ouda V r NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 82» Jaargang Woensdag 29 Augustus 1923 No. 15324 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen FEUILLETOM, HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. De Belgische Nota. ok zeggen, hoe is verbaasd, gelooft i 1 melt ze onthutst. JS. EN. (Wordt vervolgd.) iaar foto’s ndruk van De secretaris van het bestuur van de soc. arheidersinternationale Shaw. die aan het hoofd van een delegatie den toestand in het Ruhrgebied bestudeerd heeft, publiceert in de „Vorwarts” een uitvoerig rapport. Het standpunt van de voormannen van de vak- kmiddelen by een deel Iwil om het verzet vol 'tllfen zou zyn, zou het a kunnen komen tus- Voor het lersche parlement zijn hy eer ste stemming gekozen president Cosgrave, iderwijs. loemu tot direc- oor net Onder- le Den Haag. :h niet. Ik heb ng op dat punt.” it, en zoekt uit al een heenkomen ld. ig en bij de 1. j Hel!!??” en retireert een ontdekt dat naar n moet. Ze voelt licht bij die don- 8 griezelige men- •r, en als zy zich amelend, veront- Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. het groepje is on- ezetene”, die hier .ntwoord geeft op verbaasd, verwil- i door haar hoofd ;ing, krankzinnig- a iosch is eenzaam, «eet den weg niet In alle groote steden van Saksen is gis teren een tnansporturbeidtirsstaking uitge- broken wegens niet inwilliging van loon, eischen. In KoningtAiergen zyn alle havenarbei ders ontslagen die ondanks herhaalde aan maning het werk, dat zy eenige dagen ge leden hebben neergeleg, niet hebben hervat. ners van Velp en er iets, dat ons en vreemdelingen mogelijkheid zyn. De opnieuw id plaatsen der konlngsquaes- «iof is, de regeering-Bethlen Tooneel". vrijwel alle le- tet Nederlandsch ds nieuwe con- zoodat tenslotte eerstkomende Is veitonden zal pers heeft geen wel Mevr. So- S. van Praag, -d dat zij zich evr. Emma Mo- kingen met Dr. vereenigingen en van de soc. party vat de delegatie als volgt samen. Geen regeling is aannemelijk, welke den arbeiders niet de vrijheid geeft en de uit gewezenen en gevangen gezette arbeiders naar huis doet terugkeeren; de huidige on zekerheid, dat n.l. arbeiders elk oogenblik plotseling kunnen worden uitgewezen, moet ophouden. Wat de herstelbetalingen betreft, zoo beteekent het voor de arbeiders niet veel of er eenige milliarden meer of minder wor den betaald. Wat zy verlangen is, dat de productie in Duitsche handen blyft en dat Fransche en Belgische bajonetten de lieden niet tot werken dwingen. Indien aan deze voorwaarden wordt voldaan, zouden de Ruhr arbeiders bereid zyn morgen aan den dag het verzet op te geven. Van alle kanten, adus de delegatie, werd toegegeven, dat de arbeiders den tegen- woordigen toestand moe zyn en niets zoo zeer zouden toejuichen als een regeling, waardoor het hun mogelyk wordtweder aan het werk te gaan. Shaw voegt hieraan persoonlijk nog toe als zijn indruk, dat het bij de bestaande be zorgdheids- en vreesmentaliteit van mii- lioenen menschen, elk oogenblik tot een uit barsting kan komen. Volgens hem zou een werkelyk bekwame man met een zeer klein aantal doortastende en betrouwbare aan hangers in het Ruhrgebied met succes een opstand kunnen ontketenen, als hy wikte; en. onverschillig of hij communist, socialist of nationalist ware, zou hy de geheele be volking kunnen meekrygen; wanneer door het gebrek aan level' van de bevolking den te honden geheel geb wellicht tot botsing» schen degenen, die het verzet nog wilden handhaven en de anderen, die het wilden opgeven. Volgens Shaw bestaat dan ook het gevaar voor een vreeselyke uitbarsting, in dien niet ten spoedigste onderhandelingen worden geopend. De Ruhibevolking is tot een redelijk compromis bereid. De Ruhrarbeiders erkennen, dat men ón mogelijk kan verwachten,, dat de Franschen zonder eenige voorafgaande regeling het Ruhrgebied zouden verlaten. Wordt in een behoorlijke regeling de vrijheid tot norma len arbeid gewaarborgd, dan zijn zy ten volle bereid het lijdelijk verzet op te geven. Shaw stelt daarom voor, dat de Arbei- dersinternationale zoo spoedig mogelyk den druk van de openbare meening op de Fran- ache regeering moet concentreeren ,ten ein de deze te brengen tot een duidelijke ver klaring aangaande de waarborgen, welke zij bereid is te geven, ingeval het lydelyk ver zet wordt opgeheven. Shaw houdt zich over tuigd, dat indien het mocht gelukken beide partijen bijeen te brengen en de Fransche eigenliefde te ontzien, het Ruhrgebied toch nog bevrijd kan worden. e Amersfoort. 11 der 1b lagere t hebben zich pgegeven, zoo- ge scholen het ;an worden, dat ijdrage voor zes B. en W. wil- en om aan een 1924 vrij zeker lerking komen, t> tc openen. O Higgens, numster van binnenl zake* Mulcahy, van defensie, McNeill, van ondar- wy* en Aiken, chef van don staf der repu- blikemsctoe strijdmacht Nederland. van het Han- n Van d. Graat den Handel zijn :ek, eindigende ntgesproken ö2 faillissementen et vorige jaar. met 24 Augus- jnten tegenover dperk van het De Belgische nota is thans in Brussel gepubliceerd. In de inleiding van het do cument betreurt de Belgische regeering het, dat haar pogingen tot verzoening niet meer op prijs worden gesteld. De Britsche nota heeft op sommige punten, speciaal wat betreft de Belgische prioriteit in België zelfs een pijnlijken indruk gemaakt. Maar de Belgische regeering wil desondanks haar pogingen voortzetten om praetische oplos singen en een vergelijk tusschen de gealli eerden te bereiken. De verschillende punten van de Britsche rota worden breedvoerig beantwoord; ge constateerd wordt dat er vorderingen zyn gemaakt op den weg, die moet leiden naar het accoord der geallieerden: lo Er is algemeene overeenstemming verkregen dat er verband bestaat tusschen de quaestie van het herstel en die van de geallieerde schulden, waardoor men in staar zal zyn, niet alleen «le sommen te kennen, die Duitschland moet betalen, maar ook die. welke de geallieerden moeten storten voor corlogsschulden. De principeele ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, b|j onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur.; Administratie Tel. Int. 82; lied actie Tel. 545 den Hemelschen elinge. Maar dat jasten niet weten, naderden. En op zy met effen ge- groepje, dat daar >ereeren over den Een opvoeder moet te allen tijde ern stige vragen van een kind ernstig beant woorden. Aan ue «njasounk in neriyn heeft een groute iiieenieiiiewl zien vuur staking uil- gespioKen naar aanleiuing van het ontslag van den beuiyisduahvoorzitier Grossmann. r.en coninct zal vermoedelyk niet uitblyven terneer uaar de arbeiders der Ryksdrukkery, muien een -taking uitbreekt, zich by Ue nanknegnubten zullen aansluiten. Vandaag zou net Landsgendit de dooi de directie der Kyksbank aanhangig gemaakte quaestie van ontslag van Giossmann in be- nundehng nemen. De berichtgever van het ubld. vernam dat ingevolge een beschikking van den 1‘ruisischen minister van binnen landsche zaken Severing, op grond der wet tut bescherming der republiek, de Centrale Commissie der bedrylsruden van Groot-Ber lyn heeft ontbonden en veiboden. De politie heeft n.l. by een huiszoeking in de centrale van het communistische partybestuur ma teriaal gevonden waaruit blykt dat de com munisten den aanstaanen winter rekenen op een beshssenden stryd in Duitschland, waarvoor zy proletarische „Hundertaclial- ten” als strydfoijmaties en bedryfsraden en controlecommissies als bestuursapparaten scheppen willen. Zy rekenen by onlusten ook op ingrijpen van de bureu van Duitsch land en stellen voor verbindingen met Tsje- cho-Sluwakye, Polen en Frankrijk aan te knoopen. Gisteren zyn generaal l'olini, de officier van gezondheid Scorti, leden der Italiaan- suhe delegatie tot vaststelling der Albaan- sche grens, de chauffeui van hun auto «n de drogman op den weg van Janina ver moord door onbekenden, die in het boseh naby de Albaneesche grens in hinderlaag hadden gelegen. De chef der politieke afdeeling van het dept, van buiteul zaken heeft uit naani van en minister een bezoek gebracht by den (taliaanechen geeun( om ham de diepe 'leel- neming zijner regeering te betuigen en de verzekering te geven, dat krachtig maat regelen zullen woeden genomen ter ont dekking en bestraffing der daders Mussolini heeft de algemeene veikieain- gengen in Italië voor onbepaalden tyd uit gesteld. BLITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. Boachbrand in Zuid-Frankr^jk. In het bosch van'll Ciotat (tusschen Marseille en Toulon) woedt een brand, die verontrustende afmetingen aanneemt. TSJECaO-SLOWAKUE De Minister van Waterstaat Hodzu heeft op weg van Topolcan naar Nove Zamky, met zyn auto een ernstig ongeluk gehad. De chauffeur wilde uitwjjken voor een voetgan ger en remde krachtig. De minisNr en da chauffeur werden uit de auto geslingerd. De minister, die ernstig gewond is, werd naar het ziekenhuis te Topolcan vervoerd. De chauffeur is licht gewond. ENGELAND. Berging van good uit een gezonken schip. Het bergen van het ongemunte goud van de stoomboot I .au ren tic van de White Star Line, die 7 jaren geleden by de lersche kust getorpeeerd werd, is gedurende de laatste maanden voortgeoet door het liergingsachip Racer der admiraliteit. Men schat dat de Laurentic omstreeks 5 miïlioen pond aan goud vervoerde, toen z(j tot zinken werd gebracht. De geschatte waarde van hetgeen de afgeloopen drie seizoenen tyt 1 Aug. bo ven is gebracht, is, naar men bericht onge veer als volgt: 1921: 600.000 pond; 1922: 1.259.000 pond; 1923: 1.957.000 pond. Der halve blyft er ruw geschat nog 1.200.000 pond over. Het vergane schip ligt 120 voet beneen de oppervlakte van het water en ge durende het seizoen zijn omstreeks een do zijn marine-duikers bezig geweest beneden de oppervlakte en 60 zeelieden der koop vaardij daarboven. Volgens een bericht uit Boedapest via Weenen hebben zich de onder leiding van Gómbos, Stefan Friedrich en Haller staande rechtsradicale partijen van Hongarije tot een bloc vereenigd, waarvan, mot het op «len achtergrond tie, het hoofdd ten val te brengen en de politiek der uiter ste rechterzijde over de geheele linie *e doen zegevieren. met het meisje, maar met de stiefmoe der. Hij zeide, dal hij zich had voorge nomen om te wachten, al was het ook nog zoo lang En hij moest lang wach ten, terwijl hij Irene zag ontluiken; de lijnen van haar jeugdig figuurtje wer den zachter, het sterkere bloed ver hoogde den glans van haar oogen en overtoog haar gelaat met een warmun gloed Öij ieder bezoek deed hij aan zoek om haar hand en, aan het einde daarvan, nam hij haar weigering mee terug naar Londen, met leed in zijn harl, maar vast besloten, en stil als het grat. Hij trachtte door te dringen tot de geheime oorzaken van haar weer stand; slechts eens ging er voor hem een licht op. Het was op een van die baiavonden, die de eenige gelegenheid zijn oj) zeebadplaatsen, om aan de hartstochten der badgasten een uitweg te geven Hij zat met haar in een ven terbank; zijn zinnen werden geprik keld door de muziek van een walg. Zij had naar hem gekeken over haar waai er terwijl ze dezen langzaam heen en weer bewoog, en hij was zijn hoofd kwijt geraakt Hij greep dien be weg en den pols en drukte zijn lippen tegen haar ontblooten arm. Zij had gehuiverd tot op heden had hij die huivering met vergeten noch den blik, dien rij zoo hartstochtelijk afkeerig op hem had gericht. Een jaar later had zij toegegeven. In het voorjaar van het jaar 1881 be zocht hij zijn ouden schoolmakker en cliënt, George Liversedge, van Brank- some, die, met het plan om zijn nenne- bosschen winstgevend te maken, aan Soamer had opgedragen een maatschap pij te vormen, die voor zijn doel moest opgericht worden. Mevrouw Liversedge die wist hoe het hoorde, had een thee partij met muziek te zijner eere gege ven. Op het einde van dit feest, dal Soames beschouwde als een ontzagge lijke verveling, daar hij geen muziek liefhebber was, werd zijn blik getrof fen door het gelaat van een meisje in den rouw, dat geheel alleen stond. De lijnen van haar lange, nu nog vrij ma gere gestalte, schenen door de aanslui tende dunne stof van haar zwarte japon; haar zwart gehandschoende handen hield zij over elkaar voor zich en naar groote. donkere oogen dwaalden van het eene gezicht naar het andere. Heur haar, dat zij laag in den hals droeg, glansde als vlechten van glinsterend metaal bovên haar zwarten kraag En toen Soamets naar haar keek, sloop door zijn lichaam het gevoel, dat de meeste mannen op den een of anderen tijd wel hebben ondervonden een eigenaardi ge voldoening voor zijn zinnen, een eigenaardige zekerheid, die roman schrijvers e<i oude dames liefde op het eerste gezicht” noemen Terwijl hij haar nog altijd tersluiks gadesloeg, be gaf hij zich dadelijk naar zijn gast vrouw. en wachtte daar knorrig tot de muziek uit was. erkenning, dat zoo het verstandig is met de draagkracht van Duitschland rekening te houden, het ook billyk is tevens die van de schuldeischers in het oog te gouden en dat het daarvoor noodig is de bedragen te kennen, welke aan de wezenlijke behoeften der schukleischers beantwoorden. Volgens deize gegevens kan dus de Duit sche schuld zooals zij 5 Mei 1921 is vast gesteld, aanzienlijk verminderd worden, terwijl het onderzoek van de deskundigen, onderworpen aan het oordeel der geallieer den, aan kan toonen op welke wijze Duischland in staat zal zyn, na een over gangstijdperk de annuïteiten te betalen, welke beantwoorden aan de verlaagde cij fers. Volgens de overeenkomst van Spa en den staat van betalingen van Londen moet België van Duitschland ontvangen aan bons ia en b 8 van 50 miljard, aan bons c 8 van 52 miljard. Zoo men besluit de bons c’geheel of gedeeltelijk te laten weg vallen tegenover de waarde van de onder linge schulden van de geallieerden, zal Bel gië zijn vordering in bons c verliezen, ter wijl het daarvoor, aangezien het geen schulden aan zyn bondgenooten heeft, gee- nerlei vergoeding zal krijgen en men het tevens zal berooven van het voorrecht, dat het in het verdrag van Versailles is toege kend, toen men het van zyn schulden je gens de bondgenooten heeft ontheven. Vandaar dat België het recht heeft de handhaving van de percentages van Spa te 41) - ,.Heel goed,” stemde Bosinney toe. „Maar, als je het goed vindt, zullen we ons wat haasten. Ik moet tijdig terug zijn om met June naait den schouwburg te gaan.” Soames wierp tersluiks een blik op hem en zeide: „Je komt haar zeker bij ons thuis halen?” Ze kwam altijd bij tem. Het had den vorig en nacht geregend een voorjaarsregen, en de aarde geurde naar sap en wilde grassen. Het warme, zachte koeltje bewoog de bla deren en de gouden knoppen van den ouden eikeboom, en in den zonneschijn zongen de merels haar hoogste lied. Het was zoo’n lentedag, die in een mensch een onuitsprekelijk reikhalzen, een smartelijke liefelijkheid, en verlan gen fluistert, dat hem onbeweeglijk doet stilstaan en hem doet kijken naar het gras of naar de bladeren, en zijn armen In Parys is het antwoord met zeker voor behoud ontvangen met name ten aanzien ^an de financieele controle over Duitschland en de besprekingen tusschen de geallieerde premiers en de ministers. Reuter verneemt van goed ingelichte zyde dat de Britache regeering gaarne bereid zou zyn om deel te nemen aan de door België beoelde be sprekingen, indien haar de overtuiging kon worden geschonken, dat er een redelijke kans was op succes. Men is van oordeel, dat indien de houding van Frankrijk en België als uiteengezet in hun nota’s, niet voor wij ziging vatbaar is, dergelijke besprekingen erger dan nutteloos zouden zyn. Het Brit sche standpunt is nog steeds, dat de Engel- sche zaak alles heeft te winnen door open baarheid Engeland zou zich slechts «lan kun nen vereenigen met de heirvating der gehei me diplomatieke onderhandelingen, indien de geallieerden duidelijk den wensch zou den uiten om tot een vergelijk te komen en zich bereid zouden verklaren om hun houding te wyzigen overeenkomstig de eischen van den toestand. doet uitstrekken om te omhelzen hij weet zelf niet wat De aardt? bracht een zachte warmte voort, die drong aoor het kille gewaad, waarin de winter haar had gehuld. Het was haar drin gende, liefkoozende uitnoodiging om de menschen in haar armen te trekken, hun lichamen over haar heen te wente len, en hun lippen op haar borst te drukken. Juist op zulk een dag had Soames van Irene de belofte gekregen, die hij Laar zoo dikwijls had gevraagd. Ter wijl zij op een omgevallen boomstronk zaten, had hij voor den twintigsten keer beloofd dat, indien hun huwelijk niet aan de verwachting voldeed, zij even vrij zou zijn, alsof zij hem nooit had getrouwd! „Doe je er een eed op?” had zij hem gevraagd. Eenige dagen geleden had zij hem aan dien eed herinnerd. Hij had geantwoord: „Onzin! Op zoo ieD zou ik nooit een eed hebben kun nen doen!” Door de een of andere noodlottige gebeurtenis werd hij er nu aan herinnerd. Welke vreemde dingen zwoeren mannen toch ter willen van vrouwen! Hij zou het ten allen tijde ge zworen hebben, om haar te winnei^f Hij zou het nu zweren, ais hij haar daar door mocht aanraken maar niemand mocht haar aanraken, want zij had een koud hart! En herinneringen bestormden hem met den frisschen, liefelijken geur van den lentewind herinneringen aan den tijd, toen hij haar het hof maakte. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstrakM (bahooranda tot dan bMorgkriaff)i 1—5 regels 1.80, elke regel meer ƒ0,25. Van buiten Gouda en dan besorgkringt 16 regale 1.55, elke regel maar 0.30. Advertontiën in bat Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. LiefdadigiMuda-advertontiën da helft van den prjja. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regale ƒ2.06, elke regel meer AH. O» Je voorpagina 50 hooger. Gewone advertontiin en ingebonden madedealingen bjj contract tot aeer gnreiteiier den prije. Groote letters en randen worden berekend naar plaataruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tueechenkonut van eoliede boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daage vóór do plaateing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te >tjn. ome in hoffelijke Acht gedelegeerden van het Amenkaan- sche Legioen, die thans in Frankrijk toeven en een bezoek aan het Ruhrgebied zullen brengen, hebben iiun opwachting gemaakt by president Miilerdnd in Rambouillet, in de gewisselde toespraken zd Millerand, <|^t Frankrijk in het voHe daglicht handelt en slechts vraagt dat zyn vrienden zelf den aard aanschouwen van «ie actie, welke F rank gedwongen was om te ondernemen, om er by hun thuiskomst onpartijdig rap port over uit te brengen. (iölDSCHE COURANT. Het standpunt van de Ruhr-bevolking Dreigende staking aan de Duit sche Rijksbank. Centrale commissie der bedrijfsraden in Berlijn ver boden. De verkiezingen in Ierland. De Itaïiaansche delegatie in Albanië vermoord. eischen, in geval van algeheele of gedeelte lijke schrapping van de bons c. In punt 5 wordt uiteengezet, dat de Bel gische regeering onder „verwoest ge bied” het totaal der materieele verliezen der geallieerden verstaat, die zy vóór wil laten gaan bij de schade door particulieren geleden. De Belgische regeering komt tot de con clusie, «lat «le gedachtenwisseling nu lang genoeg geduurd heeft om vriendschappelij ke en beperkte besprekingen mogelyk te maken tusschen ministers der bondgenoo ten. Ten opzi<üite van verscheidene punten is inderdaad overeenstemming bereikt. Tenslotte wijst de Belgische regeering op het belang, dat België hecht aan de quaestie van zijn veiligheid. Zoolang de veiligheid van de landen, die de overweldi ging ondergaan hebben niet zal verzekerd zijn, zal er noch rust, noch van beperking van bewapening Belgische regeering geeft dus haar wensch te kennen dit vraagstuk met de regeering te Londen te behandelen. „Wie is dat meisje, met dat goud blonde haar en die donkere oogen \roeg hij. „Dat O! Irene Heron. Haar vader, piotessor Heron, is dit jaar overleden. Zij woont met haar stiefmoeder. Zij w een aardig meisje, een mooi meisje, maar ze heeft geen geld.” „Stel mij, als het u blieft, aan haar voor,” zeide Soames. Hij wist niet veel tegen haar te zeg gen. en zij kon er ook niet veel op antwoorden. Maar hij ging weg met het besluit om haar terug te zien. Hij be reikte toevallig zijn doel, doordat hij haar ontmoette op de pier, met haar stiefmoeder, die de gewoonte had daar in den voormiddag van twaalf tot één uur te wandelen Soames maakte spoe dig kennis met deze dame; ook duurde het niet lang of hij ontdekte in haar de bondgenoote, die hij verlangde. Zijn scherpe speurzin voor het Hnhncieeie gedeelte in het familieleven zeide hem spoedig, dat Irene haar stiefmoeder meer kostte, dan de vijftig pond, die z.i.' jaarlijks mbracht; deze zei hem ook, dat mevrouw Heron, die een vrouw was, nog in de kracht van haar leven, er naar verlangde te hertrouwen. De vreemde, ontluikende schoonheid van haar stiefdochter stond haar in den weg om tot dit doei te geraken En Soames, met zijn heimelijke vasthou dendheid, maakte zijn plahnen Hij verliet Bournemouth zonder zich bloot te hebben gegeven, maar kwam na een maand terug, en sprak toen niet

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1