Q l NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTRE bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapell No. 15287 Dinsdag 17 Juli 1823 62«Jaargang n ilari ZOON JOUDA KEN nest, jlle;nieij OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van WEKKERK T- - Het schadevergoedings vraagstuk. 1* •II j goefl ais huidziekten, gal, a „hoe N ZOON, Gouda. eren. k e onhoest, bronchitis, it-, keel- en lucht- it men met yaplom boord* sakken telboer, van Oude- 2.per flacon Wortelboer’a Arti- 848 15 Mussolini heeft in de Italiaansche Kamer een luid toegejuichte rede gehouden over het fascisme en de kieshervorming. 676 34 egar&ndeerd sulver Jouden Medaille» ibrleken WORMERVEER Alleen hij die een grootere naast zich duldt, is waarlijk groot. FEUILLETON. Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. millioen 160.000 pond lioen pond. Deze uitgaven komen geheel ten nadeeie van 's lands kas, aangezien zooals men weet tie geallieerden besloten zijn; van elke vor dering op Turkye wegens kosten van bezet ting van het Turksche grondgebied sedert den wapenstilstand af te Üen. iBORA”.. Toezen- 10.voor 2, 5 sast raat 56. den IRA” is strafbaar 2010 30 De „Times” acht het noodig protest aan te teekenen tegen de bewering van Poincaré,- dat Britannië het verdrag van Versailles niet langer steunt. Het zou, zegt het blad, Poincaré moeilik vallen op één enkele daad van Britannië te wyzen, Welke ook maar eenige afwijking toont van de bepalingen er van. De politiek der Britsche regeering is gegrond op het verdrag van Versailles, dat de grondslag heet te zyn van den Europee- schen vrede. Als men aanneemt, dat wy niet wenschen het verdrag uitgevoerd te zien, dan is dat een verkeerd begrijpen van de houding van dit land ten aanzien der meest doeltreffende methode om te maken dat het verdrag wordt nageleefd. Toen Frankryk zyn voornemen te kennen gaf om het Ruhr- gebied te bezetten omdat Duitschland de schadevergoedingsbetalingen niet volledig had verricht, begreep Britannië de gevoelens van Frankryk, maar onthield het zich van deelneming, omdat het vreesde, dat de ex peditie haar eigen doel zou verijdelen. Zes maanden Fransche politiek hebben deze vre$a maar al hé zeer bevestigd. Het nemen van panden desorganiseert het economisch VAD» NAS POPIOWCÜ rUWLAND or BAAI e b het onweer is geweest. Het verscherpte ver- seersverbod te Duisburg is nog steeds van kiacht. Het verkeersverbod voor Alten- Essen is tot 1 Augustus verlengd en gaat nu in plaats van om 8 uur, om 7 uur ’s avonds al in. De Rheinische VVestfalische Zeitung, die sinds gisteren weer mocht verschijnen, is opnieuw voor een week verboden. De ontvluchting van Ehrhardt. In verband met de ontvluchting van Ehr- iiarut ia gisteren volgens een bericht uit München gearresteerd de prinses van Ho- henlohe, omdat zy indertyd aan Ehrhardt onderdak heeft verschaft. t Vermoedt wordt dat mevrouw Eluhardt, die haar man te allen tyde in de grvaage- nis mocht bezoeken, hem den sleutel neett gebracht, welke hy voor zyn vlucht noouig had. De overige deuren zyn in elk geval door medeplichtigen, die zich in het ge- vangenisgebouw bevonden, geopend. Voorts hebben de autoriteiten bevel ge geven prof. Schloesser-Schaftluch, voorzit ter van het nationalistische Ordnungsbiock, in hechtenis te nemen, zoodra zyn gezond heidstoestand zulks zal toelaten. In de derde plaats wordt te München ook nog een student gezocht, die een rol in deze zaak schynt te hebben gespeeld. De Saksische minister Felludi leidt zelf het onderzoek te f^eipzig. Een paai gevan genbewaarders zyn reeds in hechtenis ge nomen. Het staat nog niet vast of het pro- ces-Ehrhardt wegens de vlucht van den be klaagde zal worden uitgesteld. Het staats- gerechtshof heeft hieromtrent nog geen beslissing getroffen Het ontwerp van het Britsche antwoord op het Duitsche memorandum zal waar schijnlijk morgen in het Kabinet woiden be handeld. Volgens een mededeeling van Bald win zal het tevens aan de Regeering van de Ver. Staten worden gezonden te harer inlichting. Natuurlijk draagt de mededee ling aan Washington een zuiver informatief karakter, aangezien Amerika geheel buiten de regeling staat. Inmiddels schynt het in het voornemen te liggen, aan Washington te verstaan te geven, dat medewerking van Amerikaansche zyde, zoowel officieel, of indien het niet anders gaat: officieus of particulier, by de vaststelling van Duitsch- lands draagkracht door Engeland op hoogen prijs zal worden gesteld. Over den inhoud van het antwoord, dat naar men hoopt tegen Woensdag gereed zal zyn, verluidt nog niets. Wel is men ervan overtuigd, dat Engeland aan Parijs te ver staan zal geven, dat een ontruiming van het Ruhrgebied wenschelijk wordt geacht, doch van een eisch tot ontruiming zal zoo zeker geen sprake zyn. Aan den anderen kant is het zeker, dat Londen aan Berlijn de staking van het lydelyk verzet zal aanra den, hetgeen op Frankryk een goeden in vloed zou hebben en de regeering te Parys allicht tot eenige meerdere toegeeflijk heid op andere punten zou stemmen. Over het algemeen gelooft men, dat de verschil lende regeeringen nog steeds aan het tasten zyn en dat het laatste woord nog niet is of wordt gesproken. Volgens een bericht uit Moskou beeft Krassin aan de Volkscoinimasarissen een uitvoerig rapport verstrekt over de jong ste onderhandelingen te Londen gevoerd en de vooruitzichten van de betrekkingen tuz- schen Engeland en Rusland. Krassin bepleit als het eenig succesvol middel om de be- t:ekkingei te ontwikkelen en de erkenning de jure van Sovjet-Rusland te verkrijgen, de erkenning door Sovjet-Rusland van Je verplichtingen, die de vroegere Russiscne regeeringen hebben aangegaan en de uit breiding van het recht van particulieren e gendom tut Bussen en vreemdelingen, die bereid zijn hun hulp te verleenen by den wederopbouw van de Russische industrie. Dan alleen kan volgens Krasain met succes eeu Engelsch-Russische conferentie plaats Lebben, welke de regeling van de Sovjet- betrekkingen met de Europeesche mogend heiien inleidt, waarzonder een bevredigende ntwikke'ing van den handel onmogelyk is. In welingelichte kringen in Londen hecht men groote beteekenis aan de overkomst van den Britschen gezant te Parys; zoogenaamd wegens verlof. Zooals bekend is, bevindt zich» Lord d'Abernon eveneens reeds gerui- men tyd te Londen, terwijl ook de Engelsche gezanten te Tokio en Rome aldaar vertoe ven. Natuurlyk kan dit een toeval zyn, doch in den tegenwoordigen lastigen stand der buitenlandsche betrekkingen acht men het voor de regeering van buitengewoon veel nut, dat zy hare vertegenwoordigers in de belangrijkste landen onmiddellyk ter raad pleging by de hand heeft. Hy aanvaardde een motie van den afge vaardigde Larussa, waarin gezegd wordt, dat de Kamer, haar vertrouwen uiUpreekt in de regeering en met goedkeuring van de principe» van de kieswetontwerpen tul be handeling der artikelen overgaat. By hoofdelyke stemming sprak de Kamer zich daarna voor de motie uit. Het eerste deel (vertrouwen in de regee- nng) werd aangenomen met 303 tegen 140 stemmen en 7 onthoudingen. Tet tweede deel (principe der Kiesrecht- hervormmg) werd met 235 tegen 139 stem men en 77 onthoudingen aanvaard. By het verlaten van het gebouw der Ka mer moest Mussolini een ovatie in ontvangst nemen van een geweldige menigte. Zyn auto kon zich nauwelyks een weg banen door de menschenzee. fiOUDSCHE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondags hl mi per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan on» Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545 gehad. Van hen hoort men toch met», zij maken iemand alle» wijs. Daar heb jt» nu bijvoorbeeld Swithin. Wat voor goedb hebben zij Hem gedaan? Daar w .hij, zwaarder dan ooit, hij i» kolossaal. *Zij kunnen zijn gewicht niet lager krij gen. Zie hem een» aan!" De lange, vierkante breede Switiiin Foisyte, met zijn borst al» een kropduif getooid in het gevederte van zijn prach tig vest, kwam trolsch naar hem toe stappen. „En hoe maak je het?" zei bil op een dandyachtige manier, terwijl hij de h sterk uithaalde deze moei lijke letter kon hij er bijna met mt krijgen „hoe maak je hett” Elke broer had een uitdrukking van geprikkelheid, toen hij naar de twee anderen keek, bij ondervinding weten de, dat zij zijn kwalen trachtten te ver donkeremanen. „Wij zeiden juist," telde James, „dat je in het geheel met magerder wordt Swithm stak zijn fletse oogen naar veren in een poging om te luisteren „Magerder? Ik voel mij heel goed, zei hij, een weinig naar voren leunend, ..ik ben niet zoo broodmager al» jelui allemaal!'* Maar daar hij Jpng wa» de voldoen de uitzetting vaii zijn bojM te mi»»en, leunde hij weer terug en bleef onbe wegelijk staan, want hij wtelde niets zoo hoog als een gedistingeerd mterhjk. Tante Ann wendde haar oude oogen van den eenen broer naar den anderen. Haai uitdrukking wa» zacht en ernstig De gewezen kroonprins heeft b(j de rechtbank van Oei» een klacht tegen den Pruisischen minister van financiën als ver tegenwoordiger van den Pruisischen staal ingediend, ten einde weer in het bezit te komen van zyn te Oels gelegen landgoed dat by het begin van de revolutie „voorloo- plg” in beslag was genomen. 5ELGIE. Na zes dagen van verzengende hitte 1» Zondagmorgen een hevig onweer boven Brussel lortgebruken. De bliksem is op ver schillende plaatsen ingeslagen. De hagel on de regen hebben groote schade aan de te velde staande gewassen aangericht 4j - Timothy werd werkelijk zelden ge zien. Hij wa» de jongste van de fami lie; van beroep uitgever, had hij eem- ge jaren tevoren, toen de zaak nog in vollen bloei wa», reeds de stagnatie be speurd, die weliswaar nog niet geko men was, mpar die toch ten laatste komen zou, waarover allen het een» waren; hij had zijn aandeel verkocht aan een firpia, die hoofdzakelijk gods dienstige boeken leverde, en de zeer buiiengewone opbrengst vastgelegd in goudgerande waarden. Door deze daad had hij dadelijk een geïsoleerde posi tie ingenomen; geen andere Forsyte was tevreden met minder dan 4 pCt. van zijn geld; en deze afzondering had langzaam en zeker een geest onder mi jnd, misschien meer dan gewoon be giftigd met omzichtigheid. Hij waa bijna een mythe geworden, een soort van in carnatie van veiligheid, die den ach tergrond van het heelal der Forsyte» vormde. Hij had nooit de onvoorziehtig- BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De hittegolf. Op hittegolf, die ook over Berlyn gegaan en een gemiddelde temperatuur van 110 graden Fahrenheit heeft gebracht, is een onweer gevolgd, waarby een windhoos over Berlyn ging, die niet slechts heel wat nienschen veel schrik en nog meer stof op het lyf joeg, maar die ook niet onbelang rijke schade aan richtte en zelfs ernstige on gevallen. Van een spoorbrug in het stads gedeelte Schöneberg werd aan beide zyden de ijzeren leuning over een lengte van 10 a 15 meter afgerukt en op straat gesmeten, waardoor het verkeer geheel gestremd weid. Van een fabrieksgebouw in een der zuidelijke voorsteden werd een muur om- vergeworpen. In de stadsparken werden vele boomen uit den grond gerukt en om gesmeten. Van ale kanten komen betichten over paniekjes onder de duizenden „dagjes- mensehen*. die naar Duitschen aard van daag er op uitgetrokken waren om buiten heid begaan te trouw.en, ot zich op de een of andere manier te bezwaren mei kinderen. James begon weer op het stuk por selein te tikken. „Dit is jfèen echt oud Worcester. Ik veronderstel, dat Jolyon je het een en ander heeft verteld van den jongen man. Voor zoover ik weet, heett hij geen zaak, geen inkomen en geen re latie, tenminste niet de moeite waard om over te spreken, maar ik weet niets niemand vertelt mij iet».'' Tante Ann schudde haar hoofd, hen trilling gleed over haar vierkant, scherp oud gelaat. De dunne vingers van haar handen drukte zij tegen elkaar en sloeg zij ineen, alsof zij bezig was zachtjes haar laatste wilsbeschikking op te ma ken. Eenige jaren ouder dan al d? For sytes, nam zij een bijzondere plaats ender hen in, opportunisten en egoïs ten waren zij allen ofschoon niet meer dan hun buren sidderden zij voor haar onomkoopbaar figuur en in dien de gelegenheden te sterk waren, wat konde^zij dan anders doen, dan haar vermijden! James sloeg zijn lange beenen over elkaar en vervolgde: Jolyon wil zijn eigen zin hebben Hij heeft geen kinderen." Hij zweeg, zich het bestaan van den zoon van den ouden Jolyon herinnerend, den jongen Jolyon, den vader van June, die zulk een smet op de familie geworpen had ew zichzelf onmogelijk gemaakt had In het Lagerhuis deelde Baldwin op een •Icrthetreffende vraag mede, dat de kosten van de bezetting van Konstantmopel en het aangrenzend gebied voor Groot-Britan- nië sedert den wapenstilstand volgens schat ting ruw genomen in totaal 29 millioen ponu sterling hadden bedragen. De extra-kosten werden als volgt geraamd: het leger 13^ pond, de luchtmacht ongeveer en de vloot ongeveer 2*A md- De drie broers keken ook naar Ann. Zij werd beverig. Een wonderlijke vrouw! Was ai zes en tachtig jaar en kon nog wel tien jaar leven en wa» toch nooit sterk geweest. Switlini en James, de tweeling, waren pas vijf en zeventig, Nicholas nog maar een baby van zeventig jaar of zoo. Allen waren sterk, wat een troost voor hen wa». Van alle vormen van bezit stelden UJ natuurlijk het meeste belang in hun respectievelijke gezondheid. „Ik ben eigenlijk heel goed,’’ ver volgde James, „maar mijn zenuwen zijn van streek. Het minste hindert mij doo delijk. ik zal naar Bath moeten gaan „Bath?" zeide Nicholas. „Ik heb het mei Harrowgate geprobeerd Dat helpt niet». Wat ik noodig heb is zeelucht Er gaat mets boven Yarmouth. Al» ik daai heen ga, dan slaap ik." „Mlin lever is heel slecht," viel bWi- tlun langzaam in. „Vreeselijke pijn hier" en hij legde zijn hand op zijn rechterzijde. „Gebrek aan beweging," mompelde James, terwijl hij zijn oogen op hei porselein gericht hield. Snol voegde hij er aan toe: „Ik krijg daar ook pijn Swithin kreeg een kleur, een gelijke- tfiis met een kalkoenschen haan kwam op zijn oud gelaat „Beweging!z&de hij. „Die neem ik voldoende ik ge bruik in de Club nooit de lift.'* „Dat wist U niet," zei James haas tig „Ik weet van niemand iels; nie mand vertelt mij iets." (Wordt vervolgd De Times over I’oincaié’s rede. Nieuwe dwangmaatregelen. Het ioonvraagstuk in Duitschland. De besprekingen in Lausanne herval. Mussolini s kieswet. Krassin pleit voor erkenning der Russische schul den van het buitenland. leven van Duitschland en voorkomt juist de betaling, die het bestemd was te bevorderen. Andere naties geraken in nood door stijgen de pryzen, gesloten markten, dalende wis selkoersen en werkloosheid. Wy zijn overtuigd, dat Poincaaré aan de Britsche nota, wanneer zy beken»I wordt ge maakt, het geduldige onderzoek zul wijden dat wy gedurende zes maanden aan het Fransche experiment hebben besteed. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda omatrdraa (bohoorondo tot den tworgkriafji 1—5 regel» 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den besorgkruag: 1—6 regels 1.65, elke regel moer Ü4W. Advertenüen in het Zaterdagnmumer 2U byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentien de helft vaa dan prijs. INGEZONDEN MEDKDEKUNÜKN i 1-4 regale /ZU6, alke ragal Mi /ö.5t. Op do voorpagina óU hooger. Gewon» advertentita en ingeaondaa modadaalingoa MJ eoatract tot soar garodaccor- den prijs. Groote lettor» en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentién kunnen worden ingezonden door tu»»chenkom«t van soliod» buakhan deiaren, Advertenttebureaux en ons» Agenten en moeten daag» vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname vanakerd to syn. erfrissching te zoeken ttn die op den terug tocht plotseling overvallen werden door uen storm. Zelfs gebeurde het, dat ven omvai- Ivnde kusli^ijvbooin terecht kwam rniuuen In ten gezelschap naar hui» kecrvndv Hel se rs, van wie er twee gedood en verscnil- lende gewond werden. Vandaag zal op het Ryksdepaitement van Arbeid een nieuwe bespreking worden ge houden over het vraagstuk van de loonen. De verschillende groote verbonden van vak verenigingen zyn uitgenoodigd vertegen woordigers naar deze tiyeehkonist te zen den. Men zal er de concessies bekend ma ken, welke de patroonsorgahisaties bereid zijn te verleenen. Deze concessies betreffen in de eerste plaats het berekenen van de lou- nen volgens een geregeld vast te stellen in dexcijfer. De bepaling van liet indexcijfer zal met medewerking van vertegenwoordi gers van arbeiders en patroons plaats vin den. De mogelykheid zal worden overwogen van begin Augustus af de loonen op deze wijze te berekenen. By de gisteren op hetzelfde departement gevoerde onderhandelingen beseffende de loonen van de mijnwerkers werd eveneens de mogelijkheid onderzocht deze loonen op een vasten grondslag te berekenen. Een dergelijke berekening voor mijnwerkers zou natuurlyk een voortdurende verandering van de kolenprijzen tengevolge hebben, het geen als n et zeer gunstig voor de ontwik keling van het bedrijfsleven wordt be schouwd. Verschillende nieuwe dwangmaatregelen worden door de Fransche bezetting in het Roergebied toegepast. Zoo werden de kolen voorraden van Krupp te Segeroth in beslag genomen, waardoor twee gieterijen werden stopgezet, alsmede de staalfabriek Martin- werk. De stad Cronenberg werd een boete van 60 millioen opgelegd, daar er op een Fran- schen post zou zyn geschoten. De burge meester en het hoofd der Schupo werden eik tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een nieuwe verordening is verder uitge vaardigd, welke bepaalt, dat ook het parti culier bezit van hen, die bij het bestuur van een mijn betrokken zijn, in beslag kan wor den genomen voor de kolenbelasting. De mynen, die weigeren de belasting te betalen, d. w. z. alle mynen, zullen bezet worden. Het bedrag der belasting zal bepaald worden op den grondslag van den koers van de dollar te Berlyn op den 15den van elke maand. Als het vastgestelde bedrag niet op tyd wordt betaald, wordt het met 50 percent verhoogd. Vervolgens wordt beslag gelegd op het be zit van de myn en van de by het bestuur betrokkenen en als dan na 10 dagen nog geen betaling gevolgd is, worden de panden, waarop beslag gelegd is, verkocht. Te Bo chum is de verscherpte staat van beleg af- gekondigd. Alle verkeer is verbonden. De trams ryden slechts tot de grens van de stad. Deze afkondiging schynt in verband te staan met een ontploffing in een automo- bielopslagplaats, waarvan nog niet vast staat of het een gevolg van sabotage of van D« warmtegolf heeft sinds eenige lagen ook de Scandinavische lamien bereikt. Gis teren stond de thermometer te Kopenhagen op 35.8 gr. C., en in tie schaduw op 30 gr. Tal van personen werden <4oar tie warmte bevangen, in Kopenhagen bezweken 3 men schen, in de provincie 8 personen aan zon nesteek, terwijl op één dag 13 menschm by het baden verdronken. Stockholm meldt eveneens 30 gr. C. m de schaduw en te Viekerdalen in Noorwegen stond de thermometer op 82 gr. C. Waar dooi zijn vrouw on kind te verlaten en weg te loopen met die vreemde gou vernante „Nu," hernam hij haaatig, „mthen hij zoo wenscht te handelen, veronder stel ik, dat hij het kan bekostigen. Wat zal hij haar meegeven? Ik veronderstel een duizend dollar per jaar; hij heeft niemand anders om zijn geld aan na te laten Hij strekte zijn hand uit naar een kleinen, vluggen, glad geschoren man, die ternauwernood een haar op het hoofa had, met een langen gebogen neus, dikke lippen en koude grijze oogen onder rechthoekige wenkbrau wen. ..Wel, Nick," mompelde hij, maak je het?” Nicholas Forsyte, met zijn vogelach- lige vlugheid en de uitdrukking van een vroegwijzen schooljongen hij had lang» wettige wijze een groot for tuin gemaakt uit de maatschappijen, waarvan hij directeur was legde in die koude handpalm de toppen van zijn nog koudere vingers en trok ze daarna hai.»tig terug. „Ik voel mij niet wel," zeide hij, gemelijk „ik heb mij de geheele week onwel gevoeld, ik slaap nachts niet De dokter kan de oorzaak niet zeggen Hij is een knappe kerel, anders zou ik hem niet hebben, maar ik krijg mets uit hem dan rekeningen.” „Dokters," zei James scherp opzijn woorden terugkomend, „ik heb al de dokter» van Londen voor een van on» Thans zijn te Lausanne de onderhaodelin- gen tusschen tie geallieerden, en de Turken weer hervat. Overeenstemming werd reeds verkregen in de quaestie van de concessies, 'le besprekingen over het vertrek van de vloot werden voortgezet.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1