IAZIjN ING JEYS jOM 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. .eten No. 15318 Woensdag 22 Augustus 1828 62«Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen lit Blad. •'i korting. 1 l ELEN lekmrt. 1RECHT HET GELUK DER RIJKEN 1EID -!- Het schadevergoedingsvraagstuk. OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, een ■KTE D. aan. Gij zhling slaken, nde vloeistof n huid inaan- paardruppels de prikkeling gij zult weer ialseennieuw Deze eerste et begin van et langer uit, eenfl.D.D.D. i 4e druk, 2.40 i' I I i ‘POAH G zeer ■i 2308 «18 00 een groote ÈTHODEN, 1.— :hen lichame lijke ZIEKTEN. 1625 10 Een bunkbiljetenproductie van 60 billtoen per da#. De bankbiljottenproductie zal einde der week op ongeveer 60 billioen da gelijks worden gebracht. Nog in den loop van deze week zullen de 100-millioen-biljetten in circulatie l omen. kDlNAS OOTORKO AWlAND f BAAI «5 JRANT 270 lAG i|| ffi (raat 244 oon 1148 i FEUILLETON. (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. 1753 33 eery te Baarn zijn F. ten Cate, Spe- De maatregelen tot bestrijding van den noodtoestand in Duitschlaad zyn nog niet bekend gemaakt, geen officieele mededee- ling wend nog gedaan omtrent de maatre gelen, die de Regeering zich voorstelt te treffen. De bladen publiceeren allen wel verschillende mededeelingen, de meest be trouwbare zijn echter alleen vermeldt in Stresemann’s orgaan de „Zeit”. Het blad bericht dat de geweldige duurte en de nieu we val der mtfrk het voornaamste onder werp der beraadslaging in het rykskabinet vormden. Er zal een poging worden gedaan om door financieele en politieke maatrege len een verdere daling der mark te verhin- b ■•r In Belgische kringen is men zeer tevre den over den verzoeningsgezinden, doch niettemin krachtigen toon, waarin het Fran sche antwoord is gehouden. gaan en de Regeering oen, nieuwen leider hebben aan te wjjzen. Naar verluidt heeft zy reeds iemand bereid gevonden de plaats van Dr. Havenstein in te nemen. De Rote Fahne publiceert een telegram uit Moskou, dat het uitvoerend comité van het communistisch verbond van vakvereni gingen gisteren het bosluit heeft genomen zich to tde arbeiders aller landen te wenden met het verzoek de Duitsche arbeiders in hun stryd tegen de reactie met moreele en materieele middelen te steunen. Het uit voerend comité stelt zelfs een Duitsche goudmark ter beschikking van de arbeiders, die het slachtoffer van de jongste staking mochten zijn geworden. Uit dit bericht zou men eenigszins kunnen opmaken waar de fondsen vandaan komen waarmee de Duit sche communisten huishouden. De Vorwaarte wees er gisteren nog op dat de groote vakvereenigingen en de so- ciaal-democratische partij nauwelijks nog in staat zijn het noodige geld voor een en kele circulaire op te brengen, terwijl tijdens de jongste staking de communisten met niet minder dan 5 verschillende circulaires op een enkele sociaal-democratische circulaire antwoordden. De Britsche regeering heeft nog geen be slissing genomen nopens de erkenning van den Koning van Griekenland. Indien de op handen zijnde verkiezingen indendaad een wettelijke constitutioneele regeering in Griekenland zouden meebrengen, dan zal de geheele kwestie onder de oogen gezien wor den. De Oostenrijksche Bondskanselier Dr. Sei pel zal zich begin September naar de Ver gadering van den Volkenbond te Genève be geven en daar zijn jaarrapport over den herstelarbeid in Oostenrijk uitbrengen. Ook mr. Zimmerman, de commissaris- generaal van den Volkenbond, zal de ver gadering bijwonen. 'an die fijne ilechts zea 'el in zoo’n cteer na tafel tukje P. K. («vordert de i houdt den vochtig en het kalmee- Het schijnt thans vast te staan dat Dr. Havenstein de president der Rijksbank binnenkort zijn post zal verlaten. Gisteren nog keurde de „Zeit", het or gaan van Stresemann den aanval op den leider der Rijksbank af, ofschoon zy instem de met de zakelyke critiek op de politiek van de Bank. De ,»Zeit” erkende dat de ver antwoordelijkheid voor vele finantieel-poli- tieke verzuimen de rijksbank treft, maar laat de vraag onbeantwoord, of de huidige leider van de Rijksbank den weg wil gaan, welken de regeering Stresemann besloten heeft te bewandelen wanneer een rustig samenwerken niet te verkrijgen is, moeten de consequenties worden getrokken. Volgens het „Berliner Tageblatt” maakte de wyze waarop de Rijksbank den haar door alle toonaangevende kringen onder de oogen gebrachten plicht tot het scheppen van waardevaste credieten nakomt, beslist den indruk van sabotage. Naar het blad verneemt heeft de Rijks bank nog steeds papiermarken verkregen, waardoor het mogelyk was door het waar deloos worden van het geld, 100 r/ winst op het effectief ten koste der gemeenschap te maken. Naar de meening van het blad schuilde hierin de wortel van al het kwaad. De leider der Rijksbank zal dan nu heen- BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Niet alleen de uitgever» te München hebben besloten voorloopig geen boe ken en tijdschriften meer te doen ver schijnen, aangezien de productiekosten reeds in goudtarieven worden berekend terwijl .het knopende publiek nog steeds geert goudloonen, ontvangt, waardoor mei minder dan 25 te München ver schijnende tijdschriften, o.a. de zeer verspieide Munchener Medizinische Wo- Wat door zeer velen voor waar gehou den wordt, heeft juist dezelfde gevolgen, alsof het in werkelijkheid waar ware. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.00, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, dep boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijp dagelijks geopend van 96 uur.; Administratie tel. Int. 82; Redactie Tel. 646 deren en de vaststelling der prijzen, o.a. op de levensmiddelenmarkt, te leiden, hetgeen natuurlijk ook een tegenhouden der storm achtige toonbeweging tengevolg zou heb ben. Tot de maatregelen zou ook de vorming van een deviesenfonds voor den aankoop van levensmiddelen in het buitenland be- hooren. Dit deviesenfonds, welks bedrag op 300 tot 500 millioen goudmark wordt ge schat, zou in de eerste plaats door vrijwil lige giften, en wanneer die achterwege zou den blijven, door middel van dwangmaatre gelen tot stand moeten komen. De „Vorwarts” bepleit het in beslag ne men van alle deviesenvoorraden, die zich in Duitschland bevinden. Wanneer men de banken zou dwingen haar kluizen te ope nen, zoo zou, naar het blad meent, de mi nister van financiën zelf verwonderd zijn over de groote der voorraden buitenland- sche betalingsmiddelen. Lijdt het ryk en het volk, dan kan er slechts één oplossing zijn: Bij dezen noodtoestand moeten alle volks klassen in gelyke mate betrokken zijn. Het blad verwacht daarom dat de regeering op al de verborgen schatten de hand leggen zal. Sollmann, de nieuwe ryksminister van binnenlandsche zaken, had een merkwaar dig onderhoud met een medewerker van het Berliner Tageblatt. De minister zeide o.a., dat op het oogenblik, dat het nieuwe kabi net aan het bewind kwasn de toestand in den vrijstaat en de proyincie Saksen vry onrustwekkend was. Verschillende ernstige gebeurtenissen hebben er plaats gehad. Deze toestand is besproken in jen onderhoud van den rykskanselie^ en minister Sollmann met den Saksischen minister-president, waaruit bleek, dat de Saksische regeering in staat is de orde in haaf-gebied te handhaven. Sollmann betreurde het, dat zekere poli tieke bladen de beteekenis van de Saksische incidenten zeer hebben overdreven, waar door zy vennoedelyk groot nadeel berok kend hebben aan de jaanbeurs te Leipzig, die dezer dagen wordt geopend. Het bestuur van de jaaibeur* vreest aamelyk, dat ver scheidene buitenlanders het plan om de Messe te bezoeken hebben opgegeven naar aanleiding van deze overdreven berichten. De minister hoopte dat voortaan de geor ganiseerde arbeiders zelf een herhaling van de betreurenswaardige relletjes zullen we ten te voorkomen, door zich beter tegen de onruststokers te verzetten dan tot dusver. De incidenten zullen ook in den Rijksdag ter sprake worden gebracht. In Beieren schynt men een bijzonder groot wantrouwen tegen minister Sollmann te koesteren. Of dit wantrouwen zyn per soon of de sociaal-democratische party geldt weet de minister niet. Beieren zog beter doen het nieuwe kabinet met mindpr wan trouwen en nervositeit te begroeten en het den tyd tot werken te laten. Sollmann be sloot met de verklaring, dat de nieuwe re geering de oppositie van de Duitsch natio nale pers kan verdragen. Hij verzekerde dat de regeering alle bladen van welke party ook, die tot daden van geweld tegen de le- den van het kabinet mochten ophitsen zal verbieden. Iedereen heeft het recht kritiek uit te oefenen, maar de regeering zal niet ’dulden, dat bepaalde kringen tot politieken moot'd blyven ophitsen. BELG1E. Brussel zal, naar de N. R. Crt. ver neemt, een merkwaardigen stoet door zijn straten zien trekken, dien van alle l ork beambten van België. Na een mi» bij de Jezuïten bijgewoond te hebben zullen ze een grooten betoogingsatoet door Brussel houden, vergezeld van hun vrouwen en kinderen. Deze be longing heeft ten doel te protesteeren tegen den onzekeren toestand, waarin zi? geplaatst zijn. Zij verwijten den pastoors het grootste aandeel in de ken nelijke plechtigheden voor zich te be houden en aan de andere beambten biecht» wat kruimels op de tafel over te laten. De stoet zal een aan de Ko ningin gerichten brief aan het paleis algeven en ook een brief aan burge meester Max, dien zij zullen vragen iu het parlement voor hen lusschenbeide te komen. rd Volgens de „Vossische Zeitung” heeft het ryksministerie besloten nieuwe munstukken van 100.000, 200.000 en 500.000 mark uit te geven. Het 100.000 markstuk zal het for maat hebben van het tot dusver bestaande 200 markstuk, het 200.000 markstuk het formaat van het 500 markstuk, en het 500.000 markstuk een iets grooteren om vang. Het voorstel is reeds naar den Rijksraad gezonden, die zeer binnenkort een beslis sing zal nemen. Generaal Degoutte heeft weer een nieuwe verordening uitgevaardigd volgens welke op alle mijnen, die geen kolenbelasting be talen en deleveringen voor de schadever goeding niet uitvoeren, de omhoog gebrach te steenkool, cokes en bijproducten, voor- zoovér niet rechtstreeks noodig voor de ex ploitatie, opgeslagen zullen worden. Gevangenisstraf zal op overtredingen vol gen. GOOSCHE COURANT CHINA. De tyfoon te Hongkong. Omtrent de tyfoon, die Zaterdag Hong kong geteisterd heeft, meldt de correspon dent aldaar van de „Times” nog dat het de ergste was sedert 1906. 'De wind had een snelheid van 130 mijlen in het uur; terwijl er gedurende de ergste uren -- tusschen negen en elf —bijna v|jf inch regen viel. Boomen werden ontworteld, telegraaf- en telefoonpalen en palen voor het electriache licht knapten af, luiken, uithangborden en steigers werden door den storm door de straten gejaagd. Te Honkong stortten twaalf en in Kowloon, dat er tegenover ligt, twintig Ghineeschc woningen in, waardoor veertig personen werden gedood. Electri- sche draden, waarop stroom stond, kostte aan drie Chineezen het leven. Tal van Euro- peesche woningen weiden ernstig bescha digd, het Peak Hotel was een ruïne, doch aan land gingen geen levens van Europea nen verloren. Op het water was het schouwspel ontzet tend. Berghooge zeeën sloegen over de zee- 35) - „Hier kan men een kat zwaaien. Dit is voor je schilderijen, van het binnen plein gescheiden door gordijnen; als je ze terug trekt, zult ge een ruimte heb ben van een en vijftig bij drie en twin tig' zes. Deze, aan beide kanten bruik bare kachel, in het midden hier, kijkt n.et één kant naar het binnenplein, met den anderen kant naar de schilderij- kamei. Dit gedeelte van den muur 18 geheel raam; je hebt tan daar het licht uit het zuid-oosten en een noordelijk licht uit de binnenplaats. De rest tan je schilderijen kunt ge boven, langs de galerij hangen, of in de andere kamers. In de architectuur,” ging hij voort en hoewel hij naar Soames keek, scheen hij hem niet te zien, wat Soa mes een onaangenaam gevoel gaf ver krijgt men, evenmin als in het leven, cachet zonder regelmaat. De menschen Kuilen zeggen, dat dat ouderwetsch is. Wal, voor den duivel, was het noodig om over regelmatigheid en cachet te spreken? Hei nuis leek heift koud. .Jrene kan met tegen de kou!” zei de hij. „O, zeide Bobinnej sarcastisch, „je vouw? Houdt zij niet van de kou? ik zal er aan denken, zij zal het niet koud hebben. Kijk eens hier!” Hij wees naar vier teekens op regelmatige afstanden legen de muren der binnenplaats. „Ik heb jt wannwaterpijpen in aluminium omhulsels gegeven; je kunt ze in heel goede teekeningen krijgen.” Soames keek achterdochtig, naar de aangegeven teekens. „Dal is alles goed en wel”, zeide hij „maar wat zal het moeten kosten?” De architect nam een vel papier uit zijn zak: „Het huis moet natuurlijk geheel van steen gebouwd zijn, maar daar ik dacht dat j, dit mei zou bevallen, heb ik de voorzijde veranderd. Het behoort een koperen dak te hebben, maar ik heb het van groen lei gemaakt. Zooals het is, het metaalwerk er onder begrepen, zal het je achtduizend vijf honderd pond kosten.” Acht duizend vijl honderd?” zeide boames. „Wel ik heb je de uiterste grens van acht gesteld!” Het kan geen stuiver minder kose ten, antwoordde Bosinney koel. „Je moet het zoo aannemen, of er van af- zien!” Het was waarschijnlijk de eenige manier, waarop zulk een voorstel aan Hij bevond zich nu in de moeilijke positie van iemand, die of een compli ment moest maken, of de kans liep iets goeds te verliezen. Bosinney was er juist de man naar om de plannen te verscheuren, en te weigeren verder met hem te onderhandelen; een soort groot kind! Deze kinderlijkheid, waarboven hij zich zoo verheven voelde, had een eigenaardige en bijna magnetische uit werking op Soames, want hij had zoo iets dergelijks nooit gevoeld. „Nu,” stamelde hij ten laatste, „het is het is het zal zaker wel iets oorspronkelijks zijn.” irmen door Dr. Fr. :he krachtpil- 2rbare Bustes, ook wakken. Bekroond eere-diploma’s. In toeneming. Gegar. nbev. Streng reëel, doos van 100 st. ranco thuis onder ox 106, Den Haag. 2044 14 De economische crisis in Duitschland. Ontslag van Dr. Havenstein. Kritiek op de Rijksbank. Uit het bezette gebied. De erkenning van den Koning van Griekenland. Dr. Seipel en Mr. Zimmerman naar Genève. Het Fransche antwoord is gisteren te Pa- rys aan dgn Britschen zaakgelastigde over- t handigd, het Belgische antwoord zal eerst vandaag of morgen den Britschen ambas sadeur ter hand worden gesteld. Volgens de Temps komt de inhoud op het volgende neer: lo. treft men er de redenen in aan, die de Fransche politiek rechtvaar digen; 2o. de teksten en feiten, die de Brit sche argumentatie punt voor punt weerleg gen; 3o. herhaalt Poincaré de reeds dooi hem uiteengezette bases voor een billijke regeling. Frankryk eischt van Duitschland 26 milliard voor zich zelf en een surplus, gelijkstaande met het bedrag dat Engeland en de Ver. Staten het zullen vragen ter af doening van zyn schuld. Hoe zal Frankryk betaald moeten worden, hoe moet het Ruhr- conflict wórden opgetost? Poincaré hand haaft hetgeen hij in vroegere, reeds gepu bliceerde documenten heeft uiteengezet. Het is dus nutteloos nog te discussieeren over het vaststellen der Duitsche schuld, waar van het eerste gedeelte al door de Fransche Britsche en Belgische eischen is vastgesteld op een bedrag van ongeveer 50 milliard goudmark, en waarvan het tweede deel af hangt van de wyze, waarop de intergealli- eerde schulden zullen worden geregeld. Voor de betaling moet het Britsche ant woord op het Fransche program worden af gewacht; een antwoord, dat Poinaaré nog niet heeft ontvangen. Zyn program staat een financieele operatie toe, welke hoofd- zakeljjk dooi- de Duitsche spoorwegen, de mynen en de heffingen is gewaarborgd, terwijl de Britsche nota betalingen in goud eischte, die nweilijker te verwezenlijken zijn. Hij had zulk een geheim wantrouwen en zelfs afkeer van het begrip „oor spronkelijk”, dal hij voelde, dat hij zich door die opmerking niet geheel had bloot gegeven. Bosinney scheen in zijn schik. Het was juist iels, dat zulk een man moest bevallen! En zijn succes moedigde Soa mes aan. „Het is het is woning,” zeide hij. „Ruimte, lucht, licht,” hoorde hij Bosinney mompelen, „je kunt niet als een gentleman wonen in een huis van Littlemaster hij bouwt voor fabri kanten.” boames maakte een afwerende bewe ging; hij werd gelijkgesteld met een gentleman, voor geen geld zou hij on der de fabrikanten gerangschikt willen worden. Maar zijn ingeboren wantrou wen in algemeene beginselen herleefde Het schijnt in alle geval eigenaardig te zijn; het komt nooit in ons op, om het hoofdbeginsel van het leven in on ze gebouwen te belichamen; wij over laden onze huizen met decoraties, prul len, hoeken, kortom alles om het oog af te leiden, dat is verkeerd, het oog moet juist rust hebben, het effect moet door enkele strenge lijnen verkregen weiden. Het voornaamste is regelmaat zonder dat bestaat er geen cachet.” Soames, die een onbewust spotter was, vestigde zijn oogen op de das van Bosinney, die verre van loodrecht zat; hij was met geschoren, en zijn kleeren waren niet bijzonder ordelijk. De archi tectuur scheen bij hem alle regelmaat te hebben uitgeput. „Zou t er niet uitzien als een ba rak?” vroeg hij. Hij kreeg niet dadelijk antwoord. „Nu begrijp ik je,” zei Bosinney,” jc verlangt een van de huizen van Litt- 1 pniaster een van dat aardige, gerle- it l’jke soort, waar de dienstboden in dakkamers wonen, en de voordeur zoo diep ligt, dat men weer omhoog moet komen. Je moet vooral zoo n huis pro- beeren; je zult Littlemaster een uitne- menden kerel vinden, ik heb h«n mijn geheele leven gekend!” Soames schrikte. Hij was werkelijk getroffen geworden door de plannen, en het verbergen van zijn ingenomenheid was slechts bij instinkt geweest. Hij maakte ongaarne een compliment, hij verachtte lieden, die uitbundig waren in hun lofuitingen. chenschrift, voorloopig mej meer ver schijnen. (lok de Opper-SileZtsche drukkerspa ir oons weigeren de nieuwe loon&n vol gens hel collectief contract te betaieu en eischen een loonregeling, welke het voertzetten van het bedrijf mogelijk n aakt Zij verklaren zich tevens niet in slaat de met 25 Augustus in wer ft mg tredende belasting te betalen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goud* an omstreken (bnhoorende tot den beaorgkriagji 1—5 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Goud* en den bexorgkringi 1—6 regels 1.56, elke regel meer 0.80. Advertentièn in het Zateirtagnummer 20 bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van dan priia. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regale ƒ2.06, alka regel meer ƒ0J•. O» do voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot teer geredeeoer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatarnimte. Advertentiën kunnen worden ingeaonden door tusochenkomst van Bollede boekhan delaren, Advertentiebureaux en onxe Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname venekerd te ijjn. buumes gedaan kon worden. Hij was C’. ei bluft. Zijn geweten zeide hem van do geheele zaak uf te zien. Maar het oidwerp was goed, en hij wist het hel geheel gal den indruk van volmaakt heid en waardigheid; de dienstboden kamers waren ook uitstekend. Het zou tol zijn aanzien bijdragen in zoo’n huis te wonen met zulke individueel» trekken, en toch zoo volmaakt mgericht. Hij bleef op de plannen turen, ter- u 'jl Bosinney naar zijn slaapkamer ging om zich te scheren en te kleeden. Zij liepen samen zwijgend terug naar Montpellier Square, en Soames sloeg hem van terzijde gade. „De Boekanier” zag er vrij goed uit dacht hij als hij ordentelijk was gekleed. Irene boog zich over haar bloemen, toen de beide mannen binnenkwamen. Zij sprak er over om naar den over kant van het Park te sturen om June te laten halen „Neen, neen,” zeide Soames, „wij hebben nog zaken te bespreken!” Aan de koffietafel was hij bijna har- lelijk en moedigde Bosinney voortdu rend dan. Hij vond het prettig den ar chitect zoo opgewekt te zien, en het hem den middag met Irene doorhren- gen terwijl hij wegsloop naar zijn schilderijen, zooals hij gewoon was des Zondags te doen. Op het thee-uurtje kwam hij weer beneden m den salon, en vond hen, zooals hij het uitdrukte. ..honderd uitpratende.” (Wordt vervolgd.) na,DenHaag, irochure voor gratis te ver- f 250 per fl. gisten Vraagt D D. D -zeep 23

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1