F Had id NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 62s Jaargang Donderdag 2B Juli 1028 No. 15295 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 1 ei I DON lUDA. Ontstemming in Engelen*. HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van DE CRISIS. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ent zichte ben ken Ida ids Spreken leeren wij gajiw genoeg, maar om te leeren zwijgen hebben wij een lange school noodig. De brief was als de jongen. Hij was altijd een beminnelijke kerel geweest. De oude Jolyon had het volgend ant woord gezonden: ABONNEMENTSPRIJS! per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, mot Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bfj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—8 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545 Het Belgische standpunt. Het verkeersverbod opgeheven. De econo- Volgens berichten uit Parijs heeft de Bel gische Gezant een bezoek bjj Poincaré af gelegd en hem in kennis gesteld van de op merkingen op het Fransche antwoord op het Britsche communiqué. Hjj stelde een aantal wijzigingen voor, o.a. met betrekking tot de intergeallieerde schulden, ten opzichte waarvan Brussel een nog strenger meening heeft dan Parijs en waaromtrent het op het oogenblik afzonderlijk met Londen onder handelt. Beweert wordt dat wanneer de Bel gische gezant op dit punt zijn wijzigingen FEUILLETOn. Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. Hedennacht 12 uur zal het verkeersver bod tusschen het bezette en onbezette ge bied worden opgeheven, zoo luiden althans de instructies door de Rynlandcomnusaiic aan de betrokken autoriteiten gegeven. Een verordening is voorts gepubliceerd waarin wordt gezegd dat van 2’’ dezer af nieuwe passen zullen worden uitgereikt en de oude weer kunnen worden geldig ver klaard. Daaruit valt af te leiden, dat de afsluiting van de Rijnbruggen, na den ter mijn van 10 dagen zal afloopen. nat sedert het huwelijk geboren was. XV ie kon zeggen hoe de omstandighe den van zijn zoon eigenlijk waren? Hij had het inkomen, dat hij geërfd had van i:; gekapitaliseerd en zich bij Lloyd aan- met aanvaard, de Belgische regeering er de voorkeur aan zal geven een afzunueaqii antwoord op het Britsche communique geven. Nochtans zullen de Belgische en Fransche nota s met veel verschnien; zy zm.ea uy- f kans identiek zyn wat betreft de voorw-Mt- den, die aan Duitschland moeten wihubu opgelegd. Brussel blijft zich ovoualS l'nrys verzetten tegen de oprichting van een spe ciaal organisme om de betalingscapaciiuit van Duitschland te bestudeeren. Het vei zet zich eveneens tegen elke voorafgaande ver lichting van den bezettingsdruk vóór het onvovrwaardelyke staken van den passievvn tegenstand in het Ruhrgebiod. Wanneer de nota’s aan Engeland zul>«o worden gezonden wordt niet vermeld. zijn zoon eigenlijk waren? Hij ImKamaaa zl I H i I lizizj zijn grootvader van moeders zijde, aa -iah Ki. IIai.zI gesloten als assuradeur. Hij maakte schildersstukken, ook aquarellen. Dat wist de oude Jolyon, want hij had er nu en dan een gekocht, nadat hij toe vallig de handteekening van zijn zoon had gelezen onder op een schilderij, voorstellende een gezicht op de Thames in het raam van een handelaar. Hij vond ze slecht en hing ze niet op om de onderteekening; hij bewaarde ze in een gesloten lade. In den grooten schouwburg overviel hem een ontzettend verlangen naar zijn zcon. Hij herinnerde zich de dagen, toen hij hem, gekleed in een gebleekt 11) - O, die wondervolle zangers, verdwe nen! Hij volgde de bekende tooneelen, die opgevoerd werden, met een dof ge voel in het hart. Van de zilveren krul over zijn oor tot aan den stand van zijn voet in de bottines, was er niets lomps of zwaks aan den ouden Jolyon. Hij zat even rethtop bijna als in die oude dagen, toen hij lederen avond kwam; zijn oogen waren even goed bijna even goed. Maar welk een gevoel van vermoeidheid en ontgoocheling! Hij was zijn geheele leven gewoon geweest alles te genieten, zelfs al was De economische noodtoestand veroor zaakte op de Berlijnsche levensmidde en- markt ernstige toestanden, die de Ber jjn- sche politie zelfs niat meer kan beh er- schen. De woekerpolitie, die vooral de laatste maanden heeft getracht alle ongeregeldhe den op de markt te voorkomen, ziet by de heerschende verwarring ten aanzien van de prijzen bijna geen kans meer om haar ge zag te doen gelden. De prijzen der voornaamste levensmidde len, zooals aardappelen, eieren, boter, enz. worden op de weekmarkt twee of driemaal per dag verhoogd. Dagelijks hebben heftige geschillen tusschen het publiek en de ver- koopers plaats. Daarbij komt, dat de invoer van groenten en aardappelen de laatste da gen sterk is afgenomen, doch men hoopt dat over een paar weken de aanvoer van nieuwe aardappelen zal toenemen. De markt te Stuttgart werd door de Wur- temburgsche Boerenbond geboycot omdat daar de woekerpolitie den laatsten t(jd meermalen in verband met te hooge prilzen is opgetreden en de artikelen voor redelijke prijzen heeft verkocht. De invoer van ver- schc groenten en andere tuinbouwproducten is dientengevolge sedert gisteren uiterst ,,Mijn beste Jo, De som (500 p.st.) staat op naam van je zoon, Jolyon Forsyte, in mijn boeken en zal behoorlijk met een rente van 5 pUt. worden bijgeschreven. Ik hoop, dat je het goed maakt- Mijn gezondheid blijft voor het oogenblik goed. Met liefde blijf ik, Je liefhebbende vader, Jolyon Forsyte.” En elk jaar had hij op den eersten Januari honderd pond er bij gevoegd met den interest. De som nam toe op den aanstaanden Nieuwjaarsdag zou het ruim vijftienhonderd pond zijn 1 Moeilijk is het te zeggen hoeveel vol doening hij had van deze jaarlijksche transactie. Maar de briefwisseling had opgehouden. Ondanks zijn liefde voor zijn zoon, ondanks een instinct, gedeeltelijk voort! komend uit het gemoed, voor een deei het resultaat, zooals bij duizenden van zijn klasse, van het voortdurend ver handelen en gadeslaan van zaken, waardoor hij aangezet werd het gedrag meer naar de uitkomsten dan naar de beginselen te beoordeelen, was er in het diepst van zijn ziel eenig soort van onrust. Onder de gegeven omstandig heden had zijn zoon ten onder moeten gaan; die wet was gesteld in alle ro mans. preek en en tooneelstukken, die hij ooit had gelezen, gehoord of gezien Nadat hij de chèque terug had ont- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda an omstreken (behoorende tot den bazorgkring) 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer flM. O> de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededoelingen b(j contract tot zeer gereduccer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomst van soliede boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. g> .ii. het iets onvolmaakts en er was veel •nvolmaakts geweest hij had alles kei mate genoten om zichzelf jong te louden. Maar nu was hij door zijn le venswijsheid, door de macht tot genie- tn verlaten, en bleef hem alleen dat veeselijke gevoel over, dat alles voor bij was. Noch het „koor der gevange nen,” noch het „lied van Honan” was in staat de droefgeestigheid van zijn eenzaamheid te verdrtjven. Als Jo maar bij hem was! De jongen moest nu bij de veertig zijn. Hij had vijftien jaar verloren van net leven van zijn eemgen zoon. En Jo was niet lan ger een maatschappelijk^ paria. Hij was getrouwd. De oude Jolyon had niet kunnen nalaten zijn ingenomenheid met het feit te kennen te geven door een cheque van 500 p.st, in te sluiten aan zijn zoon. De chèque werd in een brief van de „Hotch Potch” teruggezonden, bevattende de volgende woorden: mische noodtoestand. De zaak-Ehrhardt. De Britsche troepen uit Irak teruggetrokken. in Londen neemt de wrevel in politieke kringen gewekt door het dreigend uitstel in de beantwoording der Engelsche ont- werp-nota door fc’rankryk hoe langer hoe grootere afmetingen aan. De nationaal-li- beralen die tegen morgen de behandeling van een interpellatie op het gebied van bui- tenlandsche zaken hadden aangekondigd, zien in dat Baldwin niet in staat zal zyn deze interpellatie afdoende te beantwoor den, doch wenschen niettemin hun vragen te stellen ten einde op grond der beant woording aanvullende verklaringen van Baldwin te vragen. Het lydt geen twijfel, dat zy de geheele arbeiderspartij en de z.g. „zakenfractie" van de conservatieven mee zullen krjjgen en dat Baldwin alles zal zeg gen wat mogelyk is. De moeilijkheden voor de regeering wor den schijnbaar grooter door het feit, dat verschillende bladen doen doorschemeren, dat zy Frankrijk er van verdenken de be antwoording opzettelijk op de lange baan te schuiven ten einde eerst na de verdaging van het parlement tot beantwoording over te gaan en zoomende aan de pressie der volksvertegenwoordiging op de buitenland- sche politiek, althans onmiddellijk, te ont komen. In verband daarmede wordt thans ook in parlementaire kringen aangedron gen op onmiddellyke openbaarmaking van het Engelsch ontwerp ten einde de publieke opinie de gelegenheid te geven zich over het voorstel uit te spreken. Hoe de toon der nationaal-liberalen zal zyn indien Lloyd George zelf het woord voert, blijkt afdoende uit de scherpe rede voering, die hjj te Bristol heeft gehouden, waarin hy de beweringen, Zondag door Poincaré te Villers-Cotteret uitgesproken, weerlegde. Hy betichtte Poincaré van op zettelijk verkeerde interpretatie zijner rede voering en beschuldigde den premier haat tusschen de volkeren te zaaien en gifgas los te laten op de menschheid, die in plaats van meer onderlingen haat betere verstand houding en onderlinge welgezindheid noodig heeft. De crisis aan Financiën, beter gezegd de crisis van onze financiën, blijft het onder werp, waarmee men zich in politieke krin gen het hoofd breekt. Er schijnt eenige teekening in de crisis aan Financiën te komen, maar is dit niet meer s c h y n dan wezen? Zeker, de naaste geestverwanten van minister de Geer die hun trekpaard by de verkiezin gen was! laten hem los eh ook de anti- revolutionnaire en de roomsche pers laten een geluid hooren, waaruit men concludeert dat men in de andere coalitiegroepen het Kabinet schijnt te willen steunen. Indien niet alle voorteekenen bedriegen, zal eer lang een ander Minister van Financiën de Geer's zetel innemen en men zal samen verder sukkelen. Maar zal hiermee het vraagstuk, dat tot de Geer’s heengaan leid de, opgelost zyn? Verre van dien! Het conflict is uitgefcroken op de Vloot wet. Aldus is de Vlootwet de aanledding. De oorzaak schuilt echter dieper. Wie ooren had om te hooren en oogen om te zien wist al lang, dat de Geer’s handen niet vrij waren. De nu demissionaire Minister van Financiën had zich terecht tot doel gesteld onze Staatsfinanciën te genezen. Ware de Geer hierin geslaagd, hy kon zich een eerezuil gesticht hebben. Het sluitend maken van de begrooting was een reuze- taak, zoo hier te lande als in Oost-Indië. Gaat het in de kolonie met rassche schreden in de goede richting, in het moederland bleef het sukkelen. Niet alsof er onder het bewind van de Geer niet verbetering is in getreden. Eenige verbetering is er zeker: de vlottende schuld is aamnerkelyk inge krompen en er is inderdaad bezuinigd, op allerlei gebied. Maar er was voortdurend tegenzin, zelfs tegenwerking te overwinnen. De bezuinigingsconunissie-Kink en de be- zuinigingsinspecteurs weten er van mee te spreken! En verschillende ministers misten den wil, de kracht, wellicht ook de noodige belangstelling (wijl zij de noodzakelijkheid onvoldoende beseften) om de openlijke en latente tegenwerking te brfeken. De Geer’s plan eischte offers, groote offers zelfs, over heel de linie en de geneugdheid om daaraan con amore mede te werken, ten einde aldus het groote doel te bereiken, ontbrak by velen. Het Kabinetsbesluit inzake de Vlootwet is een symptoom van den toestand. Het Ka binet acht een Vlootwet noodig. Daarover valt te discussieeren. Wij meenen dat juist een wet, die ons voor lange jaren vastlegt aan een bepaald systeem, niet is wat de toestand op dit moment veredscht. Van een onmiddellyke versterking van onze vloot in Indië is toch geen sprake en nog afgezien van de zeer ernstige bezwaren, die ook door erkende deskundigen tegen deze Vlootwet met haar dure steunpunten worden aange- vueiu, zyn veieu ovenuigu, urn. inuu, ai- uians voorloopig xan voistaan met ai- bouw van wat op stapel staat, aanvulling waar nooüig met Xieine ponuevaartiugen, terwyi overigens een ernstig onderzoek ant woord dient te geven op ue vraag, oi ue groote ontwikkeling van de luchtvaart onze zoo uitgestrekte kolonie met beter en goeu- kooper verdedigbaar maakt uit de lucht, dan met zeei’ kostbare oorlogsbodems, die by een eenigszins ernstig conflict in een mini mum van tyd op den bodem der zee zullen liggen. Hoe dit zy en afgescheiden van de méri tes van deze Vloótwet moet het standpunt zyh een standpunt, tot onze voldoening in leiding gevende liberale kringen gedeeld géén dure Vlootwet, géén nieuwe, wet- telyk voor jaren achtereen vastgestelde uit gaven, zelfs geen wettelyke maatregel, die inkrimping der uitgaven op ©enig begroo- tingshoofstuk tegenhoudt, alvorens de angstwekkende tekorten op Staats- en In dische begroeting zyn weggewexkt. En al leen reeds op dezen grond is deze Vloot wet voor ieder, die het wèl meent met ons aller financiën, onaannemelijk. Ons is het dan ook een raadsel, hoe de Minister van Koloniën, die als 't ware te vens minister van financiën is over die ko lonie, met deze wet kan accoord gaan en het zou ons een lief ding waard zijn, indien het advies van den Gouverneur-Generaal van Ned-lndië (wiens zware taak hef is in Indië tientallen millioenen te bezuinigen) over de Vlootwet zou worden gepubliceerd. En welk een indruk moet het maken, in dien deze nieuwe last opgelegd wordt en*, overal elders scherp zal moeten bezuinigd worden? De bezuinigingsgeneigdheid zal zeker tot nihil zakken, indien deze 300 mil- loenwet gevoteerd wordt in een tijdsge wricht, waarin niemand aan ernstig gevaar voor onze kolonie gelooft, terwijl trouwens deze dure wet Indië eerst over zes jaar aan een minimumvlootje zal helpen, waarvan het nog de vraag is, of Indië er beter mee te verdedigen zal zyn, gezwegen nog van de aantrekkingskracht, welke de steunpunten op eventueele oorlogvoerenden zullen uit oefenen. Nu zyn er twee mogelijkheden: het Kabi net, tot spoedige invoering der Vlootwet be sloten hebbende, komt tegelijk met het groote bezuinigingsplan, ook door de laatste Vlootwetcommissie geëischt óf 'n derge- lyk welomlijnd plan blijft uit. In het eerste geval zal het gevoel moordend zyn, dat al zulke inkrimping de militaire uitgaven ten goede komt in het tweede mag men van roekeloosheid spreken. Ware er werkelijk sprake van dreigend gevaar, de Regeering zou daarvan kunnen doen blijken en boven dien, wat zou daartegen baten een wet, die eerst over zes jaar iets gaat opleveren? De internationale omstandigheden zyn eerder zóó, dat eenig uitstel inzake een beslissing „Mijn beste vader, Uw edelmoedige gift was mij welkom als een teeken, dat u slechter over mij zoudt kunnen denken. Ik stuur ze terug, maar indien u het goed zoudt kunnen vinden de som te zetten op het kleine kereltje (wij noemen hem Jolly), die onzen voornaam en, niet rechtens, on zen familienaam draagt, dan zal ik zeer blij zïjn. Van ganscher harte hoop ik, dat uw gezondheid even goed is als altijd. Uw liefhebbende zoon, Jo.” linnen pak, heen en weer liet glijden tusschen zijn beenen door; den tijd, toen hij hard naast den hit van zijn zoon liep, om hem te loeren rijden den eersten dag, waarop hij hem naar schooi bracht. Hij was een aanhalige, beminnelijke jongen geweest. Nadat hij naar Eton ging, had hij misschien wel wat te veel van die gewoonte overge houden, waarvan de oude Jolyon wist dat men ze slechts in zulke plaatsen verkreeg en ten koste van groote uit gaven; maar hij was altijd gezellig ge! ueest. Altijd een kameraad zelfs na Cambridge misschien wat op groo ten afstand, ton gevolge van de voor- deden, die hij ontvangen had. De ge voelens van den ouden Jolyon ten op- van de Lalijnsche scholen en umversiteiten veranderen nooit, en hij behield treffend zijn houding van be wondering on wantrouwen tegenover een stelsel, dat geschikt was voor de hoogsten in den lande, maar waarvan hij niet het vèorrecht had gehad te kun nen pibfiteeren... Nu June weg was en hem verlaten had. of zoo goed ais hem verlaten had, zou het hem een troost zijn geweest zijn zoon weer te zien. Zich schuldig voelend tegenover zijn familie, zijn beginselen, zijn Bland, richtte de oude Jolyon zijn oogen weer op den zanger Een armzalig iemand, een ellendig, armzalig iemand! En de ..Florian" een echte hark! Het gordijn viel. Men was tegenwoor dig gauw tevreden! (Wordt vervolgd.) van verre araagwydte voor onze Koloniale verdediging volkomen geooriooio is. Voor dreigend gevaar ware een gansen andere maatregel noodig geweest en minister De Deer zou dan ongetwyfeld een andere hou ding hebben aangenomen. Het gaat nu slechts om den moed by de marine er in te houden, om administratieve motieven in verband met de opleiding en dergeiyke, res pectabele motieven op zichzelf, maar waar tegenover de eisch van het budgetair even wicht primeert. Er is nog iets, dat ons in deze crisis ver ontrust. Minister De Geer is vrijhandeiaar en onder zijn leiding heeft het Kabinet tot dusver slechts zeer weinig voet gegeven aan den aandrang der protectionisten. Dat deze houding van het .Kabinet tot groote ontstemming heeft aanleiding gegeven by de sterkste rogeeringsparty, der r.-ka tholieken, is waarlyk geen geheim. Ons is bekend, hoe een der voornaams® r.-katho lieke figuren in de Tweede Kame\zyn ver ontwaardiging openlijk geuit heeft? toen de Regeering by het schoenenwetje zich ver ontschuldigde, dat dit heusch geen protectie was. Te dromqjel, de r.-katholieken zyn toch proteq^ionisten! Zoo heeft vooral minister De Geer voortdurend bloot gestaan aan scherpe bestrijding uit de r.-katholieken hoek, by zyn laatste optreden in de Eerste Kamer waren het weer twee r.-katholieken, die den Minister op d© onaangenaamste wijze hierover lastig vielen. Onze groote vrees is nu een vrees, nog versterkt door den toon der r.-katholieke pers, die nimmer van de Vlootwet veel we ten wilde dat de Vlootwet, die men op zichzelve niet wil, thans zal worden „ge slikt nu men den Minister van Financiën kan opofferen, om hem te vervangen door een protectionist. Op die manier zal het minder in bezuiniging over de geheel linie behoeven gezocht te worden (waartegen in den coalitiekring veel oppositie bestaat) en meer in vermeerdering der Staatsinkom sten door verhooging der invoerrechten, een schijnbaar uiterst eenvoudig middel, doch een middel, oa. veel erger dan de kwaal. Wy zullen thans niet in het vraagstuk van vrijhandel of protectie treden, doch by voorbaat reeds meenen wy te moeten waar schuwen tegen een toegeven aan den pro- tectionistischen aandrang. Niet alleen zou de Regeering hierdoor na al haar vroegere uitingen over dit vraagstuk, een volte face maken, die haar beginselloosheid en wan kelmoedigheid op het terrein der handels politiek scherp zou belichten, het zou naar onze vaste overtuiging het begin van het einde zyn: van het bewind van het Kabinet - Ruys de Beerenbrouck en van de rechtsche coalitie. Het is om de ze reden, dat wy nog eenige hoop hebben, dat het zoo ver niet zal ko men! vangen, scheen het hem toe, dat er ergens iets niet in orde moest zijn. Waarom was zijn zoon niet ten onder gegaan?... Maar wie kon het zeggen? Hij had natuurlijk gehoord ja, hij bad zich tot plicht gesteld het uit te vinden dat Jo in St. John’s Wood woonde, dat hij een klein huisje met een tuin in Wistaria Avenue had, en zijn vrouw medenam m de groot we reld en dat zij twee kinderen had den den kleinen jongen, dien zij Jolly noemden (de omstandigheden in aanmerking genomen, deed de naam hem wat cynisch aan, en de oude Jo- Ijon vreesde en had een afkeer van cynisme), en een nr isje. Holly genaamd fiOUBSCHE COURANT. «21 5 300 100

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1