fAVA KbAb*j k NIEU Wj No. 1531 Dit blad v W B S BERGAMB WERKE HET GELl W3 out- LAND- EN TUINBOUW. 1921 de totaaluitvoer dat 2,218,398 H.A. FEU van byzon- Bouwland Grasland Tuingrond 1 welke hier en :hter ook opge- van de De economisch Engelsche ant Als er voor c ons verheldert, uit, dat ons ven 1921 902,749 H.A. 1,224,902 94,656 ver- Doe en ABONNEM, per kwartaal j Franco per poi Abonnement bij onxe agent Onze bureau Redactie Tel. die voor (THE MA door JOH in de Mevr. J. P. WES aan vra- zorg- neer. beate 2,229,413 H.A. 1920 905,614 H.A. 1,219,084 93,700 BINNENLAND. H. Colijn, Minister van Financiën. Het koninklijk besluit is thans ver schenen, waarbij met ingang van 11 Augustus aan jhr. mr. 1). .1. de Geer op zijn verzoek onder dankbetuiging eervol ontslag is verleend als minister van Financiën en met ingang van den- zelfden datum als zoodanig is benoemd het Tweede Kamerlid H. Colijn. lijd tot tijd gevuld te worden, terwijl aangemaakt (nat-voeder) eiken dag moet verstrekt worden, wat natuurlijk veel meer arbeid vraagt. In Duitschland een kabinetscrisis mocratische ryksd tie aan, waarin w; Cuno wordt uitge verklaarde, dat s steund kan wc eischen overneemt De inbeslagnem als waarborg vooi De toetreding Volkenbond. De grootst mog bied der buitenlai Krachtige doo; maatregelen, well aangenomen. Onvoorwaardeli; goudcredieten en Losmaking van illegale organisati Dit besluit van dellyk aan den ri Hoewel Dr. Cu zegd niet tot afti hy toch blijkbaar van ingezien en h zijn besluit tot a Aan Dr. Streser een nieuw kabinet van den namidda burgerlijke arbe sociaal-democratei den Rykspresidei de partijen geplet brengen. Deswege wordt de -groote coalitie Ondanks de op lijn overal heersc rigens kalm vot kleine incidenten, leggen van den i en de electrische gisteravond byn waardoor weer overal noodzakeli Na afloop van der stad gehoudei ringen trachtte m te vormen, maar gen gemakkelijk De Pruisische sche Zaken Sever schen Oberbüng waarin hij er op i arbeiders der g door de conununi meene staking d< bewust steunen v nistische bedrjji eischen zijn diret DAMRUBRIEK. Onder redactie van de Damclub „Gouda”. Oplossingen worden ingewacnt by den Secretaris, Steijnkade 27, of aan het loka der club, Markt 49. Oplossingen moeten worden ingezonden uiterlijk Dinsdag 21 Augustus. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 1 September. Probleem no. 70. INGEZONDEN. Liuiten verantwoordelijkheid der Redactie. t Een niet alledaagsche tentoonstelling. Seden eemge jaren reeds is er een Ver eeniging tot oevui-dering der belangen van slecnthourenden. Haai' bestaan, haar doel en streven zyn evenwel nog lang niet alge meen oekend. 'loch vervult zy een hoog- noodige en daarom sympathieke en belang- ryke taak in onze samenleving. Maar zy heelt dringend behoelte aan meer steun en meer nüdueien om haar klachten beter te kunnen ontplooien en met nog veel meer succes haar werk van hulp en voorlichting verheiling en opbeuring, ten bate van een talryke groep van misdeelde medemenschen te kunnen vervullen. Zy is opgericht door personen, die uit eigen ervaring en door waarneming valt wat anderen ondervonden en leden, wisten, hoezeer slechthoorendheid en doofheid voor velen een oorzaak is van vereenzaming en stil gedragen leed; voor jongeren dikwyis een hinderpaal voor de volle ontwikkeling van den aanleg en de talenten, die zy be zitten; voor ouderen maar al te vaak lei dend tot verlies van arbeidsgelegenheid en dus tot derving van inkomsten of behoorlyk levensonderhoud; voor jong en oud ook niet zelden tengevolge hebbend miskenning of spot, omdat „de wereld” tegenover hen, die aan deze kwaal lyden, niet altyd kiesch, iyngevoelig of hulpvaardig is. Met de medewerking en de voorlichting van vele goedhoorenden, waaronder mannen en vrouwen van beteekenis, maar vooral door de volhardende arbeid en onvermoeide propaganda van slechthoorenden en dooven zelf, is de vereeniging geworden een krach tige band tusschen lotgenooten, tot ouder lingen moreelen en waar noodig ook ma- terleelen steun. Vooraan staat daarby zy, die de „moeder der dooven” is genoemd, Tine Marcus, die ondanks haar volkomen doofheid in den loop der jaren ontstaan, niettemin met energie en opgewektheid, met levensmoed inderdaad met groote toewij ding, als propagandiste onverpoosd voor het j goede doel werkzaam is, zij is een levend voorbeeld voor al haar lotgenooten, van wat wilskracht vermag, waardoor zy zich de vaardigheid van liplezen zoo goed heeft eigen gemaakt, dat zy daarmee op zeer be vredigende wyze, de gevolgen van haar ge brek voor een belangrijk deel weet te ver helpen. De Vereeniging geeft een maandblad uit, dat een krachtig en doeltreffend middel is om slechthoorenden tot elkaar te brengen en over en weer van eikaars nooden en wen- schen, denkbeelden en ervaringen, te doen kennisnemen. Zij heeft opgericht een eigen landhuis te Lunteren, een rust- en ontspan ningsoord voor slechthoorenden. Zij heeft een volledige verzameling van gehoorinstru- menten bijeengebracht, te Soest, de woon plaats van Tine Marcus, ter voorlichting 26) Hier viel Jan „Niemand begrijp niet wu gen man wil. 1 zen, als Irene pad. Ik zal spr „Soames” vit aan den heer I niet wilde, dat Hij zou het ni< over gepraat w van, en als Til zeer boos zijn; James bracht oor. „Wat je' heel doof. Ik d met versta. En teen. We zullei de maand naar is ook altijd wi men had wat h zijn hoed en v« en veeteelt- 2,222,307 H.A. Veehouderij. In het begin des jaars waren de bedryfsuitkomsten niet gunstig, gebrek aan hooi maakte het bijvoederen met veel krachtvoer noodzakelijk, terwijl de prijzen daarvan nog waren 20 voor lijnkoek en 21 voor grondnotenkoek); daarbij kwam, dat de pryzen der zuivelproducten aanzien lijk daalden. Het leek dan ook in de maand Maart, dat de malaise in haar volle kracht ook het veehoudersbedrjjf zou treffen. Ge lukkig kwam er echter verbetering in den toestand; de prijzen der zuivelproducten liepen geleidelijk weder op en de voedsel voorziening baarde na Juni geen zorgen meer, zoodat het melkerybedryf in het ver dere gedeelte van het jaar bevredigende uit komsten gaf. De mestery op de stallen leverde niet veel voordeel op; de prijzen van het magere vee, in het najaar gekocht, waren in verhou ding tot die, welke in den winter voor het vette konden worden bedongen, te hoog. In het voorjaar waren de guste koeien tegen redelijke prijzen te koop, waardoor de vetweiderij behoorlijke winsten afwierp. Vooral de vroeggekochte dieren gaven voor de vetweiderij een flink rendement. De weiderij van jong vee leverde over het algemeen vrije bevredigende resultaten. Fokkerij. De tijdsomstandigheden hebben in 1922 niet nagelaten in verschillende dee- len des lands op het vereenigingsleven met betrekking tot de fokkerij eenigen druk uit te oefenen; uit Groningen, Friesland, Drenthe, Utrecht en Noordbrabant wordt bericht, dat de ambitie voor de rationeele fokkerij by sommige veehouders afnam, waarom zij. het lidmaatschap hunner con- trftle-vereeniging opzegden. De verkeerde gedachte, dat contrêle alleen of in hoofd zaak nuttig is in verband met den verkoop- van rundvee, schijnt nog bij verschillende I België en kalfkoeien werden er 13,556 uitgevoerd naar België, 11,635 naar Frankrijk en 3335 naar Span je. Ook Tsjecho-Slowakye en Italië impor teerden te zamen ongeveer 1200 melk- en kalfkoeien. Voor het jongvee was Frankrjjk in 1922 verreweg de belangrijkste afnemer, daar na volgden België, Spanje en Italië. De pryzen der versch gekalfde waren in het voorjaar wel lager dan Zwart schijven op: 2, 7/9, 12/15, 18, 20, 23, 24, 29. Wit schyven op: 16, 25/27, 31, 35/38, 40, 41, 45, 46, 50. Probleem no. 71. Zwart schyven op: 1, 2, 6, 9, 11/17, 19, 21/23, 38. Wit schijven op: 20, 25, 26, 30, 32, 84/36, 40/42, 45/48, 50. De oplossing van probleem no. 64 is: wit speelt: 29—24, 36—31, 33—29, 45 25, 25:1. De oplossing van no. 65: wit speelt: 32—27, 25— 20, 47—42, 29—23, 34 3, 3 1. gearresteerd en het bleek bij onder zoek alras dat hij 30 jaar oud getrouwd was en vader van drie kin deren. Spaarduitjes van haar? Daar had hij een fiets voor gekocht. Het meubilair? Stond op de Bank van Leening! Hij is ter beschikking van de Justitie gesteld De moord te Giessen-Nieuwkerk. „De Rotterdammer” verneemt, dat de verdachte A. S. een valschen naam heeft opgegeven. Voorts had hij nog 2(‘ dagen hechtenis te goed. Het zoontje van het slachtoffer heeft medegedeeld, dat hij zijn vader gehol pen heeft met een stuk van het mes af Ie slijpen Het mes, dat op den ver dachte werd gevonden, bleek ook af geslepen te zijn. Het kippenhok naast hel huw van De Jong was juist dien dag geverfd. Dezelfde kleur van verf is aangetroffen op de jas van S. Tot op heden blijft hij echter kennen. voor wordt aangegeven. De pryzen waren in 1922 nog al aan schommelingen onderhevig. De productie van kaas was in 1922 vrij wel gelyk aan die in 1921 en bedroeg in totaal 97,621,231 K.G. Zooals uit het overzicht, dat de produc tie in de verschillende provinciën aangeeft blijkt, was meer dan 7. der kaas voorzien van een ryksmerk. Een vergelijking met 1921 leert, steeds meer van dat merk wordt gebruik gemaakt. Handel en Uitvoer van vee en vleesch. Ten gevolge van het terugloopen der zui- velprijzen in het voorjaar en den geringen grasgroei in April, Mei en Juni was de bin- nenlandsche handel in het voorjaar uiterst traag en werden betrekkelijk lage prijzen besteed. De betere bedryfsuitkomsten na Juni emt de veehouderij verkregen deden de vraag voor het binnenland wel toenemen; maar toch zou het er met den veehandel waarschijnlijk niet best hebben u’tgezien indien de uitvoer van levend vee in 1922 niet zulk een omvang had aangenomen. Die uitvoer was in vergelijking met de beide voorafgaande jaren, en ook met het laatste jaar vóór den oorlog dere beteekenis. Het slachtvee ging naar Frankrijk; van de melk- en De landbouw over 1922. Uit het verslag van de Directie van den Landbouw over den toestand van den land bouw in ons land over 1922 zij het volgende vermeld Bedrytsuitkoinsten. De pryzen en de oogstresultaten, welke in het Verslag wor den vermeld, zyn natuurlijk van den ge- wichtigsten invloed op de bedrijfsuitkom- sten. Maar arbeidsloonen, prijzen der mest stoffen en pachtprijzen der landerijen oefe nen mede belangrijken invloed uit op de winst- of verliesrekening van het bedrijf. Wat de arbeidsloonen betreft, valt op te merken, dat deze in 1922 met 15 '4 daalden; ook bij de pachtprijzen was een, zy het ook vaak geringe daling merkbaar; de kunst- mestprijzen verminderden gemiddeld pl.m. 1/5 in prijs. Niet alleen waren de oogst- resultaten, zooals in den regel het geval is, in de verschillende streken en zelfs in de onderscheiden bedrijven in een zelfde streek uiteenloopend, maar meer verschil maakte het nog uit, welke gewassen werden ver bouwd. Waar de teelt van aardappelen een ruime plaats innam, waren, in tegenstelling met 1921, de bedryfsuitkomsten aanmerkelijk slechter, dan waar granen het hoofdgewas vormen en de aardappelen een bescheiden plaats innemen. De teelt van vlas drukte op het totaal der bedryfsuitkomsten, terwijl de teelt van andere handelsgewassen een gun- stigen invloed op het geheel der financiëele resultaten had. Stellig zijn in verband met een en ander in verschillende bedrijven de bedryfsuitkom sten bepaald ongustig geweest, terwijl in andere de resultaten tot tevredenheid moch ten stemmen. Over het geheel genomen kan echter worden gezegd, dat ofschoon in vergelijking met eenipe jaren geleden de toestand zich sterk i® ongunstigen zin ge wijzigd heeft -- het niet is tegengevallen en ook in 1922 het akkerbouwbedrij f in door snee betere uitkomsten gaf, dan velen in verband met de gewijzigde omstandigheden, bij den aanvang des jaars hadden ver wacht. De toestand blijft echter hoogst on zeker en maant daarom tot de grootste voorzichtigheid. Evenals in 1921 nam ook in 1922 de op pervlakte bouwland af en breidde zich de oppervlakte grasland en tuingrond uit, zoo als het onderstaande overzicht, waarin ter vergelijking ook de cijfers van de twee voor gaande jaren zijn opgenomen: 1922. 902,226 H.A. 1,231,052 36,095 van steenLuoorenuen uy ue Reuze vuu zu«a een instrument. De vereeniging ues«>iMu. Ue kwuRzaïveiy op uit geinen, waaiotuu^a. uuryke „instrumentjes in Ue giuwdausi te Soest aantoonen op hoe ergenyae wy^e men er op uit is, veel geld voor nietswaar dige en de kwaal verergerende prunen, Ut_n mensenen ai te zetten. Z yzorgt voor ai beidsbemiddeling en werkverscnaiiiug aan slechthoorenden, organiseert oniwiKKe.inga- avonden en cursussen in liplezen, z-y wyut haar aandacht aan het onderwys aan s>. r». kinderen en gaf den stoot tot Ue opnenung van de eerste school voor siechtnooienUen in den Haag, die spoedig door andere uur druk bezochte scholen in Amsterdam en Rotterdam zyn gevolgd. Want er zyn veei S. H. kinderen, veel meer dan soms de ouders of de onderwijzers zelf weten. Zy verstrekt geheel of ten deele kosteloos, ge- hoorinstrumenten aan on- en minvermogen den en doet nog veel meer in ’t belang der slechthoorenden. Daar echter het werk der Vereeniging nog lang niet voldoende be kend is, worden op verschillende plaatsen tentoonstellingen gehouden of instrumen tendagen. Deze laatsten dienen voorai om de slechthoorenden, die nog nimmer van de Vereeniging hoorden, o£ niet in de geiegfen- heid zyn het Centraal Magazyn te boesi te bezoeken, in staat te stellen onder UeSRun- dige voorlichting en zonder eemge. Kuop- dwang, electrische en andere apparaten kos teloos te beproeven. Men maakt daar met een ook kennis met vele andere huipmiUde- len voor slechthoorenden en dooven. iedere dooven kent b.v. de bezwaren en moeuyk- heden van het „op de bel letten”. Op aeze mstrumentdagen wordt de z.g. doowubel gedemonstreerd in verschillende soorten en kan men zien op welke vernuftige wyze men aan al die bezwaren tegemoet weet te komen. En dan de prachtige uitvinding, de kerktelefoon, die in kerken en vergader zalen enz. aangebracht, vele dooven in staat stellen alles op hun plaats te hooren. Ook deze is aanwezig en een kennismaking meer dan waard. Tevens kan men allerlei inlich tingen bekomen omtrent cursussen in .ip- lezen, byeenkomsten enz., terwyl men zich met eigen oogen kan overtuigen, hoever de doove het in de kunst van liplezen brengen kan, en welk een gemak en genot hét ver- r schaft in den omgang. Benevens dit alles liggen er dan nog vele belangrijke druk werken en brochures van de Vereeniging, het kenteeken of insigne S. H., het fiets- schild voor de veiligheid van S. H. fiets rijders, in ’t kort alles wat de Vereeniging uitgeeft, te kyk en te koop, als zoovele be wijzen van haar opgewekt wreken en stre ven. Op 28 en 29 Augustus a.s. nu nopen we Mej. Marcus met al deze belangrijke zaken, en met haar staf van helpsters in Gouda te zien en wel in een der bovenzalen van Café ’t Schaakbord. Van ’s morgens 10 tot 's middags 5 uur en ’s avonds van 7—9 uur verwacht zy daar haar lotgenooten, de slechtshoorende en doove inwoners van Gou da en omstreken. Ja, uit de omstreken ook, de Landbouwtentoonstelling brengt zeker vele in onze plaats. Laten de S. H. deze gelegenheid nu niet ongebruikt voorbij la ten gaan. Gaat een kykje nemen in het Schaakbord, al was het alleen om met „de moeder der dooven” kennis te maken. Zyt ge niet te helpenmet een instrument, een bezoek aan de zaal zal toch nooit tevergeefs geweest zyn. Slechthoorenden hoort ww be langen worden op 28 en 29 Augustus in het Schaakbord behartigd. Ds. F. G. HOSPER?. De heer Colijn werd geboren den 22en Juni 1869, en ïh dus 54 jaar oud. Hij werd opgeleid voor onderwijzer, paarna trad hij in militairen dienst, bi’ het instructie-bataljon te Kampen, en werd aldaar opgeleid tot 2e luit, der infanterie voor den dienst in Ned.- indiö. Hier was hij officier van 1892 tot 1907. Gedurende ae jaren 1897 1907 was hij hoofdzakelijk belast met civiele bestuursbetrekkingen. Tenslotte ging hij in civielen dienst over, als secretaris van het gouverne ment, en daarna werd hij adviseur voor de bestuurszaken der Buitenbezittin gen. In Holland teruggekeerd, werd hij lid van (je Tweede Kamer, van Novem ber 1909 tot Januari 1911, voor de A.- R. partij, en daarna sinds Juli 1922. Bij was achtereenvolgens lid van de Eerste Kamer, minister van Oorlog en directeur van de Bataafsche Petroleum- msatschappij. De heer Colijn is tevbns hoofdredac teur van De Standaard, als opvolger van dr. Kuyper. Niet toelating als raadslid. In eeni openbare vergadering „van Ged. Staten van ZuidQioliand op Maan dag 13 Augustus, des namiddags te 2^ uur, zal worden behandeld de klacht van C. van Wingerden te Schiedam over niet-toelating als lid van den raad te Schiedam. Nederlandsche landbouw producten in Engeland. Volgens de Daily Chronicle heeft de boerenbond in Nottinghamshire besloten zich tot de regeenng te wenden met net oog op de „overstrooming” van de Bntsche markten met Nederlandscho aardappelen en vleesch, welke in En geland worden verkocht. Het heet, dat in de afgeloopen maand 260.000 scha pen uit Nederland ingevoerd zijn. Den Engelschen boeren wordt aan geraden, minder aardappelen te ver bouwen, totdat beschermende maatrege len tegen den invoer uit het buitenland (Nederland) zullen zijn genomen. Speciale vrachttarieven hij de Spoorwegen Blijkens door de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant ontvangen mededeelm- gen hebben de Nederlandsche Spoor wegen speciale tarieven ingevoerd voor het vervoer van petroleum, benzine, bloemen, levende planten, boomen, ge wassen en heesters. De reap, voor 1 Juli 1.1. geldende vrachtprijzen zijn hierdoor aanmerke lijk verlaagd. Bij het vervoer van bloe men, levende planten, boomen, gewas sen en heesters als ijlgoed is hiermede een vrachtverlaging tot stand gekomen van 25 pet. in binnenlandse!! verkeer pn nog van 20 pet. bovendien bij ver zending naar buitenlandsche stations. GEMENGDE BERICHTEN. Port. Twee heeren traden een café in de Avenue de Versailles te Parijs binnen en bestelden een glas port. Spoedig bracht de kellner het bestelde. Een hunner proefde den drank, doch stort- tt den inhoud van het glas dadelijk over den grond uit; de andere even wel dronk het glas in één teug leeg, benige oogenblikken later wentelde de ze zich in doodstrijd over den grond. Hij werd in bedenkëlijken toestand in het ziekenhuis opgenomen. Bij ondarzoek bleek, dat de kellner een flesch, waarin een vergiftige verï- oplossing zat en die door schilders was achtergelaten, abusievelijk voor een pori-fiesch had aangezien en den bei den heeren daaruit had geschonken. Onbestendige liefde. De invasie van Duitsche keukenpnn- cesjes heeft menig Hollandsch hart op hol gejaagd en heel wat diepgegroelde liefde is er uit voortgesproten. Een groot quantum toffe Holiandsche jon gens wist met Duitsche meisjes con tact te krijgen en vele uurtjes werd er in teerheid geconfereerd of het een ver zoeningspenode gold. Zoo was in de grijze Bisschopstad een aardig Duitsch meisje, van 29 jaar, die op 'n goeden dag kennis kreeg aan 'n knappen man. De verzoeningsperiode had het ge- wenschte resultaat, het huwelijkscon tract werd gesloten. Ze zouden nog een poosje wachten en dan saampjes gaan trouwen. Zij droeg ai haar spaar- duitjes aan hem af, die hij dan wel op de een of andere spaarkas zou beleg gen. Hij kreeg zoo af en toe vast wat meu bilair ter bewaring enz. Op zekeren dag vertrouwde zij het zaakje niet al te goed meer, vroeg hem het spaar bankboekje, dat hij natuurlijk vergeten was en steeds bleef vergeten, ze begon aan zijn liefde voor haar te twijfelen, 'nam plotseling een kordaat besluit en stapte resoluut naar de politie om haar n s. man te laten arresteren. Hij werd koeien ’n 1921, maar waren toch nog behoorlijk te noemen; later in den tijd liepen zij nog iets op. Spanje kocht uitmuntende dieren en be taalde daarvoor hooge prijzen. De algemeene vergadering van de F. N. Z. Op de algemeene vergadering van den Algem. Nederl. Zuivelbond (F.N. Z.), op 22 Augustus te ’s-Gravenhage te houden, zal de heer J. A. Geluk, secretaris van den F.N.Z., een inleiding- houded* over de Nederlandsche boter- comrole en wat daarmede verband noudt. Voorts staat een inleiding m verband met de door de betretiende staatscommissie voorgostelde herziening van de wet op de coöperatieve ver- eenigingen op de agenda. Rozen in den tuin. Kozen in de tuin zyn de dankbaarste bloemen. Zy bloeien dikwyls den ganshen zomer door, wanneer zy in goeden grond staan en voldoende verzorgd worden. Het is het beste, om het enten en mesten vaklui over te laten; maar daarnaast gen de bloemen nog zooveel kleine jes en die komen vooral op u zelf Byv. is het voor de planten het wanneer u de rozen met zoo lang mogelyk steel aisnydt; want het hout, dat dicht by de stam zit, is het sterkste, gezondste en rypste, en zal dus spoediger weer nieuwe loten vormen dan het lange doorloopende steeltje kan doen. Wilt u tot in den herfst moeie bloemen hebben van uw plant, geef dan iedere aes weken tydens het bloeiseizoen een lichten bovenmest, en u zult uw dpel bereiken. Knoppen en bloemen mogen niet langer dan tot eind October aan de plant blyven zitten, zoodat het sap terugstroomt en de wortels voedt; want dan reeds maakt de plant voorbereidingen voor het komende seizoen. Na een zachten winter heeft de roos in Februari al blad; zyn de laatste bloemen nu te lang aan plant gelaten, dan heeft ze haast geen winterrust. Verder moet u er om denken de dorde bloemen steeds uit te knippen, dit zoodra de roos begint te verwelken snydt haar dan ook af zoo dicht mogelijk hy den stam. Laat ze niet uitvallen en zaad vormen, tenzy, natuurlijk dat u het zaad voor proeven noodig hebt. Dan zyn er de wilde loten, die u bytyds verwijderen moet, want o! zy trekken zoo veel kracht uit den bodem en dus van de plant. Als zy uit den stam zelf schieten, is het gemakkelyk ze af te snyden; maar soms kruipen zy onergronds een heel eind voort en komen dan plotseling te voor schijn. Dan moet u de aarde omwoelen en voorzichtig aan de loten trekken tot u hun beginpunt gevonden hebt. Hoe eer u wilde loten wegneemt, des te beter de plant! Het verschil tusschen deze uitschietsels en nieuwe, goede loten kunt u aan de door nen zien. De wilde wortelscheuten hebben een veel grooter aantal doorntjes, de blaad jes zyn smaller en lichter van kleur dan die van de echte roos. Vergelijk het wilde roosje'langs de heggen met de planten in uw tuin en u zult hetzelfde onderscheid bemerken. Die wilde loot, hoe onschuldig hy er ook uitziet, kan een doodsoorzaak worden van uw veredelde soort! veehouders te heerschen. Dat verhooging van het rendement van het gebruiksvee voor het doorsnee-bedryf van veel meer belang is, dan de verkoop van een paar fokdieren, wordt blijkbaar nog niet voldoende inge zien. Tegenover de inzinkiwfl daar merkbaar is, staat Kh wekt vereenigingsleven en toenemende be langstelling; deze valt o.a. waar te nemen in Westerwolde en <le Groninger Veenkolo niën, waar de Veenkoloniale Boerenbond het initiatief nam tot het organiseeren van keu ringen, verder wordt van een toenemende belangstelling melding gemaakt uit den ach terhoek van Gelderland, de zandstreken van Noordbrabant en noordelijk Limburg. In Noordholland is op initiatief van de „Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier” een gezondheidsdienst voor het vee in het leven geroepen, die over de geheele provin cie werkt en de bestrijding der tuberculose heeft ter hand genomen. in Zeeland werkten de omstandigheden er toe mede, dat <le melkveehouderij eenige uitbreiding onderging, waarmede ook de be- langstellinb voor de fokkery toenam. Uit Drenthe, Noordholland en Zuidholland werd de klacht vernomen, dat de fokkery veel nadeel ondervond van het niet of moeilyk drachtig worden der koeien. In 1922 werd in Friesland veel belang stelling betoond voor het fokvee door bui tenlanders; terwyl het feit, dat op de ten toonstelling te Rio de Janeiro o.a. Friesch vee emt eerste en tweede pryzen werd be kroond, niet zonder rechtmatige voldoe ning wordt vermeld. Boter. Ofschoon Duitschland met betrek king tot den import van boter in 1922 zoo weinig te beteekenen had, dat de hoeveel heid in de Statistiek van den in-, uit- en doorvoer niet afzonderlijk wordt genoemd, nam de totaal-uitvoer van boter, in verge lijking met het voorafgaande jaar, in 1922 toch met bijna 3 millioen K.G. toe. De totale uitvoer blyft nog aanvankelijk beneden dien van 1923, daar deze toen 37,060,000 K.G. bedroeg. Hierby moet men echter in aanmerking nemen, dat Duitsch land in dat jaar 19,041,000 K.G. boter uit ons land invoerde, zoodat de totaaluitvoer naar de andere landen sinds 1923 toenam. Deze toeneming geldt in het bijzonder België en Frankryk, die tegen 8,424,000 K.G. in 1913, in 1922 te zamen 17,677,000 K.G. boter uit ons land importeerden. Groot Brittannië bleef bij 1913 echter nog 3,966,000 K.G, met zyn boterinvoer uit Ne derland ten achter. Kaas. In sterkere mate dan dit met bo ter het geval was, nam de uitvoer kaas toe; deze bereikte in 1922 bijna hoogte van dien van 1913. Ook hier- waren België en Frankryk ver reweg de belangrijkste afnemers. De uit voer naar Duitschland ging sinds 1921 met 4 millioen K.G. achteruit, terwyl, naast België en Frankryk, ook naar Engeland de export toenam. Ten opzichte van dit laatste land is echter bij 1913 vergeleken nog een achterstand van byna 10 millioen K.G. in te halen. Ofschoon sinds aanzienlyk toenam, is de door de Statis tiek van in, uit en doorvoer aangegeven waarde aanmerkelijk minder dan in 1921 Ir het laatstgenoemde jaar werd die waar de gesteld op f 67,706,000, terwyl 1922 een bedrag van f 53,626,000

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4