THALIA THEATEI. EEH HEf 11 HUIS PEARL WHITE. N.V. „DE TIJDGEEST" Alleen op hel eiland Wrange!. 1 Harold Noice, de leider der expeditie, die naar het eiland Wrangel is gegaan om I overlevenden van het gezelschap, dat er 1921 heenging, te redden zü vond naar I men weet alleen het Eakimonmeisje Ada Blackjack in leven heeft aan de Daily News nadere bizonderheden geseind over I het wedervaren van het meisje, dat na den dood ,ten gevolge van scheurbuik, van den I op het eiland gebleven Engelschman Knight, lin Juni, al besloten had nog een winter op het eiland door te brengen. De drie ande>-e Engelschen zyn vermoedelijk omgekomen bü een poging om per slede het vasteland van Siberië te bereiken. VoortduVend leefde (n ungst voor ronddolende Ijsberen en teerde zichzelf een geweer afschieten en val ten te zetten. Den nacht voor zy door de Hulpexpeditie gered werd, droomde zij de fluit van een boot te hooren en toen zij J morgens de fluit van de „Donaldson", het f p der expeditie, hoorde terwijl 'zij haar imél ontbijt van thee. gedroogd eenden •sch en zeehondenolie bereidde, kon weltyks gelooven, dat zij niet droomde. Toen het gezelschap tot de ervaring kvyam, dat er geen voldoende voedsel was «Wf den winter door te komen, werd beslo ten te trachten Siberië te bereiken. Ada majakte nieuwe kleeren voor de vertrekken den, Crawford, Maurer en Galle, terwyl de zielfe Knight achterbleef by haar. Men ver trok den 28sten Januari 1923. Den dag na hun) vertrek stak er een vreeselyke storm op, die idrie dagen duurde. Knight moest door z\jn ziekte al spoedig in zyn slaapzak bly ven en tot het eind toe verpleegde Ada hem <mve|rmoeid. De eenige redding voor zyn ziekte, scheurbuik, was gelegen in het ver brokten van versch vleesch, en zoo ging Adu er tqe over vallen te zetten voor vossen, doch daar de toestand van Knight hi voortdurende aandacht vroeg, ving zy er *l«chtb enkele. Toen de winter voorbij was en de vogels terugkeerden, was er wild in overvloed, maar toen was het al te laat Knight kon nog alleen maar pap verdragen en den 22sten Juni stierf hij, Ada achterla tend met e®n katje als eenig gezelschap. Zy ging zich oefenen in het schieten. Zoo schoot zy epns een zeehond, doch toen zy haar buit wilde gaan halen, stond er in eens een groote Ijsbeer achter haar. Zy rende weg nak» haar tent en intuBschen deed Je beer zich te goed aan den zeehond. Toen rnj gered werd, was zy aan het werk aan een Inet om zeehonden te vangen. Ook had zy een linnen bootje gemaakt om <le eenden t^ halen, die zy geschoten had. Zy had nog 12 Engelsche ponden beschimmeld brood over, dat zy gespaard had voor den komenden) winter, als er niet veel te jagen zou zyn. Naar de) meening van den heer Noice was het mislukken der expeditie van 1921 meer te wijten aun gebrek aan ervaring in de zeehonden jacht dan aan het ongastvrije van het land. Er waren ook groote aantal len walrussen, maar voor de jacht daarop ie een boot van huiden noodzakeiyk. De boot van 8d0 pond gewicht, die zy bezaten, was daarvoor vrywel doelloos. Noice heeft dertien Eskimo's en een blanke op het eiland gelaten om de kolonie voort te zetten. Zy hebben voedsel voor twee en ammunitie voor drie jaar. DUITSCHLAND. Weer een moord in een trein. In den trein, welke gisterenmorgen om 6.30 u. aan het Anhalter Bahnhof uit Frank fort a. Main aankwam, is een ernstige mis daad gepleegd. Een tot nu toe onbekend gebleven passagier werd namelyk in een wagon 2de glasse overvallen en met een yzeren stang dusdanig mishandeld, dat hy aan de bekomen wonden is overleden. De dader is onbekend. Voor het stadion Grossbehren, hetwelk de trein om 5 u. io min. passeerde en dat op ongeveer 1 K.M. afstand van het Anhalter Bahnhof gelegen is, werd tusschen de rails het ïyk gevonden van een in zyn bloed ha denden man. Onmiddellijk werd algemeen aangenomen, datj de ongelukkige, hetzy uit den juist voorbygesnelden trein was geval len of geworpen] Men seinde het gebeurde naar het Anhaltir Bahnhof, waar de trein door politie- en kationsbeambten werd af gewacht Alle reizigers werden aan een uiterst nauwgezet onderzoek onderworpen, doch niemand kon) als verdacht worden aan gehouden, terwyl |in dezelfde afdeeling on beheerde bagage 4- waarschynlyk dus van het slachtoffer aunwezig was. Het slacht offer zelf is geheel beroofd. Men vond noch een portefeuille, no^h eenig identiteitsbewijs op hem. De stad Leipzig failliet? Naai- te Londen vernomen wordt zou de stad Leipzig haar faillissement hebben aan gevraagd. De gemeentekas is geheel leeg. De sala rissen qan de gemeen)te-ainbtenaren zyn niet uitbetaald. Een delegatie Is naar Berlyn vertrokken om raad te vragen. BELG IE. Een internationale handelsconferentie Ie Snivel. Te Brussel wordt èen groote internatio nale handel-sconffereniie voorbereid. Met dit doel heeft de regeering besloten de kwestie te bestudeeren en all)! landen van Europa en Amerika erover te( polsen. JAPAN. Het dept. van Buitckl. Zaken in Londen ontving uit Japan bericht, dat sinds Woensdag te Tokio de orde en een gevoel van veiligheid geleidelik zyn teruggekeerd. De regeering was onmiddellijk, nadat de brand had opgehouden begonnen met het te rugbetalen van gelden dan de* inleggers by de poetspaarbank. In het gebied, gelegen binnen een cirkel met veertig Eng. mijl straat beschreven met Jokohama als middel punt is weinig schade aangericht, terwyl de geteisterde zone niet die streken omvat wel ke exportgoederen produceeren. Men ge looft dat de uitwerking van de ramp op den commercieelen en industrieelen toestand van het land niet groot zai zyn. Wat men het meest noodig heeft zyn bouwmaterialen, kleedingstukken en geneesmiddelen. Het werk dat verricht wordt ter verlichting van den nood, schiet thans op bewonderen»waar d!ge manier op, dank zy de eensgezinde in spanning van alle betrokken regeeringsde- partementen. Waterleiding, electrisch licht en tram te Tokio zyn thans weer gedeelte lijk hersteld. Volgens de laatste schatting bedraagt het aantal verbrande huizen in Tokio 316.000, hetgeen 71 pet. is van het totaal. Er zyn 1.360.000 menschen dakloos, of 67 pet. van jiet totaal. In Jokohama zyn 70.000 huizen verbrand terwyl het aantal dooden daar by benadering 23.000 bedraagt, en het aantal gewonden 40.000. Er zyn stappen gedaan om de leden van het diplomatieke korps te To kio, die dakloos zyn geworden in hotels en particuliere woningen onder te brengen. Een speciaal ingestelde afdeeling aan het depar tement van buitenlandsche zaken zorgt voor de buitenlanders. VEKEEN1GDE STATEN. Een bouquet. Miss Anna Gordon, presidente van den Matigheidsbond van Christelijke vrouwen te Chicago heeft een bouquet ontvangen, be staande uit 26.000 bloemen. Elk van die bloemen vertegenwoordigt een van de nieu we leden van den bond, die sedert 14 Juni 1923 is toegetreden tot de organisatie. BINNENLAND. Audiënties van de koningin. De Koningin heeft gisterennamiddag tot het aanbieden van gelukwenschen met haar regeeringsjubileum ontvangen de Aige- meene Synodale Commissie der N. H. Kerk, welke vertegenwoordigd werd door ds. Wey landt, voorzitter, ds. de liaan en ds. van der Flier, wnd. secretaris. Daarna ontving de Koningin dr. F. V. Engelenburg, ter aanbieding van een adres met gelukwenschen van de Kegeering der Unie van Zuid-Afrika. By deze audiëntie was aanwezig de En gelsche gezant Sir Charles Marling. In het adres van hulde geeft de regeering der Zuid-Afrikaansche Unie met blijdschap uiting aan de goede wenschen van het volk van Zuid- Afrika en stelt het op hoogen prya een eerbiedige boodschap van hulde aan H. M. te mogen aanbieden. De regeering, zoo zeide hy, koestert de innige hoop, dat onder Gods genade, nog menig jaar van voorspoed en geluk Uwer Majesteits deel moge zyn en dat Uw Koninklijk huis nog lange jaren gespaard moge blyven ter bevordering van de voortdurende wreedzame ontwikkeling an Uw land en volk. H. M .dankte voor de hartelijke belang stelling. Door My en Myn volk, zeide Zy, worden die gevoelens met warmte beant woord. De ontwikkeling op elk gebied van Zuid-Afrika, dat met Nederland door zoo menigerlei band verbonden is, heb ik steeds met levendige belangstelling gevolgd en ik verzoek u tegelyk met Mijnen hartel ijken dank voor de gebrachte hulde, Myne beste •nschen te willen overbrengen voor het welzyn en den voorspoed van het volk van Zuid- Afrika. De (Jour van gelukwenaching. Op de cour van gelukwensen ing ten Ko- ïnkiijkon Paleize verscheen gisterenmid dag een 146-tal dames en heeren uit 's-Gra- venhage en elders, echtgenooten, dochters of andere dames van hooggeplaatste amb tenaren, van heeren uit de adellyke krin gen, dames wier echtgenooten of die zelf zitting hebben in verschillende instellingen of corporaties, huldigings-comité's, enz. enz. Als inwononden van het St. Nicolaas- gasthuis werden ontvangen de dames: we duwe Delfgauw, wed. Dullemen de Lange, vaan Deggelen, de Wit, Kerseboom en de Greuf. Het bestuur van den Ned. Christen Vrou wenbond, wb vertegenwoordigd, alsmede het bestuur van den II. K. Vrouwenbond te Delft en van den Bond Vrouwenleven der Vereenigiag van onderofficieren Ons Be lang. Voorts versdienen ter cour een ne gental dames, leden eener Tennisclub. By alle audiënties ten Hove was nu ook weder Z. K. H. de Prins tegenwoordig. Hulde der Ned. weermacht. Omtrent de hulde van de Nederlandsche Weermacht aan onze Koningin, op 17 dezer, welke zooals men weet niet het karakter mag dragen eener revue en ook geen kosten voor den Staat mag medebrengen, vernemen wy thans nog een auntal vaststaande by- zonderheden. Het wordt, naar men weet, een groot de- filé. De Koningin, Prins en Prinses zullen in den ochtend van den 17en ten 10.24 per Staatsspoor uit Den Haag vertrekken naar Amersfoort. Vandaar zal de Koninklijke Fa milie zich per auto naar een zeker punt be geven op eenigen afstand van het terrein, waar de voorbymarsch zal plaats hebben, gelegen. Op dat punt zal de Koninklyke Fa milie plaats nemen in een galarytuig a la Deaumont bespannen, en achter hetwelk zich zal aansluiten het geheele Militaire Huis -der Koningin, te paard, terwyl ditmaal mede tot het gevolg zullen behooren, ge zeten in rytuigen, de Prinsen van Solo en DjocjaJcarta en de Sultan van Boeioengan. Heb défilé zal te ongeveer 1 uur aanvan gen en een tydsduur hebben van anderhalf twee uur. Er zal een oefening plaatB heb ben i nde nabijheid vart Amersfoort op de I«usdensche heide naby het Lange Bosch, en waaraan zullen deelnemen de Vile en Vllle Infanterie-Brigade; het le en 5e re giment Veldartillerie en een gevormde lichte brigade. Deze troepen en het regiment genietroe pen en een detachement vesting-artillerie zullen aan het défilé deelnemen, terwyl ook deputation van de overige iegeronderdeelen tegenwoordig zullen zyn, die deels zullen mede defileeren, deels by H. M. de Koningin zullen worden opgestehl. Vliegtuigen van de luchtvaartafdeeling, escadrilles van te zamen een dertigtal vlieg tuigen, naar we meenen te weten, zullen zich in de lucht bevinden. Een geschenken-tentoonstelling ten paleize in den Haag. Naar het Corr. bureau verneemt ligt het in de bedoeling van de Koningin, om in den loop dezer maand ten paleize NooAleinde in den Haag een voor ieder toegankelijke ten toonstelling te doen houden van alle ge schenken, hulde-adreséen, jubileumuitgaven enz., welke door de Koningin by haar rege ringsjubileutn wenden Ontvangen. Onze handel met Portugal. Naar het Ministerie van Buitenlandsche Zakén mededeelt, is tusschen de Nederland sche en de Portugeesche Regeering over eengekomen de handelsbetrekkingen tus schen Nederland en Portugal na den lsten September, den dag, daarop de overeen komst van 5 Juli 1894 ophield van kracht te zyn, voorloopig opnifeuw te regelen tot Februari 1924. Monument Burgemeester Teilegen. Het Tellegencomité hééft aan den beeld houwer C. J. van der Hoef opdracht gegeven tot uitvoering van het Monument voor Bur gemeester Teilegen De Postcheque- en girodienst. Het lid der Tweede Kamer de heer Boon heeft aan den minister van Waterstaat ge vraagd: f. Is het den minister bekend, dat de post cheque- en girodienst zoodanig is gedesorga niseerd, dat postchèques, waar-van de advie zen den 27 sten Augustus! naar Den Haag zyn gezonden, op 5 September nog op uitbe taling wachtten, zoodat verschillende reke ninghouders daardoor in groote ongelegen heid komen en buiten hun gehuld derden in groote ongelegenheid brengen 2. Zoo ja, acht de minister het dan niet onverantwoordelijk, dat de dienst geruimen tijd geheel is ontwricht, waardoor de popu lariteit, die de postchèque- en girodienst zich met groote moeite en reclamekosten by een deel van het publiek had verworven, verlo ren zal gaan? 3. Is het courantenbericht juist, dat het nieuwe stelsel ceéds thans ongeveer 700 ambtenaren vordert, dat slechts een klem deel van het overcompleet wordende perso neel van den postdienst, waaronder geen en kele overcomplete ambtenares, is overgeno men, waardoor de post met een groot aantal overbodige ambtenaren blyft zitten, terwyl verschillende tydelyke ambtenaren by den girodienst waren genomen, in vasten dienst zyn gekomen, hetgeen bezwaarlijk een be zuiniging zoukunnen worden génoemd? 4. Kan de minister ook mededeel en, hoe veel dagen er zullen verloopen wanneer uiteindelijk de gereorganiseerde dienst van gelden door rekeninghouders in ver van het centrale kantoor gelegen gemeenten, b.v. in Zeeuwsch-Vlaanderen en Ameland 6. Is de minister niet van oordeei, dat het wenschelyk ware geweest met grooteren na druk dan door de simpele vermelding in de gids, de aandacht van het publiek te vesti gen op de mogelijkheid om een z.g. lokale rekening teopenen, en is de minister be reid, alsnog meer algemeene bekendheid hieraan te geven? Van de zyde van het bestuur van den postchèque- en girodienst werd plaatsing in het volgende verzocht: Het is dl'ingeod noodig, dat bij elke re clame het betrokken rekeningnummer wordt vermeld. By klachten over verschillen of onregelmatigheden in een ontvangen afre kening moet het staatje zo mogelijk met de bijlagen, worden bijgevoegd. Zend de opdrachten tot by- en afschrij ving in zonder geleidebrieven, vragen of op merkingen. Dit om de afdoening van de op drachten niet te doen vertragen. Verzuim niet, uw rekeningnummer op de voorzyde van den omslag met opdrachten te vermelden, bezig by voorkeur de offici- eele omslagen G. 39 voor zendingen aan het centrale kantoor. Zend geen gelden met stortingsfarmulie- ren aan het centrale girokantoor. Stortingen moeten worden aangeboden aan de kantoren der posteryen. Postwissels, waarvan de bedragen tnoeten werden bijgeschreven op een postrekening, behooren, evenals vroeger, te worden gezon den aan den directeur van het postkantoor van betaalbaarstelling. Ghèques moeten rechtstreeks aan de be gunstigden worden gezonden, niet, Zooals veeltijds plaats vindt, aan het centrale giro kantoor. Het Bestuur van de Centr. Bond van jPost- en Telegraaf-Personeel komt in een inge zonden stuk in de N. R. Crt. van heden morgen op tegen een in dat blad geplaatst artikel over de centralisatie van de Post cheque- en Girodienst, en waarbij de Re dactie na een onderhoud met de directie van dezen dienst tot het besluit is gekomeii dat het personeel van alles de schuld is: De directie begint al dadelijk, aldus wordt gezegd, met de enormiteit, dat de dienst weer binnen zeer korten tyd zal functionee- ren, zooals men dat van hem gewed® was Wjj, dat is dan het bestuur van de V? B. P. T. T., beweren: dat kan nooit meer verj^re- iau, weraen d; toJsn zij het bevel: gen worden. De girodienst dankte zyn popu lariteit aan de vlugge manier van afdoen der zaken, en zooals de directie altijd heeft verkondigd, zou alles bij de tot stand te brengen centralisatie iets langer duren. Hoe durft de directie houtweg te begeren, dat de dienst weer zal functioneren zooals men «lat van hem gewend wad! Vervolgens wordt geschermd met aantal van 30.000 brieven per dag. Wat wil dat zeggen Niets. Al waren het pr 3 mil lioen, dat aantal had van te voren tot op één nauwkeurig vast kunnen en moeten staan. Een eenvoudige opgaaf van de kan toren was voldoende geweest om vooruit te weten, wat te wachten De mechanische installatie is van te vo ren in orde gemaakt. Ma^r hoe? Abso luut onvoldoende. De machines bleken in werkelijkheid een belangrijk lagere capa citeit te bezitten dan was voorgespiegeld. De grootste klap, dien de directie zich zelf geeft, ligt evenwel in hetgeen gezegd wordt over het ongeschoolde personeel. Wij hebben altijd vernomen, iflat de centra Jisatie zou leiden tot belangrijke perso neelsbesparing; nu heet het, dat een aan merkelijke uitbreiding van personeel moest plaats hebben en dat daarvoor de vrijko mende krachten op de postkantoren ge bruikt moesten worden. Eigenaardig^ dat die vrijkomende krachten, eerst nadat de centralisatie spaak was geloopen, hals over kop naar Den Haag moe Het personeel aldus het verweer van die C. B. P. T. T. zou bevreesd (syn een seconde te laat zijn hielen te lichten!! Nota bene. Men heeft het personeel waaronder een groot aantal dame nachtdiensten laten doen van 8% n.m. tot 8% v.m. Zondagsdiensten vain 1 n.m.— 10% njn. Diensten 9.30—1.30 jen 4.30—8 werden verlengd tot 11, 12 en 2 uur nachts! En nu wordt maar kalmweg ge zegd, zy zouden bang zyn geweest één se conde te laat weg te gaan. Dan praat men nog van psychologische factoren! Men heeft het personeel dood gejaagd en schaaimt zifch nu niet zelfs de Aangekon digde salarisvermindering als factor in het geding te brengen. Wy hebben nog nergens op de kantoren kunnen waarnemen, dat de aan dé P.egee ring toegeschreven plannen tot verminder de arbeidsprestatie hebben geleid en dit izou nu wel het geval zyn by den Giro dienst? Het is niet aan te nemen, ja, wij gaan verder en zeggen: het is gelogen. Het zou aan medewerking hebbèn ont broken? Groepen Van ambtenaren, die om 5 uur n.m. in dienst kwamen, na 's-moigens van 610% dienst te hebben gehad, Werden tot 5.30 uit wandelen gestuurd zich opnieuw meldden luidde „iblyf maar een poosje zitten". Om 17 uur konden zij weer gaan wandelen, mét de boodschap: „kom om 9 uur terug en'breng proviand mee". Deze gepro ambtenaren deden toen nog dienst uur 's-avonids tot 7 uur 'a-ochtends. Dat deden ze gewillig en in het van de zaak- En nu praat men van werking! Ook de postkantoren krijgen een uit de pan. Geen enkel kantoor ha werkt, zooals de Directie het had wat derhalve beteekent, dat de voorschriften niet duidelijk zyn gewee: voor verschillende uitlegging vath wat bleek, uit de gevolgde dezen. Wat er dan ook aan het slot wordt zegd, moet iederen insider toch het doen schudden. Optimisme is heel maar dit is toch een optimisme, dat lujit ten verderve voert. De centralisatie heeft jammerlijk fi geleden en wil men toch, tegen alles eraan vast houden, dan willen wy wel datum noemen waarop de dienst tioneeren en dat ia op den dag waarop tegenwoordige aantal rek een honderdste ervan zal zyn teruggel pen. Met één slag is de mooie girodienst de maan geholpen en nooit onder geen en kele omstandigheid zal de gecentraliseerd! dienst zoo vlot en vlug kunnen functionee- n aLs hij heeft gedaan. En hiermede raken wij tevens de be langrijke vraag: Hoe komen we er weer uit. Het antwoord op die vraag kan en moet kort zijn en wel: Breng met den meest mo- gel ijken spoed den dienst weer terug naar de postkantoren. De Directie heeft het niet noodig geacht stem uit de practyk te raadplegen Zij is haar „systeem" gaan toepassen en heeft kans gezien den goeden naam, welken het postbedrijf had dank zy de nu in gebre ke gestelde ambtenaren der postkantoren te grabbel te gooien. De ambtenaarssalarissen. In zijn vergadering van Zaterdag 8 Sept. heeft het hoofdbestuur van den Centralen Nederli de motie Kennis genomen hebbende van de plan nen der Regeerin gtot: 1. intrekking van art. 40 van het Bezoldi gingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren en de daaraan verbonden algemeene verla ging van de salarissen van het Rijksperso neel; 2. stopzetting der periodieke verhoogin gen; overwegende, dat door de Regeering den ambtenaren al aanzienlijke offers zijn opge legd, doordat zij de pensioenbijdrage ad 8% c/r weder invoerde, het aanvangssalaris voor gehuwde ambtenaren met 300 verlaagde, voor het tijdelijk personeel de loonen aan zienlijk verminderde en de kindertoelage in trok etc., etc. en verder den wekelykschen arbeidstijd tot 51 uur verlengde; overwegende verder, dat verslechtering van de klassificatie der gemeenten nog im mer zoodanig is, dat daarmede nauwelijks de uitgaven van het noodzakelijk levenson derhoud kunnen worden bestreden; constateerende, dat door de huidige regee ring bij monde van minister De Geer uit drukkelijk is verklaard, dat de Regeering moreel verplicht was de salarissen van het •ndienstzijnde personeel te handhaven, wel ke verklaring daarna in artikel 40, zooals dit thans luidt, nadrukkelijk is vastgelegd ter waarborging van verkregen rechten; erkennende, dat de toestand van 's lands financiën het noodig kan maken, dat de Re geering verstrekkende maatregelen moet nemen, teneinde verbetering daarin te ver krijgen; van meening zjjnde, dat deze maatregelen dan echter de gansche burgerij en ierier bur ger naar draagkracht dienen te treffen; verklaart zich op al deze gronden tegen de Jour de Regeering voorgestelde maatre gelen, eischt van haar naleving van door haar zelf in een Koninklijk Besluit vastge legde waaiborgen en besluit in samenwer king met Je andere bij het A. C. O. P. aan gesloten bonden een krachtige actie te voe ren tegen de dreigende positieverslechtering van het Rijkspersoneel. De Negende Nederl. Jaarbeurs. Gisteren zyn de deuren weer geopend voor de Nederlandsche Jaarbeurs, de ne gende reeds. Zonder eenig ceremonieel heeft men de deuren wyd open geizet in de ver wachting, dat uit alle oorden des lands han delaren en industrieelen, hier byeen zullen komen om zich op de hoogte te stellen van wat de exposanten zullen hebben te tbo- nen. De eerste beursdag was zooals gewoon lijk niet de beste. Het is meestal een dag van „verkenning", als we het eens zoo mo gen uitdrukken. Dan wordt er eenq gekeken of die er ook weer is, of gene weer andere artikelen aan de markt brengt dan de vo rige maal, wat of deze of gene nieuwe fir ma exposeert enz. Dan worden er niet zoo heel veel zaken gedaan en de bezoekcijfers zyn ook nog niet zoo bizonder hoog, omdat altyd nog een groot aantal standhouders niet klaai* is met de inrichting der monster- ruimte. Veel handel ging er nog niet om. Een groot aantal exposanten was bovendien nog druk bezig aan de vervolmaking van de tentoonstellingsruimte. 't Was kalm, heel kalm, dezen eersten dag, maar de exposanten waren v<Jl ver wachting over den komenden beurstyd. De Jaarbeurs werd vandaag bezocht door de hier te lande in verband met het Regee ringsjubileum vertoevende Indische prinsen Pangeran Ario Koesoemejoedo, PrinB van Solo en Pangeran Ario Soerjowidjojo, Prins van Djocjakarta. De beide Prinsen Waren vergezeld van Dr. Radjiman, lijfarts van den Soesoehoenan van Soerakarta en van Raden Nas Mgabehi Soedjono Poero. GEMENGDE BERICHTEN. Het Ooster-Theater verkocht. 't Ooster Theater te R'dam is by defin. af slag verkocht. Zooals men zich herinneren zal, had dit theater dat 7% ton van bouwen kostte, bij voorloopigen afslag opgebracht 183.000, kooper was de heer F. L. D. Brou wer te Den Haag. Thans bracht het by de finitieven afslag ƒ205.000 op. Kooper is de heer F. van Beers alhier; deze kocht het voor een combinatie, die het zeer waar schynlyk weer als theater zal exploiteeren. De autobus-concurrentie. Tusschen den Haag en Delft rijden thans niet minder dan 14 omnibussen, waardoor een 5-minutendienst mogelijk is. Gevolg vftn het drukke auto-verkeer is, dat de tram mét leege wagens rijdt. Geen kamernood meer. Te Delft staan thans ruim 300 kamers te huur. Nog niet zoo heel lang geleden was de kamernood zoo nijpend, dat zelfs de bouw van een groot studentenhuis werd over wogen 433« NEDERL. STAATSLOTERIJ. 4e Klasse. Trekking van Donderdag 13 Sept. ƒ400.—: 14633 ƒ200.—: 1262 9311 20550 ƒ100.—: 14712 Prijzen van ƒ66.—: 49 50 60 550 603 678 796 932 1212 1432 1493 1516 1636 1968 2085 2221 2470 2597 2950 3180 3188 3266 3387 3612 3655 3786 3835 3935 4360 4371 4421 4513 4623 6634 8127 8211 8465 8685 9107 9801 9826 9827 9833 9837 9940 10623 11653 12224 12341 12872 12746 12916 13083 13348 13548 13996 14648 14864 16070 15077 15248 16298 15711 15724 15885 16187 16476 16571 16992 17006 f7172 17566 17766 17782 18166 18307 18521 8566 18647 18662 19202 19831 19867 20469 20597 20625 20991 21734 21744 22178 1418 22467 22602 22669 Vorige lyst stond: 95 m. z. 1095, 10 ra. 1010, 62 m. z. 1062, 7317 m, z. 7319. De trekkingen der 5e klasse zullen plaats :n op 24, 25, 26 en 27 September; 1, 2, 4; 8, 9, IQ, 11; 16, 16, 17, 18 en 19 Oc- ONZE KOLONIËN. Het politieachandaal. Uit Weltevreden wordt gemeld, dat de pojitie-opziener Kokshoorn gedeeltelijk, en zyn collega De Ruyter ten volle bekend heeft. De Javabode meldt, dat de landsadfocaat toestemming heeft gekregen, beslag onder dertien te leggen tot een bedrag van 800.000. De bedoeling is, beslag te leggen namens de regeering op alle gelden, welke Van Ros sen bij bankinstellingen enz. heeft s Cantraal Hadarlandseh Comité „Romp Jipin 1923". Teneinde er blyk van te geven, hoezeer het Nederlandsche Volk meeleeft met de ontzettende ramp, die Japan trof, vormde zich een Centraal Nedtrland^h Comité' „Kamp Japan 1923", tot leniging van den nood, ontstaan door de jongste aardbeving, waaity vele tienduizenden mensehenlevens verloren gingen, steden en dorpen geheel of gedeeltelijk verwoest werden en het eco nomisch leven van een belangrijk deel van Japan zeer zwaar getroffen werd. Het Comité richt zich tot het Nederland sche Volk, met het verz,ek, bijdragen, groo te en kleine, voor het goede doel te geven. Het Centraal Nederlandsch Comité zal streven naar samenwerking met andere in stellingen, die hetzelfde goede doel tot steuniverleening beoogen. In de verwachting. <tet het Nederlamische Volk, van oudsher bekend om zyn vrijgevig heid 'en menschlievendheid, in deze zyn tra dities getrouw zal blyven, heeft het Cen traal Nederlandsch Comité reeds Zaterdag 8 September j.L een bedrag van zestigdui zend gulden naar Japan overgemaakt, naar het daar op initiatief van het Centraal Co mité te vormen uitvoerend comité. Het Centraal Nederlandsch Comité ver zoekt om behalve aan de Dagbladen gelden te zenden aan den heer E. D. van Walree, Directeur van de Twerftsche Bank Amsterdam, giro-nummer 6269. Het Centraal Nederlandsch Comité: Eere-voorzitter: jhr. rar. A. C. D. de Graeff. Eere-lid: H. P. van Vliet, consul van Ja pan, Rotterdam. Diagelijksch bestuur van het Comité: dr. C. J. K. van Aalst, voorzitter; mr. G. Vis sering, vice-voorzitter; E. D. van Walree, penningmeester, directeur Twentsche Bank, giro-nummer 6269; H. C. Buurman, secre taris; voor Rotterdam: A. J. M. Goudriaan en Phs. van Ommeren Jr.; voor 's-Graven- hage: J. B. van der Houven van Oordt en P. J. de Kanter. Aan ons bureau kwam de eerste gift in, 8.van „de drie kinderen". Wie yolgt? STADSNIEUWS. GOUDA, 13 September 1923. Goudsche verkiezingen. Het in de Maasbode opgenomen artikel van den heer Potharst, geeft Dr. A. C. A. Hoffmann aanleiding het geheele verloop der verkiezing nog eens in een ingezonden stuk in het blad uiteen te zetten. Daar de nieuwe kabh. wethouder in staat van faillis sement verkeerde en nog verkeert, begeer den, zoo zegt hy, bepaalde kath. midden standers hem niet als candidaat. Hy, de heer K., was toen wettig candidaat der voorloo- pige groslyst. Nu moesten vyf candidaten gestemd worden. Men nam nu uit de can didaten een vyftal, waarin de heeren Pet harst, Koemans en Hoffman niet waren op genomen. Wel was ik tot driemaal toe dringend tot de voorbereiding dier afzonder lijke actie opgeróepen, maar met opzet steeds niet verschenen. Aan die afzonder lijke actie nam ook een bestuurslid der kies- vereeniging deel, die ook afzonderlijke bil jetten liet verspreiden. Aan dit alles had ik part noch deel. In de vergadering van het bestuur keurde ik dit zelfs af, maar duide lijk bleek, dat het bestuur er buiten stond. Op de definitieve groslijst haaide de heer van Berkel, ook als nummer één op de zoo even bedoelde nevenlyst geplaatst, nummer één. Ik zelf, aldus Dr. Hoffman, zonder de minste actie, ik was toen zelfs drie weken in het buitenland, nummer twee. De heeren Koemans en Potharst kwamen nu te laag op de definitieve groslyst. Een ledenverga dering werd aangevraagd door voorstanders der candidaturen der heeren «K. en P. Deken Stroomer leidde die. Het oordeel over het verloop dier vergadering was verdeeld. Maar ééne zaak stond vast: het bestuurslid had als kiezer gehandeld. En het bestuur stond er buiten. Nu kwam de afzonderlijke actie ten gunste der beide heeren, met een e' »n propaganda, aanplakborden en biljet ten, enz. De twee heeren werden nu geko zen door voorkeurstemmen, samen by de 800 stemmen ongeveer. Maar die cyfers b.v. van nummers een en twee der officieele partij lijst der heeren van Berkel en my gaven (ik moet uit herinnering citeeren) verschei dene honderden stemmen (1989 39. Red. G. Ct.) per persoon boven die der heeren K. en P. En verreweg de meeste van al die stemmen z(jn van kath. arbeiders. De heeren K. en P. werden nu door voor keurstemmen gekozen. Zy hadden evenals wy allen schriftelijk verklaard genoegen te zullen nemen met de te behalen plaatsen en eveneens zoo beloofd nummer één der lyst, den heer van Berkel, te zullen stemmen in woord en geschrift. In de propaganda-ver gadering werd buiten het bestuur om het kiezen op de nummers der lyst weer vrijge geven. Spoedig trad nu het bestuur der kies- vereeniging in zijn geheel uit protest af. Eenige oude leden, o. w. ik zelf bij eerste stemming met 160 van de ongeveer 220 stemmen, werden in het nieuwe bestuur her kozen. Door de keuze der heeren K. en P. werden de oud-raadsleden de heeren Oosterling en Rietveld (reeds vroeger afgetreden) niet herkozen. Het resultaat voorts der wethou derskeuze heeft in de vrijzinnige en neutrale pers van Gouda tot opmerkingen aanleiding gegeven. Een der redacteuren schreef, dat de keuze een slag in het aangezicht der par ty is. Van de eigen door den heer Potharst bedoelde club van 4 kath. raadsleden, van wie reeds één lid nu weer geheel anders denkt, stemden maar 2 vóór den heer K. En één van die twee was de heer K. zelf, wat wjj reeds vrij te voren wisten. Ve len, o. w. alle Vrijheidsbonden, stemden liever den heer Donker, die voor meer con servatief in hun oogen geldt. In elk geval heeft deze heer de oudste rechten, maar in de laatste zittingsperiode was hy geen raadslid. Hy is wel tien jaar langer lid dan ik b.v. De niet-katholieke raadsleden hebben tusschen ons, 5 katholieke leden, gekozen: „met ons, by ons, en zonder ons". (Het is opmerkelijk, dat deze geheele quaestie wordt besproken in de Maasbo- d e, doch dat het Goudsche r. k. orgaan de Nieuwe Z u i d-H ollsnder dit bé1 roering wekkend onderwerp onbesproken laat. Rer. G. Crt.) Vervanging burgemeester. De Voorwaarts verneemt, dat B. en W. be sloten hebben wethouder A. J. IJsselstyn Az. aan te wyzen om den burgemeester bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis te vervangen en als diens vervanger de wet houders P. D. Muylwyk, C. H. Koeman» en F. L. J. Lafeber, in de volgorde hier ge noemd. De spoorweg GoudaAlphen a A Ryn. Besluit van B. en W. van Waddinxveen. B. en W. van Waddinxveen hebben, naar aanleiding van een schrijven van de Kameis van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken en voor Rynland te Leiden d.d. 1 September 1923 in zake den aanleg van don spoorweg GoudaAlphen aan den Ryn, uit overweging o.m., dat genoemde Kamers het willen doen voorkomen dat Waddinxveen, wanneer het Ijvert om de spoorwegplannen Gouda—Alphen aan den Ryn voorloopig op te schorten, „hier zuiver haar plaatselijk belang op het oog heeft gehad en geen re kening heeft gehouden met het algemeen belang", besloten: A. Nogmaals met klem aan te dringen by de Regeering en de betrokken autoriteiten op grond van het plaatselijk en algemeen belang de bedoelde spoorwegplannen op te schorten onder opmerking: dat, krachtens tal van verklaringen van hooggeplaatste regeeringspersonen de financieele toestand van ons vaderland verre van rooskleurig ja, zelfs uiterst precair is; dat de ontwevp- staatsbegrooting volgens de dagbladen sluit met een tekort van meer dan honderd mil- lioen gulden; dat dag aan dag wordt ver kondigd, dat op alles en nog wat „bezui nigd" en nog eens bezuinigd moet worden en dit de eenige manier is om ons land voor financieelen ondergang te behoeden; dat voorts door den ontworpen spoorweg slechts twee gemeenten van een gelyk zielental (Waddinxveen en Boskoop) aan „het spoor" zulten komen te liggen; dat de raad van Waddinxveen, terwyl die bestond uit 5 po litieke fracties, eenparig besloot, na rype overweging, de Regeering op de bekende gronden te verzoeken, den spoor-aanleg uit te stellen; dat dus dit millioenen-werk, mocht het desniettegenstaande toch door gaan, alleen geschiedt ten gerieve van één gemeente (Boskoop), die zeer zeker nog niet eens met den aanleg van dien spoorweg ge baat zal zyn, zooals uit een onpartijdig plaatselijk onderzoek zeker zal blijken, ter wyl deze lyn nimmer rendabel kan worden, wat ieder onbevooroordeelde, dij met de plaatselijke toestanden op de hoogte is, zal moeten toegeven; dat dit alles het college aanleiding geeft nog eens te verklaren, en zulks in het algemeen belang: dat het hun mede, met het oog op den treurigen toe stand van 's lands schatkist, in hooge mate ongemotiveerd toeschijnt thans dit dure en kostbare werk, ten gerieve van één ge meente (in casu Boskoop) tot stand U bren gen. B. Afschrift van dit besluit te zenden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, de Ministers van Waterstaat, Financiën en Bin- nenlandsche Zaken, de Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland, de directie der Nederlandsche Spoorwegen en den Spoorwegraad. Kunstavond. De Centrale Commissie voor Arbeklsont- wikkeling uit den Goudschen Bestuurders- bond organiseert een Kunstavond op Zater dag 15 September a.s. in den Nieuwen Schouwburg, waarby hun medewerking wil len verleenen de heeren Willem van Capel- len, declamator en Henri Messink, pianovir tuoos. De heer van Capellen zal voordragen fragmenten uit de legende en de heldhaftige, vroolyke en roemrijke daden van Uilenspie gel en lamme goedzak in Vlaanderenland en elders van Charles de Coster in de vertaling van Richard Delbecq en Rein de Clercq, de heer Messink speelt o.a. de Mondschein So nate van Beethoven en Rhapsodie Hongroise no. 2 van Liszt. Opening Rijksschool voor Klei- en Aardewerkindustrie met daaraan verbonden Proefstation en Voorlichtingsdienst. Gisterenmiddag had de officieele opening plaats van de Rykskleischool. Uit naam van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geschiedde deze officieele opening door den Inspecteur-Generaal, den heer de Groot, in tegenwoordigheid van Burgemeester en Wethouders, den Secreta ris, den heer G. J. J. Pot, de commissie van advies, de voorzitter van de vereeniging voor aardewerkfabrikanten, den heer Lob uit Amsterdam, den heer Looman» uit Nijmegen als vertegenwoordiger der pannen- en steen fabrikanten, alsmede van de leerlingen. In zyn openingsrede herdacht de heer de Groot den overleden burgemeester van Gou da, den heer R. L. Martens, die den eersten stoot gegeven heeft tot oprichting Jer school; vervolgens gaf hy een overzicht van de geschiedenis van het ontstaan der school. De heer Regout, Directeur der Rjjksklei- school richtte zich daarop tot de aanwezi gen en zei ongeveer het volgende: Laat ons hopen, dat 12 September voor de toekomsti ge klei- en aardewerkfabrikanten en be drijfsleiders een vreugdedag mag sljn, daar door de oprichting der school hun de gele genheid geboden is zich niet enkel te be kwamen, doch ook uitstekende vakmannen te worden. Van harte hoopte de directeur dat du leerlingen met yver de cursussen zullen vol gen en dat zy later in het maatschappelijk teven de vruchten zullen plukken vun dc kennis in de school opgedaan. Eer», wien eere toekomt. Hulde aan den energieken Inspecteur-Generaal, den heer de Groot, die op zoo krachtige wyze geholpen heeft de school tot stand te brengen, als mede aan Burgemeester en Wethouders voor het afstaan van het hecht en flink ge bouw. Alvorens te eindigen, betuigde de direc teur zyne tevredenheid aan den heer Dea ling, architect, de heeren van Loon, elektri ciens en de heer Vergeer, schilder, allen te Gouua, voor de uitgevoerde werken in de Uykskieischool, daarnevens betuigde hy zyn dank aan den heer Westerhout, architect by de Ryksonderwysgebouwen te 's-Hage. De burgemeester dankte den heer de Groot voor zyne welwillende woorden en den heer Schroot, Directeur van de Nijverheids school voor de medewerking door hem ver leend. ei volgens pam de heer Lob het woord. Spr. ziet in de school een groot nut voor de tegenwoordige en toekomstige aardewerkfa brikanten en daarom sprak hij de hoop uit, dat de tegenwoordige Directeur ,de heer Re gout, nog lange jaren de leiding op zich zal kunnen nemen. De heer Loomans bracht de groeten over der pannen- en steenfabrikanten en sprak de hoop uit, dat de Rijksschool in groei en bloei zal mogen toenemen. Vervolgens werd een tondgang door de school gemaakt. Een dameskoor. Op initiatief van eenige dames hier ter stede, is opgericht als onderafdeeling van de muziekvereeniging „Symphonia" een da meskoor. Pogingen zulten worden aange wend om gezamenlijk een afdeeling te vor men van de Myl tot Bev. der Toonkunst. Diploma geoefend zwemmer By het afnemen van den proef voor ge oefend zwemmer, op 12 dezer, in de Inrich ting a .d. Houtmunsgrycht, werd het diplo ma toegekend aan: J .Lugthart, C.*v. Wyngaawlen, A. Bloot, C. Lugthart, C. van Mourik, R. Stolk, A. Koemans, E. Heytihekker, W. Verschut, A. van Leeuwen, T. van Wijngaarden, C. Hor nis, L. J. Dikhooff, G. P. BrouwerB, J. Bron, A. Buitelaar, J. L. van der Linden, S. Oos terling, H. Jaspers, H. Verwaal, J. de Vos, C. v. Leeuwen, A. Dudok van Heel, D. O. Bokhoven, W. N. de Bruyn, B. Worst, P. v. d. Broek, C. Kamphulzen, C. van Hof, Mevr. van SchaikBlonk, A. Eygelsheim, H. lJs- sel de Schepper, B. Kamphuizen, M. van Leeuwen, N. Spit. 3 candidaten moesten worden afgewezen. Temperatuur Sted. ZweminrtchtiiiK. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 64, de lucht was 70. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 8 Sept. 1923: Johanna Wil lemina Maria, d. v. J. G. J. Heesen en J. W. ite Jong, Boelekade 145; 10 Sept. Frie- "drich Moritz Paul, z. v. A. Dijkstra en J. M. Karstan, W. Tombergstraat 43; Sjoerd, z. v. H. J. Alkema en D. Boersma, Krugerlaan 99; 11 Sept. Beligje, d. v. C. Zanen en A. K. Stuurman, Krugerlaan 37; Willem, z. v. W. Wildschut en M. M. van den Nieuwendijk, Looierspoort 8; 12 Sept. Harming, d. v. J. l'uiioo en D. H. de Vos, N. Haven 107. GETROUWD: 12 Sept. J. P. F. van Kers bergen en J. Vermey, A. Tuinenburg en J. G Reyken, C. Rook en L. van den Berg, J. Klein en J. Hogeman, E. C. van der Kley en A. Snel. OVERLEDEN: 10 Sept. Maart je Schut ter, geh. met N. van der Zijde, 60 jaar. Agenda. 19 Sept. 8 uur Gebouw Daniël. Cursus E.H.B.O., leider Dr. Hamburger. 19 Sept. 7% u. n.m. Raadzaal Stadhuis. Ver gadering Kamer van Koophandel en Fa briekten. UIT DEN OMTREK. BERGAMBACHT. De Raad dezer gemeente heeft de reke ning over het dienstjaar 1922 voorloopig vastgesteld in ontvangsten tot een bedrag van ƒ855.148.21, en in uitgaven op 337.595.85, met een batig saldo van 17.552.36. Onder het rundvee van de landbouwers J. O. en M. C. R. alhier is het mond- en klauwzeer uitgebroken. BODEGRAVEN. De heeren J. Beyen, F. G. C. Wessels, J. A. van Aelst, W. Vink, M. Bosman. G. H. Uittenbogaard, J. F. Sauer, C. Roodcnburg en F. van Vreedendaal, allen bestuursleden der Voetbalvereenlging „B«te$',av'-'n" wer den de vorige week door den kantonrechter te Woerden vrijgesproken van het hun ten laste gelegde, n.l. dat zy als bestuursladen tter Bodegravensphe Voetbalvereenigiug „B. V. V." voetbalwedstrijden organiseeren op Zondag, zonder hiervoor toestemming te hebben van B. en W. De kantonrechter was van oordeel, (iaj hier niet voldoende is komen vast te staan, welke vereeniging hier wordt bedoeld. Als gevolmachtigde van de beklaagden was verschenen Mr. Welcker, advocaat van den Nederlandschen Voetbalbond. GOUDERAK. Het mond- en klauwzeer is iq deze ge meente als geweken verklaard. HAASTRECHT. Was de eerste feestdag reeds uitnemend geslaagd, ook gisteren is er volop feestge vierd en was het vreugde alom. De versie ringen in alle struten en buurten, aan de huizen, alle mogelijke eerepoorten, wed Ijverden wie het mooiste was, duizenden lichtjes en lampions verspreiden in de avonduren hun fantaatischen glans. Het A LOKAAS: Aangevoerd 178 partijen. Handt nmmer nngrijden met versierde tilbury's J^tttlg. le kw. 47—60, 2e kw. 43—4b. slaagde uitnemend; er waren heel wat deel nemers en verschillende rijtuigjes waren zeer mooi versierd. Morgen hopen wij de uitslag te kunnen opnemen. Ook voor de volksspelen was veel belangstelling. De muzjekvereeniging Kunst na den Ar beid uit Moordrecht onder leiding van den heer J. Nobel, gaf inktte avonduren een goed geslaagd ooncert, dat de feestvreugde nog verhoogde en door de over talrijke feestvie renden zeer werd gewaardeerd. De verlichting slaagde schitterend. Noe men wij allereerst de magnifieke verlichting van het stadhuis dat aller bewondering had; schitterend was ook de electriaehe verlich ting van de pastorie van pastoor Waterreus en de stoombleekerlj van den heer G. A. Versteeg. Het vuurwerk dat de kroon had moeten zetten op het feest ,is helaas niet zoo goed geslaagd als men hiyl verwacht. De schuld hiervan berust by den man die voor de ontsteking had moeten zorgen, maar zoo danig aan Bachus had geofferd, dat het beter werd geoordeeld hem den verderen avond in eenzaamheid te laten doorbrengen- Maar ondanks dit incident werd de feest vreugde niet gestoord en heeft Haastrecht feestgevierd als nooit te voren. OUDEWATER. Ter gelegenheid van de feestelijkheden zal de Secretarie Dinsdag en Woensdag 18 en 19 September gesloten zyn. Burgerlijke Stand tot 13 September. GEBOREN: Johanna, v. d. G van Aclit- hoven en J. C. de Ruiter. Johanna Cornelia, d. v. A. Vermey en A. S. Vermeulen. Corne lls, z. v. M. de Lange. ONDERTROUWD: Cornells Clarljs, 80 j. en Elisabeth Maria Cornelia Moerel, 27 j., F. H. W Tielkes, 25 j. en J. C. M. van Liefland, 28 j. OVERLEDEN: Aaltje Vergeer, 76 j., echtgenoote van A. van Breuketen. SCHOONHOVEN. De Commissaris der Koningin in deze Provincie heeft benoemd tot lid van het Col lege van zetters voor 's Ryks Directe Be- lustingen in de vacaturen ontstaan door het overlijden van den heer G. P. Santman, de heer Hugo Scheer. STOLWIJK. Reeds vroeg in den morgen wapperden Dinsdag de vlaggen uit ter eere van het ju bileum van onze Koningin en al spoedig begon de feestvreugde zich te uiten toen de eerste tonen der muziek van „de Harmonie' van de torentrans over het <lorp weerklon ken. Mooi werden het Wilhelmus en het Volkslied weergegeven en gevolgd door een vroolyke marsch kwam er meer en meer stemming. Ondertusschen werd in het gebouw der Evangelisatie door Ds. de Lint van Wyn- gaarden een feestrede gehouden, die een aandachtig gehoor vond. En daarna stonden de feestelykheden ve der geheel in het teeken der schooljeugd. In de met oranje versierde lokalen werden dó schoolkinderen der beide openbare en de bijzondere school onthaald op al wat lekker, goed en mooi was. Na afloop van dit eerste onthaal volgden een serie van kinder-volk— spelen .waarbij prijzen werden uitgedeeld. Deze volksspelen werden gevolgd dóór eene openbare les der turnvereeniging „S. S. S.", alhier, die correct werd uitgevoerd onder zeer veel belangstelling van een talryk pu bliek. Voeg hierby dat den geheelen dag door de Harmonie mot veel ambitie voor mu ziek werd gezorgd, dat na afloop van het tweede - nthaal dor schoolkinderen door deze onder begeleiding van muziek een optocht met lampions is gehouden en ge kunt fi voorstellen een dag van veel afwisseling en genot. Ten slotte valt nog te vermelden het or gelconcert tl 8 ure 's avonds in het kerkge bouw der Ned. Herv. Gemeente, dat door velen is bezocht cn zeer in den smaak is gevallen. Het vérdere gedeelte van den avond werd besteed aan bezichtiging der iluminatie en het luisteren naar de muziek, die tot 11 uur werd gegeven, waardoor de le feestdag met veel succes ten einde was gebracht. Den tweeden dag was de groote dag, eqrst 's morgens de historische en allegorische op tocht, 's middags volksspelen als sprietloo- pen, koekhappen. stroophappen en hardloo- pen met hindernissen. Avonds gaf de Zangvcreeniging Eensgezindheid een zang uitvoering, terwijl de Harmonie een concert gaf. Het féerft, begunstigd door schitterend weer, kan als goed geslaagd worden be schouwd. Er was den geheelen dag over groot» belangstelling' en er is flink feest ge vierd. dienaangaande niet te vermenigvuldigen, doch te bepej-ken Uit het, strikt noodzakeiy ke. De Synode ging geheel met deze ge- lachte uccoonl en besloot, dit alle* in de ijjjieid der kerken te laten. MARKTBERICHTEN. Gouda, 13 September 1928. KERKNIEUWS. Generale Hynode van de Geref. Kerk. In de gehouden vergadering van de Ge nerale Synode van Gereformeerde Keiken kwamen aan de orde onderscheidene wen schen van de kerk van Qouda, aangaande de bediening van den Doop en het Avondmaal, zoomede inzake het houden van toeapraken tot den liturg tijdens de godsdienstoefening De rapporteur, prof. Aalder*, ontried met de meest rnogeiyke beslistheid het aannemen dezer voorstellen, omdat een grondbeginsel der Gereformeerde kerkinrichting la, de ker ken, mits in gebondenheid aan Goda Woord, zooveel mogelijk vrij te laten in de inrich ting van den eeredtenst. en de bepalingen Zwaardere KUkam. 54, met Ryksmerk 48 ƒ62. BOTER: Wéinig aanvoer. Handel vlug. Weiboter Ü.90—1.06. VEEMARKT: Vette varkens redelykv aanvoer. Handel vlug. 0.390.41 per half K.G. Magere varkens groote aanvoer. Han del stug. 0.3^—0.40 per half K.G. Mager, biggen groote ganvoer. Handel stug. 10— 18 per stuk. Zuig lammeren redelijke aaa voer. Handel redeiyk. 3086. Nuchtere kalveren mieiyke aanvoer. Handel redeiyk. 1322. EIEREN: Redelijke aanvoer. Handel flauw, 7—7.76 per 100 stuks. GRANEN: Onveranderd. Puik droge kwa liteiten boven de noteering betaald. Tarwe 10.7612, Kogge 8.50—9.50. Gerat 8.759.60, id. ohev. 10.76—12, Haver 11—12, Erwten 18-—20 per 100 K.G. (dop. ruinieravereeniginx ..Gouds en Omstreken". Gouda, 12 Sept. 1928 Snyboonen le sft. 8864, 2e srt. 1— 26, Stokboonen 3146, Stamboonen 15 —28, Spekboonen 23—26, l'runkboonen 10-26, Uien 4.60—5.70, Postelein ƒ410 11.60, Spinuaie 2.406 per 100 K.U. Groene komkommers 18, Gele kl. 6.70 —11.40, Bloemkool 0.90—20, Gele Savoye kool 6—12.90, Groene id. 8AO—6, Roode kool 2AO13.90, Witte kool 2.60—11, Andijvie 0.30—2,40, Kropsla 0AO-4, per 100 stuks. Peen 5—9.40, Kroten 2.80 —5, Selderie 1.10r~2JiO, per 100 bos Te- maten: A 17—19.80, B 11.30-13.70, C 14.60—16.40, OC 3.70^-6.40, kriel 1— 2.80, per 100 pond. Meloenen 0.07—044. Perziken 0.08—0.22 per stuk. Oudewater, 13 September 19*28 Zure afval 46, Zoete 8—4, Butée de Mérode le srt. 32, 2e srt. 19, Zure handappels 16, 2e »ft. 8, Zoete prinses** nobel 11.60, 24 art. 8. Kandy zoet 11.60, 2e »rt. 6, Clapfariet peer 41 Bure peer 20—34. Diamant peer 16—27. Gele zure appels 23, Sinjeur appels, klein» 4, Prineeaee nobel» 3.60, FUne «ure ap pels 37*. Blanke Mo rees 36, Kievitsboo- nen 26, Kerwike appel» 9A011.50, 2e srt. 6.60, per 100 K G Kleren 7.10-7.40 per 100 stuks. Boter 0.87—0.95 per pond. WISSELKOERSEN. Londen Berlyn Parys Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christiania Neew-York 12 Sept. Officieel. 11.571* 2*4 cent per mülloen. 14.75 12.25 46.82% 0.0036 46.80 67.66 41.10 2.64% 13 Sept. 2 uur. 11A4% 2% cent per millioen. 14A6 12.02% 45.47% 0.00% 46.96 67.47 v 40.90 2A4% TELEGRAFISCH WEERBERICHT Vcraadituw tot Jen volgenden <t*g: Zwakke tot matige zuklriljke tot weste lijke wind. half tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur ADVERTENTIKN. Vinaf VRIJDAB 14 tot an mat D0N0ERDAB 20 SEPTEMBER Naar kat waratdkaroamda Toonaaistuk „La Volaur" HENRI BERNSTEIN. In da haofdrol da talantvolla Aetrlea Trekking Notaris A. G. Multé Donderdag 13 September 1923 Br* v«a t 1500 - 11260 Prtyjca vaa f 90— aégea ytid 115 XOfi 4831 721? M3B IO70B 12421 14388 17294 MO 1469 3971 32 9067 1081* 12K» 14681 -* 92 42 66 15061 te 4 KM0I «2 12H01 153U7 175L4 4 ¥i 10929 12905 67 1782? J?*» 106» 58 13290 15434 1891 16 11077 13599 15886 20010 9H9 50 II117 13680 1«Ö3 20101 «109 10748 11300 87 17152 20343 67 5011489 13813 til 2042" id Cil'l I2K1 JC4Ü 0382 1968 3759 6489 88 6547 2044 3831 2958 4489 JURK WH 151 95LJ 3ZM 47] «115*1 13 |7/72

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2