N 1 nt nt R :oon NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 16308 Vrijdag 10 Augustus 1923 82"Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen JE i N S HET GELUK DER RIJKEN De intergeahieerde onderhandelingen. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIED WERKERK JUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Den Haag. FEUILLETON. wenschen daarbij in ongi- zou I HAAG brengen. r en, kle*. Tweemaal geen enkel me verslap- norm me- ïlijke OUDA. men zijn het 70 ANT 26 O rtikelen (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. lyke tend eens gevolge zijn vele deelen der stad zonder electrischen stroom. Bij 't gas en waterbe drijf werden heden ook looneischen gesteld, welke evenwel konden worden ingewilligd. Al deze conflicten zijn uitingen van de toe nemende ontevredenheid. De arbeid in de drukkerijen zou heden morgen worden neergelegd. De laatste bladen zouden hedennacht ge drukt worden. De houding der arbeiders in de ryksdruk- kerijen, voor zoover deze bankbiljetten ver vaardigen, is nog niet geheel duidelijk. In de particuliere drukkerijen, die voor het ver vaardigen van papiergeld worden gebruikt, zal het personeel zich echter bij de staking aansluiten. De sluiting der winkels is gisteren te Berlijn overal toegepast. Zelfs de sigaren winkels waren gesloten, ofschoon die op 2 Augustus reeds hebben gestaakt. De regeering heeft definitief geweigerd, de kleinhandelaars op het stuk van den Het Hof van Cassatie in Parijs heeft het beroep behandeld in het geding tegen de directeuren der Krupp-fabrieken, die dooi de Fransche militaire rechtbank veroordeeld zijn. De verdedigers vroegen de incompeten tie te erkennen van de militaire rechtbank om Duitschers in het Ruhrgebied te berech ten, daar het verdrag van Versailles be paalt dat sancties voor betalingen niet als een vijandelyke daad kunnen worden be schouwd. Dientengevolge kan het Ruhrge bied niet worden beschouwd als vijandelijk gebied, hetwelk door buitenlamlsche troepen is bezet. Het Hof erkende en bevestigde evenwel de bevoegdheid der militaire rechtbank. genoegzame waarborgen van onpartijdig heid geeft. Overigens wm het niet Duitsch- lands schuld, dat men het nog niet de plaats in den Raad der Volkenbond heeft inge ruimd, welke het toekomt. Het moet wor den uitgenoodigd, het kan niet zelf vragen en het risico eener weigering loopen. prijsberekening met de grossiers op een lijn te stellen, en de winkeliers overwegen nu verdere wanhoopsmaatregelen. By wijze van protest zullen van heden af de winkels slechts 6 uur open zijn. De protestbeweging breidt zich over het heele rijk uit. Ook de winkels van levensmiddelen zullen eerlang sluiten. Gisteravond hebben de besprekingen plaats gevonden tusschen vertegenwooidi- gers van den handel, de industrie en den landbouw, welke tot een pnncipieele over eenstemming hebben geleid over de waar borgen van het geheele Duitsche bedrijfs leven voor de goudleening van 500 millioen. De inteekening op de leening zal den 15n Augustus beginnen. in de laatste jaran gezien, hoe de Fransche belanghebbenden zonder eemg bezwaar de Belgische belangen aan de Fransche opof- ferden. I Zoo zegt bijv. „Le Vingtième Siècle", het orgaan van den vroegeren mn|üiter-preai- dent De Broqueville, dat België in het ge val van een Rynstaat onder louter Fran schen invloed, niets dan „une esclave éco- nomique de la France" zal zyn. De „Nation Beige", het anti-Nederland- sche annexionistische blad, dat tot nog toe door dik en dun een samengaan met Frank- ryk bepleitte, heeft steeds het denkbeeld voorgestaan, dat België met Frankrijk moest samenwerken, omdat dit de eenige manier was om zich een invloedssfeer in het Rynland naast die van Frankrijk te ver zekeren. Den 28sten November 1922 bevatte zelfs de „Standaard", het blad van den Vaming van Cauwelaert, een hoofdartikel, dat liet doorschemern, dat, als de nood dwong, ook hy zich zou vereenigen met een politiek, die verhinderde, dat geheel Rijnland onder Franschen invloed kwam, al moest België dan ook een deel van het Rijnland annexee- ren. „Ons optreden", zegt het blad, „zou dan geschieden noodgedwongen, maar niet minder overtuigd van de nomlzakelykheid onze onafhankelijkheid en zelfstandigheid te vrijwaren De heeren van het Comité de Politique Nationale zyn natuurlyk uit Groot-Be.gi- sche neiging vooreen groote aleer van in vloed in het Rynland, en uit dien hooide v reuzen ook zy een te grooten invloed van Frankryk in dit deel van Rynland, dat aan Belgie grenst Sommige van deze groepen hadden tot nog toe, terwijl zy het samengaan met F rankryk als een meer of minder gewensch- te noodzakelykheid beschouwden, naar lai- gtiand uitgezien als de helper, the een te genwicht moest vormen tegen plannen, wal- ke Belgie konden schaden. Maar het begint er den schyn van te krygen alsof hnge.and zich om Belgie niet wenscht te bekommeren en nu ziet men in dit laatste land een stroo- ming opkomen, die wenscht dat België on- afhankelyk van Frankryk of Engeland zyn gang zal gaan. Voor ons Hollanders is het van het groot ste gewicht hoe de ontknooping van den stryd tusschen Duitschland en de geallieer den zal verloopen. De toestand is zoo gespannen, dat de her innering aan Juli 1914 zich onophoudelijk opdringt. Zonder de motieven van de 6e trokken mogendheden te beoordeelen (voor ieders standpunt kan elk hunner gegronde motieven aanvoeren), schynt het voor on- ingewijden, als schrijver dezes, dat de ge- \olgen van Frankrijke politiek voor Ne derland bedenkelyk zullen zyn. Als België „Is er weest?” „June”. Wat had zij hier te doen?” Het was een stelregel bij de Forsytes, dat men nooit naar iemand toe ging, als men er niets te doen had „Ze kwam zeker over haar verloofde spreken?” Irene antwoordde met. „Het schijnt mij toe,' vervolgde Soa mes,„dat zij meer van hem houdt dan hij van haar. Ze volgt hem overall Toen hij in de ooggn van Irene zag, voelde hij zich niet op zijn gemak. „Je hebt het recht met zooiets te zeg- ADVERTENTlEPRlJBi Uit Gouda «n omstreken (behooreode tot den besorgkringji 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrmgi 1b regels 1.55, elke regel maar 0.30. Advartentiën in het Zaterdagnunuuer 20 byslag op den prjjs. Linfdadigheids-advertnntién de helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGENi 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer 9AA Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot seer geredaceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaateing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te lijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80 Abonnementen worden da£lyks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de*1 postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel Int. 82, Redactie Tel. 545 tonicum ewoon staal het goed; toord. Ge- 1THNAGEL organische ooames: „Ik veronderstel, dat je het met pret lig vindt om naar buiten te gaan?” Irene antwoordde niet. „Nu, ik kan met zeggen, wat je pret tig vindt. Hier semjn je nooit tevreden ie zijn.” komen mijn aanmerking?” Zij nam de vaas met rozen op, en verliet de kamer. Soames bleet zitten. Was het hiervoor dat hij dat contract had geteekend? Was het hiervoor dat hij eenige tienduizenden ponden ging uitgeven De woorden van Bosmney kwamen hem weer in de gedachten „Vrouwen zijn uit den Booze!” Maar spoedig werd hij kalmer. Het zou erger hebben kunnen zijn. Ze had kunnen opstuiven. Hij had iets meer verwacht dan dit. Het was achtera! ge lukkig, dat June het ijs voor hem had gebroken. Zij moest het Bosmney heb ben afgeperst, hij had kunnen weten, dat zij dit zou doen. Hij stak zijn sigaret aan. In elk ge val: Irene had geen scène gemaakt! Ze zou wel bijdraaien dat was de beste kant van haar karakter; ze was koud, maar bleet niet lang mokken, En hij blies den rook van zijn sigaret naar een lievenheersbeestje, dat over de blinkende tafel liep, en verdiepte zich weer in gepeinzen over het huis. Het diende nergens toe zich zorgen te ma ken. hij zou het dade.ijk in orde gaan (Wordt vervolgd.) De toestand op de Duitsche levensmidde lenmarkt neemt steeds dreigender vormen aan. En niet alleen dat de pryzen enorm stijgen en het haast onmogelyk maken le vensmiddelen te koopen, steeds verdwijnen allerlei levensmiddelen van de markt. Boter en eieren zyn alleen nog onderhands te kry gen, boter van een millioen mark het pond, eieren 40.000 mark per stuk. Reeds vertelden wy dat het brood van morgen af 240.000 mark kost. De-Berlyn- sche tram heeft heden zyn tarief van 10.000 tot op 20.000 mark verhoogd. Margarine kost 70(1000, reuzel 950.000 mark per pond, één haring 70.000 mark. Dat overal de ontevredenheid tot uiting komt is vanzelfsprekend. In de Berlyusche metaalindustrie schijnt wederom een nieuwe staking aanstaande te zyn. De metaalar beiders hebben hedenochtend in enkele be drijven, o.a. in de Osram-fabrieken, op nieuw over de qauestie eener staking be raadslaagd. Naar het heet hebben de arbei ders zich reeds met het administratieve per soneel der metaalindustrie in verbinding ge steld am event, met dezen tezamen toog he den in staging te gaan. By de Siemens Wer- ke wordt lijdelijk verzet gepleegd. De arbei ders eischen een byi^pg van 15 millioen mark en de vorming eener nieuwe regee ring. De ploegen van verscheidenen stede- electriciteitsbedryven zyn hedenoch- tengevolge van loongeschillen even- het lydelyk verzet begonnen. Dienten- o* teeken hem zou doen denken, dal zij van hem hield; en hij vroeg zich at: moet ik zoo steeds voortgaan? Evenals de meeste romanlezers van zijn geslacht (en Soames was een groot romanlezer) bepaalde de literatuur zijn levensinzicht en hij had het geloof in- gezogen, dat het slechts een kwestie van tijd was. Tenslotte verwierf dejman toch steeds de genegenheid van zijn vrouw. Zelfs in die gevallen een soort boeken waarvan hij niet veel hield, die eindigden in een treur spel, waarin de vrouw altijd stierf met bitter berouw op haat lippen, of, als net de man was dre stierf een on aangename gedachte zich op zijn lichaam wierp in een hevige opwelling van berouw. Hij nam Irene dikwijls mee naarden schouwburg, en koos dan instinktmatig dt tooneelstukken, die handelden óver het echtelijk vraagstuk in de moderne samenleving, dat gelukkig zoo verschil lend was van elk echtelijk vraagstuk m het moderne leven. Hij vond, dat ook zij altijd eindigden op dezelfde wijze, zelfs als er een minnaar in het spel was. Als hij het spel gadesloeg, sym pathiseerde Soames dikwijls met den minnaar; maar voordat hij weer tehuis was, terwijl hij met Irene in het rijtuig zat zag hij in, dat dit toch met ging, en was hij blij, (fift het spel geëindigd was zooaIs hij het had gezien. Er was een klasse van echtgenooten die juist in de mode was gekomen, de sterke, wat ruwe, maar buitengewoon krachti ge man, die aan het eind van het spel 24) - In dit huis van hem stond op eiken muur een handschrift, maar zijn zake- lijk temperament verzette zich tegen oeze geheimzinnige waarschuwing, dat zij niet voor hem was geschapen. Hij had deze vrouw getrouwd, haar ver overd, haar tot de zijne gemaakt, en het scheen hem tegen de meest funda- menteelc van alle wetten: „de wet van het bezit,” te zijn, dat hij niets meer kon dan haar lichaam bezitten ja, al* hij dat zelfs kon; maar ook daaraan begon hij te twijfelen. Indien iemand hem gevraagd had of hij haar ziel wenschte te bezitten, dan zou die vraag hem belachelijk en sentimenteel heb ben toegeschenen. Maar hij verlangde het wèl, en het geheimzinnige schrift zeioe hem, dat die wensch nooit vervuld worden Zij was altijd stil, lijdzaam en be vallig afkeerig, alsof ze er voor terug schrikte, dat zij door woord, beweging Russische staatsschuld. welk by alle gejammer en ellende van ze kere kringen nog zóó leven kan als het Duitsche, nog steeds geld verspilt, dat eigenlyk aan de schuldeischers toebehoort. Op de rede van Dr. Stresemann volgde een verdediging van Dr. Rosenberg over het opvallend zwygen der Duitsche Regeering gedurende de laatste weken. De Minister wees er op dat het Ryk zich in een eigenaardige situatie bevindt, welke de grootste terughoudendheid tot plicht maakt.' Publicaties van beteekenis over de brandende vraagstukken van den «lag staan voor de deur en daarna kunnen gewichtige stappen volgen. Er zyn dingen, die men, al leen door erover te spreken, reeds dood maakt. Er bestaat ook een sabotage van het woord. Wij staan aan een keerpunt in de geschiedenis van Europa en het is dus be grijpelijk, dat men zich gaarne zonder te rughouding zou willen uitspreken, maar het is onze plicht, dezen drang te beheerschen De minister noemt de oorlog, tot de aan vaarding van de veertien punten van Wilson door Duitschland, de eerste acte van het groote drama. De tweede acte speelt van de verloochening der punten van Wilson tot het verzoek om een moratorium door Duitschland. De derde acte is met den inval in het Roergebied begonnen. Of dit zal uitloopen op de vernietiging van twee naties, dan wel op internationale toenadering moet men af? wachten, maar in zulke situaties kan een te luid gesproken woord alleen schaden en nimmer van nut zyn. Moge het ons zwaar zyn gevallen en het volk ook, wy hebben sedert de nota van 7 Juni moeten zwygen. Zwygen moet men echter niet met inacti viteit verwisselen. De minister herinnert aan de Fransch*- argumentatie bij het begin van den op- marsch in het Rurgebied. IMi millioen ton kolen, 21.000 kubieke meter hout en 131.000 telegraafpalen, daar was het om te doen. Hy vergelykt deze argumentatie met de jongste nota van Poincaré, waarin wordt toegegeven, dat het er om te doen is, de so ciale chaos in Duitschland te doen ontstaan, om er meer geld uit te persen. Spr. hield uitvoerig stil by een verslag van het Institute of Economie te New-York, dat zich inzake de schadevergoeding by de Duitsche berekening aansluit. Wat de Volkenbond betreft, de Minister meende dat de Volkenbond van Genève niet als een volkomen belichaming der groote gedachte kan worden beschouwd en geen nau gewonnen; voor dezen persoon voelde Soames in werkelijkheid geen sympathie, en indien net niet om zijn eigen positie ging, zou hij zijn afkeer van dien man nebben uitgedrukt Maar hij was er zich zoo van bewust, hoe levendig voor hem de noodzakelijkheid was om een sterk echtgenoot te zijn die overwon, dat hij noou sprak over een afkeer, die misschien geooren was uit aiwijkende processen der natuur; uit een geheimen aanleg tot grove zinne lijkheid in hemzelf. Maar de stilzwijgendheid van Irene was op dezen avond buitengewoon. Hij had nooit tevoren zulk een uitdrukking op haar gelaat gezien. En daar het al tijd het ongewone is. dat verontrust, was Soames verontrust. Hij at zijn des sert en haastte het dienstmeisje, dat bezig was de kruimels met het zilveren blikje weg te vegen, l'oen zij de kamer vealaten had, schonk hij zich een glas wijn in en zei: vanmiddag hier iemand ge- Eey- belangwekkende beschouwing ten aanzien van een toenemende vrees in Bel gië voor de gevolgen der Fransche politiek, vinden wy opgenomen in de Leeuw. Crt., welk blad deze uiteenzetting ontving „van zeer geachte zyde" en er gaarne een plaats voor inruimde. Wy ontleenen daaraan het volgende: t „Wanneer met alle teekenen bedriegen, mag aangenomen worden, dat in Belgie een zeer sterke strooming aan net opkomen is om zich los te maken, zoowel van F rankryk als van Engeland en een eigen Belgisch* politiek ten opzichte van Duitschland te gaan volgen. Men neemt aan, dat Frankryk streeft naar de vorming van een zoogenaamd zelf standigen Rynstaat. Sedert Loucheur dit denkbeeld in het najaar van 1922 op de tri bune van de Fransche Kamer onder groote belangstelling van den kant zijner hoonlers verdedigde, is dit vermoeden vrijwel zeker heid geworden. Die Rynstaat zal natuurlyk geheel onder Franschen invloed staan en het gevolg zal weaen, dat België van Duin kerken tot Aken door Frankryk zal zijn „geëncercleerd". Ook vele Belgen, die ove rigens Frankryk welgezind zyn, vinden deze insluiting voor hun land uit politiek en eco nomisch opzicht ongewenscht. Zy hebben In den Duitschen Rijksdag heeft de lei der der Deutsche Volkspartij Dr. Streseman na den Rykskanselier het woord gevoerd. Was de rede van Dr. Cuno al heel weinig indrukwekkend geweest, Dr. Streseman be schikt over een oratorisch talent dat schit terend tot uiting kwam. In een gloedvolle rede bepleitte hy de handhaving der grond- wettelijke toestanden in het Ryk. Het was eigenlijk niets nieuws wat hij na de verkla ringen van den Rijkskanselier naar voren bracht, maar de manier waarop hy het zeïde miste haar uitwerking niet. Zeer adrem en verstandig was de opmer king van Stresemann, dat Duitschland nog veel te duur leefde, dat het eri’uitzag als in oorlogtyd, toen men van de dwaze ge dachte uitging: het is wel oorlog, maar het publiek behoeft daaronder niet te lijden. Dwaas en onnoodig is het, meende spr., dat men nog steeds alles kostbaar en weel derig wil maken, dat men elk schip, hetwelk gereed komt, nog met groot festijn van stapel laat loopen, dat er in Duitschland nog dure D-treinen zonder derde klasse zijn dat nog overal een volkomen overbodige luxe heerscht. Stresemann wees er op, dat hy de stem ming in het buitenland met aandacht volg de. Hy zeide te weten, dat men ook daar de meening is toegedaan, dat een volk, het- De eenige diensten, die wij nooit ver geten, zijn de diensten die men ons weigerde. Dr. Stresemann en Dr. Rosenberg aan het woord. De economische cri sis. De berechting der Krupp-directeuren. België en de Fransche politiek. Angora zetel der Regeering. Revolutie in Griekenland. Jonemoera, de voorzitter der Japansche fascisten vermoord. Geen er kenning van de oude De voltallige ministerraad onder voorzit terschap van Baldwin heeft opnieuw de kwesties van de schadevergoeding en van het Roergebied besproken. Naai- Reuter ver neemt is het een vergissing te meenen, dat Engeland Duitschland uit het moeras wil helpen, waar het door eigen schuld in ge sukkeld is. De Engelsche regeering is ech- ter toch niet bereid Duitschland te raden het lydelyk verzet onvoorwaardelyk op te geven. De Engelsche regeering heeft zich by de Roeractie volkomen afzijdig gehou den en kan thans geen party kiezen, zelfs aan de zyde van haSir bondgenooten. Naar verluidt zullep er niet onmiddellyk afzonderlijke besprekingen met Duitschland worden aangeknoopt maar het zou onjuist zyn te beweren, dat Engeland niet afzon derlijk zal antwoorden op het laatste Duit sche voorstel. De regeering is echter niet van zins iets te ondernemen dat de buiten- landsche betrekkingen van het land zou kunnen schaden. In regeeringskringen meent men nog altijd dat er dient geant woord te worden op het Duitsche voorstel en liefst zou men een collectief antwoord van alle Geallieerden zenden. GUIIlSdl E C01RANT. Dal kau ledureen gen! nep ze uit. „Waarom niet zien. „Dan kan men met. Bn indien liet kon, dan zou het schandelijk om het te zeggen! Soames kalmte begaf hem „Je bent een mooie vrouw!” zei hij. Maai in stilte verbaasde hij zich over de heftigheid van haar antwoord; het leek zoo mets op naar gewone manier van doen. „Je bent bespottelijk inge nomen met June! Ik zal je iets vertel len: nu zij den Boekanier eenmaal heeft ingepalmd, geeft ze geen zier om jou, dat zul je wel merken. Maar in nèt vervolg zul je haar met zooveel meer zien; wij gaan buiten wonen!” Hij was blij zijn nieuws te hebben geuit, onder bedekking van deze uit barsting van verontwaardiging. Hij had een kreet van schrik verwacht; de xalmte, waarmee ze zijn bericht had ontvangen, ontstelde hem Je schijnt daar geen belang m te «lellen, was hij genoodzaakt er aan t< e te voegen. „Ik wist het al.” Hij keek haar scherp aan. „Wie heeft het je verteld?” „June”. „Hoe weet zij het?’ Irene antwoordde niet. Verbluft en niet op zijn gemak, zei hij: „Het is een mooi ding voor Bosmney zijn toekomst zal er door gemaakt zijn. Zeker heeft ze er je alles van verteld? ,.Ja”. Er volgde weer “en stilte, daarna zei K8T1 1 88 I 2<»3l

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1