Blad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 62* Jaargang Vrijdag 27 Juli 1923 No. 15296 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen - f. K. F. 112 au ZOON ELEN IRANT 270 lekèhart. AG- KEN HET GELUK DER RIJKEN De houding van België. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, enz. k r De 'CB. oude leren, ek je*. GOUDA. i o«plomba*rd* sakken rü». •cK De waarheid wordt zelden kalm gezégd en nog zeldener kalm aanvaard. RK W. IT- :n, 676 34 garandeerd zuiver Jouden Medaill kbrieken WORMERVEER FEUILLETON. (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. Het is ook mogelyk, dat zy, wegens het beroep door Engeland op de Belgische tech nische studies gedaan, in een nieuw onder zoek naar het Duitsche betalingsvermogen, indien dit aan geallieerde deskundigen wordt toevertrouwd, een middel zien om de standpunten van Engeland en Frankryk nader by elkaar te brengen. openbare betoogingen op Zondag a.s ver boden. Daarom werd verleden week bekend ge maakt, dat ieder, die de grens oj> verdachte wyze naderde, onmiddellyk twee jaar ge vangenisstraf kreeg, en wel zonder vonnis van den krygsraad. Van Maandag a.s. af zal de bezetting van het Ruhrgebied worden ingek rompen. Hat tingen zal worden ontruimd, het militaire gerechtshof en de dito gevangenis verhuizen van Hattingen naar Bochum, waarheen reeds een aantal gevangenen overgebracht zyn. Voor de Hattingers een bron van blijd schap, voor Bochum een nieuwe ontredde ring van bestuurszaken. Daar heeft genera! Odry het landsgerecht en het bureau van justitie in de Schillerstraat gerequireerd, de school en de stedelyke bestuursgebouwen in de A B C-straat. Deze moeten Maandag om 9 uur opgeleverd worden met het nader aan te wyzen meubilair. De stedelyke bureaux waren eerst kort geleden in Hattingen gevestigd en moeten opnieuw in een paar dagen verhuizen. Ze zoeken, evenals de Rijksbank, die 12 Juli bezet werd, vruchteloos huisvesting, daar haast alle openbare gebouwen te Bochum bezet zyn. Politiek belang mag aan dit terugtrek ken niet toegekend worden. De Ruhr is een gemakkelijker te bewaken grens dan de overige, die over brengen en door bosschen liep. Deze voldoende af te sluiten, was zoo moeilyk, dat zelfs de vergunning aan de posten om te schieten velen niet afschrik te, die per se naar huis in het bezette ge bied wilden. Het Algemeen Verbond van den Arbeid In Italië heeft door zijn afgevaardigden d'Aragona, Colomfcino en Buozio, Mussolini laten polsen over de mogelijkheid van een toetreden van den Bond tot de regeerings partijen. Naar ^iet schijnt zou er kans be staan dat een Verbond van den Arbeid werd gevormd, vrijstaand van de socialistiache partij. Hiervoor zou bij de arbeiders veel animo bestaan, aangezien zij hopen dat door hnn medewerking de sociale wetge ving meer op het belang der arfieiders zou zijn gericht. OOSTENRIJK. De kosten voor het levensonderhoud In Oostenrijk zijn in de laatste maand, zooal# de ambtelijke indexcijfers aantoonen. 6 naar beneden gegaan. De prys/ialing heeft vooral betrekking op de voornaamste 1**- ensmiddelen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad par kwartaal f2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geechiedt Franco per poet per kwartaal 8.16, met Zondagsblad f 8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan one Bureau: MARKT 31, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur.; Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 646 Uit het bezette gebied. Gisting onder de links- en rechts-radicale krin gen in Duitschland. Von Puttkammer veroordeeld. Een reusachtig luchtschip. Rust en orde in Ierland. De Italiaansche arbeiders en het fascistisch bewind. De berichten dat Frankrijk en België tot overeenstemming zyn gekomen houden aan. ZooaJs wy reeds gisteren schreven neemt België zelfs een nog strenger standpunt in met betrekking tot de intergeallieerde schul den, onderhandelde hierover ook reeds met Engeland. Het voornemen bestaat, zoo zegt men, dat België en Frankryk ieder afzonderlijk zullen antwoorden op het Engelsche com muniqué, deze nota’s zullen wel niet veel verschillen zelfs bykans indentiek zyn wat betreft de voorwaarden die aan Duitschland moeten worden opgelegd. Brussel blyft zich evenals Parijs verzetten tegen de oprichting van een speciaal organisme om de beta- lingscapaciteit van Duitschland te bestudee- ren. Het verzet zich eveneens tegen elke voorafgaande verlichting van den bezet- tingsdruk vóór het onvoorwaardelijk staken van het lijdelijk verzet in het Ruhrgebied. De Petit Parisien zet het Belgische stand punt uitvoerig uiteen, de Belgische regee ring, zoo zegt het blad acht te verbintenis sen, die zy aangegaan heeft, te heilig om er aan te denken op de verklaring van Brus sel terug te komen en op de voorwaarden, die ook zij, in overeenstemming met ons, aan iedere samenspreking met Duitschland verbonden heeft. Het staat eveneens vast, dat de Belgen, die met ons in Janoari j.l. de Ruhr binnen gei uk t zyn, om betaling te erlangen, even min als wij bereid zyn om een dwangmid del op te geven, waai’ zy, zooals wy, niet hun toevlucht toe heben genomen dan na dat alle andere methodes, hoe vriendschap pelijk ook, waren uitgeput. België zal even als Frankryk de Roer niet ontruimen dan naarmate Duitschland de betalingen vol doet, welke ook de waarborgen voor deze betaling mogen zijn. Het is daarentegen mogelijk, dat, wat de schadevergoeding betreft, de heeren Theu- nis en Jaspar een grondslag van overeen komst met de Engelsche regeering zullen trachten te vinden. Het zou kunnen, dat zij niet even overtuigd zyn als wy van de nood zaak om den betalingsstaat van Londen te handhaven, dien de Engelsche regeering overboord heeft gegooid. Zy zyn het zonder twijfel met de Fransche regeering eens over het minimum dat beide landen van Duitsch land moeten eischen; een bedrag dat gelyk staat met hetgeen hun toekamt op de A en B obligaties. Misschien echter verzetten zij zich niet even stellig als wy tegen een ver mindering van het bedrag der C obligaties zoolang de kwestie der intergeallieerde schulden niet geregeld is. binnenlandsche politieke toestand heeft in weerwil van Severings verbod om te vergaderen nog niets van haai spanning verloren. Zoowel de rechts- als de links radicalen vallen de Pruisische regeering wegens den genomen maatregel aan. De communisten zetten met alle midde len hun propaganda voor den anti-fascisten- dag op 29 Juli voort. Het partijbestuur heeft medegedeeld, dat de betoogingen on der alle omstandigheden doorgaan en noo- digt tot deelneming uit. Aan het hoofd de zer beweging staat, de bedryfsraad der rijksspoorwegdirectie te Berlijn. In offi- cieele kringen houdt men zich met deze eigenaardige houding van den bedrijfsraad bezig en men verwacht, dat de leidende per sonen ter verantwoording zullaa worden ge roepen. In de spoorwegwerkplaatsen is een mo tie aangenomen, waarin het personeel zich verbindt eenparig aan de verboden demon straties deel te nemen. Dergeiyke resolu ties zyn in nog vele andere industrieele be drijven aangenomen. Ook in de rechtsradicale kringen, die te genwoordig in hun bladen voor een opge wonden stemming onder hun aanhangeis zorgen, schijnt men niet bereid, de hand having van de orde Zondag a.s. zonder meer aan de politie over te laten. Ook zij noodigen in weerwil van het regeeringsver- bod hun partygenooten naar Potsdam uit. o mtegen eventueeie communistische exces sen met geweld te kunnen optreden. De regeering neemt nog steeds het stand punt in, dat zij onder alle omstandigheden naar beide zyde met de grootste kracht moet optreden. Zy heeft zich niet alleen voor a.s. Zondag voorbereid, maar op een langdurige periode van spanning en voor geheel Pruisen. Zij is vastbesloten, ter on derdrukking van rechtsche of linksche staatsgrepen of opstanden de krachtigste militaire maatregelen te nemen. Ook te Bresmen en Hamburg zyn alle De jonge Jolyon antwoordde met zijn ironische stem: „Neen! Ik heb geen schulden. De oude Jolyon zag, dat hij boos was en raakte zijn hand aan Hij had iets in de waagschaal gesteld. Maar het was hel waard en Jo was tegenover hem nooit gemelijk geweest. Zij reden naar Stanhope Gate, zonder meer te spreken De oude Jolyon noodigde hem uit bin nen te komen, maar de jonge Jolyon schudde zijn hoofd. „June is er met,” zei zijn vader haastig, „vertrok juist heden om een bezoek te brengen Ik veronderstel, dat je weet dat zij geëngageerd ia?” „Nu al?” mompelde de jonge Jolyon. De oude Jolyon stapte uit en vergis te zich voor het eerst in zijn leven bij het betalen van de vracht door een goudstuk van twintig shilling in plaats van één shilling te geven De koetsier stak het geldstuk in zijn mond, sloeg het paard heimelijk van (iideren, en reed hard weg. De oude Jolyon draaide zacht den sleutel in het slot, duwde de deur open en wenkte. Zijn zoon zag hoe hij zijn ias ernstig ophing, met een uitdrukking op het gelaat van een jongen, die van plan is kersen te stelen. De deur van de eetkamer stond open hel gas was laaggedraaid; een spintus- licht suisde op een theeblad en daar vlak bij zat een uil uitziende poes, die op de eettafel in slaap was gevallen De oude Jolyon joeg ze dadelijk er at met „kat. kst” Het geval was een ver lichting voor zijn gevoel; hij wierp het G0UB8CHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (bahoor*nda tot den beiorgkring) i 16 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van bulten Gouda en den bosorgkringi 16 regels L55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zatardagnununer 20 beslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prtia. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regals ƒ2.04, elke regal maar fOM. O» de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden madadaalingan b|j contract tot aaar garadaceer- den prtja. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van soliode boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten denge vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te ztyn. Voor den Belgischen krijgsraad te Aken diende in hooger beroep de zaak tegen de Duitschers graaf Keller, Schultze en Rin- genberg, die wegens poging tot sabotage ter dood en Lorbeer, die tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld was. Het vonnis der eerste drie werd gewijzigd in levens langen dwangarbeid, dat van Lorbeer in 20 jaar dwangarbeid. De reserve eerste luitenant Karbus, die vorige week uit de gevangenis ontsnapte, werd bij verstek ter dood veroordeeld we gens spionnage. Baldwin daartentegen houdt zyn eenmaal ingenomen standpunt voL In een rede lioor hem gehouden in Glasgow wees hy op de opertie welke thans in het Ruhrgebied plaats vindt en vergeleek deze ten opzichte van den internationalen handel met iemand die een pennemes in het vuurwerk van een horloge steekt. Zoolang er niet eenigerlei vorm van fi- nancieele stabiliteit in Duitschland kan worden verkregen, kan er voor niemand van schedevergoeding sprake zijn. Baldwin kon niet zeggen wat het resul taat zou zyn van de eerste pogingen om het schadevergoedingsprobleem te regelen. Hy kon slechts herhalen dat de regeering geen moeite zal sparen om een regeling tot stand te brengen. In het gisteren voor het Volksgericht te München gevoerde proces tegen den soc.- dem. journalist Frank von Puttkammer, die beschuldigd wordt den intuaschen vermoor den student Fauer tot een moord op Schei- demann te hebben aangezet, werd tegen bekl. acht maanden gevangenisstraf ge- eischt. Het nog heden gevelde vonnis luidde acht maanden gevangenisstraf met aftrek van zes weken preventieve hechtenis en 590.000 mark boete. Von Puttkammer, die als correspondent van de „Vorwarts" te München werkzaam was, werd beschuldigd van het volgende Hij was onder een valschen naam lid ge worden van een nat-soc. organisatie. De tot dien bond behoorende student Bauer deelde hem zyn plan mede om Scheidemann te vermoorden. Puttkammer had zich schijn baar daarvoor geïnteresseerd en had Bauer zelfs in zeker opzicht ondersteuning, een revolver, reisgeld en een schuilplaats aan geboden. Hij had hem uitdrukkelijk toege staan zijn portefeuille en kleeren bij hem achter te laten. Dit alles moest bij Bauer den indruk wekken hetgeen Puttkammer ook wenschte dat deze zijn plan zooveel mogelyk zou steunen en wenschte, dat hij den aanslag pleegde. 4» In het Britsche Lagerhuis heeft Bridge man, staatssecretaris van binnenlandsch»’ zaken, namens Baldwin medegedeeld, dat de quaestie betreffende de ontwikkeling der luchtschepen onlangs is bestudeerd door de commissie voor de rijksdefensle en de rtjks- scheepvaartcommissie. De eerste commissie hecht een aanzienlijke strategische waarde aan luchtschepen, terwijl de laatste van öörtleel was. dat de mail naar Australië en het Verre Oosten veel goedkooper door mid del van luchtschepen zou kunnen worden vervoerd. De regeering heeft daarom besloten de ontwikkeling der luchtschepen wederom ter hand te nemen. Zij aanvaardde in beginsel het plan, hetwelk door commander Burney, den bekenden marine- en luchtschip-deskun- dige, is voorgelegd, en dat de invoering van een veertiendaagsche dienst van groote luchtschepen op Indië beoogt. Het plan van Burney zal in verschillende stadia worden uitgevoerd. Het eerste stadium fc de bouw van een luchtschip, dat binnen honderd uren via Egypte naar Indië moet vliegen, ten einde aldus een verderen regeeringssteun te verzekeren. Het eerste luchtschip zal de omvang hebben van de „Mauretania” van de Cunard-lijn. De bouw zal waarschijnlijk achttien maanden duren. In Ierland is eindelijk de rust en orde weergekeerd, zoo althans blijkt uit een over zicht van den toestand gegeven door den dier zijn operahoed na „Ze heeft vlooien,” zei hij, haar de kamer uit jagend. Door de deur in de vestibule, die naar het sousterrain leid de. nep hij verscheioen keeren ach tereen „kst, kst”, alsof hij het vertrek van de poes wilde vergemakkelijken, totdat door den een of anderen vreem den samenloop van omstandigheden de knecht beneden verscheen. „Je kunt naar bed gaan, Parfitt zeide de oude Jolyon. „Ik zal sluiten en het licht uitdoen. Toen hij weer in de eetkamer kwam, ging de poes hem ongelukkig voor, mei haar staart m de lucht, daardoor te kennen gevend dat zij van het eerste (.ogenblik af aan die manier van onder drukking van den knecht had doorzién. Gedurende zijn geheele leven was een noodlottige gebeurtenis steeds op de huishoudelijke krijgslisten van den ouden Jolyon gevolgd. De jonge Jolyon kon met nalaten tr glimlachen Hij merkte zeer snel de iro nie der dingen op en dien avond scheen alles hem ironisch toe: de epi sode met de poes, de mededeeling van de verloving van zijn dochter Hij maakte dus evenmin deel van haar uit alf hij he| deed van die poes En. hij begreep het rechtvaardige hiervan. „Hoe ziet June er nu uit?” vroeg hij. „Zij is een klem ding,” antwoordde de oude Jolyon; „men «egt dat ze op mij lijkt, maar dat is onzin. Zij lijkt meet op je moeder zij heeft dezelf de oogen en hetzelfde haar.” (Wordt vervolgd onderstaatssecretaris van Koloniën in het lagerhuis. Hy verklaarde, dat de regeering van den lerschen Vrijstaat met nauwgezetheid en loyaliteit dé bepalingen van het gesloten verdrag was nagekomen, en dat de ver betering in den toestand in Ierland zeer merkbaar was, vooral in de laatste twee maanden. Het is blijkens een wonder, zeide hy, dat de regeering van den Vrijstaat, die het bewind moest overnemen zonder hulp van militairen en politie, terwijl er groote wanorde heerschte. er in geslaagd is aan de winnende hand te blijven, ofschoon dit gepaard is gegaan met een vreeseltyk ver lies aan menschenlevens en eigendom. De toestand ia thans zeer veel verbeteHi Er is een politiecorps opgericht en de vei ligheid is hersteld, terwijl het aantal mis daden ook aanmerkelijk is afgenomen. De jury-rechtbanken hebben haar werkzaam heden hervat. Hy moest erkennen, dat er nog steeds onverzoenl|jke vijanden van de regeling in Ierland «ijn, maar hij hoopte, dat de regeering van den Vrijstaat er in zou slagen de rust en orde te bewaren. 4 bediend dan de meeste BUITENLANDSCH NIEUWS DUITSCHLAND. De Berlijnsche politie is er gisteren in gestaagd, den man te arresteeren, die twee maal in het keizer Wilhelm-paleis ia bin nengedrongen en aldaar verschillende kost bare voorwerpen heeft ontvreemd. Hij heeft volledig bekend. Het grootste deel van de gestolen voorwerpen werd in zijn woning teruggevonden. De rest heeft hij in de Spree geworpen. Alleen een klokje heeft hij voor 160.000 mark kunnen verkoopen. De man was juist van plan om een derde maal in het paleis binnen te dringen. beter werd mtnschen. „Is de heer Jolyon Forsyte hier nog altijd lid?” „Ja, mijnheer; op het oogenbiik in de Club. Hoe is uw naam?” De oude Jolyon was van zijn stuk gebracht. „Ik ben zijn vader,” zeide hij. En nadat nij dit gezegd had, ging hij met zijn rug tegen den haard staan. De jonge Jolyon, die op het punt was dt club te verlaten, had zijn hoed op gezet, en zou de vestibule juist door gaan, toen de portier hem ontmoette. Hij was niet jong meer, zijn haar werd al grijs en zijn gelaat een smaller evenbeeld van dat van zijn vader met dcnzelfden grooten neerhangenden kne vel was beslist vervallen. Hij werd bleek. Een ontmoeting was na al die jrren ontzettend. Want niets ter wereld was zoo ontzettend als een scène. Zij kwamen naar elkaar toe en gaven el kaar de hand zonder een woord te zeg gen. Daarna sprak de vader, met een trilling in zijn stem: „Hoe gaat het je, mijn jongen?” Waarop de zoon antwoordde „Hoe maakt u het, vader?” De hand van den ouden Jolyon beef de in zijn dunnen lavendelkleungen handschoen. „Indien je mijn kant opgaat,” zeide hij, „kun je een eind met mij mee rijden.” En alsof het hun gewoonte was el kaar ieder en avond thuis te brengen, verlieten zij de Club en stapten in het rijtuig. Het scheen den ouden Jolyon toe, dat zijn zoon gegroeid was. „Hij is meer man geworden, was zijn opmerking, hen eenigszins bittere trek was over de natuurlijke beminnelijkheid van het ge laat van zijn zoon gekomen, alsof hij het in zijn levensomstandigheden nood- zakelijk had gevonden zich te wapenen. Zijn trekken waren zeer beslist die van een Forsyte, maar de uitdrukking van zijn oogen had meer van den be spiegelenden blik van een vorscher of wijsgeer. Hij was ongetwijfeld, in den loop dier vijftien jaren, verplicht ge weest zichzelf goed te leeren kennen- Voor den jongen Jolyon was het eer ste weerzien van zijn vader ongetwij feld een schok hij zag er zoo uitge teerd en oud uit. Maar in het rijtuig zittend scheen hij ternauwernood te zijn veranderd, daar hij nog denzelfden blid had, dien hij zich zoo goed herin nerde. nog altijd recht van houding was en den scherpen oogopslag had. ,,U ziet er goed uit, vader!” „Tamelijk,” antwoordde de Jolyon. Hij was ten prooi aan een onrust, die hij meende onder woorden te moe ten brengen Nu hij zijn zoon zoo terug had, voelde hij dat hij diens finantiëele positie moest kennen. „Jo,” zeide hij, „ik zou graag weten hoe je omstandigheden zijn Ik veron derstel dat je schulden hebt*?” Hij stelde zijn vraag zoo om het zijn zoon gemakkelijker te maken te beken nen hoe het met hem stond. 12) - In de voile straat legde hij vlug be slag op een rijtuig, dat een forsche, veel jongere heer zich reeds half had toegeëigend. Zijn weg leidde door Fail Mail, aan den hoek keerde de koetsier, om St. James Street in te rijden in plaats van door het Green Fark te gaan. De oude Jolyon stak zijn hand door het raampje (hij kon niet uitstaan dat men hem uit zijn weg bracht), maar door te keeren bev°nd hij zich tegenover de „Hotch Fotch” en het vurig verlangen, dat hem den ganschen avond heimelijk had ver volgd, kreeg de overhand. Hij nep den koetsier om stil te houden. Hij wilde naar binnen gaan en hooren of Jo daai nog steeds lid was. Hij trad naar binnen. De vestibule zag er nog precies uit als toen hij er niet Jack Herring placht te dmeeren en zij hadden den besten kok van ge heel Londen; hij keek rond met den scherpzinnigen, eerlijken blik, die oor zaak was, dat hij zijn geheele leven

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1