NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 82- J««rg«ng Woensdag IB Augustus 1923 No. 15312 JUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen 2* fK. F. c ZOON I r HET GELUK DER RIJKEN KEU BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK JUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Een regeeringsverklaring van Rijkskanselier Stresemann. o uk de Bij de betoogingen van Maandag te Aken mee FEUILLETON. r» den indruk had gekregen, .dat de ze zoo 2M3 i1 »lersn, ekjee. i o «pi om beard zgkkea Teneinde aan de geldschaarschte eenigs- zins tegemoet te komen heeft de Rijksbank Waarom die volkomen binnen marken be- igen GOUDA 676 34 garandeerd zuiver Gouden Medaill (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. ibrieken WOKMEBVEEH RK ÏN, IT- ÏN, (iül DSC1I1 COURANT. Rakoi.iki, de nieuw -benoemde lelde i der jlussiSche handeisnUMÜe te Londen, tegen wiena benoeming naar men weet bezwaui is gemaakt wegen* zyn vermeende anti-Engel- schc uitlatingen, u te Riga aangekomen en zet zyn reis naai Keriyn voort om duar nieuwe instructie» al te wachten. In een interview ontkende Rakul.ski u<ut uitdrukkingen van liaat tegenover Engeland gebezigd te hebben. Dat hy gezegd zou heb ben; „dat Engeland op den rand van den ondergang stond", is volgens hem een puui verzinsel .Ook heeft hy piet, aooals beweend wordt, in *yn rede van 14 Mei gesproken over de activiteit van Londen m de Derde Internationale. Vandaag vervalt in Duitschland de eerste termyn der betaling van de inkomstenbe lasting voor particulieren en vennootschap pen, waarby del aanslag met 400 resp. met met minder aan 10 biiiioen mark papier geld in circulatie kunnen brengen. Behalve de vyf millioen markbiljetten ^zullen binnenkort ook biljetten van twee en drie millioen worden uitgegeven. Een mensch kan veel verdragen, maar een voortdurende koele huiselijke om geving ondermijnt hem langzaam maar zeker. De toestand in Berlyn is sedert gisteren veel verbeterd. De pogingen van de commu nisten om de arbeiders van het werk te houden, hebben weliswaar tot eenige kleine ongeregeldheden aanleiding gegeven, maar nergens succes gehad. De politie trad krachtig op, tengevolge waarvan op eenige plaatsen van de stad vechtpartijen voor kwamen, waarbij ettelijke tientallen gewon den zijn gevallen, ’s Middags besloten de communisten zelf de algemeene staking weer op te heffen, 'fot verliMting van den toestand draagt verder bjj, dat de betalings middelen weer wat minder schaarsch zyn en de levensmiddelen vlotter aan de markt be ginnen te komen. de James. wil mei zoo'n 600 wordt vermenigvuldigd, om het verlies door de daling van de mark, anders dooi den fiscus te lijden, weder goed te maken. Deze twee belastingen zullen naar men ver wacht een som van 40 en van 20 biiiioen mark opbrengen. Bedryven, die binnen de „Gwerbe-ordnung" vallen moeten een halfjaar 120 millioen gouden opbrengen. Evenals de nijverheid moet nu landbouw een zwaarder deel van de lasten dragen. Voorloopig is vastgesteld, dat by elke twee duizend mark aan „weenbelas ting" verschuldigd, anderhalve mark goud bovendien zal moeten wordeïj betaald, het geen 216 millioen mark goud zal opbren gen. De belastingtermynen dier belastingen zyn voorloopig vastgesteld op 25 Augustus, October en Januari. Behalve de genoemde belastingen, zal ook de speciale heffing ten behoeve van het be zette gebied, het zoogen. „Rijn- en Ruhr- offer", moeten worden voldaan, die thans op het dubbele is gebracht. Betaling moet op 25 dezer geschieden, d. w. z. dat de mul- tiplicator voor particuliere aanslagen op 800 en voor vennootschappen op 1200 is ge hucht Voor alls vewkye hfitaU»Bitermy- nen, die nader zullen worden vastgesteld, zal de goudwaarde als basis worden geno men. Ook voor de verbruiksbelasting en de verdedigingsbelasting wordt de betalings termijn vervroegd, terwijl de automobiel- belasting, die op 1 September moet Worden betaald, vijftig maal het oude tarief be- draagt, zoodat de opbrengst vermoedelyk niet ver van de 15 biiiioen zal blijven. 28) - Het kon zijn dat het de erkenning van gevaar was, die er in de bekoring van Irene’s houding lag; of dat hij een gevoel kreeg teveel van het goede te hebben genoten, dat James plotseling sprakeloos maakte. Hij herinnerde zich niet, ooit geheel alleen met Irene te zijn geweest; terwijl hij naar haar keek, overviel hem een zonderling ge voel, alsof hij in aanraking kwam met iets vreemds en buitenlands Waar dacht ze nu aan, terwijl achterover leunde? Daarom sprak hij op scherper toon, alsof hij gewekt werd uit een aange- namen droom: „Wat doe je den geheelen dag? Je komt nooit naar Park Lane.” Ze scheen zeer weinig beteekenende uitvluchten te maken, en James keek haai niet aan. Hïj wilde met gelooven Een motie van vertrouwen in de nieuwe regeering. De goudleening goed gekeurd. C -- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad par kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyr dagelijks geopend van 96 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545 deiyke voorstellen deed inzake de schade vergoeding strekkende tot het exploiteeren dei spoorwegen, het deelnemen aan de win sten der grootindustrie, het heffen van rechten op de douanen, enx. Poincaré, die met vacantie i», heeft tele fonisch zyn orders gegeven voor de opstel ling van een antwoord op de Britsche nota- Deze arbeid zal waarschynlyk acht dagen vereischen. Het ligt in het voornemen van Foincajj,' om een gedetailleerd antwoord te geven, waarin hy onjuist weergegeven fei ten zal verbeteren en geen twyfel zal laten omtrent de verdere houding van Frankryk. Het document zal op volkomen vriendschap- pelyken toon moeten worden geredigeeid. De publicatie van het nieuwe Geelboek gaat vergezeld van officieuse commentaren, welke in de instructies aan den Franschen gezant te Londen den nadruk leggen op de passage, dat Frankrijk elke veroverings zucht en gedachte aan hegemonie van de hand wyst, doch beschermd wenscht te zyn tegen een tegenoffensief van Duitschland, zoowel op economisch al» militair gebied; dat Frankrijk de vootwaarden van het ver drag van Frankfort van 1871 zal toepassen en het Ruhrgebied slechts zal ontruimen naar gelang der betalingen. Men legt er te vens den nadruk op dat de Fransche regee ring een plan bezat, daar zy in Juni dui- hHur naar Richmond te rijden Hij liep naar huw, ging naar boven. tn wekte Emily uit den eersten slaap. Gistermiddag is de Duitsche Rijksdag bij eengekomen voor het aanhooren van de ver klaring der nieuwe regeering. Aanvankelijk maakten de communisten den nieuwen Rijkskanselier het spreken ónmogelijk, wat Dr. Stresemann aanleiding gaf tot de op merking dat democratie de heerschappij van de meerderheid en niet de dictatuur eener minderheid beteekent. Het nieuwe kabinet zoo betoogde de rijkskanselier, is in een buitengewoon emstigen tyd tot stand ge komen, het is op de breedste parlementaire grondslagen opgebouwd, wil het sterkste kabinet tegen ieder denkbeeld Van een ge weld aandoen aan Duitschland zijn. De be reiking van dit doel hangt van de samen werking van het ryk met de afzonderlijke landen en met het geheel volk af. Wij heb ben alle klachten noodig voor het steunen der staatsgedachte. Gewelddadige aanval len tegen den staat en zijn grondwet zullen op den onbuigzamen wil der regeering -ton- ten. De ryksregeering is voornemens haar machtsmiddelen aan te «enden tegen ieder, die zich vermeet, den staat en zyn grond wet te willen ondermijnen. De kanselier sprak vervolgens in het kort over de publicatie der Engelsche documen ten en het constateeren daarin van het te genover Duitschland gepleegde onrecht. Het lijdelijk verzet heeft zijn diepste wortel in het vaste bewustzijn van het goede recht. Ondubbelzinnig wordt dit goede recht thans ook'door de Britsche regeering erkend. De ryksregeering is het er mee eens, dat de quaestie der recht- of onrechtmatigheid van <le Ruhractie aan een internationaal ge rechtshof wordt voorgelegd. Wij twijfelen er niet aan, dat iedere onpartijdige beslis sing ons de beschikking over het Ruhrge bied zal teruggeven. Men wil ons thans overreden, dat wij aan de Ruhr weder tot den arbeid moeten terugkeeren. Wij ver langen er naar, dat het Ruhrgebied weer terug wordt gegeven voor den arbeid. Ar beid en vrijheid zyn echter voor het Ruhr gebied identieke begrippen. Op den dag, waarop ons de beschikking over het Ruhr gebied wordt teruggegeven, zullen alle krachten zich roeren om een eind te maken aan de ondragelijke stillegging van den slagader van het Duitsche economische le ven. Ik leg er ook thans den nadruk op, zoo besloot de rijkskanselier het aan de buiten- landsche politiek gewijde deel van zijn ver klaring, dat het Duitsche volk het lijdelijk verzet is begonnen ter bereiking van zeer bepaalde doeleinden. Als ons de vrije en onafhankelijke beschikking over het Duit- ache Ruhrgebied weer gewaarborgd is, als veibazing verried, alsul hij verwacht had. dat Irene hem gevraagd zou heb ben om te blijven. Hij gat haar da, hand, en stond toe, dat ze hem naar de deur bracht en uitliet. Hij wilde geen rijtuig hebben hij wilde loo pen. Irene moest Soames voor hem goedendag zeggen en, indien zij wal inleiding weiwchte, was hij bereid op welken dag zij ook maar wilde, mei Geen aigemeene staking. Uit het bezette gebied. Een antwoord van Poincaré. Rakofski naar Londen. Indexcijfers. de Rijnlanden zich in een toestand bevinden, internationaal gewaarborgd en in overeen stemming met het verdrag, als aan iederen Duitscher van Ruhr en Rijn, wien geweld is aangedaan, zijn vrijheid en zyn „Heimat" is teruggegeven, dan zullen wy. nadat ons een tyd is toegestaan om op verhaal te ko men, onder deelneming van alle economische krachten van het land ook de middelen tot regeling van het schadevergoedingsvraag- stuk kunnen opbrengen, voor zoover de ons opgelegde lasten ons bij harden arbeid het bestaan van ons staats -en economisch leven en de verdere ontwikkeling van ons volk verzekeren. De consolideering onzer politie ke en economische verhoudingen is de voor waarde voor de hervatting der leveringen in natura, welke tengevolge van de door de Ruhrbezetting veroorzaakte economische ontreddering moesten worden geschorst. Overgaande tot de binnenlandsche poli tiek merkte de kanselier op, dat de beste activiteit ten aanzien der buitenlandsche politiek, welke kan worden ontplooid, het erde stellen is op de toestanden in het bin nenland. De afdoening der belastingonder- werpen en de aanstaande goedkeuring der goudleening vormen een veelbelovend begin. By de quaestie der valuta zyn de grootste economische problemen betrokken. De quaestie van den landbouw mag niet alleen van het standpunt van den verbnyker be zien worden, ofschoon dengenen, die de voe ding van het volk en het herstel van ge zonde economische verhoudingen bemoeile ken, iedere stryd moet worden aangezegd. Industrie en handel hebben in het bijzonder tot taak, Ie ryksregeering by het steunen der valuta en met name ook door het ter beschikking stellen van deviezen en ook door het op zich nemen van garanties voor groote verbintenissen van het Ryk te on dersteunen. De Rijkskanselier besloot met de uitnoo- diging, in zyn regeering vertrouwen te be tuigen. Voor het feitelyk bewys van den levens wil der Duitsche natie zou hy den weg in vrijheid banen. De uiteenzettingen van den rijkskanselier over de buiten- en binnenlandsche politiek vonden levendigen en aanhoudenden by val Met 240 stemmen voor en 76 tegen werd een motie van vertrouwen in de Regeering aangenomen, 25 leden onthielden zich van stemming. Daarna werd de goudleening goedgekeurd. Tegen stemden uiterst rechts en uiterst links.. ADVERTENTIEPRIJS: Utt Gouda «a omstreken (beboerende tot don basorgkriag)i 1—5 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bexorgkringi 1—5 regels 1.55, elke regel meer /0.80. Ad verten tién in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prijs. Liefdadlgheids-advertantiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer O> de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentita en ingesonden mededeelmgan bjj contract tot mot geredneeer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatcruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van soliode boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zij» ingekomen, teneinde van opname verzekerd te ijjn. „Ik begrijp niet wat Soames jongen man; Waarom neemt hij niet iemand, die op de hoogte is van zijn vak?” „Misschien is meneer Bosinney wel volk omen op de hoogte.” James stond op en liep met gebogen hoofd op en neer. Dat is het,” zeide hij, „julie jonge i.ienschen houden elkaar altijd de hand boten het hoofd; jullie denkt allemaal, dal je hei t beste weet.” Hij bleef m zijn volle lengte voor haar staan, hief zijn vinger op, en richtte dien tegen haar borst, alsof hij een aanklacht te gen haar schoonheid wilde inbrengen ..Het eenige wat ik kan zeggen is, da’ deze artistieke menschen of hoe ze zichzelf ook mogen noemen zoo onbetrouwbaar mogelijk zijn, en mijn “kiaad aan jou is, je niet teveel met hem in te laten.” Irene glimlachte, en in de gebogen lijn van haar lippen lag een vreemde uitdrukking, alsof zij hem wilde uit tarten. Zij scheen haar eerbiedige hou ding te hebben verloren, haar borst ging op en neer, alsof ze door een in- wendigen toorn bewogen werd; zij trok haai armen samen over de armleunin gen van haar stoel, zoodat de vinger toppen elkaar naderden, en haar don kere oogen keken barnes met een raad- se.'achtige uitdrukking aan. De laatste staarde somber voor zich uit. „Het is mijn meening,” zeide hij. -dal bet jammer is <iat je geen kind zyri 15 mensenen gedooa en 50 gewond. ie Kecmingdiuusen bezeilende Fianschen gisteren net nuis van bewaring:. De gevan genen, die >n voorioopige hechtenis zaten en ten aanzien waarvan geen vrees voor ontvluchting bestond, en zy, die nog slechts kort luidden te zitten, werden vrygelaten. De overige werden naai gevangenissen in de buurt overgebracht. Lil Rechlinghuusen worden ook duurte- reiietjes gemeld, waarby winkels van le vensmiddelen geplunderd zyn en de po litie in moest grypen. De Duelken heeft de menigte de aardappelvelden geplunderd. Te Krefeld zyn onder den druk van de menigte en onder toezicht van politie de levensmid delen uit de winkels verkocht tegen „een- heidapi'ijzen”, welke naar verhouding trekkelyk overdreven waren. Te Uerdlni en Kaldenhausen hebben controlecommis des de taak van het gemeentebestuur over genomen. Te l eidingen doet de politie dienst in burgerkleeding. Te Friemeraheiin is ook een controlecommissie gevormd. De Franschen zullen thans de kluis van de rykabank te Essen trachten te laten springen. Vandaar ook de tydelyke bezet ting van de aangrenzende Mitteldeutsche Kieditbank. Te Gelsenkirchen is zulks al geschied, waarby het gebouw van de ryksbank ernstig is beschadigd De be zetting vermeesterde 16 zakken papieien geld, meest biljetten van geringe waarde, die en deele al voor vernietiging waren aan gewezen. Ook de Recklinghausen is het bij kantoor van de Rykabank bezet. De direc teur en de kassier zyn in hechtenis geno men. Uit de stadskas enz. te Rechlinghausen is meer dan 3.7 miljard mark in beslag ge nomen. Uit Weenen; Het vandaag openbaui ge maakte index,-ctjfei voor de mnantl van 15 Juli tot 15 Augustus wyst een verla ging van de kosten van levensonderhoud met 3.757 7< aan. Daartoe hebben vooral de dalende levensnnddtdenpryzen werkt, die 4ft percent gedaald zyn. afgeronde index gatieve van was zy hebben deze vloed op de begrootin<, geering in Juli mekde ainbtenai eengekomen tot 1 November l.tbl om voor te zorgen, en je bezig te houden! Een sombere uitdrukking kwam da delijk óp het gelaat van Irene, en zelfs James bemerkte de strakheid, die zich van haar geheele gestalte meester maakte, onder haar zachte japon van •/.•jde en kant. Hij was verschrikt door de uitwer king van zijn woorden en, evenals de meeste mannen met weinig moed, frach'tte hij zich dadelijk te verontschul digen door uit Ie barsten in de woor den; „Je schijnt er niets om te geven uit te gaan Waarom rijdt je niet eens met ons naar Hurlingham? En ga je niet nu en dan eens naar den schouwburg? Op jouw leeftijd moet je belang, stellen in die dingen. Je bent een jonge vrouw!” De sombere uitdrukking op haar ge laat werd nog sterker; hij werd ic- ruwachtig- „Nu, zei hij. „ik weet er niets van, niemand vertelt mij ooit iets. Soames behoort voor zichzelf te kunnen zorgen; •ils hij dat niet kan. moet hij niet op mij rekenen dat is alles Hij beet op den top van zijn vooraten vinger, en wierp een konden, scherpen blik op zijn schoondochter. Hij ontmoette haar oogen. die donker en diep op de zijne waren gericht, zoo dat hij zweeg en hbt warm kreeg „Ik moet gaan.” zeide hij na een l orte stilte; een oogenbllk daarna stond hij op. terwijl zijn houding een lichte dien zij sinds vier en twintig uur had genoten, om haar te vertellen, dat hij den indruk had gekregen, .dat de ver standhouding tusschen Soames en zijn vrouw met in orde was; over dit li»e- mn weidde hij gedurende een half uur uit, totdat hij eindelijk, nadat hij ver zekerd had geen oog te zullen sluiten, op zijn zij ging liggen en onmiddellijk begon te snorken. In Montpellier Square stond Soames, die juist uit zijn schilderijkamtr WW gekomen, onzichtbaar boven aan d«| tiap en sloeg Irene gade, terwijl zij d.* brieven sorteerde, die met de laat ste post waren gebracht. Ze keerde te rug naar den salon; na een oogenbllk kwam ze er weer terug en stond abel z* luisterde. Daarna sloop ze de trap op met een poesje in haar armen. Hij kon zien hoe ze haar gelaat over het beestje heenboog, dat tegen haar hals lag te spinnen Waarom kon ze h«m met evenzoo aankijken? (Wordt vervolgd meege Ik- van 4 is de tweede ne- dit jaar. De vorige maand 5. Naar men weet- verlagingen Xgeen^ in- daAr de re- maren is ov«r- wr het indexed fer niet in aanmerking te nemln, terwy! «Ook de nijverheid niet tot loonbverlnging mag overgaan. BUlTENLASDSClTNniUJW». FRANKRIJK. Een ramp by St. Sauveur. 21 Nederlanders verongelukt. Maandag waren 22 Nederlandsche toe risten vergezeld van een gala te LourdM afgestapt in het Hotel Angeleterre. Ze namen een auto, bestuurd door den chauf feur Leon Auge, een zeer serieus chauf feur, om een excursie naai Gavarnie te maken. De heenreis verliep zonder inci dent. De terugreis had urn 5 uur plaats De auto was by •Gendre St. Sauveur toen de felle zon den chauffeur verblindde, die ziende dat hy anders een vrouw op den weg zou verpletteren, zóó hevig remde, dat de auto ornawaaaie en met den achter kant door de borstwering langs de kloof ging De auto met de reizigers stortte in den afgrond. Het bed der Gave b daar MO M. diep. De schok was verschrikkelyk Dadelyk werd een hulpexpeditie geoiga dat zij hen werkelijk vermeed dat I zju te veel beteekenen. „Ik veronderstel, dat het eigenlijk komt doordat je geen tijd hebt,” zeide nij; „je bent altoos in de weer met June, ik vermoed dat je haar van nut bent met haar jongen vriend, door haar te chnperonneeren, enz. Men vertelt me dal zij tegenwoordig nooit tehuis is ik denk niet, dat je oom Jolyon het prettig vindt, zooveel alleen gelaten te worden. Ik hoorde ook, dat ze den jongen Bosinney altijd naloopt hij komt hier zeker eiken dag. Wat denk je van hem? Geloof je, dat hij weet wat hij wil? Het schijnt mij toe, dat hij niet veel bizonders 'is. Ik zou zeg gen, dat in dit geval „de vrouw de broek moet aanhebben”.” Irene's wangen kleurden zich die per; James keek haar achterdochtig1 aan. ..Misschien begrijpt u meneer Bosin ney niet heel goed,” zeide zij. „Hem niet begrijpeft!” haastte zich James te zeggen, „waarom niet men kan zien, dat hij een van die ar tistieke jonge mannen is. Ze zeggen dat hij kundig is beweren allen, da’ Kundig zijn. Jij weet meer van hen. dan ik.” veegde hij er aan toe; en weer rustte zijn achterdochtige blik’op baai „Hij maakt een ontwerp van een huw vooi Soames,” zei ze, blijkbaar met het doel James zachter te stemmen. „Dat brengt me op het onderwerp, waarover ik wilde spreken,” vervoig- 100

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1