, zullen zij uitbetaald krijgen volgens de werkloozenuitkeering. Met de vakcentrales zou een regeling nader worden besproken. Het ijsverbruik. De ijsfabrieken te IJmuiden, die zeer getroffen werden door den treungen toestand van het visscherijbedrijf heb ben nu door de warmte een groot de biet gekregen. Alle fabrieken werken volle kracht om aan de aanvragen te kunnen vol doen. Zelfs gingen meubeltransportwagens uit het Gooi naar IJmuiden om ijs te laden; dag en nacht dreunen de wegen van de motortransportwagens, die het ijs naar aile mogelijke plaatsen in den omtrek vervoeren. De Ratterdamscbe autobandieten. Blijkbaar is het onderzoek te Amster-* dam in zake de berooving te Rotter dam nog niet afgeloopen. Gisteren heb- oen eenige Kolterdauische rechercheurs in gezelschap van eemge manschappen dei Centrale Recherche te Amsterdam huiszoekingen gedaan ten huize van den moeder van den reeds gearresteer de glazenwHKscher J. Het resultaat was, dat zij gearres teerd werd. Daarna werd huiszoeking gedaan in eeu zaak van toiletartikelen l«» Amsterdam, die gedreven wordt door de zuster vuil den chauffeur, die mede debet was aan den brutuien roof. Drieduizend gulden werden hier te rug gevonden. Zij verklaarde die in be- w ai mg te hebben gekregen van huur broer. Gok deze vrouw is gearresteerd. Hel tweetal is op transport gesteld naar Rotterdam. STADSNIEUWS. GOUDA, 18 JULI 1923. De hitte. Gisteravond is men gelukkig een beetje van de vreeselyke warmte kunnen bekomen door een klein koeltje, dat weldadig aan deed. Vandaag was het echter weer erg warm. in de Zweminrichting aun de Hout- munsgracht wees de thermometer om 2 uur de volgende temperatuur aun: in de lucht 99, het water 78. Op de Markt was het om half een in de zon 103, in de schaduw 92. Felle brand in de Wilhelminastraat. Gisterennamiddag tegen half v(jf is brand uitgebroken in de auto-garage en bananen- bergplaats van den heer B. Thoen in de Wilhelminastraat. De brand ontstond in het benede nachter gedeelte. Het vuur greep in een ommezien snel om zich heen, zoodut aan stuiten van den brand niet te denken viel. In de ga rage stonden een drietal vrachtauto's, deze konden nog juist worden verwyderd, voor het vuur ze had aangetast. De brandweer werd gealarmeerd en ver scheen weldra met de slangenwagen, motor spuit en stoomspuit, alsook den ladderwa gen. Dóór onvoldoenden druk in het buizen net in de Wilhelminastraat, kon aanvanke- lyk niet met eenig succes worden opgetre den; de motorapuit greep weldra in en ge steund door de stoomspuit, die op de Hout mansgracht werd gestationneerd om het vuur aan de achterzyde te bestryden, sloe gen weldra forsohe waterstralen in de vlammen, die, gretig voedsel vindend, in de bovenverdieping van het perceel, door de ramen en het dak uitsloegen en de in de nauwe Jan Kottensteeg gelegen huizenry reeds hadden aangetast. De brandweer had een zware taak; de vlammen die er uitsloe gen, veroorzaakten by de toch al tropische hitte, een gloed, waarby het niet was uit te houden. Toch werd de ladderwagen opge steld terzijde van het brandende perceel en de brandweerlieden trotseerden den ver zengenden gloed en wierpen waterstralen boven op de vuurmassa en op het belenden de perceel, waarin de wi^el en het woon huis van J. Hoogerwaard ts gevestigd. De brandweer-commandant had ook de hulp in. geroepen van de Plateelbakkerij Zuid-Hol land, die over een flinke motorspuit beschikt Deze spuit rukte terstond uit en was weldi op de Zeugestraat, vanwaar de slungen d( de Spekiemakersteeg tot vlak voor den bra£i werden gelegd. Onmiddeliyk werd gegeven en met geweldige kracht spoot fet water in de vlammen. Intusschen werd uit de naast aangelegen perceelen alles uitgedragen, wat maar mo gelijk was. Uit de huizen van de Jan Kot tensteeg droegen de menschen door rook en water heen hun huisraad en beddegoed en uit het hoekhuis Jan Kottensteeg—Wilhel minastraat, door C. de Ruiter bewoond, werden beneden en boven al wat maar grypbaar was uit de ramen op straat ge worpen. Ook uit dq, slagerij van J. de Jong werden uit voorzorg geslachte vqrkens en huisraad overgebracht naar veiliger plaats. Met vereende krachten was de brandweer na een anderhalf uur de brand meester en was gevaar voor verdere uitbreiding gewe ken. Het geheele perceel van Thoen was echter uitgebrand en alle huisraad van den bovenbewoner Brand, die zich met het oog op zyn a.s. huweiyk dezer dagen, nieuw had ingericht, was een prooi der vlammen ge worden. Van het naastaanliggend perceel van Hoogerwaard heeft het achtergedeelte ernstig door vuur en water geleden, terwyi vier huisjea in de Jan Kottensteeg <le voor kamertjes en het bovengedeelte nog al ern- tige brand- en waterschade hebben beloo- pen. Persoonlijke ongelukken sUn niet voorge komen; de mater laaie schade Is wel van be- teekenis, daar noch de bovenbewoner Brand noch de bewoners uit de Jan Kottensteeg verzekerd zijn. De oorzaak moet vermoedelijk worden gezocht in het achteloos wegwerpen van een brandende sigarette door den zoon van den eigenaar, welke terecht zou zyn geko men in stroo, dat de achter gelegen bana- nenbergplaats van elkaar scheidt. De moge- ïykheid bestaat echter ook dat werkzaam heden van een loodgieter, die op eenigen af stand van de plaats waar de brand is ont dekt, gewerkt heeft, de aanleiding van de zen brand is. Tot in den laten avond was er veel be langstelling by het verwoeste perceel en werd in deze drukke volkffcuurt de brawl besproken. Steun noodig. Op initiatief van den loco-burgemeester, den heer J. van Galen, heeft zich een comité gevormd, dat wil trachten den nood van de vyf gezinnen, die door dezen brand hun ge heele huisraad in de vlammen zagen opgaan, eenigszins te lenigen. In dit comité hebben op versoek vaa den heer van Galen met ht*k zitting genomen: de heeren J. L. van Eyk, W. A. Hoyng, M. J. Oosterling, 1. van DanUig en (i. J. J. Pot. Teneinde tot het gewenschte doel te gera ken, heeft het Comité het voornemen met medewerking van de Goudseh« Padvinders Maandag en Dinsdag a.s. een collecte te doen houden langs de huizen, waarvoor b(j deze een dringenden oproep tot steun aan alle inwoners wordt gericht. Onze redactie stemt met (Ut sympatieke voornemen voigaurne in om de door den brand zoo zeer getroffenen geldeiykcn steun te bieden en verklaart zich ook bereid aan 't Bureau: Markt 31 gelden ol' goederen in out vangst te nemen, welke aan het Comité zullen worden afgedragen. leder helpe mee! I'rov. Bond van Ziekenhuis Uitk. Vereen, in Zuid-Holland. Dé Prov. Bond van Ziekenhuis Uitk. Ver. in Zuid-Holland houdt haar jaarvergade ring in de zaal Concordia aan de Westba- ven op morgen 14 Juli des morgens 11 uur. De agenda vermeldt ojn. Ballotage nieuw aangesloten vereenigingen, beleid bestuur, rekening en verantwoording, bestuursver kiezing, behandeling beschrijvingsbrief Ned. Bond van Ziekenkassen. De Goudsche Postduivenvereeniging „De Cencoursclub". Evenals vorig jaar zul ook thans de Goudsche Postduivenvereeniging „De Con coursclub een wedvlucht houden, waarvan de opbrengst komt aan de Goudsche Ver- oeniging tot bestr. der T.B.C. Deze wedvlucht, „T.B.C.-vluoht geheeten, zal op 8 Augustus gehouden worden en wel met jonge postduiven te vliegen traject „CharleroiGouda". Aan deze vlucht zyn verbonden een wis selbeker en een lauwerkrans, en zullen ook duiven van liefhebbers buiten Gouda kun nen mededingen. Schoolreisje School 5. 't Was warm! te warm! Maar voor een schoolreisje breekt eer kind iqet plezier zyn •liepen slaap een paar uur eerder uf; laat hy 'a morgens van zyn dikke boterhammen 't grootste deel staan en dwaalt hy met. t'n kameraden een balf uur voor den bepaalden ty« langs de school en de grootste hitte iaat hem Siberisch. Gelukkig dat de trein van 7.18 op tyd naar Arnhem vertrok, want nu waren de harten gerust. Ze hebben in weerwil van de uitte ven Arnhem's mooie omstreken genoten. Ze hebben door de breed» beukenlanen van Sonsbeek gedwaald; gesmuld van de koele melk en frissche Ranja op de boerderU; even gezucht onder de felle zonnestralen op den zandigen Kluizeweg; maar op den bree- ('en schaduwryken Schelmschen weg waar deering gevoeld voor 't vele natuurschoon: geravot in de koele dennebossóhen met hun ppflckelende harslucht; en op Rozendaal, met zyn eeuwenoud opgaand geboomte, ge bold over de Kettingbrug en zich nat laten spuiten door de „Bedriegertjes"; en overal gedronken en nog eens gedronken. En 's avonds keerden ze stoffig en be zweet met den trein van 8.19 huiswaarts. Velen doodmoe, maar allen zóó gestemd: „dat ze 't nog wel eens wiklen doen, al was 't morgen-" In den mond van 't schoolkind 't grootste bewys van waardeering. Concert. De Harmonievereeniging Meyerbeer uit den Haag, directeur de heer A. Bielen, geeft Zondag een concert in den tuin van de Soc. Ons Genoegen. Na afloop is er Bal Cham- pêtre. Herwonnen Levenikracht. Met toestemming van B. en W. zal op Zondag 22 Juli a.s. door „Herwonnen Le venskracht" een zomerdag ton bate der tu- berculosebestryding worden gehouden. Artsexamen. Aan de universiteit te loeiden is bevorderd tot arts de heer A. J. D. Stukje alhier. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. In de afgeloopen week boden zich aan: 21 aardewerkers (pottonmakers en pUpma- kers), 3 plateelschilders, 1 gieter, 2 boek drukkers, 6 drukkers, 11 letterzetters, 12 grondwerkers, 9 heiers, 17 opperlieden, 28 timmerlieden, 4 schilders, 4 metselaars, 1 aank. bouwk. en 1 werktuigd. teekenaar, 4 telegraafwerkers, 3 mach. bankwerkers, 1 stoelenmaker, 7 houtdraaiers, 8 meubelma ker», 1 kistenmaker, 1 bytser, 1 klompen maker, 7 houtbewerkers, 1 wetwerker, 1 za ger, l irkelzager, 4 bleekersknechten, 3 blee- kerrnneisjes, l stoffeerder, 1 behanger, 2 kleermakers, 1 huisnaaister, 2 schoenma ker», 2 machinisten, 1 frameveiler, 3 motor- herstellers, 2 hulpmonteprs, l loodbrander, 3 klinkers, 4 yzerwerkers, 1 kopergieter, 1 gieter, 4 bankwerkers, 1 metaaldraaier, 1 ketelmaker, o stokers, 2 smeden, 3 veria*- kers, 14 blikslagers, 4 electriCiens, 1 a*n nouder, 2 loodgieters, 1 werkmeester tex tiel, 2 touwslagers, 2 textielarbeiders, 1 ne keiaar, i brood- en banketbakkers, 9 sui kerwerkers, 86 sigaren en tabakbewerkers, 2 landbouw- 9 pakmua., 1 magazyn-, 3 ex peditie- en 9 schippersknechten, 1 boom- kweeker, 1 tuinder, 1 reiziger, 1 winket- en 12 kantoorbedienden (boekhouders, admini strateurs, schryvers, enz.) 169 transport en fabrieksarbeiders, 1 waker, 7 Duitscne dienstboden (nog niet in Holland), 1 balt was koperslager-fitter, 3 chauffeurs, 4 koetsiers, 2 halfwas timmerlieden (leert umb.sch.), 1 gasfitter, 2 huipstraatmakar», 2 huisbewaarders, 1 stalbaas of stalmeester 1 wever, 1 beeldenvoriner, 1 uistrumentina kar. Gevraagd werden: 1 dagdienstbode en 1 werkster voor Gouda. UIT i>EJN OMTREK. liODEGK A V EN. Woensdag is zekere V. alhier door de tutte overleden. Maandag voormiddag komt de Raad (te ïer gemeente in openbare vergadering by een. De werkeloosheid neemt hier toe, spedeal in het dorp. De landarbeiders hebben in het hooiland werk. UOUDEKAK. Gisteren is de arbeider A. de Graaf uit 't Beyerscbe in het hooiland, alhier, door de warmte neergevallen en direct dnarop over leden. De arbeider J. Kool werd getroffen door een zonnesteek, in een Koele woning binnen gebracht werd (js op z(jn hoofdige- legd dat gelukkig eenige verlichting bracht De toestand was hedenmorgen redelijk Wel. Nog verschillende niet zoo ernstige ge^M lenwaarby de menschen bewusteloos neer. vielen door de warmte, vernanmn we. SCHOONHOVEN. De dri« onwillige door de gemeente te werk gestelde werkloozen, die voor ontslag waren voorgedragen, zijn thans in de ver gadering van B. en W. gehoord in tegen woordigheid ven den gemeente-opzichter en den opzichter onder wiena toezicht zjj hun arbeid behoorden uit t« voeren. Hoewel z(J zoo goed als niets ter hunner verdediging hadden aan te voeren, zyn ze toch in diénst gehouden. Zy hebben slechts een «chriftoilj ke laatste waarschuwing ontvangen. WADD1NXVKKN. Aan mej. J. H". de Bruin, zustor der ge meentelijke wijkverpleging alhier U dooi burgemwster en wethouders een ziektever lof verleend van drie maanden. LAND- EN TUINBOUW. De Groente. ~w' Het zeer warme weer heeft de pry zen der producten, welke op de vellingen wórden aangevoerd, belangrijk beïnvloed. Da aan voer is te groot, terwijl het voor de export van de grotmten te warm Ik Drachtige bloemkool ging op de IsmHduinsche .veiling soms voor even 3.de 100 weg. D» kom kommers blyven pryzig; dit komt omdat dit product van het jaar niet veel geteeld Js. Bl(jft er lan gdroogte, dan is het wel zeker, dat de pricesse -en anUtooonen peperduur zullen biyven, daar de'groei van deze plan- ten eerst door de langdurige koude en nu weer door de warmte zeer wordt belemmerd. Vele tuinders hebb«*n deze planton al voor de tweede of derde maal over gefmot. Gis teren zagen we achter een loods op de vei ling een stapel mooie bloemkool liggen, wel ke een koopman, die er gaan raad mede wiet maar had laten neergooien. Men kon daa> vry medenemen. WISSELKOERSEN. Amsteniam, 13 JuK 1923. Officieel 13 Jum 12 Juli 2 uur Londen 11.74 11.11 H Beriyn 0.0013(4 0.0010 Parijs 16.30 14.95 België 12.67 V» 12.41 H Zwitserland 44.66 44.46 Weenen 0.0036 0.00*4 Kopenhagen 44.80 1 4A70 Stockholm 67.76 67.60 Kriatiania 41.70 41.70 New-York 2.66 2.66 3/16 TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 770.0 te NeufahWaur. LaugHto stand 756.5 te Seydisfjbrd. Verwachting: Meest zwakke veranderlijk» wind, licht tot half bewolkt, droog weer, tie houden» kan» op onweer. ADVERTENTIEN. Directeur: FRITS KLEINBLOESEM. ZONDAQ IS JULI 19X1 door de HARMONIE MEYERBEER uit '(-Oravcuhege, DIM».: A. «III.IN. In den tuin dar SoaiataK „Ons Oenoegen" ENTREE SLECHTS 40 CENT, Beladingen Inbegrepen. Oiwlif to tali 7 nr.- MOMAMIUT «MT» luw, mu, Bi] ongunatlg weer in de iaat.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2