TIE Icnh I ent I m ind 29 toonstelling I” OUDA NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MÓERCAPELLE, NIEU WERKERK JUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 15323 Dinsdag 28 Augustus 1823 82*Jaargang rechts. PAKJE HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van ZOON Het schadevergoedingsvraagstuk. DZEEP aaix 2304 4 JUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen den int. 82, Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. V 203 FEUILLETON. 2128 80 (Wordt vervolgd.) ch Bureau an den Rijn lor on. (TIES en Telefonie. Craambeenen, Huid- Rheumatiek, Zenuw. toestand en bestel t 56 den Haag. Toe- leele land a 8.50 ar. „HERBORA" is IK N, r- N, ABONxNEMENTSFRIJS: per kwartaal ƒ2.25, pei week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.00, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, mei Zondagsblad ƒ8.80 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT SI. GOUDA, b(j onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur.; Administratie Tel Redactie Tel, 545 Het Volksgericht'te München heeft giste- xen uitspraak gedaan in het proces-Baur. De voornaamste beklaagde August Zwe- gauei werd wegens moord ter dood veroor deeld, Berger wegens begunstiging tot zes maanden en dr. Ruge tot een jaar gevan genisstraf, terwijl Ernst Berger werd vrij gesproken. De aanklacht van Ludendorff wegens las ter tegen de soc.-dem. „Munchener Post die Ludendorff den groeten „Knegsverien- gerer heeft genoemd, zal eind December worden behandeld. Men verwacht dat dit proces groote politieke beteekems kan heb ben, daar de beklaagde party mannen als puns Max van Baden, generaal Hoffmann en generaal veldmaarschalk v. Holtaendorfl als getuigen en deskundigen zal doen op- rcepen. dat de beweging geleid werd door Duitsche ambtenaren. Hat bestuur der Rynlandscne .-.epaiatistenparty vraagt aan Frankrijk en Belgie om aan de vreedzame Rynlanders, die gedreven worden door een werkelyken wensen tot verzoening, allen mogelyken ze- delyken en economisciien ‘steun te verlee- nen. Alleen dan, zoo wordt gezegd, zal de geest der bevolking van Rijnland zoo wor den als de veiligheid van Frankrijk en Bel- gie eischt. Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. De Rijksregeering heeft de verordening inzake de inlevering van buitenlandsche vermogenswaarden openbaar gemaakt. Zy bepaalt dat voor elke 10.000 mark, krach tens de wet op de verzekering der brood voorziening, in het dienstjaar 192324 van 23 Juli 1923 af als eerste gedeelte inleve ring moet worden verstrekt: voor openbare instellingen de tegenwaarde van twee goud- *1 Naar aanleiding van ongeregeldheden gisteren te München-Gladbach voorgeval len, heeft de Rijnlandsche onafhankelyk- heidsbond een brief gericht tot de bezet- tingsautoriteiten, waarin o.a. gezegd wordt. G()UD A. een ziekenhuis opgenomen, waar men trachtte door een spoedoperatie zyn leven te redden. Hy stierf echter korten t(jd la ter De dader die zich Nikolas noemt en voorgeeft te Sofia te wonen, is gevangen genomen. De secretaris van Daskalof, die zich in zijn gezelschap gevond, went licht gewond. Daskalof gold als een der vurigste aan hangers van de regeering Stamboeliaki. Na den val van dit kabinet was hy de «enige diplomatieke vertegenwoordiger, die de nieuwe regeering te Sofia niet erkende. HU was een vurig ijveraar voor zie overeen stemming tusschen Bulgarye en de Kleina Entente en voor de toetreding van z(jn land tot deze Entente. OOSTENRIJK. Vyf kinderen van ex-keizerin Zita gevormd. Lit Lequesto, de verblijfplaats van ex- keizerin Zita van Oostenrijk, wordt aan de Weensche „Keichspost’ gemeid, dat Vrijdag 24 dezer, aan de vyf oudste kinderen van ex-keizerin Zita het H. Sacrament des Vormsels is toegediend. Zijne Heiligheid Paus Pius XI is de peter van den oudste der vormelingen, door het Weensche blad als koning Otto aangeduid. (Gelijk men weet, heeft ex-keizerin Zita geweigerd, afstand te doen van de rechten op den Hongaarschen troon, die, na het overlijden van haar gemaal, op haar zoon Otto zyn overgegaan. BULGARIJE. De Bulgaarse he oud-gezant Daskalof doodgeschoten. De vroegere Bulgaarsche gezant te Praag Daskalof, werd’ gisteren op straat door een student door een tweetal revolverschoten vermoord. Daskalof werd onmiddellijk in Er zijn armen, die niets bezitten dan hun rijkdom. De verkiezingen in Ierland zjjn gisteren heel kalm verloopen. Patrouilles doorkruis ten de straten en bewaakten de stemloka len. Alle winkels waren gesloten. In Donegal kwamen de republikeinen in grooten getale op. Zij overstroomden nog op het laatste oogenblik het kiesdistrict met vlugschriften. In Cork, dat een republikeinsch bolwerk is, werd druk gestemd, doch er hadden geen wanordelijkheden plaats. EGYPTE. Te Alexandria is een moordaanslag ge- pleegd op een prinses Abbas Halim, die een noodlottigen afloop heeft gehad of hebbea zal. Deze prinses was een Engelsch meisje, xan zeer groote schoonheid, dat eenigen tijd als danseres en koriste was opgetreden bij een operettegroep in Londen. Zy trouwde als spoedig met een vermogend Britsch aris tocraat. Het paar vestigde zich te Datchet aan de Theems en de jonggehuwden toon den zich uiterst gastvrij en ontvingen druk. Trouwens, de echtgenoot, Arthur Evelyn Ellis, was een vermogend man. Maai het kwam tot oneenigheden en tot een schei ding, waarby het mooie jonge vrouwtje fi nancieel zeer royale voorwaarden verkieeg. Trouwens zy hield ervan het geld te laten rollen. Op zekeren avond ontmoette zy op een dansparty prins Dsjemal-ed Din Mammoed, een lid van het Egyptische koningshuis. De prins was veel ouder dan het mooie jonge vrouwtje; inaar hy kwam unmiddellyk n- der de bekoring en trouwde met haar. D» bejaarde echtgenoot overlaadde de jonge vrouw met kostbare geschenken en het hu welijk leek niet slecht, maar de prins was erg jaloersch, hetgeen de genegenheid van mevrouw voor mijnheer deed bekoelen. Na groote reizen werd de verhouding zoo slecht dat ook ditmaal een scheiding -onvermijde lijk werd. Maar een jonge neef van Dsjemal, die veel bij het paar aan huis placht tv «omen, prins Abbas Halim, wist de voor de tweede maal vry geworden dame te uekoren en trouwde haar. Deze Halim was niet zoo- als de eerste twee mannen gefortuneerd. Prins en prinses Abbas Halim zouden j.l. Donderdag uit Egypte vertrekken naar Deauville. Wat er nu precies gebeurd is, ..chijnt nog niet bekend; maar de nnnses is volgens de laatste berichten sterven de; als gevolg van een schot «lat haar heeft getroffen. iilll IISIIIE COURANT. rentie der Katholieke Jeugdinternationak- gehouden, waar 36 staten met 4Mi millioen leden vertegenwoordigd waren. Zeer belangwekkend was een rede van den Nederlandsche afgevaardigde over de uitbreiding van het secretariaat en de reor ganisatie der Internationale tot een Inter nationale Jeugdliga. Besloten werd het ont werp der nieuwe statuten aan alle afdee lingen toe te zenden ter bespreking en het definitieve ontwerp ter goedkeuring aan den H. Stoel voor te leggen. In de slotzitting werd het bestuur met ge delegeerden uit Parys en Weenen uitge- brekl en besloten het volgend congres in 1925 te Rome te houden. De ontruiming van Turkye door de Brit-Z sche troepen in overeenstemming met het verdrag is prompt binnen enkele uren na de ratificatie door «ie vergadering van An gora begonnen en gaat onafgebroken voort. De correspondent van de „Times" zegt, dat het moeilijk zou zijn zich een meer doel treffende en minder m het oog loopende ontruiming van de hoofdstad van een vroe ger vyandelijk land voor te stellen. De Franschen en de Italianen zyn er eigenlijk nog niet mede bezig en het prompte der Britsche maatregelen heeft een uitsteken den indruk op de Turken gemaakt. Een der Turksche bladen brengt warme hulde aan Sir Charles Harington, die, naar erkend wordt, terwijl hy zyn waardigheid als be velhebber der geallieerde troepen ophield, zyn uiterste best heeft gedaan om het on gerief van den moeilijken toestand tot een minimum te beperken. Te Innsbruck is dezer dagen een confe- De dictatoriale maatregelen van Rykskanselier Stresemann. Verhooging der spoorwegtarieven en posttarieve n. Een nieuw proces. De verkie zingen in Ierland. De Katholieke Jeugdinternationale. De Belgische nota is zouals bekend aan de Engelsche Regeering overhandigd en hoewel een officieele publicatie nog niet heeft plaats gehad, geven sommige Bel gische bladen reeds hunne beschouwingen weer. Hieruit kan men lezen dat de Bel gische regeering tegenover de Engelsche regeering met klem verdedigt de Belgische rechten, maar ook een nadere uiteenzetting geeft van de plannen die zy meent dat tot herstel van den toestand kunnen leiden. Dit plan, men weet het reeds uit vroegere me- dedeelingen hieromtrent, geeft Duitschland een weg aan om aan gek! te komen. Er moeten verschillende monopolies worden in gevoerd (tabak, alcohol, suiker, enz), waar uit naar Belgische deskundigen berekenen meer dan 1500 millioen gouden markenzou- den zyn te halen. Verder zouden de spoor wegen moeten worden verpacht, waaruit 1000 millioen zou zyn te verkrijgen en aan steenkolen zou Duitschland voor een waarde van 340 millioen kunnen leveren. Of dit alles bedoelt is om te dienen voor het herstel zal nailer blijken indien de nota zal worden gepubliceerd. In Engelsche kringen is een sterk ver langen merkbaar, om een modus vivendi te vinden en dit is ook tot Uiting gekomen in de Engelsche voorstellen vervat in de on langs openbaai- gemaakte serie ilokumenten door de bondgenooten. Dit verlangen is hoofdzakelijk gegrond op de erkenning van het feit, dat een gezamen lijk optreden van de bondgenooten de vei ligste en snelste methode is, om te komen tot een regeling van den toestand in Europa. De bezetting van de Roer was een afwij king van die methode en de Engelsche re geering hoopt nog steeds, dat in de Fran- sche en Belgische nota’s een of ander mid del zal worden gevonden, om de eenheid van zienswijze te herstellen. Intusschen houdt men zich te Londen bezig met de overweging van het al of niet wenschelijke van een persoonlijke bespreking als door Poincaré voorgesteld. De kans is echter niet groot dat binnen kort dienaangaande een besluit zal worden genomen. gen le worden minderwaardige mate rialen le gebruiken; aan den anderen kant had de niet minder oprechte, en volkomen toewijding van Soames voor hel allerbeste artikel, dat verkregen kou worden voor geld, hem afkeerig gemaakt te gelooven, dat dingen, die dertien shilling waard waren, met voor twaalf konden gekocht worden. .ik wilde, dat ik je huis nooit had aangenomen,'' zeide Bosinney plotse ling. „Je komt me hier meer kwellen «•an ik zeggen kan. Je verlangt de dub bele waarde voor je geld, meer dan1 u mand anders zou doen, en nu je een huis krijgt, dat, wat zijn omvang be- trelt, door geen ander in het land wordt overtroffen, wilt ge er niet voor betar ion. Als je bang bent boven den koop te gaan, zal ik het saldo boven de be- grooting zelf wel zoeken, maar ik mag vei vloekt wezen, als ik nofe een slag werk voor je doe!” Soames herkreeg zijn kalmte. Aange- zien hij wist dat Bosinney geen kapi taal bezat, beschouwde hij dit als een in het wild gesproken woord. Hij be greep ook, dat hij voor on bepaalden tijd buiten dit huis zou worden gehou den, waarop hij zijn hart- zoo had ge zet. en juist op het beslissende punt, waarop de persoonlijke zorg van den architect alles uitmaakte. Intusschen moest er ook aan Irene gedacht wor- <ien! Zij was den laatsten tijd heel zon- oeiling geweest. Hij geloofde zeker, dat het alleen kwam, doordat zij met Bosinney ingenomen was, dat zij het ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (behoorende tot den tmorgkringu 1—-5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bexorgkriugi l--ö regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentien in het Zaterdagnummer 20 7< byslag op den prijs. Liefdadigbeid»-ad verten tiin de helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDKDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.04, elke regel neer ƒ4.64. O> de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiMn en ingesonden mededeeiingen b| contract tot sear geredaeoer don pr(js. Groote letters en randen worden berekend naar plaateruimta. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschsnkomst van soliede boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing un het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te ijjn. marken, voor alle overige rechtspersonen, vereenigmgen van personen, enz. de tegen waarde van een goudniark aan buitemand- sche betalingsmiddelen en andere buiten landsche of daarmede gelykgestele waar den. Deze moeten vóór fó September 1923 ingeleverd zyn. De plicht tot inlevering be staat niet voor zoover het in te leveren be drag de tien goudmark niet overschrijdt. Voor personen, die volgens deze wet niet tot inlevering verplicht zyn, blyft een rege ling omtrent de waarde en den omvang hun ner bijdrage voorbehouden. De inleveringsplicht is door de afgifte van buitenlandsche betalingsmiddelen of fondsen te vervullen. By de buitenlandsche betalingsmiddelen wordt een dollar met 4.20 goudmark verrekend. De tot inlevering ver plichte persoon krijgt voor de door hem in- geieverde waarden stukken waardevaste Duitsche ryksleeiung (guudleening) tot een koers welke 5 onder den inteekenkoers is. De verordening bepaalt ten slotte de’ straffen, welke op haar niet-nakomen staan. By te laat inleveren der vermogenswaarden wordt het percentage der omrekening ver hoogd. Up het ontduiken staan zware boe ten en gevangenis-, zelfs tuchthuisstraffen. Tegelijk met de posttarieven worden ver der ook wederom verhoogd de telefoonta rieven, in Berlyn waar ieder piaatseljjk ge sprek 10.000 mark kostte, zal dit met 1 September 75.000 mark kosten, dus in goud omgekeerd meer dan voor den oorlog. Zoo- als bekend is, zyn de spoorwegtarieven pas op 20 Augustus met 900 verhoogd, d.w.z. met het tienvoudige der tot toen geldende prijzen. Deze verhoogde pryzen zullen nu wederom met een veelvoud, waarschijnlijk 4ü0 verhoogd worden, daar de verhoog de kolenpryzen van de Ryksspoorwegen een dagelyk.>che uitgave van 1.6 billioen M. ver- eischen. Volgens mededeeling van het ryksminis- terie voor economie zyn de kolenpryzen thans meer dan 50 hooger dan de wereld marktprijs. Het „Berk Tageblatt" meent te weten, dat Havenstein vóór hy aftreedt eerst nog. de eerste inleidende stappen zal doen om de nieuwe politiek der Ryksbank by de door hem ontwikkelde nieuwe richtsnoeren te doen aanpassen. 40) - Soames was in een uitmuntende stem ming; toen hij thuis kwam, deelde hij Irene aan het middagmaal mede, dat hij een aangenaam onderhoud met Bo- sinney had gehad, die werkelijk een verstandige kerel scheen te zijn zij hadden ook een heerlijke wandeling gemaakt, wat goed was geweest voor zijn lever hij had geruimen tijd be weging gemist, en de dag was over net algemeen zeer bevredigend voor hem geweest. Indien het niet ter wille van die arme Ann's dooa was, dan zou hij h<*ar meenemen naar den schouwburg zooals het nu stopd, moesten zij den avond zoo goed jnogelijk thuis door brengen. „De „Boekanier” heeft meer dan e« ns naar je gevraagd,” zei hij plotse ling. En, gedreven door den een of f nderen onverklaarbaren wensch, zijn eigendomsrecht- te laten gelden, stond hij op van zijn stoei, en drukte een kus BUITENLANDSCH NIEUWS. BELGIE. Een geheimzinnige ziekte. Naar „1 Oeuvre meldt, heersciit le Ver sailles groote onrust naar aanleiding vun he, leit, dat een ernstige epidemie is uit gebroken ouder het garnizoen zonder dat men weet wat er eigenlyk gaande is, die door sommigen voor dysenterie wordt ge houden. De militaire autoriteiten bewaren een •••ep stilzwygen .De ziekte is uitgdbrpkeu in het kamp xan Satory onder de genie un is duuuia overgeslagen op de andere troepen. a lie militairen zyn in de kazernes gecon signeerd. Het militaire hospitaal hgl vol, zoodat de putiënten naar elders gezonden moeten worden. „Uit voorzorg” worden ver wanten en vrienden niet toegelaten Lij de patiënten. Er zijn reeds zes dooden. Het blad hoopt, dat de minister van oorlog spoe dig de betrokken families gerust zal kunnen stellen. denkbeeld van het huis duldde. Het zou niet gaan om openlijk met haar te breken. „Je behoeft niet zoo boos te wor den.” zeide hij „Als ik bereid ben er mij bij neer te leggen, zou ik zeggen, «lal ijij er niet zoo’n drukte over behoeft tp maken. Het eenige wat ik bedoelde was, dat, toen je mij zeide, dal iet» zooveel zou kosten, ik wel, ik graag wilde weten waar ik aan toe ben „Zie eens hier!” zeide Bosinney, on Soames was ontstemd en verbaasd te gelijk over de sluwheid van zijn blik ..Je hebt mijn diensten spotgoedkoop gekregen. Voor het soort werk, dal1 ik in dit huis heb gelegd, en den tijd, die« ik ei aan heb besteed, zou je aan Litt- l< master, of den een of anderen dwaas, viermaal zooveel hebben moeten beta len. Wat je inderdaad wenscht. is een c erste-rangsman voor een vierde-raugs honorarium, en dat neb je nu gekre gen!” Soames zag, dat hij werkelijk meen de. wat hij zeide; en ofschoon hij boos wns, voelde hij «ie gevolgen van een twist maar al ie levendig Hij zag zijn bun onvoltooid, zijn vrouw ontstemd, en zichzelf tot een mikpunt van spotter nij „Laat ons verder lezen,” zeide hij gemelijk, „en zien waaraan het geld is uitgegeven.” No een blik op het gelaat van Bosm- r.ev vervolgde hij snel: ,‘.Als je flüik optreeut tegen die aan- remrers, zullen ze er wel wat afdoen. Zij bedriegen je met alles, als je niet scherp tóe kijkt. Neem van alles rond tien percent af. Het kan mij met sche len als de afgesproken som met 'n non- dera, of zoo, overschreden wordt. Bosinney schudde het hoofd: „Eiken stuiver, dien ik kon, heb ik e» algetrokken!” Soames duwde de tafel met een toor nige beweging terug, waardoor de re keningen op den grond vlogen. „Dan is het eenige wat ik zeggen fan, bracht hij er opgewonden uit, „dat je er een roooien boel van hebt gemaakt!” „Ik heb je al een dozijn keeren ge- zego,” antwoordde Bosinney scherp, dat er extra’s bij zouden komen. Ik heb ze je telkens en telkens weer aan gewezen!” „Dat weet ik,” gromde Soames. „te gen een pond of tien hier en daar zou ik mij niet verzet hebben Hoe kon ik weten, dat die ..ejdra sM zeven honden! jond moesten.kosten?” De eigenaardigheden van beide man nen hadden bijgedragen tot dit met on belangrijk verschil van meening. Aan den eenen kant had de toewijding van den architect voor zijn ontwerp, voor het bééld van een huis, dat hij had geschapen en waarin hij geloofde hem zenuwachtig gemaakt, uit vrees te zullen worden opgehouden, of gedwon- op den schouder van zijn vrouw. HOOFDSTUK X. Voortgang van het huis. De winter was zacht. In den handel vas het slap, maar, zooals Soames be- acht had, voordat hij zijn besluit nam voor bouwen was het een uitsteken de tij., geweest. En zoo was het ge raamte van het huis einde April vol tooid. Nu er iets te zien was voor zijn geld, kwam hij ééns, tweemaal, zelfs drie maal in de week en sloop uren rond tusschen de materialen, terwijl hij er -. oor zorgde, dat zijn kleeren nooit vuil werden; hij bewoog zich stil door het onvoltooide metselwerk van de deuren o.’ liep om de kolommen van de bin nenplaats heen. En hij kon er minuten lang voor blijven staan, alsof hij de v erkeiijke hoedanigheid van hun hoofd- Bestanddeel er doorheen kon zien. Op den 30sten April had hij een af- spiaak met Bosinney om de rekeningen na te zien, en vijf minuten voor den juisten tijd trad hij de keet binnen, die de architect vlak bij den ouden eike lbom had laten zetten. De rekeningen waren reeds gelegd op een klaptafel, en met een knikje ging Soames zitten om ze te bestudee- ren. Het dutirde eenigen tijd voor hij zi;n hoofd weer ophief. „Ik kan er niet uit wijs worden.” z£i hij ten laatste, „zij bedragen bijna zivenhonderd meer, dan ze mochten zijn!”

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1