rechtzakënT N.V. „DE TIJDGEEST" tot zij hun passagiers kunnen landen. De laatste landverhuizers zullen eerBt over 4 of 6 dagen kunnen worden onderzocht. Het is voor de maatschappijen een duur grapje daar de landverhuizers aan boord vqpr hunne kosten ulle gemakken genieten die zy op Elllfe-Ijdand nessen. Het departement van Marine in Washing ton vraagt aanbiedingen voor den verkoop van slagschepen en krujsers, welke inge volge het verdrag van Washington aan de vloot onttrokken moeten worden. De koopers moeten garandeerqtt, dat de aangekochte •cjiepen binnen 18 maanden worden ge sloopt. BINNENLAND. Het Kegeéiingsjubtleum van H. M de Koningin. U«t <vai gibieruainiudag tussciieu ♦nali drie «n hall vyl een groote drukte voor hei ivonmiriyk i'aieis in het Noonieuufo o«m net groote aantal autoriteiten, com- Uuas.es en particulieren, dat gisteren ter cour van geluk weasching by «are Maje*- Uii ne Koninginverscheen, gedurende die uiaii in auto s rytuigen af te voet ten Pa lede aankwamen, de moesten gekleed in stotterende ambtsgewaden, uniformen, ïeuiteriyke en geestelijke kleeding. Ver- sciuiioiuio heeren droegen ook rokcostuum. wa üe afzonderlijke ontvangsten van den Kaad van State, den Hoogen itaad en de Kekenkamei, verschenen onder meer op de cour van gelukvvensching: het ge meentebestuur van iiotterdam, met aan het hoofd wd. burgemeester, wethouder v. d. Hoeven, het gemeentebestuur van 's-Gravenhage, onder leiding van burge meester Patyn; het gemeentebestuur van Dordrecht, onder presidium van burge meester Wytenia; de Nederlandsche gezan ten met Verlof hier te lande,'jhr. mr. De Gmeli te Washington en mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum (oud-gouverne ui-ge neraal van Ned. indiëj te Cairo; de oud- gezanten jhr. mr. Van der Staal van Piers- hii (iiruasel) en jhr. mr. Van Tets van Gouuliaan (Berlyn); verschillende kamer- heeren in bmtengewonen dienst en Staats raden in buitengewonen dienst; ouduminis tels, de oud-gouverneur van Suriname en Curasao, verschillende hooggeplaatste autoriteiten; de seretariasen-generaal van de Departementen van Buitenlandsche Za ken Jhr. mr. Snouck Hurgixmje, van On derwys, Kunsten en Wetenschappen, de voorzitter van de gemengde arbitrale baron Van Heeckeren; de t mr. Telders; de admini strateur, chef der afd. K. en W. van het Departement v. Onderwys, K. en W. Du- pare; de administrateur van het Dep. van Buitenlandsche Zaken, mr. Beuuker An- dreue; de chef van het Kabinet van oen Minister van Buitenlandsche Zaken, ver schillende afdeelingschefs der Departe menten; hoofdinspecteurs en inspecteurs- generaal der Spoorwegen; de hoofdinspec teur van de Scheepvaart; inspecteurs-gene raal der Rijkswaterstaat; hoofdinspecteurs der Registratie; de hoofdcommissaris van politie, de heer Van 't Sant; hoofdambte naren van Telegrafie en Telefonie; prof. Martin, directeur van 't Mauritshuis; de directeuren van t Haagsche Postkantoor en Telegraafkantoor; de directeur van de Bi bliotheek van Ryswjjk; de districtscommis saris in Suriname; de directeur van de Ste nografische Inrichting der Statcn-Generaal de referendaris van het Kabinet der Konin gin, en nog vele andere autoriteiten meer, ook oud-Indische en Indische met verlof Itier te lande. Bij de ontvangst van de Hooge Colleges van Staat hield de vice-president van den Raad van State Mr. W. F. van Leeuwen tot de Koningin een toespraak, waarin hy H. M. huldigde voor de wijze waarop zy zich aan de behartiging van 's l.ands belangen heeft gegeven en voor hare groote belangstelling in alles wat Land en Volk ten goede kan komen. Uwe Majesteit mag met groote dankbaar heid en met niet minder voldoening, zoo ging hy voort, terugzien op de vyf en twin tig jaren, die thans achter ons liggen en het is 's Bauds vurige bede, dat het den Almachtige moge behagen Uwer Majesteit de gezondheid en (ie krucht te blyven schen ken, die Haar voorbeeld van plichtsbe trachting voor Haar Volk in staat zullen stellen nog een lange reeks van jaren de teugel» van het bewind in handen te hou den. De Koningin antwoordde hierop als volgt: „Het is my aangenaam, mijne heeren, het college waarvan ik het voorzitterschap be kleed, heden voor mij te zien en ik dank u oprecht voor de hulde en heilwenschen, wel ke u, mynheer de vice-prepident hebt ver tolkt. Hoewel de gelegenheid om aan uwe be raadslagingen deel te nemen my doorgaans ontbreekt, hebben de vruchten daarvan mijne geheele aandacht. Het is mij daarbij niet ontgaan, dat uwe moeilijke en veelzijdi ge taak vooral in den laatsten tijd ziender- oogen toeneemt. De wijze waarop gij haar desondanks im mer hebt vervuld doet het my op prijs stel len in de gelegenheid te zijn u daarvoor in deze dagen uitdrukkelijk mijn waardeering en dankbaarheid te betuigen en daarbij als mijn overtuiging uit te spreken, dat de Raad zijn heilzamen arbeid in 's l>ands belang on verpoosd zal voortzetten." De president van den Hoogen Raad der Nederlanden Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohmun voerde het woord namens -dat Hoo ge College, Jhr. Mr. J. H. van Reanen sprak namens de Alg. Rekenkamer H. M. toe. Beide toespraken werden door H. M. be antwoord. By al deze audiënties en toespra ken wa Prins Hendrik tegenwoordig. De Amerikaanliche filmonderneming „Fox Film Corporation" zal tvlsschen 10 en 15 September de Koningin een iflm aanbieden. Deze filtn bevat een serie Nederlandsche actualiteiten ,die opgenomen werden door den Ilollandschen operateur, den hëer Van Lier. Ken dankbetuiging van H. M. Nadat de Koningin j.i. /.atertlag voor hadr vertrek aan den Amsterdamschen hoofd commissaris van politie, den heer A. J. Mar- cusse, haar waardeenog had te kennen ge geven voor de uitnemende maatregelen van orde voor de feestdagen, door hem getrof fen en om de zeer verdienstelijke wyze, waarop door de politie-ambtenaren, onver schillig van welken rang, de orde werd ge handhaafd, heeft H. M. in het daarop y»'- gend onderhoud met den burgemeester Haar warme dank uitgesproken voor de meer dan hartelijke ontvangst, welkg tïe burgery van Amsterdam Haar heeft bereid. In den loop Van dien avond zond H. M. de Koningin een telegram aan den burge meester, waarin zy verzocht aan de gansche burgery haar grooten en diepgevoelden dank te betuigen voor de trouw en hartelijkheid haar De Indische Prinsen. De prinsen van Solo Djokjakarta, ver gezeld door den heer üudemans en de sul tan van Boeloengan, vergezeld door den heer Ziech, hebben gisteren een bezoek ge bracht aan het gebouw van het Nederland sche Roode Kruis in den Haag. Zy werden ontvangen door Prins Hendrik, voorzitter en de leden van het dagelyksch bestuur der vereeniging. De Prins heeft hen daar bij met een enkel woord toegesproken en aan ieder der hooge Indische bezoekers het kruis van verdienste van het Nederl. Roode Kruis overhandigd. De versiering van het Paleis. De versiering van het Koninklijk Paleis, het werk der Boskoopsche kweekers, zal worden m stand gehouden, tot na de ope ning van de Saten-Generaal, dus tot en met 18 dezer. Sommige bloemen en plan ten, welke er thans niet meer zoo oogelyk uitzien, zullen door nieuwe worden ver vangen, terwyl de guirlandes, die aan den gevel waren aangebracht, allen zyn ver wijderd. De ramp in Japan. Het lot van onzen vice-concul. In aansluiting op het bericht, als zou by de verwoesting in het „Grand Hotel" te Yokohama de Nederlandsche vice-consul, de heer W. D. Visser, zyn gedood, vernam de Tel., dat hieromtrent bjj Buitenlandsche Za ken nog niets bekend is. Terstond is door het ministerie om inlich tingen getelegrafeerd aan onzen gezant te Tokio. Daar het echter verwondering wekt, dat de heer Visser niet als andere vluchte lingen een geruststellend telegram heeft verzonden, vreest men het ergste. De heer W. D. Visser werd 26 Augustus lt#3 te Den Haag geboren. Na op 6 Juni 19V> te zyn toegelaten als candidaat voor den consulairen dienst, werd hy op 1 Juli 1919 aangesteld als vice-consul en werk zaam gesteld aan het consulaat-generaal te Antwerpen. Vervolgens werd hy overge plaatst naar Singapore en op 1 Januari 1922 bevorderd tot consul-generaal in algemee- nen dienst. Wegens de geschokte gezond heid van den vice-consul Fein te Yokohama werd besloten den heer Visser naar Japan te zenden en zoo werd hy begin November 1922 belast met het vice-consulaat te Yoko hama. In aansluiting aan een vorige bekendma king, deelt het departement van Buitenland sche Zaken mede, dat blijkens resp. van het gezantschap te Tokio en van het consulaat te Kobe ontvangen telegrammen, de fami lies Bester, Feenstra, Kuiper, Van Wier- sum-Klingen, Holst-Hendirx, Van Praag, Vlendre, Nieboer en Kievenaar in veijigheid zyn. Het Departement van Buitenlandsche Za ken heeft voorts van den gezant te Tokio nog bericht ontvangen, dat ook de families Dusseldorp, Monis, Donker (Jurtius, Carst, Scheuten Plate en Hornebrink, behalve de oude mevrouw Homebrink die vermist is, in veiligheid zijn; mejuffrouw Carst is ge wond. Vermist worden voorts de heeren P. Hylkema, Geerts en Van Doorn. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving van de zustervereeniging in Nederlandsch- Indië telegrafisch bericht, dat blijkens van den Japanschen consul aldaar verkregen in lichtingen, in Japan geen hulp wordt ver langd met personeel of materieel, doch alleen in geld. Derhalve zal afgezien moeten worden van het plan om uit Indië een hulp schip te zenden en zullen alle krachten moeten worden ingespannen tot het bijeen brengen van gelden. Ken hulpverschaffingscomité in Indië. Naar het Corr.-Bur. verneemt, heeft de gouverneur-generaal van Ned.Indië in op dracht der regeering aan Hr. Ms. gezant te Tokio telegrafisch gevraagd welke hulp Ned.-Indië kan verleenen tot leniging van de ramp, welke het Japansche volk heeft ge troffen. Onder eere-voorzitterschap van gou verneur-generaal Fock heeft zich een comité gevormd, bestaande uit vooraanstaande per sonen uit de ambtelijke en handelswereld, ten einde voor de hulpverschaffing aan Ja pan gelden by een te brengen. Vrouwelijke wethouders. By de jongste wethoudfersverkiezingen in Drente zijn drie vrouwelijke wethouders ge kozen en wel te Gasselte mevr. E. ten Bos Harkema, te Ëelde mevrouw Bühler—Boer- ma en te Norg mevrouw Deelken—De Vroom. De dames hebben alle drie de be noeming aangenomen. Opening Staten Generaal. Naar wij vernemen zat 'ditmaal by de opening van het nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal op Dinsdag 18 dezer de Ko ningin by de plechtigheid worden vergezeld door de Koningin-Moeder. Overigens zal de Moei, waarmede de Koninginnen en de Prins zich in de gouden koets naar de Ridderzaal zullen begven, ook dit jaar nog zijn samen gesteld in den kleineren omvang welke se dert de mobilisatiedagen in zwang was. De Prinsen van Solo en Djokjakarta en de Sultan van Boeloegan zullen de plechtige opening van het nieuwe zittingjaar der Sta- ten-Garteraal in de Ridderzaal bijwonen. De nooduitkeering aan de gemeenten. Naar de directie van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft vernomen, is het bericht, dat de regeering had beslo ten wegens den toestand van 's layds finan ciën geen voorstellen aan de Staten-Gene raal te doen tot het verstrekken van een nooduitkeering aan de gemeenten over 1923 en volgende jaren, juist. I)e installatie van Rotterdams Burgemeester De leden van den gemeenteraad van Rot terdam zijn opgeroepen tot eene vergade ring op 15 September te 11 uur, voor de aanvaarding van het voorzitterschap van den gemeenteraad door den heer mr. dr. J. Wytema. Broederschap vak ontvangers der Dir. I Invoerrechten en Accynzeit. Op Zaterdag 8 September hield de Broe derschap van Ontvangers der directe belas- tingen enz. hare gewone algemeene jaarver gadering ,Jn het hotel „Americain" te Am sterdam, aan welke vergadering was ver bonden een feesteiyke herdenking van haar 50-jarig bestaan. De presentie-lyst werd door ongeveer 70 ontvangers geteekend. De voorzitter, de heer H. Feisser, legde na de leden der Broederschap geluk te heb ben gewenscht met het voorrecht, dat hunne vereeniging haar 50-jarig bestaan „in volle fleur" mag herdenken, getuigenis af van de groote bezorgdheid, waarmed^ thans alle ambtenaren zyn vervuld. Blykens het door den secretaris, den heer J. L. Zuur, uitgebrachte jaarverslag, be droeg het aantal leden op 1 September 238, waaronder 3 eereleden. Door den heer Van Schouwen .bestuurslid der Centrale en Hoogere Ryksambtenaren, werd verslag uitgebracht omtrent de belang- rykste verrichtingen dier vereeniging voor het afgeloopen jaar. De vergadering machtigde na eenige dis cussie het algemeen bestuur zich in verbin ding te stellen met het hoofdbestuur voor eene betere regeling van aanstelling en be vordering van kantoorpersoneel. Op algemeenen aandrang der vergadering verklaarde de voorzitter, de heer Feissen, zich bereid terug te komen op zyn besluit, om als bestuurslid te bedanken. Negende Nederlandsche Jaarbeurs. Het aantal deelnemers aan de Woensdag a.s. te Utrecht te openen Negende Neder landsche Jaarbeurs bedraagt 749, tegen 704 aan de voorjaavsbeurs 1923 en 689 aan de najaarsbeurs 1922. Het permanente jaarbeursgebouw is ge heel gevuld en op een gedeelte van het ter rein Vredenburg heeft men tydelyke mon sterkamers moeten opslaan. Advertenties op aanslagbiljetten. De heer Ter Hall heeft den minister van financiën gevraagd, of hy weet, dat op de aanslagbiljetten der Ryksinkomstenbela.— ting van Amsterdam een advertentie veor- komt van een belasting-adviesbureau. Gqgchiedt zoo iets met medeweteh van het Departement van Financiën Zoo niet, is de Minister dan niet van oor-* deel, dat het aanbeveling verdient, dat geen advertentie wordt opgenomen buiten het De partement om, aangezien zich anders de zonderlinge toestand zou kunnen voordoen, dat van een van wege liet Departement als onbetrouwbaar gesignaleerd advietMureau op aanslagbiljetten aanbevelingen voorko en? De elfde internationale Roode Kruis- conferentip. De elfde internationale Wide Kruis con ferentie, die Zaterdag te Genève haar werk zaamheden beëindigd heeft en door de offi- cieele vertegenwoordigers van 36 regeerin- gen en ongeveer 40 nationale Roode Kruis verenigingen werd bygewoond, is uiteen gegaan zonder den voornaamsten wensch van de organisatoren dezer conferentie, het internationaal Roode Kruis comité te Ge nève. reeds vervuld te hebben. Een besliste ondubbelzinnige uitspraak van de vertegenwoordigde regeeringen en nationale vereenigingen, dat het tot een fusie tusschen het oude internationale co mité en de nieuwe Parysche liga moet ko men en dat het Internationale Comité van Genève, zy het ook in een ietwat gewyzigde samenstelling, daarby de leiding der inter nationale Roode Kruis organisatie behoort te behouden, terwyl Genève de zetel daar van moet blyven, een dergel yke uitspraak heeft de conferentie nog niet gegeven. Wel is aangenomen een voorstel van (Jen Nederlandschen gedelegeerde mr. H. a Dresselhuys en diens collega's uit België en Spanje, om een studiecommissie te benoe men, die verschillende punten van geschil, die tusschen het Geneefsphe comité en de Parysche liga gerezen zyn by de onderhan delingen over een fusie, tot een bevredi gende oplossing zal trachten te brengen. Deze commissie zal haar werkzaamheden vóór 1 April van het volgende jaar moeten beëindigd hebben, waarna dan in een nieuwe internationale conferentie, byeen te roepen door het Geneefsch internationale comité en door de Parysche liga gezamenlyk, doch door de Gustave Ador als voorzitter van het Geneefsch comité te presideeren, een defi nitief besluit over de toekomst der inter nationale organisatie van het Roode Kruis zal worden genomen. Tot voorzitter van deze commissie is ge kozen kroonprins Karei van Zweden, die zich reeds in het afgeloopen jaar zeer veel moeite In het belang eener fusie gegeven heeft, ter wyl ondervoorzitter dezer commissie ge worden is de gedelegeerde der Nederland sche règeering mr. H. C. Dresselhuys, secre tarisogeneraal van de vereeniging Het Ne derlandsche Roode Kruis. I)e lotgevallen van een raadsbesluit Door den gemeenteraad van Loon op Zand werd een verzoek van het R. K. Kerk bestuur te Kaatsheuvel om aldaar een nieu we 7-klassige meisjesschool te doen bouwen, afgewezen, aangezien, naar het oordeel van genoemden raad, de bestaande school, met gebruikmaking van de bewaarschoollokalen zoodanig kon worden veranderd, dat vol doende ruimte voor het geven van lager on derwys werd verkregen. Op deze wyze hoefde de gemeente minder uitgaven te doen; de financieele toestand der gemeente liet niet toe de gevraagde gelden, indien die niet hoogst noodzakelyk waren, disponibel te stellen. Het R. K. Kerkbestuur ging daarop in beroep by Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant, welk college het raadsbesluit ver nietigde. De gemeenteraad van Loon op Zand ging daarop in beroep by de Kroon, met gevolg dat de Raad van State Gedeputeerden in het gelyk stelde, o.m. uit overweging, dat „niet is gebleken, dat het liestaande school gebouw nog bruikbaar zou zyn." De Minister van Onderwys kon zich ech ter met de door den Raad van State voor gedragen beslissing niet vereenigen. „De conclusie van het concept-besluit" aldus zegt de minister in zyn missive van Aug. 1923 aan de Koningin „berust op de overweging, dat niet gebleken is, dat het bestaande schoolgebouw nog bruikbaar zou zyn. Juist in de al of niet bruikbaarheid der bestaande schoollokalen ligt evenwel in verband met het bepaalde in art. 205, 3e lid, 4e zinsnede der Lagere Onderwyswet 1920 het criterium voor de vraag, in welken zin de beslissing op het beroep zal dienen te luiden". „Met het oog hierop aldus de Minister „heb ik den Rijksbouwmeester voor de Onderwij sgebouwen opgedragen een onder zoek ter plaatse in te stellen naar den toe stand van bedoeld schoolgebouw. Dit onder zoek heeft uitgemaakt, dat het gebouw, waarin de R. K. Meisjesschool te Kaatsheu vel is gevestigd, in zyn huidigen toestand inderdaad nog wel bruikbaar is te achten. De Koningin heeft daarop het door minis ter De Visser aangeboden concept-besluit, tot vernietiging van het vooraangehaalde beslujt van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant, bekrachtigd, welk besluit thans in Staatsblad no. 411 is opgenomen. ONZE KOLONIËN. Het politie-schandaal te Batavia. In aansluiting op het berioht over de ar restatie van den commissaris van politie te Batavia, den heer Van Rossen, verneemt Aneta dat deze arrestatie een gevolg is van maandenlange onderzoekingen, welke voor- namelyk plaats hadden na de arrestatie van een Chineeschen hoofdreoheroheur in ver band met diens afpersingen. De assistent resident constateerde fraudes in loonstaten door onvoldoende terugstorting van gelden an vaceerende betrekkingen, achterhouding van boeten en betalingen van privé-uitgaven uit de politiokas, enz. Van Rossen heeft ten olie bekend en erkende in anderhalf, jaar een ton te hebben verduisterd. De admini strateur van het hoofd-commissariaat, de heer H. A. S. Siegers bekende volmondig. Geschorst zyn Kelder, hoofd van de af dee ling opium-recherche, Koks, opziener van dien dienst en voorts commissaris Noorman, die onlangs naar Soerabaja was overge plaatst. Kekier vloog den assistent-resident tydens het verhoor met een mes aan, maar werd ontwapend. De geheele afdeeling .Opium" fraudeerde met geheime fondsen. Kelder oefende grooten invloed uit op Van Rossen. KMKNfiDE HERICHTm Zedenmisdrijf. Te Blaricum had een 50-jarige ongehuwde beer aangifte gedaan, dat hy telkenmale voorwerpen en geld miste en dat hy hiervan jongelieden verdacht, die hem wel eens op zochten. By een daaropvolgend bezoek, waarby de politie verdekt opgesteld was, werd den 20-jarige postbeambte op heeter- laad betrapt en in arrest gesteld. Een vriend van den gearresteerde deelde den burge meester echter mede, dat de boer reeds meer dan een jaar de bezoeken aanmoedigde en dat zich hierby met minderjarigen strafbare feiten afspeelden. Meer dan dertig boeren jongens van vyftien tot twintig jaren zou den by dit geval betrokken zyn. De burge meester liet Zaterdag den boer arresteeren welke, evenals de postbeambte, heden voor den officier van justitie geleid zal worden. Het spoorwegongeluk te Hannover. Gisterennacht om half één zyn te Leiden per spoor aangebracht het stoffel yk over schot van mevrouw LibotKorpershoek, van mevrouw Van KempenNoordeloos en haar echtgenoot, den heer van Kempen, die by het spoorwegongeluk by Hannover om het leven zyn gekomen. De spoorwagen, waarin de lyken werden vervoerd, was door de zorg van de directie van de Duitsche spoorwegen met dennengroen behangen en op de kisten waren eenvge eenvoudige bloe men gelegd. Aan het station waren veel menschen. Nadat de kisten in de ïykwagen waren ge plaatst, trokken deze langs Stationsweg en Bi eestraat naar den Nieuwen Ryn. Daar woonde de familie van Kempen. De kisten mét het Stoffelijk overschot van den heer en mevrouw van Kempen werden naar binnen gedragen, en daarna trok de andere wagen naar de Hooglandsche Kerkgracht, waai de familie Libot woont. Vandaag zal de teraardebestelling plaat, hebben, van mevrouw Libot op de Ned Herv. Begraafplaats Rijnhof te Oestgeeat en van den heer en mevrouw van Kempen on de R. K. begraafplaat» aan de Zijlpoort te Leiden. De toestand van den heer Libot is bevre- digend. Aangehouden. Zondagavond is op het .Spui in den Haag aangehouden de 51-jarige T. S., aldaar wo nend, die zyn 26-jarigen zoon W. S. met een mes gestoken zou hebben. De zoon j8 naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. By de arrestatie zou de vader nog eenigszins onder invloed van sterken drank verkeerd hebben. In een wortel gestikt. Zaterdagmiddag waren te Wyk aan Zee eenige kinderen met elkander aan 't spe len. Het tweejarig zoontje van den werk man S. werd door een ouder kind een wor- i tel in den mond gestopt. Een stuk van den wortel schoot het kind in de keel, en het is daar zoo vast gaan ziten, dat het zelfs door den arts niet kon worden verwyderd. Terstond is het kind per auto overge bracht naar het gasthuis te Haarlem, waar het direct werd geopereerd. Spoedig daar na is het jongetje echter overleden. (V. D.) Zeilloggers vergaan? Men maakt zich in lJmuiden over het lang uitblijven van de zeilloggers Johan nes K.W. 42 en Jacoba U.W. 146, beide uit Katwyk, die al meer dan 14 dagen ter treilvisschery zyn. Men vreest dat ze door den storm zyn overvallen. Poging tot emigratie mislukt. De in Doetinchem gedane pogingen om werklooze landarbeiders naar Frankryk uit te zenden, zyn mislukt. Op een enkele uit zondering na bleken de betrokkenen niet genegen van woonplaats te veranderen. 433e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 4e Klasse. Trekking van Dinsdag 11 Sept. ƒ25.000.—: 11301 ƒ5000.— 15145 ƒ1500.—: 21777 1000.— 2319 ƒ400.—: 10796 ƒ200.—: 10260 Prijzen van 65. 132 177 189 192 263 284 359 341 519 537 615 62'. 654 668 779 824 960 981 1016 1102 1110 1152 1307 1606 1513 1540 1639 1664 1965 2046 2136 2201 2297 2340 2384 - 2467 2635 2599 2679 2689 2705 3019 3030 3062 3118 3184 3192 3221 3227 3484 3486 3527 3580 3653 3732 3735 3817 3838 3856 3941 3955 4033 4039 4196 4230 4338 4368 4375 4397 4453 4474 4708 4732 4761 4918 5046 5140 5210 5213 5267 5272 5282 5341 5449 5470 5511 5525 5546 5577 5610 5716 5920 5928 5957 5974 5999 6112 6153 6257 6269 6329 6441 6464 6462 6482 6685 6752 6764 6782 6801 6828 6833 6949 6979 6980 7016 7032 7058 7064 7164 7169 7177 7184 7221 7231 7312 7445 7538 7567 7579 7636 7677 7751 7973 7990 8016 8162 8173 8269 8321 8360 8369 8880 8382 8454 8526 8542 8654 8668 8785 8838 8971 9057 9188 9386 9415 9422 9462 9468 9554 9577 9662 9665 9674 9692 9757 9822 9838 10220 10227 10238 10365 10467 10563 10705 10728 10783 10793 10907 10965 11059 1180 11092 11094 11162 11176 11361 11498 11599 11612 11616 11656 11710 11730 11743 11807 11922 11982 12176 12194 12222 12263 12268 12317 12414 12421 12477 12548 12591. 12653 12706 12720 12721 12724 12751 12761 12891 12967 12990 13136 13166 13214 13259 13291 13294 13305 13394 13408 13480 13600 13555 13616 13628 13636 13745 13804 13891 13927 13962 14021 14050 14066 14074 14084 14104 14129 14349 14405 14417 14431 14448 14463 14513 14607 14622 14675 14768 14798 14814 14865 14913 14944 15165 15304 15358 15364 15472 16474 15621 15551 15642 15651 15748 15759 15764 15811 15978 16003 16016 16022 16066 16126 16196 16197 16215 16308 16309 16311 16428 16459 16489 16525 16536 16553 16591 16710 16785 16818 16826 16830 16912 16915 16930 16933 16934 16942 16982 17020 17081 17095 17115 17123 t 17206 17207 17258 17303 17351 17386 17432 17438 17470 17497 17520 17592 17610 17621 17650 17667 17700 17708 17817 17843 17860 17962 17983 18076 18132 18176 18188 18193 18203 18230 18318 18321 18401 18436 18453 18631 18661 18714 18805 18825 18926 1.7943 19317 19387 1^538 19671 19578 19602 19626 19663 19764 19762 19832 19870 20096 20100 20227 20237 20241 20242 20339 20408 20473 20485 20529 20557 20617 20622 20832 20905 20907 20917 20947 21046 21070 21074 21169 2123. 21257 21259 21262 21307 21335 21340 21373 21398 21618 21665 21711 2176( 21804 21818 21871 21947 22094 22131 22199 22211 22222 22303 22346 22362 22378 22381 22413 22452 22512 22535 22647 22662 22684 22759 22862 22914 370 673 1147 3759 4168 4465 5158 5455 6774 6163 874 108 7384 10150 10602 11057 11191 11677 12060 12396 12697 12783 13240 13418 13641 14029 14173 14471 14799 15318 16584 16973 16174 17199 17414 17605 17751 18109 18295 18640 19147 20581 20925 21245 21362 21773 22185 22373 22590 Centraal Nederlandsch Comité „Ramp Japan 1923". Teneinde er bljjk van I het Nederlandsche Volk ontzettende ramp, die Japan trof, vormde zich een Centraal Nederlandsch Comité ,Ramp Japan 1923", tot leniging van den nood ontstaan door de jongste aardbeving, waarbij vele tienduizenden menschenlevens verloren gingen, steden en dorpen geheel of gedeeltelijk verwoest werden en het econo misch leven van een belangrijk deel van Ja pan zeer zwaar getroffen werd. De namen van de leden van dit Centraal Comité zullen spoedig voltallig gepubliceerd worden, maar reeds nu richt het voorloopig Comité zich tot het Nederlandsche volk met het verzoek, bijdragen, groote en kleine, voor het goede doel te geven. Er is een beroep gedaan op de Nederland sche Dagbladen om inschrijvingen te willen publiceeren. Enkele Dagbladen zegden reeds toe voor dit goede doel ruimte beschikbaar te zullen stellen. Ook is verzocht de bedra gen van de by het Comité inkomende giften te willen publiceeren. Het Centraal Nederlandsch Comité zal streven naar samenweriring met andere in stellingen die hetzelfde goede doel tot steunverleening beoogen. In de verwachting dat het Nederlandsche volk, van oudsher bekend om zyn vrijge vigheid en menschlievendheid ,in deze zyn tradities getrouw zal blijven, heeft het Cen traal Nederlandsch Comité reeds Zaterdag 8 September j.l. een bedrag van zestigdui zend gulden naar Japan overgemaakt naar het daar op initiatief van het Centraal Co mité te vormen uitvoerend comité. Het Centraal Nederlandsch Comité ver zoekt om behalve aan de Dagbladen gelden te zenden aan den heer E. D. van Walree, Directeur van de Twentsche Bank. Amsterdam, giro-nummer 6269. Namens het voorloopig Comité: Dr. C. J. K. VAN AALST, Voorzitter. Mr. G. VISSERING, vice-voorzitter. K. D. VAN WALREE, penningmeester, allen Amsterdam. Phs. VAN OMMEREN Jr., Rotterdam. A. J. M. GOUDRIAAN. Rotterdam. J. B. VAN DER HOUVEN VAN OORDT, 's-Gravenhage. Mr. P. J. DE KANTER, 's-Gravenhage. H. C. BUURMAN, Secretaris, A'dam. Industrieele en Handelsondernemingen, vereenigingen en particulieren, die tot le niging van den verschrikkelyken nood in Japan, tengevolge van den geweldigen aard beving groofe of kleine bedragen willen schenken .kunnen deze toezenden aan ons bureau: Markt 31 of storten op onze post rekening 48400, met vermelding: voor Ramp Japan 1923. Alle ingekomen bedragen worden in dit blad verantwoord. DE DIRECTIE. STADSNIEUWS. GOUDA, 11 September 1923. Ken naklank van de Tentoonstelling. Nu de Goudsche Land- en Tuinbouwten toonstelling gesloten is, wordt er door de redacties van het Dagblad van Gouda en de Nieuwe Zuid-Hollander in hunne resp. bla den van gisterenavond een heel leelyk ge zicht getrokken over vermeende achterstel- Jing hunnerzijds, zelfs behandeling als kwa jongens, gedurende de gansche tentoonstel lingsperiode. En daarvan krygen de schuld: het tentoonstellingsbestuur, de voorzitter van de perscommissie, de beheerder van „Ons Genoegen", de vee-commissie en heb ben we het goed begrepeti, al wat daarmede annex is. Dat is geen kleinigheid. In meer dan een kolom druks zetten de redacties van beide bladen die het voor deze bijzondere gelegenheid nu eens roerend eens zyn hun gloeiende verontwaardiging uiteen! Wat is er dan toch wel gebeurd, dat niet in orde was ,Wy, die heele nauwe relaties hebben on derhouden met den voorzitter der perscom missie, hebben geen enkele klacht van welk blad ook gehoord, hebben integendeel van vertegenwoordigers van de groote pers, met uitzondering van de Maasbode, die het niet de moeite waard heeft gevonden een eigen verslaggever naar Gouda te zenden, van de socialistische pers, van de bladen uit den omtrèk van Gouda, van de land- en tuin- bouwpers maar dat zijn natuurlijk allen mindere goden dan de beide verontwaardigde organen hier alleen waardeering gehoord voor de wijze, waarop voor de pers vóór en tijdens de tentoonstelling is gezorgd, voor de wyze, waarop de publicatie van al het nieuws is vergemakkelijkt. Maar het spreekt vanzelf dat niet ieder een tevreden is te stellen, zooals ook hier weer blijkt. Die illusie heeft ook de voor zitter van de perscommissie dat weten we zeker niet gehad, en daarom laat hij dan ook de fiolen va® toorn rustig ovér zich uitstorten. Wellicht hierna beter. Niemand toch is onverbeterlijk. De benoeming van wethouder Koemann. In verband met het bericht omtrent de verkiezing tot wethouder van den heer Koe mans, schrijft de heer Polharst aan de Dat^^ keuze tot wethouder van den heer Koeonans in breede kringen misnoegen heeft gewekt is best mogelijk; maar dat is geen wonder als men de las ter-campagne kent, welke tegen hem is gevoerd. Dr. Hoffman werd niet herkozen. Hij ontving, inbegrepen *tin eigen stem, 2 stemmen. Meer behoef ik hiervan niet te zeggen. De heer Koemans zou niet organisatorisch tot lid Avan den Raad zyn gekozen, alsmede met hem onder- geteekonde en dat nog wel tegen schrifte lijke beloften in. De waarheid is, dat beiuen candidaat waren op de Room sche lyst als no. 6 en 8. Een groep arbeiders, leden der R.K. Kiesvereeniging, hebben spontaan een actie in het leve® geroepen, om de twee af tredende Raadsleden Koemans en Potharst, welke men, met onwaardige middelen van hunne plaats had gedrongen, een betere rangorde te bezorgen. De heeren Potharst en Koemans werden dan ook met circa HÖ0 voorkeurstemmen weer in den Raad ge bracht, zonder dat zij daarvoor hunne mede werking verleenden. Zy waren óók niet door een schriftelijke belofte gebonden, deze be noeming niet te mogen aannemen. En staan ze dus niet buiten partijverband, waarvoor toch zeker wel het beste bewijs is, dat er een R.K. Raadsclyb is gevormd, waarin bei de heeren zijn opgenomen. (Ondergeteeken- de is secretes dier club.) Om aan ver schillende jweilykheden te ontkomen, be- èloot de R.K. RaaclscMi, geen met name ge noemden candidaat te stellen voor een wet houderszetelmaar het aan den Raad over te laten één uit de vijf R.K. leden aan te wijzen. De keuze viel toiet 11 stemmen »>p den heer Koemans, 8 stemmen op den heer Donker en 2 stemme® op Dr. Hoffman, den aftredenden wethouder, Dat onze Kath. Staatspartij thans niej vertegenwoordigd zouden zyn in het college van B. en W. meen ik van allen grond ontbloot te mogen achten. Verg. Kamer van Koophandel en Fabrieken- De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt een vergadering op Woensdag 19 Sep tember a.s. des avonds half acht in de Raad zaal ten Stadhuize. De agenda vermeldt: Notulên, ingekomen stukken, verzoek om adhaesie aan het adres door de Ver. het „Vrije Ruilverkeer" te zen den aan den Volkenbond. Een wasch-demonstratie. De Levers Zeepmaatschappy te Vlaardin- ge®, die alle huisvrouwen gisteren een pak je Rinso-zeep cadeau gaf, en den geheelen dag een reclamewagen door onze stad liet rijden, demonstreerde gisteren en ook he denmiddag het gebruik van deae nieuwe zeep in een der zalen van de Sociëteit de Réunie. Wy hebben deze demonstratie bijgewoond en de resultaten van het gebruik met Rinso- zeep kunnen bewonderen. Inderdaad lijkt het al heel gemakkelijk. De huisvrouw heeft alleen maar het goed in een sopje van Rinsozeep te zetten en schoon wordt het vanzelf. Men probeere het maar eens met het proefpakje. Temperatuur. De temperatuur van het water in de Sta delijke Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 62, de lucht was 68. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 5 September: Willemyntje, d. v. A. O. Boot en J. G. Hoogendoom, le Kade 5.-8 Sept.: Janna, d. v. C. H. Dek ker en L Bouwmeester, Westhaven 15. Lena, d .v. I. J. J. van Maaren en M. de Jong, Peperstraat 72. 9 Sept.: Gerrit, z. v. G. Lokum en E. Boer, Boelekade 219. Willem Frederik, z. v. D. de Jong en T. van Heuveln, Groenedaal 1Ö8. 10. Gys- bertus, z. v. G. van der Kaa en M. C. Note- boom, P. Hendrikstraat 14. Friedrich Mo- ritz Paul, z. v. M. P. A. Karstan en E. W. wildschut, Varkenmarkt 22. OVERLEDEN: 8 September 1923: Johan na Susanna Sandina Hofman, 8 maanden. 12 Sept. 8 uur. Gebouw Daniël. Cursus E.H.B.O., leider Dr. Evers. 19 Sopt. 8 uur Gebouw Daniël. Cursus E.H.B.O., leider Dr. Hamburger. 19 Sept. IVi u. n.m. Raadzaal Stadhuis. Ver gadering Kamer van Koophandel en Fa brieken. r UIT DEN OMTREK. BODEGRAVEN. De jlbileumfeesten zullen morgen en Donderdag gehouden worden. Op den eer sten dag zal behalve uitdeeling aan de ar men en kinderfeesten, een herdenkingssa menkomst gehouden worden in de Geref. Kerk, waar Ds. I. Versteeg, van Katwyk, zal spreken. Den tweeden dag 's morgens mu- ziekuitfoeringen en volksspelen, 's Middags volgt het Groot Historisch Openluchtspel: „Bodegraven in 1672". De voorbereidingen, die al reeds maanden lang hiervoor gemaakt zyn, beloven een schitterend succes. Na af loop wordt een groote historische allegori sche optocht gehouden, waarna de dag met gymnastiek-, muziek- en zanguitvoeringen, het feest met een vuurwerk zal worden be sloten. Gedurende de feesten wordt een win kelweek gehouden terwyl de straten op pa.' - sencle wyze zullen worden versierd. GOUDERAK. Zondag 9 Sept heeft de Postduiven Ver eeniging de Witpen deelgenomen aan een nationale wedvlucht vanuit Quievrain, het station by de Belgisch-Fransche grens, dat voor dezen wedstryd gekoze* was om de groote lengte van het emplacement. Reeds Zaterdagmiddag arriveerden de verschillende zendingen postduiven, in den loop van den avond arriveerden de laatste zendingen, n.l. die uit Amsterdam en Zeeuwsch-Vlaanderen. Alle zendingen had den een voorspoedige reis. Inmiddels arri veerden uit Holland vele belangstellenden. In totaal waren 50.000 duiven aangeko men, verdeeld over 2000 reismanden, welke niet minder dan 87 wagons vulden. Dank zy den genomen maatregelen was alles ylot geloopen. De convoyeurs waren in hun nop jes over den goeden foop tot op dat oogen- blik en verkeerden zelf ook in spanning hoe ^leze monsterwedvlucht zou verloopen, want een getal als hier zou worden opgelaten, was zelfs voor de convoyeurs, onder wie er wa ren met 25-jarige ervaring, iets zeer onge woons. Reeds vóor^zonsopgang waren convoyeurs en belangstellenden al uit de \eeren. Zes uur begon het 'plaatsen der manden Oy de emplacementen .telkens vyf manden op el kaar. Hierna werd met ve&ende krachten met het drenken der dieren begonnen. Kwart voor negen was alles gereed en nauwkeurig alles nagegaan om een zoo snel mogelyke lossing mogelijk te maken. De filmopera teurs en fotografen maakten zich gereed en nieuwsgierigen verzamelden zich om het terrein. Alles stond gereed en merkbaar steeg de spanning in de laatste paar minu ten voor negenep. Zelfs de convoyeurs wa ren in spanning om dit tafereel te zien, dat 50.000 duiven zouden bieden. Het weer was schitterend en er woei een pal Zuiden wind, vry zwak en regelmatig. Eindelyk ging de vlag op als sein tot het oplaten der duiven, precies negen uur, en open vlogen de kleppen der manden. De vol gende seconde was de lucht letterlijk gevuld met duiven, een i wolk vaigryze vleugels vormend. De strèom duiven nam in rechte lyn onmiddellijk de richting naar het Noor- den. seconden nadut de eerste duiven uit de manden vlogen, \vas alles vry en begon de machtige zwerm te verdwijnen, alle op weg naar haar hok. Door de volgende leden van- de Witpen, die deze wedstrijd als een onderlingen wed strijd beschouwdeft, wei-den de prijzen be haald als volgt: A. W. Soet le, 8e; T. D. Both 2e, 3e, 5e, 6e, 10e, 14e, 16e, 20e; A .de Groot 4e, 7e, 9e, 15e, le overduif; F .v. Vliet ll,e, 18e; P. Burger 12e; P. v. d. Linden 17e, 19e, 2e overduif; P. Noomen 18e, C. Loendersloot 20e, C. den Braber 22e. HAASTRECHT. Üe feesten ter herdenking van het Kegee- ringsjubileum van H. M. de Koningin zijn hier hedenmorgen aangevangen en het mooi ste zomerweer werkte volop mede om deze feesten Je doen slagen. Over het geheele dorp zyn vlaggen en groen aangebracht en bijna alle huizen en straten zyn fraai ver sierd ter eere van 't heugelijke feest. De autobus bracht zelfs in Gouda een groet uit 't feestelijk getooide Haastrecht, de bus prijkte vol schoone bloemen en groen. Het feest werd hedenmorgen geopend met een ontvangst van de feestcommissie door den Burgemeester en de Raadsleden ten stadhuize. Daarna maakten de kinderen een tocht door het dorp en werden zy by den Burgemeester en by den Notaris getrac- teerd. In het Gebouw Concordia terugge keerd, werd er gezongen en pret gemaakt, dat het een lust was, aa werden allen rijke lijk onthaald. Vanmiddag hadden verschil lende kinderspelen plaats. Vanavond zullen de talrijke lichtjes aan het stadhuis aangebracht, zeker een fantas- tischen indruk maken. Ook de overige verlichting en versiering overal aangebracht, zal zeker door velen worden bewonderd. Morgen is het ook den geheelen dag feest. De moord te Woerden. Hedenmorgen werd door de Meervoudige Kamer der arrondissementn-reohtbank te Utrecht behandeld de moord, welke den 19n Juni 1.1. door een 18-jarige kappersbediende te Woerden is gepleegd op den 19-jarigeu werkman Bertus van Maren. Men herinnert zich de toedracht der zaak. Des avonds stond van Maren met een meisje en een anderen jongen te praten. Er bestond over dit meisje tusschen beklaagde en van Maren reeds lang een oude vete. Beklaagde was er toen by gekomen, had te^en van Maren gezegd: „Ik heb met jou een appeltje te schillen", waarop de jongelieden hun jas sen uittrokken en begonnen te vechten. Plot seling had beklaagde een mes getrokken, en daarmede zyn tegenstander een steek in het lichaam toegebracht; deae zonk ineen en stierf kort daarop. Toen beklaagde ge arresteerd werd, wierp hy eerst alle schuld van zich, doch legde spoedig een volledige bekentenis af. Het presidium der meervoudige kamer werd waargenomen door mr. Boers; het O. M. door de officier van justitie mr. Steen- berghe. De publieke tribune was meer Jan gevuld. Beklaagde weid daarop binnengeleid, een bleeke, schichtige verschijning een jongen nog. Het hoofd gebogen, staat hy met neer geslagen oogen te luisteren naar de stukken die door den griffier worden voorgelezen Op de desbetreffende vraag erkent bekl. te hebben gestoken. Hy meent, dat hy het mes open in den zak had gehad, om lat hy even te voren gras had gesneden. HU wee* het echter niet. „Maar je rekende er toch op die Van Ma ren te ontmoeten?" „Neen, Edelachtbare." „Heb je hem dan niet gezocht?" „Neetl, Edelachtbare." „Je had toch van te voren al eenige ruzie met hem gehad?" Steeds blyft beklaagde dat ontkennen. HU erkende dien avond met het bewuste meisje te hebben gewandeld en de vermoorde te gengekomen te zyn. Fr was toen een vecht- party ontstaan, wat er verder gebeurd is weet hü niet meer. Hy wist nog wel dat hy gestoken had. maar niet meer waar hy den verslagene geraakt had. Beklaagde wordt by deze erkentenis steeds zenuwachtiger en heeft moeite «Un tranen in te houden. Op verdere vragen van een der rechters biyft hy zwygen, blijkbaar zeer diep onder den indruk. Hy herriep zijn verklaring voor den rechter-cwnsnissaris, zonder evenwel daarvoor een reden op te geven. Als eerste getuige werd gehoord prof. Baart de la Faille, die de lijkschouwing ver richt had, en eenige technische metledeehn gen deed betreffende de toegebrachte -won de, die, gezien den aard daarvan, den dood tengevolge moest hebben. Het hartezakje had vol bloed gezeten; wat wel voor het grootste deel oorzaak is geweest dat het hart is blyven sfftstaan. Beklaagde heeft by deze verklaring mets te zeggen. Als tweede getuige wordt gehoord een 17-jarige fabriekarbeider, uit Woerden, die mededeelde, dat reeds eeiugen tyd te voren er ruzie was tusschen beklaagde eo Van Maren. Onder eenige opschudding kwam op de publieke tribune het 16-jarige meisjes, een voudig gekleed met bruine mantel en hoed, op het podium. Ze verklaarde reeds langer met beklaagde te hebben geloopen. Met St. Nicolaas had ze hem het mes cadeau gege ven. Van Van Maren had ze nooit byzonder lust gehad. Voorts schetsje zy den loop van het gevecht. Twee keer had zy getracht de vechtenden te scheiden, waarom de eerste getuige haul had moeten terughouden. Ze was even teruggeguan naai haar fiets en toen ze terug kwam, had Van Maren op den grond gelegen. Als de eerste getuige haar niet tegengehoudep had, was het niet zoo ver gekomen. De verslagene en de eerste getuige had den ul langer ruzie gezocht. Hy had opzet* telyk belet, dat er tusschenbeide gekomen werd. Zy weet niet hoe het mes uit den zak gekomen was, open of dicht. De eerste maal dat zy het zag was het open. Zy had nooit iets met van Maren uitstuande gehad. Wel had deze met haar vriendin geloopen. Zy hadden wei eens met zyn vieren, beklaagde, van Maren, getuige en huur vriendin gewan deld. Van Maren kon haar niet zetten, om dat hy meende, dat zy zUn meisje opzette. Dan wordt de laatste getuige, een 17-ja- rige boerenknecht uit Woerden voorgeleid. Ook deze had de vechtparty bygewoond. Ge tuige sprak evenwel voor de zaal zoo goed als Onverstaanbaar. (De zitting duurt voort). Faillissementen. L' itgespi oken Utrecht, 22 Augustus. M. G. Buddingh. aannemer, Amersfoort. Curator: mr. dr. M. Tydeman, Amersfoort. Haarlem. 21 Augustus. H. A. C. van dei- Kas, wed. C. ten Wolde, handelende onder den firmanaam C. ten Wolde, puddingfabri- kante, k.oug aan de Zaan. Curator: mr. A. K. Vink, Zaandam. 28 Augustus. Firma Doorngeest en Jonker en de twee leden J. Doorgeest en J. Jonker. Zaandam. Curator als boven. Zutphen, 6 September. J. M. Frederik», bakker, Winterswyk. Curator: mr. J. D. Naeff, Lochem. Middelburg, 15 Augustus. N.V. Eerste Nederlandsche Vellenbereidingamaatochap- pU, Goes. Curator: mr. Ph. R. Hugenholtz, Goes. Breda, 4 September. P. Hoogerwaard, vee handelaar, Made. Curator: mr. Aug. L. Heybroek. W. Burmanje-Stalpers, koopman, Tilburg, ir: mr.. A. J. M. Oonicx, Tilburg, van de Wiel, koopman in manufactu- ren^Jreda. Curator: mr. A. W. Rassers, Breda. J. Frederiks, handelende onder den naam J. Frederiks C'o., Chemische Pharmaceu tische Fabriek Freco, Breda. Curator: mr. J. Maeyer. MARKTBERICHTEN. UotierUainsche eeinarkl. 11 September 1923. Aanvoer: 199 paarden, 32 veulens, 2 ezeis. 1194 magere runderen, 574 vette runderen. 1071 vette graskalveren, 206 nuchtere kal veren, 151 schapen of lammeren, 72 var kens, 511 biggen, 9 bokken en geiten. Pryzen: Vette koeien, le kw. 1.16—-1.20, 2e kw. 1.00—1.10, 3e kw. 0.86—0.96. Ossen le kw. 1.07^—1.10, 2e kw. 0.96 —1.05, 3e kw. 0.76—0.86, Stieren le kw. 1.00—1.06, 2e kw. 0.85—0.96, 3e kw. 0.66—0.75, Kalveren le kw. 1.30—1.60, 2e kw. 0-96—1.10, 3e kw. 0.70—0.86. Melkkoeien 216—370, Kalfkoeien 226 —380, Stieren 166—300, Pinken 140— 160, Graskalveren 46140, Vaarzen 136 —200, Werkpaurden 100—300, SlachL paarden 90160, Hitten 90175, Nuch tere'kalveren 1317, Fokkalveren 17— 30, Biggen 1422, Overloopers 23446. Biggen en overloopers handel matig, klei ne aanvoer, nuchtere kalveren aanvoer ma tig, graskalveren redelyke aanvoer, vette kalveren handel willig, kleine aanvoer; vet vee handel matig, aanvoer redeiyk; melk en kalfkoeien handel en aanvoer sedelyk; paarden redelyke aanvoer. Kaaaaarfct. Bodegraven. 11 Sept. 1923. Aanvoer 390 partyen, waaronder 317 met Kykitmerk, 18939 stuks, gewicht 132533 K. G. Prfjs Goudsche Kaa* le srt. 47—60, 2e srt. *6, le soort ihet Ryksbierk 4562, Zware 54,, Handel matig. Céëp. Tuinreravereeniging ..Gouda en Omstreken". 10 Sept. 1923. Snyboonen le srt. 3466, 2e srt. 6— 28, Stokboonen 2342, Stamboonen f 19 28, Spekboonen 2226. Pronkboonen 8 —24, Postelein 4.7013.10, Spinazie 1.30—12.10, Uien 4.80—6.60, pér 100 K.G. Groene komkommers 1.80—8, Gele id- 0.806.80, Bloemkool 2—26, Gele Savoye kool '7.ö(L-rl6.7ü, Groene id. 6.90—6.80, Roode kool 9.90—13.60, Witte kooi 5.90 —10.10, Andijvie le srt. 1.50—8.60, 2a srt. 0,80—1.60. Kropsla 1.60—3.60, per 100 stuks Peen 7J40—10.80, Kroten 4— 6.10, Seklerie 180—2 per 100 bos. Tomaten: A 20—24.90, B 12.60—18.19. C 17.20—23.10, CC 8.70—16.80, bonken 10.70—13, kriel 2.80-0.80, per 100 pond Meloenen 0.16—0.60, Perziken 'J.08- 0.18 per stuk. Eieren 7.80—7.60 per 100 SPORT EN WEDSTRIJDEN. Over het Kanaal. Drie goede prestaties tn ze» weken. De Amerikaansche zwemmer Charles Toth, uit Boston, heeft een goede prestatie geleverd door het Kanaal vun Calais naar Dover over te zwemmen tn 16 uur en 45 minuten. Gedurende de laatste zes weken hebben reeds twee andere sportarnen den afstand CalaisDover afgelegd. Het waren Henry Sullivan, uit- de Ver eenigde Staten, in 27 Uur en 23 minuten, en Sebastiaan Tirabesohi, uit Argentinië ia 16 uur en 23 minuten. LAATSTE BERICHTEN. l)e bezetting van het Roergebied. Het einde van H lijdelijk verzet. Naar de Oeuvre uit Brussel verneemt, nul len de Duitsche zaakgelastigden te Parijs en Brussel deze week waarschynlyk van daag of morgen aan de Franeche en Bel gische regeering een nota overhandigen omtrent de kwestie van het perste! en de stopzetting van den lydeiyken tegenstand. De moordaanslag te Valken»waard. De zaak-Deamet voor het Bossche Hof. Den len October zal voor het gerechtahof te Den Bosch openbaar behandeld worden de strafzaak tegen Kersemaker en den Heft Oct. de strafzaak tegen mevrouw Desmet, beiden betrokken btf den moordaanslag ta Vailoenewaan|. WISSELKOERBEN. 10 Sept. 11 Sept. Officieel 2 uur Londen it.Mtt 11.57% Berlyn 4V» oent 4 cent per millioen. per millioen Parijs l4.2T7tk 14.60 Brussel 11.12 V» 12.20 Zwitserland 45.70 45.72% Weene 0.0086 0.00* Kopenhagen 46.20 45.85 Stockholm 67.66 67.70 Christiania 41.26 40.95 New-York 2.6444 2.64"/.. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 766.0 te Zurich. Luagste stand: 786.2 te Vestmanver. Verwachting: Zwlkke tot matige zuid wei tel(jke tot westelyke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken met kans op regen, zelfde temperatuur. ADV ERTENTIEN TE KOOP AANGEBODEN een zoo goeu als nieuw motoPPl|wl*i INDIAN POWERPLU8 7/9 P.K„ electrUeh licht en duo-zitting. Te bevragen by J. HUL- l.EMiAN, Lange Tiendbweg 6, Gouda. Trekking van 399 uuuM(* ten overslaan van Net arts A G Muli< Qinsdaq 11 Scptc t b«r 19£3 t rijs vu 5000 5 245 1000 3742 12529 400 12139 196 2 20705 100 4768 12477 12906 18441 Prllsea vu i 90 cigu geld 29 2772 54*7 82» 9811 11294 13229 15938 18073 136 2836 >574 37 41 11304 96 58 18338 65 41 3632 44 90U6 97UWÓ4 206 52 5715 68 10086 Tl 72 18056 »4 37 3149 5ÖQ2 69 75 99 81 «0 »7 420 86 27 TO 85 11480 82 16129 90 59 3201 30 8348 10102 92 94 50 1840. 507 27 5928 92 44 99 13344 72 I 43 97 33 «3 60 11588 75 94 21 47 3357 66 8495 85 90 T7 97 24 52 63 93 8513 87 11615 13404 16286 57 99 85 0273 28 88 24 37 90-7 643 3440 91 .13 93 99 71 16320 U 87 55 6328 67 10221 11721 13644 I64Ü0 186% 799 99 95 78 49 72 13708 9 51 804 3631 6422 8608 7511818 53 23 97 1010 84 83 95 92 39 75 39 IbÖct 18 3832 «08 9012 I03Q0 47 83 50 I875J 65 36 670b 28 15 36 13914 66 61 1125 60 19 75 19 79 20 86 73 «26 3966 6847 99 21 80 14057 16543 80 31 4273 78 9109 28 80 14101 51 lt*59 51 4306 97 25 42 90 28 75 18049 88 9 6023 37 47 11922 14246 16614 6i 1229 20 2» 50 57 37 75 18 67 1342 21 56 56 60 12042 7b 31 8. 61 31 7144 73 78 72 14406 34 I9ült 1415 3b 7214 9206 90 76 14576 44 1925 77 41 21 II 9812^22 14625 45 103? 88 61 29 33 10408 12429 14741 16747 195. 1503 67 83 34 10 52 51 18814 196 39 83 7338 3? 10563 60 14KÖÜ 21 91 79 7413 38 75 8915006 3» 1642 97 81 3910602 12517 92 61 4400 7530 41 40 24 15122 71 e M 61 52 40 41 15244 81 97 1807 33 66 80 56 70 5816MUI 9t 16 81 67 81 10726 97 82 wlW-1 30 4530 72 9338 10877 12652 98 18 1903 4601 7604 8910965 5415JU 54 2067 4707 49 9415 IK» 2117 40 30 «7 48 154Ü0 7145 36 53 51 95» 57 93 12 >7231 .1 86 71 7701 2202 4800 10 34I1I24 43 3-, 10 46 7810 37 3212994 72 55 TO 98 38 38 41 >3006 «7 17420 2303 5127 39 89 45 1915520 4, 13 30 61 9007 96 01 3b 7j2 24 8 95 784* 40 91 96 60 173U7 Z 5289 89 9701 11208 13113 15731 17631 2569 5342 8048 29 16 30 15820 1771b 2704 5417 82 36 21 28 70 tiu 67 8107 54 39 44 62 83 «e 72 8200 80 <2 13227 90 17890 Vorige lijst stond: 4808 enz oaz. 490 ciu. 13770 ma. 13779.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2