<r GROOTE FEESTAVONDEN Soireé Dansante BAL CABARET JULES BOESNACH telegrafisch weerbericht. AAW PE LEDEN I Schitterend Versierde Zalen iuur BALONN EN JACHT 11 .uur Zondagavond 26 Augustus Tombola Dansen. v*MM« van vreemdelingen op het gebiei van kuuai, wetenschap, inustrie en handei. uw nu (leste stroom van buitenlanders te «eerenDoor een belasting op hen te hfcueu, een „taxe de redreaseanent écono- mique rieze belasting zal lederen vreem- uewug weren, die in Frankryk alléén komt om uaar goedkooper te leven. De ryke toe risten zuiien er niet door afgeschrikt wor den, ueze zuiien toch wel komen, meent de afgevaardigde en aan de schatkist goede ïuaoiusten bezorgen. v*u tiet de moeite Loonen, dan zal, vol gens dit voorstel, elke vreemdeling, die meer uan 8 dagen in Frankrijk is, maan- (leayxs minstens moeten betalen: ...frs. ïüoo voor zich en frs. 200 voor elke per soon, ten zynen laste. Ueen halve maatregel! DU1T8UULAND. in het proces tegen de moordenaars vau den student Baur, dat gisteren te Munchen is oegonnen, heelt de hoofdbeschuldigde, de stuuent Zwengauer, bekend te Munchen in den nacht van 18 op 19 Februari baur op straat te hebben doodgeschoten en vervol gens net lyk van zyn slachtoffer in de Isar te nebben geworpen. Hij beVeerde dat hij handgemeen met Bauer was geworden en in zetrveixicdiging heeft gehandeld. De gebroe ders berger en ook dr. Ruge verklaarden in het geueel niets met de zaak uitstaande te hebben. De voorzitter herinnerde er daarop aan dat Kuge op 7 Februari den student bausr tot zyn particulier secretaris heeft benoemd en hem de opdracht heeft gege ven de nationaal socialistische tsjeka te or- in een vergadering van den BLüchetbund had Kuge ook geëischt dat de „verraders" met geweld uit den weg zouden worden ge ruimd. Elk jong lid van de organisatie zou een invloedrijken jood voor zijn rekening moeten nemen en niet rusten voor dat hy dien om het leven had gebracht. Voorts herinnerde de voorzitter dat Ruge zelf de politie van Baur's tegenwoordigheid te Munchen in kennis heeft gesteld en dat Baur ook heeft getracht Ruge 400.000 mark af te persen. Uit angst voor Baur heeft Kuge zich daarop tot beklaagde Johann Berger gewend. Met de gebroeders Berger en student Zwengauer heeft Kuge daarop verschillende besprekingen gehad, om na te ga«U> op welke wyze Baur het best onscha delijk kon worden gemaakt. Toen Baur op 18 Februari van een reis, die hy in gezel schap vgn Zwengauer voor rekening van dan öliicherbund naar Kegenaburg had on dernomen, te Munchen terugkeerde werd hy aldaar door het heele geselschap aan het station afgehaald en naar de woning der ««broeders Berger gebracht. Daar vertelde Zwengauer hem dat zy beiden nog in den loop van den nacht in opdracht van den öliicherbund per auto op reis moesten, ten einde de geestverwanten in Noord-Duitsch- land op de hoogte te stellen van de aan staande actie der organisatie. Het zou ver standig zyn op deze reis geen papieren mee te nemen. Baur gaf daarop zyn portefeuille die zijn papieren bevatte aan de gebroeders Berger en vertrok met Zwengauer. Op de Prinz Regenten Brücke schoot Zwengauer ztin slachtoffer plotseling neer waarop hjj Baur, die niet onmiddellijk dood was, van de brug in het water wierp. Zwengauer keerde nu naar de woning der geb roede is Berger terug om te vertellen dat de zaak in orde was. Johann Berger hoopte dank zij zijn medewerking in deze zaak door dr. Ru ge tot militairen leider van den Blücherbund te worden benoemd. ENGELAND. Naby Blackpool (Engeland) is een groote auto, waarin een groep vacantie-gangers gezeten waren, omgeslagen. Zes personen, waaronder drie dames, werden gewond. Eén harer stierf later aan baar kwetsuren. Het ongeluk had plaats op den Hoo-heu- vel, waar de weg zeer afhelt, een bocht maakt en tevens door andere wegen ge kruist wordt. Zeven passagiers lagen onder de auto bekneld, maar werden door ijlings toege schoten voorbygangers gered. Een Engelsch ingenieur heeft een arm bandhorloge uitgevonden, dat haar uur werk zelf opwindt. Het Engelsch patent is reeds op deze uitvinding verkregen, ter wijl met de Vereenigde Staten en Zwitser land daarover wordt onderhandeld. Het op winden geschiedt door middel van een plaatje in het uurwerk, dat zich beweegt, aoodra de hand in beweging komt. Het ra derwerk is bovendien zoo geoutilleerd, dat de veer niet te ver kan opgewonden wor den. De wyzers worden verzet door het verdraaien van de bedekking van wijzer plaat. Overigens behoudt het horloge zyn gewone grootte en dikte. ITALIË. De uitwijzing van Kloosterzusters. De Barmhartige Zusters in Zuid-Tirol en Zara, die sinds 50 jaren daar op voorbeel dige wyze zich aan ziekenverpleging wijd den, moeten om politieke redenen nog de- Zf maand het gebied harer heilzame werk zaamheid op bevel der autoriteiten verla ten. In haar plaats werden Zusters uit Bres cia ontboden. Hoe de Barmhartige Zusters een politiek gevaar zouden kunnen vormen, schynt men niet noodig te achten om op te helderen. Door het ontploffen van een slaghoedje dat achtergebleven was in een «tuk van een oud projectiel bij een oud-roestkoop- rnan te Beste C aland e zijn 4 menschen ge dood en 9 gewond. In de opslagplaats van Passé dl RW» by Vioenza zijn verscheidene projectielen ont ploft, ten gevolge waarvan 1 menscb ge dood is en 2 gewond. De ontploffing van een opslagplaats van kruit op het fort Benegarde by Lxilies (Val Susa) heeft drie heden gedood en verscheidene gewond. BELUIK liet Staatsblad van heden bevat een vei- bod tot uitvoer van broodkoren. Men zegt ook, dat de uitvoer van brood zal worden verboden. rir schynt n.l. aan de grens door de Nederlanders nog veei brood te worden gekocht. Hieromtrent staat echter nog niets vast; de minister zal eerst nog een onderzoek instellen. TURKIJE. De gevaarlijke Russinnen. De „Depêche Coloniale" weet te vertel len, dat een groep Turksche vrouwen, de eciitgenooten van verheven pasja's en bey's aan de autoriteiten en Moestala Kemal pasja een petitie hebben gezonden, om ie uitwijzing te vragen van de indertijd naar Konstantinopei gevluchte Russische vrou wen, omdat zy een gevaar opleveren voor d« Turksche jeugd. In de petitie wordt erop gewezen, dat de Russinnen den jeug- oigen Turken het gebruik leeren van mor fine, cocaine en, ether. Bovendien spieken de Turksche vrouwen schande over de kostbare juweelen en toiletten van de Rus sische vrouwen, die als arme vluchtelingen te KonatanUnopel kwamen. VEREENIGDE STATEN. Een groote brand is uitgebroken in Brooklyn, waanby 2 menschen werden ge dood en 47 gewond. De brand woedde in een danspaleis, en de brandweer luui naai het leek liet vuur bedwongen en was doorgedrongen in het nog hier en daar smeulende gebouw. Een groote afdeel ing blusschers bevond zich in de benedenverdieping, toen met een luiden knal de vlammen weer uit schoten en het gebouw instortte, waarbij een groot aantal brandweerlieden onder het puin bedolven raakte. Onmiddellijk werd naar alle brandweerkazernes in de buurt om huip geseind en spoedig was liet blusschings- en reddingswerk weer in vollen gang. By het instorten van de mu- terd. Een brandweerman, die boven op een ren waren twee brandspuitauto s verplet- ladder stond, werd door een puinbrok ge troffen en van de ladder geslagen. Hy kwam terecht op een toeschouwer. Beiden moesten naar het hospitaal worden ge bracht. De menigte, die was komen opzet ten, hielp dapper mee aan het redden van de menschen, die onder het puin lagen. President Coolidge, blijkbaar overtuigd dat de dreigende mynwerkersstaking on- vermydelyk zal uitbreken, heeft met het oog daarop alle gouverneurs bij zich ont boden welke er het meest by betrokken zyn, ten einde Dinsdag a.s. te New-York een bespreking met hem te hebben. Het doel hiervan is voornamelijk, middelen te beramen, de anthraciet door andere brand stoffen te vervangen, de distributie van andere steenkool te regelen en vervolgens zooveel mogelyk de nadeelen te vermij den, welke het gevolg van stopzetting van het werk op de anthracietmijnen kunnen zijn. De aanhangers van president Coolidge slaan zyn actie in deze aangelegenheid met groote belangstelling gade en zijn er van ov'ertuigd, dat hy door het nemen van maatregelen, welke het publiek groote on gemakken zouden sparen, het volgende jaar zijn herkiezing zal verzekeren. President Coolidge heeft tevens de fe derale steenkool-commissie verzocht, hem en het publiek voor te lichten ten aanzien van de vraag, welke partij de verantwoor delijkheid voor het mislukken van de on derhandelingen in de mynbouwindustrie draagt. De regeering raamt den beschik baren vooraad anthraciet op 24 millioen ton, voldoende voor een "normaal verbruik van 12 weken. Er worden plannen be raamd, het publiek aan te raden, de an thraciet te vervangen door cokes en olie briketten. De federale steenkool-commissie heeft onlangs het denkbeeld geopperd, in geval van een staking, beslag op de mij nen te leggen, maar men acht dit zonder machtiging van het congres niet mogelyk BINNENLAND. Het Regeerings jubileum van H. M. de Koningin. De leden en griffier van cfe Eerste Kamer en de leden en de griffier va» de Tweede Kamer zullen in den och tend van Saterdag 1 September ten Koninklijke puleize in Den Haag door de Koningin ontvangen worden, ter aanbieding van adressen van de Ka mers ter gelegenheid van het 25-jaflfee rogeeringsjubileum van H. M. De leden van de Eerste Kamer wor den halt elf ontvangen, die van de Iweede Kamer 11 uur. De ontvangst zal een plichtstatig ka rakter dragen, waartoe ook behoort, dat in d© vestibule van het paleis militaire eerbewijzen worden gegeven door een eorewacht. De vice-admiraat, chef van het Mil. Huis, en de opperceremoniemeester van de Koningin maken bekend, in aanslui ting aan een vorig bericht, dat de cour van gelukwenschmg te Amsterdam zal plaats hebben: voor de dames uit Amsterdam en de provincie Noord-Holland m den namid dag van 5 September; voor militairen eveneens in den na middag van 5 September; voor de heeren uit Amsterdam in den voormidüag van vrijuag september; voor de neereu uu de provincie Gel derland, Nooru-iiotland, Utrecht, Flnes- luna, Overijssel, Groningen en Dreiitlie m den voormiddag van Zaterdag 8 Sep tember. Ie s-liraveiinage zal de cour van ge- ïUKwensciiiiig ais volgt plaats hebben: in den namiddag van Maandag 10 September hooge colleges van staat, civiele autoriteiten en rijns-, gemeente en kerkelijke commissies uit 's-Graveu- tiage; in aeu namiddagen van Dinsdag en Woensdag' 11 eu 12 September da-1 mes uit alle provincies, uitgezonderd Noord-Holland in den namiddag van Donderdag 13 September particuliere commissies en particulieren uit Den llaag; ui den namiddag van Vrijdag 14 September militairen; in den namiddag van Zaterdag ló September civiele auto riteiten, rijks-, gemeente- en kerkelijke commissies, particuliere commissies en pailiculieren uit ue provincies Noord- Brabant, Zuiü-Hoüand, Zeeland en Limburg. Alle dames en heeren ontvangen te nunner tijd persoonlijk een mededee- ling van den dag en het uur, waarop zij op de cour verwacht zullen worden. Een zilveren gedenklepettje in oud- Hoiiandsche uitvoering brengt de Schoonhovensche Zilverfabriek van H. ilocykaas. Op den steel is het Neder- landsche wapen en relief aangebracht en op de schep de Nederlandsclie Let uw in den iioilandschen Tuin. Een paai oranje-lakjes met vrucht loopen Lier omkeen. Ouder den Hollaudschen 1 uin staan de ïicrdenkingsjaartallen. De aanbieding van het Nat. H u 1 cl e b I ijk. Up Vrijdag 21 oeptemoer popen 11.11. M M. de Koningin en de Koningin- ivioeuer te ucut te komen ten einde het gerestaureerde koor der Nieuwe Keik in oogeiischouw te nemen. Hier bij zal de heer van der Voort van Zijp ais mede-voorzitter een rede uitspreken. Utze plechtigheid vindt niet in de kerk maar in het koor plaats. het werk in net koor der Nieuwe Keik te Delit vordert uitnemend. Door harden arbeid gedurende een vijftal makftden zul geheel bereikt zijn wat het comité voor nel Nationaal Huldeblijk zien heeft voorgesteld, n.l. dat op 21 September aan li.M. de Koningin een volledig beeld zat kunnen worden ge geven van tiet restauratieplan, inder daad zal dit mogelijk zijn. De alwer- i.nig van verschillende onderdeelen volgt later. Het afbreken van het steigerwerk is il vollen gung. Boven in tiet nooge koor is alles ai. Met het inzetten der ramen vvoidt groote spoed betracht. De hrma öciiouten te Ueill garandeerde, dat op boveugeuoemueu datum alle ramen ziju geplaatst. Een model der bekroningen i;i het triforium zal zijn aangebracht. Ook in den Kuoromgang vlot het werk De zuilen en de kapiteeteu zijn grooten (ieeis hersteld. Muren en gewelven zijn klaar. Een zevental vensters zijn al en de architect hoopt met de vernieuwing dor overige nog gereed te komen. Niemand heelt verwacht, dat de ra men van den kooronigang reeds van gil rand glu* zouden zijn voorzien. Uit ueu aard der zaak liet het korte tijds- t.ostek niet toe omtrent dit belangrijk punt een beslissing te nemen; te meer nu plannen in verband niet de twee groote ramen van liet transept groote omzichtigheid geboden maken, wil men eenheid in net geheel bereiken. De plechtigheid op 21 September zal wor den opgeluisterd door orgelspel van dr. Joh. Wagenaar, s-üravenhage, en zang van de Madrigaal-Vereeniging, direc- lour de heer Sem Dresden, Amsterdam. Zuid-Holkandsche Bakkersbond. be i'rov. Zuid-Hollandsche Bakkers- bond heeft Woensdag te Dordrecnt zijn vijlde jaarlijksche vergadering gehou den Uit het jaarverslag over 1922 bleek da* <3e bond thans 17 aïdeelingen telt met ongeveer 500 leden. De rekening over 1922 geeft aan ont vangsten f 825.94 en aan uitgaven f 517.85. De aftredende leden van het algem. bestuur, de heeren J. H. Adam, J. Han- l.arl en C. van Vergeer, zijn herbe noemd; tot lid der kascotumisaie werd Lt-noemd de heer J. van de Graaf te Botterdam. Door den heer C. van Vergeer werd ingeleid liet onderwerp Provinciale broodprijsregeling, waarbij hij tot de conclusie komt dat een dergelijke re geling zeer wenschelijk is en samen werking tussohen groot-, klein- en mid- denoedriji noodig is om te komen tot een éénheidsprijs. Up de inleiding volgde gedachtenwis- seiing, waarbij het denkbeeld van een zettingscommtssie naar voren werd ge bracht en waarbij vau verschillende zij den gewaagd word van de vele bezwa ren, aan een prijsregeling verbonden. rien slotte werd besloten, dat in de eerste bestuursvergadering een commTS- sic zal worden benoemd om een brood- prijsregeling nader onder de oogen te zien. Door den heer J. Hanhart, voorzitter van de Vereeniging, werd ingeleid het onderwerp: De Arbeidswet in de prac- tijk door de afd. Delft op de agenda geplaatst. Hij gewaagde hierbij van den driflc, die de wet op de bakkers heett gelegd, hoewel niemand op vrij heid vwi vroeger terugverlangt. Spre ker wenscht een algemeen gfeldend aan- vangsuur om 5 uur, ook in het belang der volksvoeding. Hij deelde mede, dat het bestuur zich te dezer zake reeds ge wend heeft tot den directeur-generaal van den arbeid. Mjj. tot Nut der Israëlieten in Nederland. De Maatschappij tot Nut der Israëlie ten in Nederland zal haar algemeene vergadering 16 September in den Haag worden gehouden. Kustverdediging. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van in komsten en uitgaven van het Fonds ter verbetering van de kustverdediging, dienst 1924. In afwachting van de voorstellen in- vake de verdere verbetering van de kustverdediging wordt als 12de termijn voor de onderscheidene werken, ge noemd in de wet houdende instelling van genoemd fonds, een bedrag van f 20.000 aangevraagd. Voorts ia een be drag van f 8000 noodig om het gelever de materiaal en de reeds gemaakte werken te onderhouden. De uitgaven zullen kunnen worden bestreden uit de reeds ter beschikking van het fonds gekomen of nog toe komende bedragen. GEMENGDE BERICHTEN. De moordaanslag in den Duitschen trein. in aansluiting op ons bericht over de moordaanslag op den Duitschen trein, vernemen wij nog liet volgende: l)e heer Jacob Braam (Ruben, die den I5den Maart 1884 te Slochteren (prov. Groningen) werd geboren is leeraar in de wiskunde en als zoodanig aan een der handelsscholen te Amsterdam, en woonde Valeriusstraat 113, verbonden. De heer Ruben, die rechten studeert, hoopte in den loop van dit jaar te pro* moveeren en had zich voorgesteld zich gedurende de vacantie op een rustige plek aan de studie te wijden. Vandaar Lat hij den zestienden .Juli naar Beut- heim vertrok en aldaar in een hotel zijn intrek nam. Den tienden Augustus is mevrouw Braam RubenMoes, eveneens een Groningsche van geboorte met haar eemg kind, een dochtertje van acht jaar naar Bentheim vertrok ken., om ver der aldaar de vacantie met haaf man door te brengen. Kennissen van de la mme Ruben hadden nog onlangs pret tige berichten van het echtpaar ontvan gen. In een der brieven, werd o.a. ver leid, dat mevrouw Ruben, die een mooie zangstem heeft, met groot succes eenige keeren in het hotel te Bentheim waar de familie vertoefde, een concert ilvad gegeven. Het lag in de bedoeling van fen heer Ruben om op het eind van deze maand met vrouw en kind weder naar Amster dam terug te keeren. Volgens de berichten hebben de heer eu mevrouw Braam Ruben zich gisteren \anuit Bentheim naar Rheine begeven om geld te wisselen. Dit schijnen daar de twee jonge menschen. die den aan slag pleegden, te hebben opgemerkt. Tutschen Salsbergen en Schüttorf zijn zo plotseling in den coupé tweede klas se, waar de familie alleen zat, versche nen, gewapend met een bijl en hebben daar het drietal bewusteloos geslagen en van zijn geld beroofd. Toen ze in Schüttorf aankwamen, slapten ze uit, maar hadden geerKspoor kaartje, zoo<fat ze werden aangehouden door den controleur. Eén vluchtte, de ander werd gegrepen. Toen de conducteur de portieren opende, zag hij de familie bewusteloos liggen. Daarop werd onmiddellijk de andere jonge man gehaald en ook ge arresteerd. De zwaar gewonden werden naar het ziekenhuis in Schüttorf over gebracht. Gistermorgen 12 uur was de toestand van den heer Ruben nog steeds zeer bedenkelijk, hij blijft nog steeds be wusteloos. Mevrouw en de dochter ko men at en toe bij kennis. Mevrouw Ruben heert in een helder oogenblik, kort na aankomst te Schüt torf, hel volgende meegedeeld. Een der jonge mannen vroeg aan den heer Ru ben hoe laat hel was. Toen deze op zijn horloge keek zag mevr. R., dat de man een bijl te voorschijn haalde en daar- n ede haar man ettelijke zware slagen op het hoofd toebracht, zoodat hij wel- dia vreeselijk bloedend op den grond lag. Daarop zijn haarzelf en haar doch tertje eveneens bijlslagen op het hoofd toegebracht, waardoor ook zij bewuste loos neervielen. Toen de trein te Schüttorf stilhield, kwam mevrouw R. tol bewustzijn en riep zij uit alle macht: help, help, mijn man is vermoord. Onmiddellijk snelden de stationschef en zijn personeel toe en zij zagen in den coupé 2e klasse het vreeselijke tooneel. Een geneesheer uit Neuenhaus en een pleegzuster, die zich beiden in den trein bevonden, legden het eerste ver band. Inmiddels waren de bandieten ge vlucht. Een hunner, voorzien van de bijl, was spoedig door het publiek ge grepen; de andere werd later door de politie gearresteerd. De heer en mevrouw Ruben werden op een draagbaar naar het ziekenhuis te Schüttorf overgebracht; het dochter tje werd per rijtuig vervoerd. Bij het geneeskundig onderzoek bleek, dat den heer R. zeven zware bijlslagen op het hoofd zijn toegebracht; mevrouw en het dochtertje hebben twee bijlslagen op het hoofd gekregen. Gisteravond omstreeks zes uur was de toestand van den heer K., die nog steeds bewusteloos is, hoogst ernstig men vreest zeer voor zijn leven. De tog stand van het dochtertje is eveneens ernstig; ook zij is nog steeds bewuste loos. Mevrouw R. is zoo nu en dan bij kennis. De bandieten hadden de familie R. beroofd van 30 gulden in Hollandsch geld, 130 millioen mark in papier en oen gouden heereniiorloge met ketting. Heel Schüttorf was onder den indruk van het vreeselïjke drama. De roofmoordenaars, die volledig hebben bekend, zijn per boerenwagen naar de gevangenis te Bentheim over gebracht. t De autoramp bij Saint-Sauveur. De heer Joh. J. Zehnpfenning, schoon zoon van het slachtoffer den heer Joh, Verschuur Pzn., te Dordrecht, die zich mmfddellijk na het ongeluk naar de plaats des onheiig begeven heeft, heeft aan het Dord. Nbld. gezegd, dat de oor zaak van de ramp beslist ligt in het niet alleen snel maar ook onvoorzichtig lijden. Onder het rijden zond de chauf feur Fransche liedjes, sloeg de maat daarbij met zijn linkerhand en stuurde dus met één hand, wat als onverant woordelijk moet worden beschouwd. Het ongeluk is gebeurd even voor de Forte d'Ëspagne. De weg is daar zoo breed, dat gemakkelijk twee zware auto's elkaar kunnen passeeren. Hij maakte een lichte kromming, die goed is te overzien. Voor een kalm rijder is er geen sprake van gevaar. Hier lag het ongeluk niet in een klein hoekje, want het hoekje is niet zoo klein. Naar uit Tarbes wordt gemeld, is het lijk van den leider van het Nederfand- sche reisgezelschap gevonden. In zijn kleeren vond men 23.000 francs. Vijf li «ken zijn nu nog niet gevonden. Aardbeien naar Engeland. Jn de haven van Beverwijk ligt thans weder in lading, de schoener „Jantje" bestemd om een lading aardbeien in vaten, naar ingeland over te brengen. Vermoedelijk zal dit de laatste reis in dit seizoen zijn. l)e sigarettenprijzen. Het verbond van sigarenwinkeliers. Woensdag en gisteren kwamen in Maison Brammer, aan de Prinsegracht in den Haag, in besloten jaarvergade ring bijeen het Nederlandsch Verbond van Sigarenwinkeliersvereenigingen, 32 plaatselijke organisaties waren verte genwoordigd, met ongeveer 80 afgevaar digden. Nadat verschillende zaken van inter nen aard behandeld waren, kwam in bespreking de te voeren campagne voor eenheid m sigaretten. Aangedrongen werd op een wettelijke regeling voor de handhaving der banderolleprijzen, om fraude en minderwaardige concur rentie te voorkomen en om mede tegen te gaan dat buitenlandsche (meest Duit- sfihe) sigaretten onder den naam der ingevoerde merken voor oorspronkelij ke waar verkocht worden. Besloten werd, bij de regeering ten sterkste te blijven aandringen op een afdoend voorschrift, waarbij verboden wordt, dat niet alleen niet boven, maar ook niet onder den banderolleprijs ver kocht wordt. Aldus zou een eenheid in den prijs van sigaretten mogelijk zijn in de naaste toekomst. Steiger ingestort. Terwijl Woensdag de werklieden H. Hiemstra van Noordhorn, H. Annema van Hoogkerk en J. Kettens van Sla- perstil op een steiger aan de N. Ned. Beetwortelsuikerfabriek te Vierverlaten bezig waren met de reparatie van een kolentransportinrichting, stortte de stei ger in. De mannen vielen in een mei beton bevloerden kuil. Hiemstra, die hel ernstigrt gewond was, moest naar hel Academisch Ziekenhuis te Gronin gen overgebracht worden. De beide anderen werden, nadat hun geneeskun dige hulp was verleend, naar hun wo ning vervoerd. De „Spelbreker" in beslag genomen. Dezer dagen werd in Amsterdam en trouwens ook elders in het tand, gecol porteerd met „De Spelbreker", een krantje van vier pagina's, „uitgave van bet comité van actie tegen de Oranjeiol en de Vlootwet". Het blaadje is ge drukt bij de drukkerij „De Strijd", Auistel 85, waar ook het bureau van „De Tribune" is gevestigd. Gistermorgen heeft de justitie te Am sterdam, in samenwerking met de cen- Irale recherche, invallen gedaan in het gebouw van het Plaatselijk Arbeidsse cretariaat, de drukkerij „De Strijd" en in de woning van eenige particulieren, leden van de Communistische Partij, ten einde de nog niet in omloop zijnde exemplaren van „De Spelbreker" in beslag te nemen. In het gebouw van het P. A. S. duur de de huiszoeking ruim een half uur. Daar werd een aantal exemplaren van het blaadje gevonden en meegenomen. Het voornaamste bezoek gold natuur lijk het kantoor en de drukkerij van ,De Tribune". De heer Wijnkoop was daar niet aanwezig. Het geheele gebouw is afgezocht. Er izijn nog een 5000 exemplaren gevonden de oplaag, groot 150.000 exemplaren, welke voor verreweg het grootste ge deelte reeds zijn verkocht. Behalve de krantjes zijn in beslag genomen de ste reo-types voor het blaadje. STADSNIEUWS. i GOUDA, '24 Augustus 1923. Journalistrxdag van de Goudsche Land en Tuinbouwtentoonstelling. Het Permanent Comité voor de Goudsche Land- en Tuinbouwtentoonstelling heeft gisteren de journalisten, na dein rondgang door de tentoonstellingsgebouwen en over de terreinen, aan een noenmaal vereenigd in de Cabaretzaal van „Ons Genoegen", welke door de finn#A. C. van der Meulen uit 's-Hertogenbosch «bijzonder gezellig was aangekleed. De disch werd door den heer Heuadens met een welkomstwoord geopend, waarby hy er op wees dat dit welkom ook reeds by het binnentreden van den tuin in groe nende letters was toegeroepen. Spr. vestig de ook de aandacht er op hoe door de mede werking van vele zyden, in het byzonder van het Departement van Oorlog, de ka zerne, aanvankelijk toch als gebouw voor bewapening gebruikt, thans tot vredesdoel einden wordt benut. Spr. stelde de aanwezigheid der pers op hoogen pry's en verzocht haar volle belang stelling voor hetgeen in en op deze tentoon stelling te zien en te hooren zal zyn. Aan het eind zyner toespraak stelde spr. een dronk in op de Nederlandsche pers. Tijdens de maaltijd voerden verschillende genoodigden het woord. De Burgemeestoi van Gouda, de heer U. J. Mys, richtte eenige zeer waardeerende woorden tot de pers en wijdde ten slotte een dronk aan de dames- journalisten aan de tafel. In plaats van den heer J. H. van Straa- ten van Nes, die verhinderd was, sprak de heer W. de Ruyter uit Boskoop. Hoewel spr. als tuinder zyn belangstelling veel meer richt op den buitenlandschen dan op den binnenlandschen handel, sprak hij toch de hoop uit dat de Nederlandsche Pers de aan dacht op onze eigen tuinbouw, die overal in 't buitenland de eerste prijzen wint, geves tigd zal houden. De heer Niemöller, hoofdredacteur van „De Tuinderij" betuigde zijn vreugde over het feit dat speciaal de groenten, en fruit teelt op de Goudsche tentoonstelling zoo uit stekend vertegenwoordigd, zullen zyn. Die van tuinbouw verkeert momenteel in moeilijkheden en de hulp van de Pers is volgens spr. verschrikkelijk nofdig. Spr. wees er op dat de Regeering niet voldoende hulp verleent aan den Tuinbouw, door niet te zorgen voor een snel en goedkoop spoor wegvervoer. Het niet hebben van koelruimte gedurende het zeevervoer is een onbereken baar nadeel. Spr. doet een beroep op de Pers aan deze euvelen de volle aandacht te Y O-, De heer Terniissen uitte zijn beste u-en- schen voor een spoedig herstel van den heer Valckenier de Greeve, waarop hij zich op geestige wyze tot den tafelvoonzitter, den heer Heusdens, richtte. Voortgaande be toogde spr. dat deze Landbouwtentoonstel ling een stuk economisch leven is, waarom het de taak is van den journalist Nederland daarvan kond te doen. Daarna dankte Wej. E. Belinfante den Burgemeester van Gouda voor de vriende lijke woorden tot de dames gericht, terwijl tenslotte de heer Tieter, voorzitter der Pers commissie het Permanent-Comité dank zei voor de wyze waarop er tusschen dat co mité en de bladen contact is kunnen worden gelegd. Spr. wees op het onvermoeid stre ven van den voorzitter, de heer Valckenier de Greeve, waardoor deze t^i toons telling staat. Spr. 3prak de hoop uit dat de Pers hetbelangrijke van deze tentoonstelling voor heel Nederland zal inzien. Na afloop van het noenmaal, dat door den heer Kleinbloesem uitstekend was ver zorgd, begaven de journalisten zlih naar het Thai ia-Theater, waar de heer D. J. van der Ven een met lichtbeelden toegelichte cau serie hield over de „Zomerfilm". Over de tentoonstelling zelve en de film- vertooning wordt morgen meer vermeld. Het persoonlijk geschenk aan de Koningin. Het persoonlijk geschenk, dat het Comité voor het Nationaal HuLdeblyk namens het Nederlandsche volk aan de Koningin zal aanbieden, bestaat uit een in acht deelen gebonden album, bevattende een verzame ling van 217 speciaal voor dit doel door Ne derlandsche Kunstenaars vervaardigde af beeldingen van Nederland. Een groot aantal schilders, uit alle pro vincies, achter wier namen de door elk hun ner vervaardigde teekening is vernield, heb ben aan dit album medgewerkt, uitgenoo- digd op advies van de voorzitters van Pul- chri Studio, Arti et Amicitiae en St. Lukas. Het album wordt onder leiding van Joh B. Smits gebonden door J. Brandt en Zoon. Georg Ruter ontwierp de bandversieringen en teekende de opdracht en de titelbladen. Onze oud-stadgenoot de heer J. van Krim pen schreef de onderschriften, registers etc. Het kastje, waarin het album zal worden geborgen, wordt naar het ontwerp van K. P. C. de Bazel, uitgevoerd door C. Oos- schot op de werkplaats De Ploeg. Van uit Zuid-Holland vinden wy ver meldt: G. Altmann, Rotterdam, Coolsingel; F«rd. G. W. Oldewelt, Rotterdam, Boom pjes; J. H. van Mastenbroek, Rotterdam, Maas; S. Moulyn, Rotterdam, Tuindorp Hei plaat; L. Bron, Hoek van Holland; B. A. Bongers, Delft, Prinsenhof; C. J. Mension Delft, Nieuwe Kerk; C. R. H. Spoor, Delft, Oude Kerk; Henk Meyer, Delft, Stadhuis; A. J. van Driesten, Leiden, Rapenburg; A. H. Gouwe, Leiden, Veemarkt; J. Haver Drooze, Dordrecht; S. Garf, Dordrecht, Korte Stollutraat; mej. A. E. Kerling, Gou da, Viachmarkt; Otto H. Kuyck, Den Briét; W. J. Dingemans, Paardenmarkt te Gorin- chem; J. C. Tiele, Oudewater; Bart Peizel, Maasaluis, Haven; W. C. C. Bleckmann, Noordwyk; H. M. Savry, Katwyk; jhr. F. A. E. L. Smissaert, Nettehboetsters, Kat wijk; C. A. van Waning, Havenhoofd te Scheveningen; J. Akkeringa, Nettenboet- sters te Scheveningen; dr. R. S. Bakels, Scheveningen, Scheepstimmerwerf; W. van Dort, De Lek by Lekkerkerk; W. G. F. Jansen, Het Volkerak; Jan van Rhijnnen, Reeuwijksche Plassen; Sam van Beek, Pol der bij Gouda', W. E. Roelofs Jr., Voorburg, Hofwijk en Frits Jansen, Huize de Binck- horst by 's-Gravenhage. Loting voor den dienstplicht. De Burgemeester van Gouda maakt be kend, dat de loting voor de lichting van 1924 voor deze gemeente zal plaats hebben te Gouda in de voormalige Infanterieka- zerne voor dè ingeschrevenen wier ge- ilaohtsnamen beginnen met de letters A tot en met K op Maandag, den 17 September 1923, des voormiddags te 10 uur, en voor de ingeschrevenen wier geslachtsnamen be ginnen met de letters L tot en met Z des m. te 11% uur. Voor meerdere bijzonderheden verwezen wy naar de gemeentelijke publicatie. Benoeming onderwijzend personeel aan de Byz. Neutrale School. Naar wy vernemen zyn de volgende on derwijzeressen en onderwijzers benoemd aan de school voor Bijzonder Neutraal On derwijs voor Gouda en omstreken. Onderwijzeressen de dames: A. M. Grebe, M. F. Wijnstok, W. C. Oosterling, allen te Gouda en A. M. v. d. Bruggen te Rotter dam; en de heeren C. 3 Bakker te Rbenen en H. Frederikzo te Rotterdam. Examen hoofdakte. Voor het te 's-Gravenhage gehouden exa men hoofdakte slaagde mej. E. Tu ins tra, alhier. Temperatuur Sted. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Ste delijke Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 66, de lucht was 60. Expositie. De heer Ed. Antheunis verzoekt ons te melden dat de door hem gemaakte plaquette van H. M. de Koningin vanaf morgenavond tentoongesteld zal zyn by de Firma F. Bik op de Korte Tiendeweg. Voor vele Gouwenaars een mooie gelegen heid om dit fraaie stuk werk van hun stad genoot te zien. De heer Joh. C. van Wingerden, Bleekers- singel, opent heden blykens een annonce in dit blad, de eerste winkel in onze gemeente op het gebied van terrazzowerken. Enkele volledig en keurig afgewerkte artikelen pryken in zyn etalage, terwyi in een kleine nis een groote staalkaart van diverse gra nietvloeren op practische wijze is aange bracht, die telkens van de nieuwste kleu ren en modellen kan worden voorzien. Naar )PZonneheuvel". Woensdagmorgen heel vroeg al zyn 32 kinderen uit onze gemeente door de goede zorgen van de Goudsche Ver. tot instand houding van vacantiekolonies onder het uit nemend geleide van Mejuffrouw M. Smit naar „Zonneheuvel" vertrokken. Gedurende een maand zullen de kinderen in dit heer lijk oord van bosch en hei kunnen genieten naar hartelust. De ouders der vacantie- kinderen hopen van ganscher harte hen al len gezond en sterk te zien terugkeeien. Voor hen, die wellicht de kinderen nog eens een extratje willen bezorgen, mogelijk op Koninginneverjaardag of op een der andere feestdagen, die in onze stad worden gehou den en daarvoor is het prachtgeVegen- heid, die moet worden benut vestigen wij gaarne de aandacht op het adres van den ijverigen penningmeester der vereeniging, den heer J. P. Anemaet, Gouwe, alhier. Aan d^ Gem. Arbeidsbeurs boden zich in de afgeloopen week de volgende werkkrach ten aan: 18 aardewerkers (pottenbakkers en pijpmakers), 2 plateelschilders, 1 gieter, '2 boekdrukkers, 3 drukkers, 10 letterzetters, 1 machinemeester, 7 grondwerkers, 12 heiers, 19 opperlieden, 22 timmerlieden, 5 schilders ,1 metselaar, 1 halfwas stucadoor, 1 aank. bouwk. en werktuigk- teekenaar, 3 telegraafwerkers, 4 mach. bankwerkers, 2 stoelenmakers, 2 houtdraaiers, 3 meubel- en kistenmakers, 1 bytser, 1 klompmaker, 4 houtbewerkers, 1 witwerker, 1 zager, 1 cir kelzager, 3 bleekersknechten, 1 kapper, 1 stoffeerder, 3 kleer- en 3 schoenmakers, 3 machinisten, 1 fr&meveiler, 2 motorherstel lers, 3 klinkers, 3 ijzerwerkers, 1 kopergie ter, 3 bankwerkers, 1 metaaldraaier, 1 ke telmaker, 4 stokers, 3 smeden, 2 verlakkers, 13 blikslagers, 3 electriciens, 1 aanhouder, 3 loodgieters, 1 werkmeester textiel, 2 touw slagers, 6 textielarbeiders, 1 hekelaar, 4 brood -en banketbakkers, 10 suikerwerkers. 76 sigaren- en tabakbewerkers, 2 landbouw-, 5 pakhuis-, 1 magazijn-, 1 expeditie- en 8 schippersknechten, 1 boomkweeker, 1 tuinder, 3 reizigers, 1 winkel- en 12 kantoor bedienden (boekhouders, administrateurs, schrijvers, enz), 202 transport- en fabrieks arbeiders, 1 waker, 4 Duitsche dienstboden (nog niet in Holland), 3 chauffeurs, 5 koet siers, 1 halfwas timmerman (leerl. amb. sch.), 2 huisbewaarders, 1 stalbaas of stal meester, 1 wever, 1 beeldenvormer, 1 in strumentmaker, 1 beeldhouwer (hout). Gevraagd werden: :8 dagdienstboJen, agenten spaarkasverzekering, 3 agenten voor wynen (hooge provisie), alten voor Gouda en 2 kabelmonteurs voor Moordrecht. Agenda: 26 Augustus, 2% uur op het Stadserf. Re petitie voor de jeugd voor de Jubileum- cantate. 26 Aug. Sted. Zweminrichting Internatio nale Zwemwedstrijd HollandBelgië. 27 Aug.1 Sept. Groote Land- en Tuin bouwtentoonstelling. 28 en 29 Aug., 105 en 79 uur. Boven zaal „Het Schaakbord", Tentoonstelling van gehoorinatrumenten en hulpmiddelen voor slechthoorenden. 31 Aug., 7% u. St. Janskerk. Orgelconcert. IJIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Hedennacht is het de beide rijksveldwach ters Heziger uit Haastrecht en Fierlocs uit Stolwijk gelukt een tweetal beroepsinbre kers te arresteeren, die den laatsten t(jd den ganschen omtrek 'ot operatiebasis voor hun inbraken hadden ingericht. Het twee tal wilde hedennacht trachten in te breken by den landbouwer N. Stolwijk in den polder Stein, maar de beide veldwachters, die hier van blijkbaar de lucht hadden gekregen, hadden zich verdekt opgesteld en wisten - het tweetal te arresteeren. Na een langdurig verhoor bleek het dat de politie een goede vangst heeft gedaan. De beide inbrekers zijn F. Rorys en H. de Melker Works, beiden uit Rotterdam; zij waren voorzien van een groot aantal in brekerswerktuigen. Beiden bekenden ten slotte de daders te zyn van alle inbraken die hier ter plaatse den laatsten tijd zijn gepleegd en evenzoo van de talrijke inbra ken en diefstallen van rijwielen in den wij den omtrek. De beide veldwachters komt alle eer toe dat edele tweetal in verzekerde bewaring te hebben gesteld. Beiden zullen naar Rotterdam worden overgebracht. POST EN VERKEER. Vrouwelijk personeel bij de Post en Telegraaf. In hel verslag van de door den di- ictueur-geiteraal der F. en l'. ingestel de cotamtbsie, tol be#ordeeltng van de bezuinigingsvoorstellen van liet perso neel bij dal dienstvak treilen wij een voorstel vau de commissie zelf aan, waarop ongetv/ijleld de aandacht nog eens moet worden gevesligd. Immers mag worden aangenomen, waar de com missie was samengesteld uitsluitend uit Hoofdambtenaren, die midden in hel be- "r»jf staan, dal naar voorstellen ge grond zijn op de praktijk. Wij bedoe len het voorstel der commissie inzake de beperking van het vrouwelijk per soneel. Dienaangaande wordt voorge steld: lo. indien hel door het beerschende vercompleet van personeel noodzake lijk wordt ambtenaren op wachtgeld te stellen in de eerste plaats gemeenlijk hieivoor de gehuwde vrouwen in aan merking te brengen; '2o. de bedrijfsleiding uit te noodigen er bij de regeermg op aan te dringen, dat voor hel vervolg bij huwelijk in ueu regel' ontslag uit 's Rijks dienst wordt verleend; 3o. bij eventueete nieuwe aanwer ving van personeel voor post en tele graaf (kantoorbedienden-telegrafisten) de verhouding 'van vrouwen tot mannen te wijziging van 1 op 5 in 1 op tl) LAND- EN ZEEMACHT. wonende te Gouda, Nieuwahavea 11, teza men handelende onder de firn» L. Kastelein en Co., gevestigd en kantoor houdende ul- ilaar. Curator: mr. M. de Mol, Gouda. J. B. Djjkstal, Hofplein 12a, Rotter dam. Curator: mr. M. Koderitsch. C. A. van den Hoven, kod|jman, te Rotterdam, Kruiskade 6. Curator: mr. J. A. van der Lee. Kechter-commissaris in deze faillissemen ten mr. H. de Bie. Opgeheven: A. Groenendijk, koopman, te Rotterdam, Brielschelaan 372b. Geëindigd: P. van den Berg, pakliuisbaa» te Rotter dam. P. Dissel's Commissiehandel, gevestigd te Rotterdam, Wijnstraat 106a. WISSELKOERSEN. 24 Augustus 1923. 23 Aug. 24 Aug. Officieel. 2 uur. Londen 11.5614 11.57% Berlyn 51 cent 86 cent per millioen. per millioen. Parijs 14.25 14.24% Brussel 11.37% 11.42% Zwitserland 45.95 45.90 Weenen o.oo% 0.00% Kopenhagen 47.30 46.46 Stockholm 67.30 67.55 Christiania 41.50 41.37% New-York 2.54 2Z4»/m SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. Zondag zal de zwemwedstrijd Dwars dooi' Parys in de Seine gehouden worden De Nederlandsche kleuren zullen, evenals het vorige jaar, ook than.s weer 'verde digd worden. Het bestuur van den Neder- landschen Zwembond heeft voor het deel nemen uun dezen wedstrijd drie lange af- standzwemmers aangewezen en wel J. ter Haai uit Zwolle, Kit van Senus uit Rotter dam en T. Juigens uit Schiedam. Deze zul len trachten de eer van ons land zoo hoog mogelyk te houden. Vij/ a zes landen zul len op deze wedstrijden vertegenewoordigd wonden en elk land komt met minstens drie zwemmers uit. Niet alleen zyn er z.g. lan den prijzen beschikbaar gesteld, doeh ook kan elke deelnemer afzonderlijk om een aantal pry ijzen kampen. De lengte der baan is 8,2 K.M. Verleden jaar heeft Rebeyrol uit Bordeaux den eer sten prijs gewonnen met een tyd van 1 uur 57 min. 6 2/6 sec. Voor ons lan dkwamen toen uit C. Zeg ge r (inmiddels naar Amerika vertrokken), R. van Senus en P. Plantengu, welke resp. 4, 7 en 12 aankwamen van de 66 deelne mers, waardoor w(j in het bezit kwamen van den derden landenprjjs. België en Por tugal weitien toen niet geplaatst. De tyden waren toen resp. voor C. Zeg ge r 2 uur 1 min. 2/5 sec., voor R. van Se nus 2 uur 5 min. 42 sec., voor P. Planten- ga 2 uur 11 min. 3 2/5 sec. t Onze zwemmers, die Zondag den strijd gaan aanbinden, oefenen geregeld en zijn vol goeden moed. We zien met belangstel ling den uitlsag van hun verrichtingen te gemoet. Als afgevaardigde van den Nederland- schen Zwenrboiul zal de heer S. de Haaff als leider optreden. Het vertrek is bepaald op -mrgenochtend 9 uur van het station D. P. te Rotterdam. landden TUINBOUW. Het Nederlandsche Rundvee-Stamboek. Onder voonzitterschap van den heer H. W. Kuhn uit Zaandam hield da Ver. Het Ned. Rundvee-Stamboek hare 52ate alge meene veirgadering te Utrecht. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de volledigheid van het stamboek i. wordt hierin echter te weinig aandacht ge schonken aan het productie-vraagstuk. Een verhandeling ov»r technische bijzon derheden volgde. In het jaarverslag wees de hoofdinspfc teur, de heer H. Wibbenz, er op, ,n d® eerste plaats verbetering van het vee bin nensland» moet worden beoogd, verkoop aaa het buitenland komt op de tweede plaats. Uitvoerig werd de keuze by paring en het nagaan van de afstamming besproken. Er zijn symptomen, zoo meldde het verslag, ttat de uitvoer naar het buitenland toe zal ne men. Alle buitenlanders; die uns vee kwa men zien, waren zeer tevreden over de re sultaten van fokken. Het verslag *wd net algemeene stemmen goedgekeurd. De rekening en verantwoording over 1922 sluitende met aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 462.599.41, werd goedge keurd. De begrooting over 1924, sluitende met een bedrag van 111.500, werd eveneens x. h st. goedgekeurd. Tot lid der financieele commissie werd in plaats van den heer A. van Bruggen, de heer D. Huizinga- Bruins te Usquert hij ac clamatie gekozen. Aangaande de contributie voor 1924 werd bepaald, deze met,26 cents te verhoogen. Na rondvraag enhuishoudelijke bespre kingen volgde sluiting. Verwachting tot den volfeentlen dag: Matige, tydelyk wellicht krachtige uid- westelijke tot Noordwestelijke wind, aan vankelijk zwaar bewolkt met veel kans op regen of onweer, later opklarend «n koeler. ADVERTENTIEN, 4Aa~ Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Vader, Be huwd-, Groot- en Overgrootvader, de heer A. H. KULIK Wedr. vun NEBLTJE KROMME, in den leeftijd van bijna 83 jaren. Gouda: L. P. KULIK. M. KU LI K—VERZAAL. 'sGravenhage: J. G. KULIK. M. KULIK—CAHATE Gouda: A. H. KULIK. M. KULIK—BLOOT. J. W. M. KULIK. A. KULIK—TOM. H. KULIK. A. KULIK—VERBEEK. Klein- en Achterk'cinkinderen Aanwijzing voor de opleiding van voor- geoefenden. De heer Braat heeft aan den minis ter van Oorlog de volgende vragen ge steld: Is het Zijn Excellentie bekend, dat velt op de hoogere scholen studeeren- d» jongens, die thuis de wapenoefenin gen hebben gevolgd, en wien door de legerautoriteiten is toegezegd, dat mi later slechts 6 weken onder de wape nen behoeven te staan, thans aangewe zen worden opgeleid, waarvoor zij 2 maanden langer onder de wapenen moeten staan, zoodat zij hun gewone studie, waarvan de lesjaren gewoonlijk in het begin van September aanvangen; niet zullen kunnen volgen, zoodat zij daardoor minstens een studiejaar ver loren zien gaan, terwijl bij dezelfde lichtingen vele jongens zijn, die én de capaciteiten bezitten om onder-officier te worden èn dit gaarne willen, en voor w'f. het langer in dienst blijven geen Lerwaar zou zijn, doch welke jongens niet voor die opleiding worden aange wezen? Is Zijn Excellentie bereid te bevorde ren, dat eerstgenoemde jongens zooveel mogelijk niet voor die opleiding wor den aangewezen? IN DB VAN Sociëteit „One Genoegen" Attraetla-avondan voor do Lodon. Zaterdagavond 25 Augustus AAMVKN6 UUR Optreden van de Revierden Piano Humorist ONGEËVENAARD REPERTOIRE FNAAIK raiJZZN. RECHTZAKEN. De Zierikzeesche Rechtbank, t Woensdagmiddag werd in tegenwoor digheid van zeer vele belangstellenden de laatste openbare terechtzitting In (iviele zaken gehouden van de Zierik- zeeeche Rechtbank, die, zooals beken-T. met 1 September a.». verdwijnt. Faillisaementen. Uitgesp roken: L. Kastelein en G. van Kek, beiden AANVAN8 8 UUR Op beide avonden Leden en hunne dame* vrij entree. Niet Leden geen toegang '2379 lü() De Directeur, FRITS KLEINBLOESEM

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2