t*tn jcomt tie oorlog, En Stresemana, de ex-iineraal, toont zich a tok-conservatief. Wil do grootindustrie in het parlement bij haar rtactionoaire wenschen ondersteunen, is een van de parlementariërs, die Bethmann Holl- weg ten val brengt en den ongelukMgen Mi- cnat'iis in den zadel helpt U\) wordt een der hevigste annexionisten, maar is Handig genoeg om het contract met linies met geheel te verliezen. Ais de revolutie komt, neemt bp even rust, wordt dan door de nationaal -liberalen weer aangezocht en krygt om zyn springen naflr linies en rechts, niet wetend wat voor hom het beste zal zijn, een bijnaam: •Stresemann^ „der politische l^aubfrosch", de weerkikker! Men vertrouwde hein nergens. Bp de so cialisten het allerminst, Von Payer, toen vice-fcunaeUer, wilde de nationaal-liberalen wel mede laten regeerea. Maar alleen, als ze toegaven aan de wenschen der socialisten, oat was oen heol ding voor ze. Maar ze gin gen, ze draaiden. De Oppardraaier Strese- luauu aan het hoofd. De wnde annexionisten werden overtuig de anu-annexionisten en voorstanders van de voiXenbondggedachte. Prosit! Men heelt net nog altyd niet vergeten. Wat dan volgde, zal men zich nog kun- >nen herinneren. De Deutsche Volkspartoi l (ex-National-Liberale) gewende zich aan \de republiek. Dank zl) Stresemann, die er Yecd wat mot eigen party menschen door skn den stok kreeg, zelfs heol goed. 'En ötWsemann werd kameleon, in optima tor ma. D»\ stakingsbeweging in Berlpn neemt geregeld toe. De „Hoch"- zoowel als de „Untergrund- bnhn" hebben het bedrijf weer stopgezet. Üok het personeel van de autobussenmaat- sohapptjen is in staking gegaan, zoodat het eenige verkeersmiddel nog de „Stadts- oahn" is. Aan den oproep van de Berlijnache ma gistraat tot hervatting van den arbeid heb ben slechts weinige gemeentearbeiders ge volg gegeven. Thans worden in de ver schillende gemeentewerkplaatsen vergade ringen gehouden om te beslissen of de ar beid al of niet hervat zal worden. De groo te industrieele bedrijven liggen bijna alle stil, daar of de arbeiders slechts voor een k.ein deel op het werk waren verschenen, of wel olectrische stroom ontbreekt. In iiannover is het tot botsingen geko men, wuarby drie of vier dooden vielen. l>oX in Jonu is net tot onlusten gekomen, ze mupzig zyn voor hedenmiddag groote uetoogingen op touw gezet; verwacht wordt, uut het ook hier tot botsingen zal somen. Over het algemeen echter is de u/esutnd in het rpk betrekkelijk rustig. xn «lunchen is het bp de daar uitgebro ken oniusten tot plunderingen gekomen. 'ie Hamburg zpn nagenoeg alle groote fabrieken gesloten en de arbeiders uitge- a.ou*n. in do haven doet zich de loodsenstaking ernstig govoolon. Meer dan 50 groote sche pen, <üo tot vertrek gereed waren, konden geen zee kiezen. Met het oog daarop is ue technische noodhulp opgeroepen. Heden zijn ook alle arbeiders aan hot Noorüoostzeekanaal in staking gegaan. In de omgeving van Leipzig hebben de communisten gisteren en heden vee in be- eiag genomen. In verschillende dorpen in de omgeving der stad verschenen coramu- nistiscno arbeiders,, die de landbouwers en grondbezitters dwongen van hun varkens «n runderen af te staan, die tor plaatse ge dacht en tegen 50.000 mark per pond ver kocht werden. Duizenden fabrieksarbeiders hebben he den van Leipzig uit strooptochten over het land ondernomen. Zy begonnen op eigen houtje mot het maaien van den oogst, waartegenover de eigenaars machteloos stonden. Arboiders uit Borna, een andero indu strieplaats, trachtten de stad Zeitz binnen tc dringen om deze te bezetten. Er ont stond een heftige strijd met de Schupo, waarbp negen communisten werden ge dood. De monarchistische Oostenrijksche Staatsparty heeft zich vereenigd met de party der Oostenrykscho monarchisten zoodat er thans In Oostenrijk nog slechts twee logitlmistische groepen bestaan. Gisteren was het de zevende week van de „niet-officieele" bootwerkersstaking in Engeland, die ernstige ontreddering heeft teweeg gebracht. I)e staking is uitvoerig gesteund door het onwettige besluit van de socialistische gemeenteraden te Poplar en Bermondery om werkloosheidsuitkee- ringen toe te kennen aan de stakende boot werkers. Vandaag werd het werk op groote schaal hervat. By de AJbert en de King Georges docks alleen hebbel 1500 ar- beiers het werk hervat. Men jprwacht nu een dagelpksehe verbetering biran den toe stand. De Amerikaansche hulpactie voor Rus land heeft de vorige week haar werk beëin digd. Kolonel Haskell vertrekt morgen of overmorgen naar New-York, nadat hy de Hkwidatie der verschillende bureaux heeft gefiatteerd. BUITENLANPSCH NIEUWS. RUSLAND. De „Informations Sodales", het week blad van het Internationaal Bureau van den Arbeid, bevat belangrpke mededeel hi- gen betreffende de loonregeling in Rus land da houding van de oovjetregeermg te dien opzichte. D»« loonen van de hand- en hoofdarbei ders worden op het oogenbuik op twee verschillende grondslagen geregeld. Vol gen» den eersten «telt de staat een ver plicht minimumloon vast voor alle onder nemingen en instellingen en volgens den tweeden worden de loonen na onderling overleg in een collectief contract vastge legd. De staat stelt bp een besluit verplichte minimumloonen vast voor alle ondernemin gen en instellingen, d. w. z. zoowel onder nemingen en instellingen van den staat als openbare diensten bedryven of particulie re ondernemingen. In particuliere ondernemingen kunnen deze minimumloonen verhoogd worden door bepalingen in de collectieve contrac ten of door individueele arbeidsovereen komsten. Staatsondernemingen mogen alleen hun loonschaal veranderen bp collectieve con tracten. In staatsondernemingen a-orden, indien geen collectief contract bestaat, de door den staat vastgestelde loonon als maximumloonen beschouwd en «ij kunnen alleen verhoogt! worden in speciale geval len als bijzondere toestanden dit eischen Nadat de verplichte voedsel voorziening van hand- en hoofdarbeiders door den staat sedert October 1922 afgeschaft is, mogen de loonen alleen in geld uitbetaald worden. De minimumloonen worden door een spe- cialen staatsdienst vastgesteld, die een on derdeel vormt van het Commissariaat van Arbeid. Dit lichaam is niet belast met tie instelling of verdeeling van loonfondsen; deze taak is zooverre het ondernemingen betreft, die nog dooi den staat van grond stoffen en geld voorzien worden, opgedra gen aan het Commissariaat van Financiën De staat is verplicht hen van hel noodige crediet te voorzien binnen de grenzen van het vastgesteld budget. Alle andere industrieele ondernemingen betrekken de noodige gelden voor het uit betalen van loonen uit het bedrijfskapitaal dat in hun bezit is. Statistieken bewijzen verder, <lat de loo nen in de industrieën, die in voortdurend contact met de vrUe markt en minder af hankelijk van den staat zpn, zooal.s Dpv. de levensmiddelenindustrie en het drukkersbe- ijfdr, in tegenstelling met de metaalindus trie, eerder het peil van vóór den oorlog naderen. Deze industrieën kunnen over hun producten beschikken en bezitten dus meer bed ry f skapitaal Terdoodveroordeelihgen in Rusland. Te Poltawa is deraer dagen een massa proces geëindigd tegen een organisatie, wel ke naar de Sovjet-autoriteiten bewezen, te gen de Derde Internationale gericht is. Drie leiders van deze organisatie zyn ter dood veroordeeld. BINNENLAND. Een pangeran naar de Koningin. Men schrijft uit D jok ja aan de Jav|- Bode: Zondagmorgen is per expres naier Batavia vertrokken pangeran Ario Soer- jowidjojo, kapitein van den generaleu slaf, broeder, tevens adjudant van Z.H. den Sultan, om zich op 14 dezer te Tandjonk Priok in te schepen aan boord van het s.s. Insulinde, dat hem naar Holland zal brengen om H.M. de Ko ningin ter gelegenheid van het 25-jarig rrpeeringsjubileum namens zijn keizer lijken gebieder en het hoofd van het Pakoe-Alamsche Huis geschenken aan te bieden, bestaande uit een met goud en edelgesteenten bewerkte piek en kris, een koperen gong op standaard en batikwerk. De sultan en pangeran Pakoe-A lam deden pangeran Soerowidjojo uitgelei de aan het station, hetgeen -— zooals allijd veel bekijks gaf. Nadat de eerste bel had geluid, trad de vertrekkende eenige passou voor zijn keizerlijken broeder, bracht hem devoot den sembah en stapte in zijn coupé. Alles geschiedde even koel-hof- felijk, maar wij zagen toevallig, toen de trein zich in beweging had gezet, een Javaansche dame schoorvoetend n^ar voren schrijden; hij wuifde haar met zijn pet toe en zij weende, het was zijn dochter! De jubileumfeesten. De ministerraad heeft beslist, dat ter gelegenheid van het 25-jarig regeerings jubileum van de Koningin buiten Den Daag geen gelden beschikbaar zullen worden gesteld voor versiering en dat voor Rijksinstellingen buiten die ge meente volstaan zal kunnen worden met het uitsteken van de vlag. Voor De Slag op de Zuiderzee (350- jarig herdenkingsfeest) dien men op Donderdag 30 Augustus, des namiddags in liet Monnikendammergat zal naboot sen, zijn reeds ruim veertig schepen, waaronder vele Markerbotters, ter me- ut werking ingeschreven. De burgemeester van Monnikendam, de heer Versteeg, zal de rol van den hoofdpersoon, Cornells Dirkszoon, ver vullen. De Vereeniging „Oranjedag" te Vee- nendaal zal 5 en 6 September feest vie len. Behalve de gewone volksspelen op bet gewone terrein on in de Hoofdstraat zal een grootsehe historiscl^-allegorische optocht georganiseerd worden, uitge breid met een bloemencorso en een af- deeling reclame en bovendien een win kelweek. De optocht zal bestaan uit negen groepen, voorstellingen uit den tijd van Karei V, Willem den Zwijger, Prins Maurits, Oost-Indische Compagnie, Wil lem III, Willem V. Napoleon, Koning Willem II en den tegenwoordigen tijd. Oud-Minister Crnner. t Te Amsterdam is hedenmorgen in de Boerhave-kliniek, waar hij een operatie had ondergaan overleden de heer mr. Cremer, oud-minister van Koloniön en oud-gezant te Washington. Mr. Cremer bereikte den ouderdom van 76 jaren. Overwerkvergunning. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan hoofden of be stuurders van ondernemingen, waarin in het tijdvak vuu 20 Augustus tot en met 23 September a.s. aan jeugdige per sonen van 10 jaar of ouder, werkzuum in kantoren, vacantie wordt verleend m verband met feesten ter viering van hel regeeriugsjubilcum van de Konin gin, vergund, dat het ten gevolge daar van ontstaand verzuim met afwijking van het bepaalde bij artikel 52, eerste lid, der Arbeidswet 1919 geheel ot ten cieele in ten hoogste drie weken, val lende binnen vorengenoemd tijdvak, door die jeugdige personen van 10 jaar of ouder wordt ingehaald, onder voor waarde, dat lo. in bedoelde 3 weken niet langer arbeid wordt verricht dan gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week; 2o. in het tijdvak van 20 Augustus tot en met '23 September 1923 door de be trokken jeugdige personen van 10 jaar ot ouder niet langer arbeid wordt ver richt dan gedurende ten hoogste 240 uren. Gelijke vergunning i* mede verleend au n hoofden of bestuurders van onder nemingen voor arbeiders, werkzaam tn fabrieken of werkplaatsen. De stemplicht. De „Standaard het blad van den nieuwen minister van Financieu, bevat te Zaterdag het volgende veelzeggende di ie-starretje over Het laatste Stadium (vau den stemplieht) „Dat de stemplicht verdwijnen moet, begint voor steeds meerderen vast te staan. Aan een toepassing van de wet valt blijkbaar in de steden niet te den ken. Het moet toegejuicht dat minister Heemskerk op de desbetreffende vraag heeft geantwoord, dat men ervoor wa ken zal, dat op het platteland niet wordt vervolgd wie in de stad zou vrij- locpen. Dat zou ook zeer onbillijk zijn. Waaruit volgt, dat de stemplicht aile beteekenis verliest en meer kwaad dan »oea doet. Er is een argument te meer om op de wegneming ervan aan te urmgen. De regeering kan thans in uezen het initiatief nemen. Het wordt toch al meer een onmoge lijke zaak, voor de handhaving der wet te ijveren." De grensbewaking. De correspondent te Maastricht van hut Hblcj. meldt, dat langs de Neder- lundscli-DuitsoIte grens bij de garnizoe nen de verloven zijn ingetrokken we gens den precaireu toestand. Verliet* voor het Kijk? Met betrekking tot de dezer dagen gepubliceerde vragen door het Kamer lid van Kavesteijn gesteld in zake een te geven bestemming aan de panden Kruisstraat 50-52 te Rotterdam, deelt minister de Geer het volgende mede: Het is hem bekend, dat te Rotterdam de panden Kruisstraat 50 en 52 die ui 1919 door den Staat der Nederlanden gekocht zijn voor ongeveer 95.000, met de bedoeling er een kantoor voor den Rijksbetaalmeester te vestigen, nog steeds leeg en ongebruikt staan. Het is juist, dat het uiterlijk van die panden er niet beter op wordt, doordat de straatjeugd deze bevuilt; met zeer be- scheideii kosten zal dit zijn te herstel len. Inwendig ondervinden de panden geen schade van het feit dat zij niet ge bruikt worden. Het is den minister eveneens bekend, dat destijds na deu aankoop voor een bedrag van circa f 88.000 aan de be doelde panden werd verwerkt, de kos ten van inrichting, centrale verwarming enz. hieronder begrepen. Hij deelt de meening, dat bij verkoop der panden een zeer groot verlies door het Rijk zou worden geleden. Het schijnt veiliger, dit verlies niet in het openbaar te schatten, opdat de verkoop prijs niet gedrukt worde. Hij meende in geen geval tot verkoop te mogen overgaan zoolang niet vaststond, dat aan een betaatazeesterskantoor te Rot- terdam, hetwelk thans onvoldoende is gehuisvest aan de Boompjes aldaarals zoodanig geen behoefte meer zou be staan. Toen het in verband met de ver traging van de reorganisatie van den girodienst nog niet mogelijk bleek, om trent de reorganisatie van den betaat- meestersdienst spoedig te beslissen, werd getracht de panden bij eenigen anderen Rijksdienst te benutten of te verhuren, 'l ot kort geleden is men daar in niet op bevredigende wijze geslaagd, bedert onlangs is de mogelijkheid ont staan, het gebouw voor een paar Rijks diensten te bestemmen. Zoodra de hier omtrent in gang zijnde onderhandelin gen tot een gunstig einde zijn gekomen zullen te dien aanzien de noodige maat regelen kunnen worden getroffen. TOONEEL. Dr. Royaards verlaat den Stadsschouwburg. De Amsterdamsche correspondent van de N. R. Crt. schrijft onder meer „Wat gevreesd werd na de verwer ping door den gemeenteraad van het voorstel van B. en W. om de bijdrage van de gemeente in het tekort van de Koninklijke Vereeniging „Het Nederl. Tooneel" weer te brengen van (25.000 op 1 50.000, en wat trouwen» voor die verwerping al voorspeld is, zoowel door wethouder Wibaut als door hel raadslid Ed. Polak (en, meenen wij, ook reeds in de toelichting tot het voor stel van B. en W. te lezen stond) zal thans werkelijkheid worden. In een onderhoud dat wij gisteren met dr. Koyaurds mochten hebben, deel de hij ons mede, dat het Nederland- fcche Tooneel met l September aanst. den Schouwburg verltfnll Zaterdag, sou reide hij ons, is het tiealuit daartoe ge nomen. Zoowel aan liet gemeentebe stuur als aan de Koningin is bericht g«vonden dat het college van commis sarissen van de Koninklijke Voretmi- gmg. onder de gegeven omstandighe den gemeend heeft aan den dirocteur, dr. Rovaards, geone machtiging te ver- leeneu om zijn hcrhamoomlng tot vasten bespeler van den Stadsschouwburg aan te nemen Eu dus /.al het Nederlandsch Tooneel, zoon Is gezegd, na 1 September a f niet meer den Stadsschouwburg be spelen, en zal deze waarschijnlijk een gewone huurschouwburg worden." GEMENGDE BERICHTEN. Invloed van bioscoopbezoek. Een 18-jarige Leidsche jongedame, logee bij dr. S., wonende Hooigracht, had met een der huisgcuooten een voor stelling bijgewoond in een bioscoop theater. Een der scènes stelde voor een jong meisje dat uit wunflToop uit het raam sprong. Deze voorstelling had blijkbaar de uaiischouwster zoodanig in do war gebracht, dat zij in den loop vair den nacht haur legerstede verliet eu waarschijnlijk in droomenden toe- Hand uit het venster sprong. Zij werd ernstig gewond bewusteloos opgenomen en was in den loop van den dag nog met tot bewustzijn teruggekeerd. Onvoegzame vrouwen- en kinderldeeding in de Koomache Kerk. In de „Sint-Jansklokken" van 11 Aug. is opgenomen de volgende brief van mgr. A. F. Diepen, bisschop van a-Hertogenbosch, aan de geestelijkheid van zijn bisdom: „Naar plicht en geweten hebben wij herhaaldelijk uwe waakzame en ijveri ge hulp ingeroepen ter afdoende be strijding der onvoegzame kleeding van vrouwen, meisjes en kinderen. Die hulp heeft ons niet ontbroken. Zij heeft zeer vele geloovigen op het si uk dier kleeding bewaard of terug gevoerd binnen de grenzen der Chris- Iclijne zedigheid of eerbaarheid. Intusschen ontwaren wij tot onze die pe droefheid bij andere, niet weinigen, een met den dag toenemende laakbare slaafsche volgzaamheid in zake de meest gedurfde en onbeschaamde modes voor viouwen en kinderen. Zi, gaan daarin zoover, dat zij het niet alleen wagen in zulke kleedij ka tholieke vergaderingen bij te wonen, geestelijken te bezoeken of te ontvan gen in huiskamer, in salon of bij fami liefeesten, doch zich zelfs niet ontzien door die ergernissen het huis des Hee- ren te komen ontheiligen. Reeds gelasten wij u in het verleden jaarlijks onze bekende waarschuwing aan de geloovigeu af te kondigen. Wij verzuimden niet U herhaaldelijk op den ernstigen plicht te wijzen, des noods door weigering der in zulke klee dij gevraagde H.HSacramenten of door verwijdering van dezulken uit kerken en kapellen, om ten minste Gods huis tegen die ergernis te beveiligen. De desniettemin toenemende onbe schaamdheid van sommigen noopt ons thans tot nieuw en door meer bepaalde voorschriften, naar wij hopen, ook meer afdoend verweer. We verordenen dan, dat voortaan openlijk de toediening der gevraagde H H sacrementen zal geweigerd wor den aan alle personen, ook dus aan kinderen, die zich met Jot boven den elleboog onbedekte armen, met opval lende ontblooting van borst, rug en schouders, aan biechtstoel of communie bank durven presenteerèn, alsmed^ aan hen die daar zouden verschijnen met rekken die niet tot over de knieën af hangen, of, tenzij uit armoede zonder kousen of met niet ten minste tot aan de knieën bedekte bovenbeenen. Elke ontblooting, die volgens deze aanwijzingen toelating tot biechtstoel of communiebank verhindert, zal ook bij het sluiten van een kerkelijk huwelijk op straffe van verwijdering te vermij den zijn door hen, die tot den bruid stoet willen behooren. Ontblootingen, die tot weigering der H.H. Sacramenten aanleiding geven, kunnen in sommige omstandigheden lei den tot verwijdering uit de kerk zelf en zij behooren zeker, al ware het slechts uit wellevendheid, vermeden te worden op katholieke vergaderingen en bij het bezoeken of ontvangen van priesters of geestelijke personen. Wie zich aan deze wellevendheid niet •wenscht te stolen doet beter geen pries ters of geestelijke personen te bezoe ken oi te ontvangen en geen katho lieke vergaderingen bij te wonen, v Het is verder ons verlangen, dat den geloovigen voortdurend door u zal wor den voorgehouden, dat de Christelijke eerbaarheid en voegzaamheid, met uit zondering misschien voor zeer jeugdige kinderen, in onze streken niet volmaakt worden betracht, indien niet het gehee- Ie lichaam, behalve hoofd, handen en het bovendeel van den hals behoorlijk gekleed of bedekt is en dat vrouwelij ke personen niet dan met gedekt hoofd in onze kerken behooren te verschij. nen. Diefstal van spiritui*. Het was de Centrale Recherche te Amsterdam ter oore gekomen, dat bij opkoopers spiritus bij vrij groote hoe- Noclheden te koop wej-d aangeboden. Bij onderzoek bleek, dat deze vloeistof iifkomstig was van den Pharmaceutj. schen Groothandel. Tevens kwam aan het licht, dat twee personen, bij die i.uuilsehuppij werkzaam, in den loop van dit jaar telkenmale kleine hoeveel- Inden in bemande fleschjes en busjes van tü liter hadden meegenomen. Zij verkochten deze aan drie opkoopers voor kleine bedragen. Twee dier opkoopers werden spoedig gevut; de derde arrestatie volgde spoe dig- Het vijftal bevindt zich aan 't hoofd bureau van politie in arrest en zal mor gen ter beschikking der justitie gesteld worden. In totaal werd 60 a 70 liter in beslag genomen. Het motorongeluk bij Maiden. Naar de Tel. meldt is de dame, die gisteren van de duo-zitting van een motorfiets viel en onder de Gooische stoomtram kwam, overleden. Geweldige brand te Dwingelo. Te Dwingelo is een reusachtige brand uitgebroken. Acht huizen, de toren van de Ned. Herv. Kerk en de Israëlietische Kerk zijn in de asch gelegd. Met be hulp van drie spuiten hoopt men de Ned Herv. Kerk nog te behouden. De brand is blijkbaar ontstaan in een stookhut. Auto-ongevallen. Zondagmorgen is in Eist bij den over ig eg van de Vork een auto van den lieei v. W. uit Amsterdam door hel breken van den vooras voorover in een sloot gereden. De inzittenden kwamen met den schrik vrij, doch moesten nun voorgenomen reis naar Zwitserland op geven. De auto wérd na veel moeite opgevijzeld en bleek nogal schade te hebben opgeloopen. Zondagmiddag werd op den Gevers- Deynootweg, dicht bij den Strandweg, te Scheveningen, een 50-jarig mandoor een auto aangereden. De bestuurder was een 18-jarig jongmenach dat wel een rijbewijs had, maar nét óe)noodige kennis om een auto te besturen. Toen hij wilde stoppen, trapte hij op het pas pedaal met het noodlottig gevolg dat de auto het trottoir opreedt. Een man, die (laai tegen een houten hek aanleunde, bekwam een gecompliceerde beenbreuk en moest per auto vafi den Geneeskun digen Dienst naar het ziekenhuis op den Zuidwal vervoerd worden. Tegen den chauffeur is proces-ver haal opgemaakt. De auto is in beslag genomen. Motorongeluk. Toen de advocaat, mr. I. Wobbe, wo nende te Tilburg, Zaterdagnamiddag met zijn motor over den Bredaschen weg in de richting van Tilburg reed is hij, misleid door een stofwolk van een gepasseerden auto, in botsing gekomen mei een voermanskar, ten gevolge waar van zijn linker been werd verbrijzeld en hij aan het hoofd zeer ernstig ge wond werd. De toestand van het slacht- offei is zeer ernstig. Het vliegongeluk te Waalhaven. De Zweedsche, kapitein Loljehock, het derde slachtoffer van het vliegon geluk aan de Waalhaven te Rotterdam, zal morgen met de Bergsund naar zijn vaderland worden overgebracht. De overbrenging zal met militaire eer ge schieden. Het ongeluk bij Diemna. Het meisje, dat in de Keulsche vaart, onder Diemen is verdronken, is de ge- em ploy eerde A. M. B. van het Binnen gasthuis, te Amsterdam. 'Volgens een ooggetuige is het ongeluk te wijten aan het feit, dat liet tweetal gearmd per fiets tegen den drukken verkeersstroom inreed, terwijl de weg zeer smal is. ioen ze daarop voor een motor met zijspan wilden uitwijken, reden ze met hun fietsen tegen elkaar, met het on gelukkig gevolg. Een ooggetuige van het ongeluk schrijft aan de Tel., dat het tweetal in de onmiddellijke nabijheid van ca. tt 10 andere jongelui fietste. Toen ze te water raakten, stegen de in de nabij heid rijdende personen af en delibe reerden aan den kant, doch staken geen hand uit tot redding, hetgeen ons, die het aan Ben overkant machteloos moes ten aanzien, daar geen onzer zwemmen kon, niet weinig verbaasde en ergerde. Wij riepen herhaaldelijk den beiden menschen iets toe te steken, hetgeen daai zij slechts plm. 1 M. van den oever waren, zeker resultaat zou heb ben gehad, doch hierop werd aan de overzijde met een zeer flauwe, aarze lende poging gereageerd, welke tot mets leidde. Zoodoende moesten wij het aanzien, dal de twee menschen in de diepte verdwenen, zonder dat er maar een poging gedaan was, dit te verhinderen. De later opdagende hulp kon niets meer uitrichten. Iemand, in een wherry gezeten, die net ongeval op een paar honderd me ter afstand zag, gebeuren, streek het zeil en voer naar de plek, waar de Beide menschen verdwenen waren. Hij zag het lichaam der vrouw onder wa ter drijven. Om beschadiging met een haak te voorkomen dook hij gekleed, maar slaagde er niet in haar boven te brengen. Nog een paar andere perso nen begaven zich te water, maar een kostbare tien minuten waren verstreken en een hunner bracht het lijk boven. Gok deze getuige verkllaart, dat ver schillende personen geen hand uitsta ken, ofschoon het tweetal een meter uit den wal dreef en het water zeer opdi' p is. Zelfs toen een paar honderd belangstellenden, aan den oever met verschillende motorbootjes, zeilbootjes en roeibootjes aanwezig waren, werden geen reddingspogingen aangewend en niemand dacht er zelfs aan, de duikers te helpen. De onregelmatigheden bij den Leidachen Ziekenhuisbouw. Omtrent de onregelmatigheden bij den bouw van het nieuwe academische ziekenhuis te Leiden, bericht de Tel.: Het begon met den thans gearresteer \deri rijksbouwmeester V. Deze liet in een tijd, dat toevallig eenige timmer lieden vrij waren, door deze mannen eeu serre bouwen, die niet voor het ziekenhuis was bestemd. De serre werd keurig afgewerkt, van glas voorzien en door arbeiders van het Acad. Zieken huis naar Den Haag getransporteerd en daai aan een particuliere woning ge plaatst. De materialen van deze serre waren rijksmaterialen, bestemd voor den ziekenhuisbouw. En de loonen werden genoteerd op den loonstaat van hei rijk! Hiermede was het hek van den dam. Opzichter, en bazen begonnen, nu zij het kunstje eenmaal van den hoogsten chef hadden afgekeken, aan de arbei ders allerlei particuliere werkzaamhe den op te dragen. Hoe hooger de posi tie was, die de opdracht-gever innam, des te omvangrijker was de opdracht. Ei is meer dan één arbeider bereid en in staat om te getuigen, dat op de terreinen van den ziekenhuisbouw ge- heele ameublementen werden gemaakt, die niet voor het ziekenhuis waren be stemd en later in de stad aan een op gegeven adres werden bezorgd. Men ontzag zich zelfs niet de timmerlieden tegen St. Nioolaastijd schilderijlijsten en bouwdoozen te laten vervaardigen! At deze extra werkzaamheden werden verricht in de zagerij. En als eenmaal per week de rijksbouwmeester V. op het werk kwam, dan werden de onder handen zijnde meubelen even wegge stopt. Eenmaal per week op Vrijdag, kwam de rijksbouwmeester V. inspec- teeren. En dan was alles in orde. Doch niet alleen op het terrein werd voor particulieren gewerkt. Ook in de s»ad werden graag allerhande karweit jes als schilderwerk, witten en kleine reparaties verricht, natuurlijk in den tijd en voor rekening van den zieken huisbouw. Die extra werkzaamheden waren zoo gewoon geworden, dat de arbeiders er een zegswijze op nahielden om aan te duiden dat er weer wat gebeurde. Weet je niks? riepen zij elkander toe. En dat beteekende, dat de vrager weer iets wist, maar de opdracht had ge kregen „van niks te weten". Een ar beider, die in het BTJzijn van zijn chefs wat al te vaak weet je niks? had ge roepen, zoodat men bevreesd was, dat hij al te veel wist, werd van het ter rein gehaald en kreeg als uitsluitende laak het ketelhuis aan te vegen. Met deze verheffende taak was deze volsla gen bouwvakarbeider van Maandag tot Zaterdag bezig. En als hij 's Maandags weer op het werk kwam, werd hem opnieuw opgedragen het ketelhuis aan te vegen. Het meerendeel der arbeiders bevreesd voor de boterham, deed wat hun opgedragen werd door de verant woordelijke chefs en vroeg niet verder. In de tijden van brandstof- en voed- selschaarschte zijn de terreinen van het Academisch Ziekenhuis gebruikt ter te gemoetkoming aan dezen nood. Er wer den machines aangeschaft voor briket- tenfabricage, de bouwarbeiders werden belast met 't persen en afwerken der briketten, die in zakken verpakt, bui ten de distributie om bij de chefs wer den bezorgd. Ook had men een volle dige varkensmesterij, die uitstekende resultaten afwierp. Dat geheele 'partij en steigerhout tot brandhout verzaagd werden en gratis onder de chefs gedis tribueerd, is te midden van al deze fei ten slechts een Ixleinigheid. Met de expeditie van brandstof, meubelen en vleesch werden meestal de Katwijkers belast, omdat men die minder in de stad kende. Ook met de aangevoerde materialen werd, juist in een tijd, dat bouwmate rialen als zand, grind, cement en stee- nen hun gewicht in goud wa«rd waren, op een eigenaardige manier omgespron gen Het trok de bijzondere aandacht der arbeiders, dat bij de lossing van schui ten met materialen de gevulde wagens oms een andere richting namen, dan die welke naar den ziekenhuisbouw leidden. Zoo gingen wagens met stee- nen of cement, gevuld uit de schuiten, die materialen voor het ziekenhuis aan voerden, vaak naar particuliere bouw werken in de stad. Het zou wellicht de moeite loonen na te gaan, in hoeverre in de boeken deze materiaal-distributie terug te vinden is. Zoo verklaren de arbeiders, die belast waren met 't ver- wrken der materialen, dat zij vaak langer dan noodig was op den nfëuwen aanvoer wachtten, omdat de geladen wagens wat rij noemden, den verkeer den kant waren uitgegaan. 0<di kunnen de arbeiders verklaren, dat meer dan eens cement uit den voorraad van den ziekenhuisbouw op wagens werd gela den en buiten de poort verdween naar particuliere bouwwerken in de stad. Het zijn alweer de boeken, die moeten uitwijzen, in hoeverre van deze vrij- gevigneiü ui een tijd van materialen- nood aunteekoning is gehouden. Ook met het kruiwerk werd allesbe halve de zuinigheid betracht. Was er weinig werk, dan kwamen de arbeiders met de paarden toch op het terrein ieder vervoerde op zijn beurt daar een vrachtje en op de betalingslijsteu pa reerden eenige posten: één dag werk voor man en paard. Dat arbeiders, bij dtu ziekenhuisbouw ingeschreven, el ders te werk werden gesteld, maar des zaterdags bij den ziekenhuisbouw hun weekloon haaiden, behoorde niet tot de uitzonderingen. STADSNIEUWS. GOUDA, 14 Augustus 1923. Uitvoering L. O.-wet. Beschikbaarstelling van schoollokalen. B. en W. schrpven aan den Raad: Hoewel de heer Inspecteur van het Lager Onderwijs alhier, oorspronkelijk aan ons College mededeelde dat z. i. tegen oeschik- baarstelling van het schoolgebouw aan den Groenewog (school A) ten behoeve der Ver eeniging voor Byzonder Neutraal Omierws alhier, bezwaren bestonden en dus uitvoe ring van Uw desbetreffend besluit niet mo gelijk was, is bjj nader gepleegd overleg ge bleken dat deze bezwaren door een verbou wing van dit schoolgebouw zyn op te hef fen. De kosten dezer verbouwing, waarvan teekeningen en begrooting hiernevens gaan zullen bedragen 74.000,—, een bedrag aanmerkalyk Zager dan wanneer gelden ter besohikkingAter vereeniging voor den bouw van een niauw schoolgebouw moeten worden gesteld, dik toch zeker minstens 160.000 zouden bejlragen. Wp stollen ons dan ook voor te zyner tpd het overleg met het schoolbestuur aangaan de deze verbouwing en inrichting der voor malige school A te doen plaats vinden en te trachten tot een bevredigende oplossing te komen. In de eerste plaats dient thans evenwel de vereeniging zekerheid gegeven te worden dat z\j op 1 September a.s. haar onderwijs kan doen aanvangen en tevens de noodige voorzieningen worden getroffen ten opzich te van een geregelden gang van het Open baar Onderwps in verband met de stichting dezer bijzondere School. Behalve voor de noodige leslokalen voor deze laatstgenoemde school, dienen wp maatregelen te treffen dat in verband met een verbouwing van de school van de Ver eeniging tot stichting en instandhouding van vrpe scholen op Gereformeerden grond slag in de Keizerstraat, gedurende deze ver bouwing de beschikking over behoorlpke leslokalen verkrü'gt. Deze school telt ruim 200 leerlingen. Bij een ingesteld ondersoek is ons ge bleken dat voor een 140-tal leerlingen der tegenwoordige opleidingsscholen A, Hoofd de heer Slop en B (Hoofd Mej. Bak) ook na 1 September a.s. onderwijs moet zjjn Bp opheffing van de openbare school A (Groeneweg) zal nevens dit schoolgebouw ons College nog de beschikking hebben over het schoolgebouw no. 2 (Patersteeg), hoofd de heer Verjaal, waarvan de leerlingen thans zijn geplaatst in de Centrale Kop- school. »- Van de zes beschikbare leslokalen in dit ontruimde schoolgebouw, moeten 2 aange merkt worden als niet voor het geven van onderwijs geschikt te zijn. De ovex-blyvende leerlingen der scholen A en B zullen verdeeld moeten worden over 6 leerjaren, die van de school voor Byzon der Neutraal Onderwys over 7. Als tijdelijke oplossing in verband met den verbouw der Byzondere school Keizer straat en der voormalige school A ten oe- hoeve van de school vereeniging voor Neu traal Onderwys, komt ons de volgende het meest gewenacht voor: le. ter beschikking van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van Vrye scholen op Gereformeerden grondslag wordt voor den duur van den verbouw harer school, gesteld de voormalige achoo' A aan den Groeneweg; 2e. ter beschikking van de Vereeniging voor Byzonder Neutraal Onderwys wordt gedurende den tyd der verbouwing sub 1 genoemd, en de daarop volgende verbou wing van de voormalige school A, gesteld de school voor Openbaar Lager Onderwys aan de. Nieuwehaven B; 3e. de overblijvende leerlingen van de openbare scholen A en B. worden gecom bineerd en tydelpk ondergebracht in het ontruimde schoolgebouw no. 2 aan de Pa tersteeg. In verband met de aantallen onder te brengen leerlingen en de ldassenindeeling der genoemde scholen achten wp een an dere oplossing momenteel niet mogelijk, willen wp aan de by de wet opgelegde ver plichtingen voldoen. Nad^ de verbouwing der byzonder school Keizerstraat en der voormalige school A aan den Groeneweg ia voltooid, kunnen de leerlingen van de gecombineerde school A en B weder in het gebouw van school A aan den Nieuwenhaven worden ondergebracht. Tenslotte merken wy U og op dat by «ns nadere voorstellen tot reorganisatie van het lagr onderwys in overweging zijn, die po gen door een andere groepeering van leer lingen, zoowel van de scholen 1/8 als voor de scholen van opleidings- en U. 1. o.-onder- wps tot een organisatie te geraken, die zonder het onderwys aan te tasten - een belangryke bezuuuging op de gemeentelpke uitgaven zal medebrengen of meerdere uit gaven terzake zal voorkomen. Wy hopen U definitieve voorstellen hier omtrent ten spoedigste te kunnen toezen- do- Aansluiting woningen op het electriciteUmet. De commissie van bijstand in het beheer der gemeente-lichtfabrieken heeft B. en W. bericht dat de woningbouwvereeniging „Het Volksbelang" alhier aan den direc teur dier fabrieken heeft tc kennen gegeven dat zij aansluiting verlangt van een 8Ü-tal woningen dier vereeniging op het electrici- teitsnet der gemeente. Deze woningen zyn gelegen*jji de Willem Tombergsfcraat, de van i*érsïjnatraat en de Noothoven van Goorstraat. In deze straten zijn geene elec- triciteitskabels aanwezig, zoodat deze, bp inwilliging van het verzoek, zullen moeten worden gelegd. De kosten van de hierboven bedoelde aan sluiting bedragen in -totaal 3500.ge specificeerd als volgt: kabel plus min. 800 M. k 1.60 1280. planken 180. moffen, kasten, blokken 392.^ 80 K.W. meters 720. graafwerk 650.—- klemmen, massa, mastiek, enz. 278. Totaal 3500.— Op dit bedrag zullen, volgens schattingen van den directeur, de kosten van aanslui ting ad 80 X 15.— 1200.—, in min dering komen, zoodat een bedrag van 2300 door het aangaan van een geldleening zal moeten worden gevonden. Waar verwacht kan worden dat in bo venbedoelde woningcomplex 80 X 50 4000 K.W.U. per jaar aan stroom zal worden be trokken, hetgeen een bedrag van 1120.— oplevert, schijnt de aansluiting van deze woningen op het electriciteitsnet der ge meente dan ook zeer aanbevelenswaardig De commissie voornoemd adviseert B. en W. dan ook hiertoe over te gaan. Zy kunnen zich met het advies der com missie van bystand volkomen vereenigen en stellen den Raad voor over te gaan tot de aansluiting op het electriciteitsnet der ge meente van een 80-tal woningen van de woningbouwvereeniging „Het Volksbelang" alhier en tot dekking der kosten een geld leening aan te gaan ad 2300. Vervanging transformator/uilen door bouw hoogspanningsstations. B. en W. schryven aan den Raad: De Commissie van Bystand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken heeft ons by haar hiernevens overgelegd schryven mede gedeeld dat, blijkens een aan haar uitge bracht rapport door den directpur dier fa brieken, op een tweetal plaatiwm in de ge meente, t.w. by de KJeiwegsIrug en tegen over de Stads-Muzizjkschoojf de aldaar be staande ttanaformatopauil/n zullen moeten worden vervangen'door eA klein hoogspan ningsstation van 3000 V(|lt Jervanging is hier- formatoren hebben >ende capaciteit te energie-afneming, f zuyten niet toelaat eënigszins te ver- De oorzaak van deze in gelegen, dat de aangetoond niet van vol zyn voor de meerderj terwijl de ruimte in de capaciteit ook mat grooten. De kosten van ieder dezer hoogspannings stations bedragen f 900.—. Daarby komt nog een bedrag van 200.voor het leg gen van een brug over het water in de Pe perstraat, teneinde te allen tyde toegang te hebben tot het station, hetwelk geplaatst zal warden in en uin vhd de muziekschool (ter vervanging van de transformatorzuil aan de Westhaven). Het plaatsen van dit hoogspanningsstation aan de Westhaven zou n.l. het stadsbeeld aldaar ontsieren. Voor de inrichting van beide stations dient te worden gerekend op een bedrag van 2000.—. De totale kosten van dit werk beloopen al zoo de som van 4000. De Commissie voornoemd heeft ons gead viseerd de uitvoering van een en ander te willen bevorderen. Wij kunen ons met Üt advies veraenigen en hebben mitsdien de eer uwe vergadering voor te stellen ons te machtigen de trans- formatorzuilen b\j de Xlelwegsbrug en aan de Westhaven te doen vervangen door een tweetal hoogspanningnötations tot een to- al bedrag vnn 4000.en deze kosten door het sluiten eener geldleening te dek ken. Plaataelyke lnhamateabdasting. Sinds de plaatselijke inkomstenbelas ting door Rpks ambtenaren wordt inge vorderd, moeten uiteraard voor de invor dering dezer belasting dezelfde regelen gelden als voor de invordering van de ryksinkomstenbelasting. Aangezien de be palingen voor de invordering van laatst genoemde belasting evenwel herhaaldelijk worden gewijzigd, i» de gemeentel yke re geling telkens ander» dan de ryksregeling. Zoo behoeft de gemeentelpke regeling, vastgelegd by raadsbesluit van 27 Febru ari j.l. nu reeds weei eene verandering. Het komt B. en W. gerwenscht voor een algemeene bepaling in de betrokken ver ordening op te nemen, waarin verwezen wordt naar de ryksregeling; wpziging van de gemeentelijke regeling iB dan verder niet meer noodig. In verband met het vorenstaande stel len zö voor een ontwerp-besluit vast te stellen. Op voordracht van Burgemeester en Wethouders dd. 9 Augustus 1923, no. 7-2/2-75; Artikel 1. De planting naar het inkomen wordt ingevorderd door Rijks ambtenaren. overeenkomstig de regelen, gesteld of te stellen voor de invordering van de Rijks- inkomstenbeiasting. Artikel 2. By het in werking treden dazer veror dening vervalt de verordening op de in vordering van de belasting naar het inko men, vastgesteld den 27 Februari 1923. Drankwet Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Frits KJeinbloesein, van beroep theater-exploitant, wonende te Gouda, om verlof voor den verkoop van al- colurLhoudenden drank, underen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de localiteit van een houten loods op het kazerneterrein alhier. Binnen twee weken na de dagteokening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenea van dit verlof schriftelijk be zwaren inbrengen. Temperatuur in de Sted. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Ste delijke Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 72; in de zon was het 9U, in de scha duw 75 graden. Aanrijding. Sinds de kermis is afgebroken staan m de Crabetiuitruat de wagens vuu de hyppo- drome, die op de Markt standplaats heeft gehad, op vertrek te wachten. Gisterenmid dag is een der wagens bp het keeren tegen het kantooi van de Land- en Tuinbouwbuuk opgereden, tengevolge waarvan de kantoor deur leelpk werd beschadigd. De hyppoürome-houder heel't zich Uiteet bereid verklaard de aangerichte schade te vergoeden. S.-D. Wethouders. Naar de Voorwaarts meldt zyn Zondag morgen in de huishoudeiyke vergadering dei Party af deeling van de 8. D. A. P. de besprekingen voortgezet over het al of niet aunvuarden van wethoudersaetel». Het re sultaat der discussie, die over 't algemeen met waardeering van elkanders standpunt gevoerd werd, was, dat met slechts een zes tal stemmen tegen het bestuürs- en raads- fractievdorstel tot aanvaarding van wethou- derazetels werd aangenomen. De Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Blijkens achterstaande advertentie zal de Gemeenteiyke Arbeidsbeurs vanaf Vrjjdag a.s. worden gevestigd in het ge bouw der voormalige Bank van Leening aan de Nieuwe Markt. In verband met de" overbrenging zal de Arbeidsbeurs Dondet- dag gesloten zpn. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 12 Aug. 1923: Willem, z. v. J. Oosterom en P. Spek, Moordr. Tiendew. 1; Siegfred Leo, z. v. D. S. Cats en Av. Dyk, L. Tiendeweg 26; Gerard Ane, z. v. C. J. J. Loeve en A. M. Noorlander, L. Tiende weg 3; 13 Aug.: Albertus Manus, z. v. E. Paauwc en M. C. Kamphuis, Turfmarkt 130. OVERLEDEN: 11 Aug.: Una Bout hoorn, gehuwd met Kloot, 62 jaar. Agenda: 15 Aug., 7 hi u. Café Harmonie, Bovenzaal. Verg. Afd. Gouda Holl. Mjj van Landb. 18 Augustus 2 ft uur en 25 Augustus 2 ft uur telkens op het Stadserf. Repeti ties voor de jeugd voor de Jubileumcan tate. UIT DEN OMTREK. BERGAMBACHT. De rekening van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1922 bedraagt ra gewone en buitengewone inkom sten 355.143.21 en in gewone en buiten gewone uitgaven 337.595.85 ft, sluitende alszoo met een batig saldo van J 17.562.12 ft De ingeschrevenen voor de militie, lich ting 1924 voor deze gemeente, Cornells Schilt C. Jzn., is wegens broedendienst voor- loopig vrygesteld van militairen dienst. Door den Raad dezer gemeente is het ver volgonderwijs aan de lagere school alhier opgeheven. Burgeriyke Stand. ONDERTROUWD: A. Anker en M. J. Ravensberg. GETROUWD: T. Verhoef/ en G. Spek snijder. GEBORENTeunis, z. v. J. D, v. d. Bosch en L. Burger. Jannigje, d. v. E. Laker- veld en K. v. d. Graaf. Elizabeth Mar ga re tha, d. v. C. Rietveld en M. Boom. Wei- nand, i. v. G. den Langen en A. Muija. Marinus, z. v. M. v. d. Bruggen en A. Ro- m(jn. BEKKEN WOUDE. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Maria, d. v. J. N. v. d. Hey- den en E. v. Unen. Aarfc v. C. de Mik en A. Oudenes. Marrigje Johanna, d. v. C. Korevaar en B. W. Propt. Zaterdagavond werd door de feestcommis sie een vergadering belegd, met het doel om met de veie hieraan deelnemende dames en heeren te bespreken het organiseeren van een historische optocht. De vergadering lekkle tot het resultaat dat meer dan tach tig personen zich aanmeldden om voor te stellen het geheele Oranjegeslacht met hun hofhouding enz. Ook voor den allegorisch en optocht was ruime deelname toegezegd. Hoewel Beikenwoude klein is zal het zeker weder zooveel mogelyk zyn best doen om een flink (eest te geven. Het is te hopen dat mooi zomerweer dien dag tal mede werken. Maandagmorgen is het paard met kar, waarmede den landbomver C. Suyker al hier aan het mest rijden waa, op hol gegaan. Op het erf aangekomen sloegen paard en kar tegen den grond, den voerman mee slee pende, die zich erg bezeerde aan hoofd en boenen. Een jongetje dat ook meereed, viel een heel eind voor de kar uit en kwam roet den schrik vry. GO IJ DERAIL Zondag 12 Aug. hield de Postduivenver eemgmg De Witpen een onderling concour. vanuit Charleroi, 178 K.M. De pryzen w*r den als volgt behaald; T. Both le, 2e, 6e, 7e, 8e, 13e; F. v. Vliet 3e, 9e, 17e, le over- duif; H. J. Schol ten 4e; C. v. Vliet Ne. 6e; F. Donk lüe, 12e; P. v. d. Linde Ue, 18e; P. Burger 14e; A. W. Soet 16e, 2e «verdurf; C. v. Vliet 16e. Eereprpa geschonken door den heer T. D. Both, werd gewonnen door F. van Vliet met 3e prjjs. SCHOONHOVEN. Voor het examen Hoogduitoch* U*l 1. o. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer L. van Groningen. RECHTZAKEN. Hel DaUlisnement van Broekhui»* aangevraagd. Naar het Vad. verneemt heelt mr. J. J. Barnet Lyon bij de Haagsche reciit- üunk het laiüissement van den neer W. H. Broekhuijs aungevraagd, zul*» ui opdrucht van een tinna, die rich be zig hield met ueu aanleg van lumen voor de uit de premie-loterijen welbe kende villa's. MARKTBERICHTEN. Uotterdamsche Veemarkt. 14 Augustus 1923. Aanvoer: :162 paarden, 54 veulens, .979 magere runderen, 624 vette runderen, 912 vette graskttlverea, 194 nuchtere kalveren, 259 schapen of ltunnflhn, 68 varkens, 327 biggen, 9 bokken en geiten. Prijzen: Vette koeien le kw 1.82, 2e kw. 1.20, 3e kw. J 1.10, Oasen le kw. 1.25 2e kw. 1.15, 3e kw. 1.06, Stieren ie kw. 1.—, 2e kw. 0.95, 3e kw. 0.85, Kalve ren le kw. 0.86-0.90, 2e kw. J ».76, 8e kw. 0.70. Melkkoeien 300—400, Kolfkoeien 360 450, Stieren J 300—599, Pinken 170— 210, Groskalveren 66—116, Vaarten 250 —290. Werkpaarden 260—450, Slacht paarden 169—260, Nuchtere kalveren 16 24, Fukkalveren 28-38, Biggen r2— 22, Overloopers 30—45. Handel in vet vee traag, tot ofloopsade prijzen, stieren handel iets vlugger, schapen flauw, melkvee en jong vee slechten handel, nuchtere kalveren vlugge handel wegen» kleine aanvoer. BODEGRAVEN, 14 Aug. 1923 Aanvoer 394 partyen .waaronder 312 met Rijkamevk, 19081 stuks, gewicht 152.648 K G. Prps Goudache Kaas le art 3842, 2e art 32—86, le art met Rjjkamerk J 32— 40, Zware 43. Handel matig. Coop. Tniniersver. „Goeda Omstreken". GOUDA, 18 Aug. 1923. Snyboonen le art. 68—83, 2e art 49- 61, PronUooonen 2746, Stokboonen 66 —80, Stomboonen 51—66, Wagenaars 42 —48, Augurken, fyn 60—64, fpn basterd 26—89, basterd f 12—21, grof 6—12. bommen 4—6, Witte uitjes 9-82, Peen 11.30—12.80, Spinazie 20—28, Postelein 926, per 100 K.G.; Komkommers le srt 3.30—4.80, 2e srt. 1.70—2.90, halve 0.60 —1.20, gele 212, Bloemkool 1.40—86, Spitskool 14, gele Savoye kool 10.90- 18.10, Groene kool f 580—580, Rood» kool 8—11.60, Witte kool 1080—11.10, An dijvie le srt. 4.10—6.30, 2e srt. 180- 3.40, Kropsla 1.30—4.40, per 100 «tuk*; Peen 7.20—18.80, Kroten 2.70—4,10, Uien f 2.20—4.10, Rabarber f 0.29-3.90, Selderie 2, Peterselie 0.692, por 100 bos. Tomaten A 22.10—27.50, B 19-22. C 18—24.60, bonken 13—16, kriel 3 -9, rUp 1314, per 100 pond; Augurken, fyn f 1.61—1.71, fUn basterd 0.98—1.27, bas terd 0.62—0.58, grof 088—0.41, per mandje; Perziken 0.050.21, Meloenen 0.180.78, per stuk; Eieren 6.506.60 per 100; Kaas 0.380.37 per pond. SrORT JEN WEDSTRIJDEN. Waterpolo. Hedenavond speelt de G. Z. C. 1 tegen de Maas. Door een gelijk spel of een overwin ning der Gouwenaars stellen deze zich de finitief in het bezit van het afdeelingskam- pioenschap. Eventueel zal de eerste wedstrijd om liet kampioenschap van Nederland Zondag 19 Aug. gespeeld worden; de tweede zal naar wy vermoeden op een weekavond tu» schen 19 en 26 Augustus gespeeld worden Het i» nog niet bekend of eerst tc Gouda dan wel te Amsterdam gespeeld zal worden WISSELKOERSEN. 14 Augustus 1923. 13 Aug. 14 Aug. Officieel. 2 uur. Londen 11.62ft II.«Ha Berlijn 74 cent 85 cam per miliioen. pe r milUoen. Pory» 14.14 18.96 ft Brussel 11.65 11.61 Zwitserland 46.10 46.96 Wee nen 0.0036 0.00 ft Kopenhagen 4880 46.82 ft Stockholm 67.76 67.87ft Christiania 41.60 41.87ft New-York 2.54% 2.477» TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Meest zwakke Wertelyke tot Noordelijke wind half tot zwaarbewolkt, droog woer. behouden* kan* op onweer, aanvankelijk iets koelof.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2