il 'IE ent ent AR Blad, r I •ia Tonic LD. doeningen i een EKTE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Vrijdag 24 Augustus 1923 No. 15320 62*Jaargang dit Blad. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 1 KJE J leren, skies- I' ZOON HET GELUK DER RIJKEN Het Fransche antwoord. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIKU WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 2308 s De „Soir” weet te vertellen dat de Bel- FEUILLETOM. j zullen zijn aan ,the ii «.uiicii tiju aan „me Bayswater Road, te 10.45 2M8 80 (Wordt vervolgd.) c- Swinemüunde ia bankroet. Voor de eerste maal heeft een Duitsche stad zich failliet laten verklaren. Het Gemeentebestuur van deze Oostzee- badplaats bracht het volgende besluit ter kennis van de ingezetenen: De stad is niet in staat haar financieele verplichtingen na te komen en moet daarom verklaren niet by machte te zyn te betalen. 1OUDA. niveraeele tegen umathiek, t en Jicht i per doos. RUGBAAR. her- (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. Belgische plannen. De economische crisis in Duitschland. Swine- Terwijl zelfs De Valera zich nimmer met groote nauwkeurigheid heeft uitgelaten over de plannen der republikeinen in geval zy er eens in mochten slagen de macht in han den te krygen, heeft thans een der mindere góden, Peter Mc Ginley, in een verkiezings- len. De inlevering van deviezen voor de vor ming van het deviezenfonds is dringend noodig en zal tot eiken prtfz worden door gezet. Mocht later blyken, dat de een of ander zyn bezit aan buitenlandsché effecten bankpapier enz. heeft verzwegen, dan zal hy tot tuchthuisstraf worden veroordeeld en bovendien zal zyn geheele vermogen worden in beslag genomen. De party leiders keurden de maatregelen der regeering in ganschen omvang goed. Maandag zyn in alle stilte de particu liere badinrichtingen in Berlyn gesloten. De Berlynsche bevolking heeft nu nog slechts de beschikking over zes of zeven gemeente- badhuizen. Ten teeken van protest tegen de verhoo- ging der belasting op sterken drank waren gisteren alle café’s, restaurants, bars en lunchrooms gesloten. munde bankroet. Het programma der lersche republikeinen. Een oproep van generaal Smits. Het uittreksel, dat wy gisteren publiceer den van het antwoord, hetwelk Frankryk heeft gegeven op de Britsche nota, heeft reeds eenig denkbeeld vermogen te geven van den weg, dien Parijs wenscht in te slaan. Het heeft echter zin nog even nader den aard en de strekking van de Fransche republiek na te gaan. Allereerst valt op, dat opnieuw het Duitsche rjjk van onwil wordt beschuldigd: elke geallieerde concessie aldus de strekking van Poincaré’s betoog werd beantwoord door nieuwe tekortkomin gen van Duitschland; eveneens wordt Ber lijn voor de zooveelste maal voor de voe ten geworpen, dat alles door" Duitschland in ’t werk werd gesteld om den toestand van zyn handel en industrie zoo gunstig mogelijk te doen zyn en dat het allerlei werkzaamheden in het binnenland liet uit voeren, zonder rekening met zyn financiee- len toestand te houden. In het kort komt de Fransche beschuldiging hierop neer, dat Duitschland trachtte zelf zoo economisch weerbaar te zyn als slechts mogelyk was, terwijl het tezelfdertijd Frankryk verzuimde het verschuldigde te betalen. En het was wegens deze politiek, dat Frankrijk zich in het begin van Januari genoopt zag het Roergebied te bezetten, waarmee het zich van panden wilde verzekeren. In tegenstel ling met Engeland is Frankrijk van gevoe len, dat de Roerondememing een geweldige actie-is. De veroveringszuchtige oogmerken wor den geloochend, evenzeer wordt ontkend, dat Frankryk aanstuurt op de vernietiging van Duitschland en van dit land bedragen vergt die zijn betalingscapaciteit te boven gaan. Volgens de Fransche nota legt Frankryk zyn bondgenooten sinds langs een zeer een voudig program voor, dat ziph met de be- talmgsstaten bezig houdt en dat neerkomt op het volgende: Frankryk heeft zyn bondgenooten ge vraagd het van de obligaties A en B de 26 milliard gouden marken te laten be houden, welke uit het percentage van Spa voortvloeien, en het van de obligation C de som te reserveeren, welke het ten titel der inteiigeallieerde schulden zou moeten beta len. De betalingsstaat heeft Frankryk deze twee rechten gewaarborgd, waarbij de C- obligaties het een zekere marge lieten. Frankryk heeft op rekening van Duitsch land enorme sommen voorgeschoten. Het kan de herstelwerkzaamheden niet onder breken, noch deze in het oneindige op eigen kosten voortzetten. Van den anderen kant heeft Frankryk nooit de schulden genegeerd, welke het ge durende den oorlog in het belang van de De ochtend brak aan, koud, met een tiooge, grijze, Londensche lucht, en om ooven gekeerde blindheid scheen het te beproeven dien geest terug te winnen; teiug te winnen de voogdij, die het zoo pas had neergelegd. rede in het graafschap Donegal een denk beeld gegeven van hetgeen de republikei nen in dit voorshands onwaarschyntyke ge val voornemens zyn te doen. Hy deelde me de, dat, indien de republikeinen in het Dall ue meerderheid mohten erlangen, zy suilen beginnen met een ministerie te vormen. Daarna zullen zy alle bepalingen van het verdrag <d de grondwet, welke het Britsche oppergezag insluiten, niet langer in acht nemen, en de betaling van het salaris van den gouverueur.generaal staken. Zy zullen consulaire vertegenwoordigers in alle be vriende staten benoemen, het leger tot op een sterkte van vyfduizend nam domobdi- sfctren en de „Senaat van vrijmetselaren” negeeren. Het salaris der rechter» zal wor den gelast alle lersche. havens te ontruimen en de drie myisgrens ter zee te eerbiedigen. Het tydrtip en de wyze van uitvoering de zer maatregelen zal oen quaestie van staatsbeleid zijn. Engeland zal geen strijd gaan voeren, want het is bang voor Frank rijk. Inwendig zal Ierland tot rust komen, want met de verdwijning van den Engel- schen invloed zullen de politiek-religieuse twisten tusschen protestanten en katholie ken eindigen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT tl. GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 546 Er zijn geestigheden, die slechts een droefgeestige kan debiteeren. i aambeenen, Hirid- heumatiek, Zenuw, toestand en bestel 56 den Haag. Toe- ele land i 8.50 r. „HERBORA" is Generaal Smuts heeft, naar de corros- pondent van de „Daily Telegraph” te Kaap stad meldt, op het landbouwcongres van Transvaal gezegd, dat nieuw geld en nieuw bloed beslist noodaakelyk waren om van Zuid-Afrika een «lersterangs lamlboujvlaod te maken. Hij was voornemens om by zijn aanstaande bezoek aan Europa de Engel- ache, Nederlandsche en Doensche boeren tfc verzekeren, zoo als zij zich in Zukl-Afrika vestigden, de regeering hun dezelfde facili teiten zou toe staan en op «lezelfde wijze zou aanmoedigen als het eigen volk. BÜÏTENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. tien gastvrij voorstel. De afgevaardigde van de Charsate, Taittinger, heeft den minister De ijistey- rie een voorstel voorgelegd, waarmee hjj denkt Frankrijk een groot voordeel te be zorgen. Het geldt hier.de vreemdelingen, die z.i. een ruïne voor Frankryk xyn, nu, tenge volge van de economische crisis de franc gedeprecieerd is, en «ie productie minder is dan het verbruik, zoodat de voedings middelen elders gekocht moeten worden. De prijzen stygen dus en de koers daalt meer en meet. Maar dat is het volgens deze afgevaardigde met alleen; ook is het schandelyk, dat zooveel families geen un- derdak kunnen krijgen, terwijl de vreem delingen een groot deel der appartementen in beslag nemen en ook de hotels vullen. Bovendien moet, zegt hy, d« regeering zich met alle macht verzetten tegen de m- De Britsche Regeering is blijkbaar niet van plan zich met de beantwoording van de nota te overhaasten. Zaterdag vertrekt Baldwin weer naar Aix les-Bains, waar hy een onderhoud hoopt te hebben met lord Curzon. Te Parys zal vervolgens wellicht een ont moeting plaats hebben tusschen de beide premiers en lord Curzon. Op deze byeenkoms^zou dan beslist wor den over de vraag, of een formeele confe rentie nut zqu hebben. v an alle broers en zusters toonde James de meeste aandoening. Tranen rolden langs de gelijkloopende rimpels van zijn mager gelaat; hij wist niet, naar wie hij in het vervolg gaan zou om zijn moeilijkheden te vertellen! Ju- ley was van geen nut, Hester erger dan nutteloos! Hij voelde den dood van Ann meer dan hij ooit had gedacht te zuilen doon; dit zou hem gedurende weken overstuur brengen. Spoedig sloop tante Hester uit de kamer, en tante Juiey begon rond te loopen om te doen „wat noodig was,” zoodat zij tweemaal legen iets aanstiet. De oude Jolyon, die uit zijn gepeins gewekt werd dat gepeins over een lang, lang verleden, keek streng naar haar en ging heen. James alleen bleet bij het bed; hij keek tersluiks rond om te zien of hij niet werd opge- hieikt, flaarna boog hij zijn lang li chaam, gaf een kus op het doode voor hoofd, en toen verliet ook hij haastig de kamer. Toen hij Smither in de ves- tibi ie tegenkwam, begon hij haar naar de begrafenis te vragen, en toen hij bemerkte dat zij niets wist, klaagde hij biPer, dat, als zij niet oppasten, alles in de war zou-loopen. Het zou het bes te zijn, om meneer Soames te zenden die was van zulk soort zaken op de hoogte; haar meester zou wel teveel van streek wezen daar zou later wel eens op gelet moeten worden; wat haar meesteressen betrof, die waren van geen nut die hadden geen scherp zinnigheid! Het zou hem niets verwon- gemeenschappelyke overwinning aangegaan heeft. Het is bovendien zelf schuldeischer voor een bedrag van vyf of zes milliard goudmarken, welke het aan andere bondtge- nooten voorgeschoten heeft. Maar het staat buiten twyfel vast, dat in den geest van de opstellers van het vredesverdrag de schade aan zaken en personen aangericht, de prio riteit heeft boven de oorlogskosten. Zullen nu de geallieerden die oorlogskos ten, welke zij in rang laten volgen op de schadevergoedingen, de pensioenen en de in het verdrag genoemde schadeloosstellingen en die zij van Duitschland niet opeischen, wel van elkander willen opeischen, nog voordat Duitschland betaald heeft? Met hand en tand verzet Frankryk zich in de nota tegen de instelling van een in ternationale commissie van financieele des kundigen, wier taak het zou zyn uit te ma ken, hoeveel Duitschland kan betalen. In plaats daarvan doet Frankryk aan de hand van de C. v. H. het Duitsche prestatie vermogen periodiek te laten schatten om daarnaar de betaaltermijnen vast te stellen. En wanneer eenmaal het lydelyk verzet tot het verletten behoort, wil Frankryk met genoegen overwegen hoe de wederopbeuring van Duitschland en de betaling der schade vergoeding met elkaar kunnen worden ver zoend. Maar betoogt de nota men kan de schadevergoeding niet opofferen aan de wederopheffing van een economischen rijkdom, waarvan geen enkele bron ver droogd is en die slechts voor 't oogenblik tot het laagste punt is gedaald. De quintessence van de Fransche ant- woord-nota is wel in het slot gelegen. Hier in geeft de regeering van Poincaré niet al leen te kennen bereid te zyn vriendschap pelijk met Engeland en de andere gealli eerden over de verschillende kwesties ver der van gedachten te wisselen, maar spreekt zjj tevens als haar meening uit, dat men ge makkelijk tot een accoord zou kunnen komen over de zoo spoedig mogelijke betaling der Duitsche schuld, overeenkomend met de koste» van den wederopbouw der verwoeste gebieden en tot een bepaalden datum het onderzoek door de C. v. H. te verschuiven over de betaling van ’t tweede deel der schuld. Bij gemeen overleg zou dan 't onder zoek betreffende de afdoening der oorlogs- schulden tot denzelfden datum worden uit gesteld. Uit dit laatste zou men kunnen opmaken dat toch van eenige tegemoetkoming sprake kan zijn. Van belang is reeds dat de deur voor verdere onderhandelingen open blijft. De minister van Financiën Hilferding heeft in de Centrale Commissie van den Rijksdag gesproken over zyn financieele plannen, waarbij hy den financieelen toe stand van het ryk in buitengewoon zwarte kleuren schilderde en verzekerde, dat hij het als zyn taak beschouwde, door energieke maatregelen tot een vasten grondslag voor de financieele politiek terug te keeren. Het ryk heeft niet alleen zijn eigen deficit te deleten, zoo zei hjj', maar heeft ook te ma ken met dat van landen en gemeenten en tal van ondernemingen. Ook een deel der loonen in de particuliere industrie komt voor zyn rekening, want b.v. de boekdrukkers staking kan slechts daardoor worden opge heven, «lat het rijk zich verplichtte een deel van de loonsverhoogingen te «lekken. Niet tegenstaande de nieuwe belastingen is een aanmerkelijk tekort in de rijkshuishou«iing ontstaan; het is dus de taak van de regee ring om voorstellen te doen om te komen tot vermindering van het tekort. Verder moet het doel van de nieuwe actie z(jn weer meester te worden van de deviezenmarkt. Duitschland kan geen binnen- en buiten- landsche politiek voeren indien hierin geen verbetering komt. Zoowel de rijkskanselier als de rjjksmi- nister van financiën verklaarden met na druk, dat de regeering alles zal doen, om een economische en financieele verlichting in den benarden toestand te brengen. De regeering is er zich van bewust, dat zy het laatste grondwettige kabinet is. Schiet zy in haar taak tekort, dan blyft er alleen nog maar het geweld over. De regeering zal daarom desnoods niet terugschrikken voor dictatoriale maatrege- nuif elf reed het eerste rijtuig, dat van James, voor. Hierin zaten James en zijn schoonzoon Dartie, een korte man, met een vierkante borst, die stevig in een rok was geknoopt. Hij had een geelbleek, dik gelaat, dat versierd was met een donkeren, goed-gekruLden kne vel, en niet dat onverbeterllj|0 begin van een bakkebaard, dat, terwijl het de strengste pogingen van scheren ontduikt bet stempel schijut te zijn van iets, dal diep is ingeworteld in de persoonlijk heid van den scheerder, en vooral wordt opgemerkt bij mannen, die *pe- cuieeren. In zijn hoedanigheid van executeur onhing Soames de gasten, want Timo thy lag nog te bed; hij zou na de be grafenis opstaan en de tantes Juley en Hester zouden met beneden komen, voordat alles voorbij was en, zooais men verwachtte, er een lunch zou zijn voor ieder, die wilde terugkomen. De volgende die kwam, was Roger, die nog hinkte van de jicht en omringd wa» door drie van zijn zoons den jongen toger, Eustace en Thomas. George, de nog overblijvende zoon, kwam bijna dadelijk daarna in een rijtuigje, en hleei in de vestibule staan om aan Soa- rr.es te vragen, hoe hij de begrafenis- Losten vond. Zij hadden een hekel aan elkaar. baarna kwamen twee Haymans Giles en Jesse zeer stil en zeer goed gekleed, met speciale vouwen langs hun svondpantalon. gische nota die waarschijnlijk Maandag Londen zal worden overhandigt!, een h; stelplan zal ontwikkelen dat tot basis zou kunnen dienen voor een bespreking tua- schen de geallieerden. D. D. aan. Gij lichting slaken, lende vloeistof ten huid in aan- npaardruppels i de prikkeling ngij zult weer en atseen nieuw m. Deze eerste het begin van. liet langer uit,' >g eenfl.D.D.D. sma.DtnHaag, brochure voor jg gratis te ver en f2 50 per fL ogisten Vraagt e D D D -zeep 37) - Spoedig gingen alle vijf het Lijk zien. Ouder het reine, witte laken was een gewatteerde deken gelegd, want nu had lanle Ann meer dan ooit warmte noo dig; de kussens waren weggenomen haar rug en hoofd lagen vlak, in de onbuigzaamheid, die ze levenslang ver toond hadden. Haar kapsel was aan het midden van haar voorhoofd naar beide v anten tot op de hoogte van haar ooren getrokken; en hiertusschen en het la- kon was haar gelaat, dat bijna even wit was als dit, met gesloten oogen naar kaar broers en zusters gekeerd. In zijn buitengéwonen vrede was haar gezicht sterker dan ooit; bijna geheel been nu, onder de ternauwernood gerimpelde perkamenten huid de vierkante kaak en kin, wangbeenderen, het voorhoofd met de ingevallen slapen; de als ge- beeldhouwde neus de vesting van ren onoterwinbMen geest, die beswe ken was voor den dood, en in zijn naar „Aan Uw tegenwoordigheid wordt ver- zoehl bij de begrafenis van Mejuf frouw Ann Forsyte, op High Gate- Kerkhof, ie 12 uur, op den laten October. Rijtuigen Bower”, 1 uur. Op verzoek geen bloemen. A. S. V. P." De Kykskanseliev zal m navolging van het Fransche gebruik een rede over de her- stelquaestie houden aan een noenmaal dat hem aangebtxlen wordt door den bond van Duitsche industrieelen. Hij zal dus breken met de traditie, dat zulke redevoeringen ge houden wonden in besloten kring in de cen trale commissie van den Ryksdag. 20 Aug. een bixirag aan uitgaven van 400 billioen ongedekt laat, hetwelk door een verder aanpassen der tarieven aan de waar- verveiunindering van het geld moet worden gedekt. De tariefpolitiek, welke het dek ken van het deficit op de spoorwegen aan den minister van financiën overlaat, doet de inflatie beslist toenemen. De voorzitter der commissie stelde ver volgens de commissie in kennis van de richtsnoeren, welke de regeering zich voor neemt te volgen by de maatregelen tot le niging van den nood der intellectueelen. De commissie keurde deze richtsnoeren goed. Swithin wierp maar één blik op het gelaat, en verliet de kamer; het ge zicht, zei hij later, deed hem heel vreemd aan. Hij ging naar beneden en ueed het geheele huis schudden, nam zijn hoed en stapte met veel drukte in zijn coupé, zonder den koetsier eeni ge aanwijzing te geven. Hij werd naar huis gereden, en zat daar den gehee- len avond onbewegelijk in zijn stoel. Hij kon voor zijn diner niets gebrui ken dan een patrijs met een glas cham pagne. yj' De oude Jolyon stond aan hetivoi teneind van het bed, zijn handen niel hij gevouwen voor zich. Van hen, deren, als zij ook ziek werden. Ze moest maar liever om den dokter zen den; het was altijd veilig om maar bij tijds te zorgen. Hij geloofde niet, dat zijn zuster Ann indertijd den besten raad had gehad; ais zij Blank had ge nomen, zou zij nu nog in Leven zijn. Smither kon altijd naar Park Lane zen den om raad. Natuurlijk was zijn rijtuig tot hun beschikking voor de begrafenis. Had ze misschien met een glas Bor deaux en een biscuit voor hem? hij had geen lunch gebruikt! De dagen voor de oegrafenis gingen rustig voorbij. Het was reeds lang be kend geweest, dal tante Ann haar klein vermogen natuurlijk aan Timothy zou vermaken. Op dat punt bestond dus niet de geringste spanning. Soames, die de eemge executeur was, belastte zich met alie schikkingen en zond op zijn tijd do volgende uitnoodiging aan elk man nelijk familielid: ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda m omrtrakan (bahoorwd* tot doe batorrkriaf 1—5 regels 1.30, elke regel maar ƒ0.26. Van buiten Gouda en dan beaorgkringi 1—regels 1.55, elke regel meer 040. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 by slag op den prjjs. Liafdadlgbeids-advertantiën de helft van dan prfla. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN: 1—4 regals ƒ2.06, elke regd meer /K5K O» de voorpagina 50 hooger. Gewone adverteatRfa ee ingeooedan medodeolingen hQ contract tot soar geredaeoer den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatandmte. Advertentie kunnen worden Ingesonden doo% tusachenkonut van soliede boekiMMi- delaren, Advertentiebureau* en onse Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verankerd te sjjn. Volgens voorloopige schatting van den Minister word on uit de nieuwe belasting wetten de volgende inkomsten verwacht: de Ryn-belaating 40 billioen, de autobelas- ting 15 billioen, de inkomstenbelasting 40 billioen, de belasting op vereenigingen 20 billioen, de bedrijfsbelasting by handel en industrie 60 billioen, de bedrijfsbelasting bij den aanbouw 108 millioen, totaal 14 tril- lioen. De minister van verkeer heeft een uit eenzetting gegeven van den tqpstand der Ryksspoorwegen, waarby hy er den nadruk oplegde dat de vaststelling der tarieven op 90 ti\n G01D8CHE COLRANT. »e- ild die in de kamer waren, herinnerde hij zich alleen den dood van hun moeder. En ofschoon hij naar Ann keek, dacht hij daaraan. Ann was een oude vrouw, maar de dood was eindelijk tot haar g< komen zooais hij tol hen allen zou komen! Zijn gekst bewoog zich met, zijn blik srneen halver weg te zijn. Tante w»ter stond naast hem. Nu schieide zij niet, haar tranenwaren uit geput haar natuur weigerde een verdere ontsnapping van krachtQzij sloeg haar handen in elkaar, keek niet naar Aqn, maar van den eenen kant naar den anderen, alsof ze een manier zocht om aan de werkelijkheid te ont snappen. PER 88 203’

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1