A 1 f Dr. H mmel S Humatogan 41 22dfiïïfïr uchterh Sffl^AwteuF MINEXKilER aciiwersten wagen van den eersten trein reeu. Hierdoor werden de achterste twee wagens ingedrukt, die geheel in eutaar scuuvcn. Slechts de achterste afdeeiing van aen eersten wagen bleel' ktaan. -iViie personen die zich in de wagens be- unuen zyn gedood oi gewond, terwyl ze lis in ue uerüe wagen nog lichtere verwondin gen voorkwamen. lot gisterenmorgen heeft.men ld doudeu en 30 gewonden uit de wagens geiiaald. 1 reinen ter assistentie uit Hannover en Munster gezonden, waren snel ter plaatse. Le dooden zyn allen naar ilannover ge- braent, de gewonden gedeeltelyk naar Muoather en gedeeltelyk naar Hannover. De beide intact gebleven deelen der trei nen zyn weggelia&lu, zoodat nog slechts de in elkaar gereden wagens en den licht beschadigden wagen van den Keulse!lcii li om ter plaatse bleven. De namen der dooden en gewonden wa ren gistermorgen nog met vastgesteld. Men is thans bezig de ineengeschoven wagens uit elkaar te halen, daar het niet unmogelyk is, dat zich tusschen de over lay melen nog slachtoffers bevinden. De lyn zelf is niet beschadigd, zoodat het verkeer weldra hervat zal kunnen wor den. Voorloopig wordt het verkeer thans over een goederenspoor geleid. Zooals te verwachten was zyn ook ver schillende Hollanders om het leven geko men. Tot dusver heeft Men vyf doöden van Nederlandsclie nationaliteit gevonden. Vol gens een Wblff-telegram zyn het de hoeren van Kempen uit Leiden, Loebel uit Amster- A dam en een' ambtenaar van de Ned. Ver. voor' Vreemdelingenverkeer. Onder de slachtoffers zyn twee Hollondsche dames, waarvan de identiteit ook nog qjet is vast gesteld. De dooden zyn in het lykenhuis van een kerkhof te Hannover ondergebracht In het duister van den regenabhtigen morgen bood het terrein van de ramp een beeld van een vreeselyke verwoesting. Zooals spoedig bleek, heeft de aankomen de trein den laatsten wagon van den stil- •.taanden trein in den voorlaatsten 'wagon gedrukt, welks -compartimenten tegen de wagons daarvoor werden ineengedrukt. De- reizigers 'in dezen wagen werden vooral ernstig aan de beenen gewond. De inzitten den van den laatsten wagen werden min of meer ernstig door glasscherven en splinters van den wagon gewond, ofschoon het ach ferste gedeelte van den wagen,.die den schok van de locomotief opvysg, nagenoeg geheel gespaard bleef. De passagiers van den laatsten wagen op twee na zyn er waar schijnlijk met den schrik afgekomen. De locomotief en de bagagewagen van den aankomenden D-trein werden slechts licht beschadigd, het personeel bleef onge deerd. De heer Arkema, een Nederlander, die vroeger als leerbar in Indië is werkzaam gèweest, was voornemens de jubileumfees ten in ons land by te wonen. Ik nam, zoo vertelde hij, te Halite den trein D 138 naar Beptheim. De trein was niet sterk bezet en wij konden het ons gemakkelijk maken in de derde klaswe-afdeeling in den voorlaat sten wagen. Thans ligt hij met gebroken beenen in het ziekenhuis te Hannover. Het was ongeveer half vier, zoo zegt hij. toqn de D-trein eert eind buiten Hannover plotseling bleef stilstaan. Het was een don kere nacht en buiten kon men slechts eeni ge signaal lichten in de verte zien. De trein luid zoo ongeveer tien minuten gestaan, toen plotseling alles omvergeworpen werd. waarop terstond jammerkreten werden ge hoord. Een jongeman, die tegenover, my zat, was plotseling verdwenen en het scheen of alles in elluutr werd geschoven, ik zelf had het gevoel, alsof ik onder een grooten druk naar boven werd gedreven-, om een oogenblik later weer naar beneden te vallen. Er lag een groote last op my en ik voelde vreeselyke pijnen. Ik had het gevoel alsof ik zou sterven, doek een oogenblik later kreeg ik weer lucht en be gon qm hulp te roepen. Achter my lagen twee dooden, een man e» een vrouw, ter de deur be- i hulp riep. Hij jammerde:. „Ik geloof, dat mijn vrouw dood is!" Zelf bleef ik ook om hulp roe pen. Eenige oogenblikken later kwam ik tot het bewustzijn, dat ik de linkerarm niet kon bewegen en toen ik mijn rechterhand naar mijn hoofd bracht, voelde ik dat het bloed over mijn voprhoofd gutste. Toen daarop reizigers uit de andere afdeelingen en spoorwegpersoneel naar ons toekwa men, geloofde ik, dat de redding naby was. Het scheen echter alsof iedereen zyn hoofd kwijt was en niet wist waar men zou be ginnen om hulp te verleenen. Men scheen te gelooven, dat alle reizigers in onze af deelingen dood waren en stelde aanvanke lijk geen pogingen in het werk om de puin hopen te doorzoeken. Toen ik nep, dut Hc nog leefde, begon men eindelijk den last. die op mij drukte, te verwijderen. Het scheen mij een eeuwigheid toe, voordat )k bevrijd wa». Na ongeveer één uur wachten kwamen de doktoren en verplegers opda gen. die terstond flink aanpakten. ENGELAND. Aardschokken op het eiland Cyprus. Te Limasol, een kleine zeehaven aan de Zuidkust van Cyprus, zijn, volgens de L« gelsche bladen, drie aardschokken gevoeld. Gisteren word te Londen vernomen, dat de eerste .schok plaats vond Maandagavoru omstreeks tien uur, na een snikheeten dag- Deze schok werd eenige uren later dooi een tweetal andere gevolgd. Dit bericht werd bevestigd door een tele gram van het meteorologisch station te Limasol aan het departement van lucht vaart. doch behalve de aanduiding dat de wijl schokken „krachtig waren, bevatte dit telegram geen nadere byzonderheuen. Üok zeide het telegram niets omtrent groote schade, welke de schokken heetten te heb ben veroorzaakt. Limasol heeft een bevolking van even meer dan 8000 zielen en heef£ een leven- digen handel in wijnen. VEREEN1GDE STATEN. De Ver. Staten en tyuropu. Uplian, een ïnvloedryk republikeinsch leider, die uit Europa is téruggekeerd, ia voornemens aan Cooijdge te vragen, tus- sclienbeide te komen in de achadevergot- dingimpasse. Hy wij, een Amerikaansche commissie benoemd zien voor de bepaling van wat Duitschland kan betalen. Wanneer dit bedrag is vastgesteld moet aan Frank rijk woeden gevraagd, het te aanvaarden. By weigering moet men Frankrijk verzoe ken, zyn schuld aan Amerika te delgen. ZUID-SLA VIE. a Uit Belgrado wordt gemeld dat de Ko ningin het leven heeft geschonken aan een liUITENLANDSUi MEUVVS. H. M. de Koningin in Amsterdam. Behalve de deputatie van Amsterdamache vrouwen, die Hare Majesteit een kamer scherm ten geschenke heeft gegeven zyn door de Koningin gisterenmiddag omstreeks 5 uur de volgende deputaties ontvangen: „Ailbeid Atjalt" en „Tesselschade", die beide handwerken afs souvenirs schonken en de Commissie voor het Gedenkboek 1898—1923 die het Gedenkboek, onder redactie van kapt. de Bas, overhandigde. De consuls te Amsterdam boden bloemen aan en dit geschiedde ook door Oud-Gou verneur mr. Nyyens bij wyze van een hulde van Curasao. Hare Majesteit had hulde- adrestlen in ontvangst te nemen van den Bond van Christelijke Oranjevereenigingen de Nationale Landstorracommissie, en den Christelyken Nationalen Werkmanbond. De Nederlandsch-lndische Officieren-Ver- eenigingen gaven een teekening van gobe lin ten geschenke. De Zeeuwsdie hulde be stond uit een album met foto's uit alle ge- I}e Vereeniging „Koninklijke Kunstzaal Kleykamp" verraste Hare Majesteit met de aanbieding van £en Portret van de Konin gin-Moeder door Toorop. De Rijks Politievereenigftng bracht een bloemenhulde- en de Maatschappij „Rern- brandt" begiftigde Hare Majesteit met een al bug» met teekeningen door de werkende leden. - Dé Vereeniging „De Jpodsche Invalide" gaf een handwerk* cadeau en de Nederlan ders in België stelde een bedrag in geld be schikbaar, bestemd voor een weldadig doel ten bate van de Nederlanders in België. De Amsterdamsche Huldigingscommissie bopd Hare Majesteit de officieele Gedenk: penning en het officieele Gedenkboek, on der redactie 'van Prof. Brugmans aan. Daarbij voerde prof. dr. J. Six als voor zitter der Huldigingscommissie het woord, waarbij het gedenkboek, dat onder leiding van Prof. Brugmans door de uitgevers van Holkema en Warendorff is bijeengebracht, aan* H. M. werd aangeboden. Hare Majesteit betuigde haar bijzondere ingenomenheid met deze beide geschenken. «Door den voorzitter der Kamer van Koop handel werd aan H. M. aangeboden een fbnds, groot 10.000, waarvan de vruchten, volgens naddr vast te stellen regelen, zul len worden besteed op het gebied van han del, scheepvaart en industrie. Ook met dit huldeblijk betuigde H. M. Haar bijzondere ingenomenheid. Bij de aanbieding van het huldeblijk vian de Bijzondere Vrijwillige Landstorm, werd /het woord gevoerd door den Voorzitter van de Nationale Landstorm Commissie. De groote plechtigheid van den avond: het uitrijden vtfn H. M. de Konifigin met de be roemde gouden koets naar den Stadsschouw burg had reeds uren tevoren een enorme menschenmassa op de Jpeen geroepen, die z*ich in de omgeving van het afgezette' Dam plein verdrong. En allen wachtten in span ning het oogenblik, dat Hare Majesteit met Haar Moeder, Gemaal en Dochter het paleis zouden verlaten om plaats te rjpmen in de koets. In steeds /jtygemie spanning Jceek het publiek toe. De Dpmtribune was een deinen de menschenzee, terwijl van de gebouwen in den omtrek geen venster onbezet was. Ein delijk acht uur, een langgerekt gejuich. De Koningin, gevolgd door Hare Moeder, het Prinsesje en tenslotte Prins Hendrik verliet het paleis en bestegen de gouden koets. Naar alle kanten boog de Hooge Vrouwe, vriendelijk wuifde het Prinsesje, beiden goed zichtbaar in het inwendig electrisch verlich te rijtuig. Langzaam zette de stoet zich in beweging in de riehting van de Mozes en Aaronstraat, luide toegejuicht door de on telbare ,tot een compacte massa ineenge drongen menschenmassa. Reeds vroeg was een aanvang gemaakt met de afzetting van' den weg waarlangs de stoet zou gaan. .In dichte drommen stonden de menschen langs de N. Z. Voorburgwal, Leidsche straat en op het Leidsche Plein. Een gejuich ging op toen de leege gouden koets langs de Voorburgwal naar het Paleis reed om de vorstelijke bezoekers te halen. Later werd begonnen met de afzetting van het Leidsche Plein aan de zijde van de Leidsche Boschjes. Te laat, want toen om ongeveer half acht met dit afzettingswerk begonnen werd kon de politie de menigte niet meer tegen houden. Van achteren werd geweldig opgedrongen en langzamerhand kwam de massa verscheidene meters voor uit. Een keten van agenten, politie te paard en militaire ruiters trachtten tevergeefs het vooruitdringen tegen te houden en de rijweg INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Zwakken en zy die lijdende zijn aan bloedarmoede en zenuwachtigheid vinden in een krachtig en afdoend geneesmiddel Alom verkrijgbaar a 2.50 per fl. oi u "werd langzamerhand angstwekkend nauw. Daarbij liet de stoet geruimen tijd op zich wachten. Door het dringen en duwen van voren en van achteren vielen vele der wach tenden in onmacht. De geneeskundige dienst liet een viertal auto's aanrukken, die allen in gebruik genomen moesten worden» De oorzaak van het opdringen lag voornamelijk in het feit, dat verzuimd was een weg open te houden voor schouwburgbezoekers, die te voet van de zyde van de Leidsche Boschj.es kwamen-en zich door de menigte moesten heendringen. Verscheidene hunner gelukte Het na veel moeite zich door de menigte heen te worstelen, dikwijls ten koste van hun avondtoilet. De menschenzee bleef dei nen, tot de stoet voorbijkwam. En toen stond ze stil, maur er was nog juist genoeg van den weg vrij, om het voorbijtrekken van den stoet mogelyk te maken. Langs den geheelen weg ging een spon taan gejuich op toen de gouden koets pa., seerde en op verscheidene plaatsen werd het Wilhelmus aangeheven. In het portaal van den Stadsschouwburg weid de vorstelij ke familie ontvangen door burgemeester B. de Vlugt en det wethouders J. ter Haar, Dr. I. H. J. Vos en F. J. S. Wierdels. De zaal was met groen versierd. De Koningin was gekleed in het wit en droeg een hermelijnen stola, de Koningin- Moeder had oen perle-gris toilet met zwarte tule aan en een witte weduwe-kap, de Prin ses droeg een witte jurk en de Prins was gekleed in admiraals-uniform. De beide Koninginnen waren getooid met schiterende diademen. Prinses Juliana was •nu voor de eerste maal in den Schouwburg. Enkele tafreelen uit de Gijsbrecht werden door het gezelschap van Dr. Royaards ge speeld en na de pauze werd een stuk op gevoerd door de samenstellers Gharivarius en Cannegieter getiteld: „Rondom de Kro- ingslinde". De terugtocht in den gouden koets was werkelijk imposant. Tienduizenden en nog maals tienduizenden stonden langs den weg geschaard en spontaan werd herhaaldelijk bij het voorbijtrekken van de prachtkoets het „Wilhelmus" gezongen. Zejden zagen wij zoo'n geestdriftig pu bliek, dat zich niet alleen uren had opge offerd oon ook iets van het sprookje te kun nen zien, maar onvermoeid en met een niet te beschrijven enthousiasme de Koninklijke personen toejuichte. Om half twaalf was de Koninklijke Fa milie weer in het Paleis teruggekeerd. Het regeeringsjubileum van H. M. dé Den 17den September zal ln de omge ving van Amersfoort de voorgenomen hul diging van de Koningin door het leger plaats vinden, waarbij de 4de divisie zal optreden. Na het hoüden van een manoeuvre zal een défilé plaats hebben; de sterkte van de troepenmacht zal ongeveer 12.000 man bedragen. De luchtvaaj-tafdeeling te Soesterberg zal hierbij medewerking verleenen. De Vrqwillige Landstorm afgeschaft? Bezuinigingsmaatregel yan Minister Colyn Naar wy vernemen, behoort tot een van de door Minister Colyn geëischte bezuini gingsmaatregelen ook de afschaffing van den vrywilligen Landstorm, de zoogenaam de weerbaarmaking buiten het leger, waar by thans een groot aantal beroepsofficie ren en onderofficieren uIb instructeur werkzaam zyn» Deze vooroefeningen moeten jaariyks ongeveer zeven millioen kogten, waarvan door de afschaffing en de als gevolg daar van geheele militaire opleiding in het le ger veje millioenen bespaard worden. De buitengewone vrijwillige landstorm, dat is de organisatie van geoefend dienst plichtigen, blyft echter bestaan. Werkverdeeling nieuwe College van Burge meester en Wethouders van Rotterdam. In het nieuwe college van B. en W. van Rotterdam zal wethouder Van der Hoeven zich belasten met de afdeelingen Financiën ,en Bedrijven, wethouder De Jong evenals tot dusverre met de afdeelingen Plaatselijke Werken en Reiniging; neemt wethouder Ni- vard, bij de tot dusverre door hem vervulde zorg voor den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon en de Ziekeninrichtingen, den dienst der Werkloozenvereekering onder zich: zal voorts wethouder De Zeeuw het Departement Onderwijs en Volksontwikke ling behartigen, terwijl wethouder Heykoop de afdeelingen Volkshuisvesting en aige- meene Personeelsaangelegenheden, daaron der ook pensioenen, onder zich zal hebben. GEMENGDE BERICHTEN. Verstoring eéner godsdienstige samenkomst Gistermorgen tijdens de herdenkings plechtigheid in de Jacobikerk te Utrecht, juist toen ds. Beerens zyn preek beëindigd had en het zingen zou aanvangen, begon een der aanwezigen, de heer Boeke, uit Bilthoven, de menigte Doe te spreken. Een der omzittenden verzocht hem dade lijk daarmede op te houden, aan welk ver zoek evenwel niet voldaan werd. Twee an dere omstanders verzochten toen den heer Boek« de kerk te verlaten, wat deze, zon der eenig protest, onmiddellijk deed. De commissaris van politie, de heer Wijnma len en de inspecteur Weijburg, die zich on der de kerkgangers bevonden, arresteer, den den heer Boeke en brachten hem it een voor de Jacobikerk staande ge- requireerde auto naar het hoofdbureau aan de Ganzenmarkt, waar den heer Boeke en zyn echtgenoote door voornoemden com missaris een verhoor afgenomen werd. Op het oogenblik, dat wjj dit schrijven, beftndt de heer Boeke zich nog in arrest. Proces verbaal is opgemaakt, wegens verstoring eener geoorloofde kerkelijke plechtigheid. Na dit kleine incidentje ging de kerkdienst gewoon door. (U. D.) Brand te Maartensdijk. Gisternacht liep het gerucht, dat »de vuur werkfabriek van de firma G. J. Ruysch aan den Kwakkeldyk onder Maartensdijk in brand stond. Dit bleek echter onjuist te zyn. Ongeveer vijftig meter van de vuurwerk fabriek af stond evenwel een groote hooi berg in brand, toebehoorende aan den land bouwer A. Roaewey. De wind joeg de vlam men hoog op en weldra begon ook de schuur te branden. Door eenige politieman nen uit Utrecht werd het vee uit de schuur het weiland in gejaagd. In korten tyd was de schuur een vlammenzee. Naast de schuur stond een houtloods, die vol hout zat, terwijl op den zolder een party haver was opgeslagén. Ook deze loods werd door het vuur aangetast en stond weldra geheel in brand. De hitte was zoo hevig dat weldra ook het dak van de nabijgelegen woning begon te banden. De bewoners, geholpen door eenige burgers en politiemannen uit Utrecht, wisten het huis te behouden door het met emmers water nat te houden. Van eey brandweer noch van brandspui ten was ook maar iets te bespeuren. Wet houder Jongerius telefoneerde om de brand spuit van het dorp, doph deze kwam niet opdagen en is zelfs heelemaal niet geko men! u De autospuit uit UI eerst om 2 uur. Te redden was niets meer. De Utrechtse paalde er zich dan ook toe, met twee stra len den brandenden hooiberg te bewerken. De oorzaak van den brand is vermoede lijk hooibroei. Een machinist, die met zijn trein om twaalf uur langs de boerderij reed, rook toen reeds de lucht van bran dend hooi. Verzekering dekt de schade. De gevaarlijke banaanschil. Gistermiddag is de 76-jarige vrouw C. S. v. S. in Amsterdam op de Brouwers gracht op een banaanschil uitgegleden en gevallen.'Zij brak den linkerarm en moest naar het ziekenhuis gebracht wtfrdcn. Het hotelbegrijf te Scheveningen. Ondanks het minder fraaie weer van de laatste weken heeft het hotelbed rijf te Sche veningen dit seizoen, dat zoo ellendig in zette, niet te klagen. Op het oogenblik ver toeven te Scheveningen in de hotels van de Maatschappij nog ruim 700 badgasten, en in hoofdzaak buitenlanders. Naar verluidt zullen, in tegenstelling met het vorige jaar, toen vroeger gesloten werd, verschillende hótels langer dan den löden September openblijven, aangezien er nog talryke aanvragen zijn. Kurhaus en Grand Hotel blijven waar schijnlijk tot eind September geöpend, Pa lace en Oranje sluiten niet vóór den 17den. De talrijke congres, concours- en tentoon stellingsbezoekers profiteeren blijkbaar van de goedkoope pensionpryzen van Schevenin- m. Roomijs als biefstuk. De roomijs-koning William F. Luck, Milwaukee, U.S., de, bezitter van de beste roomijafabriek in de wereld, is in Europa. Natuurlijk is de man geïnterviewd. Torenhoog is zijn verwachting voor Euro pa: Wat, jullie eten nog biefstuk? Achter lijke menschen! En jullie Hfeschouwen room ijs als een luxé, een overbodigheid? Idioten! Die tijd is in Amerika ^1 lang voorbij. Wij eten roomijs, dat is even voedzaam als bief stuk en veel beter voor je lichaam. Onverteerbaar Maar man, dan kunnen jullie geen room ijs maken. Roomijs, zoe&ls wij dat maken, is uitmuntend verteerbaar. Alle Amerikaan sche dokter zyn dat met me eens! Het is juist het voedsel voor zwakke menschen en A'ooi' kinderen. Room en suiker wat wil je beter ingrediënten? Maar het moet zoo goed zijn als by ons, daar aan den overkant, waar wij dagelijks een faaënparadijs maken, in hetwelk rivieren an bevroren vruchten vloeien langs bergen oomig ijs het beeld js van William F. Luck, Milwaukee. kn Amerika eet dan ook elke familie, al thans 's Zondags, of het zomert of wintert, oamys. Hjerpoeah! 's Heeren William F. Luck's beweringen zijn „buiten verantwoordelijkheid der redac tie", zoo segt het Vad. Geld vermist. Te Rotterdam is aangehouden W. v. W„ secretaris van de Landelijke Federatie van Metaalbewerkers, wonende St. Josephstraat aldaar en zijn vrouw, beiden in verband met de venrfissing van twee ijzeren geldkistjes met 4200 van bovengenoemde vapeeniging. De Auto-omnibus, I De groei van het verkeer peï auto-om nibus in den laatsten tyd heeft aan den heer Herman Levy aanleiding gegeven om in Auto-leven er de aandacht op te vesti gen hoe de veiligheid van vervoer en ver keer met dit moderqg vervoermiddel een vraagstuk van zeer dringenden aard is. Men verlieze toch niet uit het oog, dat juist onze wegen zich zoo slecht leenen voor het verkeer met de dikwyls zoo «pare autobussen. Verbetering van ons wegennet is dus allereerste eisoh. Daarnaast moet er gewaakt worden tegen onervarenheid van de bestuurders, terwyl een derde ge vaar schuilt in de meer of mindere solidi teit van het materiaal en de onvoldoende on-lerhoudszorg daarvoor. De schrijver komt ten slotte tot de volgende conclu sies: le. Er dient met bekwamen spoed aan de algeheele verbetering van ons wegen net te worden begonnen; beletten 'sland.« financiën zulks, dan zal moeten worden na gegaan, welke wegen voor omnibusverkeer ongeschikt zyn en daarvoor dus moeten worden gesloten. 'ie. Pe bestuurders zullen een bewijs héb ben af te leggen voor daartoe aan te wij zen deskundigen, dat zij voldoende licha melijke en practische geschiktheid bezitten voor 't besturen van autobussen. ce' Er zal van overheidswege v-rortdu- rend op het rijdend materiaal toezicht moeten worden uitgeoefend. 4e. Zullen de handelaars en leveranciers van autobussen maatregelen moeten' bera men ten einde zekerheid te krijgen dat de dooi- hen geleverde bussen steeds op ooi- derikundige wyze worden nagezien en be handeld. Bezuiniging. In de te Wyk by Duurstede gehouden Raadsvergadering zyn de wethoudeissala- isten gebracht van f 360 op f 200 per jaar. De brandspuit op Marken. Ieder jaar in Augustus wordt op Maiken de brandspuit geprobeerd de ééne en eepige spuit, dre al die houten huizen in al die ve rverspreide buurten op het eiland in geval valt brand moet beschermen. En zoo is het ook nu onlangs weer gebeurd, dat het volk opgeroepen werd om proef te pompen éen groote gebmirtenis in het door ge beurtenissen zeldenRif nooit verontruste be staan van de MarkWs. Met alle macht en kracht gaven de haringbroeken zicji dan ook ■(.vei aan deze manoeuvre en van, alle wege- tjes waren (le vrouwen met hun lange pyp- krullen. de kleurige [>oppekinderen, de ver- pekelile oude visschermanswrakken aange- kuieid en gestrompeld ,om het vertierlijKe avontuur te aanschouwen. Doch het eenige vocht, dat daarbij gepro duceerd We{d, was hët zweet op het aange zicht van de spuitgasten. In Rotterdam had het publiek voorzeker in koor het lied aan geheven van Je heb' geen water err je durft nietMaar de ernstige eilanders schud den alleen meewarig de hofiden, stelden het feit vast, dat er geen droppel te voor schijn kwam uit de slag en beklommen op nieuw hun paalwoningen, met enkel de tob- bige vraag in hun hoofden: wat nu als er- brapd komt? De burgemeester met de wethouders en den diender hebben vervolgens de spuit schoongemaakt. Toen is de omroeper weer rónd gegaan om de mans tot de vervulling van hun burgerplicht te nooden. Het tafereel heeft zich herhaald in dezelfde mise-en- scène, met dezelfde figuranten en hetzelfde koorwaarby de spuit echter ten tweede male hardnekkig bleef weigeren omte spuiten. Nu echter was zelfs de ernst van de Markers niet bestand tegen het lachwek kende, dat het onverwachte veelal mee brengt. Er werd zoowaar bij gejuicht, geroe pen: hij heeft te veel geslokt!... Doch toen zij dien avond in hun bedsteden stegen, vroeg menigeen zich waarlijk onrustig af: als er nu toch eens brand komt? De smid van htet eiland, die daarom de brandmeester is, had trouwens do rlébac'e lang voorzien en geraden om er van den vastewal een deskundig man by te halen. Want wét was er gebeurd? By de laatste ophooging van het kerkhof waar immers de hevige watervloed van enkele jaren ge leden de dooden in hun kisten op den stroom had meegevoerd van den grafheuvel bij de laatste ophooging was n.l. de brandspuit gebruikt om het water uit de gespitte kui len te zuigen! En tegen zoo'n modderkuur is een recht geaarde brandspuit natuurlijk niet bestand. Maar vanwege de zuinigheid en de eilandsdie eigendunkelijkheid is de raad van den brandmeester styf genegeerd en wederom zyn de burgemeester met de wethouders en den diender van zins om de halsstarrige brandspuit mores te leeren. Maar als er nu toch eens brand op Marken komt, daar op dat slobberplaatje, mijklen in e, met t en spuit, die 't nu eenmaal koppig rtikt om water te geven? N. R. Ct. STADSNIEUWS. GOUDA, 7 September 1923. Spaar en Hulpbank Gouda. Gedurende de maand Augustus 1923 zyn ingelegd en terugbetaald de navolgende be dragen: Inleg in ltil posten Bijgeschreven rente 12.546,52 127,05 12.673,57 Terugbetaling in 79 posten 5 Meer terugbetaald dan inge legd 10.615,32 Aan het einde der maand Juli was ten na- der inleggers ingeschreven 1.008.268,22, zoodat hun tegoed uit. Augustus bedroeg 997.652,90. In den loop der maand Augustus zijn 9 nieuwe boekjes afgegeven. 3 oude boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 15 boekjes geheel afbeta^kl, zoodat aan het einde der maand Augustus 2617 boekjes in omloop waren. Goudsche Fietsclub „V. E. O." Zondag 16 Sept. hoopt bovengenoemde fietsclub deel te nemen aan de reünie, uit geschreven door de R.T.b. „De Toerist te Rotterdam. Aan deze reünie is een boottocht verbonden door de havens van Rotterdam, welke ongeveer drie uur duurt en waarbij de muziek aan boord niet zal ontbreken. Voor dezen tocht is introductie toegestaan, waarvoor kaarten verkrijgbaar zyn bij het bestuur, liefst voor 9 Sept. Het vertrek is bepaald op 8 uur vanaf de Markt. Nederlandsche Reisvereeniging, afd. Gouda. De afd. Gouda van de Ned. Reisvereeni ging heeft het voornemen om in den aa. winter een aantal nuttige en leerzame lezin gen met lichtbeelden te doen houden. Voor loopig ontving het de toezegging van de na volgende sprekers. In October a.s. de heer E. van Bergen te 's-Gravenhage, onderwerp: „De Kasteelen Rothenberg. Neurenberg en de Passiespelen te Oberammergau. In November a.s.: dé heer Mr. M. van der Flier. Algemeen Voorzitter der Nederland sche Reisvereeniging te Scheveningen. on derwerp: „Vereenigingsreizen met de N; R. V." In December a.s.: de heer H. Michelsen, Oud-Directeur van de Hendrik-School te Curasao, onderwerp: Curasao en de reis er heen. Nog wo id t met enkele andere sprekers onderhandeld. Het ligt in het voornemen de toegangsprijzen voor deze uiterst leerzame lezingen zoo laag mogelijk te stellen, opdat ieder daarvan kan profiteeren. „ONS GENOEGEN". BAL-CABARET ZATERDAGAVOND 8 September Georg NeumUtler de gevierde Beierache Komiek. Z0RDAGMIDDA6 van 3-6 ZONOAJSAVONO vanaf 8 uur optreden van het danspaar LEA AND MORRIS. Original Oana-Aot. zii» -jo Uitsluitend toegankelijk voor Leden en hunne Dames en Introducé's. Entree vrij. Niet-Leden geen toegang. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By de Gem. Arbeidsbeurs kwamen in de afgeloopen week de volgende aanvragen ip: 3 dagdienstboden, Agenten Spaarkasverze kering, 3 agenten voor wijnen (hooge provi sie), 1 halfwas schilder, allen voor Gouda. Voor Moordrecht: 2 kabelmonteurs. Er boden zich aan: 19 aardewerkers (pot tenbakkers en pypmakers), 2 plateelschil ders, 1 gieter, 2 boekdrukkers, 3 drukkers, 8 letterzetters, 1 machinemeester, 9 grond werkers, 14 heiers, 17 opperlieden» 24 tim merlieden, 3 schilders, 3 metselaars, 1 aank. bouwk. en werktuig*, teekenaar. 3 telegraaf- werkens, 4 mach. bankwerkers, 2 stoelen makers, 2 houtdraaiers, 4 meubel- en 2 kis tenmakers, 1 bijtser, 1 klompmaker, 4 hout bewerkers, 1 witwerker, 1 zager, 1 cirkel- zager, 3 bleekersknechten, 1 kepper, 1 stof feerder, 3 kleer- ën 3 schoenmakers, 4 ma chinisten, 1 frameveiler, 2 motorherstel lers, 4 klinkers, 3 ijzerwerkers, 1 kopergie ter, 4 bankwerkers, 1 ketelmaker, 4 sto kers, 3 smeden 2 verlakkers, 12 bilkslagers, 4 electriciens, 1 aanhouder, 2 loodgieters, 1 werkmeester textiel, 2 touwslagers, 6 tex tielarbeiders, 1 hekelaar, 4 brood- en ban ketbakkers, 12 suikerwerkers, 69 sigaren- en tabakbewerkers, 2 landbouw-, 5 pakhuis-, 1 magazijn-, 1 expeditie- en 7 schippers knechten, 1 boomkweeker, 1 tuinder. 4 rei zigers, 1 winkel- en 13 kantoorbedienden (boekhouders, administrateurs, schrijvers,, enz.), 209 transport- en fabrieksarbeiders, 1 waker, 3 chauffeurs, 4 Duitsche dienstbo den (2 in en 2 nog niet in Holland), 5 koet siers, 1 halfwas timmerman (leerl. ainb.- sch.), 2 huisbewaarders, 1 stalbaas of stal meester, 1 wever, 1 beeldenvormer, 1 in strumentmaker, 1 beeldhouwer (hout). De verlichting. De kroningsdag van H. M. de Koningin is in Gouda niet geheel ongemerkt voorbijge gaan, hoewel de feesten reeds achter den rag waren. De Waag was gisterenavond met vetpot jes verlicht, een aanlig gezicht; de Stadhuis- verlichting werd ook voor de laatste maal ontstoken. Het tuintje van den heer Van Schelven aan de Punt zag er bijzonder aar dig uit,terwyl de Nieuwe Havenbrug en de Wachtelstraat nog .steeds hun feestelijke verlichting gehandhaafd hadden. Vanuit de verte gaf de keurig ver lichte Reeuwijksche brug een fantastisch f ■r#**'-<4 gezicht. Daar is I Duitsche kinderen. Naar wy vernemen, is, by aanstaand ver trek van Da Th. Scharten uit Gouda, me vrouw Ds. Bijl (Crabethstraat 10) opgetre den als vertegenwoordigster der Ned. Cen trale voor vacantiekiiideren uit Duitschland" te Leiden. Aangehouden. Door de politie is gisteren een minderja rige aangehouden, die zonder geld hier rond zwierf. Het jongemensch, dat per ryw'e' van Amsterdam naar hier was gekomen, maar te Rotterdam thuis behoort is daar heen overgebracht 7e Volksconcert. Het Stedelijk Orkest, directeur de heer Joh. Fabriaan geeft Zondagmiddag 4 uur een concert in het Hoatmansplantsoen. Het programma Itridt aldus: t Honneur aux Seconds, Marche, J. Martin 2. Louise, Ouverture, 3. Sympathie, Valse, Mezzacapo. 4 Une Soirée k Trianon, Coquelet. 5. Walrem, Ouverture. Kessels. 6. Caro Mio Bess: Aria di Tommesso, Giardani. 7. Le Bal Masque, Fantasie. Verdi. 8. Marche Militaire, Verhallen. iiuldebetooging aan H.M. de Koning in te Amsterdam. Ter aanvulling van het bericht van gis teren be treilende de buldebetooging voor H.M. de Koningin op den Dam te Amster dam, dealen wy mede dat uit Gouda met de reeds genoemde Commissie voor Open bare T feesten en het Landstormveroond Goudar ook vertegenwoordigd waren de K. K. Maddenstandsvereeniging „De Hanze", (le R.K. Volksbond en de vereeniging Pro Reg)e. Uil' den OMTREK.j BODEGRAVEN. Gemeenteraad. rn de Linadag gehouden vergadering van den Gemeenteraad weiden de nieuwe raadsleden geïnstalleerd, welke allen aen eed ailegjjen. De Voorzitter sprak den nieuwe leden eenige woorden toe, er op wijzende dat »n den vorigen Raad steeds een goeden toon heerschte, ook by verschil van inzicht, en sprak den wensoh uit, dat die goede samenwerking ook in t vervolg gehandhaafd zal worden. De notulen weiden onveranderd goedge keurd. Ingekomen waren de volgende stuk ken van Ged. Staten: Ged. hebben geen bedenking tegen be legging van kasgelden by de Bod. Bankv. op de daartoe gestelde voorwaaiden (dek king door effecten). Voorts zullen Ged. Staten den Gemeente ontvanger gelasten, alsnog te betalen 258.38, aan Boskoop, ter zake van kosten voor het gezin J. Verkaick destijds ge maakt. Voor het voltooien der straatweg lang.- de zuidzijde van den Rijn, vanaf Bodegra ven tot Nieuwenbrug, zal de PaVvfncre 16.000.— bijdragen, mits de overige 32 mille lokaal bijgedragen wordt en het be heer van den weg tolvrij komt onder het gemeentebestuur van Bodegraven. Voorts eischt de Prov. openbare aanbesteding van het werk. Ged. Staten keuren goed de door den Raad vastgestelde verordening op de vee markt. Voorts was ingekomen een adres van de gemeente Voorhout over forensenbelasting, hetwelk op advies van B. en W. voor ken nisgeving aangenomen wordt met alge- meene stemmen. Door C. van Rijn en 12 anderen was in gezonden een verzoek, om de waterleiding in Oud-Bodegraven te willen doortrekken. Gewezen werd op het slechte drinkwater daar. Wethouder v. d. Marei gaf op ver zoek van den Voorzitter eenige inlichtin gen. Het dag. bestuur erkende dat het drinkwater daar minderwaardig is, en wist van 4 boeren, in dat buurtschap wonende, onder gemeente Zwammerdam, dat zy ge vraagd hadden in een adres, aan Zwam merdam, om bevordering van voorziening van goed drinkwater daar. Echter bleek bij persoonlijk bezoek van de wethouders, dat 3 van de 4 ten slotte géén aansluiting wilden. Op voorstel van den heer v. d. Ma- rel zullen B. en W. deze zaak opnieuw on derzoeken om tot een oplossing te komen. De Voorzitter vroeg, of deze stukken voor kennisgeving kunnen worden aange nomen. De heer Hortensius vroeg of in 't bestek voor de Zuidayderweg bepalingen zyn opgenomen omtrent in dienstneming van speciaal Bodegravensche werklieden. De Voorzitter antwoordde bevestigend. Ver volgens werden de genoemde ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Het feestcomité in de Mejje vraagt, gere kend naar het aantal inwoners het hun toekomende bedrag van het toegestane cre- diet voor feestviering. Is op geantwoord, dat zulks kan geschieden als bekend is, hoeveel van het toegestane crediet is noo- dig geweest. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W., om de begrooting met 200 te wij zigen, in verband met uitgaven voor de ar beidsbemiddeling. De rekertmg over 1922 werd goedgekeurd nadat de fin. comm. bij monde van den heer B. Batelaan, geadviseerd had tot vast stelling. Er is een batig saldo van 33.592.50, en op de buitengewone reke ning een nadeelig saldo van 15.28%. B. en W. stellen voor, gelegenheid open te stellen tot het ontvangen van openbaar vervolgondèrwijs, tegen een matige beta ling van schoolgeld, indien bij den aanvang der cursus zich 20 af meer leerlingen heb ben aangemeld, en zoolang nog 12 leerlin gen de cursus volgen. De Voqraitter be sprak in kort het rapport van de comm. v. schooltoezicht. Aan het Hoofd te ver goeden 1.25 en aan den onderwijzer 1 per lesuur. De heer Beijen acht 15 leerlin gen bij den aanvang voldoende. De heer Bn. Batelaan verheugde er zich over, dat B. en W. hier niet, zooals in zeer vele ge meenten, eenvoudig geen vervolgonderwijs meer geven, nu de kosten daarvan komen voor rekening van de gemeente, en meen de ook met minstens 20 leerlingen te moe ten beginnen. Spreker betreurde, dat het vervolgonderwijs, voorheen herhalingson- derwys genaamd, niet aan de verwachtingen heeft voldaan. De heer Beijen bleef aan dringen op het aanvaagsgetal 15. Nadat weth. Batelaan nogmaals het voorstel van B. en W. heeft verdedigd, wordt het voor stel van B. en W. aangenomen, nadat de heer Beijen gezegd heeft, dat hij wenacht geacht te worden, tegen het vqurutel te heb ben gestemd. Voor nolecnng aan Nieuwerbrug wordt J 296.toegestaan. De heer Hortensius vraagt, of ook vaklieden in de gemeente, niet te Nieuwerbrug woonachtig, gelegen heid hebben in te schrijven, waarop de Voorzitter antwoord, dat alleen kleine we<- ken gewoonlijk gegund worden aan vaklie den in de oiuniddeiiyke omgeving, maar by grootere werken natuurlyk alle inwoners Kunnen inschrijven. Aangenomen uerd om een stukje spoor- put te doen dempen, en daarvoor een kre diet toe te staan van 2620*— onder be paling, alvorens over te gaan daar te be straten, de Raad zal gehoord worden. Bij acclamatie werd besloten het werk in eigen beheer uit te voeren. Len ingekomen adres van P. Zaal en anderen, werd vastgesteld in handen van B. en W. om advies. De gewijzigde verordening voor school geldheffing werd aangenomen. Gekozen werd by eerate stemming tot wethouder (le heer P. Batelaan met 7 stem men, cHe de benoeming aannam. Op den heer v. d. Marei waren 2, op den heer Bn. Batfelaan werd 1 stem uitgebracht, 1 stem was blanco. Vervolgens werden voor de 2e wethouderszetel uitgebracht op den heer J. v. d. Marei 8 stemmen, 1 van onwaarde en 2 blanco. Ouk de heer v. d. Marei nam de benoeming aan. De Voorzitter verheug de zich in deze keuze. Als commissie van publieke werken en electriciteit werden gekozen de heeren Beijen met 10 en C. B. Batelaan met 6 stemmen. Als financieêle commissie wer den gekozen de heeren: Bn. Batelaan, C. B. Batelaan en D. Turkenburg, resp. met De Voorzitter deelde mede, dat de heer Gorter is verhuisd naar de woning van school A en dat in (Ie plaats van den heer Broere, welke 3 weken onder (le wapenen zal moeten, dé heer Gatory komt vervan- Bij de rondvraag drong de heer Horten sius aan op meer toezicht op drukke pun ten bij het algemeen verkeer. BERGAMBACHT. De gemeenteraad vergaderde Dinsdag middag. Benoemd werd tot eerste wethou der de heer D. Blanken (A.R.) mat 7 stem men, 8 blanco; als tweede wethouder de heer Hofland (V.B.) met 8 stemmen, 2 adegedeeld werd dat de heer P. laagste inschrijver is voor den bouw van het magazijn voor het electric^ tedtabedrijf. De opheffing der huurcammus- sie werd voor kennisgeving aangenomen. Aangenomen werd een door Ged. Staten aangegeven wijziging in de regeling met Schoonhoven, op grond van art. 194e lid der Lager Onderwijswet. De gemeentere kening dienst 1922 werd voorloopig vast gesteld. ln de electriciteititeommissie wer den benoemd de heeren Tempelman en A. Oskam. STOLWIJK. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Grietje, d. v. D. Burger en J. A. Bak. Gyabertus Pietier, z. v. J. Bol en 1. T. Kooiman. Hendrikje, d. v. J. Rehorst en T. van den Berg. Arina, d. v. I. de Jong en M. Hogendoorn. Wil- lempje, d .v. W. Verdoold en E. C. van Dam. Grietje, d. v. A. J. Scheer en G. Anker. Jan Dirk, z. v. M. Noordegraaf en A. G. Baas. OVERLEDEN: Neeltje Verdoold, 3 jaar en 8 maanden. BOSKOOP. In de vacature, ontstaan wegens het bedanken van den heer J. Hage, is tot no tabel in de Ned. Herv. Kerk gekozen de heer J. H. Mohr. Op de verkooping ten overstaan van notaris Maarschalk, alhier, zyn de percee- len 1 tot en met 5, 2 huizen met kweeke- ryen, in de Loeten opgehouden. Door de vereenigingen „Houvast" en „Vriendschap" is besloten een beker, die door een belangstellende ter beschikking van beide vereenigingen is gesteld, voor hun op 8 September a.s. te houden athle- tiekwedstryden, te doen dienen als ver- eenigingaprys. Die vereeniging, die drie maal achtereen of vijf keer in totaal de beker wint, komt in het bezit van den be ker. Met uitzondering van een tweetal nummers tellen alle nummers in het pun- tenaantal mee. De 2de Jubileumdag is met de grootste opgewektheid in de beste orde gevierd, dank ook de medewerking van het prach tige weer. In de morgenuren was er optocht van alle schoolkinderen en tractatae, in den middag muziek en volksspelen door, voor Boskoop, een ontzaggelijke menigte vroolyk bijge woond. 's Avonds een gondelv aart met versierde vaartuigen, zoals alleen Boskoop die met groen en bloemen tooien kan, zelfs een va rende bloementrekkas. Met de fel elect r. verlichte stoomb. Vooruitgang voorop slin gerde een stoet van vaartuigen, zelfs een groote bruinvisch door onze kronkelende Gouwe, met muziek en zangvereenigingen op de groote bokken. De illuminatie, vooral Brug en Biezen en het vuurwerk trokken een stroom van men schen. Tijdens het vuurwerk vloog de mas sale eerepoort in 't Rcyerskoop in brand- Dank zij het stille weer en I dapper man werd beslist erger voorkomen. Boakoop heeft weer getoond zonder dwingend tapverbod vroolyk feest te kun nen vieren. De nieuwe Burgemeester Co lyn, die overal by was, overal hielp, heeft zeer zeker van zijn feestende burgers geen ongunstigen indruk gekregen. De politie had geen weik. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gisteren zyn hier. in tegenwoordigheid van velen uit omliggende plaatsen, de fees ten ter gelegenheid van het regeeringsju bileum gevierd. Na een algemeene dank stond in de verschillende keiken hadden er volksspelen plaats en werd een histori sche optocht gehouden. Tot slot was er vuurwerk. De gansohe gemeente was met vlaggen en groe vnersiend, des avonds waren over al lampions ontstoken. GOUDEKAK. Het was gisteren feest op het doip voornamelijk voor de kinderen Dank zij het ijverig weiken van de daartoe benoemde commissie kon de feestdag van H. M. de Koningin voor de kinderen van de open bare school, op een zeer prettige wyze her dacht worden. Onder leiding van de feest commissie en het personeel stelden alle kin deren van «ie openbare school en nog eenige oud-leerlingen zich om ongeveer half een op bij de school. Vandaar ging het met mu ziek van het harmoniecorp.'» Caecilia naar het huis van «len Burgemeester. De kinderen zongen hier eenige vaderlandeche liederen, waarna de heer C. P. Vleggeert, voorzitter \an de commissie, eenige woorden tot den. burgemeester sprak. Spr .zeide het te be treuren, dat door de minder goede sa menwerking tusschen de byzondere en de openbare school de eenheid in de feestvie ring verbroken was, doch hoopte niettemin dat het kinderfeest goed zou slagen. Nadat vervolgens nog by Dr. Beekenkamp eenige volksliederen ten gehoore waren ge bracht, trok «le stoet weer naar de school, waar de kleinen met allerlei kinderspelen, opgeluisterd door miïziek, zich uitstekend vei maakten. Het was een aardig gezicht, al die vroolyke kindergezichten te zien. leder ging met een grootere of kleinere prye naar huis. Des avonds gaf het harmoniecorps een concert op hot dorp. Er heerschte een'aller gezelligste stemming en tot heel laat duur de de feestvreugde. Het geheele dorp was in vlaggetooi. WADDINXVEEN. Teé secretarie deze»- gemeente' ligt ter mzage een verzoek met byiagen van den hetr G. Koot, alhier, om vergunning tot oprichting van een zuivelinrichtirtg, gedre ven door een electromotor van 1% P-K. m het perceel plaataelyk gemerkt wyk A no. 45, kadastraal bekend in deze gemeente sectie D. no. 814. Op Dinsdag 11 Septem ber a.s. des voormiddag» 11 uur zal ten .uadhuize gelegenheid bestaan om bezwa ren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrif- teiyk tot te lichten. Door den commissaris der Koningin in deze provincie is met ingang van 4 Sep tember 1928 «len heer D. Brommer Jan.. aangewezen als waarnemend burgemeester totdat door het nieuwe college van B. en W. in de vervanging zal zyn voorzien. Burgeriyke Stand. Van 31 Aug. tot en met 6 Sept. 1923. GEBOREN: Karei Simon, z. v. P. Kwe»- troo en L. R. Rooe. Simon Hendrik, z. v. P. D. Oskam en A. A. van Eyk. OVERLEDENJansje van de Ben, 22 j. ONIDERTROUWD: D. Poot en C. Voge laar. GETROUWD: C. Abbenbroek en M. W. Alblas. H. M. D. Theussen en M. Breedvcld SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Een van de groote kunststukken van de zen tyd is: :op de hoogte te bleven met wat er in den N. V. B. omgaat. De competitie- indeeling zal voor velen op het eerste ge zicht een raadsel zyn. Wy komen op een en ander nog nader terug. Voor zoover het bondsbureau met de voor bereidende werkzaamheden gereed is geko men laten wy hier de indeeling wat betreft de le klasse en de twee 2e klassen van beide pyranuden volgen: Afdeeiing I. eer»4e klasse: H. F. C., R. C. H., H. V. V., Ajax, Feyenoord, V. O. C., D. F. C„ 't Gooi. S. V. V. en Z. F. C. tweede klasse A: Spartaan, Z. V. V., Q. S. C„ Holland ia, Alctnaria Vlctrix. W. F. C., Purmersteyn, D. W. S.,T). E. C„ E. D. O. tweede klasse B: Hilversum, H. V. C„ Zeist, D. O. N. A. R.. Velox, D. O. S., Hercules, Kampong, Gouda, Olympia. Afdeeiing II. eerate klasse: Haarlem, Quick, H. B. S., Blauw-Wit, Sparta. Excelsior, O. D. S., U. V. V., A. S. C. en Stormvogels. tweede klasse A: Zandvoprt, Scho ten. Bloemendaal, A. D. O., Neptunus, B M. T., Concordia, A. F. C., V. V. A„ Xerxes. tweede klasae B: Hermea-D. V. 8., D. H. C., C. V V., Steeds Hooger, U. S. C., Transvalïa, V. U. C., R. F. C„ Unitaa, S. V. W. (Sp.kr.) RECHTZAKEN. Oplichting door een bankdirecteur? Voor de Rechtbank te Rotterdam diende gisteren de geruchtmakende zaak tegen den gewezen directeur van de Internationale Bank voor Handel en Industrie, den 25-ja- rigen J. G., thans gedetineerd. By dagvaarding was in hem ten laste ge legd. dat hy te Moercapelle in den loop van Februari, Maart en April 1923, met hat oogmerk de genoemde bank, die zeer zwak stond, wederrechteiyk te bevoonJeelen doer in stryd met de waarheid aan J. Lievaait die met genoemde bank in rekening-courant stond, opgaaf te doen van verkoopen «a koupen van effecten, welke in werkelijkheid niet geschied waren. Hy bracht daarvoei bedragen op zyn rekening. Hy bewoog ge noemden L. door listige kunstgrepen w een -amenweefsel van verdichtsel tot af gifte van 26(H).--. Bekl. ontkende de ten laste gelegde op lichting. Hy gaf toe voor de ontvangen 2500.— een nota afgegeven te hebben, waaruit bleek, (lat de aandeelen voor L. ga- kocht waren. Hy gaf nu toe, dat deze nota onjuist was. Hy zeide, dat de beurspositie van da ba- doelde aandeelen zoodanig was, dat het voor de bank voordeel kon oplevern, wanneer Mj met den aankoop nog eenigen tyd wachtte. Wanneer hy niet gearresteerd was gewor den, zou hy de aandeelen zeker hebben ge kocht. De president, mr. Jacobson. wees bekl. er op, dat hy by den rechtei-convmi«naris een geheel andere verklaring had afgelegd. Toen zou bekl. N. L. hebben toegegeven, dat hy de 2600 had willen gebruiken voor kasgeld voor de bank. Ter terechtzitting nam bekl. deze verklaringen terug. Als cerate getuige werd gehoord mr. Bos man, de curator uit het inmiddels dooi da rechtbank uitgesproken faillissement van de Bank voor Handel en Industrie. Deze ge tuige, tevens als deskundige gehoord, gaf als zyn meening te kennen, dat de toe stand der bank gedurende de maanden Fe bruari, Maart en April zeer zwak was. Daarna werd de benadeelde, de landbou wer J. Uevaart uit Moercapelle gehoord. Get. zeide dat hy bekl. G. volkomen ver trouwde .Hy liet hem al zyn zaken over. De vrouw van Lievaart werd eveneens ge hoord. Zy bevestigde in hoofdzaak de ver klaringen van haar man. Vervolgens werd de bankbeambte J. de Geus gehoord. Deze getuige was op de Bank voor Handel en Industrie werkzaam. Hy leidde te zamen met bekl. G. de zaken. Aan vankelijk was hy ook in verband met deae zaak gearresteerd, doch later was hy weer in vrijheid gesteld. Get. verklaarde dat het in het bankbedrijf vaak voorkomt, dat men effecten, die men voor een cliënt met wien men in rekeningcourant staat, moet koopen. eerst dan aankoopt, wanneer de cliënt het volle bedrag heeft voldaan. Ret was dus niets byzondere dat op het moment, dat de politie ingreep, de bestelde effecten er niet waren. Ten slotte werd de heer A. Lokker ge hoord. Deze zeide, dat hy in naam direc teur van de bank was. Desgevraagd gaf get als zyn meening te kennen, dat de uuf. zaak van de déblacle was geweest het uit geven van obligatiën k la Broekhuy». Het O. M., waargenomen door mr. Schut ter, nam daarna requisitoir. Spr. herinner de aan de bekentenis, die bekl. by den rech- ter-commissaris heeft algelegd. Voor het overige meende spr., dat het bewijs voor de oplichting was geconstrueerd. Hij eischte twee jaar gevangenisstraf Mr Max R. Brack uit Amsterdam trad als verdediger op. Hy concludeerde tot vrij spraak en vroeg de onmiddeliyke invrij-. heidstelling van bekl. De Officier zag van repliek af. Na raadkamer besloot de rechtbank het verzoek van den verdediger in te willigen; bekl. werd onmiddellijk ln vrijheid gesteld. De uitspraak werd bepaald op 18 Sep tember. WISSELKOERSEN. 5 Sept. 7 Sept. officieel 2 uur Londen 11.58% 11.51 Berlijn 16 cent 5 cent p. miU. p. mill. Parys 14.36 14.07 Brussel 11.80 1152 Zwitserland 45.80 45.80 Weenen 0.00% 0.00% Kopenhagen 46.35 46.37% Stockholm 67.55 67.06 Christian!» 41.22% 41.10 New-York 2.54% 2.54"/ TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste B. st. 771.6 te St. Mathien. laagste B. st. 748.6 te Roest. Verwachting: Zwakke to matige zuid-westelijk»- Ut noord-westelyke wind. meest zwaar b« woikt, weinig of geen neerslag iets war mer. ADVERTENTIÈN aooreen ;htei Verkrijgbaar te Gouda bij ANTON COOPS. Wijdst vaat. 2460 80

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2