NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 82* Jaargang Woensdag I Augustus 1823 No. IS30I »r en, OON SLEN !ANT 270 ikuiart. £N HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van 19 Het schadevergoedingsvraagstuk. BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEl' WFRKERK JUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, eiuu Di'blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen UITENLANDSCH NIEUWS. «iit/i ‘Ivo l L* vice- veribupte waren origi- zijn 2128 80 (Wordt vervolgd I' enorm Ie nie telijke I «plombeerde zakken Afgunst is een surrogaat van achting, brutaliteit een surrogaat van moed. te Mainz ter dood veroortieelde beider» zyn „begenadigd". Hun straf veranderd in levenslangen dwangarbeid een der Fransche strafkolonie». had inor- koit OUD A zei een 676 34 .randeerd zuiver iiden Medaill «mg. gaan. er 11 >rleken WORMERVEER •n, halt-signalen FEUI1XET0M. Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. n het 70 toestand die de regeeringspro- teenen, Hxrid- ratiek, Zenuw, and en bestel m Haag. Toe- and 8.50 ERBORA” ie verplichtingen worden bereikt tusschen de geallieerden en Duitschland. Eerst dan zal de politieke toestand voldoende helder worden om den Volkenbond vryeHjk zyn opschrift; den grond. Oniniddeiltyk is natuurlijk eigenaar gewaarschpwll, leen zal kunnen uitmate wichitge diplomatieke bescheiden zijn dwenen. Verdacht van den diefstal wordt jonge, eenvoudig gekleede man, die Vryilwgmiddag om lialf vyf bij den sierge aanmeldde om 26 rer vijf ais president zijn overleden, te weten d» drie vermoorde presidenten en Harrison Taylor. Allen werden zij door hun president opgevolgd. In twee van de zich slechts noode in het partij en de partij-bazen meenden, dut nog ‘ten minsten last van hem «ou i als men hem hel eerebaantje slechts weinig werkelijke invloed verbonden is -- gal. De myn sprong ver keerd, want McKinley werd vermoord. Roo sevelt volgde op en werd, toen McKinley*» (tweede) termijn verstreken was, herko zen. Dit leidde later nog tot een merk waardig conflict tusschen Roosevelt en het Amerikaanschè 1 vylk. De door de praktijk van meer dan een reeuw geijkte traditia, door Washington gevestigd, dat geen pre sident langer aa|^}et bewind behoort te zijn dan twee terriE^n, werd door Rootu velt genegeerd, of n^pr hy legde het B<»o uit, dat hij zijn eersten termijn 19011906 als nog toekomende aan McKinley be schouwde en niet voor zichzelf wilde mee tellen. De Amerikaansche kiezer» gingen op deze spitsvondigheid niet in en hy leed bü de verkiezing m 1912 een eclatant échec. Van de oud-presidenten zijn enkel Taft en Wilson nog m leven. De huidige vice-president ia Calvin Cop- lidge, nog een betrekkelijk jonge man, n.l. 61 jaar. iels dat hem geschikt maakt voor men- schen van ,,een zekere positie”. Hij is voedzaam en smakelijk, men herinnert zich hem gegeten te hebben; hij heeft een verleden en een toekomst evenals een storting in een bank; en bovendien is Juj iets waarover men kan redenee- ren! A Iedere tak der familie hield zich hals slarrig aan een bijzondere plaats de oude Jolyon zwoer bij Dartmoor; Ja mes bij Welsh; Swithin bij Southdown; Nicholas hield vol, dat ai mocht men er den neus voor ophalen, er mets was te vergelijken bij New-Zealand. Wat Koger betrof, de origineele van de broers, hij had een eigen plaats moeten zoeken en, met een vindingrijkheid een man waar dig, die een nieuw ambt voor zijn zoons iiao bedacht, had hij een winkel ont dekt. waar men iamsvleesch verkocht, dal uit Duitschland was ingevoerd toen hij er over werd aangesproken, liet hij, als bewijs van echtheid, de re kening van den slager zien, waaruit bleek, dat hij meer dan een der ande ren betaalde. Het was bij die gelegen heid, dat de oude Jolyon, zich tot June wendende met een van zijn wijsgeerige uitlatingen, zéide „Je kunt er op aan, dat de Forsytes ee.i dolle troep zijn en je zult het ’elf ontdekken, als je ouder wordt!" limothy was anders dan de and&en. want ofschoon hij flink van den lams- rug at, beweerde hij er bang voor te zijn. Voor ieder, die psychologisch belang- ,»Hoe snoe- keek de tafel rond, alsof hij de eigenaardig heden van de gasten aantoonde en Soa mes vroeg zich af. wat hij wel zeide. Uit Irene's glimlach was op te maken, dat zij instemde met zijn opmerkingen Zij scheen altijd eens te zijn met andere lieden. Haar oogen waren op Soames gericht en deze sloeg de zijne dadelijk neer De lach stier! weg van haar tippen ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Kanco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, ojj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur.; Administratis Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545 vreemd Zondag was die goede dominee Scoles zoo geestig, zoo sarcastisch in zijn preek geweest: „wat nut," had hij gezegd, ,,zal het een mensch doen, als hij zijn eigen ziel wint, maar" al zijn bezittingen verliest*?" Dat, had hij ge zegd, was het motto van den midden stand; nu, wat had hij daarmee be doeld? Natuurlijk, het kon zijn wat de middenstand geloofde, zij wist het niet; wal dacht Soames daarvan?" Hij antwoordde afgetrokken: zou ik dat weten? Scoles is oen ver, nietwaar*?” Want Bosinney gemelijk van zijn brood vestingwallen zat te vormen. Soames merkte op, dat zijn kleeren een goeden snit hadden, maar te klein waren, alsof zij jaren geleden reeds gemaakt waren. Soames zag, dat hij zich naar Irene wendde en iets zei, en dat haar gelaat straal de, zoouIn hij het dikwijls zag stralen tegen andere menschen, nooit tegen hemzelf. Hij beproefde op te vangen, wat zij spraken, maar tante Juley was aan het woord. „Had dat Soames niet altijd heel toegeschenen? Den laatsten J DLITSCHLAND. De zeven Ier dood veroordeelden van Mainz. Gemeld wordt dat de door den krijgsraad zeven ar ia in In de politieke crisis is eenige ontspan ning ingetreden. Van een npgeeringscrisis is reeds geen sprake meer; in hoofdzaak omdat men geen geschikte candidaten voor den post van rjjkskanselier heeft. De besprekingen tusschen de verschil lende fracties zyn afgeloopen en zullen vóór de bijeenkomst van den Rijksdag, die vermoedelyk 8 Augustus zal plaats hebben, niet worden hervat. Het zwaartepunt van den binnenlandschen politieken ligt natuurlijk in de beslissing, Rijksdag zal nemen. Het gramma om verlichting in den toestand te brengen, dat Zaterdag in hoofdtrekken is bekend gemaakt, zal zoo spoedig mogelijk geheel worden uitgewerkt, zoodat het ter stond aan den Rijksdag kan worden voor gelegd, die ten slotte de beslissing moet nemen. rol te kunnen laten spelen. Verwacht wordt dat het Britsche Kabi net morgen zal beslissen over de nota's van België en Frankrijk, en of het voor het geval overeenstemming met Frankrijk on waarschijnlijk is, een afzonderlijk antwoord zal zenden op het Duitsche memorandum van 7 Juni. Indien dit wordt gedaan is het rnogelyk, dat Italië zich zal aansluiten bij het zenden van een gemeenschappelijke nota. In de best-ingelichte kringen te Londen beschouwt men den toestand als het tegen overgestelde van optimistisch. t»u vlca- r'4* gevallen- bracht do nieuwe president wyzi voor na dlu De toestand in het Ruhrgebied heeft de laatste dagen tengevolge van de volkomen stopzetting van den levensmiddelenaan- voer een buitengewoon ernstige verscher ping ondergaan. Volgens berichten uit Dortmugd zouden de Franschen. die thans met alle macht het verzet ook physiek wenschen te breken, alle aanwezige levens middelen bij de handelaars opkoopen. Men neemt het laatstgenoemden zeer kwalijk, dat de meesten hunner zich tegen het op koopen door de Franschen volstrekt niet of sléchts zeer weinig hebben verzet. Ge vreesd wordt dat de gevolgen van den vol ledigen uitverkoop zich ook in politiek op zicht zullen doen gevoelen. Gistermiddag werd reeds in een mijn bij Gelsenkirchen het werk neergelegd, daar de arbeiders en hun gezinnen sedert Zaterdag geen vol doende voedsel hebben gehad. stelt in do Forsytes, is deze groote lamsrug een kenmerkende trek van het hoogste belang. Niet alleen toekent het hun vasthoudendheid als geheel en. in dividueel, maar er blijkt ook uit, dat z'j met hart en ziel behooren tot die groote klasse, dievasthoudt aan smake lijke voeding en niet toegeeft aan een sentimenteel verlangen naar schoonheid De jongere leden van de familie zou den het wel gedaan hebben gegeven parelhoen of een kreeftensa us, dat tot de verbeelding ónder voedzaam was. Maar vrouwelijke leden, of zoo g, dat iiy ‘te Oostkust FRANKRIJK. De geheimzinnige inbreak bij Paul (Jambon. Een kort telegram uit Parys heeft reed» melding gemaakt van een geheimzinnige inbraak, welke heeft plaats gehad in de woning van den vruegeren Franschen am bassadeur te Londen, Paul Chambon. On geveer een maand geleden heeft de heer Cainbon zijn kamers aan de boulevard Haussmann verlaten, om tydelyk in z(jn villa te Versailles te gaan wonen. Het toezicht van zijn woning in Parijs had hjj overgelaten aan zijn vertrouwden bedien de en chauffeur Gabeur, die met zijn ge zin in aangrenzende kamera woonde. Za terdagmorgen ontdekte diens vrouw, dat zoowel in haar appartementen ais in die van haar meestel was ingebroken. Een onbeschrijfelijke wanorde heerschte in de kamers. De inhoud van alle kasten lag over den vloer. Verschillende voorweipen van waaide waren verdwenen, maar vol strekt niet alle, waardoor al dadelijk het vermoeden werd gewekt, ‘lat het den «lief niet uitsluitend om een dergelijken buit te doen was. De schryfbureaux van (Jambon waren blijkbaar nauwkeurig doorzocht. Overal lagen opengescheurde enveloppen met het „Documents importants" over de die ten slotte al ten of werkelijk ge- ver- Éen snoever? Maar wat bedoelde Soa mes? Iiidie.ii de heer Scoles, een gees telijke, een snoever was dan kou ieder het zijn het was ontzettend! „Nu,'dat zijn zij ook!” zeide Soames Gedurende het oogenblik van ont hield zwijgen van tante Juley ving zij eenige woorden van Irene op, die klon ken ais: „Gij. die hier binnentreedt, laat alle hoop varen. Maar Swithin was gereed met ham. „Waar koop je je champignons? hij tegen Irene met de stem vim hoveling. „Je moet naar Smieybob gaan - hij zal ze je versch geven. Die klei ne zaken geven zich geen moeite. Irene wendde zich tot hem om te ant woorden, en Soames zag dat Bosinney haar gadesloeg en bij zichzelf glimlach te De kerel had een vreemden Inrti Bijna zoo eenvoudig als een kind, dat lacht als het in zijn schrik is. En wat den bijnaam van George betrof „de Boekanier" daar hechtte hij niet veel aan En toen hij zag. dat Hosiu- ney zich tot June wendde, lachte Soa nies ook, maar bitter hij hield met van June, die er niet uitzag>ulsot zij al te zeer in haar schik Dit was met te vejwtmderenwant zij had juist het volgende gesprek met James gevoerd. „Ik ben op mijn weg najir huis aan de rivier geweest, oom James, en ik heb een prachtige plek voor .een nuig gezien. aan een lade iets, sprak en mi... dit waren uiel, dan warqg ze bedorven door hun vrouw of hun moeder, die. daar ze Laar geheele huwelijksleven gedwon gen waren geweest lamsrug te eten, een geheime vijandelijkheid daartegen hadden overgedragen op haar eehtge- nooten en haar zoons. toeft de strijd over den lamsrug ten einde was, kwam deTewkesbury-ham aan de beurt, met een klein glaasje West India. Swithin was zoo lang met dit gerecht bezig, dat‘hij een oponthoud in het diner veroorzaakte. Om er zich beter aan te kunnen wijden staakte hij het gesprek. Van zijn plaats naast mevrouw Sep timus Small keafi Soames aandachtig toe. Hij had een persoonlijke reden, m verband met een geliefkoosd bouwplan, om Bosinney gade te slaan. De archi tect zou geschikt zijn voor zijn doel, hij zag er handig uit, zooals hij daar King in de politiek van zyn overleden ganger. Dat deden n.l. John Tyler, dre Harrison kwam, en Andrew Johnson, den grooten Lincoln verving. Zeer curieus was het gebeulde ua de vermoording van McKinley. Men weet dal de toenmalige vice-president Roosevelt up- volgde. Het curieuze van dit feit zat hem hierin, dat Roosevelt juist door de party vice-president was gemaakt, omdat man hem wat uit den weg wilde hebben. Roose velt voege ge reel; men 1 hebben waaraan 18) - „ik geloof niet, dan Ann s morgens beneden komt, is het wel?" „Hoe heet je dokter, Fanny? Stubbs? Hij is een kwakzalver!" „Winifred? Zij heeft te veel kinderen Immers vier? Zij is zoo mager als een lat!” „Wat geef je voor dezen sherry, Swi thin Naar öujn smaak is hij te belegen I” Bij het tweede glas champagne werd eea soort gemompel gehoord, dat, in dien ontdaan van toevallige bijkomstig heden, en beschouwd in zijn oorspron kelijk element, blijkt te zijn James, die een verhaal doet; en dit duurt een ge- ruWn Ujd» soms zelts maakt het in- brewkop, wat algemeen als het glans punt \Wordt beschouwd van een feest der Forsytes „de lamsrug Geen Forsyte heeft ooit een diner gegeven zonder voor een lamsrug te zorgen. In diens sappige stevigheid is Spoorwegramp in Duitschland. 44 dooden. 55 gewonden. Gistermorgen reed aan het station Kreiensen de D-trein HamburgMünchen op den in ,het station staanden voortrein waarschynlyk doordat door werd heengereden. Tot 's morgens kwart over 8 27 dooden en 25 gekwetsten, Waarvan zwaar. Later bleek dat het aantal dooden veel grooter was. De machinist die niet wist dat zyn trein een voortrein had, was in Hannover pas op den trein gekomen. Vol gens de dienstregeling moet de voortrein te Kreiensen niet stoppen, bleek het dus een toeval dat dit wel gebeurd was. De D- trein was overbelast met reizigers, zoodat zelfs een hulplocoinotief werd voorge plaatst. De machinist van den D-trein heeft, aannemende, dat htf den weg vry zou vinden' waarschynlyk niet te nauw keurig gelet op de seinen vóór het sta tion. Hy heeft meegedeeld, dat hy boven dien een vreemd voorwerp in het oog gekregen, zoodat hy in denKjkfyzen gen «Ie signalen slechts onduidelijk waarnemen. Toen hij het ongeluk zag aankomen, zette hy onmiddellyk de noodrem in be weging, doch hy kon de botsihg niet meer verhinderen. Deze had met zooveel kracht plaats, dat de drie laatste wagens van den voortrein als een telescoop in elkaar ge schoven werden. De gevolgen voor de reizigers waren ontzettend. De laatste drie wagens van den stilstaanden trein werden volkomen ver- nfeid. De slachtoffers, waaronder 44 doo den en c.a. 55 gewonden, waren byna allen passagiers van den voorsten trein, terwijl van den D-trein alleen het personeel voor een deel licht en voor een deel zwaar ge waad werd. De machinist en de stoker van den D-trein kwamen er wonder boven won de» met den schrik af. Uit Göttingen en Hamburg zyn onmid dellyk treinen met artsen en reddings- manschappen naar de plaats des onheils gezonden. De materieele schade is natuurlek zeer groot. Ook een deel van de brievenpost is vernield, daar de post- en de bagage wagen van den D-trein eveneens vernield werden. Een Italiaansch voorstek De economische noodtoestand in Duitsch land. Geen kabinetscrisis. Naar verluidt, is het Belgische antwoord ten gunste van het voorstel om een com missie van deskundigen te benoemen om de Commissie van Herstel te adviseeren bij het vaststellen van de van Duitschland te eischen betalingen, het stelt tevens de ontruiming van het Ruhrgebied voor, naar mate Duitschland betaalt. De „Daily Telegraph" kenschetst Poin- caré’s antwoord als de meest hoffelijke, maar ook meest absolute verwerping van byna elk voorstel door Engeland gedaan. Het Italianasche antwoord is Zondag avond in Londen ontvangen. Ook over dit antwoord bewaart :nen in officieeie krin gen het grootste stilzwijgen, doch men meent té weten dat het voorstel van Bald win en Mussolini’s antwoord er op groo- tendeels eenzelfden weg uitgaan. Alleen legt de Italiaansehe eerste minister er den nadruk op, dat naar zjjn meening de scha devergoeding van Duitschland en «Ie onder linge schulden der bondgenouten zoo nauw t? zamen hangen, dat men het eene vraag stuk niet afgescheiden van het andere kan behandelen. Hij is van meening, lat de m:n‘lei”welgestelde bongenooten in het al gemeen en zeer zeker Italië er niet toe kunnin overgaan iets op hun vorieritig op Duitschland te laten vallen zonder dat zij vooraf weten hoe het staat met hun eigen verplichtingen ten opzichte hunner credi teuren. Dit standpunt is reeds vroeger herhaaldelijk door Mussolini verledigd, waarby hy steals opmerkte, dat Italië be reid is het zijne te doen als er, met het oog op den toestand in Duitschland. offers noodig zjjn, ten einde zoo het herstel van Europa te verkrijgen, doch alleen op voor waarde, dat alle andere hondgenooten een naar verhouding geljjk offer brengen. Wat het bedrag der tfan Duitschland te vorde ren schuld betreft, wil Mussolini Duitsch land laten betalen tot de grens zijner draagkracht, zooals deze, naar Baldwin heeft voorgesteld, door een commissie van deskundigen is gefixeerd, doch zonder dat men Duitschland verplicht iets op zich te nemen, wat het niet kan volbrengen, doch terzelfdertijd mag men niet afzien van de waarborgen der betaling, die in het Ver drag van Versailles zijn neergelegd. Een voorstel van Italië gesteund door Engeland om Duitschland onmiddellijk tot den Volkenbond toe te laten, acht men in Parijs zeer voorfiarig. Om een dergelijke toelating mogelijk te maken moet eerst, zoo zegt men, de entente tusschen de ge allieerden worden hersteld ten aanzien van de Duitsche betalingen en de uitvoering’ van het verdrag van Versailles en vervol gens overeenstemming over de Duitsche fiOUBSCHE COURANT. VEREEN 1GDE STATEN. De trein met President Harding is giste ren te San Francisco aangekomen. De lijfarts van den President, brigutie-gene raai Sawyer, deelde mede dat de patiënt „zwak en ziek was, doch iets beter". Voor lopig is de geheele uitgebreide spreek- beurtentournee in Californië afgelost. Uit een bulletin blykt, dat de President zich zelf veel kwaad heeft gedaan door hoe wel reeds ziek nog redevoeringen te houden; vooral het hart heeftdaaixipor ge leden. Naar generaal Sawyer heeft ver klaard, zal de President voorloopig com plete rust moeten houden. Een latere bericht meldt dat de longont steking zich niet heeft uitgebreid de hart- werking beter wordt en de President regel- ADVEKTENT1EPRUS: Uit Gouda omatrekaa (bahoorwda tot dm basorgkriagc 1—5 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den beaorgkring. 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertoatiün in het Zatordagnummer 20 bijslag op den prijs. Liafdadigbaida-advertoatidn de helft van den prtfa. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN; 1—4 regeb ƒ8.05, elke regel meer ƒ0.50. Ok de voorpagina 50 hoogar. Gewone advertontiln ea iageioadea mododeelingen bü contract tot naar gareduoeer den prü*. Grooto lettors ea randea worden berekend naar plaatoruimto. Adverteatiën kunnen worden ingezonden door tuMchenkomst van soliede boekhan delaren, Advertontiebureaux ea oom Agenten en moeton daags vóór do plaatsing het Bureau rijn iagakoiotn. tenoinde van opaamo verzekerd to atfa. matig spijs en draak tot zich neemt, zich ook minder uitgeput voelt Het was Harding's bedoeling, door het Panama-kanaal naar zou terugkeert’.n, maai tiaar komt nu niets van. De plotselinge ernstige ziekte is nu her kend als longontsteking. Aanvankelijk was aan vergiftiging gedacht. De Presi dent zou krabben hebben genuttigd, die zelf met koperzouten waren vergiftigd. Maar tenslotte wys de diagnose thans op longontsteking. Dit ia altyd een gevanriy ke ziekte en Harding is een man van 57 jaar, die zoo juist een zware en uit den aard der vermoeiende reis achl rug heeft Mocht hy sterven, dan treedt president in zijn plaats en blijft v lyk overigeena by het oude. Er zyn, met Harding meegerekend, piesidenten geweest» van wie een zich con- een bewoner van de eerste etage te spreken. Toen hem geant woord werd, dat deze afwezig was, ver klaarde hy dit te weten. Maar tevens, dat de bediende dan voor hem een enveloppe zou hebben. Waarop hij naar boven om pas weer om zes uur heen te Niemand had toen echter aandacht gewijd aan dit bezoek. 100

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1