FEESTWEEK Nieuwe Kinderspelen finker M. STEFFELAAR WONDEN CIRCUS ROBERTI Abonneert U op dit blad! Pain-ixpeller Het Fransche antwoord. Café-Restaurant „Harmonie" PREDIKBEURTEN. AFWEZIG. 27 Aug.-1 Sept. MAGERHEID -f- N.V. Mode Etablissement Gouda Brengt met het oog op de a.s. feesten reeds niu NIEUWE MODELLEN. Groote Galavoorstelling Groote Feest voor stelling zelfs ver <le kanker ctorkonven lever w,or<l burst één dupe word bel uiig rij plaat. sprong plu, giuep. Zich al meer en meer vertakkende, wuxdt het oorspronkelijk nauwelijks zicht bare gezwelletjeV steeds grooter en grooter en kan dientengevolge een aanzienlijke af me tang kragen. Ten opaichW van één be- langryk punt verschilt het angjoom van de z.g.n. kwaadaardige gezwellen al dat by het eerste de „metaatase" geheel ontbreekt. Wat i» „metaatase" xult ge my vragen. Welnu, het zal u niet onbekend zyn, dat b.v. by de kanker (en dit geldt natuurlijk voor alle soorten v^n kwaadaardige gotweilen^he by den inensch voorkomen) niet alleen de plaats van porsprong de dupe blyft van de ziekte, doch ook in andere organen soms rwyderd van de primaire zetel, •ich kan openbaren. Zoo kan X b.v. by maagkanker ook de aangetast of by kanker van de ander deel van het lichaam de b.v. het dytbeen, dat dus op een afstand gelegen is van de waar uit de kanker haar oor women heeft. Dit verschijnsel pu te duiden met de naam van „metasüé»e". Terloops wil ik u hier even mededeelen, dat de kankercellen blykbaar zrch langs de z.g.n. lymphbanen verplaat sen, d.i. via oen vaateyateem, dat naast het bloedvaatstelsel gelegen is. Hoewel nu de groei van het bloedvaatgeowelletje zeer veel doet denken aan die van een kwaadaardig gezwel, treffen wy evenwel het verschijnsel der metastase hierby niet aan. Heelt iemand dus b.v. een angiooin aan zyn hoofd dan zal hy, hoe groot 't ook moge zyn, geen kans loopen het tenslptte ergens anders te krygen, b.v. aan zyn been De groei vangnet angiooin is zeer ver schillend. Nu eens nemen wy oen buiten gemeen snellen groei waar, zoo snel, dat wy het a. h. w. met den dag grooter zien wor den, dan weer is de groei zeer langzaam en gaan er jaren overheen alvorens het gezwel eenige beteekenis krijgt. De meeste angio men bewandelen den middenweg en zien wy gestadig aan het gezwel let je wat grooter worden. Af en toe plegen wy een stilstand in den groei wmu1 te nemen en gaan er ty- den soms overheen, dat 't weer in omvang toeneemt. Tenslotte treedt een definitieven stilstand van den groei in, zooals ook. te be grijpen valt, daar anders onze geheele hüid- oppervlakte wellicht één angioom zou wor den Wy zullen nu den volgenden keer met elkander bespreken de verschillende soor ten van angiomen, die een mensch kunnen plagen en zullen wy zien, dat een angioom en een angioom een zeer groot verschil is en zoo onschuldig de eene vorm is, zoo ern stig de andere kan zyn. RECHTZAKEN. Faillissementen. Uitgesproken: Rotterdam, lti, Aug. H. bandera, meu belmaker, Lijnbaanstraat 68a. Curator inr. W. j. Heisterkamp. A. Vellekoop, vroeger winkelier, Uiuub tunoiertuau te Maasland. Curator, fur. J. H. Welcker, bchiedani. A. C. huuierniaus, wode. van h. C ia üree, koopvrouwe van verpleging» miihoien, Nieuwe binnenweg dal, ai oaar Handelende ouder de liruia li. C. la uree. Curalor: mr. li. J. F. heijman. J. M. M. Margaroli, conlectielubn- kant, Vrouw Junnestraut 38c, staak doen de WeteringeHtritat 8..Curator: mr. J. 1'. uruynzeel. C. A- van der Hitst, Duyatstruat 5. t.uralor: inr. F. Eikelenboom. B. C. van Hofwegen, koord- en touw handelaar te Lekkerkerk. Curator, mr. H. F. C. M de Witt Wijnen, Gouda K. Polderman, laatstelijk gewoond Leboende te üouda, thans zonder be- kenue woonplaats verblijvende in het bn tenland. Curator: mr. J. Dutilh. K. van Keouwijk Jr. en Uerrit bliang, Qoudschesingel 29, tezamen han delende onder de firma K. van Keeu- wijk, Kipstraat 38. Curator: mr. H. v. Haeringen. J. Verboom, Banketstraat 38. Cur. mr. J. Elahout. M. Kamp, Vlaardingen. Curator mr. J. L. do Haan. F. W. de Koning, kantoorbedien de, St. Agathasfraat 61a. Curator: mr. H. A. v. d. Held. A. Th. Holman, gehandeld hebben de onder den naam Maison Hofman, bchiedamaèhesingel 10, thans wonende Beukelsweg 76b. Curator: mr. H. J. 1>. Wevers. P. D. Dungelmann, koopman, Beu- J'tisdijk 33b. Curator: mr. G. Nauta. C. L. Srhoonderwoerd, caféhouder te Haastrecht. Curator: mr. K. Kensma, Gcuda. H. l'alsrok, Schiedam. Curator mr. J. li. C. Kok, Schiedam. Haarlem, 7 Aug. W. H. N Neelisaen, aannemer, Haarlem. Curator: mr. M. A. van Eek. Arnhem, 0 Aug. A. Knoop, kleer maker, Arnhem. Curator: mr. H. Ma ten. Middelburg, 8 Aug. A. M.Nieuwjaprs koopman, Ter neuzen. Curator: mr. H. wui der Beke Callenfets. Alkmaar, 14 Aug. J. de Wit Pz., scheepsbouwer Broek óp Lartgendijk. (orator: mr. P. A. Offers. Arnhem, 9 Aug. K. N. Dubbelman, Ocsterbeek. Curator: mr. C. J. G. M. bchfilvinck. N.V. Maatschappij tot exploitatie van onroeronde goederen Wageningen Hoog, In liquidatie, 's-Qravenhage. Cu rator: mr. H. Laman Trip. Assen, 10 Aug. E. Baas, Buinerveen Curator: mr. A. J. A. baron v. Wes- terheft. Heerenveen, 10 Augustus. A. Siogers Buursma, wed. J. J. Terpstra, vroeger herbergierster, ,thaiis zonder beroep, Siegerswoude. Curator: mr. Tj. Taconis I'. Houkoma, herbergier, Siegers- wcude. Curator: mr. Tj. Taconis. Opgeheven. J- B. Eskes, Dinxperlo. Het faillissement van den heer Uroekhuys. De aanvrage om faillietverklaring vun den heer W. H. Broekhuys, door een linagsche tuiniersllrma, kon gisteren voor de rechtbank niet worden behan deld, aangezien het bleek, dat de heer Broekhuys op iiet oogenblik van de aan- \ruge om faillietverklaring te Heerlen woonde. Dc' rechtbank stond voorloopig veer tien dugen uitstel Toe op verzoek van nir Smalhout, optredend voor de aan vraagster. is gisteren aan llelgie medegedeeld. Duitsche belastingen. Sluiting van rijen. Angora hoofdstad van Tur tiet opUmuune dat ia fcjugeischc kunnen gisteren overal weixl opgemerkt »s uauit-n weer geheel verdwenen. Vvtus men eerst van iueenrng dut i'oracure zich wat tocsciuete- lyker zou toonen, dene opvatting wordt niet oevestigd. Het t ransche antwoord zou ree<£ aan de Belgische regeermg zyn medegedeeld, eu zal spoedig aan de Bntsoiie regeeifng wor den overhandigd. Meu meent te weten iUu het den weg zal kunnen openen naar nieu we onderhandelingen, omdat het zekere na dere aanduidingen bevat, welke Baldwin in staat zouden stellen de besprekingen te her vatten over de punten, die hy besloten scheen ter zyde te stellén. In ieder geval zou indien het er met in slaagt Baldwin te overtuigen, het antwoord van Poincare van zoodanigen aard zyn, dat het indruk zou maken op de openbare meening en zou toonen, dat t rankryk alleen zoekt naai een practisehe oplossing, ofschoon het weigert het aan Duitsohiand over te laten te betalen hoevqel, hoe en wanneer het wil. Naar verluidt zal het Belgische antwoord op de Bntsche nota met kracht opkomen voor het recht op prioriteit en verder nog maals verwyaen naar het vroeger mede gedeelde Belgische plan tot exploitatie der regieén en monopolies in Duitschl&nd. Het kabinet, schryft de „Libre Belgiqup", zal mets verwaarloozen om tot een overeen komst onder de geallieerden te koftien. in Engelsche financieele kringen legt men er den nadruk op, dat de woorden van de Engelsche nota: een regeling kan niet ver der op de lange baan worden geschoven zonder ernstige gevolgen voor het herstel van den handel en den vrede van de wereld, van het grootste gewicht zyn. De bezorgd heid, die algemeen heerscht, komt duide- lyk tot uitdrukking in het openhartig on derzoek van den toestand, vervat in het maand el yksch overzicht van de London Joint City and Midland Bank, de grootste bank in de wereld, waarvan Mc Kenna pre sident-directeur is. In dit verslag wordt ge zegd, dat Engeland vermoedelijk onder de natiën der wereld degene is, die het meest afhangt van den bui tenland schen handel. FranJcryk en vele andere landen kunnen le ven binnen enge grenzen, doch Engeland niet. Vandaar het alleabeheerschend belang van het feit, dat de omvang,van Engelands uitvoerhandel met 21) is afgenomen, ver geleken met 1913, en dat het land ten deelt- gevolg daarvante zorgen heeft voor 114 int 1 hoen werkeloozen. In een politieke redevoering heeft ook kolonel Jackson, de voorzitter der Unionis tische party organisatie, er op gewezen dat het grootste belang, dat elke Engelsche re geermg op het oogenblik in het oog had te houden, het herleven van den wereldhandel was die nu practisch op het doode punt is gekomen. In de Engelsche nota aan Frank rijk is op de meest ondubbelzinnige wyze verklaard hoe Engeland staat t. o. vgn het vraagstuk der schadevergoeding en hoewel aota in kr^htige bewoordingen was ge- nulecrd héopte hy toch, dat niemand zou zeggen, dat daarin in eenig opzicht uit bleek, dat de sympathie van Engelan^ zich van Frankryk af en naar Duitschland ge werd had of dat Engeland de Entente kwaad zou willen doen. Terwyl dezerzijds volmaakt rekening wordt gehouden met de moeilijkheden van Frankryk zou het goed zyn ©r Frankryk aan te herinneren, dat ook Engeland zyn moeilykheden heeft .en dat op het Engelsche volk een byna ondrage- lyke belasting van 16 pond per hoofd rust, terwyl de Fransohen 5 pond per hoofd be talen. Wy zyn evenzeer als de Franschen besloten Duitschland lederen cent van zyn L Het Britsche standpunt. De alle Midden-Duitsche dagbladdrukke- küe. De verdragen van Washington draagkracht te laten betalen, maar wy w«yi- schen dit spoedig te laten geschieden en een eind aan het geschil te maken. Dit laatste is alwoer met erg beinoedigeau voor de Duitsche bevolking die «l zoo zeer wordt getroflen. ^p 26 Augustus wucnl hen reeds een flinke aderlating, want dien dag moet iedereen belasting betalen niet alleen over 1922, maar bovendien al; vooruitbetaling zyn aanslag over 1923, »ye 1175 maal de belasting van 1922 zal over treffen. Binnen twpe maanden wordt ilan nog verlangd een extra belasting van 800 maal de inkomstenbelasting, ongerekend dan nog de beroodbelasting en Ryn- en Ruhnbelasting. Vermogensbelasting, belas ting voor automobielen en de verschillende andere gewone belastingen'zullen natuurlyk nog wel worden herzien. De menschen kyken elkaar sinds giste ren wezenloos aan, zoo schryft de brief- schryver van het Hbld., en als ze met pot lood en opschryfboekjes snel eenige bereke ningen gemaakt hebben, dan gespen ze met beide handen in het haar en kunnen geen woorden vinden. En op denzelfden dag, dat men fle eerste voor de moeste menschen onmogelyke eischen op belastinggebied stelt, verzoekt men datzelfde Duitsche volk... op een enor me geldleening das Ryks in te teekenen! Die notabene als eerste reddingsmiddel voor de Rijksfinanciën beschouwd wordt. Men vraagt zich werkelyk af, of het ge zond verstand ook al aan de Entente af betaald is. Want hier is het ver te zoeken. De „Preusaisoh Rheimsohe Dampfschif- fahrtsges" /en de „Dampfschiffahrtges" voor den Midden-' en Neder-Ryn, die teza men het personenverkeer op de rivier ver zorgen, hebben de tarieven voor hel perso nenverkeer met 2000 en voor het ylverkeei met 4000 M. per ILM. verhoogd. De goede rentarieven zyn door de verschillende ree- deryen zeer verhoogd, voornamelijk tenge volge van de onkosten veroorzaakt door het aankoopen van Engelsche kolen, die in plaats van de vryWel geheel ontbrekende liuhrkolen worden gebruikt De dagbladuitgevers in geheel Midden- Duitachland besloten wegens de invoering van het niet te bokalen tarief weekloon der typografen van 36 miliioen mark aan alle arbeiders den dienst op te zeggen en de be- dryven De commissie belast met de regeling der byzonderheden van de ontruiming vaa Kon- stantinopel door de garnizoenen heeft haai werkzaamheden beëindigd. De ontruiming zal beginnen onmiddeilyk na de ratificatie van het vredesverdrag door de nationale vergadering van Angora. Volgens een telagrlm uit Angora zou Aii hoead Pasja, ondervoorzitter der Nationale Vergadering verklaard hebben, dat de re- geering definitief had besloten Angora te kiepen tot hoofdstad van Turkye. treffek- getfe- De verdragen van Washington betref ft de de beperking tlty»* bewapening ter het vier-mogendheden-veixirag nopens Stille Zuidzee zyn heden in werking den door de officieele uitwisseling der rati ficaties op het departement van buitenland- sche zaken door de vertegenwoordigers van alle onderteekenende mogendheden. Onmid deilyk daarna gaf het departement van ma rine last tot het schrappen" der Ameri- kaansche schepen die ingevolge de beper king der bewapening ter zee moeten ver- dwynen .Er zullen 28 tende 750.000 ton, wowlen BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Grootindustrieel gearresteerd. Te üusseldorf is de directeur van ljet Rheinhandelkonaern, de grootindustrieel Max Falk, gearresteerd onder verdenking dat hy goederen, die door de Franschen in beslag Waren genomen, heeft aangekocht en naar het buitenland uitgevoerd. Falk,. die in de gevangenis te Herford is opgesloten, zal zich wegens heling hebben te verantwoorden, daar de Duitsdie regee ring dergeJyke in beslag genomen artikelen als gestolen goederen beschouwt. BELGIË. De nadeelige gevolgen van de depreciatie van den franc worden reeds het heele land door, maar vooral in de groote centra, door de bevolking waargenomen. De boter-, vleedch-, aardappel- en steenkolehpvyzen zyn piet een vierde gestegen en vertoonen nog geen neiging tot stabilisatie. Ook uit het groot-hertogdom Luxemburg dat thans economisch en financieel één is met België, komen bittere klachten over de waardevermindering van den Belgischen franc sedert eenige maanden het ver plichte betaalmiddel aldaar en de toe nemende duurte van het leven. De Luxemburgers vragen zich met angst af waar het heen rpoet, nu de boter, welke een jaar geleden fn. 6 het K.G. gold, tegen frs. 14 wordt verkocht (te Brussel frs. 18). Ook betaalt Luxemburg zyn Roercokes, aan Frankryk, in Fransche munt, terwyl de Bel gische hoogovens dezelfde cokes in Belgi sche francs betalen, wat de concurrentie met.de Belgische en de Lotharingsche me taalindustrie met den dag lastiger maaf^ Reeds is het zoover gekomen dat 21 van de 47 in Luxemburg bestaunde hoogovens moesten worden gedoofd. Een groep van Belgische en Fransche dia- mantkooplui en juwelfers heeft besloten om jaarlyksche tentoonstellingen te organisee- ren van diamanten, byouterieën, goudsmits- werk en uurwerken. De tentoonstellingen zullen achtereenvolgens te Parys, te Brus sel en te Antwerpen worden gehouden. FRANKRIJK. Majoor Esterhazy. t Een Reu ter-telegram uit Londen meldt het overlyden van majoor Esterhazy, den schryver van het beruchte borderel van de Dreyfuszaak. Esterhazy stierf te Harpen den in Hertfordshire, waar hy onder een aangenomen naam leefde. w i ENGELAND. In antwoord öp een uitnoodiging van de regeering hebben 600 gemeenteraden plan nen ingediend voor werkverschaffing ter bestrijding van de werkloosheid. De koeten der beraamde werken zijn geraamd op 20.000.000 pond sterling. De regeering van den lersohen Vrijstaat heeft uitgebreide maatregèlen genomen om te beletten, dat aanhangers van de Valera hun leider zullen bevrijden. Doze heeft klaarblijkelijk voorzien, cjpt h(j opgepakt zou worden, want voor zijn vertrok naar En- nis heeft hy Patrick Rutledge aangewezen als waarnemend „president van de repu bliek". Noodlottige overstroonuag. Uit Engelsch Indië komt het bericht dat door de overstrooming van de Kawadi alle rjj8taanplantingen in Zuid-Birma zyn ver nield. Te Rangoon zouden 26000 vluchtelingen zyn aangekomen. VEREENIGDE STATEN. De correspondent van de „Daily Tele graph" is tegenwoordig geweest by het in terview, dat president CooLidge Dinsdag j.l. aan een groot aantal journalisten heeft toe gestaan. En hij meldt aan zijn blad dat ei slechts één opvatting omtrent liet door Coo- lidge medegedeelde bestaat, n.l. dat de nieu we president de binnen- zoowel als buiten landsclie politiek van wylen presMsnt Har ding ong-ewyzigd overneemt. Hy is evenals zyn voorganger van ooi-deel, dat de schade vergoeding en de inter geallieerde schulden twee afzonderlyke aangelegenheden zyn, die niet met elkaar moeten worden vermengt!. Ei moge eenige wyziging in de politiek van het Witte Huis komen, een wyaiging op on dergeschikte punten, die president Harding voornemens was in te voeren, voor het oogenblik echter is tiaar nog geen sprake van. Met^r- dan honderd correspondenten wa ren in het Witte Huis aanwezig en de hon derd verslagen over het onderhoud stemmen overeen in hun lovende beoonleeling. Het gemoedelyk uiterlijk-van den president, „a healthy boy", zyn innemende glimlach en zyn rustig betoog, vielen zeer in den smaak. H\j sprak vlot en duidelijk, zonder het ka rakteristieke van de „New England Yan- jcce" en ook het nasale gelpid ontbrak. De heer Coolidge's „mental machine" is goed in orde, merkt de correspondent op en er werden geen klachten vernomeii over de wyze, waarop hy de hem gestelde vragen beantwoordde. In den beginne scheen hy wat zenuwachtig, doch hy herstelde zich spoedig en het feit, dat hy een gehoor boei de, dat in den regel wat cyrfisch >rf schaar.sch in zijn waardeering is, kan een succes worden genoemd. STADSNIEUWS. GOUDA, 18 Augustus 1923. De ^bileumfeesten. De LOmmibSi^ voor Openbare Feesten heeft dit jaar een moeilijke taak geJiad. In andere jaren kon volstaan worden met een programma voor één dag, nu is er een heele week /eest Het uitgebreide programma, dat weldra op de aanplakborden en in de winkels zal prijken, geeft de volgende by zonderheden: Maahdag' 27 en Dinsdag 28 Augustus is er avondconcert op de Markt, terwyl er Woensdag 29 Augustus behalve een avond concert ook een bioscbopvoorstelling op ue Markt zal plaats vinden. Donderdag is het aantal des festiviteiten al wat grooter. Er zal dan 's middags een Ringryderij voor paren met tweewielige voertuigen gehouden worden; des avonds is er weer concert op de Markt, dat gevolgd ordt door een groot Vuurwerk. Of Vrijdag 31 Augustus, Koninginne- verjaardag, is het programma weer uitge breider. Het begint dan 's morgens met de traditioneele bespeling van het Carillon. In den namiddag wordt een iringrydery voor paren op motorrijwielen georganiseerd, ge volgd door kinder- en volksspelen op de MarkJ^ die zoowel voor de deelnemers als voor de toeschouwers geheel nieuw zullen zyn. Vrijdagavond is er behalvce het tradi tioneele Orgelconcert in de St. Jan, wederom een avondconcert op de Markt, gevolgd door een bioscoopvoorstelling. Maar de clou van de feesten zal Zaterdag 1 September zyn. Dat is de groote feestdag! Een muzikale réveille opent dien dag, ter wyl des voormiddags 10 uur de plechtige herdenking in alle kerken zal plaats vinden. Na afloop daarvan zullen ongeveer duizend kindoren onder leiding van den heer Joh. Fabriaan en met accompagnement van het Stedelijk Muziekkorps een groote zajxghulde brengen op de Markt, waar een Jubileum- Cantate en een Wilhelmina-Hymne zullen worden uitgevoerd. Onder leiding der Goudsche Zwemclub worden 's middags in den Bleekerasingel groote Zwemwedstrijden gehouden. Er is dan tegelijk concert op de Markt. Na afloop van de zwemwedstrijden vindt een groote sportdemoustratie met optocht plaats, waarbij verschillende gymnastiek vereenigingen hun medewerking verleenen. Om de feeststemming er in te houden illen, wanneer deze demonstratie geëin digd is, diverse muziekkorpsen een rond gang door de stad maken. Zaterdagavond is er als gewoonlijk con- irt op de Markt, totdat de eerste vuur pijlen en lichtbommen van het grootsche en schitterende Vuurwerk boven de Markt zul len knallen en uiteenspatten. Gedurende de feesten zal het front van het mooie Stadhuis electrisch wooden ver licht. De wedstrijd in straat- en buurtver- siering en verlichting zal zeker mede een groote attractie zijn. De Goudsche winkeliers xullen onderling wedijveren in het tentoonstellen hunner goe deren in fraaie étalages. Alles wijst er wel op dat Gouda het regee- ringsjubileum van de Koningin op grootsche Wijze zal vieren. Voor bijzonderheden raadplege men d* door de Commissie van Openbare Feesten uit te geven Feestwyzer, welke in 't laatst van de volgende week verschijnt. De voorbereidingen tot de feesten zyn w vollen gangj^Je muziektent op de Markt, de afrastering voor het pubiiek en de eabiné voor de bioscoop zijn reeds gereed. De Commissie ter versiering van de Markt schijnt grootsche plannen te hebben Er zal voor het stadhuis een prachtige wa terpartij. komen, die versierd zal wowlen met bloemen en planten, 's Avonds zullen deze in een. fantastisch licht verschijnen. 1 De Waag zal met bloemtrofeeën woiden versierd, de noodige toebereidselen zjjn ook daarvoor getroffen. De Commissie voor de versiering van de Havens en de Dubbele Buurt zal de bruggen electrisch doen verlichten. In de Haven zul len een drietal vlotten komen te liggen, met groen en bloemen versierd; 's avonds zullen ook deze verLicht worden. In het midden van de Dubbele Buurt zal een electrische kroonverlichting worden aan gebracht. De Hoogstraat en de Kleiweg zullen ook wederom fraai worden versierd, terwyl van andere buurtcommissies berichten komen dat er hard gewerkt wordt om gedu rende de feesten schitterend voor den dag Door het samenvallen dezer openbare feestviering met de land- en Tuinbouwten toonstelling en hare festiviteiten belooft de week van 27 Aug.—1 Sept. een feestweek te worden, zooals Gouda dae nog niet heeft gekend. De Goudsche Land- en Tuinbouwtentoon- Zoowei op het Kazerneterrein als op het terrein van de Sociëteit „Ons Genoegen" en in de gebouwen begint de tentoonstelling thans reeds vorm te krygen. De tenten voor de exposanten zijn op hel Kazerneplein opgeslagen en wachten op de verdere installatie; in de kazerne zyn tim- meneden en schildefs druk in de weer om de chambrees en zalen in tentoonstellings- lokalen te metamorphoseeren. De perska mer, met telefoon in de naibyheid, is al keu rig geïnstalleerd en wacht op dV journalis ten, die hier Donderdag 23 Aug. zullen ko men. In den tuin van „Ons Genoegen" wordt by het binnentreden reeds het welkom toe geroepen dat daar in sierlyke lettervormen in levend groen is geplant, met tal van an dere bewonderenswaardige plant-figuren. Aan de verdere tuinaanleg wordt hard ge werkt. Het groote Bloemenhuis is nagenoeg ge heel gereed om de bloemen, de groenten en het fruit in groote verscheidenheid te ont- De catalogus van de Tentoonstel ing, die alle bijzonderheden bevat, zal weldra ver- Tentoonstelling Stedelijk Archief. Ter gelegenheid van de feestweek zal in het gebouw van ifet Sted. Archief een ex positie worden gehouden van handteeke- ningen van belangryke personen uit de vaderlandsche en de stedelyke geschieden*, belangryke oude charters, incunabelen en manuscripten enz. Deze tentoonstelling, waar natuurlyk ieder historielievend Qouwenaar eens een kykje zal gaan nemen, is geopend op Maan dag 27 Aug. van 24 uur n.m., Dinsdag 28 Aug. van 15 uur n.m., Woensdag 29 van 10 uur v.m. tot 4 uur n.m., Donderdag 30 van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. en Vrydag 31 van 10 uur v.m. tot 1 uur nrni. en koste loos toegankelijk. De Tentoonstellingsdaxen op het Sportterrein. Het verslag van de jongste vergadering van de afd. Gouda en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, waarin mededeel ingen worden gedaan om trent de kosten der Goudsche Land- en Tuinbouwtentoonstelling op het Sportter rein, dient ter vermijding van onjuiste ge volgtrekkingen te worden aangevuld en wel in dezen geest dat in het genoemde bedrag fl.000.voor de twee dagen op het Sportterrein behalve de huur zyn begrepen alle verdere kosten, die beide dagen op het Sportterrein met zich brengen. Wijziging salarisregeling personeel gymnasium. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij Koninklijk besluit van 25 Mei 1923, Stbl. 217 ifc, met ingang van 1 September 1923, wijziging gebracht in de bepalingen vervat in bijlage B van het Bezoldigingsbe sluit Rijksambtenaren 1920 betreffende de bezoldiging van het personeel aan de rijks hoogere burgerscholen. Gelyk u bekend is, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor het verkrijgen van rijkssubsidie voor een gemeentelijke onderwijsinrichting de voor waarde gesteld, dat de salarisregelingen gelijk zyn aan die voor het rijkspersoneel. In aansluiting hierop heeft de Minister echter ten aanzien van de voorgestelde wij ziging bepaald, dat voorloopig de in bo vengenoemd Staatsblad vervatte regeling t worden overgenomen in afwachting van een nader door hem te nemen beslissing •ent de vraag, of voor behoud van het rijkssubsidie ook in de toekomst de eisch zal moeten worden gesteld, dat de rijksrege ling onveranderd voor de gemeentelijke in richtingen gelde. Hoewel het rijkssubsidie, sinds dit bij het koninklijk besluit van 28 December 1922, Stbl. no. 744 opnieuw geregeld is, aanmerke lijk is verminderd, bedraagt het toch altyd nog ongeveer ƒ20.000; (1922 ƒ20694. MARKT 39 GOUDA. Zaterdagavond en Zondagavond STRIJKJE. y A. v, RUITEN. een bo|lrug, dat voor de gemeenlek».- van groot ^lang mag w orden genoemd. Waar bovendien de regeling zoodanig dat geen der leeraren thans in salaris ach teruit gaat meenen wy te moeten voor stellen de nieuwe regeling te aanvaarden. Bij beschouwing der oude en nieuwe rege ling treft het. dat de nieuwe geheel breekt met het groepensysteem. Deelde de oude regeling de leeraren voor de bezoldiging in drie groepen, waarvan de laatste twee een z.g. stamsalaris genoten, de nieuwe rege ling kent niet anders dan bezoldiging per uur. Een gevolg hiervan is, dat de salaris sen, berekend volgens de nieuwe regeling aanmerkelijk lager zijnVlan de oude, zoodat deze regeling in de. toekomst tot bezuiniging leidt. Ook de bepaling, dat een leeraar zonder zijn toestemming 30 lesuren per week kun nen worden opgedragen, zal tot verminde ring der uitgaven aanleiding geven. Tenslotte maken wij er u op attent dat in de nieuwe regeling niet is opgenomen een bepaling omtrent het salarieeren van labo- ratoriumarbeid." Verbetering bestrating IJssellaan. Door de bewoners der IJssellaan werd aan den Raad verzocht maatregelen te tref fen, opdat de bestrating der IJssellaan wor de verbeterd. B. en W. hebben /riervoor het advies vin- gewonnen van de Commissie v^n bjjstand in het beheer der Gemeentewerken, die me dedeelde, dat zy Voornemens is by het op maken der begrooting van den dienst der gemeentewerken voor 1924 voor te stellen de herstelling der IJssellaan onder de bui tengewone uitgaven (kapitaaldienst) op te nemen. B. en W. kunnen zich hiermede ver- eenigen en stellen den Raad voor adres santen in dien geest te beantwoorden. Een slachtoffer van de ramp te Saint- Sauveur. Naar wij vernemen moet nog een oud- stadgenoote by de noodlottige ramp te Saint Sauveur om het leven zyn gekomen en wel Mejuffrouw C. Blauw, oud-directrice van het van Iterson-Ziekentyiis, die met haar zuster, Mej. F. E. Blauw, bot bet reisge zelschap behoorde. Zooals men weet stond zuster Blauw gedurende een reeks van ja ren aan het hopfd van het van Iterson-Zie- kenhuis en had zjj zich na haar vertrek uit deze gemeente te Amsterdam gevestigd. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 15 Aug. 1923: Johan Pieter, z. v. J. L. Hulleman en M. F. C. Houtman, I.. Tiertdeweg 5; 16 Aug. 1923: Gerftrdus, z. v. H. van Kooy en C. J. van Schaik, Pe perstraat 136; 17 Aug. 1923: Agatha Jo hanna, d. v. M. van Essen en A. J. Lagen dijk, Bockenbergstraat 28. ONDERTROUWD: 16 Aug. 1923: F. van Leeuwen en J. M. Meyer. M. Hermus en M. de Jong. K. L. Lugthart en C. van Hoorn. A. Pluim en N. H. Verburg. Agenda: 18 Augustus uur en 25 Augustus 2% uur telkens op het Stadserf. Repeti ties voor de jeugd voor de Jubileumcan tate. 20 Aug. 8 uur. Café Harmonie. Vergade ring „Door Eendracht Sterk". 26 Aug. Sted. Zweminrichting Internatio nale Zwemwedstrijd Holland.België. 27 Aug.1 Sept. Groote Land- en Tuin bouwtentoonstelling. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Voor deri Indischen dienst is o.a. be stemd de heer L. Goudkade, onderwij zer alhieF. GOUDERAK. De Raad dezer gemeente kwam gis teravond in openbare vergadering bij een. Tegenwoordig waren met den voorzitter, den heer Rupke, alle leden. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. De voorzitter deelde mede dat de regeling betreffende de waarborg som van den ontvanger is geregeld en is gebracht op f 5000. Eeri voorstel van B. en W. om hel salaris van Human voor de vleeschkeu- nngsuitvoering te brengen op f 75 werd goedgekeurd. B. en W. stellen voor de kinderen der beide scholen een herin nering te geven voor het a.s. jubileum van H M. de Koningin en daarvoor een subsidie toe te staan. De heer v. Kersbergen heeft tegen dergelijke uitgaven bezwaar. De voorzitter meende dat wij dit aan onze Koningin verplicht zijn'en meende •tsi waar alle omliggende gemeenten voorgaan, wij niet kunnen achterblijven De heer Tom steld voor een gulden per kind uit te trekken uit de gemeen tekas, zoo noodig f 1.25. Dit voorstel werd aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Van K» rsbergen. Aan de orde kwam daarna, wijziging heffingsverordening schoolgelden. De lieer v. Kersbergen heeft tegen bedoel de wijziging bezwaar, daar volgens art. 66 der onderwijswet dit niet noodzake lijk is, en onze gemeente toch ongun stig afsteekt bij naburige gemeente. De toestand nu nog to verzwaren, daar f.oc kan spr. zijn medewerking niet verlee nen. Zondetr verdere discussie werd het \oorstel aangenomen. De heer v. Kersbergen stelde voor nu ook de helling Iegelijk te verlagen en inkomens van f 1000 vrij te stellen van schoolgeld. Dit voorstel wetfi ver worpen met 4 tegen 3 steramen. Links tegen rechts. Een voorstel van den heer De Jong om vrijstelling te verleenen aan ouders wiei inkomens 1900 bedraagt, werd mol algem. stemmen aangenomen. Aan de orde kwam daarop wijziging gein. begrooting 1923 en machtiging tot betaling uit onvoorzien, werd goedge keurd. Een voorstel van B. en W om het vervolgonderwijs al le schallen, vond tegenkanting bij den heer Vleggeert en ook de heer v. Kersbergen zou dit zeer betreuren. De heer Tom wees er op, dat het hoofd van de bijzondere school het zou toejuichen indien dit onderwijs niet meer werd gegeven. Het voorstel van B. en W. werd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat B. en W. een aanmaning hebben gekregen van Ged. Staten om de instrtictie voor den ontvanger te wijzigen, daar bleek •lat de ontvanger over /neer gelden be schikt, dan zijn borgstelling bedroeg. B. en W. stellen voor deze zaak naar genoegen van Ged. Staten te regelen. Tot secretaris-boekhouder van het Burgerl. Armbestuur de heer Aj-ie Rad der Adrs.zn., no. t van de voordracht. No. 2 was de heer D. J. Kersbergen Sr. Voor dat tot deze benoeming werd overgegaan "wijdde de voorzitter enkele woorden van waardeering aan den over leden secretaris, den heer Adr.(Kadder. Op een verzoek van den heer J. Baas om ontheffing van hondenbelasting over het le halfjaar 1923. werd afwijzend beschikt. De voorzitter deelde mede dat inge komen was een schrijven van den in specteur der directe belastingen, waar in wordt medegedeeld dat volgens de jegeting van heffing I 24.000 inkomt en er noodig zal zijn f 32.000 Daar er niets meer aan de orde was werd de vergadering door den voorzit ter gesloten, waarbij hij niet herko zen leden van dezen Raad, de heeren Rook, Vleggeert en v. d. Eijk. woorden van dank richtte. Spr. meende de tolk te zijn van de gansche gemeente, wan neer hij de heeren dankt voor alles wat zij in het belang der gemeente heb ben gedaan. De heer Vleggeert dankte de voorzitter voor de zeer welwillende woorden, tot hem en zijn medeleden gericht. Zondag 19 Augustus 1923. GOUDA. Remonstr. Kerk. Geen dienst. £>t. Janskerk, 10 u. v.m. Ds. G. Sunder- meyer, pred. te Rit them. 6 uur n.m. Dr. G. A. v. d. Bergh vun Eysinga, paed. te Santpoort, voor Ds. Borger. Bediening H. Doop. Onderwerp: Het Goddelyke gezicht". Kleine Kerk, 6 u n.m. de heer C. A. de Vries, g. o. te Stelwyk. Luthersche kerk, 10 u. v.m. Ds. Bleeker, van Wildervank. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. Ds. Ve der, 514 u. njti. Ds. Sap. Kattensingel, 10 u. v.m. Ds. Sap, 5 uur n.m. Ds. Veder. BEKKEN WOU DE. Ned. Herv. Kerk, 10^4 u. v.m. Ds. J. N. v. d. Heyden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. P. J. Steen beek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk, Ds. M. v. d. Vegte Jr., Em. pred GOUDERAK Ned. Herv. Kerk, 10 u. vjn. en 7 u. njn. Ds. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 1014 u. vrni. Ds. J. W. Roobol. Geref. Kerk, 9 Mi "u. v.m. en 7 Mi u. n.m. Preeklezen. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. vjn. Ds. Kniphuy- zen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk, 10 u. vjm. Ds. M. Buis kool, 7 u. n-m. Ds. S. C. van Wijngaar den, pred. te Linschoten. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 9Vi u. v.m. Ds. Lekker- kerker uit Delft. Evangelisatiegebouw 6Vi u. n.m. Ds. Lek- kerkerker uit Dellt. HEKENDORP. Ned^ Herv. Kerk, 10 u. van. Ds. H. Use- brands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. vjn. Ds. J. Hoek. pred. te Ooudewater, 6 u. n.m. de heer P. Lyklema. Remonstr Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg, Em. pred. NIEUWERKKRK A. D. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. N. Luyendyk. REEUW1JK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. W.' I). van Wijngaarden, Em. pred. Woensdag 22 Augustus 1923. GOUDA. St. Janskerk. 12 uur. HuweRjksinxegening Ds. F. W. G. Verheul. Maandag 20 Aug 7Mi u. n.m. Ver. Calvijn. Ds. Kuilman uit Houten. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Seriewedstrydcn Voetbalvereen. „Gouda". Programma Zondag a.s 19 Augustus. 12 uur: Gouda 2—Excelsior 2 (R'dam). 2 uur. Gouda I—Excelsior I. 4 uur: Gouda 3—Alto I. ATHLET1EK. Op de morgen door ,,()|ympia" le houden alhleliekwedslriiden starten o. a. op de 800 en 1500 M. Holland's bes te lango afstandloopers Brouwer en Fprong van ..I) U.S. R'dam, respect, recordhouders van de 2 K M. en 20 K M. hardloopen. Verder komen nog op de 1500 uit o.a F. C. du Hen (D.F Doidrecht), P. Huybers (Neptunus, R'dam) en de kampioen 1500 M voor Voetballers P. Dullaart van ,,de Atli- tect" Vlaardingen. Op de nummers wel ke voor den beker tellen komen o.a. op de 100 M. uit W Jaspers en L. Duvm (Olympia), op de 400 M. o.a. W telen (Pro Palria, Zoelarmeer) en II van Eyk (Olympia). Op de 5000 M. o.a. A van Overdam (Pro Patrin, Zoeter- I meer), welke als 2e Hollander, na Sprong, de finish passeerde bij de in ternationale wedstrijden van Pro Patria Rotterdam, in het niunmer Dwars door Rotterdam", terwijl hij hel hoogsprin gen o.a. H. Splinter van de partij zal zijn. De toegangsprijzen zijn voor deze gelegenheid verlaagd, zoodat een ieder van deze meer en meer populair wor dende zomersport kan genieten. Postduiven. uitslag van de T.B.C.-vlucht van uit Charleroi op 12 A6g. is als volgt: 1. A. W. Bunnik 4 u. 39 m. 44 sec. 2 T. I). Both Sr. 4 u. 40 min. 16 sec. C. P. J. Boer, 4 u. 41 min. 21 sec. 4 G. Brenkman Sr., 4 u. 41 m. 59 sec. 5. C. Kuys, 4 u. 42 m. 01 sec., 6. F. de Jong, 4 u. 43 m. 21 sec., 7. A. W. Bun- nik, 4 u. 43 m. 34 sec 8. L. W. Veen, 4 u. 43 min. 43 sec-, 9. J. J. Holthui- zen, 4. u. 43 m. 54 sec.. 10. H. Heus 4 u. 43 m. 54 sec.. 14 L. tl. lluys 4 u 44 nu 06 sec., 12, L. H. Kuys 4 u. 14 min. 06 sec., 13X. van Dijk Wz. 4 u. 47 m. 18 sec., 14. H. Roodbol 4 u. 14 m. 14 sec., 15. P. Kulik 4 u 44 m. 12 sec., 16. A. van Vliet 4 u. 44 m. 43 sec 17. G. Grand ia 4 u. 45 m.. 18. W G. Plokkaar 4 u. 45 m. 01 sec., 19. J. Wassenaar 4 u. 45 m. 45 sec., 20. H. Lakerveld 4 u. 45 in. 51 sec., 21. A. V' Bunnik 4 u. 46 m 04 sec., 22. L. tl. Kuys 4 u. 46 m 16 sec., 23. C. van Dijk Wz. 4 u. 49 m. 37 sec., 24. F. IJiselstijn 4 u. 46 m. 52 sec., 25. S Tak 4 u. 46 m. 55 sec 26. J. Atuiaars 4 u. 47 m. 41 sec., 27. T. D. Both St. 4 u. 47 m. 32 sec., 28. G. Smit Gr 4 u 4£ ui 57 sec., 29. C. van Dijk W. 4 u. 50 m. 56 sec., 30. G. Brenkman Jr., 4 u. 48 m. 10 sec., 31. J. H. Rietveld 4 u. 48 m. 15 sec., 32. W. Houtman 4 u. 48 m 16 sec., 33. J. Annaars 4 u. 49 m. 13 sec., 34. T. Sas 4 u. 49 m. 20 sec., 35. Chr. Gouda 4 u. 49 m. 29 sec., 36. C. P. J. Boer 4 u. 48 m. 38 sec., 37. H. Verbrugge 4 u. 49 m. 40 sec. 38. A v d. Pool* 4 u. 49 m, 46 sec., 39. J. Dijkman 4 u. 49 m. 46 sec., 40. J. Hoo- gerdijk 4 u. 49 m. 48 sec., 41. G. v. d. Want 4 u. 50 42. J. Wassenaar 4 I. 50 m. 18 sec., 43 C. van Dijk W 4 53 m. 08 sec.. 44 G. L. Hammer 4 u 50 m. 22 sec., 45. C'. P. J. Boer 4 u. 50 m. 29 sec 46 V. van Vliet 4 u. 50 m. 33 sec., 47. A. W. Bunnik 4 u. 50 m. 39 sec., 48. H J. Scholten St. 4 u. 50 m. 43 sec., 49 G. Smit Gr. 4 u. 50 m. 43 sec 50 E Lammertse 4 u. 53 m. 37 sec. Wegens plaatsgebrek kunnen wij den volledige uitslag mei publiceeren. Er waren in concours 321 duiven. De 200ste duif had een tijd: 505-25. Houdt de rechterzijde vsn den weg. De Hooge Raad heeft in een straf zaak betreffende een aanrijding yft'n eet. wielrijder door een automobïHsl een beslissing genomen, waarbij over wogen werd, dat het houden van de verkeerde zijde bij het maken van een bocht voor hen, die zich op den inge- sugeri weg bevinden, een zich plotse ling voordoenden toestand van onzeker heid schept, waarmede zij veelal niel tijdig genoeg rekening kunnen houden, zoodat die daad van een bestuurder zeei onvoorzichtig en gevaarlijk is, en moet worden beschouwd als de..grove" of ..werkelijke schuld", bedoeld bij Art. 308 Strafrecht. Naar aanleiding van dit arrest wordl er in „de Kampioen" op aangedqpngen dat de politie veel meer de hand zal tonden aan de Motor- en Rijwielwet. ..Het is", schrijft dit blad. ..dringend nocdzakelijk. dat wij eindelijk eens een algemeene verkeerswet krijgen. Waar Wacht dit toch op, zit men er verlegen mede op het departement, de A.N.W.B. zal er gaarne een ontwerpen, in overleg met andere weggebruikers maarlaat er toch eetw iets ge beuren!" ONZE KOLONIBN. Hevige explosie. Op een bourterroin van de Bataafsche te Soeban Boeroeng in hel Palembang- sche heeft een geweldige explosie plaats gehad, waardoor drie inlanders zijn gedood en zes gewond. De Kuropednen hieven als door een wonder gespaard. De schade is aan zienlijk. ADVÉRTENfÏEN. Heden overleed te den Haag onzs beste Zwaiger, de heer Jaques Anne Franqtis van dar Meer van Kuffelar A J HOOGF.NDUK VAN GAP PELLEN—VAN HOUWKNINGE. W HOOGKND1JK VAN CAP- PELLEN. GOUDA. 17 Aug 1923. «107 M VOORLOOPIG KOSTELOOS. By vonnis der Arrondissements-Recht bank te Rotterdam. d.d. 15 Augustus 1923 is B. C. VAN HOFWEGEN, koord en touwhandelaar, vroeger wonende te Gouda, thans te l.ekkerkork aan den Kerkweg, ver klaard in staat van faillissement, zulks met benoeming van den E.A. Heer Mr. S. G CAN ES, Recher in voormelde Rechtbank tot Rechter-Commissans en van den onder- geteekeode tot curator 2301 19 De Curator, Mr H. P. C. M. DE WITT WIJNEN GOUDA. 16 Augustus 1923. Heelkundige en Vrouwenarts van Iterson Ziekenhuis is tot 3 SEPTEMBER a s. De COMMISSIE VOOR OPEN 1JAR F. FEESTEN maakt bekend dat op Vrijdag 31 Augustus vsn 3—5 uur <»p de Markt zullon plaat*» hebben als Behendigheidswedstrijden voor jongens en meinjes, Prik karren wed strijd, Zakloopen, Hinderniswed loop voor jongens, Blindelings Prysknippen voor meisjes, Doel- schleten voor jongens en meisjes, Bokspringen voor jongens in groepen van vier waarvoor tal van geldprijzen worden uit geloofd 2297 40 Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de kleine biljetten. l>e inschrijving wordt opengesteld voor jongens en meisjes beneden 14 jaar op Woensdag 22 en Zaterdag 23 Augustus, van 24 uur n.m. in het IIOTKRHUIS. tengevolge van doorliggen, smetten *n jeuken by kinderen, brand-, snij- en ver vuilde wonden, winterhanden en voeten, ge sprongen lippen, ruwe huid, hu id verschil- fertng, kloven, barsten, zweren, open b»®- ncn, ptjnl(jke bloedende in en uitwendige aambeien geneest men met Wortelboer'a Zalf van Jacobs Maria Wortclboer. Verkrijgbaar 76 cent by de verkooper» vsn Wortelboer's Artikelen. 956 16 Üchoone volle lichaamsvormen door Dr. Fr. STKlNER's OOSTER8CHE KRACHTPIL- LBN voor Dames wonderbare Bustes. ,>ok ▼oor herstel lenden en zwakken. Bekroond met gouden medailles en eere-diploms's. In 6—8 weken tot 30 pond toeneming. Gegar. onschad. Door Artsen aanbev Streng reëel. Vele dankbet. Prys per doos van 100 at. f 3.50, 200 st. f 5.50. Franco thuis onder remb. J GURSKI, Postbox 106. Den Haag. 2044 14 MARKT 26 I wou j Het oude, alom bekende, beproefde en afdoende geneesmiddel tegen RHEUMATIEK. JICHT. ZENUW PIJNEN. SPIT. enz. 18 ALLEEN ECHT, als*de verpakking is voorzien van DEN NATION ALEN BANDinet het opsshrift .Minn n-hi mi t KOOPT DUS UITSLUITEND RICHTER S ANKER PAIN EXPELLER met nationalea band en opschrift en weiger beslist elke andere, aan J gezien wij daarvoor geencrlei ver- antwoording op ona kannen nemen. Pri/t f 0 91. f 1.10 on 2.H By milt apvihektri •i» drogltH». Ad. Richter s. Cie. Rotterdam. Verkrijgbaar te Gouda bij ANTON COOPS, W{jdatraat. Staanplaats HAASTRECHT. HEDEN ZATERDAGAVOND S uur MOROEN ZONDAOAVOND S uur In tMlde vooratallIngun zal hot paard van Slagar VWtLKUN medewerken. DE DIREÓTIE.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2