k NIE^S^EN 88*Jaargang No. 15306 Woensdag 8 Augustus 1823 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen loren, >kjea. ZOON 'LEN HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWDE, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. De débacle van de Mark. Sovjet- I, 1* van FEUILLETON. een heb op, ,.«IV III plek zal 'k awr gyr.gr (Wordt vervolgd.) t lijst, sche i. Tweemaal d, geen enkel eene verslap- Op de Amerikaansche markt schijnt een campagne tegen de franc gevoerd te wor den. In Parijs is men van meening dat deze New-Yorksche beursmanoeuvre geïnspireerd wondt door Londensche financieele kringen. Geen staking - De daling loosen, Odessa. i nogal teneinde van eige- i de werk- GOUDA. K I, i. 2 Dra Hug. 122U SO Uit Moskou wordt gemeld, dat Tjitejerin de Amerikaansche Senatoren King en Ladd, alsmede Trear, lid van het Huis van Afge vaardigden, en prof. Johnson heeft ontvan gen, die onlangs in Moskou zijn aangeko men voor het instellen van een onderzoek naar den algemeenen toestad in Rusland. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de tiezorging por looper goochiodt. Franco per post per kwartaal ƒ8.16, mot Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons bureau: MARKT 31, GOUDA, bti onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 546 dat met in- van de te 8«- indu ANT 270 G- Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. O De Japansche gezant heeft in het Foreign Office het Japansche antwoord op het Brit- .-'•he ontwei p-antwourd aan Duitschland te- samen met een mantelnota overhandigd. Het antwoord wijst er op, dat de Japan sche regeering in hoofdzaak met Engeland inzake de schadevergoeding overeenstemt. De tegen gisteren aangekondigde staking onder het administratief personeel der me taalindustrie is na een gehouden referen dum gisteren weer opgeheven, het werk zou heden over de gansche metaalindustrie wor den hervat. BUITBNLANDSCH NIBUWS. BELG1E. De Belgische bladen ia nood. Voor het Belgisch dagbladbedrijf wordt het, door het stijgen der papierprtyzen, een zeer moeilijke tijd. Waar in ’1922 0.8't fr. per K.G. werd betaald zijn nu de prijzen van 1.50 fr. a 1.66 fr. geen zeldzaamheid meer. Tal van bladen van 6 tot 8 pagina's moeten thans met 4 of 6 pagina’s genoegen nemen. slaat te zijn dit aan zijn vrienden te icten zien; erover te spreken, het te bezitten! Een kleur kwam op zijn gen De warmte, de schitteraig, L,loed drongen tot zijn gemoed c in man. dien hij toch eigenlijk verachtte, zijn eieen besluit had te niet gedaan. HOOFDSTUK V. Een Forsyte-huishouding. Exenals de duizenden verlichten van zijn klasse en ras in deze groote *ta<i 'Londen, die niet langer gelooven in rood-fluweelen stoelen, en weten dat groepen modern Italiaanseh marmer ..vieux jeu” zijn, beloonde Soames Forsyte een huis, waarin alles den in druk maakte, dat het met zijn tijd mee ging. Hij had een koperen deurklopper, die het eigenaardig karakter van den bewoner weérgai. vensters, die veran derd waren in openslaande ramen; han gende bloembakken, gevuld met fuch sia's. en aan de achterzijde „een groote eigenaardigheid” een kleine plaats, be legd met groene kalksteen-tegeis, en omringd door rose hortensia's in pauw blauwe tobben. senatoren in de Oekraïne. ten en wellicht de ontevredenheid nog zul len doen toenemen. Of en hoe Duistchland dien overgangs tijd kan doorkomen, kan niemand voorspel len. Voor dit oogenblik kan gezegd woiden dat het gevaar voor een effectieven burger- oorlbg niet meer zoo groot schijnt aJs eeni- gen tijd geleden; niet dat de menschen te eensgezind zijn om bij gelegenheid een bur geroorlog te beginnen, ifaaar een burger oorlog veronderstelt toch een splitsing in twee kampen, en zelfs voor die mogelijk heid is de verdeeldheid eigenlijk te groot. Daar bleven zij «enigen tij<i om da bijzonderheden van. het te ontwerpen iiuis te bespreken, en daarna keerde hoames terug naar de woning van deu agent. Na een hal! uur kwam hij weer bui len, voegde zich bij Bosinney, en men begaven zij zich op weg naar nel strtion. ..Nu”, zeide hij, terwijl hij zijn lip pen ternauwernood opende, „ik loch die plek vain jou genomen. En weer zweeg hij, beschaamd zichzelf beredeneerend dat deze Dikwijls krijgt de dwaas gelijk, omdat de wijze het niet de moeite waard acht hem tegen te spreken. De Engel sche Regeering is voornemens de publicatie van de gewisselde diploma tieke stukken nog enkele dagen op te hou den, omdat de Regeering van oordeel is dat de publieke opinie op het oogenblik te zeer floor den dood van Harding in bslag wordt genomen dan dat de publicatie thans het gewenschte resultaat zou bereiken. De Fransche bezettingMiutoriteiten heb-- ben den burgemeester van Stoppenberg ge last binnen een week de som van 4.865 mil liard mark, dus bijna een half billioen, te betalen. Dit bedrag wordt gevormd door de gezamenlijke .boeten, die indertijd door den krijgsraad te Werden wegens het weigeren van kolenleveringen aan de verschillende mijndirecteuren zijn opgelegd, doch tot wel ker invordering men geen kans ziet. Tonicum gewoon staal t het goed; jstoord. Ge- I0THNAGEL n organische ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (behoorende tot den beaorgkringji 1—6 regels 1.80, elke regel meer ƒ0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkriagi 1—5 regels 1.66, elke regel meer 0.80. Advertentiim in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigbeids-advertentien de helft van den prtja. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGENi 1-4 regels 2.06, elke ingei meer /Ml. de voorpagina 60 hoogar. Gewone advertentiën en ingezoaden mededeeiingen b(j contract tot sear gereduceer den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaataruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede boekhaa delaren, Advertentiebureau» en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau, zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Bijna alle landen worden door den toe stand in het Ruhrgebied getroffen en 'Ie bewezen van de vérstrekkende gevolgen die de toestand in het Ruhrgebied op den wereldhandel heeft, uit Indië, Zuid-Ame rika en vele andere landen blijven zich op- hoopen. De toestand van en handel in het Ruhrgebied heeft b.v., zoo schrijft men uit Londen, een duidelijken invloed op de ka- toenhandel tusschen Liverpool en Calcutta en tusschen Liverpool en Valparaiso. Chili b.v. is niet in staat om nitraat aan Duitsch land te verkoopen, zoodat zijn nationale handel ernstig getroffen is, terwijl tal van andere landen dezen invloed tevens op hun handel gevoelen. De premier heeft in een 'lezer dagen gehouden rede het geval van Indië aangehaald, dat een der hoogste be- 22) - „Meneer Forsyte, het zal me zeer spijten als u heengaat; en ik geloof, dat u daarmee uzelf benadeelt. Er is geen stukje land in de buurt van Lon den met zulk een uitzicht als dit, noch een dat, alles bij elkaar gerekend, gotdkooper is; we hebben slechts te adverteeren om er een menigte koo- pers voor te krijgen.” Ze keken elkaar aan. Hun gelaat sprak duidelijk: „Ik heb eerbied voor u als man van zakei} en u kunt niet van mij verwachten, dat ik een woord geloof van wat u zegt!’ „Nu”, herhaalde gaines, „ik heb nog geen besluit genomen; meer dan waarschijnlijk zal er wel niets van de «aak komen!” Bij deze woorden nam hij zijn parapluie op, legde zijn kille hand ia die van den agent, trok ze terug zonder die ook maar even te drukken, en ging naar buiten in den Een correspondent van de Engelsche „Economist", die onlangs in het Zuiden van Rusland heeft gereisd, schrijft, dat men in de Oekraïne thans in alle richtin- zijn wan- S. de door, /ooals vier jaar geleden de schoonheid van Irene zijn hart had getroffen, en liem naar haar had doen verlangen. Hij wierp een blia op Bosinney, wiens oogen, de oogen van den „half ge- 1” zooals de koetsier het met groote bewon- _t kindschap dwaalden. In Dublin hebben eenige ongeregeldhe den plaats gehad. Eensdeels waren er aan hangers van De Valera onder de bet-iogers, die het houden van het congres der Arbei derspartij en Vakvereenigingsorganisatie wKden beletten, doch anderzijds ook com munisten en dergelijke elementen. In hoofd zaak schjjnt de betooging evenwel op touw te zijn gezet als een protest tegen het zoo juist aangenomen wetsontwerp, waarbij de Habaes Corpuawet tijdelijk buiten werking word gesteld en de voorloopige hechtenis xan staatsgevaarlijke personen mogelijk wordt gemaakt, ook al zijn zij niet veroor deeld en al is het niet wel mogelijk een directe aanklacht tegen hen te formuleeren. Men beklaagt zich er verder over, dat de regeering, toen dit ontwerp was aangeno men, niet aanstonds is overgegaan tot een amnestie en vrijlating van voorloop!» ge arresteerden zooals was beloofd. Zooals vanzelf spreekt heeft zich van de bevolking een geweldige opwinding mees ter gemaakt, immers de prysverhoogingen op de levensmiddelen volgen elkaar op met de snelheid der sprongsgewijze stijgende de- viezenkoersen en de bevolking tracht over al in te slaan wat zij maar krijgen kan. Boter, die in het geheel niet ter markt komt, wordt evenals in den oorlog in,het grootste geheim aan speciale klanten voor meer dan een millioen mark per pond ver kocht. Vleesch kost reeds 300.00 mark, be tere qualiteiten ca. 360.000 mark. Ook de groenten- en fruitprijzen stijgen tot in het oneindige. Aardappelen zijn na urenlang geduldig wachten voor 16.000 mark per pond te krijgen, doch niet meer dan 10 pond tegelijk. Van heden af kost een brood bui ten de distributie 90.000 mark, een klein broodje 5000 mark. De Duitsche margarine-fabrieken hebben tengevolge van de volkomen ineenstorting van de Mark besloten, voortaan de prijzen alleen nog in Nederlandsche valuta te be palen. Dienovereenkomstig zijn vanaf gis teren de verkoopprijzen opnieuw vastge steld en zal de goedkoopste soort 34 cent en de beste soort 46 cent kosten af fabrie ken, groothandelsprys. Deze nieuwe prijs beteekent een verdubbeling der tot nu toe geldende verkoopprijzen. temden luipaard ‘tad uitgedrukt, - (lering over het r De zon viel op de uitstekende gedeel ten van het gelaat van den man: de lorsche wangbeenderen, de punt van rijn kin, de vertikale lijnen boven zijn wenkbrauwen; Soanies keek dit ruwe, enthousiaste, zorgelooste gelaat met een onaangenaam gevoel aan. Een lang, zacht koeltje ging over het koren ?n bracht een warmen luchtstroom in hun gericht. ..Ik zou je hier een goed huis kun nen bouwen,” zei Bosinney, terwijl hij de stilte verbrak. „Dat denk ik ook.antwoordde Soa- mes droogjes. „Jij behoeft het ni ?t te betalen!” „Voor ongeveer achtduizend zou een paleis voor je kunnen zetten. Soames was zeer bleek geworden hij voerde een ipwendigen strijd. Hij sloeg zijn oogen neer en zei koppig. „Dat kan ik niet betalen.” En langzaam, met muisachtige manier van loopen, ging hij voor naar de eer ste plek. Volgen de corresp .van het Hbld. wtfst men tevens op de pogingen in Britsche po litieke kringen gedaan om een Amerikaan sche interventie te bewerkstelligen in de huidige onderhandelingen tusschen Londen en Parijs, en te bereiken dat president Coo lidge er in toestemt om het probleem der Duitsche betalingen en de ontruiming van het Ruhrgebied aan het Haagsche Hof van Internationale Justitie voor te leggen. Er zullen daarom stappen te Washington wor den gedaan om uiteen te zetten, waarom dit plan door de Fransche regeering kan worden aanvaard. Volgens Amerikaansche journalisten zou de nieuwe president in zijn redevoeringen uitgesproken in den tijd toen h|j nog vice-president was, gezegd hebben: „Ik geloof beslist dat wij het vol ledige herstel van Duitschland moeten •eischen.” zonneschijn. Hij liep langzaam in. diepe gedachten terug naar het bedoelde bouwterrein. Zijn instinkt zei hem, dat, wat de agent gezegd had, waar was. Een goedkoop terrein. En het mooie ervan was, hij wisl, dat de agent het eigenlijk goedkoop vond, zoodat zijn eigen zicht een overwinning was op dat don agent. „Goedkoop of niet, ik wil het heb ben.” dacht hij. De leeuwerikken vlogen voor zijn voeten op, de lucht was vol vlinders, en het wilde gras verspreidde een lief lijken geur. De sappige uitwaseming vami de varens kwam uit het bosch, waqr, verborgen in de diepten, de dui ven koerden en uit de verte vernam men. door het zachte koeltje voortge dreven, het rhythmisch gelui van kerk klokken. Soames liep met zijn oogen naar den grond geslageri, terwijl hij zijn lippen opende en sloot, als in afwachting van een heerlijk hapje. Maar toen hij op de plaats kwam, was Bosinney nergens te zien. Na een poosje gewacht te heb- ten stak hij het terrein weer over in tie richting van de helling. Hij zou heb ben willen roepen, maar was bang voor het geluid van zijn stem. Het konijnen park was verlaten als een prairie. De siiltëlwerd slechts verbroken door de konijnen, die in hun holen sprongen, en door het gezang der leeuwerikken. Soames, de pionier van het groote Forsyte-leger, voelde zich, terwijl hij volkingscyfers bezit, doch thans zonder zijn gewone markten in Centraal-Europa voor jute, zaden, huiden enz ia. Een typi- reactie is dat Centraal-Eu roppa niet de Indische goederen krjjgt, die het be hoeft; Indië is armei en kan niet de pro ducten uit Lancashire koopen, die hei wenscht, terwijl de fabrieken in het district Lancashire stilliggen en minder ruwe ka toen wordt gevraagd uit de verwijderde ge bieden, welke het produceeren. De Ruhrbezeting beteekent dan ook dal een deel van de handelsmachine der wereld niet langer functioneert en de geheele han del er onder lijdt. 4 Volgens de „Times" zou men in goedin- gelichte kringen weten, dat MdKenna be sloten heeft de functie van kanselier van de schatkist, hem door minister Baldwin aangeboden, niet te aanvaaiden. Wie het wel zal wonden, is nog geheel en al onzeker, schrijft de „Times”; de moei lijkheden om een geschikte persoon te vin den zijn zeer groot .Volgens dit blad is het in ’s lands belang, dat een zeer bekwaam conservatief staatsman deze functie zal ver vullen. De „Manch. Guard” bericht daarentegen, dat gisteren aan de Downing Street nog geen bericht van de weigering van Mc Kenna was ontvangen. plannen maakte tot de ontginning van deze wildernis, gedrukt door de verla tenheid, het onzichtbare gezang, en de wi*rme, lieflijke lucht. Hij had zich reeds op den terugweg begeven, toen hii ten laatste Bosinney in het gezicht .kreeg. De architect lag languit onder grooten eikeboom, die bedekt met for- sche takken en zwaar gebladerte, op den top van den heuvel stond. Hallo, Forsyte,” zei hij, „ik heb de juiste plek voor je huis gevonden! Zie hier!” Soames keek, maar zei koel: „Je moogt heel knap zijn, maar deze plek zal me de helft meer kosten.” Wat doen de kosten er toe! Kijk naai het uitzicht.” Bijna voor hun voeten strekte het rijpt koren zich uit, tot aan een kleine, donkere aanplanting. Tot aan de verre, grijsblauwe duinen lag een vlakte van heggen en akkers uitgespreid. Aan den «rechterkant kon, als een zilveren streep de lijn van de rivier worden gezien. Het uitspansel was blauw en de zon zoo helder, dat een eeuwige zomer over dif uitzicht scheen te heerschen. Distel- jpluimpjes zweefden rond, in verruk- kinp gebracht door de helderheid van den dampkring. Boven het koren trilde de hitte; en boven alles uit drong een zacht, niet te omschrijven gegons, alsof hemel en aarde tezamen feest vierden. Soames keek er naar; ondanks zich zelf voelde hij zijn borst zwellen. Hier te wonen, met dit alles voor oogen, in gen graanvelden ziet en dat er een record- oogst wordt verwacht. De met main, tarwe, etc. beplante oppervlakte bedraagt ar 6.375.UOO desaeatines. Ter zake kundige buitenlanders onderschrijven de officiëele schatting, volgens welke oogst van bijna 100 Poed per dysseatine wordt verwacht, tegen 35 Poed.verleden jaar. Voor 1923/24 wordt, in de Oekraïne de enorme oogst van 1100 millioen Poe<l tegemoet geilen, waar van de regeering -180 millioen poed als be lastingen in natura wil heffen, tegen 108 millioen poed (ongeveer 16 'fcvan de productie verleden jaar. De regeering stelt echter alle pogingen m het werk, om belasting dit jaar in contanten binnen ktijgen. Voor de boeren moet dit een prik kel z|jn, om een gedeelte van den in het buitenland af te zetten, t aan de noodige contanten te komen. T Voor den herbouw van de haveninrich tingen etc. te Odessa heft de regeering 400.000 goudroebels en 30 millioen poed giaan ter beschikking gesteld. De fabrie ken werken in de Oekraïne meerendeete met 25 7» van hun capaciteit van vóór den oorlog, sommige echter slechte met 5 r Enkele fabrieken, die de schrijver bezocht, o. a. leerlooierijen, waren in uitstekende conditie, evenals de tabaksfabrieken en één van de metaalfabrieken. Veie de kleine meelmulens zijn door de naars heropend. Intusschen zijn er in Oekraïne nog ongeveer 150.000 waarvan 35.000 in het «listrict De regeering heeft een millioen poed graan en drie billioen Sovjetroebel» voor openbare werken, het herstel van ge bouwen etc. beschikbaar gesteld. Het middelde loon in de voornaamste strieën bedraagt thans 10.7 hamlelsroebels per maand, d. I. 48 7« van het loon vóór den oorlog. Sinds het vorige jaar zijn de loonon met 80 gestegen, de arbeidsproductiviteit echter slechts met 60 In de Krim zijn thans 300.000 dcsseaUxu met tarwe en rogge beplant. Men ver wacht ^pn surpplus boven de locale be hoeften. De met tabak beplante opper vlakte is er 400 grooter dan het vorig jaar. Men ziet op het land weder een groot aantal stuk» vee. Naar het heet, neemt de veestapel snel toe. Algemeene invoering van de goudrekening verwacht. van het administratief personeel in de metaalindustrie. van de franc. Het Japansche antwoord. De publicatie va» de diplo matieke stukken uitgesteld. Uit het bezette gebied. Mc Kenna geen kanselier van de schatkist. Amerikaansche senatoren naar P Rusland. De oogst Het razend tempo waarmede de mark de laatste twee dagen gedaald is, heeft zooals begrijpelijk is al een heel bijzondere stem ming verwekt in het gansche Duitsche Rijk. Noteerde de dollar aan de beurs in Ber lijn bijna de 4 millioen, achter de dollar aan kwam een geheele reeks van buiten* landsche deviezen. De arme Oostenrijksche kroon bracht het tot 60 mark. De Hollandsche gulden op meer dan anderhalf millioen mark. Voor het pond sterling werd bij opening van de beurs 10 millioen, later op den dag meer dan 18 millioen betaald. Uit deze depreciatie blijkt dat liet ver trouwen in de mark feitelyk verdwenen is, met andere woorden: het geldstelsel van Duitschland is ineengestort. De schepping van een nieuw betaalmiddel is slechts een quaestie van tyd, maar het kan niet op den gronslag van het oude worden opgericht. Dit alles is oorzaak dat de zitting van de Rijksdag onder heel andere omstandig heden wordt geopend dan men gisteren had verwacht. Was men de vorige week algemeen over tuigd dat de regeering Cuno het veld moest ruimen omdat het zoo niet langer kan, het blijkt thans dat van een heengaan geen sprake is, integendeel het kabinet plannen heeft ontworpen volgens den weg haar door den economischen Rijksraad gewezen, die zich in hoofdzaak had aangesloten bij de denkbeelden van den gewezen staatssecre taris Hirsch, dat is de weg van de alge meene invoering van de goudrekening. In verband daarmede wondt de mark vol strekt niet meer gesteund. Alle maatrege len die tot dat doel genomen zijn, zullen in zoover dat nog niet het geval is, geleide lijk worden afgeschaft. Men wil van de goudleening, waarvan de renten zyn gewaarborgd door handel, in dustrie, banken en landbouw, niet alleen een spaarmiddel, maar ook een betaalmiddel maken. Dit moet dan worden opgevat als een begin van het scheppen van een nieuwe goudmark. Het heele Duitsche productieproces zal dus op goudbasis moeten worden gevestigd. De regeering heeft het streven dit geleide lijk te bewerkstelligen. Hoezeer dit streven toe te juichen is, in de praktijk zullen dooi de druppelsgewijze verwezenlijking van een stel maatregelen, die een organisch geheel moeten vormen en als zoodanig eigenlijk slechts zin hebben, tal van onrechtvaardig heden ontstaan, die verwarring zullen stich- 22U3 67

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1