ra NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. IS289 Donderdag 19 Juli 1923 62*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen i dit Blad. R. KIR I HER HET GELUK DER RIJKEN EID 4- Het schadevergoedings-vraagstuk. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, N1EU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. voor I ANl>IA-l>liUK l I 1 1 FEUILLETON. niet (Wordt vervolgd IS ons zorgd j der tie en als onrechtma- verwachten, dat verzet opgeeft, af de zekerheid heeft, «lat ook die bezetting zal worden ge ëindigd. Men meent verde te weten, dat van lat alle bevelen tracht te vormen, tot gelijke conclusies moet komen. van Ie nota zelf. De Swithin oranje bü ANTON 1723 3ü een Pain-Expel- en verpakking ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal £.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545 en in dank :sem •2090 60 ITER*! De wijze merkt alles op, de dwaas locratische trek, dien zij in zijn karak- in na kt over alles een opmerking. 1 De verlenging van de afzetting van het bezette gebied heeft een groot aantal man nen met hun vrouwen en kinderen, die in dertijd door deze maatregelen werden over vallen en nu gehoopt hadden naar hun huis terug te keeren, zeer teleurgesteld. Gister nacht hielden zy zich den geheelen nacht aan de grens op, in de hoop naar hun huis te kunnen terugkeeren. Hun aantal liep in de duizenden. De rijksregeering heeft tegen de verlen ging van de verkeersafsluiting een ernstig protest hangeteekend. (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mevr J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. TERING nekten, Vetzucht, ziekte en Bleek- IN CATE Rotterdam). ing.; 3.65 geb men door Dr. Fr. IE KRACHTPIL- bare Bustes, ook akken. Bekroond ïere-diploma’s. In oeneming. Gegar. 3ev. Streng reëel, loos van 100 st. mco thuis onder oesstraat la, Den 2044 14 Engeland zich zou hebban verzekerd de toezegging uit Berlijn, in verband met het lijdelijk verzet aan amb tenaren enz. omniddellyk zullen worden her roepen, zoodra het blijkt, dat er een basis is gevonden, waarop onderhandelingen tus- schen Berlyn en de Entente mogeljjk wor den. Bevestigd worden deze geruchten echter niet. Benesj is gisteren te Brussel aangeko men. Hij werd ontvangen door den gezant den consul-generaal en he? jiersoneel van de Tsjeoho-Slowaksche legatie. Benesj verklaarde dat hy inlichtingen kwam inwinnen over de internationale po litiek w.o. natuurlijk de kwestie van het herstel. Wat hem echter voornamelijk bezig houdt is het Belgisch-Tsjechische handels- verdrag. Een koninklijk besluit van Mei 1.1. is uiterst hadeelig voor de Tsjechische be langen. By dit besluit worden differentieele rechten ingevoerd, waardoor Tsjechische producten ongeveer worden gelijkgesteld met Duitsche. Om 6 uur is Benesj door Jaspar ontvan gen en vervolgens door Theunis. De Belgische Kamer heeft het voorstel tot verlenging van den militairen diensttijd met twee maanden vu^r den duur van de bezetting van het Ruhrgebied aangenomen, evenzoo het geheel wetsontwerp-Nolf be treffende de universiteit van Gent. Heel veel belangstelling was er niet. On der de grootste onverschilligheid van de zij de van het publiek werden de beraadslagin gen over de vervlaamsching van de Gent- sche universiteit voortgezet. De Waalschgezinde Reinouchamps be zwoer den Senaat het wetsontwerp, dat bij een aanslag tegen Fransch België noemde, te verwerpen, zonder eenig verzet te onder vinden hjj mocht zelfs verklaren, dat het een oneer voor den Senaat was, als het ont werp werd goedgekeurd. Deswarte alleen kon nog wat leven verwekken. Hy zei, dat de socialisten allerminst uit wraak wegens het mislukken van de spoorwegstaking te gen het regeeringsontwerp zouden stemmen doch dat gansch Vlaanderen opkomt tegen het* tweeslachtig regime, dat aan de Vlamin gen wordt opgedrongen. Dit werd tegenge sproken door minister Franck, hetgeen voor Deswarte aanleiding was, om er met klem op te wyzen, hoe deze Vlaamschgezinde lei der thans een ontwerp verdedigt, dat regel recht in strijd is met de opvatingen, die hy verdedigde toen hy het wetsontwerp-Van Cauwelaert-Franck*Anseele vóór den oorlog indiende. Toen was Franck van oordeel, dut alleen de Vervlaamsching, en niet de twee taligheid, het wetenschappelijk peil te Gent hoog kon houden. I aanzienlijke kerken vaq de hooldstad bezochten Indien men aan hun chris tendom zou hebben getwijfeld, zou hun dat smart en verwondering hebben ge baard. Eenigen van hen betaalden voor kerkbanken, waardoor zij op de meest practische manier hun sympathie de leer van Christus uitdrukten. Hun woningen, die op geregelde al- sianden rondom het park waren ge- 'plaatst, waakten daar als schildwachten opdat het schoone hart van dit Londen waar hun wenschen zich hadden vast gezet, niet zou ontglippen uit hun greep en hun daardoor in hun eigen achting zou doen dalen. Daar was de oude Jolyon in Stan hope Place; de James’ in Park Lane; Swithin in de eenzame glorie van oranje en blauwe kamers in Hyde Park Mansions hij was nooit getrouwd tféweest, hij met! de Soames’ in hun nestje in de buurt'van Knightsbridge; ue Rogers in Prince’s Hardens Ro ger was die merkwaardige Forsyte, die het denkbeeld had opgevat en ten uit- voei gebracht om zijn vier zoons tot een nieuw ambt groot te brengen. ..Verzamel huiseigendom niets is 'daarmee te vergelijken." placht hij te zeggen, ,,ik deed nooit iets anders!' En dan weer de Haymans. Mevrouw Hayman was de eenige van de zusters Forsyte, die getrouwd was. Zij woon den in een huis hoog op Campden Hill Het had den vorm van een giraffe, en was zoo hoog, dat het den toeschouwer pijn in den nek bezorgde; de Nicholas’ ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (behoorende tot den bezorgkring) i 15 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.26. Van bulten Gouda en den bezorgkringi 16 regels 1.56, elke regel meer 0.80. Ad verten tien m het 'Zaterdagnuinmer 20 bijslag op den prys. Liefdadigbeids-advertentien de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.06, elke regel meer 0.5V. Op ie voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer geredaceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede boekhan lelaren, Advertentiebureau* en onzê Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te sjjn. Het ontwerp-antwoord aan Duitschland is gisteren gereedgekomen en zal ten spoedig ste in den Kabinetsraad behandeld worden. Gemeld wordt dat van Engelsche zjjde alles in het werk zal worden gesteld om de op- en aanmerkingen der coalitiegenooten ten spoedigste binnen te krijgen, gezien de groote belangen, die op het spel staan <lie elk oogenblik nieuwe moeilijkheden het leven kunnen roepen. Naar verluidt zou by «le nota een aan- vullingsnota zyn gevoegd, die echter alleen aan de geallieerde regeeringen en de Ver. Staten is gericht. In deze aanvullingsnota zou gesproken worden vanide staking het lydelyk verzet, niet in tekst dienaangaande zou be leizen, dat daai Engeland de Roerbezetting tig beschouwt, het niet kan Duitschland zyn lydelyk zonder dat Duitschland voo ter konden vinden, was de gewoonte inadeira te drinken. Tante Hester. een autoriteit in fami liegeschiedenis, beschreef hem aldus: ..Ik herinner mij niet, dat hij ooit iets deed tenminste niet in mijn tijd. Hij was huiseigenaar. Zijn haar had de kleur van dat van oom Swithin. Hij was vierkant gebouwd. Lang? Niet zoo heel lang; een man met een frissche kleur. Ik herinner mij, dat hij madeira placht tv drinken, maar vraag er je tante Ann naar. Wat zijn vader was? Hij hm had te doen met lapd ginds in Dor setshire bij de zee." James ging er zelf eens heen om te zien wat soort plaats het was. waar zij vandadn kwamen. Hij vond twee oude hoeven mef een karrespoor, dat de rose aarde doorgroefde en leidde naar een molen aan het strand; een kleine, grij ze kerk met een gemetselden buiten muur, en een kleinere grijzere kapel. De stroom, die den molen in beweging bracht, kwam uit een dozijn riviertjes naar beneden golven, en varkens snuf felden rondom de wijde monding. Een nevel hing over het uitzicht. Het scheen dat de eerste Forsytes er tevre den mee waren geweest om door dit dal te loopen met hun voeten diep in de modder en hun gelaat naar de zee gekeerd. Zondag na Zondag, honder den jaren lang. Of James al of niet de hoop op een erfenis had gekoesterd, of althans daar ginds iets bijzonders te vinden, hij Sir Auckland Geddes, de Britscho iu»ba* sadeur le Washington, heeft aan lord Cur zon rapport uitgebracht over de uitwerking van het drankverbod in de V. S. De Vol steadwet, die in Janutkn 1920 in werking trail, bepaalde, dat als bedwelmend die «Iran ken moesten worden aangemerkt, welke meer dan een half procent alcohol bevatten. Alle 48 staten op vier nu hebben, naur de Britsche ambassadeur meedeelt, wetten aan genomen tot steun der bondswet, maar in de overige vier staten, met inbegrip van den staat New York (de «lichtst bevolkte), werkte de politie niet met de verbodsambte* naren der regeering samen. In het algemeen genomen, aldus «Ie Mm sche ambassadeur, is ’t drankverbod verwe zenlykt in de piattelandsdisU icten en de kleinere steden. Dit is in mindere mate hel geval aan de Oostelyke zeekust en by de Groote Meren, waar smokkelaars 'n geregel <len drankhandel dryven. - Er worden ook groote hoeveelheden drank door particulie ren in hun woningen gebrouwen, maar dit is (tan het afnemen. Het drankverbod op zichzelf is voldoende gewewt om te maken, dat tal van Amerikanen,/die vroeger wui- nig of niets dronken, zakflacons b(j akh hebben van eigengebtouwen of gemipor teerden drank. De arrestaties wegens dronkenschap be dragen volgens «le voorstanders van het ver- bod 50 ',f van vroeger, volgens de togen standers 100 en volgens «Ie verbodsamb- tenijren 50 Dit? sterfgevallen tengevolge van ulcoho lismie bedragen volgens de Anti Saloon Legpague en de verbodsambtenuren 20 van het aantal vóór het verbod, volgens «ie anti-drankverbodvereeniging 250 Statistieken, opgesteld door <le gezoml heidwautoriteiten van 19 steden met een ha De door Baldwin aangekondigde stap van dt Engelsche regeering in den vorm van een concept antwoord der geallieerden op de jongste Duitsche nota, geeft Prof. Mr. G. W. J. Bruins aanleiding in Econ. Stat. Berichten de aandacht te vestigen op een schryven van de hand ‘van den heer W. T. Layton, tot voor kort chef van de Econo mische Sectie van het Secretariaat van den Volkenbond en thans hoofdredacteur van de Engelsche Economist, welk Schryven «le zer dagen in de Times te vinden was. Zoo- als de heer Layton mededeelt, is het doel van zyn schryven geweest er toe mede te werken dat alsnog te elfder ure Engeland en Frankrijk tot overeenstemming zullen komen. De inhoud van het schryven is het resultaat van een groot aantal besprekin gen gedurende een recent bezoek aan Ber lyn aldaar gehouden. De heer Layton vat zyn oordeel samen m de volgende vier punten: 1. Engeland is tot dusver volstrekt on geneigd in te grijpen in het delicate orga nisme van het commercieqje leven van Duitschland, hetzy in den vorm vhn een stelsel van controle of van het nemen van onderpanden. Op ’t oogenbliek is in Duitsch land een vreemde controle op haar finan ciën te aanvaarden volgens gelijke begin selen, als welke in Oostenrijk een succes blijken te zijn,-niet alleen omdat zulks on- vermydelyk is, maar ook omdat de toe stand tot een dergelyk laag peil is gedaald, dat geen Regeering mag hopen het land hier «loorheen te kunnen halen zonder rug gesteun uit den vreemde. Mitsdien moet de Engelsche politiek er niet op gericht zijn te vechten voor de financieele onafhankelijk heid van Duitschland, doch op een deel heb ben aan de verantwoordelijkheül voor die controle. 2. Deze controle moet noch Fransch, noch Geallieerd zijn, doch internationaal. Om deze reilen wordt in Duitschland de grootste beteekenis gehecht aan het denk beeld eener internationale leenihg als deel «Ier schadevergoedingsregeling, aangezien «le tfusteischen voor een dergelijke inter nationale leening eene rechtvaardiging vor men voor een internationale controle. 3. Met de sociale en economische con trole van Duitschland is het reeds ver ge komen. De ervaring in Oostenrijk bewy'st echter, dat de neiging tot sparen zeer diep geworteld is in de bevolking en dat, zoo spoedig het vertrouwen is wedergekeerd, normale verhoudingen eveneens zeer spoe dig terugkeeren. Wanneer men in principe kon komen tot een regeling van de Ruhr en de schadevergoedingsquaestie, dat zou kwam vrij neerslachtig in de stad terug «•i liep rond als iemand, die zijn best doet niet le laten merken, dat hij het land heeft. ..Daar is heel weinig van te halen," zeide hij, ,,een echt landelijk klein plaatsje, zoo oud als de heuvelen!" Men voelde dat de ouderdom van de plaats een troost was. De oude Jolyon oij w(en nu en dan een wanhopende eerlijkheid opwelde, placht dan als hij tan zijn voorouders sprak, te zeggen ..Grondbezitters, ik veronderstel kleine boertjes". Toch herhaalde hij het woord grondbezitter, alsof het hem troost verschafte. Al deze Forsytes hadden het zoover gr bracht, dat zij zich allen bevonden in wat men noèmt ,,een zekere positie Zij hadden aandeelen m allerhande zaken, nog niet met uitzonde ring van Timothy in staatspapieren, want zij waren voor niets zoo bevreesd dan om drie percent van hun geld te maken. Zij verzamelden ook schilderij en en zij ondersteunden die inrichtin gen van liefdadigheid, die ten goede konden komen aan hun zieke bedien den. Van hun vader, den steenhouwer, hadden zij veel verstand geërfd van sleenen en kalk Oorspronkelijk waren zij misschien leden van de een of andere primitieve secte, nu waren zij, door den natuurlijken loop der dingen, leden van de Anglikaansche kerk, en zorgden er voor, dat hun vrouwen en kinderen met eenige regelmaat de meer el D.D.D. genezen, die U last maakt. Die n datbranden- irdwijnen. Vele ide raad waren, reeds genezen, sat bij vinden. O (proefflacon chlige D.D.D.- apothekers en Mei belachtfiyke grootsprakerigheid Franck, «lat de Vlamingen in hun twinUg- jarigen stryd mets hadden bekomen en zieii derhalve inoeatea tevreden stellen niet wal men hun thans wilde geven by wyzo van verzoening. Hy vond ook, «lat de formule* Nolf, die toch iels gqeft, een vooruitgang is op niets en zooals sedert de „soil” hem heeft aangevallen telkens weer gebeurt, haalde Franck er «Ie activisten by eu wat hy onder den oorlog tegen het activisme had ondernomen zuken, die feitelyk niet het gestelde vraagstuk niets te maken heb ben. Ook het patriottisme werd er onver wachts bygesleurd. A 1de ingedtende amendementen werden ten slotte verworpen en het regeenngsout werp onveranderd aangenomen. De kaïiio heken en de meeste liberalen stemden voor, de socialisten en enkele Waalschgezinde li beralen tegen. Ken paar democratische ka tholieken stemden ook tegen. Zinslut Gent zal worden ven laainscht volgens een stol sel, dat niemand goedkeurt, uitgezonderd Louis ranek. in Eadbroke Grove, een ruime wonuig en een groot koopje; en hel laatste maar niet het minste de wonmg tan Timothy aan de Bayswater Road, waar Ann en Juley en Hester onrfer zijn bescherming woonden. Maar al den tijd stond James le pein zen en vroeg nu aan zijn gastheer en brodder wat hij had betaald voor dat huis in Montpellier Square. 11 ij zeil had de laatste twee jaren hel oog gehad op een huis daar, maar zij vroegen er een te hoogen prijs voor. D<|i oude Jolyon vertelde uitvoerig de bizonderheden van zijn koop. ,,Het is juist het huis, dat ik had willén hebben," zei James, „je nebl er te veel voor gegeven. Dó oude Jolyon fronste de wenk brauwen. ,,'t Is niet, datifk liet noodig heb, zei James haastig „voor dien prijs zou nel piet aan mijn doei beantwoorden. Soames kent het huis, nu hij zal je zeggen, dat het te duur »s en zijn oordeel is van waarde. „Ik geef geen duit om zijn oordeel, zei de oude Jolyon. „N|u,” mompelde James, „je wilt je eigen zin hebben hij heelt een goed oordeel. Vaarwel! We gaan naar Hur- linghiam rijden Ze hebben me verteld dal June naar Wales gaat. Je zult het morgen eenzaam hebben. Wal ben je van plan te doen alleen? hom bij ons «■ten?" De Fransche piopagandadienst deelt mee «lat in het heele bezette gebied dagelyks ge middeld 53.0U0 reizigers van «le sp«x>rwegen in Fransch-Belgisch beheer gebruik maken. Trekt men daarvan de verlofgangers en gij zelaars af, dan zal er weinig overblyven. In 1922 werden op de stations in het be zette gebied meer dan een millioen kaart jes pei «lag verkocht. In de buurt van Brakel by Dortmund is een Duitsch burger uit Gelsenkirchen, die trachtte over de grens van het beoette ge bied te komen, neergeschoten. Gisteren is het heele personeel van het station Steele-West uitgezet. De gezinnen moeten binnen 4 dagen volgen. Commissaris Exner van de Essener poli tie is om onbekende redenen in hechtenis genomen en naar Werden gebracht. De Katholiekendag, die van 26 tot 28 Aug. te Keulen zou worden gehouden. Is door de Rynland-commissiê verboden. De voorzitter der plaatselyke commissie te Keulen heeft uiting gegeven aan zijn leed wezen, dat in het Katholieke Rjjnland zelfs de vryheid tot het houden van religieus» vergaderingen niet onaangetast blyft, ter wijl communistische bijeenkomsten zelfs In het Ruhrgebied ongestoord worden gehou den. in belichaamd. Hun vadf?r, iemand van boerenat- komst was in het begin van de eeuw uil Dorsetshire gekomen. ..Opperste Dorset Forsyte," zooals hij hooi zijn vrienden werd genoemd, was van beroep steenhouwer geweest en had het tot aannemer gebracht, legen hel eind van zijn leven ging hij in Lon den wonen, waar hij tot aan zijn dood bouwde, en begraven werd te Highgate Hij liet meer dan dertig duizend pond aan zijn tien kinderen na. De oude Jo lyon zei van hem. als hij al over hem «prak: „een harde, dikhuidige man, met niet veel beschaving.’’ Het tweede geslacht der Foreyt s voelde werkelijk, dat hij niet veel tot nun aanzien bijbracht. De eenige ans- 6) - De ligging van hun huizen was van he. uiterste belang voor de Forsytes, en dat was niets bizonders, want de geheele geest van hun succes was daar- Het antwoord van Enirejand. Benesj in België. Protest der Rüks- regeering. De dienstiüdverlenging in België. De (ientsche Hooge- school. Een rappoif over het drankverbod in de Ver. Staten dooi den Britsehen ambassadeur. .le mark oogenblikkelyk weder apprecieeren, het budget uitgezonden! de schadever goeding vóór het ©inde van 1924 één der beste Duitsche deskundigen zeide zelfs in zes maanden weder in evenwicht zyn en zouden de leveringen in natura byna da- delyk weder hervat worden, niet als een concessie maar als een van de middelen om de productiviteit van Duitschland weder op gang te helpen. Geen gefundeerd argument is nog naar voren gebracht tot steun voor de meening, dat een volledig moratorium van vier jaren voor Duitschland noodig zou zyn. Van een uitstel van zoodanigen om- \ang wordt in Duitschland niet gesproken. 4. Het bleek my, dat men het' algemeen eens was met het standpunt ingenomen door graaf Bernstorff in een redevoering op «le vergadering van Volkenbondsvereenigingen te Weenen, toen hy zeide, dat mits er geen verdere gebiedsdeelen van Duitschland wor den afgenomen, de bestaande grenzen van het land intact blijven en aan het land een vast uitzicht geboden wordt op een volledig herstel der eigep souvereiniteit, de wereld verbaasd zal sman over het bedrag, dat Duitschland zal. Kunnen en willen betalen. Deze mededeelingen van den heer Layton belangrijk genoeg om hier in extenso te worden weergegeven, dekken zich, wat het eerste punt, de bereidheid van Duitschland tot het aanvaarden eener internationale controle, betreft met de mededeelingen van verschillende andere zijden. Wanneer hy onder 2 in dit verband spreekt van een in ternationale leening, is hiermede natuurlijk niet bedoeld het oude denkbeeld eener ont zaglijke leening, waarmede een groot «leel van «Ie schadevergoeding zelve zou worden overgenomen. Uit de Economist is in de laatste maanden voldoende gebleken, dat ook in dien kring de dikwijls uitgesproken en onaanvechtbare meening van Keynes, dat een dergelyke leening niet alleen ondenk baar maar ook technisch onuitvoerbaar zou zyn, geheel wordt gedeeld. De internatio nale leening, hier door den heer Layton be doeld, zou moeten wezen van een beperkt bedrag en voor een beperkt doel, gelijk bij «le jongste Oostenryksche leening. De meening voorts door den heer Lay- ton geuit over het betaal vermogen van Duitschland vindt verdedigers zoowel als tegenstanders. Het zou te ver voeren op deze vraag diep in te gaan. Persoonlijk zou ik mij, zoo zegt Prof. Bruins, echter aan zyn zijde willen scharen en geloof ik. dat wie, heenziende door de ontwrichtingen en de ellende, geschapen door de ruilmiddel- inflatie, zich een juist beeld van de huidige reëele productie-capaciteit van Duitschland GOIBSCHE (01 RI\T

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1