Uit den Ooudschen Hand. ten behoeve der ongelukkige immigranten. De „Egperanza", komende van Centraal - Amerika, passeerde de lyn het eerst om ll.bö n.m. volgens de officieeie tydopne- mers, wier chronometers om half twaalf zorgvuldig telegrafisch van Washington uit waren gecontroleerd. Daarna kwam de „Braga", om 11.66. be „Byron", een Grieksch schip, passeerde de l{jn om 11.67 en-de „Estonia" van de East Asiatic Com- pany, om 11.6994. De „Esperanza" had 94 immigranten aan boord, de „Braga" 300,, de „Byron" 729 en de „Estonia" 770. Onder de immi granten van de „Estonia", die slechts 16 seconden te vroeg was, bevonden zich 509 Kussen en 260 Polen. Commissaris Curran was niet te spre ke^ over de handelwyze der gezagvoer- BINNENLAND. Het legeeringsjubileum van de Koningin. Nat. Demonstratie op het Malieveld. Op het Malieveld waren, behalve een groote tribune, een drietal groote stallen gooouwd voor de paarden van het Stamboek voor het Ned. Trekpaard en van het Stam boek voor het Landbouwtuigpaard, bene vans een aantal tenten voor de 600 a 700 runderen. Voorts is een groot restaurant gebouwd •n «en aantal kleinere tenten, in een waar van de Dierenbescherming een aardige re clame heeft ingericht voor haar werk. Reeds zeer vroeg in den middag stroomde het publiek op het terrein, en later op den middag was er haast geen plaatsje op de groote tribune meer onbezet. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. Kuys'de Bcerenbrouck, de heer Van IJsselsteyn, de directeur-generaal van den landbouw, dr. P. van Hoek, de gou verneur van de Residentie, generaal Ben teyn, de plaatselijke commandant, kolonel Laatsman, de griffier van de Eerste Kamer, mr. ZillesBen, het Eerste Kamerlid, de heer Smeenge, het raadslid mr. Droogleever F tuyn. Tegen half vier arriveerde op het terrein de Koningin-Moeder met gevolg, terwijl eenige oogenblikken later een luid hoera-ge- roep de komst der auto aankondigde van H M .de Koningin, Z.K.H. de Prins en H.K.H de Prinses, met gevolg. Weer speelde de mu ziek het Wilhelmus en van de tribune en van het terrein werden de vorstelijke perso nen hartelijk begroet, terwijl de Koninklijke familie in dejoge werd ontvangen door jhr. Ruys dé Beerenbrouck en jhr. Van Vreden- burch. In de Koninklijke loge werden aun de vor- itelijke bezoekers voorgesteld de leden van bet bestuur en den secretaris van het Stam- boakvoor het Ned. Trekpaard en de leden van het uitvoerend comitó Vöoral interressant was gistermiddag de demonstratie van de provinciën Limburg, Zeeland en Noord-Brabant, die tegelijkertijd was bedoeld als hulde aan H. M. de Ko ningin. De stoet maakte een prachtig effect en was een schitterende vertegenwoordiging van de 3 zuidelijke provinciën. Voorop ging de provincie Limburg met een groep, bestaande uit 2 wagens, omge ven door de Limburgsche paarden, en een aantal Limburgers in blauwe kiel en met strooien hoed. Onder deze laatsten bevon den zich, evenals vorige jaren, ook weer de beide populaire Kamerleden Haffmane en Poels. Mej. Hendrickx uit Bruggemuur over handigde aun H.M. de Koningin een bou quet en sprak haar toe, de verzekering ge vende van Limburgs aanhankelijkheid aan het vorstenhuis. De Koningin onderhield zich nog eenige oogenblikken met de beide jongedames, waarbtf H. M. verzocht Haar dank aan het Limburgscho volk over te brengen. Na Limburg volgde Zeeland. Een meisje in Walcheréch costuum bood H. M. een fraaie bouquet aan. Door een Zuid-Beve- landsch koor werden eenige liederen ten ge- hooro gébracht, welke -door de Vorstelijke bezoekers staande werden aangehoord, en welke een algemeen applaus tot gevolg had den, waartoe het sein gegeven werd door de Koningin. Vervolgens onderhield de Koningin zich met den dirigent, waarna de stoet weder verder trok en de wagen van de provincie Noord-Brabant werd voorgeleid. Ook -namens deze provincie werd H. M. eeai bloemstuk aangeboden. Deze wagen wus ecu symbool van de Brabantsche beetwortel- suikerindustrie, in welke industrie het zware trekpaard uitnemende diensten bewijst. Tot slot van de demonstratie werd nog maals door den geheelen stoet den ring rondgereden, opnieuw toegejuicht door het publiek. liet verdere gedeelte van de^ middag werd gevuld met het voorbrengen van land- bouwtuigpaaixlen (hengsten) voor wagens en eenige paarden met militair certificaat, welke beide nummers ook zeer de belang stelling trokken. Echte* was het jammei, dat door den aanhoudenden regen het num mer 1- en rneerspannen, niet kon worden uitgevoerd, met welk nummer elk jaar steeds veel succes wordt behaald. De Koningin liet nog verschillende depn- tatics van de hoofdbesturen der centra le landbouworganisaties by zich komen. In een gesprek met jhr. van Vredenbunch, zeide de Koningin verheugd te zyn, dat Zij dit jaar een bezoek heeft kunnen brengen aan de tentoonstelling van het Stamboek voor het Ned. Trekpaard, en uitte H. M. Haar tevredenheid met hetgeen dezen raid dag geboden was. Tegen 5 uur verliet de Kon. Familie» on-~ der gejuich het terrein, eenige oogenblik ken later gevolgd door de Koningin-Moeder. s Middags werd uoK.de Oranje Nasi tentoonstelling geopend, waarby zeer vele hooge autoriteiten aanwezig waren, o, mater de Visser; de Indische prinsen; Mr. Duparc, chef van de afd. K. en W. van het dep. van Underwys; mr. dr. (i. B. W. van Peikwyk; de Commissaris der Koningin ba- run Sweerts de Landas Wyborgh, de gou verneur der Residentie gen.-maj. öenteyn, de plaatselijke commandant kolonel W. Luutsman, prof. Martin, dir. van het Mau- ntshuis, de Engelsche schrijfster van Ar thur Long (Majorie Bowen), mr. Th. Stuart U't Amsterdam en Mastenbroek, Voorzitter van de Commissie voor de'Historische Her- Te kwart voor zes trad Prins Hendrik ge kleed in de Admiraals-uniform binnen ver gezeld van zyn adjudant jhr. W. Laman trip. De Voorzitter van het Bestuur der Oranje issau tentoonstelling sprak daarop een welkomstrede uit, waarna minister de Visser de tentoonstelling opende. Na deze rede werd de tentoonstelling nog oor verschillende aanwezigen beziciitigu. Le Prins werd rondgeleid door mr. Lik en onderhield zich achtereenvolgens met ver schillende bestuursleden. zyn weggenomen, zoodat men gemakke.y kei den stoet kan gadeslaan. De politic is druk in den weer, vooral by het punt van aankomst, het station Willemspark, orde te brengen in de steeds aangroeiende menigte. Aan de vereenigingen, die met hun vaandels langt den weg zullen geschaard staan, wor den hun plaatsen aangewezen, inderdaad krygt door die vaandels de weg een nog ineer feestelyk aanzien. Ongeveer eén uur wordt overal het ry- verkeer langs den intochtsweg stopgezel; geen auto mag er meer ryden, de tram- dienst heeft niet i Le menigte biyft echter in beweging. Steeds voller v/orxlt het overal. Het geheele perron van het Station Wil lemspark is in een bloemenprieel herscha- ïn groepen inge- De Oranje Nassau-tentoonstelling. Gistermiddag is in ue Gouhisciie Zaal de Oranje-iSassautentooiisielimg geopend. Er zyn olieverfportretten, gravures, Hout sneden, piunmgen en curiosa, de Urenjes betreffende. Le tentoonstelling deeld. Uiuep 1: De opstand en de siryd tegen Spanje. Voorouders en andeie verwanten van Prins Willem 1 in de Nederlanden voor 1544, Prins Willem 1 en zyn broeders. Kin deren en verdere verwanten van Prins Vvit Itm 1. Prins Filips Willem, Maria van i\as- sau; Prins Maurits; Prins Fiedenk Hen drik; Uraaaf Willem Lodewyk; Graaf Jan li de Middelste; Graaf George ue (Juue; Graaf Filips; Graaf Ernst Casimir; Lode wyk Guilter; Julian Louewyk Hacamar, Prins Willem 11; b redelik V van de Palts; Graaf Johan Ernst; Graal Jan lil de Jon ge; Graaf Adolf de Jonge; Graaf Willem; ■Anna Johanna; Prins Johan Maurits; Prins George Frederik; Prins Lodewyk Hendrik; Giaaf Albert; Graaf Hendrik Casimir 1; Prins Willem Frederik. Groep II: De Republiek. Prins Willem III; Prinses Frederica Loui sa Wilhelmina; Prins Willem George. Fre derik. Groep 111: Het Koninkiyk. Koning Willem I; Koning Willem 11; Ko ning Willem LH; Prins Alexander der Ne derlanden; Prins Hendrik dei- Nederlanden; Prinses Louise der Nederlanden; Prinses Marie der Nederlanden; Kroonprins Willem van Oranje; Prins Maurits der Nederlan den; Koningin Wilhelmina. In een afzon derlyk wandkastje bevinden zich miniatuur portretten uit de verzameling van H. M. de Kuningin. De schilderyen en prenten van deze ver zameling zyn in bruikleen afgestaan door het Ryksmuseum, het Rijksprentenkabinet, het Frans-Halsmuseum, H. M. dé Koningin eu H. M. de Koningin Moeder, gemeente Musea van Amsterdam, Alkmaar, 's-Gia- venhage, de Universiteitsbibliotheek te Lei den, het Zeeuwsche Ryksarchief, het Kon. Penningkabinet, de Kon. Biblotheek, het Ned. Museum van G. en K., de Atlas der gem. 's-Gfavenhage, het Mauritshuis, het Kon. Wéeshuis ,te Buren, ue gemeente Kam pen, Historisch Museum van Breda; het Kon. Zool. Gen. „Natura Artis Magistia" en tal van particulieren. Onder de merkwaardigste inzendingen dienen genoemd te worden het schilderij van Ant .van Dyck uit het Ryksmuseum voor stellend Prins Willem II stadhouder van Holland en zyn bruid Henriette Maria Stuart als kinderen en een harnas van het eind der 16e eeuw, dat naar overlevering door Prins Mairits gedragen zou zyn. Het is afgestaan door de Oostenryksche Regee ring .Het haraas maakte sinds 1601 deel uit van de keizerlyke verzamelingen en werd als zoodanig vermeld in den catalogus van de wapenverzameling in het slot Am- bras (Tirol.) De Engelsche schryfster Marjorie Bowen, die in hfet Oranjehuis een rijke stof heeft ge vonden voor haar historische romans, heeft aan den president van de tentoonstelling een geschrift doen toekomen, waarin zy hulde biengt aan het Huis van Oranje-Nassau. In het schrijven wordt gewaagd van het jubi leum als een in de geschiedenis zeldzame gebeurtenis: do hulde van een vry volk (in dit geval het eerste vrye volk van Euro pa) aan een souvereine, die een geslacht vertegenwoordigt, dat in de annalen der be- schaviyjg alleen staat wat betreft schitte rende prestaties, gelukkig regeeringsbeleid en n/iuwe en dierbare bandenp tusschen heer schar en onderdanen. De schryfster herin nert verder aan de onafgebroken regeering vs.n het Huis van Oranje en aan de veertien jaren, gedurende welke een Hollandsche prins de Engelsche kroon droeg. Degenen onder ons aldus eindigt het epistel die trotsch zyn op onze eigen waardige instel lingen, of op de machtigste episode van de kronieken van Europa, zullen hun warme bewondering en dankbaarheid aan het Ne- derlandsche volk betuigen in de eere van zyn jubileum. De gangen, waar de Koninklyke stoet uit treedt, zyn met bloemen, planten en dun doek versierd. In de wachtkamer, twepde klasse, zyn de leden van de Huldigingscommissie, onder leiding van hun onvermoeiden president van het Centraal Bestuur, den heer C. C. Vattier Kraane suamgekomen. .Op het perron bevinden zich verschillen de autoriteiten, o. w. de Burgemeester van Amsterdam, de heer W. dè Vlugt, in ambts gewaad. Op den rechtervleugel van het sta tion staat het muziekkorps van de Amster- damsche politie opgesteld. Alles is gereed om de jubileerende Vor stin te ontvangen. 't Is tien' minuten over tweeën. Het sein van aankomst wordt gegeven. Even is alles stil! En als dan eenige seconden daarna de Koninklyke. trein, waarop de Koninklyke Standaard wappert, het station komt bin- nenrollen, zet het „Amsterdamsche Politie- Muziekgezelschaponder leiding van zy directeur, den heer Hub. Rygeraberg, het Wilhelmus, de oufle toonzetting, in. Als de tienduizenden, die buiten op het Stationsplein de eerste tonen van de muziek hooren, ten teeken, dat de Koningin is ge arriveerd, klinkt een levendiig hoerageroep, dat tot op het perron doordringt. Hare Majesteit stygt uit en wordt ver welkomd door den Burgemeester, die ver volgens den Prins en Prinses hartelyk be groet. Korten tyd onderhoudt de Koninklyke Familie zich met de aanwezige autoriteiten en de Koningin betuigde Hare groote er- kentelykheid jegens de Amstenlamsche po litie voor het door haar gegeven eerste fees telijk eeresaluut. Dan begaf Hare Majesteit zich naar de met planten en bloemen versierde 2e klasse wachtkamer, waar de leden van de Huldi gingscommissie aan de Koninklijke Familie worden voorgesteld. Daar bjfcf men een 10-tal minuten wylen. Onder luid gejuich stapte H.M. daarop in de witte calèche, hetzelfde rijtuig waar in ay naast Haar Moeder gezeten, voor 25 jaren Haar intochC deed. Nu neemt naast haar plaats haar Gemaal en tegen over het Koninklijk echtpaar Prinses Ju Alle langs de wegen opgesteldo depu tatie» van verschillende vereenigingen met hunne vaandels, banieren en vlaggen, heb ben zich achter den stoet aangesloten. Het zijn in het geheel ruim 400 vereenigingen, die ieder een deputatie van zes personen hebben kunnen laten deelnemen en al» het Koninklijk rijtuig den Dam opzwaait, be vindt de staart van den stoet zich nog op de Keizersgracht. Leeg ligt het hoofdplein van onze stad en toch Is het zoo vol. Op de straat zelve wordt niemand toegelaten. Het plein is af gezet tot de lijn Dam—Rokin, maar in en op de gebouwen is een compacte menigte. Alle ramen en daken der aanliggende ge il zyn dichtbezet van de Nieuwe Kerk tot de Groote Club. De groote tribune recht tegenover het Kon. Paleis, nu met vlaggen en groen keu rig gedrapeerd, zit vol met een belangstel lende menigte. Tusschen deze tribune en de afzetting beweegt zich nog een rustelooze menigte, die hoe langer hoe meer dat het oogenblik nadert, dat de Koninklyke stoet op den Dam zal komen, verstart. Weldra wordt ook de witte caleche zicht baar. De eerewaoht is in- het geweer geko men; de muziek heft het Wilhelmus aan. De eerewacht van burgers schaart zich en haie, Hare Majesteit betreedt het Paleis, waarop nu de Koninklyke Standaard wordt gehesohen. Nog eenige oogenblikken, dan gaan de balcondeuren open en treedt de Koninklyke Familie op het balcon, terwyl de militaire muziek nogmaals speelt. Intusschen komen de vertegenwoordigers der ruim 400 vereenigingen met hun banie ren, vlaggen en vaandels den Dam opge marcheerd. Het duurt heel lang voor allen er zyn en telkens weer klinkt gejuich. Wanneer allen aanwezig zyn, buigen zy en langzaam begint de aftocht, en brengen een vaandelgroet. Inmiddels heeft de Koninklyke Familie zich in het Paleis teruggetrokken. De eerewacht van burgers trekt ook weg en langzaam.aan herneemt de Dam zijn ge woon aanzien, vol lawaai van een vroolyke nmenigte, waarvan nog honderden het oude gryze Paleis blyven aanstaren. lia: Wanneer er beweging in den stoet komt sluiten zich daarby dadelijk aan de vaan dels van het Politiemuziekgezelschap en die van de Koninklyke Zangvereeniging. Om en achter het rijtuig van de Ko ninklyke Familie heeft zich de eerewacht geschaard. Langzaam gaat het den Am- stelveenschen weg en daarna dpn Konin ginneweg op, onder de laan van Oranje door. Langzaam rydtde stoet voorwaarts er enthousiast klinken overal de toejuichin gen, welke de Koningin en de Prinses, wui vende met de handen, vriendelyk in ont- Op den hoek van de Emmalaan blyft de witte calèche staan voor eene tribune, waarop driehonderd ouden van dagen, ver pleegden van het Diaconie Oude Mannen- Vrouwenhuis der Nederduitsch Her vormde Gemeente onder leiding van Me vrouw A. M. T. de Jonge—Post, leidster van de Kabouters van Groep IV van de af- deeling „Amsterdam" van het Nederland- sche Meisjesgilde, byeen zyn. Een der oudjes, mej. C. J. Mattiesing treedt op het Koninklijk rijtuig toe en biedt Hare Majesteit bloemen aan, terwyl de oude vrouwen en mannen op de tribu ne een driewerf „Leve de Koningin"! De wethoudersbenoeming. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gistermiddag tot wethouder benoemd de heeren A. de Jong (a.r.), F. L. D. Nivard (rJt), mr. A. van der Hoeven (c.h.), A. W. Heykoop (s.d.) en A. B. de Zeeuw (s.d..), ondersoheidenlyk met 33, 34, 30 en 30 van ue 46 uitgebrachte stemmen. Alle gekoze nen hebben de benoeming aanvaard. De aardbeving in Japan. Het Kon. Ned. Meteor. Inst, in de Bilt geheel gevuld met binnen- en buitenlandsch koren. Vrydag waren nog twee scheepsla dingen rogge gelost. De vier paarden van de firma werden tydig uit de stallen gehaald en gered. Aan biusschen viel niet te denken. Het ge bouw was torenvormig en 28 M. hoog. De bovenbouw bestond uit met leien gedekt zwaar verankerd Amerikaansch grenenhout. Van onder tot boven brandde de Silo, toen de brandweer het blusschingswerk begon. Zy kon slechts den brand tot het gebouw beperken. Met donderend geweld stortte om halfdrie het groote vierkante bovenstuk in, grooten- deels neerkomend in het Winschoterdiep. Zoowel het pakhuis aio de de inventaris was op beurspolis verzekerd. De Prins in het gedrang. Was Donderdagavond, den dag vóór den intocht. Prins Hendrik had 's avonds, Irneenen in de Twee Steden, nog even een vergadering in verband met het Rund vee-Congres. Tegen 10 pur reeds de auto voor, maar juist vernam Z. K. H., dat de Fakkeloptocht in aantocht was en de Prins stapte niet in, maar besloot, met een paar iieeren van zyn gevolg eerst even te gaan kyken. Zoo geschiedde. De heeren begaven zich doodgewoon onder de menigte en onder de menigte weid het een kolossaal gedrang. Met moeite werkte de Prins zich weer naar het hotel. Op het laatst ontdekte een paar, wien ze onder het vroolykst Oranje boven aan het platdrukken waren. Ze vertelden het in de buurt en onder een allerhartelykst gejuich werd ruim baan gemaakt. Maar de Prins had den allermeesten sohik van het heele geval. Cantor JoJ 1760), als* Christoffel gen we een Pj K®1 van J. s. Motet „I, Bach, h koor bestaat zoodat ieder* slechts 3 alleen dooi de vertolking worden. Op te waaide* zelf (1686- »er Johannes Ejerst kre- Fugvoor or- aarna een 8-stem- nicht" van J. C. Het gemengd ca. 26 personen, in dit motet door iwoordigd was; aangelegden erkje ondernomen vertolkte een Alt zangeres 2 geigj inge aus dem No- ïf nli i i/U< 1 i tenbüchlein waarvan vooral zen was. Daarna een fuga, Terzett fuga umi Bas, en Ada, uga bestaanti Mo tet „Jesu meina STADSNIEUWS. Rijwiel ont' Terwijl iemand uit Boskoop onder be handeling van tandarts van A. aan den B4ekerssingel was is zyn rywiel dat hy onbeheerd buiten had laten staan ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in zware fttgistiscjM^ren weiden zeer correct vertolkt, we ons van een uitvoerige beap» 100den, moeten we even vernielden, mlergave koraal „Trote d, Drachen" Na een mu»i Cel met Orgel, liche Volkslieden sich des Maien soberen en juis- ten zang trof. einen schonen 4§eitet und besten Wünsche De collecte au gehouden en de heeft 301.— Na le vernielende aardbeving in Japan in den morgen van Zaterdag 1 September, waarover het Meteorologisch Instituut 's voormiddags van dien dag een mededeeiing aan de pers verstrekte, zyn te de Bilt nog Verscheidene aardbevingen upgeteek^nd (acht op 1 September en 6 op 2 September), waarvan vele naby of in Japan haar oor sprong hebben. De sterkste hiervan werd te de Bilt ge registreerd op 2 September om 2 uur 69 minuten 's morgens, 9 uur 39 minuten 's voormiddags en 10 uur 61 minuten 's avonds (tyd van Greenwich). De schokken in Ja pan traden 12 a 13 minuten vóór de optee- te de Bilt op, dat is uitgedrukt in tyd: op 1 September om 11 uur 58 minuten 's voormiddags, op 2 September om 11 uur 46 minuten 's voormiddags en Expositie. Wy vernemen dat op de tentoonstelling oer Ned. Beeldende Kunsten die gehouden wordt in Amsterdam ook werk is geëx poseerd van onze stadgenoote Mej. Nelly Goedewaagen. De scholen vrij. Wy vernemen dat morgen 6 September ter gelegenheid van de herdenking van het regeeringsjuibileum van H. M. de Konin gin, alle scholen, ook de Muziekschool, ge sloten zullen zijn. De intocht in de hoofdstad. 't Was reeds vroeg vol in de geheole stad. Langzaam aan trekt ieder de richting uit van den weg, waarlangs de intocht zal Alle voorbereidingen zijn ge- i officieel als meer huiselijk, wij in die richting gaan, vele parti culieren de ramen Ook Prinses Juliana ontvangt bh Voor het huis van den Burgemeester werd halt gehouden. Een meisjeskoor, be staande uit 160 personen, zong hier voor het Koninklijk Gezin de volgende twee lie deren: „O Heer, die daar des Hemels Tente spreidt" uit Valerius, „Gedenckclanck" en .Zegenbede" van Catharina van Rennes. Weer worden afin hare Majesteit bloe men aangeboden en dan gaat de stoet, waarachter zich telkens de deputaties der deelnemende corporaties met hun vaandels aansluiten, voorwaarts langs de J< Veimeerstraat, Hontborststraat, Mi straat, Weteringschans, Leidschestraat naar de Keizersgracht 369, alwaar voor het Weeshuis van de Ned. Hervormde Gemeente dq weezen staan ge schaard. Uit hun midden is een muziekcorps, on der leiding van den heer H. V. P. Schoon- derbeek, gevormd, dat voor Hare Majes teit ten gehoore bracht: „Geluckig Vader land" en „O Heer, die daar des Hemels Tente spreidt", beide liederen uit Vale rius* „Gedenckclanck". Als wederom aan de Koningin en de Prinses bloemen zijn overhandigd, wordt de jubeltocht vervolgd langs de oneven zij de keizersgracht, Raadhuisstraat, N.Z. Voorburgwal en Paleisstraat naar den Dam. Nederkindsche steunverleening. Ten diepste geroerd door de ontzettende ramp, die Japan getroffen heeft bij de jong ste aardbeving, waarbij naar eerste schat ting ruim 160.U00 slachtoffers vielen, onder wie naar te vreezen, landgenooten en een ontelbaar aantal menschen dakloos zyn, tor- wijl hongersnood in Tokio dreigt, is spon taan een comité tot steun gevormd om een beroep te doen op het medegevoel van het Nederlandsche volk voor het Japansche volk, waarmede eeuwenoude relaties bestaan en vriendschap steeds werd gevoeld. Van dit voorloopig comité verklaarde jhr. mr. A. C. D. de Graeff, oud-gezant te To kio en thans Nederlandsch gezant te Was hington met verlof hier te lande, zich be reid het eere-voorzitterschap te aanvaarden, terwijl de heer H. P. van Vliet, consul van Japan het eerelidmaatschap aanvaardde. Een gift van De Koningin heeft ter den burgemeester van 's-Gravenhage J. A. N. Patijn, als eere-voorzitter van „het comité voor de luisterrijke viering van de 25-jarige regeering van de Koningin", een bedrag van 4000 gesteld, teneinde dit te n de Inspectie Gouda. De Inspecteur van het Lager Onderwijs de Inspectie Gouda brengt langs dezen weg ten algemeene kennis, dat het hem gebleken is, dat er in Gouda onzekerheid bestaat omtrent de werking der Leerplicht wet. Na de laatste circulaire van den Minis- r van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, gedateerd 26 Juni 1923, mag niemand de school verlaten die niet vóór het eind van den cursus den 13-jarigen leeftijd had bereikt. Alle leerlingen, die vóór dien datum a. 13 jaar oud waren en b. de zes klassen dei- lagere school doorloopen hebben, zyn der halve vry van leerplicht. Leerlingen die bij het einde van den cur sus nog geen 13 jaar oud waren, of op dat tijdstip nog niet de zes klassen doorloopen hadden, blyven in ieder geval leerplichtig tot het einde van den loopenden cursus. Het I Daar de Leeq king der z.g. „aoi tijd heeft verlen leerjaar thans te meenen, dat het plicht is en om kinderen thuis ho de strafwet in Wai By gunstig de Waag, die voi hebben, morgen stoken. UIT d; Fl Magdalena Bach, Tod" te prü- Adagio und Frauenchor, für Alt, Tenor i J. S. Bach. De ilkt Adagio voor 3 bekende „geiat- n vooral het „Wer dan immer in zijn liefde voor Koningin en Vaderland ,een liefde, waar in het volk zich één gevoelt. Want al moge het juist zyn, dat er in wei nig landen zoo sterke politieke verdeeldheid gevonden wordt als in het onze, het zou evenzeer moeilijk vallen een tweede land aan te wijzen met zoo sterke eenheidsgedachte, zich openbarend in onverbreekbare trouw het Oranjehuis en in liefde jegens onze tegenwoordige Lamdsvorstinne, in wie onz« nationale gedachte als het ware geconcen treerd is. In dagen als wy thans weer doorleven, gevoelen wy bij vernieuwing dat er in Ne derland niet alleen was, maar ook is en zoo God wil, zijn zal het drievoudig snoer: God, Nederland en Oranje. Ik stel voor aan Hare Majesteit de Ko ningin het volgende telegram te zenden: De Raad der gemeente Boskoop, in ver gadering op 4 September, brengt Uwe Ma jesteit zyn eerbiedige hulde en betuigt U zyne diepe aanhankelijkheid, en bidt U toe den zegen des Allerhoogsten, wien het be hagen moge U lang te sparen voor Land eu Volk. Hiertoe wordt besloten. De lieer Verkade wil geacht worden te Het koortje leider gelukkig uitnemend in zya aanvoelen dezer We reepen dit der gelukkiger Aeden, een harte- Hik „auf Wiederge! Sie unsere tt concert >t zijn jeugdigen heeft het geheel gaf blijk van fyn »ude muziek. maar dan on- van het der pi Wegens gebrek olruimte werd he den aan de lei er Centrale Kop- school alhier vat even tot 10 Sep tember e.k. sedert de intrek- assing" den leef- tot 7 jaren, is de beschikbare ruin iet verplichte 7e 'orden. Ouders van 1 ge kinderen, die r thans niet ver- ndere reden hun pen gevaar met e komen. ing. illuminatie van niet kon plaats worden ont- REK. vormd uit dit algemeen comité, voor een feestgave aan de armen en in welke sub- unissie verschillende richtingen verte- genwoordigd zyn. De moordaanslag in den Duitschen trein. Naar de Tel. verneemt, is de toestand van mevrouw Ruben en haar dochtertje vooruit gaand. Indien zich geen complicaties voor doen, hebben de geneesheeren alle hoop op bekjpr herstel. Intusschen zullen beide slachtoffers, wegens de zeer ernstige sche delfracturen, nog geruimen tyd in het zie kenhuis te Schtittorf moeten blyven. GEMENGDE BERICHTEN. Ernstige brand te Groningen. Gisterennacht om halfeen ontdekte de po litie brand in het groote graanpakhuis „De Groninger Silo" .toebehoorende aan de firma De Boer en Schuitema. Het pakhuis was K< net Kerkconcert te geven door Mevr. A. Noordewier—Keddingius, sopraan en de heer A. B. H. Verhey, orgel en de heer M. Noordewier, fluit, zal in de St. Janskerk plaats hebben op 28 September a.s. Verlichting van Heerenstraat en Oost- en Westhaven. Naar wy vernemen' zal de Oost- en Westhaven en ook dè Heerenstraat op Donderdagavond b September wederom worden verlicht. In de Heerenstraat zal een muziekorps zelfs de feestvreugde nog verhoogen. Scheepvaart door de Mallegatsluis. Gedurende de maand Augustus kwamen ei door de Mallegatsluis 1306 schepen met een inhoud van 147002 M3., 3137 stoom schepen inhoudende 207.887 M3. en 9 hout vlotten, uitmakende 45 koppels. Volksgaarkeuken. In de Volksgaarkeuken werden Augustus verkocht in de zaai 3826 por- tiën, afgehaald werden er 535 in totaal 4361 portiën. Kerkconcert St. Jan door Duitsche Studenten. Om by het binnenkort aanvangende nieuwe Semester, de Studenten, zonder Al te groote iinancieele offers/ in staat te stel len hun studiën voort te zetten, dit concert door de Akademische Vereinigung Mar burg, aldus Ds. Byl in zyn sympathieke en diepgevoelde korte toespraak even voor het einde, vooral ook beoogende de collecte aan den uitgang in de mildheid <ier bezoekers aan te bevelen. Van harte hofén we, dat de geldelijke re sultaten evenredig zullen zijn aan de artis tieke; dan kan er tevredenheid en blijdschap zyn in de harten dezer Duitsche dames en heeren, die de nood van hun land hierheen gevoerd heeft, om ons te bieden een keur van „Geistliche Abendmuaik". Louter wer ken van Bach, zoowel van den beroemden In de gisteren vergadering van den Raad waren voorzitter woordig de heero Jelderen v.b., W. C. van Kleef vJk, uyt v.b., E. Gul- demond a.r., J. itendorst a.r., D. Mesman ar., G Ier Wolf a.r., P. Loef- chr.-hist.,/A. i. hist., A. Brand r.k., H. A. Boekr Th. A. Houdijk r.k., en KI. V< De Voorzitter o] vergadering met olgende rede is tot de afdoe ning der agentia o an wensch ik ook van deze plaats et aan datgene, wat volk oorzaak van Waar wy aan den feestviering, waart le bevolking van plaats gichjt, waar Boskoop naar bulteC Fhuldeblijk aan H. M. de Koningii treffende wyze woord te wijden s Nederlandsche oote vreugde is. nd staan vi blijk gaf van zijn vereering voor ons shuis, is het mij een behoefte met u hier te gedenke vroeger tijden, Vorstenhuis aan N Het is niet nood isomming te ge ven van de feiten, dat in het vroeg tusschen Oranje en nd werd gelegd, een band, die in der eeuwen tel kens werd versterl it alles is u kend. Onze historii n gansch zijn, en de beste schreven zijn geble Iranje en Ni land niet een een wel wy allerminst eden willen geten, want zijn historie lief niet alleen staren lyas, maar alleen zien op wat Als ons volk zk om ft«Dfc vieren, dan doe%ï!^tWin de eerste eid aan en diépe dezer gemeente le goede, dat in nu nog in ons is geschonken. ie hebben geleid, die innige band Alle leden leggen vervolgens de gebruike lijke eeden af, met uitzondering van de hee- n W. C. van Kleef en KI. Verkade. De- legden de beloften af. De Voorzitter sprak allen een hartelijk welkom toe, en riep aller medewerking in om mede te werken tot behoud van den goe den toon en goede orde in de vergaderingen. Moge er al eens verschil van inzicht zyn, ;n verschil dat wel eens leiden zal tot in- imen van zeer onderscheiden standpunt, laat dit toch6 nimmer reden wezen om niet volle waardee ring toe te kennen aan de overtuiging van andersdenkenden. Tot wethouders worden benoemd beide et 7 stemmen, de heeren E. Guldemond i J. van Gelderen, de laatste aftredend. De Voorzitter wenscht beide geluk met hun benoeming niet alleen persoonlijk, maar meent het tevens te mogen doen, namens den Raad. De heer van Gelderen kent hy al als een man van zaken doen. En ook de heer Guldemond, die al zooveel jaren raads lid is, zal in dezen zyn vertrouwen niet be schamen. Spreker hoopt een goede samen werking in de vergaderingen van B. en W. Tot leden van de Commissie voor onder zoek der gemeente-rekening 1922 en begroo tingen 1924 worden na verschillende stem mingen gekozen de heeren J. Spruyt, J. J. Grootendorst en A. Nyhof. Tot gedelegeerde in het bestuur der bouwveveeniging „Onze Woning", wegens aftreding van den heer P. K. G. Loef, wordt gekozen de heer (J. J. van der Wolf. By de behandeling van het volgende punt, w. benoeming van drie leden der raads commissie voor de financien vroeg de heer Loef om dit uit te stellen tot eén volgende ergadering, aangezien het besluit tot de Instelling daarvan is genomen door den lad in zyn oude samenstelling. Na eenige discussie werd het voorstel Loef verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Tot leden dier commissie worden vervol- •-ns benoemd de heeren D. Mesman, A. rand en W. C. van Kleef. B. en W. bieden ter voorloopige vaststel ling aan de gemeente-rekening over 1922, met daarby behoorende bescheiden. Een en ander wordt gesteld in handen van de commissie tot het nazien der reke In handen van den Burgemeester werd door de leden de eed of belofte afgelegd. De Voorzitter sprak er zyn vreugde over uit dezelfde heeren weer te mogen begroe ten die getoond hebben in de afgeloopen periode de belangen der ingezetenen te heb ben gediend, zoodat hun mandaat is ver nieuwd. Belangtyke vraagstukken als de waterleiding wachten de leden in de ko mende periode, waaraan allen reeds ..ebben Hy wenschte hen veel yver toe en goede samenwerking. Aan de orde kwam de benoeming van 2 wethouders. De heer Scheer meende, met alle waar deering voor het beleid van B. en W., dat het gewenscht en billyk was een linkochen wethouder in het college van B. en W. op te nemen en wees op de nieuwe samenstel ing van Gouderak, waar by een linksche meerderheid een reclitschen wethouder is be rt meerdere evenredig Kaptein (V.B.) en C. Schaikwyk herkozen. (R.K.) De heer v. d. Berg wilde eerst de lm burgemeester benoemd zien. Uitgebracht werden op de heeren Grave- iand 4, Reneman 2 en v. d. Berg 1 stem. jemd weixl aldus de heer M. Graveland, die de benoehiing aanvaardde. Als 2e wet houder verkreeg de heer v. d. Berg 4 en de heer Reneman 3 stemmen. Ook de heer v. u. Berg nam de benoeming aan, zoodat ook dit college in zyn oude samenstelling is ge- geweest. Hoe volk, als 1 willen wy plaats om wat schiedde, maar het bijzonder de zegens like ons deel wa ren gedurende de li jaren, het tijd perk, waarin onze f Vorstin regeerde. Ook nu zijn de tijdjonker voor land en volk, en de m® ter, maar wij bljjvi dat all« «-"zien daarby met 'oretin, want het van den Oran- nacht van don- van het leven op een betere vertrouwen op naar was toch altijd jestam ,die ons v< kerheid naar den terugvoerde. En wat is er niet wij zien op wat landen en onder De verwoesting ons bespaard. De aanzwellende •estorm brak te gen de muurvaste b ons Konings huis. En zoo staat «en volk nog, wel geschud n**W|pken, sterteer het verle wel j i worden i Iken gebeurt oorlog bleven De Voorzitter doet mededeeiing van de ingekomen stukken. Vervolgens heeft de uitloting plaats van 17 obligaties ad. 1000.van de leening van ƒ225000.— en 3 obligaties ad 500.— en 1 obligatie ad ƒ100.van de leening van 54000.—. By de rondvraag wees de heer Boekraad op, dat de werkloosheid grooter afme tingen gaat aannemen, en drong op het in studie nemen van plannen voor productie ven arbeid aan. De hêer Spruyt vroeg om een wijziging van de politieverordening, in verband met het toenemend verkeer van automobielen in de Dorpstraat. De heer Brand vroeg waarom de laatst aangestelde brugwachter een lager tracte- ent geniet dan de vorigen. De heer Verkade drong eveneens ojp werk verschaffing aan, aangezien er reeds een 50-tal werkloozen zyn. Bovendien werkt de bedeeling de arbeidsschuwheid in de hand. De Voorzitter ptwoordde, dat hem be kend is, dat de werkloosheid hier grooter wordt. Hy ontveinst zich echter niet de groote moeite om productieven arbeid te vinden. In Boskoop heerscht echter inder daad arbeidsschuwheid .Spreker illustreert dit met enkele voorbeelden, o.a. een onge huwde jongen, die hoewel werkloos, weiger de arbeid te aanvaarden in Frankrijk. Hij zou een inkomen krijgen van 250 francs per maand, benevens kost en inwoning. Hij had geen zin. En hy had hooren vertellen, dat het eten er niet zoo lekker was. En het was zoo ver weg. Wijziging van de politie-verordening in zake het verkeer is noodzakelijk. Reeds was hij voornemens om met voorstellen te ko men. Maar om de juiste regeling te vinden is moeilijk. Het tractement van den pas aang es telden brugwachter is inderdaad lager dan dat van de vorigen. B. en W. meenden juist ia den ran den Raad te handelen, indien zy nieuw aan te stellen personeel op een lager bedrag bezoldigden dan het reeds in dienst zijnde personeel. HAASTRECHT. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam gisteren middag in zyn nieuwe samenstelling byeen die ongewijzigd is d!an den vorige. De voorzitter wenschte de beide wethou ders geluk en memoreerde de aangename samenwerking. Mede namens den heer Graveland dankte de heer v. d. Berg voor de waarxleerende woorden van den Voorzitter en ook van den heer Scheer als spreker van links. Hy meen de echter dat de heer Scheer te voren be sprekingen had moeten houden, maar niet in deze vergadering met een pleidooi te ko men voor een linkschen wethouder. De heer Scheer antwoordde dat het bij links niet om het beleid ging. Ook niet voor de V.D., maar om de fractie van 3 in B. en W. te doen vertegenwoordigen. In een persoonlijk en serieus gesprek is tusschen den wethouder v. d. Berg en hem wel degelijk over de samenstelling gespro ken. Dit bracht de zetel van den heer Gra veland in gevaar. Het coalitieverband werd dus niet verbroken. De heer Graveland zeide dat zyn party geen gevaar duchtte. Hiermee was dp heer Reneman het niet eens en onderschreef de bedoeling van den heer Scheer. De notulen van de vorige vergadering wei-den goedgekeurd. Op een missive van den spaarbank tot erhoogmg der rente werd op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Van Ged. Staten was ingekomen goed keuring inzake tap verbod, Vleeschkeurings- verordening en Ryksuitkeering naar het zielental ad 4867.0894. Werd voor ken- De rekening en verantwoording van de „Knegtsbosse" zal door de heeren Reneman en Dogterom worden nagezien. Goedge- keurd werden de rekening en verantwoor- ding van het Armbestuur van Roozendaal Voorloopig werd vastgesteld de Gemeente rekening dienst 1924 met Gewone ontvangsten ^72.326.054 BEKKEN WO Li DE. Dinsdag 4 Sept. j.L werden in de open bare vergadering van den gemeenteraad ulnier beeetligd de opnieuw nerkozen raausieuen. lot wetiiouders werden herkozen de hee- ien G. uuüenes en Al. van Lorp. De ge- nieentereaening werd aangeboden voor 1922 en begrooting 1921. Tevens werd vastgesteld een wyziging in de verordening tot heffing plaatselijke inkomsten belas ting. 4 Le Raad keurde goed om uit de gemeen tekas ct. voor ieder sohoolkind te beta len voor het te houden schoolfeest. >V ADD1NXVEEN. Gemeenteraad. Le Raad dezer gemeente kwam Umsdag- voorzitteraohap van den heer voltallige zitting byeen. ia opening der vergadering worden eerst landen van den voorzitter door de leden de by de gemeentewet gevorderd wordende eeden oi beloften en verklaringen afgelegd. Le Voorzitter gaf een korte resumtie an hetgeen gedurende de vorige 4 jaren s voorgevallen en wenschte de laden van den nieuwen raad geluk met de aanvaar ding van hun ambt, zoowei als met het ver trouwen dat de burgerij in hen als hare ertegenwoordigers heeft gesteld en hoopt dat allen hun beste krachten zullen geven aan het behartigen van de belangen van Je werd vastgesteld op de volgende bedra gen: bedrag der werkelyke ge wone ontvangsten f 276266,91 bedrag dur werkelijke bui tengewone ontvangsten f 161969,014 Totaal 1438216,92 4 bedrag der werkelyke ge wone uitgaven f 239620,67 bedrag der werkelyke bui tengewone uitgaven f 180698,31 Het verslag van de vergadering van 26 Juni j.l< werd goedgekeurd. De heer Falia nie drong op spoediger toezending van het erslag aan. De Voorzitter stelde den raad vervolgens n kennis met de volgende ingekomen stuk- :en: le. Een besluit van den raad van Voor hout inzake artikel 244a van de wet. Aangenomen voor kennisgeving, 2e. Een missive van Ged. Staten dezer provincie betreffende goedkeuring raadsbe sluit tot het voeren van een pfocedurc te gen de firma v. d. Meer te Rotterdam en Varekamp's motorbootdienst. Ter uitvoering aan B. en W. 3e. Een missive van den Minister van Arbeid betreffende onbewoonbaar-verklaring van woningen. Voor kennisgeving aange- uitgaven 69.006.414 Saldo 3.319.64 Buitengewone ontvangsten ƒ35.086.631 uitgaven ƒ23.814.85 Saldo 11.270.68 Van fle rondvraag werd gebruik gemaakt door den heer Van Dijk om een onderzoek in te stellen naar de spuit van Roozendaal. De vergadering werd daarna gesloten. Noodsïachting. Bij den landbouwer W. Dogterom alhier is een varken uit nood geslacht en vooi de consumptie afgekeurd. Het is onder politie- Wegens ziekte van den heer Ypma is aan de Byzondere School een tydelyke onder- ijzeres benoemd, namelijk mej. 1 van Noortwyk. GOUDERAK. Ds. M. B. Verkerk zal hedenavond op- eden in de Ned. Herv. Kerk alhier, ter herdenking van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Ter gelegenheid van net 26-jarig regee ringsjubileum van H. M. de Koningin zal morgen een schoolfeest worden gegeven voor de kinderen van de O. L. school. Te 124 uur n.m. zullen de feestelijkheden een aanvang nemen, en zullen de kinderen in op tocht gaan door de gemeente, daarna ge- tracteerd worden, vervolgens zyn er kinder spelen om prijzen. Het geheel zal opgeluis terd worden door de muziekvereeniging Cecilia, alhier. STOLWIJK In de gisteren gehouden raadsvergade ring had de installatie plaats van de nieuw gekozen raadsleden. Daarna kwam aan de orde de verkiezing voor 2 wethouders. By <ie eerste 4 stemmingen werden uitge bracht op C. Graveland 3 St.. M. Verdoold 3 at., 1 st. blanco. Na loting werd geko- M. Verdoold. 2e stemming C. N. Dog- 3 st., T. Dekker 3 st., 1 blanco. Na stemming verkreeg C. N. Dogterom 2 st., T. Dekker 3 st., zoodat w^ gekozen T. Dekker. Beide heeren zouden de benoe ming in bedenking houden. De heer Verdoorn is dus niet als wethou der herkozen. REEUWUK In de gi stenen gehouden raadsvergade ring werden de aftredende wethouders J. 4e. Een missive van Ged. Staten betref fende reclame hoofdelyken omslag A. Kroes. Voor kennisgeving aangenomen. 5e. Een missive van denzelfden, waarby de ontvangst bericht wordt van de verorde ning tot 16e wyziging van Ue algemeene politieverordening. Voor kennisgeving aan genomen. 6e. Verzoek va» den heer L. Goudkade. om met ingang va» 1 November a.s. eervol ontslagen te worden uit de betrekking van onderwyzer aan de school aan de Brug. Het ontslag wordt tegen dien datum eervol ver leend. 7e. Verzoekschriften van J. Zwygers en R. van Eyk betreffende noodslachtingen. Aan B. en W. om advies. De voorzitter stelde hierna aan de orde de verkiezing van 2 wethouders en wel de eerste plaats ter voorziening in de va cature B remmer. Er werden uitgebracht 13 stemmen, en wel 8 op den heer D. Bremmer Jzn.. 1 op den heer Fafianie, 1 op den heer Herfst en 3 blanco. in de vacature J. G. Herfst werden uit gebracht eveneens 13 stemmen en wel 9 op den heer Herfst, 1 op den heer Visser en in blanco. Tot wethouder zyn dus gekozen de aftre dende heeren D. Bremmer Jzn. en J. G. Herfst, die beiden de benoeming aannamen. Daarna stelde de voorzitter aan de orde de benoeming van onderscheidene raadscom missies. De uitslag was dat benoemd werden a. tot leden der commissie van by Bland in het beheer der gemeentebedryven de hee ren Vis, van Lange en Zoethoutmaai b. tot leden der financieele commissie de heeren van der Hee (voorzitter), Galama en Fafiani. tot leden der bouwcommissie de hee ren Visser (voorzitter), Tol en Both. d. tot leden van de verordeningencommis sie, waarvan de burgemeester ambtshalve voorzitter is, de heeren Barbier, Visser Jonkheid. e. tot leden van de commissie voor .ie werkverschaffing de heeren Fafianie. Vis ser en Zoethoutmaar. Vervolgens kwam aan de orde de benoe ming van een voorzitter van het burgeriyk armbestuur. Uitgebracht weiden 13 stemmen, waar van 7 op den heer D. Bremmer Jzn. 1 cp den heer Fafianie. op den heer Herfst en 1 op den heer Jcnkheid. Alzoo werd be noemd de aftredende voorzitter de heer D. Bremmer Jzn. Het voorstel van burgemeester en wethou ders om den verbindingsweg tusschen Kerk- weg en Noordkade te noemen Oranjejaan en de straat bezuiden de Emmastraat l'rins Hendrikstraat werd aangenomen met 9 te gen 4 stemmen. Tegen stemden ie heeren ran Lange, Tol, Fafianie en Barbier. De voorzitter stelt verder aan de orde de behandeling van de gemeenterekening van het dienstjaar 1922. De financieele commissie heeft 'loze re kening nagezien en in orde bevonden en adviseerde tot goedkeuring, nadat enkele verlangde nadere inlichtingen zijn ver strekt. De raad keurde zonder discussie of hoof delijke stemming deze rekening goed, die Totaal f 420218,88 Nadeelig saldo f 16839,294 l>e voorzitter stelde verdei du oitse de begroeting van het burgeriyk armbe stuur voor het uieustjaur 1924, niet voor stel tol veiMeeuing van een subsidie uit de gemeentekas groot f 12600, lieze begrooting werd door den raad goedgekeuid. riet outwerp-üesiuit van B. en W, een rekening-courant overeenkomst aan te gaan niet de Boerenleenbank in verband met beëindiging van liet contract met Centrale Boazbunk te Utrecht weid hierop aangenomen. Nadat een wyziging van de begrooting der gemeente door den rami weid goeiige keuiti sloot de voorzitter de vergadering en ging de raad over in besloten zitting ter bespreking van de bestrydiag van eventueele werkloosheid in den komenden winter enz. De oude en de nieuwe Raad. De oude Kaud is heengegaan, de nieuwe is gekomen. En met den nieuwen Raad ia tevens gekomen een nieuw bestuur der ge meente. Want, waar niet minder dan leden in den nieuwen Ruad niet zyn terug gekeerd, wier plaatsen door anderen zyn ingenomen en daarby vertegenwoordigers van nog niet vertegenwoordigde groepen, hebben zitting genomen, daar mag gerust van een nieuw bestuur worden gesproken, zulks te meer nu het wethoudcrscollege gis teren is uitgebreid en een gansch andere bezetting heeft gekregen. De stembus van 23 Mei 1923 heeft reeds over de samenstelling van den nieuwen Raad beslist, maar de oude leden hadden nog tot September zitting.Thans is hun dienst- tyd geëindigd, hun plaatsen zyn ingeno men. Op dit moment wyden wy vooral gaarne een woord van byzondere erkentelykheid aan den afgetreden nestor in dienstjaren, den heer J. van Galei. Er is niemand onder den ouden of den nieuwen Raad, die kan bogen op een zooda- nigen staat van dienst als de afgetreden wethouder van Galen, die geineend heeft zyn taak thans te moeten beëindigen. Men kan natuurlyk in appreciatie verschillen over de waarde van de daden van den heer van Ga len gedurende de byna 30-jarige periode, die hy zitting had, maar, by dat verschil, zal toch ieder die onbevoordeeld zyn meening wil zeggen, moeten erkennen dat de Raad, dat de Gemeente Gouda door het uittreden van wethouder van Galen een man van beteekenis mist, die veel, zeer veel voor de gemeente heeft gedaan. De heer van Galen moge niet een raakkelyk man zyn geweest, stroef in uiterlyk en in optreden, zich met vlot gevend, hy was een man van sta-vast, iemand die als anti-revolutionair aan zyn principe vast hield, die er niet van hield te coquetteeren met het kiezersvolk, maar die eenvoudig zei: zoo ben ik, zoo denk ik over, en wilt ge my zoo niet, dan neemt ge een ander. Zoo was de figuur van wet houder van Galen in den Raad. Het spreekt van zelf, dat deze houding, die vaak op de meest scherpe wytze werd gedemonstreerd en niet in 't minst tegenover zyn eigen par- tygenooten, hem heel wat onvriendelyke momenten heeft bezorgd, maar daaraan stoorde hy zich niet, wanneer naar zyn nveening het belang der gemeente een dus danig optreden vorderde. En dit moet gezegd wethouder van Galen toonde zich steeds een eerlyk man, en zyn met kracht verdedigde overtuiging heeft steeds, ook by zyn tegenstanders res pect afgedwongen. Voor datgene wat wethouder van Galen naar zyn volle overtuiging in tal van func ties in het belang der gemeente heeft ge daan, zy hem openlyk alle hulde gebracht. Het moge hem gegeven zyn ook buiten den Raad die belangstelling te behouden voor alles wat de gemeente aanbelangt, als waarvan hy in den Raad taliooze malen heeft getuigd. Een andere nestor, maar alleen in jaren, is mede niet in den Raad teruggekeerd Deze, de heer Oosterling, op vry hoogen leeftijd nog tot het lidmaatschap van den Raad geroepen, heeft daarvan slechts korten tyd deel kunnen uitmaken. Maar m dien tyd heeft hy zich geweerd op een wyze, die wy niet genoeg kunnen waardeeren. Hy behoor de, evenals de heer van Galen, tot hen, die niet om kiezersgunst vroegen en daaraan ook is het te danken, dat zyn herkiezing in den Raad niet mogelyk is geweest Een ander uitgetreden* ,de heer Kolyn, was reeds door zyn kiesvereeniging op zoo danige plaats gesteld, dat zyn verkiezing on- mogelyk werd. Dit uitgetreden lid heeft in den Raad vaak van zyn welsprekendheid doen genieten. In dat opzicht is geen hem de baas geweest. Maar zyn schoon gefluit heeft niet kunnen bewerkstelligen, dat aan zyn woord gezag werd toegekend. De andere uitgetreden leden zyn of te kort in den Raad geweest of te weinig op den voorgrond getreden, dat daarvan thans kaa worden gewaagd. En nu de nieuwe Raad. Er zya onder hen oude bekende, maar ook nieuwe gezlci.ten. En onder hen is ook een vrouw. Me vrouw KiessNoothoven van Goor u ds eerste vrouw, die in den Goudschen Raad zitting neemt. Dit is een evenement in ée geschiedenis onzer stad. Het moge Mevrouw Riet» gegeven sya zich aan de taak 41e xy op ziqh heeft geno men, en die haar vader eerdei jaren ang 0 op zoo hoogst verdienstelijke wyze heeft vervuld, te geven met volle ambitie, ook al zal de vervulling vaak moeilijk zyn. Mogen de bloemen, haar by haar intreden in den Raad geboden, het symbool zyn eener goede harmonie. Aan voorspellingen in welke richting deze Raad zal gaan, zullen wy ons maar met wagen, hoewel daartoe wel eenigen grond is. Gisteren toch hadd«m de wethouder--be noemingen plaats. Allereerst besloot de Raad het aantal wethouders van 3 op 4 t* brengen. De eenige argumentatie daarv oor, die is gehoord, was de evenredige vertegen woordigmg naar de levennbeginselen der verschillende groepen Zóó sprak althans Dr. Huffman. Maar Dr. Huffman vergat, dat in den nieuwen Raad er nog twee grocpea zyn bygekoinen; volgens de zuivere argu mentatie van Dr. Hoffman zouden er dan èn voor de Chr. Hist., èn voor de Chr. So ciale èn voor de V. D. groep elk nog een wethouder moeten zyn. Maar Dr. Uoftinas vergist zich wel eens meer; juist aan die vergissingen dankt Dr. Hoffman waarschyn- iyk zyn niet-herkiezing als wethouder. Maar al zouden er werkelyk 4 wethouder» noodig zyn, daarvan zyn wy ullermintt overtuigd - dan vragen wy ons toch af waar deze Raad heen wil? Van de a. r! groep was toch op grond van persoonlyke kwaliteiten de heer Jongenburger de aangewezen man geweest en de heer Muylwyk is gekozen een verkiezing die naar ons ter oore ik gekomen, in stryd is met den wensch jler aadsfractie, maar die in de a.r. kiesvereem ging op het laatste oogenblik is doorgelat, alleen uit persoonlyke voorkeur. Een der gel yke manier van doen is hoogst bedenke lüjffm zeker niet in het belang der gemeen te. De heer Muylwyk moge een niet-onvi i dienstelyk raadslid zyn, voor een wethou derszetel kan hy toch niet de aangewezen man worden geacht. Het is toch ook weinig verheffend, dat in den Ruad een stryd oih een wethouderszetel tusschen twee leden eener zelfde party wordt gestreden. Veel bedenkelykcr is nog de wethouders- keuze van den heer Koemans. Wy behoe ven wel niet te zeggen, dat deze keuze naai onze opvatting een zeer groote fout is, maar voor de r. k. groep is ze een slag in gezicht. Een buiten de officieeie aaube eling van politieke en geestelyke adviseurs om gekozen lid ziet zich tot wethouder ver kiezen door de hblp der soc. democraten Het is byna niet denkbaar, dat iemand, die zich tot de r.k. groep wil rekenen, een derge lyke benoeming zou aanvaarden! Er ia door den heer Koemam beraad gevraagd; Wie weet wat gebeurt! Het was bekend, dut de sociaal-demoers ten thans een wethouderszetel zouden heb ben. Dat daarvoor de heer Lafeber de uaa gewezen man is geacht, verheugt una. Do heer Lafeber is een kalme bezadigde per M.onlykheid, wiens woord steeds zakalyk was, al was het wat scherp. Wethouder IJsselstyn is gebleven; met 29 van de 21 stemmen is hy gekozen; daaruit blykt, dat de Raad hem waardeert Een hul de, die ten volle is verdiend. Wy vragen ons af, wanneer we de samea stelling van B. en W .nagaan, is het moge lyk dat dit college practisch werk aal kun nen verrichten, dat bevrediging schenker: kan, en dat het allernoodcakelbkzt is? Op dit oogenblik willen wy die vraag oog onbeantwoord laten. W y bieden a« tei overdenking aan. Voor «leze zitting was «Ie belangstel Bias enorm; het aantal bezoekers was zoo giooi dat zy eikander verdrongen om op da tri bune te komen met het gevolg, dat d*~« met gewekl moest worden gesloten, t- moest zelfs politie worden :rerequiree^l on. in de vestibule de wachtenden tot de orda te brengen. Wat gisteren plaats had, toont wei «te noodzukelykheid aan. dat slechts «en l paald aantal bezoeker* tót de tribune hoort te worden toegelaten. I» «lat aantal in' «1e vestibule aanwezig, «tan moeten de a>ak ren worden afgewezen. Zoo is het ook elders. Vuistgewehl moet niet worden gebruikt. LAATSTE BERICHTEN. De ramp in Japan. LONDEN, 4 Sept. Volgens direet* be richten uit het Oosten is hét aantal disxteo te Yokohama 130.000 De Britschc Consul is onder de slacht offer». j DEN HAAG, 5 Sept. Het Ministens van Buitenl. Zaken heeft telegrafisch be richt ontvangen «lat de leden der Neder landsche Legatie in Tokio in veiligheid njti MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. WOERDEN, 6 Augustus -28. Aanvoer 391 partyen. Prys Goudsche Kaas le soort f46—66, 2e soort f42—46; le soort met Rijkamesk f43—62. Handel matig TELEGRAFISCH WERRBERK Hi Matige westeiyke tot noord-.westc.ijke wind, afwisselend bewolkt in het noorden aanvankelijk nog eenige regen zelfde tem peratuur

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2