uda it it so NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Dinsdag 7 Augustus HI23 No. 15305 •S* Jaargang HET GELUK DER RIJKEN Het schadevergoedingsvraagstuk. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEll WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, eiu. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen da gaat ontwerp ERK tn w weer tatsen in ingel 80. 226 210) verscheen S/8/’28.) (Wordt vervolgd.) DAM IG 70310 ar foto’s iruk van ;eestelyk ngehuwd feestelijk duwe Man en i. positie geslach- oofd der stocratie 88 2031 zij geen voertuig, on wöndelden daar om de anderhalve mijl naar de bedoel de plaats. Het was Tot Minister van Nationale Verdediging in Belgie is benoemd inplaats van Minister Devère, die zjjn ontslag heeft aangevraagd, de Forthonune. Soa- toch een van FEDllLETOD, (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mevr. J.t P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. sociaid- •en zelf! talrijke volledige ga dan met me mede naar en zeg me je meening over op, keek i zij- ABONNEMENTSPRUS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel 546 De deviezenverordening, eerst door de Rijksregeering ingesteld, is thans weer op geheven, omdat men door deze maatregel hoopt dat het gebrek aan vetten zal wor den opgeheven. De laatste dagen heeft de rijksbank voor den aankoop van vetten in het buitenland een groote hoeveelheid de viezen ter beschikking gesteld. De boteraanvoer te Berlijn blijft echter nog gering. De onderhandelingen in het Duitsche i ijksdepartement van arbeid met werkge vers en werknemers in de metaalindustrie zijn mislukt. Reeds gisteren werd verwacht dat met het administratief personeel ook de arbeiders in staking zouden gaan. In derdaad schijnt het daartoe te komen, van daag, zoo is aangekondigd, zal de staking beginnen. De toestand in Berlijn wordt er dus alweer niet beter op, temeer nu die toe stand toch reeds zoo gespannen is. len door reeds uit enkele feiten. Verschillende my- nen van het industriecentrum is n.l. ree^s van de zijde van de i&tergeallieerde con trolecommissie meegedeeld, dat de cokes- ovens onder Fransche regie door vreemde arbeiders in bedrijf wofden genomen; van ue mynbesturen wordt verlangd, voor de ovens stoom- en electrische kracht te leve ren. Wordt dit geweigerd, dan zullen Duit-,, sche arbeidskrachten worden uitgewezen en dan in grooter hoeveelheden noodige vreem de arbeiders in hun Woningen, waarin het meubilair enz. moet worden achtergelaten, worden ingekwartierd. Wie den arbeid in de overs belet of tracht te beletten wordt met zware straffen, zelfs met den dood be dreigd. De poging der Franschen zal door de Duitschers worden afgewezen. De Fran- schen weten dit blykbaar ook wel, madr willen de schuld van a.s. uitwijzingen van zich afschuiven. M.a.w. het keerpunt in het Ruhrdrama begint, een nieuwe phase vangt aan. zenuen ue oujeiien in goederenwagons en Muciiiauio s. t,r worden uageiyKs voor iUU muuaru van ueze oujetten gedrukt. Maar, uut is nog met genoeg en daarom heelt de uegeenng mans ue sietien gemachtigd om zeu noougetd te drukken. iniusscnen zaï ook het lOü.OOU markbiyet spoedig zoo weinig waard zyn, dat het m het verkeer geen rol meer speelt. Men her innert zien, uat in de eerste dagen van net biljet van o inidioen eenige zwarigheid werd geopperd wegens de inoeilyke inwisselbaar heid. Op deze oedenkmgen antw'oordde toen een directeur van de Rijksbank, dat spoe dig deze 5 miilioen markbiljetten zelf klein geid zou worden. Zulks is nu reeds byna het geval, nu 5 miilioen niet meer waard zyn dan 10 mark vóór den oorlog. Men heeft natuurlijk geen tyd meer om zich over het uiterlijk van de dagelijks ver schijnende nieuwe seriën veel hoofdbrekens te maken, laat staan om ze in kleurendruk te vervaardigen. De nieuwe biljetten, die nog deze week in omloop zullen worden ge bracht, n.l. van 10, 20 en 50 miilioen, zullen er dan ook juist zoo uitzien als de biljetten van 1 en van 5 miilioen, namelijk als be drukte velletjes blocnoten papier. Behalve de lyksdrukkery zijn er in het geheel 60 particuliere drukkerijen dag nacht aan het drukken van in de laatste dagen van de had men de productie op 4 billioen dag gebracht. Men hoopt nu, mede <le invoering van nieuwe bankbiljetten miilioen enz. van de week de productie nog dubbel zoo hoog te krijgen. Vandaag zyn billioen mark papiergeld in omloop ge bracht. Morgen zullen het 6 billioen zyn. Van overmorgen tot imt einde van de week zullen dagelijks 8 billioen mark nieuw pa piergeld worden gedrukt. BU1TENLAND8CH NIEUWS. BELGIE. De amnestie beweging in Belgie. Er is in de laatste maanden ongetwyfeld een zeer groote verandering gekomen In de houding van de overgroote meerder heid van het Vlaamsche volk tegenover ds veroordeelde activisten, en de beweging voor amnestie wint zoozeer aan kracht, dat de socialistische en katholieke partijen er rekening mee moeten houden. Aanvau kelijk was het alleen de Vlaamsche front party, die voor amnestie opkwam. Thans is dat inderdaad anders. Zoo bevatte ’t Kortryksche Volk een katholiek blad Vermindering der bewapening. De vrede tusschen Turkije en Amerika. Minister Forthomme. De „Mondo” constateert, dat uit de pu blicatie der Fransche documenten de ge- heele wereld Frankryk’s streven naar de Lnropeesche hegemonie duidelijk wordt. De Duitsche regeering zou bij het opgeven van het lijdelijk verzet elk gezag in het bezette gebied verspelen en het Rynlandsche sepa ratisme steunen. Het einde van het lijdelijk verzet zou ook het einde zijn van de Duit sche souvereiniteit en de bezette gebieden zouden voor goed onder vreemde heerschap pij blijven. intusschen wordt de crisis in Duitschland hoe langer hoe noodlottiger. De rechtsche en linksche extremisten beginnen elkaar al te naderen, nu de toestanden meer en meer rijp worden voor een revolutionaire actie en beide partijen hopen, met elkanders steun hun doel, de omverwerping van de demo cratische republiek, te kunnen bereiken, in de verwachting na bereiking van dit ge meenschappelijk doel sterk genoeg te zullen zijn om den tydeiyken bondgenoot de baas te worden. Het geldgebrek wordt vooral in het Ruhr- gebied hoe langer hoe erger; gebrek aan levensmiddelen en vooral gebrek aan be talingsmiddelen doen zich scherp gevoelen, vooral nu de Franschen ook telkens weer geldsommen in beslag nemen die voor be talingen van Iqonen bestemd waren. De Frankf. Ztg. wijst op de stemming onder de mijnwerkers, die eerst nu beta lingen van hun loon kregen over Juni, en slechts een derde van het Juliloon ont vingen. Een vergadering van bedrij fsraden van 57 schachten in het district Essen heeft den eisch gesteld, dat voor Dinsdag een schadeloosstelling voor verlies ten gevolge van de markdaling, van vyf miilioen per hoofd moet worden uitbetaald; één schacht eischt zelfs 10 miilioen M. Wordt aan de zen eisch niet voldaan, dan is het te ver wachten, dat op alle mijnen de arbeiders tot lijdelijk verzet zullen overgaan, zooals reeds thans op verschillende schachten van het Midden-Ruhrgebied het geval is. Dit lij delijk verzet is natuurlijk, daar geen kolen worden geproduceerd, niets anders dan een uiterlijke demonstratie, maar zij is een ern stige waarschuwing en is niet ongegrond. De Franschen zullen, zoo is aangekon digd, beproeven de cokesovens in eigen be heer te nemen, hetgeen over eenigen tijd de productie van kolen onder Fransche regie met zich moet brengen. ($at het daarbij ko men zal tot het te werk stellen van vreem de mijnwerkers en tot hét, naar analogie van het gebeurde by het spoorwegwezen, uitwijzen van Duitsche mijnwerkers, bjijkt Ontevredenheid in Italië. De exploitatie van het Ruhrgebied. De economische crisis. De debacle van de mark. Een rede van Cuno te wachten.- XT--• - Hoe ernstiger het leven is, hoe meer geestigheid wij noodig hebben. j met een zon en een wolkeloozen hemel op den rechten, smailen weg, die den neutel opvoerde, stoof voor hun voe len een geel stof op. „Kiezelgrond”, merkte Soames terwijl hij tegelijkertijd zijdelings I naar de jas van Bosinney. In de zakken waren bundels papieren gesto ken en onder zijn arm had hij een vreemd uitzienden stok. Soames zag dit en andere eigenaardigheden. Niemand anders dan een kundig man, naamd, met een forsch gelaat en grij zenden baard, hen verwelkomde. Ge durende de lunch, die Soames teruau wernood aanraakle, bleef hij Bosinney aankijken, en een paar malen veegde hij tersluiks met zijn zijden zakdoek over zijn voorhoofd. Eindelijk was hei inaai geëindigd en stond Bosinney op. „Ik veronderstel, dat je zaken te be spreken ’hebt,” zei hij, „ik ga buiten wat rondkijken.” Zonder antwoord al te wachten, stapte hij het huis uit. Soames was procureur van dit stuk grond; hij bracht bijna een uur in ge zelschap van den agent door met het bekijken van de plannen van den bouw grond, en het bespreken van hypothe ken van Nicholl en de anderen; ter loops bracht hij de piek, die hij voor he: bouwen van zijn huis geschikt acht te, in het gesprek. „Uw lastgevers” zei hij, „moeten l»e-f denken, dat ik de eerste zal zijn, die hier wil bouwen, en dus hun prijs wat lager steden.” Oliver schudde het hoofd. „De plek, waarop u het oog geve» dgd h-bt, meneer,” zei hij, „is de goed koopste die we hebben. Bovenaan de helling zijn zij aanmerkelijk duurder.” „Bedenk,” zei Soames. „dat ik nog geen besluit genomen heb; het is heel wel mogelijk, dat ik in het geheel niet zal bouWen. De rente van den grond is zeer hoog.” 21) - Zijn opgeiieven gelaat, met de ern stige en peinzende uitdrukking, die meestal in een kerk op het gezicht der menschen komt, scheen in het uitge strekte gebouw een kalkachtig witte tint te hebben aangenomen. Zijn han den, met handschoenen bedekt, hield hij ineengeslagen op zijn parapluie. Hij hief ze op. De eene of andere heilige inspiratie was misschien over hem ge komen. „Ja,” dacht hij, „ik moet plaats voor mijn schilderijen hebben.” Toen hij dien avond uit de City te rugkwam, informeerde hij of Bosinney op zijn kantoor was. Hij vond den ar chitect in zijn hemdsmouwen, en bezig lijnen op een plan aan te geven. Soa mes sloeg het voorstel om iets te ge bruiken af, en kwam dadelijk ter zake. „Indien je Zondag niets beters te doen hebt, Robin HUI Het algemeen verdrag, hetwelk tie grond slagen legt voor de toekomstige betrekkin gen der beide landen, en het uitleverings verdrag zyn heden door de Amerikaansche en Turksche gedelegeerden geteekend De Amerikaansche gezant, die het woord voerde, verklaarde dat de verdragen be stemd zijn om de betrekkingen der beide landen te regelen ten einde een nauwe en nuttige samenwerking, welke zich naar hy hoop» ontwikkelen zal, mogelyk te maken. lamet pasja legde den nadruk op do poli tieke veranderingen, die zich in Turkije hebben voltrokken ,en tevens op het feit dat Turkjje den rang van een onafhankelijke natie heeft ingenomen, waardoor een rage ling van de betrekkingen met de andere lan den noodig is geworden. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda es omstreken (behoorende tot dea becorgkriMg) i 15 regels ƒ1.30, elke regel moer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringi 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prys. Idefdadigheids-advertantiën de helft van dan prfja. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regale ƒ2.06, elke regel meer BM. Ofr de voorpagina 50 booger. Gewone advertentitfn en ingezonden mededeelingen b(j contract tot naar geredeceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusacbenkomst van soliede boekhan delaren, Ad verten tiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. brandende te Hij hield op, maar voegde er in en ..«ik»—*i en bankbiljetten, vorige week pci dooi van Het vrygeven van den deviezenhandel was aanleiding voor een gerucht dat de z.g. Stempelvereeniging denjbanken had verbo den deviezen in het vr\e verkeer te ver handelen en af te wijken van de officieele noteering. Dit veroorzaakte een geweldige onrust en het toch reeds waanzinnig oploo- pen van den dollar steeg daardoor nog meer en werd zelfs in het vrjje verkeer boven de 2 miilioen verhandeld. Door deze styging van den dollar en dus (jaling van de mark ontstaat een enorme Behoefte aan klein geld. De ryksdrukkery legt zich namelijk, om sneller op te schie ten, vooral op den aanmaak van groote stukken toe. In dit verband moet men ove rigens onder pasmunt biljetten van 100.000 mark verstaan. Deze worden nu op 12 ver schillende particuliere drukkerijen gedrukt, die zich met niets anders bezig houden. Zij zaak van Bosinney, kon lïem zijn. „Voor mij is het voldoende,” ant woordde de architect. „Jij bent gewénd aan fatten.” Hij klopte zijn pijp uit, maar nam ze leeg tusschen zijn tanden, dit hielp hem misschien het gesprek voort te zetten. Soames merkte een holte in elke wang op, die ais het ware door zuiging gevormd werd. „Wat betaal je voor een kantoor als dit?” „Vijftig teveel,” antwoordde Bosinney Dit antwoord maakte een gunstigen indruk op Soames. „Ik veronderstel, dat het duur zei hij, „ik zal je Zondag omstreeks elf uur komen halen.” Den volgenden Zondag Soames met een rijtuigje bij Bosinney. en reed met hem naar het station. Toen zij te Kobin Hill aankwamen, vonden een plek, die ik dacht dat geschikt zou schitterende dag zijn om er een huis op te laten zetten.’ „Ga je trouwen?” „Misschien,” zei Soames, „maar spreek er niet over. Ik wilde nu slechts jouw meening weten.” „Goed zoo,” zeide de architect. Soames keek de kamer rond. „Je zit hier vrij hoog,” merkte hij op Iedere informatie, die hij kon krij gen over den aard en het doel van de i van nut De tydelyke gemengde commissie van den Volkenbond voor de vermindering der bewapening heeft de beraadslagingen in eerste lezing over het ontwerp-verdrag in zake de wederzydsche steunverleening tus- de eerste Augustus een ol ja een Boekanier, zou zich zulke vrij heden in zijn voorkomen veroorloven en ofschoon deze excentriciteiten mes tegenstonden, gaven ze hem een zekere voldoening, daar het bewijs was van hoedanigheden, welke hij overmijdelijk zou profiteeren. Indien de man huizen kon bouwen, wat kwamen zijn kleeren er dan op aan? „Ik heb je gezegd,” zei hij, „dat het mijn wensch is dat dit huis een verras sing zal zijn, spreek er dps»niet over. Ik praat nooit over mijn ^ken voordat ze zijn uitgevoerd.” Bosinney knikte. ,^Indien ge vrouwen in je plannen mengt,' vervolgde Soames, „dan weet ge nooit waar het zal eindigen.” „O!" zeide Bosinney, „vrouwen zijn uit tien Boozef' Dit gevoel was reeds lang op den bodem van Soames’ hart geweest, hij had het echter nooit onder woorden ge bracht. „O!” mompelde hij, „je begint dus Aangekumligd wordt een politieke rede van Cuno die hy morgen in den Ryksdag zal houden. een onbedwingbare uitbarsting vau spijt aan toe: „June heeft een eigen tempe rament dat heeft ze altijd gehad.” „Een toniperament is geen slecht ding in een engel!” Soames had Irene nooit een „engel” genoemd. Hij zou zijn heiligste gevoe lens niet zoo hebben kunnen ontwijden coot aan anderen het geheim van haar waarde te laten zien, en zichzelf bloot te geven. Hij antwoordde niet. Zij waren een slechts half gebaan- dtn weg ingeslagen over een konijnen park Een karrespoor voerde met een rechten hoek naar een kiezelgroeve, waarachter de schoorsteenen van een huis zich verhieven tusschen een groep boomen, aan den rand van een dicht woud. Bosjes pluimgras bedekten de ruwe oppervlakte van den grond en daaruit stegen de leeuwerikken omhoog in den zonneglans. Aan den verren horizon, achter on telbare elkaar opvolgende akkers en heggen, verhief zich een rij duinen. Soames liep totdat zij aan den ande ren kant van het konijnenpark waren gekomen en bleef daar staan. Het was de uitgekozen plaats; maar nu hij haar moest aanwijzen, voelde hij zich niet op zijn gemak. ,.De agent woont in dathuis,” zei hij, „hij zal ons wat te eten geven we doen beter eerst onze lunch te gebrui ken.” Hij ging voor naar de woning, waar de agent, een lange man, Oliver ge- Het Amerikuansche congreslid Madden, dat Duitschland en voornameiyk het be zette gebied heeft bezocht, heeft, naar het H. N. uit Londen meldt, voox- het aanvaar den van zyn terugreis naar Aemrika ver- klaard dat Amerika by de oplossing van het Europeesch probleem de behulpzame hand moet bieden aangezien de V.S. het eenige land zyn dat zoowel met Engeland als met Frankryk bevriend is en boven dien direct belang heeft by een regeling der schadeloosstelling. Zonder deze bemid deling ziet het Congreslid geen uitweg. senen de staten voortgezet. Het oevat 19 artikelen. De zitting van Maandag, onder vuurzR- terschap van Lubrun, was aan het onper- zoek van artikel zeven gewijd, hetwe.kS voorziet in het inlaaschen van byzo voldragen m het kader van het algemeens verdrag. De commissie nam in egrsti' le zing het beginsel der bijzondere <lelen.de- ve veidrkgen aan als middel tot tuepas- sing van het algemeen verdrag, daar Ie waarborgen van het algemeen verdrag In zake de hulpverleemng pas n a vusutel ling van den aanval door den Raar!' van den Volkenbond in werking treden. De defensieve verdragen zouden dus bfj voor komend geval de aangevallen natie in staat kunnen stellen met meer veiligheid den aanval het hoofd te bieden aanstonds wanneer zy zich bedreigd ziet, zonder <te beslissing van den Raad van den Volken bond af te wachten. Om geldig te zyn moeten echter deze byzondere verdragen ook van te voren aan de goedkeuring van den Raad van den Vol kenbond worden onderworpen. Lord Robert Cecil, die te Parys is aan gekomen om de vergaderingen van de com missie van den Volkenbond voor de ontwa pening by te wonen, heeft president Miile- rand te Rambouillet een bezoek gebracht. 'Dit particuliere bezoek, dat is afgeiegd zon der dat de gewone officieele publiciteit daaraan is gegeven, gaat in beteekenis uit boven een gewoon beleefdheidsbezoek. Mïllerand hield lord Robert Cecil langen tyd by zich en had een tot in bijzonderhe den gaan onderhoud met hem over de Ruhr- quaestie, het lijdely'k verzet, de herstel- quaestie, in het kort over alle aangelegen heden, welke thans de kabinetten van Pa rys, Londën en Brussel verdeeld houden. Lord Robert Cecil, lid van het kabinet Bald win, is opgedragen van zyn Parysche be trekkingen gebruik te maken'in verzoe- ningsgezinden geest. Hy geldt te Parys ais persona gratisima wegens zyn verzoenende interventie in zake de Saarquaestie, toen hij' meehielp de tegen de Fransche politiek ge richte voorstellen van de baan te schuiven. Men hoopt nu, dat lord Robert Cecil te Lon den teruggekeerd, zyn invloed zal aanwen den om te komen tot een gunstiger rich ting der onderhandelingen tusschen Parys en Londen. Of een bevredigende oplossing dan toch nog te wachten is moet nog blyken. In Ittfië begint men zyn ontevredenheid reeds te uiten over dat onvruchtbaar ge praat waarmede men geen stap verder komt. De „Epoca” vraagt reeds ronduit of dan Engeland „überhaupt" in staat is Frankrijk zyn wil op te leggen? Geen macht ter we reld immers is sterk genoeg om Frank- rjjk’s hegemonie-plannen te doorkruisen, want Frankryk is niet alleen te land, ter zee en in de lucht geducht bewapend, maar beschikt bovendien over de hulplegers van Polen, Tsjecho-Slowakije en Zuid-Slavië. „Wy zien met schrik den dag tegemoet", zegt het blad, „dat Europa een groote Fran sche kolonie wordt”. De „Idea Nazionale" spot wat met de nuttelooze woorden van Baldwin en Curaon, van wie Europa wat anders verwacht had. De heele openbare meening van de wereld ziet de gevaren van de Fransche politiek voor heel Europa in, maar aangezien de openbare meening slechts platonisch is, trekt Frankryk zich niets daarvan aan. Wat kunnen tenslotte de vereenigde, maar besluitelooze mogend heden tegen het tot alles besloten Frank rijk? Feitelyk kan Europa tegenover Frankryk niets anders doen dan wat de vruchtelooze redevoeringen van de Engel- sche ministers doen. G0ÜD8CHE COURANT.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1