Advertentiën Geïllustreerde Gids van Gouda RECLAME-SCHUTTING OTTO VAN OS is gearriveerd Heerenhuis m«t tuin, VERHUISD WIUU1 1. TE HUURr STOOMCAROUSSEL RUTSLOOPBAAN en CAKE WALK Bewerkt door G. J. J. POT WOENSDAG a.s. worden ingezonden. HAAST U HAAST U 1 PREDIKBEURTEN. Watervlakte. naar WEST HA VEN 43 Tandarts Cramer. in verband met de KERMIS. Adverteert in dit Blad. Hoofdingang Tentoonstelling, prachtplaats. Te bevragen bij het Tentownstellingsbnrean. Standplaats Groote Markt. OTTO VAN OS. Baklung Grien, Lucas Cranash en een zoogenaamde Grüneüwald. lienige fraaie schilderijen van Fran- .>cbe meesfers uit de 18e eeuw, genre- xlukken van Watteau, Stillevens van •latdin en portretten van Hohenzollerns floor Pesne zijn reeds verkocht, ten deelc door bemiddeling van den Neder- landschen kunsthandel. Als koopers worden Uostenrijksche groot-industriee- len genoemd. Ken aantal Fransche gobelins naar ontwerpen van Le Brun, alsmede een reeks Aubusson- en Boule meubelen, m het bezit van den ex-keizer, zijn eeni- gen tijd geleden onderhands aan Ame rikanen verkocht. De opbrengst moet gediend hebben voor den aankoop van effecten. STADSNIEUWS. GOUDA, 28 Juli 1923. Salaris instructeur gemeentelijke bad- en zweminrichting. IJ. en W. stellen den Raad voor goed te vinuen dat het salaris van den instructeur aan ue gemeentel yk bad- en zweminrichting veroonuen, wordt vastgesteld op 28.36 per weeic over 1923, 3016 per week over 1924 «*n 01.96 per week over 1926 en volgende jaren. Deze regeling is in overleg met de com missie zoo geregeld met het oog op den nog jeugdigen loeftyd van den instructeur, die nog stechts 21 jaren oud is en dus in ver band met het gewyzigde werkliedenregle- mont nog niet als oen volslagen werkman kan worden aangemerkt, en om hem eenig perspectief in zijn salaris tö verzekeren. De overige tyd van het jaar is deze zweminstructeur werkzaam als plaatswer ker by de gemeentelijke lichtfabrieken op een vast salaris van 28.35, terwyl hij'ten vorigen jare by de zweminrichting werk zaam was op een salaris van 16.per week. Repetities Cantate enz. De Commissie voor Openbare Feesten verzoekt ons te melden dat de repetitie van de jut»ieum-cantate en de overige ingestu deerde liederen met het Stedelyk Orkest auiien gehouden worden op: Zaterdag 11 Aug. as. des n.m. te 2 Mi uur. Donderdag 16 Aug. as. des n.m. te 7 uur. Zaterdag 18 Aug. a.s. dee am. tc 2% uur. 2*terdag 26 Aug. as. des ma te 2 Mi uur. op het Stad serf alhier, ingang Turfmarkt. Zoo noodig zal tussohen 18 en 25 Augus tus 1923 nog een repetitie worden inge- lascht L»e commissie zal het zeer op prijs stel len indien de eventueel niet met vacantie aiwezige onderwyzers(esaen) deze repeti ties by wonen en den dirigent, de heer Fa- briaan, behulpzaam zyn. De oommissie vertrouwt dat ook in dezen op de zoo hooggewaardeerde medewerking van allen, voor zoover dit mogelijk is, mag worden gerekend. Onbewoonverklaring van woningen in verband met de gewijzigde huurwetten. Zyne Excellentie de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid vestigde bij circulaire van 11 Juni 1923 no. 494 A Afd. V de aan dacht der Gemeentebesturen op het nieuwe lid, dat by de jongste wijziging der huur wetten aan artikel 1 der Huurcommissiewet is toegevoegd ,en volgens hetwelk het ver boden zal zyn voor het gebruik van eene krachtens de woningwet onbewoonbaar ver klaarde woning, tegen welker onbewoon baarverklaring geen beroep meer open staat, als verhuurder eene hoogere vergoe ding onder welken naam of in welken vorm ook te bedingen of aan te nemen, dan de huurprijs, voor die woningen geldende op of laatstelijk voor 1 Januari 1923. Opdat deze bepaling tot haar recht kome en dus zooveel mogelijk worde voorkomen, dat c.q. in verband met de wijzigingen zy het tydelyk tegen hoogere prijzen worden verhuurd dan op of laatstelijk voor 1 Janu ari 1923, en ook opdat de verhuurders weten in hoeverre zij zonder vrees voor spoedige gedwongen verlaging tot huurverhooging kunnen overgaan, is het naar 's Ministers meening van belang, dat spoedig en althans voor het inwerkingtreden van de nieuwe be palingen op 1 Augustus e.k. de eerste stappen worden gedaan om te geraken tot onbowoonbaarverklaring van de woningen, die daan-oor in aanmerking komen en Zijne Excellentie roept daartoe de medewerking van de gemeentebesturen in. Ter voorkoming van misverstand wyst de Minister er op, dat deze onbewoonbaarver klaring in hoofdzaak ten doel heeft te voor komen, dat eigenaar van volstrekt slechte woningen profiteeren van de mogelijkheid van huurverhooging, terwijl ten aanzien van de ontruiming, later, kan gehandeld worden naar gelang de omstandigheden, met name de woningnood, mogelijk maken of vorde ren. Gevolg gevend aan 's Ministers verzoek hebben B. en W. zich in verbinding gesteld met da Gezondheidscommissie alhier, terwijl zü mede den Inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht opdracht verstrekten na te gaan of en zoo ja welke woningen voor eene onbewoonbaurverklaring in aanmer king komen. In het daarop ontvangen rap port van den gemelden hoofdambtenaar worden 162 woningen aangewezen, welke naar zijne meening onbewoonbaar zyn en niet meer door het aanbrengen van verbete ringen in bewoonbaren staat zijn te bren gen. Uiteraard kunnen alleen dergelijke wo ningen op korten termyn voor onbewoon baarverklaring worden voorgedragen, aan gezien met andere woningen geleidelijk den Langeren weg 'met aanschrijvingen moet worden ingeslagen. De Gezondheidscommissie schrijft in haar advies van 19 Juli jj. mo. 81 B., dat zy zich geheel met het rappor* van den Inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht kan ver- eenigen, waar naast de voor iedere woning aangeduide bijzondere gebreken in hoofd zaak gewezen wordt op ingesloten ligging en gebrekkige toevoer van licht en lucht. Het komt der Commissie dan ook wensche- Hjk voor overeenkomstig artikel 21, le ali nea der Woningwet tot onbewoonbaafVer- klaring dier woningen over te gaan en zij adviseert ons Uwen Raad een desbetreffend voorstel te doen. „Te meer" vervolgt de Gezondheidscom missie, „stellen wy dit u voor met aandrang, nu de Minister in zijne missive duidelijk aan geeft, dat het niet zoo zeer te doen is om spoedige ontruiming, doch in hoofdzaak om huuropdryving te voorkomen voor deze minderwaardige menschenverblyven. Met lange termijnen voor ontruiming vast te stellen heeft de Raad het in de hand in ver houding van de afname van woningnood deze tot uitvoering te brengen." Waar B. en W. zich met-voormeld rapport en advies geheel kunnen vereenigen stellen zy den Raad voor, ter voldoening aan het door meergenoenuien minister kenbaar ge maakt verlangen en in het belang van een juiste uitvoering van het nieuwe artikel 1 der huurcommissiewet te besluiten de onbe woonbaarverklaring van de in by het advies van den Inspecteur gevoegden staat vermel de 152 perceelen uit te spreken met last tot ontruiming binnen 6 maanden te rekenen van den dag, waarop de tyd tot voorziening is verstreken of het besluit tot onbewoon- baarverklaring is gehandhaafd. Bedoelde perceelen zyn: Vyverstraat 1, 2 en 3 eigen. L. van Bochove en consorten; Tuinstraat 57, H. J. van der Valk, id. 55, 26, 24, 19, L. van Bochove en consorten; Groeneweg 34, M. Binnendijk; id. 36, P. van Vliet; Wyde Poort 7, 9, 11, 14, J. van der Ende; Baanatraat 2, M. van Tok; id. 4, 6, P. van Vliet en consorten; id. 24, A. Jansen; Geuzenstraat 15, 60 K. G. van Buuren; Pa radijs 1 en 3, G. Teek ens; Cappenersteeg 6 en 10, F. J. v. d. Pavoordt; Speldemakers- steeg 28, P. J. Bellaart; id. 26, W. van Eyk; id. 6, J. Simonis; id. 35, C. A. Verschut; Wilhelminastraat 21, Jac. van Vliet; id. 23, J. M. de Jong; id. 26, 27 en 29, J. C. de Heer; Kleiweg 60, A. H. van der Wolff; id. 62 en 64, P. G. Teekens; Boelekade 25, on even tot 43, W. Boot"; Vrouwevestesteeg 2, Joh. Stolwijk; Nieuwehaven 4, J. Simonis; id. 8 en 10, C. Lapoutre; id. 20, C. Bontebal, id. 22, P. Swanenburg, id. 24, D. B. Lank- horst, id. 42, Wed. J. Koeman; id. 152, 154 156 en 158, M. Mallon; id. 170 tot even tot 182, GeHticht het Harten Erf; id. 210 en 212, J. C. Sibbes; id. 214, B. Zandvoort; id. 91, A. H. Kulik; id. 93, D. van Vliet; id. 95, C. Plomp, id. 97, J. Ph. Schneider; id. 101, P. Brakel; id. 103, P. van Vliet; id. 105, 107 en 109 A .v. d. Hondel en consorten; id. 1,14» 113, A. Fokkers; id. 115, L. Veerman; id. 117, J. M. Smits; id. 119, C. Hoogervorst; id. 121, J. C. de Heer; id. 123, A. H. Kulik, id. 125, L. Veerman; id. 127, J. Simonis; id. 129, A. Fokkers; id. 131, K. G. van Buu ren; Lange Dwarsstraat 10, G. Streefland; id. 46, J. H. van Velzen; id. 48, C. J. A. C. van Velzen; Turfmarkt 96 en 97, L. Gom- pers; id. 99, A. Jansen; id. 101 en 103, L. Gompers; Ivombardsteeg 1, W. Kreeuwen; id. 3, W. Kreeuwen; id. 5, Chr. van Veen; id. 7, A. Fokkers; id. 9, K. G. van Buur^ id. 11, P. Brakel; Achter de Vischmarkt 4, P. Jansen; Vischsteeg 11, M. van Velzen; id. 4, K. G. van Buuren; Komynsteeg 11, tot oneven tot 37, A. van Maaren; Lange Willemsteeg, Joh. Tuinenburg; Kuiperstraat 33, C. E. Antheunis; Bogen 3, 7, 9 en 11, Firma A .de Weger; D rapiers teeg 20, 22, 24 en 26, Gemeente Gouda; Raam 104, L. van Bochove en consorten; id. 112, W. Souf- free en consorten; id. 114, C. A. Verschut; id. 122, A. J. Verschut; id. 124, P. van Vliet; id. 126, 128 en 130, L. van Bochove en consorten; id. 132 en 134, P. van Vliet; Vla mingstraat 22, L. van Bochove en consorten; Moordr. Verlaat 14, K. J. Revet; Wachtel straat 33, Joh. de Jong en consorten; id. 34, A. Jansen; id. 35 en 36, P. Bokhoven; id. 38 en 39, J. P. de Groot; Jaagpad 27, P. Lie- pelt; R. van Catsweg 17, 19, 21 en 23, A. J. C. van Oorschot; Karnemelksloot 125, I. Cats. Een strookje grond. B. en W. stellen den Raad voor af te staan voor de som van ƒ1.een strookje grond aan den heer W. Veerman, die in den loop van dit jaar aan de Bpfgemeester Martenssingel een woonhyjs-b6uwde en daar zonder opzet bedoeld strookje grond, groot 14 centiaren, toebehoorende aan de gemeen te in gebruik nam. Rechten gebruik gemeentegrond. Den laatsten tyd heeft het College van B. en W. meerdere verzoeken ontvangen tot het plaatsen van automatische benzine meetpompen op gemeentegrond. Het komt ons gewenscht voor dat voor genoemd ge bruik van eigendommen der gemeente rech ten worden betaald. Aangezien in de be trekkelijke verordening daarvoor geen tarief is opgenomen, stellen zy den Raad voor een tarief daarvoor op te nemen. Classical? vergadering Geref. Kerken. Dinsdag 7 Augustus zal in de Geref. Kerk aan de Turfmarkt alhier de claBsicale ver gadering der Geref. Kerken worden gehou- Lager Onderwijs. Artikri 1(HJ der lager onderwijswet 1920 luidt: Jm. 1. indien in eene gemeente aan eene openbare school meer onderwijzers werk zaam zijn dan het aantal, waarvan inge volge artikel 56 fle jaarwedden door het Rijk aan de gemeente worden vergoed, heeft het bestuur ,eener, naar de onderscheidin gen van artikel 3, tweede en vierde lid, overeenkomstige bijzondere school in die gemeente aansrpaak op vergoeding uit de gemeentekas van de jaarwedden en wedden van een, met betrekking tot het aantal leer lingen aan elk dier seholen, evenredig aan tal aan die scholen verbonden onderwijzers boven het aantal, waarvan de jaarwedden en wedden ingevolge artikel 97 door het Ryk aan dat bestuur worden vergoed. Grondslag der berekening ia het gemid deld aantal leerlingen per onderwijzer aan de gezamenlijke overeenkomstige openbare scholen. Een verzoek om deze vergoeding over het jaar 1921 te mogen ontvangen werd bij B. en W. ingediend door: 1. het bestuur der Roomsch katholieke inrichting van liefdadigheid voor hare scho len Spieringstraat 16, Peperstraat la, Leth- maetstraat 24, Westhaven 24, Spiering straat 18. De gevraagde vergoedingen bedragen resp. 1286.—; 533.76; 1920.—; 381.25 en 1325.—. 2. van het bestuur der vereeniging tot stichting en instandhouding van Christelijke scholen voor Lager en U. L. voor hare school aan de Gouwe 101. De vergoeding bedraagt 2855.83. 3. van het bestuur der vereeniging tot stichting en instandhouding van vrije scho len op gereformeerden grondslag voor hare school Keizerstraat 69. De gevraagde vergoeding bedraagt 865. In 1921 bedroeg nu het gemiddeld getal leerlingen per onderwijzer der openbare lagere scholen en van de openbare scholen voor-meer uitgebreid lager onderwijs resp. 32.5777 en 16.3670. Uitgaande van deze cijfers en vpn de door de schoolbesturen verstrekte gegdvens, stel len B. en W. den Raad het volgende voor: lo. de aanvragen voor de schplen Spie- ringstraat 18, Vvesthaven 24 en Spiering- straat 16 in te willigen en de uitkeenngen te bepalen resp .op 1326.381.26 en 483.76, aangezien deze conform t de onder- wyswet is. 2o. de aanvragen voor de scholen Leth- maetstraat 24 en Peperstraat la af te wy- zen, omdat voor de school Spieringstraat 16 over het tydvak 16 Februari tot en met 31 December een leerkracht is in rekening ge bracht, die eerst met ingang van 16 Augus tus een vaste aanstelling ontving, zoo«dat ook slechts vanaf dat tijdstip de gemeente lijke vergoeding kan worden uitbetaald; Vervolgens het aantal leerlingen der scho len Lethmaetstraat 24 en Peperstraat la het getal onderwijzers waarvoor hetzy Rijks hetzy gemeentelijke vergoeding kan worden genoten resp. 4.30 en 7.48, afgerond 4 en 7 bedraagt, terwyl voor resp. 6 et 7 leer krachten ryksvergoeding is uitbetaald. B. en W. vestigen er de aandacht van be langhebbende op dat indien tegen deze be schikking beroep wordt ingesteld, dit over eenkomstig het bepaalde in art 100, 3e lid der lager onderwijswet 1920 behoort te ge schieden binnen 30 vrye dagen nadat van de beslissing is kennis genomen. Verder stellen zij voor te besluiten de aanvrage d.d. 26 Mei 1923 van het bestuur der vereeniging tot stichting en instandhou ding van christelijke scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs te Gouda aitt de gemeentelijke vergoeding bedoeld in artikel 100 der lager onderwijswet 1920 over het jaar 1921 voor hare school Gouwe 101 in te willigen en de vergoeding te bepalen op 2855.83. Voordracht reserve-onderwijzer aan de O. L. Scholen noa. 3, 4 en 5. B. en W. hebben in overleg meteen In specteur van het L. O.de volgende voor dracht opgemaakt in de vacature, ontstaan wegens het aan den heer A. Willers verleend eervol ontslag als reserve-onderwijzer aan de O. L. Scholen nos. 3, 4 en 5: 1. J. M. Kroeske te Rotterdam. 2. W .de Stigter te Voorschoten en 3. G. van der Gijn te Lexmond. Toepassing art. 10, 5e alinea waterleiding- concessie. Afsluiting bewoners IJssellaan. Naar aanleiding van de in de Raadsver gadering van 5 Juni jJ. door den heer I. van der Want verzochte nadere inlichtingen in zake de afsnijding van de waterleiding van eenige bewoners der IJsaellaan en de ter zake gegeven inlichtingen van den Voorzit ter van Uw en ons College op een vraag plex als één verbruiker worden aangemerkt en behoefde dus ook één meter te worden geplaatst, dit in verband met het feit, dat van den heeri W. Sanders, lid van Uwen Raad, in een vorige zitting, deelen B. en W. het volgende mede: De heer Van der Want verwijst naar het 5e lid van artikel 10 der concessievoorwaar den en is van meèping dat het door onzen Voorzitter den heek Sanders gegeven ant woord in Uwe vergadering van 27 April 1923 daarmede in strijd is, en dat wanneer de Waterleidingmaatschappij, wanneer zij ver andering van reeds bestaande toestanden wenscht of gelast de daardoor ontstane kosten door den concessionaris moeten.wor den gedragen. Dit is volkomen juist, maar opgemerkt moet worden, dat er geen sprake is geweest van een wenschen of gelasten der maat schappijen de bestaande toestanden veran- deripg te brengen, wel dat te veel gebruikt water werd betaald. Dat, wanneer het verzoek om afzonderlij ke aansluitingen van de bewoners zelve uit gaat, de kosten daarvan dan ook door hen moeten worden god ragen is billijk en ook in overeenstemming met de terzake conform het .'Vie lid van artikel 10 der concesaie- voorwaanrten vastgestelde en de door ons College goedgekeurde uitvoeringsbepalingen daarvan. Het wil B. en W. dan ook voorkomen, dat de door den heer Sanders gegeven inlichtin gen volkomen juist en in overeenstemming met de concessie-voorwaarden zijn. Voor de controle moest het geheele com- feitelijk de concessievoorwaarden en hare uitvoeringsvoorschriften op ééne aansluiting slechts één abonnement kennen. B. en W. blijven by hun meening, dat de houding der maatschappij in dezen zeer soe pel is geweest en dat het noodzakelijk is, dat met strenge maatregelen tegen waterver spilling wordt opgekomen. Gemeente-pensioenfonds. Gedeputeerde StateSp van Zuid-Holland hebben B. en W. bericht, dat het n-oodzake- lyk is het gemeente-pensioenfonds voortaan als een afzonderlijk bedrijf te beheeren. Momenteel worden de ontvangsten en uit gaven van het genoemd fonds ook reeds af zonderlijk gehouden; de administratie is in gericht volgens een gewone kasboekhouding. In het beheer van het fonds wordt Uw Col lege bijgestaan door een commissie. Indien aan het verzoek van Gedeputeerde Staten wordt voldaan, hetgeen aan B. en W. gewenscht voorkomt dan zal de ad ministratie van het fonds moeten worden ingericht volgens de dubbele methode. Ten einde voort te gaan met centralisatie in het kasbeheer, zal de geldelijke administratie gevoerd moeten worden ten kantore van den gemeente-ontvanger. Verder zal de verorde ning op de commissie van beheer eenige wij zigingen behoeven. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. den Raad voor, vast te stellen eene verordening betreffende het financieel be- nieuwe verordening op het beheer van ge noemd fonds, overeenkomstig de hierbij be- hooremie ontwerp-besluiten. De hier bedoelde verordeningen luiden in ontwerp aldus: VERORDENIING betreffende het fi nancieel beheer van het gemeente pensioenfonds .krachtens artikel 114bis der gemeentewet. Artikel Le In den zin van deze verorde ning wordt als bedrijf beschouwd het ge meente-pensioenfonds bedoeld in artikel 18 der verordening betreffende het verleenen van pensioenen aan de ambtenaren der ge meente Gouda en hunne weduwen en weezen, vastgesteld by raadsbesluit van 29 JuÜ 1898, dat by deze wordt ingesteld. Art. 2. De inkomsten en uitgaven van het bedrijf worden afgescheiden van de overige inkomsten en uitgaven der gemeente. Art. 3. Het dienstjaar loopt van 1 Januari tot en met 31 December. Art. 4. De boekhouding van het bedrijf geschiedt naar de dubbele methode op zoo danige wijze, dat daaruit alle gegevens kunnen worden geput, die voor de beoordee ling van den gang van het bedrijf noodza kelijk worden geacht. Artikel 1. Het gemeente-pensioenfonds bedoeld in artikelen 18 der verordening be treffende het verleenen van pensioenen aan de ambtenaren der gemeente Gouda en hun weduwen en weezen, vastgesteld bij raads besluit van 29 Juli 1998, wordt beheerd door heer worden bijgestaan door een vaste raadscommissie, bestaande uit een voorzit ter en drie leden. De Voorzitter wordt door en uit het College van Burgemeester en Wethouders aangewezen. De leden worden door en uit den Raad in de maand September telkens voor een jaar en voorts bij ontstane vacature benpemd; de aftredenden zyn terstond herkiesbaar. Een door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen gemeente-ambtenaar fungeert als Secretaris der Commissie. Artikel 2. De Commissie vergadert een maal per maand en voorts zoo dikwijls zy' zelve of de Voorzitter het noodig oordeelt Artikel 3. By afwezigheid van den Voor zitter wordt hij vervangen door een ander lid van het dagelyksch bestuur. Bij afwezigheid van den Secretaris ver vult het jongste lid in leeftijd diens func- tiën. Artikel 4. De Commissie neemt hare be sluiten by meerderheid van stemmen. De Voorzitter heeft een adviseerende stem. Bij staking van stemmen heeft de Voor zitter een beslissende stem. Van het verhan delde in hare vergaderingen doet de Com missie notulen houden. Artikel 5. De Commissie kan de noodige inlichtingen of werkzaamheden van de be trokken gemeente-ambtenaren en bedienden vorderen. Artikel 6. De Commissie zorgt dat alle niet voor betalingen benoodigde gelden van het fonds onmiddellijk rentegevend worden belegd ten bate van het fonds. Omtrent dé bewaring van de bezitingen van het fonds treedt zij in voortdurend overleg met Bur gemeester en Wethouders; van schuldbrie ven worden zooveel mogelijk de schuldbrie ven en d ecouponbladen bewaard. Artikel 7. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1924. Een nieuw uniform voor de politie. Vandaag zyn alle politieagenten in een nieuw pakje gestoken. De tuniek is van een blauw biesje voorzien, de pantalon eveneens De pet is wat hooger dan het vorig model. Aangehouden. Door de politie is gisteren aangehouden een minderjarige, M. de J., die zonder mid delen van bestaan hier rondliep. De politie heeft de jongen naar zyn ouders in Rotter dam teruggebracht. Verder werd aangehouden een gesignaleer de uit het politieblad, een woonwagenbewo ner, die nog een boete van 3.moest be talen of 3 dagen hechtenis moest ondergaan. De man gaf de voorkeur aan het eerste. Steun slachtoffers brand Wilhelminastraat JanKottensteeg. Men deelt ons mede, dat de wedstrijd tus- schen de voetbalvereeniging O.N.A. en D.O.N.K. een batig saldo van 36.heeft opgeleverd, hetwelk aan de commissie die zich met den steun der door den brand ge troffenen onledig houdt, is afgegeven. Degenen die en zeker met succes getracht hebben op deze wyze hunne daar voor in aanmerking komende menschen te steunen, een hartelijk woord van dank. Met een alsnog ingekomen gift ad 1. by de Redactie der Goudsche Courant is hiermede het thans ter beschikking der commissie gestelde bedrag gestegen tot 764.95. In overleg met de Redactie van het „Goud sche Weekblad" zullen ook de aldaar inge komen giften hierbij worden gevoegd. Nieuwe Autodienst. Naar wij vernemen wordt hier ter stede op 8 Augustus een nieuwe autodienst met vrachtwagens geopend. Het is de Automo biel Maatschappij IJsel, by verkorting ,AM1J'" genoemd, welke een d'igelyksche 1 dien»t op den Haag en Rotterdam zal onder - houden en in combinatie zal werken met de N.V. ..Keederij da IJsel v.h. 'C. G. van der Garden.'" De m^avchappv heeft reeds .re beschik king over nieuwe wagens van het bekende g^ede merk Merce ies-Daimler, waarvar. een groot aantal in Nederland ryd/t ein daarbij van zijne betrouwbaarheid heeft blijk gege ven, zoodat voor een prompte bediening kan worden ingestaan. Naar werd medege deeld zyn nog meer wagens te wachten. De wagens zullen worden gestald in het gunstig gelegen garage- en bodenihuis „Centrum" van den heer W. de Vos, vanuit welk centraal punt der stad de afrit zal plaats vinden. Daar de nieuwe automobiel- maatschappij werkt in combinatie met de Ree-de rij de IJsel, zal ook op de kantoren van die reederij gelegen op Gouwe, Nieuwe Veerstal en Turfsingel gelegenheid bestaan voor het bezorgen van goederen, terwijl het ook in het voornemen schijnt te liggen eenigszins omvangrijke zendingen van huis af te halen. Nadere gegevens zullen per advertentie worden bekend gemaakt Volvette kaas. De Bond van Kaasproducenten is ver stoord op dr. Swaving, rykszuivelinspecteur, en dr. Posthuma, voorzitter van den Alg. Ned. Zuivelbond. De eerste heeft zich op het Zuivelcongres te Bern doen kennen als een voorstander van het beginsel, dat het vetgehalte van volvette kaas slechts nationaal kan worden vastgesteld. Maar voor het aanstaande zui velcongres heeft hy een rapport opgesteld, waarbij juist internationale regeling wordt verdedigd. Een dergelijke grief koestert de Bond te gen dr. Posthuma. Te Utrecht besloot zijn vereeniging dat als eisch voor een interna tionale regeling in zake volvette kaas een nationale regeling en gelijkstelling van de fabriekmatige en boeren-volvette kaas moest plaats hebben. Maar in Amerika zal hy pleiten voor een internationale regeling, voor de fraai Seeretarls-Archlvarls dar Bemeente Gouda, kunnen nog tot en met IT Gaan zakanman mag In dit Iraala boak ontbrakan. -as De Uitgevers A. BRINKMAN ZOON. zonder dat de geëischte nationale regeling tot stand kwam, terwyl op deze laatste bo vendien niet veel kans bestaat. De voorzitter van den Bond van kaaspro ducenten, de heer A. van Wijnen, heeft nu in een open brief aan beide heeren gewezen op deze a.i. onbegrijpelijke wijzigingen in hunne inzichten en uiteengezet de inconse quentie hunner houding. Hy doet zulks in vragenden vorm doch hy besluit met de po sitieve verklaring: „Wat u in Amerika op het congres wilt gaan doen in zake volvette kaas, is een on recht en een dwaasheid. Een onrecht tegen over hen, -lie van oudsher de produceerders van volvette kaas zyn geweest en oaii dwaas heid tegenover exporteerend Nederland, omdat men zelf meewerkt, de concurrentie met het buitenland te verzwaren." Vakonderwijs geen reserve-onderwijzers. Het gemeentebestuur van Gouda heeft zich tot den Minister gewend met de vraag, of de Minister van gevoelen is, dat zyne uit spraak welke onderwijzers alleen vak-onder wijzers mogen zyn aan scholen waaraan zij niet als gewoon onderwijzer verbonden zyn, ook geldt ten aanzien van reserve-onderwy- zers. De Minister heeft geantwoord, dat, aangezien reserve-onderwijzers ten allen tyde voor het gewone onderwijs moeten be schikbaar zyn, zy niet tevens vak-ondei- wyzer kunnen wezen, althans indien hunne lessen geheel of ten deele samenvallen met de lesuren der scholen waaraan zy onder wijs moeten geven. Huldiging Deken Stroomer. Op initiatief van het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur'van O. L. Vrouw Hemelvaart is besloten tot een huldiging van den Hoog- Eerw. Heer Deken P. Stroomer, in verband met de benoeming tot Deken van Amster dam. De huldigingsvergadering zal worden ge houden op Zéndag 29 Juli a.s., des avonds te 8 uur, in de zaal „Concordia". De Kermis. De Directie van de Sociëteit „Ons Ge noegen" heeft een zeer gevarieerd en goed programma samengesteld voor de komende kermisweek, waarvan het uitgaand publiek zal kunnen profiteeren. Uit de annonces van gisteren en heden heeft men kunnen lezen, dat Het Schouw- tooneel uit Amsterdam hier Maandag en Dinsdag voorstellingen komt geven van het uitnemend en geestige tooneelwerk „De Wijze Kater", waarin Jan Musch de hoofd rol zal vervullen, terwyl het bekende revue- gezelschap van Henri ter Hall de volgende dagen tot en met Zondag met zijn nieuwe revue Nou-Nou het publiek komt amuseeren. En eiken avond behalve Dinsdag- en Vrij dagavond zorgt de Directie van „Ons Genoe gen" voor bal-champêtre in den tuin. Wij vestigen er nog even de aandacht op, dat de voorstellingen van „De Wyze Kater" x om 8 uur en de revue van ter Hall De directie jmeft, zooals uit de annonces blykt, dezelfdetoegangspryzen als vroeger Thalia Theater. Het journaal geeft veel nieuws op sport gebied uit Frankrijk en zeer duidelijke op namen van de uitbarstingen van de Etna en de daardoor aangerichte verwoestingen, aar dige dierendressuur enz. Ais extra nummer wordt vertoond een één-acter „Overtroffen" met Charley Chap lin in de hoofdrol, een vroolijk nummertje, net iets voor Charley. Een bijzonder gunstige comedie is „Zyne Doorluchtigheid de Landlooper". Dit mooi in scène gezette filmwerk in 3 acten is hoogst amusant en wordt schitterend mooi gespeeld. Als hoofdnummer gaat deze week „De Voddenraper van Parijs", een boeiend dra ma uit het Parysche Volksleven in 5 acten, bewerkt naar de bekende roman van Eugène Sue. Een mooi gespeeld filmwerk met prach tige décors alles in den juisten stijl. De heer Ambriola geeft by het hoofdnum mer en de overige nummers een by uitstek goede explicatie en het orkest kwijt zich zeer goed van zyn taak. Het goed gekozen programma voor de kermisweek zal ongetwijfeld velen tot een bezoek aan „Yhalia" uitlokken. Burgerlijke Stand. GEBOREN25 Juli 1923: Johannes Cor nells, z. v. T. Verby en J. M. van der Veer, Karnemelksloot 175; Adriana Hendrika, d. J. Wieser en M. van der Kleyn, Bosch- weg 8; 27 Juli: Aart, z. v. H. de Jong en J. van den End, Walvisstraat L ONDERTROUWD: 26 JuÜ: C. de Groot en B. van der Klis, J. Vet en W. Vink. W. A. de Beun en J. H. F. de Groot. A. van der Ben esi N. van der Laak. C. Verwaal en J. D. Groenendal. H. P. Bouwman en S. Bes zei zen. OVERLEDEN: 25 JuU: Leendert Heer- kens, 68 j. 26 Juü: Clasina van Dam, geh. met W. Groeneweg, 40 j. Adriana Klaver veld, grii. met T. Gibobn, 58 j. Agenda: 28 Juü, 3 uur. Clubgebouw Roei e-n Zeil- vereeniging „Gouda". Demonstraties in schoonspringen door Mej. Klapwijk en Mej. Treffers. 29 JuU, 1 uur. Sted. Zweminrichting. Groote Nationale Zwedwed strijd en. 29 Juli,- 7*4 u. n.m. Soc. Ons Genoegen. Cbncert Sted. Muziekkorps. 30 en 31 JuÜ. Groote Schouwburg. Het Schouwtooneel. 16 Augustus. Groote Schouwburg. Revue Henri ter Hall. UIT DEN OMTREK. BERKEN WOUÜE. De Gem. Zangver. „Vriendschap'' al hier, directeur de heer J. P. Uskam, te (iouderak, behaalde op het eergis- teien te Maasland gehouden Bondscon- cours, uitgeschreven door de Vereeni ging „Eendracht maakt Macht" aldaar, een eersten prijs niet 240 punten ui de tweede afdeeling. Het minimum aantal punten bedroeg 210 punten. De jury bestond uit de heeren B. Diamant, hred. Koeske en J. P. J. Wiertz. Door genoemde vereeniging werden in dit seizoen thans behaald twee eer ste en één tweeden prijs. GOUDERAK. Morgenmiddag speelt Gouderak 1 een voetbalwedstrijd teggn Zwervers 1 uit lapelle a. d. IJssei. Eu Uoüderak 11 legen D.V.S. 11, (Japelle a.d. IJssei. Voor den Ger. Zeudingsbond is aan het hoofdbestuur opgezonden: uit het busje P. Kok 3.23; bus Zondagschool 13.45, te zamen 18.71. OUDERKERK a.d. IJSEL. Naar wij vernemen zal de naar deze gemeente beroepen predikant ds. U. Luns, thans preü. dir. U. Z. te Zeist, zijn functie ais zoodanig neerleggen en zondag 30 September a.s. zijn intrede in deze gemeente doen. WADD1NXVEKN. De lieer V. alhier, kwam met zijn motorrijwiel zoodanig te vallen, dat luj zijn enkel brak. Er doet zich in deze gemeente een geval van de besmettelijke ziekte tebris typhoidea voor. De werkloosheid breidt zich zeer uit m deze gemeente. Reeds staan een o3 tal werkzoekenden ingeschreven bij de plaatselijke arbeidsbeurs. Geruchten doen de ironde, dat tenge volge van de slapte in de meubelindus trie enkele iabrikanten hun tabnekeu zullen gaan stopzetten en andere op naive kracht zullen laten werken. De Waddinxveensche Bestuurders- boud heeft een adres aan den Gemeen teraad gericht, waarin 111 verband met het onrustbarend toenemen van het aantal werkloozen een dringend beroep op dat college gedaan wordt om zoo spoedig mogelijk pogingen in het werk le stellen tot het verkrijgen van werk verschaffing. het wordt zelfs wenscUe- lijk geacht, dat er direct een steunre geling wordt ingevoerd. De raad dezer gemeente komt op Dinsdag 31 Juli a.s.; des namiddags te zes uur bijeen. De agenda vermeldt: 1Mededeelingen, ingekomen stukken enz. om daarop, zoo noodig te besluiten 2. Adres van den Waddinxveenschen Bestuurdersbond om een steunregeling vast te stellen of werk te verschaffen aan de werkloozen met voorstel van B. eu W. om aan het verzoek te vol doen. 3. Aanvraag van B. en W. om een crediet voor de vernieuwing van den bliksemafleider van het raadhuis. 4. Verzoek van Hijkoop alhier om vergunning tot het maken van een hoofdeneinde in de sloot ten noorden dei Jan Dorrekenskade C Aanvraag van B. en W. om een crediet voor de rioleering van het ge dempte slootje achter den Kerkweg. 6. Voorstel tot onbewoonbaarverkla- rmg van woningen, speciaal in verband met de in werking treding der gewij zigde huurwetten. Wijziging der #em. politieveror- deningvHiet berijden van de Nesse en de voetstaiat van den nieuwen ver bindingsweg, het schoonmaken der ge loste bietenwagens). 8. Begrootingswijzigingen. B. en W. deelen, naar aanleiding van het verzoek van den Waddinxveen schen Bestuurdersbond om in verband met het groot aantal werkloozen werk verschaffing en een steunregeling te verkrijgen aan den raad mede, dat hun cellege thans de voorkeur geeft aan een steunregeling. Voorgesteld wordt de steun voor alle georganiseerden en on georganiseerden gelijk te stellen en wel op: voor gehuwden en ongehuwde kost winners f 8 per week, benevens f 0.50 per week per nietverdienend gezinslid boven de twee personen, tot een maxi mum van acht personen en voor kost gangers f 5 per week, met de beperkm gen in de ministerieeie regeling vast gelegd. In verband met de totstandkoming van den nieuwen verbindingsweg tus- schen Kerkweg en Noordkade, is het gewenscht het verkeer door de Nesse te verminderen. B. en W. achten het in het belang der bewoners van de Nesse het ver- keei aldaar niet stop te zetten. Tevens achten zij het noodig te bepalen, dat de voetstraat langs den nieuwen weg uitsluitend voor dat doel wordt aange wend. Daarom stellen zij den raad voor de algemeene politieverordening dezer gemeente aldus te wijzigen aan te vul len, dat de Nesse alleen in noordelijke richting mag worden bereden en dat het verboden is om de langs de open bare rijwegen gelegen voetstraten te be rijden. Zondag 29 JuU. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10H u. v.m. Dr. L. J. van Holk. St. Janskerk .1 Ou. v.m. Ds. G Wostmyae, pred te Warfhuizen. Onderwerp: „Nacht schaduw en Morgengloren Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Ds. Th. G. Stellwag, pred. te Delft. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. Da. T. Sap, Doopen. 5Mi u. n^n. Ds. J. W. Gunst Kattensingel 10 u. v.m. Ds. J. W. Gunst 5 Mi u. n.m. Ds. T. Sap. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 1014 u. v.m. Ds. J. N. v. d. Heyden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 6 u. n.m. Ds. G. West- mijse, uit Warfhuizen. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Nanta, Le ge rpredikant. GOUDBRAK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. lOMi u. v.m. Ds. J. W. Roobol. Géref. Kerk. 10V4 u. v.m. Preeldezen. 7 Mi u. n.m. Ds. T. Sap van Gouda. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Kniphuijzen. Geref. Kerk. 10 u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. Drost OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. Hoek, H. Avondmaal. 7 u. n.m. Ds. IJsebrandts STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. lOMi u. v.m. De heer A. H. v. d. Kolff, G. O. te Dubbeldam. Evangelisatiegebouw. 7Mi uur. n.m. de heer A. H. v. d. Kolff HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. IJsebrands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 6M1 u. n.m. Ds. T. Lekkerkerker. Remonstr. Kerk. Geen dienst. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. H. A. l^enmans In den ochtenddienst doopen NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. F. H. v. Oosten, pred. te Feienoord. REEUWIJK Ned. Herv. Kerk. 10 u. vjh. De heer Muller, te Bodegraven. GOUDA. Maandagavond. Gebouw tot Heil des Volks, 7V4 u. n.m. Ds. v. Lokhorst van Bennekom, voor de Ver. Calvyn. Woensdag 714 u. n.m. Gebouw tot Heil des Volks, v. d.. Ver. Calvyn. De heer v. Leeu wen, G. O. te Dordrecht Vrijdag. 714 u. n.m. Geb. tot Heil des Volks, v. d. Ver. Calvyn, Ds. v. d. Wal van Bar- neveld. Leger des Heils: Zondag 29 Juli: 7 u. v.m. Bidstond. 10 u. v.m. Heilingsdienst, Kapt. J. U. C. Stastra. 4 u. njn. Openluchtmeeting by de Sluis. 8 u. njn. Groote openbare heilssamen- komst. Kapt. J. U. C. Stastra. 1| «Gedurende de Kermisweek vanaf 30 Juli tot en met 4 Augustus van 810 straatzang. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Seriewedstrijden O.N.A. Zaterdag 28 Juli. 4—5 uur: Gouda 5—A.L.T.U. 3 (om 3e en 4e prija). 5.156.15 uur: O.N.A. 5G.S.V. 4 (om le en 2e prijs). Zondag 29 Juli. 10.45—11.45: A.: O.N.A. 4—A.L.T.O. 2 12—1: B: M.V.V. 2—Gouda 4. 2^0—3.30: Verliezer A— Verliezer B. 3.45—4.45: Winnaar A—Winnaar B. Openingswedstrijden G. S. V. 12 uur: V.I.O.S.—Ü.S.V. 1.15 uur: Gouda—O.N.A. Verliezersronde. Winnaarsronde. GoudaLugdunum. Een „Gouda-elftal' speelt morgen een vriendschappehjken wedstrijd te gen Lugdunum te Leiden. Hieraan is tevens een boottocht naar Leiden ver bonden. ZWEMMEN. Wedstrydprogramma voor Zondag 29 Juli. le klasse A. Gouda: G.Z.C. 1—U.Z.C. 1. Amersfoort: A.Z.&P.C. 1—Maas I. le klasse B. Amsterdam: A.Z. 1—L Dolfijn 1—D.J.K. 1 3e klasse A. Gouda: G.Z.C. li—Hilligersberg 1. Maas IG. Z. C. I. De reeds lang uitgesteld1» competitie- ontmoeting Maas I—G-, 'L. C. I vindt Maandagavond 30 Juli te Hilligersberg plaats. Wedstrijd Amsterdam—Rotterdam. De Stedenontmoeting A'dam—K'dani om het zilveren Y, zal dit jaar op 19 Augustus plaats vinden ter gelegenheid van het zwemfeest van ,',Het Y". Uit Amerika is het bericht gekomen dat de beroemde zwemmer Weismuller houder van tal van wereldrecords, 111 het ziekenhuis is opgenomen en voor- loopig niet aan wedstrijden zal kunnen deelnemen. Men vermoedt een hart ziekte waardoor het twijfelachtig zou zijn of hij verder nqg aan wedstrijden zal kunnen deelnemen. Het schijnt, dat hij zich op 4 Juli heejtt overspannen. Hij zwom toen op één middag in vijf verschillende nummers en maakte daar bij het 500 Meter wereldrecord. De ge- neesheeren hebben hem een langduri ge rust voorgeschreven; zot! U4 luj nog al optimistisch, hij beweert tenminste in Augustus aan de Amerikaansche kampioenschappen te zullen deelnemen. DAMRUBRIEK. Onder redactie van de Damclub „Gouda". Oplossingen worden ingewacht bij dan Secretaris, Steynkade 27, of aan het lokaal der club, Markt 49. Oplossingen moeten worden ingeaéndeu uiterlijk Dinsdag 7 Augustus. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 18 Augiistus. Probleem no. 66. Zwarte schijven op: L, 2, 5, 7, 9, 14, 20, 24, 26, 29, 30, 37, 40. Witte schijven op: 12, 17, 18, 21, 22, 28, 43, 47/49. Probleem no. 67. Zwarte schijven op: 6/9, 12, 16, 16, 18, 19, 23, 40. Witte schyven op: 26, 27, 29, 32, 84, 37, 38, 41/43, 45. De oplossing van probleem no. 60 is: Wit: 48—42, 29—24, 30—24, 39—33, 36 11, 11 4. Van no. 61: wit 2924, 252Q, 46 37, 47—41, 43 1. beteekent gaat naar. beteekent van totten met. is, slaat naar. GEMENGDE BELICHTEN. Vechtende ri wee jongetjes warenl aan het spelen op een steiger aan de Itotte te Rotter dam. Ze waren allebei brie jaar en me nigeen, die passeerde hield dan Oöft hot hart vast. Op eptu_g«geven moment gaf de een den ander een trap, zoodat het manneke viel, doch nog net gelegen heid had, een been van den verderver te grijpen, met het gevolg, dat de twee knaapjes in de Rotte vielen. Een ge raakte al dadelijk onder een vlonder vil bevond zich 111 een benarde positie. Een bootwerker en een wachtman sprongen onmiddellijk te water en slaagden er met groote moeite 111, de drenkelingen op het droge te brengen. Na een Hink pak staag, eigenmachtig \i«tgedeeUi, werden de Ultiputters aan hun ouders afgeleverd. Gisteren heeft het tweetal zich bij oen inspecteur van politie te verant woorden gehad. Gedwee stonden ze daar tegenover elkaar, telkens met gebalde vuiston de neuzen afvegend en loenscheud naar don grooten man achter het bureau, met ungst verbeidend een herhaling van de reeds door de burgerlijke auto riteiten toegediende kastijding. De één gaf den ander de schuld. Nee meheer, zei de zegge dru*-jarige Vrie, üerrit heit het gedaan. Niete», ontkende Gerrit, die denzellden respec labelen leeftijd heelt bereikt, Arie heit het gedaan. De inspecteur heeft nog nooit zoo n lastig verhoor afgenomen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 762.5 te Karlsruhe. Laagste stand 749.4 te Haparunda Verwachting tot den volgenden dag: meest matige wellicht tijdelijke krach tige Zuidelijke tot Westelijke wuul, zwaar bewolkt ot betrokken regenbui en, zelfde temperatuur. APVERTENTIEN. HET Van Bevcrninglaan 33 (Park) Gouda, is uit de hand TE KOOP. Direct te aanvaarden. Te bcvrutfefc aldaar. 2168 10 GEVRAAGD voor het bergen van heipalen, liefst omtrek Utrecht, Gouda en uun spoor gelegen. Brijen met volledige aanbiddingen onder letter» W. V. M. a. h. Bureau KEUZEN KAMP, Boerenviachmarkt 5, Rotterdam. •Jiur. 10 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA brengen ter openbare kennix dat, in verband met de a.s. KEK Ml.*!, alle winkel» op de kermiadagee van 30 JUU t/m 4 AUGUSTUS GEOPEND mogen blijven. - 11 y2 X 2 ya Motor. er— met de GROOTSTE INRICHTING DER WERELD en wel met welke door zijn sierlijkheid uitmundt op 't Sebied van Stoom- caroussel. Beroemd om zijn GROOTHEID KUNSTBEELD- HOUWWERK en SCHILDERKUNST, zonder weerga. Dus jong en oud vermaakt zich in dit Kunstpaleis. Groot is de verlichting, zelfs een zee van licht. PRACHTIGE MUZIEK. 2 is, so Minzaam aanbevelend.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4