ING! ;ns. uda 4 e NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEll WERKERK OUDERKERK O V DE WATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Donderdag 2 Augustus 1923 No. 15301 92*Jaargang v I I HET GELUK DER RIJKEN i Waag tardjes. Een afzonderlijk Britsch antwoord te verwachten. Publicatie der stukken betreffende de onder handelingen gevr aagd. Verwet in Frankrijk. De economische crisis. Uit het bezette gebied Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 9 akkelijk te ja gaat niet k<m De quaestie de erkenning der Russische I en door BUITEN LANDöCH NIEUWS. voor in staat in verband ie duur zeer .11) t 2128 30 ar foto’s Iruk van De dwaas bestrijdt, de wijze weerlegt, de verstandige doet geen van tweeen. ABONNEMENTSPRIJS: por kwartaal 2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de liezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ona Bureau: MARKT 31. GOUDA, bfj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur.; Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 645 ko- sowjet-Rus- papie*-roebel dat meer ontruiming van verzet meening <«e ia; FEUILLETON, (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van M«vr. J. p. WESSEL1NK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. doen Enkele mil- gevul Intei - het by4|f gis UI aen, Huid- iek, Zenuw. 1 en bestel Haag. Toe- 1 8.50 tBORA” is( zy bovenbrachten, voor sen. Het sdiynt hier een interessant te gelden voor de Academie voou nationaal Recht in den Haag, in zonder voor prof, de l.apraelle, die teren nog over de rechtstoestanden volle zee heeft gesproken. sn. .hm u Voor eanigen tyd werd in de West-Euro- peesche’ pers het bericht verspreid, dat Krassin den Raad van Volkscommissarissen had voorgesteld de schulden der oude Russi sche regeermgen te erkennen. Krassin heeft thans dit gerucht persoonlyk tegengesproken. Hij wenscht zich te houden aan de besluiten der Sovjetregeering, neer gelegd in het telegram van Tsjitserin van 1921 en aan de besluiten der Russische de legatie te Genua en Dén Haag. Deze houding wachten met zoo n vader! Dit leidde zijn gedachten in een min der aangename richting. Wat beteeken- dc al dat gepraat over Soames en komt hierop neer, Hat de Sovjetregeering bereid is tot erkenning dier schulden en tot het overwegen der wensend ykheid van ver- goeding van schade door de revolutionaire maatregelen aan buitenlanders toegebracht, mits lo. dat de Sovjetregeering als zoodanig wordt erkend, 2o. dat er credieten beschik baar worden gesteld voor het economisch herstel van liusluad. Deze voorwaarden van Rusland zyn pchtei door de kapitalistische regeermgen verworpen en de verbetering in «den economischen toestand van Rusland m wen laattsen tyd heett de positie der Sov jetregeering by verdere eventueele ondei- handeiingen zeer verbeterd. leeningen reeds het geval is. Het is onmogelijk, dat men aldus hoopt een nieu wen munts tand aard tot stand te zien men evenals bijvoorbeeld in land, waar reeds naast den de tsjerwonets bestaat. By Kon. Besluit is gisteren afgekondigd de wet op het gebruik der taivn aan de Gentsche Universiteit. De Belgische Senaat heeft verder de Legerwet aangenomen. In Italië heeft de opperste raad der fas cisten bekend gemaakt, dat een reserve is gevormd van 500.000 zwarthemdén, wier hoofdtaak zal zyn te beletten, dat de andere politieke partijen: volkspartij, socialisten, communisten en andere weder het hoofd zul len opsteken om tegen Mussolini en zyn aanhang oppositie te gaan voeren. De opperfite raad kwam tot de overtuiging dat verreweg het grootste deel van de natie het fascisme wenscht en ondersteunt en dat het 'dus in het nationaal belang is het fas cisme in bescherming te nemen tegen even tueele aanslagen van andere partyen. Irene? Evenals in elke familie, die zichzelf acht, was er een entrepot opgerichl, waar familiekapitaal werd uitgemaukt He* was op de Fonyte-Beuru bekend, dut Ifene huur huwelijk betreurde. DH werd afgekeurd. Zij had moeten welen wal ze wilde: geerf vrouw, die men kon vertrouwen, zou zulk een fout begaan hebben! James bedacht bovendien, dat zij een mooi huis bezaten (een beetje “klein) dal goed onderhouden was; zij hadden geen kinderen en geen geldzorgen Soames was gesloten over zijn zaken n.nar hij moest er warmpjes in zitten Hij trok een belangrijk inkomen uil zijn zaak want Soames was, even als zijn vader, lid van die welbekende procureursfirma-horayte, Bustard eti Forsyte en hij was altijd heel voor zichtig gefeest Hij was buitengewoon goea geslaagd met het nemen van vem- ge hypotheken door een centgszuw tijdige ontneming van het recht van den schuldenaar op terugverkrijging vau zijn bezittingen. Er was geen reden waarom Irene niet gelukkig zou zijn, toch vertelde n.en dat zij om een afzonderlijke katnur had gevraagd Hij wist waarop het zou uitloopen Soames dronk met. James keek naar zijn schoondochter Zijn blik, die niet werd opgemerkt, wöj koud en onzeker. Een vraag en viees lagen er in opgesloten, en een gevoel van persoonlijk gegriefd zijn. (Wordt vervolgd) htm d« brutaliteit van June des te meer gevoelen. Hij speelde lusteloos met zijn aardbeien, overgoot ze daarna mei room en ui ze snel op; zij zouden hem in elk gevui niet ontsnappen. Geen wonder dat hij verstoord wasl Gedurende 54 jaren bezig hypotheken te regelen (hij was zoo vroeg als de wet dal toeliel toegeiaten als procu reur); gelden te beleggen tegen Imo gen en veiligen interest; onderbande lingen te leiden volgens het beginsel, zooveel mogelijk van anderen te trek ken, als maar overeenkwam met de vei ligheid van zijn cliënten en hemzelf; in hel maken van berekeningen, zooals van nauwkeurige financiëeie mogelijk heden overeenkomstig den levensstand aard kon hij ten laatste zijn gedach ten slechts overzetten in cijfers. Geld was nu zijn licht, zijn medium voor het zien; het was datgene, waarbuiten hij werkelijk met in staat was te zien, of ie Is tp kunnen opmerken; en dat men herniAf zoo in het gezicht had gezegd „ik hoop dat ik nooit de waarde van het geld zal kennen! bedroefde hem en bracht hem tot wanhoop. Hij wist, dat het onzin was. anders zou het hem veischnkt hebben Wat werd er van de wereld! Maar toen hij zich plotseling de geschiedenis van den jongen Jolyon herinnerde, voelde hij zich eenigszins gerustgesteld, want wat kon men ver- De onderhandelingen, die tusschen de di rectie van de rijksbank, het ryksdeparte- raent van financiën en het rijksdeparte- ment van oeconomische zaken over het vraagstuk van den goudleening werden ge voerd, zyn zoover gevorderd, dat het resul taat van deze onderhandelingen nog in den loop van deze week zal worden bekend ge maakt. Dit vraagstuk staat in nauw ver band met de nieuwe goudleening. De in- teekening zal zoo spoedig mogelijk en wel licht nog in de eerste helft van Augustus woj’den geopend. Over het bedrag van de leening verschillende geruchten de rond£ 1 bladen beweren, dat de leening 100 Hoen goudmark groot zal zijn. Andere bla den verzekeren, dat een eerste emissie van 25 millioen goudmark eventueel bij vol doende belangstelling door een tweede emissie zal worden gevolgd, terwijl ten slotte weer andere bladen melden, dat de leening niet gelimiteerd zal zijn. De auto riteiten hopen dat de bevolking door het koopen van aandeelen een groot gedeelte van het gespaarde papiergeld zal inieve- ren. Op deze wijze zal de goudleening mede werken tot het bestrijden van de inflatie. Het plan bestaat zelfs om de aandeelen ook als betalingsmiddel te doen gelden, zooals dit o.a. in Frankrijk met dengelijke Te Neuwied hebben de Franschen beslag gelegd op de gelden van het r(jksbankfiliaal gróót 40 milliard mark. Zy bezetten de Basxelsteiner Ijzerfabriek in Neuwied en namen daar 17 milliard loongelden in beslag. De Krijgsraad te Dus- seldorff veroordeelde drie beklaagden we gens het luisteren op telefoonlijnen te Dortmund tot 5 jaar gevangenisstraf en 100 millioen maA boete. Drie Schupo-officieren. die naar Duitschlanil waren gevlucht, zyn bij verstek ter dood veroordeeld. „Frissche lucht I nep James uit, ,,wat zou ik met trissche lucht ‘begin nen?” „Ik zou denken, dal ieder graag ins- sche lucht heett, zei June minachtend. James veegde met zijn servet over zijn geheelen mond. „Je kent de waarde van het geld niet, zei hij, terwijl hij vermeed haar aan te zien. „Neen, en ik hoop, dat ik het nooit zal kennen’ en, terwijl ze met onuit sprekelijk verdriet op haar lip beet. /Wt*qg de arme June. j^harom waren haar eigen lamilieie- ueiV zot> rijk en wist Phil nooit waar hij het geld vandaan moest halen voor zijn tabak voor den volgenden dag Waarom konden zij niets voor hem doen? Maar zij waren zoo zelfzuchtig, waarom konden zij geen landhuizen bouwen? Zij bezat dat naive dogmatis me,, dat zoo aandoénlijk is en soms zulke groote resultaten bereikt Bosin- ney, tot wien zij zich in haar teleurstelt- nng wendde, sprak met Irene, en zij verkilde ervan. Haar oogen werden slrak van toorn, evenals die van den ouden Jolyon als zijn wil werd ge dwarsboomd Ook James was zeer verstoord. Hij had het gevoel alsof iemand zijn recht, om zijn geld tegen vijf procent uit te zetten, bedreigde. Jolyon bedierf haar. Geen van zijn dochters zou zooiets gè- zegd hebben. James was altijd buiten gewoon liberaal tegenover zijn kinde ren geweest, en het besel hiervan deed Teekenend voor de snelheid waarmee Jevensmiddelenpryzen omhoogvliegen, dat de gistermorgen van kracht gewenden broodprijs van 58.0(X) mark slecht! één dag geldig blijft. Van heden af kost het brood 64.000 mark. Dit is reeds de de rd? prys- ve.-hooging van het brood binnen drie da gen. De spoorwegtarieven zullen eveneens pnieuw verhoogd worden, daar het defi cit der spoorwegen tengevolge van gewel dige depreciat'* «Ier valuta evenmin is toe genomen. Te Emmerik hadden pistoren als piotest tegen het vroege sluiten van lovensmid- delenzaken opst- ot.:es plaats. ken betreffende de onderhandelingen publiceeren met het oog op het debat. Baldwin antwoordde dat hy vreesde, dat het onmogelijk zou zyn de stukken morgen te publiceeren, deels omdat het aantal er van aanzienlijk was en het laat ste pas was ontvapgen, deels omdat de publicatie van de antwoorden der geal lieerden hun toestemming noodig was. Tegen een publicatie zal men zich Frankryk zeker verzetten. Officieus wordt thans reeds gerfteld dat Frankryk, mocht Engeland inderdaad tot publicatie over gaan, een speciaal Geelboek zal uitgeven, dat behalve de teksten der tusschen de ge allieerde regeeringen gewisselde nota’s de teksten zou bevatten der instructies, ge geven aan de Fransche ambassadeurs te Londen, Brussel en Rome, ten einde dui delijk te toonen door welke richtsnoeren de Fransche diplomatieke actie werd ge leid. Officieus worden de beweringen der En- gelsche pers tegengesproken, dat Frank ryk een ander stelsel van Duitsche beta lingen afwyst dan betalingen in geld of in natura, terwyl België ook zou toestemmen in een kwyting met geldswaardige papie ren of wissels, gewaarborgd door buiten- landsche banken. Men verklaart, dat de Fransche regeering nimmer in ontkennen - den zin heeft geantwoord op denkbeelden van dezen aard. Integendeel heeft de En- gelsche regeering steeds vermeden de dis cussie op dit practische terrein te brengen. De Engelsche persberichten hebben, zoo xegt de diplomatieke redacteur van Havas, verbazing en leedwezen gewekt. Het schijnt dat men te Londen nopens het Fransche antwoord niet dezelfde reserve heeft in acht genomen welke men in Fran sche kringen heeft betracht ten opzichte der jongste Britsche mededeeling. Men James, die een langzaam en grondig etei was, hield met zijn kauwproces op. >,Zoo?” zei hij. „En waar was dat?” otiicht bij Pangbourne.” James stak een stuk ham in zijn mond en June wachtte. -Jk veronderstel, dat je niet zult we len of over het land daar vrijelijk tes- t Uunentair mag beschikt worden?" vroég h>J eindelijk. „Je weet zeker den prijs met van dat land daar*?” ..Jawel,” zei June, „ik informeerde er naar.” Haar klein, vastberaden ge- •aat was verdacht vurig en gloeide on der zijn koperkleurige haarkroon. James keek haar aan met het air van een inquisiteur. ..Wat? Je denkt er toch met over om land te koopen?” riep hij uit, terwijl hij zijn vork neeriegde. June werd zeer “angemoedigd door zijn belangstelling. Het was reeds lang haar lievelingsplan dat haar ooms zichzelf en Bosmney zou- EN GEL AND. Hel wrak v-an de lubautia. Het wrak van de lubantia, het door de Duitschers in den oorlog getorpedeerde tlollandsche passagiersschip, Ugt, naar het heet op een diepte van 100 voet, in de buurt van het Hinder lichtschip en heeft de begeeriykheid van Engelsche schatzoe kers gaande gemaakt, omdat er veel geld aan boord moet zyn. Majoor Vincent Sippe die drager is van de Distinguished Service Order, het hooge onletéeken voor dappere oorlogsdaden, had zich met anderen ver- eenrgd, om te trachten het wrak te bergen, l'oen hy daarmee doende was, verscheen een vaartuig van een andere beigingn- inaatschappy, de Semper Paraters Salva ge Co. en begon met duikers by het wrak te werken. Zy die het «erst waren geko men, wisten tegen hun nkvolgers een voor- loopig rechterlyk verbod legen het voort- zeten van de werkzaamhéden uitgevaar digd te krygen en verlaagden gisteren in het admiraiteitshof te .Bonden voor rechter Hill dat dit verbod dbfiiutief gemaakt zou worden, tot een reChtgeding waarin ma joor Sippe en c.s. qe andere party om scha- devcrgoedi'ng aanspreken, zyn beslag zou hebben gekregen. Voqi den rechter werd medegedeeld, dat de eerste bergingtrondernuming al 40,000 p.st. aan het werè ten koste had gelegd. Op den 7den Juli waren de gedaagden met hun stoomschip Paratas verschenen en hadden duikers naar beneden gezonden. De rechter: Is het de moeite waard dat ik een verbod uitvaardig tegen beide par tyen tydens de gerechtclyke groote va cantie? (Gelach). Advocaat Dunlop voerde uit naam van de gedaagden aan, dat men nog nooit ge hoord had van een rechterlyk verbod te gen handelingen in volle zee. De eischers die aan de oppervlakte van de zee waren, konden geen recht laten gelden op wat op den bodem lag. De rechter besliste metterdaad dat hy geen verbod kon uitvaardigen op volle zee. ITALIË. Een Konuigsproces. Een Central News-bericht uil Rome zegt, dat de Itahaansche regeering een nu la aan ex-keuerin Zita heeft gexonden, waarin ze wordt gewaarschuwd, dat wan neer ze, gevolg gevende aan wat zy met het oog op de haar financieele moeilijkhe den van plan is, de beroemde „Florentyn sdie diamant" verkoopt, deze transactie ongeldig zul zyn. Deze waarschuwing met het volgende; De Florentynsche diamant, een uiterst kostbare steen van 139fa karaat, weid door Karei den- Stoute in den slag by Nan cy (1477), waarin hy sneuvelde, gedragen Na den slag vond een boer een iyk, waar van het gezicht geheel door de wolven wa» weggevreten. Op het iyk vond hy den steen. Later werd het lijk herkend als .lat van Karei den Stoute. De boer verkocht den steen voor 3 sols (kléine goudstukkenl aan een Jooschen koopman, die hem op zyn beurt aan Catharina de Medici vei kocht. Lit haar beait ging de Fiorentina over in handen der Habsburgers. Toen nu ex-keicer Karl van Oostenrijk met z(|n vrouw en kinderen naar Zwiteorland vluchtte, nam hjj den steen mee en be leende dien by een Zwitsersche bank. La ter werd het juweel naar Kiwne opgezon den, want Italië eischte het op, daar het viel onder het verdrag van Versailles en op onwettige w(jze door het huis Hobu burg was verkregen. De waarschuwing, thans namens de» koning van Italië in deze ais gerechtigde optredend door de Italiuansclie legwa ring aan Zita gericht, berust op 's koning-* voornemen om desnoods tegen Zita te pro cedeeren over het recht op den steen, div volgens hem aan het Koninkrijk Italië toe komt. den bevoordeelen door landhuizen b< uwen. „Natuurlijk niet, zeide zij- „ik dacht dal het zulk een uitnemende plek zou zijn voor u of iemand anders om een landhuis te laten bouwenl •lames keek haar van terzijde aan en stak een tweede stuk ham in 7ijn mond. „Het land moet daar wc zen, zei hij. Wat June als persoonlijke belangstel ling had opgeval, was slechts de on persoonlijke opwinding van eiken For syte, die hoort van iets begeerlijks, dit h' gevaar verkeert om in andere han den over te gaan. Maar ze wilde haar kans niet zien verdwijnen en bleef aandringen. „U moest op het land gaan wonen, oom James. Ik wilde, dat ik veel geld had, dan zou ik geen dag langer in Londen blijven.'* Hij was tot in het diepst van zijn lange, magere gestalte bewogen. Hij wist niet, dat zijn nicht zulke grondige inzichten had. „Waarom gaat u niet naar buiten? herhaalde June, „het zou u enorm veel goed doen .^Waarom?” begon James'opgewonden „Land koopen waarom denk je eigenlijk dat ik goed zou doen door lano te koopen en huizen te bouwen? ik zou geen vier procent van mijn geld kunnen maken!” „Wat doet dat er toe? U zoudt tris sche lucht krijgen!” misverstand. in Fransche kringen koesterde men tot dusver de hoop, dit misverstand uit (ten weg te kunnen ruimen. Het antwoord van Poincaré scheen, zoowel wat vorm als in houd betrof, van dien aard te zyn, dat het in staat zou stellen de besprekingen voort te zetten wellicht tot een met elkaar in overeenstemming, ten slotte, van de ver schillende standpunten. De Belgische legerwet aangenomen. Een fascistisch reserve leger van 500.000 man. De quaestie van c'“ schulden. e kan in Frankryk inoeilyk begrypen, men in soyimige Britsche kringen geneigd is van Frankryk de van het Ruhrgebied te eischen, dan de Duitschers, dat zy het lydelyk staken. De Fransche openbare verbaast zich er over, dat by het huidige conflict sommige Engelschen aan hun Fransche en Belgische bondgenooten, die öenvoudig het herstel hunner verwoeste gebieden eischen, vragen eerder toe te geven aan het Duitschland van heden, dat in openlijken opstand is tegen het verdrag van Versailles, dan aan den gemeenschap- pelyken vyand van weleer. Het te Londen geconstateerde gebrek aan overeenstem ming is een fase van dit fundamenteele ÜOUDSCHE COBRACT 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ‘A bjjslag op den prijs. Liefdadigheidz-advertantiën de helft van den prjja. INGEZONDEN MEDEDEELINGENi 1—4 regals ƒ2.05, elke regel meer fQM. O). de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingeo bty contract tot seer geraduecer- den prijz. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusachenkomat van Bollede boekhan dolaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daaga vóór de plaataiag aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Gisteren is door het Britsche Kabinet langdurig beraadslaagd over het Fransch en Belgische antwoord en is men, zoo de berichten luidden, tot het besluit geko men een afzonderlijk antwoord tot Duitsch land te richten, waauby Frankryk in de gelegenheid zal worden gesteld zich aan te sluiten. Vandaag zullen Balwin in het Lager huis en Curzon in het Hoogerhuis Met standpunt van de Regeering uiteen zetten. Dat de belangstelling en de bezorgdheid aan den dag gelegd voor het Ruhrvraag- stut groot is bleek uit de langdurige be sprekingen die het Kabinet hield. Volgens een Reuter-telegram verzocht Ransay Mac Donald aan Baldwin de stuk- te noewei hy verklaarde dit te betreuren, aaai hy ue houding \an ue gitdaagdt-u niel als very spot Imanslike altitude beschouwen, tiy had een voorloopig i>uu uagevaanugd, omdat hy beducut wiu voor hel teven van de duikers, maai iiy zou het verbod met bestendigen en de zaak eindigde merinee dat, in overeenstem ining met het door de gedaagden zelf lel ie rechtzitting, nu hel yerwyt van met sportman alike te zyn, gedane aanbod, be sloten werd, dat de gedaagden alles wal zouden produceeren het'hoi, dat dan nog nader zou beslis-

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1