□e REM 4 1 >KT TOOR&O^^^^WHSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 15321 Zaterdag 25 Augustus 1923 62»Jaargang EERSTE BLAD. dit Blad. ELEN iakanart. LQLSA HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van WELKOM EEP aan. Gouda—Marktstad. ■GUI ‘2304 ‘24 Dit rtUmmer bestaat uit drie bladen. 1398 30 toe et origi- dle N BQL5A PENV11" Gouda feest! En in de feestende stad, waar op straten en pleinen, en in de grachten zelfs drijvende bloemenversieringen zijn aangebracht, waar dag aan dag feestelijkheden plaats hebben en waar bij avond een fantastische verlich ting wordt ontstoken en vreugdeschoten knallen van donderende vuur- werk-kanonnades, en gouden regen zal stralen op het water der oude grachten, daar wordt met vreugde verbeid de komst van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, die het Landhuishoudkundig Congres hoopt bij te wonen en de tentoonstelling te bezoeken. Er is reden tot feesten. GoudaFeest It enorm de me takelijke Wie niet weet te luisteren, kan ook niet vertellen. en het 81 70 JRANT 270 LAG- RIKAMTEN REN FEUILLETON. Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. ride dagen on- gewoners uit I naar Gouda 38) - Daarna de oude Jolyon alleen ver- olpene Nicholas, met een gezonde klcui op het gelaat, en een zorgvuldig vei borgen opgewektheid in elke bewe ging van zijn hootd en lichaam. Drie van zijn zoons volgden hem gedwee en onderworpen. Swithin Forsyte en Bosinney kwamen op hetzelfde oogenblik, en stonden te gen elkaar te buigen om elkander den voorrang te geven, maar bij de voor deur trachtten zij tegelijk binnen te gaan. Zij hernieuwden hun plichtplegin Maandag 27 Augustus wordt de Goudsche Land- en Tuinbouwtentoon stelling geopend. a De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zal deze tentoon stelling officieel openen en met Zijne Excellentie komen meerdere Minis ters, Hoofden van Regeeringsdepartementen, den Commissaris der Ko ningin in onze provincie en andere hooge autoriteiten van staat en gewest naar hier uit sympathie voor het streven, dat met deze flink opgezette tentoonstelling wordt beoogd. Deze hooge autoriteiten heeten wjj van harte welkom. En met hen de talrijke vertegenwoordigers van de groote landbouw-organisaties, de mannen van wetenschap en practjjk, die naar hier komen uit belangstelling om te zien wat land- en tuinbouw hier te zamen hebbeh gewrocht. Voor hen, die deze tentoonstelling door vele en velerlei moeilijkheden heen tot stand hebben weten te brengen, maar ook voor de gemeente Gouda is het een bijzondere eer, dat de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en het Landhuishoudkundig Congres, alsmede de landelijke organisatie van de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, haar congressen en vergaderingen in deze week in Gouda houden. En de vele belangstellenden, die naar hier komen van heinde en verre, uit alle deelen van ons land, om te zien wat deze tentoonstelling hun bieden kan tot verruiming van hun blik, tot vermeerdering van hun kennis, illen, allen zonder onderscheid, van harte welkom. De tentoonstelling, die Gouda biedt in dezen tijd van groote zorgen, xyll het bewys leveren, dat, hoe moeilijk de toestanden op economisch gebied ook mogen zjjn, de energie van den Goudschen land- en tuinbouw geenszins is gedoofd, maar integendeel, in de zorgelijke tijden juist een prikkel heeft gevonden om de moeilijkheden te trotseeren en te over winnen. Land- en tuinbouw hebben in deze gevolgd het devies, dat het wapen van Gouda draagt: „Per aspera ad astra”. Langs doornen tot de sterren. ergens naar een stuk grond moeten uitzien. Welke beschikkingen heb jij !Z(wnaakt. Swithin?” Swithin wierp een vreeselijken blik op hem en antwoordde: Spreek me niet over zulke dingen!” In het derde rijtuig werd een onsa- mrnhangend gesprek gevoerd en in de tusschenpoozen. dat men naar buiten keek om te zien, hoe ver men was. reide George: wordt. Daarvoor is noodig, dat alle belemmeringen uit den weg worden geruimd, m. a. w. dat Gouda geheel open moet liggen voor den rnarktbe- zoeker en dat deze op de meest cou lante, wjj zouden ook willen zeggen, cordiale wijze, wordt behandeld en tegemoetgetreden. Wanneer daartegen financieele be zwaren worden geopperd, dan moeten deze worden getoetst aan het bekende woord„De cost gaet de baet vooruit”. Wanneer dat geschiedt, zal het de vraag zijn of die financieele bezwaren wel zoo zwaar mogen wegen. Goede communicatie-middelen met het platteland en goede wegen vor men mede belangrijke factoren om den trek naar Gouda te bevorderen. Lieten de eerste nog al wat te wen- schen over, nu den laatsten tijd het verkeer met autobussen zoo belang rijk is toegenomen, is hierin wel eeni- ge verbetering gekomen. Het blijft echter te betreuren, dat betere directe middelen van verkeer zoowel naar Bo degraven als naar Haastrecht en Oudewater en verder ontbreken. Deze algemeene bezwaren gelden zoowel voor den landbouwer ais voor den tuinder. Van deze laatste is het ook bekend, dat de heffing van markt- gelden niet zelden tweemaal geschiedt voor dezelfde producten, wanneer deze uit handen van den producent in die van den handelaar zijn overge gaan. De tuinders, die hun markt plaats hebben aan de Houtmans- gracht moeten deze deelen met sche- pen, die hun lading van allerlei Gouda is in feestdos. Straten en pleinen zjjn met bloemen en groen in smaakvolle garnee- ring getooid en het dundoek, dat thans nog binnen de vensters is, waait straks uit en wappert vrooljjk in den wind, ten teeken van vreugde en blijdschap. Vreugde en blijdschap is er in onze stad en daartoe is alle reden. De afdeeling Gouda en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw herdenkt in deze dagen door een grootsche uiting haar 75-jarig bestaan: in een tentoonstelling, waarbij landbouw en tuinbouw in alle geledingen elkaar de hand hébben gereikt, viert zij haar 15e lustrum. Daarnaast viert Gouda feest om op glorieuze wijze te gedenken het heugelijk feit van het 25-jarig Regeerings-jubileum onzer Koninginne. in Gouda gehouden wordt. Wij be doelden het Marktwezen. Het marktwezen in Gouda is nog lang niet gekomen tot die graad van ontwikkeling, die het wel hebben mocht. En dat is nu een factor, waar aan te weinig aandacht wordt ge schonken of liever gezegd, die van een niet voldoende breed inzicht getuigt. Nieuw is deze aangelegenheid in geenen deele: herhaalde malen heeft in den Gemeenteraad van Gouda het marktwezen de gemoederen beroerd urenlange besprekingen zijn er ge voerd in tallooze bijeenkomsten, spe ciale commissies zjjn er voor inge steld en wat al onderzoekingen zijn er niet gedaan en welke plannen zijn er al niet geopperd? Eenige verbetering is daaruit wel voortgekomen, maar veel is er toch niet mee gebaat. Alleen de markt- ruimte voor den kaasaanvoer is wat vergroot. Maar naast deze quaestie van het marktplein of dit wel voldoende ruimte biedt voor den grooten kaas aanvoer in het seizoen, de teeke- ning hierbij afgedrukt geeft wel een aardig beeld van den toevloed de aanvoer bedroeg toch voor 1922 c.a. 1.700.000 K.G., daarvoor dient toch absoluut te worden gezorgd, zijn er toch ook nog andere belangen, zoowel voor de marktstad als voor hen, die ter markt komen. Beider belang brengt mede, dat de verhouding tus- schen beide zoo aangenaam mogelijk wordt gemaakt en dat bovendien het verkregen contact zoo sterk mogeljjk gen in de vestibule, en Swithin trok zijn stropdas weer recht, die in den strijd in wanorde was geraakt, en be klom zeer langzaam de trap. Nog twee Haymans; drie getrouwde zoons van Nicholas, tezamen met Twee- syman, Spender en Warry, de echtge- nooten van getrouwde dochters van Foisyte en Hayman. Toen was het ge zelschap voltallig; vijf en twintig per sonen in het geheel, geen enkel man nelijk lid van de familie was afwezig, behalve Timothy en de jonge Jolyon. Toen zij de scharlaken en groene ont vangkamer binnengingen, welker voor komen zulk een levendige omlijsting was bij hun ongewoon kostuum, be proefde ieder zenuwachtig een zitplaats te krijgen, daar hij verlangend was. de drukkende zwartheid van zijn pan talon te verbergen. Er scheen iets on- welvoegélijks in die zwartheid en in de kleur van hun handschoenen een soort overdrijving van ge^Belens; en menigeen wierp een ontstelden blik van geheimen naijver op den „Boeka nier”, die geen handschoenen aan had. en een grijze pantalon droeg. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen i“ZXför l—-6 regels 1.56. elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigbeids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer O| de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en Ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduoeer- ien prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuseehenkomst van soliede boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daagt vóór de plaataing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. ..Nu, het was werkelijk tijd, dal de I time. oude dame heenging. Hij geloofde niet in menschen, langer dan zeventig ja ren loefden De jonge Nicholas antwoordde zacht, dat de regel niet van toepassing scheen te zijn op de Forsytes. George zei, dat hij van plan was, om op zijn zestigste jaar zelfmoord te ple- gen. De jonge Nicholas dacht, terwijl hij glimlachend langs een klein baard j< streek, dat zijn vader die theorie niet zou aanstaan; hij had hee> Aatgeid gemaakt nA zijn zestigste jaar. Nu. zeventig was de uiterste grens; dun was hel tijd zei George voor hei. om heen te gaan, en hun geld over te laten aan hun kinderen Soa mes. die tot hiertoe had gezwe genmengde zich nu in het gesprek hij had de opmerking niet vergeten over de ..begrafenis”, en terwijl hij zijn oogleden bijna opmerkbaar ophief, zei hij. dat dit alles goed en wel was om over te spreken voor menschen. die nooit geld maken Hijzelf dacht te le ven. zoo lang als hij maar kon (Wordt vervolgd Zoolang de stoet den weg van Bays water Road hield, bleet hij stapvoets paan, maar toen hij minder belangrijke wegen insloeg, kwamen de paarden in drai, en zoo ging het voort, met tus- schénpoozen van stappen in de meer aanzienlijke straten, totdat het doel be reikt was In het eerste rijtuig spraken Jolyon on Nicholas over hun testament In het tweede waren de tweelingen, na een enkele poging, tot volkomen stilzwijgen vervallen. Beiden waren nog al doof, en de inspanning om zich aan elkaai verstaanbaar te maken, was te groot Sh chts eenmaal verbrak James de stilte: Ik zal Wanneer in de kom< getwijfeld duizenden onze breede omgeyb trekken voor een bezoek aan de ten toonstelling en aan de feestelijk ver sierde stad bij bijzondere gelegen heden gebeurt dit als regel dan blijkt daaruit wel sterk hoe Gouda het centrum vormt van een groote, dicht bevolkte plattelandsomgeving. De geografische ligging van Gouda wijst daarop trouwens. De stad ligt in 't hartje van water- en spoorwegen en van verbindingswegen, waarover het vervoer alleen per as en te voet ge schiedt, alle verkeer komt hier samen. Wanneer we dit weten, dan wekt het toch wel eenige verwondering, dat Gouda niet is uitgegroeid tot de groote, belangrijke provinciesteden, zooals ons land die zoovele telt. Gou da toch, een stad, waar van oudsher belangrijke industrieën zijn geves tigd, die een marktplaats is voor ve len uit den omtrek en die toch in ve lerlei opzicht niet achterstaat by an- derê gemeenten, beschikt toch wel over allerlei factoren, die de ontwik keling der stad niet in den weg staan. Het is niet ons bedoelen om hier in het bestek van een beknopt artikel alle oorzaken na te gaan, die er toe hebben geleid, dat Gouda niet is ge worden de groote gemeente, die het wellicht had kunnen zjjn. Slechts een enkele aanwijzing zouden wij hier willen doen, welke ook verband houdt jnet de tentoonstelling, welke thans stemmen ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ona Bureau: MARKT 11, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur.; Administratis Tel Int 82; Redactie Tel. 546 Een onderdrukt gegons van et hiel zich; niemand sprak over de af gestorvene, maar ieder vroeg naar den ander, alsof zij daardoor een indirect plengoffer wierpen op deze gebeurtenis ^waarvoor zij gekomen waren. Eindelijk sprak James: ..Ik geloof, dat we nu moeten gaan 7.TT gingen naar beneden, twee aan twee, zooals hun was gezegd, en in strikte volgorde, slapten zij in de rij tuigen. De lijkkoets ging stapvoets; de rijtui gen volgden langzaam In het eerste zat de oude Jolyon met Nicholas; in het tweede de tweelingen Swithin en •ames; in het derde Roger en de jonge Roger. Soanfes. de jonge Nicholas. George, ei) Bosinney volgden in het vierde. Elk van de andere rijtuigen, acht in het geheel, bevatte drie of vier familieleden; daarna kwam de coupé van den dokter; toen, op een behoor lijken afstand, rijtuigen, die de klerken en de dienstboden der familie bevat ten. En geheel aan het eind een. waar in niemand zat. maar de geheele stoel tot een getal van dertien bracht. e®

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1