Zit-SIaapkamei' H. C. WERNING Het antwoord van Engeland. 0r. Hommel' S H««mitog,n PREDIKBEURTEN. Adverteert in dit Blad. GROOTE UITVERKOOP van gen, z^jn niet langer benieuwd naar de uit werking van die nieuwe plannen. Toch, «Ün er reeds enkele voorposten uitgezet, de hoofdlinie moet nog geformeerd worden. Wel lekken reeds verschillende orders uit, die vroegtijdig door het hoofdkwartier uit gezonden werden. Naar verluidt bouwt Pa rijs wederom voort op het gangbare sys teem. De nieuwe styl is bezig uit de voor gaande voort te vloeien. De slanke lijn wordt als hoofdkenmerk van dien stijl be schouwd, de wonderfraaiste handwerken gelden als zijn stutenbolwerk, terwijl hy zijne voleinding vindt in de minitieuse wijze, waarop de détails uitgevoerd worden. Daar de mode gaat langs lijnen van geleidelijk heid, is het verleggen der taillelyn nog niet te verwachten. Althans zal zij haar stand punt maar voor een klein deei verlaten zich misschien enkele centimeters naar bo ven verplaatsen. Want zoolang de lange rok even gewild blijft als in het loopende mode- seizoen, is het vanzelfsprekend, dat ook de lange taille zich handhaaft. Het oog kan de korte taille bü den langen rok nog niet ver dragen! Verdwijnt de ceintuur meer en meer bij het gekleede costuum en den langen mantel, by het manteltje van een pak en by l)et enkele ryk gekleede manteltje zal zij Juist nog wat strakker om de heupen aange haaid worden. Een paar opvallende rnode- wenschon demonstreeren zich in de afbeel dingen voor het vroegere herfstseizoen. In de eerste plaats al wat plisé is, en vervol gens de ruim aangezette strookjes. Ik kan u dan met zekerheid vertellen, dat geheel gepasseerde jurken gedragen zullen worden en dat menige mantel van onderen en aan de mouwen met een ingehaald strookje ai' gezet zai zyn. We krijgen by den breeden overstag, thans ook eene hooge afronding daarvan en daarlangs laat een strookje zich dan oolc by zonder goed garneeren. Wanneer men verder de oploopende strooken aan de mouwen beschouwt ,dan dringt zich het denkbeeld op, dat de mode zeer streeft naai harmonie. Al die booglynen in strooken wy zen immers op aansluiting met de groote rozetten, welke van een rondgelegd stof- tarouicje gemaakt en als versiering aan hals en middel aangewend worden. Daar zich dit alleen laat uitvoeren van soepele stoffen, is het te oorzien, dat de mode nog immer lraaie, dichte crèpestoffen zal begunstigen, w eiice zien door hunne voegzaamheid tot auenei garneeringen laten benutten. Nog steeds besteedt de mode overgroole zorg aan al wat mouw is. Zy zal ook voor uen herist, al is het dan misschien alleen aanvauitelyk, mooie strooken van dun netel doek en organdie. De cape is er ook nog met hoeiemual uit. Hy wordt in gewyzigden vorm, vooral voor overgangscostuums ge- biaeiil. Als gevolg van de geprolongeerde capemode, blyven ook de capeachtige man telmouwen nog in zwang, en ziet men nog gru de aardige semicapjes, die van een ja- pouscnouder over een rug afhangen. Voor uon overgangstijd zullen over het algemeen de i.g. „wrapmantels" half mantel, half cape nog wei gedragen wordeni althans als avondmantel en in weer meuken, van on deren, Jiokerigen vorm. De driekwartjas nu ais modeverschijnsel stevig door. Dat ny een lossen vorm heeft en wyde raglan- mouwen behoeft geen verwondering te ba ren, het behoort er bij van ouds. Van de voorposten der mode zyn de nieuwe hoedjes nog net verste vooruitgeschoven. Zy zy; ms een vervolg in vilt, op de aardige dopjes van net laatzomerseizoen. Deze eerstelinge- tyes zyn levendig van kleur, luchtig en lief. Jriaast aityd zyn het omboorde cloches met eene strikgarneering ol een eventail van ünt. Iviaarniykelyk heeft men die in de be kende rrissche tinten geel en groen; bruin en steenrood; bestemd als aanvulling voor Aet rcisseuoen, wanneer men uit practische overweging zyn laatste hoedje, als eerste voor liet volgende seizoen beschouwt. GRACE ALLAN BINNENLAND. De fietsbanden van het Ryksuütoopbureau. Op de vragen vun den heer Staalman hekreiiende aanbiedingen van rijwiel- nuueriDanden door het rijksinkoapbu- reau aan rijksveldwachters en andere jijnsamotenaren, heeft minister de üeer goamwoord dat het aanood van de be wuste minden aan rijksveldwachters en anaere rijksambtenaren tegen I4.f5p. slug met is geschied ten eigen behoeve, doch aan den dienst der rijksveldwacht niet liet oog op de aanschaffing van rijwielbuitenbanden voor s Rijks dienst ue toevoeging: Bij groote partijen be langrijke reductie vindt haar natuurlij ke verklaring hierin, dat, naarmate het rijksinkoopbureau aijn tusschenkomst voor grootere partijen kan verleeneiv dit, gelijk m den handel gebruikelijk is, een groote reductie verkrijgt en ten bate van het Kijk kan doen strekken. Een dergelijk fuiictionneeren is z.i. in overeenstemming met de taak van liet rijksinkoopbureau. De ex-kroonprins. Nu bijna drie weken op Huize Doorn te hebben vertoefd, is de Duitsche ex- kroonprins in gezelschap van tiurge- moester Kolff weder in de pastorie te Uosterlano aangekomen. Verboden reclsmebiljetten. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft de verspreiding verboden op Nederlandsch grondgebied, in de uit l-Uitschland komende internationale D- tremen, van de politieke reclamebiljet- ten. Trotz altem, Wir beugen uns nicht; Gebt zum Deutschen Volksopfer. Een^overwinning van Poincaré. Dé economische crisis in Duitschland. Karvje en Italië. Abessynië en n bond. Een proclamatie van Ebert. Bi den Volki Het Britsche antwoord op de jongste Fransche en Belgische nota's zal vandaag den gezanten worden ter hand gesteld Maandag worden gepubliceerd. Het docu ment belooft zeer uitvoerig te worden. Het zal de Britsche houding uiteenzetten, over de quaes tie inzake de wettigheid der Ruhr- bezetting handelen en alle in de jongste Fransche en Belgische meedeelingen aan de orde gestelde punten beantwoorden. De nota zal in het bijzonder den nadruk leggen op het feit, dat Engeland zooveel van den oorlog heeft dat het niet kan den ken aan een kwytscheiding zyner schuld vordering, hetzij op Duitschland, hetzij op de geallieerden, terwyl voorts, naar de „Eve ning Standard" verneemt, wordt gezegd dat het minste bedrag met de betaling waarvan Engeland genoegen zou kunnen nemen, datgene moet zyn hetwelk het zelf aan de Ver. Staten moet afdragen. In Frankryk spreekt men reeds van een overwinnig van Poincaré; viert men reeds de overwinning van de Fransche politiek De bladen leidden de overwinning van Poin caré uit de volgende feiten af; n.l. dat de Britsche regeering schynt af te zien van de pretentie om de bemiddelaar tusschen Frankryk en Duitschland te spelen; dat zy van plan is het afzonderlijk antwoord aan de Duitsche regeering uit te stellen; dat zy, ofschoon zy haar bezwaren tegen de Ruhr-,/ bezetting uiteenzet en weiger) de staking van het lydelyk verzet aan te bevelen, niet temin indirect de vryheid van actie der Fransche regeering erkent. De „Echo de Paris" bespot het gebrek aan logica der Engelschen en raadt Poin caré aan meer dan ooit van zyn vrijheid van handelen gebruik te maken, om aldus zijn overwinning volkomen te doen zijn. Dit zal het beste middel zyn om tegen de inter nationale financieele wereld te strijden. De ontbinding van het Duitsche Ryk is voor verscheidene bladen het geliefkoosde thema geworden. Het „Journal" sohryft dat het uiteenvallen van Duitschland het gevolg der huidige crisis zal zyn, welke door de zelfmoord-taktiek is verwekt. De „Matin" verwacht niets van een centmie Duitsche regeering, of anders woorden van capitu latie. Het blad stelt vast dat Berlyn, het welk de Fransche macht begrijpt, minder naar Londen en meer naar Parijs kijkt. De betalingsnood heeft gisteren in Beriyn een hoogte bereikt, zooais men op dit ge bied nog nooit heeft beleefd. De stormloop op de Ryksbank had een reusachtigen «m- ang aangenomen, daar ieder geld noodig had voor de uitbetaling van loonen, had de Ryksbank besloten, alle voorraden aan bankpapier, die zij maar eenigszins by el kaar kon halen, uit te geven, om tenminste zooveel mogaiyk ixr de behoefte te voorzien. Dientengevolge waren de voorraden van de Ryk shank al volkomen uitgeput, en toch had men niet meer dan 50 k 60 van de gevraagde bedragen kunnen uitbetalen. De staking van het drukkerypersoneel maakte de toestand nog erger, en was oor zaak dat aan de Rijksbank een bekendma king werd aanplakt dat wegens de boek drukkersstaking geen geld uitbetaald kan rden. De bank werd gesloten en door een groote politiemacht afgezet. Verschillende groote bedrijven te Berlyn hebben de loonen nog kunnen uitbetalen. de „Deutsche Werke" en „Orensten <6 Koppel"; andere daarentegen, zooab> de Sie mens-fabrieken, hadden niet genoeg geld van de Rijksbank gekregen, zoodat de ar beiders en beambten slechts een deel van hun loon ontvingen. Laat in den avond is de staking onder de Berlynsche typografen opgeheven, van daag zou het werk worden hervat en kunnen de marken dus weer gedrukt worden. De typografen zullen de a.s. week 6.000.000 mark weekloon, de daarop volgende week 15.000.000 onl Zooals begrijpelijk is het tot een crisis stemming in Beriyn gekomen. De staking der typografen veroorzaakte onder de ar beiders groote opwinduig en tegen den pre sident der Ryksbank liavenstem, die op zoo sensationeel wijze de bank heeft gesloten, heerschte een heftige ontstemming. in de Ryksdagziting hield de communist Frohlich een hartstochtelyke rede, waarin hy dreigde met een spoedige revolutie op een wyze, als men de laatste twee jaren van de communisten niet meer heeft ge hoord. De Milliliter van voedselvoorziening, Dr. Luther, verklaarde dat er aan levensmid delen in het land geen gebrek is, de moei lijkheden by de voorziening slechts berusten op schaarwchte der betaalmiddelen. De minister stelde vervolgens in den al- lernaasten tyd een groeten aardi-ppelinvoer in het vooruitzicht. Hy keurde scherp het hamsteren van le- vensmaddelen af. In het huidig tijdsbestek moest de bevolking van het land het risico van eeai verlies loopen. Luthers verklaringen leveren het bewys op, dat de regeering plotseling den ernst in de* toestand heeft ingezien. In de avondzitting werden de verschillen de belantingontwerpen aangenomen. Helfe- rich verdedigde namens de Duitsch-natio- nalen de voorstellen, die echter zoo goed als geen debat uitlokten. By d» bidiandeling dienden de communis ten een motie van wantrouwen in, waarin z\j wilden h iten uitspreken, dat de verklarin gen van dent kanselier niet overeenstemmen met de meej ling van den Rijksdag, die der halve het h hb'Bet zijn vertrouwen opzegt. Aanvankelijk zouden de sociaal-democra- en zich met deaje motie veTeenigen, later u~ek het dat zy Jeen kabinetscrisis nog niet 'urfden. In het „Berl. Tag" voert Th. Wolff een pleidooi voor steun door den rijksdag aan den rijkskanselier en de personen, die te genover het buitenland gelden als de dra gers van de Ruhrpolitiek en het lydelyk venzet. Ook kringen, welke voor een groote coalitie zyn, gevoelen een oprechte en war me sympathie voor Cuno, die op zyn post moet blyven, opdat niet de verkeerde in druk worde gewekt, dat in de politiek van het lijdelijk verzet een wijziging woidt Zooals wy reeds hierboven schreven is de staking in de drukkerijen geëindigd en kan dus met het vervaardigen van papieren geld worden voortgegaan. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat de geldschaarschte nu direct is opgeheven. In de Berlynsche stedelijke be drijven, gasfabrieken, waterleidingen en electriciteitswerken zyn de arbeiders tot ly del ijk verzet overgegaan. De arbeiders in de boekbinderijen hebben nagenoeg eenparig besloten tot staken. Het lydelyk verzet der stedelijke arbeiders is reeds op zeer onaangename wyze tot uiting gekomen. Geheel Berlyn was gedu rende eenigen tyd in het duister gehuld. Het eiectrisch licht was gedoofd, met uit zondering van het stadsgedeelte Schöne- berg, dat zyn stroom uit particuliere elec triciteitswerken betrekt. Ook de gasdruk begon te verminderen. Later in den avond scheen men tot andere ideeën te zijn gekomen en was alles wper normaal. De staking by de Untergrundbahn duurt nog voort. Te Hamburg zijn alle arbeiders aan de groote werven of tot staking, of tot lydelyk verzet overgegaan, in Lubeck kwam het by de vele stakingen tot demonstraties en bot singen met de politie, waarby De rykspresident heeft naar aanleiding van den grondwet-dag, een oproep aan het Duitsche volk uitgevaardigd, die eindigt met deze woorden: Duitschers, laat het resultaat van dezen dag in den nood van heden een onwankel bare getuigenis zyn, een getuigenis van «jén ondeelbare toekomst, van het Duitsche ryk voor de Duitsche republiek. Het Duitsche volk heeft in zyn harde geschiedenis moei lijker tyden doorgemaakt. Het zal ook deze droeve uren doorstaan, als het standvastig blijft in gemeenschapszin, orde, arbeid en offervaardigheid. Reeds sedert twee jaren worden de goede betrekkingen tusschen Bulgarije en Italië geschaad door een conflict over de bosch streek van Rila, bezuiden Sofia, waar een maatschappij met overheerschend Ita- liaansch kapitaal, waarby eenige Italiaan- sche Senatoren zyn geïnteresseerd, van de Heilige Synode een concessie had verkre gen voor de exploitatie van bosschen. Vol gens den „Times"-correspondent heeft dit conflict thans een zeer scherpen vorm aan- omen. Het geschil ontstond in 1921, toen de Heilige Synode beweerde, dat de maat schappij haar verplichtingen niet was nage len. De concessie werd ingetrokken, en met behulp der voormalige Bulgaarsche re geering werd de ai-beid der maatschappy stopgezet, en zelfs werd belet, dat het reeds gekapte hout werd weggevoerd. De ltaliaan- sche regeering kwam onverwijld tusschen- beide en er had een diplomatieke briefwis seling plaats, waarby ten slotte werd over gekomen de aangelegenheid ter arbitra ge voor te leggen. Na de staatsgreep m Bulgarije, trachtte de nieuwe regeering de zaak eerst op riendschapeiijke wyze te regelen. Geheel onverwachts echter heeft de Italiaansche legatie te Sofia eergisteren aan de regee ring van Zankof een ultimatum gericht, waarin wordt gedreigd met het afbreken der diplomatieke betrekkingen, indien niet binnen 24 uur voldoening wordt gegeven. Aanstonds na de ontvangst van dit ulti matum heeft de Bulgaarsche regeering een tioepenmacht naar Rila gezonden om zoo noodig met de wapenen de arbeiders der maatschappij, die belast zyn met het kap pen en vervoeren van het hout, te bescher- De regeering van Abessynië heeft een verzoek ingediend om tot den Volkenbond te worden toegelaten en dit verzoek op de agenda der komende vergadering te plaat sen. Dit verzoek is ter kennis van alle leden van den Bond gebracht. Het is onderteekend door Ras Teferi Mekonea, kroonprins van Ethiopië, die verklaart dat de keizerlijke regeering bereid is de voorwaarden van art. 1 van het Pact en alle verplichtingen welke de leden op zich nemen, eveneens te aan vaarden. Hy zal vertegenwoordigers naar <le vergadering zenden, die van ruime vol machten zyn voorzien, om alle noodige in lichtingen te verstrekken en het verzoek te bevestigen. BUITEN LANDSCH NIEUWS. ENGELAND. De prina van Wales. De prins van Wales zal in de eerste week van September naar zyn veeboerderij in Canada vertrekken. De prins, die incog nito zal reizen aU de hertog van Corawallis INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ge Uw kind gezond, v rooi ijk en fwsch van geest wilt zien opgroeien, geef het dan Alom verkrijgbaar a f 2.50 per tleaeh. jgg Ig brengt dit bezoek zuiver als particulier. De tijd, dien hij tot zijn beschikking heeft, zoo kort in vergelijking met het werk, dat hem op de boerderij wacht, dat hy niet staat zal zyn by eenige openbare gebeurte nis tydens zijn venblüyf in Canada tegen woordig te zyn. Den 25sten October keert de prins naar Engeland terug. De hitte in Engeland. Zuid-Engeland wordt evenals andere dee- len van Europa weder door een hittegolf geteisterd. Ofschoon de temperatuur lager ia dan tijdens de periode in begin Juli. werd gisteren toch in Londen nog 88 graden Fah renheit in de schaduw geconstateerd. In het noorden van Engeland was de temperatuur veel lager en melding wordt gemaakt van hevigen regenval aldaar. RUSLAND. Uit Warschau wordt gemeld, dat de lang durige onderhandelingen, die tusschen Pool- sche en Russische afgevaardigden gevoerd zyn over de teruggave van de naar Moskou gebrachte Poolsche machines tot geen resul taat hebben geleid. De sovjet-gedelegeerden eischten als schadeloosstelling voor de te- mggave, dat Polen zou afstand doen van zekere aanspraken, waarop het recht had volgens de overeenkomst van Riga. Polen weigerde in deze voorwaarden te treden. VEREENIGDE STATEN. De begrafenis van president Harding. De „Daily Telegraph" meldt enkele bij zonderheden over de aankomst van den stoet Donderdag in Washington. Het li chaam van den president lag op de cais son, gebruikt by de begrafenis van den Amerikaanschen Onbekenden Soldaat. Zoo als reeds werd meegedeeld, bevond zich in de stoet van het Witte Huis naar het Ka- pitool ook ex-president Wilson, die er goed uitzag. Wegens zyn gedeeltelijke verlamd heid nam hy echter geen deel aan den dienst in het Kapitool. Den heelen morgen stroomden de men- schen aan, om de stoet té zien. Generaal Pershing te paard gezeten, opende de stoet die van het Wiitte Huis om 10 uur vertrok; achter de caisson reed mevrouw Harding, dan volgde het rijtuig van president Coo- lidge, waarachter dat van ex-president Wilson. Om 11 uur begon de dienst in de rotonde van het Kapitool, waar de kata falk was neergezet. Dr. Freidmann Ander son leidde de dienst, die om 12 uur was geëindigd. Toen werd het publiek toegela ten.-Tot 5 uur stroomden de menschen bin nen, om de laatste eer aan den overledene te bewijzen. Om 6 uur vertrok de trein naar Marion. Langs den weg stonden overal dichte ryen inwoners, die den overleden presi dent de laatste eer wilden bewijzen. De lijkkist werd naai de woning van Harding's ouden vader gebracht, waar belangstelenden voor de laatste maal nog een blik op den dooden konden werpen. In afwachting van den bouw van een mausoleum, zal het lyk voorloopig in den familie-grafkelder worden bijgezet. President Coolidge. De „ilaagsciic Post heelt een telegram uit New lork van den heer Nicolaas Roo sevelt, ivaann bijzonderheden over Ame rika s nieuwe president worden meege deeld. De meeste daarvan vonden wij reeds in de Lngelsche bladen en zyn onze lezers bekend. Over Coolidge politieke program ma seint Roosevelt nog: „Radicale veranderingen worden niet van hem vernacht; maar wel zyn er aan- w yzingen dat Coolidge zich beter dan Har- ja de ver- bedacht was op Waar Harding bovenal handhaving der eendracht in zyn party Coolidge meer letten op den juisten koers, zonder veel te geven om het partybelang. Waar Harding transigeerde zal Coolidge waarschijnlijk handelen." Maar de nieuwe president ls zeer geslo- n. „Toen hy byv. gouverneur was van Mas- en hem wat zyn oor- Volkenbond; hij ant en buiten- landsche betrekkingen heeft, en dat het onderwerp daarom niet binnen de bevoegd- ir lag. Hy heeft opzichte van het internationale Hof van Justitie, noch van eenig ander vraagstuk van bui- tenlandsche politiek; maar men neemt aan dat hy zich in die taken zal laten lei den door Hughes. Coolidge is geen hawlgekookt reactio nair schrijft Roosevelt. „Men beschouwt hem zelfs als meer liberaal dan Harding, en zeker heeft hy zich nooit, zooals Harding vereenzelvigd met de reactionnaire „oude garde" van de republikeinsche party. Toch stelt hy onvoorwaardelijk vertrouwen in de bestaande orde, en hecht hy groote waar de aan kracht in een regeering. Maar hy stamt uit een oud geslacht van arme boe ren, die een karig bestaan moesten ont wringen aan den onvruchtbaren bodem van Nieuw Engeland, en als zoodanig staat hy buiten de zakenwereld en haar domi nee reisle belangen." GEMENGDE BERICHTEN. Familiedrama te Leiden. Aan de Mare te Leiden woont een '24-jarige weduwe bij haar schoonvader in. Gisteren werd zij plotseling aange vallen door haar zwager St. Deze had eersi in een aparte kamer zitten stu- deeren en'was daarna zonder eenige aanleiding met een mes op zijn schoon zuster afgestoven. Bij bracht naar eenige steken toe, die naderhand niet ernstig bleken te zijn. De man werd in zijn opzet verhinderd, doordat het mes brak. Er bestond tusschen bet jonge weeuw tje eu den schoonbroeder reeds gerui- inen tijd een gespannen verhouding^ Da oorzaak hiervan is. dat de verloofde van den dader het vrouwtje niet kon uitstaan. De politie heeft St. gearresteerd. Het onderzoek zal moeten uitwijzen, of de dader met voorbedachte rade of m over spannen toestand gehandeld heeft. Loonsverlaging en werktijdverlenging. In een conferentie te Enschedé tus schen werkgevers en werknemers tn de iwentsche textielindustrie stelden, de werkgevers gezien de toestand in die industrie een 53-urige Werkweek voor. Zou men hiertoe niet geraken, dan zou zeer zeker een inkrimping van den wekelijksehen werktijd het gevolg zijn. Door de besturen der arbeidersorga nisaties werden de argumenten der werkgevers voor een langoren werktijd bestreden. Bovengenoemd voorstel zal nu een punt van bespreking uit moeten maken op de hoofdbesturen- en ledenvergade ringen der respectievelijke arbeiders organisaties. Voor 30 Aug. a s. verlan gen de werkgevers het standpunt der organisaties te kennen. Genoemde organisaties hebben nu aan de K.K. Weykgeversvereeniging eeli schrijven gezonden, waarin gezegd wordt, dat de organisatiebesturen, na gepleegd overleg met hunne leden tot de conclusie zijn gekomen, dat deze loonsverlaging niet kan worden aan vaard. Een zelfde loonsverlaging werd met ingang van 30 Juli j.l. te Hilversum reeas toegepast. Mocht echter onverhoopt voor 3 Sep tember a.s. geen oplossing gevonden zijn. die de arbeiders en hunne organi saties kan bevredigen, dan zal op dien datum liet werk bij de Hilversumsche tapijtfabrikanten niet hetvat worden. Zooals steeds, zijn wij ook thans tot besprekingen gaarne bereid. Een meisje verbrand. Gisterenavond ontstond brand in per ceel Ne uw eg 258 te Hilversum, bewoond uoor inej. Jansen en haar vierjarig dochtertje. De moeder, die even een ooodschap in de buurt deed en even naar kind alleen had achtergelaten m ued op de bovenverdieping, zag plot seling vlammen uitslaan oip dit aeel van het huisje. Zij dacht direct aan naar kind, en inet behulp van buren werd haast het onmogelijke beproehl om door den vuurgloed heen te bre- Ken en het meisje te redden. De brand was echter plotseling zoo m hevigheid toegenomen, dat de pogingen moesten worden opgegeven. Toen de brandweer die spoedig aanwezig was, het vuur gs- bhiücht en den brand tot de bovenver dieping beperkt had, werd het geheel verkoolde lijkje gevonden. Ooirzaak van oit droevige ongeluk is vermoedelijk eet spelen met lucifers door de onge lukkige kleine. Dreigende staking by Wilton. De afd. Rotterdam van de Federatie •an Metaalbewerkers heeft gisteravond huishoudelijk vergaderd met de bij vvjJtons scheepswerf en machinefabriek te Rotterdam werkzame leden, naar aan leiding van de toegepaste arbeidsver- itnging en loonsverlaging, zoo lezen we ui de Tel. De leden spraken er zich voor uit dat algenjeen verzet tegen dezen maatregel genoden was en droegen het bestuur op te pogen tot samenwerking met de andere organisaties in de metaalindus trie te komen, ten einde een staking bij Wilton mogelijk te maken. Mocht men niet tot samenwerking komen, dan zullen de leden der Federatie toch staken, indien de andere organisaties zich ook voor staking verklaren. Ten slotte werd het atdeelingsbestuur opgedragen bij de Landelijke Vakcen trale aan te dringen op agitatie tegen de bij Wilton genomen maatregelen. ONDERWIJS. Het 7e leerjaar. Naar ons gemeld wordt is een van de condities, waarop minister Colijn de portefeuitle-Nyan Financiën geaccepteerd heelt, deze£ dat het 7e leerjaar voor- ioopig niet ingevoerd zal worden. Dit in verband met de hooge uitgaven, die deze invoering met zich zou brengen. Een standenschool in een bijeenkomst van Vlaarding- sche openbare onderwijzers en onder wijzeressen heeft een onderwijzer, die lid is van de S.D.A.P., meegedeeld, dat bij zijn partijgenooten het plan beetaat te Vlaardingen ten minste één bijzon dere school te stichten voor gew. lager onderwijs. (Vacature). STADSNIEUWS. GOUDA, 11 Augustus 1923. De Bijzondere Neutrale School. Zooals men weet heeft de Vereeniging voor Bijzonder Neutraal Onderwijs geen genoegen genomen met de beschikbaarstel ling van de school-Slop aan den Groene- weg en heeft ook de Schoolinspectie dit ge bouw afgekeurd. Thans zal, zoo vernemen wjj, het onderwijs aan bovengenoemde schooi in September a.s. aanvangen in hpt gebouw van de school van Mej. Bak aan de Nieuwehaven. Vechtpartij. Gisterenavond heeft onder de gemeente Reeuwyk éen vechtpartij plaats gehad tus schen twee personen, die beide te Gouda aan de Markt woonachtig zyn en die het niet al te best met elkaar schijnen te kun nen vinden. Een hunner, een Belg, heeft by die ontmoeting van zyn tegenstander C. een zoodanige bewerking ondergaan, dat aan vankelijk opname in het Van iterson-Zieken- huis noodig is geacht. Later bleek de toe stand van den man niet van ernstigen aard te zyn. —Will i ij Kruig van Amaleur-Fotograien. De Kring van Amateur-Fotografen te Gouda zal ook op hare w(jze deelnemen aan de komende feestweek. „Gouda Vooruit" heeft het initiatief geno men tot het organiseeren van een tentoon stelling van foto's in verband met en gedu rende de feestweek door amateur-fotografen te maken van de versierde stadsgedeelten en de Goudsche Land- en Tuinbouwtentoonstel ling. De regeling dezer tentoonstelling, waarvoor medailles worden uitgeloofd, is gesteld in handen van den kring van Ama teur-Fotografen. De foto's zullen dagelijks worden geëx poseerd in de groote feestzaal van de Socië teit „Ons Genoegen". Kerktelefoon. De kerktelefoon in de St. Janskerk is ge reed en zal naar wy vernemen morgen in gebruik genomen worden. Zooais men weel is dit een telefoon van den kansel naar eeni ge plaatsen in de kerk, aangelegd opdat ook slechthoorenden het gesproken woord goed kunnen volgen. Afscheid Ds. Schatten. Naar wy vernemen zal Ds. Scharten, pre dikant by de Ev. Luth. Gem. alli.ei, Jie be roepen is naar Nijmegen, Zondag 16 Sep tember afscheid nemen vun zyn tegenwoor dige gemeente. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 6 Aug. Anton, z. v. J. de Hoog en L. van Willigen. 8 Aug. Grada PetroneUa, d. v. B. B. van der Sprong en G. P. Verhoef. ONDERTROUW: i> Aug. C. Vermeulen en K. de Vries. A. J. van den Too ren en A. G. P. Koolmees. C. van Leeuwen en N. Stalenburg. H. J. Neef en J. H. van Veen. J. H. van Kooten en C A. van Someren. P. A. Happel en S. de Jong. H. van Schip en L. Heykoop. C. L. van der Meet en M. Hoogteyling. OVERLEDEN: 9 Aug. Cornells van Ar- dennie, 62 j. Agenda: 11 Augustus 2% uur, 16 Augustus 7 uur, 18 Augustus 2 Vz uur en 25 Augustus 2 Va uur telkens op het Stadserf. Repeti ties voor de jeugd voor de Jubileumcan tate. UIT DEN OMTREK. ALPHEN m. d. RIJN. Gistermiddag is alhier de boerderij van den heer J. D. v. d. A. afgebrand. Zomer huis en inboedel konden behouden worden. De oorzaak is houiibroei. BOSKOOP. Donderdagavond had de uitreiking plaats van de prijzen aan de leden van de bijzon dere vrywilligen landstorm, welke pryzen behaald zyn by de plaatselijke schietwed strijd. De Voorzitter /ie heer C. van Heesen, luitenant van Meohelen en het lid van de Gewestelijke Landstormcommissie, de Heer J. Baan, alsmede enkele leden hielden toe spraken. D® Voorzitter wees er op, dat dank zy de goede hulp van luitenant van Meedelen en de trouwe opkomst der leden de vrywil- lige byeondere landstorm te Boskoop thans weer voor vol wordt aangezien. De heer Van Mechelen merkte op, dat thans de afd. Boskoop wéder bloeit, dank de reorganisatie van verleden jaar. Spre- ker sprak een woord van dank aan den Voorzitter, den Secretaris, den plaatselyken leider en de leden, die allen hebben mede gewerkt om van de afdeeling te maken, wat er van te maken is. De afdeeling kan echter nog veel grooter worden. Nog steeds leven wy op een vulkaan. De buitenland- sche toestand geeft daarvan meer en meer blyk. Spreker eindigde met den wensch, dat de *fd. Boskoop over een jaar vier of driemaal fcoo groot zal zyn. De heer Baan, lid van de gewestelijke land8tormeomnussie, burgemeester van Bleiswyk, riep de vergadering namens de genoemde commissie een hartelyk welkom toe. De afd. Boskoop heeft meermalen in de vergadering van de gewestelyke land stormcommissie een onderwerp der bespre king uitgemaakt Eindelijk is de sleutel ge vonden om de afdeeling omhoog te werken. Boskoop is gelukkig nu als een phoenix uit haar asch herrezen. Doch nog dieper moet wonden geploegd, opdat nog meerdere vruchten gezien moge worden. Spreker deed namens de Commissie nogmaals een beroep op de leden om ingeval van revolutie pal te blyven staan, opdat het economisch le ven niet ontwricht worde, doch zyn gere gelde voortgang moge hebben. De le prys inktkoker aan D. van der Wolf; 2e prijs vulpen aan L. van Hevelin gen; 3e prijs lederen portefeuille aan M. de Jong, 4e prys sigarenkoker aan H. Re- degeld, 5e prys een klokje aan J. A. Stra ver, 6e prys een scheerstelletje aan F. Os kam, 7e prys een pypenrek aan C. van den Hoek. De le extraprys een plateelen asch- bakje aan L. van Hevelingen; 2e extraprys een koperen tabakspot aan L. van Heve lingen. GOUDERAK. In de gisteravond gehouden leden vergadering der Coöp. Landbouw-Ver- eeniging .,Ons Voordeel" alhier, welke geleid werd door den oud-voorzitteir, den heer J. J. Boer. werden door ge noemden Heer in de eerste plaats en kele waardeerende woorden gesproken omtrent den overleden secretaris-boek houder. den heer M. de Bruin Pz. De rekening en de balans werden goedge keurd. Tot secr.-boekhouder werd ge- Kozen J. J. Boer voornoemd. In diens plaats werd gekozen tot bestuurslid, de heer P. van Schieveen. Herkozen werd de lieer Inge Hailing. In de plaats van den heer P. van Schieveen werd als commissaris gekozen de heer J. Blan ken en herkozen werd de heer T. Rook In de daarna gehouden bestuursver gadering werd gekozen als voorzitter de heer P van Schieveen. REEUWIJK. Mishandeling. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft bevestigd het vonnis van de Rechtbank te Rotterdam, waarbij J. H K., koopman te Reeuwyk, wegens mishandeling was ver oordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf STOLWIJK. Rurgeriyke Stand. GEBOREN: Aagje Annigje Cornelia, d. v. A. Zijderlaan en A. C. Both. GETROUWD: J. Pons en A. Oskam. OVERLEDEN: Johannes Dirk van den Heuvel, 29 jaar. Hendrik van den Heuvel. 57 jaren. Zondag 12 Augustus 1923. GOUDA. Remonstr. Kerk. lOVfc u. v.m. Dr. L. J. van Holk. St. Janskerk. 10 u. v.m. üs. J. G. Harthoorn, pred. te Scherpenzeel. 6 u. n.m. Ds. H. W. A. Voorhoeve, pred. te Den Bosch. Kleine Kerk. 10 u. v.m. Ds. H. G. Cannegie- ter, Voorganger b. d. Prot. Bond, te Haar lem. Onderwerp: Het Noodsein. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Ds. A. E. Brüheim, pred. te Hoorn. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. Ds. H. Meyer. 5% u. n.m. Ds. W. Veder (Doop). Kattensingel. 10 u. v.m. Ds. W. Veder. 5Vi u. n.m. Ds. H. Meyer. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 9Ya u. v.m. Ds. W. H. van Loon van Rotterdam. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. P. J. Steen- beek. 7 u. n.m. Ds. P. J. Steenbeek. Het Dianabad te Weenen. Wy lezen in „De Zwemkroniek" een in teressant artikel van A. de H., die vertelt van z'n reis naar Weenen en z'n bezoek aan het Dianabad. De heer A. de H. vertelt: „Na lang zoeken vond ik dan 's morgens het hotel, waar ik een kamer besteld had, maar 't was er vol en ze konden me niet meer bergen. Ook niet in een ander hotel en weer een ander en in een derde én vierde. Alles vol, omdat er juist in Weenen Jaar beurs was. Moe en teleurgesteld slenterde ik door de straatdaar zag ik op een groot gebouw „Dianabad" staan en voor ik 't wist, was ik er al in en stond ik in de ruime mar meren vestibule, die versierd is met ver schillende bronzen reliefs, voorstellend de geschiedenis van het Dianabad. Door de ves tibule komt men in een groote marmeren hal voor de cassa's. Deze hal is versierd met glasmozaïken van Leopold Forstner. Aan den kant stonden makkelijke rieten stoelen, zeker met de bedoeling al die pracht eens rustig te kunnen bekijken. Door de colonna- den kom je by „afgifte badgoed" en de „safe" en vervolgens naar de liften. Want de kleedkamers liggen niet om het bassin, maar op de vijfde verdieping. Voor de man nelijke zwemmers zyn 1500 kleedkamers, voor de dames 800. De kamertjes zyn met witte tegelwanden. Je kleeren hang je in een kast, sluit die af en neemt het sleuteltje mee in je zwembroek. Bij het verlaten van het kleedkamertjé vroeg «le badmeester me of ik myn goed ge- wasschen en myn pak opgeperst wenschte. Om eens te zien, wat daarvan terecht zou komen, want hy beweerile «lat alles in een half uur klaar zou zyn, gaf ik hem mijn kleeren. Ik was verwonderd, al had ik mij in het Neurenbergsche bad voorgenomen, over niets meer verbaasd te staan dit leek me toch wel heel bijzonder, inplaats van in een week, je wasch in een half uur kant en klaar. De zwemzaal is 45 X '20 M. (Het Zuider- bad is 30 X 18). Dc zon scheen lekker er was geen dak. maar wel kapspanten. Ik stond, half in het water, te kijken naar «lat vreemde dak, toen er ineens een alarmbel ging en toen begon het water te trekken en voor ik verder maar tyd had om na te «len- ken, sloegen «Ie golven over mijn hoofd, werd ik beet gepakt en op het trapje van het on diepe gezet. Meer en meer kwamen «le gol ven «>p, terwijl hun schuim «Ier branding te gen het trapje opspatte, leder geoefeml zwemmer kan in «leze „namaak-zee" makke lijk zwemmen. Na tien minuten werd het weder kalm. Toen zocht ik de kapper van t ba«l op, liet mijn haar knippen en bleef nog wat aan den kant van 't zwembassin kijken. Toen opeens een zacht gebrom van den elec tro-motor over «le spanten: het glazen «lak kwam aanrollen enhet open zwembad was in een paar minuten een overdekte in richting geworden. De juffrouw op schopl heeft my vroeger verteld, dat er geen sprookjes bestonden, maar of zij gelijk heeft, daar twijfel ik sterk aan, nadat ik dit alles* meegemaakt heb! Met de lift voor ontkleede personen ging ik weer opwaarts naar myn kleedkamer, waar heel netjes al mijn ondergoed ge was- schen, myn hemd, boord, manchetten ge- wasschen en gesteven lagen of 't zoo thuis uit de kast kwam Mijn pak was als nieuw en mijn schoenen kon je wel als scheerspie gel gebruiken. In het Dianabadhotel vond ik een mooie kamer en dronk in het Dianarestaurant een lekker kop thee. Het strykje speelde er een wals van Strauss en ik keek op „die schone blaue Donaü ja te veel om op te noemen. Drie doktoren zyn aan 't bad verbonden. Ik vergat u nog te vertellen, dat in de wandelhall twee mooie beelden van Georg l/eisch staan en dat er een winkelgalery is ingericht, waar je sportbenoodlgdheden, bonbons, sigaren, dassen, ondergoed, kome dieplaatsen, schryfbehoeften etc. kan kno pen. De beschryving, die ik u hierboven van het Dianabad heb gegeven ls zeer bekbopt, omdat ik 't raadzaam vind, dat ieder zwem mer zelf eens gaat kyken en zich overtui gen van al 't wonderlijke, dat er te zien is. Wat grootte en uitvoering betreft zal dit zwempaleis zeker wel niet overtroffen zyn. Het is met recht: Wien, Wien, du allein. du solist die Stadt meiner traume sein. RECHTZAKEN. Faillissementen. Uitgesproken: Haarlem, 7 Augustus. A. Schut, meelfa brikant, Krommenie. Cur.: Mr. A. A. Hui ze nga. Zutphen, 8 Aug. Nalatenschap van J. G. Morsink, Lichtenvoorde. Cur.: Mr. J. L. Sölner. A G. Gerritsen, handelende onder de firma M. Franken, Zutphen. Cur.: Mr. J. L Sölner. Breda, 7 Aug. A. Covers, voerman, Til burg. Cur.: Mr. T. J. A. M. Mertens. 's-Hertogenbosch, 7 Aug. M. van den Berg, winkelier. Kindhoven (Woensel Broek». Cur.: Mr. I'. van Meerwyk. Vernietigd: J. Stibbc, Lange Putstraat, 's-Hertogen bosch. Opgeheven: J. G. Schouten, arbeider, Haarlem. W. Lucas, arbeider. Haarlem. H. van «Ier Galiën .arbeider, Broek onder Akkerswoude. A. vun der Haring, openbare koopvrouw, Franeker. Geëindigd H. J. Kluck, zoider beroep, Apeldoorn. R. I'. Cleverikga. thans verblyvende te Twello. Voor «le arr.-rechtbank te Rotterdam zal zich op 3 September a.s. hebben te verant woorden J. G., gewezen directeur der „Int. Bank voor Handel en Industrie" .gevestigd te Rotterdam, ter zake van het navolgende: .«lat h\j te Moercapelle in den lo«>p van Fe bruari, Maart en April 1923, met het oog merk, de genoemde bank, welke bank zeer zwak stond, wederrechtelijk te bevoordeelen, door listiglyk en bedriegelyk, in stryd met de waarheid, aan J. L., die met genoem«le bank in rekening-courant stond, opgaaf te doen van verkoopen en koopen van effecten, welke inderdaad niet geschied waren, en daarvoor financieele bedragen op zyn reke ning te brengen, en L. mede te doelen, dat hy ƒ2600 by moest storten, genoemden L door die listige kunstgrepen en samen weefsel van verdichtsel heeft bewogen tot afgifte van ƒ2600." Deze zaak is, naar het persbureau Dias hierby aanteekent, van principieele be- teekenis voor het overgroote deel der ban ken en commissionaris in effecten, daar het hier, onder meer, de vraag geldt, of een bank- of beursfirma gelden op een specula tieve positie speciaal een, die uit incou rante fondsen bestaat mag opnemen k deposito. Tot dusverre is hieraan noyit «e twyfeld, maar al» de dagvaarding in dit ge val tot een veroordeeling zou leiden, zouden dergelijke transacties uitermate worden be- moeilykt. De verdediging die zal worden gevoerd door Mr. Max R. Bruck, advocaat te Am sterdam is, naar het genoemde persbu reau vernam, voornemens, speciaal dit punt door getuigen, resp. deskundigen, tot klaar held te doen brengen, en daartoe verschei dene getuigen k decharge te doen hooien. INGEZONDEN. (buiten verantwoordelijkheid der Red De actie van de Goudsche Ziekenfondsen. Mijnheer <ie Redacteur, .Hel groote vreugde heb ik Uw be richtje in Uw blad van gisteravond ge lezen, dat de doctoren in het Mekou- huis wapenstilstand hebben gesloten. Gelukkig. Dat is en voor de patiënten en voor het Ziekenhuis van groot be lang. Gaarne breng ik heil, ook nauieus anderen, daarvoor dank, maar oiu alle misverstand te voorkomen, wensch ik toch even mede te deelen, dat het pe titionnement van de Goudsche Zieken- fondsen toch doorgaat, omdat ons peti tionnement met is opgezet om «persoon lijke onaangenaamheden op te ruimen, «loch om het dr. Steffelaar mogelijk te manen in Gouda te kunnen blijven en mei opgewektheid zijn moeilijk werk alhier te kunnen blijven verrichten. De verhouding Dr. Steffelaar-Kegen- ten is «laarbij natuurlijk nog dezelfde gebleven en juist dat moet ook anders worden. Daarvoor is en was hoofdza kelijk ons petitionnement Wij blijven dan ook met aandrang verzoeken op de lijsten te wtUen tee kenen, opdat raadsleden en regenten van het Ziekenhuis zullen inzien, dal liet overgroote deel der Goudsche bur gerij op prijs weet te stollen, hetgeen Dr Steffelaar voor haar heeft verricht en dat het algemeen verlangen ls, dat Dr. St. zijn nuttig werk hier kan en zal blijven verrichtert. JOH. MULDER. t Voorzitter Ziekenfonds. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Zwemmen. Wedstrijd te Gouda. üp «len, den 26sten Augustus, te houden zwemwedatryd alhier, ter gelegenheul van de waterpolo-ontmoeting Holland--België, zullen de volgende kampioenschappen wor den verzwummen: Dames: 100 M. vryo slag, 200 M schoolslag, 400 M. rug. H e e r e n 200 M. schoolslag, 4(i0 M. rag, on tevens voor Dames en Heeren het kampioenschap duiken. Traveraée de Paris. l5T heeren Ter Haar (Zwolle) en Kit van Senus (Maas) zullen ons land vertegen woordigen by de „Traveraée de Paris". In de plaats van Jac. Kohier (Y) die verhin derd ia, ia M. Jurgens (Schiedomschc Zwem club) uitgenoodigd. Deze wedstrijd zal 26 Augustus gehouden worden. LUCHTVAART. -f De vliegwedstrijden te Gothenburg. Nu drie prueivluchten voor den osla- lotte-vliegwodstrijd, waarin een Hoi- jundsch team onder leiding van luit. Versteegh mededong, werd dit laatste door een Zweedsch team onder leiding van Ljuiulholi verslagen ln den eindstrijd, die vermoedelijk morgen plaats vindt, komen een Hol landse!) en twee Zweedsolie teams NIEUWE UITGAVEN. l)« Zwemkroniek. Het laatst verschenen nummer van „Da Zwemkroniek", dat in dubbe! formaat vei- schenen is, telt verschillende zeer aardig* artikelen. Ook is dit nummer zeer actueel. Reductie en Uitgevers doen hun uiterste best het blad zoo interessant mogelijk te maken, een loifelyk streven wat door de Nederlandsche zwemmers wel gewaardeerd mug worden. De leus „leder Nederland** moet leeren zwemmen", het devies van den N 'L. B., mag jgel uitgebreid worden met oe woorden ,»en ieder zwemmer moet «Ie Zwemkroniek lezen." Men vindt in dit nununcr behalve het ge wone officieele nieuws en de wedstryilvm - slagen een drietal zeer lezenswaardige arti kelen met buitenlandsche zwemnieuws, ecu polemiek tusschen «le heeren Tordoir (R'dam) en Slop (Gouda) over den wed- stryd HillegerabergG. Z. C. li, «n een paar stukjes op zwem- en polotechniHch ge bied. MARKTBERICHTEN. Nieuwcrkerk a d. IJssel, lü Aug Coöp. Tuinbouw veiling Nieuwcrkerk u.d. IJssel en Omstreken. Eng. kom kommers f '2 a f 3.20, 2e srt- f I a I 190 kleine halve f 0.30 a 10.80, komkom- uierstek II, bloemkool f 15 f'22, '2e soort f 4 u 13, *lu f 1.80 A f'2.70 per 100; stokprineessebooneii 173, starn- I»tonen f 58 a I 09, groote booneii 4 80 postelein f 9 a f '20 10, doperwten f 10 a 133, spinazie f 15, snijboonen f 04 a i hi>, roode kool f 9.40 per UK) KG.; peen f 8 ii f 10.20 per 100 bos, tomaten A f '20 a f 34.20, dito B f 16.30 h f '20 70 dito C f 20 k f 27.80 per 100 pond. ADVERTENTIEN. BOEKHOUDING. Gedipt, boekhouder, praotisoh er varen, b. z a voor het inrichten eu of bijhouden van Administratie. Belust zicb tevens metcontrolewerkzaamheden Prima referentiën Billijke condities. Br. No. 18 V Burk «d*.-b«r. Kleiweg 39 HEER vraagt tegen I Sept. a*. met pension, P.U. Brieven onder Ne. 2263, Bureau Goudsche Courant. tu BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 6 u. n.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk. Geen dienst. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. De heer C. A. de Vriês, g. o. te Stolwyk. 7 u. n.m. Ds. M. B. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. J. W. Roobol. Geref. Kerk. 10% u. v.m. Preeklezen 7% u. n.m. Ds. W. Veder van Gou«la. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. G. A. Knip huizen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. M. Buiskool. 7 u. n.m. Ds. J. Hoek. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. J. C. Kars, Pred. te Termunten. Evengelisatiegebouw. 10% u. v.m. De heer K. Maatjes van Vaassen. HEKEN DORP. Ned. Herv. Kerk. 7% u. n.m. D. H. IJse- brands. WADD1NXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Preeklezen. 7 u. n.m. Ds. N. Luyendijk, pred. te Nieu- werkerk a. d. IJssel. Remonstr. Kerk. Geen dienst. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. M. B. Ver kerk, pred. te Gouderak. 7 u. n.m. Ds. P. van Willenswaard, pred. te Krimpen a. d. IJssel. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. W. M. A. Kalkman, pred. te Werken dam. REEUWIJK. Ned. eHrv. Kerk. 2% u. n.m. De heer W. G. de Jonge, Evang. te Boskoop. GOUDA. Maandag 7.30 u. n.m. Zaal Heil des Volks. Ver. „Calvyn" Ds. J. G. Dekking uit Res teren. Remonstrantsche Kerk. Dinsdag 2 u. n.m. Dr. L. J. van Holk, Huwelyksinzegening. 's Avonds hoorde ik in de Opera Mozart's Zauberflöte. Doodmoe kwam ik «lezen avond in myn bed terwyl my het lied „In dieser heilige Halle kennt Man die Rache nicht" door het hoofd speelde. Nu nog eenige by zonderheden. Het bad bestaat uit drie deelen: zwemba den, kurbaden en hotelrestaurant. Het laat ste kunnen we buiten beschouwing laten, al is er alleen op te merken, dat deze aaneen sluiting, wat licht en verwarming aangaat, vele voordeelen biedt. Het zwembad bestaat uit twee baden: een voor dames en wedstrij den en een voor heeren. In het heerenbad is het golvenapparaat ingebouwd: De dames mogen in het heerenbad oefenen. Twee mooie beelden z(jn by de trapjes ge plaatst Het damesbad is met het beeld van Diana versierd. Dit bad is 37% M. lang. Op «len bodem zyn lynen getrokken om het baanhouden gemakkelijk te maken. Op den kant staan de metermaten ingehouwen, te vens de maten van het poloveld. Er is geen rand om te staan in het water. Ook de schei- dingslyn tusschen diep en ondiep is wegge laten. Met een deur staat dit bad in verbin ding met het „Heerenbad". Voor haar-, hand- en voetverzorging zyn de noodige ruimten gelaten; masseer- en gymnastiek- kamer staan met dezen in verbinding. Een lift brengt de bezoekers naar het „Zonne bad". Dit is op het .lak gelegen, voorzien van grasvelden, ligstoelen en ligbakken (zandbakken), voetbaden en douches, terwyl een „Laube" een prachtig uitzicht geeft over de Donaustad. In Weenen wordt veel in zwemmen ge oefend; je ziet de zwemvereenigingen ietle ren middag trainen. Het gevolg, «lat er met een mooien slag gezwommen wor«lt. Een zeer interessanten wedstryd maakte ik me de, waar ik verschillende zuidelijke landen zag uitkomen, o.a. Roemenië, Bulgarye enz. Het „goivenbad" is 3 X in de week iedere eerste tien minuten van een half uur. En nu nog iets over de „Kurafdeeling". Deze heeft in de meest uitgebreide zin alle gezondheidabatlen op de meest luxieuse ma nier. o.a. de douchemachine, alle .-oorten zuur-, zwavel-, modderbaden, electnsche kuip-, voet-, hand-, arm-, zit- en bor»tba«len, electritche bestralingen, ultra-viotetlicht, hoogtenon, radio-bestralings-apparaten. massee*- en gymnastiekzalen, -toombailen. Damis Mode-Artikalan, Bloumas, Hand- sohoanan, Zakdoakan, Kousan, Oorsats, Ungariin ana. Tl|dall|kn alultlno ovtr dsgsn Alias most W Zlat d« prijzen.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2