NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 82*Jaargang Woensdag 25 Juli 1923 No. 15294 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen eren, k ZOON ;oud A. IELEN '.iekenart Het vredesverdrag van Lausanne. De Ziekenhuis-kwestie in den Raad Gemeenteraad v4i Gouda. i ZOU L A.AG k I, IR IR De Zuid-Slavische delegatie heeft het verdrag niet geteekend. Het Staatsgerechtshof te Berlijn heeft gisteren de prinses van Hohenlohe veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf. Het vonnis luidde aanvankelijk een jaar en vier maanden tuchthuis, maar werd verminderd tot een vierde gedeelte omdat men verzach tende omstandigheden in acht nam. de wel i in niet die ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545 URANT 270 waxen Heelkundige met de derde, het wel weer De voedselvoorziening in de Britsche zóne begint ernstig gevaar te Joopen. Volgens berichten uit Keulen heeft de Britsche re- geering het daarom noodig geoordeeld zich tot de Fransche te wenden met het verzoek dat een der beide belangrijke spoorlijnen, die van het onbezette gebied naar de Brit sche zone loopen, bevrijd zal worden van Fransche controle, zoodat levensmiddelen en goederen in het algemeen onbelemmerd en zonder vertraging kunnen binnenkomen. De beschikbare voorrade levensmiddelen nemen del-mate af, dat de winkels in die artikelen te Keulen slechts ten hoogste vier uur per dag geopend zijn. In het bezette gebied hebben de Fran- schen thans bij Hohensyburg en Westhofen zelfs oorlogsmaatregelen getroffen. De be richtgever van het Hbld. toch schrijft dat zij daar loopgraven aanleggen, bomvrije on derstanden en draadversperringen maken, zelfs de Ruhr met prikkeldraad hebben af gezet. Verder weid den eigch geste 1<I dat de Schupo uit Schwerte en omgeving moest worden teruggetrokken. Het resultaat van de besprekingen die tusschen Frankrijk en België gevoerd zijn, zijn blijkbaar ten gunste van Frankrijk uit gevallen. Volgens de „Temps” heeft de Belgische regeering zich de volgende vraag gesteld: Moet België, trouw aan zijn Ruhrpolitiek in overeenstemming met Frankrijk, maar ver langend een toenadering te bewerken tus schen Engeland en de bondgenooten op het vasteland, moeite doenr om de gezichtspun ten tot elkaar te brengen, of moet het de meening toegedaan zijn, dat het ten ge- Te Gernrode zijn op aanwijzing vdn den Oberreichsanwalt een zekere baron von dem Busche-Lohe en zijn vrouw, een Engelsche geb. Carpenter, gearresteerd. Men vond bij hen een tot in bijzonderheden uitgewerkt plan inzake Ehrhardt’s vlucht en een flag- boek met de namen van alle betrokken per sonen. Dé vrouw wist het document aan de politiebeambten te ontrukken en in te slik ken. Het echtpaar is naar Leipzig overge bracht en daar achter slot en grendel ge zet De man verzette zich krachtig tegen zijn arrestatie. r de Twee oogen haar nu hetzelfde lied- een ir.adsuu de notulen der Commissie open baar gemaakt heelt. De Uonuniesie heelt getracht het persoon lijke uit huur rapport te weren. Echter is in het contra-rapport het persoonlijke zoó naar voren gebracht, dat spr. zich ufvruagt wal er op die manier van terecht moet ko men. De huisartsen hebben zeer veel op met den heelkundige. Hy staat altijd voor h«n klaar en is steeds te bereiken. Of dat met den directeur-geneesheer ook het geval is iaat spi. in het midden. Het contra-rupport gaat op twee punten tegen het rapport van de commissie in,en wel ten eerste inzake het adjunct-directeur- schap. Spr. is van oordeel dat deze proef genomen dient te worden, de gevolgen moe ten worden afgewacht profeteeren kan de commissie niet, maar ook niet een andere oplossing geven. Ten tweede nemen de Re genten stelling tegen de vrije artsenkeuze. Reeds vroeger heeft spr. daarvoor gepleit. De meening dat vrije artsenkeuze het be zoek zal doen vermeerderen is ook die van de deskundige doktoren Mansholt en Wi- cherink. Dr. Steffelaar is ook absoluut niet tegen vrije artsenkeuze voor de chirurgische afdeeling. De scherpe strijd daartegen is ook niet goed te verklaren. Spr. wijst naar andere ziekenhuizen. Spr. heeft een lijst van 60 ziekenhuizen waai alles goed marcheert mèt vrije artsenkeuze (Geroep: Open bare?). Daaronder zijn, drie openbare. Per soonlijk kan spr .nog wijzen op het geloofs element. Tal van patiënten willen graag door een arts van hun eigen geloof behan deld worden. Er zijn dus tinancieele voor- deelen voor de gemeente en moreele voor- deelen voor de patiënten. Spr. hoopt dan ook dat dit voorstel zal worden aangeno men, omdat dat voorstel ook door de dok toren Mansholt en Wiclierink wordt ge steund. Spr. citeert eenige uitlatingen van deze doktoren wat voor den heer SANDERS (sd.) een aanleiding is om te interrumpee- ren: U licht niet volledig in. De heer Jongenbbrger verwijt de Com missie dat zjj aan den heelkundige gevraagd heeft hoe «leze zich de gung van zaken voorstekte. Maar datzelfde heeft de Com missie ook aan den geneesheer-dirvcteur gevraagd. Dat de adjunctdirectrice niet ge hoord is komt alleen omdat de werkwijze van de Commissie een ander was dan de heer Jongenburgerl zich voorstelt. Open baarmaking van de Votulen oordeelde de commissie evenmin noodig. Trouwens, vraagt spr., welke Commissie geeft haar notulen aan een andere Commissie. De Commissie was van oordeel dat» aan gezien zfj een raadscommissie was, zy be hoorde te vergaderen in het Raadhuis en niet in de zoo loyaal aangeboden regenten kamer in het Ziekenhuis. Spr. besluit ztfn rede met erop te wijzen dat hij ervan overtuigd is dat de heer Stef felaar geen makkelijk iemand is, maar het gaat met aan om een man, die wetenschap pelijk zoo hoog staat, te behandelen als een krullenjongen. Wethouder IJSSBLSTIJN (vb.) zegt dat de heer Jongenburger niet „warm” voelt voor de zaak. Als raadslid door de nieuwe kieswet toevallig in den Raad ge loodst!, moest de héér Jongenburger de Re genten vertegenwoordigen. Spr. vindt het jammer dat de heer Jongenburger den heel kundige zoo afbreekt. Spr. wil dat beschou wen als een déraillement. Voor het omlaag halen van een zoo wetenschappelijk man is meer noodig dan het oordeel van den heer Jongenburger. En niet* alleen is de heel kundige een zeer verdienstelijk man, maar tevens een zeer hoogstaand man. De directeur moet poseeren als gentle man; ook de heelkundige is een geboren genteleman in zijn doen en laten. Ook is spr. het met de heer van Galen eens dat de Regenten zich met B. en W. in verbinding hadden moeten stellen, daar is art. 29 van het reglement voor. Afgaande op dat reglement moeten we zeggen: er zyn geen klachten, want die zyn nooit officieel ingekomen. Spr. vindt dat het goed gezien is om betere verhoudingen te scheppen in het Ziekenhuis. Of deze kwestie alleen schuilt bij de doktoren is nog een open vraag. Wanneer de Raad in de gelegenheid was geweest tot bijwoning der vergadering van B. en W. met de beide doktoren, dan,, zou hy hebben kunnen zien dat het optreden van Dr. Cleyndert daar aeer ontactisch was. volge van de omstandigheden thans geen bemiddelingsrol te spelen heeft en dut een accoord moet voortkomen uit rechtstreeK- sche onderhandelingen tusschen de mogend heden? Verschillende aanwijzingen doen ge- looven, dat Theunis thans de bemiddelaars rol, die sommigen hem aanpryzen, althans in het begin nog niet zou willen spelen.” „Het schijnt dat hy het politieker en voor- zichtiger acht, zich gereserveerd te houden en dat de ministerraad hem in het gelyk gesteld heeft en hel beter vindt niet te vroeg en daardoor zonder succes de ondank bare rol van tusschenpersoon tusschen de andere geallieerde regeeringen te spelen. Dit wil niet zeggen dat de Brusselsche re geering ervan zou afzien een werkzaam aandeel te nemen in de onderhandelingen. Integendeel, zy is van plan de rechten van België en de belangen der Entente met kracht te verdedigen, maar schynt niet ge neigd speciaal haar best te doen om de Fransche en Engelsche gezichtspunten tot elkaar te brengen, aangezien zy van oor deel is dat Fransch-Engelsche onderhande lingen, waaraan België natuurlijk deel hebben, vruchtbaarder zouden zyn.’’ Deze Belgische reserve zou voortsprui ten uit de opvatting dat de standpunten te veel uiteenloopen, zoodat het op het oogen- blik nutteloos zou zyn te trachten ze tot elkaar te brengen. Daarom zou Theunis meenen dat hij zich vooreerst aan Fran- schen kant moet houden en trouw blyven moet aan de beginselen van een gemeen schappelijke Ruhractie, om te zien in hoe verre Engeland zal toegeven. Daarom zou hy aanvankelijk Frankrijk willen wijzen op hetgeen er in de Engelsche nota voor de beide bezettende landen onaannemelijk is, en wat daarin dus gewijzigd zou moeten worden, wil er van een gemeenschappelijk antwoord aan Duitschland sprake kunnen zijn. Indien dit alles juist is, is de kans op over eenstemming of medewerking daartoe van Belgische zijde, alweer kleiner geworden. >’*- werken. Dr. Steffelaar heeft in de plaate den directeur en verder Regenten door het slijk gehaald, adjunct-directrices waren in de van de Heelkundige niet op plaats, met de derde, die er is, zal GOlDSC H E COURANT. -I----- ADVERTENTIEPRIJS: Üit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkringp 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 1—5 regels 1.55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ9.66. O» de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen b(j contract tot zeer gereduccer- den prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomat van Bollede boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. De houding van België. De voedselvoorziening in de Britsche zóne. Prinses van Hohenlohe veroordeeld. De plechtigheid van de onderteeKening van het vredesverdrag heeft to Lausanne gistermiddag te drie uur plaats gehad. De gevolmachtigden plaatsen hun handteeke- ning op achttien documenten, die hun werden voorgelegd, riadat de voorzitter van den Zwitserschen Bondsraad aan de dank baarheid der geheele wereld over het her stel van den vrede uiting had gegeven. Van alle openbare gebouwen te Lausanne werd gevlagd en tydens de plechtigheid der onderteekening luidden de kerkklokken. Lausanne was geïllumineerd en vuurwerk werd ontstoken. De laatste daad der langdurige conferen tie van Lausanne duurde vyftig minuten en geschiedde met grooten eenvoud. Zy be gon met een korte toespraak van den heer Scheurer, voorzitter van den Zwitserschen bondsraad, die de gevolmachtigden noodigde te teekenen. Ismet Pasja, vergezeld door Riza Noer en Hassan bey, teekenden het eerst. Daarna Sir Horace Rumbold,' gevolgd door de Fransche en Italiaansche gedele geerden, Venezelos en Caclamanos voor Griekenland, en de Japansche, Roemeensche, Bulgaarsche en Portugeesche gedelegeerden Toen de heer Scheurer de slotwoorden had gesproken, stonden alle gedelegeerden op en reikten elkaar de hand. De inhoud van het verdrag komt in ’t kort hierop neer: De gedemilitariseerde zone, die zich uit- __J(trekt over dertig K.M. aan beide eyden der grens van de Aegiïsche Zee tot de Zwarte Zee, ^s gesloten voor alle troepen en artillerie, terwyl geen marine of mili taire vliegtuigen er over mogen vliegen. De orde zal er worden gehandhaafd door gendarmerie, politie, douane-ambtenaren en een grenswacht, die slechts met revolvers, geweren en vier machinegeweren per hon derd man gewapend zullen zyn. Hun aan tal is beperkt tot een totaal van 5000 man voor Turkye, 2500 man voor Griekenland en 2500 man voor Bulgarije. In de grenszone mogen zich geen troepen of artillerie ophouden en alleen duikbooten mogen zich in de territoriale wateren dezer zóne bevinden. Turksche troepen en geschut mogen door de zone trekken. Buitenlandsche vliegtuigen hebben het recht over dit gebied te vliegen en er te landen en buitenlandsche schepen mogen door de territoriale wateren ei van varen. De Grieksche eilanden Mytilene, Chios, Samos en Nikaria kunnen niet door de Grieken worden versterkt of tot maritieme basis worden ingericht. Aan Grieksche en Turksche vliegtuigen is het verboden over de Anatolische kust of over deze vier eilan den te vliegen. Rhodes en de andere eilanden der Dode- canessen zijn zonder eenige beperking aan Italië afgestaan en op de eilanden Imbros en Tenedos, die ibegin November 1912 door Griekenland werden bezet, doch thans tot Turkye zyn teruggekeerd, is een vorm van plaatselyke autonomie gevestigd, terwyl de bewoners buiten de conventie inzake de uit wisseling van bevolking vallen. Het Britsche Rjjk geniet bepaalde voor keurrechten in het gebied der graven in Anzac, doch deze raken de Turksche sou- vereiniteit over dit gebied niet. De Turksch- Fransche grens in Syrië blyft zooals zij in de overeenkomst van Angora van 1921 werd vastgesteld, doch de Tursch-Britsche grens in Irak moet binnen negen maanden na het beëindigen der ontruiming, welke binnen zes weken na de ratificatie van het verdrag door de Nationale Vergadering van Angora moet geschieden, worden vastgesteld. je worden. Een zeer goede 'zuster een hoofdzuster heeft nu pas geleden weer ont slag gevraagd omdat zy met kan samen werken met een dergelyken medicus. Dr. Steffelaar breekt overal het ziekenhuis a£, in de stad, in familiekringen, zelfs in het ziekenhuis zelf. (Diverse interrupties: U zjjt veel te persoonlijk!) Tenslotte komt spr. tot deze conclusie: Men wil den heelkundige adjunct-directeur maken, hem door drang tot samenwerking dwingen. Gezien de personen in kwestie, is deze oplossing, die de Commissie voorstelt, geen oplossing. Spr. vertrouwt dat de Raad weet en ziet waar de wonde plek is en hy hoopt dat zy de methode tot genezing zal kunnen vinden. De Regenten hebben op alle mogelijke manieren getracht om samen te werken, het heeft niet gebaat. De toestan den in het Ziekenhuis door het onderzoek van de Commissie zoo sterk en scherp naar voren gekomen moet n u opgelost wor den. Wethouder VAN GALEN (A.-R.) zal niet ingaan op het betoog van den heer Jongen burger. Spr.’s verwachting is teleurgesteld, omdat hy uit het.betoog van den heer Jon genburger niets anders heeft kunnen mer ken dan dat genoemde heer de Regenten hun spyt betuigea dat de Raadscommissie de bescheiden, notulen en by lagen niet heeft willen overleggen. Toen de Commissie dat schreef wisten de Regenten daar nog niets van. Om 4 uur is die brief verzonden en reeds den volgenden ochtend verscheen het rapport. Spr. be treurt ook dat een raadslid op dergelyke manier van zyn functie heeft gebruik ge maakt dat hy alleen voor hem bestemde vertrouwelyke mededeelingen aan anderen kenbaar heeft gemaakt. Spr. kan de perti nente verklaring afleggen dat noch offi cieel noch officieus ooit van «ie Regenten eenige klacht by B. en W. is ingekomen over iemand, wie dan ook, uit het Zieken huis. De Wethouders hebben alles af moe ten dwingen, de Burgemeester zweeg, de Burgemeester als voorzitter van het col lege van Regenten heeft nooit meege werkt. De aanleiding tot de heele kwestie is geweest de brief van Dr. Steffelaar van 10 Januari 1921. Toen eerst is de kwestie ter tafel gebracht. Maar Regenten zyn af- tyd in gebreke gebleven om zich tot B. en W. te wenden wat zy volgens art. 29 van het Reglement op het Ziekenhuis wel moes ten «toen. De Wethouders hebben toen ge tracht langs een anderen weg wat wijzer te worden. Er is een vergadering uitge schreven op 22 Maart, maar de Regenten weigerden te vergaderen met de beide dok toren samen. Spr. brengt de commissie een eeresaluut omdat zy zich op zoo’n ruim standpunt ge plaatst heeft. Spr. heeft den iruiruk gekre gen dat Dr. Cleyndert altyd halsstarrig geweest is tegenover den heelkundige, en toch stond Dr. Steffelaar niet onder hem maar naast hem. Het karakter van den heer Cleyndert kenmerkte zich door de woorden: ik ben directeur en ik blyf directeur. In de kwestie gelooft spr. ook wel dat waar twee kyven, twee schuld hebben, maar spr. protesteert er tegen dat de heer Jon genburger niet objectief is hy zet den heelkundige een hak en dat is ook de heele opzet van het xontra-rapport van de Re genten. Wy moeten, zegt spr. hier niet den een tegen tien ander uitspelen. Tenslotte brengt spr. nogmaals hulde aan de heeren, die het rapport hebben samengesteld. De heer MU1JLWIJK (a.r.): M. de V., niet dan schoorvoetend heeft de Cominissie haar taak aanvaard. Het was een zware taak, maar strevende naar onpartijdigheid en zonder aanzien des persoon» hebben wy onzen plicht gedaan. De Commissie bestond uit heterogene elementen en toch was er maar zelden verschil van meening. Spr. brengt een speciaal woord van dank en hul de aan tien secretaris tier Commissie, tien heer Pot. Spr. zal niet het woord voeren over het feit dat tie Regenten een contra- rapport hebben ingetlientl zonder dat hen daartoe een verzoek was gedaan. De Commissie stelde in haar eerste ver gadering haar werkplan vast, zy wilde een huishoudelijk karakter aan haar vergaderin gen geven, niet vermoorden maar genezen, niet van elkaar scheiden maar bijeen ^ren gen. Spr. vindt het niet te verdedigen dat Zitting van Dinsdag 24| Juli 1923. (Vervolg.) Het Ziekenhuis-Rapport1 en de voorstel len der Raadscommissie. De heer JONGENBLARGER (a.r.) begint te verklaren dat hy, na alles wat gepas seerd is, niet onder de gunstigste omstan digheden het woon! voert. Spr. wenscht en kele algemeene beschouwingen te houden, allereerst als Raadslid, maai; tevens als Re gent. Spr. verklaart dat het college van Re genten homogeen is, zoodat wat spr. hier I zegt ook door hem gezegd wordt als ver- 1 tegenwoordiger van Regenten. Spr. begint met een woord van respect, vooral aan den heer Pot, voor het lijvige rapport der Commissie. Het? spyt spr. dat hy het met de conclusies en de voorstellen van het rapport absoluut niet eens is. Het heeft spr. gespeten «lat in de Commissie geen onpartijdige medicus heeft zitting ge had, dat was wel noodig gefeest, want uit de notulen en de rapporten blijkt ten duide lijkste dat men den heelki&dige voortdu rend gevraagd heeft hoe dezazich dan voor stelde hoe de gang van zakwi moest zyn De Commissie heeft gehoord: den direc teur en den heelkundige, maar beiden zyn party in 't gelling. Daarby heeft de Com missie het gelaten. Maar daarnaast had de commissie andere personen feioeten hooien: de adjunct-directrice, desverlang»! de oud- adjunct-directrice, dé huofthmsters, de ad ministrateur, de doktoren xneeatei mi De Boer en de verschillende specialisten, die in het Ziekenhuis welken. Men had een veel algemeener onderzoek moeten instellen. Wel zyn gehoond de bestuursfondsleden en weer is gevraagd hoe nten ,’t zou moeten doen. Maar b.v. een hoofdambtenaar der ge meente: de gemeente-apothekeres is niet gehoon!, iemand, op wier oordeel men toch zeker prys mocht stellen. Het is aan de Regenten niet toegeslaan inzage te nemen van de stukken der Com missie. Dit spyt spreker. Ook vindt spr. het jammer dat de Commissie niet samen gewerkt heeft met Regenten, toen het aan kwam op conclusies trekken en voorstellen doen. Spr. moet nog een frappant staaltje ver tellen en wel dit dat de Commissie geen voet gezet heeft in het Ziekenhuis, hoewel de regentenkamer tot haar beschikking stond. De Commissie heeft er ook niet aan gedacht zich op de hoogte te stellen van de notulen der regentenvergaderingen, om naar de interne aangelegenheden te zoeken. Thans komt spr. tot het rapport zelf. Het beleid van den directeur en het beleid van Regenten is met geen enkel woord aangetast. Spr. wenscht echter meer spe ciaal de kern «van de zaak te bespreken de kern, dat is de onderlinge verhouding van de twee medici in het Ziekenhuis. Spr. citeert eenige daarop betrekking hebbende tirades uit het rapport. Spr. is van oordeel dat de geneesheer-directeur getoond heeft uitstekend’ met zyn personeel te kunnen omgaan. Ook de verhouding tusschen hem en het College van Regenten is altyd uit stekend geweest. Men raadplege aldus spr. de rapporten van Dr. Bosscha «lien- aangaande. De directeur wordt ten allen tijde door de patiënten geprezen en ook heeft hij bij zijn «e’.schijnen voor de Com missie steeds getornd een genteleman te zijn. Wethouder 1JSSELST1JN (Vryh. Bond): Een gentleman is altyd een gentleman. Er is jajen en jaren gesproken gaat de heer JONGENBURGER (Anti-Rev voort ’t is nu tijd van daden, n u moeten we uit het moeras.’De heelkundige speelt de groot ste rol in het ziekenhuisdrama. Weth. IJSSELSTIJxN' (V. B Meneer Jongenburger, U hebt altijd zoo’n breeden kijk, waarom is L' nu zoo eenzijdig? De heer JONGENBURGER (A.-R Dr. Steffelaar is een uitstekend chirurg, uitste kend voor de patiënten, maar absoluut on geschikt om met iemand, wie dan ook, men te eerste

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1