s Blad. NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 62*Jaargang Dinsdag 14 Augustus 1823 No. 15311 lUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK^ WADDINXVÈEN, ZEVENHUIZEN, enz. HV. K. F. n t. :n, ZOON BERGAMBACHT, BBRKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDEBAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, N1EII WERKERK )L’I)ERKERK„ OUDEWATER, REEUWIJK. SCHOONHOVEN. STOLWIJK.. WADDINXVÊEN, ZEVENHUIZEN, enz. - HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van abrlekwn EKEN Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen Het Engelsche antwoord. r FEUILLETON. 4 acht 1201 W gen met het speciale doel 4 a leren, ekjez. <K N, 8 B 1 1 B ia gsplsaibsorda xakkos Gisteravond is nog verschenen een Wit boek der Britsche Regeering dat o.a. ook bevat het ontwerp-antwoord, dat Engel and destijds aan Duitschiand had willen zenden als algemeen antwoord der bondgenooten op de Duitsche nota van 7 Jury. ■•I GOUDA. 1,011NIIL COURANT c a 1 I k I r tu 34 gegarandeerd zuiver Gouden Medaille Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. WORMERVEE(l De Britsche pers heeft de nota gunstig ontvangen. De openhartige uiteenzetting van het Britsche standpunt jnoet ook in de Ver. Staten een goeden indruk hebben ge maakt. De „Morning Post” zegt, dat de gepubli ceerde documenten een kalmeerende uitwer king op beide volken zullen of moeten heb ben, daar zij zullen beseffen tot welk een catastrofe de ernstige geschillen, die in de documenten geopenbaard worden, zouden kunnen leiden, indien men toestond dat deze geschillen zich verder ontwikkelen. De „Manchester Guardian schrijft: Wij zyn op het keerpunt gekomen in onze be trekkingen met Frankrijk. Frankrijk en België stellen duidelijk voor, 'wat Engeland ook zegt of doet in een aangelegenheid, waarbij het zelf too nauw betrokken is ,om precies te doen zooals zij geschikt achten. Het gevaar van een onbeteugeld aanwen den van een militaire kracht brengt de eco nomische en politieke veiligheid van geheel Europa in gevaar. De Britsche met rede nen omkleede mededeel ing moet de illusie doen verdwijnen, dat de gemakkelijke ver in Duitschiand is thans het nieuwe Riks kabinet definitief samengesteld. Dr. Stresemann, de leider der Deutsche Volkspartij, zal optreden als Rykskanselier, Verder Robert Schmidt (S.D.), vice-kanse- liei en minister van wederopbouw; Soll- Tnann (S.D.), binnenl. zaken; Hilferding (S. D.financiën; Radbruch, justitie; Von Rau- mer (D.V.P.), economie; Brauns (Centr.), arbeid; Oeser (Dem.), verkeerswezen; Gies- berts (Centr.), posterijen; Gessler (Dem.), rijksweer; Luther, voedselvoorziening; Fuchs, bezette gebieden (nieuw dept.). De Rükskanseiier zal voorloopig de por tefeuille van buitenl. zaken beheeren, welk departement eerst later niet door een diplo maat, maar door een politicus zal worden bezet. Verder zal waarschijnlijk de Pruisisch*- minister-president Braun als minister zon der portefeuille tot de regeering toetreden. Naar het schijnt zouden de soc.-dem. b(j de heden gehouden besprekingen hebben verklaard, dat dr. Gcssler op den duur als rijksweerminister niet zal kunnen worden gehandhaafd, doch met het oog op den ge spannen toestand zouden zyij er in hebben toe gestemd, dal hij als rjjksweermininter optreedt Dr. Stresemann Rükskanseiier. Het nieuwe Duitsche kabinet. De toestand in Duitschiand. De monarchistische Staatsparty in Oostenrijk. voor ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda M omstreken (beboerende tot den beaorgkriag) 1—6 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkring i 1—6 regels 1.66, elke regel meer 0A0. Advertontiën in het Zalerdagnummer 20 büslag op den prijs. Liefdadigbeids-advertentiën de helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ8.06, elke regel maar ƒ8.68. 01 de voorpagina 50 booger. Gewone advertentito en ingezonden madedeelmgen bjj contract tot Mar guradnoeer den prijs. Groote lettors en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentièn kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van soliode boekhan dolaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plantain# het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te «ijn. De staking in Engeland. De Amerikhansche hulpactie Rusland. van de bedragen, die Duitechland’s schuld- eischers gaarne zouden ontvangen, terwijl het forceeren eener liquidatie niet de gun stige weg is om geld te krijgen van een schuldenaar, die over bronnen van inkom sten beschikt. De Britsche regeering acht de door de Fransche en Belgische regee ringen gevolgde politiek om de schadever goeding te verzekeren een groote fout. Zij acht den huidigen toestand bezwaard door de ernstige gevaren, zoowel in politiek als economisch opzicht. Wanneer er stappen zijn gedaan om de werkelijke waarde der ’’Duitsche schadevergoeding vast te stellen en de betaling daarvan zonder verdere de preciatie zal zijn verzekerd, zal de Britsche regeering bereid zijn om op zoo edelmoedige wijze als de omstandigheden toelaten en in het licht van het resp. betalingsvermogen aan Engeland verschuldigde bedragen te be handelen. Dit beteekent, dat Engeland be reid zou zijn om in het belang eener alge- heele en algemeene regeling af te zien van een zeer groot deel van het bedrag, waarop de Britsche belastingbetaler recht meent te hebben krachtens de verplichtingen der ge allieerde regeeringen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.80, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bö onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur.; Administratie Tel. Int. 82- Redactie Tel. 545 De Britsche regeering heeft thans haar antwoord aan <le Fransche en Belgische re geeringen gepubliceerd. L’it het zeer uitvoe rig document blijkt volkomen het Britsche standpunt. In korte trekken komt het hier op neer, dat men van Duitschiand niet meer moet eischen, dan het kan betalen. Dat alle schukleischers van Duitschiand, en niet al leen Frankrijk en België, belang hebben bij die betalingen, dat er geen reden is om eenige wijziging te brengen in de indertijd te Spa getroffen regeling voor het weder- zydsch aandeel in de Duitsche vergoeding, dat door het uitvallen van den Amerikaan- schen gedelegeerde in de Commissie van Herstel, deze commissie is geworden tot een instrument van de Fransche en Belgische regeeringen en du» de Britsche regeering de vaststelling van Duitschlands capaciteit bij deze Commissie niet meer in goede han den acht en liever een internationale com missie V* deskundigen wil; dat men inder tijd bij de aan Duitschiand gestelde eischen er wat op los gefantaseerd heeft en de loop der gebeurtenissen dit duidelijk heeft ge toond, zoodat een nieuwe vaststelling van Duitschlands vergoedingsschuld noodig is. Verder wordt in de nota met kracht en klem betoogd, dat de bezetting van ’t Ruhr gebied nadeelig is, dat trouwens deze be zetting in strijd is met het Vredesverdrag, en dat de Britsche regeering, nu Frankrijk en België hier anders over denken, deze quaestie aan het oordeel van het Internatio naal Gerechtshof of aan arbitrage zou wil len onderwerpen^ Ten slotte komt de Britëche regeering dan met het aanbod om al haar eischen, wat Duitsche vergoeding en terugbetaling der schulden van de geallieerden aan Engeland betreft, te beperken tot een gezamenlijk be drag, niet hooger dan de verplichting, welk» zij zelf aan de Vereenigde Staten heeft. De eerste stap moet thans zijn het maxi- mum-bedrag vast te stellen, dat de geal lieerden billijkerwijs mogen hopen van Duitschiand te ontvangen, gevolgd of ver gezeld van regelingen, die het afdoend her stel der Duitsche financiën op een gezonde basis verzekeren en een stipte betaling der, Duitsche schuld door een stelsel van con trole, vrij van de economisch ongezonde be lemmeringen, welke in de militaire bezet ting van het Ruhrgebied zyn vervat, waar borgen. De Britsche regeering herhaalt, ten slotte haar besluit, dat Duitschiand betalen moet tot het maximum van'zijn capaciteit; wat deze capaciteit is, zou door een onpartijdig onderzoek moet worden uitgemaakt. Zij kan niet worden vastgesteld door het optellen door het laad zwierf; hij ontving van niemand sympathie, en Ann die was piek hij geloofde niet dat zij het naja-r zou halen; hij had zelf» driemaal beproefd haar te bezoeken, maar tel kens had ze hem niet kunnen ontvan gen! En dan dit denkbeeld van Soa- mes om een huis te willen bouwen I daar moest hij meer van weten. En wat de moeite met Irene betrof hij wist niet wat daarvan zou komen daar kon alles van komen! Hij trad 62 Montpellier square bin nen met het vaste voornemen zich el- lendig te voelen. Het was reeds half «J.t en Irene, die voor het diner ge kleed was, zat in de ontvangkamer. Ze droeg, haar goudkleurige japon want nadat ze deze vertoond had op een diner, een soiree en een bal, moest ze nu thuis worden afgedragen de borst was versierd met een overvloed van kant, waarop de ooqen van James zich dadelijk strak richtten. „Waar koop jij je kleeren?” vroeg hij op geërgerden toon „Rachel en Ci cely zien er nooit maar half zoo goed uit. Die kant is toch niet echt?” Irene kwam naderbij om te bewijzen dat hij zich vergist had. Ondanks zichzelf voelde James den invloed van haar eerbied; van den zach ten, verleidelijken geur, die van haar hitstraaldè Geen, zichzelf achtende Forsyte gaf dadelijk toe; daarom zei hij alleen: dat hij het niet wist dat hij meende, dat zij wel een aardige som \oor haar kleeren uitgaf. 27) - Onder de groote hardheid van zijn instinkt tot zelfbewajing lag veel echte zachtheid bij James verborgen; een be zoek aan Timothy stond voor hem ge lijk met een uur doorgebracht aan den schoot van een moeder; en het diepe, innige verlangen,, dat hij zelf had naar de bescherming der familie-vleugelen, werkte terug op zijn gevoelens tegen over zijn eigen 'kinderen; het was voor hem een nachtmerrie aan hen te den ken, zooals zij waren blootgesteld aan de behandeling der wereld, wat geld, gezondheid, of gqeden naam betrof. Toen de zoon van zijn ouden vriend John Street als vrijwilliger ging1 dienen schudde hij ontevreden zijn hoofd, en verbaasde zich hoe John Street j»o iets kon toestaan; en toen de jon^e Street door een werpspeer was getroffen, trok hij het rich zoo aan, dat hij rich1 tot taa« stelde overal een bezoek af te leg gen met het speciale doel te zeggen: De meeste veroordeelingen gaan uit van menseden, die in het geheel niet oor- deelen. „Hij wist hoe het zou gaan hij had geen geduld met hem!” ‘Toen zijn schoonzoon Dartie die fi- nancieele crisis doormaakte, tengevolge van een speculatie in petroleumaandee- len, maakte James zichZëlf ziek door daarover te tobben; de doodsblok van aller voorspoed scheen te hebben ge luid. Het duurde drie maanden, en een be^jek aan Baden-Baden was noodig om hem te doen herstellen; er was iete ontzettends in de gedachte, dat, in dien zijn geld (het geld van James) er niet geweest was, de naam van Dartie op de lijst der faillissementen zou heb ben gestaan. Daar James was samengesteld uit een physiologisch mengsel, zoo krachtig dat hij, als hij' b.v. oorpijn had, meen de dat hij zou sterven, beschouwde hij de nu en dan voorkomende ongesteld heden van zijn vrouw en kinderen als een persoonlijke grief, als speciale in mengingen der Voorzienigheid die ten doel hadden zijn zielerust te verstoren; maar in de ongesteldheden van perso nen buiten zijn naaste familie, geloofde hij volstrekt niet, en schreef ze steeds toe aan een verwaarloosde leveraan- doening. Zijn eenige opmerking was: „Wat kunnen ze verwachtep* Ik zou het zelf ook hebben, als ik me niet zoo in acht nam!” Toen hij dien avond naar Soames ging, had hij het gevoel, dat het leven hard voor hem was: daar was Emily met een zieken teen, en Rachel, die „Ik wist zelf met, dat ze zoo goed waal" zeide hij. Zif stonden op om naar den salua te gaan, James volgde Irene op den voet „Dat is wat ik een uitstekend diner tje vind,” prevelde hij-, terwijl hij zuchtte ’tan voldoening, „niets wal te zwaar was en niet al te veel ver- trauscht Maar thuis kan ik het zoo met krijgen Ik betaal mijn keukenmeid til) pond per jaar, maar zij kan me zulk een diner niet geven.” Hij had tot, nu toe geen toespeling gemaakt op het bouwen van hel huis, en deed dit evenmin toen Soames, on der het excuus van zaken, zich naar de bovenkamer begaf, waar hij zijn schil derijen bewaarde. James was alleen gelaten met ziju schoondochter. De gloed van den wijn en van de uitnemende likeur was nog in hem. Hij voelde heel warm vour haar. Ze was werkelijk een innemend klein persoontje, ze luisterde en scheen ie begrijpen wat men zei; en onder hel spreken bleef hij haar'‘gestalte gade slaan, van de bronskleurige schoenen af, tot het golvend good van hour haar Ze leunde achterover in een empire stoel, haar schouders rustten tegen den top haar lenig, recht bovenlichaam paf, ais ze zich eenigszins bewoog, den indruk, alsof het rich aan de armen van een minnaar wilde toevertrouwen Haar lippen glimlachten, haar oogen waren half gesloten. (Wordt vervol*» In Fransche politieke en diplomatieke kringen heeft de Britsche nota een ongun- stigen indruk gemaakt. Men erkent den verzoenenden toon, maai men merkt ook op, dat de Britsche regeering er by blyft om zonder compensatie en zonder nieuwe argumenten een vermindering van de Fran sche schuldvordering te vragen en een prijs geven van de wettige panden. Wat het be twisten betreft van de wettigheid der Ruhr- bezetting doet men het ontoelaatbare ka rakter van dat betwisten uitkomen, daar deze bezetting eerst is geschied na «advies van de meest eminente rechtsgeleerden, die er de wettigheid vanhebben erkend. Trou wens 18 annex 2 van het verdrag van Ver sailles bepaalt, dat in geval van niet-uitvoe- nng der Duitsche verplichtingen, de geal lieerden in het algemeen die maatregelen kunnen nemen, welke zij door de omstan digheden geboden achten en zonder eenige beperking. Bovendien werd de maatregel tot bezetting tot driemaal1 toe overwogen; zelfs was hy met de onderteekening van Lloyd George, Fehrenbacht en dr. Simons, oud- kanselier en oud-milHster van buitenland- sche zaken van het Duitsche rjjk door de Duitschers aanvaard. Het op 5 Mei 1921 'te Londen tot Duitsch- land gerichte ultimatum bevatte den vol genden tekst: „De geallieerde mogendheden besluiten van heden iwover gaan tot alle voorbereidende maatregelen noodig voor de bezetting van het Ruhrdal. De Duitsche re geering zwichtte voor dit ultimatum en nam de voorwiaarden der geallieerden aan zonder ze overigens sedert uit te voeren. De wet tigheid der bezetting blijkt dus onbetwist baar te zyn en het is te voorzien, dat het voorstel om het geschil te onderwerpen aan het Haagsche Hof, zal worden afgewezen Wat betreft het plan tot regeling der in- tergeallieerde schulden, dit staat gelyk met het verantwoordelijk stellen van Frankrijk voor hetgeen Engeland van Duitschiand eischt. Als Duitschiand derhalve niet be taalde, zou Frankrijk verplicht «ün te be talen en hoe zwakker de capaciteit van Duitschiand zou z|jn (d. w. z. hoe minder Frankrijk zou ontvangen) des te meer zon Frankrijk verplicht zijn aan Engeland te betalen. Frankrijk heeft nimmer zijn schul den gerefuteerd en is nooit bezield geweest door eenigen geest van verovering of an nexatie. Het wil geenszins Duitschiand ver nietigen of ruïneeren, maar het laat zich niet dupeeren en zal zijn aanvaller van wel eer verplichten zijn verbintenissen na te k<> men. De nieuwe lykskanseiier Gustav Strese- ntann is in den loop van de laatste twee ja- ren vooral als parlementariër op den voor grond getreden. Als leider van de Duitsche Volkspartij was h(j de woordvoerder van die partij bij alle groote debatten en vooral de wijze, waarop hij de buitenlandsche poli tiek behandelde, vestigde de aandacht op hem, ook in het buitenland. In- de laatste maanden weid hy herhaaklelyk als toekom stig rükskanseiier genoemd. Stresemann is 10 Mei 1878 te Berlyn ge boren. Hy studeerde aan de hoogeschooi al daar en te Leipzig geschiedenis en staats wetenschappen. In 1912 en 1913 was hij leider van het verbond van Saksische in- dustrieelen en lid van de Duitsch-Ameri- kaansche Kamer van Koophandel. Hij woon de toen té Dresrlen, waar hy lid van derf gemeenteraad was. Sedert 1907 was hy, met onderbreking in de jaren 1913 en 1914, lid van den rykadag. In 1917 werd hy na den dood van Bassermann voorzitter van de nationaal-liberale ryksdagfractie. Toen na de revolutie in 1918 uit de nationaal- liberale partij ‘ie Duitsche Volkspartij ont stond, werd Stresemann haar leider en hij is dit tot nu toe gebleven. De Beriynsche correspondent van het Hbld. noemt hem een „Streber" van handig formaat en een eerste klas redenaar. Misschien, misschien... de Duitsche Lloyd George. Want niet alleen zijn welsprekend heid heeft ny met den beroemden Engelsch- man gemeen, ook diens wispelturigheid, diens rhetorics, diens breedsprakige manie- De gong klonk. Irene legde haar blanken arm op den zijnen, en bracht hem In de eetkamer. Zij gaf hem de plaats die Soames gewooniijk innam, om den hoek van de tafel, aan haar (linkerzijde. Daar viel het licht zacht meer, zoodat hij niet gekweld werd door de langzaam toenemende scheme ring; en zij begon met heifc te praten over hemzelf. Al spoedig kwam er een verandering <<\er James, evenals over een vrucht, die door de zon wordt beschenen; een gevoel van geliefkoosd, geprezen en vertroeteld te worden, en dat alles zonder dat een enkele liefkoozing of wcotd van lof werd gegeven. Hij voel de dat, wat hij at, hem goed deed; dat gevoel kreeg hij thuis niet; hij kon rich met herinneren zoo van een glas cham pagne te hebben genoten, en toen hii het merk en den prijs vroeg, was hij serbaasd te ontdekken, dat hel een soort was, waarvan hij zelf een groo- ten voorraad bezat, maar dien hij nooit kon drinken; hij vatte dadelijk het plan op zijn wijnkooper te doen weten, dat bij opgeiicht was Terwijl hij van zijn bord opkeek, zeide hij: „Je hebt heel wat mooie dingen hier Nu, wat heb je wel gegeven voordien suikerstrooier? Ik denk, dat hij geld waard is!” Het deed hem buitengewoon veel ge noegen aan den tegenovergestelden muur een schilderij te zien, die hij had "epeven. ren, diens plots van den hak up den lak springen. En daarom was hy voor den groolen Bassermann, toen deze zijn einde voelde naderen, de aangewezen opvolger als leider der Nationaal-Liberalen. Want die party, tegenwoordig Deuteche Vollupartei ge doopt, heeft de lastige stelling tusschen links en rechts, nu eens conservatief en mu- narchistisch, dan weer by na democrati»cii en republikeinsch. In het openbaar en hoog- officieel natuuriyk alleen „stehend auf dem Boden der gegebenen Tatsachen". Du*: „leve de Republiek!" Ofschoon het bekend genoeg ia, <lat de rechtervleugel der partü liever vandaag dan morgen een keizer door de Brandenburger Poort zou zien ryden. Voor de leiding van zulk een partij w een uiterst plooibaar politicus noodig. Ea voor zulk een baantje was de jeugdige Gu>- tav als geknipt. Dr. Stresemann ia het type van den vet- tegenwoordiger der grootinduatrie-bond.m, al hééft hy oorspronkelijk met de industrie zelf eigenlijk nooit iets te doen gehad Zyn debuut was „assistent van den Hond van Duitsche chocoladefabrikanten. Een heel bescheiden baantje dus. Stresemann waa echter geboren orgam- Mitor. Reoda een jaar later was hy een der medeoprichters van den thana machtigen Bond van Saksische Industrieelen, weid er de secretaris van en behield intusachen zijn andere baantjes. Daarop speelde hy zün tol in den „Bund deutecher Industrieller" en maakte op dié* wijze kennis met de kopstuk ken der Duitsche grootindustrie. Dat zou hem later van groot nut worden. Maar Stresemann werd ook rijk. Van alle kanten kwamen de baantjes, en hy kon als jonge man van nog geen dertig jaar z(jn in komen al niet meer op. Ook vond h(j nqg tyd om in allerlei vakbladen artikelen te schrijven en over de meest uiteenloopende zaken brochures samen te stellen. Een rustolooce geest. Zoowel in het spreken als in het schrijven. Toen, in 1907, kwam d« politieke carrière. Stresemann deed zijn intrede in den Rijks dag, werd specialist In feestredevoeringen overal in den lande, in het bijzonder b|j Bismarck-herdenkingsfeesten. langzamerhand zwenkte hij naar de conservatieve züde Zwenkte want in z(jn eerste jaren had hy duchtig links gestaan en zelfs byna so cialistische neigingen vertoond. Dan komt een nieuwe zwenking: Strese- mann wordt „Jong-liberaal” en dat kostte hem, by de verkiezingen van 1912, zijn Rykadagzetel tegen den socialist Cohen. Maar slechte kort. Hy verhuisde naar Hannover, liet het ontrouwe Saksen in *len steek, en slaagde er In, zün plaats in het parlement nog weerom te vinden. Het voor naamste blad der nationaal-libe*len, de „Deutsche Stimmen", wordt zün orgnan. overing van het Ruhrgebied Frankryk en België onbeperkte rechten geeft om hun eigen voorwaarden aan Duitschiand op te loggen en in het geheel geen acht te slaan op onze rechten als schuldeischers van Duitschiand.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1