Blad. 3 q NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Donderdag 6 September 1823 No 15330 V. K. F. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen k w ■i Vinfaelie. wnstratie het £OON 62" Jaargang. m—mmüIW» HET GELUK DER RIJKEN (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Het Grieksch-ltaliaanscti conflict. ibrleken KEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BUITENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. 47) een waardeer i ■eplomboordo sakken eren, k j es. te hd>ben ingepalnul!” klonk hét mengen toon uit den hoek, Volgens berichten uit Eaeen heeft de geal- lieerde Rynlandconunissie <het teekenen op de goudleening van het Duitse he ryk ver boden, omdat zij ten doel heeft het lijde lijk verzet te steunen. Eventueele betalin gen voor inschrijving zullen in beslag wor den genomen. OUDA. 676 34 garandeerd zuiver ouden Medaill Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. stand, welke is uitgebroken in Turkestan, waar de vroegere Turksche hoofdofficjer Selim Paella alle Russische Mohammedanen tracht te vereenigen, om Boechara, Tsjiwa en Turkestan van de communistische over- heersching te bevrijden. UbirSCHLANb. De eerste noodgeldbiljet ten van 1 mil- hoen mark zijn thans door de Duitsche ryksspoorwegen uitgegeven. Bovendien heb ben enkele andere spoorwegdirecties even eens miilioenenbiljetten in omloop gebracht, die echter slechts geldig zijn aan de sta- tionskaasen Ihnnen het betrokken spoorweg- district. Gisteren werden op de Berlljnsche levens middelenmarkt betaald voor kalfsvloesch 2.6 millioen, varkensvïeesch 3.6 millioen, vet 3-millioen, boter 4.2 5 millioen. Vanai heden kost het „vrije'' brood 1.060.000 mark. Te Keulen kost hetzelfde brood 1.660.000 mark. Een nieuw betaalmiddel. Het Berl. Tagebl. schrijft, dat de bespre kingen over de verschaffing van een betaal middel met een bestendige waarde in vullen gang zijn. Volgens het blad zouden in hoofd zaak twee plannen besproken worden, n.l. een plan tot uitgifte van roggebiljetten en een betreffende de uitgifte van goudbit jet- ten door een nieuw op te richten goudmark- bank, waarvan het kapitaal circa 200 6 261 millioen goudmark zou bedragen, betaalbaar iir’ goud of deviezen. De uit te geven bil jetten zouden behalve door de het kapitaal vormende deviezen en goudwisseis ook dooi credietwaardige kringen wórden gegaran deerd. Verder wordt ook aan een subsidie garantie van industrieels en landbouwkrin- gen tot een bepaalde hoogte gedacht. Volgens de Berl. Lokalanz. vond giatcren- namiddag in het ryksministerie van fiaan- ciën een bespreking van de kwestie van de verschaffing van een betaalmiddel met een bestendige waarde plaats, waaraan toonaan gevende Duitsche oeconomische kringen deelnamen. vreemd was, dat Markoe na den moord zich ongestraft by de Grieksche militaire posten aan de grens kon ophouden. Een Albaneesch officier verklaarde 29 Augustus, dat een vertrouwd persoon hem verzekerd heeft, dat de .Grieksche autoritei ten den ochtend van den moord op de plaats van de misdaad zeven gewapende indivi duen gezien hebben in Grieksche uniform, maar zonder onderscheidingstekenen en zonder kepi. Deze zeven lieden zullen- waar schijnlijk de moordenaars zyn. Naar uit Dresden wordt gemeld is (laai de internationale vrouwenliga voor vrede en vrijheid bijeengeroepen en geopend. Ver tegenwoordigd zijn Engeland, Frankrijk, Hongarije, Zweden, Oekraine, Tsjecho-Slo- wakjje, Estland en Duitschland. Hester zat. Swithta hoorde scherp, als iemand hem aanviel. „Wat is dat?” reide hij. „Ik De Albaneesche Regeering heeft in ver band met de gespannen verhouding tusschen Italië en Griekenland de Grieksch-Albanee- sche grens gesloten. Zy heeft tevens gepro testeerd tegen het Grieksche antwoord waarin gesproken wordt van Albaneesche benden. Het Grieksche antwoord, zoo zegt het Albaneesche bericht doet de veront waardiging tegen de Grieksche barbaarsch- heid stygen. Volgens te Riga ontvangen berichten uit Rusland hebben de door de sovjetregeering verordende graanrequisities een grooten opstand tegen het bolsjewistisch regime verwekt onder de boeren in de districten ten Zuiden van Odessa en van Kaukasië. Deze actie schijnt samen te gaan met den op- Nu de dollar gisteren ’den ófficieelen koers van 20 millioen heeft bereikt, kondi gen de autoriteiten opnieuw radicale maat regelen aan om een verere daling van de markt te vermijden. Op het ryksdeparte- ment van economische zaken werd in te genwoordigheid van gedelegeerden van het ryksdepartement van financiën en van de rijksbank een bespreking gehouden, waarin de mogelijkheid wer - overwogen van alle buitenlandsch'e betaalmiddelen in beslag te nemen. De regeering wil in elk geval trach ten, een zoo groot inogelyk fonds buiten- landsch geld in haar bezit te krijgen, aan gezien zy zulks noodig heeft om de actie ten gunste van de mark te kunnen voeren. Tevens wil men maatregelen treffen, die den export-handel zouden bevorderen. Ver schillende beperkingen in den uitvoerhan del zullen worden opgeheven. Tevens zal de controle op den invoer worden verscherpt. In de gemeente Oelde moeten de leerlin gen een pond boter per maand als school- geld betalen. De leerlingen uit andere dot- jg pen moeten meer betalen, namely k 40 pond rogge. Wie zich poedert kan niet in het zweet des aanschijns zijn brood verdienen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaai ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad 8.8$ Abonnementen worden dagelijks aangenomen eau ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjr dagelijks geopend van 96 uur.; Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545 krankzinnigheid voor; de krankzinnigen sprongen in dë rivier, waarin ontelbare li chamen ronddi-yven. Verscheidene bruggen stortten onder het gewicht der vluchtelin gen in. De parken zyn overvol. De men- schen verkeerden in eeji paniekstemming en liepen ouden, zieken en kinderen onder den voet. ■ELGIE. Op 1 October zal te Brussel een confe rentie van het internationale instituut voor de statistiek worden gehouden, die waar schijnlijk een week zal duren. Men zal kwesties nopens de statistiek van den in ternationalen handel, de landbouw, de in dustrie en de scheepvaart bespreken. De Blykens een van onzen gezant te Tokio by het Ministerie van Buitenlandsche Za ken ontvangep telegram uit Karnizama, ge legen in de bergen, zyn de families Thor- becke, Snellen, Ebbinge Wubbe, en de heer Besier in veiligheid. Omtrent mevrouw Be- sier (met een kind) en omtrent de families Feenstra, Kuiper en Visser, die allen te Yokohama vertoefden, is nog geen bericht ingekomen. Dfe consul te Kobe is naar To kio vertrokken. De schepen „Tjileboet" en „Tjisalak” verleenden bijstand aan de vluchtelingen. de glim- daaronder rithin bekoorljjker dan ooit. Hij lij zag het: ze zou zyn raad aan- Volgene de laatste raming bedraagt het aantal slachtoffers van de vreeselyke ramp m Japan c.a. 240.000 dooden en 450.000 ge wonden. Volgens een bericht uit Osaka zyn de Britsche, Amerikaansche, Nederlandsche, Bransche en Chineesche legatie totaal ver woest. Groote schade is toegebracht aan de Italiaansehe ambassade, en de Duitsche, Zwitsersche, Poolsche en Tsjecho-Slowaak- sche legaties zyn gedeeltelijk verwoest. Er zyn geen verliezen aan menschenle- vens onder 't personeel van de ambassades en legaties te betreuren. Het door de aardbeving getroffen gebied strekt zich ,met Yokohama als centrum over 140 myl van het Oosten naar het Westen en 110 myl van het Noorden naar het Zui den uit. Ruw berekend, is de oppervlakte dus 15.000 vierkante mijl. Dit gebied om vat vijf groote steden en 33 provincies. De totale bevolking van het gebied bedroeg on geveer 7 millioen zielen. Ongeveer 70 per cent van de steden en dorpen in het gebied zyn verwoest. Yokohamais vrywel geheel, Tokio voor drie kwart verwoest. Officieel wordt gemeld, dat de branden te Tokio Maandagavond gebluscht werden. Een vluchteling beschreef Tokio in zyn huidigen toestand als een ware hel. De temperatuur is er 100 graden Fahrenheit. Water en le vensmiddelen zyn nog zeer schaarsch. Er is per dag maar één brood voor elke drie personen. Ongeveer 10.000 vluchtelingen hebben den dood in de vlammen gevonden by den brand van de militaire kleeding fabriek. Al het geld en de waardepapieren van de Japansche Bank zijn gered. De lyst der leden van het keizerlijk huis, die gedood zijn, bevat de namen van drie prinsen en twee prinsessen. Het gerucht, dat burggraaf Takahasji en andere leden van de Sei Joe Kai party verpletterd wer den gedurende een party vergadering, blykt onjuist te zijn. De burgemeester van Tokio wordt vermist. De Japansche regeering heeft een bedrag van 900.000 pond sterling aan het hulpverleeningsfonds geschonken. Volgens mededeelingen van een oogge tuige van de verschrikkingen, te Tokio stier ven verscheidene vluchtelingen tengevolge van de hitte, door den brand veroorzaakt. Er deden zich verscheidene gevallen van Toen hem werd gezegd, dat het een over dekte plaats werd, met planten in het mid den, wendde hy zich tot Irene: „Dit verspillen aan planten? Neem myn raad aan, en plaats er een biljart!” Irene glimlachte. Zy had haar voile op geslagen en als de kap van een non over haar voorhoofd getrokken, en lach MM haar donkere oogefi scheefl^vi kmkteH ij nemen. Hy had weinig te zeggen over de ont vang- en de eetkamer, die hy als „ruim” beschreef; maar hij geraakte opgetogen over den wijnkelder, waarin hij over stee nen treden afdaalde, voorafgegaan door maar zijn De bevoegdheid van den Volkenbond4. Een protest van Albanië. De ramp in Japan. De economische crisis in Duitschland. De graan requisities in Rusland. den gezantenraad heeft voorgesteld, de om standigheden zal onderzoeken, welke aan de misdaad zyn voorafgegaan en waaronder de misdaad werd gepleegd. 2. De Raad benoeme een commissie, be staande uit drie hooge rechterlijke ambte naren, een Griekschen, een Italiaanschen en een neutralen byv. den president van het Zwitsersche Bondagerechtshof, of den presi dent van het Internationale Gerechtshof bepaling van de schadeloosstelling, wel- Tce de Grieksche regeering aan de families der getroffenen te betalen zal hebben. Deze commissie zal zoo mogelyk te Genève bij eenkomen. 3. de Grieksche regeering verbindt zich bij een Zwitsersche bank een bedrag van 50 millioen lire te deponeeren, als garantie voor de betaling des vast te stellen schade vergoedingen. De Gezantenconferentie aan wien het on derzoek van alle voorstellen bij den Volken bond aanhangig wordt opgedragen, aan vaardde het voorstel van Griekenland om een commissie van onderzoek te benoemen in zake den moord op Janina. Deze com missie zal bestaan uit vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italië. De gezantenraad zal morgen opnieuw bij eenkomen. Berichten uit Duzarro melden voorts dat op den ochtend van den moord op de Ita- liaansche missie een bandiet uit den Epirus Markoe, die zeer bekend is om zyn wreed heid is opgemerkt in de buurt van den Griekschen militairen post van Kakavia. De prefect en de burgemeester van Ar- girocastro hebben den bandiet gezien en waren zeer verbaasd hem in gezelschap van Grieksche soldaten te zien. Zy zagen hoe na een half uur de bandiet zich naar een plaats in de buurt van Kakavia begaf en de prefect en de burgemeester hoorden een twaalftal schoten. Deze schoten moeten het sein geweest zyn om de moordenaars te roe pen. De prefect heeft na den moord aan den Griekschen kolonel van het regiment van Kakavia de opmerking gemaakt, dat het WORMERVEÉfe ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorg kringi 1—6 regels 1.30, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den bMorgkringi 1—5 regels 1.56, elke regel meer 0.30. AdvertentiSn in het Zaterdagnummer 20 beslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertantiön de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN1—4 regel* /W elke regel meer AM O» de voorpagina 50 booger. Gewone advertentifa en ingebonden mededeelingen b# contract tot mot geredaeeer den prjjs. Groote lettors en randen worden berekend naar plaatandmte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tussehenkomst van soliede bookhon- delaren, Advertentiebureau» en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. met uitsluiting van de geheele andere we reld al deze ontelbare geslachten sche nen met hem daar boven op den top vun den heuvel te zitten. Maar, aldus slapende, dwaalde zjjn wan trouwende Forsytegeest ver weg naar God weet welke wildernis van fantasieën; naar deze twee jongelieden, om te zien wat zjj daar deden in het struikgewas in het struikgewas, waar de "lente feest vierde met den geur der sappen, de barstende knoppen, het lied van ontelbare vogel», terwijl een vloerkleed van grasklokjes en liefelijk groeiende bloempjes was uitge spreid en de zon als goud op de toppen der boomen lag; te zien wat zy daar rieden, terwyl zij dicht by elkaar liepen op het pad dat te smal Was, zóó dicht, dat elkander steeds aanraakten; om de oogen te zien van Irene, die als donkere dieven waren, en die het hart uit de lente stalen. En zyn geert was daar als een groote, on geziene chaperon: die met hen stil stond om te kyken naar het lichaampje van een mol, die nog geen uur dood was, en wijn» zachte, donkere pels door regen noch dauw was aangeraakt; die waakte over het ge bogen hoofd van Irene, en de zachte uit drukking in haar medevoelende oogen, en over het hoofd van den jongen man, die zoo vast en zoo vreemd naar haar keek. Die ook met hen meeliep over de open velden, waar een houthakker aan het werk was geweest, waar de grasklokjes vertrapt waren en een stam overgeheld was, en plotseling had gewankeld op zijn gapenden stronk. (Wordt vervolgd). (iOLÜSCIIE COURANT. een mooie vrouw, ais ik er een zie, en alles wat ik zeggen kan is, dat ik ner gens den jongen man zie, die by haar past; maar misschien zien jullie ei' een, kom, misschien zien jullie er een!” prevelde tante Hester, „vraag het aan Juley!” Maar lang voordat zy Robin Hill had den bereikt, was hy slaperig geworden door de lucht. Hij mende met zyn oogen gesloten, alleen de houding, die hy levens lang gewend was geweest, belette zyn lang, zwaar lichaam om op zy te vallen. Bosinney, die had uitgekeken, kwam naar buiten om hem te begroeten, en ze gingen samen het huis binnen; Swithin liep vooruit en speelde met een grooten, met goud gemonteeixlen Malakka-^wandelstok, dien Adolf hem in de hand had gegeven, want zijn knieën voelden de uitwerking van het lange staan in dezelfde positie, dat hy in vroeger jaren had moeten doen. Hy had zyn pels aangetrokken om zich te be hoeden tegen den tocht in het onvoltooide huis. „De trap” zei hy „was mooi! de styl uit den tyd' der Baronnen! Ze zouden hier en daar eenig beeldhouwwerk noodig hebben!” Hy bleef staan tusschen de ko lommen van den ingang, die naar de bin nenplaats leidde, en stak zyn wandelstok vragend uit. Wat moest dit worden? deze vesti bule, of hoe ze dat noemden? Maar toen hy naar het vallicht keek, kreeg hy een ingeving. „O! de biljartkamer!'’ delstok liet rusten. De andere legde hij op zijn knie, zyn pels opengeslagen; de platte rand van zyn hoed vormde een dak voor het bleeke vierkant van zjjn gelaat; zyn oogen staarden zonder uitdrukking op het land schap. Hy knikte hen toe, terwyl zij zich ver wijderden door de velden. Het speel hem werkelijk niet, om voor zoo'n rustig oogen- blik van nadenken alleen te zyn gelaten. De lucht was balsamiek, maar niet te warm in de zon; het mitzicht was prachtig, een merkw Zyn hoofd viel een weinig naais de eene zyde; met een rukje richtte hy het weer op en dacht: Vreemd! Hè ah! Zij wuifden hem nog toe van omlaag! Hij hief zijn hand op en bewoog die meer tian eens. Zü waren opgewekt het uit zicht was merkw Zyn hoofd viel naai de linkei-zy<le, met een ruk hief hy het da delijk op; het viel naar de rechterzijde. Daar bleef het; hy sliep in. En slapende, als een schildwacht op den top van den heuvel, scheen hij over dit uitzicht te regeeren merkwaardig als het een of andere beeld, vervaardigd door den specialen kunstenaar van de oei-For sytes in den tyd van het heidendom, om de heerschappij van den geest over hét stof felijke als historisch feit over te leveren. En al de ontelbare geslachten van zyn klein-grondbezitters-voorvaderen, die ge woon waren des Zondags met de armen op de heupen hun stukje land te bekyken, ter wijl hun grijze, onbeweeglijke ootren hun instinct met zijn geheime wortels van hef tigheid, verborgen; hun instinkt voor bezit Boasinney, die een licht droeg, als veroorloofd was aan een man van waardigheid. „Je zult hier plaats hebben,” zeide hy, „voor zes of zeven honderd dozijn heel mooi keldertje!" Toen Bosinney den wensch had geuit naar beneden te gaan, bleef Swithin plot seling staan. „Er is hier een mooi uitzicht,” merkte hy op, „heb je niet zooiets als een stoel Er wend een stoel gebracht uit de keet van Bosinney. „Gaan jullie maar naar beneden," zeide hij minzaam, „jullie met je tweeën! Ik blyf hier naar het uitzicht kyken." Hy ging bij den eikeboom in de zon zit ten, vierkant en recht, met een hand uit gestrekt, die hy op den knop van zijn wan- Zy was werkelyk een bekoorlijke vrouw! Hy Weidde later uit over haai- japon tegen tante Juley, die haar handen ophief over de wyze, waarop hy die beschreef. De japon zat haar geschilderd als aan ’tlyf gegoten; zoo vond hy haar mooi, al les uit één stuk, ze heeft niets van jullie opzichtige, op vogelverschrikkers gelijken de vrouwen! Hy keek naar mevrouw Sep timus Small, die op James geleek lang en mager. „Er is styl in haar,” vervolgde hy, „ge schikt voor een koning! En ze is er zoo kalm by!” ,^e schijnt je, in elk geval, heelemaal t op tee- waar tante De Raad van den Volkenbond is gisteren in openbare zitting bijeengekomen ter be spreking van het geschil tusschen Grieken land en Italië. Het standpunt van de Ita- liaansche regeering werd verdedigd door Salandra, die uiteenzette dat de moord- op de Italiaansche missie tegelyk een beleedi- ging vormt van de Gezantenconferentie, van wie de missie uitging, en van de waardig heid en eer van Italië. Daar de Gezanten conferentie begrepen heeft dat de moord niet ongestraft kon blijven en GriekenlaniL zijn verantwóórdelijkheid er vopa-echfllrtre/ hebben erkend, was Italië verplicht bestraf/ fing van de schuldigen en schadeloosstellin gen te eischen. Het is daarom, aldus Salan- dra dat zij plannen heeft genomen, hetgeen des te meer noodig was, omdat de niet- erkende Grieksche regeering niet voldoende vertrouwen kon inboezemen. Aan de Gezan tenconferentie komt het recht toe de schen ding van haar schikkingen te straffen. In dien de Volkenbond zich zonder de beslis sing van de Gezantenconferentie af te Wach ten, zou leenen voor de Grieksche manoeu vre, zou hy, zoo meende Salandra, zijn be voegdheid te buiten gaan. De vertegenwoordiger van Griekenland Politis, betwiste uit naam van Griekenland dat dit land, door zich tot den Volkenbond te wenden, had getracht aan zyn verant woordelijkheid te ontkomen. Griekenland er kent dat het verplicht is schadeloosstellin gen te betalen, doch vraagt dat men het be- wys levert, dat het de algeheele verant woordelijkheid voor het gebeurde draagt. Het vraagt het volle licht. Politis verwierp de beweringen van Sa landra en verklaarde dat Griekenland den plicht had, zich tot den Volkenbond te wen den, liever dan zich over te leveren aan ge welddaden. Het is aan den Raad, zeide hy, zich uit te spreken indien het standpunt van Italië triomfeerde, zou het de ineen storting van den Volkenbond beteekenen. Had het betoog van Salandra een zeer zwakken indruk gemaakt, Politis weerleg ging was uitmuntend, en geweldig sloeg in de verklaring van Robert Cecil dat de art. 10, 12 en 15 van het pact van den Volken bond voldoende zijn om de juistheid van Griekenland’s opmerkingen te erkennen. De president van den Bond verzocht daarop de nieuwe voorstellen van Griekenland in be handeling te nemen, die als volgt luiden: 1. De Raad wyst een of twee neutrale vertegenwoordigers aan om: a. het door de Grieksche regeering reeds aangevangen onderzoek te controleeren; b. zitting te nemen in de commissie, wel ke naar de Grieksche regeering reeds aan

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1