Gemeenteraad van Gouda. rechtzak£^ N.V. „DE TIJDGEEST" 5? 25 m 9616535 25 muren, deden de lager gelegen straten on- derloopen en voerden allerlei overblijfselen mede. Stoombooten, die met het oog op de verwachte komst van den tyfoon, in de baai van Kowloon lagen, braken los van hun iineerplaataen en werden hulpeloos door de haven geslingerd. Twintig kust- en rivier- stoumbooten liepen aan den grond. BINNENLAND. Het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Uit daaromtrent ingewonnen inlich tingen is de indruk verkregen, dat het in de bedoeling ligt, ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de Ko- i wilg in, op het voetspoor en in den jeest van hetgeen geschied is bij de Kroning van Hare Majesteit en bij haar huwelijk, ook thans weor aun daartoe •u aanmerking komende gevangenen «etage. kwijtscheiding van straï te ver menen en ook enkele veroordeelden, wier straffen nog niet ten uitvoer zijn geiegd, m een dergelijke goedgunstige beschikking te doen deelen. Prins Hendrik wordt korten tijd na terugkeer van de Koningin en de Prin ses uit liet Loo in Den Haag ook aldaar terugverwacht. Ue sultan van Boeloeiigan o p U e t L o o. De Koningin heeft gisteravond te half /oven ten Koninklijke Paleize Het Loo aumeutie veileend aan Maulana Sultan ivnuunnmou Kusim Aldvm, sultan van booiüoiigan in liet Noord-Oostelijk deel van Borneo. Deze was daarloe te Apeldoorn aan- Ubkofheu per trein van 5 uur 12 min. en wus vergezeld door den toegevoeg- den assistent resident te Kandangan (residentie Z.O.-atd. van Borneo), den heer W. J. K. Zieck, met verlof hier te lande. ter audiëntie, welke hetzelfde ver- joop had als aan de prinsen van Solo om u joc Jakarta verleende audiëntie heelt de sultan, gekleed in ceremonieel cosiuum, in eeu toespraak, welke uit net Maleisch, van welke taal de sultan zien oouiende, door den heer Zieck vonolkt werd, der Koningin zijn geluk- weuecnen met haar zilveren regeerings- juoueum aangeboden. Uala-voorstelling. Wij vernemen, dat voor de gala-voor- sW hing voor 11.M. de Koningin, welke «oor ue Kon- Ver. „Het Nederlandsch Tooueuldirecteur dr. W. Royaards, op uilnoodiging van het Amsterdamsch tiuiuiguigscomité den Oden September in a en stadsschouwburg zal worden ge geven, eenige tafereelen uit Vondei's Gyzorecht van Aemstel zullen worden vertoond, gevolgd door Om de Kronings- iiuoe, een Nationaul-tatereet, ter gele genheid van het jubileum samengesteld ueor de hoeren Charivarius en Canne- g»eiei. Hulde der Ürenadiers en .lagers. Zooais reeds is gemeld, heeft de h.omngui er in toegestemd, dat de re gionalen grenadiers en jagers haar ter ge.egenheid van haar jubileum een nuiue komen brengen. Dit zal Maan- cagochtend geschieden. De beide regi menten zullen te 11 uur opgesteld staan op een vlakte tegenover den Waterto rtul aan den l'ompstatiousweg nabij den ingang van Den Huygen Hoek. Bij deze gelegenheid zal aan de Ko ningin namens die regimenten een hul deblijk worden aangeboden. Na de aan bieding zal der Koningin verzocht wor den oi de Kon. Mil. Kapel haar mag nuiuigen in een bijzonderen vorm. dik ook hierin wordt toegestemd zul len grenadiers en jagers deelnemen aan net üélne als huldebetoon van liet gar nizoen. De Nederlandsche Spoorwegen. Volgens de lies.bode overweegt de directie der Nederlandsche Spoorwegen dnn dienst van het Seinwezen te ver- eeuigen met den dienst van Weg en WeiKWi. LAND- EN TUINBOUW. Mond- en klauwzeer. Stand van het mond- eu klauwzeer m Neaeriand in de week van 5—12 Aug.: Provinciën veebeslagen gemeenten Friesland1 1 Ueiuenand4 2 IJ ti echt18 10 Noord-Holland5 5 Zuiu-holiandiOG 43 Noord-Brabant1 1 Limourgb 4 Totaal140 66 Onze groenten- en vruchten-export. Invoerverbod van de V. 8. Dt- Ned. Amerikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam bericht het volgend vertaald telegram van hare zus terorganisatie te New-York te hebben ti tvangen: „Beginnende den laten November is import van eetbare vruchten en groen ten in de Vereenigde Staten verboden, teimj verlof verleend aan importeur door de „Federal Horticultural Board" voor elke aparte verscheping; geen be perking voor gedroogde of geconser- veeide vruchten, groenten, noten, ge droogde booneti, peulvruchten stop; al- It geïmporteerde waren moeten vrij zijn van bladeren, takken of andere deelen van planten." 1 e beide Kaniers, hier te lande (ge vestigd Keizersgracht 202, Amsterdam) avullen zich beschikbaar om gemeen schappelijke stappen te doen ten bate van den door deze maatregelen getrof- [-! handel. Zitting van Dinsdag 21 Augustus 1923, nam. 194 uur. (Vervolg.) Het ltapport der Kaadscon» nasale ad hoe inzake onderzoek der nioeilgkiieden, waarin de vereeniguig ïlliddenskuids- huisvesting verkeert. De heei KOLIJN (a.r.) zegt dat de com missie zich vleit dat nadere toelichting over bodig zal worden geacht, net zal den Raad niet moeilyk vallen voor zichzeil te kun nen uitmaken dat de gemcente-ïinancién niet m het gedrang komen; hoogstens zou spra ke kunnen zyn van een extra bydrage van 4000.waartegenover staat een vorde ring van de gemeente van döOO.wegens de aanwezigheid van een opzichter by het werk, de b yd rage zou dus pl.m. bOO.be dingen, een bedrag te luttel om over te spreken. Aannemelijk is het voorstel omdat by den opzet vun exploitatie en reserve moeiiyk«a! kunnen worden gespioken van een opiimis- tischen kijk; jjpr. beveelt het voorstel ten zeerste aan opdat de vereeniging er mede gebaat worde en de aannemer, die op een goede beliandeling aanspraak mag maken, wordt geholpen. Wethouder IJSSELSTIJN (v.b.) betuigt met leedwezen dat hy niet het economisch inzicht van den inleider kan deelen. De heer Kolijn meent dat bij aanneming van het voorstel de gemeente er met 500.schade oi subsidie af zou zyn. Toen spr. het rap port oppervlkkkig las, leek het hem een idee om in te by ten, doch hoe is in werke lijkheid de opzet der commissieOp papier klopt alles als een bua, volgens spr.'s in zicht is het in de praktyk niet zoo. De com missie begint met te zeggen een hypotheek geven van 165.000.hetgeen neei komt op 7200.per woning. Een dergelijke wo ning, getaxeerd op 7200.—, is niet aan den lagen kant, gelooft spr. Mocht de waarde blyven zoo Ze thans is, dan geeft de ge meente voor 100 hypotheek. Menschen, die met hypotheek te maken hebben (spr. gelooft dat de heer Kolyn er ook onder be hoort) zullen moeten toegeven dat geen geldschieter 100 r/c zal geven als le hypo theek. Maar dat geeft voor de gemeente niet, want de commissie heeft een andere opzet, zjj kan reserveeren op papier. Spr. betwyfelt sterk of in de naaste toekomst een huur van 600.zal kunnen blyven bedongen. Stellen we 500.dan kiygt men een geheel andere uitkomst. Het is evengoed mogelijk dat de huur lager komt, rr blijft dan de reserveering, vraagt spr.? In de toekomst worden de woningen gedeeltelijk eigendom der gemeente, maar het Kyk zal ook komen om zijn deel. Hoe kunnen we tot aflossing komen, wanneer straks bly zyn te kunnen leenen ad 5 to Vo'l De post voor onderhoud ad 50.— per perceel is te laag geraamd. Raad van Gouda, zegt spr., gy moogt niet ingaan op dergelijk voorstel, want deze zaak brengt in de toekomst een financieele strop. De huizen verminderen in waarde en wor den ten slotte afbraak. Spr. ontlaadt ten sterkste op het idee in te gaan. Gaarne brengt spr. hulde aan de commissie voor haar werk, maar zy kan geen middel aan tie hand doen of het kost de gemeente geld. Uit den mond van den heer Kolyn heeft spr. meermalen gehoord dat hjj de vereeniging zou willen helpen indien het de gemeente geen geld zou kosten. Het is beter hier ten halve gekeerd, besluit spr. De heer OVERHAND (s.d.) herinnert aan de vergadering van 27 April, toen deze pe nibele aangelegenheid aan de orde is ge weest. Het was de heer Kolyn die op zeer knappe wijze het bestuursbelang bepleitte met een talent een advocaat van kwade za- kpn eigen en hy deert daarbij een beroep op het algemeen belang. Het begint mode te worden, om, indien een zaak door financieel «beheer aan den grond is geloopen, een beroep te doen op de openbare kas. In deze zaak is het ook zoo. De burgerij heeft recht te weten wat precies gebeurd is: de oorzaak van het conflict. Spr. deed een uitvoerig re- van de wordingsgeschiedenis, hoe de bankinstelling en de aannemer het volle ver trouwen had in de leden van het bestuur, waaronder een leeraar van de H. B. S., die een paedagogische taak heeft te vervullen, de commissaris van politie, die een open bare functie bekleedt. Toen de opname door het bestuur van het geld, by den 5en termijn begon te vertragen geraakte de aannemer in moe ilijkheden, een cedeeringso voreenkomst werd aangegaan met de firma T. Goedewaagen Zoon. To gen den achtsten termyn nam het bestuur alles op wat er by genoemde firma stond. De uitbetaling in twee termijnen aan den aannemer geschiedde listiglijk om den schyn te wekken dat het geld van 2 kantoven kwam. Men nam niet meer op dan 144.000 en liet den aannemer op 56.000 wachten, waarop hjj nog wacht. Het heeft er den schjjn van dat zy het opzettelijk deden blij kens het adres van den heer Zanen's rechts kundigen adviseur. De legende gaat dat de heeren voor de 30.000.— niet goed waren om daardoor te komen tot opschorting van betalingen dooi de Bank en met de bedoeling om van de verplichting tegenover de Bank af te komen. Nu zegt de heer Kolijn in de vergade ring van 27 April, dat met de oplossing van het geschil een groot algemeen be lang is gediend; dagelyksche praktijken noemt de heer Kolyn geschillen. De heer Kolyn wil loyaal zyn tegen die heeren wel ke de ambtenaar van het O. M. te Rotter dam, Mr. Holstejjn, kwalificeert met „dat stelletje daar in Gouda". Omtrent het verstrekken van le hypo theek ad f7200 per woning vraagt spr. zich af of dit bedrag niet te hoog is in verband met het feit dat de Utrechtsche Hypotheekbank wilde geven 7100 of ƒ5916 per woning. Aangaande de extra bijdrage van ƒ4000 yraagt spr. of 'tzoo verschrikkelijk is dat de heeren zelf eens een bijdrage geven van 16000. Wanneer zy inderdaad er prys op stelden uit de moeilijkheid te komen zouden ze er nog ƒ7000 voordeel by hebben, by reëele wijze van handelen zouden ze ook ƒ80000 zijn kwijt geweest. Spr. denkt er niet de te werken de geaneente zich ga rant stelt, dat de ƒ32.000 zullen worden betaald. Ook het geschatte onderhoud op 50 per woning acht spr. te laag. De heer OOSTERLING (r.-k.) heeft de conclusie van de commissie ook verwon derd; hoewel hy bijzonder hulde brengt aan de commissie voor de samenstelling van het voorstel, is hy het er niet wede eens, het zou een strop zyn. Bovendien wil men garantie voor de 2e en 3e hypo theek. Spr. begrijpt niet hoe men kan venvaahten dat de Raad op een dergelijke zaak ingaat. Men zou de kans krijgen, dat, van welke vereeniging ook die in moeilijk heden zit, zy met dergelijke verzoeken kwam, die men dan moeilijk jou kunnen weigeren. Wat het onderhoud betreft zal de heer Kolyn ook wel weten dat voor 50.— (over 10 jaren in doorsnede) men nog geen kamer kan behangen. De heer BOKHOVEN (v.b.) spijt het zich ook niet te kunnen vereenigen met het voorstel, omdat het hier er toe zou kun nen leiden dat een collega van spr., slacht- °&fer van handelingen vam-derden, er door gebaat zou zyn. Er mag geen greep uit de gemeentekas gedaan worden. Ook in April heeft spr. er zich tegen verklaart!hij heeft toen een arbitrage-commissie willen benoemen, omdat hy overtuigd was dat het anders niet kon of het zou de gemeen te veel geld kosten. Spr. had willen zien ingesteld een commissie, wier advies bin dend zou geweest zijn voor partijen; die commissie had uit kunnen maken waar de schoen wringt, het spijt spr. dat zulks niet gebeurd is. Het hoofdbezwaar is voor spr. dat de le hypotheek tégen 100% der waarde is ge rekend, de gemeente mag zulk een risico niet loopen. Spr. onderschrijft voorts het geen de andere heeren hebben gezegd. De heer v. d. BRUG (c.s.) vindt het een moeilijke zaak en vraagt in hoeverre de Raad als overheid gerechtigd is tusschenbei- de te komen. Aangetoond is, dat het niet mogelijk is te helpen, zonder dat het de ge meente geld kost en daartoe zyn we niet ge rechtigd. Spr. zal tegenstemmen en ver moedt, dat hetgeen door den heer IJsselstyn is gezegd, ook de meening van B. en W. is geweest; het heeft spr. verwondert heele- maal niets van B. en W. te hebben gehoord. De heer LAFEBER (s.d.) heeft het ge troffen, dat men niet aangeeft of de ge meente hier eenige moreele verplichting heeft. De heer Kolyn betoogt aanneming op grond, dat het maar 400 aan de gemeente zou kosten, terwijl de heer IJsselstyn het tegendeel betoogt. De heer OVERHAND (s.d.) voelt ook Je' moeilijkheid en dat de toestand voor den heer Zanen zeer onaangenaam is. Men vraagt 4000 en zegt, dat het Rijk 12000 zal geven. Als 't werkelijk zoo was, dan kon spr. zijn stem voor de 4000 geven, maar zonder meer als bewijs om te willen helpen. De heer KOLIJN (a.r.) meent, dat het rapport der commissie een eenigszins ander karakter draagt dan de heeren er aan geven. Verschillende zaken zijn aangeroerd, die in de April-vergadering hun beslag kregen. Dat de heer IJsselstyn zou spreken als wet houder van financiën, is getrouwelijk zijn verleden tot deze zaak. De exploitatie komt niet uit met ƒ50.—, zegt men. Wanneer men het geheel beziet, komt men anders te staan, hetgeen billijker en juister is. De heer Overhand vindt het noodig het bestuur nog eenmaal goed den mantel uit te borstelen, wat dit te maken heeft met het voorstel zelf, ontgaat spr. Uit gebrek aan beter argument moest dit nu gelden. Spr. leest voor een antwoord van het N. H. Landbouwcrediet, op de vraag van den Secretaris der commissie of de stopzetting der betaling het gevolg iB ge- st van de handelwijze van het bestuur, waaruit blijkt, dat toen de huizen glas- en waterdicht waren ,het kantoor te Rotterdam is aangeschreven den termijn op te schorten totdat door het bestuur hypotheek is verkre gen. Het draait er ten slotte om: moet deze zaak blijven zitten of moet ze er uit? Er zyn zaken, die voor den heer Overhand niet van algemeen belang zijn en voor anderen wel. De Voorzitter dezer vergadering is met spr, naar het Departement geweest; de toe zegging werd gedaan, dat indien de ge- mte hielp, het Rijk 12000 zou verstrek ken. In verband hiermede vraagt spr. of t aan het Departement nog begrip heeft van algemeen belang! De heer SANDERS (s.d.) interrumpeert: Haal je hart maar eens op voor de laatste keer! De heer KOLIJN (a.r.) zegt, dat drukking niet van piëteit getuigt. Spr. licht de cijfers van 't hypotheek, af lossing, reserve en exploitatie nader toe en besluit met te zeggen, dat wanneer men te genover deze zaak staat met goeden wil, de vereeniging geholpen kan worden. Ook de billijkheid eischt, dat we de zaak niet laten passeeren. Wethouder IJSSELSTIJN (v.b.) wil trachten aan te toonen, dat de heer Kolyn het mis heeft. Spr .berekent dat voor de rente der le hypotheek tegen 5to 9075 te betalen is, rfoodat van aflossing geen sprake kan zyn. Ten opzichte van de 2e hypotheek zegt spr., dat de heer Zanen geen verwachtingen behoeft te hebben, dat hy 5 Uit- ooit iet» krijgt i de rente zijner hypo- Het is spr. bekend, dat de waarde der Middenstandswoningen aanmerkelijk terug- loopen en niet verkoopbaar zyn tegen mati gen prjjs. Het bouwen wordt goedkooper, waardoor spt daling der huurprijzen voor ziet, en een te kort, in plaats van reserve te maken. Over 100 jaren zitten we nog met een le hypotheek van 165,000 en geen cent aan waarde meer over. De heer OVERHAND (s.d.) is van oor deel dat het bestuur er den aannemer heeft laten „intippelen" om zich te onttrekken uan de verplichtingen, welke zy tegenover de Bank had na te komen. Spr. waagt hoe duur het geld zal zijn, wat de gemeente moet leenen. Spr. begrijpt niet dat de heer Kolijn er zoo ligt over heen loopt. De VOORZITTER maakt in de eerste plaats een bemerking op de uitlating van den heer Overhand, die tot tweemaal heeft gezegd tot den heer Kolyn „advocaat van kwade zaken eigen". Goede trouw moet worden aangenomen, dat is een uitdrukking die niet toelaatbaar is. De heer v. d. BRUG heeft gezegd teleur gesteld te zijn, omdat B. en W. geen pre advies uitbrachten. In het algemeen, zegt spr., is het niet gebruikelijk preadvies op een rapport van een commissie uit te bren gen, het zou beïnvloeden zijn. De heer IJsselstyn heeft persoonlijk zijn meening uitgesproken. Spr. betreurt het dat het voorstel zoo weinig instemming heeft ge vonden, omdat hier een algemeen belang wordt gediend. Wanneer die bouw geen algemeen belang was, zou in eerste instan tie geen subsidie zyn verleend. Dat de huur minder dan 600 zou op brengen per woning, is een veronderstelling. Tekorten by andere bouwvereenigingen zou gemeente en Rijk moeten <jekken; die ver plichting geldt evenzeer voor middenstands- woningen. Srp. heeft zich perseonlyk gewend tot het Rotterdamsche kantoor en hetzelfde ant woord gekregen als de heer Kolijn, n.l. dat de betaling werd opgeschort tot tyd en wij len zekerheid zou bestaan ten opzichte der le hypotheek. De moeilijkheen zyn niet aan het bestuur te wijten, alles is belangrijk minder gewor den; wel heeft het bestuur niet altijd handig gedaan. Nu zal hetgeen spr. in bijzondere mate betreurt, de aannemer dientengevolge ten gronde gaan, omdat het niet mogelijk is le hypotheek te krijgen, indien de gemeente niet garant blijft. In andere gemeenten is hej ook gebeurd. Het rapport levert een zeer goede basis om te komen tot -een op lossing; spr. hoopt dat die gevonden zal worden. De heer SANDERS (s.d.) moet zeggen dat men niet veel verder is. Het betoog van den heer IJsselstyn zal door den heer Kolyn moeten worden ontzenuwd. Er ligt in het rapport iets goeds voor de toekomst. Niet onmogelijk is het dat het Rijk zich van ar beiderswoningbouw zal terugtrekken, dan is er maar één oplossing, zooals in het rapport is belichaamd. Aannemelijk dient gemaakt dat de berekening op een goede basis be rust en er meer zekerheid is op welke wyze geleend kan worden. De VOORZITTER merkt op, dat by aan neming van het voorstel kan worden voor behouden, dat er geleend moet worden tegen b Wethouder IJSSELSTIJN (vJj.): Dan zyn we er nog niet, we krijgen daling van hu ren. Er is, zegt spr., aan de vereeniging 26.000.gegeven om er af te zijn, maar op die manier zyn we er niet af. Het is makkelijk te zeggen 165.000 tegen 5 Vc Maar dan zitten we vast aan de 25.000 garantie en 7000 van de commissie. Spr. vindt dat het bestuur der vereeniging niet gehandeld heeft om onze sympathie te be zitten. Zelf hebben zy de woningen niet be trokken met hoogere huurbasis; z(j hebben medegeholpen het tekort grooter te maken. De heer KOLIJN (a.r.) zegt, dat de in diening van het rapport ten doel had de zaak voor de Raadsleden uiteen te zetten. De Raad is in groote mee nierheid niet ongene gen te helpen. De heer IJsselstyn zegt, hoe ook be keken, we willen niet helpen; het draait er nu om of de meerderheid het eens is met de commissie of met den heer IJsselstyn. Stel, zegt sp., we komen tot 5 is de Raad dan bereid te helpen? Het is ons niet te doen te zeggen dit voorstel aannemen en anders niet», als de zaak maar tot een op lossing komt! Spr. noemt die zaak een schandvlek voor Gouda. Wil de Raad hel pen, dan zijn wij tevreden. Men heeft gemeend aan het adres der commissie hulde te moeten brengen voor het rapport. Het is'de heer Pot die met onver- beterlijken ijver geholpen heeft. Dit werk was betrekkelijk van grooten omvang. Spr. zou het betreuren dat het werk van den heer Pot eenvoudig op zijde werd gezet. In dien men het voorstel in beginsel wil aan nemen, zou spr. zich daar zeer in ver blijden. Wethouder IJSSELSTIJN (v.b.) is in principe sterk voorstander om de schulden last der gemeente niet meer op te voeren dan hoog noodig is. Op het beroep van den heer Kolyn op ons aller gevoel voor de medewerking van den heer Pot moeten we niet afgaan; bij alle voorstellen verleendt de heer Pot zyn mede werking en spr. meent dat de heer Kolyn wel eens een ander standpunt heeft inge nomen ten opzichte van die voorstelira». In mijne afwezigheid, zegt spr., is ook een besluit genomen tot droogmaking der Korte Akkeren, hetgeen een paar ton kost; het wordt moeilijk op billijke wijze leeningra» te plaatsen. De Beurs is voor ons ook een pols slag van het oogenblik, er is minder ambitie voor gemeenteleeningen als geldbelegging. De VOORZITTER wijst nog op de mo reele plicht der gemeente en vraagt of aan het hoofdbezwaar de rentestandaard enT». rantie niet is tegemoet te komen. De heer OVERHAND (s.d.) vraagt of het niet mogelijk is dat B. en W. advies uit- De heer KOLIJN (a.r.) verklaart *-• ,mna de commissie bereid te zyn voor te stellen de geldleening alleen tegen 5 aan te ga** De VOORZITTER meent, dat de garantie dér gemeente ook kan worden beperkt. ïn stemming gebracht, wordt het voorstel met 9 tegen 7 stemmen verworpen. TEGEN: de heeren Overhand, Bokhoven. Lafeber, v. d. Brug, v. d. Want, Oosterling Hoffman, IJsselstyn, de Jong. Het voorstel tot wijziging der veronfe. ning op de belasting op openbare ver makelijkheden. iet voorstel tot vervanging van twee transforiuaturzuileii door te bonwen lioogspanningsstatioii. Het voorstel tot aansluiting der wonin gen van de Vereeniging „Het Volks belang" op het elektriciteitsnet. Het voorstel om aan het Bestuur der Coöp. Graunmalerij „de vergunning te verleen wing van gerioleerden grond. Het voorstel tot verkoop van j den heer W. Veermi liet voorstel tot verkoop van de poort aun de WesthavenPeperstraat aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente. Aangenomen, tiet voorstel tot wijziging der salaris- regeling voor het personeel van het gymnasium. Het voorstel tol toekenning van gelden voor aankoop van banken aan de Vereeniging tot Stichting en Instand houding van CUr. Schoten voor L. en U. L. O. te Gouda. Aangenomen, liet voorstel om aan de Kroon uitspraak te verzoeken ui het geschil mei Ge deputeerde Staten dezer Provincie ui zake 'het onderhoud van de beschoei ing van de Turtsingeigracht. Aangendmen. De heer SANDERS (sxl.) vraagt of al de werkzaamheden vóór het Stadhuis ge schieden van de 70b door den Raad ge stort? De VOORZITTER antwoordt dat het ge schiedt voor rekening der Commissie voor de Marktversiering. Aan het slot der laatste vergadering, door dezen Raad. gehouden, zegt de VOOR ZITTER dat het oude woord weer beves tigd wordt, dat hier niets bestendig is. Niet minder dan 7 leden zullen hier niet meer terugkeeren. Spr. wil een woord van afscheid aan de heengaanden brengen, in 't bijzonder aan den heer van Galen, die in 1894 tot Raads lid gekozen, gedurende al die jaren onaf gebroken 2itting heeft gehad en in 1902 tot wethouder werd gekozen, die functie met een korte onderbreking van 2 maanden tot heden vervulde. We hebben met den heer Van Galen, den nestor in deze vergade ring, samengewerkt, ook al waren er oogenblikken dat wy het niet hem eens waren, met groote waardeering voor zyn groote belangstelling en zyn yver in het belang der gemeente. Hy is een man uit één stuk, die wist wat hy wilde. Wy ho pen dat hy van de rust die hy gaat nemen nog tal van jaren zal mogen genieten. Spr. verzocht den heer v. Galen de ver zekering te aanvaarden dat hy zyn heen gaan uit de vergadering ten zeerste be treurt. Zich tot den heer Kolyn wenden», zeide de Vooraitter dat de heer Kolyn in 1907 gekozen, onafgebroken zitting heeft gehad en getoond heeft een warm hart voor de belangen der gemeente, waarvan hy heeft doen blyken. In verschillende commissies heeft spr. aangenaam met ben» samengewerkt. De naam van den heer Ko lyn zal verbonden blyven aan het rapport der salaris-commissie, een belangrijk stuk werk. De heeren van Hoorn en Oudshoorn heb ben volle vier jaren zitting gehad, spr. betreurt dat geen van beiden aanwezig is en brengt dank voor de werkzaamheden door hen in het belang der gemeente in die jaren verricht. Met den heer Oods- hoorn in het Pensioenfonds en met den heer v. Hoorn in de fabricage-commissie heeft spr. saamgewerkt. Spr. kan niet an ders getuigen dan dat steeds gestreefd is naar de meest mogelijk aangename samen werking. 5 Zich tot den heer de Jong, Oosterling en Werning wendend, betuigde spr. zyn op rechten dank voor dewyze waarop de sa menwerking is geweest. De korten tijd, die zy zitting hebben gehad, doet den wensch ontstaan hen nogmaals hier te zien terug komen. Tenslotte wenschte spr. den heer Oosterling die heden zijn 75sten jaardag derdenkt, geluk op dezen feestdag. De heer OOSTERLING betuigt hiervoor zijn dank. De openbare vergadering wordt daarop gesloten. MARKTBERICHTEN. Kaanaarkt. WOERDEN, 22 Aug. 192S- Aanvoer 461 partijen. Prijs Goudsche Kaas lesrt. 3945, 2e srt. 3488; 1« srt. met Rijksmerk 3545. Handel matig. 433* NEDERL. STAATSLOTERIJ. 3e Klasae. Trekking van Woensdag 22 Aug. 1000.— 7481 9616 16782 ƒ400.—: 4413 10916 ƒ200.—: 34 ƒ100.—: 414 1205 2448 4977 8216 11493 16411 20360 Prijzen van 46.—: 22 65 95 190 209 221 306 319 365 409 419 426 517 640 649 889 987 1008 1039 1138 1161 1257 1290 1801 1345 1454 1538 1541 1578 1696 1764 1739 1798 1801 1890 1891 1911 2011 2060.2268 2287 2354 2419 2644 2707 2733 27&2 2837 2678 2907 2956 3027 3077 3091 3124 8174 3193 3194 3354 3355 3406 3480 3644 3692 3693 3784 3819 3896 3962 3983 4005 4007 4064 4122 4201 4250 4310 4347 4468 4478 4541 4568 4683 4714 4742 4743 4781 4788 4923 4968 5146 5199 5202 5348 5627 5669 5671 5691 5858 5884 5893 5911 5935 5952 6993 6053 6069 6082 6147 6177 6184 6185 6226 6266 6296 6346 6382 6586 6621 «70S 6717 6725 6748 6751 6790 6796 6804 6894 6911 7015 7024 7072 7079 7123 7148 7183 7188 7348 7349 7385 7450 7456 7510 751) 7624 7546 7583 7638 7648 7754 7762 7865 7888 8041 8163 8164 8234 8314 8320 3324 8375 8377 8451 8462 8485 8513 8515 3656 9040 9047 9085 9140 9181 9190 9299 9329 9385'9504 9614 9550 9616 9623 9694 9721 9851 9852 9910 9937 9968 10009 10178 10266 10343 10366 10396 10504 10531 10549 10565 10611 10694 10702 10729 10760 10785 10821 10833 10872 10898 11007 11016 11082 11095 11306 11367 11401 11409 11419 11423 11624 11643 11684 11745 11956 11973 1)988 12019 12026 12139 12140 12153 12188 12238 12272 12339 12365 12415 12502 12508 12647 12576 12667 12690 12797 12810 12830 12841 12901 12945 12994 13097 13145 13164 13338 13346 13376 13398 13422 13454 13460 13602 13634 13640 13661 13770 13782 13795 13826 13843 13888 13898 13830 13958 14044 14100 14109 14149 14184 14191 14215 14245 14248 14276 14284 14315 14326 14490 14546 14647 14568 14667 14673 14701 14702 14758 14769 14905 14918 14948 14952 14965 14993 15006 15129 15133 16148 16336 15357 15391 15468 16496 15616 15710 15713 16730 15757 15804 15844 15861 15868 15887 15937 15938 16942 16060 16072 16126 16131 16246 16268 16283 16291 16439 16445 16463 16574 16654 16697 16706 16722 16733 16834 16848 16918 16922 16931 16972 17001 17036 17046 17126 17156 17185 17322 17377 17467 17499 17514 17521 17646 17549 17697 17635 17647 17651 17674 17765 17815 17816 17852 17865 17903 17930 17963 17989 18003 18083 18133 18172 18183 18185 18189 18211 18397 18406 18466 18470 18508 18584 18636 186^5 18705 18708 18722 18732 18750 18788 18797 18810 18835 18842 18845 18848 18877 18916 18944 18993 19020 19117 19152 19154 19158 19163 19225 19233 19238 19240 19288 19449 19507 19631 19634 19665 19706 19841 19926 19965 20036 20061 20112 20116 20182 20199 20230 20271 20356 20413 20491 20526 20590 20623 20682 20840 20877 20978 21033 21069 21132 21147 21168 21219 21254 21324-21409 21504 21541 21551 21613 21655 21750 21779 21798 21834 21880 21881 21912 21944 21980 22022 22132 22139 22148 22174 22296 22437 22458 22582 22642 22649 22677 22722 22766 22810 22894 22942 22973 GEMENGDE BERICHTEN. De ramp bij Saint-Sauveur. De zorg voor de slachtoffers. Gisteravond zijn ue voorzitter nir. v. d. blier en de aeer Leiévre, lid van het Dag. Bestuur der Nederl. Keisver- eeniguig, uit Lourdes te 's-Uraven- iiuge teruggekeerd, nadat zij te Lour- des alle noodige maatregelen getrotlen hadden voor net doen overbrengen der slachtofïers, voor zoover deze gevonden zijn oi worden, en de ïamilie de over brenging verlangt. '1 en einde de nerkenmng zooveel mo gelijk te bevorderen, hebben zij alle voorwerpen van waarde meegebracht, die op de lichamen der verongelukten zijn gevonden. De families zijn hiervan verwittigd en uitgenoodigd om deze voorwerpen 111 oogenschouw te nemen. Ook «e bagage uer verongelukten is meegebracht. Daar nog verschillende formaliteiten te vervullen waren en de tijd daarvoor te kort was, konden niet, gelijk aanvan kelijk het plan was, de lijken van mej. W. Busscher en den heer B. J. Bosker aanstonds worden meegenomen. Deze zullen echter ten spoedigste hierheen worden vervoerd. Men is van plan om, voorzoover de overige verongelukten herkend worden, deze zooveel mogelijk te zamen naar Nederland te vervoeren bij gebleken verlangen der respectievelijke families. De meest mogelijke medewerking is daarbij toegezegd door de Fransche au toriteiten, ons gezantschap te Parijs en den Nederlandschen consul te Bayonne. Zoodra te Luz weer een slachtoffer ge vonden wordt zal hiervan het Centraal Bureau der Reisvereeniging verwittigd worden. Tot op heden is nog geen be richt ingekomen. De beide teruggekeerde afgevaardig den waren vol lof over de toewijding van allen, die op eenigerlei wijze bij het reddingswerk betrokken zijn. In het bijzonder hebben zich voor de id en tihcatie en de eventueele overbrenging van de slachtotfers naar Nederland zeer verdienstelijk gemaakt de sous-prefet van Argelès-Gazost, de heer Pierre Phi lip, onder wiens persoonlijke leiding hel reddingswerk verricht wordt, de zoon van onzen consul, de heer Cabiro, als kanselier aan het consulaat verbon den, en de gendarmerie te Luz. Voor hun vertrek hebben de beide afgevaardigden in tegenwoordigheid van den Nederlandschen consul afscheidsbe zoeken gebracht aan de verschillende autoriteiten ter plaatse, om hun dank- luaiheid voor de hulp en sympathie, van deze en van de bevolking onder vonden, te uiten. Ook hebben zij een krans van de Nedert. Reisvereeniging doen leggen ip 't gemeenschappelijke voorloopige gial te Lourdes en ten behoeve oer nabestaanden een foto van dit graf doen vervaardigen. De hoogleeraar in de philosophie Dusart en de heer Fresnaye van het ministerid van Financiën hebben als ooggetuigen geconstateerd, dat de ramp van St. Sauveur uitsluitend te wijten is aan bovenmatige snelheid. l'iof. Dusart zegt, dut alle chauffeurs van auto's te snel rfjden en te veel vertrouwen nebben in hun eigen kun de. Ze gaan te snel uit veiligheidsoog punt en eveneens uit een oogpunt van toerisme. Prof. Dusart eischt de volgende rege ling voor het traject i Gavernie—Lourdes auto's om zeven uur uit Lourdes, in plaats van om negen uur; terugkeer om acht in plaats van om zes uur des avonds. Voorts een verbod aan de chauffeurs om te lang in koffiehuizen te Luz te verblijven en den verloren tijd in te halen ten koste van de veiligheid; verbod aan auto's om elkander te pas- seeren; verplichting in de rij te blij ven en verder de verplichting de wa gens te voorzien van snelheidsmeters, die dan in de bergen gebruikt moeten worden. Van andere zijde wordt verlangd een uubbel stel remmen en twee chaulfeurs voor het geval een oververmoeid wordt. Men krijgt den indruk, dat volgens de algeméén heersctiende meening de ramp van St. Sauveur alleszins begrij pelijk was door de onverantwoordelijk heid van het geheele bedrijf tijdens de zomermaanden. Bus met carbid ontploft. Vjjf kinderen Rewond, Gistermorgen heeft in de Laurier straat iri Amsterdam een ernstig onge luk plaats gehad. Een groepje van on geveer zes a zeven kinderen was tegen iwaatt uur ter hoogte van de perceeien bU— 82 in de goot aan 't spelen. Zoo ais ooggetuigen verzekeren kwam een der kinderen, wier leertijd varieert van o 'ot lb jaar, met een geopende bus tat bid aandragen. Hierin werd water uit de goot geschept. Een der kinderen hield een brandende Bengaalsche lu cifer boven de opening der bus en op 't zelfde oogenblik weerklonk een da verende knal. De luchtdruk was zoo hevig, dat een ruit van den lompenhan del van Smit, op den hoek der Laurier- straat en Eerste Laurierdwarsstraat sprong. in een oogwenk renden de omwonen den naar buiten en was de straat ge heel gevuld met een jammerende men- schenmassa. Er ontstond een hevig ge drang, hetgeen de paniek nog ernstiger maakte. Links en rechts werden kinderen vvcggedragen ei\ bij buren onderge bracht. Het bleek, dat vijf hunner ver wondingen hadden opgeloopeu, die bij enkelen zoo ernstig waren, dat men van verminking mag spreken. De meeste kwetsuren zijn aan han den, armen en gelaat opgeloopen. Naar verluidt zouden twee kinderen blind zijn. Vier werden er naar het Wilhelmina- gasthuis en één naar huis vervoerd. Huis ingestort. Vier ernstig verwonden. lil Den Haag is gistermiddag een huis ip het Slop van Willem Klein, ingestort De voorgevel van het huis viel op straat doch bleef gedeeltelijk hangen op naar buiten stekende stuibanken. De 23-jar. .C. de Wit uit de Westerstraat werd ge deeltelijk onder het puin bedolven en bekwam zeer ernstige inwendige kneu gingen en vermoedelijk een lenden breuk. Een 22-jarige juffrouw, wonen de aan de Noordwal, werd eveneens door het vallende puin' geraakt en kreeg ernstige verwondingen aan rug, arm en borst, lerwijl haar zoontje van 14 maanden zoo ernstig werd getroffen oat het hoogstwaarschijnlijk een been tje zal moeten missen. Een 4-j. meisje kreeg niet ernstige verwondingen aan hoofd en schouders. De straat werd door de verkeersbri- gade afgezet, terwijl door de brand- weei onmiddellijk een aanvang werd gemaakt met het opruimingswerk. Staking in een anarchistische drukkerij. Het Hbld. schrijft: '.n de drukkerij „Libertas", waar de heer Zuurbier, toen hij nog op het hoogtepunt van zijn roem als raadslid stona, 's Woensdags- en 's Zaterdags middags voor zijn kiezers niet was te spieken, wijl de edelachtbare zich dan met het schrobben van den drukkerij- vloer onledig hield, is thans iets heel ergs gebeurd. De persen, die eenige keeren per wiek „De Vrije Socialist" drukken, waarin van den eersten tot den laatsten regel fel wordt gefulmineerd tegen de verdorvenheid van de „het loon druk kende werkgevers", allerlei andere ver üorvenheden, „het privaatbezit b.v. en deszelfs aanhang dezer maatschappij", draaien niet meer. De drukkers hebben het werk ge staakt, wegens „het slechte uitbetalen van hun loon". Zij drukten week aan week smaad redenen tegen de „uitbuitende klasse", hebben duizenden malen vellen doorge- d:aaid, waarin ^erd betoogd, dat de arbeider zijn loon Wfi^rd ig. Zrj nebben nu het di\(|én op „Liber t«K stopgezet, ais proftSt togen hun- nuii vrij-socialistiscben en anarchisti- schen werkgever, die hun blijkbaar hun loon uitkeertmot mate. Heet „Libertas" staat thans stil, Wijl hun machtige arm het wil. Ontslag bij de Ver. Tapjjtfabrieken. Aan de Koninklijke Vereenigde Ta- p'jJabrieken in Deventer is bekend ge raakt, dat wegens slapte het werken ia ploegen zal moeten eindigen. Deze maatregel zal het ontslag van een groot aantal arbeiders meebrengen. Het ontslag bij de Hsnzebank. üp het verzoek der ontslagen 180 employes der Hanzebank in den Bosch om uitkeenng en een maand extra-sa tans is door de bewindvoerders afwij zend beschikt. De kassier ran Terbregge gearresteerd. De voortvluchtige voormalige kassier J. L. tl., van de Coöp. Boerenleenbank te lerbregge, en ontslagen hoofd eener school te HiUegersberg is te Valken- ourg gearresteerd. De op onderzoek uitgezonden agent had zijn verblijf plaats aldaar ontdekt en hem gevanke lijk naar 't Huis van Bewaring te Rot- teidam overgebracht. Ur is nog t 2700 aan geld op hem bevonden. Goederentrein ontspoord. Te Delft zyn vannacht, waarschijnlijk door het te vroeg overhalen van een wissel, van een goederentrein twee wagons ont spoord. Beide hoofdsporen werden versperd. De reizigers van de eerste treinen moesten overstappen in andere treinen. Omstreeks 8 uur was de baan weer vrij. STADSNIEUWS. GOUDA, 22 Augustus 1923. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Gouda; gezien art. 8, tweede lid der Hinderwet; doen te weten: Dat zü <le beslissing op het verzoekschrift van J. M. Jaspers, waarbij vergunning wordt gevraagd tot het uitbrei den der wasachtry door het plaatsen van een staanden stoomketel van 3 M2. verwar mingsoppervlak en 7 atmospbeei stoomdruk benevens vervanging van den 2 P.K. elec tromotor door een stoommachine van 6 P.K., in perceel van Stryenstraat 46 ka dastraal bekend gemeente Gouda, sectic A no. 4945, hebben verdaagd. Hinderwet. In het bericht betreffende het verzoek aan B. en W. van de firma Daalmans Co., om vergunning tot het oprichten van een benzinebergplaats tot berging van 2500 li ter benzine, in hare perceelen gelegen aan den Fluweelensingel nos. 2227, kadastraal bekend Sectie A Nd. 5255, stond abusieve lijk dat op Dinsdag a Aug. des namiddags half twee op het Kaarthuis gelegenheid is bezwaren tegen deze vergunning in te bren gen. De lezer zal begrepen hebben dat dit moet zyn 4 September. De Winkelweek. Het bestuur van de Goudsche Winkeliers vereniging verzoekt ons er de aandacht op te vestigen dat de etalages van de deel nemers aan de winkelweek Maandag a.s. gereed moeten zijn. Sluiting van scholen op 6 September. De Inspecteur van het L. O. in de In spectie Gouda geeft aan de Gemente- en Schoolbesturen in zijne Inspectie, in op dracht van Z. E. den Minister van Onder wijs in overweging om de onder hun be stuur staande schoolinrichtingen op den 'ön September a.s. in verband met de groote nationale beteekenis van dien feestdag, te sluiten, tenzij het Regeeringsjubileum in de school zelve wordt herdacht Benoeming. By Kon. besluit van 18 Augustus is we derom tijelyk benoemd tot leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool alhier, de heer R. H. de Waard. Ongeluk. Hedenmorgen reed een wagen van het Goudach Goederenvervoer over het voetje van de d»ïejarige F. Noordeman, die in de Chrabethstraat naar het maken der versie ringen zat te kijken. Dr. Hamburger verleende de eerste hulp. Naar men ons mededeelde treft den voer man geen schuld. Benoeming. Onze oud-stadgenoot de heer Nic. M. van der Roer, sinds Mei tijdelijk te 's-Graven- hage gedetacheerd voor het Ned. Ind. Pers bureau Aneta, is met ingang van heden benoemd tot directeur van het bijkantoor Den Haag. Kapelaan J. de Roos. De WelEerw. Heer Kapelaan J de Roos is door Z. D. H. den Bisschop van .Haarlem benoemd tot kapelaan van de parochie van den H. Martinus, te 't Veld; tot kapelaan van de parochie van O. L. Vrouwe Hemel vaart alhier is benoemd de WelEerw. Heer Onderwater, thans kapelaan te Kootwijk. Temperatuur Sted. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Ste delijke Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 67, de lucht was 66. Agcada: 25 Augustus, 2to uur op het Stad serf. Re petitie voor de jeugd voor de Jubileum- cantate. 26 Aug. Sted. Zweminrichting Internatio nale Zwemwedstrijd HollandBelgië. 27 Aug.1 Sept. Groote Land- en Tuin bouwtentoonstelling 2b en 29 Aug., 1-0—6 an 7—9 uur. Boven zaal „Het Schaakbord", Tentoonstelling van gehoorinstrumenten en hulpmiddelen voor slechthoorenden. 31 Aug., 7to u. St. Janskerk. Orgelconcert. UIT DEN OMTREK. BERGAMBACHT. Naar men verneemt bestaan er by het ge meentebestuur alhier plannen tot opheffing der huurcotnmissie. De heer O. Zyderlaan, ambtenaar ter se cretarie alhier, is alsnog benoemd tot oom- missielid van de Oranje Nassauvereeniging. Onder het rundvee van den bouwman K-, alhier, is mond -en klauwzeer uitgebroken. BOSKOOP. Men schryft ons: De publieke verkoopingen van tuinland en huizen, benevens afstand van boomen, planten, materiaal volgen elkaar op. Het land blijkt nog laag in prijs, terwijl de wo ningen, goedkoop inverhouding tot bouw prijzen, meer aftrek vinden en in prijs stijgen. MOORDRECHT. Te 's-G^avenhage werd op de Begraaf plaats „Oud Eyk en Duinen" ter aarde be steld het atoffelij overschot van J. A. F. van der Meer van Kuffelen, raniritus-pre- dikant der Ned. Herv. gemeente, hier ter plaatse. Op de begraafplaats waren aanwezig ds. D. W. L. Offerhaus, de oud-referendaris van het voormalige departement van Land bouw, Fieveu de Malmes van Ginkel, ds. H. H. Evers, dr. J. G. Boekenoogen, emer. pved. de Leer, P. Goedhart dir. der H.B.S. in de Raamstraat, ds. J, W. van der Lin den en jhr. Westpalen van Hoon» van der Brugh, oud-zeeofficier, voorzitter van het Theologische College te Leiden. Een zoon dankte aan dp groeve voor de betoonde belangstelling. WADD1NXVKKN. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: C. Broer en I. Boeve. GETROUWD: B Boeve en M. E. Borg. K. de Rooij en T. M. C. de Vries. GEBOREN: Diritje, d. v. G. Kok en C. Radder. Johanna, d. v. A. de Kooter en N. v. Oosterom. Adriana Grietje Trijntje, d. v. C. de Jong en E. v. Beek. SrORT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. Het Nederlandsch Zevental. Gisterenavond is m Ubelt een tweede oeienwedstrijd gespeeld. De opkomst wus beter dan Zuterdag j.l., maar of <le oefening veel om t lijf gehad heeft wagen wij te betwijleien. Er werd eerst een 50 M. baan ge zwommen om een estafette ploeg uit te kiezen. De resultaten zijn nog niet be kend, hedenavond zal de ploeg vast gesteld worden. Bij de polo-oeteuing werden door de Polo-Commissie weer onbegrijpelijke (Dngen gedaan. Uitblinkers waren er niet, doch van de vijf goals die in 't geheel gemaakt werden, produceerde l). IJsselstijn er d r i e, hetgeen toch nog wel iets zegt- Tenslotte heelt de commissie verga der l en is het volgende zevental sa mengesteld: A. van Olst (Het Y) A. H. C. v. Senus J. U. den Boer (Maas) (aanvoerder) H. Minnes (U. L. C.) J. Kohier J. van Silfhout (Het Y) (Het Y) P. v. d. Velden Jr. (Dolfijn) DeservesI). A. IJsselstijn (U. Z. C.) A. H. (loadings (A. Z.) A. C. Slop (G. Z. C.) Met doelverdediger en achterhoede gaan wij volkomen accoord. Alleen be- grtjpen wij niet waarom Den Boer niet (ie spilplaats bezet Intusschendat is zou erg nog nietmaar dat de Polo-Commissie Vun der velden kiest voor Dick IJsselstijnja, dat is een veeg teeken. Dat bewijst dat er of ge ageerd is tegen de „provincialen" of dut de P. C. het gezond verstand dat zij Zaterdug j.l. al verloren had, nog niet teruggevonden heeft. Een pirofeet is nooit geëerd in z'n eigen land. In het buitenland vechten ze om IJsselstijn- „Dat is geen voorhoede" beweerde nadat de samenstelling bekend was iemand die z'n sporen op zwetngebied ui verdiend heeft, en zoo is het. Van Silfhout veirdient z'n plaats dal lijdt geen twijfel maar 'dat een Köhler en een Van der Velden, die er in Parijs maar een schijntje van terecht brachten, gekozen zijn is meer dan zonderling. Wij vermoeden niet dat deze voorhoede de goedkeuring van de geheele Polo-Commissie weggedragen hectt. Maar zoolang „de meeste stem men gelden" en Amsterdam die meeste .stemmen heeft, blijft de samenstelling van het Nederlandsch Zevental niet al leen een kwestie van spelkwaliteit. Zullen wij Zondag zien hoe dil „na tionale team" een klap met de klauw van den Vlaamschen leeuw krijgt? Of zou het met een schrammetje afloopen? Frankrijk—Holland 50; Frankrijk- bclpië 1—4..... de Belgen komen «iet (•zelfde ploeg waarmee zij de Fran- >ehen geslagen hebben. „Ayez pitié de nous Het Bctfiach Zevental. De Belgen zullen in den wedstrijd Ho'land—België op 26 Aug. a.a. te Goude met de volgende ploeg uit komen. i/uraut (uru»»ci* awimuuug uuoj, doei; üaiiiy (Cercte Royal ue natauou, t riissel) uil liuu (Antw. 4Weiuciuoj acuter; Pletuicx (cercie Royal de na- i.uioil, Brussel)' spil, levens aunvoeruer. Ulta (Antw. z,weinciub), Bauwuns (Cercte Royal de Natation, Brussel) en Viruietten (Antw. Zwemciub) voor. hen invaUer is uog uiet aangewezen. Du estuiettepioeg wordt gekozen uit ue snelste zwemmers vuu de waterpoio- pioeg. Postduiven. Men verzoekt ons te melden dut de O» udsche duiveuiieliieobers hun duiven vooi het Provinciaal Concours vau Uit Pont-a-Masceiice Donderdag u.s. tusscüen "ü'ï.ao n.m. moeten lukouieu in hat lokaal der Bneijiost aan deu Langen i lendeweg. De klokken worden geregeld eveu- :uue in dat lokaal voor Zaterdugavond b uur. KUNST. Anna StronckRappel. Dt Msb. verneemt van welingelichte zijue, dut mevr. Aiiuu Slronck—huppel ernstig de mogelijiiiiutu overweegt, zicli wederom hier te luude, eu wol ui Den Haag, te vestigen. Uck loopt hot gerucht, dat gouoeuidu kunstenares zou optreden als opvolgster vnu wijlen Jou. Tijssen, aan de hoogere z.«tigklasseu aan de Muziekschool der Mij. 1. b. d. Toonkunst te Rotterdam. Een gratieveraoek. Naur liet Vuu. verneemt heult ue heer Albert Albeit, in Juli duur de Arroudisse- meutsreohtbank te 's-Gravenhuge veroor deeld wegens onbevi>egd uitoefenen vun geueeskunüe, zich met een verzoek »m gratie tot Ue Koningin gericht. in het verzoekschrift beroept adressant er zich op, dat hy ninunur iemand met <le hem geschonken kracht heeft benadeeld, doch integendeel bevoordeeld en geaoad- heid heelt terug gegeven aan menschen, üie door hevuegde geneeskundigen waren opgegeven. Hy meent derhalve tot heil der menscliheid te zyn werkzaam geweest en hy zou het een verzuun hebben geacht, in dien hy niet van de hem gegeven kracht gebruik liad gemaakt. WISSELKOERSEN 22 Augustus 1923. 21 Aug. 22 Aug. Officieel, 2 uur. Londen 11.65 11.58 Berlyn 40 cent 45 cent per millioen. per miilioea. Parijs 14.1 «to 14.60 to België 11.23 11.46 to Zwitserland 45.90 45.03 Weenen 0.00% 0.00% Kopenhagen 47.45 47.40 Stockholm 67.52 to 67.56 Christiania 41.46 41.60 New-York 2.64'/* 2.64 TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste B.st. 762.8 te Weenen. Langste B.st. 738.8 te iSlomoway. Verwachting tot den volgenden dag: matige tot krachtige, later ufnemende ZukIw. tot Westelijke win4, betrokken met regen of onweer, later opklarend en iets koeler. ADVERTENTIEN. trekking van MJ nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mulié Woensdag 22 Augustus 1923 rijs van 1500 2336 1000 6526 20741 400 15795 200 11385 100 9847 13398 15381 1590! 16157 17061 20916 Prl)Ma vau 1 9a— «igea geld 17 1887 4248 6612 8570 10853 13746 15914 10617 61 43» 65 «310954 13981 17 3# 78 07 74 76 8616 11053 57 56 ÓV 341 1018 4629 80 8707 11140 78 0118703 74 87 38 0842 2011200 14006 81 25 J5 38 38 11323 93 10001 84 03 2032 81 0911 87 52 14103 10124 18630 .SS 4811 18 62 »l«21518920 528 00 23 70 8848 11414 51 16316 69 44 2105 80 7072 50 00 71 36 71 50 2232 91 7105 «9 11538 79 16420 07 710 2318 4021 10 8943 1161b 80 78 10010 77 2440 41 40 0178 11767 14235 36 20 880 06 47 79 flO 93 491663019101 i»7 05 5203 7334 9322 07 97 40 19224 IU26 2535 12 46 0420 11836 14374 75 19345 ZH 7? 51 8629 48 85 10748 10084 >116 78 01 68 53 b6 14409 16893 107bo 30 2612 5323 7412 7* 7t 1216903 Tl 43 14 5445 21 9705 11014 28 17067 19630 65 70 5515 27 U 25 14588 1725J 43 71 2703 22 7310 25 12022 14672 78 48 8b5840542B 2/ 94 84 b4 .oS 31 86 I73S01901M '304 75 81 0b 41 1211414873 90 46 74 2655 5615 7012 44 71 00 17404 Ou 95 09 31 53 9824 12215 14937 21 «6 1316 79 5700 80 20 b2 83 66 75 50 2913 71 VM 69 74 15022 83 20044 57 19 58Ï0 78 9032 12357 94 87 20157 82 3030 5911 7fcU3 64 12495 15106 17311 «U 81 3110 10 33 67 1254b 8 6220204 1461 29 21 41 93 12716 46 93 1U 74 3337 32 74 10015 12936 15273 17685 6» 1500 ÖK 6022 8o 10107 85 80 17722 0| 16 3567 29 7£55 10237 13030 93 53 20320 37 86 57 79 6b 7415321 17829 20487 55 304B 78 92 72 86 32 00 2Cüüy 74 3715 86 81U2 00 I3IU9 66 17931 20714 80 45 01 3510303 26 00 18003 53 1600 66 «101 36 91 65 5406 29 71 11 80 28 823010459 89 20181592D6(k> 22 3870 36 71 91 33 18205 21 28 3000 42 8330 10507 99 88 35 49 38 5 0204 1401 35 13212 15606 26 59 75 27 38 48 66 52 15652 66 81 1715 29 43 71 87 13411 63 18307 20827 48 m 48 78 10007 20 J3702 8 58 40ÜS 8360 83 44 46 06 33 72 00 07 86 53 9215617 |84Q0 1802 4113 6410 8509 56 95 58 7 12 31 21 391077013554 64 31 15 48 68 66 9813646 83 Uft# 34 4238 82 6310800 8515903 50 Vo hiel r.rdi z.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2