Abonneert U op dit Blad. De GoudscheLand- en Tuinbouwtentoonstelling een nette Juffrouw nu net kouiukiijk rijtuig op zulk een UiatunU van uu nonnwiijKe wachtkamer luuesi stiMuuuen, uat ue koningin en üe ^rinses, nu uitgestapt te ziju, wel een oO meter moesten utleggen om die wuciiizaut te bereiken. Koningin en prinses namen dit blijk- I bar zeer geuiueuelijk op en zij wan- uemen, vooruigegaan door den stalions- cuei, den heer ue Koning, kalm en gliuuaciiend nuar het wachtvertrek, lungs een liuag van reizigers, die met dezen overvoiien trein waren medege nomen en zien glunderend, dit kansje om ue vorstin 011 de prinses zoo van ï'fauij te zien, niet lieten ontnemen, al wiiue de politie, die overigens niet al te sireng nenoetde 111 te grijpen, nog zoo gaarne doorgeloopen zien. Kr waren ditmaal, blijkbaar op ver langen der Koningin, geen autoriteiten ter ontvangst aanwezig. hen geweldig gejuich ging op dat moment uit de menigte in de justraat op. Kn toen de auto zich 111 beweging stelde drong men, waar men er een kansje toe zag, naur voren, om de Ko ningin en haar dochtertje op de uller- harielijkste wijze toe te juichen. L)e koninklijke auto moest, de geheele Rijnstraat uit, in zeer langzamen gang lijnen, alvorens op snellere wijze den tocht naar het landhuis ,,den Huigen- hoek" onder Scheveningen te kunnen voortzetten. Oen 21 sten September zal de Konin gin waarschijnlijk weer naar Het Loo terugkeeren. ue versiering van liet Paleis. Als de Koningin Vrijdag dl dezer van den inlochtsrit in net koninklijke paieis in het Noordeinde te 's-Graven- hage zal zijn aangekomen, zal Hare Majesteit onmiddellijk in de voor-vestic buie een commissie uit Boskoop ont vangen, ter aanbieding van het hulde blijk der Boskoopsche kweekers, be slaande in het aanbrengen van de bioem- en plantversienng voor en in de \esiiDules van het Paleis, waaraan thans ijverig gewerkt wordt. Oeze commissie zal bestaan uit den burgemeester van Boskoop, den heer I'. A. Lolijn, namens de gemeente; den heer J. li. van Straaten van Nes, na mens de tuinbouwers en voorts uit mej. N. van Helderen en de heeren C. Ph. Moerluno, t ilart en van Uemeren. H u 1 d e b 1 ij k Indische olficierskorps. Namens het Indisch olficierskorps zal aar» ti.M.'de Koningin op 31 Augustus een huldoblijk worden aangeboden, be staande uit een zuuiebeeldige voorstel ling van ons koloniaal leger, in kunst- naaldwerk uitgevoerd. De Koningin bijde manoeuvres. De Koningin is van plan, de manoeu vres, die midden Sepl. in den omtrek van Barneveld worden gehouden, bij te wonen. KNGUE BERICHTEN. houis houw meester door een auto aan. gereden en gewond. Gistermiddag te kwart voor zes onge veer is Louis Bouwmeester, toen hy het Koeiot uaitplein overstak naar de Bronck- horsustraat, om zich naar zyn woning te be geven, door een auto, een Ford, met matige vaart uit de richting van de Ruysdaikaue kooiend, overreden. Ue chauffeur gaf op 8 Ai. ai stand van Bouwmeester signaal, waar op ny even bleef staan om onmiddellijk daarop weer terug te gaan in de richting van net café van den heer Mustert Deze onverwachte beweging, welke door den touauiieur, dié na het signaal achter hem om nad willen passeeren, niet was voorzien, vvero den bejaarden acteur noodlottig. De auto greep hem by de jas, waarop Bouw meester languit onder den wagen kwam te vanen, met het gevolg, dat de vier wielen hem over de borst en beenen reden. De eerste hulp werd verleend in de Zie kenverpleging aan de Prinsengracht, gecon stateerd weixi dat het linker onderbeen is gebroken even boven den enkel, waarbij een vleeschwond is ontstaan, terwyl tevens in de linker lichaamshelft een inwendige kneu zing is geconstateerd. De beide zoons van den heer Bouwmees ter, lsrais Jr. en Haaf, die zeer onder den indruk van het ongeval waren, hebben den nacht in do Ziekenverpleging doorgebracht. RECHTZAKEN. Failiisseinentstaanvrage Broekhuys. De heer Broekhuys heeft by de Arron dissementsrechtbank te Maastricht het volgend request ingediend: „Geeft te kennen Willem Hendrik Broek huys, zonder beroep, Akerstraat 114, Heer len, dat hy verkeert in den toestand, dat hb heeft opgehouden te betalen, dat hy meerdere opeischbare schulden heeft, uit sluitend bestaande uit vorderingen van door derden gedupeerde journalisten, dat zijn activa o.a. bestaat uit zestigduizend gulden, staande bij de Amsterdamsche Bank te Amsterdam en alle aandeden der Zuid-Nederlandsche Credietbank te Heer len, dat laatstgenoemde vennootschap weer eigenaresse is van alle aandeelcn der Hol- landsche Verzekeringsbank te Amsterdam van vijftigduizend gulden hypothecaire obligatiën en van alle aandeelen der Oob- tergarage te Rotterdam; dat deze aandee len en obligatiën, behalve de aandeelen der Zuld-Nederlandsche Credietbank, in het bezit zyn van J. Kraak, Piet Hein- straat 100 's-Gravenhage en C. J. B. Kic- bert, Wiekstraat 43, Rotterdam, die echter de afgifte weigeren en zullen pogen hier van misbruik te maken, waardoor de cre diteuren ten zeerste zouden worden bena deeld. Redenen waarom hij uwe Rechtbank verzocht hem ten spoedigste te verklaren in staat van failiasement met benoeming van een buitengewoon, doortastend curator 't welk doende (rv rr\ WH. Brnekhnvs. Het is heden de grootc dag van de ope- Verre van my is het te verwachten, dat er ning. De tyd van voorbereiding is vwrby; geen critiek op ons werken kan worden toe- vanmorgen in de vroegte is de laatste hand aan de tentoonstelling gelegd: de bloemen en groenten en het fruit zyn gekomen en op de meest smaakvolle wyze zyn ze ge plaatst on gegroepeerd. Alles is gereed, zoowel in „Ons Genoe gen'' als in de gebouwen en op de terreinen van de Kazerne. De groote zalen waar een paar dagen geleden nog niets te zien was dan haastig werkende decorateurs en tim merlieden, daar is alles keurig ingericht; alle afdeelingen zyn volmaakt af, er man keert niemandal. Zelfs de trappenhallen zyn nog bekleed en de trappen beschilderd om den indruk te wekken alsof ze met loopeis zyn belegd. De oude kazerne is in zijn weel- de-kleed niet meer te herkennen. Boven kraaien de hanen dat het een lust is: 't is een formeel hanenconcert, maar ze blijven niet in de maat! Op het moment van opening was de ten toonstelling geheel gereed haar eerste gas ten te ontvangen. Hulde voor de perfecte regeling. Hedenmorgen om elf uur arriveerden aan het station Gouda Zijne Excellentie de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. Mr. Chr. Ruys de Beeren- brouck en Zyne Excellentie, de Minister van Oorlog, de Heer van Dyk, die ten stadhuize tesamen met het Bestuur van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw werden ontvangen door het college van B. en W. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland was per auto uit en Haag geko men en had zich persoonlijk naar de ten toonstelling begeven Om ongeveer half twaalf verzamelden alle officieele genoodigden zich in de Groote Schouwburg en nadat allen gezeten waren sprak de heer H. N. Valckenier de Greeve, de voorzitter van het Permanent Tentoon stellingscomité, een woord van welkom tot de aanwezigen. Rede van den Heer H. N. Valckenier de Greeve, Voorzitter der Goudsche Land- en Tuinbouw tentoonstelling 1923. Aan my is de taak opgedragen U hier het eerste woord van welkom toe te roepen. Is het wonder dat ik daar gaarne aan vol doe waar onze Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw voortgaat zyne belangstelling in ons werk te toonen en waar zoovele voormannen op het gebied van den Landbouw hier aanwezig zyn? Is het niet mijn plicht hier openlijk dank te brengen aan H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en onzen Beschermheer Z. K. H. den Prins der Nederlanden voor de groote belangstelling hunnerzijds ondervon den en de vele Eereprijzen ter onzer be schikking gesteld? Niet verwonderen mag het U ook, dat ik hier een woord van grooten dank richt tot Zijne Excellentie den Minister van Oorlog, die ons getoond heeft waar hy kan, mede te leven in de economische belangen van ons Vaderland en op zoo loyale wyze de gebou wen en het materieel beschikbaar heeft ge steld om aan onze plannen uitvoering te kunnen geven. De wyze waarop aan Zyn besluiten uit voering is gegeven door Majoor Becking, Majoor van Beek en Kapitein de Kat ver dient hier zeker een woord van warme hulde. Thans overgaande tot de Tentoonstelling zelve mag ik wel constateeren, dat het woord Tentoonstelling spoedig genoeg is uitgesproken; dat het besluit om een Ten toonstelling te houden in een spontane ver gadering spoedig genoeg is genomen en mij nerzijds meende ik by de aanvaarding van het leiderschap hiervan na de ervaring op gedaan in 1909 een wel groote, maar niet zware taak op mij te hebben genomen. Hoe geheel onders bleek dit echter te zyn. Wat al verandering op aUe-rlei gebied. Was er in 1909 slechts één Hoofdafdee- ling, n.l. de Kaas, waarom zich allerlei klei nere afdeelingen groepferden, de groote uitbreiding van den Tuinbouw, de Groenten- kweekery en het Pluimvee zyn in onze streek in aansluiting op den Landbouw zoodanig ontwikkeld, dat thans van 4 Hoofdafdeelingen gesproken moet worden. Met ile medewerking van mannen als van Straaten van Nes, Valstar, Barendsen en Van Vliet, alsmede Spruyt voor de Pluim- veeafdeeling is gelukkig deze groote com binatie tot stand gekomen en nog zou dit niet tot een geheel gekomen zyn indien de technische hulpvaardigheid vooral van onzen Directeur van Gemeente Werken, den heer v. d. Ven en van den Directeur der Gemeente Lichtfabrieken, den heer van Hoorn, mij niet ter zijde hadden gestaan. Maar ook op ander gebied was al verschil. De vertakking van onze groote Land bouworganisatie in verschillende groepen. De'verschillende bedrijfsvormen waarin de handel zich heeft gesplitst, den grooten stroom van Wettelijke bepalingen op het gebied van Ongevallen, Arbeid en Verzeke ringswezen; het credietvrhagstuk in ver band met de boerenleenbanken, de inkoop van grondstoffen en hulpmiddelen voor het bedrijf, enz., enz. Zy allen zyn de oorzaak, dat het een voudig geraamde plan meer en meer in grootere lijst moest worden gezet en het geheel steeds in omvang toenam om aan zijn doel te kunnen beantwoorden. Geluk kig met den groei nam ook de belangstelling in evenredigheid toe. Met groote dankbaarheid mag ik hier ze ker herdenken de vele grootste organisaties in dén lande, zoovele na-verwante vereeni- gingen, alsmede de ontelbare vrienden, die ons met hunne schenkingen in allerlei vorm ontwikkeling van plicht bij ons Comité deed ontwikkelen. gepast. Zelf zullen wij zeker in de praktijk onze vele tekortkomingen moeten inzien, maar een gezonde opbouwende critiek wordt niet gevreesd maar eer door ons aangemoe digd. Daarmede toch kan in de toekomst voordeel worden gedaan. Want al moge er nog zooveel aan te mer ken zyn op ons werken, het bewustzijn al leen, dat wij er in geslaagd zyn voor onze streek een samenwerking voor het intensief naar voren brengen onzer producten te hebben verkregen niet alleen van Holland- sche Maatschappij van Landbouw met R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond en Christelyken Land- en Tuindersbond, maar ook van coöperaties naast particulieren be drijfsvorm en handel geeft groote voldoe ning en moed voor de toekomst. Als één geheel naar buiten toonen wat wy kunnen, geeft den buitenstaander den machtigsten indruk van hetgeen wij kunnen voortbrengen en ontwikkelen. Dames en Heeren, wat mijn uitgangspunt had kunnen zijn, wordt thans mijn slot, n.l. de aanleiding tot de Tentoonstelling, dat is n.l. het 75-jarig bestaan van de Afdeeling Gouda van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Reeds vele malen, zoowel voor als na 20 April had ik de gelegenheid zoowel in woord als geschrift hare geschiedenis en haar werken te memoreeren. Ik wil daarom volstaan op dit oogenblik een vergelijking ten beste te geven die, naar ik hoop, U in korte bewoordingen zal doen beseffen het groote nut, dat zy stichtte en nog stichten kan. Vergelijken we daarom onze afdeeling met een 75-jarige Moeder. Een echte dege lijke vrouw, die in den loop der jaren voor hare kinderen, klein- en overgrootkinderen die goede zorg is geweest zooals een goede Moeder dat slechts kan. Zij heeft in die jaren veel meegemaakt. Lief en leed, voorspoed en tegenspoed wisselden elkaar af maar ondanks dat alles is zij gebleven het groote middelpunt in hare familie waar ieder raad en troost kan krijgen. En ondanks haar leeftijd en dit is haar groote geheime kracht gebleken, heeft ze zich telkens aan de veranderde maatschap pelijke toestanden kunnen aanpassen en in denken. En ook in haar kleed steeds waardig, zag men haar wel eens sober voor den dag ko men. Maar voor haar 75-jarig feest moest ze op aandringen van allen, die haar omringen een kleed aanschaffen zóó kostbaar en mooi als ze nog nimmer heeft gehad. En in dat feestkleed staat ze thans voor L'. Gelukkig zich gevoelende dat zoovele Hoojfgeplaatsten in den lande haar willen eerön en die naar zij hoopt de voorloopers zullen zijn van de duizenden en tienduizen den, die in deze \geek in Gouda het nuttige aan het aangename zullen weten te paren. Zij heet U allen welkom,van harte wel kom. Deze rede werd met applaus begroet. Daarna betrad de Burgemeester van Gou da het podium en hield de volgende toe spraak: Toespraak van den Burgemeester van Gouda. ln zeer bijzondere mate ben ik U, Mijnh. de Voorzitter, erkentelijk dat U mij, als Burgemeester van Gouda, wel in de gele genheid wilt stellen ter gelegenheid van de opening der Goudsche Laml- en Tuinbouw tentoonstelling eenige woorden te spreken, want het is my inderdaad eene behoefte uiting te geven aan myne gevoelens van waardeering en bewondering voor het groo te werk dat hier is tot stand gebracht. Vooraf echter wensch ik een woord van dank te richten tot Zijne Excellentie den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Zyne Excellentie den Héér Minister van Oorlog en den Heer Commis saris der Koningin in Zuid-Holland voor hun aanwezigheid te dezer plaatse. Gaarne geef ik hun de verzekering dat de betoonde be langstelling in hetgeen te Gouda voorvalt op den hoogsten prijs wordt gesteld. Het besluit van de Afdeeling Gouda en Omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw om haar 75-jarig bestaan te her denken door het houden van deze tentoon- toonstelling is ongetwijfeld een daad van moed geweest. In de tegenwoordige tyden van algemee- ne malaise heerscht alom eene alleszins te verklaren moedeloosheid. Hier is het ech ter anders en hoewel Gouda zeker behoort tot de plaatsen, -waar de druk der tijden het meest wordt gevoeld, zoo wil het toch schijnen alsof men hierdoor geprikkeld is tot grooter energie en krachtsinspanning dan ooit te voren. Deze tentoonstelling levert daarvan het schitterendste bewijs. Het is my inderdaad eene vreugde ge weest te constateeren hoe te Gouda en ook in de omliggende plaatsen alles heeft sa mengewerkt om deze tentoonstelling te doen slagen en te maken tot het beste wat er op het gebied van land- en tuinbouw te geven was. Geen moeite was te veel en met eene eindelooze volharding en groote belangeloosheid is door allen samenge werkt ter bereiking van het groote doel; het welslagen der tentoonstelling. In het byzonder komt een woon! van hulde en dank toe aan Boskoop, dat, on danks de uiterst moeilyke tyden, onder de bekwame en voortvarende -leiding van den heer van Straaten van Nes zooveel heeft bijgedragen tot het doen slagen de zer tentoonstelling. Het zou een ondoenlijke taak zyn de na men te noemen van allen, die hunne mede werking verleenden. Voor een moet ik echter een uitzonde ring maken. Wanneer ik de vraag stel: van wie is het denkbeeld tot het houden dezer tentoonstelling uitgegaan; wie heeft alle medewerkenden weten te bezielen; wie heeft met eindelooze toewijding en zelfs met opoffering van eigen gezondheid zyne beste krachten voor het welslagen dezer tentoonstelling gegeven? dan kan het ant woord niet twijfelachtig zijn en ik ver trouw dat ik op Uw aller onverdeelde in stemming mag rekenen, wanneer ik den naam noem van den Voorzitter, den heer Valckenier de Greeve, die van den beginne af de ziel van de tentoonstelling is ge- Hulde daarom aan hem, die dit grqote werk heeft ondernomen en tot stand ge bracht alleen om daardoor de belangen van land- en tuinbouw te dienen en die zich daardoor voor Gouda in buitengewone ma te verdienstelijk heeft gemaakt. Op burgers als de heer Valckenier de Greeve kan Gouda met recht trotsch zijn en van harte hoop ik dat het groote werk door hem ondernomen zal mogen strekken tot bevordering van den Nederlandschen Land- en Tuinbouw in het algemeen en meer in het bijzonder tot het geven van be kendheid aan de voortbrengselen van land- en tuinbouw van Gouda en omstreken Tenslotte hield de Minister van Land bouw, Jhr. Mr. Chr. Ruys de Beerenbrouck de volgende rede: Rede van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Dames en Heeren, Toen by monde van den Voorzitter van het permanent comité voor deze tentoonstel ling, den heer H. N. Valckenier de Greeve. hel verzoek tot my werd gericht om deze expositie te willen openen, heb ik gemeend daarop gunstig te moeten beslissen, eens deels om van mijne belangstelling te doen blyken voor 't geen de tentoonstellings commissie, gesteund door hare medewerkers uit den land- en den tuinbouw, de zuivel bereiding en den kaashandel heeft tot stand gebracht, anderdeels omdat mij daardoor eene ongezochte gelegenheid werd gegeven tot een bezoek aan de stad Gouda en enkele harer industrieele inrichtingen. Gouda met haar merkwaardig en mooi stadhuis van 1449, met hare beroemde be schilderde glazen van gebroeders Crabeth in de St. Janskerk, is niet alleen een cen trum van veehouderij, zuivelbereiding en zuivelhandel, doch ook van ouds eene plaats met bekende industrieën. Wie onzer herinnert zich niet uit zyne jeugd de vermelding van de Goudsche pij- penfabrieken en de aardewerkfabrieken en wie is thans onkundig van het bestaan van de Koninklijke Stearinekaarsenfabriek en de Plateelbakkerij „Zuid-Holland", om slechts deze enkele bedrijven te noemen Gouda is eene nijvere stad ik hoop zoo aanstonds nog gelegenheid te hebben my daarvan opnieuw te overtuigen welker naam echter niet door haar industrieele producten over de wereld wordt gedragen, doch wel door het zuivelproduct, waaraan haar naam is verbonden; door de alom be kende Goudsche kaas, welker bereiding en verhandeling van zooveel beteekenis is voor de veehouders in de belangrijke weidegebie den van Zuid-Holland en Utrecht. In de Nederlandsche landbouwstatistiek worden in de genoemde provinciën een 19-tal zoodanige gebieden onderscheiden en nu is het wel merkwaardig, dat geen enkele dezer gebieden en van de overige weidege bieden in ons land kan bogen op een zoo dichten rundveestapel als dat, waarin Gou da is gelegen. Terwyl in Nederland gemid deld 93 stuks runderen worden gehouden per 100 H.A. bouw-, gras- en tuingrond, bedraagt dit getal in het gebied van Gouda en Woerden 210 stuks. Daar de houderij van melkvee geheel op den voorgrond staat en de gewonnen melk voor het grootste deel tot kaas wordt ver werkt, is licht te begrijpen van hoe groote beteekenis de volvette Goudsche kaasberei ding in de genoemde gebieden moet zyn. Enkele cijfers lichten dit nog nader toe. Terwijl de totale productie aan kaas in Ne derland in 1922 97.600.000 K.G. bedroeg, waarvan 82.200.000 K.G. met het Ryks- merk, werden in de provincie Zuid-Holland alleen 14 millioen K.G. volvette kaas be reid en in Utrecht 7.500.000 K.G. Aan de Goudsche markt bedroeg de kaasomzet in 1922 niet minder dan 1.656.800 K.G. Behalve de veehouderij en de daarmede verband houdende nijverheid en handel is in het Goudsche landbouwgebied ook de tuin bouw van groote beteekenis. Gouda was in de 15e eeuw reedB door kweekeryen om ringd, die echter door de versterking der stad op verderen afstand moesten worden verplaatst. Zoo zegt de Lange van Wijn gaarden in zyne beschrijving van de ge schiedenis dezer stad, dat alle tuinen in Gouda met boomen tot in de stad beplant waren en dat de druiven en andere vruch ten van „ter Goude" in de grafelijke tyden de beroemdste van Holland waren en voor *s Graven tafel werden geleverd. Ik behoef U er niet aan te herinneren welke beteekenis de boom- en bloemkwee- kerij in het nabij d«e stad gelegen Bos koop in den loop der jaren heeft gekregen, hoe dit nyvere centrum heeft geleden door den oorlog en nog lijdt door de gevolgen van den wereldstryd en de moeilijkheden van anderen aard, welke aan den uitvoer der Boskoopsche artikelen in den weg worden gelegd. Wel mag ik er op wyzen, dat in de om geving van Gouda in de laatste jarep de groenteteelt van toenemende beteekenis ;s geworden. Zulks blykt ook uit den omzet aan de groenteveiling te Gouda. Bedroeg deze omzet in de jaren 1912, '13 en '14 ge middeld 83.177.—, in de laatste drie jaren was deze tot 410.241.gestegen. Thans terugkomende op de tentoonstelling zij opgemerkt, dat er alleszins aanleiding bestond haar te houden en zulks in ver band: met de viering van het 75-jarig be staan van de Afdeeling Gouda van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw aa i welke Afdeeling ik gaarne mijne gelukweo schen by deze gelegenheid aanbied; mee het feit, dat deze Maatschappij hare Alge. meene Vergadering in dit jaar hier ter stede houdt, alsmede met de niet minder b< - langrijke gebeurtenis dat het Nederlandse Landhuishoudkundig Congres hier ln dese dagen bijeenkomt. Ik twyfel er voorts niet aan of hare le - ders hebben tevens gedacht aan het belang - rijke moment in onze geschiedenis hetwelt alom in ons land tot zooveel dankbaarhe:l en vreugde stemt: het 25-jarig jubileum va a onze geëerbiedigde Koningin en in deze tei - toonstelling een middelpunt voor de uitin der feestvreugde zocht. Het verheugt my zeer te vernemen, d&t van zoovele zijden steun en medewerkin voor deze expositie is verkregen en dat ruil i 1200 inzenders het beete, wat zy kunne i voortbrengen, op deze tentoonstelling hel- ben gebracht. Daardoor en door de wyze, waarop z j werd georganiseerd, belooft deze tentoon stelling eene rijke bron van leering te wot den. Hare belangrijkste afdeeling is, zooals ui hetgeen ik omtrent de welvaartsbronnel van Gouda's omgeving zeide, valt af te lei den, de afdeeling zuivel, het resultaat var- de krachtige en eendrachtige samenwerking van zuivelproducenten en zuivelhandel. Evenals in 1909 is ook nu weder aan dit on-derdeel eene eere-afdeeling voor volvette kaas verbonden, waaraan wordt deelgeno men door inzenders, welke zich by de berei ding van hun product aan eene bijzondere controle onderwerpen en de daaromtrent ge stelde vragen beantwoorden. Op deze wijze zyn in 1909 leerrijke gegevens verzameld en ik twijfel er niet aan of zulks zal ook thans het geval zyn. Juist in onzen tyd, nu alle krachten moeten worden ingespannen om het bedrijf zoo goed en economisch mo gelijk uit te oefenen, is eene opbouwende af deeling als deze van groote beteekenis te achten en ik mag dan ook niet nalaten mijne ingenomenheid aan de tentoonstel lingscommissie te betuigen, dat zij het voet spoor heeft gedrukt van hare voorgangster in 1909. Dat naast de expositie van het product gelegenheid wordt gegeven de bereidings wijze van verschillende kaassoorten, die tentoongesteld zyn, te zien, wyst er mede op, dat de commissie er naar gestreefd heeft aan de tentoonstelling een opvoedend karakter te geven. Het kan niet mijne bedoeling zijn stil te staan bij alles wat op de tentoonstelling te aanschouwen zal wezen. Zelfs zult ge dat moeten nagaan en Uwe oogen in ruime mate den kost moeten geven. Alleen wil ik nog wyzen op het verblijdend verschijnsel, dat, naar ik verneem, de tuinbouwers hier weder zoo kranig voor den dag komen. Dit geeft daarom zooveel aanleiding tot verheugenis, omdat het naar wy allen weten, den tuin bouw in de laatste jaren over 't algemeen slecht gaat. Dat zijne beoefenaren hier nu toch een zoo krachtig teeken van leven ge ven; dat zy de oude moeder, waarvan de voorzitter van het permanente comité heeft gesproken op haar 75en verjaardag in zoo'n prachtig kleed hebben helpen steken, dwingt respect af en doet de hoop op betere tyden levendig houden. Ik meen en hoop in deze krachtige demonstratie van den tuinbouw eene aanwijzing te mogen zien, dat de tuin bouwers niet voornemens zyn by de pakken te gaan neerzitten, maar dat de tegenspoed hen tot dubbele krachtsinspanning prikkelt, welke ten slotte tot de overwinning van alle moeilijkheden moet voeren. Ik vernqem tot myne voldoening ook, dat in de tuinbouwinzendingen tot uiting komt, dat de tuinbouwer het spreekwoord kent dat men de bakens moet verzetten, wanneer het gety verloopt en dat hy deze kennis ook weet toe te passen. De Boskoopers kunnen zulks zeker, getuige, blijkens den catalogus der tentoonstelling, hunne talrijke inzen dingen chrysanthemums, dahlia's en rozen, tot voor korte jaren nog niet tot de Bos koopsche artikelen behoorende, waarmede zy thans de vergelijking met het op dit ge- bier reeds over zooveel langere jaren erva ring beschikkende Aalsmeer durven aan vaarden. Deze tentoonstelling brengt in beeld de wijzigingen, welke de cultures in Boskoop in de laatste jaren hebben onder gaan: het meer op den voorgrond treden van de bloementeelt ten koste van de cul tuur van coniferen, rhododendrons enz. Zoo geeft deze tentoonstelling niet alleen een overzicht van hetgeen men heeft be reikt, van het doel, waarnaar men streeft en ter bereiking waarvan men anderen op wekt, dooh ook van de veerkracht, welke er leeft in de bewoners van het platteland en hen in staat stelt met Gods hulp den te genspoed der tijden te overwinnen en aan het maatschappelijk samenstel steun en hechtheid te geven. Met den wensch, dat deze expositie veel nut moge stichten en voldoening moge schenken aan allen, die aan hare totstand koming hebben medegewerkt, verklaar ik haar voor geopend. Na de officieele opening maakten alle ge noodigden een rondgang over de terreinen. Algemeen was men vol lof over de tentoon stelling, zoowel van de zijde der officieele personen als van de gewone bezoeken. Een beschrijving met details geven wij in on» volgend nummer. W« plaatsen titans de be kroningen van de afdeeling Pluimvee, mot- gen die der Zuivel- en Tuinbouwafdeeling- Tydens de lunch die in de zei lig gemaakte groote saai van Ons G®"*" gen plaats had, werd het woord door den Heer Valckenier de Greeve allen, in 't byzomler de Hooge autoriteiten verwelkomde en dooi den Minister van Landbouw. Deze bracht hulde aan den per soon van den heer Valckenier de Greeve, in wien hij zag de vertegenwoordiger van den land- en tuinbouw in Gouda en omstreken en aan den Burgemeester van Gouda, als vertegenwoordiger vah de gansche burgery van Gouda. De heer D. de Boer, voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van LuimUjouw, hield ook gedurende de lunch een toespraak waarin hy z'n bijzondere waaixleering over de aanwezigheid en belangstelling der beide Ministers uitsprak. Om ongeveer half vier vertrok de Minis ter van Landbouw om eenige groote Goud sche industrieën te gaan bezoeken. Tydens den lunch werden de volgende telegrammen op voorstel van den heer Valckenier de Greeve verzonden: A%n H. M. de Koningin, Het Permanent Comité der Goudsche Land- en Tuinbouwtentoonstelling met ge noodigden ter plechtige opening dier ten toonstelling aanwezig, biedt Uwe Majesteit zijne eerbiedige hulde en de verzekering van verknochtheid en trouw aan Uw Huis. Namens het Permanent Comité, VALCKENIER DE GREEVE. Aan H. M. de Koningin-Moeder, Het Permanent Comité der Goudsche Land- en Tuinbouwtentoonstelling met ge noodigden ter plechtige opening dier ten toonstelling aanwezig, biedt Uwe Majesteit zyne eerbiedige hulde aan. Namens het Permanent Comité, VALCKENIER DE GREEVE. Aan Zijne Koninklijke Moogheid De Prins der Nederlanden. Het Permanent Comité der Goudsche Land -en Tuinbouwtentoonstelling met ge noodigden ter plechtige opening dier ten toonstelling aanwezig, betuigt Zijnen Be schermheer eerbiedig hulde en erkenning. Namens het Permanent Comité, VALCKENIER DE GREEVE. Pluimvee en Konijnen. 'De afdeelingen Pluimvee en Konijnen zijn op deze tentoonstelling zeer goe.l ver tegenwoordigd; alle gevraagde rassen zyn aanwezig. Ondanks den slechten tyd zijn alle dieren in zeer goede conditie. In de afd. Pluimvee bedraagt h't aantal inzendingen bijna 300, in de afdeeling Ko nijnen is het 165, een belangrijk aantal voor een landbouwtentoonstelling. Wat de aard er inzendingen betreft, in de pluimveeafdeeling zijn de klassen Barne velders en Rhode Islands Reds sterk verte genwoordigd, waaronder zeer vele fraaie exemplaren. De Hollandsche Hoenders mun ten vooral uit in de zwarte variëteiten; ook de zilverpel hoenders zyn zeer interessant. De Zilverlaken en de Goudlaken waren met enkele exemplaren fraai vertegenwoordigd. Onder de Minorca's en ook onder de Brah ma's en de Cochin China's zijn enkele zeer verdienstelijke exemplaren. "Dè DwerghóeTKIer-klasse is hoogst merk waardig er zijn Sabelpootkrielen, Wyan dotte Krielen, Brahma- en Vechtkrielen. De Engel sche Vechtkrielen, die in ons land over 't algemeen weinig voorkomen, zyn evenals de Cochin Chinakrielen sterk vertegen woordigd. Van de Watervogels zyn er prachtige Toulouze ganizen en de inzendingen witte Kalkoenen en Noord-Hollandsche Spreeuw- kop eenden zyn schitterend; van Pommer- sche Ganzen is een fraaie collectie. Het oude Hollandsche ras Kwakereenden is er de laatste jaren niet beter op geworden. Wat de inzendingen Konijnen aangaat, hoewel de zomerperiode zyn invloed op de algemeene beharing doet gelden, waardoor verschillende dieren niet in goede conditie zijn, kan van de inzendingen als geheel wor den gezegd, dat deze een uitstekenden in druk maken. Onder de Vlaamsche reuzen zyn prima dieren, terwijl ook by de overige groote rassen verschillende exemplaren zyn, die uitblinken. De nog betrekkelijk nieuwe Ohinchilla, Poolsche Konynen en gevlekte konijnen zyn hier mede vertegenwoordigd. Onder de Papillons zyn bijzonder fijne dieren, die in pracht conditie zyn. Bekende groote fokkers hebben voor deze tentoonstelling Ingezonden. BEKRONINGEN. In de afdeeling Pluimvee werden door de Jury, bestaande uit de heeren G. Muys, Amersfoort; L. A. van den Berg Jr. te Wil- leskop en H. L. A. van der Horet, Leiden, de volgende medailles toegekend voor de beste exemplaren van de verschillende rassen Zilveren Medaille van H. K. H. de Prins der Nederlanden voor de beste collectie der tentoonstelling: C. A. M. Spruyt, Gouda. Zilveren Medaille voor het beste Hoen voor een inzender, lid van de Goudsche Pluimvee- en Konljnenvereeniging: N. Dog- terom, Gouda. Medailles van het Permanent Comité, zyn toegekend aan: Joh. van Breukelen, Gouda; Hoenderpark „Wilhelmina Hoeve", Woer den; S. H. Sipma, Oosternykeric; Gebr. Zaal berg, Oegstgeest; E. Jenné, Gouda; B. Kra mer, Amersfoort; C. W. Ouwehand, Rhenen; Mevr. SpruytWarnaars, Gouda; T. Wou denberg, Gouda; C. H. A. C. Graumans, Rotterdam; A. J. Terdu, Nieuwerkerk a. d. IJssel; C. A. M. Spruyt, Gouda; Hoender park „Amsvorde", Amersfoort; N. Dogter- om, Gouda. Verder zijn toegekend medailles: voor het beste enkel nummer Barnevel ders: Fokkery Amsvorde, Amersfoort; voor de beste toom of trio Barnevelders: G. van Diggelen, Delft. voor het beste enkel nummer Wyandottes: R. Leeuwenburg, Rotterdam; voor de beste toom of trio Wyandottes: M. C. Slinger, Woerden; voor het beste enkel nummer Leghorns B. Wilton, Voorburg; voor de beste toom of trio Leghorns Hoenderpark „De Ny verheid, Vlaardingen. voor het beste nummer Rhode Island Reds (enkel-kammigen)B. Wilton, Voor burg; voor het beste nummer Rhode islands Reds (rozenkamimgen)G. W. Ouwehanu, Rhenen; voor hot beste nummer, toom of trio Rho de Islands Reds: B. Wilton, Voorburg; voor het beste nummer Plymouth Rocks: Mevr. E. J. Spruyt—Warnaars, Gouda; voor het beste numemr Hollandsche Hoen ders: S. H. Sipma, Oosternykerk (Fr.); voor het beste nummer Sussex: W. Bar- ten, Woerden. WATERVOGELS. Medaille voor het beste nummer Water vogels: J. Zaalberg, Oogstgeest. Eereprys van 10.voor de beste collec tie bedry l «hoendersAug. C. Schrader, Voorburg. KRIELEN. Voor het beste nummer Hollandsche ras sen: C. A. M. Spruyt, Gouda. Voor het beste nummer Wyandottes: Fr. Schaedtler, Rotterdam. voor het beste nummer Vechtkrielen: Gebr. Zaalberg, Oegstgeest. Voor het beste nummer van alle overige rassen: C. A. M. Spruyt, Gouda. Een eereprys van 5.voor de beste col lectie Dwerghoehders werd toegekend aan C. A. M. Spruyt, Gouda. KONIJNEN, ln de afdeeling konynen, waarvoor als Juryleden optraden de heeren Joh. H. van Piggelen, Jacobs, Utrecht en 1.. ii. Hamaker te Haarlem, zyn de volgende medailles toe- Eereprijs van 10.voor de beste collec tie: A. Graaumans, Rotterdam; de beste Vlaamsche reus, wit: N. van Mou- rik, Rotterdam; de beste Vlaamsche Keus, alle andeie kleuren: J. J. de Jong, Rotterdam; de mooiste Vlaamsche Reus (medaille van Mej. J. C. Kampmeyer, den Haag): J. J. de Jong, Rotterdam; de beste ootharingerBouke Dry sten, de beste Havanna, Gouwenaar of Alaska: A. J. Terdu, Nieuwerkerk a. d. IJsel; voor de beste Papilion (alle kleuren): A. Graaumans, Rotterdam; voor het mooiste Papillonkonijn, (mtxlaille van den heer M. M. Schouten): A. Graau mans, Rotterdam. voor de beste Belgische Haas- oi Kyn- landsclie gevlekte Konijnen: P. D. Chi Sohnellen, Rotterdam; voor de beste Hollands of Zilverkonyneii: S. H. Sipimu, Oosternijkerk (Fr.); voor de beste Brandneus: H. Panselie, Rotterdam; voor het beste Tankonijn: D. Keuris, den Haag. STADSNIEUWS. GOUDA, 27 Augustus 1923. Koninklijk bezoek aan de Tentoonstelling. liet Tentoousiellinigs-comite neeit de mededeeling ontvangen dat ii. M. de konin gin-Moeder een bezoek zaï brengen aan de Goudsche Land- en 1 uiubouwtentoonstel- ling op Dinsdag 28 Augustus. H. M. komt te 10.26 aan het ataiion te Gouda aan, en gaat vandaar per auto naar de Tentoonstelling. H. M. keert te 12% uur per auto naai de Residentie terug. Het Volks- en Schoolbad. In de afgeloopen week wei-den in het Volks- en Schoolbad verbruikt 126 sproei- baen en 115 kuipbaden, in totaal 241 ba- Temperatuur Sted. Zeweminrichting. De temperatuur van het water in de Ste- gelyke Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 64, de lucht was 60. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. 't Gaat op de Boskoopsche veiling weer niet naar wensch. Zyn de pryzen der rozen te Aalsmeer goed, in Boskoop komen geen koopers en zyn de pryzen laag, zelfs zoo weinig loonetul, dat plannen voor uitbrei ding van glascultuur weder worden uitge steld. GOUDEUAK. De loting voor de Nationale Militielich- ting 1924 zal voor deze gemeente gehouden worden op Dinsdag 18 September a.s. v.m. 10 uur, in de voormalige ïnfanterie-knzerne te Gouda. Het Neutraal Ziekenfonds hield Zater dagavond op de bovenzaal van den heer Ooms, een vergadering over een ingeko men voorstel van het Ziekenfonds van de af tl. Gouderak van den Vryz. Dean. Bond. Dit voorstel betreft de overneming van de ziekenfondsleden onder voorwaarden, dat zy zich zal aansluiten by de Nederland- sche Bond van Ziekenkassen. Met 2 stem men tegen 2 blanco werd dit voorstel aan genomen, zoodat evenals te Moordrecht deze 2 ziekenfondsen één zyn geworden en de aansluiting by de Neuerlandsche Bontl verzekerd is. OUDEWATER. ln de Vrijdag gehouden gemeenteraads vergadering werden de schoolgelden be langrijk verlaagd. Op een vraag van den heer Kasbergen, of het teveel betaalde zal worden gerestitueerd antwoordde de voor zitter, dat restitutie bezwaarlijk zal kun nen plaats hebben in verband met de groote administratieve moeilijkheden. Ter bescherming van de monumentale gebouwen in deze gemeente, waarvan door sloopershand reeds veel is verloren gegaan of geschonden, stelden B. en W. voor een verordening vast te stellen op de monu mentenzorg. Zulks werd goedgekeurd. Door het overlijden van den heer Moerel ontstond een raadsvacature, waarin door het stembureau is benoemd verklaard de heer J. Kraan. De geloofsbrieven van den heer Kraan werden onderzocht en tot toe lating werd besloten. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. SFORT EN WEDSTRIJDEN. ZV\ EMMKN. Holland-üeigië te Gouda. Jubileumfeesten, leatounstelllng.... en als inleiding een internationale zwem wedstrijd. Uouda wordt een liulve wereldstad. Um halt een stond er al oen schare tnthousiaslen voor net hen, om uail Iwee was het zwembad reeds uitstekend leze!. Jammer dat noi tegen viej-eu begon le regenen, een zwcaiweusirijd uiet regen »a ainju ietwat uiesl. men neeit die legen nel vuur ui de gcnioeueren dor loescnouwers uiti aunnou uiioiussclien. Alen nee tl zich uiuui geioom eerlijn gezegd wei een ueelje te erg. We ko men naarop nog leiug- Als een nors u oeuvre vau de latideu,- üiitmociuig gingen vursclieiueue zwem wedstrijden voorai. De iN.Z.B. had deze gelegenneid benut om «ie nog resteereu de kampioenschappen op dezeu middag te doen verzweiunieii. ue quuntdeit dor zwemmers en zwemster» was gering, doch e quaiileil was van een noog gehalte. Hel beuoeil uun uoa geen ver- wonueruig te uatvn, uat dezen unduug 2 records verbeteuu werdeu, n.l. door mej. Al. Baron (w.i'.z.j, die net record 2UU M. schoolslag-zwemmen, dut lol nu toe op naam stond van mej. v. Wlerin gen, met niet minder dun 13 sec. ver beterde en uit oracUt op 3 mui. 41 sec. Uck dt 2e aankomende, mej. R. vau Male (U.Ü.Z.) Oteel nog beueden den ouden recordtijd. P. I'. vau bonus (Maas) verbeterde zijn eigen recoru op de 4uu Al. rug aan merkelijk. llij bracht hei van o una. 414/ê op ti mm. 31 3/o sec. ilij legde dus ook dit jaar weder beslag op net tiimpioenschap. De uitslagen zijn: A. 100 AL boisizweuimeu, vrije slag, dames: 1. mej. Klapwijk (ut. D. Z.J 1.28 3/o min.; 2. mej. Bollen (A. D. L.) 1.29 min.; 3. mej. Vierdag,(A.Z.&F.C.) l,3l min. B. 200 M. sthootslag, heeren. Oiu het kampioenschap van Nederland: 1. Keijii ders (V) 3,14 2,o min., 2. Kraan (ld.) 3.20 1/5 min.; 3. De llaas (S.V.H.) 3.32 nun. C. '200 M. sciioulsiag, dames. Om het kampioenschap. I. mej. Baron (O.D.Z.) 3.41 min.; 2. mej. v. Male (A.D.^.) 3.49 4/5 min.; 3. uiej. öinils (A.V.Z.) 3.56 l/o min. Mej. Baron oruk het record van mej. Van Wleringen met niet unnuer dun 13 sec. Ook uiej. van Male zwoiu binnen den recordtijd D. 400 Al. rugzvvemuten, heeren. Oui het kampioenscnap: 1. Piet v. benus (Maas) u ram. 31 3/5 sec.; 2. ivruun 0) 9.19 1/5 min.; 3. Van Wilgenburg IA./j.f 7.46 min. 400 M. rugzweuiiïien, duuiek. Om i et kampioenschap: 1. mej. De «lel (O D.Z.) 7.62 3/.j min.; 2. mej. De| Bout 8.14 2/5 min. F. Het internationale estufellenlummer llolland-Belgie, 50 AL, giug nietuoor De Belgen wilden zich voor den polo- wedstrijd sparen. Wij vernamen nog dat de Belgen reeds twee weken gjeleden 50 Al omdat zwem aarom rd op ons dun oojt een medegedeeld hadden op een estalette niét te zullen starten, zij daarvoor hun ploeg met drie mers moesten vermeerderen. W hel nummer toch vastgesteld we het prograi raadsel. Nu starten twee Hollandsche ploegen. Ploeg A. bestaande uit de zwemmers Van Es, Van Meer ten, Van benu*, wil genburg en Keijnders won in 2 niin. ei 38 sec. Ploeg B had 2 min. 42 3,5 sec 0. Wisselslag-estatette, dames 4X^0 Ai. (school-, rug-, zijzwemmen eu vrije siag). Om het kampioenschap: 1 A.D. Z. in 3.2 1/5 min.; 2. R.D.Z. in 3.5 4/5 run.; 3. O.D.Z. in 3.12 2/5 min. H. Cïekleed popduiken, heeren. Om hol kampioenschap: 1. Van bendis Jr. 51 1/5 sec. (kampioen); 2. Minnös (U. Z.C.) 31 3/5 sec.; 3. Brinkman (Maas) 35 l/o sec. Niet geplaatst: Lotgering, Kooiman, v. d. Ree, Van Es, Kraan, Karet, Davidson. 1. Gekleed popduiken dames. Om het kampioenschap: l. mej. v. Male) (O.D kampioene 4.5 3/5 sec.; 2. mej. De Jol (id.) 50 2/5 sec. Aan een demonstratie schouiispringen wera deelgenomen door de dumeti Lin- se en Klapwijk en de heeren Mette, Htmsing en Lotgering. Er werd keurig gesprongen en de springsteirs en Isprin gers oogstten veel bijval. l'wee dames-zeventallen gaveuj daar na een demonstratie polo, waafna de hoofdschotel van liet programing aan den beurt kwam, n.l. de polowedstrijd Holland—Belirie. Wij hebben 8 wedstrijden teg«|>u de n een 1. Het :hzeif. 3-2 2-rü Belgen gespeeld en alle 8 ziju nederlaag voor de onzen geömdig volgende staatje spreekt voor zi 1906. Antwerpen-Belgie wint me 1908. Antwerpen-Betgh' wint me 1909. «Amsterdam-België wint me|t 7—t 1910. Antwerp'en-België wint melt 8—1 1911. Gouda-Beigië wint met I 4—1 1912. Antwerpen-Belgie wint met 31 1913. Amsterdam-België wint me if22. Antwerpen-Belgie wint mei 2—1 Totaul 33-9 De wedstrijd'op de Olympisch^' spe len in Antwerpen (1920), door oijs met 2—1 verloren, is hier dan nog kuilen beschouwing gelaten. Wij zijn nooit optimistisch héweest ten opzichte van een Hollandsche| over- v inning. De Belgen spelen ontegenzeg gelijk beter en de Hollandschcl voor- hoede had onze instemming niet. Het ia trouwens duideiijK gebleken dut deze opstelling der vooruoede een uaaco was Om circa o uur verscnijaeii ouder het spelen der volkblieueien ue volgende pioegeu op Ue doellijnen: Nederland: A. vau Gist (1), h. Min nes (U.Z.L.), A. H. c. v. benus (Maus) J. C. den Boer, aanvoerder (U.Z.G.), J. vtui ailthout i'. v. d. Velden (Doitijn), J. Kohier Belgio: 1'. Dewin (A.Z.L.), R. Buu- weiis (L.R.N.B), B. veiuielteu (A.z,. G. Bldz (A.a.l.), 3, l'lotinckz (L. U.N.B.), 1'. Guili) (G.R.N.B), A. Du- riuit (B. C.). l'evergeeis had men gctrucht eeu cui- gelsche scheidsrechter to laten komen, uiuai toen deze niet aanwezig was word er geloot of een üetg oi een Hollander den wedstrijd zou luiden, tiet lot wees eeu Belg uun en zoo wus het duu de heei Deiuhuye die de oudunkbure eu moeilijke tuuk op zich kreeg dit ïutor- uutiouule, we zouden huust zeggen, kuokpurtijtje te leideu. Als tijdopneine.' lungeerde de heer Minnes Jr. Het spel is nog siociits even uaii den gang ais nu eeuig terrein verkennen, N uu bilthout eeu mooie aanval op touw' ze. en uun het eind van z n rush uaar hotuer plaatst die zien oimieii de 2 Al. opgesteld heeft en uus tiet wuter moet verluien. Een uauvul der Belgen slaat Van Dist nog juist corner. Lenige vrije worpen worden uitgedeeld. Vau ulst doet eeni ge trauie dingen, maar de zeven vlugge Belgen tegen zes Hollander» is tenslot te toch geen partij uu uit eou doelwor- steling geeft Dewin aan Belgio de lei ding (l— Dezelfde spelei probeert 'l nog eens, ui cl. zijn uuuvai loopt op een hoek schop uit. Vuu buiiiout bemachtigt dan het leder eu guut er alleen vuil door Vlak hij doel gejfomen denkt men hem te 2fcn pluuisey naur van der Velden, doch de Amsterdammer doet beter eu doorboort meteen vinnig schot het Bel gische doel 1-*U- Dat geelt weer mocu. De Hollander» uoeu hun uiterste besi eu uun beide zijden wordt goed »pei ie zien gegeven. W ij notèeren ui deze periode eou hurd »cnol von ivohlei dut tegen den puul ging. Een vrije woip tegen tiotiund wordt dan voor de onzen noodlottig en Dewui herneemt niet eou schitteieud schot de leiding voor zijn ploeg (1—2) Dit doelpunt wus wel net mooiste dut er geiuuukt is. üe Hollanders pukkeu de zaak uu wat steviger aan. Dat was wel uoodtg '.nik, waul de Belgen zijn sneller, tuk tischer muur houueu zich ook op met zeer vele ongeoorloofde practijken. On ze Hollundt.che jongens zijn geen engel tjes muur zoo als de Belgen trekken, schoppen en onder water slag leveren, nee, züo doen de onzen liet met. Geluk kig maar. Vermetten schiet dan hurd tegen de bovenlut. Een prachtkans voor Holland gaut verloren als Kohier op het punt om te schieten vastgeiiouden wordt. De vrije worp levert niets op. Even laler s net weer de Belgische goalzetter De win die uun Minnes ontsnapt en de stand op 3—1 brengt. Dauruu is het lUSt. Na de pauze wordt het spel ruwer. )en scheidsrechter ontgayt veel en zijn beslissingen zijn soms zeer vreemd. De Hóllanders zijn bij 't lytzweinmen telken» 't eerst bij den bul muur do voorhoede presteert mets. V. d. Velden krijgt geen schijn van kans, lorwijl aiif- hout in z'n eentje natuurlijk niets uit richten kan. Het Hollandsche doel is telkens in Mevaur, maar Van Dist weet zij het soms op zeer gelukkige wijze z'n heiligdom voor doorboring te behoeden 'au den Boer en Van Senus levuren bij Holland hel beste werk, hoewel Ver metten die bij onzen stadgenoot ligt er rare trucs op nu houdt. De scheidsrechter lijkt wel alleen een Hauw vlaggetje te hebben —het regent viije worpen, tot groot ongenoegen van hel publiek dut zich duchtig roert en i-iet kan nuluten haar verontwaardiging lucht te geven door telkens haar hoo t.ende afkeuring uit te schreeuwen. Het spel van Gerard Blitz valt in deze periode op. Hij is bijna niet te passee ren. De snelle Belgische voorhoede doet aanvul op aanval. Hevige duels zijn iedere seconde aan de orde. T vierde uiule doorboort Dewin dan net Hollandüche doel, terwijl even later v. ('1st een bal laai glippen, waardoor de i.lano 5—1 wordt. Kort daarop stopt onze keeper een lai van Vernietten achter de doellijn Kohier zwemt zich vrij, wordt vastge houden eu krijgt een vrije worp tegen zich. Als hij over deze besli»sntg z'n meening verkondigt, woittt hij hi't wa Ur uitgezonden. Nog even komt er een spannend moment als de scheklsr echter ureigt de wedstrijd wegens overlast van het publiek te stuken, muur spoadig m het dan tijd en hebben onze inrutgenoo- ten een zware nedertuag te boelzen. Het was te voorzien en het was o.i te wijlen aan drie dingen: eerstens aan net tuien van de Hollandsche voo rhoede als combinatie en van Köhler en Van der Velden als individueelc spelers, ten tweede aan de vele ongeoorloofde trucs der Belgen (waarmee pij niet willen zeggen dat de Hollanders altijd cureet waren) en ten slotte was de leiding zeer eigenaardig. Wij geven dadelijk toe dat het een zeer lastige taaa is een dergelijke wedstrijd te flu i- ton als landgenoot, en wij *i/,n ervivu overtuigd dat hier geen opzet in he.t spel was, uiuar correct was de leiding niet Er werd hopeloos veel ulgezot, vastgehouden en getrapt en daurtegen is absoluut onvoldoende opgetreden, terwijl in sommige gevallen eeu vrije worp eerder een nadeel dan een voor- ueei was voor de partij, die deze ne men moest. Overigens hebbeu de Belgen ecu «.verwinning voUonien verdiend, tech niek, taktiek, combinatie eu suelheid waren veel beter dau do bij de onzen. Wij meenen echter dut met Dick Ussol- tein als mid-voor het uantai legeupun- tou grooter geweest zou ziju. De keuze uu Vuu der Veideu was eeu biljkbure mistastiug. Kohier zwemt kris krus door 't vela, gebruikt z n hoohi te weinig en z'u momi ie veei. vuil bilthout kou met otze twee speler» niet veel prestoeren. ln de achterhoede wus Minnes de minste. Den Boer en Vun Senus waren uaar de menucheii. In de eerste lietit keepte Vau Dist uitstekend; in de tweede veel minder. Hij had zeker twee ballen kunnen aou- den. Het is wel gebleken dut mj desondanks de aangywezeu doelman Na atioop vuu de wedstrijden hracld de heer W. Bredius, voorzitter van oen Ncd. Zwembonü, dunk aan allen die luidden medegewerkt eu richtte iu net bijzonder eenige erkentelijke woorden tol hel Gemeentebestuur van Gouda voor haar medewerking, welke officiee le erkenning vau net nul der zwem- port door «ion N./,.B zeer wordt ge- waurdeerd. VOETBAL. Bodegraven. B. V. V. heeft Zondag 19 Aug. eeu vriendschappelijke wedstrijd gespeeld ten Aren uit Utrecht. Zij verloor met 3—1. Gisteren waren nogmaals de Gooi- sche Zwaluwen (een combi na lie uit U. v., Laren, Hilversum, ivumpoug, A. Wetc.) overgenomen. Het einde kwam met 8—0 voor de thuisclub. Lenige nieuwe leden ouu D.l.U.ö.-leden, bleken goedë krachten te ziju. Zondag 2 «Sept. speelt B.V.V. 11 le gen Honda uit Oudowater. B.V.v. i heelt dan rust. «Stolwijk. Uitslag: Vitesse iGoudsche Comina- lic 5—1. Gouderak. Gouderak 2O.NjV. 3 uit Gouda 28 Postduiven-wedvlucht. De l'ostduivenvereeuiging ,,<le Blau wt Dof Ier te Stolwijk hield Zomlaa oen wedvlucht vun uit Ifbozeudnal (N.- a Island 06 KM. in concours 35 duiven. De prijzen werden al» volgl be haald: le en 5e pr. 1. Koot Wz., 2e en 7e prijs C. .1. de Vries, 3e, 6«> en 9e prijs D Mastenbroek, 4e en 8e prijs A. Anker, 10e en 11e prijs 1'. Bongers Eersle overhuif T. Koot. MARKTBERICHTEN. UotterdaniMche Veemarkt. 27 Augustus 1923. Aanvoer: 358 vette runderen, 219 vette tm graskalveren, «83 varken», 1136 schupeit en lammeren. Prijzen: Runderen le kw. J 1.15--1.20, 2e kw. t1.10, 3e kw. 0.850.91, Ossen ie kw. 1.10—1.15, '2e kw. Ü.90—I, 3e kw. 0.76—0.80, Kalveren le kw. 1.25— 1.40, 2e kw. 0.90—1.05, 3e kw. j 0 /O—O.80 Schapen le kw. 0.85—0.95, 2e kw. 0.65 0.75, 3e kw. 0.66, Lamineren le kw. 0.95—1.16, 2e kw. 0.70—0.74, 8e kw. 0.640 68, liclit soort le kw. 0.70—0.75. Kaasmarkt. Oudewater, 27 Augustus 1*23. Aangevoenl 183 partijen, 8286 stuk», we gende ongeveer 41.175 K.G. le srt. 3238, 2e srt. j 3086, gestempeUle 3644. Han del matig. WISSELKOERSEN. 27 Augustus 1923. 24 Aug. 27 Aug. Officieel. 2 uur. Londen U.671* 11.67% Uetlyn 85 cent 41% cent per mühoen. per millioen Parijs 14.24 Mi 14.60 Brussel 11.42*/» 11.70 Zwitserland 46.90 46.91% Weenen 0.00% s. 0.00% Kopenhagen 46.46 47.36 Stockholm 07.66 67.67% Christiama 47.37% 41.50 Naw-York 22>4/'m 2.647.. TELEGRAFISCH WEERBERICHT H«K»gste stand 761.5 te Biarritz. Laagst» stand 740.0 te Stoinoway. Verwachting tot «len volgenden «lag: Matige tot krachtige Zuidwestelijke tot Noordwestelijke wind, zwaarbewolkt tut betrokken, met tijdelijke opklaring, enk"le regenbuien, latei iets koeler. ADVERTENTIKN ÉËN ALLEENWONEND HËER op een «lorp nabij Gouda ZOEKT in staat om «le zorg voor zijn huishouding; op zich te nemen. Brieven franco met vol ledige inlichtingen en opgave van conditiën onder No. 2424 Bureau Goudsche Courant. 10

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2