nrVLW volklng van mee» dan 300.000 inwoners, too- nun. dnftle sterfte gevallen tengevolge van Alcoholiame in 1922 iet» meer waren A an in 1020 en 1921, doch 57 minder llan de iïterftegevallen door deze oorzaak in/1916 of 1917 Het aantal inlagen op de spaarbanken in uxlert het drankverbod aanzienlijk toegenu- inen, naai het heet zelf» met 40 BU1TENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Ernstig auto-ongeluk op een Duitach landgoed. Giatermiddug reed te Alhtodt de auto mobiel van barones Kalckreuth op het rid. dorgoed lluckfüffel bij het uitwijken voor een hooiwagen tegen een hoeksteen van de pooit. De inzittenden wei-den uit don wagen geslingerd. Barones Kalckreuth en baron Pad «wil» werden op slag gedood, terwijl baron iCraff en politie-commandant lange Uit Samgerohausen, alsmede een begeleider, zwaar werden gewond. De vlucht van Ehrhardt. Llnfiurdt is nog steeds zoek. net onder zoek wordt weliswaar koortsachtig met be hulp van de politie van Leipzig en Berlin voortgeozt, maar tot dusver is er bitter weinig aan het licht gekomen. Men heeft ateen ontdekt wie de chauffeur was van de auto, waarmee Ehrhardt is ontkomen. Dez<- coaiUleur is echter eveneens onvindbaai. 'te Leipzig zyn vandaag nog 4 lieden in ver band met deze zaak in hechtenis genomen. H*u namen worden vooralsnog verzwegen. Gebloken is voorts nog dat Ehrhardt bij a.(jo vlucht vergezeld werd door den Ber- lynsehen student Massow von Prince. Te Berlijn heeft vandaag ook een aanhouding plaats gehud. De auto, waarmee Ehrhardt or van door is gegaan, is Zaterdagavond te Zwickau gesignaleerd. Met gezelschap ver trok nu een kort oponthoud in de richting vau Reichenberg, zoodat, indien dit bericht juist is, Ehrhardt vermoedelijk de Tsjechi sche grens teeds over is. Volgens andere berichten zou Ehrhardt zich in Beieren schuilhouden, terwijl men ook met d© mogelijkheid rekening houdt, dat hij naai Mecklenburg of Pommeren is gevlucht. Het Acht Uhr Abenblat verneemt dat de politie te Leipzig Maandag aan de politie te Muuchen het verzoek geseind heeft het sig nalement van de automobiel die uit Mün- ciien afkomstig was, mede te deelen. Van middag had men te Leipzig nog geen ant woord ontvangen. Indien het procea-Khrhardt Maandag nog mocht beginnen, zal Prinses Hohenlohe de senige aanwezige beklaagde zijn. Dinsdagnacht is voor de tweede maal in gebroken in het oude paleis van keizer Wil helm l. De dief is langs den voorgevel naai boven geklauterd, heeft daarna een 'uit Ingedrukt en uit de studeerkamer van den kamer een paar kostbaarheden gestolen, vreemd. De eerste maal waren uit de sluap- kamer een paar kostbaarhedene gestolen. Met politiehonden heeft men getracht het spoor van den inbreker te vinden. Deze po- gipgen leverden echter geen resultaat op. Dantzig zul afstand doen van de mark en is voornemens den Dantziger gulden in te voeren, 100 gulden zal met 1 pond sterling geigk staan. Kr zullen gouden 100-gulden- stukken geslagen worden van hetzelfde ge halte en gewicht als het Engelsche pond. Verder komen er zilveren, nikkelen en kope ren pasmunten. Met ingang van 1 Augustus 1923 worden de spoorwegtarieven als volgt verhoogd Personenvervoer le en 2e klasse met 300 3e en 4o klasse met 200 Goederenver voer met 100 '/o. Van do verhoogiag voor de le en 2e klas se komt 100 en van die der 3e en 4e klas se 60 c/o ten bate van de hulpactie in het Leergebied. Hoilandia Fabrieken Kattenburg Co. D« Regemnuntelfabriek Kattenburg Co, te Amsterdam, worden omgezet in een naarolooze vennootschap met een kapitaal van Mk. 100 mill. De naam zal luiden: West Deutsche Regenman te lfabrik A. G. Bócholdt OOSTENRIJK. Leopold Woef ling, de gewezen aartsher tog Leopold Ferdinand van Oostenrijk, zal woldra, naar uit Berlijn wordt gemold, in het Acht Uhr Abendblatt een reeks arti kelen getiteld „De laatste Hab«burgers publieeeren. tsjecho-slowakije. De douane-politiek. De Tsjeoho-Slowaaksche regeering heeft o«» derde van de goederen waai-voor tot dasverre een invoerbewilliging was ver- aischt, naar de lijst van vrijen invoer over gebracht. Een dezer dagen zal allereerst van regee- ringswege een lijst van volkomen vrijen in- voer worden uitgegeven; vervolgens ver ichijnt een lijst van goederen, waarvan den invoer moet worden aangemeld, en die uit gebreid ie met een antal artikelen, waarvan de invoer vroeger verboden of van een be williging afhankelijk was. De invoer uit itnten met hoogc valuta zal op liberale wijze worden toegestaan. De invoerheffin gen woi den bovendien belangrijk verlaagd en de valuta-bepalingen bij den invoer van bewilligde goederen worden verzacht. Voor Nederland zijn van de artikelen die op de vrije lijst komen van belang: gepelde en ongepelde rijst, gebroken rijst, wilgen- i oenen, turf, kokosnooten, phosphaten, ruwe katoen, vlas, hennep, jute, caoutchouc, ook in oplossingen, goud, zilver, edelmetaal, ©hl oorkali, calciumphosphaat, zilverdraad, alb*. VERËENIGDE STATEN. De officier van den immigratiedienst Curran zal den leider van de Immigratie- Commissie Husband een plan voorleggen tot verhindering van het ophoopen van im migranten in Amerikaansche havens en om te voorkomen, dat duizenden worden terug gezonden. Curran stelt een overeenkomst voor, vol gens welke de scheepvaartmaatschappijen telegrafisch uit Europa aan de immigratie autoriteiten mededeelen het aantal en de nationaliteit der pasagiers, die naar tie Ver enigde Staten willen vertrekken. Hierop zal dan over de al of niet toelating in de Vereenigde Staten worden geantwoord. Verder wordt gemeldt dat het s.s. „Presi- lent Polk" met meer dan 300 Britsche im migranten aan boord, is op draadlooze in structies van koers veranderd en naai Bos ton gagaan, daar tot 1 Augustus geen Brit sche immigranten meer in de Vereenigde Staten worden toegelaten. BINNENLAND. Miniiitei- De Geer vraagt ontslag;. De MUiisterraud heeft besloten in het ..v najaar op onverwijlde behandeling der Vlootwet aan te dringen met de bedoeling haar op 1 Januari 1024 in werking te doen treden Aangezien de minister van Hinanciën, Jhr. Mr. D. J. de (leer, zich met dit besluit niet kou vereenigen, heeft mj bij H. M. de Koningin zijn ontslag aan- ge\raagd 1)e Koningin heeft deze ontslag-aan vrage in handen van den voorzitter van den Raad van Ministers gesteld. Zoo heeft dan Munster De Ueer, die van oordeel is dal er millioenen op onze defensie kunnen worden bespaard zich niet bij deze geldverspillihg willen neerleggen. Iievcv zijn ontslag aange boden. De N. R. Crt. schrijft: Crisis aan financiën"/, heet het Diana. Crisis aan financiën was echter de chronische ziekte van hot ministerie Ruys de Beerenbrouck. Alleen de acute aanvallen worden steeds'heftiger Daar om zal de bereidwilligheid om den vacanten z.elel in le nemen thans ook veel geringer zijn dan twee jaren ge leden bij het aftreden vnn mr. De Vries. Waarin minister De (leer in het ver leden moge zijn te kort geschoten, hoe zeer men ook geneigd is naar meer licht omtrent de beweegredenen van zijn voornemen om heen te gaan te viagen, zijn daad, waardoor hij zich eindelijk losmaakt vnn een verderfelijk, onheilspellend regeeringsbeleid, ver dient waardeoring en steun. Met be langstelling zal men uitzien naar den- gtne, die het zal bestaan om na de in williging van de ontslagaanvrage zijn leege plaats in dit ministerie te bezet ten. Het Vuil. zegt: ,,Het moei er vun komen Dut dil Ministurie ue Vlootwet in net uajaur wit behandelen, en in Januari uitvoe ren, verwondert on» niet. Hel ts geen willen maar moeten, de prijs moei be taald worden voor de insiunüUouding van de (Jountie, die de c'nristciijk-iiis- toiischen en Anti-Kevoiutionairen duur. ooi hebben gevraagd. En de ueloite der Kroon m de Troonrede vun 192U in de mond gelegd, is reeds lang ver geten. UI zijn heengaan het ministerie niet zeei zul verzwakken? Natuurlijk zul nel dat. Maar niet zoo heel erg; want I ministerie is, in zijn geheol genomen reeds lang zoo zwak als het maar we zen kan, en blijlt alleen leven, omdat geen combinatie gereed is liet bewind over te nemen. De nieuwe titularis zal wei gevonden worden, die bereid is ue Coalitie in deze van dienst te zijn, en misschien krijgen wij thans welden heer van der Voort van Zijp, die dun meteen getroost wordt over het leit dat men in 1919 den jongen Bijleveld boven hem de voorkeur gaf voor Mi nister van Marine. Tenzij.. - de Katholieken begrijpen, dat het nu genoeg is, en zich verzetten tegen de overheersclung van de 2< ui tie Coalitie over de 82, waardoor die 82 Katholieken, om met den lieex Stui- meyer te spreken, zoo vaak moeten stommen togen eigen geweten en tegeu het landsbelang. Het dunkt het 'tl b i d. een hoogst ernstig conflict, dat is uitgebroken tus schen Minister De Geer en zijn colle ga's, want ,,het raukt de kern van onze uclueele politiek: de bezumigingsvraag. Minister l)e Geer eiscüt, o.i. terecht, dat voor de bezuiniging thans alles zal wijken, zelfs een zoo dringende zaak als het voorzien in onze defensie en uie van Indië. De rest van den Minis terraad is blijkelijk van meening, dal de vlootvoorziening zoo urgent ts, lat met het invoeren daarvan rleds in Ja nuari moet worden begonnen. Het lieele rapport van de«Vlootcoin- ïnistie wordt dus op zij geschouderd en dc Minister van Financiën wordt aan den nieuwen vlootcommandant van In dië, schout-bij-nacht Gooszen, ten offer gebracht. Het is ontstellend. Want wel kunnen wij ons begrijpen, dat de vlootkwestie opnieuw moest worden overwogen, doch niet, dat deze overweging tot zulk een resultaat kon leiden. Immers, het is nog maar zeven maanden geleden, dat de rogeering in de Memorie van Antwoord betreffende Hoofdstuk X schreef: „Afdoening van het oniwerp-vlootwet moet uit financi eel overwegingen nog wachten." Wat is er ui die zeven maanden ge beurd, Waardooi nu opeens niet alleen „afdoening" muur zeus invoering mo gelijk, ja urgent geworden is? Vindt de tegtering het financieel perspectief, ge opend door de steeds dulendi' maand staten van de middelen, thans zooveel helderder dan in November? Het is ons eet» raudsei, hoe uien tot dit besluit is kunnen komen, en wij kunnen slechts zeggen, dat er mi geen reden meer is vooi den twijfel, dien wij uitten nu liet uitspreken vflu de openingsrede in September. Dit Kabinet is geen nieuw Ministerie met den bezuinigiugseisch als alles boheerHcheiid program: het is liet oude Kabinet-Kuys van lHlK^2. Geprolongeerd. De T e 1. herinnert in dit verband aan hel interview van dat blad mei Jhr De Geer -toen nog burgemeester van Arnhem en Christ.-Historisch lid der Tweede Kamer even voor zijn benoeming tot minister van Financiën, welke in Juli d.a.v. geschiedde, zich ais volgt over de militaire uitgaven uit' Ue' ..Ik uclit bezuiniging op de militaire uitgaven op dit oogenbiik om financiee- le redenen ui buitengewone mate ge- wenscht en ik acht haar mogelijk om dat ik weinig kans zie op een herha ling ut afzienbareu tijd van een Wesl- Kuropeeschen oorlog zooals we nu beleefd hebben. Reeds de fmancieele uitputting, ook en vooral van de over winnende landen, zal daarvoor een be letsel zijn, afgezien nog van tal van andere redenen. Ik meen dan ook dat. hoe men ook over de ontwikkeling van den Volkenbond iu de verdere toekomst moge deuken, wij in elk geval thans een lijd voor ons hebben, waarin we op ons verhaal kunnen komen. Daarom schijnt mij een aanzienlijke bezuiniging op de defensie-uitgaven niet .alleen financieel noodzakelijk, maar ook feitelijk mogelijk. De Maasbode schrijft: In de hachelijke omstandigheden waarin zich s lands financiën op liet oogenbiik bevinden, terwijl elk uitzicht op verbetering ontbreekt, schijnt de lieer De Geer zich inel verantwoord te achten, aan invoering der Vlootplannen op betrekkelijk korten termijn zijn me dewerking le verleeiien. Dat de umbt- genoolen van den doniissionairen be windsman desniettemin op bun beurl voor 'u langer uitstel dier pluimen niet verantwoordelijk willen zijn, schijnt er wel op te wijzen, dat liet Kabinet den internationalen toestand meer somber inziet dan in den boezem van ons volk rij algemeen \oor noodzakelijk werd geacht. Geplaatst voor de keuze tusschen twee kwaden hebben zij blijkbaar ge nieend in liet heengaan van een zoo bij u'tstek deskundig ambtgenoot het min ste te kiezen. Ongetwijfeld is daardoor de politieke toestand op hef oogenbiik meer ver ward geworden dan hij in de laatste jaren was. Universiteit te Leiden. Bij Kon. besluit vuil 10 Juii is, aic, ingang van 17 September, aan mr. W. van der Vlugt en aan dr. J. Poets we gens het bereikt hebben van den 70- jurigen leeftijd, eervol ontslag verleend als buitengewoon hoogteeraars aan de rijksuniversiteit te Leiden, met dank betuiging voor de in die betrekking be wezen diensten. GEMENGDE BERICHTEN. Ernstig ongeval. Woensdagmorgen, terwijl de lieer J Siebrand,» pottenfabrikant te Gennep, ubij zijn fabriek werkzaamheden ver richtte, stortte de niet hooge fabrieks schoorsteen naar beneden, vermoede lijk doordat een kar legen een steun- liju reed. Zwaar gekwetst werd op genomen en per brancard naar liet St. Norbertusgestichl aldaar vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Een gestoorde inbraak. Een der leden van de firma lolt Groen en Co. te Amsterdam passeerde Dinsdagavond omstreeks 12 uur zijn magazijn op de Heerengracbt, toen een postbeambte bezig was aan de brieven bus te morrelen. Gp de vraag van den heer Groen, wat hij daar deed, antwoordde de postbeambte een expresbrief in de bus te hebben gedaan. De heer Groen ontsloot daar op de voordeur on toen bleek Item tot zijn ontsteltenis, dat het nachtslot niet gesloten was. Hij draaide liet licht op en hoorde toen eeuig geritsel, twee mannen kwamen uit het magazijn op hem af en riepen hem toe de deur te sluiten, daar zij hem iets hadden mede te deelen. Vreezende, dat or nog meer ongenoode gasten binneu waren, liep do heer Groen echter naar buiten, waar hij om hulp riep. De inbrekers namen daarop de vlucht. De politie, die intus- schen ter plaatse was gekomen, door zocht het magazijn, waar bleek, dat de inbrekers reeds bezig waren geweest dt brandkast te forceereu. Er werd echter niets.vermist. De voordeur was met een gewonen sleutel geopend. Ue politie stelde oen onderzoek in naar de dadels, het bleek dat de postbeamb te, die men ook eerst tot het complex rekende, in werkelijkheid een expres- briel iu de brievenbus heeft geworpen en dus volkomen buiten het complot heeft gestaan. Een voikssangdag in Delft. B. en W. van Delft hebben ëenigen tijd geleden een aantal ingezetenen H'.ngezocht om deel uit te maken van een comité dat een volkszangdag orga niseert op 20 Juli a.s., ter bevordering van den kinderzang. Door de hoogste klassen van alle openbare en dc meeste bijzonder lage re scholen, alsmede de eerste twee Tlassen der scholen voor mujo, zullen onder directie van den lieer A. F. Ladestein en onder begeleiding van de Harmoniekapel der Nederl. Gist- en Spiritusfabriek de volgende 7 liederen ten gehoore worden gebracht: „Bede voor 'I Vaderland'' uit Vale rius Gedenck ('lanck; „De macht van I kleine" on „Klink aangepakt" van ('atlianna vun Keimes. „Wilhelmus „Wij willen Holland houen", van Ar nold Spoel. „Duinlied" en „Naar huis" uil den- volkszangbundel 1922. 's Avonds zal bij gunstig weder ui den tuin van Stads Doelen een herha ling worden gegeven. Voor de middaguitvoering zullen de kinderen met muziek van de scholen worden afgehaald. Dinsdagavond uur, Donderdag 12 uur en op den dag zelf zullen de te zingen liederen reeds van liet carillon klinken. Van vele zijden mocht liet comité de hartelijkste medewerking ondervinden, echter niet van de Centrale Oudercom missie die adviseert den ouders hun kinderen niet te doen deelnemen aan den Vrijdag 20 dezer te houden volks- zangdag, aangezien de ouders niet ge kend zijn m de keuze van de liederen. Weer een chauffeursstaking. Gistermorgen was in heel Amsterdam (uii huurauto te krijgen; do stand plaatsen bleven leeg daar de chauffeurs Making zijn gegaan. Gisteren is n.l. u.I het gemeenteraadsbesluit in war ning getreden, waarbij aansluiting bij Je gemeentelijke autocentrale voor de \erschillende ondernemingen facultatief is gesteld. De E.N T.A.M. en de Taxi lebben van deze vrijheid, om niet aan gesloten te blijven, gebruik gemaakt met het gevolg dat zij ook niet langer hun wagens mochten laten stationeeren daar waar de autocentrale een tele- loonzuil heeft, en de politie de chauf- leurs naar andere standplaatsen ver wees. Daar deze echter op minder gun stige punten van de stad liggen achtten de E.N.T.A.M.-chauffeurs zich daardoor benadeeld en zijn in staking gegaan. De chauffeurs van de Auto-onderne ming (A.O.) legden toen bet werk ne- ler en in een in den afgeloopen nacht gehouden vergadering van de (Syndi calistische) chaulfeursvereenjging is tot nlgémeene staking besloten. Geconserveerde eieren. Te Landsmeer zijn 25 millioen eieren voor het winterseizoen in pulten ge borgen. Hooibroei. lil Friesland is hot met den hooibroei erg gesteld; een gevolg van het binnen brengen van hooi, dat nog lang niet droog was. lli de gemeente Upstenau ijn vier boerderijen in korten tijd verbrand on men vreest dat verscheidene zullen volgen. lil vele dorpen ziet men in ettelijke boerderijen de menschen bezig met het hooi uit de schuur le sleepen. Hier en daar is de toestand zoo kritiek, dat de brandspuit geregeld van de eene naai de andore boerderij rijdt, om direct water te kunnen geven, wanneer de boete hooimussa ontbrandt. Dat er in menige boerderij tegenwoordig onrustig geslapen wordl, is te begrijpen, zegt liet Hbld. Valsche bankbiljetten. De Rotterdamsche recherche heeft, in samenwerking met de Haagsche en Am- sterdamsche politie aangehouden de kooplieden S. H. N., F. J. N., N. H., verdacht van het vervaardigen en uit geven van geteekende valsche bankbil jetten van I 10 en f 40. Het drietal is overgebracht naar het huis van bewa ring te Rotterdam. Diefstal. 1'e Heereuvwen is gistermiddag ge vankelijk binnengebracht en door de justitie in hechtenis gesteld de 25-jari ge huishoudster K. te Giethoorn, verdacht van diefstal van geld ten nu deole van haar patroon. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN VOOR PUDDING HEER LIJK 00RDEELIG RECHTZAKEN. De rechtbank te Heerenveen heeft ter zake van de inbraak in het postkantoor te Steenwyk B. veroordeeld tot 3 Va jaar ge vangenisstraf en Z. tot 2 jaar. De Dag. De lieer Johan Lüger, een der rédac teuren van De Dag, heeft gisteren door zijn advocaat bij den kantonrechter een verzoek laten indienen om de op 7 Mei 1.1. tusschen hem en den heer Broek buys gesloten arbeidsovereenkomst da delijk ontbonden te verklaren, en wel op de volgende gronden; dat inj op 7 Mei 1928 door J. C Schroder, hoofdredacteur van het dag blad De Dag, handelende ais gemach tigde van Willem Hendrik Broekhuys. thans wonende te 's-Graveuhage aan de Piet Hemstraat no. 100, is aangesteld to* lid der redactie (reisredacteur) van genoemd dagblad op een aanvangssala ris van t 9000 per jaar, in maandelijk sche termijnen te voldoen; dat verzoeker deze betrekking heeft aanvaard voor vijf jaren, ingaande l Juli 1923; dat het dagblad De Dag nog niet is verschenen, doch sedert de navolgende omstandigheden zich hebben voorge daan: a. J. C. Schröder heeft ontslag ge- omen als hoofdredacteur van De Dag wegens niet-voldoening door Broekhuys o hel hein verschuldigde salaris; h. ilet is verzoeker uit een onweer sproken artikel in De Telegraaf van 7 Juli 1923 gebleken, dut Broekhuys we ien* ernstige vermogenamisdirljven ver- (billende gevangenisstraffen tot een gezamenlijkon duur van meer dan zes jaren heeft ondergaan. Broekhuys heeft in een door hem op 15 Juli 1923 uitgegeven en géredi- g( erd z.g. voorloopertje van De Dag o.o. in een polemiek, aanvangende met dc woorden Amice Feenstra (op de eer- te pagina) een proeve van verregaand onbehoorlijke journalistiek gegeven, de in dienst zijnde journalisten compromitteert, terwijl varzoeker tegen herhaling van dezelfde taal in De Dag zij het ook in den vorm van adverten ties, niet gewaarborgd is; dat verzoeker er voornamelijk toe gekomen is de betrekking van lid der redactie van De Dag te aanvaarden op grond van het IjMfdredacteurschap van C Schröder ph het in het belang van zijn goeden naam acht niet in lienst te blijven vnn iemand, van wien hij thans het zeer ongunstige vjprleden n karakter heeft leepen kennen, dat derhalve de sub a, b en c ver melde omstandigheden, zoowel elk op zichzelf als te zameh, opleveren ge wichtige redenen, enz. ONDERWIJS. l)e geschorste onderwijzer. Omtrent liet bekende schor.sings-geval van den onderwijzer, J- K. S. te Vlaai-din gen, die in conflict was geko-men met bet hoofd der school, vernemen we, dat d*sou- derwijzer van het schorsingsbesluit van B. en W. in hooger beroep gegaan is bij gede puteerde staten. Oorzaak van deze schorsing was het feit, dat S. aanvankelijk weigerde met z(jn klas de liederen te zingen welke doov het co mité waren gekozen voor het a.s. jubileum der koningin. Op het verkeerde daa»-van ge wezen deed S. de liederen zingen, doch ging daarbij met zijn rug naar de klas staan. De voorzitter van den Bond van Ned. On derwijzers, de heer F. L. Ossendorp, heeft na onderzoek bij het hoofd der school, bij B. en W. en bij den geschorsten onderwijzer den laatste aangeraden aan B. en W. schriX.- telyk zijn verontschuldiging aan te bieden en niet in hooger beroep te gaan. ONZE KOLONIËN. Een tandarta-arUsi.' In den Volksraad zit men op 't oogenbiik met de handen in het haar over (le volgen de kwestie. Indertijd werd de heer Von Ba- rany als tandarts uitgezonden. Later bleek <lat deze geen diploma bezat, zelfs een heel ander beroep uitoefende. Genoemde heer was n.l. opgetreden als jongleur in Scala te 's-Gravenhage. Thans vraagt de Volksraad zich af op wien de kosten van uitrusting, overbrenging enz. voor den tandarts-artist verhaald moet worden. MARKTBERICHTEN. Gouda, 19 Juli '23. GRANEN. Handel flauw, Tarwe 14.75— 16.15, Rogge 99.50, Gerst ƒ1010.76, id. chev. 11.50—13, Haver 11.25—12 per 100 K.G. BOTER. Weinig aanvoer. Handel vlug. Goeboter 90—1, Weiboter ƒ80—90. VEEMARKT. Redelijke aanvoer. Handel red. 250—400. Vette Varkens red. aanvoer, handel matig, 3236 ct. per half K.G., Ma gere Varkens weinig aanvoer, handel stug, 38—42 ct. per half K.G. Magere Biggen weinig aanvoer, handel stug, 1018 per stuk. Nuchtere Kalveren, red. aanvoer, han del red., 16—20. EIEREN. Red. aanvoer, handel vlug, per 100 stuks 6—5.75. Groentenveiling. Veiling van 18 Juli 1923. Snyboonen ƒ35—77, Stamboonen ƒ59— 81, Tuinboonen ƒ4.60—9.20, Peulen ƒ4.40— 23, Doperwten 920, Capucijners 15— 16, Postelein 0.40—4, Spinazie ƒ2.20—3.30, per 100 K.G., Komkommers le soort 6.60— 8.10, id. 2e 4—6.20, id. halve 1.80—3.90, id. gele 2—14, Bloemkool 1.10—12.60, Spitskool 1—5.60, Sla 0.20—2.50, per 100 stuks; Peen 3—8.80, Rabarber 0.20—4.40, Selderie 1.60—2.90, Peterselie 1.20—3.60, Sjalotten ƒ2.10—2.80, per 100 bos; Aard beien ƒ0.110.23, Frambozen ƒ0.090.21, Roode Bessen ƒ0.15—0.22, Zwarte Bessen ƒ0.25—0.32, Kruisbessen ƒ0.06—0.19, per pond (bruto). KAAS. Aangevoerd 272 partijen. Handel flauw, le kw. ƒ35—38, 2e kw. 28--34, zwaardere Rijksm. ƒ42, met Ryksmerk ƒ30 —42. OUDE WATER, 18 JuU 1923. Veilingbericht van 18 Juli: Doperwten 15 ct. per Kilo; Peulen van 1012 ct. per Kilo; Kruisbessen 1012 ct. Roode bessen 1620 ct. Brambosen 2530 ct. alles per powi; Eieren 4%5 Gtd. per 100 stuks. Aardap pelen groote 12 ct. en kleine 7 ct. per Kilo- Boter 9194 ct. per pand. STADSNIEUWS. GOUDA, 19 JuU 1928. Gemeenteraad. U,. Koad (lezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen op Dinsdag 24 Juli u.s., des namiddags 1% uur, zoo nood tg des avonds voortzetting, ytan de orde komt: i istallatie van den beer J. B. C. Niehoff geraamd Werning. l«.et rapport en de voorstellen van de Ra idscommissie ad hoe iuzake de Zieked- liui s-aungc lege olieden. 'temperatuur in de Sted. Badinrichting. ,)e temperatuur van liet water in de Ste delijke Bad -en Zweminrichting was he- de imiddag 2 uur "0, de lucht in de scha duw 70, in de zón 80. Ichoolreis naar Arnhem en omstreken van School no. 3. Onder leiding vun het Hoofd der Schooi N.i. 3, den heer G. D. Hey, maakten leer lingen dier schooi up Dinsdug 17 Juli j.l. e» n schoolreis naar Arnhem en zijn prach tige omstreken. 't Was voor de jonge reizigers al vroeg d tg. Z\j moesten half zeven al in de school z'jn, want 7.18 reeds zou de trein vertrek ken, die hen naar Arnhem zou brengen, 't Was dien dag geweldig druk met leerlingen, oi© met hun onderwijzers op reis gingen, in Ltrecht trof men 15 scholen aan, die een r-iBje gingen doen. Toen men goed en wel in Arnhem was angekomen ,trok men allereerst naai' Sons- beek. De prachtige lanen en de waterval vormdén voor de kinderen een groote at tractie. Na zich in de Theeschenking aan heerlijke melk te hebben verkwikt, werd <;en prachtwandeling gemaakt langs het mo- iument van Karei van der Heyden naar het hotel Monnikenhuizen, waar weer werd ge pleisterd, gedronken en gespeeld, want over dit hotel is een speeltuin in het bosch en een speeltuin dat is iets, waar de jeugd veel mee op heeft. Vei-volgens werd gewandeld, na eerst be hoorlijk te hebben gerust, naar de uitspan ning „de Geitenkapip", die zeer is aan te bevelen. Men vindt er een aaixiigen speel tuin en een prima gelegenheid om uit te lusten, temidden van een heerlijke natuu». Nu naar de clou van den dag: Roozendaal, met kettingbrug en bedriegertjes. Daarnaar hadden de kinderen b\j zonder verlangd. Ze moeten zich natuurlijk eens hebben laten natspuiten. Onder gezellig gezang trok men nu naar Velp, waar een exti'a tram klaar stond om de jongens en meisjes naar Arn hem terug te brengen. De tram maakte nog een extra-rit door de stad tot de lunchroom „Zeelandia" Jansstraat 16, waar nogmaals voor den inwendigen mensch werd gezorgd. De lange dag begon ten einde te loopen. Na nog eens aan den Rijn en de schipbrug te hebben gekeken, kwam men aan hef sta tion, waar de trein weldra de kleine Gouwe naars opnam en hen naar de Pijpenstad te rugbracht. Eerst te half elf kwam men bij moeder terug. De 17e Julij met zijn mooie weer en heer lijke ontspanning, zal een dag blijven die de kindeven niet gauw vergeten. Kantongerecht. In de zitting van 18 Juii 1923 we»ilen ver oordeeld Wegens op hooiland loopen: A. H. te Gou da 1.— subs. 1 w. t.; J. de W., J. M. B., beiden te Gouda, ieder 3 subs. 1 w. t.; F. G. K., L. J. de W., M. J. v. O, alleu te Gouda, ieder 3 subs. 1 d.; A. J. B. te Gouda, 2 subs. 2 d. Wegens overtreding brandweerverorde- mug: D. K. te Bleiswijk 5 subs. 2 d. Wegens straatschenderij: C. A. B. te Gouda 2 subs. 2 d. Wegens overtreding Warenwet: J. v. d. S. te Moercapelle 10 subs. 5 d. Wegens overtreding jlienstplichtwet: D. H. te Capelle a .d. iJssei: 5 subs. 2 d. Wegens visschen zonder vergunningA. L. v. D. te Rotterdam 2 subs. 1 d., ver beurd de niet in *beslag genomen hengel, geschat op 1 subs. 1 d. Wegens op hooiland ioopen: M. M. P., T. v. G., beiden te Gouda, ieder 3 subs. 1 d. Wegens fietsen zonder licht: C. R. J. K. v. L., Z. B. K., D. S., M. v. V., allen te Gouda ieder 5 subs. 2 d.; A. S. te Wad- dinxveen 3 subs. 1 d. Wegens trekdier onbeheerd laten staan: H, P. te Oudewater 3 subs. 1 d. Wegens openbare cüonkensc%apL. B. te Moordrecht 8 subs. 4 d.; T. v. T. te Gouda 15 subs. 15 d. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 13 Jirli: Johannes Francis- cus, z. v. A. M. Geul en J. G. vun der Sluis, P. C. Bothstraat 46. 17 Juii: Allan! Jo hannes, z. v. G. Houtman en A. Both, A. de Kerk 10. Hendrika Adriana, d. v. B. A. Nieuwenhuizen en A. van Dort, Vlaming straat 34. Pieternella Johanna, d. v. P. J. de Bruin en F. G. de Zeeuw, Turfmarkt 101. GETROUWD: 18 JuU: Th. Snoeij en A. de Korte. A. de Korte en C. C. H. de Roojj. J. de Roos en M. Bloos. OVERLEDEN: 17 Juli: Bartholomeus Snel, 66 j. Petronella Vink, geh. met Th. de Koster, 63 j. Agenda: 20 JuU, 10 u. v.m. Raadhuis Stolwijk. Ge meenteraad. 22 Juli, Soc. Ons Genoegen. Concours Ar- beiderazangvereenigingen. 29 JuU, 1 uur. Sted. Zweminrichting. Groote Nationale Zwemwedstrijden. 26 JuU, 7% u. st. Janakerk. 3e Orgel concert. UIT PEN OMTREK. BKRKENWOUDK. Door den heer Joh. van Herk alhier werd Dinsdagavond aangifte gedaan van te ster ke hooibroei. Na peiling bleek dat een ge deelte hooi in de schuur een warmte had van 86 graden Celclus. Onmiddellijk werd een aanvan gemaakt met verwijderen van het hooi wat een zeer slecht en warm werkje kon worden genoemd. Voor alle ze kerheid was op last van <1© burgemeester de brandspuit op het erf aanwezig. BOSKOOP. Gemeenteraad. In de Woensdag gehouden Raadsvergade ring waren tegenwoordig ajÉffleden, met uitzondering van den heer P.ITG. Loef. De Voorzitter opent de vergadering en doet mededeeling van de ingekomen stuk ken, w.o. een schrijven van Ged. Staten, berichtende de goedkeuring der begrooting, dienst 1923. Een verzoek van de gymnastiekvereeni- tfmg „Hou-Vast", inhoudende om toe le staan, dat het gymnastieklokaal gedurende drie avonden per week afgestaan wordt ten behoeve van genoemde vereeniging. B. en W. adviseeren omnüt schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Sprujjt spijt het, dat B. en W. met dit voorstel komen. Indertijd had deze vereeniging de beschikking over drie avon den, maar door de oefeningen voor de vrij willige landstorm moesten zy zich een avond zien ontnemen. Thans z(jn er drie vereeni-. gingen die van het lokaal gebruik makers Misschien was er een andere regel ing^R treffen. Mocht de Raad geen derde avond toestaan, dun zal deze vereeniging die 180 leden telt binnenkort een 60-tul leden moeten bedanken. Bovendien oefenen zy zich thans voor de a.s. jubileumfeesten. De Voorzitter antwoord, dat indertijd by hem ia ingekoemn een verzoek van den Voorzitter van den vrywilligen landstorm hier om gedurende twee maanden een avond per week de beschikking van het gymnastieklokaal te krijgen, zulks in ver band met de a.s. jubileumfeesten. Toen is met den Voorzitter der vereeniging „Hou- Vast" en den Voorzitter van den Vrywilli gen Landstorm overleg gepleegd. Men kwam tot een oplossing, doch de Voorzitter der gymnastiekvereniging moest eerst overleg plegen met de andere bestuursleden. Deze zou in elk geval den uitslag van dit overleg aan hem mededeelen. Spreker heeft echter tot nu toe hiervan niets gehoord. En daar om bevreemd hem dit adres. Besloten wordt het verzoek voor kennis geving aan te nemen. Een verzoek van de plaatselijke laqd- stormcommissie om een gemeentelijke sub sidie. B. en W. stellen voor, in verband met de huidige tijdsomstandigheden afwijzend op het verzoek te beschikken. Aldus besloten. De Burgemeester deelt mede, dat B. en W. op diens verzoek eervol ontslag hebben ver leend aan J. A. Boer als brandmeester en in diens plaats hebben benoemd J. Loef. Dat de tijdelijke brugwachter Th. M. Blom in vasten dienst is aangesteld. dat op diens verzoek eervol ontslag is verleend aan K. Scharten, als ambtenaur ter secretarie en dat in diens plaats is benoemd A. H. van Gelderen, volontair ter secretarie. B. en W. bieden ter vaststelling aan de geloofsbi'ieven der nieuw-inkomende leden van den Gemeenteraad. De Voorzitter stelt deze geloofsbrieven in handen van een Commissie bestaande uit de heeren E. Guldemond en P. D. Noest ter on derzoek. De vergadering wordt eenige oogenblikken geschorst. Na heropening deelt de heer Guldemond mede, dat de commissie de geloofsbrieven heeft onderzocht en in orde bevonden, wes halve zy voorstelt tot toelating der leden. Aldus besloten. B. en W. bie*len ter vaststelling aan een nieuwe verordening op de heffing van schoolgeld voor lager onderwijs in de ge meente Boskoop. De bedoeling dier veror dening is, om in velband met de nieuwe wij ziging der L. O. wet het tarief van heffing met 1.2 te vermenigvuldigen. De heer Verkade merkt op, dat hij de be doeling der wijziging niet geheel heeft in kunnen studeeren, weshalve hij adviseert het voorstel tot een volgende vergadering aan te houden. De heer Boekraad vreest, dat de midden stand weer door deze wijziging getroffen zal worden. Mocht dit naderhand blijken, dan hoopt spreker, dat B. en W. dan met een nieuwe regeling zullen komen. De Voorzitter antwooixlt, dat deze wijzi ging een gevolg is van de nieuwe wet. Aan de hand van de bestaande verordening zal I hierdoor een verlies van 2100 ongeveer ge leden worden. De afschaffing van de be- I staande dégressie bij meer dan een school- I gaand kind op een gelijksoortige school geeft echter lang niet een vergoeding voor bet verlies, dat in de toekomst zal worden I geleden. Door deze regeling komen de laagste klas sen in een eenigszins gunstiger positie. De middenstand blijft ongeveer gelijk. De men schen met inkomens boven de ƒ2500 onge veer zullen het verlies hoofdzakelijk te be talen hebben. Besloten wordt de verordening overeen komstig het voorstel van B. en W. vast te stellen. B. en W. adviseeren om het verzoek van Wymbritseradeel om adhaesie te betuigen aan een adres van den Raad dier gemeente, waarin wordt verzocht de openlijke Godslas tering strafbaar te stellen in het wetboek van strafrecht, voor kennisgeving aan te ne men. Aldus besloten. B. en W. deelen mede, naar aanleiding van de vraag van den heer KI. Verkade om te overwegen of, ten aanzien van de winetver- deeling voor de gemeente-bedrijven, niet een nieuwe regeling moet worden getroffen, dat de nieuwe begrootingsvoorschriften hier voor een nieuwe regeling noodzakelyk ma ken, zoodat binnenkort een deebetreffend voorstel ter tafel zal worden gebracht. B. en W. stellen voor om de gemeentelijke werkverschaffing aan werklooxen stop te zetten, aangezien thans geen enkele werk- looze by de gemeentelijke werkverschaffing meet werkzuam is. De heer Noest dfL dat blijkens mededee ling van den cupuupundent van de arbeids- schreven. Spreker meent dit voorstel te n.deten ontraden. De Voorzitter antwoordt, dat de beer Noest aan het verkeerde adres is geweest voor inlichtingen. Niet tot den Correspon dent der Arbeidsbemiddeling ,doch tot den Gemeente-Architect had hij zich moeten wenden. By de arbeidsbeurs staan werkzoe kenden ingeschreven. By den gemeente-ar chitect is bekend, hoeveel personen by de gemeentelijke werk verschat ting zyn te werk gesteld. En dit zyn er thans geen. Thans is er geen werkloosheid meer als zoodanig. Het is spreker bekend, dat er op de gemeen telijke werkverschaffing meer werd steund, dan er mee bedoeld is. Hy geeft hiervan een illustratie. Thans is echter de tyd aungebroken om de menschen een prik kel te geven om arbeid te zoeken in het vrye bedryf. v Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. B. en YY. stellen voor om de rekening en verantwoording dei gasfabriek over 1922 vast te .Rellen als volgt: in ontvangsten en uitgaut' tot een bedrag van 138611.785, met een winstcijfer van 14073.76, die der waterleiding over 1922 in ontvangsten en uitgaven tot een bedrug van 53996.105, met een winstcijfer van 11054.656. De rekening en verantwoording van het Burgeilyk Armbestuur in ontvangsten en uitguvun tot een bedrag vun 11733.276 met een batig saliio van ƒ1103.49. Een en ander overeenkomstig het advies van de Commis sie belast met nazien van de rekeningen. Hiertoe wordt besloten. B. en W. adviseeren het verzoek van de K. K. Bouwvereeniging „St. Joseph" om voorschot, ingevolge de Woningwet, voor den bouw vun 20 woningen, af te wyzen, op grond van aesthetische bezwaren, in verband met het verzoek om de woningen in Reyers- koop te bouwen. Voorts de bouwvereeniging in overweging te geven, om e.v. met een nieuw plan te komen voor den bouw van 20 woningen op het gemeentelijk terrein aan de Zuidkade, hetgeen hiervoor dan in orde kan worden gebracht. De heer Brand wijst er op, dat er een ge schiedenis bestaat en wel deze, dut de Raad indertijd besloten heeft, zoowel aan den oostkant als aan den westkant van de Gou we te bouwen. Bovendien heeft men indertijd er van af gezien om op den gemeentegrond te bou wen, omdat dit te duur zou zijn. Ge neer uuekraau zegi, Uut Het bouwen vun üuizeii op net gemeenietyk terrein uun ue Zuidkade veel te duur zul komen en bo vendien vreest i»y, dat de grond voortdu rend zal biyven verzakken, thans ligt het terrein ai 2U c.M. beneden poklerped. Bo vendien zal de woningbouwvoreeniging zich wel tweemaal bedenken voordat zy met een plun zal komen om huizen op het terrein aan de Zuidkade te bouwen, indertyd heelt de vereeniging aan den Minister van Ar beid een schryveu gericht ol h*t Gemeente bestuur het recht had om de vereeniging te dwingen Jiurien te zetten op een daartoe speciaal aangewezen terrein. Het antwoord van den Minister was ontkennend. Spreker dient het voorstel in, om de bouwvereeni ging te verzoeken met een nieuw plan te komen, op een andere plaats dan in lteyers- koop. De Voorzitter antwoordt, dat het bekend was, dat de Raad indertijd besloten heeft over de uitbreiding der gemeente, zoowel aan den oost- als westkant der Gouwe. Ech ter is er toen uitdrukkelijk bijgezegd, dat elk geval op zichzelf zal worden beoor deeld. B. en VV. hebben by deze bouwaan- vrage rekening gehouden met het geheele vraagstuk der volkshuisvesting, t. w. uit breiding der gemeente, sport- en speelter rein en ook met het plaatselijk schoon. Wordt in Reyerskoop gebouwd, dan betee- kent dit voor het plaatselijk schoon van Boskoop een onherstelbaar verlies. De prys van den grond aan de Zuidkade zal niet hooger zijn dan die in Reyerskoop. Waar de heer Boekraad spreekt van dwingen; in elk geval behoeft hy zich daarover niet on gerust te nkaken. De vraag rijst of er wel een meerderheid in den Raad zal zyn voor woningbouw. Is die te vinden, dan bestaat de mogelijkheid, dat de Raad credieten zal verleenen onder vooi-waarde, jlat op dit of dat terrein gebouwd moet worden. De heer Guldemond zegt in een vorige vergade ring een perü^nte vraag gesteld te hebben <7f het notxlakelijk is, dat er ge bouwd moét worden. In principe heeft hij toen voor *"Mtingihmm zal hy tegenstemmen. Eerst moet hy aittwoord op zyn vraag hehben. I De heer van Kleef meent, dat hetl thans niet meer tot de taak van rijk en gemeente behoort om maar geld uit te geven\voor woningen waar geregeld op moet warden bijgelegd. Dat dit in den oorlogstijd plaats vond was iets anders. Thans heerscht werk loosheid. Eerst moet de levensstandaard verlaagd worden, wil het particulier initia tief weer gaan bouwen. De heer Verkade zegt in tegenstelling te zyn met den heer vkn Kleef. Op het oogen biik gevoelt een particulier al heel weinig lust om te bouwen. ue aotii oootuaau zegt, uut vi groote'kos ten aau Uit pian vastzitten, .oiaschien wei k ox a tou .uovunuieu komen Ue muzen u» een uchieiiaau. opr. oeschuuwt de bnei van oen Munster van Artieai met ais eeu pas kwil, zouuitt de voorsittei. Ue Voorzitter beantwoordt de sprekers, uy vreest dat de nfcer vau Kleef le veel uun Yvudiunxveen neen geducht om zich over Ue staatskas te moeten ontfermeu. Yiy moeten ecu let mót op een punt biyvuu slaan. Had men b.v. 5u jaren geleden voor speld, dut thaus 13o.UUU.0UU.— gulden uau ouderwys zou worden uitgegeven, dun had men het niet geloofd. De tyden veranderen, r.eu goede woning verhoogt hut zedeiyk peil der bevolking. Met leedwezen constateert spreker, dat de heet Boekraad den goeden toon, di© steeds heeischte, heeft laten va- run, toen hy ze», dat spreker den briex' van den Minister vun Arbeid een paskwil noem de. Hy heeft het totaal met gezegd en er allerminst over geducht. Dat de woningen in een uchterland zul len konten volgens het voorstdl van B. eu W. is met waar. Er komt een weg van 9 M. bieed. Persoonlijk is spreker voor het bou wen vun een beperkt uautal woningen. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van B. en W. om geen voorschot toe te staan op grond van bezwaren vun uestlie- tischen aard, aangenomen. De andere voorspellen worden verworpen. B. en VV. stellen voor te besluiten tot wy- aigrng der gomfcentebegiooUng voor 1923 en tot het doen/van betalingen uit den post „onvoorziene uitgaven" dier begrouting. Hiertoe wordt besloten. B. en W. stellen voor oin te besluiten tot instelling van een raadscommissie voor de gemeente-financiën. Eveneens wordt hiertoe besloten. B. en VV. stellen voor um hen een cre- diet te verleenen vun 10U.voor versie ring van het Gemeentehuis c.a. op de a.s. Jubileumdagen. De heer Noest kan zich vanuit zijn stand punt niet vereenigen met de jubileunulagen en dus ook niet met de versiering. Het te genwoordige stelsel ringeloort een groote categorie der bevolking. II y kan zijn mede werking dan ook niet verleenen om het Hoofd van dat stelsel te huldigen. Hy geeft een raad: trek nu maar 100.uit voor deze huldiging en werp eenige werkloozen op straat, die nu op een houtje kunnen bij ten. De Voorzitter houdt daarop een af scheidsrede tot de raadsleden die in den nieuwen Raad niet terug zullen keeren. Spreker dankt de leden voor hetgeen zij in het belang van Boskoop hebben gedaan. Ieder had zijn eigene meening en inzicht. Doch spreker is er van overtuigd, dat allen hetzelfde doel voor oogen hadden, n.l. dit, het belang der gemeente te dienen. Voor de heer Jongejan is dit wel een bij zonder oogenbiik .Meer dan 22 jaren heeft hy zitting in den gemeenteraad, waarvan J»ü meer dan 20 jaren wethouder was. En met eere. Al dien tijd heeft hij al zyn krach ten gegeven om het belang der gemeente te behartigen. Doch alles heeft zijn bestem den tyd. Er is een tijd van komen en er is een tyd van gaan. De heer Jongejan acht thans de tyd van gaan daar. Hy heeft een tyd meegemaakt van de hoogste bloei en een tyd van de grootste depressie. Hij heeft een tyd doorgemaakt, waarin het een alles behalve aangename taak was lid van den Raad te zyn. By zyn heengaan moet het echter een voldoening zyn te weten, dat wij door de grootste branding heen zijn en wij in rus tiger wateren komen. Namens de burgerij en den Raad brengt spreker een woord van hulde voor hetgeen de heer Jongejan in dien tyd gedaan heeft voor den bloei van Bos koop. Pea-soonlijk brengt hy hem een woord van dank voor zyn hulp, toen hy hier pas als Burgemeester was. Moge God het be hagen hem een rustigen levensavond te ge-- ven na veeljarigen arbeid. Wethouder Jongejan dankt den Voorzit ter voor de vriendelijke en welwillende wooixlen. Gedachtig aan het woord er is een tijd van komen en een tyd van gaan, meen de spreker te moeten bedanken om plaats te maken voor jongere krachten. Alleen thans spijt het hem, dat hij nu de practische en prettige leiding van den Voorzitter zal moeten missen, waarmee deze steeds de ver gaderingen weet te leiden. Spreker wenscht dat de Voorzitter nog vele jaren Burge meester dezer gemeente mag blijven, aan gezien zyn vaste overtuiging is, (lat wij thans hebben den rechten man op de rech te plaats Voorts dankt hy den Raad voor de vrien delijke en prettige wyzc, waarop steeds werd vergaderd. Hij wenscht den Raad toe, dat de noodige vourzichtigheid en wijsheid moge worde gegeven om de belangen der gemeente te dienen. De heer van der Broek dankt den Voor zitter ,de raadsleden en de ambtenaren voor de welwillendheid he msteeds betoond. H'O hoopt, <Urt allen mogen medewerken om Bosko^TJoeem hooger peil te brengen. Doleer "Koest brengt een woord van dank voof Rb steeds prettige verhouding in den RaaV Misschien is er wel eens een scher pe toon geweest, doch dit was een gevolg van standpunten. By de rondvraag stelt de heer Boekraad de vraag,'welk standpunt B. en W„ thans innemen tegenover woningbouw. De Voorzitter antwoordt, dat hem geble ken is, dat de Raad wel degelijk rekening houdt met plaatselijk schoon. De hefer Spruyt wil B. en W. verzoeken o mmet Alphen in overleg te treden ore trent de gas -en watervoorziening van Ra{j- nevekL De heer van Kleef vraagt of de tijd nog niet daar is, om de tarieven van den wntar- prys te herzien of door hot tarief te ver lagen of het toegestane kwantum water te verhoogea. D© voorzitter zegde een onderzoék toe. De raad giag daarop uiteen. UU DE WATER. Hui'Korlijku Stuud. Y uil II lut 18 Juli. GEBOREN: UiriHiiauu, t. v. A. Kas- bergou en W. M. Juuaeu. GEI KOU WD: J. de Brum, 4U j en I'. E. Heimekur, 41 j. SCHOON AIO Y luN. ie Rottcruaui zijn gcsluugd voor bet ixatueu M.U.E.O., diploma U, A. L. i uun, M J. UüuUier eu C. Klip aiiuer. YY AD1HNW EEN. Durgorlijke ftluud vun 12 lot eu utol 18 Juii 1928. 4 GEBOREN: Leuu Apoloiuu, d. v. A. A. HuhIoiuuum ou A. V ut. Mtugje, d. YY Suriu' eu L. Goor. Auruuiu .lohtainu, il. v. F. Compeer en J. Muute. OVERLEDEN. Üeeu. ONDERTROUWD: P. Vermeulen eu M. vau der liee. (J. vun der Ben m 11. Sekoris. F. Alblus eu M. Vet. G. j. v. d. Horst en h. C. vau tteozik. GEHUWD: Geeue. Achter de op don Puttedijk iu deze gemeente staande huizen beviudt zich een smal stootje, zijnde do bera»sloot \an den polder „De Putte", waarvan de toestand zeer veel te wonschen over laat, daar er geen doorstroom mg is, verscheidene privateu til uitmonden ol wekkers van privuatputten op mttoo peu en er bijna geen water iu staat Na ingewonnen udvies van de ge zondheidscommissie te Bodegraven is door het gemeentebestuur aan do eige naars en bewoners vun panden en por ceelen grond op 'of langs geiioeuiuen dijk een aunschrijvmg gericht om voor zooveel hen uuuguut uun den gewraak- teil toestand een einde te maken; ru hel belang van de volksgezondheid zeer zeker een goede maatregel. Het tweejarig kind van L. A. V. al loer, klauterde ui eeu onbewaakt oogenbiik den trup op met het gevolg, dat het er uiviel en met een herten schudding word opgenomen. Een de Zuidkude in deze gemeente passeerende personenauto kwam zoo danig in botsing met een hundwageu, dal deze laatste geheel ui elkaar werd gereden. De inzittenden van de auto bikwuinen geen letsel. Door de ge meentepolitie wordt een onderzoek in gesteld. Bij den burgemeester dezer goaieeute werden wederom eenige auugiUeu vau hooibroei gedaan door de lundüouwers N. A. M. eu S. van T. De temper»' tuur vun het hooi iu den berg bij den landbouwer S. van T. ui Bloeuieudaai wus vun dien aard, dat deze berg op advies van de fuuge*»reude brandmees ters ut den nacht vau Dinsdag op Woensdag werd leeggehnuld ter voor kom mg van brand. KUNST. Muurtje Offers. Naar wy vernemen, heeft mevr. Muurtje Offer», die zich te Milaan geve»tigd heeft, met de Sculu-Opera aldaar voor twee jaar een contract geteekend. Vermoedelijk zal mevr. Offers al» Amneris in Atda debutdP ren. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Liefdadigheidswedstrijd, Hedenavond 7 uur speelt O.N.A. t een wedstrijd tegen D.O.N.K 1 op haar tertestn aan de Prins Hendrikstraat. 1 De opbrengst vun dezen wedstrijd komt ten bute voor de slachtofftp» van de brand aan de YVilhelminaatraut. Seriewedatrijden O.N.A. In het programma van de seriewedstrij- den iu een wijziging gekomen. Het programmu voor Zaterdag '21 Juli luidt als volgt: Aid. C: a 46 u»ir: O.N.A. 5A.L.T.O. 3 b. 6.156.16 uur: Gouda 5G.S.V. 4. Zondug 22 Juli: afd. A: a. 10.46—11.45 uur: O.N.A. 3Olympia 4; b. 12-1 uur: Oudewater 1Stolwijk t; 1.16—2.16 uur: Verliezer AVerliezer B; 2.303.30 uur: Winnaar A- Winnaar B. WISSELKOERSEN. 19 April 1923. 18 JnlL 19 Juli. Officieel. 2 uur. Londen 11.70% 11.71 Berlijn 0.00095 0.0007% Parijs 14.90 16.02 Brussel 12.26 I2A7 Zwitserland 44.67% 44.60 Weenen 0.0036 0.00% Kopenhagen 44.66 44.60 Stockholm 67.76 67.70 Christianiu 41.30 41.26 New-York 2.56 2.56% TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 787.8 te Kenau. Laagste stand 787.2 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige Zuid-Westel. tot Westel wind, zwaur bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2