FIE ent MR ouw 'S ent i blad! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapet.t r nietj WERKERKOUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 15283 Dinsdag 24 Juli 1923 82' J Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen 1KJE W. K. F. i, Singel 80. ZOON EKEN Frankrijk en de Engelsche nota. Da Om onbekende redenen is te Mulheim Niets is erger dan de halve waarheid. 10) •2120 150 tant 0, te ontvangen GOUDA. tieren, ekjee. in geplombeerde sakken I SI '11203 676 34 gegarandeerd zuiver i Gouden Medailhs :abrieken WORMERVEER RK ÏN, (T- EN, iaam. Jet voldoet aan s en hoe langer FEUILLETON. HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. Heen in handen innen behoorde NIETS. eën, en nood- n onnoodig leed oo rein, dat de Dr. Stresemann, den leider der Duitsche Volkspartij, publiceert in de Neue Freie Presse een artikel dat eveneens bedoeld is als weerlegging van Poincaré’s rede. Hij betoogt dat de bloei van de Duitsche indus trie en handel slechts schyn is. Het verdrag van Versailles toch heeft Duitschland ont zaglijk verarmd: het heeft 68 van zijn zink, 74 van zyn ijzerertsproductie ver loren. In het jaar 1913 bracht Duitschland 190 mil Hoen ton steenkool voort; door len afstand van gebied onder het Verdrag en de uitschakeling van de Saarmijnen, is de productie met 49 millioen ton verminderd, en na aftrek der herstel-leveringen, blijft er nog slechts 101 millioen ton over. De Duit- sdhe handelsvloot is met 89 verminderd: van de 5.71 millioen ton bruto van 1914 zijn er 5.11 millioen verloren. De productie in Duitschland is bovendien teruggeloopen door het invoeren van den achtuursdag. Ehrhardt verzorgde den tuin Huur taalde hij niet. De prinses stelde zich met het tuinwerk tevreden en wilde van hem geen geld ontvangen. Ehrhardt noemde zich Hugo Eschwegei HJj vertelde aan de prin ses dat hy zich in Hongarye had laten na turaliseejen, en dat daardoor al zyn vroe gere daden waren vergeten en vergeven. De eerste getuige was de heer Schnee le in advocaat te München, die ook als verdediger van de prinses optreedt. Getuige zegt dat hy indertijd bezoek heeft ontvangen van den'student Liedig, die hem kwam vragen of de prinses als zy onder eede verklaarde Ehrhardt niet te kennen een meineed zou afleggen. Getuige had een bevestigend ant woord gegeven, ofschoon Liedig de feiten heel anders had geschetst, dan zy m wer- kelykheid bleken te zyn. De voorzitter: En <>p een dergelyk schandelijke wyze hebben Ehrhardt en Liedig deze vrouw, die een blind vertrouwen in hen stelde, in het ver derf gestort. Rijksadvocaat dr. Metz, die het onderzoek rin deze zaak heeft geleid, zeide dat de prin ses een vrouw van een buitengewoon groot* naïveteit is. Z(j-^leende in het geheel geen eed te moeten nfieggeu., omdat zij prUiaea was. Getuige vertelt op welke wyze Ehr hardt werd ontmaskerd. Volgens hem heeft Ehrhardt op Onverantwoordelijke wyze met het lot van «Ie prinses gespeeld. Ehrhardt zelf heeft trouwens later nog verklaard dat zyn geweten hem niet met rust liet omdat hij de prinses een dergelyke rol had laten spelen. Broach Dr. Roth door een Fransche schild wacht doodgeschoten. Te Euskirchen is de redacteur van het Volksblatt gevangen genomen omdat hy was opgekomen tegen de verordening van de Rijnland-conunissie nopens het lijdelyk verzet. Te Essen zyn de plaatsvervangende lei der van de afdeeling voor den aanleg van telegraafleidingen alsmede verscheidene onderchefs dezer afdeeling gevangen geno men. Vermoedelijk staan deze arrestaties in verband met Duitsche pogingen om na de bezetting en sluiting van telegraafkan toren toch in beperkten omvang eentele- grafisch en telefonisch verkeer te onder houden en willen de Franschen deze pogin gen, die van groot gewicht zyn voor de voedselvoorziening, fnuiken. Heden hebben ze althans een blok huizen, waarin een ge ïmproviseerde telefooncentrale was aange bracht, omsingeld en bezet. Blijkbaar was hen de aanwezigheid van deze centrale door een verklikker overgebriefd. Alle telefonis ten die zich in het huizenblok bevonden zyn na een langdurig verhoor weggevoerd. Tengevolge van de opheffing der centrale is thans geen draad verb inding naar buiten meer mogelyk. en Hollands^ie ers weerhielden ezen. NETSCHER. van opmerkin- reeuwen, opdat .Leeuw. Crt." In Engeland en Frankrijk wordt van of- ficieele zy<(e nog steeds over de inhoud der Britsche nota de grootste geheimzinnigheid in acht genomen. Niettemin zegt de Fransche pers dat deze inhoud, die zy eigenlijk heelemaal niet kent, in strijd is met de politiek die tot dusver door Poincaré is gevolgd en by voorbaat staat de Fransche pers dan ook al afwijzend tegenover elk denkbeeld dat een verzwak king van deze staatkunde zou beteekenen. En al wyst men er nu in Engeland op dat de Britsche nota volstrekt niet is bedoeld als een onwrikbare vaststelling van het Britsche standpunt, en de voorstellen er in gedaan, kunnen worden gewijzigd en ge amendeerd in verband met beschouwingen en opmerkingen of tegenvoorstellen van ge allieerde zjjde, alleen het beginsel van de voorstellen gehandhaafd moet blyven, ook deze wetenschap kan geen genade vin den in Parys. Deze meening is blijkbaar ook Poincaré toegedaan, dit bleek immers maar al te goed uit zyn woorden, gesproken by de onthulling van het oorlogsgedenk- teeken te Villers Cotterets. De scherpe cri- tiek daarbij op Lloyd George was vermoe- delijk meer bedoeld voor den heer Baldwin, dan voor den „voormaligen premier”. Poin caré blyft by de opvatting, dat een econo misch hersteld Duitschland een nieuw ge vaar zal worden; tegenover dit gevaar moe ten de geallieerden zich nauw aaneenslui ten en men mag zich niet op een dwaal spoor laten brengen door het bedriegelyk beeld van een verarmd en onmachtig Duitschland. Men moet Duitschland onder den knie houden en zjjn industrieele machts ontwikkeling belemmeren en dat kan, zoo zegt hij, alleen geschieden op de wijze, zoo- als Frankrijk wil, niet door een regeling, waarbjj men op dit oogeniblik, alleen reke ning houdend met de huidige omstandig heden, voor Duitschland een bepaald schuld- bedrag zou vaststellen, waardoor men het in staat zou stellen, later, in gunstige om standigheden, zyn industrieele macht tegen Frankrijk en zyn bondgenooten aan te wen den. Zoo ongeveer is blijkbaar de gedach tengang van Poincaré’s jongste rede, waar uit dus wel een onoverkomelijke tegenstel ling blykt met de opvattingen in Groot- Brittannië en elders, waar men onder de gevolgen van Duitschland» economische on macht ten zeerste heeft te lyden. Voor den heer’ Poincaré gaat het in de eerste plaats juist om deze onmacht want ook hem zal het toch wel duidelijk zfjn, dat betalingen alleen kunnen geschie den door een economisch krachtigen schul denaar en dat al die rijkdommen, waarover richten. Daarin lag de tragedie. En het kleine huipeiooze ding had de over hand. Hij kon geen dubbel spel spelen en daarom nam hij afscheid van zijn zoon. Dat afscheid had geduurd tot nu. Hij had den jongen Jolyon voorge- stf.la een verminderde toelage te blij ven geven, giaar deze had dit gewei gerd en misschien had deze weigering hem nog het meest gekwetst, want hier mede was het laatste middel verdwe nen om zijn verborgen genegenheid te uiten; en er was zulk een tastbaar en zeker bewijs van scheuring gekomen, als slechts een transactie van eigendom een toekenning of weigering daarvan, kpn leveren. Zijn diner smaakte flauw. Zijn pint thampagne was met zoet en niet bitter, ze geleek niet op de Veuve Clicquots van vroeger. Onder het drinken van zijn kop koffie bedacht hij zich, dat hij naar de opera zou gaan. In de limes hij wan trouwde de andere bladen las hij de aankondiging voor den avond Men gal „Fideiio”. Gelukkig niet een van die meuwer- wetsche Duitsche pantomimen door dien agner gemaakt! Hij zette zijn ouden operahoed op. waarvan de rand door gebruik slap was geworden en die er door zijn groote afmeting uitzag als het zinne beeld van betere dagen, haaide een oud paar heel dunne lavendelkleunge glacé handschoenen te voorschijn, die ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.80, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper gazehiedt. Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postJumtoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 546 wmirl Ik heb u m jaren niet gezien, mijnheer. Lieve hemel! De tijden zijn mei meer zooals vroeger. Wel! u en uw broer en die afslager de heer Iraquair en de heer Nicholas ITeHry u placht elk seizoen zes of zeveq plaatsen hier in de stalles te hebben Eh hoe maakt u het, mijnheer We worden met longer! De kleur in de oogen van den ouden Jol)on werd dieper. Hij betaalde zijn guinje. Zij hadden hem met vergaten Hij stapte naar binnen op de klanken van de auverture, zooals een oud oor logspaard ten strijde Hij vouwde zijn operahoed meen, nam (Maats, haalde zijn lavendeiKleurl ge handschoenén op de oude manier te voorschijn en nam zijn binocle om den (houwburg langzaam' rond te kijken Hif liet die ten laatste op zijn samen gevouwen hoed rusten, en vestigde zijn (.•.gen op net scherm. Duidelijker dan ooit voelde hij dat het alles voorbij en gedaan met hem was. Waar waren al ‘die vrouwen, die mooie vrouwen, waar mede de schouwburg zoo gevuld (dacht Ie zijn! Waar was dat oude gevoel in het hart, als hij op een van die groote zangers wachtte? Waar was dat gevoel van 's levens bedwelming en van zijn eigen macht om dit alle* te gemeten De grootste operabezoeker van zijn lijd! t egenwoordig was het geen opera meer! Die Wagner had alles bedorven: geen melodie overgelaten, Hioch een slem om ze te zingen. "1 (Wordt vervolgd steik naar Russisch leer roken, door de kortdurende nabijheid van twi sign- rt nkoker in den zak van zijn w^rjas, ••i> stapte in een hansom Het rijtuig ratelde vroolijk dooWde straten en de oude Jolyon was geWof- fen door de ongewone levendigheid „De hotels moeten geweldig goede zaken maken,” dacht hij. Eenige jaren geleden bestond er nog geen een van deze groole hotels. Met voldoening be dacht hij, dat er een pand bij hem in de nabijheid stond, dat kolossaal in waarde moest stijgen! Dat was nog eens een zaakje! hn toen begon hij zich over te geven aan een van die vreemde onpersoon lijke speculaties, zoo weinig kenschet send voor een Forsyte, waarin voor een deel het geheim van zijn opper- macht temidden van de anderen lag. Wat waren de menschen toch atomen, en wal waren er veel! En wat zou er van hen allen worden! Pij struikelde, toen hij uit het rijtuig stapte, gat den koetsier zijn juiste vracht, liep naar het loket om zijn plaats in de stalles te nemen en stond daar met zijn beurs m de hand hij had zijn geld altijd m een beurs, daar hij de gewoonte om het geld lis in zijn zak te dragen, zooals zooveel jonge mannen tegenwoordig doen, nooit had kunnen goedkeuren. De bureaulist leunde naar voren evenals een oude hond uit zijn hok. „Wel,” zei hij op verbaasden toon. ,,’t is de heer Jolyon Forsyte Ja, zoo- Van Duitsche zyde wordt reeds van re pliek gediend op Poincaré’s rede. Het W. B. betoogt dat ieder deskundige weet, dat de onzichtbare verwoesting in Duitschland aan gericht veel grooter is dan de zichtbare in Frankrijk. De gevolgen n.l. van de honger- blokkade, de ontberingen, de ondergang van den middenstand, de ondervoeding van mil- lioenen kinderen, de vernieling van Duitsch- land's financieele kracht enz. zyn door En- gelsche en Amerikaansche deskundigen vastgesteld. Het Duitsche streven om de productie zoo goed mogelyk op de been te houden, moest ook door de tegenpartij wor den gewaardeerd, daar dit een voorwaarde is voor het naleven der herstelverplichtin- gen. Het verzet van Poincaré tegen een duidelijke vaststelling van Duitschlands verplichtingen, hetgeen een voorwaarde be- teekent voor Duitschland's vermogen om te betalen, doet de werkelijke bedoelingen van den Franschen premier zien, n.l. Duitsch land duurzaam onder de knie te houden. Het Duitsche aanbod van 7 Juni beteekent de eensgezinde wil van regeering en econo mische kringeif om het uiterste te betalen. Tegenover de geweldige lasten, welke Duitschland bereid is op zich te nemen, is Poincaré’s verwijzing naar de mogelijkheid van een Duitsche economische hegemonie zinloos. Het proces tegen de medeplichtige van kapitein Ehrhardt is gisteren begonnen. Be klaagde is de prinses Margaretha von Ho- henkxhe-Oehringen, 29 jaar oud, een slanke verschijning, gekleed in een eenvoudig ga bardine costuum. Het smalle gezicht is bleek. De daad, waarvoor de prinses zich te verantwoorden heeft, is meineed en me deplichtigheid. Het O. M. werd waargeno men door den „Oberreichsanwalt” dr. Eber- mayer. De voorziter van het Staatsgerechtshof dr. Schmidt, begon met de aanklacht voor te lezen. De prinses heefF'te München voor ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkringji 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrlngi 1—5 regels 1.56, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in bet Zaterdagnummer 20 bijslag op den prtys. Liefdadigheid»-advertentiën de helft van den prtia. INGEZONDEN MEDEDEElMNGKN: 1-4 regel» ƒ2.05, elke regel meer 8.58, de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingebonden mededeelingen bij contract tot aeer gereducee^ den prija Groote letters en randen worden berekend naar plaateruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Men was er in geslaagd om ze binnen deze perken een heel eind op te voeren, to-n de bezetting van de Roer met de gedwongen staking die zij meebracht, haar weer een geduchten knak gaf. De Amerikanen laten zich, in hun oordeel over den toestand der Duitsche iiylustne misleiden door het verschijnsel der groote trusts die zich overal vormen. Men be schouwt deze als een bewys van bloei. „Dit is echter een verkeerde opvatting, zegt Streseman. Het is enkel de daling van de mark en het daaruit volgende gebrek aan kapitaal, betoogt Stresemann, die tot deze concentratie der bedrijven en tot het zoeken naar aansluiting in het buitenland dwingen. Wat de politieke macht van .Ie industrie in Duitschland betreft, Stresemann geeft tot op zekere hoogte toe, dat deze zich se dert den vrede, aanzienlijk heeft uitgebreid. In de eerste plaats is dit echter volgens hem een gevolg van de afschaffing van het keizerrijk, die een algemeene verawakking van den staat heeft meegebracht, waardoor «Ie afzonderlijke krachten in den staat meer op den voorgrond getreden zijn. Men heeft echter van de beteekenis 'Ier industrieele macht een veel te simplistische voorstelling: zy werkt niet, in binnen en buitenlandsche politiek in een éénzijdige richting. De belangen van de groote che mische concerns zyn heel andere dan die van Stinnes; en de leiders der industrie in Opper-Silezië bekijken de dingen uit een anderen hoek dan de Westfaalsche indus- trieelen. Bovendien hangt de regeering thans in Duitschland uitsluitend van het parlement af en zyn de spciaal-democraten de machtigste partij in den Rijksdag- Geen Duitsche regeering kan er aan denken, uit sluitend groot-industrieele belangen te die nen, zonder met de openbare meening reke ning te houden. Ten slotte komt Stresemann op tegen de bewering, als zou.de grootindustrie van haar macht misbruik maken om de belas tingen te ontduiken. Wel heeft zij steeds minder belasting betaald, dan zy zelf had verwacht; dit komt echter doordat de hoo- ge belastingen, die werden uitgeschreven, op het oogenblik der inning, tengevolge der daling van de mark, meestal tot veel ge ringer bedragen ineengeschrompeld waren. Ook zal het noodig zyn, betoogt dr. Strese mann, tenzy men er in slaagt binnenkort de mark te stabiliseeren, om belastingen met vaste waarde te heffen. Dr. Stresemann aan het woord. Benige verzachting in de uitwijzings- politiek. Uit het bezette gebied. Het proces Ehrhardt. Het ver drag van Lausanne. Mussolini's kieswet goedgekeurd. Duitschland z.i. ondanks de „camouflage" der verarming beschikt, dan toch alleen rijk dommen zyn als er in Duitschlahd kan wor den gewerkt en de handel er zich weer kan ontwikkelen. Veel succes zullen, zoo blijkt uit dit alles Baldwin's pogingen wel niet hebben. te lezen. De prinses heefF’te München den rechter van instructie onder eede ver klaard, dat zy Ehrhardt niet kende. Zy heeft deze verklaring later herroepen en heeft gezegd dat Ehrhardt onder den naam Eschwege by haar gewoond heeft. De prin ses antwoordde den voorzitter met zeer zachte, vaak trillende stem. Op de vraag, waar zjj Ehrhardt had leeren kennen, ant woordde zy, dat dit in 1920 in Opper-Sile- zië was geweest, op het kasteel van haar oom. De brigade-Ehrhanit was in dien tyd in de nabijheid ingekwartierd. In Ber lijn had zy hem daarna nog eenige malen gesproken en in München had zy hem slechts toevallig weer ontmoet. Op een scherp gepreciseerde vraag van den voorzitter, gaf de prinses toe, dat z|j Ehrhardt „geduzt" had. Ehrhardt had on^ der den naam „consul Eichmann” vogt prinses een gemeubileerde woning te Mün chen gehuurd. Daarna kocht zy in Pasing een huisje, waar Ehrhardt onder <V*n naam Eschwege by haar inwoonde. De twee hadden eljcaar in géén vijf tien jaar ontmoet en het was niet voor hel eerst gedurende die vijftien jaren, dat de oude Jolyon zich afvroeg, of hij niet een weinig te laken was geweest in die kwestie van zijn zoon. Een on gelukkige liefdesgeschiedenis met die dierbare coquette Danae Thomworthy, nu Danae Bellew, de dochter van An thony Thomworthy, hatf hem, na door haar versmaad te zijn, in de armen van Juné’s moeder geworpen. Hij had het huwelijk misschien moeten verhinderen zij waren te jong; maar na de ervaring, die hij had van Jo’s ontvankelijkheid voor vrouwelijk schoon, was hij alleen maar bezorgd geweest om hem gehuwd te zien. En binnen vier jaar was de kracht gekomen. Het was natuurlijk on mogelijk geweest het gedrag van zijn zoon in dien kracht goed je keuren verstand en opvoeding die combina tie van machtige factoren, waarop, zijn beginselen rustten maakten hem de onmogelijkheid er van duidelijk, maar zijn hart schreide. De wreede meedoo- gcnloosheid van die geschiedenis had geen medelijden met harten. Daar was June, het atoom met de vlammende haren, die over hem heen was geklau terd, zich om hem heen had gestren geld om zijn hart, dat gemaakt was om het speeltuig en geheld redmiddel van kleine, huipeiooze personen te zijn. Met karakteristiek inzicht begreep hij, dat hij scheiden moest van den een ot van de ander; halve maatregelen kon den in zulke omstandigheden niets uit- ,,De rookkamer heeft een beestach tig leelijke kleuri” dacht hij. „De eet kamer is goed.” De sombere chocoladekleur, afgezet •met lichtgroen, trok hem aan. Hij bestelde zijn diner en ging zit ten in denzelfden hoek, misschien aan dezelfde tafel (dingen gingen niet zeer vooruit in de „Disunion”, een Club van bijna radicale beginselen) waaraan hij en de jonge Jolyon vijf en twintig jaar geleden plachten te zitten, als hij den laatste gedurende zijn vacantie mede- nom naar Drury Lane. De jongen had van het theater ge houden en de oude Jolyon herinnerde zich hoe hij tegenover hem placht te zitten, zijn opwinding verbergend onder een zorgvuldige, maar doorzichtige ach teloosheid. Hij bestelde ook hetzelfde diner, dat de jongen had gekozen soep, karper coteletten en een taart, als hij nu maar tegenover hem zat! In de Fransche uitwijzingspolitiek is eenige verzachting gekomen. Generaal De- goute heeft een verordening uitgevaardigd, die inhoudt, dat voortaan personen boven 60 jaar, zieken en zwangere vrouwen van de zevende maand harer zwangerschap af niet meer zullen worden uitgewezen. (lOlDSCIIE COBRA NT Heden zal te Lausanne het vredesverdrag geteekend worden. In tegenatellirg met Roemenië zal Servië het vredesverdrag van Lausanne niet onderteekenen, daar het ze kere okonomische en financieele bepalingen ervan onaannemelijk acht. Nadat de andere staten het verdrag heb ben geteekend zal een protool van toetre ding worden geopend, dat nadere onder handelingen met Servië mogelyk maakt. De Italiaansche Kamer heeft met 223 te gen 113 stemmen het regeerlngaontwerp in zake herziening der kieswet met nktl» kleine, onbedilidende wyzigingen aungeno men. Mussolini verklaarde daarop dat de Kamer voor onbepaaklen tyd werd ver daagd en noodigde de afgevaardigden uit, in hun districten het p»cifiatie-werk tw bami te nemen. Hy betuigde z(jn dunk aan de commissie, welke het wetsontwerp liad •onderzocht, en aan den voorzitter der Ka mer, die de besprekingen had geleid, ••eorzitter dankte Mussolin- voor zyn woor den, terwijl de afgevaardigden staande ova- t;es uitbrak."nc voor Italië «.en kouing en Mussolini.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1