■y H O O trJVJü ALS GIJ LAATSTE WEEK Het schadevergoedings-vraagstuk. u Witte Kruis Obligatiën Dr Hommers Ha«mat0|«n PREDIKBEURTEN. fl H li Piiliu Mini Bid» m VIBL 'li 1|« V V '(io 1|ao Verkrijgbaar bij A. VERKAAIK - NIEUWE HAVEN 120 aouoA Rljwlelm*Q«zljn Kleiweg ia N. Moordergpj Gazelle-, Raleigh- en Kleon-Rijwieien Raleigh-Motoren Mr Luxe Aujto-Verhuurinrichting n 9 heeft men haar ook wel de „zomer-cholera" of „cholera-aestira" genoemd. Niet elke leeft yd nu ia even vatbaar voor de cholera aestiva, want dan sou deze ziekte wellicht nog meer burgerrecht verkregen hebben, dan zij al heeft en sou haar uitbrei ding jpnder twijfel die van een griepepide mie nabij komen. Het zijn n.1. in hoofdzaak de kleine kinderen, die de dupe worden. Vooral de zuigelingen en wat oudere kinde ren zien wy dan ook doorgaans het slacht- offei worden der cholera nostras. Hiermede wil ik geenszins beweren, dat de schooljeugd en de volwassen mensch gehefel en al vrij uit gaan. Het zy verre van dat! Evenwel staan de beide laatste categorieën verre ten ach ter by de kinderen, die nog in eerste levens jaren zyn. Niettegenstaande dit alles heeft toch niet zelden de schoolklas geducht te ïyden wanneer de cholera nostras eeniger- mate flink haar kop opsteekt en wordt een en ander gelukkig in de meeste gevallen wat gecompliceerd door den vacantietyd, die veelal met haar ongeveer samengaat. Wy willen nu den volgenden keer het een en ander vertellen over den loop dezer ziekte en zullen we zien, dat deze aandoening soms een zeer heftige kan zyn, waarmede niet te spotten valt. De pers over de verklaring van Baldwin. Een plan van Ix>rd Cecil. De moeilijkheden met de Turksche regeering. De verklaring van Baldwin vindt in de Engels?he pers over het algemeen een goe ds, zoo niet geestdriftige pers, en voor zoo ver er kritisk geeefend wordt, is deze van vriendschappelijke» en niet van veroordee- ienden aard. De „Morning Port" verheugt er zich over, dat er'geen platw ontwikkeld is voo» een afzonderiyk antwoord of voor een conferentie, zooals door anti-franschgezin- den was voorgesteld. Baldwin erkent, dat de Entente noodzakelijk is voor den Europee- schen vrede en heeft het verfoeilUke denk beeld van een afzonderiyke overeenkomst met Duitschland afgewezen. De verklaring is een eerste stap voor een besliste bui- tenlandache politiek, waarvoor het land 'laakbaar is. De „Daily Herald" leidt uit den toon van Baldwin's redevoering af, dat het onwaar- schyniyk is, dat Poincaré de Engelsche re dactie van het antwoord zal aanvaarden. Baldwin is verder gegaan dan verwacht werd, toen hy aantoonde, dat de bezetting van het. Roergebied niet alleen aan onvoor- deeLig, maar ook een betreurenswaardig avontuur is, iets'nieuws op het gebied van de internationale verhoudingen. De „Manch. Guardian" is van meening, dat Baldwin zich zeer tegemoetkomend heeft betoond. Hoewel hy beseft, dat een Engelsch-Franach samenwerken noodzake- lyk is als waarborg voor den vrede, beseft hy ook, dat deze niet kan bestaan zoolang het Roer-avontuur voortduurt. De „Temps" schrijft: Engeland wil vol harden in het volgen van een „bascule-poli tiek" tusschen de mogendheden van het vasteland. Het wil betaald worden door Duitschland, maar vreest, dat Frankryk veel Invloed krygt in Europa en richt zyn stre ven hardnekkig tegen de Fransche politiek. De verklaring van Baldwin heeft voorname- lyk de strekking een beweging van de mee ning der wereld tegen de Fransche regee ring te scheppen. Deze politiek van ver deeldheid brengen heeft in groote mate by- godragen tot de verwarring in Europa en dientengevolge tot de werkloosheid in Enge land. Frankryk moet dan ook tegenover de politiek van ontbinding van Engeland een opbouwende poli tide Htellen, die de rust te ruggeeft aan de volken van het vasteland. In Duitsche politieke en parlementaire kringen, wordt de rede van aldwin gunstig beoordeeld en werd er de nadruk op gelegd, dat in het bijzonder vier pluatsen in deze rede voor Duitschland groote beteekenis hadden. Deze vier plautsen zyn: lo. het con- stateeren van het feit, dat het Roerconflict zoo spoedig mogelyk moet worden beëin digd; 2o. dat 'de Roerbezetting heillooze ge volgen heeft gehad en de voortzetting er van een ernstig gevaar voor Europa betee- kent en derhalve een eervolle beëindiging van het Roerconflict zoo spoedig mogelyk moet gevonden worden; 3o. dat de onbe grensde bezetting van een land in vredestijd een ongewoon en betreurenswaardig ver- schynsel is en 4o. dat een schuldenaar niet alleen geroepen moet worden om te betalen, maar dat hy ook in. de positie moet worden gebracht te kunnen betalen. In parlementaire kringen wordt er verder op gewezen, dat in de rede van Baldwin geen sprake is van de instelling eener inter nationale commissie van onderzoek, die de betalingsc&paciteil van Duitschland zal on derzoeken en vaststellen. 'Lord Robert Cecil heeft het plan geopperd om de toestand in Duitschland te reorgani seer en naar Oostenryksch voorbeeld. Daar toe zou'een moratorium moeten worden ver leend, dat echter van korter duur dan voor Oostenrijk zal zyn, een internationale lee- niéfeft moeten worden toegestaan en een commissie worden ingesteld, die contróle zal uitoefenen op de financieele overeenkom sten, welke met Duitschland zullen worden gesloten. In deze commissie zullen behalve de staten, die vorderingen op Duitschland hebben, ook neutrale landen, voor zoover zy deelnemen aan de internationale leening, vertegenwoordigers kunnen benoemen. Er zyn voor dit plan natuuriyk moeilykheden te verwachten, waarschijniyk vooral van ju- ridischen aard van de zijde van Frankryk, doch men heeft den indruk, dat de onder handelingen over dit plan toch voortduren. Uit het bezette gebied is thans het bericht gekomen van de bezetting door de Fran- schen van ElberfeUl en Barmen. Een aantal openbare gebouwen zyn bezet, evenals de stations. Voorloopig is het telefonische ver keer nog niet stopgezet. Volgens een gerucht zouden de Franschen 80 milliard uit de banken hebben meegeno men. Van andere zyde wordt verzekerd, dat de Ryksbank tydig gewaarschuwd was. Limburg, welks bezetting reeds op 15 Mei werd gemeld is thans inderdaad bezet. Volgens1 een Wolff-bericht zyn de firma Krupp en andere fabrieken er toe overge gaan om noodgeld uit te geven. De deelnemers aan de conferentie van I>ausanne zyn weer een teleurstelling ryker geworden. Maandag was, na 159 dagen, ein delek de vrede verzekerd; de laatste moei lijkheden de betaling van de coupons der Ottomaansche schuld, de rechten uer vroe gere concessionarissen in Turkye. de ontrui ming van het Turksche grondgebied door de Geallieerden waren opgelost ef om zeild en, als Ismet Pasja het oordeel van Angora had ingewonnen over een paa. bij zonderheden, waarover hy op eigen gezag geen beslissing durfde treffen, zouden de gedelegeerden tot onderteelcening van het verdrag kunnen overgaan. Deze hoop is echter alweer verijdeld, door dat de regeering van Angora op deze twee punten, die men van ondergeschikt belang wuande zich onverzettelyk toont. Zy wil er niet in toestemmen, dat de Geallieerden ieder twee oorlogsschepen in de zee-engten achterlaten tot de drie uitnoödigende mo gendheden de nieuwe conventie betreffende de zee-engten geratificeerd hebben. En er zyn ook moeilykheden gerezen over de compensaties die moeten worden toege kend aan een drietal, Engelsche en Fran sche, concessionarissen, wier contracten vluk voor den oorlog zyn gesloten, eü die daarom nog geen begin van uitvoering kon den maken met de hun toevertrouwde wer ken: reden, waarom de Turksche regeering deze ondertusschen aan andere, o.a. de be roemde Chester-combinatie, heeft uitbesteed. De Turksche regeering heeft, onder het verloop dezer onderhandelingen, bewyzen genoeg gekregen, dat het, tegenover haar vaak verdeelde tegenstanders, voldoende is op haar aflik te blyven staan, ombaar zin eindelyk te kunnen doordryvlnen waar- schynlyk ziet zy niet in, waarom zy zich ge wonnen zoiip. geven ten aanzien van deze laatste punten, die voor haar toch van eenig belang zyn, terwyl zy door haar volhar- dirfgatactiek veel grooter voordeelen heeft weten te veroveren. Maar als het werkelyk hard tegen hand moest gaan, en het onwaar schijnlijk geval zich voordeed, dat de Geal- li eerdennen een hervatting van den oorlog in het Oosten de voorkeur zouden geven bo ven een der reeds zoo vaak herhaalde com promissen, waardoor de moeilykheden te Lausanne telkens uit (len weg geruimd wor den, zouden de Turken zich wel tweemaal bedenken, vóór'zy al de vorderingenj'die zy op het internationaal terrein in deze 159 dagen hebebn gemaakt, er aan wagen! BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. In den sneltrein NancyParijs is den 14n April van dit jaar een afscliuwelyke mis daad gepleegd. T>rie soldaten, die met ver lof gingen, hebben in den nacht een Fransch officier, luitenant Locarrière aangevallen om hem te berooven. Zy brachten hem ern stige verwondingen toe en hebben den be- wusteloozen man in den nacht door een eoupévenstdr uit den vfortyienden sneltrein geworpen. Wonder boven wonder heeft dé jonge luitenant er het leven afgebracht en hy Is thans hersteld. De drie misdadigers hebben gisteren voor den krijgsraad te Orleans terecht gestaan. OveT alle drie is de militaire degradatie en het doodvonnis uitgesproken. Het drama in het SavoyhoteL l)e Engelsche bladen geven een commen taar betreffende den moord op Ali Fahmy Hey door zyn 32-jarige vrouw. Hoewel de 1 vertdagene door de politie met den titel van pri»9 yerd begiftigd, blykt, dat Ali Fahmy Bey geen enkele titel heeft. Hy is de zoon va» een schatrijk Egyptisch landeigenaar, die hem bij zyn dood zyn geheele vermogen naliet. De jonge man was echter zeer ver kwistend en leefde den laatsten tyd van geld dat hy op zyn bezittingen had geleend. Hy was verzot op juweeüen en z(jn glinsterende diamanten wekten de bewondering in de opera. Te Cairo verwierf Hy een beruchtheid door de wyze, .waarop hy met zyn race-auto door de straten joeg, terwyl een van zyn laatste verkwistingen bestond in het aan schaffen van een motoiboot, die te Cairo ongebruikt bleef liggen. Hy bewoonde een der, rijksfl gemeubileerde huizen te Cairo, waar echter alleen zyn vrienden mtEhten jcomen. Hy bezocht loonden zeer vaak en was b West End bekend als eén zeer goed danser. Nauwelyks1 een jaar geletien trad hij in het huwelyk met een Francaise, die volgens de jriaden, den indruk maakt van een uiterst teergevoelige vrouw. Toen de vrouw voor de poli tie-rechtbank ia Bow-Street versoheen, beschuldigd van .pioord op haar man, zag zu spierwit en men bood haar eet» stoel aan in de beklaagden bank. Zij was gekleed in een lange, met bont afgezeten mantel en droeg een slap pen filten hoed. Zy droeg een halssnoer, bestaande uK schitterende paarle», groote paarlen oorhangers, alsmede diamanten rin gen en ander edelgesteenten van byzondere waarde. Tot nu toe hangt een waas van geheim zinnigheid over het geheele drama, daar nog niets bekend is omtrent de drijfveer van de daad. BINNENLAND. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren aange nomen het wetsontwerp tot verhooging der collegegelden. De verkiezingen voor de Eerste Kamer. De openbare zitting van het Centraal Stembureau voor de beslissing over de gel digheid der lysten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten zal worden gehouden op Dinsdag 17 dezer, des voormiddags te 11 uur, in het lokaal van het gemeentehuis te 's-Gravenhage, voor heen voor de vergaderingen van den raad bestemd. De ex-keizer naar Zant voort. Prins Eitel Frierich is thans de gast \an baron von Heydt. En nu heetft in alle stilte de ex-Keizer zijn zoon een bezoek gebrachtHij arriveerde per auto In het dorp was er niets van be kend, wel trok het de aandacht Jat zangers des avonds hun Duitsche lie deren voor de villa lieten weerklinken, hen muziekgezelschap bracht een auba de Van de gasten van baron von Heydt was niets te zien, daar alles gesloten weid gehouden. Regeeringsjubileum der Koningin. Dezer dagen is gereed gekomen het standbeeld van H M. de Koningin, dat le Paramaribo in de kolonie Suriname zat worden geplaatst, en dat ter gele genheid v van het regeeringsjubiiedlh door een huldigingscomité uit die kolo nie in Holland werd besteld. De heer A. (j. van Loon, heeft de opdracht zeer lol genoegen van het comité uitgevoerd. Het beeld is gehouwen uit überkirner 'zandsteen, en heeft een hoogte van 3.10 M Het wordt geplaatst op een voet- >tuk van 2.60 M. Het stelt de Koningin voor in sta&nde fiouding, in de rechter hand de scepter, met de linker den koninklijken mantel terughoudend; het beeld draag! een diadeem in het haar Voor reizigers naar Luxemburg. Het ministerie van Buitenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 15 Juli a.s., Nederlanders die zich naar Luxemburg wenschen te begeven, op eeti enkel vertoon van een bewijs van Nederlandschap te hunnen name, voorzien van portret en hand- teekening, daar te lande zullen worden toegelaten. Zij behoeven geen buiten- lnndsch paspoort meer te bezitten. Omgekeerd zullen de Luxemburgers met ingang van genoemden datum in Nederland worden toegelaten op ver loor van hun „verification d'identité", voorzien van het portret en handteeke- •ning van den houder. De Amsterdamsche feest week. Het Centraal Comité van de huidi- gingscommissie 1923 te Amsterdam heeft een voorloopig leestweek ter gelegen heid van het zilveren feest van de Ko ningin, vastgelegd. De aankomst van de Koningin is be paald op Woensdag 5 September a.s. aan liet station Willemspark. Na de gebruikelijke voorstellingen en de ontvangst (joor de officieële perso nen, wo'rdt het eerste feestelijke eere- suluut in de hoofdstad gegeven door t én der muziekcorpsen van Amster dam. Deze begroeting zal worden ge volgd door het zingen van welkomst liederen door één der Amsterdam sche mannenkoren, dat op het statioi plein wordt opgesteld. Gedurende intocht zullen dames- en kinderkogbn, die op een der pleinen geschaard de Koningin toezingen, terwijl hj$r op verschillende gedeelten van dei tucbtsweg bloemen zullen worde geboden Van het station Willemspark af gaat de stoet naar het paleis op den Dam. hen «erewacht van burgers te paard zal de Koningin begeleiden. Langs den versierden weg, die de koninklijke sloet zal volgen, zullen aan beide zij den de deputaties van verschillende Amsterdamsche vereenigingen (zang-, muziek-, gymnastiek-, vak en njidere vereenigingen) met hare vaandels en banieren staan geschaard. Op den hoek van den Koninginneweg en de Emma- laan zal voor ouden van dagen een tribune worden opgericht, verder zullen op de pleinen vaandelrotondes worden gevormd, waardoor een feestelijk ver- loon zal worden verkregen. Na de aan komst van de Koningin in het paleis zal op den Dam een grootsobe huldebetoo- 'ïing worden gebracht door de aldaar met hare banieren, vpandeis èn vlag gen opgestelde vereenigingen,. welke :ian den intocht hebben medegewerkt. Het programma vermeldt ver4er een Mteek~van H.M. aan de revue van ge- pnvoiseert^e zeiljachten, motorjachten en rceivaaith^en, welke gehouden zal worden op/hrt IJ ter gelegenheid van hel 75-jarig bestaan van de Kon. Ned. Zeil- en Roeiwireeniging, aan de Jubi- Jeum-Tentoonstfelling 1923, in de groote tentooiistellingtpaleii van het Koloniaal Instituut bezoeken, bijwonen van het muziekfeest in het Concertgebouw, en een rijtoer langs de feestelijk verlichte straten, grachten en pleinen en, zoo mogelijk, ook op een boot het vuur werk aan den Amstel bezichtigen,, een bezoek aan de grootsche sportdemon- straties, en aan de waterfeesten op den Amstel. GEMENGDE BERICHTEN. DE HITTE. Hooge nacht tempera» oren. Volgens prof. van Kverdingen,, dir. v»ii het Metereoiogisch instituut te De Bilt, zijn er, Behoudens kans op plaat selijke onweersbuien, geen positieve leekenen, die er op wijzen, dat binnen-- kort verandering te wachten is. Het weerkaart je van gisteren zag er ongeveer eender uit als dat van eer gisteren en de fiauwe depressie boven Spanje en Frankrijk, die iets naar het Noord-Oosten is opgeschoven, laat wei nig verandering verwachten. Ju 1911 hebben we in de laatste helft van Juli ero t begin van Augustus ook y.oo'n hitte-periode gehad. Toen echter war de atmosfeer iets vochtiger en dus drukkender dan nu. Maar waarin de warmteperiode van deze gedenkwaar dige Juli 1923 zich vooral onderscheid zijn de hooge nachttemperaturen. In dit opzicht maken we een op me- lereologische gebied zeer zeldzame pe riode mede. Slachtoffers van de warmte. |)e hitte die sinds een week over ons land is gekomen heeft reeds een groot aantal slachtoffers gemaakt, zoo als onze lezers uit de lange lijst heb ben kunnen zien die we gisteren in ons blao opnamen. En steeds komen nog meer berichten ui van hen die door de vreeselijke Warmte bevangen zijn of bezweken. Opmerkelijk is het dat blijkens de talrijke gegevens het meestal personen treft van middelbaren .leeftijd. In Rotterdam moest de Geneeskundi ge Dienst vele malen hulp verleenen, 'acht personen moesten in het zieken huis worden opgenomen. Een persoon werd krankzinnig, doch stierf bij zijn aankomst in het zieken huis. Een broodbezorger zakte bij zijn werk ineen. Ook' hij bleek bij aan komst in het ziekenhuis reeds over leden. 'Ie Diepenveen is de landbouwer H.^ bij het hooilnden door de warmte be.* zweken. Onder Kaalte is een vrouw ten ge volge van de warmte gestorven. fn het Holterbroek onder de gemeen te Holten stierf een boerenvrouw tijdens landwerk door de hitte. Een vrouw, die over den weg fietste tusschen Barchem en Kuurlo, met een kind in een mandje achter op het rij wiel, bemerkte tot haar grooten schrik, dat het kind door de warmte was over leden. De 14-jarige J. D. te Esveld werd zoodanig door de warmte bevangen, dal hij bewusteloos van zijn rijwiel Mei. Men vreest voor hersenschudding. In de St. Annastraat te Nijmegen is gisteren een 63-ja rig heer door de warmte bevangen en kort daarna oyer- leden. De 65-jarige C. J. uit Princenhage is ui de Vugt onder Teteringen dood ge vonden. Onder het grasnlaaien is hij vermoedelijk door een zonnesteek ge troffen. De landarbeider van Citteren, oud 42 jaar, gehuwd en vader van verschei dene kinderen, bleef plotseling dood op een hooiveld onder Tinte. Een reeds bejaarde veldarbeider, v. d. Hoek genaamd, te Kespolders, be sweek len gevolge der ontzettende warmte. Te Groningen is de bejaarde wede. H. aan de warmte bezweken. De arbeider G. J. Veeninga, te Bel len, is gisteren aan de hitte bezweken'. le Hasselte is de arbeider K. L. aan de hitte overleden. Bij een inaanbouw zijnd huis is te Roosendaal is een metselaar van n stei ger gevallen, als gevolg van de hitte, bewusteloos en met een kleine wonde aan het hoofd werd hij opgenomen. Onder Wouw viel een dame bewus teloos van haar fiets, toen ze op weg was naar Roosendaal. Bij eèn boeren familie in huis gedragen, gelukte het (iaar weer haar bij te brengen. Het 9-jarig zoontje van den heer S. te Ratten» werd gisterenmorgen in Zwolle, zoo door de hitte bevangen, waarschijnlijk zonnesteek, dat hij op straat is bezweken. •Tc Roosendaal wordt, met toestem ming van den inspecteur der arbeids inspectie, in verschillende fabrieken s morgens vroeg of 's nachts gewerkt, in plaats van overdag. In de sigaren fabriek van de fa. v. Wely b¥. wordt 's morgens 4 uur tot 's middags 1 uur, bij de fa. v. Osta, hoefijzerfabriek, van s avonds 10 tot 's morgens 8 uur; aan de borstelfabriek der fa. Vermunt wdfdt 's morgens vroeg eenige uren gewerkt en ook 's avonds weer. Donderdag is de landarbeider 1). Smit, te Achterdiep, als gevolg van overmatige hitte op het veld bezweken. Te Emmer Compascum is de vrouw var den arbeider D. na het, wellicht te snel, gebruik vpn een glas water ineengezakt en overleden. Gisteren is de landbouwer A. V. te Oss in het hooiveld door een zonne steek getroffen. De geneesheer kon slechts den dood constateeren. Te Heerenveen is de hooier K. v. d. W. door de hitte bezweken. Gisteren is de werkman E. die werkzaam was op het terrein der sloo- INGEZONDEN MEDEDEELINGKN Zwakken en zy die lydende zyn aan bloedarmoede en zenawichtigheid vinden in een krachtig en afdoend geneesmiddel* Alom verkrijgbaar k 2.50 per fl. [if rij van den heer C van Eerdenburg te '1 erneuzen, door de hitte bezweken. 'le Heiloo is een hooier tengevolge van de hitte in het hooiland bezweken. Dc 65-jarige A. S., te Houten, ge voelde zich Woensdagavond onwel en verloor het bewustzijn. Hij bleek door een zonnesteek getrotien te zijn. Zon- dei bij kennis te zijn gekomen is de mail gistermiddag overleden. D. S. te Sappemeer, is gisterendoor dc hitte bezweken. De landbouwer C. E. te Grootebroek is tengevolge van de hitte Tiezweken. Door de hitte is gisteren te Nieuwe- brug eeu löjarige boerenknecht be zweken. De 21-jarige zoon van 1'. de Graaf te Graaf te Geldermalsen is tengevolge vuil de hitte ongesteld geworden eu enkele oogenblikken later overleden. 'le Oudenaarde is gisteren de arbeid ster L. W. bij het maaien door een zonnesteek getroffen en 4 kort daarop overleden. Zij laat een groot gezin achter. Gisteren is te Katwijk de 4ö-jarige M van der P., terwijl hij op het land werkzaam was, tengevolge van de hute bezweken. D« warmte. Toen gistermiddag de zon haar vol ste kracht ontwikkelde, heeft men in Den Haag op het hoofdbureau van po litie gedacht aan de verkeersagenten, die in de hooge temperatuur hun zeer inspannend werji verrichtten. Een mo- lor-wielrijder der politie reed, naar het ..Vud." bericht, met een met ijs en li monade volgeladen zijspanwegen alle pesten af. Terwijl hij dan den dienst even overnam, had de verkeersagent gelegenheid zich aan de rijdende kiosk te laven. Een opfrissching die op prijs werd gesteld. Wanneer is de zee aevnarlyk? Het aantal menschen, dat met deze warmte één en zelfs meermalen per dag in zee gaat, is enorm. De Maatschappij Zeebad heeft dagelijks een 3000 baden, he» Volkszeebad, dat na 5 uur gratis »s, komt zelfs tot 3600 baden per <jag. Bride baden kunnen nog met eens aan ulle aanvragen voldoen, lil het Volks zeebad is men dan ook hard aan het werk om nog een dames- en epn hee rentent te bouwen. Het aantal baden, dat langs het vrije strand genomen wordt, laat zich niet schatten. Niet alleen op het Stilte Strand maar ook naar den kant van Wasse naar, is het 's avonds één groot ge mengd bad. Af en toe hoort men weer dat er een verdronken is. Gaan die menschen allemaal te ver in zeeY Zijn hel allemaal waaghalzen? Wanneer is dc zeë gevaarlijk? Algemeen is nog de opinie; bij eb is de zee minder gevaarlijk dan bij vloed. Zoo eenvoudig is de zaak ech ter niet. Voorop staat, dat men nooit moet gaan zwemmen bij dammen, pie ren of den ouden kruiser. Uur? dezen voorwerpen staat altijd strooming. Wilt g« in zee gaan baden of zwemmen, laai u dan nooit bedriegen door een kalme zee. Vooral niet, wanneer de wind Oostelijk is, dus van het tand afwaait. De bovenstroom van de zee gaal zeewaarts. De onderstroom landWaari|, Drijft een zw»emmer op den bovenstroom i.aar zee af en komt hij in een mui terecht, dan is hij bijna onherroepelijk ver tor en. Een bader, die niet zwemmen kan, loopt het risico, wanneer boven- en onderstroom veel verschillen, om te vallen. De bovenstroom i^emt hem dan mee en voert hem evenelns naar zee. Is de wind West, een zeewind dus, dan is de bovenstroom landwaarts en de' onderstroom zeewaarts. Het gevaar van afdrijven is dan heel gering. Maar dan ontstaat gevaar, wanneer de zwem mer, die ver in zee gaat, plotseling kramp krijgt en zinkt. Dan toch voert 4e onderstroom hem meer naar zee. Theoretisch zou dus aan te wijzen kunnen zijn, waar gevaarlijke plekken zijn. Maar dat is theorie. De banken voor zee" kruien zoo snel, er zijn zoo veel meer factoren, die medewerken, dat dat practisch onmogelijk is. Eigenaardig is„ de badarts Vare- l#imp, uit Zandvoort wijst er in zijn interessant .boekje: Veilig baden en zwemmen in zee, ook reeds op dat badknechts, zonder theorie, veel beter kunnen zien, wanneer en w.aar de zee gevaarlijk is. Goncludeerend kunnen we dus vast stellen, dat de kust hier niet te ver flouwen is. Het beste doet then onder vertrouwde leiding te zwemmen, zoo als in de bestaande zeebaden. Gaat men vrij zwemmen: Let dan op den gevaarlijken landwind en ga voor al bij eb niet over de tweede btfn* heen. En komt ge onverhoopt toch in strooming, zwem er dan nooit recht te gen in, maar probeer in schuine lij» de kust te bereiken. Maar dat ia kwestie van tegenwoordigheid van geest Eu die laat menigeen, diV-tn gevaar verkeert, nog al eens in den slpek. Wat te doen indien de menncken épor de hitte van streek raken. De Geneesk. Dienst te 's-Gravjbnha- ge heeft de volgende nuttige wfenken verschaft voor hen die door de hi^g in de war raken. Het gebeurt nogal eens, schrijft deze dat menschen door de warmte van streek raken, hetzij doordat zij mis bruik hebben gemaakt van alcohol, het zij door vermoeienis, hetzij door hon gei of dorst. Het is een ouderwetsch idee, dat n.en in de warmte maar heel weinig moet drinken; men moet juist veel drinken, omdat men meer vocht ver liest dan 'anders, en dat moet worden aangevuld. Menschen, die to weinig drinken, loopen veel meer gevaar een zonnesteek te krijgen dan anderen, want een zonnesteek ik ook veelal hel gevolg van uitdrogen vfon het lichaam. Menschen, die onwel dreigen te wor den. worden dikwijls vooraf gewaar- •huwd door hoofdpijn, duizeligheid, j voel van groote moeheid en dörst Zulk een patiënt moet men, al^ hij flauw valt of dreigt flauw te vallen, op een koele schaduwrijke plek brengen, hem rustig met het hoofd naar beneden kggen, zoodat het bloed daarheen kan strcomen, en tegelijkertijd het hoofd aangenaam frisch maken, door koud water b.v. Het is natuurlijk ook geraden in zul ke gevallen bevoegde hulp m te roe pen, want bij ondoelmatige behandeling kan de zaak wel eens verergeren. D« inderiinx van uw warmen dag. In het Vaderland schryft K. de R. over een gezin in den Haag dat een prachtige oplossing heeft gevonden. Voorop zy ge steld, dat het plan alleen uitvoerbaar it voor hen, die vry baas zyn over de indee ling van hun tyd, iets dat in den Haag nog al eens voorkomt. De familie, die bedoeld wordt, maakt let terlek van den nacht 'n dag gedurende deze kookpunt-periode. En men slaapt er, dienst- personeel incluis, van twaalf uur 's middags tot zeven k acht uur 's avonds. Daarna wordt eerst een boterham gegeten en dan gaat iedereen zyns weegs, Mevrouw doet haar huishouden. Meneer behamlelt zyn za- en het personeel vervult de dageiyksche 1 k. Om één uur 's nachts wordt gegeten en tegen, dat het om vier uur daglicht wordt, is er al heel wat afgedaan. Er zyn zooveel voordeelen van een derge- lyke nachtindeeling: geen geloop naar bel of telefoon en geen loom gezucht en ge klaag over de warmte; je schiet veel vlug ger op, als je ongestoord je gang kan gaan. Als de dag aanbreekt begint of het werk - den tuin, want dien onderhouden zy zelf zy gaan een fietstocht maken of een wandeling, en zelden, verzekerde onB de vrouw des huizes, had zy zóó genoten van al het moois dat den Haag en haar omstre ken bieden." Het is hier nu net zoo heer- tyk alsof je uit logeeren bent!"" zei zy. Ook wordt er wel aan sport gedaan. Een rit te paard 's morgens om vyf of zes uur, een party tennis van zeven tot achten het is het summum van heerlykheid. Zoo gauw de post gekomen isv behandelt myn- eer zyn brieven; dan verschynt zyn typiste k al spoedig, dus kunnen de zaken vlot achter elkaar worden afgedaan. Om acht uur soupeert men; en daarna *yn er nog een paar vrye uurtjes, die men aan liefhebberijen geven kan. Het personeel is vry om zyn eigen vry en tyd te kiezen: hetzy in den nanacht of 's morgens; maar natuuriyk behoort er ook gezorgd te wor den, dat vóór het huis gesloten wordt, de levensmiddelen binnen zyn, arersche melk haalt men 's avonds, zoodra ne familie is ontwaakt 1 En dan gaat er om 12 uur 's mid dags een briefje op de deur: tusschen 12 en 7 wordt niet opengedaan! Men sluit de ra men en blinden en houdt zoo de woning koel bovendien. w Verdronken. w Gistermiddag is het 1% jarige kind th de familie van K. aan den Groenen Hilledijk te Rotterdam te water ge raakt en verdronken. Pogingen om de levensgeesten op te wekken hebben gelaaid. De geneeskundige tiienst heeft de kleine naar de ouderlijke woning vervoerd. Donderdag is de 19-jarige winkelbe diende S. J. W. P., te üorinchem bir het zwemmen in de Lingen verdronken* Te Dijkhuizen (Geskesklooater) is de jarige ongehuwde arbeider S. H., van Harkema-Opeinde, bij het zwem men verdronken en te Oostereind de ai beider Y. S). R. H. te Rouween, gem. Staphorst, is bij het baden in de Dedemsvaart ver dronken. Een drama by DUjere. Gisteren heeft zich bij turf restaurant Dijjers op het Buitenhof in 4ten Haag een drama afgespeeld. Een meubelma ker uit de van der Vennestraat zat aan een tafeltje in het café. Plotseling haal de hij een scheermes te voorschijn en «eed zich hiermede de linkerpols door l groote ontsteltenis van de omzitten- den. Een van de kellners vloog naar buiten om assistentie te halen en de «gelukkig#1 werd naar het bureau 1 wêrvischmarkt gebracht, waar een voorloopig verband werd aangelegd, vandaar wefd hij naar het Ziekenhuis overgebracht, waar een definitief ver pand werd aangelegd, waarop B. n«y huis werd gebracht. STADSNIEUWS. GOUDA, 14 Juli 1923. Schoorsteen brandje. Gistermiddag ia een schoorsteenbrandje uitgebroken by de banketbakker G. C. Kamphuizen aan de Gouwe alhier. Het ge lukte de politie met behulp van eenige werklieden van de Gem. Lichtfabrieken de brand met zout te blusschen, waardoor er ger werd voorkomen. Roetaanalag schijnt de oorzaak van dit ongeval te zy'n. Lammeren ontvreemd. Donderdagmorgen werd door den eige naar by de politie kennis gegeven dat ver- moedelyk by vergissing 6 lammeren van de Markt waren meegenomen. Tot op heden was echter by de politie nog geen bericht ingekomen dat hier in derdaad van vergissing sprake is, bly'kbaar is hier dus opzet in het spel. Mond. en klauwzeer. In de afgeloopen week werd wederom ten Stadhuize aangifte gedaan van gevallen van mond- en kleuwzeer. Notarieel examen. Te 's-Gi-avenhage is geslaagd voor het 2e gedeelte van het notarieel staatsexamen de heer P. Q. Ty'sterman, alhier. Examen tandarts. Aan de Universiteit te Utrecht is bevor derd tot tamlarts <le heer H. F. Deur. De schoolreis van School VI. Op Vrydag: 13 Juli om 8 uur vertrokken de 75 kinderen met hun zes geleiders naar het station en de sneltrein van 8.54 bracht hen naar Rotterdam, 't Liet zich aanzien, dat het weer heet zou worden. Daarom lokte de boottocht naar het vliegterrein aan de Waalhaven wel aan. 't Was heerlyk op 't water en zoowel onder de vaart als op het vliegterrein, waar de techniek van het nieuwste verkeersmiddel door de directie en een mecanicien werd verklaard, werden heel wat nieuwe indrukken opgedaan. Het café restaurant bood een heerlyk zitje en de con sumptie is er uitmuntend. Vliegtuigen gaan en komen even regelmatig als de treinen aan de stations. Na dit tochtje, per tram naar de diergaarde. In den iommerryken tuin vol bezienswaardigheden en met zyn heerlijke zitjes heeft men weinig last van de grootste hitte. Om 5 uur een wandelingetje naar den theetuin „De Melkkop" by het Park. Spelen moet zoo'n uitgaansdagje al- tyd bekronen. Ook hier heerlyke koelte on der de talryke boomen. Een kort wandelin getje door het Ptfrk, over den Heuvel naar de tram en toen teruggereden naar het sta tion. De sneltféin bracht allen om 9.09 in welsjand, wel moe maar hoogst voldaan, in Gouda terug. Zoo'n heete schoolreis hebben we nog nooit meegemaakt; maar volop drin ken, weinig wandelen, dan malen tenminste tie kinderen om geen warmte. Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoholhoudende dranken. Bovenstaande vereeniging houdt morgen middag 3 uur in den tuin van de Soc. „Ons Genoegen" een gewestelyke meeting voor geheelonthouding en „Plaatselyke Keuze". Als spreker zal optreden de heer A. W. Wil- lemse uit den Haag, met het onderwerp: „Wat zal 't zyq". Het geheelonthoüders-zangkoor „Asti- nentia" uit Utrecht zal W opluistering eonige liederen zingen. Een optocht met mu ziek, groepen en banieren zal te half drie van de Nieuwe Markt langs de Wilhelmina- straat, Groneweg, Tuinstraat, Vyverstraat, Mindebroedersteeg, Westhaven, Gouwe, Turfmarkt, Markt, Hoogstraat, Kleiweg, Boelekade, naar de Soc. „Ons Genoegen" g®an. Godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk Volgens het predikbeurtenblad van he denmorgen is door den byzomderen kerke- raad besloten dat ook des avonds in de Kleine kerk godsdienstoefening zal zyn, wanneer een dienst door Ds. Börger of door een geestverwant in de Groote Kerk wordt gehouden. J. Visser, f Hier ter stede is in den ouderdom van 66 jaren plotseling overleden de heer J. Visser, in leven godsdienstonderwyzer hier ter stede, welke functie meer dan 34 jaren door hem is vervuld. Burgerlijke stand. GEBOREN: 10 Juli: Johannes, z. v. P. J. C. Ernst en G. den Riet, Houtmanspl. 3. 11 Juli. Cornelia Sebastiana, d. v. J. E. H. Brink en M. A. Sluyfcer, G. v. Bloisstr. 6. 12 Juli. Leendert, z. v. C. de Vries en J. N. C .v. d. Heuvel, C. Ketelstraat 63. 13 Juli. Leendert Albert, z. v. Th. M. v. d. Steen en G. Prins, Molenwerf 6. ONDERTROUWD: J. C. A. van Leeu wen en J. M. Steenbergen. J. Th. Tol boom en G. H. de Bruin. S. G. Schouten en C. S. Abel. K. de Jong en G. J. van Velsen. C. de Jong en F. Schoonderwoeiri C. v. d. Brand en G. Overweel. J. Ernst en P. Koopa. ÓOVERLEDEN: 11 Juli: Johanna* Marga- retlia Frederieka Brummer, wed. van B. A. Verzyl, 70 jaar. Jan Visser, 66 jaar. 12 Juli. Klaartje Roosje van Monnikendam, 6 maanden. UIT DEN OMTR2SK. CAPELLE OP DUBBEL. B. en W. stellen den raad voor over te gaan tot opheffing van., het openbaar ver volgonderwijs. SCHOONHOVEN. Een geacbenk voor dea Amrterdamechea burgemeester. Gisteren heeft het bestuur van dan Bood van Edelmetaalbedrijven den Amsterdam- schen burgemeester De Vlugt een ambts keten aangeboden. De voorzitter van den boiai, de heer Ch. van der Velden, heeft de keten, die uit tilyeren schakels, afwisselend geniëlleerd en gefetiailleerd, bestaat, aan den burgemeester tel hand gesteld. Hy her innerde eraan dat ruim een jaar geiedea de burgemeester zo» vriendelyk is geweest de leden van het tongres van metaalbewer kers ten stadhuize te ontvangen. By die ge legenheid liet burgemeester De Vlugt zich de opmerking ontvallen dat er op het raad huis zoo weinig voorwerpen van edelmetaal waren, die van werkeiyke kunst getuigden. Naar aanleiding hiervan heeft toen de bond het plan opgevat, Amsterdam een keten, zyner waardig ,te schenken. Uitvoering werd aan dit plan gegeven in de rijksschool te Schoonhoven. En wat daar is gemaakt getuigt van alles wat de bondleden voor Amsterdam en zyn burgemeester voelen. De Burgemeester De Vlugt zeide, aan genaam getroffen te zyn door dit fraaie ge schenk. Zoo iets had ik, zeide hy, niet ver wacht, toen ik de door u ganóemde opmer king maakte. Wy hebben hier inderdaad weinig van kunst getuigend metaalwerk. In vroeger tyd is dat anders geweest; daarvan getuigt nog hetgeen in het ryksmuseum is ondergebracht. Doch misschien sullen wy, wanneer we eens een nieuw raadhuis kry. gen, daarin iets van dat schoons terug kun nen brengen. De heer De Vlugt dankte ten slotte de bondsleden hartelyk voor dit be- wys van genegenheid. Wegens te weinig belangstelling besloot de Raad dezer gemeente den cursus voor vervolgonderwys op te heffen. In verband met de reorganisatie van het M.U.L.Onderwys, heeft de Gemeenteraad aan twee onderwyzeressen aan school no. 2 eervol .ontslag verleend, zulks met ingang van 1 September. By deaanbesteding van het kroonwerk van den Zuidplaapolder was voor perceel 3 de laagste inschrijver de heer H. Tier, al hier, voor 220 en voor perceel 4 de heer L. A Jongepier, alhier voor 211. Zondag 15 Juli. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10Vi u. v.m. Dr. L. J. van Holk. Kleine Kerk. 10 u. v.th. Ds. J. Börger Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Ds. Tht Schar- ten. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. Ds. T. Sap, H. A. 5% u. n,m. Ds. T. Sap, Dankz. H. A. Katotensingel. 10 u. v.m. Ueesdienat. u. n.m. (leendienst. Geref. Gemeente. Turfmarkt. 10* u. ra en BH u. n.m. Ds. J. Overduin.. I-eger dos Heils: 7 u. v.m. Bidstond. 10 u. v.m. Heiligingmliaast. Kapt. J. U. C. Stastra. 4 u. n.m. Openluchtmeetiag by de Sluis. 8 u. n.m. Groote openbare Heilsmeeting. Kapt. J.U. C. Stastra. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 10H u. v.m. Ds. B. J. Kanis uit Stolwyk. BERKEN WOUDE. Ned. Herv. Kerk. 10H u, v.m. Ds. J. N. v. d. Heyden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 6H u. n.m. Ds. P J. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Dr. A. v. d. Wes- sel te Leiden. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. D». M. B. Ver kerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10H u. vsn. Ds. Roobol. Geref. Kerk. 9H u. v.m. Preeklezen. 7H u. n.m. Ds. T. Sap, doopen. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10H u. v.m. Ds. Nieuw- burg uit Boskoop. Geref. Kerk. 10 u. vm. en 6 u. n.m. Ds. Drost. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10H u. vjn. Ds. Lekker- kerk uit Delft. Evangelisatiegebouw. Geen opgave ontvan gen. v HEKENDORP. \ed. Herv. Kerk. 10 u. vjm. Ds. H. IJse- brands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 1 Ou. v.m. Leeskerk. 6H u. nm. De heer Lyklema. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Geen dienst. OUDERKERK a. d. IJ8SEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. P. v. Wil- lenewaard. 2H u. tun. Ds. Verkerk uit Gouderak. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Joh. E. Bijl te Gouda. GOUDA. Maandag 7H u. Gebouw tot Heil des Volks, v. d. Ver. Calvyn, D». P. Kruyt van Nieu we Tonge. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL Voetbal by 100 graden. A. D. O.—Gouda. Morgenmiddag moet de eindwedstrijd plaats vinden om den zilveren wissel- beker, uitgeloofd door B.V.y. Bode graven. Op dit oogenblik is nog niets bekend ol in verband met de groote hitte bo vengenoemde ontmoeting nog zé! wor den uitgesteld. Het is eenvoudig «onzinnig in deze tropische hitte te laten voetballen ZWEMMEN. In verband met den polowedstrijd 1 rankrijk—Nederland, zijn. alle eerste kinssewedstrijden voor morgen uitge steld. Hoi tweede zwemtal van U.Z.C., ont- \angt A.Z.dcP.C. tl uit Amersfoort op bezoek. FraakrijkNederland. Vandaag wordt te Parijs gespeeld de waterpolo-wedstrijden tusschen de ver- tegenwoortjigendd zeventallen van Frankrijk en Nederland. Dit is de t weedeofticieele wedstrijd, welke tusschen beide landen wordt ge houden. De eerste had plaats in het uujaar van 1922 in de overdekte zwem inrichting „Regentes'" te 's-üravennage •-li de Frunschen wonnen den kamp na /waren strijd maar op bet nippertje. Hoe zal het resultaat heden zijn? Het zevental, dat onze kleuren te Parijs gaat hooghouden is, ook naar de meening van de N.R.Crt.; niet de sterkste combinatie, welke wij op de been zouden kunnen brengen ver schillende omstandigheden hebben er toe geleid, dat spelers, die van een plaats in het zevental zeker zouden ge weest zijn, hunne medewerking niet konden verleenen. De zwaarste taak is weggelegd voor A. H. C. van Sonus, die den Franschen aanvoerder, den bekenden recordzwem mei Padou hebben te houden. Pa- dou is een schitterend speler met een buitengewoon hard schot en in den wedstrijd te 's-Uravenhage was hij vooral de man, die aan Frankrijk de overwinning -bezorgde. Wij herinneren er nog aan dat wij vanavond de uitslag aan ons bureau -zullen pubUcceren. Internationale Zwemwedstrijd. Woensdag had in de Amersfoortsche Zweminrichting de aangekondigde polo- wedstrijd plaats tusschen A. Z. P. U. en de zwemclub „Sanitas" uit Kheidt, welke eindigde met een 4O overwin ning voor Amersfoort. 250 M. rug (internationaal) i. fel. van Cs (IJ) 44 2-5 sec.; A. Kranz Jr. (San.) 45 3/5 sec.; 8. H. P. van liaseten (A. Z. K C.) 47 2/5 sec. 5X50 M. Estafette, t. M.Z.C. 1, 3 min. 4 2/5 sec.; 2. A.Z 4P.C. 8 min. 14 sec.; 8. U.Z.C. II, 8 min. 32 sec.; 4. Sanitas 3 min. 34 sec.; ft. U.Z.C. lil 8 min. 44 2/5 sec. De U.Z.C. die met 3 clubs was opge komen, wenschte blijkbaar ditmaal met een ot meer prijzen uit den strijd le komen en had aan de vorige nummers van het programma niet deelgenomen, om des te meer bij de Estafette tn goe de conditie te verkeeren. Popduiken- 1. W. Kooiman,, A.Z. P C. 22 3/5 sec.; 2. W. Kersper (San.) 25 2/5 sec.; 3. S. van Haselen (A.Z. P C.) 28 2/5 sec.; 4. A. Klasser (A.Z. P C.) 35 HA sec.; 5. L. B. J. Serré (Amersf. Redd) Brig.) 45 2/5 sec. Schoonsprinfen. Voor dit nummer waren 4 deelnemers, die ieder 4 spron gen naar keéze uitvoerden. J. C. Totenburg (UJ5.C.) 68 punten; 2. K. Mier (IJ) 60 lp.; 3. H. Hermann (Sani tas) 57 punton. GEZONDEN. buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Zwembad Huutmansxracht. M. de R., Met opname van 't navolgende xoudt U my verplichten: Met deze hitte maken zóó velen gebruik van het zwembad, dat de zwemmeester en zyn personeel geen nauwlettend toezicht kunnen uitoefenen. Toch is 't om verschil lende redenen noodzakelyk. Zoo zag ik van morgen iemand rondzwemmen met een groot etterend kliergezwel in zyn hals en een ander, die ee» huiduitslag haul, waar de zalf dik op vastkleefde. Niet alleen levert dit een gevaar op voor besmetting, maar 't is in hooge mate vies, zeer yjes. Het is te hopen, dat de zwesncommisacie by zulk weer meer personeel aanstelt, zoo dat zulke menschen, die niet bescheiden ge noeg zyn om uit zichzelf weg te blyven, geweerd worden en geen gevaar voor de zwemmers opleveren. EEN ZWEMMER. WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. Blijkens een N.T.A.-bericht uit Stock holm zou een Zweedsch ingenieur er ui geslaagd zijn een mistel te vinden om niet-geabonneerden Riiten staat te stellen te luisteren naar hetgeen draad loos wordt getelefoneerd in de ruimte DAMRUBRIKK. Onder redactie van de Damclub „Gouda". Oplossingen worden ingewacht bjj dea Secretaris, SteUnkade 27, of aan het lokaal der club, Markt 42. Oplossingen moeten worden ingeaiaden uiterlijk Dinsdag 24 Juli. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 4 Augustus. Probleem no. 62. Zwarte schijven op: 3, 6, 7, 9/IS, 16/19, 22, 24. Witte schyven op: 26. 28, 30/S4, 36. 88, 89, 42/46, 48. Probleem no. 63. |m 28, 45, Dam 2. Witte schyven op: 12, 21, 26, 82/84, 40. I>am 48. De oplossing van probleem no. 56 is: wil 26—20, 42—37, 36—80, 82—27, 39—84, 84 1, l 47. Van no. 67: wit 36—80, 89—38, 27-4J2 41—86, 36—31, 82—28, 48-49, 49 42. Met 49 slaat wit een dam en 11 sChyven. bet eekent gnat naar. beteekent van tot en met. is, slaat naar. ADVERTENT1KN. Voor de veie biyken van deelneming ont vangen by het overlyden van Vrouwe Wed. van des» ks lel achtbaren Heer J. J. Le Fèvre de Montigny, zeggen ondergeteekeaden vriendelyken dank. J. P. MAHL8TEDE. I Executeurs A. MIJURUNG. Testamentair. Haastrecht, 14 Juli 1923. 2067 I* Bedde good, door G. DE RAADT Gouda gestoomd, komt als nieuw te rug, omdat door een bijzondere is» werking de vulling uiteet, terwyl de tyken gestoomd en gewnsschen wor den. 2069 II last hebt van: verstopping (trage ontias ting), gal, siym, koortsigheid, maag- of hoofdpijn, geen eetlust, slechte spijsver tering, enz., neem dan Wortelboer's Krul den of Wortelboer'ir Allen van Jacoba Maria Wortetboer en gy gyt spoedig weer hersteld. Overal verkrijgbaar k 6<» cent koopt bij voorkaur 2061 50 ■V Omdat ze trekken, volgen» de Ned. StMtiloterti, eeret dnn l» U verzekerd ven een (oliede trekking. Hoofdvertegen weordiger voor Gouda en Omat reken. AGENT vodr GOUDERAK: L. VLEGGEERT (Dorp). STOLWIJK: J. J. DE VREUGD. Bovenkerk B 3. BERGAMBACHT: CHR. v. EIJK (Dorp). A. DUHRN, Barbier (Dorp).' AMMERSTOL: L. v. d. WERKEN, Barbier, Groote straat. |£gr |3p ACTIEVE AGENTEN GEVRAAGD.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2