5 f 2 i! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx. No. 13302 Vrijdag 3 Augustus 1823 82* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen )N HET GELUK DER RIJKEN De verklaring van Baldwin. 2-‘ 11 IJO heeft Britsche hoe in, BS- 88 2631 eener om Blijkens een Havas-bericht zal de Fran sche regeering toestemmen in het verzoek van Engeland om tot publicatie der gewis selde stukken over te gaan. Havas is verder in staat een samenvatting te geven van het Fransche antwoord, dat ongeveer als volgt luidt: lo. De kwestie van het lijdelijk verzet be- heerscht thans de andere en moet vooraf worden geregeld. 2o. De ontruiming van het Roergebied zal geschieden naarmate de betalingen. Zoodra het lijdelijk verzet ophoudt, hetgeen auto- DA. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 eest, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ona Bureau: MARKT >1, GOUDA, bij onze agenten en loopers^ den boekhandel on de postkantoren. Onze bureaux zijn dagolijks geopend van 96 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 546 hü trouw hield Sir kabinet- was, de za- Jolyon FEUILLETON. (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. omstreken (behooronde tot den beaorgkring): ''an buiten Gouda en den bezorgkringi idvertentiën in het Zaterdagnummer 20 ;heids-advertantiën de helft van dan prjja. LINGEN i 1—4 regale ƒ2.06, elke regel neer AM Ok Wie niemand vleit en toch Vrienden heeft, moet wel een buitengewoon voor treffelijk mensch zijn. Een zelfde Regeeringsvemlaring ook door Lord Curzon in hut Hoo afgelegd. werd Hoogerhuis was opgestaan en de trekers en uit dat de matisch een hervatting van het economiach leven meebrengt, zal de Roerbeaetting too licht mogelijk worden, maar zoolang dit verzet niet ophoudt, kan Frankrijk niet met Duitschland praten over een wijziging der wijze van bezetting. 8o. en 4o. Nopens de conferentie van on partijdige deskundigen vraagt de Fransche regeering aan Engeland welke waarborgen van rechtvaardigheid billijkheid en goede trouw een dergelijke bijeenkomst zou kun nen hebben, welke grooter zijn dan die van de Commissie van Herstel, door het verdrag* ingesteld? Welk grooter gezag, welke groo- tere rechten zou deze nieuwe bijeenkomst hebben? Hoe zou zü maken, dat Berlijn meer naar haar luisterde? 5o. Ten aanzien van het Britsche voorstel om door de geallieerden een volledig plan te dóén samenstellen voor een algemeeno definitieve financieele regeling, herinnert de regeering er aan, dat dit plan bestaat en dat de Commissie van Herstel alle bevoegd heid heeft het te doen paaseeren. Zou een terugkomen, zoo vraagt de regeering, op het beginsel der regeling of op de vaststelling van het cijfer niet in strijd zijn met het verdrag? Wat verstaat men overigens onder een definitieve regeling? Zou de quaestie' der intergeallieerde schulden in die regeling zijn opgenomen? 6o. Ten slotte kan slechts herhaald wor den, dat Frankrijk en België het Roergebied eerst zullen ontruimen tegen daadwerkelijke betalingen door Duitschland en naar de mate dier betalingen. In de laatste zinsnede van den brief der Britsche regeering zinspeelde zü op de quaestie der veiligheid. De Fransche regee ring zal steeds gaarne hierover met de Brit sche spreken, maar deze quaestie is onaf- hankelyk van die der Roerbezetting en moet afzonderlek onder de oogen worden gezien. opzienbarende Home, die In de Berlynsche metaalindustrie schijnt het, ofschoon de vorige moeilijkheden pa.*» achter den rug zijn, weder tot een nieuwe staking te zullen komen. Ditmaal zün het de kantoorbedienden en het overige administra tieve personeel, die heden by referendum zullen beslissen, of het voorstel der pa troons, om de salarissen te bepalen op het drievoudige van die in Juli, zal worden aan genomen dan we) of tot staking zal worden overgegaan. Indien tot het laatste wordt besloten zou dit waarschünlük een stopzetting van tul van Berlynsche bedryven ten gevolge heb ben. Verder wonlt Berlyn bedreigd door een staking der arbeiders in de gasfabrieken. Volgens de „Vorwürts" is hun aangezegd, dat de loonen wegens gebrek aan betaalmid delen morgen niet kunnen worden ultbe- tuakl. Zü hebben daarop besloten, indien dit werkelük het geval zou zün, het werk neer te leggen. De aardappel voorziening van het Roergo- Aan het debat over de regeeringsver- klaring namen in het Lagerhuis nagenoeg alle leden deel, algemeen besefte men den ernst van den toestand. Baldwin beantwoordde de spi sprak daanby als zyn meetting i Ruhrbezetting daarom zoo onverstandig is omdat de betaling der schadevergoeding er door wordt uitgesteld en den handel van Engeland en de wereld stoorde. Niemand kan voorspellen wat het gevolg zou zyn van een Duitsche ineenstorting of overgave, die, naar sommige vrienden zei den, noodzakelykeiwüs moest voorafgaan aan het verkrygen van schadevergoeding. „Ik wensch”, aldus de premier, „niets te doen om het Duitsche verzet te verster ken, omdat wü weten, dat hoe langer Duitschland weerstand biedt, des te hope- loozer de toestand later zal zyn. Wy wen- schen een snelle regeling. Maar wat zal er gebeuren als de ineenstorting van Duitsch land komt een ineenstorting, waarvan niemand het eind kan voorzien? Wy weten een ding: dat het minder schadevergoeding zal beteekenen, de vrees is verder groot dat by een ineenstorting of een overgave veroorzaakt door het gevoel, dat alles be ter is dan een voortduren van hetgeen er geschiedt, Duitschland weer in gebreke zal blyven en dan moeten wy een eindelooze keten voorzien van dergelyke gebeurtenis sen als die der laatste twee jaren. Omdat zy dit zoo sterk voelt, stelt de regeering G0UD8CHE ONJKANT. men tot in de industrieel moet dicht bij hem gebeurde, bij een van zijn kinderen! Gelukkig had ze geen geld een armzalige 50 pond in het jaar! En hij dacht met minachting aan oen overleden Heron, die haar niets had nagelaten. 'Terwijl hij zat te peinzen over zijn glas, zijn lange beenen onder de tafel over elkaar geslagen, vergat hij geheel op te staan, toen de dames de kamer verlieten. Hij zou met Soames hebben willen spreken hem hebben gewaar schuwd op zijn hoede te zijn; liij kon niet toelaten dat dit zoo voortging. Hij merkte met norsche afkeuring op, dat dune haar wijnglazen gevuld had laten staan. „Dat kleine ding is de schuld van alles,” peinsde hij. „Irene zou er zelf nooit aan gedacht hebben,” James was een man vol fantasie. De stem van Swithin wekte hem uit zijn droomenjen. „Ik heb er 400 pond voor gegeven, hoorde hij hem zeggen. „Natuurlijk is het een echt kunstwerk.” „Vierhinderd! hm, dat is veel geld!” viel Nicholas in. Het voorwerp, waarop gedoeld werd, was een mooi afgewerkte groep van Italiaansch marmer, die op een prach- tigen standaard was geplaatst, ook van marmer, en een sfeer van beschaving aan de kamer gaf. De omringende figuren, zes naakte vrouwengestalten, die buitengewoon kunstvaardig en sierlijk gevormd wa ren, wezen alle naar de middenfiguur, worden met June; dat deed haar geen goed; dat deed haar stellig geen goed. Ze begon een eigen meening te krij gen. Hij wist niet wat haar bedoeling hiermee was. Ze had een goed huis, en alles wat ze maar kon verlangen. Hij voelde, dat haar vrienden voor haar gekozen moesten worden. Zoo voort te gaan was gevaarlijk. June, met haar gewoonte om de on- gelukkigen te beschermen, had aan Irene een bekentenis ontlokt, en daar tegenover de noodzakelijkheid gepre dikt het kwaad onder de oogen te zien, desnoods door een scheiding. Tegen over deze waarschuwingen had Irene een somber stilzwijgen bewaard, alsof zij de gedachte verschrikkelijk vond dezen strijd in koelen bloede door te zetten. Hij zou haar nooit opgeven, had zij tegen June gezegd. „Wat doet er dat toe?” riep June uit, „laat hij doen wat hij wil jij hebt maar vol te houden.” iEn zij had zich met ontzien iets dergelijks tegen Timo thy te zeggen. Toen James ervan hoor de had hij een natuurlijke verontwaar diging en ontzetting gevoeld. Wat zou er gebeuren indien Irene het in haar hoofd haalde om hij kon de gedachte ternauwernood onder woorden brengen Soames te verla ten? Maar hij vond dit denkbeeld zoo ondraaglijk dat hij het onmiddellijkl van zich afzette; de donkere visioenen, die bet opriep, het geluid van familieton- cen, dat in zijn oor gonsde, de ontzet- van het opzienbarende, dat zoo Een opzienbarende rede Robert Home, die in het Lloyd George kanselier der schatkist waarin hü heftig sprak tegen kwade trouw door Duitschland in ke de betalingen aan den dag gelegd en aandrong op een krachtige houding van Engeland. Duitschland, zeide hü» heeft zich bevrüd van zün binnenlandsche oor- logsschuld en alle particuliere ondernemin gen kunnen zich voor een peulschil ont doen van hun obligatieleningen. Daardoor zal Duitschland, als de schadeloosstelling wordt kwütgescholden of zelfs als een vol ledig moratorium van eenigszins langen duur wordt verleend, instaat zün al zün energie te concentreeren op een productie waartegen geen ander land en zeker niet Engeland met zün zware belastingen kan concurreeren. Hü zeide voorts, dat Frankrijk er beter aan toe was dan Engeland, omdat dit land in de laatste jaren zyn industrleele orga nisatie geheel had kunnen herstellen, ter- wül het er financieel feitelük ook beter voorstond dan Engeland. Want in weerwil van zyn oorlogsleeningen, was de schuld van Frankrük toch nog 1400 millioen pond minder dan die van Engeland, terwül de belastingen per hoofd der bevolking min der dan de helft der Engelsche bedroegen. De in- en uitvoer van Frankryk zün verleden jaar hooger geweest dan voor den oorlog, doch Engeland had het niet verder gebracht dan 70 van vroeger. Om al deze redenen meende hü, dat men Duitschland niet te zachtzinnig moest be handelen. het verbaast me hoe ze rond komen. Daar heb je nu dien jongen Flagoo- letti, dien Fanny en de meisjes altijd binnen halen om viool te spelen ah hij honderd pond per jaar maakt, is hot mooi!” James schudde zijn hoofd, zei hij, „ik begrijp niet hoe ze er het te ven bij houden!” De oude ging met de sigaar in zijn mond groep van nabij bekijken. „Ik zou er geen twee voor hebben gegeven!” verklaarde hij eindelijk. Soames zag, dat zijn vader en Nicho las elkaar bezorgd aankeken; en aan de andere zijde van Swithin zat Bosm- ney, nog altijd in rook gehuld. „Ik zou wei eens willen welen hoe hij er over denkt, dacht Soames, die wei wist dat deze groep hopelooa „vieux jeu” was; hopeloos van het vo rige geslacht Bij Jobson werd naar zulk soort kunstwerken niet meer gevraagd. Het antwoord van Swithin kwam ein delijk. „Jij hebt nooit verstand gehad van beelden. Jij hebt je schilderijen, en dat is alles!” De oude Jolyoii liep naar zijn plaats terug, al trekkende aan zijn sigaar, t Was niet waarschijnlijk dat hij zou gaai* redetwisten met zoon koppigen kerel als Swithin, die zoo eigenwijs was als een muilezel, eft die nooit een beeld had kunnen onderscheiden van een stroohoed. „Gipe!” was alles wat hij zei. (Wordt vervolgd 18) Waarom zou hij zich zoo laten ont stemmen Het was meer dan waar schijnlijk alles onzin; vrouwen waren zulke grappige wezens! Zij overdreven zoo, men wist niet wat men moest ge- looven; en dan niemand vertelde hem ooit iets, hij moest overal zelf achter komen. Weer keek hij vluchtig naar Irene, en van haar naar Soames. De laatste luisterde naar tante Juley tn nam onderwijl, van onder zijn wenkbrauwen, Bosinney op. ,.Ik weet, dat hij van haar houdt,” dacht James. „Zie maar eens hoe hij haar van alles geeft!” En de buitengewone onbillijkheid van haar antipathie trof hem met vermeer derde kracht. Het was jammer ook, zij was een innemend klein ding, en hij James zou werkelijk veel van haar houden als zij het hem slechts toestond Ze was in den laatsten ti1 die eveneens een naakte vrouw voor stelde, die op zichzelf wees; en dit al les gaf den opmerker een zeer aange naam gevoel van buitengewone waarde 'Tante Juley, die er bijna tegenover zat, had de grootste moeite er met voortdu rend naar te kijken. De oude Jolyon sprak; hij was liet gesprek begonnen. „Vierhonderd, daar geloof ik geen zier van! Vertel me niet, dat je daar voor vierhonderd hebt gegeven!” De kin van Swithm maakte, voor den tweeden keer op dien avond, een pijn lijke beweging tusschen de punten van zijn boord. „Vierhonderd pond in En- gelsch geld geen cent minder. Ik heb er geen spijt van. 't Is geen ge woon Engelsch werk ’t i« echt mo dern Italiaansch!” Soames trok de noeken van zijn lip omhoog tot een lach en keek naar Bo sinney. De architect grijnsde achter den rook van ziyi sigaret. Nu geleek hij inderdaad meer op een Boekanier. „Er is veel werk aan,” merkte James die werkelijk door de afmetingen van de groep was getroffen, haastig op. „Zé zou een goeden prijs maken bij Job- son.” „De arme vreemde duivel, die ze gemaakt heeft,” vervolgde Swithin, „vroeg me vijfhonderd ik heb er hem vier gegeven. ^Ze is achthonderd waard. Hij zag er half uitgehongerd uit die arme duivel!” „O!’ viel Nicholas plotseling in, „al die artisten zien er arm en sjofel uit, worden ontweken en dat, terwyl de allieerden bezig zijn met het wisselen van gedachten in een geest van onverzwakte vriendschap over dit of dat detail of over dit of dat voorstel, de Europeesche toe stand, welke alle vooruitzichten met zich draagt op de schadevergoedingsbetalin- gen, waarop de geallieerden gelykelük recht hebben, tot een onherstelbare ruïne instorten kan. Onder deze omstandigheden heeft de regeering besloten zoo spoedig mogelyk aan het parlement de documenten voor te leggen, welke haar eigen inzichten en pogingen bevatten, en zy noodigt haar geallieerden uit toe te stemmen in de pu blicatie van de nota’s of de verklaringen hunenzü<ls, waarnaar is verwezen, en die vereischt worden om den toestand in zyn geheel te verklaren. De Britsche regee ring koestert de hoop dat de publicatie de zer documenten zal bydragen tot het vast stellen van de ware verhoudingen van het probleem, waartegenover de geallieerden zich zien gesteld en elkeen zal overtuigen van de dringende noodzakelükheid spoedige en gemeenschappelijke actie dit probleem te behandelen. Het Fransche antwoord op de Engelsche nota. Een rede van Sir Ro bert Horne. De economische crisis. President Harding overleden. Gistermiddag te twaalf uur heeft Bald win in het Lagerhuis een ministerieele ver klaring afgelegd en daarin uiteengezet dat de Regeering tot haar spyt in de Fransche en Belgische antwoorden geen gegevens heeft gevonden om een gezamenlük ant- woord op de Duitsche nota te zenden, ter wyl evenmin eenige veranderingen ifc de Ruhrsituatie in verwachting zün gesteld, k noch de mogelükheid eener bespreking over de schadevergoeding. De Engelsche regee ring heeft daarom besloten de stukken te puibliceeren, die op haar gezichtpunt be trekking hebben en de geallieerde regee ringen uit te noodigen hun toestemming hiertoe te geven. De publiceering der stuk ken zal de wereld overtuigen, dat een on middellijke gezamenlyke actie over het vraagstuk dringend noodig is. Baldwin wees er op dat de Britsche Re geering aan de Fransche en Belgische Re- geeringen bepaalde voorstellen heeft voor gelegd als basis voor een actie die een ein de zou maken aan een toestand zoo vol ge varen voor den Europeeschen vrede en die in het belang zou zyn van alle betrokken partyen. De Britsche regeering was van oordeel dat de in de Duitsche nota van 7 Juni ver vatte voorstellen waard waren om te wor den onderzocht en beantwoord, en dat het antwoord, indien mogelyk, een antwoord van alle geallieerden zou dienen te zün. Voorts werd gezegd dat, daar de Fransche en Belgische regeeringen niet geneigd wa ren het initiatief te nemen tot het formu- leeren van een antwoord, de Britsche re geering zelf de verantwoordelükheid op zich zou nemen om een ontwerp-antwoord op te stellen, hetwelk zy hun geallieerden ter overweging zou voorleggen. Ten uitvoering van dit voornemen stelde de Britsche regeering een antwoord op, dat zy den 20en Juli, vergezeld van man- tel-nota’s aan de regeeringen van Frank ryk, België, Italië en Japan deed toene men. In dit ontwerp-antwoord behandelde zy de verschillende voorstellen, die in het Duitsche memorandum van 7 Juni waren vervat. Zy gaf als haar oordeel te kennen, dat, terwyl er niets diende te worden ge daan dat met de bepalingen van het Ver drag van Versailles niet in overeenstem ming zou zyn, het gunstig zou wezen om 'Duitschland’s betalingscapaciteit door on- partydige deskundigen, in samenwerking met de Commissie van Herstel, te laten onderzoeken. Wat betreft de quaestie van de door Duitschland aangeboden waarbor gen, betoogde de Britsche regeering in het ontwerp-antwoord dat de economische waarde van elk dezer waarborgen rn rui me mate zou moeten afhangen van facto ren, waarvan het Duitsche memorandum geen melding maakte, zooals de stabilisa tie van de mark en het in evenwicht bren gen der Duitsche begrooting, en dat geen waaiborgen doeltreffend zouden kunnen zyn tenzü er maatregelen zouden zün ge troffen voor eenigerlei vorm van interna tionale controle over het Duitsche finan cieele beheer. Het ontwerp-antwoord eindigde met de Duitsche regeering te adviseeren, dat als ze dë hervatting wenschte van het onder zoek, ze zonder verwijl de besluiten en ver ordeningen, die de politiek van het ly’delyk verzet organiseerden en bevorderden, moest intrekken en ondubbelzinnig de da den van geweld en sabotage moest de- savoueeren, die in sommige gevallen hier mee gepaard gingen, en het geloof werd geuit, dat zulk een optreden van de züde van de Duitsche regeering ten gevolge zou hebben dat de bezettende mogenheden hun maatregelen van bezetting zouden herzien en dat een geleidelyke terugkeer van het normale industrieele leven in het Ruhrge- bied zou wonden gekregen. In de begeleidende nota’s, welke met het concept-antwoord aan de geallieerde re geeringen werden gezonden, gaf de Brit sche regeering vollediger uiteenzetting van hare meeningen ten aanzien van al deze punten en drong zü er bü de geallieerden op aan, dat besprekingen tusschen de ge allieerden zoo spoedig mogelük zouden 'be ginnen, hetzy door middel van een con ferentie of op andere wyze, ten einde een volledig schema van een algemeene en de finitieve financieele regeling te ontwer pen. De Italiaansohe Regeering heeft ver klaard over het algemeen het met de voor stellen en de meening van het Britsche Ryk eens te zyn. De Fransche en Belgische Regeeringen zonden ieder afzonderlyke nota’s, die door de Britsche Regeering met nauwgezetheid zyn nagegaan, zy betreurt het echter er geen materiaal in te vinden voor een ge allieerd antwoord aan Duitschland. Evenmin schünen de nota’s waarin zelfs het concept antwoord van Engeland niet is vervat eenig definitief vooruitzicht te ge ven noch op een spoedige wyziging van den toestand in het Ruhrgebied, noch op het begin van |£sprekingen over de ver goedingen, waaromtrent de Britsche regee ring eveneens een verklaring had verwacht Hoewel de Engelsche Regeering de be langen van de geallieerden nauw verbon den voelt met haar eigen belangen, zy is van meening dat het probleem niet kan ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda sa t. 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Vi 15 regels 1.56, elke regel meer 0.80. A< büslag op den prijs. Liefdad' INGEZONDEN MEDEDE1 de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën en ingeaondan mededeelingen bü contract tot Mtr gerednceer- den prüs. Groote letters en randen worden berekend naar plaataruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soiiede boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zün ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zün. alles in het werk om tot een snelle en de finitieve regeling te komen. Als een regeling komt, dan moet men toekomst een zeer sterk Duitschland verwachten. Men moet het een of het ander kiezen. Men moet o f een gebroken land krügen, dat geen schadever goedingen zal betalen en dat den wereld handel in zulk een toestand zal brengen, dat het werk van geslachten noodig is om dien weer goed te maken, o f men kry'gt een Duitschland, dat industrieel krachtig zal zyn en dat voldoende schadevergoedin gen zal betalen. Er is geen keuze.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1