don en IDA jen. 23 ?DEW dhteJ^ zen. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15322 Maandag 27 Augustus 1923 62* Jaargang >den Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen ken Poincaré aan het woord. HET GELUK DER RIJKEN ELHORST I JOU DA. I BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NLKIJ WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BINNENLAND. 23S4 198 FEUILLETON. (Wordt vervolgd*) Menigeen die niemand helpt, zegt: ik kan toch niet iedereen helpen! ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal /8.15, met Zondagsblad ƒ8.80 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT SI. GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijp dagelijks geopend van 9—6 uur.: Administratie Tel Int. 82; Redactie Tel. 546 president van een rede van i dat punt overeen. voornaam- f en de waai en bestreden den dat men als basis sour de tariefloonen twee derde der vredesloonen geschikt acht. van 94 milliard mark, be- in gebreke blijvende spoor- De rede van Dr. Stresemann. Sir Philip Lloyd Creame over de Engelsche ven BS JD* (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mavr. J. P. WESSELINK—VAN BOSSUM. Nadruk verboden. Tel. 463 2BB8 50 l op die >aar ■iet ge uitkeerii 2363 60 I 234^,126 w(jst er o" eenigen tyd ring heeft v< tegen de toelating als er geen eens. bstaat, een gr< verzekerd is. gezien; voordat haar oude oogen tijd of kracht hadden meer te zien, stierf zij. Ze zou beproefd hebben en wie weet ze zou erin geslaagd zijn, hen nog wat langer jong en sterk te hou den. met haar oude vingers, haar be- van f van i, hef-’ De gematigde rede van Dr. Stresemann is over het algemeen in Engeland met instem ming ontvangen. „De Times” merkt op dat het feit alleen al dat Stresemann in staat is zijn woorden te kiezen en koel en practisch te spreken, wellicht te wijten is aan het plotselinge be sef onder alle klassen in Duitschland van de groote noodzakelijkheid van een duide lijk» regeling gegrond op het gezond ver stand. Indien dit zoo is, dan hebben de woorden van den kanselier veel meer dan fonmeele of persoonlijke beteekenis. De „Ti- ,mes acht het van gewicht, dat in de rede geen gewag werd gemaakt van het lijdelijk verzet en noemt de rede van een handige uitspraak blijkbaar gedaan met het doel, Frankrijk te verzoenen en onderhandelingen te bevorderen. Daar liet gemeentebestuur van Dussel- dorp de uitkcering aan de werkloozen, werk zaam by de Fortuna Werke niet meer kan voortzetten, heeft zy er negenhonderd ont slagen. De verkoop van alcoholische dranken is verboden. POLEN. Spoorwegramp in Polen. Tusschen Wilna en Warschau ia een trein gederailleerd en in de rivier gestort. Er moeten vijftig dooden en m«ev dan honderd gewonden zyn. De Duitsche Vredesbvnd heeft zich schrif- teiyk tot den Rykskanselier gewend met het verzoek aan de regeering het hare te doen om te verkrijgen, dat Duitschland in de eerstvolgende vergadering van den Volken bond als lid zal worden toegelaten. De Bond op, dat Sir Robert Cecil reeds voor tyd in naam der Britsche regee- v verklaard, dat deze geen beowaai ing zou maken en dat. zelfs stemmigheid voor toelating roote en voldoende meerderheid slag lag aan den groei van hun boom, door welke hij was gedijd en zich had u.'.ges pre id, stam en takken, het sap dooi alles heenstroomend, den vollen proei bereiktend op den vastgestelden tijd. De geest van de oude vrouw, die haai laatsten slaap was ingegaan, had hen tot deze demonstratie opgeroepen. Het was haar Laatste verzoek tot die eenheid, die hun kracht was geweest het was haar laatste triomf, dat zij was gestorven, terwijl de boom nog gaaf was. Hel was haar bespaard, te zien, dat dc takken uit hun evenwicht geraak ten. Zij kon niet zien in het hart van hen, die haar volgden. Dezelfde wet, die in haar had gewerkt, haar had doen opgroeien van een lang meisje met rechten rug tot een sterke, volwassen vrouw; van een volwassen vrouw tot een oude vrouw, hoekig, zwak, bijna heksachtig, met een individualiteit, die steed? scherper was geworden, toen al het afgeronde, dat zij door het contact met de wereld had verkregen, van haar fcfviel diezelfde wet zou werken, was werkende in de familie, die zij als een moeder had gadegeslagen. Zij had hen jong en groeiende ge zien; ze had hen sterk en volwassen Het Belgische antwoord zal uit drie ge deelten bestaan. In het eerste wordt zeer duidelijk geantwoord op het voorbehoud in de Engelsche nota gemaakt nopens onze prioriteit. Hoewel toegevende, dat Engeland inzake de schadevergoeingen offers heeft gebracht stelt het Belgisch gouvernement er prijs op, te verklaren, dat het de Belgische rechten op prioriteit handhaaft. Die rechten werden trouwens uitdrukkelijk erkend. In het tweede gedeelte wordt de juist heid der Britsche thesis, terzake van de wettigheid van Roenbezetting betwist. De zienswijze van België stemt op zU* volkomen met die van Frankrijk Het derde gedeelte is wel het ste. Het bevat een nadere uiteenzetting van de voorstellen, in de vorige nota van Bel gië gedaan, nopens de middelen, die men zou moeten aanwenden, om de betaling van de schadeloosstellingen ten laste Duitschland te verzekeren: instelling zekere regies, toezicht op de financiën, fing op de inkomende rechten, enz. In dit gedeelte van het antwoord wort ook gesproken over de verklaringen, door het Engelsch gouvernement afgelegd inzake de sommen, waarop het nog recht heeft als schadevergoeding Ten slotte wordt in het antwoord van Bel- Het Kegeerings jubileum van H. M. de Koningin. De Koningin in Den H a u g. De terugkeer, Zaterdagavond van de Koningin en Prinses Juliana in Den Haag van Het Loo, kan als een vour- pruel gelden van de belangstelling m het a.s. jubileum en vooral ook van du drukte, die er tijdens de komende ieeal dagen in de Residentie te .erwuchim is. Het uur van aankomst van den Staatsspoor trein was 6 u. 21 min. Maar zeker reeds een uur van te voren wa len de straten in de onmiddeilijke om geving vaïi tiet station en vooral de Rijnstraat zelf, waar zich het StaaU- spoorstation bevindt, zwart van de menachen. Van het station af tot den Bezuiden- houl was die straat door driedubbele rijen menschen bezet. Een belangrijke bijdrage tot dat belangsteliingsbetoon leverde ook het stationsperron zelf. Daar stonden ook honderden, reeds netjes in rijen achter twee balustrades, geplaatst ter linker- en rechterzijde van de kon wachtzaal. Maarder „rechterzijde” moest een teleurstelling bereid worden, immers de stationschef had, blijkbaar op hel laatste oogenblik, bericht ontvangen dat de trein buit» gewoon lang was en dat in dien langen trein het koninklijk salonrijtuig juist geheel in het achtereinde was geplaatst Dientengevolge moest het betrokken j eirongedeelte geheel worden ontruimd en moesten allen buiten het station een plaatsje trachten te bemachtigen, daar 39) - Dit was een steek voer George, die berucht slecht bij kas was. Bosinney mompelde afgetrokken: „Hoor eens! hoor eens!” George geeuwde en het gesprek ver stomde weer. Nadat men was aangekomen, werd de kist naar de kapel gedragen, en twee aan twee volgden de rouwdragers. De ze wacht van mannen, die allen door <*en familieband aan de afgestorvene waren verbonden, was een indrukwek kend cn vreemd gezicht in het groote 1 ouden met zijn overweldigende ver scheidenheid van leven, zijn ontelbare 1 eigingen, genietingen en plichten; zijn ontzettende hardheid, zijn ontzettenden eisch tot individualisme. De familie had zich vereenigd om over dit alles te tnomfeeren, om een schouwspel te geven van halsstarrige eenheid, om schitterend te illustreeren Ter herinnering aan ANN FORSYTE, dochter van de hierboven genoemde Jolyon en Ann Forsyte, die dit leven verliet op 27 Sept. 188Ö, ir den ouderdom van 87 jaren en 4 dagen Misschien zou spoedig een ander in schrift volgen. Het was vreemd en on- vrd ragelijk, want zij hadden, ieder op zijn eigen wijze, niet gedacht, dat For sytes konden sterven. En allen verlang den er naar weg te komen van dit pijn lijke. van deze plechtigheid, die hen derdduizendtal torenspitsen en huizen lagen daar nevelig in de groote, grijze webbe van eigendom, als neergebogen aanbidders voor net gral van deze, de oudste Forsyte van hen allen. Enkele woorden, een handvol aarde, het plaatsen van de kist in haar tehuis en tante Ann was in haar laagte lustplaats. Rondom den grafkelder stonden de vijl broeders, met het witte hoofd ge bogen. als gevolmachtigden bij dezen overgang: zij wilden zien, dat de plaats waar Ann heenging, geriefelijk was baai klein bezit moest achterblijven, maar verder zou alles gebeuren, wat gedaan kon worden. Daarna ging ieder afzonderlijk ter zijde en zette zijn hoed op, kwam te rug om het nieuwe inschrift te bekijken op het marmer van den familie-graf- kelder: Poincaré heeft gisteren te Chasse y by de onthulling van een monument ter nagedach tenis van de gevallenen wederom het woord gevoerd en daarbij de rede van Stresemann besproken. Ons oordeel, zoo zei hy, kan niet gewijzigd worden, na 1870 arbeiden wy en gaven wij blijk van onze goede trouw en goeden wil, ten einde ons herstel voor te bereiden. Kunnen de Duitschers er niet toe besluiten, evenzoo te handelen dan zullen wy genoodzaakt zyn de bedreiging ten uit voer te leggen, welke wy aan hen hebben gericht: Betaalt, of wij blijven. In Contrecourt by de onthulling van een plaat ter herdenking van de aankomst der Amerikaansche troepen, constateerde Poin caré dat de groote meerderheid van het Amerikaansche volk het volkomen wettig vindt, dat Frankrijk bezit heeft genomen van panden, welk het thans niet wil opge ven tegen ijdele beloften. De beste wijze om geholpen te worden is, dat men zich zelf helpt. Deze overtuiging, zei Poincaré, bracht ons in het Roergebied en alle gebeurtenis sen, welke aan de bezetting van het Roer gebied zijn voorafgegaan en die welke daar op gevolgd zjjn bevestigen, dat wij gelyk hadden. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda aa omstreken (bahoorond» tot dan baaorgkrtag)i 16 regels ƒ1.80, elk» regel meer f0.26. Van buiten Gouda en den besorgkriagi 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertantiën de helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN: 1—4 rngais ƒ2.04, elk» regal maar ƒ8.59. O> de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingexoaden madadealingan bjj contract tot war garadacear- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatanümte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaachankomat van «oliede boakhaie delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daag* vóór de plaatMa* het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. moed niet hadden te deuken spoedig weg te komen, en weer aan hun zaken te gaan en te vergeten. Het was ook koud; de wind trof hen met killen ademtocht, als een langzame ontbindende kracht, die tegen den heu vel over de graven woei: zij begonnen zich in groepen te verdeden, en zoo spoedig mogelijk de rijtuigen te vullen. Swithin zeide, dat hij terug zou gaan om bij Timothy de lunch te gebruiken cn hij bood, aan wie het wilde, een plaats in zijn rijtuig. Het werd als een twijfelachtig voorrecht beschouwd, met Swithin mede te rijden, daar zijn rij tuig niet groot was; niemand nam hel aan, en zoo ging hij alleen James en Roger volgden onmiddeliijk daarna; zij zouden daar ook gaan lunchen. Gaandeweg verdwenen de overigen; de oude Jolyon nam drie neven mede om zijn rijtuig te vullen hij had behoef te aan die jonge gezichten. Soames, die enkele dingen had te re gelen op het bureau van het kerkhof, verwijderde zich met Bosinney. Hij nad veel met hem te bespreken, en nadat bij zijn zaken had afgedaan, liepen zij naar Hampstead, waar zij samen de lunch gebruikten in Spaniard’s Inn, en een langen tijd besteedden aan prakti sche onderdeden, betreffende den bouw van het huis; daarna begaven zij zich near de tram en gingen tot aan de Marble Arch, vanwaar Bosinney zich naai Stanhope Gate begaf om June te bezoeken. kon niet strijden tegen de natuur. .Hoogmoed komt voor den val!” in overeenstemming met dit de grootste der ironieën van de natuur was de lamilie Forsyte bijeen gekomen voor een laatste, trotsche vertooning, voor dat zij ineen viel- Hun gezichten waren naar rechts en naar links in één enkele lijn, waren voor het grootste deel on verstoorbaar naar den grond gericht, wachters van hun gedachten; maar hier en daar keek er een met een rimpel tusbchen zijn wenkbrauwen, alsof hij iets zag tegen de muren van de kapel, dat teveel voor hen was; of luisterde naar iets, dat hem verschrikte. En de antwoorden, zacht gemompeld, met stem men, waardoor dezelfde toon Klonk, de zelfde onaantastbare familieklank, sche nen onheilspellend, alsof zij gepreveld waren m overhaaste verdubbeling door een enkel persoon. Nadat de dienst in de kapel voorbij was. liepen de rouwdragers weer ach ter elkaar, om het lijk naar het graf te geleiden. De grafkelder stond open, en er omheen stonden mannen in het zwart te wachten. Van dien hoogen en heiligen akker, waar duizenden van de hoogste klasse m hun doodsslaap lagen, dwaalden de ongen van de Forsytes over de menigte craven. Daar, uitgespreid tot het verre verschiet, lag Londen, mei door de zon beschenen, bedroefd over het verlies van zijn dochter, met deze familie het verlies betreurende van haar, die een gië de hoop uitgesproken, dat het Engelsch gouvernement zyne voorstellen in overwe ging zal nemen en dat die voorstellen zullen worden genomen tot basis van nieuwe on- derhandenngen üer geallieerden. politiek. Het Belgische antwoord. Dr. Havenstein aan het woord. Uit het bezette gebied. kwijnenden handel in andere deelen van de weield. Geen onzer oogmerken, zoo zei ny, kan worden bereikt zonder een definitieve rege ling van het herstelvraagstuk. Het is wel licht noodig, dat de oplossing daarvan trapsgewijze geschiedt, maar iedere maat regel moet deel uitmaken van een uitge breid plan, dat ons helder voor oogen staat en consequent woixlt nagestreefd. De meest belangrijke waaitorg is een daadwerkelyke controle van de Duitsche fi nanciën. Zonder deze is het, volgens den spreker onmogelyk de Duitsche wisselkoer sen te stabiliseeren en een gepaste belas ting in te voeren en er voor te zorgen, dat het Duitsche budget niet alleen in evenwicht komt, maar ook een surplus verschaft voor de betalingen voor het herstel. De regeering heeft gevoeld, dat zy uiting gaf aan den wensch van Europa door naast een regeling van de herstelkwestie, tevens de instelling te bepleiten van een daadwer kelijke beveiliging tegen aanvallen. Waar deze doeleinden van vitaal belang zyn voor het Engelsche ryk, als vormend een han- delsgemeenschap, en waar zy een politiek vormen, die het Britsche ryk moet blijven nastreven en waarop het ryk door zyn op offeringen voor de gemeenschappelijke zaak niet minder recht heeft aan te dringen dan de bondgenooten, zijn deze doeleinden be slist in gelijke mate een gemeenschappelijk belang voor alle bondgenooten en de volke ren van de wereld. Sir Philip Lloyd Creame, de Board of Trade, heeft in de Kamer van Koophandel in Aberdeen nog eens uiteengezet welke politiek de Regee ring inzake het herstel wil volgen. Het komt volgens hem hierop neer: ten eerste is het de bedoeling van Duitschland een zoo hoog mogelijke schadevergoeding te verkrijgen en dit op de snelste en meest afdoende wij ze; ten tweede beoogt men zoodanige ge regelde en stabiele toestanden in Europa te scheppen, dat de naties in staat zullen zijn om te werken en handel te drijven. Nijver heid en handel in alle deelen der wereld hangen zoo nauw samen, dat de gevolgen van een ongeregelden toestand en het ge brek aan koopkracht op het vasteland van Europa onvermijdelijk hun terugslag heb ben op de verminderde koopkracht en den Terwijl in verschillende bedrijven de aan passing der loonen en salarissen aan de waardevermindering van het geld geduren de de laatste weken volgens verschillende berekeningsmethoden is geschied, en er daardoor onbillijke loon «wijzigingen naai boven en beneden bewerkt zijn, is thans de door de Centrale Arbeidsgemeenschap sa mengesteld pariteitscommissie van arbeid- gevers en werknemers tot overeenstemming gekomen. De loonen en salarissen zullen in de toekomst naar de index van den klein handel worden geregeld met inachtneming van den algemeene economischen toestand van Duitschland. Met de verminderde pro ductie en het op peil houden van den uit voer wordt in dier voege rekening gehou- storm, welke groote schade aanrichtte op een aantal schepen, welke op de roede voor anker lagen. Ook in de dokken werden groote verwoestingen aangericht. Verschil lende kranen in de haven werden vernield, terwijl de kap van het spoorwegstation te St. Andrea werd afgerukt. Een douane-be- ambte wterd m zee geslingerd, doch wilt zich dooi zwemmen te redden. Te Rome is 50 m.M. regen gevallen, het geen voor de maand Augustus een record beteekent sedert 1880. Berichten melden tevens, dat ook Napels door hevige stormen is geteisterd. ENGELAND. Eraaüg auto-ongeluk- Adnuraal de Robeck, bevelhebber d»r Atlantische vloot is by een auto-ougeiuk in Lanarkshire ernstig gewond; hy kreeg een schedelbreuk en werd in bewusteioozen toestand naai het ziekenhuis vervoerd. Dr. Havenstein heeft m een rede in de Centrale Commissie een verdedigende uit eenzetting gegeven van de tot dusver ge volgde politiek der Rijksbank, en tevens aangekondigd een progiamwyziging voor de toekomst, d.w.z. het aanpasseu der Kyks- bankpolitiek aan de dooi de regeering op gestelde richtsnoeren voor de toekomstige economische en fmancieele politiek. President Havenstein verdedigde zich zeer besliste wijze tegen de aanvallen, in den laatsten tyd op hem in het openbi en in de pers zyn gedaan. Men beweert, zoo zeide hy, dat de Rijksbank zoo niet de volle, dan toch een groot deel tier schuld draagt aan de waardevermindering van het geld en de steeds toenemende inflatie, ter wijl de door liaar in steeds toenemende mate toegestane papiermarkcredieten gestadig als inflatie zouden werken. Zy zou tevens de goudleening devaste credieten verhinderd e hebben en van de haar door de autonomie verschafte bevoegdheden om de bankbiljet tenpers stop te zetten geen gebruik hebben gemaakt. Wij zijn algemeen overtuigd, al dus dr. Havenstein, dat al deze verwijten niet gerechtvaardigd zyn en door herhaling er van niet gerechtvaardig worden. Wij heb ben de voorstellen bestreden, die wy moes ten bestrijden, daar zy voor het Rijk, de Rijksbank en het economische leven niet raadzaam waren. De positieve voorstellen, die president Havenstein daarop deed, gaan van de nood zakelijkheid van hetsccheppen van waarde vaste credieten uit Dr. Havenstein besprak het goudgirover- keer en gaf een uitvoerige uiteenzetting der disconto-ontwikkeling der laatste maanden. Naar verluidt heeft Dr. Havenstein ook aan de Ryksregeering een memorandum doen toekomen, waarin hy evenals in zijn uiteen zettingen voor deze commissie zyn finan- cieele politiek tracht te verdedigen. Het rykskabinet is echter na een uitvoe rig onderzoek van dit memorandum tot het eenstemmig oordeel gekomen, dat een wij ziging in de leiding der Rijksbank volstrekt vereischt is. BUITENLANDSCH NIEUWS. ITALIË. Noodweer in Italië. Groote verwoesting te Triëat. Uit vele deelen van Italië komen be richten omtrent de zeer slechte weersge steldheid. Te Bari werd door den bliksem tijdens een hevige onweersbui één man ge dood, en drie werden zwaar gewond. Triëst werd geteisterd door een hevigen Volgens d» Maandagmorgen is de toe stand in de meeste mynen eenigszins ver beterd. Op de mijn Neumühle, teebehooren- de aan Haniël hebben zevenduizend mijn werkers een groote vergadering belegd »n met meerderheid van stemmen verklaard, dat zy het lüdeiyk venset zullen opgeven en Maandagmorgen het werk zullen hervat ten onder controle der beaettingsautoritei- ten. De mijnwerkers verklaarden zich aanhan gers van de proclamatie betreffende de on- aDmnkelyke Rynlandsche republiek. Lit Dusseldorp wordt gemeld dat gene raal Degoutte een besluit heeft uitgevaar digd waarbij de uitvoer naar buiten de be zette gebieden en de invoer in deze gebie den van postduiven wordt verboden. Het vervoer van deze duiven van de be zette gebieden in de Roer en het brugge- hoofd Dusseldorp is toegestaan onder ze kere voor waarden. Nog een ander besluit is uitgevaardigd waarbij wordt gelast, dat alle banken, in richtingen en wisselbureaux op duidelijk zichtbare wijze aan de buitenzijde van het kantoor lysten moeten hangen, waarop de wisselkoersen van de Duitsche mark tegen Belgische en Fransche munt moet worden aangegeven. Srenge straffen worden bij overtreding opgelegd. Een bedrag stemd om de wegbeambten te ondersteunen, is in beslag genomen. MUKCHE (OIRIM. n-oeuer en een voogdes was. Een hon-

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1