Gouda NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTRÈKEN No. 15334 Dinsdag II September 1923 62*Jaargang OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen OON BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. HET GELUK DER RIJKEN Naderend einde van het Ruhrconflict EEP aan- 2304 24 IRA FEUILLETON. iren, jfendruk van erk. Wij doen meer voor lieden die wij vree- zen, dan voor hen die wij achten. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad /8.8B. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan one Bureau: MARKT 81, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 645 Van het Grieksch-Italiaansche geschil schijnen de-scherpste kantjes te zijn afge slepen, dank zij de aanvaarding zoowel door Griekenland als door Italië van de nota, die door den raad van gezanten, onder wiens auspiciën de Grieksch-Albaneesche grensaf- OUDA. liOUISUIE COURANT. met het (THE MAN OF PROPERTY) door JOHN GALSWORTHY in de vertaling van Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Nadruk verboden. (Wordt v^rvolgdJ bij op een voor den grooten staat Italië bevredigende wijze dien» prestige werd ont zien en teven» het zwakke Griekenland de aanvaarding der ewchen werd vergemakke lijkt door de eischen zóó in te kleeden, dat zij feitelijk een compromis vormen tusschea den eisch van Rome en het vérstrekkende aanbod van Griekenland. Ondertusschen beteekent natuurlek deze loop van zaken nog niet het einde van het conflict en is evenmin de taak van den Vol kenbond afgeloopen. In aansluiting op deze openlyke verklaring omtrent de Regeeringsplanneh komt verder nog net merkwaardige bericht dat Dr. Stre- semann voornemens is Woensdagavond de rede van Poincaré te beantwoorden. Hij zal daarbij in concreten vorm uiteenzetten de wijze waarop de Ruhrquaestie en die der schadevergoeding kunnen worden opgelost. Eigenaardig doet het aan dat deze rede voering van den Rykskanselier wordt ver wacht op een „bieravond" dien de chef van den persdienst Kalle den Duitsche journa listen aanbiedt. De Engelsche bladen verwachten Zeer be langrijke gebeurtenissen in verband met de Ruhrquaestie. In officieele Engelsche krin gen is men eveneens van meening dat het groote vraagstuk betreffende het Duitsche herstel spoedig in behandeling zal komen, algemeen is men zelfs van oordeel, dat bin nen 10 dagen besprekingen tusschen Frankrijk, Engeland en België zullen wor den gehouden. Baldwin zal ‘volgens de „Evening Stand.” wanneer hij naar Engeland terugkeert een kort bezoek brengen aan Poincaré en naar aanleiding van de dan te houden bespre kingen zou onmiddellijk het Engelsche ka binet worden bijeengeroepen. Men verwacht verder eOn conferentie van geallieerde ver tegenwoordigers te Parijs. Mr. Zimmermann heeft in een onderhoud met de correspondent van de „Information" te Genève als zyn meening over het herstel van Duitschland gezegd dat Duitschland op dezelfde wijze geholpen kan worden als Oostenrijk. Van stabilisatie van de mark kan echter geen sprake meer zijn, zoo meende Mr. Zimmermann. Het herstel van Duitschland kan echter wel snel in zijn werk gaan. De binnenland- sche schuld is bijna tot nul gedaald. De leeningen van 1914 door den Staat, de ste den, de spoorwegmaatschappijen en de in de breedtegraden hun vaste plaats hfcboen op eon kaart (want alle Forsytes hebben een fynen smaak voor w ei kely (heid al» hel op de „kern” van de feiten aankomt); maar wat betreft iet» anders wel> hy kon htt alleen waareeren door het Woord „schandaal”. O, maar het was niet waar kon niet waar zyn. Hy was niet bang; zy was Wer kelijk een goed, klein ding. Maar zoo ging het al» men eenmaal zooiet» in zijn hoofd kreeg. En James had ten zenuwachtig temperament hy was een van die men- f.chen, die de dingen niet van zich af kun nen zetten, die martelingen verduren dóór voorgevoelens en besluiteloosheid. Uit vrees iet» te laten glippen, dat hy anders zou kunnen meester worden, was hij physiek niet in staat een besluit te nemen, totdat hü beslist zeker was, dat hij verlies zou lijden, als hij geen besluit nam. In het leven kwamen vele gelegenheden voor, waarin het zelf» niet aan hem werd overgelaten een besluit te nemen, en deze was er een van. Wat kon hü doen? Er over spreken met Soames? Dat zou de zaak slechts rger maken. Trouwen», er stak niet» in, daar4 van was hij zeker. Het kwam alles door dat huis. Van het begin af aan had hij het denkbeeld gewan trouwd. Waarom wilde Soames buiten gaan wonen? En als hij nu eenmaal een massa geld wilde uitgeven om een huis voor zich te laten bouwen, waarom nam hij dan niet een eerste klasse architect in de plaats van dezen jongen Bosinney, van wien niemand Verklaringen van Sollmann. Dr. Stresemann aan het woord. Mr. Zim mermann over Duitschland’s herstel. Het Grieksch-Italiaansch conflict. huidige Fransche politiek en van den huldi gen economischen toestand. rs A. BRINK- Een nieuwe noodverordening inzake het inbeslagnemen van deviezen wordt door de Duitache pers gepubliceerd. Tot deviezen- ccmimissaris is geheimraad Fellinger be noemd, nadat staatssecretaris Peters voor het voor hem toegedacht ambt bedankt had. De deviezencommissaris is vplgens deze verordening bevoegd de betalingsmiddelen eji vorderingen ’in buitenlandsche -waarde papieren en edelmetalen voor het Rijk in beslag te nemen. Voor dit doel worden som mige paragrafen opgeheven, volgens welke het brievengeheim en het eigendom niet aan te tasten zijn. De ryksregeering kan hande lingen in str(jd met deze verordening met vrijheidsstraffen en boeten enz. straffen. De Vorwaris noemt deze verordening zeer vérgaande voor de geheele deviezen- en eco nomische politiek en verwacht een onvoor waardelijke tenuitvoerlegging. Deze veror dening, zoo schrijft het blad, is nog slechts een gedeelte van de te nemen maatregelen en beperkt slechts de deviezen-ellende. Volgens het 8 Uhr Abendblatt zal de Ryksregeering reeds binnenkort een wet pu- bliceeren betreffende een gedeeltelijke ver panding der particuliere bedrijven ten bate van het Ryk. Deze wet zou in de eerste plaats ten doel hebben de door Frankrijk geëischte waarborgen aanzienlijk te ver meerderen. In verband met deze ongetwijfeld zeer belangrijke mededeelingen, vestigen wij de aandacht op de verklaringen van den Duit- sehen Rijksininister van Binnenlandsche Za ken, Dr. SQlliriann, bij de ontvangst van een deputatie uit het bestuur der Interna tionale VrouNvenliga voor Vrijheid en Vrede, waartoe ook mevrouw Dr. Aletta Jacobs behoort. In deze bijeenkomst heeft de Mi nister uitvoerige inlichtingen verschaft om trent de plannen der Duitsche regeering wat betreft de schadevergoeding en daarin vindt men een bevestiging van hetgeen wij gisteren reeds schreven over het voornemen van de Duitsche 'regeering om met Frank rijk te onderhandelen en een einde te ma ken aan het Ruhréonflict. Solhnan wees er uitdrukkelijk op, dat in de Duitsche buitenlandsche politiek een be slissende ommekeer is gekomen, welke meening ook in Engeland blijkbaar wordt gedeeld. Vier jaar lang hebben de soc.-dem. in Duitschland getracht het denkbeeld van een Fransch-Duitseh vergelijk populair te ma ken. De Fransche Ruhrpolitiek heeft de so cialisten echter tot nationalisten gemaakt Wy socialisten, zoo zeide hij, zijn tot de regeering toegetreden met het vaste voor nemen de Ruhronderneming te liquideeren. Wij zyp bereid een overeenkomst met de Entente, speciaal Frankrijk aan te gaan, welke ons de zekerheid geeft, dat het Ruhr- gebied en het Rijnland binnenkort weer ge heel onder de Duitsche souvereiniteit zullen staan. Wy zijn ons bewust, dat dit niet door verdragen, doch slechts door een groote in spanning van het Duitsche economische le ven kan geschieden. Geen Duitsche regee ring kan echter toestemmen in een uiteen- scheuring van het Duitsche Ryk, maar wel willen wy Frankrijk eiken waarborg geven tegen een nieuwen oorlog aan deft Rijn. Sollmann besloot met een bespreking der baKening piuau nud, naar Athene werd ge- zunueu. L»e eisoiien, üie Gijekenland bereui 1» in te willigen, zyn reeda^i vry kras, wan deel bewezen zou worden, dat de moord op ue liunaanschc missie dooi1 Grieksche on derdanen i» gepleegd; wanneer echter mocht worden aungetoond, dat Albaneezen de da ders zyn, dun moet Gnekenlpnd op een wei zepr geduchte wyze boeten Alleen voor het feit, dat de aanslag weid gepleegd op Griekschen bodem. De raad vun gezanten, bestaande uit i'oineare en de vertegenwoordigers van En geland, Japan en Italië, wenftcht allereerst dal de hoogste militaire autoriteiten van Griekenland verontschuldigingen aanbieden aan de diplomatieke vertegenwoordigers der drie geallieerde landen, wier delegaties be- hooren tot de commissie tel- vaststelling van de grens. Verder moeten alle leden der Grieksche regeering tegenwoordig zyn by een rouwdienst voor de slachtoffers, te hou den in een Katholieke AÜieensclie kerk. Denzelldeu dag zullen oorlogsschepen van de drie geallieerden die van Italië aan het hoofd naby Athene verschijnen om de eerbewijzen te ontvangen van de Griek sche vloot. Wat de inwilliging vun dezen iuutsten eisch betreft, is het Griekenland door den gezantenraad gemakkelyker ge maakt hieraan te voldoen, daar de corres- pondeerende eisch uit het Italiaansche ulti matum vergde, dut Griekenland op een voor Athene vernederende wyze Italië eer be wees. Ihans gelden de eerbewyzen, door de Grieksche vlqot te brengen, de drie gealli eerde landen, die in den gezantenraad zyn vertegenwoordigd, zoodat de „kn|eval” kan worden geacht te worden gedaan voor het laatstgenoemde instituut. Ook dé eischen, dut aan de slachtoffers van den moord by de inscheping hunner lyken militaire eer zal worden bewezen en Griekenland voorts op zich neemt het onderzoek naar de dader» met alle middelen te begunstigen en worden zy opgespoord op een ten exempel te stel len wyze te straffen, konden door Athene worden aangenomen. De gezantenraad heeft op dit «tuk van zaken den correspondee renden Italiaanschen eisch, waarin Italiaan sche controle van ’t onderzoek werd ge vraagd, eveneens verzacht. Het geheele on derzoek zal nu komen te staan onder lei ding van een Japansch kolonel. Het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag zal ver der in kort geding vaststellen, welk bedrag Griekenland ter schadeloosstelling voor den moord zal betalen. Ter waarborging van de tt betalen som moet de regeering te Athene by de Zwitsersehe Nationale Bank 50 mil- lioen lire, het door Italië geëischte bedrag, storten. Men ziet dus uit het vorenstaande, dat de gezantenraad, in samenwerking met den Volkenbondsraad, zy het niet mooi dan toch een handig stuk werk heeft verricht door het redigeeren van een aantal eischen, waar iets wist? H(j had hun gezegd wat er van zuu komen. En hy had gehoord, dat het huis Soames een aardigen duit zou kosten bo ven de som, waarop hy had gerekend. James werd door dit feit, méér dan door iet» anders, van het werkelijke gevaar van den toestand doordrongen. Zóó ging het altijd met die „artistiek” aangelegde jon ge mannen, een verstandig man moest niet» met hen te doen willen hebben. Hü liad Irene ook gewaarschuwd. En zie nu een» wat er van was gekomen. Een eensklaps drong het tot James door dat hy zelf moest gaan zien. De gedachte uat hij er heen kon gaan en het huis be kijken, verschafte hem een onuitsprekelij ke voldoening, te midden van den minst van onrust, waarin zijl) gemoed was gehuld. Het kan zijn, dat het eenvoudig het besluit was om iets te doen, dat hem deze verlich ting gaf méér waaischynlyk deed dit het feit, dat hij het hui» ging zien. Hy voelde, dat hij, door te kyken naar een gebouw van steen en kalk, van hout en steen, ontworpen door den verdachten man zelf, zou doordringen tot de kern van dat gerucht omtrent Irene. Zonder daarom een woord tot iemXhd te zeggen, nam hü een rütuigje naar het sta tion, en gii« verder per 'trein naar Robin Hill; vandaar zag hü zich getwAxhaakt te wandelen, «laar er, in overeenstemming met de gewoonte er omgeving, geen huur- rytuigen stonden. BUITENLANDSCH NIEUWS. BELG1E. Een koninklijke verloving. De Koninklijke Belgische familie is ftog steeds in Italië, en'naar thans wordt me degedeeld, zal de verloving van de Belgische prinses Marie José met den kroonprins van Italië thans officieel bekend worden. 51) - Hü had die dagen lang vergeten met hun hoop en vrees, en twüfel aan de voor zichtigheid van de verbintenis (want Emi ly, ofschoon mooi, bezat niets, en hyzelf maakte in dien tijd slechts een duizend pond per jaar) en die vreemde onweer staanbare aantrekkingskracht, die hem verder had gedrevten, totdat hy voelde dat' hy zou sterven, inzien hy dat meisje niet trouwde met het blonde haar, dat zoo aar dig naar achteren was opgemaakt; de blan ke armen, die uit een vastaangesloten lyf- je te voorschün kwamen en de mooie ge stalte, die gepast beschermd werd door een crinoline van geweldigen omvang. James leefde het alles weer door, maar hü was ook door de rivier van jaren ge gaan, die het vuur bluschte; hü had de meest droevige ervaring doorgemaakt te hebben vergeten, wat het was: lief te hebben! Vergeten.’ zoo lang vergeten, dat hy vergeten was, dat hü het had vergeten. VEREENIGDE STATEN. Zeven Amerikaansche torpedojagers, lie in de onstuimige zee by Honda Point, te genover de kust van Californië op de rotsen werden geworpen, zijn volgens de laatste berichten geheel vernield. De mailboot „Cu ba” ter wier assistentie zü kwamen; werd van te voren 200 M. verder op dezelfde klip pen te pletter geslagen. De zeven torpedojagers Delphi, Nicholas, Chaupcry, Fuller, Right, Young en Lee voe ren tot Zaterdagavond 9 uur met een snel heid van 20 knoopen per uur, toen de eerste boot, de Delphi op de rotsen sloeg, waarop de andere 6 booten, die niet meer konden wenden, hetzelfde lot ondergingen. De sche pen raakten uit den koers, die door dalobe- richten werd gegeven, by ster de or de ver warring van de radioberichten vun en naar de gestrande Cuba gezonden. Voor zoover bekend, hebben 25 matrozen het leven gelaten .terwyl een 30-tal gewon den werd gemeld. In het geheel werden 500 opvarenden gered, waarvan 22 zieh na hel omslaan van het schip zwemmende boven water hadden weten te houden. Gemeld wordt verder, dat enkele matrozen van de Nicholas in hun kooi verdronken. Het meert tragische voorval van de ramp i» wel het volgende. Een der matrozen, die in de ma chinekamer werkzaam was, werd door de ko kende olie verblind. Zün kameraden droegen hem naar buiten in (Ie hoop, dat hü nader hand zou kunnen worden gered, doch de destroyer werd in den nacht in stukken ge slagen en de ongelukkige verdween in de golven, zonder dat iemand hem kon helpen. De landverhuizersstroom naar Amerika. De tegenwoordige vloed van landverhui zer» naar Amerika is volgens de Tel. zou groot geworden, dat zü niet snel genoeg op Ellis-Island behandeld kunnen worden. Niet minder dan 24 schepen, met te zamen 120(H) immigranten aan boord liggen te wachten, ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorenda tot den beiorgkriag)' 15 regel» ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en don beiorgkringi 1—5 regels 1.55, elke regel moer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnununer 20 bijslag op den prüs. Liefaadigheids-advertontiën de helft van don prüs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.06, elke regel moor KM. O> de voorpagina 60 hoogor. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bty contract tot sear geredweoer- den prüs. Groote letters en randen worden tmrekond naar plaaternimto. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze 'Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan hot Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zün- En nu had dit gerucht hem bereikt, dit gerucht over de vrouw van zyn zoon, heel vaag als een schaduw, die plotseling op dook tusschen de tastbare, oprechte feiten; onwerkelyk, onbegrüpelyk als een spook, maar dat ook, evenals een »pook, niet te verklaren ontzetting meebracht. Hy had beproefd het te begrüpen, maar dat haalde even weinig uit als op zichzelf toe te passen een van de tragedies, die hü dagelyks in zyn avondblad las. Hü kon het eenvoudig niet. Er kon niet» van waar «Ün- Het was alles onzin van hen. De ver houding van haar en Soames was wel niet zoo goed als ze kon wezen, maar ze was een goed persoontje een goed, klein ding! Evenals een niet onbelangrüke meerder heid der menschen smulde James wel van een klein beetje schandaal, en kon op nuch- teren toon zeggen, terwül hü zün lippen aflikte: „Ja, ja, zy en de jonge Dyson; men vertelt my, dat zy te Monte Carlo women!” Maar de beteekenis van zulk een zaak het verleden, het heden, of de toekomst ervan had hem nooit getroffen. Wat het beteekemde, wat marteling en verrukkin gen er aan vooraf waren gegaan; welk langzaam overwinnend noodlot bij de fei ten op de loer had gelegen; heel openlyk. soms laag, maar over het algemeen pi kant, kwam voor zijn blik. Het was niet zün gewïxmte om te laken, te prijzen, ge volgtrekkingen te maken, of dergelüke ge vallen te general iseeren; hü luisterde een voudig vry gretig, en herhaalde wat hem werd verteld, terwül hy daarin een groote voldoening vond, evenals in het gebruik van een glas sherry en bitter vóór <ëm maaltijd- Maar nu echter, nu zooiet» of liever het gerucht, de ademtocht ervan hem persoonlyk was genaderd, voelde hü zich als in een mist, die zyn mond vulde een leelüken, dikken smaak, en die moeilük maakte om adem te ha’en- Een schandaal! een mogelyk schandaal! De eenige manier, waarin hü het kon samenvaten of denkbaar maken, was door dit woord bü zichzelf te herhalen. Hü was de gewaarwordingen vergeten, die noodig waren om den voortgang, het noodlot, of de beteekenis van zulk een zaak te begry- pen; hy kon eenvoudig niet langer de mo gelijkheid vatten, dat menschen iets in de waagschaal stellen, terwille van hun harts tochten. Het zou hem belachelük toegeschenen hebben te veronderstellen, dat er onder al zün kennissen, die dag in dag uit naar de City gingen en daar hun zaken deden, wel ke die ook waren, in hun vrije oogenblik- ken aandeelen en huizen kochten, hun diner gebruikten, en aan ver»chillende sport de den, zooals hem werd verteld, eenige wa ren die het een of ander in de waagschaal zouden stellen voor iets, zóó geheimzinnig, zóó zinnebeeldig als hartstocht. Hartstocht! Ja, hü scheen er van ge hoord te hebben; en voorschriften als de ze: „een jonge man en een jonge vrouw moest men nooit samen vertrouwen”, wa ren vast in zyn gemoed gegrift, evenals dustrieele ondernemingen aangegaan, zyn dool de daling der mark geheel afgelost. Duitschland i» bovendien evenals üostenryk van de drukkende ooriogsbegruotingen be- vryd. Hun werkelyke financieele toestand is beter dan m 1914. Derhalve kan de sa- neering, wanneer de financieele orde her steld, de uitgaven besnoeid en de inkomsten verhoogd züu, snel bereikt worden. Voor Oostenryk zün onze verwachtingen te pessimistisch geweest. Dr. Seipel heeft grooten moed getoond. Maandelyks ga ik de tekorten na. De geleende gelden worden af- zonderlyk beheerd. Slechts met mijn mach tiging kan de regeering er iets van afne- men. Zoo gaat het ook met de douane- en tabaksopbrengsten. Daarvan neem ik maan delyks de bedragen, noodig yoor de trus tees. Over het overige heeft de Staat de vrye beschikking. Het succes der internationale leening toont aan het algemeen vertrouwen in het herstel van het Oosjenryksch crediet. Het bewy'st dat het systeem van internationale waarborgen,’ door den Volkenbond uitge dacht, volkomen kan slagen. De samenwerking van Amerikaansch ka pitaal aan het Europeesche herstel is een aanmoediging en een symbool. De vermeer dering van de douane-opbrengsten en het tabaksmonopolie rechtvaardigen overigens het vertrouwen, dat de internationale mark ten hebben getoond. De opbrengst der di recte belastingen is 7 1Q0 maal zoo groot als in September 1922. De vermindering in de uitgaven ging vry gemakkelyk; de ad ministratie werd geheel gereorganiseerd; op 1 Juli 1923 waren beambten ont slagen. Een gelijk aantal' moet nog volgen in het komende jaar. De schuldenpost op de begrooting is vry gering (n.l. 30 '/i van de begrooting) ver geleken bij buitenlandsche budgets. De depreciatie van de kroon deed een groot deel van de oude schuld verdwynen. De nood dwingt nieuwe bronnen van in komsten te vinden. De jaarlyksche produc tie moet belast worden; wa>nt de staat, de steden,* en vele particuliere ondernemingen hebben hun bedryf op nieuwe basis hervat. De voornaamste voorwaarde voor Oosten rijks herstel was de kapitaalvlueht te be letten, of liever het herstel van het natio nale zelfvertrouwen, omdat alle maatregelen om de kapitaalvlueht te beletten waren mis lukt. De kroon zou veel gestegen zyn, in dien er geen maatregelen waren genomen om deze te stabiliseeren. Dank zy deze sta bilisatie is ook het aantal faillissementen niet gestegen. naar

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1