-. - N - EUR0P. AUTO v*u 2» Juli b.v. een geestdrftig artikel voi verwering voor de uitgeweken activist Oi. Depia. net blad haalt daarby de woor den aan die van, Cauwelaert indertyd over Lepta zeide: ,,Wy kregen eens te Kortryk, loo scnrytt het, wat vóór den oorlog een goeae u/aat van den heer van Cauwelaert op dr. uepia te hooren ter gelegenheid van de innuldiging van het Vlaamsche huis. ine buitengewoon edele figuur die dr. Depia is, deed de gevierde redenaar nu eens iets goed zeggen. Het was ons allen uit net hart gegrepen: het toehoorders schap bestond uit de beate Vlaamsche men- scnen van Kortryk en omstreek. Dr. Depla, zei hy o.a. dat was de stand- vlanung boven al. Dat was de edele figuur uit onze beweging, een der schoonste per- sooniyaheden, de heilige van den Vlaam- scnen ötryd. Hy was een levend Vlaamsch programma. Als hy (v. Cauwelaert) eens in t onzekere rondtastte, en raad noodig had, dan ging hy by dr. Depla, en altijd was hy opgebeurd en versterkt l^aar huis toegekeerd. Thans denkt van Cauwelaert daar anders over. Op het Vlaamsch katholieke congres, dat omangs te Brugge plaats had, heeft hy zich verzet tegen een algemeene am nestie. Maar ach dat is hem bitter verwe ten door vele zyner vroegere trouwe vrien den. Zyn woorden lokten heel wat tegen spraak uit en tal van bekende katholieke Vlamingen, waaronder Scharpé, de Leu- vensche professor en Pater Callewaert ver lieten de zaal ten teeken van protest. l)e amnestiebeweging zal nu ongetwij feld nog krachtiger worden, dank zij een mooi initiatief van dr. Jacob. Daarover wordt aan de N. R. Crt uit Brussel ge- in verband met de verwachte invrijheid stelling op 21 November a.s., na 5 jaar opslutmg van dr. A. Jacob, wordt nu door het dr. Jacob-comité, waarin alleen vrou wen zitting hebben, een oproep verspreid, met het doel plaatselijke comité'» op te richten en het organiseeren van een pro- pagandatocht in Vlaanderen, mogelijk te maken. Overal waar dergelijke comité's tot stand komen, zal dr. Jacob spreken over cn voor dr. A. Borms, die nog steeds te Leuven opgesloten zit. Reeds twee jaar geleden kon dr. Jacob zyn Invryheidsstelling bekomen, op voor waarde evenwel dat hy zich van a,lle Vlaamsche of politieke actie zon onthouden. De gewezen activistische leider weigerde echter steeds een dergelijke verbintenis aan te gaan en verkoos dan ook zyn straf geheel uit te zitten. DU1TSCHLAND. De Koningin vin Zweden aan de Koer. Koningin Victoria van Zweden heeft on- laugs een bezoek gebracht by de ouders van rtcniageter te Schönau. Ze legde een luans op zyn graf. Dagens Nyheter, een li oer aai htoekholmsch blad, keurt die han- ueiwyze van de koningin af. Een vorstin Utteeu neutraal land had dat niet mogen ooen, zegt het blad. Staking van betaling Duitache graanfirnia Oi graanlirma Thies Soegp te Ham burg neeit de betalingen gestaakt. Het pa&siei neuraagt 150 milliard. Het buiten land is hierby sterk geïnteresseerd. ZWEDEN. Het huwelijk van den kroonprins. In Zweden zyn stemmen opgegaan, die hetooguen, dat Prinses Louise Mountbatten (oatienoerg), de verloofde van den kroon prins, zunuer een wijziging der constitutie lommer koningin zou kunnen worden, daar zy met van koninklijke bloede zou zyn en kis „particulier persoon" moet worden be schouwd. Het H. N. meldt thans uit Stockholm, dat één van Europa's meest vooraanstaande ae&kundigen op juridisch gebied, professor l/tto hincze van de universiteit te Berlijn, een onderzoek in deze quaestie heeft inge steld en een artikel heeft geschreven in het Zweedsche blad „Dagens Nyheter", waarin hy tot de conclusie komt, dat de Zweedsche wot inzake de troonopvolging geen beletsel vormt voor het huwelyk van den Zweed- scnen kroonrpins met de prinses van Bat- tinberg. VEREENIGDE STATEN. New-York. In de eerste 8 maanden van dit jaar zyn er door de automobielen in den staat New- iork 891 personen, waaronder 880 kinde ren beneden 16 jaar gedood. Dit geeft een vermeerdering van 50 vergeleken met hetzenae tydperk in 1920. Sinds 1 April zyn er 687 gedood. indien het op deze wijze door blijft gaan verwacht men, dat er in den staat New- York in 1923 in totaal wel 2300 personen door automobielen gedood zullen worden. De treurige tocht van West naar Oost. De rouwtrein, die het stoffelijk over schot van president Harding naar Was- h.pgton brengt, rijdt, op verlangen van mr». Harding, kalm, ten einde het volk der Vereen. Staten in de gelegenheid te stel len, het lichaam van zijn gestorven leider, op diens eenzamen tocht naar het Oosten, een iaataten, zwygenden groet te brengen. Gisteren werd de trein door daarvoor speciaal uitgekozen personeel door de sta ten van het Westen geleid. In groote stil te, die slechts verbroken wordt door het hg gen van de locomotief en het geklikklak van de schrijfmachines der journalisten, snelt do trein door de vlakten voort en stopt slechts daar, waar de voorziening van de locomotief zulks vereischt. Versche bloemen zijn door de menigte in des laats ten wagon gelegd, waar vier sol daten de lijkkist bewaken, welke het stof felijk hulsel van den president bevat. Op andere punten langs de lijn hield de trein in, daar de bevolking de hoeden af nam en by wyze van hulde boog. Man schappen van het Amerikaansche leger namen aan alle stations de houding aan. Gisteren werd de trein de Chicago ver wacht, terwyl hy vandaag te e^n uur des namiddags te New York zou aankomen. Naar medegedeeld wordt, hield mevrouw Harding zich gedurende de reis heel goed en zy was zoo vriendelyk, als onder der gelijke omstandigheden kan worden ver wacht. Gisteravond verzocht zij den die- uaar van de geheime politie, die voortdu rend voor de deur van haar coupé ataat, of hjj een doosje versnaperingen aan de journalisten wilde brengen. Mejuffrouw Ruth Ponderly, de verpleegster die Har ding tydens zyn laatste ziekte oppaste en mevrouw Cart. Sawyer, echtgenoote van den dokter van den president, hielden haar den geheelen dag en den geheelen nacht in haar gereserveerde coupé gezelschap. De laatste wagen, waarin de lijkkist was ge plaatst, bleef voortdurend verlicht. Verwacht wordt, dat twee voormalige presidenten aan de plechtige uitvaart van president Harding zullen deelnemen. Ex- president Taft heeft reeds langs telegrafi- schen weg medegedeeld, daarby aanwezig te zullen zyn, terwyl de begrafenispplech- tigheden naar alle waarschynlykheid ook zullen worden bygewoond door 'ex-presi dent Wilson. President Cooligde heeft voort.- senator Lodge uitgenoodigd, te fungeeren als lei der van de civiele afdeeling van de begra- feni stoet In alle Amerikaansche kerken zyn gis teren lofreden op president Harding ge houden. Overal in het land is de bevolking in diepen rouw. Men verwacht niet, dat de politiek van Coolidge op belangryke punten zal afwij ken van Harding's politiek. President Coolidge. President Coolidge heeft voorioopig te Washington in Hotel New Williard zyn ui trek genomen. Tot dusver heeft hy geweigerd eenige po litieke verklaring af te leggen. In den trem, die hem naar Washington bracht, heeft hy twee Amerikaansche journalisten te woord gestaan. Hy bepaalde zich echter tot een lofspraak op zyn overleden voorganger en zeide, dat geen politieke mededeeling over zyn lippen mocht vloeien vóór de teraarde bestelling van den gestorven president. Mevr. Harding heeft geweigerd een foto van haar overleden echtgenoot te laten ma ken in overeenstemming met de wet van 1893, welke het vervaardigen van foto's van dezen aard verbiedt. In de „Matin" van Zondag 5 Augustus komt eenartikel voor betreffende den nieu wen Amerikaanschen president, Calvin Coolidge, waarin eenige karakteristieke trekken van deze thans op den voorgrond getreden figuur worden vermeld. Zy, die aan de wedergeboorte gelooven zoo vangt het artikel aan zouden kunnen meenen, dat in het magere en ascetische lichaam van Calvin Coolidge de ziel van George Washington is teruggekeerd. By hem vindt men geen afwyken van zyn principes, noch zwakheid. Ais men hem over recht spreekt, antwoordt hy over plicht. Als men he mover genoegens spreekt, antwoordt hij met te spreken over werk. Zijn openbaar leven is voor hem gelijk een herderschap en hy beschouwt den man van Staat als een priester. Hy kent slechts één wet, namelyk die van het algemeen welzyn. Eens vroeg de redactie van een tijdschrift hem, de stelregels voor den „volmaakten gouverneur" in tien stellingen neer te leg gen. Coolidge aarzelde geen «ogenblik en zonder zich te bedenken, stelde hjj het vol gende rooster op, dat een merkwaardig staaltje is van een Amerikaansche geloofs belijdenis: lo. Doet uw werk dagelijks; 2o. Indien het er op aankomt de rechten der zwakken te beschermen, doet het dan, welke bezwaren er opk mogen bestaan. 3o. Indien het er op aan komt, een machtige corporatie in staat te stellen de belangen van het volk nog beter te dienen, doet het dan, ondanks de oppositie, die gij zult ondervinden. 4o. Wees er' op voorbedacht, als reactionnair te worden behandeld; stel u er slechts mede tevreden, nimmer demagoog te zijn. 6o. Aarzel nimmer u even reactionnair te too- nen als de tafel van vermenigvulidiging. 7o. Aarzel nimmer u even revolutionnair te toonen als de wetenschap. 8o. Geloof niet, dat u den zwakke sterkt door den sterke te verslaan. 9o. Haast u niet met het maken van wetten. lOo. Geef de uitvoerende macht den tijd om ze in toepassing te brengen. Eens, in April 1921, had de correspondent van de „Matin" een onderhoud met Coolidge in het gebouw der Fransche ambassade te Washington. „Frankrijk zeide Coolidge eenvoudig kon onmogelijk de overwinning niet beha len; het had het recht aan zyn zijde en het recht ia nog nimmer overwonnen." Dit werd zonder emphase gezegd. „Ik weet zeide daarop dé correspondent dat u steeds ons land hebt gewaar deerd „wy zyn de schuldenaren van Frankrijk", zeide daarop de scherpe stem van Coolidge. „In de dagen van onze revolutie zond Frank rijk ons niet slechts troepen en geld, maar ook een geestelijke boodschap, waarin de rechten van den mensch om vrij te zyn wer den vastgelegd. In de dagen van den jong- sten oorlog gaf Frankrijk het bewijs van moed en deugd. De geheele beschaving js frankrijk veel verschuldigd". En na een korte pauze ging hij voort: „Frankrijk is ook het bolwerk voor de orde in de we reld". Coolidge houdt bovenal van orde. Hy ia de verpersooniyking van de orde. RUSLAND. De Sovjetvertegenwoordiger te Londen. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Engelsehe regeering door den ehet na- rer handelsmissie aldaar den commis saris van buiteiuandsche zaken, isjit- sjerin, heeft laten mededeeien, dat zij het wenscheiijk zou achten, indien de tot chef der Hitósische handelsmissie Ie Londen benoemde Oekrajiensche volks commissaris Kakofski, aan welke benoe rning de Engelsche regeering reeds haar goedkeuring heelt gehecht, zijn vertrek voorioopig nog zou uitstellen. iu Russische sovjetkriugeu Ueersctit over deze beleediging groote veront waardiging. PORTUGAL. lexeira Gomes, de gezant van Portu gal te Londen, is na drie stemrauigen tot president van de l'ortugeesche re publiek gekozen, met 121 legen o stem men. uitgebracht op dr. Machado. OOSTENRIJK. De crediet verleen in g aan Oostenrijk. De Commissie van Herstel heeft aan liet Yolkenhondsseeretanaat doeu we ten, dat alle betrokken regeeruigen hebben toegestemd in de verlenguig der credieten, welke bij wijze van steun verlening aan Oostenrijk zijn toege staan. BINNENLAND. De opvolger via Minister de Geer. .vaar net i etUr. verneemt, zul ui de a cat ure van munster Do Geer tot mi nister van Muaucien benoemd worden tiet Kamerlid II. Coiijit, leider der A.R. l'artij en oud-minister vaq Oorlog. Het fmaacieei vooruitzicht. „De ontslagaanvrage van jhr de U eer is. vreegen wij aidu> de .Nieuwe Kolterd. Courant de slechte voorbode van eeu begroeting, die iutk eeu enorm delicit zal vertooneu, «at nel zelfs met pei>pecnvische Kunstgrepen niet meer Kan worden gecamoulieerd. Inderdaad beginnen hieromtrent bedenkelijke ge ruchten de ronde te doen. En dal niet alleen over de begrootiug voor 1924, maar ook over den dienst van het loo- pende jaar. Wij hoorden reeds verlui den, dat er groote suppietoire aanvra gen voor 1923 in voorbereiding zijn van de bezuinigingen in prespectief, die ons verleden jaar voorgespiegeld zijn, zou niet meer dan een derde tot hun recht gebracht zijn; het verledeu jaar weggedecreteerde spoorwegtekort blijft zich brutaal handhaven; inkom sten uit het crisisfonds staan niet meer ten dienste om het tekort op den ge wonen dienst wat te flatteeren. In één woord, het zal een miserabel financieel beeld zijn, dat on* den derden Woens dag van September zal moeten worden onthuld." De Jubileumfeesten te Amsterdam. Volgens een mededeeiiiig van den Minister van Marine zullen de oorlogs schepen 'tromp en Heewskerck, welke van o tol en met 6 September te Am sterdam verblijven, bij de jubileum- leesteu worden verlicht. Ook de Stoom vaart-Mij. Nederland zal naar prachtig passagiersschip Jolian de Wit eleetrisch •loen verlichten. Ook de Westertoren en de fontein op het Frederiksplein zullen geïllumi- neerd worden. Gedurende de geheele feestweek wor den alle in de Amsterdamscke havens liggende schepen gepavoiseerd. Zilverbons. De Minister van Financiën brengt tei algemeene kennis, dat, ingevolge het Kon. besluit van 13 Maart 1923 (St.bl. no. 70) de ingetrokken zilverbons van f2.50 (mo del 1915), alsmède de ingetrokken zilver- bons van f 1 (model 1916), alsiiog tot en met 31 December 1923 ter inwisseling kun nen worden aangeboden ten kantore van het agentschap van het ministerie van fi nanciën te Amsterdam (Heerengracht 344/46). Dpsvtilangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender. Ter bevordering van een spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen, by de bons te voegen een be hoorlijk gefrankeerd en aan hem zelf ge adresseerd formulier van een postwissel of wel een behoorlijk gefrankeerd stor tingsformulier van den postchèque- en gi rodienst, ten beloope van het bedrag dei- door hem ingezonden zilverbons. Uit het bovenstaande blykt, dat de ge legenheid tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrok ken zliverbons van f 1, f 2.50 en f 5 van den ouden vorm (model 1914) en dat op het «ogenblik nog alleen in omloop zyn de zilverbons van f 1 en f 2.50 van het nieuw ste type. Van de laatstbedoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te worden inge wisseld, dragen de bons van f 1 de dagtee- kening van 1 Februari 1920, terwyl de bons van f2.50 zyn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. (St.ct.) Hotel de Oude Doelen. Ken Haagsche combinatie, waarin be stuursleden van de in het Hotel de Oude Doelen gevestigde industrieeie Club zitten, heeft het plan opgevat dit hotel te reorgaiuseeren en door bij trekking van een der belendende pan den ui| te breiden. Zij heeft daarvoor aan en W. van den Haag medewer king van de gemeente gevraagd in den vorm van een bijdrage in het benoo- digde kapitaal van f 350.000 Dit voor stel is thans bij B. en W. in overwe ging. Het staat blijkbaar in verband met plannen van de Club om haar ze tel naar een eigen gebouw te ver leggen. Naast de Club op het Tournooiveld in het vroegere gebouw van Landbouw komt, werd ons van dezelfde zijde ver zekerd, eeu bar, ouder directie van den hee» Streletskie, vroeger exploitant van hef Théatre des Ambassadeurs (Sein post) op Schevenuigen en de bar van dien naam- in de Lange Houtstraat. Negende Nedertandsche Jaarbeurs. De schoen- eu lederindustrie zal op de aanstaande, iu september te houden 9de .Nederiandsche Jaarbeurs te utrecht een geheel op zichzelf staande uulec- ting vormen met uls middelpunt de KijKssehool voor leerlooiers en schoen makers te Waalwijk, welke aldaar da gelijks demonstraties zal gertln van de ontwikkeling der leerbereiding eu van de sehoeniabricatie. Ook net i'roefstu- tton en Voorlichtingsdienst ten outt der lederindustrie te Waulwijk /.al aan de Jaarbeurs deelnemen. Nederl. Dambond. Ie Utrecht is de algemeene vergadering van den Nederlandschen Dambond gehou den onder voorzitterschap van den heer 8. S. v. Baaien. Het jaarverslag wydt waardeerende woorden aan den in Augustus 1922 over leden voorzitter, den heer C. G. Vervloet Een tweede betreurenswaardig feit was het geschil in den Zuid-Hollandschen Dam bond. Het bondbestuur oordeelde ten slotte Het beste, een reglementswijziging voor te ^tellen, waarby de clubs niet moer verplicht orden zich by districtsbonden aan te slui ven, maar toch vrybeid kregen xich in af vloeiingen of districtsbonden te vereenigen. In een buitengewone vergadering in De cember weid het bestuursvoorstel aangeno men, om onmkkiellyk in werking te treden. 1 rincipeei was de zaait hiermede uitge- maakt, echter, nu dienden het huishoudelyk en het wedstrijdreglement dienovereenkom stig te worden gewyzigd. Dece voorstellen zullen straks in behandeling komen. In dit jaar traden 7 clubs hy den bond toe, waardoor het auntal leden klom tot on- gi.eer 650. Daarna in 1923 traden nog toe de clubs te Arnhem, Vlaardingen, Geertrui- denberg en Tiel, terwyl met aDdere clubs nog onderhandeld wordt. De rekening en verantwoording van den penningmeesteres werd goedgekeurd. De heer Van Dartelen, administrateur van het Damspel, werd gehuldigd voor zyn nauwkeurige administratie. De kas sloot met een batig saldo van ruim 252. De Bond telt thans 34 vereenigingen met 802 leden, het dubbele van enkele jaren te rug. De verkiezing van een lsten voorzitter werd aangehouden tot de algemeene verga dering van het volgende jaar. De heeren H. van Baaien en H. J. v. d. Broek waïen aan de beurt van aftreding, de eerste'weid by acclamatie wederom tot 2en voorzitter gekozen. In de plaats van den heer v. d. Brink, die reeds 57 jaar de functie van len secretaris had bekleed, werd gekozen de heer W. H. Lieve. In de plaats van de twee commissarissen, die niet meer in aanmerking wenschten te komen, werden gekozen de heeren J. Groen teman en W. J. A. Matla. Tot redacteuren werden benoemd: voor het binnenland H. C. van Oort, voor het bui tenland G. v. Daalen en voor de rubriek Problemen G. J. v. Dam. Daar de agenda niet kon worden afgehan deld werd besloten over twee weken weder om te vergaderen. De voortvluchtige kapitein. Men zal zich herinneren, dat onlangs mel ding werd gemaakt van de ontvluchting van den kapitein der administratie K. B. te Ny- megen, die met medeneming van een be- lapgryk bedrag, van verlof te Ede achter bleef. Thans is aan de Duitsche regeering zyn uitlevering verzocht Nedertandsche deelneming. Het departement van buitenlandsche za ken heeft den tydelyken zaakgelastigde van Nederland te Washington telegrafisch op gedragen aan de Amerikaansche regeering de deelneming der Nederiandsche regeering te betuigen met het overlijden van president Harding. Bovendien heeft Zaterdagochtend, by af wezigheid van den minister van buitenland- sche zaken, de secretaris-generaal van het departement, jhr. mr. A. M. Snouck Hur- gronje, namens den minister een bezoek van rouwbeklag afgelegd ten huize van den Amerikaanschen gezant bij het Nederiand sche hof, den heer Richard Tobin. De R. K. Staatspartij. Naar „De Msb." verneemt, ligt het in het voornemen van den voorzitter van uen Algemeenen Bond van K.-K. Rijkskieskringorganisaties aan het be stuur voor te stellen de bondsvergade ring niet voor Januari a.s. saam te roe pen tev behandeling der voorstellen, te doen naar aanleiding van het door de commissie-Barge uitgebracht rapport. Het bondsbestuur wordt tot het hou den eener eerste bespreking saamge roepen tegen 'Zaterdag 8 beptember TWEEDE KAMER. Schrifteiyk beantwoorde vragen. Op de vragen van den heer Bakker be treffende het nemen van maatregelen in verband met het doodelyk ongeval op de spoorlyn LeeuwardenSnoek onder Boxum, heeft de minister van Waterstaat medege deeld onder overlegging va» eenige offici eel e stukken, dat de verharde weg, waarin de overweg is gelegen, niet dient voor het doorgaand verkeer. Zy gaat in de nabyheid oyer in onverharde landwegen en is te be schouwen ais een toegangsweg naar lande- ryen. Het verkeer draagt een zuiver plaat selijk karakter en is niet druk. De gebrui kers van den weg mogen geacht worden den toestand te kennen, hetgeen ook ten aanzien van het slachtoffer volkomen het geval bleek te zyn. Voor zoover gehoor of gezicht van dezen bejaarden persoon gebrekkig \yus, had dit hem tot voorzichtiger ryden behooren te lei den. De minister acht het niet noodig herstel van bewaking te vorderen. Overwogen zal worden om de baanwachterswoning, die mis schien het uitzicht belemmert, af te breken. Op vragen van den heer Rutgers betref fende gedane mededeelingen omtrent het behandelde in een vergadering van een com missie van den Hoogen Raad van Arbeid, door leden van die commissie aan een mede werker van het blad „De Vryheid", heeft de minister geantwoord, dat zulks ongetwijfeld in stryd is met de verplichtingen der leden dier commissie. Echter meent de minister, dat hem geenerlei rechtsmiddel ten dienste staat om het doen van mededeelingen te voorkomen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Ter Hall inzake publiceering van het rap port van de commissie tot onderzoek naar de toestanden by de Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug en Instructiewerkplaats te Delft, heeft de minister geantwoord, dat de reden waarom hij hét rapport van de com missie tot onderzoek naar de toestanden by de Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug en Instructie-werkplaats te Delft, heeft de Minister geantwoord, dat de reden waarom hy het rapport van de commissie tot onder zoek naai de toestanden by de Artillerie- Inrichtingen aan den voorzitter der Tweede Kamer heeft toegezonden, met verzoek het ter griffie te leggen, is gelegen in de om standigheid, dat hy den inhoud daarvan zoo spoedig mogelyk ter kennis wenschte te brengen van de Tweede Kamer, op wier wensch bedoelde commissie is ingesteld. Intusschen wordt overwogen, in hoeverre het nuttig en mogelyk is, den inhoud van het rapport ter openbare kennis te brengen. 433e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 2e Klasse. Trekking van Dinsdag 7 Aug. 5000.11649 1500.—7938 1000.—1125 10335 11412 400.—: 5176 7484 ƒ200.—: 16144 ƒ100.— 3017 12773 17492 20718 21227 Pryzen van ƒ30.—: 194 259 313 616 642 693 695 708 772 800 870 969 1009 1021 1022 1066 1180 1203 1281 1267 1268 1381 1402 1465 1491 1611 1629 1563 1580 1604 im J794- 1807 1835 1859 1872 1896 1917 2031 2032 2048 '2096 2122 2146 2161 2206 '2209 2342 2381 2397 2418 2526 2561 2125 2750 2792 2816 2847 2876 2894 2900 2976 3063 3138 3200 3251 3299 3347 3433 3507 3669 3720 3794 3842 3975 3982 4010 4013 4154 4194 4289 4325 4339 4350 4400 4443 4457 4482 4589 4685 4899 4947 4963 4996 5047 5063 5105 5129 5150 5200 5238 5278 5313 5343 5377 5476 5552 5574 5595 5597 5613 5698 5710 5736 5741 5764 5773 5817 5835 5861 6864 5882 5863 6034 6037 6073 6125 6138 6202 6208 6233 6241 6317 6323 6487 6517 6539 6579 6593 6674 6691 6765 6824 6866 7022 7305 7336 7457 7550 7666 7668 7595 7628 7630 7633 7653 7662 77U6 7782 7808 7845 7868 7885 7900 8075 8083 8087 8264 8266 8402 8428 8467 8683 8713 8719 8724 8795 8807 8896 8901 8905 8976 8986 9010 9073 9115 9142 9165 9169 9214 9251 9319 9552 9582 9666 9689 9690 9729 9745 9766 9882 9986 9998 10044 10067 10128 10167 10161 10195 10363 10448 10602 10527 10642 10766 10867 10868 10873 10927 10960 11004 11031 11042 11045 11063 110»1 11163 11301 11223 11284 11303 11316 11326 11345 114&> 11468 116L2 11590 11607 11742 11835 1189*7 12031 120JH» 12073 12123 12243 12259 12332 12347 12437 12444 12445 12516 12520 12541 12556 12628 12708 12739 12742 12792 12808 12843 12859 12876 12888 12904 12924 12928 12940 13072 13168 13238 13247 13249 13251 13254 18301 13314 13416 13442 13506 13545 13565 13670 13730 13737 13824 13828 13865 13900 13966 13995 14004 14048 14058 14082 14126 14162 14164 14197 14210 14275 14366 14370 14407 14538 14676 14679 14822 14828 14883 14923 15031 15046 15053 15064 16081 15166 15167 15188 16258 15405 15418 15454 15637 15621 15677 15694 16883 15996 16004 16094 16110 16140 16296 16326 16397 16430 16625 16630 16779 16858 16908 16850 16969 16970 17089 17120 17130 17133 17134 17141 17231 17390 17532 17543 17546 17672 17589 17606 17644 17686 17692 17710 17800 17908 17975 18103 18189 18289 18327 18379 18382 18419 18430 18486 18489 18564 18696 18601 18653 18682 18683 18747 1874$ 18783 18891 18894 18923 18934 18950 18983 19018 19063 19123 19195 19198 19222 19232 19263 19269 19340 19380 19403 19434 19573 19576 19660 19669 19678 19742 19745 19776 19814 19616 19921 19978 19981 20038 20065 20074 20085 20137 20195 20212 20214 20290 20249 20361 20402 20406 20569 20588 20638 20641 20741 20774 20778 20779 20843 20976 21019 21061 21072 21060 21149 21191 21239 21416 21471 21526 21623 21634 21679 21753 21776 21906 22038 22054 22081 22100 22103 22166 22181 22187 22324 22338 22339 22349 22416 22433 22529 22643 22644 22648 22667 22719 22724 22732 22737 22768 22770 22828 22839 22903 22949 Vorige iy»t stond: 18903 moet zyn 18973, 408 ontbreekt. 0* flnanclaale toestand van ans land Naar aanleiding van de Vlootwetplannen bespreekt prof. mr. G. W. Bruins in Econ. Stat. Ber. den toestand van 's lands finan ciën. By ster rooskleurig zyn zijne beschouwin gen niet en hy legt daarby er den nadruk op, dat allereerst noodig is, dat we het even wicht op onze Staatsbegrooting herstellen door het totaal der uitgaven met 120 mil- lioen te verminderen. Dat kan niet wachten met het oog op de handhaving van de waardevastheid van den gulden. Reeds meer dan een jaar wordt die waarde kunstmatig hoog gehouden, doordat de Nederiandsche Bank van de opbrengst der in het buiten land gesloten leeningen byna wekelijks eenige millioenen afgeeft. Geforceerd als wy waven in het buitenland te leenen, heb ben wy met deze leeningen in New-York en Londen Nederland reeds geclasseerd bene den Nieuw-Zeeland en New Foundland, Ne derl andsch-Lndië beneden verschillende Zuid- Is straks het potje van de Nederiandsche Bank óp ,dan is de gulden weder aan zich zelf overgelaten. Ontvangt hy dan niet den steun van een sluitende begrooting, dan Is <10 kans zeer groot, dat hy by de verdere gevaren, die hem boven het hoofd hangen, zich niet zal kunnen handhaven. Reeds zien wij op het vasteland van Eu ropa aan alle zijden, in Zwitserland, Dene marken en elders, afbrokkeling. Alleen Zwe den weet zich te handhaven. Zweden heeft echter nimmer voor een tekort gestaan. De burgerlijke en sociale uitgaven te zamen met den dienst der staatsschuld beloopen aldaar ongeveer 55 per hoofd van de be volking tegen hier 84, volgens de bereke ningen der Vlootwetcommissie weldra 90 en meer. Zweden heeft sinds 1914 conse quent vastgehouden aan het stelsel van duurtebijslagen op de loonen en salarissen van alle in overheidsdienst werkzame per sonen. Met de daling van de kosten voor levensonderhoud gaan deze bijslagen even redig naar beneden. Ernstiger misschien nog dan de gevaren voor den gulden is de ontzaglijke kapitaal- intering die voor onze Nederiandsche volks gemeenschap in haar geheel genomen in de afgeloopen jaren heeft plaats gevonden. De vermeerdering van de staatsschuld van 1 op 4 milliard by dit cyfer is, zooals behoort, het in een annuïteit aan de Rijks verzekeringsbank gecamoufleerde bedrag van 7 milliard bijgeteld overtreft verre de cijfers van de overige kleine landen van Europa in gelijke conditie. Van de in het buitenland uitgegeven leeningen in vreemde valuta is door de voorzichtigen hier te lande een belangrijk deel teruggekocht. Niettemin zijn voor honderden millioenen verplichtin gen aan den vreemdeling op het volk ge legd en representeert ook de vlottende schuld voor een deel vreemd geld. Ons volk neemt jaarlijks met 80.000 tot 100.000 zielen toe. Willen de hiertoe behoo- reiwte nieuwe "arbeiders in t binnenland te werk kunnen worden gesteld, dan is even redige nieuwe besparing noodzakelijk. Door wie deze besparing geschiedt is onverschil lig, mits zy geschiedt. Voor den oorlog was de nieuwe kapitaalvorming hier te lande hiervoor voldoende en liet deze bovendien nog eënoverschot voor belegging in het bui tenland. De hooge directe belastingen en successierechten, waarmede Nederland, wat den werkelyken druk op de bevolking be treft, thans op het vaste land van Europa 't record houdt, maken het meer dan waar schijnlijk, dat niet alleen geen overschot voor beleggingen in het buitenland meer aanwezig is, doch dat straks blijken zal, dat de nog steeds voortgaande en begrijpelijke uittocht van Nederiandsche vermogens nog geheel daargelaten, de Nederiandsche kapi taalvorming niet meer by machte zal zijn in de normale eigen behoeften te voorzien, zoodat dan gekozen zal moeten worden tus- schen toenemende werkeloosheid of aan trekking van vreemd kapitaal, voor zoover dit op naar verhouding onereuze voorwaar den te verkrijgen zal zijn. Ook hier dus kapitaalintering, die, dank zy de soberheid van een vorig geslacht, niet dadelijk zyn drukkenden invloed op de po sitie van ons land en den levensstandaard onzer bevolking behoeft te doen gevoelen, doch welker fatale cumulatieve gevolgen onvermydelyk zyn." GEMENGDE BERICHTEN. Een invitatie. De heer J. D. van Ramshorat en echtge noote gaven met een 25 Haagsche meisjes met wie in Doorn wordt gekampeerd, een zangavond in het Bosch, grenzende aan het park van den keizer Den volgenden dag ontvingen zy namens den kroonprins het verzoek, op het huis Doorn voor den keizer en familie te zingen. De heer van Ramhorst heeft aan dit verzoek echter geen gevolg^ kunnen geven, omdat het vertrek naar Den Haag was bepaald op heden en vóór dien dag alle avonden reeds bezet waren. Verdronken. Te Haarlem was de zevenjarige S. met een paar vriendjes gaan spelen op een boot in het Zukler Buitenspaarne. Toen te 12 uur d« jongen niet thuiskwam, werden de ouder ongerust en ging men hem zoeken. Des avonds vertelden eenige jongens, waar zy hem '8 morgens hadden zien spelen. De politie ging onmiddellyk op die plaats dreg gen en haalde spoedig het lykje op. Een onverwachte vondst. Werklieden, werkzaam in de Ned. Herv. kerk te Voorst, presenteerden elkaar voor de grap een cpllectazak. Eén der werklie den stak zyn hand er in alsof hy er iets in deed en voelde op den bodem van den sak papier zitten; werktuigeiyk haalde hij het er uit ea bemerkte, dat hy twee bank biljetten, elk van 100 in de hand had. Dia kenen werden er mee in kennis gesteld. De beide werklieden kregen ieder een flinke fooi. Hoe lang heeft dit geld wei in den col- lectezak gezeten Het einde... De arbeider Th. H.( te Mechelen, die by Gendringen door de Duitsche kommiezen is aangeschoten, is in het ziekenhuis te Mil- lingen aan de gevolgen overleden. Een honderdjarige. Grietje van Heerew aarden—Hartzte Leeuwarden, is gisteren 100 jaar geworden. Bij KijKduui Heelt zich Zoudug een droevig uruiuu uigeapeeut. De do-j. J. t'. uil ue iNuoruerheeKuwarsstraut te Den was met vrouw en zus Kinderen en een nroer naar net strand gegaan om uaar te tniuen. t'. üook van een van ue hooiden m zee, maar werd meege sleurd. De nroer, die ztjn neteiigen loesiand oemorkte, sprong ook ui net water, hoewel hij niet zwemmen kon en verkeerde dientengevolge in levens gevaar. Een gewezen politie-apent, die uaar toevallig in de buurt was, sprong ui liet water en wist den broer nog juist bijtijds te redden, doch j. I'. was ver loren en toen nij op het strand werd gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. Zijn vrouw en kinderen had- dén man en vader voor hun oog en zien verdrinken! Het lijk werd eerst naar de diehtsbij- /.ijnde politiepost gebracht en vandaar naar zijn woning. In eeu viuu te Noordwijkerhout, toe- behooreude aan mr- M. eu door den gemeenteveldwachter bt. als huisbe waarder bewoond, is gisterennacht door de jalouziecn en een groote kostbare spiegelruit heen een straatklinker ge worpen, die in tiet salon terechtkwam eu aanzienlijke schade aanrichtte. Gisterennacht werd ue laatsle trem, welke 11.52 uur uit Amsterdam ver trekt, tussctien Bussum en Hilversum na bij de vroegere halte Crailoo door het trekken aan de noodrem tot stii- htanü gebracht, mj onderzoek bleek, dat een der reizigers de noodrem in werking nad gebracht, omdat hij hide naaste coupe twee revolverschoten had hooren klinken. Inderdaad vond men jn den aangeduiden coupé een heer uit Diemen met twee schotwonden m schou der en been. De gewonde vertelde, dat iu Bussum 'n man bij hem in den coupé was gekomen, die hem nabij Crailoo plotseling had aangevallen en twee scho ten uit een revolver op hem had gelost. De man had nog getracht hem te be- rooven, doch toen ue trein zoo spoedig tot stilstand kwam, was de moordenaar uit den trein gesprongen, de t^ide op- gevlucht en in de duisternis vénlwenen De Bussuinsche en Hfiiversumsche poli tie werden uanstonds van het gebeurde op de hoogte gebracht. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld, doch van den moordenaar werd geen spoor gevonden. De trein zette fntusschen de reis naar Hilversum- voort en l). werd hier per brancard naar de R.K. ziekenverpleging gebracht. He Hilversumsche politie vertrouwde de verklaringen van den gewonde niet bijster en onderwierp hem nog eens aan een scherp verhoor. De man ge raakte daarbij zoo in zijn eigen verkla ringen verward, dat hij ten slotte geen uitweg meer zag en bekende het gehee le verhaal verzonnen te. hebben. l)e schotwonden nad hij zich zelf toege bracht. De redenen, waarom hij zoo gehandeld had, wenscht^ hij voor zich le houden. De wonden zijn echter niet van ernstigen aard. Zwarte dienstboden in Frankrijk. Een poosje geleden werd medege- ueelu, dat eeu driehonderdtal jonge r.ergernmen uit Martinique en Uuaue- toupe naar Frankrijk wareii overge bracht om daar den dienstbodeiuiood eenigszins te delpeu lenigen. Het co mité, dat de leiding van deze actie m handen had, betaalde de reis naar 1-rankrijk en zou ook voor de terugreis naar het geboorteland zorgen. Boven dien werd gegarandeerd een maand loon van 40 fres. in het eerste, oO Ircs. in hetvj^eede en 60 Ires.L in het derde jaar, terwijl de aldus aangeworven zwarte dienstboden jaarlijks twee ja ponnen cadeau kregen en bij aankomst iu Frankrijk een gratificatie van 500 trancs. De proef heeft nu drie maanden ge duurd fyü een man van de Temps is er eens op uit getogen om iets over de resultaten te vernemen. Daartoe heelt hij zich 4ot het comité zelt gericht. Daar vernam hij, dat van de 300 ne gerinnen die in Frankrijk aangekomen waren, slechts één, een maand na aan komst, gevraagd had naar haar land te mogen terug keeren. De overigen had den het best naar haar zin en uitten het verlangen te mogen blijven- Voor de helft der zwarte dienstbodeu zijn de resultaten zeer bevredigend ueze meisjes zijn zeer aan haar nieuw tehuis gehecht en vooral zeer geschikt om de kindbren te verzorgen. Van de overigen levert een klein derde drage lijk werk, ofschoon zij lichtzinnig en speelsch zijn, de andere twee derden deugen eerlijk gesproken niet. Zij heb ben graag goed eten, terwijl zij abso luut weigeren Iets te doen. Deamwoorui un ïeeunaat, \roeg ue „lomps zien ut aan de krachisinspaii- mng, welke uoor de zorgvuldige recru- teering der jonge vrouwen vereischt werd? De ïjveruurs voor het werk ver klaren van ja, maar toen acnt het blad net teekeueuu, dat de presidente van net comité ontslag genomen heeft. Zij u ijkt voor de vermoeienissen van eeu overweldigende taak. Haar comité zal uu trachten dienstboden iu Polen eu isjecho-Slowakije te reeruteeren. Mis schien wel zoo goed! Wie was Hildebrand? Up 1 examen voor M.U.L.U. speelde zich dezer dagen volgens tiqt Grn. Dbl. te Groningen het volgende af. De examiuator wilde weten ol de caiuiiduat wel wist, dat Hildebrand een nchuiluaum was eu hoe duu zijn familie naam was. Als je Hildebrand tegen kwam, wat zoudt ge dau tegen hem zeggen, vroeg de examinator. De candidaat zei, dien kom ik niet tegeu mijnheer, hij is at iung dood Examinator: „Maar ais je hem dan vroeger tegen gekomen was?" Candidaat: „Dat kon ook niet, toen was ik er niet' Examinator „Maar je grootvuder dan?' Candidaat: „Die zal hem wel nut gekend hebben' ONDERWIJS. KUkssubsidie en school Keld. Nuur aanleiding van het besluit van uen raad der gemeente Haarlem, om niet te aanvaarden de nieuwe voor- wauraen, welke bij verschillende ko ninklijke besluiten en ministerieele cir culaires zijn gesleld ter verkrijging van rijkssubsidie voor inrichtingen van mid delbaar- en van voorbereidend hooger onderwijs, waarvan het gevolg zou kun nen zijn, dat aan de gemeente Haarlem liet sijkssubsidie werd onthouden, heb- btM- B. en W., zoo dit het geval mocht- zi#i, besloten, aan den raad het voor stel te doen, om geen kinderen uit an dere gemeenten (dan Haarlem) tot ge melde onderwijs-inrichtingen toe te la ten dan tegen betaling van een school- gelci, gelijk aan den kostenden prijs per leerling, zijnde een bedrag, variee- enci tusschen f 450 en f 600. Van dat besluit is den besturen der omliggende gemeenten mededeeling ge daan. Het M. U. L. O. te Amersfoort. Het hoofdbestuur van Ue Vereeniging M. L. O. heeft het volgende adres verzonden aan B. en W. van Amersfoort: „By dezen deelen ondargeiteekenden u na mens het hoofdbestuur v%n de Vereeniging M. U. L. O. mede, dat zyvnet verwondering en groot leedwezen kennis genomen hebben van het optreden van den heer wethouder eu den heer directeur van het onderwijs in zak* het nieit slagen van een aantal leer lingen der openbare school voor (M.) L'. L„ O. te Amersfoort Het verdient natuurlijk lof, dat de on- derwys-autoriteiten het noodig hebben ge acht een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van den ongunstigen uitslag en daartoe een samenkomst belegden met het personeel der school, maar ondergeteken den keuren het ten sterkste af, dat genoem de heeren twaalf der niet geslaagde can- didaten hebben opgeroepen en ondervraagd niet enkel over het te Utrecht afgelegde examen, maar ook over de school, over hun onderwijzers. Dit is een daad waardoor deze eich terecht zeer gegriefd gevoelden en waardoor de school in opspraak is gebracht. Daarby moest het aan de leiders van dit onderzoek bekend zijn, hoe weinig waarde erkende opvoedkundigen aan het getuigenis van kinderen hechten, in dit geval nog te onbetrouwbaarder, nu afgewezen examen- candidaten werden ondervraagd. Ondergeteekenden meenen, dat door de wijze van optreden in deze zaak de taak van ter voorkoming van herhaling van het ge bet personeel, dat reeds middelen beraamde beurde, zeer is verzwaard en daardoor scha de is gedaan aan het (M.) U. L. O. in uwe RECHTZAKEN. Faillissementen. U itgesproken: Alkmaar, 1 Aug. H- Schwaerzer, nandelsreiziger, Alkmaar. Curator: mr. P Langeveld. Haarlem, 31 Juli. B. Nijman, timmer mansknecht, Heemskerk. Curator: mr. L. V. Hoog. N V. Jorritsma's Manufacturenhan- del, Purmerend. Curator: mr. M. Slin genberg. Breda, 24 Juli. M. van Gils, bloe mist, Princeuhage. Curator: mr. J- Hou- ben. Vernietigd: F. A. de Jongh, fabrikant, Hees, ge meente Lijmegen. Geëindigd: A. Damen. annemer, Haamsdonks- veer. Y. v. Dijk, aardappelhandelaar, Leeu warden. LUCHTVAART. De vliegwedstrijden te Gothenburg. By de gisteren in Gothenburg gehouden vliegwedstrijden behaalden het Zweedsche en het Hollandse he eskader beiden den len prjjs. De Hollanders kregen e< ovatie van het publiek. STADSNIEUWS. GOUDA, 7 Augutiu lm Geïllustreerde Gids van Gouda. De Geïllustreerde Gids van Gouda, under ledactie van den heer G. J. J. Pot, die in de tweede helft dezer maand by de uitge vers A. Brinkman Zoon zal verschynen, zal oevatten de volgende hoofdstukken: 1. De oorsprong en ontwikkeling van Gouda; 11. De Goudse he handel en industrie; UI. De verkeersverbindingen te water en te land; IV. De bedryven der gemeente Gou da; V. Gezondheidszorg en Volkshuisves ting te Gouda; VI. Kunsten en Wetenschap pen te Gouda; VU. Het onderwys te Gouda; VIII. De lichamelijke oefening te Gouda; IX. Gouda als woonstad; X. Beschrijving van de voornaamste Goudsche monumentale gebouwen enz. Hierby worden opgenomen in en buiten den tekst meer dan reproducties naar foto's en tcekeningen van alle bijzondere gebouwen, stadsgedeelten en merkwaardig heden, benevens een kleurenreproductie van één der keikglazen van de 8t. Janskerk. De temperatuur in de Zweminrichting. De temperatuur van het water was lie- uemmddag 2 uur in de Btedelyke Zwemin richting 70, ue lucht wtta 77. Burgerlijke Ktand. GEBOREN: 2 Aug. Dpnunicus Cornells, v. B. van Dyk en A. Graatsma, Groene weg 65. 3 Aug. Bertha Hcnriette Louisa Maria, d. v. A. van Gooi en A. AL E, F'. (J. van Duin, Groenendaal 17. Arie Gerar- dus, z. v. A. van Kyswyk en C. Kerkhof, Snoptraat 27. Hendrikje, d. v. D. Dul- lemond en G. H. Slingerland, Spoorstraat 33. Theodores Johannes, z. v. J. Kok en J. Verhoef, Raam 217. 4 Aug. Pieter Alarinus. z. v. J. I'. Snelleiuan en N. Twigt, Vest 69. Pieter, z. v. P. Kulik en M. Hammei, karnemelksloot 34. 6 Aug. Johannes Jacubus, z. v. J. de Wit en H. A. Stolk, Zoutmansplein 10. Gerrigje Ali- da, d. v. W. de Graaf en A. J. Verschut, Boomgaardstraat 75. Pieternelle Ma na d. v. P. Lens en H. H. Hofman, Singel- straat 12. OVERLEDEN: 3 Aug. Maria Johanna de Graaf, 73 jaar. Agenda: 8 Augustus, 'iha uur. Raadzaal Stadhuis. Vergadering Kamer van Koophandel ea Fabrieken. 11 Augustus 2 Vii uur, 16 Augustus 7 uur, 13 Augustus 2}* uur en 25 Augustus 2Vh uur telkens op het Stadseirf. Repeti ties voor de jeugd voor de Juhileuincan- tate. UIT DEN OMTREK. BObUUKAVKN. De V.V. Bodegraven heeft een zestal prijzen beschikbaar gesteld voor hare se- riewedstryden, en als hoofdprys een zilve ren bekertje, waarom Zondag een wedstryd werd gespeeld tusschen Alphen 11 en Bo degraven 1. Toen de wedstryd begoa, za gen we een geheel nieuwen speler by dit elftal en misten de backs, die zoo uitste kend hun taak vervullen kunnen. De wed stryd eindigde met 1-— 1 en werd by lo ting gewonnen door Alphen, dat dus om het bekertje a.s. Zondag zal moeten kampen met Olympia. BOSKOOP. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de maand Juli ingelegd 20.997.42 en terugbetaald 3.080.10. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4219. Burgertyke Stand. ONDERTROUWD: C. H. v. Heinessen en M. J. v. d. Vis. G. N. Berkhout en M. Blom. A. v. d. Ham en T. D. Kalk man. GETROUWD: K. Slappendel en T. G. Liefhebber. Simon, z. v. S. Slappendel en S. Zandyk. Willem Matthys, z. v. N. Hoogendoorn en M. Rehling. Maria Elisabeth (atha rina, d. v. N. J. v. d. Meer en E. J., Ra- venstein. OVERLEDEN: Arie v. Klaveren, 21 j. STOLWIJK. Als een bijzonderheid kan in verband met de komende feestelijkheden worden mede gedeeld, dat het uitsteken van de nationale driekleur van de toren op den eersten feest dag, 11 September e.k., zal geschieden door den heer G. van Eek alhier. Deze hande ling heeft van d «komst van den Prins van Oranje in November 1813 af, toen er door het onzekere van den toestand nog al wat moed toe noodig was, by alle grootere fees telijkheden later, die betrekking hadden op ons land en zijn vorstenhuis, door een uit de familie Van Eek plaats gehad. De Feest commissie meende dan ook. getrouw aan de traditie den heer Van Eek te moeten vragen zich met die taak te willen belasten, waar toe hy zich bereid heeft verklaard. VOBDBN. e Het Provinciaal Bestuur heeft aanbesteed het verrichten van baggerwerk in deen Ryn tusschen Leiden en de Singelgracht te Woerden. De laagste inschrijver was H. A. Loojjen, te Gorinchem met STORT EN WEDSTRIJDEN. Waterpolo. Dolfijn—A. Z. 4—3. Aan de spanning die eenige weken lang in de le klas B afdeeling geheerscht heeft, is door deze uitslag een eind gekomen. De Dolfijn is nu afdeelingskampioen. zij het dan niet met een zeer fraaie stand. 24 doel punten voor en 13 tegen wijst op een pro ductieve voorhoede, maar een niet al te sterke achterhoede. Wy zyn benieuwd naar de wedstryüen ura het kampioenschap van Nederland. Waarschynijjk zal de eerste kampioen* wedstryd Zondag 19 Aug. gespeeld woruen Waar dit zal gebeuren ia nog niet bekend De stand m de le klas B is thans: Doifyn 6 4 1 1 9 24—18 I.6U Hot IJ 6 3—26 25—16 1AJÜ D. J. K. 4 1 1 2 3 9—19 0.76 A. Z. 5 1—42 il—17 U.40 Aan den athietielfheinei i» een au*uw« ster verschenen die voor vele Gouwenaar», speciaal de jongere, geen onbekende is. De heer Menso namelyk, die eenige jaren voor sitter van de Goudsche H. B. S.-Vereeai ging is, behaalt op athletisch gebied fraaie In het nummer 800 KI. haidloopen u|i de wedstryden te Groningen, werd Menzo eer sto in 2 nun. en l sec. Hy verwierf xich daardoor het kampioenschap en verbeterde op de 880 Yard* het Ned. record van Pau ken (2 min. 6.3 sec.) met 4.7 seconden. Het Hbld. zegt: Menso heeft een «dutte- runden wedstryd geloopen; m matigen styl en ï-egelmaUgen gang heeft hy eerlyk den eeretitel behaald. Een schitterend resultaat voor eeu „coirungman", na slechts drie maanden athletiekbeoefening. Een derde succes voor den heer Menso is wel dat hy Zondag a.s. met Paulen Nedej land zal vertegenwoordigen in den wedntry.1 tegen België te Rotterdam. Ulympia. De G. C. en F. C. „Olympia" organiseert 19 Aug. a.s. athietiekwedstryden op het Sportterrein. MARKTBERICHTEN. Kolterd*insche Veemarkt. y Augustus 1923. Aanvoer: 182 paaiden, 51 veulens,^LUil magere runderen, 603 vette runderen, 98k vette graskalveren, 252 nuchtere kalveren. 321 -schapen of lammeren, 81 varkens, 361 biggen, 7 bokken en geiten. Pryzen: Vette koeren lë kw. 1.30, 2e kw. J 1.20, 3e kw. HO, Ossen le kW. 1.26 2e kw. 1.16» 3e kw. 1.06, Stieren 1« k*. 1.10, 2o kw. J 1.00, 3e kw. 0.96, Kalve ren le kw. 0.88, 2e kw. 0.78, 3« kw. 0.70. Melkkoeien 360—450, Kalikoeten 400 —600, Stieren J 250660, Pinken 180 220, Graskalveren j 70120, Vaarzen 2öo —300, Werkpaarden '200—460, Slucht paarden 126—200, Nuchtere kalveren 14 22, Fokkalveren 26—36, Biggen J 10 t 24, Overloopers 30—46. Handel m koeien rets vlugger, kalveren iets levendiger, schapen en lammeren traag, melk en kaifkoeien flauw gestemd, gras kalveren slechte handel, weinig aanvoel, paardenhandel traag, kalveren flauw. Coop. Tuiniersver. „Geuda «n Omstreken Ayg.. 1923. hnyboonen le srt. 94134, 2e si't. u'. 98, Stokboonen 7586, Stambouncn 54 —85, Prenkboonen 2660, Tuinhoouen 4.10—10, Doperwten J 16—33, Augurken lyn 4757, id. fyn basterd 23—37, id. basteïxl 14—23, id. grof 7—14, WUte uitje» 8—38, Postelein 6—28, Spinazie 26, Peen 9.20—13, Spiptskool J 11.80- 12.30, per 100 K.G.; Komkommer stek le srt. 6.80—9.70, 2e srt. 3.10—6.60, halve 1.40—2.90, id. gele 1—14, Bloemkool 0.5034, Andyvie le srt. 3.106.70, 2e srt. 0.70—2.90, Kropsla J 0.70-8, Gele Savoy® kool 1317, Roode kool 6—18, per 100 stuks; Zuring 0.34, Slav el len 0.04—0.16 per kist; Peen 7.80—13.60. Kroten 0.20—6.40, Uien 1.90—3.40, Ra barber J 1.104, Selderie 1.402.80, Pe terselie 1.303, per 100 bos; Tumaten A 21—32.50, B 23.90, C 19—26.90. kriel 510, ryp 1323 per 100 pond; Augur ken, fyn 1.401.60 fyn basterd 0.82 1.08, basterd 0.360.54, per mandje; Frambozen 0.300.37, Zwarte bessen 0.200.27, Kruisbessen 0.09 per pond (bruto); Perziken 0.06—0.21, Meloenen 0.230.83, per stuk; Beieren 7.40 per 100; Kaas 0.35 per pond. Kaasmarkt. Bodegraven 7 Aug. 1923. Aanvoer 430 partyen, waaronder 361 niet Kyksmerk, 20767 stuks, gewicht 166138 K. G. Prys Goudsche Kaas le srt. 40—43, 2e srt. 3338, le srt. met Ryksmerk 35 45, Zwaardere 46. Handel matig WISSELKOERSEN. 6 Aug. 7 Aug. Officieel 2 uur Londen 11.60% 11.67% Beriyn 0.00017» 60 cent per milMoen. Pary» 14.70% 14.54 Brussel 11.70 1150 Zwitserland 45.66 44.77% Weenen 0.00% 0.00% Kopenhagen 46 46.60 Stockholm 67.65 67.65 Christian!» 41.06 41.12% New-York 2.64% TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige wind uit Zuideiyke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. ADVERTENTIKN 4 per*, conduite-intérieure. bijna nieuw met Bosch! icht en athrter, motor 10/20 P.K., benzineverbruik 9 liter op 100 kiloraetei direct ter overname AANGEBODEN. Prijs 2**.-. 2225 12 Te bevragen by J. HULLEMAN, Lange Tiende weg 5, Gouda, Telefoon 350.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2