p o jnt V NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15316 Maandag 20 Augustus 1923 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I j A I zijn uit lef of do 62* Jaargang HET GELUK OER RIJKEN ft I BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIJEU WERKERK OUDERKERK OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx. Het Fransche antwoord. 0 zegt meneêr I t or mijn diges- irlijk”. ant- en ingea-jnden rermeld Zatar- J. 35, 36, 38/40, Plannen voor het huis. was praktisch mensch; hij is vertellen, (Wordt vervolgd.) ver- van tafel om zijn middagmaal te gebruiken. HOOFDSTUK VIII. )ls en Jansen 'inkel, hevig al een groote ademhaling" tot van heel lekkere anaen. afgezworen Is. aint Jansen. 18, 22/25, 29. 36, 38, 40, 43, wit speelt: 32 14. BK. nclub „Gouda”, wacht by den aan het loka 5.15 v.m. —5.19 —5.20 -5.22 —5.23 —5.2b —5.26 I De Interparlementaire Conferentie te Ko. penhagen heeft in haar slotzitting de inge diende resolutie inzake de rechten en ver plichtingen der nationale minderheden aan genomen. De door generaal Spears ingedien de resolutie, waarin het bestuur werd uit- genoodigd een bijzondere commissie te be- FEUILLETON. (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van M«vr J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. n no. 66 is: r-41, 48—43, Het is verbazend zooveel moeite wij ons geven om anderen van iets te over tuigen, en hoe weinig moeite voor ons- zelven om krachtige overtuigingen deel achtig te worden, alsof niet daarin de eer ste voorwaarde bestond voor onze tevre denheid. daar is hij nu een kundige man, en BULTEN LAFi DSC H NIEUWS. FRANKRIJK. Het overlijden van Ester hazy. De „Evening Standard" meldt eenige bij zonderheden over het leven van Esterhazy in Engeland, den uit het Dreyius-proces zoo berucht geworden Frunschen stafofficier De majoor, die in Harpenden, in het district Hertsfurdahire is gestorven, had den naain van graaf de Vuilement aangenomen. De weduwe >an den majoor verklaarde zelf mets van de Dreyfuazaak af te weten. Haar man sprak er nooit wer. Allean had hjj haar gezegd, dat de beschuldiging, ais zou hy een spion zijn geweest ten behoeve van Duitschland, onwaar was. Aanvankelyk woonde Esterhazy in Pad dington. Ia ter trok hy naar Hertsfordahire Hjj hield zich bezig met litterairen arbeid, doch volgde ook met nauwkeurigheid de po litieke gebeurtenissen. Hij leefde geheel van de opbrengst van zyn werk. Opmerkelijk is, dat de bewoners van Har penden pas by den dood van den graaf de Voilement hebben vernomen, wie in werke- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bexorgkriagji 15 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkriagi 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Ad vertentién in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigbeids-advertentiën de helft van den pr(ja. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN1-4 regale ƒ2.04, elke ragd maar /«.IK O» de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentikn en ingeaonden mededeelingen bij contract tot sear garedaeeer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatanrimte. Ad vertentién kunnen worden ingezonden door tusschankomst van Bollede boekhan delaren, Advertentiebureaui en »nze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing bet Bureau zijn mgekomea, teneinde van opname vonakord te ajjn. I voor je ze- ing een ge- nerkl meneer uewyii is ue uuune opnieuw begon nen. twee Uagen neoüeu aueu geleeicl in ue noop uat nut nu un zou zyn, die hoop is ai weer vervlogen. Vandaag treedt de prys- veriiodging van circa *>3 van het Itiiei- niscn-Vv esilulische Kohiensyndicat in wer king en de andere verkoopsorganisaties zul len daariiy met veel ten achter blijven. Hier mede komen de pryzen voor binnenlantisdie Kolen boven de wereldmarktpryzen, vooral ook wegens de nieuwe verheuging der spoot - tarieven, welke in werking treden en waar door de vervoerkosten tienmaal zoo hoog zullen zyn als de tot nu toe geldende, het geen beteekent: 1.2 millioen maal de vredes- tarieven. Morgen zal een ton Engelsche ko len 35 millioen Mark kosten en een ton Duitsche kolen 85 millioen Mark. Het is nog niet te berekenen, wat dit voor de in dustrie zal beteekenen. Vast staat echter, dat alle pryzen sterk in de hoogte zullen gaan. De gasprys wordt 200.000 mark per ku bieke meter, een prys die byna niemand meer betalen kan. In het boekdrukkersbedryf is het overeen gekomen bedrag 36 millioen mark per ty- niet te betalen en men gedwongen de bedrijven ge- Uiten of den arbeidstijd be- i een andere ten naar de zegt Kareis, liveid lekkere en. «ijkt schichtig listerend voor n gaan?" ven met ant- zich heen en g 10, 12/14, 16, Alle Forsytes hebben, zooals alge- ireen is aangenomen, schalen, evenals dat buitengewoon nuttige dier, dat tot een soort lekkernij is geworden, met andere woorden: zij worden nooit ge zien, of, indien gezien, nooit herkend zonder hun natuurlijke omgeving, die is samengesteld uit omstandigheid, eigendom, kennissen, en echtgenooten, die zicii met hen schijnen voort te be wegen in hun tocht door een wereld, die bestaat uit duizenden andere For sytes, met hun omgevingen Men kan zich een Forsyte niet voorstellen zonder grceiplaats; hij zou zijn als een roman zonder intrige, hetgeen men algemeen als een afwijking aanneemt. In de oogen van een Forsyte scheen Bosinney geen groeiplaats te hebben hij scheen een van die zeldzame en on gelukkige menschen te zijn, die door het leven gaan, omringd door omstan digheden, eigendom, kennissen en echt genooten, die hun niet toebehooren. Zijn kamers in Sloane-Street, op de bovenste verdieping, waar buiten op een plaatje zijn naam „Philip Baynes Bosinney, architect” stond, waren niet die van een Forsyte. Hij had geen zit kamer, afgescheiden van zijn kantoor, maar een groote hoek wag_ afgeschut om een levensbenoodi'’'41*-ver- l.ergep ea lakke- GOUDSCHE COLRANT. 12) - Hij liep zoo zacht als een kater door de kamer, om op de bel te drukken. Zijn bevelen waren: „Diner te zeven uur. Indien zijn meester sliep, wat dan? Uit dien toestand zou hij hem «poedig wekken; de nacht was om te slapen. Hij moest aan zichzelf denken, want hij moest om half negen in zijn Club zijn. In antwoord op de bel verscheen een jongen m livrei met een zilveren soep- ttirine. De knecht nam die uit zijn 'handen en zette ze op tafel, daarna ging hij bij de deur staan, alsof hij het gezelschap de kamer moest binnenlaten en zei op plechtigen toon: „Er is opgedaan, meneer!” Langzaam verhief de oude Jolyon ’ich van zijn stoel, en nam plaats aan Twee volslagen tegenovergestelde richt lijnen nopens de Europeesche politiek wer den gisteren in Londen door bekende adel lijke couranten-eigenaavs in hun eigen bla den het Britsche publiek op klenunenden ‘toon aanbevolen. Terwyl lord Beaverbrook in de „Sunday Express" zyn stokpaardje (hervatting van de Britsche „Splendid Iso lation”) berydt, waarschuwt volgens de Tel. leid Rothermere, de hoofdeigenaar van de „Daily Mail", „Evening News”, „Weekly Despatch" en „Sunday Pictorial”, in het laatstgenoemde geïlluste'erde Zondagsblad met grooten ernst tegen de gevaren, ver bonden aan een uiteenvallen van de En tente. De redeneenng van lord Beaverbrook is ongeveer als volgt: Isolatie is voor Groot- Brittannië zoowel veilig als voordëelig. Amerika gaf het voorbeeld. Het onttrok zich aan de Europeesche aangelegenheden, eischte van zyn Europeesche debiteuren de betaling der schulden, riep zyn bezettings troepen uit Duitschland terug, verkreeg het recht van de Duitsche schadeloosstelling al lereerst zyn bezettingskosten terug te ont vangen, bemoeit zich overigens geenszins meer met de Europeesche kwesties en geen enkele andere mogendheid ziet Ameri- De débade van de mark. Het antwoord van Frankrijk op de En- gelsche nota is aan den Belgischen premier tar hand gesteld. Morgen of Woensdag, zoo wordt gemeld, zal de Belgische minister raad de nota bespreken. De grootste stil zwijgendheid wordt in regeering.skringen bewaard en naar verluidt zou het antwoord vandaag ook aan de Engelsche regeering worden ter hand gesteld. Ingewijden meenen te weten dar de Fran sche regeering zich bereid verklaard heeft haar houding in het Ruhrgebied te wijzi gen indien de Duitsche regeering haar ge zag aanwendt voor de opheffing van het verzet, en indien men Frankrijk de beta ling van zyn vordering absoluut zou zekeren. Indien Engeland de betaling hetgeen Duitschland aan Frankryk ver schuldigd is, zou kunnen garandeeren, zou de Fransche regeering bereid zyn het Ruhr gebied te ontruimen, doch het zou noodza- kelyk zijn, dat deze waarborg volkomen zekerheid geeft en als een vaststaande be taling beschouwd zou kunnen worden, zoo- dat met deze garantie de schuld betaald ge acht kan worden. Het Ruhrgebied is slechts een pand, en een middel om pressie op Duitschland uit te oefenen. Binnen enkele dagen zal wel blyken of dit gerucht juist is. Uit een rede door Poin caré gehouden te Oharleville ter gelegen heid van de onthulling van een monument voor de gesneuvelden komt maar al te duidelijk de onverzoenlijkheid naar vo ren. Poincaré herinnert aan het offensief in den herfst van 1918, dat tot de bevryding van de bezette departementen leidde. Toen scheen het, aldus de premier, dat de geal lieerden, die zoo nauw met elkaar samen werkten en zich zoozeer bewust waren van de solidariteit en de wederzijds bewezen diensten, tezamen in vredestijd het werk zouden voltooien, dat zij in den oorlog wa ren begonnen. Inderdaad werkten alle ge allieerden samen by de opstelling van de vredesverdragen die Europa moesten her stellen, doch het b gemakkelyker in benar de tijden de noodzakelijkheid van een vol komen samenwerking te begrijpen, dan wanneer die periode voorbij is. Die samenwerking heeft het leven van eiken geallieerde in het bijzonder gered, daarom is het niet mogétyk, aldus Poin caré dat deze samenwerking nutteloos is geworden, nu het leven gered is. Frankrijk beschouwde elke handeling en elk woord, dat deze samenwerking zou kunnen vertroe belen, of verstoren als een misdaad en Frankryk is steeds bereid om te zamen met zijn geallieerden naar de mfddelen te zoe ken, die de moeilijkheden waarmee de ge allieerde landen te strijden hebben, kunnen verminderen. •ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per weak 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per loowr geschiedt Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bil onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int 82- Redactie Tel. 545 waren de hoofdbeginseh verdediging van EngeU zeemacht en allianties w het continent, welke teg gelands vyanden waren; De Fransch-Brit- sche samenwerking was gedurende latere jaren, met uitzondering van den Napoleon- tischen tyd, de hoeksteen der veiligheid van Engeland en van den Buropeeschen vrede. Twee der grootste Briinhe premiers van den laatsten tyd begrepen dat: Gladstone, de beroemde liberale staatsman, schreef in 1860: „De alliantie met Frankryk is de ware grondslag van den Europeeschen vrede”. Zóó was ook het leidende beginsel van de buiteniandsche politiek van Disraeli, den conservatieven staatsman. Deze verklaarde, dat de handhaving van den vrede hoofdza- kelyk slechts kan worden verkregen door een duurzamen overeenkomst met Frank rijk. Dat geldt tegenwoordig nog veel meer dan vroeger. Groot-Brittannië kan niet al leen staan. De nieuwe oorlogsmiddelen heb ben zyn isolatie voorgoed ónmogelijk ge maakt. Frankrijk staat op het continent aan het hoofd van een groep mogendheden. De ontbinding van de Entente zou opnieuw Europa verdeelen in tegenovergestelde kamipen, waardoor Engeland niet alleen zijn luchtmacht en zyn aantal kleinere oorlogs schepen aanmerkelijk zou moeten vermeer deren, maar ook de dienstplicht weder zou moeten invoeren. Door zich van Frankryk of te scheiden en Duitschland te styven in zyn onwil stuurt Engeland aan op een nieuwe wereld oorlog. noemen, die belast wordt met de taak óen huldigen toestand in Europa, in het by zon der de quuestie der gedemilitariiwerde zones, te bestudeeren, teneinde een intensieve c»m- nagne van alle regeenngen der wereld te orgamseeren ten gunste eener algemeen» vermindering der bewapening, weru het be stuur- ter ainandeiing vourgeiegd, nadut de oorspionkel yke outwupeningsi esoiutres van dr. Munch (Denemarken)en Butler (Enge land) den volgen dag waren aangenomen. De eerste drong aan op de noodzakelykheid tot het treilen van maatregelen, die den invoer en uitvoer van producten en grond stoffen voor oorlogsdoeleinden verbieden of beperken, en op het doen van een beroep op de verschillende groepen om handeisverdi a- gen, die de betrokken staten op geiyKeu voet plaatsen, te steunen. De tweede sprak zich uit ten gunste van den terugkeer tot een gezonde fiscale poli tiek, in de eerste plaats door het in even wicht brengen der budgetten en het erlan gen van credieten voor de landen, welker unancieele positie te zwak is om hun her stel zonder buiteniandsche hulp mogelyk te maken. De derde verzocht de conferentie vast te stellen, dat voor verschillende Euro peesche staten geen maatregelen van econo misch of financieel herstel doeltreffend kunnen zyn, zoolang het gewichtig pro Heem der schadevergoeding met op bevre- iiigfiiue wyze is opgelost. Een resolutie, door Linühagen (Zweden; ingeuiend, waarin de Ver. Staten werd ge vraagu tot den Volkenbond toe te treden, '.enemde aan een oplossing van de sehude- vergi edingskwestie mede te werken, werd gewe gerd na protest der Amenkaansche delegatie. lijken stoel, zijn pijpen, een spintus- stel, en zijn muilen. Het zakelijk ge deelte van de kamer had de gewone p’eubiieering: een open kast met loket ten; een ronde, eikenhouten tafel; een waschtafel, die men kon dichtslaan; tenige harde stoelen, en een «taanden lessenaar van grooten omvang, bedekt met teekeningen en ontwerpen. June had er tweemaal onder de hoe de van haar tante thee gedronken. Men veronderstelde, dat hij een slaap I umeir had aan de achterzijde. Voor zoover de familie in staat geweest om zich op de hoogte te stel len van zijn inkomen, bestond dit uit twee toelagen van twintig pond voor hel geven van inlichtingen, met nu en dan eens een salaris, en iets van meer waarde een jaarlijksche toela ge van honderd vijftig pond, volgens het testament van zijn vader. Wat er van zijn vader was uitgelekt, bleek niet zoo heel geruststellend. Het scheen, dat hij in Lincolnshire platte- landsdokter was geweest, en geboortig was uit Cornwallis. Een in hel oog loo- ende verschijning, die neiging toonde um Byron na te volgen in zijn graaf schap een zeer bekende figuur. De aan- geheuwde oom van Bosinney, Baynes, van Baynes en Bildeboy, een Forsyte in instinkt zoo al niet in naam, had slechts weinig van zijn zwager te dat de moeite waard wa» „Een dwaze kerel, sprak altijd van Stijn drie oudste jongens als: „goeie schepsels, maar zoo dom,” zij maken hel allen uitstekend in de Indische ambtenaarswereld! Philip was de eeni- ge van wien hij hield, ik heb hem op de vreemdste manier hooren praten; eins zei hij tegen me: „Mijn beste ke rel. laat je vrouw nooit weten waaraan je denkt!” Maar ik volgde zijn raad niet op ik niet, hen excentrieke man! Hij placht tegen Phil te zeggen: „Of je leeft als een gentlemen of niet, mijn jongen zorg er in elk geval voor dat je zoo sterft.” En hjj liet zich balsemen in een rok. met een satijnen das, en een diamanten doekspeld. O, hij was eui origineel; dat kan ik u verzeke ren!” Over Bosinney zelt sprak Baynes met varmte, doch met een zekere deernis. „Hij heeft een streep meegekregen van zijns vaders Byromsme. Zie maar t ens naar de wijze, waarop hij zijn kansen wegwierp, toen hij mijn kan toor verliet; zoo maar weg te trekken voor zes maanden met een knapzak 1 n waarvoor? Om buiteniandsche ar chitectuur te bestudeeren Buiten- landsche! Wat verwachtte hij toch? En J- -- h" longe maakt nog geen honderd pond per jaar! En nu is deze verloving hel beste wat kon gebeuren maakt hem een praktisch mensch; hij is een hen, die den geheelen dag in bed liggen en den geheelen nacht op zijn, eenvoudig omdat ze geen methode heb ben; maar er is geen zonde In hem Leen onsje zonde De oude Forsyte is een rijk man!” De heer Baynes maakte zich buiten gewoon aangenaam voor June, die in men tijd zijn huis iu Lowndes Square dikwijls bezocht. „Dit huis voor meneer Soames wat een uitnemend zakenman is hij is juist wat Philip noodig heeft,” placht hl, legen haar te zeggen, „u moet niet denken, dut u in dezen lijo veel van hem zult zien, mijn lievfe jonge dame. De goede zaak de goede zaak! De jonge mah moet zijn weg maken, foen ik zoo oud was als hij, werkte ik dag en nacht; mijn lieve vrouw placht te gen rnij te zeggen: „Bobbey, werk met te hard, denk aan je gezondheid,’ maar ik spaarde mezelf nooit!” June had zich beklaagd, dat haar ver loofde geen tijd vond om naar Stanho pe Gate te komen Den eersten keer dat hij weer kwam, waren ze nog geen kwartier samen ge weest o! mevrouw Septimus Smalt kwam die er een meesteres in was, om de meest ongelegen oogenblikken voor haar komst uit te kiezen Daarop stond öo- smney op en verborg zich, zooals te voren was overeengekomen, in het klei ne studeervertrek, om daaj- haar heen gaan af te wachten. „Mijn lieve,” zeide tante Juley, „wat h* hij mager! Dat heb ik dikwijls bij verloofden opgemerkt; maar je moet het niet erger laten worden. Hij moet Bar- hw’s extract van kaifsvleesch nemen, het heeft je oom Swithin zooveel goed gedaan!” Een rede van Poincaré. Handhaving van de Fransch-Britsche entente. De débade van de mark. De Interparlementaire Unie. Wjj zyn van oordeel dat de Britsche re geering zich vergist wanneer zy zegt, dat de bezetting van het Ruhrgebied de directe of indirecte oorzaak is van de werkeloosheid in Engeland. Deze werkloosheid, zoo merkte Poincare op, was in het afgeloopen jaar nog grooter en toen was het Roergebied nog niet bezet. In plaats van een dispuut te beginnen over de wettigheid van de Ruhrbezetting aouden wy beter doen naar een practischc oplossing van de problemen te zoeken, die ons allen interesseeren. Alleen een vrede, welke op een solide basis is gevestigd, en die de heerschappij van het recht verze kert, kan in Europa het economisch en mo reel evenwicht herstellen. Een dergelyke vrede eischt de logische uitvoering van de geteekende verdragen. Frankryk vraagt niets anders en Enge land kan niets anders willen. Wjj moeten ten slotte dus wel tot overeenstemming ko men. De ontelbare getuigenissen, welke ik persoonlijk hSb ontvangen uit ons vriend schappelijk gezinde landen, speciaal uit En geland, wyzen er op, dat de openbare mee- ning in den vreemde iederen dag opnieuw de oprechtheid van onze bedoelingen beter begrijpt en ons steeds gunstiger gezind wordt. Zij begint de beschuldigingen van imperialisme, welke tegen ons land geuit worden, belachelijk te vinden. pograaf gewoon zal dan ook wei heel moeten npi korten. Het broodkaartenvrye brood, waarvan de prys verlaagd was van 240.000 tot 200.000 mark, wordt vandaag weer 260.000 mark en de pryzen van het ineel stygen dermate, dat ook het op broodkaarten ver strekte brood weldra zal moeten volgen. De bakkers zullen 22 dezer een vergade ring houden om te bepraten, wat zy moe ten doen. Reeds zyn bakkers, die in de zelfde buurt wonen, er toe overgegaan, hun bedryf in bakkery van één hunner te concentreeren, ten einde minder te verloo- nen. De luonen toch vormen een van de zwaarste posten op de bedryfsrekening. Van margarine en vetten konden de prijzen zich nog op het iets lagere niveau handhaven, inaar de boterprys is weer ge stegen en bedroeg Zaterdag 1.300.000 mark per halve kilo. De vleeschprys heeft het bedrag van 1 millioen mark per pond be reikt De aanvoer van aardappelen neemt toe, waardoor de pryzen iets dalen. De organisatie van Berltfnsche hoteliers heeft besloten, een multiplicator m te voeren. Maandag wordt daarmede begon nen en zullen de hotelpryzen 450.000 maal de vredesprijzen bedragen. wyst er vervolgens op, *ut Ue ajneriKaau- sene senutoi isinuoi, ue fcinvioeuryke repu- miKemsciie voorziciei' wan u» nnancieeie scnaalscomnussie, zien onlangs als vuigi heelt uitgelaten; „EurojiM staat voor het ge vaar van een nieuwen wrlog en ik hoop, dat Amerika zich buiten de Europeesene verwikkelingen zal houtfen Laten wy zoo zegt de eigenaar va» de „Sunday Ex press ons uaaraan sjjiogelen en ons ook van het continent terugtt'ekken voordat al daar de dreigende ontWierswoiken losbar sten. Lord Rothermere geefi blyk van «en ge heel andere zienswyze. Zyn uitvoerig en be redeneerd artikel dringt tot opschrift: „Europa zonder de Entente Hy betoogt het volgende: De Britsche regeering heeft door haar jongste nota aan Frankryk en Beigie ge richt, welhaast het werk,ongedaan gemaakt van koning Edward, d<n „vredeskonmg die 20 jaar geleden de Entente grondvestte en aangezien de regeering blijkbaar haar politiek zal handhaven, kan alleen het Brit sche volk de Entente redden. Sedert de Nor- mandische veroveringen (in de elfde eeuw) van de nationale 1: een voldoende mogendheden op standers van En-

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1