Hst van Iterson Ziekenhuis. Adverteert in dit Blad. het In de fjorden vóór 14 dagen nog sneeuw, de, smelten deze sneeuwmassa's zoo gauw, dat de rivieren buiten haar oevers treden cn groote schade aan bruggen enz. wordt aangericht. ENGBLAND. Een kranige redding. Vermoedelijk door het inslaan van den bliksem ontstond Zaterdagmorgen vroeg brand in het gebouw van de „White Star' lyn te Liverpool. De concierge, die met vrouw en dochter op de achtste verdieping stiep, zag zich don weg door een vuurzee axgesneden. De hoogste ladder van de toe- gesneuie brandweer reikte niet verder dan 85 voet, tot een balcon dat nog een heel eind onder de slaapkamer van den concier- go, en zyn gezin lag. Twee brandwachts snelden de ladder op en baanden zich langs een ateenen trap door rook en vlammen een weg tot een raam vlak onder dat der slaap kamer. Vandaar wierp een hunner den con cierge een touw toe, dat deze vastmaakte aan de meubelen in da slaapkamer en ter w(|l een der brandweermannen het touw strak hield, klom de ander er langs naar binnen. Langs een hellend dak werden vrouw en de dochter en daarna ook de con cierge in veiligheid gebracht door het on derste raam en vervolgens langs de trap naar de Htraat. Even voor de komst der dappere brandwachts had het gezin van den coucierge alle hoop opgegeven. ENGELAND. Mevr, Fshmy naar de gevangenis te Holloway overgebracht. liet „Journal" meldt, dat Maggie Alelle de moordenares van den Egyptischen prins Ail EameJ Faluiiy, naar de gevangenis Holloway is overgebracht, in afwachting barer veroordeeling. Zij geniet een speciale behandeling met het oog op haai delicateu gezondheidstoestand en men heeft haar toe gestaan haar kaïnermeisje te ontvangen, dat haar kleeren en toiletartikelen brengt. VEKEEN1GDE STATEN, l.üj een poging om de rumamokkelary van, Canada naar Detroit tegen te gaan heb bon de verbodsagenten der regeering, daarin bijgestaan door vertegenwoordigers van liet departement van. Financiën, Zater dag op de Detroitrivier 200 motorbooten in beslag genomen. Een kwaadaardige menig te verzette zich tegen de inbeslagnemingen en trachtte tot drie keeren toe door dyi nuet een kleine brug, die toegang gaf een inham, waar vele booten gemeerd lagen, in de lucht te doen vliegen. In verscheidene gevallen hadden heftige gevechten plaats met smokkelaars. De ambtenaren verzegel den de machines van de inbeslaggenomen booten, die niet van plaats zullen mogen veranderen zoolang de eigenaars niet kun nen verklaren, waarom de booten niet voor de scheepvaart zyn ingeschreven. Door het stellen van den eisch, dat de booten moeten voldoen aan de bepalingen van de wetten op de scheepvaart, meent het departement van Finahcifcn een der belangrijkste wegen voor het binnensmokkelen van sterken drank Amerika af te sluiten. CHINA. Mevr dan 200Ü eunuchs ontslagen. De ex-keizer gaf, ontdekkende dat vele waardevolle gouden ornamenten uit zijn pa leis waren verdwenen, last tot het ontslag van meer dan 2000 eunuchs, die uit het pa leis werden gezet en thans dakloos zyn. BINNENLAND. Opheffing van den Kaad van Toezicht van de Neder!. Spoorwegen. lu do verschenen staatsbladen 2S5 en iiHO zijn respectievelijk opgenomen de wot van den 23sten Juni, tot wijzi ging van do wetten betreffende de spoorwegen en het kon. besluit van oen 2den Juli 1923, tot vaststelling van regelen, omtrent het toezicht fcop da spoorwegen. In eerstgenoemd wetje zijn opgeno- ruin de verschillende wijzigingen inde spoorwegwetten, noodig geworden door dat het algemeen toezicht op de spoor wegen niet meer zal worden uitge oefend door een „Kaad van toezicht", «toch door „een onder eenhoofdige lei ding te stellen dienst, wefks ambtena ren worden benoemd door de Kroon. De opvolger van den heer P. Nulling. 'Bet Centraal Stenibjiieau van Am sterdam heeft tot ll<i vaWden Kaad be noemd, ui de vacature ontstaan door het overlijdeii van den heer P. Noltmg deu heer Klaas de Vries Szn., oud-lid van den Kaad, zoowel voor den ouden Kaad, welke op den eersten Dinsdag in September aftreedt, als voor den nieu wen Kaad, welke op dien Dinsdag de torste zitting houdt. Ixiuia Couperus, t Louis Couperus is gistermiddag op ruim 00-Jarigen leeftijd, tengevolge van bloedvergiftiging, op lujji landhuis te De Steeg, overleden. Zooals menw zich hormneiren zal werd do overledene ongeveer vijf weken ge leden ter gelegenheid van zijn OOsten verjaardag te 's-Gravenhage op bijzon dere wijze gehuldigd en werd hora om o.tk op tastbare wijze uiting te geven nar, de bewonderend en dank van velen «•en vriendelijk landhuisje toegedacht. Lr minister van Hnderwijg, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Th. de Vla st r, vertegenwoordiger den Nederland- ^fht natie, is hem op de receptie te VOravenhage komen begroeten als ..een van de grootste romanschrijvers van het laatste gedeelte der 19e eeuw en het begin der 20e eeuw; als een kunstenaar, die door de zilveren zui- iarbeid van zijn taal, den rijkdom van zijn fantasie en het nationaal karakter, dat hij in zijn werk heeft weten te leggen zeer veel heeft bijgedragen tot den roem van de Nederlandsche kunst in het buitenland". De Regeering schonk hem bij geleaenheid de Orde van den Neder landschen Leeuw. Van zijn hand zijn o.a. verschenen ..Ken lent van vaerzen", „Orchideeën „Wiiliswinde", „Eline Vere", „Nood lot", „Een illusie", „Majesteit", „We reldyrede", „Hooge troeven", „Psy che", „Fidessa", „Kabel", „(Jod i Goden",„Over lichtende drempels „Extase", on de soort auto-biographh „Metamorphose", „Langs lijnen van ge le.delijkheid", „Stille Kracht", er Maagsche familie-cyclus; en eindelijk de mythologische of antieke romans „Dionysos", „Een berg van licht" Regeeringsjubilruni der Konuij.m. Het regeeringsjubileum van de Ko ningin zal door de Nederlandsche kolo inef in Duitschland zoo goed als moeilijke tijden het veroorloven, luisterlijke wijze gevierd worden. «He afdeelingen van den Nederland schen Bond in Duitschland zijn plannen vooi volksfeesten, voordrachten, reeep i»'i 6nz' 'n voorbcreiding. De bond zelf laat thans lijsten circuleeren, waar op tienduizenden handteekeujngen zul len inkomen, die in een fraaien band vereenigd worden en door twee leden van het dagelijksch bestuur persoonlijk aan H. M. zuilen worden overhandigd. liet Reriijnsch Comité tot Verleven diging van het Stambewustzijn is bij zonder in de weer. De plannen voor herdenking van het jubileum voor d> gtheele Nederlandsche kolonie te Ber lijn zijn gereed. Den 22sten Septembe zal in de Berlijnsche Philharmonic een Nederlandsch Jubileum-concert gegeven worden. Evert Cornells heeft toegezegd dien avond de Fhilharmonieker, t be kende beste orkest van Duitschland te zullen dirigeereiy. Mevrouw A. Noorde wier Reddingius zal Nederlandsche lie deren zingen, en men hoopt ook Van (ioudoever bereid te vinden zijn be kende compositie voor cello en orkest bij ons ten gehoore te brengen. Het programma voor den avond staat nog niet vast. Van Aixrooy's Pigt-Heinrap- sodie zal er stellig een deel van uit maken. H. M.'s gezant, baron Gevers Leeft het plan op den dag van het Ju bileum zelf alle Nederlanders op tiet gezantschap te ontvangen. WethoudershenopininKt De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft gisteren de aftredende wethouder van Vuuren herkozen met 40 van de 43 temmen. In de vacature-Droogleever Fortuyn werd gekozen de heer Van der Meu ten met 41 van de 43 stemmen. In de vucature-Atbarda werd geko- n de heer Vrijenhoek met* 31 van d 43 stemmen. De heer de Wilde werd herkozen met 39 van de 42 stemmen. De heer Drees werd herkozen met 37 van de 42 stemmen. De scheuring in het N. A. S. De Landelijke Federatie van Bouw- akarbeiders hield Zondag te Amster- Inm een buitengewoon congres, waar ■li bestuursvoorstel werd aangenomen behelzende: dat de Federatie bij het Nationaal Arbeidssecretariaat blijft aan- gefloten, op voorwaarde, dut tot uit voering worde gebracht punt 1 van het bekende compromis, waaraan nog was oegevoegd dat in geen geval tot aan sluiting noch bij de eene, noch bij de andere Internationale wordt overge gaan, zoolang de pogingen 'tot het doen een word en der heide Internationalen niet zijn gelukt. De Beiersche verblijlbelastinK. Naar het Hbld. verneemt wordt van Nederlanders, die zich .voor eenigen tijd naar Beieren wenschen te begeven, nog steeds een extra verblijfsbelasting ge lieven. Voor een verblijf van veertien dagen in Beieren is tengevolge daar- an per pas verschuldigd een som van C66.200 marken. Joeepk van Lier. f Na langdurige ongesteldheid is te Amsterdam overleden de heer Joseph tin Lier. SCHEEPVAART. Dubbele aanvaring op de Noordzee. Een dubbele aanvaring heeft giste ren tengevolge vhn den mist op de Noordzee plaats gehad. Daarbij zonken twee schepen, n.L het Zweedsche s.s. Eldorado", metende 1500 ton, en het Spaansche s.s. „Begona V", metende 1900 ton. Gelukkig viel er geen ver lies van menschenlevens te betreuren. Het eerste deel der aanvaring speel de zich af tusschen beide geuo#mde chopeir. Dadelijk na de aanvaring eeU- terwijl de bemanning van het Zweedsche schip op bet Spaansche overging, kwam een stoomschip uit L»- erpool, de „Sheridan", 4000 ton groot, op de beide andere schepen af. Een nieuwe aanvaring was niet te vermij den en de „Begonia V" werd mid scheeps getroffen. Draadloos werd naar Lowestoft eg Yarmouth om hulp ge- setud, en deze kwam ui den vdhn van sleepbooten, welke <U opvarenden van het Zweedsche en het Spaansche schip, samen 43 man, veilig aan wal brachten. Het Bestuur van de Geneeskundige Ver eeniging tot Bevordering van het Zieken huiswezen heeft het volgende adres gezor den aan den Raad dezer gemeente: Ondergeteekenden veroorloven zich, vertegenwoordigers der Geneeskundige Ver- eeniging tot Bevordering van het Zieken huiswezen voor Nederland en zjjne koloniën, de vryheid, zich, naar aanleiding van de in diening van het Rapport der Raadscommi sie inzake de Goudsche Ziekenhuiskwestie by Uwen Raad van welk Rapport onder geteekende kennis kregen uit het nummer van 27 Juni 1.1. van de Goudsche Courant tot U te richten met de volgende opme' kingen De vereeniging bovengenoemd, reed meer dan 20 jaar bestaande en omvattem de groote meerderheid van geneeskundige ziekenhuisdirecteuren hn met h't medisch gedeelte van de ziekenhuis taak in rauw en dagelijksch verband verkeerende gentvchee ren, wil niet geacht worden, een vakver eeniging te zijn in den gewonen zin d woord», noch direct persoonlijke belange harer leden te behartigen. Zy wi! slecht het Ziekenhuiswezen bevorderen en aller wege, waar dat mogelyk is, tot een groot mogelijken bloei brengen. Dat is dan ook de reden, waarom ondergeteekendo zich geroepen gevoelen, Hun oordeel uit spreken over enkele punten in bedoeld n port, te eer, omdat het 't Goudsche Zieken huis betreft, dat een der betrekkelijk wei nige openbare ziekeninrichtingen is van kleineren ontvang in een stad van beperkte grootte gevestigd, die als ziekenhuis bizon der goe<l zijn ingericht en velerlei factor bezitten, welke ze kunnen maken tot model inrichtingen, voorbeelden voor andere ate den ook zulke die belangrijk grooter zij: lan Gouda en zegenrijk arbeidend ook voor den naasten omtrek. Dat desniettemin het Goudsche Zieken huis niet geeft, wat het zoo gemakkelijk geven kon, moet het wordt duidelijk ge zegd in het rapport, hetwelk wij weten te waardeeren om den goeden wil, die er uit spreekt, en den belangrijken arbeid, die er blijkbaar aan besteed is geweten worde aan de volslagen onmogelykheid van samen werking van den geneesheer-directeur e den aan de inrichting vast verbonden chi rurg. Wy willen en mogen ons geen oordeel aanmatigen of beide heeren even- -I schuld hebben in deze, dan wel of schuld uitsluitend ligt bij een van beiden en by wien. Wy mogen en moeten - echter wel als onze zeer vast staande over tuiging uitspreken, dat de oplossing, die d rapportcommissie aan de hand doet om be tere toestanden voor en in het Ziekenhuis te krygen, geen oplossing zal blyken te zijn, 4, den toestand nog aanzienlijke slechter te maken. De comnlissie toch wil de chirurg gaan belasten met een deel der werkzaamheden, die uitsluiten*! bij den directeur thuis be- hooren en hem dat deel feitelijk doen ver richtey als gelijkgerechtigde met laatstge- nde. Dat wil zeggen, dat het ziekenhuis krygen twee medische directeuren plaats van wéén: de titel, die voor den chi rurg wordt voorgesteld van adjunct-direc teur, verandert aan dit feit niets. Een aan nemen van dit advies der commissie zou een spatten zyn met de vele op jarenlange ervaringen gegronde uitspraken inzake zie kenhuisdirectie en directieverantwoordelijk heid, uitspraken van terzake kundigen, die de praktyk van het ziekenhuisbedrijf jaren ihtereen van nabij hebben meegemaakt. Het gewoon verstand moet trouwens alleen reeds buitengewoon huiverig maken om het gegeven advies op te volgen: wanneer men twee kapiteins zet naast elkaar op de com mandobrug van een grooten oceaanstoomer, beiden toestaat commando's uit te dee- en, die opgevolgd moeten worden, dan kan, ook al zouden beiden voor het kapiteinschap een voldoende opleiding genoten hebben, een voorspoedige vaart geen sprake zijn; wanneer men twee geneesheercn-direc- teuren plaatst aan het hoofd van een zie kenhuis, dan loopt het ook met dit zieken huis onherroepelyk iJpaak. Er moet in het Ziekenhuis één hoofd zyn, aan wien uitsluitend de leiding en verant woordelijkheid is opgedragen, en die als uit sluitend hoofd wordt erkend en gehoor zaamd. Alle overige personen tot het zie kenhuis in dienstbetrekking of vaste relatie staande en als zoodanig middellyk of on- middellyk tot het pe rsoneel behoorend, over wie de directeur als aangesteld moet wor den beschouwd'dus ook de aan het zie kenhuis verbonden medici hebben zyn voorschriften op te volgen en zich zyn con trole a.a. te lajeo welgevallen, voor zoover hy optreedt in zyn hoedanigheid van direc teur; is hun luiks niet mogelyk, dan heb ben zy óf vrywilllg óf gedwongen, heen te gaan. Tenzy de directeur, door de aan zyn bemoeiingsfeer gestelde grenzen te over- schryden, toont, niét de rechte man op de rechte plaats te zyn. In het laatste geval zal deze het veld moeten ruimen.. Waar nu de toestand zoodanig is, dat van een vruchtdragende samenwerking tusschen den huidigen directeur en den chirurg geen iprake zal kuruten zyn, is de eenige gpede mlncuin» il.,..lat in delyk de werking en de bemoeiingsgrenzen plossing deze. dat in elk geval een van beiden zyn ontslag vraagt, of, indien hy dat niet doen wil, ook ongevraagd zyn ontslag krygt; of dat beiden tegelyk hun ontslag ragen, of, indien zy daartoe niet te bewe gen zouden zyn, ook ongevraagd ontvang»; ondergeteekenden kunnen zich voorstellen, dat het heil van het ziekenhuis een heen gaan van beiden eiechte. Mocht het tot heengaan van hetzU van een van beiden, hetzU van lieiden komen, dan zou een herha ling van de doorgestane ellende in de toe komst onmogelyk gemaakt moeten worden door aan de(n) opvolger(s) een nauwkeu rige instructie voor te leggen, waarin dui- Een tweede punt uit het rapport, waar over ondergeteekenden een enkel woord zou willen zeggen, betreft de invoering der zoo genaamde vrye artsenkeuze. Hoe de Ge neeskundige Vereeniging tot Bevordering van fyet Ziekenhuiswezen staat tegenover deze vrye artsen (ook specialisten) keuze, moge U bekend zyn uit het schryven van Januari 1922, met bylage aan het Bestuur Uwer Gemeente verzonden. Ondergeteeki den nemen de vryheid, een afschrift van dit schrijven met bylage ten overvloede hierby te voegen. Zy mogen nog opmerken, dat een vrye artsenkeuze, in het algemeen reeds af keurenswaardig in openbare ziekenhuizen, in het onderhavige geval wel zeer zeker dubbel afkeurenswaardig moet heeten mers de rapportcommissie zou de vrye art senkeuze (voorloopig) alleen willen zien toegepast ten aanzien van de patiënten dei- eerste en tweede klasse, terwyl zy de zaal patiënten (on- en minvermogenden) daa: van zou willen zien buitengesloten en bo vendien zou zy deze keuze alleen willen be perken tot de niet chirurgen onder de art sen, terwyl voor alle chirurgische gevallen in het Ziekenhuis uitsluitend de aan het zie kenhuis verbonden chirurg zou werkzaam biyven. Nog een derde punt moge hier onder de aandacht worden gebracht, n.l. dat betref fende de uitbreiding van het College van Regenten met een vertegenwoordiger uit hpt College van Burgemeester en Wethouders en twee vertegenwoordigers uit den Raad, resp. door het College van B. en W., en den Raad aan te wyzen. Een dergelyke uitbrei ding (c.q. eene, waarbij nog een lid, buiten het College van B. en W. en den Raad, dus uit de burgery door het College of den Raad werd benoemd) achten ondergeteekenden in derdaad nuttig en ook overigens als geheel strookend met de rtiéer moderne opvattingen aangaande het oppertoezicht (s. v. v.) op het ziekenhuis en zyn bedryff, gewenscht. Over de verdere ta terde gebrachte pun ten in het rapport meenen ondergeteekenden te moeten zwygen; niet zoozeer omdat zy van weinig belang zyn en er niet veel over te zeggen zou vallen, maar omdat zij'eens deels van weinig principieelen aard zyn en anderdeels te zeer met plaatselyke toestan en verhoudingen in verband staan, dan dat ondergeteekenden er een alleszins be trouwbaar oordeel over zouden vermogen uit te spreken. Ondergeteekenden hebben de eer te zyn, Edelachtbare Heeren, Namens de Geneeskundige Vereeniging tot Bevordering van het Ziekenhuiswezen w.g. Dr. MANSHOLT, Voorzitter, w.g. Dr. Wicherink, Secretaris. Groningen, 12 Juli 1923. Leiden. GEMENGDE BERICHTEN. Noodlottig ongeval. Zaterdag reed een automobiel in de in "der Vennestraat in den Haag te- 3U een fietser aan. De 15-jarige Betsy i' van de Ged. Stoot, die op den ba gagedrager /.ut, sloeg tegen de straal •n bleef bewusteloos liggen. Per auto erd zij naar het Ziekenhuis gebracht, liet meisje is Zondag aan de gevolgen overleden. Kind doodgtreden. Gisterochtend elf njir heeft de Noord- Itollandsche Tram aan derf Flaatijzer- weg in Amsterdam een 2-jarig knaapje overreden. liet kind, dal langs den weg speelde .lak voor de locomotief de trambaan over. De machinist remde uit alle macht, doch kon niet voorkomen dat jongetje, dat Antonius Vogelpoel heft, vermorzeld werd. Door de warmte? In den omtrek van Vlaardingen zijn rschilleude perenboomen, die al ruehten dragen, opnieuw in bloei ge- •i.akt. Brand. Te Dongen is de bliksem in Iwee boerderijen geslagen, die zijn afge brand. Hooibfoei. I en gevolge van hooibroei zijn gis- hrmiddug de boerderijen van K. en V. te Langezwaag afgebrand. Het onweer van Zondag. Tijde^p een onweer zeilde^ Zondag de heer R. uit Dordrecht met zijn 24-jarige erloofde A. H. van Uorinchem meteen li ine zeilboot. Ter hoogte* van Har- dinxveld overviel hen een Z.W. storm n een rukwind deed het vaartuigje om slaan. Hoewel belden goede zwemmers aren zijn zij verdronken. De lijken zijn nog niet opgehaald. Het Driebergsche Bosch. Te Driebergen is, het in veiling ge brachte Driebergsche bosch, groot on geveer 84 H.A., in 174 perceelen opge boden tot een bedrag van f 132.-875. De toeslag heeft op 19 Juli plaats. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN STADSNIEUWS. GOUDA, 17 Juli 1923. Diploma piano M. O. Gisteren slaagde te den Haag voor het examen piano middelbaar onderwijs, afge nomen door de Nederlandsche Toonkunste- naarsvereeniging, de heer W. A. de Beun leerling van den heer A. H. Beusekamp. Mercuriua Diploma Boekhouden. Voor het te Utrecht gehouden examen in boekhouden „Mercurius" (Federatie van Handels- en Kantoorbedienden Vereenigin. gen in Nederland) slaagde onze stadgenoot de heer J. N. de Jong, le klerk aan de Ge meente Lichtfabrieken, leerling van den heer J. Scharloo, Adjunct-Boekhouder aan dat bedryf. Temperatuur van water en lucht. In de Stédelyke Bad- en Zweminrichting was de temperatuur van het water heden middag 72, de lucht 68. Nachttocht. De Toeristenclub „Gouda" houdt Zondag 22 Juli a.a. een nachtocht voor leden en niet-leden naar Amersfoort en Hilversum, waarvoor het vertrek is bepaald op Zater dag 21 Juli, 's avonds 10 uur vanaf het Stadhuis. Voor het geheel volbrengen van dezen tocht (waaraan alleen door heeren kan wor den deelgenomen) wordt een diploma be schikbaar gesteld. Burgerlyke Stand. GEBOREN: 12 Juli: Martina, d. v. C. Vermeij en G. M. 'Hamoen, Broekweg 4. 13 Juli: Cornells, z. v. J. M. de Joftg en C. den Edel, Boelekade 99. 14 Juli: Hein- ich Antonius Marie, z. v. C. A. Krimpen- fort en A. J. F. Schravre, Crabethstraat 52. Geertrufda^xl .v. H. J. A. Tieleman en W. M. M. van Riet, Kattensingel 89. 15 Juli: A l ie Cornells, z. v. C. Syi en P. C. van der Want, Vortsmanstraat 5. Maria Fran- cina, d. v. H. van Waas en C. A. v. Straa- ten, Boschweg 23. Alida Cornelia, d. v. C. van Mourik en A. M. Janssen, Oosthaven 66. 16 Juli: Antje, d. v. E. Lageiwy en N. de Jong, Vlamingstraat 4ft. OVERLEDEN: 13 Juli: Catharina Da- nens, 30 jaar. Jdlanna Bogert, wed. F. de Vlieger, 58 jaar.^r Agenda: 20 Juli, 10 u. v.m. Raadhuis Stolwijk. Ge meenteraad. 22 Juli, Soc. Ons Genoegen. Concours Ar. bei(lerszangvereenigingen. 29 Juli, 1 uur. Sted. Zweminrichting. Groote Nationale Zwemwedstryden. UIT DEN OMTREK. Auto-ongeval. Ie Schermerhorn geraakte gisteren Baron Taets van Amerongen bij een brug, door het te kort nemen van een draai, met zijn auto te water. De bie- tuurder was spoedig op het droge, doch zijn echtgenoote, een dochter vpn don oud-burgemeester van Kheenen al daar, kon eerst uit haar benarden toe- tand bevrijd worden, nadat een paar rbeiders, die zich te water hadden be- ge\en, den kop van den auto hadden, erbrijzeld. De wagen bekwam groote schade. BODEGRAVEN. In de Zaterdag gehouden vergadering an den Gemeenteraad waren met den voor zitter aan wezig de leden: P. Batelaan (Weth.); Bn. Batelaan; 0. B. Batelaan; J. Beyen; L. Hortensius; M. G. Xtolwyyk; J. d. Marei (Weth.). Als nieuw Raadslid werd geinstalleerd de heer A., van Baren, die in de plaats van den heer J. H. Ruting is gekozen verklaard. Na dat de heer van Baren in handen van den Voorzitter de beide vereischte eeden had Jgelegd, en een commissie de geloofs brieven enz. had accoord bevonden, nam de ïeer van Baren zitting. De Voorzitter sprak den heer van Baren in 't kort toe, en wees op dat de heer v. Baren slechts kort zit ting zal hebben, omdat de oude Raad op 1 Sept. a.s. aftreed. De heer v. Baren dankte den Voorzitter voor de woorden van wel kom. Spreker zal trachten mee te werken tot den groei en bloei van de geheele ge- De notulen werden door den Secretaris voorgelezen en onveranderd door de ver gadering vastgesteld. De Voorzitter deed mededeeling v an de olgende ingekomen stukken: le. schryven van de Dir. der Gasfabriek dat vanaf 1 Juli '23 de prys van het gas zal bedragen: licht 10 en koogas 9 ets. per M3. en wel om het feit, dat de kolenprys franco Bodegraven, hooger is dan 25.— per 1000 K.G. 2e. van Ged. Staten verzoek om terug zending van goedgekeurde Raadsbesluiten, tot het aangaan van geldleeningen ad 2500.— en 6000.—, waar deze leeningen thans uit eigen middelen kunnen worden gedekt. 3e. vuji Ged. Staten goedgekeurd raads besluit tot aankoop van grond h f 50. 4e. Van Ged. Staten goedgekeurd raads besluit inzake het z.g. hooiverlof aan leer lingen van scholen. 5e. r Goedkeuring van Ged. Staten tot ui en overschryving op de begrooting 1922. 6e. Goedkeuring van Ged. Staten, om scholen C en A te verbinden. 7e. Procesverbaal van B. en W. inzake kasopname by den Gemeente-Ontvanger, waaruit bleek, dat alles weer als naar gewoonte in orde <is bevonden. Allen voor kennisgeving aangenomen. Op een schrijven van L. Kok, om vermin dering van hondenbelasting, werd op voor stel van B. en W. afwyzend beschikt. De'Voorzitter.deelde mede dat verder 1»" gekomen was een schryven van het dag- bestuur der Burgerwacht. De heer Bè#* Sociatalt „ONS 8EN0ÊQEN DOMDCRDABAVOND JULI Strijkja ia daa tuin. Gelegenheid tot den ten Leden en hnnne huisgenooten en hnnne introduced vrij entree. JU77 ra vroeg of sommige uitgaven, ais reiskoeten uaar den Haag j 3b.—, idem naar Amster dam 11.—, wedstrydkosten Amsterdam 25.BU, rekening Ubert J 49.85 enz. niet wat minder kunnen. Spr. zou graag weten oi de Burgerwacht zonder wedstryden en daaraan verbonden reiskosten en pryzen, nuttig werkzaa mkan blyven. Besloten weid hierover by de begrooting nader te spreken. Door den Voorzitter werd medgedeeld dut per 1 Juli 1923 de waterleiding om Nieu- j werbrug is geopend geworden, be heer Bn. Bateluan gal' in overweging aan de .Dir. der waterleiding te verzoeken, schriftelyke opgave van het aantal aansluitingen per 1 Oct. a.s., opdat de Raad nader kan over- I wegen, of het wenschelyk is, tot het nemen van maatregelen over te gaua, om alge- meene aansluiting te bevorderen. De Voor zitter zeide overweging toe. Het verslag van den toestand der Ge meente over 1922 werd ter visie gelegd. De heer Bn. Batelaan wees op het gunstig verslag, speciaal' op de gunstige toestand der gemeente-finaaciën. Een adres van de gemeente Smilde werd voor kennisgeving aangenomen. Van de gemeente Wymbritseradeel was ingekomen een adres met verzoek om ad- haesiebetuiging, ter zake van het vragen om een wet, tegen het vloeken. B. en W. willen adhaesie verleenen. De heer Beyen i betwyfelt, of de uitvoering van zoo'n wet j wel kan geschieden. De heer Bn. Batelaan deelt de bezwaren van den heer Beyen niet en zegt, dat men in het buitenland meer malen zegt: „je vloekt als een Hollander!" Indien men Hare Majesteit de Koningin be lasterd, wordt men gestraft; zou dan het belasteren van de Allerhoogste Majesteit I ongestraft moeten blyven? Nadat nog de I heer Beyen heeft gezegd, niet tegen ad- haesiebetuiging te zullen stemmen, echter alleen twyfelt aan een goede toepassing van de (eventueelewet, werd aan het adres met algemeene stemmen adhaesie verleend. De Voorzitter zeide, dat in overleg met de Inspectie van het L. O. te Gouda, de heer I S. Gorter no. 1 is geplaatst op de lyst van aanbeveling als hoofd van school A, waar aan dan thans school C zal worden verbon den. De heer Beyen vroeg, waarom slechts 1 naam op de aanbeveling voorkomt, terwijl toch de wet spreekt, van zoo mogelyk drie bevoegden. De Voorzitter antwoordde dat door omstandigheden, buiten B. en W., ge brek aan tyd was, om deze voordracht uit te breiden. De voordracht is echter door de Inspectie onderteekend geworden. Met alg. stemmen werd daarop de heer S. Gorter be noemd. De Voorzitter besprak de groote ver diensten die het waarnemend hoofd van I school A, de heer A. Schuling, heeft be- I toond voor het onderwys en stelde voor den I heer Schuling eervol ontslag te verleenen tegen 1 Sept. onder dankzegging voor de bewezen diensten. Aldus besloten. De Voorzitter deelde mede, dat de Vleeschkeuringsdienst over 1922 een batig saldo aanwyst van 495.57, waarvan, vol gens contract, Zwam men lam toekomt 139.88. De heer Bn. Batelaan gaf in over- weging de tarieven te herzien, omdat het zeker niet de bedoeling is, winst te maken. De Voorzitter zal dit punt nader by B. en W. ter sprake brengen. Ged. Staten eischen een zeker bedrag op voor de gemeente Boskoop, ter zake van steun, aan zekere J. Verkaick verleend. De Voorzitter gaf een zeer breedvoerige en duidelyke toelichting over deze zaak. Werd j besloten voorloopig te weigeren aan het verzoek van Ged. Staten gen oor te geven, omdat de Raa<l van meening is, dat Bos koop ten onrechte bedoelde vergoeding vraagt. Het bedrag is totaal 258.38, waar van nog 124.uitgegeven in 1921, welkJ bedrag niet meer beschikbaar mag worden gesteld. De Voorzitter deelde mede, dat hy ver lof heeft ontvangen van de Min. v. Binnenl. Zaken, om van 17 Juli tot 31 Aug. a.s. bui tens lands te vertoeven. B. en W. hebben voor de kasgelden thans byna 40 mille plaatselyk gevraagd dit bedrag deposito te geven, op welke voorwaarden zulks kan geschiedën. Het meest aannemelyk komt B. en W. het aan bod van de Bod. Bankv. voor, welke 4 renté wil geven, tegen onderpand van Heil. Staatsfondsen, en steeds dadel yk opvraag- Laur. Na eenige Wp rek ing besloot de Raad op dit aanbod in te gaan. In behandeling kwam daarop de benoe ming eener commissie, voor advies, ter zake van het werkloozenvraagstuk. De Voorzit ter deelde mede, dat in een vergadering van de georganiseerde werklieden, de volgende candidaten zyn gekozen: C. v. d. Veer, O. (ten Uyl, D .v. d. Maat, K. Stapper, D. G. Krieger, L. J. v. d. Dissel, Jac. Spierenburg en N1c. v. Schaick. Het is de bedoeling, de commissie te doen bestaan uit 2 personen uit de georganiseerde vakbeweging en 3 leden uit den Raad zitting hebbende tot 1 Juli 1924. Na eenige discussie, werden gekozen de h.h. K. Stapper/en D. v. d. Maat, resp. met 6 en 5 stemmen. Op de heeren *v. d. Veer en den Uyi werden ieder 3 stemmen uit gebracht. De heer Stapper maakte bezwaar deze benoeming te aanvaarden. De Voor zitter en eenige leden drongen er met klem op aan, dat de heer Stapper deze benoeming aanvaarden zal, Aldus geschiedde. Alg Raadsleden dezer commissie werden gekozen de leden: Bn. Batelaan met 8 en de heeren J. v. d. Marei en J. Beyen ieder me. 7 stemmen. I De Voorzitter deelde mede dat pas des I morgens ontvangen werd een adr* van de pi. comm. v. schooltoeaieht in rnko het ver- I volgonderwps. Wethouder BateUan weea er op, dat I reeds b Mei 1,1. gevraagd werd om de mea ning van de commisaie. Klaagde de commis- I siedestyds, dat de meening v. d. comm. meer gevraagd moest worden, B. on W. >ou nu kunnen klagen, dat het gevraagde advies wel wat traag is binnen -ekomen Besloten de vraag, at van wege de gemeente ve~ vrlgonderwüa gegeven ml worden, op cAn volgende vergadering te behande'en. De Kaad verleende machtiging aan B. en W. om af te lossen de getdleening k 4300 en die van 6600 gld., resp, tegen 6 en 6 't aangegaan. BU de rondvraag informeerde de heer Beyen of B: en W. reeds inededeelingen kunnen doeq, over den stand van zaken by het Nyverheids ondervys. De Voorzitter antwoordde, dat de Inspec teur heeft goedgevonden, dat onderwys ra cn a.s. herfst te geven in het groote gym nastieklokaal van school A en dit lokaal door dikke go'rdynen in tw.»e afdeelingv.n te t-cheiden. De in dit lokaal wekelyks oefe nende Vereenigingen zullen naar het Inzaai van school C moeten verhuizen. De heer v. Baren vroeg verbetering van het riool in de brugstraat te Nieuwerbrug, en lichtte zyn verzoek breedvoerig toe. De Voorzitter zeide dat reeds de maatre- gelen o mtot verbetering te komen werden besproken. De heer Hortensius vroeg eenige dagen verlof voor de gemeente-werklieden. De Voorzitter zeide, dat dit reeds is geregeld. Alle gemeente-ambtenaren krygen eenig verlof. De heer Stolwyk stelde 3 vragen: ten eer ste, of het geoorloofd is, dat de marktno- teering op het gemeentebordje, door kaas- koopers van buiten wordt veranderd, en la gere cyfers daarop worden gezet dan oor- spronkelyk genoteerd stonden. Spreker had graag op de markt de marktnoteering van Oudewater opdat de boeren beter van de markt op de hoogte kunnen zyn. (De heer v. Baren ondersteunde dit laatste verzoek). Voorts besprak de heer Stolwyk de groote last, welke omwonenden van de olie.slageiy de Phoenix ondervinden van neervallend roet. Spr. illustreert enkele gevallen, van hinder. De Voorzitter deelde mede, een adres te hebben ontvangen van eenige in gezetenen, waarby ook gewezen wordt op deze toestand, ^et adres is echter niet aan den Raad, maar aan B. en W. gericht. 1 De Voorzitter zegde een ernstig onder zoek toe. De Voorzitter sprak ten slotte een af scheidswoord tot die heeren die niet in den Raad zullen terugkeeren, n.l. de heeren Stol wijk en Stapper. BOSKOOP. De warmte der vorige dagen had een neerdrukkenden invloed op de veiling der bloemen, vooral van de rozen. Ook de groen ten waren laag in prys, o.a. doperwten 8 9 ets. per K.G. De aardbeien hielden zich goed; de oude roem der Boskoopsche, als de geurigste en sappigste schynt in den handel te herleven, vooral wat de soort ïucunda betreft. Men schryft ons: De brutale onhebbelijkheden van als las tig bekende buurtjongens, die op onbehoor lijke wyze in de Gouwe zwommen en zelfs een aanval deden op de melkbussen aan den overkant, heeft de politie er toe gedwongen de verordening op het publiek zwemmen streng toe te passen, al zou het heete weer eenigszins tot oogluiking hebben geleid. De Kaad dezer gemeente is bijeengeroe pen op Woensdag 18 Juli, des namiddags om 7 uur. Aan de orde komt: 1. Opening. 2. Vastselling van de notu len der vergaderingen van 19 Juni en 2 Juli 1923. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededee lragen. 5. Aanbieding van de geloofsbrie ven der meuw-rakomende leden van den Gemeenteraad. 6. Aanbieding door Burg. en Weth. van een nieuwe verordening op de heffing van schoolgeld voor lager on derwys in de gemeente Boskoop ter vast stelling. 7. Advies van B. en W. op een verzoek van B. en W. van Wymbritseradeel om adJjaeaie te betuigen aan een ad ree van dpn Raad dier gemeente, waarin wordt ver zocht de openlyke Godslastering strafbaar te stellen in het Wetboek van Strafrecht. 8. Mededeeling van B. en W. naar aanlei ding van de vraag van den heer K. Ver kade om te overwegen of, ten aanzien van de winstverdeeling voor de gemeente-be drijven, niet een nieuwe rdgeiing moet wor den getroffen. 9. Voorstel van B. en W. om een aanvullragscrediet'te verleenen voor de werkverschaffing van 1200 en om te be sluiten tot vaststelling eener regeling, be treffende de gemeentelijke werkverschaf fing. iü. Aanbieding door JJ. en W. tét vaststelling van de rekening en verant woording 'der gasfabriek en van de water leiding over 1922. 11. Aanbieding door B. en W. ter vaststelling van de rekening en verantwoording over 1922 van het Burger lijk Armbestuur. 12. Advies van B. en W. op verzoeken van de R. K. Bouwvereeniging „St Joseph" om voorschot, ingevolge de Woningwet, voor den bouw van 20 arbei derswoningen. 13. Aanbieding door B. en W. ter vaststelling van een concept besluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1923 en een concept besluit tot het doen van betalingen uit den post voor „onvoorziene uitgaven" dier begrooting. 14. Rondvraag. De heryk van maten en gewichten zal alhier plaats hebben op 23 Juli, van 1012 en van 12K—4 uur voor de Achterkade, Zuidkade en Voorkade. Op 24 Juli van 12 en van 12*8—4 uur voor de Dorpsstraat, Zyde, Reyerskoop en Nieuwstraat; en op 25 Juli van 9—12 voor de overige buurten en straten in één der Idealen van de openbare schooi. Aan het postkantoor alhier zyn de vol gende onbestelbare brieven terug te beko men: S. Vuist, Kerkstraat, Weesp; mevr. H. Beekman-Voorhoeve, Banstraat 53, Utrecht; zuster N. v. d. Wolf, Agnesenstraat 2, Dor drecht; Duitsche Consulaat, Maasstraat, Rotterdam; korpscommandant Landstorm korps, Van Hogendorpsplein 22, Rotterdam; en G. A. Mergens, Schippersgracht 37, I Maarsen. Burgerlyke Stand. ONDERTROUWD: N. J. Beuk en A. de L rankryker. C. Woudergem en J. P. Ver- I kade. K. Slappendel en R. G. Liefhebber. I GEBOREN: Jun, z. v. D. v. d. Wolf en C. I Assenberg. Catharint Cornelia, d. v. J. I P. Heemelaar en M. J. Bunnink. Wilhel- I mina, d. v. P. L. Binken en C. M. Slootjes. I Geertrukta, d. v. M. Coila en K. Hueer. I Gerardus, z. v. G. de Bruin en P. Krom- I hout. Hendrikus, z. v. J. v. d. Heiden en I P. Pellekooren. Wim l^o, z. v. W. M. I de Vos en A. Hoogendoorn. I OVERLEDENS. M. Zwart, echtg. van I N. Mesman, 37 j. GOUDEKAK. Zondag 15 Juli hield de Postduiven Ver. I „De Witpen" een onderling concours van- I uit Oudenbosch. Afstand 42 K.M. De pry. I zen weiden uls volgt behaald: F. v. Vliet le, 7e, 16e, 16e, 30; '1'. O. Both 2e, 3e, 4e, 8e, 12e, 14e, 29e; C'. v. Vliet Nz., 5e, 23e; C. v. Vliet 6e, 27e; A. W. Soet 9e, 13e; H. J. Scholten 10e, 18e, 20e, 22e, 28e, 32e; J. Baas 11e, 21e, 26e; J. C- Hon- koop 17e, 31e; H. Burger 19e; C. den Bra- ber 24e, 25e; F. Donk le en 2e overduif; P. Burger 3e overduif. Eerste duif 9.4.28, laatste 9.11.21. Vanwege de afd. Gouderak der Zukl-Hol- landsche Vereeniging „He tGroene Kruis", zal Vrydag a.s. een speldjesdag worden ge houden. De opbrengst komt ten bate der afdeeling en zal worden aangewent! tot het uitzenden van zwakke kinderen naar buiten. Voor dit goede doel zal zeker ieder gaarne zyn penninkske offeren. HAASTRECHT. De Raad dezer gemeente is byeengeloe- j pen op Donderdag 19 Juli, des middags te 2Vi urr. Aan de orde komt: Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen raadsleden. Adres Gewestelyke Landstorm- Commissie om subsidie. Burgemeester en Wethouders stellen voor 10.— subsidie te geven. Schryven van den Minister van Ar beid betreffende tapverbod op de dagen van de viering van het 25-jarig Regeeringsjubi- leum van Hare Majesteit de Koningin. Bur gemeester en Wethouders adviseeren het tapverbod uit te vaardigen. OUDEWATEK. Een vet kalf van den heer Van Wyngaar- I den, een waarde van 260 vertegenwoordi- I gentle, moest uit nood worden geslacht. I Daar het vleesch door den keuringsveearts I werd utkeurd, is het onder politietoezicht I vernietigd. STOLWIJK. Inplaats van Woensdug 18 Juli zal de I Raad dezer gemeente byeen komen op Vry. I dag 20 Juli, des morgens te 10 uur. WADD1NXVEEN. By besluit van Gedeputeerde Staten de- zer provincie is bepaald, dat de afzonderlij ke jachten op waterwild voor dit jaar zul len worden geopend op Maandag 23 Juli a.s. Mej. van W. alhier had het ongeluk Zon dag met haar rywiei ia de Kerkwegvuart terecht te komen. Ijlings toegeschoten hulp wa.s oorzaak, dat een en ander alleen met een nat pak voor de betrokkene afliep. De 'gebroeders Buitelaar, autobusonder nemers alhier werden vorige week toen zy de gemeente Hilligersberg passeerden op een dusdanige wyze mishandeld, dat zy zich onder geneeskundige behandeling j moesten stellen. De politie stelt een onder zoek in. MARKTBERICHTEN. Rotterdsmsche Veemarkt. Rotterdam ,17 Juli 1023., Aanvoer: 106 paarden, 31 veulens, 3 ezels, 457 magere runderen, 566 vett^, runderen, 218 vette graskalveren, 418 nuchtere kalve ren, 105 schapen of lammeren, 29 varkens, 157 biggen, 15 bokken en geiten. Pryzen: Vette koeien le'kw. 1.16 1.22 fc, 2e kw. 1.06—1.10, 3e kw. 0.85— 0.96, Ossen le kw. 1.10—1.15, 2e kw. 0.96—1.00, 3e kw. 0.76—0.86, Stieren le kw. 1.00—1.07*4, 2e kw. 0.86—0.96, 3e kw. 0.76, Kalveren le kw. f 1.05—1.80, 2e kw. 0.80—0.90, kw. 0.60—0.76. Melkkoeien 210360, Kalfkoeien 225 —370, Stieren 150—325, Pinken 13& 165. Vaarzen 145—200, Werkpaarden 100-L225, Slachtpaarden 90-140, Hit ten 90166, Nuchtere kalveren 814, Fokalveren 15—27, Biggen - 10—20, Overloopers 2236. Vet vee en vette kalveren handel en pry zen iets beter dan gisteren. Melk- en kalf- koeien zeer matigen handel. Biggen ea over loopers eveneens zeer matig en tot lagere pryzen dan vorige week. Nuchtere kalveren matigen handel. Kaasmarkt. Bodegraven, 17 Juli 1923. Aanvoer 411 partyen, waaronder 342 met I Hykamerk, 19906 stuks, gewicht 159248 K. I G. Prys Goudsche Kaas le srt. 3639, 2e I srt. 8034; 1« srt. met Kyiunterk 80— I 38, zware 41. Handel vlug. Groentenveiling. I Coop, luuiierever. „Gouda ea Uitstreken". Gouda, 16 Juli 1923. Komkommers le srf. 9.8012, 2e srt. I 7.109.60, id. halve 5—6, id. gele 2j 14, Bloemkool 38.80, Spitskool 1.60— 2.60, Kropsla 0.302.80, per 100 stuks. I Snyboonen 3060, Stambuouen 6168, Tuinboonen 6<30—8.20, Peulen 2.10— j 7.60, Durperwtvtt 624, Capucyners 5 8, Postelein 2.30Zuring 2, Spinazie 2—3.10, Spitskool 2—5.60, per 100 K.G. Peen 4.60-9.80, Rabarber J 1.80—6,'Sel derie 1.60—2.80, Peterselie 1.80—2.40, Sjalotten J 1.70, per 100 bos. Tomaten A 29, id. C 22, Druiven 41—44 per 100 pond. Aardbeien 0.17—0.26, Frambozen J 0.150.22 Roode bessen 0.20—0.24, Zwarte bessen 0,260.30 Kruisbessen 0.090.10 per pond (bruto). INGEZONDEN. buiten vei unt woordelijkheid der Redactie. l)e Sted. Zweminrichting. Ais onbevoegde op tiet gebied van waterbouwkunde of rioieeruig, wuug ik nel loeit mijn mening upenbuur te maken, over de mogelijke verbetering van liet zwembad. Het pian dat de lieer „Een andere zwemmer" ui Uw bind vuil gisterenavond aan de hand doet, zou zeer zeker een groote verbe- I lering brengen ui den bestuunden toe- I stand, muur tocli is liet gevaur vuu I besmetting en bevuiling van het .water, I nuar uiijü' meening niet geheel uitgeslo- j I ten. Hel Singelwater dut dun door het I zwembad zou gevoerd worden, ia ook I I gedeeltelijk verontreinigd, omdat hot I reeds vuil vuiiuit de riolen en sloten, I dit in de Singel uitlozen, heelt opgo- I nomen. Willen wij dus water ui ons bad dat I een minimual percentage vuil bevat, I dan moeten wij een aausluituig zoeken rechtstreeks uit den IJsel. Dit is denk- I baai, wanneer een ijzeren blusleiding wordt gelegd van af de kom. voor het stoomgemaal vun Rijnland, door het Houtmansplantsoen en langs de Hout- mansgracht uaar het bud. Dit werk zou wei een groot finan cieel offer vragen, maar dan kregen wij ui Gouda ook een idiaie zwem-iu- richting, zooals wij in de grootste ste den, benoorden de Lek en Muas mot aantreffen. Bij aanhoudende warmte, wanneer t meeat gebruik gemaakt wordt van het zwembad, wordt door Rijnland, de j Waaiersluis en te Stolwijkersluis veel j water ingelaten, dus komen er duizen- I den M8. water meer de IJsel tn, dan ei met de eb weer terugstroomen en kunnen wij er zeker van zijn, dat wij vun uit de jJsel steeds versch wuter krijgen. Bij dezen toestand kan dan nok de IJsel niet als doode, doch als door- slroomende rivier worden aangemerkt en zal het water van kwaliteit bijna ven goed zijn als het water van de groote rivieren. Mocht de commissie van beheer der Sled. Zweminrichting zich van de zui verheid van hel waier willen overtui gen, dan raad ik haar aan, mei toe- sUmining van den WelEd. heer De K luijver een badNe nemen in de water gang voor het scheprad vun hel stoom- gemual en dan twijfel ik niet of de heeren zullen ruimschoots voldaan zijn. Dankende voor de plautsmg Hoogachtend, N. H. VAN SCHELVEN De spoorweg Gouda-Alphen. Dt motie uiet algemeene stem- I men aangenomen door den ster- pi'" d e n Gemeenteraad van Wad- I Unix veen, om den reeds zoozeer I gevorderden aanleg van de spoor- I verbinding Gouda—Alphen tegen te houden, wekt verbazing en verontwaar diging. Het rond gaan van een Bexuuugings- inspecteur mej gestes als van eeu' Detective-onderzoek voor een zaak, die sedert 50 jaar als van groot belang aan hangig is, doet vreezen voor «en em- I sligen ondergrond, welke door de vraag vuu het Kamerlid Lovink aan den nu- I uister wel aan het licht zal komen. Veel zou er tegen het zwakke pogen I 'van het vooraf bewerkte Waddtnxveen I I oiu de buurgemeente Boskoop weer eens I hak te zetten, rijn in te brengen, I ja zelfs i» het de vraag, of die /Gemeen- I I teraad wel dacht'aan de belangen van I j het Noordeinde, dat hij in geen gevat I j bij Boskoop wil jaten aiinexeeren eh I welker inwoners de Boskoopnche we- I I gen aan pap rijden voor hunne ver- I scheping. doch kleine argumenten laat I ik liever ter rijde. Bespottelijk acht ik I het, als VV. de spoorwegmaatschappij I bang wil maken met het autoverkeer. I Dit erkeer tusschen Gouda-Boskoop- I Alphen wordt nooit van belang' door I gemis aan een directe verbinding en I de slechte wegen, die eigenlijk nu reeds wegens gevaren gestoten móesten blij- I ven. laat staan nog, dat het personen "Tvoer^1 te duur w. (Waddinxveen stuit zelf Hloemendaat). I De groote belangen van Gouda mi Alphen, zelfs van Rotterdam, noem ik maai niet, doch verzoek ieder op de kaart van Z.-H. te zien, of een leege plek als tusschen Rotterdam, Gouda en de Rijnstreek ul niet sedert jitjr®n door een spoorlijn moest doorsneden zijn. Het gaat niet, H.H vun Waddrax- veen, oi«\ een locaal Boskoopsch-nelang, noch om het algemeen Landsbelang In 't kort wijs ik daarom op het volgende I De werkeloosheid vraagt om pro ductieve werken.Waddmxveen beeft voor die werkeloosheid aun bel Land ut heel wat gekost. Boskoops tuinbouw kent geen Nver kelooaheid, voordat hij totaal lam is geslagen. Een kweekerij kan niet als een fabriek met minder werk krachten of tijdelijke sluiting wor- ding stopgezet, j lo. Boskoop vecht energiek tegen de Europeesche malaise eiiAmerlkaau sche uitsluiting en moet als zoodvt mg de bewondering vun de Regee ring wekkou. Als Boskoop binnen 2 jaar op de flesch guut, wat naar men zegt een Aalsmeersche collega aan de kietstnfel in een culé tegen deu bewusten zuinigheid «inspecteur beweerde, wordt er een groot lands- I belang geschaad. I Ho. Alle oeconomen en staatslui bespre ken op dit oogenbiik de bovolkinge j toename, het brengen van den ar beid naar hot land, de. beperking van banutjesjagerij en zoeken van positie in land- en tuinbouw. Nu Qonkoop is voor alle staatslui een voorbeeld; op 700 H.A. land vin den iu Hongarije 200 meiischen brood, ui A'nddinjxveen weet ik «iet hoeveel, doch in Boskoop 7000. Dat kun, niet blijven uls Boskoop niet komt in het nieuwe, groote ver keer; ui den goeden tijd ging het ondanks hel isolement. Een wereld- herstel eischt voor Boskoop direct vlug en goedkoop vervoer. u4o Maar last not least. Die Nederland sche Handelsbalans, diep treurig hoor, meer invoer dan uitvoer. Nu iedere gulden, planten door boa koops energieke kweekers yttge- voerd, helpt Nederland redden. Of die Bezuimgingsiiispecteur en Wuddinxveen nu al zoeken naar spij keis op laag water, we hopen toch, dat de volkomen deskundige groote cuituurman Lovink de invloedrijke re geerings- en spoorwegmannen gemak Lelijk zal overtuigen van het groot be laiij vun dit spoortje voor het alge meen. Hij kent de stoere, strevende Boskoopers, waarvoor ieder zakenman die hun reizen eh trekken ziet, respect moet hebben. Moge Waddinxveen om haar beloofde 40 mille te sparen en den jtezuuugings inspecteur te helpen, ook in hel belang van Waddinxveen zelf, slib vangen. GEEN BOOMKWEKKER LUCHTVAART. Nationale VlicgdaK. lu een brandende hitte is Anterdag I uooi de Kon. Ned. Ver. voor loicht- vaart de eerste Nationale Vliegdag ge houden op het vliegveld Schiphol Er waren een 4 a 5 duizend tóe- «ciiouwerk aanwezig, waarvan verschei dene koelte zochten op de weinige piekjes, die Hchaduw boden en anderen achter de omheining „ins biaue tiiiieui blikten oin te genieten vun het vlieg feest. Het programma was zeker de moeite I paard. Fokker demonstreerde eenige I nieuwe modellen van vliegtuigen. Ue I oquadrillevluchten, een strijd tusneheu I de muntte en de luehtvanrt-atdeeling, trokken zeer de belangstelling. De marine werden 42 3/5 punten en do luchtvuart-afdeeling 41^2-5 punten toegekend, zoodat de tuchtv^tf^afdee luig wou. De behendigheidswedstnjden een jacht op gasbaBonnetjes, die door het publiek vol spanning gevolgd werd, werd gewonnen door do marine. De grootste attracties vormden de pa rarhute-dalingen. Niet minder dan stonden er op het programma. Gelukkig waren de parachutisten ver vangen door poppen Als dit met het geval was geweest, dan had er eo»i groot ongeluk pluuts gehad. Het pu bliek, dal grooteudeels van die verwis seling met afwist, sloeg het nu komend schouwspel vol ontzetting gade. De an dere pa ra etiuteda tingen lukten schil terend. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 764.8 te Biracrit*. Laagste stand 746.7 U- Thorahavn. Verwachting tot den volgende* «lag Zwakke tot matige Zuidw<st«tyke tot Westelijk# wind, betrokken tot zwaarbe wolkt. weinig of geen regen, zelfde tempe ratuur.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2