Minister De Geer over dé Vlootwet. Het H b I tl. van gisteravond bevatte het volgend interview met den Minister van Financiën: Zooals uit het communiqué, gisteren omtrent het conflict in denMiuisterraad openbaar gemaakt, reeds bleek, kon de heer De Geer zich niet vereenigen met Ie conclusie van de meerderheid der lootwet-commissie tot onmiddellijke janneming en uitvoering van de Vloot wet De Minister zette uiteen, dat naar zijn overtuiging het budget niet in vol doende evenwicht kon worden gebracht zonder bezuiniging over do geheele li- UK-. Alle soorten uitgaven dienen m de bezuiniging te worden betrokken. Inde torste plaats kan men er anders niet in slagen het budgetsir evenwicht te herstellen, en in de tweede plaats wordt de bezuinigingslust bij allen, wier belangen en idealen door de be zuiniging worden gedeerd m hooge mate versterkt, wanneer haar univer seel karakter de bittere noodzaak er van.doet uitkomen. In zoover geldt: de eene bezuiniging schraagt de andere. in de Kamer heelt men wel eens er op-aangedrongen, om alleen te bezuini gen op de militaire uitgaven, üe minis ter heeft daartegenover altijd een af wijzend standpunt ingenomen, omdat men met uitsluitend militaire bezuini- giuaen er niet komt. liven eenzijdig echter komt den mi nister het standpunt van de Staatscom missie voor, waar deze de maritieme u; «avon van de bezuiniging wil Uit schakelen en daartegenover herstel van het budgetair evenwicht wil bereiken door ingrijpende bemoeiing op alle an dere takken van staatszorg, als onder wijs, volksgezondheid, sociale wetge ving, nuttige openbare werken, salaris sen van landsdienaren en rechtsbedee- ling. Op deze punten bezuinigen, wil den zij ruim baan gemaakt zien voor de Vlootwet. .De minister acht dit onaannemelijk. De bezuiniging ter beveiliging van den «gulden behoort niet vervangen te worden door oen bezuiniging ter be veiliging van de marine. „II ziet dus," aldus de minister, ,,dat ik wel in hoofdzaak met de linancieele beschouwingen van de vlootwet meega, maai niet haar conclusie kan aanvaar- ucn." De minister legde er den nadruk op, dat indien de vlootwet wordt ingevoerd de verwezenlijking van zijn politiek, gericht op verlaging van het geheele budget, niet mogelijk is. Weliswaar zal door de invoering vpn de vlootwet de morine-begrooting ih Nederland niet aanzienlijk stijgen (in tegenstelling met indië, waar de vlootwet de lasten wel belangrijk zal vermeerderen), maar zij maakt verlaging onmogelijk. EiKdat wel voor jaren, want de vlootwet zou de maritieme begrootmgscijfers tot wette lijke uitgaven maken, hu het zijn jvttst do wettelijke uitgaven, die de meeste zorg baren, gelijk blijkt bij Onder* ijs en andere departementen. Het is op dit oog en bi ik, waarin wij nog niet weten lm welke verlagingen wij zullen moe ten komen, niet gewenscht, de wette lijke uitgaven tot een uieuw departe ment uit te breiden- In dit verband herinnerde de muns ter er aan, dat bij de algemeene be schouwingen in de Eerste Kamer de Ik er ldenburg in verband met de de tentie heeft gezegd: ,,De tijd kan ko men, dat over de gansche breedte van liet budget moet worden bezuinigd en het lues zeer diep zal moeten worden gezet in allerlei «aken, die wij thans eigenlijk onmisbaar achten". Volgens den minister is die tijd nabij- is hij naugebrokeii, dan zal, juist door het wettelijk vastankeren vtw de uitgaven, aan dien eisch niet kunnen worden vol daan. Men moot voorts niet vergeten, aldus besloot de minister zijn uiteenzetting, dat de in de vlootwot ontworpen fonds vorming de buitengewone uitgaven ook voor ons eigen land opnieuw zal doen toenemen. Juist deze vlottende schuld vorindo de laatsbe jaren het bedenke- lijkste punt in onze finaitcieele positie. Sinds» ©enigen tijd is daarin een lichte neiging tot betenschap. Men moet die riet in gevaar bl'engen. Al deze overwegingen maakten het den minister onmogelijk, zich te ver- eenigen niet het besluit var.i den minis- toiraad tot onverwijlde invoering van de vlootwet, waaraan hij nog toevoeg de, dat het geschil in den ministerraad zuiver zajnelijk en onder eerbiediging van het \gederzijdsche standpunt is be- iiandekl. De eitvoering der Invaliditeitswet. Het *lVeede Kamerlid Duys heelt tot den minister van Arbeid de volgende bCtmttelijke vragen gericht: Is het den minister bekend, dat zij, die bij wijze van werkverschaffing ar beid in loondiens! doen verrichten, geen premie betalen in verband met de Invaliditeitswet? Ib de minister niet van meeiung, dat een gestreng toezicht hierop door de met de uitvoering der invaliditeitswet betaste organen noodzakelijk is? En ib ten slotte de minister met van meening dat, in liet bijzonder, wanneer door Kijk, provincies of gemeenten sub sidies ter zake van werkverschaffing worden verstrekt, daarbij de uitdrukke lijke herinnering dient te geschieden, gegeven de gevolgde practijk, dat pre miebetaling vereiacht ia? Het huis der Koningin. In verband met de ongesteldheid van de grootmeesteres van de Koningin, douairière C. J. Melvil baronesse van Lijnden, hoeft H M. voorshands aan mevrouw' Van Tets vun Uoudnaan, da me du paiais van de Koningin, opge dragen de dienstcorreapoiulentie van haar grootmeesteres waar te nemen. Dientengevolge wordt aan de dames, die o.a. audiëntie, als bedoeld in het bericht van 29 Juni, alsmede verdere inlichtingen wenschen te verkrijgen, verzocht zich te wenden tot Hf. Ms dame du patois, mevrouw H. M. S. van Tets van Goudriaan—barones Schimmel pennick van der Oye, Lange Voorhout 21), te 's-Gravonhage, voor zoover men zich daarvoor nog niet had gericht tot de grootmeesteres, mevr. <le douairière C. J. Melvil baronesse van Lijnden. De moeilijkheden bij de „SophinstichtiiiK". Na de Huagsche l'osl bespreekt thans ook Pinkhof in het Nederlandsch lijd schrift voor Geneeskunde de moeilijk heden bij Sophia-stichtuig, oiitstuan doordat de regenten jhr. Al. U. J. te ..enge (oud-minister van Oorlog) en ziju,, vrouw zich met de verpleging gingen bemoeien, en den geneeskundigen lei- dor dr. (J. M. Aiol wilden dwingen proeven te nemen of proefnemingen toe te talen met een geueesmiddei tegen de tuberculose, dat door dr. De Keers- niaecker, oud-hoogleeraar te Geut, uit gevonden zou zijn. Een commissie, be staande uit prof. Spronck, prof. Noien, prol. Polak Daniels en den sunutöriuni- arb» B. A. Vis, sprak een vernietigend oordeel over de waarde van dit middel uit. Thans willen de regenten dr. Mol, die 20 jaren belangeloos de stichting leid de, op zij zetten en een inwonend ge neesheer tot directeur benoemen. Pinkhof zet de puntjes op de i. lo. belemmering van een arts in de uit oefening van zijn beroep naar zijn bes te weten, gelijk geweten en wet hem oorschrijven 2o. Ifet wegjagen van een aarts na 20 jaren belaugeloozen dieilst, op een wijze die slechts regen ten tot schade strekt; 3o. geen arts met geweten, verstand en eergevoel zal be reid zijn een dergelijke vacature te vervullen. De burgemeestersvacature Naar wij vernemen, heeft ook de heer De Bordes, burgemeester van Bussum, die was aangezocht voor het burge meesterschap van Kotterdam, gemeend hiervoor te moeten bedanken. Chocoladefabriek van Houten, -ito- Hrwg vun Houten te Weesp, heelt volgens het\ydd., aangekocht de Zwit- scrsche Chocoladefabriek Viltars te Freiburg. X Nederlandsch^ Spoorwegen. Bij dc Nederlandsehe Spoorwegen is als keurend-oogheolkundige te Amster dam aangewezen de heer F. H. Koell- scma, aldaar. Wachtgeldregeling hij de Spoorwegen. De directie der Nederiandsche Spoor wegen heeft, naar de Tel. verneemt, aan het op wachtgeld gestelde perso neel de volgende algemeene voorschrif ten opgelegd: i. De op wachtgeld-gestelde is ver plicht zich onverwijld te laten inschrij ven en het noodige te doen, dat hij, zoolang hij werkloos is, blijft inge schreven bij de gemeentelijke arbeids beurs zijner woouplaats of, /.oo daar geen arbeidsbeurs gevestigd is, bij de arbeidsbeurs van de meest nabijgele gen gemeente, zulks Ier verkrijging van een ambt ol betrekking of een andere bi on van inkomsten. Die verplichting I'er haalt zich telkens, wanneer die op wachtgeld-gestelde na verrichten arbeid weder werkloos wordt. 11. Indien aan den op wachtgeld-ge- slelde de gelegenheid geboden wordt op arbeidscontract in dienst der Maat schappij belast te worden met werk zaamheden, welke hem naar ons oor deel redelijkerwijze opgedragen kunnen worden, is hij verplicht van die hein geboden gelegenheid gebruik' te makeu wil hij ook bij eventueel later voorko mende gelegenheid tot het verkrijgen vun een werkkring in dienst der Maat schappij (al dan niet op arbeidscontract geraken. til. Indien de op wachtgeld-gestelde weder m dienst der Maatschappijen le werk gesteld wordt op arbeidscoutruct, is hij verplicht de hem opgedragen werkzaamheden ten genoege van hem, de krachtens zijn ambt bij de Maat schappij daarover te oordeelen heeft, te verrichten en zich overigens te ge dragen, zooais dat van goed personeel verwacht mag worden, ten einde het aan de Maatschappijen mogelijk te ma ken zijn tewerkstelling te vernieuwen, wanneer het dienstbelang dit weder vordert, en dus weder opnieuw te ge raken tot het verkrijgen van een werk kring (al dan niet op arbeidscontract) in dienst der Maatschappijen. IV. In geval de op wachtgeld-gestel- de ten gevolge van ziekte niet ui staat is gebruik te jpaken van de hem ge- boden gelegenheid om op arbeidscon tract in (dienst der Maatschappijen ar beid le verrichten, is hij verplicht daar van zoo spoedig mogelijk kennis te ge ven aan den ambteuaar der Maatschap pijen, die hem vorenbedoelde gelegen heid geboden heeft, qpder overlegging van ,éen verklaring vap den betrokken iondsgeneesheer, indien hij deelgenoot is van het Zieken- en ündersteunings- fondt* van het personeel in. dienst der Nederiandsche Spoorwegen. Zoodra hij weder hersteld is, is hij verplicht zuil bij vorenbeddklden ambtenaar aan te melden onder overlegging van een her- sielbewijs, waarin de betrokken ge neesheer densdatum van herstel aan geeft. Stipte naleving van dit voorschrift is vereischt om de gelegenheid te ver krijgen bij geèlekeii behoefte weder in dienst der Maatschappijen, ai dan met op arbeidscontract, te werk gesteld te worden." Begrafenis van Louis Couperus. Uit de litteraire wereld en andere kunstenaarskringen waren velen naar liet crcniatorugu in Westerveld geko men om een iaatsten afscheidsgroet te brengen aan Neerland\s grooten proza schrijver Louis Couperus, wiens stoffe lijk omhulsel ter verassching daarheen was gebracht. De regeering had zich laten vertegen woordigen dogr mr. Ai. I. Duparc, ad- m.nistrateur, chef van de afd. Kunsten en Wetenschappen, terwijl ook de bur gemeester vun Velzeu, de heer Kijken, aanwezig was. Verder werden opgemerkt in liet crematorium Anny Sulonionson, I. Boudier-Bakker, Hem Boeken, Fr. Coenen, F. Netscher, dr. J. Waich, H. Bobbers, Anton van WelyGratama, Frits Lapidoth, W. Landré, dr. G. Boe- kenoogen, voorzitter van de Mij. der Nid. Letterkunde te Leiden, Van Kijp, secretaris van tie Ned. Ver. van Beeld houwers, mevr. Kooy van Zeggelen en anderen. De lieer Jolian de Meester had laten nièdedeelen, dat tuj niet aan wezig kon zijn wegens een hem over komen ongeluk in Valkenburg. Toen de mot vete kransen bedekte Laai de hal van het crematorium werd binnengedragen, speelde het orgel. Na dat vervolgens de kist op de catafalk was neergezet, trad mr. M. I. Duparc naar voren en hield namens de regee- riiig een rede. Daarna sprak Frans Coeuen namens de redactie van liet tijdschrift Groot Nederland". Ileiri Boeken droeg vervolgens een gedicht voor. waarna Herman Kobbers het woord voerde namens de Ver. van Ned Letterkundigen. De gepeus. vice-admiraal Hecking f oleiibrandor dankte ten slotte pameiis de weduwe Couperus voor de betoonde belangstelling. UIT DE PERS. De crisis in jjfen Ministerraad. De indruk, dien het besluit van dun mi nisterraad in zake de Vlootwet en de daar op gevolgde ontslagaanvrage van jhr. De Geer heeft gewekt, kwam ook voor clmste- lyk-historische kringen geheel onverwacht, hoewel, men aan verzekerde in den boe zem van het kabinet zelf de besprekingen oyer de Vlootwet on met den minister van Financien reeds jjëruimen tijd zijn gaande geweest, doch daarover is een zoó volstrekt stüzwjjgeji bewaard, dat ook de naaste geestverwanten der regeering van de drei gende scheuring tot gisteren geheel onkun dig is gebleven. Onze zegsman, aldus liet blad, een dei- oudere leden der ChristeJijk-Historische Unie noemde deze plotselinge breuk een ongelukkige geschiedenis en een 'zeer on aangename verrassing. Hy verklaarde, dat de Christelyk-Histo- rischen, hoe zeer ook voorstanders van de Vlootwet in haar voortoopige aanhouding zouden hebben berust, indien de regeering dit had mogelijk gemaakt. Het heen gaan van den heer de Geer, wjens gezag in zjjn party zeer groot is, heeft ontroering gewekt en een krachtigen schok doen voelen. Toch is het te verwachten, dat de fractie daarin geen aanleiding zal vinden, zich te gen de Vlootwet te verklaren, daar zy in dezen het voelen van den heer de Geer niet deelt. Op afval der Roomsch-Katholieken' zou naar de meening van dit Christelyk-Histo- riach Kamerlid niet vast te rekenen zyn, daar het gezag van minister Kuys t.i. hoog moet worden aangeslagen. Zette deze al zyn invloed in, dan zou een zwenking der R.K. tegenstanders niet uitgesloten zijn. Mocht intusschen een val van het kabinet by de eerste ontmoeting met de Tweede Kamer het gevolg zijn, dan zou de kans groot zyn, dat de heer de Geer de leiding zou moeten overnemen. Van zeer bevoegde zijde vernam het blad nog dat de Vlootwet, behalve in de beide militaire ministers, haar krachtigste voor standers heeft gevonden in den minister president, jhr. Ruys de Beere!t>rouck, en !h den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. van Karnebeak. GEMENGDE BERICHTEN. Twist in donker Amsterdam. In een verdacht perceel op den O.Z. Ach terburgwal kreeg een man ruzie met een vrouw, welke met hem in een ongeoorloof de relatie stond. Reeds herhaalde malen hadden zich aller lei scènes tusschen het tweetal afgespeeld De man had hieréü eenige keeren gedreigd de vrouw te zullen dooden. De heftige twist vond oorsprong in het feit, dat de vrouw met een ander individu uit donker Amster dam was uit geweest. Zy nam tegenover den man, met wien zij samenleefde, een zeer tartende houding aan en lachte hem herhaalde malen uit. Hierdoor raakte de „echtvriend" zo ozeer buiten zich zelf, dat h(j to daden overging. Hij tastte in een zij ner zakken en haalde een flesch vitrioa! voor den dag. Blijkbaar zonder zich te be denken, wierp hy het grootste gedeelte van den inhoud van de flesch in het gelaat van de vrouw. Deze liep gillende van de pijn de straat op. De man volgde haar met de flesch in de hand. Ter hulp toegesnelde bu ien slaagden er in den man iïi bedwang te houden. De vrouw, die er nogal erg aan loe was, werd by een der buren in huis ge bracht. Zij had vrij ernstige brandwonden in het aangezicht gekregen. De politie, dTe gewaarschuwd was en na eenigeu tijd kwam, bracht den dader geboeid naar het bureau in de Warmoesstraat. Nu een voor- loopig verband gekregen te hebben, weitl de vrouw per autobrancard naar het Binnen gasthuis vervoerd. Na vijfmaanden gearresteerd. Ongeveer vijf maanden geleden heeft de justitie in Amsterdam een inval gedaan ten huize van mevrouw Kramer, in de Sarpha- tistraat, een vroutv, die algemeen bekend stond als aborteuse. Verschillende voorwer pen werden in beslag genomen, maar 'de hoofdpersoon van het geval wist de vlucht te nemen. Vijf maanden lang werd naar haar gezocht en ofschoon haar aanhouding in het Algemeen Politieblad verzocht werd. kon men geen spoor van haar ontdekken. Onlangs werd zij in Arnhem gesignaleerd. By het onderzoek, dat Amsterdamsche re chercheurs met de Arnhein«che politie in stelden, bleek, dat zij onder ,een valschen raam in een pension verblijf hield. Haar ar restatie was spoedig een feit en zij werd gevankelijk naar de hoofdstad overge bracht. Zij is ter beschikking van de Jus titie gesteld. De bezwaren van het filmen. Op Terschelling zouden „op-e-rnd"-, leesten worden gegeven ten dienste van (It Nedeflandsehe folkloristische fiiin, die de heer I). J. van der Ven, de be kende folklorist, in bewerking heelt. Zaterdag te voren stak, schrijft men aan het Hbld., tegelijk met den heer v. d. Ven, ook de heer Ochse de zee over; deze filmoperateur van de film fabriek „Polygoon" le Haarlem, was door zijn directie uitgezonden om de op-é-riid te filmen. Deze heer en de lie. v. d. Ven kenden eikafr, doordat eerstgenoemde in 1921 de film „Neer- lnnd's Volksleven m de Lente" onder wetenschappelijke leiding van den heer Van der Ven had gemaakt. Later had den de heeren kwesti§ gekregen. Ter plaatse aangekomen bleek het, dat de commissie van de op-é-rnd het filmrecht aan den heer v. d. Ven had verkocht voor honderd gulden. De com missie had hier echter iets verkocht, wat niet verkocht kan worden: til. het opnemen van een optocht langs een openbaren weg. Toen de heer Ochse des Zondags naar de plaats reed, waar de Op-é-riid" van het eindpunt zou afgaan, vond hij daar een woedende commissie, van wie een onderwijzer te Midsland, de heer .leugens, den operateur uitschold en de menigte aanhitste om het hem eens goed lastig te maken. Toen begonnen de boeren van den „op-é-riid" te dreigen; zij verkeerden leeds onder den Invloed van sterke drank en joegen met hun paarden op den filmoperateur af, die door twee po litieagenten werd beschermd. De heer d. Ven was er bij tegenwoordig en zag het niet slechts Lijdelijk aan, dal de ,,op-é-riiders" tegen den operateur toornden, doch stijfde hen in hun ver zet. Ofschoon velen de handelwijze ten strengste afkeurden, dorst niemand het tegen de commissie en den heer v. d. Ven opnemen, zoodat de veldwachters /ich genoodzaakt zagen den heer Ochse ;Miii te raden, zich zoo spoedig mogelijk le verwijderen. Deze heeft dan ook de wijk genomen, want van de woede dezer dranklustige boeren was niet veel gunstigs te verwachten. Groote brand te Doorn. Woensdagmiddag, omstreeks half vijf, brak plotseling brand uit in de auto garage van den heer'J. W. van Betten, te Doorn, door ontploffing van een vat benzine. In minder dan geen tijd stond het geheele gebouw in lichte laaie. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, zijn ongeveer 15 auto's vei brand, waarvan verschillende dte daar door particulieren gestald werden. De meeste waren niet verzekerd. Battling Siki ais recidivist. De beroemde Siki moet weer eens voor de rechtbank verschijnen. Dat is niets nieuws meer voor den neger. Ongeveer elke maand maakt hij het te Parijs op de een of andere wijze zoo bont, zet hij den boel zoodanig op stel ten, dat een rechterlijke berisping of een boete hem tot bezinning moeten brengen. Dau beloort Siki, met een heel ernstig gezicht, dat hij in 't vervolg toch beter zal oppassen en vertelt dat met veel ophef aan al zijn vrienden, ben week later is 't meestal echter weer mis, en ditmaal kunnen Siki's kwajongensstreken hem duur te staan komen. Op de kermis van Neuilly is Siki ei schenen met een leeuwin (bijwijze van hond-aan-de-lijn). Een voorbijgan ger, de heer Munier, werd door het beestje aangevallen en nogal ernstig toegetakeld, waarop hij tegen Siki een eisch van frs. 40.000 schadevergoeding indiende. Maujan, de menager van het Velodrome d'Hiver, komt met een eisch van frs. 00.000 Volgens hem, heeft Siki kort voor zijn match tegen Morelle, aan dc „Echo des Sports" een brief ge schreven, waarin hij*mededeelde, dat hij zijn contract zou verbreken en met van plan was, tegen Moreiie te bok sen. De publicatie van dezen brief heeft velen in de meeniiig gebracht, dat de match niet door zou gaun; een groot deel van het publiek is dus niet opge- komeii en Manjan beweert door Siki's handelwijze enorme schade le hebben geleden. Zal Siki m^t zijn breeden grijnslach de rechters weer vermurwen of... ondergaat hij een kleine aderla ting, van frs. 100.000? Niet gauw tevreden. Het „Journal" weet uit Londen het volgende merkwaardige staaltje van bigamie mede te deelen. Een trouWlus-* t:g vrouwtje uit Thames Haven Jieeft liet niet drie vertegenwoordigers van drie verschillende rassen aangedurfd. Haar eerste man was een Hindoe, een restauranthouder in de arbeiders wijk Poplar Dezen liet zij echter wel dra in den steek, oin te huwen met een Mnleier, die te Shields, een stad in Midden-Engetand aan een machine fabriek werkzaam was. Ook dit ras be viel tiaar op den duur niet. Zij verliet den man en trouwde korten tijd daar op met een Portugeeschen matroos, die in de bekende Londensche buurt White Chapel een handeltje had opgezet. RECHTZAKEN. Faillissementen. Rotte it tam, 18 Juli. Uitgesproken: J. van Rest, schilder te Gouda, Curator mr. H. Jongeniburger, Gqpda. J. Nouwt, melkboer te Maasland. Curator mr. H. M. van Haaselen, Schiedam. A. E. Niebevg, weduwe van A. J. Rigter, schoenwinkelierster, Schiedampchedijk 189, Rotterdam. Curator mr. E. Hollander. M. J. Stolk, 2de Pijnackerstraat 16, Rot. terdam. Curator: mr. A. J. Hankes Driels- ma. W. M. van den Broek, koffiehuishouder, Helmerstraat 48, Rotterdam, zaak doende Kruisstraat 40. Curator mr. J. S. Hoek. C. Snelrewaard, kappe^, en handelaar in sigaren te Oversohie. Curator mr. J. R. Pen- te rmann. W. H. Noordhoek, zaadhandelaar en tuin knecht te Nieuw-Helvoet. Curator: pir. H. P. Hei-mans te Brielle. C. F. Mounts, landbouwer te Waddinx- veen. Curator mr. A. A. Hingst te Gouda. Vernietigd: G. W. J. Rosier, Hoogstraat 125 Rotter dam. G e i n di g d N.V. Joh. R. van Ronnen's Fruit- en Groentenhandel, gevestigd te Rotterdam. Th. J. C. Bergmans, Rotterdam. Firma Installatiebuveau Rotterdam, Rotter dam. C. G. van der Zande, Rotterdam. K. H. Tieman, Rotterdam. N.V. Van de Stolpe en Co.'s Sutkerwer- kenfahriek, Rotterdam. fÖÓNËËL. „De Rotterdammers". De heer Louis Chripijn Jr. is toegetreden tot het nieuw opgerichte tooneelgezelschap „De Rotterdammers". Met den heer Louis Chrispyn Sr. zal hij de leiding hebben en verder medewerken als regisseur en acteur. SPORT EN WEDSTRIJDEN. J. Schot, t Gistermorgen is de internationale voet balspeler Jo Schot van N. A. C., die werk zaam was op het dak van het provincaal gebouw te Middelburg, naar beneden ge vallen. Ernstig gewond is hy in zorgelyken toestand naar het gasthuis vervoerd en kort daarop overleden. Met hem heeft het Ne deriandsche voetbal in 't algemeen en N.X.C in 't bijzonder een gevoelig verlies geleden, want Schot was een goed speler en een faflr sportman bovendien. Hy verstond vooral de kunst van het doelpunten maken by uitne mendheid er haar successzn van de laatste jaren heeft N.A.C. dan ook voor een niet gering deel aan hem te danken gehad. MARKTBERICHTEN. Coöperatieve Kweekersvereeniging „Gouda en Omstreken" te Gouda. Glazinie 3140, Tvadescantia 1520, D racearia 4060, Asparagus 3—5, Aranca- ria 3070, alles per stuk; Rozen 1045, Anjelieren 318, Dahlia's 840, Violieren 30—60, Gladiolen 15—40, Distels 20—50, Margrieten 57, alles per 10 stuks; As paragus 2560 Lathyrus 26. Groentenveiling. NIEUWERKEEK a. d. IJSSEL, 19 Juli. Coöperatieve Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a .d. lJssel en omstreken. Eng. komkom mers f3.10—6.10, dito 2e srt. f2.10—2.80, kleine halve komkommers f 1.301.60, komkom me rstek f T, bloemkool f 47, dito 2e srt. f 2.30—3.20, alles per 100; princesse- boonen stam f6674, per 100 K.G.; peene f37.60, per 100 bos; groote bofonen F4.40 6.90, postelein f 1.40, snyboonen f 65, beide per 100 K.G.; tomaten A f 16—18, dito B f 12, dito C f 11—12, dito klein f3 alles per 100 pond. WISSELKOERSEN. 19 Juli. 20 Juli. Officieel. 2 uur. Londen 11.70% 11.70% Berlyn 0.0008% 0.0006% Parijs 16.07% 14.97 Brussel 1242% 12.34 Zwitserland 44.70 45.01 Weeuen 0.0036 0.00% Kopenhagen 44.60 44.60 Stockholm 67.70 67.40 Ghristiania 41.80 40.30 New-York 246 2.64% STADSNIEUWS. GOUDA, 20 Juli 1923. Examen M.U.L.O. "N Te Rotterdam zyn geslaagd voor het exa men M.U.L.O. diploma A, J. M. Tos en J. v Vliet, beiden alhier. Faillissement. De Rechtbank te Rotterdam heeft uitge- iproken het faillissement van J. van Rest, sihilder alhier. Tot curator is benoemd Mr. H. Jongenburger. Deken Stroomer. Deken van Amsterdam en Rector van het Bagijnhof aldaar. Deken Stroomer, sinds 11 Februari 1921 Deken en pastoor van Gouda,, is benoemd tot Deken van Amsterdam en Rector van het Bagijnhof' aldaar. Deken P. Stroomer kent Katholiek Am sterdam als weinig anderen, schryft de „Mst|"- B(j zyn vertrek naar Gouda had hy a|s opvolger van mgr. Konings meer dan tien jaren in de hoofdstad den zwaren last gedragen van geestelijk Leidsman van den Volksbond en van de Hanze, waarbij zich later nog voegde zijn optreden als geeste lijk-adviseur in verschillende vakorganisa ties en niet in de laatste plaats in den Vrou wenbond. w- Als Deken van Gouda en pastoor van de parochie O, WV, HemeVyaart is thans door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem be noemd de Zeereerw. Heer P. H. Wjjtenburg, pastoor te Velsen-Wykeroog. Deken Wytenburg is geboren in 1877, priester gewyd in 1900. In hetzelfde jaar volgde z(jn benoeming tot kapelaan te Nieuwkoop, alwaar hij verbleef tot 1905. Van 1905 tot 1910 was Deken Wytenburg kapelaan aan de parochie van St. Hippoly- tus te Delft. Daarna was Deken Wytenburg van 1910 tot 1915 kapelaan te Amsterdam aan de parochie van St. Wilvbrordus buiten de Veste. Sinds 1915 is Deken Wytenburg pastoor te Velsen-Wykeroog. Opbrengst Collecte Slachtoffers brakd Jan Kottensteeg en Withelminastraat. V Door de Padvinders is ten behoeve van dè\Commi8sie, die zich ten doel stelt de bewoners van de op 12 dezer door brahd ge teisterde woningen in de Jan Kottensteeg en de Wilhelminastraat tegemoet te komen in de door hen geleden schade, gecollecteerd een bedrag van 725.46. Voor de mikte gevers en geefsters in de eerste plaats maar niet in het minst voor de wakkere jongens, die ook thafcs weer ge toond hebben dat men niet tevergeefs een beroep op hun medewerking doet, wanneer steun aan de daarvoor in aanmerking ko mende medemenschen moet worden ver leend, hier een woord van welgemeenden dunk. De Commissie stelt een en ander op zeer hoogen pr(js en is overtuigd met het bijeen gezameld bedrag leniging van den groot sten nood te kunnen bevorderen. Behalve het opgemelde bedrag is door de Commissie nog ontvangen een bedrag ad 2.50, zoodat de totaal ontvangen bijdragen beklopen ƒ727.95. Temperatuur Bad- en Zweminrichting. Hedenmiddag 2 uur was de temperatuur van het water in de Bad- en Zweminrichting 72, de lucht 76. De Groote Goudsche Land- en Tuinbouw tentoonstelling. Nakr men ons meldt belooft ook de af- deelin» wetenschap en organisatie zeer goed te Worden. Verschillende instellingen en peripnen hebben hunne medewerking toe gezégd. Zoowel door particulieren als van Regee- ringswege zullen belangrijke inzendingen worden gedaan. Ojn. zullen de afdeelin- gen van het Proefstation voor Bodemkun- dig Onderzoek te Groningen mooie dingen betreffende het grondonderzoek demons t ree- ren; inzendingen van de Proefstations voor Veevoederonderzoek en Zaadcontrole zullen het groote nut van deze instellingen in het licht stellen. De inrichtingen, die zich bezig houden met het bestudeeren en bestrijden van ziek ten by plant en dier, we bedoelen den Plan- tenziéktenkundigen Dienst en de Ryksse- ruminrichting zullen door een inzending hunne wijze van werken en inrichten doen zien. Op het gebied van de fokkerij zullen de Nationale Vereeniging tot Verbetering van de Paardenfokkerij, de Provinciale Commis sie tot Verbetering van de Geitenfokkerij en het Groninger Rund veestamboek het groete nut van deze vereettigingen door een inzending demonstreeren. Het Onderwijs is eveneens vertegenwoor digd. De Rykstuinbouwwinterschool te Bos koop en de Rykslandbouwwinterschool te Utrecht benevens het Laadbouwhuishoud- onderwys zullen inzenden. Verder zullen de Vereenigingen voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, de Leerhoeve te Alphen a. d. Ryn en de Coop. Producenten Hand el «ver eeni ging te Gouda laten zien wat x\j praes- teeren. De Directeur-Generaal van den Land bouw heeft zyne medewerking toegezegd, zoodat ook door grafieken duidelijk gede monstreerd kan worden, wat van Regee- ringswege voor den Landbouw wordt ge daan. Ook daas afdeeling zal zeer interessant z|jn. Een vijfjarig jongetje aangereden. Gistermiddag ia het vijfjarig zoontje van den heer B. J. d« K. uit Moordrecht, die met zyn moeder op de Tiendeweg liep, door een c.a, 14-jarige wielrflder aangereden. Het kind viel en aanvankelijk da#ht men dat het geen tftUel ha*1 echter al gauw dat h( zeent had en na bndei had bekomen. Het bleek het kind zich erg be- ierzoek in de Wijkver pleging constateerde Dr. Montagne dat het linkerbeentje gebroken was. Wie het 14-jarig jongiyensch is geweest die het ongeluk veroorzaakte, is niet be kend. Een onderzoek wordt door de politie ingesteld. Vereniging van leeraren in de Handels wetenschappen. Voor het hier ter «tede gehouden examen in boekhouden voor da. vereeniging van leeraren in de handelswetenschappen, slaagden onze stadgenooten de heeren H. 1'. Korevaar, A. van Vlaaidingen en G. Veerman, allen leerlingen van den heer L. B< er, alhier. Geïllustreerde Gids van Gouda. Omstreeks half Augustus zal by de Uit gever» A. Brinkman en Zoon te Gouda ver- schynen een geïllustreerde gids van Gouda, welke wordt bewerkt door den secretaris- •archivaris der gemeente, den heer G. J. J. Pot. Behalve de zeer fraaie uitgave, welke de vereeniging „Gouda Vooruit" eenigen tyd geleden ondernam van haar viertalig boeks- ke van Gouda, dat slechts in zeer beknopten vorm op de meest marquante bijzonderheden onzer stad de aandacht vestigt, heeft Gouda geen enkelen gids, waarin in ietwat uitvoe- rigen vorm by zonderheden over onze ge meente zyn vermeld. En dat is toch voor een gemeente en zeker voor een gemeente als Gouda, die zoo gunstig ligt voor het verkeer aan spoor en water een werkelyke be hoefte. De behoefte aan een zoodanigen gids is, nu weldra ue Goudsche Land- en Tuin bouwtentoonstelling vele duizenden bezoe kers tot zich zal trekken, des te sterkei' geworden. Ook het Gemeentebestuur van Gouda heeft dit gevoeld en daarom heeft de gemeente-secretaris, de heer G. J. J. Pot zich bereid verklaard de bewerking van de zen gids op zich te nemen. Aan het heden verschenen prospectus ontleenen we het volgende: Deze gids zal een overzicht geven vap het geen de gemeente Gouda bieden kan, zoowel op industrieel-, handels-, wetenschappelijk en kunstgebied, dan wet als woonstad en als centrum van het welvarende Zuid-Oostelyk deel der provincie Zuid-Holland, en beoogt de belangstelling voor onze gemeente te be vorderen. Na een inleiding, waarin in korte trekken Gouda's verleden zal worden gememoreerd, zulfen worden opgenomen beschouwingen en gégevens betreffende de Goudsche industrie en den handel te Gouda, de gemeentel yke inrichtingen, instellingen en bedryven, het onderwys, de gezondheidszorg in het alge meen en de volkshuisvesting in het byZon- der, en daarin zal getracht worden een beeld te geven van het streven van overheid en ingezetenen om in allerlei opzichten den bloei der gemeente te bevorderen. Deze gids zal worden uitgegeven op royaal formaat, gedrukt op mooi papier en worden verlucht met talrijke fraaie reproducties naar foto's en teekeningen van mooie en in teressante gedeelten onzer stad en hare by- zondere gebouwen, waarbij ook een vier kleurendruk van een der beroemde Goudsche Kerkglazen, teneinde ook aanschouwelyk aan beeld te geven van wat deze oude nij vere Hollandsche stad bieden kan. Teneinde deze uitgave ten volle aan haar doel te doen beantwoorden, ligt het in de bedoeling deze op ruime schaal over het ge heele land te vbrspreiden door toezending aan de Kamers van Koophandel en Fabrie ken enandere organisaties op commercieel gebied, aan de voornaamste hotels iy den lande, alle afdeelingen van vreemdelingen verkeer, aan alle openbare leeszalen, door aanbieding aan de officieele bezoekers der Goudsche Land- en Tuinbouwtentoonstel ling, terwijl hy ook in den handel verkryg- baav zat worden gesteld. Deze Geïllustreerde Gids van Gouda zal voor stadgenoot en vreemdeling een aan- trekkelyk bezit zyn. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. In de afgeloopen week boden de volgen den zich aan: 2Q aardewerkers (pottenbakkers en p(jp- makers), 3 plateelschilders, 1 gieter, 2 boekdrukkers, 5 drukkers, 11 letterzetters, 12 grondwerkers, 9 hefers, 18 opperlieden, 24 timmerlieden, 2 schilders, 2 metselaars, 1 aank. bouwk. en 1 werktuigk. teekenaar, 6 telegraafwericers, 4 mach. bankwerkers, 1 stoelenmaker, 7 houtdraaiers, 4 meubel makers, 2 kistenmakers, 1 bytser, 2 klom penmakers, 8 houtbewerkers, 1 witwerker, 1 zager, 1 cirkelzager, 4 bleekersknechten, 2 bleekersmeisjes, 1 stoffeerder, 1 behan ger, 2 kleermakers, 1 huisnaaister, 2 schoenmakers, 2 machinisten, 1 framevy- ler, 2 motorherstellers, 1 loodbrander, 8 klinkers, 4 y'zerwerkens, 1 kopergieter, 4 bankwerkers, 1 metaaldraaier, 1 ketelma ker, 6 stokers, 3 smeden, 3 verlakkers, 14 blikslagers, 4 electriciens, 1 aanhouder, 2 loodgieters, 1 werkmeester textiel, 2 touw slagers, 2 textielarbeiders, 1 hekelaar, 2 brood en banketbakkers, 7 suikerwerkers, 74 sigaren- en tabaksbewerkers, 2 land bouw-, 9 pakhuis-, 1 magazijn-, 1 expedi tie- en 7 schippersknechten, 1 boomkweeker, 1 tuinder, 2 reizigers, 1 winkel- en 12 kan toorbedienden (boekhouders, administra teurs, schrijvers au.), 172 transport- en fabrieksarbeiders, 1 waker, 8 Duitsche dienstboden (nog niet in Holland), 1 half was koperslager-fitter, 4 chauffeurs, 5 koetsiers, 1 halfwas timmerman (leerling amb. sch.), 2 hulpstraatmakers, 2 huiabe- waardes, 1 stalbaas of stalmeester, 1 we ver, 1 beeldenvormer, 1 instrumentmaker. Van de werkgevers kwamen de volgende aanvragen in: 1 keukenmeisje, 1 dagdienstbode, 1 kin- der-meisje, 1 wever (hand), 1 fabrieksarbei der (14 jaar), Agenten apaarkasverzeke- ring, allen voor Gouda. Agenda: 22 Juli, Soc. Ons Genoegen. Concours Ar- beiderszangjareenigingen. 29 Juli, 1 uuk^ed. Zweminrichting. Groote Nationale Zwemwedstrijden. 25 Juli, 7H St. Janskerk. 3« Orgel concert. UIT DEN OMTREK. ALPHKN a. d. HUN. In de gistermiddag gehouden raadsverga dering is besloten tot den aanleg van een plantsoen naby het spoorwegstation en tot den aanleg van een nieuwen toegangsweg naar het Stationsplein, tot den aanleg van een plantsoen in het Burgemeester Viser- park en tot den verkoop van bouwgrond langs de Concordiastraat voor deni^Éouw van zeven woningen aan de Bouwvereni ging Volksbelang, tegen den" prys van f 475 per Mr. AMMERSTOL. Te Rotterdam is geslaagd voor het exa men M.U.L.O., voor diploma A, J. Stuur man, alhier. BOSKOOP. Te 'a-Giavenhage ia geslaagd voor het examen art. 77b L.O. de heer L. Goudkade, alhier. CAPKLLE OP D'IJSSEL. B. en W. stellen den raad voor hen te machtigen het raadhuis te voorzien van een rechtatreeksche telefoonverbinding op het Rotterdamsche telefoonnet. GOUDERAK. f De leerlingen der hoogste klasse der O. L. School te Gouderak maakten Woensdag by heerlijk zomerweer een reisje naar den Haag en Scheveningen. In den Haag werden het gebouw der Eerste Kamer, Gevangen poort en Pandrama van Mesdag bezocht. Wat een bewondering en verbaasde blikken. Langs 't koninklijk paleis en Vredespaleis wandelden de leerlingen naar de Boschjes efi zoo naar Scheveningen. Natuurlijk moes ten hier allen een voetbad nemen. Wat een schik hadden de kinderen in 't water. Toen de duinen in en nadat ze moe van 't spelen waren, een tramritje door den Haag, om met den trein van 7.41 opgeruimd huis waarts te keeren. Is het wonder dat de kleu ters morgen wel weer naar 't Haagje en 't strand wilden? BAASTKSCHT. Burgerlijke Stand. GEHUWD: N. Kemp, oud 34 j. en J. Schalkwyk, oud 37 j. SCHOONHOVRN. Voor het examen M.U.L.O. zyn te Rotter dam geslaagd voor het diploma A, H. A. Beekhuizen, G. Bik en A. A. M. Wilier. STOLWIJK. Gemeenteraad. In de hedenmorgen gehouden gemeente raadsvergadering van Stolwijk werden de geloofsbrieven der nieuw benoemde raads leden door d« heeren Kapteyn en Verkerk ondei-zocht en in orde bevonden. Van tied. Staten was bericht ingekomen dat de goedkeuring aan de gemeentebegro ting voor 1923 moet worden onthouden, om dat niet voldoende is voorzien in de bezol diging van den politiedienaar. In totaal blyft het den gemeenteveldwachter toege- kend salaris 106 beneden het minimum be drag. De heer Verdoold kan niet met verhoo ging accoord gaan en zegt dat de function- naris in den Haag is wezen klagen over da 10 vermindering in salaris. De heer Verkerk vindt het onbillijk om alleen den veldwachter in salaris te ver minderen, terwijl de andere ambtenaren hun oude salaris behouden. De Voorzitter zegt dat aan het salaris van de overige ambtenaren ingevolge be- schiJcking van hooger hand, niet kon wor den getornd. Spr. geeft in overweging de post op de begrooting te verhoogen. De heer Verdoom stelt voor niet tot ver hooging over te gaan en een commissie te benoemen om de zaak by Ged. Staten te be spreken. De Voorzitter acht het beter om te appel- leeren by de Kroon tegen het besluit van Ged. Staten tot niet goedkeuring der begroo ting. Aldus wordt met op één na algemeene stemmen besloten, de heer Dekker stemt blanco. De Voorzitter deelt mede dat de kas bij den gemeente-ontvanger op 30 Mei is op genomen en in orde bevonden, evenals de kas van den administrateur van het elec- trisch bedrijf. Het verslag omtrent den toestand der ge meente over 1922 wordt voor kennisgeving aangenomen. Van het bestuur der Turnclub S. S. S. is ingekomen een verzoek om eenmaal per week een der lokalen van de Openb. School no. 1 te mogen bezigen voor oefeningen. De heer Verdoold is een voorstander der sport, maar wil voor die vereeniging geen uitzondering maken ten opzichte van het indertijd genomen besluit om geen lokalen beschikbaar te stellen. Kan de club gered worden met den corridor der school, dan wil spr. die wel afstaan. De Voorzitter zegt ook dat het gebouw te veel lijdt met oefeningen van een turnclub. Op het verzoek wordt met algemeene stem men besloten, behalve die van den heer Ver doorn, afwijzend te beschikken. Voort» was Ingekomen het verzoek van Wymbritseradeel om adhaesiebetu iging aan het adres gericht tot de Koningin om open lijke godslastering b|j het W. v. Str. straf baar te stellen. De heer Verdoold zegt. dat men elke 14 d4}gan wel zou kunnen vergaderen voor der gelijke verzoeken. Een strafbepaling is reeds gemaakt in de nieuwe politieveror- De heer Verdoorn vraagt waar de graas is voor godslastering, wat de Aati-rev. gods lastering noemt beschouwt de R.-K. weer niet als zoodanig. Het verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den Rijksarchivaris over opberging van archief wordt aange houden tot het slot der vergadering. Een request is ingekomen van de Gewes telijke Landstormcommissie in het land. stormverband Gouda om bydrage voer de plaatselijke landstomucommiasie. De heer Verdoorn ty van meening dat reeds genoeg penningen aan Oorlog worden geofferd. De Voorzitter wijst op de betrekkelijke groote waarde van de I-andstorm bij cri- tieke tijden. j De heer Vericerk gelooft Aret dat men in Stolwijk revolutie zal krijgen, wel in ge meenten met veel nijverheid en werkloos heid. Op het verzoek wordt afwijzend beschikt. Vóór stemmen de heeren Both en Grave- land. De rekening over 1922 van het Burgerl. Armbestuur, sluitende «net een nadeelig saldo van 101.24 bij een bedrag aan in komsten van 5594, wordt goedgekeurd, evenals de begrooting voor 1924 dier in stelling sluitende in ontvangst en uitgaaf fuet een bedrag van J 5056.60. De Voorzitter en Wethouder Verdoold brengen verslag uit van een conferentie ge houden met de kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente over de oude kwestie van de ver goeding ad 60.per jaiy wegens het ge mis aan grafrechten. De kerkvoogden wil den alles of niets. De heer Verdoold deed een voorstel tot betaling der 60.mits de gemeente de beschikking krijgt over het .kerkplein als speelplaats ten behoeve der schooljeugd. Blijkens een nader ingekomen schrijven van kerkvoogden kunnen kerkvoogden met die schikking genoegen nemen. Met algemeene stemmen besloot de Raad de 60.— vanaf 1918 te betalen onder be ding tevens dat de gemeente ook de beschik king krjjgt over- en in het onderhoud mede zal bijdragen aan het torenhok. Ten slotte komt in bespreking de ver bouwing van het raadhuis en vernieuwing van het dak. 9 Indien de'Raad in beginsel besluit tot verbouwing zal de heer Stuurman, vrijblij vend, een plan en begrooting opmaken. Ge lijkertijd zal dan een oplossing worden ge vonden voor de berging van het archief. By de rondvraag kon de Raad zyne goed keuring hechten aan de voorziening door wethouder Verdoold genomen in verband met den gemeente-reinigingsdienst, door L. de Mik voorloopig aan te stellen in daggeld in de plaats van den. persoon die wegens ziekte daartoe verhinderd ia De heer Kapteyn bepleit het schilderen der gemeentewoningen ter voorkoming van groote re onkosten. De heer Verdoold wenscht het schilderen op te dragen aan den aannemer van het onderhoud der gemeentewerken. De raad betuigde hiermede zyn instemming. De vergadering werd hierna gesloten. VLIST. GEBOREN: Jacobus, z. v. H. Schep en van K. Verburg. OVERLEDEN: Gerrit Rijkeiykhuizeo, oud 83 j. k WAJDDINXVEJBN. De Rechtbank te Rotterdam heeft uitge sproken het faillissement van C. F. Mou nts, landbouwer alhier, en benoemde Mr. A. A. Hingst tot Curator. By den heer V. aan de Liuidkade alhier werd een begin van brand ontdekt in het rieten dak van xyn woonhuis. Met behulp van een handbrandspuit wars men spoedig het vuur meester, zoodat de reeds uitgere den stoomspuit on verrichte rzake huiswaarts kon keeren. De schade is gering. l>e brand vond ver moedelijk oorzaak in het vallen vaa vonken uit den oven van een in de nabyheid ge legen broodbakkery. Gisternacht werd de brandweer gealar meerd en wel voor hooi broei by den land bouwer M. in Bloemendaat, in wiens berg het hooi een zoodanige temperatuur had, dat groot gevaar voor brand bestond. Men kon den berg nog leeghalen, zoodat de ter plaatse verschenen stoomspuit geen water behoefde te geven. Gistermiddag werd b(j den burgemeester wederom aangifte gedaan van hooibroei en wel door den landbouwer O. uit het Noord einde. De brandweer stelde onmiddellijk een onderzoek in. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid d*f Redactie. De Bijzondere Neutrale ^Woal. Dat het een bijzondere fut wel wuar zijn. Men hoort maar zieiden zulke idiote mededeelingen als vatn de wer kers voor deze ^jiooi. Zelfg de bttter- flesch moest er bijgehaald wordeir om haar te verdedigen. Het begon al zob^reemd. Men kroeg de mededeeiing: „Kr^ordt een nou- trale bijzondere school opgericht on mej. Bak wordt hootd". Du» voordat or een vereeniging was, had mej. Mak de officieuze benoeming ai. Met de propaganda gaat het ook af bijzonder. Eerst werd hardnekkig het geiucht verspreid, dat de. school van niej Bak werd opgeheven. Deze mode deel mg deed zijzelf aan de haar be zoekende ouders. „Want", zei ze, '„alle kinderen van mijn schooi gaan naar de bijzondere over". Ze wist natuurlijk wel beter. Wat de koste» betreti, wa» men ul zoo eerlijk. Men zegt dat alle kosten f 16.per kind bedragen, plus fö.-v voor het lidmaatschap. Zij vertellen er echter niet altijd bij, dat de kosten boven het schoolgeld dal de gemeente nu heft, gaan. Een van de personalty die bij mej. Bak is geweest, had daai geen bezwaar tegen, tlij redeneorde aldus. Op 't oogenbiik moet Ut I htb— betalen voor mijn twee kinderen; dan wordt het 2 X 115 f 99, plus nog I 5.—, dus blijft het gelijk. Mijn kinde ren behoeven dan niet van school verunderen. Later kwam hij tot de ont dekking dj:t deze f 30.—, wat nu I 27.— is geworden, boven de f 30.— van de gemeente kooien. Hij wist ouk niet dat een der artikels van de statuten be paalt, dat de Vereeniging het recht heeft een hoofdelijken omslag te hei- fen. Mej. Bak en de heer Ahornen kwa aien dezer dagen bij iemand op besoek, die zich had teruggetrokkeu. „Nu komt uw dochtertje hij mijnheer tley op school", werd hem medegedeeld. „U hebt uw kind wel bij mijnheer Den Hoed laten inschrijven, maar de ver- y/ ueeling van de kinderen over de vnr- .-chillende scholen blijft bij Hurgeuiee* vÉr tor en Wethouders en daar u in de F. L. Botstraat woont, moeV uw kind naai school 3 of 4". Üou het bestuur ook eens willen mededeeien aan welk redil en W. de macht zouden kunnen ont leenen om een leerling, ingeschreven voor een openbare opleidingsschool, op oen gewone lagere school te plaatsen? Wat zou nu toch het doel van de Mchool zijn Ik stel mij liet doel zoo voor: lo. Standenschool; 2o kleinere klassen; 3o. een personeel van een uudero geest doortrokken dan op de openbare- Wut komt hiervan terecht? ben standenschool willen we met, zeggen ze. Tot nog toe is dit zoo, want als ze hun zin zouden krijgen, namen ze alle leerlingen van de openbare opleidingsscholen over. Kleine klassen krijgen (fi met, want ze vragen lokalen voor 3H leerlingen per klas. Wat het personeel betreft, blijkt, dat rfio11 al vier leden van de openbar» opleidingsscholen heeft benoemd, du» uit het personeel van die scholen, waar zoo'n lamlendige geest heeracht. Niettegenstaande de groote uitgave van een ton voor de gemeente, blijkt het resultaat nihil te zijn. Er zit dan ook niets under* op dan te constateeren, dat de heèle neutrale school een drijven is van mej. Bak en den heer Slop voor een persoonlijk be lang. Mej. Bak krijgt 1500.- salarisver hooging voor de U.L.U. afdeeling. Mej. Bak wordt ambulant- De heer Slop weet nu vrij zeker, dal hij op wachtgeld komt- Daar komt nog bij de dubbele macht die zij beiden momenteel hebben. Wat /eggen de ouders? Ja, alles goed en wel, maar wanneer door mijn toedoen de school er niet komt, blijft mej. Bok hoofd van de school en zou. mijn kind daarvan wel eens de dupe kunnen worden. Ook dit weerhoudt sommigen zich teiug te trekken. Niettegenstaande hebbèn de ouders van 32 kinderen der L.O.-afdeeling en "Van 12 van de U.L.U. afdeeling zich teruggetrokken. Hier door worden de kosten at weer ver lioogd met het salaris van een loer kracht, plus de contributie van die f den. Het wordt dus èn voor de meente èn voor de oftders een dure grap met geen ander resultaat dan een lagere 8 mnnschool, eqn U.L.O.-atdee ling met 1 klas, maar een ambulant hoofd. C. W.» HANEN Ca. oer x 1 le g*- A Gouda, 19 Juli 1923. Herwonnen Levenskracht, 'j Mijnheer de Kedacteur, Ten zeerste zoudt U mij verplichten door de opname van onderstaand stukje in Uwe Courant. Hiervoor bij voorbaat mijn dank. Ken dezer dagen door Uouda toe pende, werd mijn aandacht getrokken door een reclamebiljet van de fereem ging tot bestrijding der l'ubercMioita „Herwonnen Levenskracht Als gewoonlijk, is op dew bil jatten mei vermeid, dat deze bestrijding utt gaat van een Hoomsch k u l I i e k e Vereeniging en de opbrengst uitsluitend voor Hoomsch-Katholieke, I b. c.-lijders bestemd is. Aangezien de biljetten den indruk wekken, nietl slechts een onderdeai. maar het geheel fen goede le komen, zij het in deze op zijn plaats, er het publiek opmerkzaam op te maken, waarvoor het zijne gaven besteedt, als het a.s. Zondag de bloempjes dezer vereeniging koopt. „OPMERKKB TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 770.4 te St. MathJico Laagste stand 786.0 te Seydisfjord Verwachting tot den volgenden dag Meest matige Zuidwestelijke tot Waat* lijke wind, awaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, zelfde tamper* tusr.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2