X 1 I lTIEK I a Tonic ad r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN B2»Jaargang Donderdag 23 Augustus 1823 No. 15319 EID Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen lit Blad. i HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van brleken WORMERVEER [EN Het Fransche antwoord. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERKOUDEWATÉR, REEUWDE, SCHOONHOVEN, STOLWDK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. be ft doen de FEUILLETON. zuchtje» elkaar, van 9 9 9 (Wordt vervolgd.) geplombeerde zakken Het Hibld. verneemt dat de 'Begpratiaten thans ook hun agitatie in het Ruhrgebied heginneta. In Mühlheim a. d. Ruhr heeft de syndi calist Dietz uit Dusseldorf in een vergade ring verklaard dat er omtrent het spoedig Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT >1, GOUDA, btj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur.; Administratie Tal- Int. 82; Redactie TeL 545 Uit dit alles blijkt klaar dat Frankrijk er niet aan denkt van het eenmaal ingenomen standpunt ook maar iets af te wijken, al is dan haar politiek volgens het oordeel der Britsche Regeering vóór de betalingscapa- citeit van Duitschland noodlottig, en zal Frankrijk met militair geweld wel poli tieke bedoelingen bereiken, maar zullen toch nimmer de millioenen kunnen worden ver kregen, waarop Frankrijk zijn rechten doet gelden. Bedenkt men by dit alles dat Amerika heeft te kennen gegeven dat het er niet aan denkt van zyn schuldvorderingen op de geallieerden af te zien, ook al zou de En- gelsche regeering bereid zjjn haar aanbod on! al hare eigen vorderingen op de geal lieerden te annuleeren en alleen de terug betaling te eischen van hetgeen ze, als tus- schenpersoon ten behoeve der geallieerden zelf van Amerika leende, dan moet men er kennen dat het er hoploos uitziet. In Saksen hebben de communisten een bijeenroepen van de landdag geëischt, om hun ontevredenheid te uiten over Minister Zeichner, wiens politiek zij noemen een hoogverraad aan het proletariaat. De regee ring heeft den eisch echter afgewezen. Het Berliner Tageblatt voorziet een conflict tus- schen de socialisten en de communisten, waardoor de eersten hun eenigen steun in den landdag zouden verliezen. De opvoering van de drukkersloonen tot boven het vooroorlogsche niveau heeft, zoo- als wy gisteren reeds meldden, bereids tot een catastrophe-in de uitgeverswereld ge leid. Te München is het verschijnen van 16 tijdschriften stopgezet, waaronder ook de oude en bekende „Fliegende Blatter" en het Deutsches Medizinisches Wochenschrift, in Berlyn houden ca. 80 a 40 tijdschriften op te verschijnen. De meeste dier tijdschrif ten zyn van wetenschappelijken aard. Trou wens, meerdere bibliotheken, wetenschap pelijke instituten enz. hadden hun abonne menten reeds opgezegd. Bijzonder ernstig doet zich de nood in de boekenstad Leipzig gevoelen, waar men den arbeid aan een heele reeks wetenschappe lijke werken heeft gestaakt. Door dit stop zetten lijdt echter het bedrijf in zijn gehee- len omvang en raakt het uitgeven van an dere soorten werken eveneens in gevaar. Ook voor het buitenland kan niet meer ge arbeid wordm, daar de loonen hier hoogei zijn dan in vele andere landen. af gecommandeerd werden toen de regeering uitgebreide maatregelen ter verhindering bleek te hebben genomen. Vermoedeljjk zul len nu de vertegenwoordigers der bedrijfs- raden als uitvoerders der bevelen uit Mos kou optreden, nu het communistische partij bestuur te slap is gebleken. Inmiddels zal begin September een algemeen congres dier bediijfsraden, zoo mogeljjk met buitenlan ders versterkt, te Berlijn plaats hebben. In dien tusschentijd is er in een der oostelijke voorsteden van Berlijn reeds een geheime vergadering gehouden, waarin werd beslo ten op 2 Sept. (Sedandag) groote betoogin- gen te organiseeren. Wij kunnen zonder eenige vreugde le ven, maar niet zonder eenige hoop. Desniettemin doet de Duitsche regeering alsof zy de Roerbezetting als eeh vijandige daad beschouwt en pleegd daartegen een verzet, dat zij passief noemt, doch dat in derdaad actief en hevig is. Dit verzet komt niet van de bevolking der Roerstreek doch alleen van sommige industrieelen en van Berlijn. Frankrijk beschouwt derhalve het staken van het lydelyk verzet ala conditio sine qua non voor het openen van bespre kingen met Duitschland. Het lijdelijk verzet is niet alleen in strijd met het vredesver drag ,maar ook met Duitschland’s belang, daar het meer kost dan de nakoming der verplichtingen waarin het vrijwillig toe stemde. Frankrijk wenscht dus dit verzet te zien beëindigd, en als dit geschied is, zal de Roer geleidelijk worden ontruimd naar mate betaling volgt. Nogmaals herhaalt de nota, dat Frank rijk geenszins langer in de Roer wenscht te blijven dan noodig is en dat het daar po litieke noch annexionistischë oogmerken heeft. Het tijdstip, waarop betaald zal wor den, hangt van Duitschland zelf af, zegt de nota en haalt daarvoor Oostenrijk als voor beeld aan: wat Oostenrijk kan, moet zeker aan Duitschland mogelijk wezen. Niet waar is het dat Frankryk’s eischen van dien aard zijn, dat zy Duitschland moeten verplette ren en voor langen tijd de betalingscapa- citeiten van dat land te boven gaan. Naar verluidt zal de Rykskanselier mor gen antwoorden ,op de Frahsehe berichten van de laatste dagen. 676 34 arandeerd zuiver iden Medaill *s ijve en stramme likingen, spier- jyn, lendenpijn, er alle rheuma- nen die ontstaan te koude geneest ijfmiddel Wortel- laria Wortel boer. flacon by de r’s Artikelen. nen door Dr. Fr. E KRACHTPIL- bare Bustes, ook akken. Bekroond ere-diploma's. In jeneming. Gegar. >ev. Streng reëel, loos van 100 st. .nco thuis onder c 106, Den Haag. 2044 14 De regeeringsmaatregelen in Duitschland. De crisis in het drukkersbe- drjjf. Minister-crisis in Saksen. Een delegatie van separatisten uit het Rijnland naai' Parijs. Amerikaansche belangen in de Karpathen. Thans is de officieele tekst van de Fran sche nota gepubliceerd. De nota geeft een algemeen en samenvattend overzicht van Frankryk’s positie en bevat de elementen voor een practische oplossing. Er wordt in verklaard, dat de regeering der republiek fer pooit aan gedacht heeft in de kwestie van het herstel een politiek van egoïsme te volgen en dat deze kwestie niet kan worden opgelost wanneer de gezamenlijke belangen van Europa worden verwaarloosd. Frankrijk heeft steeds zeer ernstig re kening gehouden met de malaise, waarvan sommige geallieerden te lijden hebben en inzonderheid met de bedroevende werkeloos heid welke bij voortduring in Engeland blyft heerschen. Vervolgens somt de nota stuk voor stuk de geheele lange reeks van concessies op. die aan Duitschland werden gedaan vóór en na de vaststelling zijner schuld door de Commissie van Herstel, voor welke conces sies Duitschland nooit iets in de plaats gaf, doch die slechts nieuwe ingebreke blijven ten gevolge hadden. Dan betoogt de nota, dat Duitschland al les deed om zyn financieelen, economischen en monetairen toestand te verergeren, zoo- dat Frankrijk, dat zijn voornemen om waar borgen te nemen had bekend gemaakt, begin Januari er dan ook toe overging het Roer gebied te bezetten. Het deed dat omdat Duitschland sinds 3 jaar geen van zyn ver plichtingen had nagekomen en de Commis sie van Herstel aan Frankrijk uitdrukke lijk vrijheid van handelen verleend had. De wettigheid van dezen maatregel, welke Engeland thans betwist, blijkt uit particu liere en collectieve verklaringen der geal lieerden, met name uit het protocol van Spa van Juli 1920, blijkens hetwelk volkomen overeenstemming tusschen Frankrijk en En geland bestaat aangaande de 'paragrafen 17 en 18 van’ Bijlage II en voorts uit de Ver klaring van Londen van Maart 1921, als mede uit de beslissing van den Oppersten Raad van Mei 1921. Reeds het ultimatum van 5 Mei alleen zou de maatregelen ge wettigd hebben, want daarin wend aange- kondigd, dat de Roer bezet zal worden niet alleen in geval Duitschland de door de Com missie van Herstel voor ge schreven verplich tingen niet zal hebben aanvaard, maar ook voor geval het op een gegeven oogenblik die verplichtingen niet zal hebben nage komen. Dit wend dan ook door den Duit- schen minister van buitenlandsche zaken zelf erkend en wel in het door hem aan de pers verstrekte parlementaire document van 9 Mei 1921. en in haar zachte oogen. Misschien ver hoogde dezelfde glans de kleur van Bo- s nney, en gaf een eenigszms verschrik te uitdrukking aan zijn gelaat. Soames. haatte zonneschijn, en hij stond dadelijk op om het scherm te la ten zakken. Daarna nam hij van zijn vrouw zijn eigen kop thee aan en zei, koeler dan hij had bedoeld: ,.Zie je geen kans het toch voor acht duizend te doen? Je zou misschien heel wat kleine dingen kunnen veranderen. Bosinney dronk zijn thee in één slok uit, zette zijn kopje neer, en ant woordde Geen enkel!” Soames zag, dat zijn woorden een onr l egrijpelijk punt van persoonlijke ijdel- neid hadden geraakt. ,.Nu,” stemde hij toe met gemelijke onderworpenheid, „ik merk wel, dat je je zin wilt hebben.” Eenige oogenblikken later stond Bo sinney op om te vertrekken. Soames stond ook op om hem uitgeleide te doen De architect scheen in een dwaze, op geruimde stemming. Na hem met veerkrachtigen pas den oprit te hebben zien afloopen, keerde Soames somber naar den salon terug, waar Irene bezig was muziek op te ruimen. En gedreven door een onbedwingba re!! aanval van nieuwsgierigheid vroeg hij: .Wat zeg je van den „Boekanier?” Hij keek naar het vloerkleed, terwijl hij op haar antwoord wachtte en hij moest eenigen tijd wachten. Uit verschillende aanwijzingen blijkt, dat het kabinet-Stresemann door kracht zal trachten goed te maken, wat Cuno" uit ge brek aan doortastendheid en wellicht ook uit gebrék aan steun der volksvertegen woordiging heeft nagelaten. Naar verluidt zal de nieuwe regeering een scherp onder zoek instellen naar den omvang van het be zit aan buitenlandsche betaalmiddelen der handels-, industrieele en bankwereld, ook wat betreft de depositio’s in het buitenland, teneinde voldoende „goudwaardig” geld ter beschikking der regeering te krygen om zoodoende de mark te kunnen stabiliseeren. In een bijeenkomst in de Rykskanse'arjj, waar de leiders der verschillende coalitie partijen in den Rijksdag aanwezig waren, heeft de kanselier mededeeling gedaan van de verschillende maatregelen, die hij op eco nomisch gebied wenscht te nemen of aan Je orde te stellen. De aanwezigen spraken hun vertrouwen uit in de regeering en besloten in principe toj medewerking aan alle maat regelen ,die noodig zouden kunnen blijken. Merkwaardig is het dat zoodra Duitsch land na langen tijd weder een krachtige persoonlijkheid aan het roer heeft er on middellijk protesten komen tegen de „dicta toriale” neigingen van Stresemann. IDe oud-minister Stegerwald, thans voor zitter van den Katholieken vakvereenigings- bond heeft zich tot tolk gemaakt van die vrees, door er op te wjjzen, dat het kabinet- Cuno volstrekt niet zonder verdiensten was, getuige de jongste nota door Engeland aan Frankrijk gezonden, die ondenkbaar was geweest, als niet het beleid van Cuno in die richting den stoowhad gegeven. Cuno heeft de financieele maatregelen, die thans genomen worden évenzeer gewild, doch ze niet kunnen doorzetten, omdat de Rijksdag hem niet voldoende steunde. Thans heeft Stresemann dien steun Wel en hy moet zien hem te behouden, want anders zou hy moe ten overgaan tot een dictatuur, teneinde hetzelfde te bereiken en aan het welslagen eener dictatoriale regeering gelooven thans alleen nog enkele utopisten, daar in dat ge val een „krach” en pogingen tot omwen teling van den kant der uiterste groepen niet zullen uithlyven. De communistischs actie in Berlijn zal naar de berichten luiden voortaan recht streeks uit Moskou worden geleid. Een mil- lioen gouden marken zal vanuit Moskou aan de communisten in Berlijn worden ter hand gesteld, ter verdeeling door de com munistische bedrijfsraden. Dit bericht wordt slechts beschouwd als een nieuw bewijs hoe de beweging wordt gefinancierd, doch ooM als een teeken, dat het communistische par tijbestuur in de oogen van Moskou heeft af gedaan. Natuurlijk is dit te wijten aan het afgelasten der algemeene betoogingen. die onlangs hadden moeten plaats hebben, doch 36) - Terwijl hij onbemerkt op den drem pel stond, wenschte hij zichzelf geluk, dat alles zoo’n goede wending nam. Het was gelukkig, dat zij en Bosinney Sbmen zoo goed opschoten; het denk beeld van het nieuwe huis scheen haar langzamerhand te bevallen. Na een kalme overpeinzing te midden van zijn schilderijen, was hij tot het be sluit gekomen, over die vijf honderd pond maar heen te stappen als het moest; maar hij hoopte, dat de namid dag de eischen van Bosinney wat zou hebben verzacht. Bosinney zou het zoo best in orde kunnen brengen, indien hij maar wilde; er waren wel een do zijn manieren om op de materialen van een huis te bezuinigen, zonder het ef fort er van te bederven! Hij wachtte daarom zijn gelegenheid af. totdat Irene den architect zijn eer ste kopje thee aanreikte. Een zonne straal, die langs den kant van het zon nescherm scheen, verwarmde haar wan gen. scheen in het goud van heur haar, worden meegedeeldl Zij stonden geruime» tijd voor zijn deur te fluisteren. En toen het voorbij was. fluisterden ze weer. Zij vreesden, dat hij het meer zou voelen, als de tijd voortging. Toch had hij hel beter opgenomen dan men had verwacht. Hij zou zijn bed houden mVuurlijk! Zij gingen si lueicnde. lante Juley bleef in haar kamer, ge broken door den slag. Haar gelaat, vaal door de tranen, was verdeeld in afdee- lingen door de kleine rimpels van pui lend vleetwh, dat door de aandoening w gezwollen. Hel was onmogelijk zich het leven voor te stellen zonder Ann, die drie en zeventig jaren met haar geleefd had, een tijdperk dat slechts onderbroken werd door een kort intermezzo, haar huwelijksleven, dat nu zoo onwerkelijk scheen. Mot bepaalde tusschenruimten ging ze naar haar kast en nam, van onder haar iavendelzakje, een schoonen zakdoek. Haar warm hart kon de gedacht* niet verdragen, dat Ann daar zoo houd lag. Tante Hester, n^-etilte, de geduldige, de bron der familie-energie, zat in den salon, waarvan de luiken werden ge sloten; en ook zij had eerst geschreid, maar kalm, zonder uiterlijk vertoon. Haar leidend beginsel, het bewaren der energie, verliet haar zelfs niet in smart. Zij zat rechtop, onbewegelijk den haard te bestudeeren, terwijl haar handen le dig in den schoot van haar zwart zijden japon lagen. Zij zouden haar zonder ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda on omstreken (behoorende tot den besorfkring) i 1--5 regels ƒ1.80, elke regel moer /0di5. Van buiten Gouda en dan bexorgkriagi 1—6 regels 1.55, elke regel moor 0.80. Advertentiën in hot Zaterdagnummer 20 byslag op den prija. Liefdadigheids-advertantiën de helft van dan prija. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN i 1—4 regelt ƒ2.06, elke regel meer K5& O> de voorpagina 50 hoogor. Gewone advertentiln en ingezonden mododoalingen bjj contract tot zeer geredecear- den prijs. Groote lettors en randen worden berekend naar plaatanümte. Advertentiën kunnen worden ingeaonden door tusschenkomst van «oliede boekhan delaren, Advertentiebureau! en oom Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te ajjn. twijfel willen aansporen iets te doen. Alsol daar iels goeds in schuilde! Door iets te doen zou Ann niet worden te ruggebracht! Waarom haar te kwellep? ie vijf uur kwamen drie van de broe dt* vb: Jolyon, James en Swithin; Nicho las was te Yarmouth, en Roger had een hovigen aanval van jicht. Mevrouw Hayman was er vroeger op den dag geweest, en nadat ze Ann Uad gezien, was zo vertrokken, na de boodschap voor Timothy te hebben achtergelaten die men hem niet gaf dat zij vroe ger had moeten gewaarschuwd worden. Werkelijk hadden allen het gevoel, dal men het hun vroeger had moeten zeg gen. alsof zij iets hadden gemist, en James zei: „Ik wist hoe het zou zijn; ik heb jillie we! gezegd, dat zij den zomer niet zou doorkomen.” Tante Heet er antwoordde met; hel was- bijna October, maar waarom te re- etwisten Enkele menschen waren nooit voldaan. 2.1) ging naar boven om haar zuster te vertellen, dat de broers er waren. Mevrouw Small kwam dadelijk naar be neden. Zij had haar gezicht gewasschen <lat nog gezwollen was, en ofschoon zij streng naar den pantalon van Swithin krek want die was lichtblauw hij kwam regelrecht van de Club, waar het belicht hem had bereikt had zij een opgeruimder uitdrukking dan gewoon lijk*. het inatinkt, altijd het verkeerde to noen, was zelfs nu te sterk voor haar. uitroepen der Ryn-republiek geen twyfel kan bestaan, en dat dit zonder voorafgaan de stemming zal geschieden. Behalve Rijn land en Westfalen zal ook een deel van Elzas-Lotharingen, Baden en Hessen-Nas sau bij den nieuw te vormen staat inge- lyfd worden. Een delegatie der Rjjnlandzche separa tisten zou zich naar Parys hebben bege- over en het Tengevolge van den slechten levensmid delentoestand moet in het Ruhrgebied het aantal gevallen van typhus sterk toene men. Vanaf heden kost het brood buiten distributie 400JX)0 mark. De reeds geruunen tyd gevoerde sprekingen der regeering met een Ameri- kaansdie financieele groep betreffende de exploitatie van de staatawouden in Rus sisch Karpathenland zyn thans in hun eindstadium getreden. De betreffende overeenkomst kan echter eerst worden af gesloten, wanneer het parlement de regee ring heeft gemachtigd lot het opnenien van een crediet van 200 millioen tsjecho- kronen, hetgeen *niet eerder dan in den herfst kan geschieden. Dit bedrag zal die nen voor aanleg van wegen en spoorlijnen ten behoeve van het houtvervoer. De Amerikaansche financieele groep zal een aantal bedrijven voor houtbewerking inrichten, die na afloop van de te sluiten overeenkomst aan den staat komen. De ministerraad zal het wetsontwerp waarbij het ministerie van financiën en dat van landbouw tot opneming van een buiten- landsch crediet in de vereischte hoogt» wordt gemachtigd, in een der oersto herfstzittingen van het parlement behandelen. BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. Het tweede ongeluk met een toeristen auto in Zuid-Frankrijk, enkele «lagen na dat bij St. Sauveur, dat aan zoovele Neder* landache toeristen het leven heeft gekost, is in zijn omvang iets minder verschrikke lijk dan het eerste. Zes mensdien zijn om gekomen en de diepte van de kloof, waar de reusachtige auto-bus in neergedonderd ia, bedraa«t twintig meter. Het ongeluk heeft plaats gehad op vijf kilometers af stand van Guilaumes, bij de brug vtn Pa nders. De auto was de brug gepasseerd toen een van de wielenvan den wagen in een wagenspoor kwam. Om het wiel te be vrijden versnelde de irestuurder de vaart van den wagen en stuurde den wagen met korte en plotselinge draaien van rechts naar links. Het wiel kwam vrjj, maar zoo plot seling, dat het achtergedeelte van den wa gen met kracht met den rotswand langs den eenen kant van den weg in aanraking kwam Door den schok werd een reiziger, die zich pas te Guillaumes by de uit Nice komende Ik weet het niet,” zei ze eindelijk. Vindt je, dat hij er goed uitziet?” 11 ene glimlachte. En het scheen Soa mes toe, dat ze hem bespotte. ..Ja,” antwoordde ze, „zeer goed!” HOOFDSTUK IX. De dood van Tante Ann. Er kwam aan het eind van Septem ber een dag, waarop tante Ann niet in eiaat was, de kenteekenen van persoon lijke waardigheid uit de handen van haar kamenier Smither in ontvangst te nemen. Na een blik op het oude gelaat ver- Uaarde de dokter, dien men in allerijl gebaald had, dat mejuffrouw Forsyte ai slapend den dood was ingegaan. Tante Juley en tante Hester waren overweldigd door den schok. Zulk een einde hadden zij zich niet voorgesteld. Ja. het was twijfelachtig of het ooit tot'haar was doorgedrongen, dat er een maal een einde komen moest. In stilte vonden zij het onredelijk van Ann haar zoo, zonder een woord, te hebben ver laten, zelfs zonder strijd. Het geleek z<»o heelemaal niet op haar. Misschien trof haar'Tiog het meest de gedachte, dat een Forsyte de kracht niet had bezeten om hel leven vast lè hou den Indien dit één van hen had kun nen overkomen, waarom dan niet aan allen? Het duurde een groot uur. voordat ze er toe konden besluiten het aan Timo thy mede te deeien. Indien het voor hem nog maar stilgehouden kon wor den’ Als het hem maar geleidelijk kon ven om met de Fransche Regeering de onafhankelijkheid van het RijnlanA de levenwniddeten-voorziening van Rijnland te onderhandelen. verseele genees- gen mathiek, en Jicht >er doos. JGBAAR. GOIDSCHE (OIRUT.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1